Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,106 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,264 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Θα παντρευόσασταν μόνο για να κάνετε παιδιά;

SODAW

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη SODAW
H SODAW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 125 μηνύματα.

H SODAW singing in the rain έγραψε στις 13:57, 08-04-10:

τι να πω..εχεις δικιο σε αυτο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,301 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 14:08, 08-04-10:

Κοίταξε, δεν είπα οτι είναι μια ιδανική κατάσταση. Προφανώς και το ιδανικό θα ήταν να παντρευτεί κάποιος αυτόν που αγαπάει και να μεγαλώσουν μαζί κι ευτυχισμένοι τα παιδιά τους. Αλλά σε όλες τις καταστάσεις υπάρχουν και εναλλαγές, παρακλάδια όπως είπα. Κι επειδή η ζωή δεν ξέρεις τι σου φέρνει, ποτέ μη λες ποτέ σε κάτι.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 19:33, 08-04-10:

Έχω κι άλλη μία ιστορία, η οποία είναι διαφορετική μεν από εκείνη που σας είχα διηγηθεί πρωτύτερα με την ξαδέλφη μου, όμως σχετίζεται άμεσα με το θέμα μας:

Κάποια εποχή πριν από μερικά χρόνια, κάναμε παρέα οικογενειακώς με τη μητέρα μιας συμμαθήτριας της κόρης μου, η οποία ήταν χωρισμένη. Κάποια στιγμή, ενώ τα παιδιά έπαιζαν, πιάσαμε κουβέντα για τα προσωπικά μας κι εγώ τη ρώτησα πώς χώρισε. Η απάντησή της ήταν ότι μόλις γέννησε την κόρη της κι ενώ οι ορμόνες της είχαν φλιπάρει, ο άντρας της, ο Λ, αποφάσισε να πάει ένα Σ/Κ μ' έναν φίλο του για να ξεσκάσει. Εκείνη λοιπόν θεώρησε αυτό ως επαρκή αφορμή για να τον χωρίσει!! Δεν έκρυψα την έκπληξή μου, όταν το άκουσα. Τη ρώτησα λοιπόν περισσότερα για την υπόθεση αυτή. Στην ερώτησή μου μήπως πίστευε ότι εκείνος είχε πάει με καμμία γκόμενα, αντί με το φίλο του, εκείνη μου απάντησε ότι όχι, δεν είχε τέτοια υποψία, ούτε ήταν αυτό το πρόβλημα. Μα τότε ποιο ήταν;

Οι δυο τους ήταν πολλά χρόνια μαζί, από τα μετεφηβικά τους χρόνια. Όταν λοιπόν ήρθε η ώρα να παντρευτούν, εκείνη, όπως μου αποκάλυψε, δεν ένιωθε πια κάποιο ερωτικό αίσθημα για τον Λ, παρά το γεγονός ότι εκείνος την αγαπούσε. Τον παντρεύτηκε ωστόσο, επειδή ήδη είχαν αρκετά χρόνια μαζί, το ήξεραν και οι δικοί τους, αλλά κυρίως επειδή είχε ήδη φτάσει στην γνωστή κρίσιμη ηλικία της ...κωλοπιλάλας που λέγαμε παραπάνω. Έτσι, θεώρησε καλό να μείνει έγκυος και μόλις γεννήθηκε το παιδί, να βρει την πρώτη πρόχειρη δικαιολογία και να τον στείλει από 'κει που ήρθε!! Έκτοτε, εκείνος, ο οποίος ακόμη την αγαπούσε, προσπαθούσε συνεχώς να τα ξαναβρούν, όμως εκείνη ακάθεκτη! Το περίεργο ήταν ότι δεν είχε καν κάποια σχέση κι όμως προτιμούσε να μένει μόνη της, αφού το παιδί της τής ήταν αρκετό. Αργότερα ο Λ πέθανε ξαφνικά, κι έτσι κι εκείνη ησύχασε από τις ...οχλήσεις του να τα ξαναβρούν...

Η αλήθεια είναι πως αυτή η ιστορία με σοκάρισε. Σκέτος υπολογισμός, απλά και μόνο για να τηρήσει τις κοινωνικές συμβάσεις και για ν' αποκτήσει ένα παιδί. Εδώ πράγματι τον χρησιμοποίησε τον κακομοίρη τον Λ ως δότη σπέρματος.

Κοινό στοιχείο (πιθανώς και τυχαίο) στις δύο ιστορίες, είναι πως οι δύο γυναίκες που σας περιέγραψα ήταν εκπαιδευτικοί (τι να σημαίνει άραγε αυτό, εάν δεν είναι όντως τυχαίο?). Είναι φανερό πάντως, ότι τούτη η γραμμή σκέψης μπορεί να οδηγήσει σε ανατριχιαστικές καταστάσεις...

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 20:05, 08-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Οι δυο τους ήταν πολλά χρόνια μαζί, από τα μετεφηβικά τους χρόνια. Όταν λοιπόν ήρθε η ώρα να παντρευτούν, εκείνη, όπως μου αποκάλυψε, δεν ένιωθε πια κάποιο ερωτικό αίσθημα για τον Λ, παρά το γεγονός ότι εκείνος την αγαπούσε. Τον παντρεύτηκε ωστόσο, επειδή ήδη είχαν αρκετά χρόνια μαζί, το ήξεραν και οι δικοί τους, αλλά κυρίως επειδή είχε ήδη φτάσει στην γνωστή κρίσιμη ηλικία της ...κωλοπιλάλας που λέγαμε παραπάνω. Έτσι, θεώρησε καλό να μείνει έγκυος και μόλις γεννήθηκε το παιδί, να βρει την πρώτη πρόχειρη δικαιολογία και να τον στείλει από 'κει που ήρθε!! Έκτοτε, εκείνος, ο οποίος ακόμη την αγαπούσε, προσπαθούσε συνεχώς να τα ξαναβρούν, όμως εκείνη ακάθεκτη! Το περίεργο ήταν ότι δεν είχε καν κάποια σχέση κι όμως προτιμούσε να μένει μόνη της, αφού το παιδί της τής ήταν αρκετό. Αργότερα ο Λ πέθανε ξαφνικά, κι έτσι κι εκείνη ησύχασε από τις ...οχλήσεις του να τα ξαναβρούν...
Το να τον παντρευτει ενω πια δεν ενοιωθε για εκεινον κατι το ερωτικο το καταλαβαινω και ειναι συνηθες το φαινομενο, αλλα τουλαχιστον μεταξυ αυτων των ζευγαριων υπαρχει σεβασμος, αγαπη, αλληλοεκτιμηση κ.ο.κ.
Το να βρει μια προχειρη διακαιολογια δε εμενα μου δινει την εντυπωση πως και δεν αισθανονταν για εκεινον το παραμικρο συναισθημα, αλλα και πως η συμπεριφορα αυτη δηλωνει ανισορροπια...
Δυσκολευομαι να πιστεψω οτι μετα απο χρονια που εχεις ζησει με καποιον, δεν τον πονας τουλαχιστον και ας τον παντρευεσαι με κυριο σκοπο να κανεις ενα παιδι μαζι του...

Κοινό στοιχείο (πιθανώς και τυχαίο) στις δύο ιστορίες, είναι πως οι δύο γυναίκες που σας περιέγραψα ήταν εκπαιδευτικοί (τι να σημαίνει άραγε αυτό, εάν δεν είναι όντως τυχαίο?). Είναι φανερό πάντως, ότι τούτη η γραμμή σκέψης μπορεί να οδηγήσει σε ανατριχιαστικές καταστάσεις...

Πιστευω πως οντως ειναι τυχαιο. Θα υπαρχουν ενα σωρο αλλα παραδειγματα στον ελλαδικο χωρο και μη που τα ατομα θα εχουν χιλιες-δυο αλλες ιδιοτητες.
Βεβαια και μονο οτι υπαρχουν τετοια παραδειγματα εκπαιδευτικων που κατα βαση κανουν ενα επαγγελμα μεσα απο το οποιο συνδεονται με τα παιδια στενα και βαθια σε επιπεδο ψυχικης αλληλεπιδρασης και αλληλεξαρτησης, φανταζει τρομαχτικο.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,301 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 12:50, 30-08-10:

Οι καταστάσεις έφεραν νομοτελειακά την κατάληξη, αφού τον Έρωτα είχε κατά βάθος ανάγκη, πέρα από το να κάνει παιδιά με κάποιον, κι εκείνη τα συνειδητοποίησε όλα αυτά, αρκετά χρόνια αργότερα.
Ξαναδιαβάζω αυτό το θέμα και έχω μια ερώτηση σχετικά με αυτό που λες: γιατί λες οτι αυτή η γυναίκα είχε ανάγκη τον έρωτα; Μήπως παραδέχτηκε κάτι τέτοιο κάποια στιγμή εκ του ασφαλούς εφόσον είχε ήδη παιδιά; Γιατί μια γυναίκα που θέλει παιδιά δε νομίζω οτι θα τη γεμίσει απόλυτα και για πάντα ο έρωτας.

Μια ακόμη ερώτηση: ο κύριος αυτός που τελικά την παντρεύτηκε δεν ήξερε οτι τον παντρεύεται μόνο για να κάνει παιδιά; Είναι άμοιρος ευθυνών; Γιατί μιλάμε μόνο για αυτή τη γυναίκα;

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kaleidoscope

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kaleidoscope
H kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,727 μηνύματα.

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε στις 15:08, 30-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Αν μπορούσαμε να βάλουμε στη ζυγαριά ένα "ουδέτερο, ψευτοτακτοποιημένο, ψυχρό κλίμα μεταξύ 2 γονέων που συνυπάρχουν χωρίς να αγαπιούνται" και μια single mother, ποιο από τα δύο πιστεύεις θα δημιουργούσε περσσότερα προβλήματα στο παιδί;
Η δική μου άποψη είναι πως μια δυσλειτουργική συμβατική οικογένεια είναι χειρότερη από μια μονογονεϊκή.
Και θα ήθελα να ξεκαθαρίσω το εξής: όταν λέω μονογονεϊκή, δεν εννοώ μόνο μητέρα-παιδί, αλλά και πατέρας- παιδί (επειδή μέχρι τώρα αναφερθήκαμε μόνο στο σενάριο μητέρα- παιδί, μιας κι αυτό είναι που συζητάμε στην προκειμένη περίπτωση).

Είδες που μου βάζεις κι άλλα άτομα μέσα στο πακέτο για να μπορέσεις να το κάνεις "ανεκτό";
Ο δικός μου σκοπός όμως είναι αυτός. Τι μου προτείνεις να κάνω αν μετά από Χ χρόνια δε βρω τον κατάλληλο άντρα για να πετύχω το σκοπό μου;
Μα βρε καλό μου αν το κάνω δε θα το κάνω για να γονιμοποιηθώ, υπάρχουν κι άλλοι τρόποι γι' αυτό, αλλά για να υπάρχει ένας πατέρας για το παιδί.
Να υιοθετήσεις ή να κάνεις παιδί με δότη σπέρματος. Αλλά από ότι κατάλαβα, δεν είναι αυτό το θέμα, το θέμα είναι να έχει οπωσδήποτε το παιδί πατέρα.

Διαφωνώ. Το παιδί πρέπει να έχει και τον πατέρα του, σαν πρότυπο, σαν σύμβολο ασφάλειας, όπως θες πες το.
Πρέπει όντως;

Το λες όντας μεγάλη κι ώριμη. Το θέμα είναι πώς το σκέφτεται ένα παιδάκι που θα το κοροϊδεύουν στο σχολείο γιατί δεν έχει πατέρα, και τόσα άλλα...
Το θέμα είναι πως θα το χειριστεί η μητέρα του παιδιού.

Αρχική Δημοσίευση από chrisss
και σε τελικη μετα τα 45 η συντροφικοτητα, το νοιαξιμο, το ξερω οτι εχω εναν ανθρωπο να με παει στο γιατρο αν χρειαστω κατι και δε θα γερασω μονος σα το σκυλι, νομιζω ολα αυτα ειναι πολυ σημαντικα.
Για συντροφικότητα και "νοιάξιμο" μπορείς να πάρεις και έναν σκύλο. Όσο για τον άνθρωπο που θα σε πάει στον γιατρό, μπορείς να πληρώσεις κάποιον για να το κάνει, ή να σε βοηθήσει κάποιος φίλος σου. Δεν παντρεύεται κάποιος για αυτούς τους λόγους. Σίγουρα, ο έρωτας από μόνος του δεν είναι αρκετός για έναν επιτυχημένο γάμο. Χρειάζονται κοινές αξίες, κοινοί στόχοι και φιλοδοξίες, σεβασμός, εκτίμηση, αγάπη, κατανόηση.

Πάντως εγώ αν έφτανα σε ηλικία που ήθελα να κάνω παιδί και δεν είχα μόνιμο σύντροφο, θα έκανα με δότη σπέρματος ή θα υιοθετούσα. Στο κάτω κάτω, μπορεί στην πορεία να γνώριζα κάποιον που να γινόταν καλός πατέρας για το παιδί μου. Δεν χρειάζεται να είσαι βιολογικός γονέας του παιδιού για να είσαι καλός στην ανατροφή του.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lovesome (για σήμερα Debbie ;p)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη lovesome
H για σήμερα Debbie ;p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 112 μηνύματα.

H lovesome λαβ μιουσικ έγραψε στις 15:07, 18-09-10:

Αν και είμαι πολύ μικρή για να πω σ αυτο το θέμα την γνώμη μου και μπορεί να μην με πάρει κανένας σοβαρά
δεν μπορώ να μην πω πως μόλις το είδα είπα "τι λεμε τώρα?"

αν και δεν ξέρω πως είναι να θέλεις να κάνεις παιδία
θεωρώ δεδομένο πως θα τα κάνεις με κάποιον που αγαπάς και εμπιστεύεσαι!
Και τα παιδία δεν θα ναι μόνο δικά σου...έχουν και πατέρα!
σκέψου πως θα νιωθες εσύ όταν μάθαινες πως κάποιος σε παντρευόταν απλά για να του κάνεις τα παιδία του..
χμμμ άσχημο δεν νομίζεις?
και ο γάμος είναι κάτι αρκετά σημαντικό..
δεν είναι παίξε γέλασε..
αυτός ο γάμος θα είναι καταδικασμένος και θα νιώθεις πιεσμένη και κουρασμένη από την συνεχή προσπάθεια να συζήσεις και να είσαι παντρεμένη με ένα άτομο που δεν αγαπάς..και σίγουρα θα έχει απαιτήσεις απο σένα..
στο τέλος θα καταλείξετε σε χωρισμό και σίγουρα αυτό θα πληγώσει τα μελλοντικά παιδία σου..

Όμως είναι η γνώμη μου,και ξέρω πως δεν είμαι σε θέση να ξέρω πως νιώθεις...
αλλά δεν μπορώ να μην την εκφράσω..
βέβαια αν έσυ νίωθεις εντάξει τότε οκ!
είναι δική σου ζωή και μπορείς να κάνεις ότι θες!

Υ.Σ γιατί το ξαναδίαβασα πριν το ποστάρω και είναι κάπως επιθετικός ο τρόπος που μιλάω απλά σου λεω σορρυ αν είμαι κάπως απότομη απλά δεν βρίσκω τρόπο να εκφράσω αυτό που πιστεύω αλλίως..

Παράθεση

lacky (Tουλίπα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη lacky
H Tουλίπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 127 μηνύματα.

H lacky deep in dreams!! έγραψε στις 15:23, 18-09-10:

Γενικότερα, είμαι της άποψης οτι ενα παιδί χρειάζεται και τους δύο γονείς, δεν μπορεί ο ένας να συμπληρώσει τα κενά του αλλου, όσο ικανός και να ναι.
Μ'αρεσει η ιδεα του γάμου, αλλα θα έκανα ενα τετοιο βήμα μονο αν πιστευα πως ο ανθρωπος που θα εχω διπλα μου θα ειναι ικανος να μεγαλωσει τα παιδια ΜΑΣ και να ειναι καλος συζυγος και πατερας! Αν θα θελα απλα να ειμαι με κάποιον για να με νταντευει και να τον νταντευω στα γεράματα δεν θα ήταν αναγκαιο να παντρευτω. Αυτα τα ταμπού τα είχαν οι παππούδες και οι γιαγιάδες μας! Ναι, πολυ ωραιός ο γάμος, αλλα όχι απαραίτητος!
Αν τωρα ήθελα τόσο πολύ να κάνω παιδιά ναι, θα προτιμούσα να είμαι παντρεμένη για να μην αντιμετωπίσει κατα κυριο λογο το παιδί μου μελλοντικά προβλήματα!!

Παράθεση

lady31ath

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη lady31ath
H lady31ath αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών . Έχει γράψει 83 μηνύματα.

H lady31ath έγραψε στις 15:41, 18-09-10:

Μα φυσικα και θα παντρευομουν για να κανω παιδια......γιατι αυτη ειναι η νομιμη διαδικασια....
Για αυτο το λογο παντρευονται ολοι..Αλλα τουλαχιστον με καποιον ανταξιο μου σε βασικα σημεια.... ευγενεια καλους τροπους κοινες ιδεες...και χαριτωμενο φυσικα.....ωστε να φτιαχναμε ομορφα παιδακια....οχι οποιον να ναι απλα για να κανω παιδια..... Θελω να εχω ομορφα παιδια οπως εχουν αρκετες φιλες μου!!

Εαν δεν ηθελα παιδια απλα θα συγκατοικουσα με καποιον....γιατι να παντρευτω και να συμπληρωνω κοινες φορολογικες δηλωσεις... να ανησυχω εαν μετα απο πεντε χρονια γαμου θα του ανηκει το μισο σπιτι μου? ..... θα τον ειχα τον αντρα για παρεα σεξ και να μου βιδωνει λαμπες.....
Εξαλλου εαν η γυναικα ειναι ανεξαρτητη, εχει καποια Ηobby, καποιες φιλιες και ζει μια ανετη ζωη ..... δεν περναει και ασχημα.......πλεον ζουμε σε ενα μοναχικο πλανητη...

Εαν δεν εβρισκα ομως καποιον μπορει να εκανα παιδια μονη μου... αν και θα ηταν δυσκολο με τον ιδιο αντρα....να δεχτει να με γονιμοποιησει πολλες φορες..... απο την αλλη θα ηταν αδικο ομως για το παιδι να βλεπει τα αλλα παιδια γυρω του να εχουν και τους δυο γονεις του.....εδω στην εποχη μας εαν το παιδι δεν εχει κινητο τελευταιας γενιας παθαινει κομπλεξ..... η υιοθεσια ειναι μια αλλη απαντηση στο θεμα αυτο..... ειλικρινα υπαρχουν παρα πολλα παιδια παρατημενα στα δημοσια νοσοκομεια....εαν πατε να δειτε θα τρομαξετε..... απλα οι γονεις που τα εχουν αφησει ειναι αμφιβολου ποιοτητας.... μεχρι και ναρκωμανεις οποτε δεν γνωριζω κατα ποσο το dna--- και εννοω ο γενετικος τους κωδικας ειναι καλος.... θα ειναι ενα ρισκο να βγει το παιδι "ελαττωματικο" οσο σκληρο και εαν ακουγεται αυτο....πιστευω πολυ στο γενετικο κωδικα μας......

Στο μελλον ισως οι οικογενειες ειναι μονογονε'ι'κες οπως γινονται σε αλλες χωρες στο εξωτερικο εδω και πολλα χρονια.... μεχρι και gay ζευγαρια κανουν παιδια .... με τη βοηθεια απο γυναικες δοτες ωαριων.... δεν ξερω βεβαια πως μεγαλωνουν αυτα τα παιδια .... και δεν εννοω τα προτυπα..
αλλα το να βλεπεις το μπαμπα σου να φιλαει εναν αντρα που κανει τη μαμα σου ειναι καπως περιεργο...αν και για αυτα τα παιδια ισως θα φαινεται φυσιολογικο....

-5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 16:00, 18-09-10:

να παντρευτεις γιανα κανεις οποιαδηποτε παιδια..οχι..(ή ειναι η κατωτερη επιλογη)
να κανεις παιδια με καποια που ταιριαζεις πραγματικα..(απο ψυχολογικα μεχρι ανοσοποιητικα..που λενε και οι επιστημονες)

Παράθεση

nst

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nst
H nst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H nst έγραψε στις 14:41, 19-09-10:

Ειναι το πρωτο μου ποστ εδω ..μολις εκανα εγγραφη και σας διαβάζω.
Σκέφτομαι οτι η ζωή δεν μπορει να μπει σε πρωτόκολλα και ορους διαβιώσεως οσο κι αν θα μας ηταν βολικό να εχουμε κάποια και τα αποτελεσματά τους σίγουρα και αναμφισβήτητα.
Συνηθίσουμε να αναλογιζόμαστε θεωρώντας την κατασταση και τις συνθήκες στις οποίες βρισκόμαστε οταν λαμβάνουμε μια απόφαση , σταθερές και αμετάκλητες. Δεν υπολογίσουμε ομως τον παραγοντας ζωή = αλλαγή= κίνηση , πράγμα που σημαίνει οτι και εμεις και οι αλλοι με τους οποίους σχετιζόμαστε προχωράμε , εξελισσόμαστε και αλλάζουμε.
Πως μπορεί κανεις να ξέρει σε βάθος χρόνου αν αυτο που κάνει τώρα θα ειναι αρμονικό για αυτόν?
Και πως μπορουμε να το υποθέοσυμε και για κάποιον αλλο?
Υπάρχουν οικογένειες ολων των ειδων ...γονεις και παιδιά ...ολοι με τα δικάτους συναισθήματα που προέρχονται απο τις εμπειρίες τους , την ιδιοσυγκρασια τους , την ''μεταφραση '' που κανει ο εγκεφαλος τους σε καθε ερέθισμα και εντύπωση και τις αναμνήσεις τους .
Ισως κάποιος να νιώσει πλήρης αν αποκτήσει παιδιά και κάποιος αλλος να νιώσει εγκλωβισμένος ...
Για εναν μια συντηρητική καθως πρέπει '' οικογένεια' να ειναι το ζητούμενο που θα γαληνέψει την ψυχή του αλλα για ενα αλλο αυτο να ειναι ενας αναχαιτισμός στο πνευμα του. Κάποιος αλλος ισως καταφερει και τα συνδιάσει
Για να μπορούμε να πάρουμε σωστες αποφασεις θα πρέπει να ειμαστε ολοκληρωμένοι Ανθρωποι αλλα αυτο μαλλον δεν επιτυγχανεται σε μια ζωή η στην πρωιμη νεότητα ..οπότε ρισκάρουμε και ελπίσουμε για το καλύτερο σε οτι κι αν αποφασίσουμε..
''

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Speedy

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Speedy
Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλο/νία). Έχει γράψει 656 μηνύματα.

O Speedy έγραψε στις 22:02, 19-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από lady31ath
και χαριτωμενο φυσικα.....ωστε να φτιαχναμε ομορφα παιδακια....οχι οποιον να ναι απλα για να κανω παιδια..... Θελω να εχω ομορφα παιδια οπως εχουν αρκετες φιλες μου!!
Υπάρχει και η τράπεζα σπέρματος και μπορείς να βρείς το ομορφόπαιδο που θέλεις να σου κάνει παιδάκι..

Εαν δεν ηθελα παιδια απλα θα συγκατοικουσα με καποιον....γιατι να παντρευτω και να συμπληρωνω κοινες φορολογικες δηλωσεις... να ανησυχω εαν μετα απο πεντε χρονια γαμου θα του ανηκει το μισο σπιτι μου? ..... θα τον ειχα τον αντρα για παρεα σεξ και να μου βιδωνει λαμπες.....
Εξαλλου εαν η γυναικα ειναι ανεξαρτητη, εχει καποια Ηobby, καποιες φιλιες και ζει μια ανετη ζωη ..... δεν περναει και ασχημα.......πλεον ζουμε σε ενα μοναχικο πλανητη...
Γιαυτό σου λέω.. τράπεζα σπέρματος.. Εξάλου λεφτά έχεις να πληρώνεις τον ηλεκτρολόγο να σου "βιδώνει" τις λάμπες..

Εαν δεν εβρισκα ομως καποιον μπορει να εκανα παιδια μονη μου... αν και θα ηταν δυσκολο με τον ιδιο αντρα....να δεχτει να με γονιμοποιησει πολλες φορες..... απο την αλλη θα ηταν αδικο ομως για το παιδι να βλεπει τα αλλα παιδια γυρω του να εχουν και τους δυο γονεις του.....εδω στην εποχη μας εαν το παιδι δεν εχει κινητο τελευταιας γενιας παθαινει κομπλεξ..... η υιοθεσια ειναι μια αλλη απαντηση στο θεμα αυτο..... ειλικρινα υπαρχουν παρα πολλα παιδια παρατημενα στα δημοσια νοσοκομεια....εαν πατε να δειτε θα τρομαξετε..... απλα οι γονεις που τα εχουν αφησει ειναι αμφιβολου ποιοτητας.... μεχρι και ναρκωμανεις οποτε δεν γνωριζω κατα ποσο το dna--- και εννοω ο γενετικος τους κωδικας ειναι καλος.... θα ειναι ενα ρισκο να βγει το παιδι "ελαττωματικο" οσο σκληρο και εαν ακουγεται αυτο....πιστευω πολυ στο γενετικο κωδικα μας......
Στην τράπεζα που λές μόλις βρείς τον κούκλο που ψάχνεις πάρτου ΟΛΟ το δείγμα να κάνεις 5,6,16 κουτσούβελα..

Υ.Γ.Για ελλατωματικά ελαστικά έχω ακούσει.. Για ελλατωματικά παιδιά πρώτη φορά...

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

SICX (GEORGE)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη SICX
Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,135 μηνύματα.

O SICX αναξιος αυτης, της ωραιοτερης ολων έγραψε στις 22:15, 19-09-10:

Επειδή ο σκοπός μου είναι να κάνω παιδιά δε θα έλεγα όχι σε κάποιο προξενιό αν περάσουν τα χρόνια απειλητικά και δεν έχω βρει κάποιον να κάνω οικογένεια. Αν και ψάχνω την αγάπη, όμως ο σκοπός μου αυτός είναι ανώτερος από την αγάπη, οπότε πιστεύω οτι θα συμβιβαζόμουν σε λιγότερη αγάπη για να πετύχω το σκοπό μου.
παιδια που δν θα γεννηθουν λογω αγαπης των γονεων....δν ξερω τιθα γινει....

κατ'εμε ο σκοπος του γαμου ειναι η αγαπη, οχι η οικογενεια...αν και μ'αρεσει η οικογενεια πολυ, με τπτ αν δν αγαπουσα αληθινα κι ας με φαν'τα χρονια....

με λιγα λογια

1)παντρευομαι μονο λογω αγαπης αν και θελω πολυ οικογενεια και μ'αρεσουν τα παιδια. ποτέ μονο για να κανω οικογενεια, ή για να μη μεινω μονος κτλ...αυτα για μενα ειναι βλακειες. αμα δν υπαρχει αγαπη τπτ δν μπορω να κανω

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 12:00, 20-09-10:

οχι δεν θα το εκανα ποτε..

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Achilles (King of Myrmidons)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Achilles
Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 846 μηνύματα.

O Achilles two riders were approaching έγραψε στις 12:38, 20-09-10:

Να κάνω χωρίς να παντρευτώ, ναι.

Να παντρευτώ για να κάνω, όχι.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aggi92 (Angeliiiiiique ^^)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aggi92
H Angeliiiiiique ^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 90 μηνύματα.

H aggi92 χωρίς καμία υποψία σκέψης έγραψε στις 13:18, 20-09-10:

όταν φτάσω σε μια αντίστοιχη ηλικία θα ήθελα πολύ να κάνω παιδιά.πολύ όμως.αλλα υπό κάποιες προϋποθέσεις..θέλω να πω πως δε θα συμβιβαζόμουν με κάποιον, και δε θα έκανα ένα γάμο μονο και μονο για να κάνω παιδιά..για να παντρευτώ σημαίνει,για μένα,πως είμαι ερωτευμένη και όχι μονο.αγαπάς τον άλλο ,τον νοιάζεσαι,είναι το άλλο σου μισό. θες να περάσεις τη υπόλοιπη σου ζωή μαζί του. τότε τα παιδιά είναι ένα φυσικό επακόλουθο ,τότε θες να κανεις παιδιά με αυτόν τον άνθρωπο...δεν πρέπει όμως ποτε το να κανεις παιδιά να είναι η αιτια ενός γάμου. η αγάπη είναι τα θεμέλια ενός σπιτιού.πιστεύω πως όταν αγαπάς τη πατέρα των παιδιών σίγουρα αγαπάς πιο πολύ τα παιδιά σου γιατί είναι και τα δικά του παιδιά.Και όταν δεν έχεις κάποιον διπλα σου που να τον αγαπάς τότε δεν έχεις τη δύναμη να συνεχίσεις..αργά η γρηγορα θα φανεί πως από κάπου μπάζει...και τότε δεν θα την πληρώνεις μονο εσύ..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Himela : 20-09-10 στις 13:55. Αιτία: Greeklish
Παράθεση

kaleidoscope

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kaleidoscope
H kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,727 μηνύματα.

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε στις 13:25, 20-09-10:

Μα φυσικα και θα παντρευομουν για να κανω παιδια......γιατι αυτη ειναι η νομιμη διαδικασια....
Seriously? Δηλαδή αν κάποιος κάνει παιδιά χωρίς να είναι παντρεμένος θα τον πάνε στην στενή;

οι γονεις που τα εχουν αφησει ειναι αμφιβολου ποιοτητας.... μεχρι και ναρκωμανεις οποτε δεν γνωριζω κατα ποσο το dna--- και εννοω ο γενετικος τους κωδικας ειναι καλος.... θα ειναι ενα ρισκο να βγει το παιδι "ελαττωματικο" οσο σκληρο και εαν ακουγεται αυτο....πιστευω πολυ στο γενετικο κωδικα μας......
Καταλαβαίνω τι εννοείς αλλά τι σε κάνει να πιστεύεις ότι το δικό σου DNA είναι καλύτερο;

(...)αλλα το να βλεπεις το μπαμπα σου να φιλαει εναν αντρα που κανει τη μαμα σου ειναι καπως περιεργο...
Ένα παιδί του οποίου οι γονείς είναι ομοφυλόφιλοι δεν έχει έναν άντρα-μπαμπά και έναν άντρα-μαμά. Έχει απλά δύο γονείς. Τι εννοείς "θα κάνει την μαμά";

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 13:46, 20-09-10:

Έχει απλά δύο γονείς. Τι εννοείς "θα κάνει την μαμά";
η μακριά περούκα..

-5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lovesome (για σήμερα Debbie ;p)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη lovesome
H για σήμερα Debbie ;p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 112 μηνύματα.

H lovesome λαβ μιουσικ έγραψε στις 18:27, 20-09-10:

Για αυτο το λογο παντρευονται ολοι..Αλλα τουλαχιστον με καποιον ανταξιο μου σε βασικα σημεια.... ευγενεια καλους τροπους κοινες ιδεες...και χαριτωμενο φυσικα.....ωστε να φτιαχναμε ομορφα παιδακια....οχι οποιον να ναι απλα για να κανω παιδια..... Θελω να εχω ομορφα παιδια οπως εχουν αρκετες φιλες μου!!

Μιλάς όπως θα μιλούσε ένας κατασκευαστής πχ. ξερώ γω αυτοκινήτων!
να διαλέξω καλά εξαρτήματα και να βρω ένα όμορφο καλούπι για να αρέσει το αυτοκίνητο μου!
δηλαδή τι θα ναι τα παιδία σου?
ελπίζω το showroom να είναι αντάξιο

απλα οι γονεις που τα εχουν αφησει ειναι αμφιβολου ποιοτητας.... μεχρι και ναρκωμανεις οποτε δεν γνωριζω κατα ποσο το dna--- και εννοω ο γενετικος τους κωδικας ειναι καλος....

Χμμ και συ πιστευεις θα σε καλύτερη μανα?

μεχρι και gay ζευγαρια κανουν παιδια .... με τη βοηθεια απο γυναικες δοτες ωαριων.... δεν ξερω βεβαια πως μεγαλωνουν αυτα τα παιδια .... και δεν εννοω τα προτυπα..
αλλα το να βλεπεις το μπαμπα σου να φιλαει εναν αντρα που κανει τη μαμα σου ειναι καπως περιεργο...αν και για αυτα τα παιδια ισως θα φαινεται φυσιολογικο....
ναιι...εμμ..δηλαδή εσένα που δεν θα χουν καθόλου μπαμπά θα ναι καλύτερα από το να έχουν και τους δύο γονείους έστω και γκει?
και τι δηλαδή?
αμα είναι γκει τι πρόβλημα υπάρχει?
δεν το καταλαβαίνω...

Παράθεση

kate! =]

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη kate! =]
H kate! =] αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 247 μηνύματα.

H kate! =] έγραψε στις 18:22, 24-02-11:

φυσικα και οχι!!εχω καθε δικαιωμα να κανω παιδι χωρις να πανρτευτω...που ξερεις...μπορει να μην βρεθει ποτε για τα δικα μου δεδομενα ο καταληλος...και τοτε τι??δεν θα κανω παιδι??οχι βεβαια!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 00:31, 25-02-11:

Όπως είπε και η αποπάνω, μπορεί να έκανα παιδί χωρίς να παντρευτώ, αλλά να παντρευτώ μόνο για να κάνω παιδι ..αποκλείεται!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

giorgina

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη giorgina
H giorgina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H giorgina έγραψε στις 07:48, 25-02-11:

Πιστεύω οτι τελικά είναι και τα δυο εξίσου σημαντικά και μπορεί να έχει κανείς ολοκληρωμένη άποψη μόνο όταν παντρευτεί και κάνει παιδιά έστω και για τους λάθους λόγους. Τότε θα μου πείτε οτι είναι αργά! Δυστυχώς η ζωή είναι έτσι. Η απόφαση του να κάνεις παιδιά δεν είναι μια απλή υπόθεση και είτε μας αρέσει είτε όχι (διότι οι γυναίκες βιώνουμε όλα τα δεινά) έχει να κάνει και με το έτερον ήμισυ το οποίο διεκδικεί το μερίδιο του. Ακόμα και αν τα κίνητρα του γάμου είναι η τεκνοποίηση πρέπει να συντρέχουν και άλλοι παράγοντες που να μπορούν να κρατούν τις ισορροπίες σε ενα ζευγάρι και συνεπώς στις σχέσεις με τα παιδιά. Το να υπάρχει έρωτας και αγάπη είναι το ιδανικό. Όταν όμως το μόνο κίνητρο του γάμου είναι τα παιδιά σύντομα καταρρέουν όλα τα σχέδια που εχει κανείς στο μυαλό του και φτάνει να μετανιώνει που έφερε στο κόσμο αυτά τα τρυφερά πλάσματα που έχουν ανάγκη απο ανιδιοτελή αγάπη και συντροφικότητα.

Παράθεση

rosa azul

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη rosa azul
H rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,105 μηνύματα.

H rosa azul έγραψε στις 10:22, 25-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από giorgina
Πιστεύω οτι τελικά είναι και τα δυο εξίσου σημαντικά και μπορεί να έχει κανείς ολοκληρωμένη άποψη μόνο όταν παντρευτεί και κάνει παιδιά έστω και για τους λάθους λόγους.
Αυτο λεμε...ειναι πολυ σοβαρη αποφαση το να κανεις ενα παιδι ωστε να ρισκαρεις να παντρευτεις για λαθος λογους...Καλυτερα να μην παντρευτεις καθολου και ας μην κανεις παιδι αν δεν συμφωνεις με τη λυση της ανυπανδρης αλλα επιτυχημενης μητερας...Ενα παιδι δυστηχισμενο μεσα σε εναν αποτυχημενο γαμο....δεν φταιει σε τιποτα....Μετα σου λεει εφηβοι με καταθλιψη, χρηστες ναρκωτικων...και ....και...και...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Myrtle : 25-02-11 στις 10:28. Αιτία: διόρθωση quote
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 10:53, 25-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από rosa azul
ΑΕνα παιδι δυστηχισμενο μεσα σε εναν αποτυχημενο γαμο....δεν φταιει σε τιποτα....
Ενώ ένα παιδί που του έχεις στερήσει με το έτσι θέλω έστω κι έναν προβληματικό πατέρα, μια παρουσία έστω, είναι καλύτερο;

Παράθεση

rosa azul

Περιβόητο Μέλος

H rosa azul έγραψε στις 11:01, 25-02-11:

Ενώ ένα παιδί που του έχεις στερήσει με το έτσι θέλω έστω κι έναν προβληματικό πατέρα, μια παρουσία έστω, είναι καλύτερο;
Μιλαμε υποθετικα....κατι που δεν μου αρεσει ιδιαιτερα....Θεωρω πως ναι...Θα ειναι πιο ισοροπημενο γιατι θα ζει σε ενα ευτυχισμενο περιβαλλον και οχι σε ενα νοσηρο περιβαλλον ,οπου θα κυριαρχουν οι καβγαδες και οι εντασεις μεταξυ των γονεων....Βαδιζοντας στον 21ο αι. σιγα σιγα το κοινωνικο προτυπο '' 2 γονεις'' δειλα δειλα αλλωστε αρχιζει και αλλοιωνεται....

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 11:56, 25-02-11:

Βαδιζοντας στον 21ο αι. σιγα σιγα το κοινωνικο προτυπο '' 2 γονεις'' δειλα δειλα αλλωστε αρχιζει και αλλοιωνεται....
Έχεις κάποιες έρευνες γι' αυτό που λες; Γιατί είναι πολύ σοβαρό για να το λες έτσι δημόσια χωρίς επιστημονικά στοιχεία να το συνοδεύουν.

Παράθεση

katerina_farm

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη katerina_farm
H katerina_farm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φαρμακοποιός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 269 μηνύματα.

H katerina_farm έγραψε στις 12:02, 25-02-11:

Δεν καταλαβαινω γιατι θεωρειτε το να παντρευτει καποιος για να κανει παιδια ειναι λαθος λογος, λαθος λογος ειναι για καποιους για αλλους ειναι ο σωστος πολυ απλα γιατι αυτη ειναι η αναγκη του.
Και απο την στιγμη που ειναι συνειδιτη και οχι αποτελεσμα επηρεασμου η ανασφαλειας δεν βλεπω το κακο .Υπαρχουν γυναικες που απλα μπορει να ειναι εξυπνες ομορφες επιτυχημενες επαγγελματικα αλλα δεν νιωθουν ολοκληρες αν δεν γινουν μανες γιατι τωρα αυτο το βλεπετε σαρκαστικα ο θεος και η ψυχη σας.Μην συνχεεται τον ερωτα με την αγαπη και απο πειρα σας λεω οτι καλυτερα να μην κανετε εναν γαμο απο ερωτα .Ο ερωτας ειναι παραφορος ορμητικος θες να κατακτησεις και να κατακτηθεις και πανω απο ολα δεν κραταει παντοτινα η αγαπη ειναι αλλο πραγμα πιο βαθυ πιο ολοκληρωμενο πιο ανθρωπινο για να ζησεις μια ζωη με καποιον πρεπει να τον σεβεσαι να τον αγαπας να υποχωρεις να ειναι φιλος σου να ειστε στο ιδιο μηκος κυματος να γελατε να μιλατε .Him μου τα παιδια πρεπει να μεγαλωνουν με ηρεμια και ασφαλεια ενας προβληματικος πατερας δεν ειναι προτιμοτερο καλυτερα ειναι να μην εχει τον μπαμπα ολοι μερα παρα να βλεπει λαθος εικονες

Παράθεση

rosa azul

Περιβόητο Μέλος

H rosa azul έγραψε στις 12:23, 25-02-11:

Έχεις κάποιες έρευνες γι' αυτό που λες; Γιατί είναι πολύ σοβαρό για να το λες έτσι δημόσια χωρίς επιστημονικά στοιχεία να το συνοδεύουν.
Δεν σας εννοησα....Στο σαιτ πολλα σοβαρα θεματα εχω διαβασει οπου οι αποψεις που εκτιθενται δεν συνοδευονται απο σχετικες επιστημονικες μελετες....και δεν θυμαμαι να εχει ζητηθει η επισηναψη σχετικων μελετων....Επι του συγκεκριμενου...και σχετικα αρθρα εχω διαβασει κατα καιρους (δεν τα εχω κρατησει ....κρεμαστε με...)και συζητησεις εχω κανει με τον κοινωνικο μου περιγυρο...και ματια ανοικτα εχω και βλεπω την κοινωνια γυρω μου ....: μονογονεικες οικογενεις...ανυπαρκτες για σας; για μενα και για την κοινωνια του 21ου αι. υπαρκτο κοινωνικο φαινομενο....

Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη parafernalia
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 12:27, 25-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από katerina_farm
Μην συνχεεται τον ερωτα με την αγαπη και απο πειρα σας λεω οτι καλυτερα να μην κανετε εναν γαμο απο ερωτα .Ο ερωτας ειναι παραφορος ορμητικος θες να κατακτησεις και να κατακτηθεις και πανω απο ολα δεν κραταει παντοτινα η αγαπη ειναι αλλο πραγμα πιο βαθυ πιο ολοκληρωμενο πιο ανθρωπινο για να ζησεις μια ζωη με καποιον πρεπει να τον σεβεσαι να τον αγαπας να υποχωρεις να ειναι φιλος σου να ειστε στο ιδιο μηκος κυματος να γελατε να μιλατε .
Ο έρωτας είναι ιδέα, η αγάπη συναίσθημα. Ο έρωτας μπορεί να αντέχει στη σκέψη, η αγάπη γεννιέται και πεθαίνει κάθε στιγμή. Το ένα δε ζει χωρίς το άλλο γιατί αλλιώς είναι σαν να αγαπάς τον φίλο, τον μπαμπά ή το σκυλάκι.

Παράθεση

Sweet_Butterfly

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Sweet_Butterfly
H Sweet_Butterfly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δάσκαλος/α . Έχει γράψει 339 μηνύματα.

H Sweet_Butterfly Etsi ksafnika se eida apenanti mou...<3 έγραψε στις 12:30, 25-02-11:

όχι....δε μου αρέσει σαν ιδέα ο γάμος που έχεις ως στόχο την απόκτηση παιδιών....προτιμώ να είμαι με κάποιον που αγαπάω και ας αργήσουμε να κάνουμε παιδιά, παρά με κάποιον που να μην τον θέλω και να είμαι μαζί του μόνο γι' αυτό το σκοπό..

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 12:47, 25-02-11:

Δεν σας εννοησα....Στο σαιτ πολλα σοβαρα θεματα εχω διαβασει οπου οι αποψεις που εκτιθενται δεν συνοδευονται απο σχετικες επιστημονικες μελετες....και δεν θυμαμαι να εχει ζητηθει η επισηναψη σχετικων μελετων....Επι του συγκεκριμενου...και σχετικα αρθρα εχω διαβασει κατα καιρους (δεν τα εχω κρατησει ....κρεμαστε με...)και συζητησεις εχω κανει με τον κοινωνικο μου περιγυρο...και ματια ανοικτα εχω και βλεπω την κοινωνια γυρω μου ....: μονογονεικες οικογενεις...ανυπαρκτες για σας; για μενα και για την κοινωνια του 21ου αι. υπαρκτο κοινωνικο φαινομενο....
Το οτι βλέπουμε κάποιο φαινόμενο στην εποχή μας δεν το κάνει απαραίτητα και σωστό και πρέπον. Το οτι υπάρχουν πολλές μονογονεϊκές οικογένειες εμένα δε μου λέει κάτι, θέλω να ξέρω αν αυτό είναι καλό κι υγιές για την ψυχολογία του παιδιού. Αυτό μπορείς να μου το αποδείξεις με έρευνες; Ξέρω οτι στο φόρουμ πολλά λέγονται χωρίς επιστημονική στήριξη, αλλά θεωρώ οτι η ψυχολογία ενός παιδιού και το μεγάλωμά του δεν είναι κάτι στο οποίο μπορούμε να στηριχτούμε μόνο στα φαινόμενα της εποχής...

Παράθεση

rosa azul

Περιβόητο Μέλος

H rosa azul έγραψε στις 13:21, 25-02-11:

Το οτι βλέπουμε κάποιο φαινόμενο στην εποχή μας δεν το κάνει απαραίτητα και σωστό και πρέπον. Το οτι υπάρχουν πολλές μονογονεϊκές οικογένειες εμένα δε μου λέει κάτι, θέλω να ξέρω αν αυτό είναι καλό κι υγιές για την ψυχολογία του παιδιού. Αυτό μπορείς να μου το αποδείξεις με έρευνες; Ξέρω οτι στο φόρουμ πολλά λέγονται χωρίς επιστημονική στήριξη, αλλά θεωρώ οτι η ψυχολογία ενός παιδιού και το μεγάλωμά του δεν είναι κάτι στο οποίο μπορούμε να στηριχτούμε μόνο στα φαινόμενα της εποχής...
Δεν οφειλω να σας αποδειξω τιποτα...Παραθετω την αποψη μου .Το εαν στον 21ο αι. οπως εξ αρχης παρεθεσα αναπτυσεται ολο και περισσοτερο η ταση της μονογονεικης οικογενειας ,αυτο ειναι ενα κοινωνικο φαινομενο...δεν θα ρωτησει ουτε εμενα ουτε εσας για την εδραιωση του , για το ποσο καλο'η κακο κανει σε ενα παιδι....Προφανως οπως και καθε αλλο κοινωνικο φαινομενο που αναδυεται ,αναπτυσσεται και εδραιωνεται εξυπηρετει καποιες κοινωνικες αναγκες ,ετσι και η μονογονεικη οικογενεια....Προσωπικα,και εδω για μενα κλεινει το θεμα, ειναι πιο υγιης για το παιδι μια ευτυχισμενη ,αρμονικη μονογονεικη οικογενεια παρα ενα νοσηρο περιβαλλον κλασσικης οικογενειας οπου οι γονεις σφαζονται μεταξυ τους μπροστα στα παιδια ,ο ενας απο τους δυο ειναι μονιμως απων δουλευοντας μεχρι καποια ωρα και μετα κτυπωντας καρτα με την γκομενα και η μανουλα παιζει τον ρολο της εργαζομενης το πρωι καιτης δουλας τις υπολοιπες ωρες στο σπιτι...και το παιδι σ'αυτες τις κλασσικες οικογενειες των δυο γονεων το μεγαλωνουν οι παπουδες ή οι ντανταδες ....no thanks....
Φυσικα δεν θα αρνηθω οτι το καλυτερο για ενα παιδι ειναι να μεγαλωσει αρμονικα σε ενα ηρεμο περιβαλλον ,αγαπημενης και ισορροπημενης οικογενειας και με τους δυο γονεις μεσα σε ενα περιβαλλον σεβασμου και αγαπης...δυστυχως ομως αυτη ειναι μια πραγματικοτητα που δεν ειναι παντα εφικτη.....

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 13:30, 25-02-11:

Δεν οφειλω να σας αποδειξω τιποτα...Παραθετω την αποψη μου .Το εαν στον 21ο αι. οπως εξ αρχης παρεθεσα αναπτυσεται ολο και περισσοτερο η ταση της μονογονεικης οικογενειας ,αυτο ειναι ενα κοινωνικο φαινομενο...δεν θα ρωτησει ουτε εμενα ουτε εσας για την εδραιωση του , για το ποσο καλο'η κακο κανει σε ενα παιδι....Προφανως οπως και καθε αλλο κοινωνικο φαινομενο που αναδυεται ,αναπτυσσεται και εδραιωνεται εξυπηρετει καποιες κοινωνικες αναγκες ,ετσι και η μονογονεικη οικογενεια....
Μα δεν είπα οτι οφείλεις να μου αποδείξεις κάποιο κοινωνικό φαινόμενο. Απλά το θέμα για μένα είναι τόσο σοβαρό που δεν μπορώ απλά να πω "οκ είναι κοινωνικό φαινόμενο" και να μην ψάξω να δω τι επιπτώσεις έχει αυτό στην ψυχολογία ενός παιδιού.

Προσωπικα,και εδω για μενα κλεινει το θεμα, ειναι πιο υγιης για το παιδι μια ευτυχισμενη ,αρμονικη μονογονεικη οικογενεια παρα ενα νοσηρο περιβαλλον κλασσικης οικογενειας οπου οι γονεις σφαζονται μεταξυ τους μπροστα στα παιδια ,ο ενας απο τους δυο ειναι μονιμως απων δουλευοντας μεχρι καποια ωρα και μετα κτυπωντας καρτα με την γκομενα και η μανουλα παιζει τον ρολο της εργαζομενης το πρωι καιτης δουλας τις υπολοιπες ωρες στο σπιτι...και το παιδι σ'αυτες τις κλασσικες οικογενειες των δυο γονεων το μεγαλωνουν οι παπουδες ή οι ντανταδες ....no thanks....
Παρουσίαζεις μια ακραία κατάσταση την οποία φυσικά δεν είχα στο μυαλό μου όταν έλεγα οτι θα σκεφτόμουν να κάνω παιδί με κάποιον που μπορεί να μην είναι για μένα ο τέλειος σύντροφος ερωτικά αλλά θα ήταν καλός πατέρας για το παιδί μου. Γιατί αυτό ακριβώς συζητάμε σε αυτό το θέμα.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 13:38, 25-02-11:

Απλά το θέμα για μένα είναι τόσο σοβαρό που δεν μπορώ απλά να πω "οκ είναι κοινωνικό φαινόμενο" και να μην ψάξω να δω τι επιπτώσεις έχει αυτό στην ψυχολογία ενός παιδιού.
Τις ίδιες επιπτώσεις που μπορεί να έχει ο θάνατος του πατέρα ή της μητέρας, ή το διαζύγιο των γονιών, καταστάσεις που θα μπορούσαν να συμβούν και στο συμβατικό "σκηνικό οικογένειας" που λες πως θα έστηνες εσύ για το παιδί σου.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 13:40, 25-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Τις ίδιες επιπτώσεις που μπορεί να έχει ο θάνατος του πατέρα ή της μητέρας, ή το διαζύγιο των γονιών, καταστάσεις που θα μπορούσαν να συμβούν και στο συμβατικό "σκηνικό οικογένειας" που λες πως θα έστηνες εσύ για το παιδί σου.
Αυτές οι περιπτώσεις που λες είναι απρόβλεπτες. Κι εγώ προσπαθώ τουλάχιστον αυτά που μπορώ να προβλέψω να το κάνω για να κάνω τη ζωή του παιδιού μου όσο γίνεται καλύτερη.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 13:45, 25-02-11:

Αυτές οι περιπτώσεις που λες είναι απρόβλεπτες. Κι εγώ προσπαθώ τουλάχιστον αυτά που μπορώ να προβλέψω να το κάνω για να κάνω τη ζωή του παιδιού μου όσο γίνεται καλύτερη.
Αυτό που λέω είναι πως όσα κι αν μπορείς να προβλέψεις, η ζωή είναι εξ' ορισμού απρόβλεπτη και τα προγραμματισμένα εύκολα καταλήγουν σε απρόβλεπτα.

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 13:53, 25-02-11:

Αυτό που λέω είναι πως όσα κι αν μπορείς να προβλέψεις, η ζωή είναι εξ' ορισμού απρόβλεπτη και τα προγραμματισμένα εύκολα καταλήγουν σε απρόβλεπτα.
Α ευχαριστώ πολύ! Αυτό σου λέω! Οτι εφόσον υπάρχουν πράγματα ήδη απρόβλεπτα, γιατί να προσθέτεις σε αυτά κι άλλα που θα μπορούσες να είχες προβλέψει;;;;

Και χρησιμοποιώ ξανά κάποιο παράδειγμα που είχα δώσει παλιότερα σε παρόμοιο θέμα: αν θες να πας το δεκαπενταύγουστο στην Πάρο και α) κλείσεις δωμάτιο 2 μήνες πριν ή β) δεν κλείσεις δωμάτιο και πας στα τυφλά, στην πρώτη περίπτωση μπορεί κάτι να γίνει και να το δώσουν αλλού ξέρω γω το δωμάτιο και να μείνεις στο δρόμο, και στη δεύτερη υπάρχει η περίπτωση να βρεις τελικά και να μείνεις στην τύχη. Ποια περίπτωση όμως έχει τις μεγαλύτερες ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ να συμβεί;;;;

Παράθεση

Phoebe (Κομπάρσα α)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Phoebe
H Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,213 μηνύματα.

H Phoebe , call me Snake, έγραψε στις 14:03, 25-02-11:

Δηλαδή, για να καταλάβω, προτιμάς ένα παιδί να ζει σε μια προβληματική οικογένεια από το να ζει ήρεμο και ευτυχισμένο έστω και με ένα γονιό;

Στο θέμα μας: Θα προτιμούσα να μην παντρευτώ καθόλου, από το να παντρευτώ από ανάγκη.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 14:13, 25-02-11:

Δεν μπορώ να συγκρίνω έναν άνθρωπο με μια κράτηση στην Πάρο, λυπήσου με. Ούτε μπορώ να συζητήσω πόσες πιθανότητες έχουμε όλοι μας στο θάνατο. Μπαίνουμε στα χωράφια του Χάους (όχι του δικού μας, του Άλλου) και όπως θα έλεγε κι εκείνος, "είναι ύβρις να τα βάζεις με το Χάος".
Οι αστάθεια των πιθανοτήτων είναι ακριβώς ο λόγος που ακόμη και τα προγραμματισμένα μπορεί να καταλήξουν απρόβλεπτα.
Το θέμα μας όμως δεν είναι αυτό.

Θα θεωρούσες το παιδί σου κατεστραμμένο αν ο επιλεγμένος πατέρας (με έρωτα ή σύμβαση, δεν έχει σημασία) πέθαινε ξαφνικά ή σε χώριζε κι εξαφανιζόταν από τη ζωή σας;

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 15:04, 25-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από Phoebe
Δηλαδή, για να καταλάβω, προτιμάς ένα παιδί να ζει σε μια προβληματική οικογένεια από το να ζει ήρεμο και ευτυχισμένο έστω και με ένα γονιό;
Το πόσο ήρεμο κι ευτυχισμένο θα είναι με έναν γονιό (και τον άλλον να του το έχω στερήσει εγώ εν γνώσει μου) δεν το γνωρίζω και τρέφω αμφιβολίες. Πάντως από ιστορίες που έχω ακούσει, όσο κι αν κάποιοι είχαν κάποιο γονιό προβληματικό, ποτέ δε θα προτιμούσαν να μην υπάρχει καθόλου αυτός ο γονιός. Εγώ προσωπικά έχω περάσει άσχημα με τον πατέρα μου πολύ, πολύ όμως, αλλά τώρα πια στα 30 μου δεν μπορώ να πω "ας μην υπήρχε καθόλου" παρ' όλο που μικρή το έλεγα αυτό. Είναι ένας άνθρωπος (καλός ή κακός) που σε νοιάζεται, που είναι εκεί για σένα, που ξέρεις οτι είσαι το παν γι' αυτόν, είναι το αίμα σου, και το αίμα νερό δε γίνεται...

Στο θέμα μας: Θα προτιμούσα να μην παντρευτώ καθόλου, από το να παντρευτώ από ανάγκη.
Μισό λεπτό, τι σημαίνει "από ανάγκη"; Υπάρχουν ανάγκες και ανάγκες, άλλες ευτελείς και ασήμαντες κι άλλες ανάγκες ζωής. Για μένα το να κάνω κάποτε παιδί και να το μεγαλώσω όσο μπορώ πιο σωστά είναι ο πρωταρχικός (αν όχι ο μοναδικός) σκοπός της ζωής μου.

Δεν μπορώ να συγκρίνω έναν άνθρωπο με μια κράτηση στην Πάρο, λυπήσου με. Ούτε μπορώ να συζητήσω πόσες πιθανότητες έχουμε όλοι μας στο θάνατο. Μπαίνουμε στα χωράφια του Χάους (όχι του δικού μας, του Άλλου) και όπως θα έλεγε κι εκείνος, "είναι ύβρις να τα βάζεις με το Χάος".
Οι αστάθεια των πιθανοτήτων είναι ακριβώς ο λόγος που ακόμη και τα προγραμματισμένα μπορεί να καταλήξουν απρόβλεπτα.
Το θέμα μας όμως δεν είναι αυτό.
Δε σου ζήτησα να συγκρίνεις ανθρώπους με μια κράτηση στην Πάρο βρε Δημητρούλα αλλά δύο καταστάσεις όχι ίσες αλλά παρόμοιες. Το point μου είναι οτι ακόμα και για κάτι τόσο απλό κι ανούσιο - μια κράτηση στην Πάρο - κάνεις έναν προγραμματισμό που μπορεί μεν να μη σου κάτσει, αλλά εσύ τον κάνεις. Για κάτι τόσο σημαντικό όπως το παιδί σου δεν θα κάνεις προγραμματισμό; Αυτό θέλω να πω.

Θα θεωρούσες το παιδί σου κατεστραμμένο αν ο επιλεγμένος πατέρας (με έρωτα ή σύμβαση, δεν έχει σημασία) πέθαινε ξαφνικά ή σε χώριζε κι εξαφανιζόταν από τη ζωή σας;
Όχι γιατί προσπάθησα να του δώσω αυτό που δικαιούται - δύο γονείς - αλλά η μοίρα, ο Θεός, η ζωή (όπως θες πες το) τα έφερε αλλιώς. Δεν μπορούσα να το προβλέψω, αλλά είναι άλλο να μου έρθει απρόβλεπτα κάτι που το είχα αφήσει στην τύχη του κι άλλο να μου έρθει απρόβλεπτα κάτι που είχα προγραμματίσει να πάει κάπως καλά.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 15:37, 25-02-11:

κάνεις έναν προγραμματισμό που μπορεί μεν να μη σου κάτσει, αλλά εσύ τον κάνεις. Για κάτι τόσο σημαντικό όπως το παιδί σου δεν θα κάνεις προγραμματισμό;
Γιατί να μην κάνεις έναν προγραμματισμό εξαρχής που να περιλαμβάνει και έναν ευχάριστο και επιθυμητό γάμο για σένα λοιπόν; Μπορεί να μη σου βγει, αλλά γιατί να μην τον κάνεις;

Όχι γιατί προσπάθησα να του δώσω αυτό που δικαιούται - δύο γονείς - αλλά η μοίρα, ο Θεός, η ζωή (όπως θες πες το) τα έφερε αλλιώς. Δεν μπορούσα να το προβλέψω, αλλά είναι άλλο να μου έρθει απρόβλεπτα κάτι που το είχα αφήσει στην τύχη του κι άλλο να μου έρθει απρόβλεπτα κάτι που είχα προγραμματίσει να πάει κάπως καλά.
Μου μιλάς για το αντίκτυπο που θα έχει σε σένα ("μου έρθει, προβλέψω"), ενώ τόση ώρα ζητάς από εμάς να σου πούμε για το αντίκτυπο που θα είχε στο παιδί. Αποποιείσαι την ευθύνη, επειδή εσύ προέβλεψες, αλλά το υπαρκτό πρόβλημα του παιδιού -αν υπάρχει- σε μια τέτοια περίπτωση, δεν αλλάζει.
Δεν έχεις απαντήσει στην ερώτησή μου.

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 22:37, 25-02-11:

Το πόσο ήρεμο κι ευτυχισμένο θα είναι με έναν γονιό (και τον άλλον να του το έχω στερήσει εγώ εν γνώσει μου) δεν το γνωρίζω και τρέφω αμφιβολίες. Πάντως από ιστορίες που έχω ακούσει, όσο κι αν κάποιοι είχαν κάποιο γονιό προβληματικό, ποτέ δε θα προτιμούσαν να μην υπάρχει καθόλου αυτός ο γονιός. Εγώ προσωπικά έχω περάσει άσχημα με τον πατέρα μου πολύ, πολύ όμως, αλλά τώρα πια στα 30 μου δεν μπορώ να πω "ας μην υπήρχε καθόλου" παρ' όλο που μικρή το έλεγα αυτό. Είναι ένας άνθρωπος (καλός ή κακός) που σε νοιάζεται, που είναι εκεί για σένα, που ξέρεις οτι είσαι το παν γι' αυτόν, είναι το αίμα σου, και το αίμα νερό δε γίνεται...
Δεν έχεις όμως ιδέα πως θα ήταν αν μεγάλωνες χωρίς τον πατέρα σου. Αναγάγεις την περίπτωση σου στο λιγότερο κακό γιατί με κάποιο τρόπο το διαχειρίστηκες, όμως και το άλλο με κάποιο τρόπο θα το διαχειριζόσουνα και μπορεί να ήσουνα καλύτερη ή χειρότερη ή απλώς άλλη. Δεν μπορείς να προδικάσεις και αυτό ακριβώς είναι η Ζωή.
Μιλαμε υποθετικα....κατι που δεν μου αρεσει ιδιαιτερα....Θεωρω πως ναι...Θα ειναι πιο ισοροπημενο γιατι θα ζει σε ενα ευτυχισμενο περιβαλλον και οχι σε ενα νοσηρο περιβαλλον ,οπου θα κυριαρχουν οι καβγαδες και οι εντασεις μεταξυ των γονεων....Βαδιζοντας στον 21ο αι. σιγα σιγα το κοινωνικο προτυπο '' 2 γονεις'' δειλα δειλα αλλωστε αρχιζει και αλλοιωνεται....
Α ευχαριστώ πολύ! Αυτό σου λέω! Οτι εφόσον υπάρχουν πράγματα ήδη απρόβλεπτα, γιατί να προσθέτεις σε αυτά κι άλλα που θα μπορούσες να είχες προβλέψει;;;;
Το να συγκρίνουμε την καλύτερη περίπτωση μονογονεικής οικογένειας με την χειρότερη της "στάνταρ" οικογένειας δεν είναι δίκαιο. Και σίγουρα δεν έχω να παραθέσω καμμιά μελέτη. Όμως από αυτά που βλέπω γύρω μου, και δεν είναι λίγα μια και εκ των πραγμάτων, με 3 παιδιά, γνωρίζω πολλές οικογένειες είναι ότι α) δεν μπορείς να προβλέψεις τίποτα για κανένα γάμο και β) όταν στην μονογονεϊκή οικογένεια ο γονέας (άντρας ή γυναίκα - βλέπεις Χαούλη με έχεις εκπαιδεύσει) μεγαλώνει σωστά τα παιδιά του στην ηλικία που φαίνεται τι έκανε (δηλ. μετά την εφηβεία) όλα είναι καλά.

......
Μισό λεπτό, τι σημαίνει "από ανάγκη"; Υπάρχουν ανάγκες και ανάγκες, άλλες ευτελείς και ασήμαντες κι άλλες ανάγκες ζωής. Για μένα το να κάνω κάποτε παιδί και να το μεγαλώσω όσο μπορώ πιο σωστά είναι ο πρωταρχικός (αν όχι ο μοναδικός) σκοπός της ζωής μου.
......
Όλα αυτά Χιμελίτα έχουν να κάνουν με δικές σου ενοχές, οπότε ναι, αν εσύ δεν τις λύσεις, μην κάνεις παιδιά χωρίς "πατέρα". Όμως δεν έχουν σχέση με το παιδί, το παιδί θεωρεί κανονικό περιβάλλον αυτό που μεγαλώνει, μονογονεϊκό ή "στανταρ" κι όταν φτάνει να αναρωτηθεί για άλλες μορφές οικογένειας δηλαδή μετά τα 2-3 χρόνια που κοινωνικοποιείται, αν έχει δεχτεί όση αγάπη έχει ανάγκη δεν θα νοιώσει "μισό" ή "λάθος" ή τυχερό θα νοιώθει απλώς κανονικό.

Παράθεση

johnjohn

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη johnjohn
Ο johnjohn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 15 μηνύματα.

O johnjohn έγραψε στις 17:32, 26-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από kate! =]
φυσικα και οχι!!εχω καθε δικαιωμα να κανω παιδι χωρις να πανρτευτω...που ξερεις...μπορει να μην βρεθει ποτε για τα δικα μου δεδομενα ο καταληλος...και τοτε τι??δεν θα κανω παιδι??οχι βεβαια!!
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου...
Εξάλλου ο γάμος δεν είναι παρά ένας συμβιβασμός μεταξύ δύο ανθρώπων.
Και εγώ πάντα ήμουν κατά των συμβιβασμών. Μπορείς να είσαι με τον άνθρωπό σου και να έχετε μαζί παιδιά χωρίς την "ταμπέλα" του γάμου.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 13:13, 01-03-11:

Γιατί να μην κάνεις έναν προγραμματισμό εξαρχής που να περιλαμβάνει και έναν ευχάριστο και επιθυμητό γάμο για σένα λοιπόν; Μπορεί να μη σου βγει, αλλά γιατί να μην τον κάνεις;
Μα αυτό νομίζω οτι εννοείται! Αυτό που συζητάμε εδώ είναι η τελευταία λύση που μπορεί να μου συμβεί. Εννοείται πως το ιδανικό είναι ένας καλός σύζυγος και πατέρας και μια ωραία οικογένεια. Νόμιζα οτι ήταν αντιληπτό αυτό από το πρώτο ποστ του θέματος.

Μου μιλάς για το αντίκτυπο που θα έχει σε σένα ("μου έρθει, προβλέψω"), ενώ τόση ώρα ζητάς από εμάς να σου πούμε για το αντίκτυπο που θα είχε στο παιδί. Αποποιείσαι την ευθύνη, επειδή εσύ προέβλεψες, αλλά το υπαρκτό πρόβλημα του παιδιού -αν υπάρχει- σε μια τέτοια περίπτωση, δεν αλλάζει.
Το να προβλέψω όμως είναι μια αρκετή προσπάθεια κι αυτό θεωρώ πως είναι αυτό που οφείλω σαν μάνα του να κάνω: να προβλέψω και να μεριμνήσω ώστε να του προσφέρω όσο το δυνατόν καλύτερη ζωή. Από κει και πέρα πώς μου ζητάς να γνωρίζω τα παιχνίδια της ζωής ώστε να πάρω ευθύνη και για αυτά; Δεν αποποιούμαι την ευθύνη απλά την περιορίζω σε αυτά που μπορώ εγώ να προγραμματίσω.

Δεν έχεις απαντήσει στην ερώτησή μου.
Σου απάντησα οτι δε θα το θεωρούσα κατεστραμμένο απλά άτυχο.

Αρχική Δημοσίευση από lugar
Δεν έχεις όμως ιδέα πως θα ήταν αν μεγάλωνες χωρίς τον πατέρα σου. Αναγάγεις την περίπτωση σου στο λιγότερο κακό γιατί με κάποιο τρόπο το διαχειρίστηκες, όμως και το άλλο με κάποιο τρόπο θα το διαχειριζόσουνα και μπορεί να ήσουνα καλύτερη ή χειρότερη ή απλώς άλλη. Δεν μπορείς να προδικάσεις και αυτό ακριβώς είναι η Ζωή.
Τώρα που μεγάλωσα με τον πατέρα μου που ήταν παρών σωματικά αλλά απών ψυχολογικά με έχει επηρεάσει πάρα πολύ στη ζωή μου, στις σχέσεις με τους γύρω μου, στην προσωπικότητά μου. Πιστεύεις δε θα ήταν χειρότερο αν αυτός ο άνθρωπος δεν υπήρχε καν;

α) δεν μπορείς να προβλέψεις τίποτα για κανένα γάμο και β) όταν στην μονογονεϊκή οικογένεια ο γονέας (άντρας ή γυναίκα - βλέπεις Χαούλη με έχεις εκπαιδεύσει) μεγαλώνει σωστά τα παιδιά του στην ηλικία που φαίνεται τι έκανε (δηλ. μετά την εφηβεία) όλα είναι καλά.
α) Εννοείται, για τίποτα και για κανέναν δεν μπορείς να προβλέψεις σωστά, αυτό δε σε εμποδίζει όμως να προβλέψεις έστω και κατά προσέγγιση αλλιώς μιλάμε για απλή μοιρολατρεία. β) Μέχρι την εφηβεία μπορείς να είσαι σίγουρη για το τι πέρασε αυτό το παιδί που στο σχολείο ενδεχομένως το κορόιδευαν ή το πείραζαν που δεν είχε πατέρα και διάφορα άλλα περιστατικά που δεν μπορώ να φανταστώ; Όπως είπες και παραπάνω, στο τέλος ο άνθρωπος πάντα αναγάγει την κάθε περίπτωση στο χειρότερο κακό (μη χείρον βέλτιστο) για να καταφέρει να επιβιώσει. Πώς μπορούμε να είμαστε σίγουροι οτι όντως για αυτό το παιδί "ολα είναι καλά"; Μήπως το λέμε αυτό λίγο ελαφρά τη καρδία; Μήπως θα έπρεπε να είμαστε πιο προσεκτικοί όταν έχουμε να κάνουμε με την ψυχοσύνθεση και τη ζωή ενός παιδιού και δη του δικού μας;

Όλα αυτά Χιμελίτα έχουν να κάνουν με δικές σου ενοχές, οπότε ναι, αν εσύ δεν τις λύσεις, μην κάνεις παιδιά χωρίς "πατέρα". Όμως δεν έχουν σχέση με το παιδί, το παιδί θεωρεί κανονικό περιβάλλον αυτό που μεγαλώνει, μονογονεϊκό ή "στανταρ" κι όταν φτάνει να αναρωτηθεί για άλλες μορφές οικογένειας δηλαδή μετά τα 2-3 χρόνια που κοινωνικοποιείται, αν έχει δεχτεί όση αγάπη έχει ανάγκη δεν θα νοιώσει "μισό" ή "λάθος" ή τυχερό θα νοιώθει απλώς κανονικό.
Θέλω πάρα πολύ να σε πιστέψω και να πω "δε μαμιέται, το παιδί δε χρειάζεται πατέρα, θα κάνω ένα μόνη μου" αλλά δεν είμαι σίγουρη και δε θα σιγουρευτώ αν δεν μου παρουσιαστούν ικανού αριθμού έρευνες από ψυχολόγους που να υποστηρίζουν αυτό που λες.

Επίσης θέλω να μου πεις τι θα πω στο παιδί μου όταν με ρωτήσει "γιατί δεν έχω πατέρα;". Η ερώτηση απευθύνεται σε όλους όσοι με κατακρίνουν επειδή θέλω να προγραμματίσω (στα πλαίσια του εφικτού) τη ζωή του παιδιού μου και δε θέλω απλά να την αφήσω στην τύχη.

(Το ύφος μου είναι από μόνο του αυστηρό, αλλά σε αυτό το θέμα παραδέχομαι οτι είναι πιο επιθετικό από όσο συνήθως γιατί είμαι πολύ ευαίσθητη με το θέμα. Ζητώ την κατανόησή σας.)

Παράθεση

Phoebe (Κομπάρσα α)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Phoebe
H Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,213 μηνύματα.

H Phoebe , call me Snake, έγραψε στις 14:39, 01-03-11:

Όταν λέω από ανάγκη, εννοώ από συμβιβασμό. Ίσως είμαι πολύ ρομαντική που πιστεύω οτι δυο άνθρωποι, αν θέλουν οπωσδήποτε να παντρευτούν, το κάνουν από τρελή αγάπη ο ένας για τον άλλο.

Επίσης θέλω να μου πεις τι θα πω στο παιδί μου όταν με ρωτήσει "γιατί δεν έχω πατέρα;". Η ερώτηση απευθύνεται σε όλους όσοι με κατακρίνουν επειδή θέλω να προγραμματίσω (στα πλαίσια του εφικτού) τη ζωή του παιδιού μου και δε θέλω απλά να την αφήσω στην τύχη.
Εγώ θα του έλεγα οτι δεν ήθελα να ζήσει μέσα σε μια οικογένεια χωρίς αμέτρητη αγάπη, οτι για να είναι κάποιος ευτυχισμένος και να μπορεί να εκπληρώσει τα ονειρά του δεν χρειάζεται πάντοτε να υπακούει στα κοινωνικά πρότυπα και οτι η Αγάπη είναι κάπου εκεί έξω και αξίζει να την ψάξεις.

Εγώ, προσωπικά, θα στεναχωριόμουν αν μάθαινα οτι οι γονείς μου δεν παντρεύτηκαν επειδή αγαπιόντουσαν πάρα πολύ, αλλά επειδή συμβιβάστηκαν με κάτι λιγότερο.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 14:45, 01-03-11:

Εγώ θα του έλεγα οτι δεν ήθελα να ζήσει μέσα σε μια οικογένεια χωρίς αμέτρητη αγάπη, οτι για να είναι κάποιος ευτυχισμένος και να μπορεί να εκπληρώσει τα ονειρά του δεν χρειάζεται πάντοτε να υπακούει στα κοινωνικά πρότυπα και οτι η Αγάπη είναι κάπου εκεί έξω και αξίζει να την ψάξεις.
Άρες μάρες κουταμάρες (σόρρυ που το λέω) και υπεκφυγές.

Απλές ερωτήσεις: Πού είναι ο πατέρας μου μαμά; Γιατί εγώ δεν έχω πατέρα; Δε με ήθελε ο πατέρας μου; Είμαι μπάσταρδο; Αυτές είναι οι ερωτήσεις που καλείσαι να απαντήσεις.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Λ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Λ
Ο ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Λ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Λ έγραψε στις 14:53, 01-03-11:

Τα παιδιά είναι το ομορφότερο και συνάμα το γοητευτικότερο πράγμα που κάποιος άνθρωπος μπορεί να χαρεί στην ζωή του.....Μόνο που πρέπει να το νιώσεις για να καταλάβεις το νόημα της ζωής!!!!!

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 15:58, 01-03-11:

Άρες μάρες κουταμάρες (σόρρυ που το λέω) και υπεκφυγές.

Απλές ερωτήσεις: Πού είναι ο πατέρας μου μαμά; Γιατί εγώ δεν έχω πατέρα; Δε με ήθελε ο πατέρας μου; Είμαι μπάσταρδο; Αυτές είναι οι ερωτήσεις που καλείσαι να απαντήσεις.
Όχι δεν είναι άρες μάρες κουταμάρες είναι αληθινά πράγματα από μια ειλικρινή γυναίκα που το πιστεύει. Αν εσύ δεν το πιστεύεις, δεν μπορείς να το υποστηρίξεις, γιατί δεν θα είσαι ειλικρινής.
Εγώ ας πούμε που δεν είμαι της απεριόριστης αποδοχής και αγάπης όταν δεν είμαι καλά δεν θα έκανα παιδί μόνη μου. Για τον ίδιο ακριβώς λόγο δεν θα έκανα και παιδί με κάποιον που δεν αγαπούσα, γιατί δεν θα ήμουν καλυμένη και θα γινόμουν γκρινιάρα. Όμως ο καθένας με τα ελαττωματα και τα προτερήματα του αποφασίζει ποιές θα είναι οι πράξεις που μπορεί να κάνει κιμπάρικα και ποιές όχι και αναλόγως πράττει.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 19:12, 01-03-11:

Θέλω πάρα πολύ να σε πιστέψω και να πω "δε μαμιέται, το παιδί δε χρειάζεται πατέρα, θα κάνω ένα μόνη μου" αλλά δεν είμαι σίγουρη και δε θα σιγουρευτώ αν δεν μου παρουσιαστούν ικανού αριθμού έρευνες από ψυχολόγους που να υποστηρίζουν αυτό που λες.
Πάντως Himela νομίζω ότι το συγκεκριμένο είναι σχετικό κι ότι όταν κάποιος "θέλει" να πιστεύει κάτι, όσες έρευνες και να του φέρουν, αν διαφοροποιούνται από το αξιακό του σύστημα δεν πρόκειται να πειστεί. Αν εσύ βαθιά μέσα σου έχεις "καταγράψει" ότι το να μεγαλώσει το παιδί χωρίς πατέρα είναι από τις μεγαλύτερες συμφορές που μπορούν να του συμβούν, ακόμα και ο Freud να έρθει να σε διαβεβαιώσει πως δεν ισχύει δε νομίζω να πειστείς.

Θα σου παραθέσω την συγκεκριμένη έρευνα, η οποία, αν και λίγο παλιά, είναι νομίζω χρήσιμη καθώς αποτελεί βιβλιογραφική ανασκόπηση πολλών διαφορετικών ερευνών που ασχολούνται με το ζήτημα και βέβαια, όπως οι περισσότερες ανασκοπήσεις, δεν παρουσιάζει τίποτα μαύρο και τίποτα άσπρο. Δίνει όμως άποψη σφαιρική. Φαντάζομαι, επειδή βρίσκεται σε ακαδημαϊκό journal δεν θα έχεις πρόσβαση ή θα σου ζητήσει να πληρώσεις. Μπορείς πάντως να διαβάσεις το abstract. Δυστυχώς, αφού βρίσκεται σε προστατευμένη περιοχή δεν δικαιούμαι να το κάνω copy-paste εδώ. Μπορείς όμως να ρωτήσεις άτομα που έχουν πρόσβαση σε ακαδημαϊκά databases (ή pm ). Εν γένει έχω διαβάσει αρκετές έρευνες, άλλες υπέρ κι άλλες κατά, αλλά νομίζω ότι η συγκεκριμένη είναι αρκετά ευκολοδιάβαστη για κάποιον που δεν είναι του χώρου και απλά θέλει να ενημερωθεί.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 21:05, 01-03-11:

Ο άνθρωπος έχει ανάγκη τον έρωτα, οπότε ένας τέτοιος γάμος μου φαίνεται ετοιμόρροπος. Αργά ή γρήγορα, κάποιος από τους 2 θα ερωτευτεί και θα επέλθει η διάλυση. Και αυτό είναι πολύ χειρότερο για το παιδί από το να έχει μάθει εξαρχής να ζει μόνο με έναν γονέα.

Και φυσικά όσους ρωτήσεις με προβληματικούς γονείς θα σου πουν ότι το προτιμούν από το να μην υπήρχαν καν οι εν λόγω γονείς: Μαζί τους μεγάλωσαν, έτσι έμαθαν, τους αγάπησαν κιόλας στην πορεία. Δεν είναι σε θέση να απαντήσουν αντικειμενικά.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους