Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,100 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,182 μηνύματα σε 74,655 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Σχετικά με τον ελληνικό στρατό

ALEX_

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη ALEX_
Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 626 μηνύματα.

O ALEX_ έγραψε στις 02:34, 17-02-07:

Τελειώνοντας την στρατιωτική μου θητεία διαπίστωσα ότι ήταν αλήθεια αυτό που λέγαν ότι όταν βρίσκεσαι με αντροπαρέα θα συζητάς για στρατό κι έτσι απόρησα που δεν υπήρχε τέτοιο thread!

Φυσικά και οι γυναίκες καλοδεχούμενες στην κουβέντα!

Ποια είναι η γνώμη σας λοιπόν?
Πρέπει να υπάρχει?
Έχετε πάει?
Αν ναι,που υπηρετήσατε?
Πως περάσατε?
Εμπειρίες,αναμνήσεις?
Όσοι είναι να πάτε θέλετε να ρωτήσετε κάτι?

Όοοολα αυτά σε αυτό το thread!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 02:38, 17-02-07:

Σε όσους έχετε κάνει στρατό ή θα κάνετε σύντομα, ίσως σας αρέσει αυτό εδώ το κόμικ (το είχε φτιάξει ένας συνάδελφος κατα τη θητεία του)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ALEX_

Διάσημο Μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 626 μηνύματα.

O ALEX_ έγραψε στις 02:44, 17-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Σε όσους έχετε κάνει στρατό ή θα κάνετε σύντομα, ίσως σας αρέσει αυτό εδώ το κόμικ (το είχε φτιάξει ένας συνάδελφος κατα τη θητεία του)

Χαχαχαχα!!!

Πολύ καλό πραγματικά!
Και η πλάκα είναι ότι κάτι τέτοια αστεία περιστατικά δεν απέχουν και πολύ από την πραγματικότητα!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 02:57, 17-02-07:

Πότε πρόλαβες και το διάβασες; (έχει κι άλλα επεισόδια βρε, δεν είναι μόνο αυτό στην αρχική)
Αυτός το ανανεώνει σχεδόν κάθε μέρα, οπότε βάλτο στα favorites αν σου άρεσε

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 13:31, 17-02-07:

Εγω ειμαι μικρος βεβαια ακομα αλλα εχω μια πορωση με τον στρατο!Απο τους λιγους που θελουνε να πανε φανταροι (βασικα εγω θελω να παω στρατιωτικες σχολες, να κατσω μια για παντα). Δυστιχος δεν εχω ιστοριες απο τον σταρτο αλλα μου αρεσει πολυ οταν ακουω ιστοριες απο τον πατερα μου, τον θειο μου, τα ξαδερφια μου και απο τον παπου μου (ιδικα απο τον παπου μου παραπολυ... αυτος ητανε στρατος...)

Παράθεση

ALEX_

Διάσημο Μέλος

O ALEX_ έγραψε στις 13:33, 17-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos
Εγω ειμαι μικρος βεβαια ακομα αλλα εχω μια πορωση με τον στρατο!
Όταν πας θα σου φύγει μάλλον....

Παράθεση

Founes

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Founes
Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.

O Founes έγραψε στις 14:03, 17-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από ALEX_
Όταν πας θα σου φύγει μάλλον....
...και θα αναρωτιέσε... "Μα τι μαλ@κας ήμουν που γούσταρα πιτσιρικάς το στρατο...."

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ALEX_

Διάσημο Μέλος

O ALEX_ έγραψε στις 14:04, 17-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από Founes
...και θα αναρωτιέσε... "Μα τι μαλ@κας ήμουν που γούσταρα πιτσιρικάς το στρατο...."
Έτσι....

Παράθεση

ALEX_

Διάσημο Μέλος

O ALEX_ έγραψε στις 15:24, 17-02-07:

Founes που υπηρέτησες?
Εγώ Κόρινθο 2 μήνες,Κύπρο 9 μήνες και 1 μήνα Γιάννενα...

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 17:28, 17-02-07:

μια μ@λακια και μιση, σου κοβει τη ζωη στα δυο για κανενα προφανη (η εστω μη προφανη) λογο

Πρέπει να υπάρχει?
οχι ΒΕΒΑΙΑ, εμεις, οι φιλανδοι που κανουν 6 μηνες, οι γερμανοι που κανουν 9 οι κυπριοι και το ισραήλ εχουμε μείνει με υποχρεοτικη θητεια. Btw προσφατα αλλος ενας φανταρος αυτοκτονησε σε θητεια, αλλα αυτα δεν βγαινουν στις εφημεριδες...

Έχετε πάει?
οχι ακομα υποτιθεται πως παρουσιαζομαι το μαιο, αλλα αν με δουν ποτε να μου σφυριξουν κλεφτικα

καραγκιοζηδες καραβαναδες

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Subject to change : 17-02-07 στις 17:35. Αιτία: μικρό censorship :)
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ALEX_

Διάσημο Μέλος

O ALEX_ έγραψε στις 17:45, 17-02-07:

Εμένα η γνώμη μου είναι η εξής...

Στην διάρκεια της στρατιωτικής μου θητείας σιχάθηκα το 95% των στρατιωτικών!Προσοχή,υπάρχουν και εξαιρέσεις,το 95% λέω,αλλά οι περισσότεροι καραβανάδες είναι κομπλεξικοί,ανήθικοι,παντελώς άχρηστοι στην κοινωνία,τεμπέληδες που δεν έχουν δουλέψει ποτέ στην ζωή τους και δεν μπορούσαν να κάνουν τίποτε σωστά κι έτσι κατατάχτηκαν στον στρατό....

Παρόλαυτά...
Η αλήθεια είναι ότι από τον στρατό παίρνεις κάποιες εμπειρίες (όπως και να το κάνουμε δεν ρίχνεις με όπλο ή χειροβομβίδα κάθε μέρα),ειδικά για τους πιο μικρούς πήζει λίγο το μυαλό τους (και επίσης πιάνουν και καμιά σκούπα αντί να το κάνει η μαμά τους που το πιθανότερο το έκανε μέχρι τουλάχιστον τα 18 τους) και το κυριότερο για μένα,δημιουργείς πολύ δυνατές φιλίες εκεί μέσα.

Όμως...

1) 12 μήνες είναι παααρα πολλοί (ό,τι είναι να μάθεις θα το μάθεις τους πρώτους 4 μήνες,μετά μετράς και σαπίζεις) και
2) Σίγουρα η δομή του στρατού και η λογική που τον διέπει είναι...για γέλια επιεικώς.

Για ιδεολογίες (για ποιές??) στυλ πατρίδα,σημαία κτλ δεν συζητάω καν,όποιος έχει κάνει στρατό ξέρει ότι είναι γελοιότητες...

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 17:55, 17-02-07:

Λογικη που διεπει τον στρατο; Ο στρατος δεν εχει λογικη, ειναι μια τεραστια παρανοια, και ετσι πρεπει να ειναι... Ο στρατος ειναι οργανο πολεμου, και ο πολεμος απαιτει παρανοια, ετσι και ο στρατος ειναι καθαραπαρανοικος χωρις ιχνος λογικης.

Η ιδεολογιες ειναι γελιοτιτες για εναν φανταρο. Ειτε θα της εχει παρει απο το σπιτι του ειτε δεν θα της εχει ποτε, στον στρατο δεν μπαινουμε για να γινουμε Ελληνες ουτε για να δειξουμε οτι ειμαστε Ελληνες. Μπαινουμε για να μαθουμε να χειριζομαστε (ας πουμε...) τα οπλα, για να μαθουμε να συγκρατουμε τα νευρα μας, για να πειξει το μυαλο μας και για να μαθεις στο σαπισμα. Λες οτι σε 4 μηνες μαθενεις οτι ειναι να μαθεις, κανεις ομως λαθος. Στους 4 μηνες μαθενεις τα οπλα, την οργανωση και τα βασικα. η ψυχολογικη πιεση, το σαπισμα(που αναφερεις εσυ), το να πρεπει να υπακους στην παρανοια του καθε @@ αξιοματικου, το οτι πρεπει να εισαι συνεχια σκημενος ειναι ενα μαθημα πολυ πιο χρησιμο για την ζωη σου απο οτι το να πυροβολας, και θα σου χρειαστει πολυ περισσοτερο σε περιπτωση πολεμου.Γιατι οπως ειπα και πιο πανω ο πολεμος ειναι παρανοια, οποτε αν δεν δεν εισαι παρανοΐκος ο μονος τροπος για να αντεξεις τον πολεμο ειναι να σε εχουν κανει ετσι.

Παράθεση

]ifrit[ (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ]ifrit[
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,401 μηνύματα.

O ]ifrit[ υπό την απειλή λουκουμόσκονης έγραψε στις 18:01, 17-02-07:

Λογικη που διεπει τον στρατο; Ο στρατος δεν εχει λογικη, ειναι μια τεραστια παρανοια, και ετσι πρεπει να ειναι... Ο στρατος ειναι οργανο πολεμου, και ο πολεμος απαιτει παρανοια, ετσι και ο στρατος ειναι καθαραπαρανοικος χωρις ιχνος λογικης.

Η ιδεολογιες ειναι γελιοτιτες για εναν φανταρο. Ειτε θα της εχει παρει απο το σπιτι του ειτε δεν θα της εχει ποτε, στον στρατο δεν μπαινουμε για να γινουμε Ελληνες ουτε για να δειξουμε οτι ειμαστε Ελληνες. Μπαινουμε για να μαθουμε να χειριζομαστε (ας πουμε...) τα οπλα, για να μαθουμε να συγκρατουμε τα νευρα μας, για να πειξει το μυαλο μας και για να μαθεις στο σαπισμα. Λες οτι σε 4 μηνες μαθενεις οτι ειναι να μαθεις, κανεις ομως λαθος. Στους 4 μηνες μαθενεις τα οπλα, την οργανωση και τα βασικα. η ψυχολογικη πιεση, το σαπισμα(που αναφερεις εσυ), το να πρεπει να υπακους στην παρανοια του καθε @@ αξιοματικου, το οτι πρεπει να εισαι συνεχια σκημενος ειναι ενα μαθημα πολυ πιο χρησιμο για την ζωη σου απο οτι το να πυροβολας, και θα σου χρειαστει πολυ περισσοτερο σε περιπτωση πολεμου.Γιατι οπως ειπα και πιο πανω ο πολεμος ειναι παρανοια, οποτε αν δεν δεν εισαι παρανοΐκος ο μονος τροπος για να αντεξεις τον πολεμο ειναι να σε εχουν κανει ετσι.
Αυτό πώς το κάνεις χώρις ίχνος λογικής;
Γενικά κατάλαβες, το βρίσκω ανόητο όλο αυτό, ειδικά την πρώτη παράγραφο σου. Ο πόλεμος όπως και κάθε τι άλλο, είναι επιχείρηση και εξυπηρετεί συμφέροντα. Δεν είναι αυτο το παρανοϊκό που ίσως έχεις στο μυαλό σου. Επίσης πόσο ευεργετικός θα σου φαινόταν ο στρατός αν ήθελες να πιάσεις δουλειά ή να κάνεις οικογένεια; Μήπως ξέρεις πώς αντιμετωπίζεται στην αγορά εργασίας ο άντρας που δεν έχει τελειώσει τις στρατιώτικες του υποχρεώσεις; Ή μήπως ξέρεις πόσο παιδεύονται αυτοί που θέλουν να κάνουν ένα μεταπτυχιακό για να πάρουν αναβολή;
Η γνώμη μου είναι να μην είναι υποχρεωτική η θητεία. Ούτε σε εμπόλεμη κατάσταση είμαστε, ούτε προβλέπεται κάτι τέτοιο στο μέλλον. Και πολλοί πολύ απλά δε γουστάρουν να στρατευτούν.
Αν και συμφωνώ να μάθουν όλοι έστω τα βασικά, αλλά με την υποχρεωτική θητεία διαφωνώ.

Παράθεση

ALEX_

Διάσημο Μέλος

O ALEX_ έγραψε στις 18:06, 17-02-07:

Ο στρατός αγαπητέ κρόνε δεν έχει λογική,έχεις δίκιο.Βασίζεται όμως σε κανόνες και οτιδήποτε βασίζεται σε κανόνες θα έπρεπε να έχει κάποια λογική.

Η ψυχολογική πίεση που αναφέρεις και που είναι και αυτή χρήσιμη,και αυτή στους πρώτους 4 μήνες υφίσταται περισσότερο.Μετά "παλιώνεις" και απλά βαριέσαι.

Για τα νεύρα και το πήξιμο του μυαλού συμφωνώ,τα ανέφερα κι εγώ νομίζω.Όσο για τα όπλα που υποτίθεται θα μάθεις να χειρίζεσαι,απλά μια εμπειρία παίρνεις.Καταρχήν με αυτά τα όπλα που έχουμε στην Ελλάδα κάνεις τον σταυρό σου απλά να πάει μπροστά η σφαίρα και να μην πάθει καμιά ανάφλεξη το χρέπι.

Τέλος την χρησιμότητα του να σαπίζεις,δηλαδή να κάθεσαι να τα ξύνεις με κασμά ενώ θα μπορούσες να κάνεις κάτι χρήσιμο για την κοινωνία και για τον εαυτό σου,το μυαλό μου αδυνατεί να καταλάβει που την εντοπίζεις...

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 18:16, 17-02-07:

Η λογικη υπαρχει στα κεφαλια, στο χαος που βρησκετε πιο χαμηλα δεν υπαρχει Και μεσα σε αυτην την παρανοια μαθενεις ολα αυτα, καθως αν δεν ητανε παρανοια πως θα τα μαθενες;
Μολις εχω βγαλει το πανεπιστιμιο θα θελω να καν ωοικογενια; Και οπως λες και μονος σου αυτος που δεν εχει κανει στρατο δεν αντιμετωπιζετε καθολου καλα στην αγορα εργασιας, γιατι λοιπον να μην παω; Αν ειναι οικονομικο το θεμα πηγενε σαν δοκιμος να πληρωσε και να εχεις και τα απογευματα ελευθερα...
Οσο για την εμπολεμη κατασταση μην εισαι σιγουρος... εχουμε ξαγριπνη την Τουρκια διπλα και δεν ξερουμε πως θα αντιδρασει αν αποδυναμοθει ο στρατος μας...
Συμφωνω οτι πολυ δεν θελουνε να πανε, αλλα και εγω δεν θελω να παω σχολειο. Το σχολειο γιατι συμφωνουμε ολοι οτι ειναι απαρετιτο καθος μαθενεις πολλα απο εκει, ενω στον στρατο δεν δεχομαστε οτι ειναι και αυτος ενας σχολειο στο βαθος;

@Αλεξ Οπως ειπα και στον ifrit η λογικη υπαρχει στα κεφαλια και πιο χαμιλα γινετε της ποπης. Βεβαια και τα κεφαλια δεν ξερουμε ποσο λογικα ειναι, γιατι για να φτασουν εκει σιγουρα εχουν μια παρανοια με την πατριδα κλπ.
Συμφωνω για την κακη κατασταση των οπλων, και ειναι μεγαλο λαθος απο τον στρατο που δεν κανει κατι για αυτο.
Οσο την χρησιμοτιτα του να τα ξυνεις και να βαριεσε, ισως οντως να μην μπορεις να την καταλαβεις, εγω ομως επειδη τυχενει αυτο να κανω και στο σχολειο και στο σπιτι μου της περισσοτερες ωρες εχω καταλαβει οτι με βαζει σε μια φαση αδρανιας, κατα την οπια οντως θα μπορουσα να προσφερω κατι σε εμενα και την κοινονια, αλλα με το να ειμαι στην αδρανια θελω να κανω κατι, αποκτω ορεξη για ζωη και δεν εχω προβλημα οταν δεν εχω κατι να κανω, αντεχω περισσοτερο

Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bill_1992
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,341 μηνύματα.

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 18:17, 17-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Πολύ καλό!

Παράθεση

ALEX_

Διάσημο Μέλος

O ALEX_ έγραψε στις 19:43, 17-02-07:

Οσο την χρησιμοτιτα του να τα ξυνεις και να βαριεσε, ισως οντως να μην μπορεις να την καταλαβεις, εγω ομως επειδη τυχενει αυτο να κανω και στο σχολειο και στο σπιτι μου της περισσοτερες ωρες εχω καταλαβει οτι με βαζει σε μια φαση αδρανιας, κατα την οπια οντως θα μπορουσα να προσφερω κατι σε εμενα και την κοινονια, αλλα με το να ειμαι στην αδρανια θελω να κανω κατι, αποκτω ορεξη για ζωη και δεν εχω προβλημα οταν δεν εχω κατι να κανω, αντεχω περισσοτερο
Νομίζω ότι δεν χρειάζεται να σχολιάσω την αντιφατικότητα αυτής της παραγράφου!Σαν να λέμε "κάντε ναρκωτικά για να εκτιμήσετε την ζωή χωρίς αυτά" ένα πράγμα!

Παράθεση

duke nukem

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη duke nukem
Ο duke nukem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 65 μηνύματα.

O duke nukem έγραψε στις 20:02, 17-02-07:

Βασικά και εγώ περιμένω να φύγω στην επόμενη σειρά….χαμένος χρόνος, θέλω να πάω για μεταπτυχιακό, να ψάξω για δουλειά…και μένω 12 μήνες πίσω γιατί? Ας το κάνουν 3 μήνες καλοκαιράκι ΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ εκπαίδευση όχι βιλαριμπες και djs.

Παράθεση

Founes

Περιβόητο Μέλος

O Founes έγραψε στις 20:52, 17-02-07:

Υπηρέτησα 19 μήνες στο Ναυτικό. 1 μήνα στον Πόρο, 9 μήνες στην φρεγάτα Φάντασμα του ΠΝ και 9 μήνες εξοχή στην Σχολή Ναυτικών Δοκίμων.

19 Μήνες χαμένοι για την υπόλοιπη ζωή μου. Στον Πόρο ήμασταν οι "Στραβοί". Μεγάλη ψυχολογική βία της οποίας ο στόχος είναι να σε μάθει στο σκυμμένο κεφάλι και την απόλυτη και τυφλή υποταγή στους ανωτέρους στον βαθμό. Ξαφνικά βρίσκεσαι σε ενα χώρο με άλλους ανθρώπους, ομοιόμορφα ντυμένους, σχεδόν το ίδιο κουρεμένους και πραγματικά χανεις την μπάλα. Οι μόνιμοι με άθλια συμπεριφορά η οποία έχει σκοπό να σου σπάσει το τσαμπουκά και να σου πει οτι "κοίτα να δεις... εδω είναι στρατός, ας ήσουν ότι θες έξω, εδώ είσαι αναλώσιμος... απλά, αναλώσιμος"

Στο καράβι οι 9 μήνες πέρασαν δύσκολα, αργά και βασανιστικά ! Η υποτέλεια είναι νόμος που ο καθένας πρέπει να ακολουθεί. Η συμβίωση 230 περίπου ανθρώπων μέσα σε ενα καράβι το οποίο για είχε σχεδόν 4 μήνες συνεχόμενους πλεύσιμους, οπως καταλαβαίνετε δεν ειναι και οτι πιο εύκολο. Δυσκολότερο το κάνουν οι καραβανάδες που όλοι τους σου συμπεριφέρονται λες και είσαι απόβρασμα, αποτυχημένος, παράσιτο, αναλώσιμος... Υπάρχουν πολλές δύσκολες στιγμές, η ζωή σου όλη είναι λίγα τετραγωνικά μέτρα, αγγαρείες και στράβωμα. Όλο αυτό το σκηνικό σε κάνει να δένεσαι με άλλους που νιώθουν το ίδιο αλλά υπάρχει και η αντίθετη πλευρά που νιώθεις χάλια που κάποιοι αναπνέουν το ίδιο οξυγόνο με σένα. Το μόνο που σε κρατάει απο το να μην τρελαθείς είναι τα όνειρα για το υπόλοιπο της ζωής σου, το μετά,το στρατό. Υπάρχουν πολλοί ομως που δεν τους αρκούν αυτά και λιγίζουν. Ειχα την ατυχία κατα την διάρκεια της παρουσίας μου εκεί, να δω μπροστά μου εναν άνθρωπο να λυγίζει και να παραμένει πολύ καιρό στο νοσοκομείο σε άσχημη κατάσταση. Οταν άρχισαν να βγαίνουν προς τα έξω σχόλια για πολύ άσχημη συμπεριφορά απο κάποιον μόνιμο που ίσως έφταιγε αυτό για την αντίδραση του, ξαφνικά όλοι οι ναύτες έφυγαν με μετάθεση...

ΣΝΔ ή αλλιώς Σχολή Ναυτικών Δοκίμων. Εκεί μάθαμε πολλά πράγματα... Κατάλαβα οτι τελικά δεν ειναι και τόσο δύσκολο να μπεις ή να βγείς απο ενα στρατόπεδο. Να βάλεις ή να βγάλεις κάτι απο αυτό... Επίσης ανακάλυψα τον λόγο για τον οποίο το 95% των μόνιμων είναι μαλ@κες. ΔΕΝ μπορείτε να φανταστείτε τι κάνουν οι παλιοί δόκιμοι στους νέους. Πιστολάκι, βατραχάκια και ψαλίδι... για όσους ξέρουν! Κάποια στιγμή που νόμιζαν οτι ως ναύτης ήμουν και δούλος τους, έγινε μαλακ1α... τσακώθηκα με έναν και είχαμε πολλές απειλές, απο δυσμενή μετάθεση, μέχρι και ναυτοδικίο, επειδή τόλμησα να τσακωθώ με ενα δόκιμο που με μείωσε ως άνθρωπο και ως προσωπικότητα με ρατσιστική συμπεριφορά!!! Με δυο λόγια το θέμα έληξε και τους απέδειξα ποσο μικροί είναι όσο μεγάλο βαθμό και αν έχουν... "Η καριέρα όλων σας, είναι ενα τηλέφωνο σε τηλεοπτικό σταθμό. Μια κάμερα απ' εξω να έρθει πάει καταστραφήκατε..."

Ο Στρατός αν σου μάθει κάποια πράγματα, αυτά είναι το να είσαι υποψιασμένος για όλα και να σε κάνει να μάθεις να εκτιμάς κάποια πράγματα που ίσως δεν τους δίνουμε την σημασία που θα έπρεπε...

Παράθεση

ALEX_

Διάσημο Μέλος

O ALEX_ έγραψε στις 23:26, 17-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από Founes
Υπηρέτησα 19 μήνες στο Ναυτικό. 1 μήνα στον Πόρο, 9 μήνες στην φρεγάτα Φάντασμα του ΠΝ και 9 μήνες εξοχή στην Σχολή Ναυτικών Δοκίμων.

19 Μήνες χαμένοι για την υπόλοιπη ζωή μου. Στον Πόρο ήμασταν οι "Στραβοί". Μεγάλη ψυχολογική βία της οποίας ο στόχος είναι να σε μάθει στο σκυμμένο κεφάλι και την απόλυτη και τυφλή υποταγή στους ανωτέρους στον βαθμό. Ξαφνικά βρίσκεσαι σε ενα χώρο με άλλους ανθρώπους, ομοιόμορφα ντυμένους, σχεδόν το ίδιο κουρεμένους και πραγματικά χανεις την μπάλα. Οι μόνιμοι με άθλια συμπεριφορά η οποία έχει σκοπό να σου σπάσει το τσαμπουκά και να σου πει οτι "κοίτα να δεις... εδω είναι στρατός, ας ήσουν ότι θες έξω, εδώ είσαι αναλώσιμος... απλά, αναλώσιμος"

Στο καράβι οι 9 μήνες πέρασαν δύσκολα, αργά και βασανιστικά ! Η υποτέλεια είναι νόμος που ο καθένας πρέπει να ακολουθεί. Η συμβίωση 230 περίπου ανθρώπων μέσα σε ενα καράβι το οποίο για είχε σχεδόν 4 μήνες συνεχόμενους πλεύσιμους, οπως καταλαβαίνετε δεν ειναι και οτι πιο εύκολο. Δυσκολότερο το κάνουν οι καραβανάδες που όλοι τους σου συμπεριφέρονται λες και είσαι απόβρασμα, αποτυχημένος, παράσιτο, αναλώσιμος... Υπάρχουν πολλές δύσκολες στιγμές, η ζωή σου όλη είναι λίγα τετραγωνικά μέτρα, αγγαρείες και στράβωμα. Όλο αυτό το σκηνικό σε κάνει να δένεσαι με άλλους που νιώθουν το ίδιο αλλά υπάρχει και η αντίθετη πλευρά που νιώθεις χάλια που κάποιοι αναπνέουν το ίδιο οξυγόνο με σένα. Το μόνο που σε κρατάει απο το να μην τρελαθείς είναι τα όνειρα για το υπόλοιπο της ζωής σου, το μετά,το στρατό. Υπάρχουν πολλοί ομως που δεν τους αρκούν αυτά και λιγίζουν. Ειχα την ατυχία κατα την διάρκεια της παρουσίας μου εκεί, να δω μπροστά μου εναν άνθρωπο να λυγίζει και να παραμένει πολύ καιρό στο νοσοκομείο σε άσχημη κατάσταση. Οταν άρχισαν να βγαίνουν προς τα έξω σχόλια για πολύ άσχημη συμπεριφορά απο κάποιον μόνιμο που ίσως έφταιγε αυτό για την αντίδραση του, ξαφνικά όλοι οι ναύτες έφυγαν με μετάθεση...

ΣΝΔ ή αλλιώς Σχολή Ναυτικών Δοκίμων. Εκεί μάθαμε πολλά πράγματα... Κατάλαβα οτι τελικά δεν ειναι και τόσο δύσκολο να μπεις ή να βγείς απο ενα στρατόπεδο. Να βάλεις ή να βγάλεις κάτι απο αυτό... Επίσης ανακάλυψα τον λόγο για τον οποίο το 95% των μόνιμων είναι μαλ@κες. ΔΕΝ μπορείτε να φανταστείτε τι κάνουν οι παλιοί δόκιμοι στους νέους. Πιστολάκι, βατραχάκια και ψαλίδι... για όσους ξέρουν! Κάποια στιγμή που νόμιζαν οτι ως ναύτης ήμουν και δούλος τους, έγινε μαλακ1α... τσακώθηκα με έναν και είχαμε πολλές απειλές, απο δυσμενή μετάθεση, μέχρι και ναυτοδικίο, επειδή τόλμησα να τσακωθώ με ενα δόκιμο που με μείωσε ως άνθρωπο και ως προσωπικότητα με ρατσιστική συμπεριφορά!!! Με δυο λόγια το θέμα έληξε και τους απέδειξα ποσο μικροί είναι όσο μεγάλο βαθμό και αν έχουν... "Η καριέρα όλων σας, είναι ενα τηλέφωνο σε τηλεοπτικό σταθμό. Μια κάμερα απ' εξω να έρθει πάει καταστραφήκατε..."

Ο Στρατός αν σου μάθει κάποια πράγματα, αυτά είναι το να είσαι υποψιασμένος για όλα και να σε κάνει να μάθεις να εκτιμάς κάποια πράγματα που ίσως δεν τους δίνουμε την σημασία που θα έπρεπε...
Κορυφή!!!Τα είπες όλα!

Υ.Γ.:Σήμερα ο αυτοκράτορας επιστρέφει στον θρόνο του νομίζω,ε?

Παράθεση

]ifrit[ (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ]ifrit[
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,401 μηνύματα.

O ]ifrit[ υπό την απειλή λουκουμόσκονης έγραψε στις 01:42, 18-02-07:

Η λογικη υπαρχει στα κεφαλια, στο χαος που βρησκετε πιο χαμηλα δεν υπαρχει Και μεσα σε αυτην την παρανοια μαθενεις ολα αυτα, καθως αν δεν ητανε παρανοια πως θα τα μαθενες;
Μολις εχω βγαλει το πανεπιστιμιο θα θελω να καν ωοικογενια; Και οπως λες και μονος σου αυτος που δεν εχει κανει στρατο δεν αντιμετωπιζετε καθολου καλα στην αγορα εργασιας, γιατι λοιπον να μην παω; Αν ειναι οικονομικο το θεμα πηγενε σαν δοκιμος να πληρωσε και να εχεις και τα απογευματα ελευθερα...
Οσο για την εμπολεμη κατασταση μην εισαι σιγουρος... εχουμε ξαγριπνη την Τουρκια διπλα και δεν ξερουμε πως θα αντιδρασει αν αποδυναμοθει ο στρατος μας...
Συμφωνω οτι πολυ δεν θελουνε να πανε, αλλα και εγω δεν θελω να παω σχολειο. Το σχολειο γιατι συμφωνουμε ολοι οτι ειναι απαρετιτο καθος μαθενεις πολλα απο εκει, ενω στον στρατο δεν δεχομαστε οτι ειναι και αυτος ενας σχολειο στο βαθος;
Δεν τίθεται καν σύγκριση, αν είναι δυνατόν!
Τι διαβάζουμε δλδ
Το σχολείο θα σε κοινωνικοποιήσει και θα σε μάθει να σκέφτεσαι. Θα δεις και διαφορά σε λίγα χρόνια με το πως σκεφτόσουν και το πως θα σκέφτεσαι τότε.
Ο στρατός θα σε μάθει να τα ξύνεις, συγγνώμη κιόλας αλλά είναι χάσιμο χρόνο. Όσο για το άλλο, αν ο άλλος θέλει οικογένεια γιατί να του φάει ένα χρόνο απ' τη ζωή του ο στρατός; Επίσης για την αγορά εργασίας, δε μίλησα για ανυπότακτους αλλά γι αυτούς που δεν έχουν παρουσιαστεί ακόμα.
Όσο για την Τουρκία, τώρα με την Ε.Ε. τι νομίζεις ότι θα κάνει;

Αυτό ήταν το ποστ που θα έκανα πριν μου βγάλει μήνυμα για αναβάθμιση του vBulletin
Κατα τ' άλλα, μου άρεσε πολύ το ποστ του Φούνες

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 02:53, 18-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από ]ifrit[
Δεν τίθεται καν σύγκριση, αν είναι δυνατόν!
Τι διαβάζουμε δλδ
Το σχολείο θα σε κοινωνικοποιήσει και θα σε μάθει να σκέφτεσαι. Θα δεις και διαφορά σε λίγα χρόνια με το πως σκεφτόσουν και το πως θα σκέφτεσαι τότε.
Ο στρατός θα σε μάθει να τα ξύνεις, συγγνώμη κιόλας αλλά είναι χάσιμο χρόνο. Όσο για το άλλο, αν ο άλλος θέλει οικογένεια γιατί να του φάει ένα χρόνο απ' τη ζωή του ο στρατός; Επίσης για την αγορά εργασίας, δε μίλησα για ανυπότακτους αλλά γι αυτούς που δεν έχουν παρουσιαστεί ακόμα.
Όσο για την Τουρκία, τώρα με την Ε.Ε. τι νομίζεις ότι θα κάνει;
Και ο στρατος σε μαθενει αλλα πραγματα, ισως να μην το καταλαβενεις αυτην την στιγμη, να πρεπει να περασουν καπια χρονια για να το συνιδιτοποιησεις. Στο κατω-κατω δεν γινετε ρε παιδια να ειμαι περιτριγιρισμενος απο ενα σορο φασιστες και στρατοφιλους και να μου τα εμφανιζουν ολα αντιθετα με την πραγματικοτα... Μαλλον λογο ηλικιας οι περισσοτεροι εδω μεσα πιστευουν οτι ειναι απλα χασιμο χρονου, γιατι οι μεγαλητερη σε ηλικια αλλα μου λενε....
Αν ο αλλος θελει οικογενια απο τοσο νεος θα του κανει και ενα καλο ο στρατος, οτι θα πρεπει να περιμενει και να δει αν η σχεση σου με την κοπελα που θελει να κανει οικογενια θα κρατισει, αλλιως αυτος ο γαμος θα ητανε πολυ πιο μεγαλο χασιμο χρονου... Ξερω, ατοπο επιχειριμα, αλλα οπως και να το κανουμε ειναι πολυ νεος καπιος πριν παει φανταρος για να παντρευτει. Και απο τον στρατο θα παρει, οσο και αν φαινεται απιστευτο, εφοδια για να γινει καλητερος οικογενιαρχης.
Οσο για αυτοςυ που δεν εχουν παρουσιαστει ακομα και το προβλημα στην αγορα εργασιας, συμφωνω οτι υπαρχει. Αλλα εφοσων εχεις τελιωσει της σπουδες σου (και μην μου πεις για οσους σπουδαζουν και εργαζονται, για αυτους το εμποδειο δεν ειναι ο στρατος αλλα το οτι ειναι φοιτιτες) γιατι δεν πας φανταρος; Οσο το καθηστερεις τοσο το χοιροτερο για σενα...
Για την Τουρκια, οπως τα βλεπω τα πραγματα ειναι πολυ θολα... Ουτε οι ιδιοι δεν ξερουν τι κανουν. Ας φιλαμε λοιπον τα νοτα μας μεχρι να μπορουμε να ειμαστε απολυτα συγουροι και μετα βλεπουμε, δεν ειναι να στιριζουμε ενα ολοκλιρο κρατος σε πιθανοτιτες και φαντασιες...

Παράθεση

ALEX_

Διάσημο Μέλος

O ALEX_ έγραψε στις 11:38, 18-02-07:

Και ο στρατος σε μαθενει αλλα πραγματα, ισως να μην το καταλαβενεις αυτην την στιγμη, να πρεπει να περασουν καπια χρονια για να το συνιδιτοποιησεις........... Μαλλον λογο ηλικιας οι περισσοτεροι εδω μεσα πιστευουν οτι ειναι απλα χασιμο χρονου, γιατι οι μεγαλητερη σε ηλικια αλλα μου λενε....
2 σχόλια μόνο....

1.Σόρρυ κιόλας αλλά εσύ τα καταλαβαίνεις αυτά τα πράγματα στα οποία αναφέρεσαι στα 15 σου???
2.Το δεύτερο δεν το έπιασα καλά αλλά είμαι 25 και έχω κάνει στρατό,thank you very much.Επίσης αν διάβασες καλά τι είπα (τουλάχιστον εγώ),δεν είπα ότι και τελειώς χάσιμο χρόνου.

Παράθεση

Founes

Περιβόητο Μέλος

O Founes έγραψε στις 12:40, 18-02-07:

Το μόνο καλό που σου κάνει ο στρατός ειναι να σου δείχνει απο πρώτο χέρι οτι η ζωή εκει έξω μπορεί να ειναι ωραία αλλά πάντα μα πάντα θέλει να σε γαμησε1 και πιστεψέμε... δεν σ'αρέσει πάντα αυτο!!!

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 15:28, 18-02-07:

@alex 1.Δεν τα καταλαβενω απο προσοπικη πειρα, μου τα εχουν πει και τα βρισκω λογικα
2.Αυτο ενοω αλεξ, εισαι ακομα σε μια ηλικια που υπαρχει καπος μεσα σου η επανασταση των νεων, εκανες και προσφατα στρατο και δεν το βλεπεις ακομα απο μακρια για να το δεις απο αλλη οπτικη γωνια

@founes Μα δεν ειπα ποτε οτι ειναι κατι που σου αρεσει. Ο στρατος δεν ειναι για να παμε και να κανουμε και να μαθομε πραγματα που μας αρεσουν. Ισως υπαρχουν καπιοι σαν και εμενα που τους αρεσει (που πιθανων οπως λετε οταν παω να βλασφιμω την ωρα και την στιγμη) αλλα στους περισσοτερους δεν θα αρεσει, ουτε αυτο που λες ουτε τπτ απο τον στρατο

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη io-io
H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε στις 15:39, 18-02-07:

2.Αυτο ενοω αλεξ, εισαι ακομα σε μια ηλικια που υπαρχει καπος μεσα σου η επανασταση των νεων,
Σε μερικα χρονακια θα σου εχει περασει και θα θες να ξαναπας αλεξ.

Btw, ο πατερας μου εκανε στρατο 30 μηνες, αν ειναι δυνατον. Και οχι, δεν εχει αλλαξει η γνωμη του με τα χρονια, ακομα χασιμο χρονου (χρονων?) το θεωρει.
Συμφωνω με Αλεξ, ας ηταν μερικους μηνες, (3-4) να μαθαινουν τα βασικα και να τελειωνει εκει η ιστορια.

Παράθεση

ALEX_

Διάσημο Μέλος

O ALEX_ έγραψε στις 16:48, 18-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από io-io
Σε μερικα χρονακια θα σου εχει περασει και θα θες να ξαναπας αλεξ.
Μα με τίποτα λέμε!!!!

Εντάξει κάποιες αναμνήσεις που έχω είχαν πολύ πλάκα αλλά να ξαναπάω?Μπαααααα....

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε στις 16:49, 18-02-07:

Μα με τίποτα λέμε!!!!

Εντάξει κάποιες αναμνήσεις που έχω είχαν πολύ πλάκα αλλά να ξαναπάω?Μπαααααα....
Ε ναι, προφανως αστειευομουν!

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 16:58, 18-02-07:

Αντικειμενικά ξέρω πως ο στρατός είναι βλακεία, ότι τρώει χρόνο από τους νέους που θέλουν να ανοίξουν τα φτερά τους. Αλλά σκέφτομαι μεγάλο αριθμό φίλων μου που ωφελήθηκαν. Καταρχάς έγιναν λίγο πιο ανεξάρτητοι, κυρίως αν σκεφτεί κανείς ότι τα ελληνάκια είναι ΠΟΛΥ μαμάκηδες. Επίσης κοινωνικοποιήθηκαν, ήρθαν αναγκαστικά σε επαφή με άτομα που πριν σνόμπαραν, είδαν την αδικία και την μ@λ@κία που επικρατεί και δεν την είχαν βιώσει προστατευμένοι στην οικογενειακή αγκαλιά και εν ολίγοις δεν ξέρω ούτε έναν που να μην γύρισε σε "βελτιωμένη έκδοση"!

Για μένα καλή θα ήταν μια μικρή μείωση θητείας (να γίνει 9μηνο που ούτως ή άλλως νομίζω θα γίνει) και αυτό βασικά. Και τώρα βρίστε με ελεύθερα!

Παράθεση

ALEX_

Διάσημο Μέλος

O ALEX_ έγραψε στις 17:01, 18-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από io-io
Ε ναι, προφανως αστειευομουν!
Ε,προφανώς το κατάλαβα,κι εγώ αστειευόμουν!

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 18:05, 18-02-07:

@io-io εμενα ο πατερας μου εκανε 36 μηνες, 28 ητανε η θητια και τα υπολιπα φυλακες. Οσο και αν του την εσπαγε τοτε τωρα λεει οτι τον οφελισε, ακομα και οι φυλακες

@ALEX_ Ε ειπαμε οχι και να ξαναπας

Ειδατε πως τα βλεπει η underwater που δεν σκευτετε το "χασιμο χρονου" Καλο σας κανει για αυτο καντε μοκο

Παράθεση

ALEX_

Διάσημο Μέλος

O ALEX_ έγραψε στις 18:11, 18-02-07:

Ειδατε πως τα βλεπει η underwater που δεν σκευτετε το "χασιμο χρονου" Καλο σας κανει για αυτο καντε μοκο
Κρόνε αν η άποψη της underwater είναι σωστή με αυτή τη λογική 2 πράγματα μπορεί να συμβαίνουν...

Ή οι άντρες είναι όλοι βόδια και πάνε στρατό για να φτιάξουν χαρακτήρα και οι γυναίκες προφανώς δεν είναι για να μην χρειάζεται να πάνε ή οι γυναίκες δεν φτιάχνουν ποτέ χαρακτήρα!

Όπως καταλαβαίνεις δεν μπορώ να δεχθώ ούτε μία από τις 2!

Και στο φινάλε φινάλε εγώ πήγα στα 24 μου.Αν περίμενα από τον στρατό στα 24 να με κάνει άνθρωπο ενώ μένω μόνος από τα 18...ζήτω που κάηκα!

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io έγραψε στις 18:14, 18-02-07:

@io-io εμενα ο πατερας μου εκανε 36 μηνες, 28 ητανε η θητια και τα υπολιπα φυλακες. Οσο και αν του την εσπαγε τοτε τωρα λεει οτι τον οφελισε, ακομα και οι φυλακες
Να δεις ποσο περισσοτερο θα τον ειχε οφελησει να ειχε περασει 3 χρονια απο τη ζωη του κανοντας κατι χρησιμο...

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 18:21, 18-02-07:

Εποτε,Φουνες, και Αλεξ με καλυψατε πληρως!!!
Ελληνικος Στρατος...
Η μαυρη τρυπα πανω στην γη.
Ρουφαει τα παντα....Ακομα και τον χρονο σου.

(δεν καθομαι καν να μπω σε ιστοριες απο φιλους-γνωστους-συγγενεις...)

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 18:53, 18-02-07:

Κρόνε αν η άποψη της underwater είναι σωστή με αυτή τη λογική 2 πράγματα μπορεί να συμβαίνουν...

Ή οι άντρες είναι όλοι βόδια και πάνε στρατό για να φτιάξουν χαρακτήρα και οι γυναίκες προφανώς δεν είναι για να μην χρειάζεται να πάνε ή οι γυναίκες δεν φτιάχνουν ποτέ χαρακτήρα!

Όπως καταλαβαίνεις δεν μπορώ να δεχθώ ούτε μία από τις 2!

Και στο φινάλε φινάλε εγώ πήγα στα 24 μου.Αν περίμενα από τον στρατό στα 24 να με κάνει άνθρωπο ενώ μένω μόνος από τα 18...ζήτω που κάηκα!
Βασικά μου βάζεις λόγια και μάλιστα πολλά! Δεν είπα ότι οι άντρες είναι βόδια. Ούτε ότι οι γυναίκες δεν είναι. (!! )Αλλά καθώς οι γυναίκες δεν πάνε φαντάροι δεν μου πέρασε από το μυαλό να κάνω κανένα σχόλιο επί του θέματος. Αλλά μια και το θέτεις (off topic) στην ελληνική κοινωνία οι άντρες είναι πιο μαμάκηδες από τις γυναίκες. Επίσης δεν μένουν όλοι μόνοι τους από τα 18.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 19:17, 18-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Βασικά μου βάζεις λόγια και μάλιστα πολλά! Δεν είπα ότι οι άντρες είναι βόδια. Ούτε ότι οι γυναίκες δεν είναι. (!! )Αλλά καθώς οι γυναίκες δεν πάνε φαντάροι δεν μου πέρασε από το μυαλό να κάνω κανένα σχόλιο επί του θέματος. Αλλά μια και το θέτεις (off topic) στην ελληνική κοινωνία οι άντρες είναι πιο μαμάκηδες από τις γυναίκες. Επίσης δεν μένουν όλοι μόνοι τους από τα 18.
E oxι βρε συ underwater!!!!
Τι ηταν τωρα αυτο που ειπες...Απαραδεκτο!
Τωρα θα παρω τηλεφωνο την μαμα μου, να δεις τι εχεις να παθεις!!!!

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 19:24, 18-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από Mario
E oxι βρε συ underwater!!!!
Τι ηταν τωρα αυτο που ειπες...Απαραδεκτο!
Τωρα θα παρω τηλεφωνο την μαμα μου, να δεις τι εχεις να παθεις!!!!
Τώρα μπερδεύτηκα και δεν ξέρω αν μου κάνεις πλάκα ή όχι. Αλλά αυτό που έγραψα παραπάνω το υποστηρίζω με σθένος.

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 19:45, 18-02-07:

Τώρα μπερδεύτηκα και δεν ξέρω αν μου κάνεις πλάκα ή όχι. Αλλά αυτό που έγραψα παραπάνω το υποστηρίζω με σθένος.
Λες να παρω την μανα μου να της το πω βρε συ....φυσικα και κανω πλακα!!!
(sms θα της στειλω)
Το εγραψα για να "ελαφρυνω" το υφος του thread.Ειμαι κατι σαν τα gili-diet των thread.

Τωρα για το αν οι Ελληνες ειναι περισσοτερο μαμκηδες απο τις Ελληνιδες...νταξ!
Αυτο λογικο να ισχυει μιας και οι αντρες εχουν παντα καλυτερες σχεσης με την μητερα απ' οτι οι κοπελες.
Αλλα ειλικρινα προσωπικα επετρεψε μου, να μην πω σε αυτη την διαδικασια, γιατι ειναι ψιλομπερδεμα...

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 19:49, 18-02-07:

Μωρέ κατάλαβα ότι έκανες πλάκα στο θέμα του να πάρεις την μάνα σου! Είμαι λίγο αργή, αλλά όχι και τόσο. Για τα υπόλοιπα δεν ήξερα αν κάνεις πλάκα. Τέλος πάντων, σταματώ τα off-topic.

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 02:16, 22-02-07:

Αντικειμενικά ξέρω πως ο στρατός είναι βλακεία, ότι τρώει χρόνο από τους νέους που θέλουν να ανοίξουν τα φτερά τους. Αλλά σκέφτομαι μεγάλο αριθμό φίλων μου που ωφελήθηκαν. Καταρχάς έγιναν λίγο πιο ανεξάρτητοι, κυρίως αν σκεφτεί κανείς ότι τα ελληνάκια είναι ΠΟΛΥ μαμάκηδες. Επίσης κοινωνικοποιήθηκαν, ήρθαν αναγκαστικά σε επαφή με άτομα που πριν σνόμπαραν, είδαν την αδικία και την μ@λ@κία που επικρατεί και δεν την είχαν βιώσει προστατευμένοι στην οικογενειακή αγκαλιά και εν ολίγοις δεν ξέρω ούτε έναν που να μην γύρισε σε "βελτιωμένη έκδοση"!

Για μένα καλή θα ήταν μια μικρή μείωση θητείας (να γίνει 9μηνο που ούτως ή άλλως νομίζω θα γίνει) και αυτό βασικά. Και τώρα βρίστε με ελεύθερα!
+1, καλυφθηκα
αυτη ειναι η γυναικεια κι εμενα, αποψη μου

Παράθεση

bisbirikos

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη bisbirikos
Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Μουσικός . Έχει γράψει 680 μηνύματα.

O bisbirikos έγραψε στις 02:27, 22-02-07:

Δεν ειναι τιποτα ο στρατος.
(Εγω δεν πηγα. Ηθελα πολυ να παω αλλα αυτοι δε με θελαν. Οσοι ενδιαφερονται πμ οκ?)

Βασικα, με τρελλαινει που ακομα και σημερα πολλοι το θεωρουν σαν την τελετη αντρειωσης. (Να πας φανταρος να γινεις αντρας, ανεξαρτητος και ξερω γω τι).
ΕΛΕΟΣ.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 12:55, 22-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από bisbirikos
Δεν ειναι τιποτα ο στρατος.
(Εγω δεν πηγα. Ηθελα πολυ να παω αλλα αυτοι δε με θελαν. Οσοι ενδιαφερονται πμ οκ?)

Βασικα, με τρελλαινει που ακομα και σημερα πολλοι το θεωρουν σαν την τελετη αντρειωσης. (Να πας φανταρος να γινεις αντρας, ανεξαρτητος και ξερω γω τι).
ΕΛΕΟΣ.
Σε μια προταση ολο το νοημα συμφωνα με αυτα που πιστευω!
Πραγματικα respect!

Παράθεση

Hunter (Θοδωρής)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hunter
Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών , επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,059 μηνύματα.

O Hunter έγραψε στις 18:47, 22-02-07:

εγω δεν πηγα φανταρος στην Ελλαδα, πηγα φανταρος στην Νοτια Αφρικη σε περιοδο πολεμου μαλιστα, εχασα φιλους καλους εκει, παιδια που ειμασταν μαζι απο το νηπιαγωγειο.

αντιθετα τα αδελφια μου ολοι πηγαν φανταροι εδω στην Ελλαδα, και οι τρεις το ιδιο πραγμα μου λενε: χασιμο χρονου ειναι, τρεχεις για κανα τριμηνο και μετα αντε να σε ξαναδουνε στην μοναδα, πεφτει τοσο πολυ ρουσφετι εκει μεσα που δεν θα πιστευεις τα ματια σου.

οταν μου το ειπαν αυτο αρχισα να καταλαβαινω πραγματικα γιατι μερικα παλικαρια μας που πανε μια χαρα και γεματοι ζωη φανταροι γυρνανε μετα την θητεια τους και ειναι σαν φυτα, αντικοινωνικοι, και γενικως εκτος κοινωνιας. εκεινος ο φανταρος στην κορινθο που ειχε σκοτωσει την κοπελια μεσα στις τουαλετες στην καφετερια αυτα ακριβως θα τραβηξε πιστευω.
ξερω οτι στην Θηβα πχ υπαρχει γενικη απαγορευση σε φανταρους να μπαινουν σε καφετεριες. δεν ξερω τι υσχει σε αλλες πολεις εκτος στην τριπολη που τα (συγγνωμη για την εκφραση μου) κωλομπαρα θυσαυρηζουν με τους φανταρους.

γενικα η αποψη μου για τον Ελληνικο στρατο αυτη ειναι - ενα σαπιο καραβι - τιποτα αλλο

Παράθεση

ALEX_

Διάσημο Μέλος

O ALEX_ έγραψε στις 18:55, 22-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από Hunter
εγω δεν πηγα φανταρος στην Ελλαδα, πηγα φανταρος στην Νοτια Αφρικη σε περιοδο πολεμου μαλιστα, εχασα φιλους καλους εκει, παιδια που ειμασταν μαζι απο το νηπιαγωγειο.

αντιθετα τα αδελφια μου ολοι πηγαν φανταροι εδω στην Ελλαδα, και οι τρεις το ιδιο πραγμα μου λενε: χασιμο χρονου ειναι, τρεχεις για κανα τριμηνο και μετα αντε να σε ξαναδουνε στην μοναδα, πεφτει τοσο πολυ ρουσφετι εκει μεσα που δεν θα πιστευεις τα ματια σου.

οταν μου το ειπαν αυτο αρχισα να καταλαβαινω πραγματικα γιατι μερικα παλικαρια μας που πανε μια χαρα και γεματοι ζωη φανταροι γυρνανε μετα την θητεια τους και ειναι σαν φυτα, αντικοινωνικοι, και γενικως εκτος κοινωνιας. εκεινος ο φανταρος στην κορινθο που ειχε σκοτωσει την κοπελια μεσα στις τουαλετες στην καφετερια αυτα ακριβως θα τραβηξε πιστευω.
ξερω οτι στην Θηβα πχ υπαρχει γενικη απαγορευση σε φανταρους να μπαινουν σε καφετεριες. δεν ξερω τι υσχει σε αλλες πολεις εκτος στην τριπολη που τα (συγγνωμη για την εκφραση μου) κωλομπαρα θυσαυρηζουν με τους φανταρους.

γενικα η αποψη μου για τον Ελληνικο στρατο αυτη ειναι - ενα σαπιο καραβι - τιποτα αλλο
Hunter συμφωνώ σε όλα όσα είπες εκτός από ένα μικρό σημείο στο οποίο όμως διαφωνώ κάθετα και ριζικά!Το παλικάρι που σκότωσε την κοπέλα στην Κόρινθο ήταν ψυχοπαθής και επικίνδυνος.Τον τύπο μάλιστα τον έχω δει από κοντά μέσα στην φυλακή (ήμουν Κόρινθο κέντρο,μία σειρά μετά από αυτόν,ήμουν στην ορχήστρα και είχαμε πάει στην φυλακή για να τραγουδήσουμε λίγες μέρες πριν την Πρωτοχρονιά) και μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι το μάτι του γυάλιζε!

Τώρα το γιατί δεν τον απέρριψε ο στρατός με τόσα ψυχολογικά άλλο θέμα αυτό!Αλλά δεν νομίζω ότι πέρασε πια και τίποτα στους 2 μήνες φαντάρος που ήτανε που να δικαιολογεί την πράξη του!Κι εμείς πήγαμε στρατό αλλά δεν σκοτώσαμε κανέναν παρόλο που τα νεύρα μας κουρελιαστήκαν πολλές φορές!

Για το ότι είναι πάντως ο στρατός στην Ελλάδα σάπιο καράβι,έχεις δίκιο,τα έγραψα κι εγώ πιο πάνω.

Παράθεση

Hunter (Θοδωρής)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hunter
Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών , επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,059 μηνύματα.

O Hunter έγραψε στις 19:00, 22-02-07:

φιλε Αλεξ, δεν διαφωνω, εσυ τον ειδες απο κοντα και μπορεις να κρινεις καλυτερα απο μενα για το συγκεκριμενο ατομο, εγω το εφερα σαν παραδειγμα το τι μπορει να προκαλεσει το φανταριλικι στην σημερινη Ελλαδα.
το ιδιο συμβαινει και στο στρατο στις ΗΠΑ, και στην Βρετανια και σε ολο τον κοσμο, αλλα ανοιξες ενα μεγαλο θεμα τωρα και συγκεκριμενα τα κριτηρια επιλογης φανταρου συμφωνα με την ψυχολογικη του κατασταση. αλλα οπως ειπες ειναι αλλο θεμα και θελει ΠΟΛΥ αναλυση

Παράθεση

Founes

Περιβόητο Μέλος

O Founes έγραψε στις 19:48, 22-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από Hunter
... ενα σαπιο καραβι - τιποτα αλλο
Ρώτα και μερικούς που το έχουν ζήσει μεταφορικά και κυριολεκτικά αυτό...

Παράθεση

vaguraw (Βαγγέλης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη vaguraw
Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 130 μηνύματα.

O vaguraw έγραψε στις 14:32, 28-02-07:

Eπειδη δεν εχω και πολλα να προσφερω στην συζητηση
παραθετω ενα μερος στιχων απο το τραγουδι Μπερδεμενο μειγμα απο τα μαθυσμενα ξωτικα ...

Αρκεί μια σπίθα για να γίνει το ΜΠΟΥΜ, τʼ αδέρφια να βγουν και κάποιοι άλλοι να κρυφτούν,

Αυτοί που τόσα χρόνια τα νήματα κινούν, τον έλεγχο θα χάσουν αμέσως μόλις δουν,

Το σύστημα που έφτιαχναν με μιας να καταρρέει και ο ποταμός να ρέει' ανάποδα,

Απʼ το κανονικό "το ποιό;" για δες, χτυπάω νέο συνειρμό, μα πάντα σκέφτομαι αυτά που πρόκειται να πω,

Και έτσι χτυπάω τη ρίζα αλλά και το κορμό, φτύνω στα μούτρα τους κάθε ναρκωτικό,

Σκληρό και μαλακό, χασίς και αλκοόλ, οι μάζες ενδιαφέρονται μονάχα για το σκορ,

Γαβγίζουν σα σκυλιά όταν μπαίνει το γκολ, μα νιώθουν ελεύθεροι μ΄ ένα τηλεκοντρόλ.

Ξεφεύγω λοιπόν από τα μέσα καταστολής μα ξέρω πως μια φάκα και για μένα θα βρεις,

Γιʼ αυτό έχω πάντα τα μάτια μου ανοιχτά παλεύουν στο πλευρό μου μεθυσμένα ξωτικά,

Μεθάνε μονάχα με τη μουσική, διψάνε για ελευθερία, διψάνε για ζωή,

Μα θέλουνε δυο χρόνια να μου κλέψουν απʼ αυτή, θέλουν με το ζόρι να με ντύσουν στο χακί,

Να υπακούω στη καύλα του κάθε διοικητή, να κοιτάω τη σημαία και να σφάζω γιʼ αυτή,

Κάποιο παιδί από μια άλλη χώρα, που ίσως ήταν φίλος μου πριν γίνουμε πιόνια,

Σε μια παρτίδα που παίζονται ζωές για να φτιάχνουν οι ηγέτες μας μεγάλες κοιλιές,

Μα εντάξει λοιπόν αν δεν μπορέσω να κρυφτώ, θα τους κάνω τη χάρη και θα καταταχτώ,

Μα σαν έρθει η στιγμή θα σʼ εκμεταλλευτώ, αυτά που μουʼμαθε ο στρατός θα χρησιμοποιώ,

Για ένα σκοπό πραγματικά ιερό, θα φέρω τη λύτρωση που χρόνια ζητώ,

Το όπλο θα στρέψω και θα σε σημαδέψω, τότε θα καταλάβεις πως έπεσες έξω,

Τότε θα καταλάβεις πως ο κόσμος αλλάζει, αδέρφια μου ενωθείτε η ώρα πλησιάζεi

Παράθεση

thodoris7

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη thodoris7
Ο thodoris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τεχνικός . Έχει γράψει 112 μηνύματα.

O thodoris7 έγραψε στις 16:08, 28-02-07:

Τελειώνοντας την στρατιωτική μου θητεία διαπίστωσα ότι ήταν αλήθεια αυτό που λέγαν ότι όταν βρίσκεσαι με αντροπαρέα θα συζητάς για στρατό κι έτσι απόρησα που δεν υπήρχε τέτοιο thread!

Φυσικά και οι γυναίκες καλοδεχούμενες στην κουβέντα!

Πρέπει να υπάρχει?
Έχετε πάει?
Αν ναι,που υπηρετήσατε?
Πως περάσατε?
Εμπειρίες,αναμνήσεις?
Όσοι είναι να πάτε θέλετε να ρωτήσετε κάτι?

Όοοολα αυτά σε αυτό το thread!
Ποια είναι η γνώμη σας λοιπόν? 12 μήνες είναι αρκετός,μετά είναι χαμένος χρόνος
Πρέπει να υπάρχει? Πρέπει να υπάρχει γιατί τότε κάποιος αρχίζει να συναναστρέφετε πραγματικά με διάφορους ανθρώπους και πραγματικά είναι μια εμπειρία ζωής
Έχετε πάει? Ναι,έχω πάει
Αν ναι,που υπηρετήσατε?Τρίπολη,Καλαμωτή Χίου,Γουμένισσα και Πολύκαστρο Κιλκίς
Πως περάσατε? Ήμουνα σε μάχιμα στρατόπεδα,πήγα σε ασκήσεις,ανέβηκα σε ελικόπτερο,έκανα σκοπιά σε βραχονησίδα,με έστειλαν σε άσκηση με τις ειδικές δυνάμεις .
Εμπειρίες,αναμνήσεις? Πολλές,ευχάριστες και δυσάρεστες.Ο στρατός στην 18μηνη θητεία που έκανα δεν περνάγε γρήγορα

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 18:56, 28-02-08:

Εσύ πήγες στα 24, όπως και εγώ. Είχαμε ζήσει ήδη φοιτητές, οπότε είχαμε ζήσει "ανεξάρτητοι". Τι ποσοστό των στρατιωτών νομίζεις ότι μπαίνει σε αυτήν την ηλικία; Ούτε το 50% σου λέω εγώ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

DEMETRIOS (Δημητρης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη DEMETRIOS
Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.

O DEMETRIOS έγραψε στις 15:57, 29-02-08:

Απ όσο ξέρω, οι κύπριοι κάνουν τη θητεία τους με το που τελειώνουν το λύκειο. Κι αυτό είναι το καλύτερο για μένα. Ο στρατός είναι χρήσιμος ακόμα και σήμερα για κάθε Έλληνα. Σε βάζει σε πνεύμα πειθαρχίας που είναι εξαιρετικά σημαντική στη ζωή μας. Επίσης είναι καλό να είμαστε σε εγρήγορση γιατί οι καιροί είναι δύσκολοι κι επικίνδυνοι. Αρκεί βέβαια να υπάρχει αξιοκρατία κι όχι βύσματα και ρουσφέτια. Ούτε να γίνεται κατάχρηση εξουσίας από ορισμένους στρατιωτικούς που κάνουν καψώνια. Απλά, καλά θα ήταν να πηγαίνουμε στρατό αμέσως μετά το λύκειο για να μη διακόπτουμε σπουδές ή δουλειά αλλά και γιατί θα βοηθούσε να πήξει το μυαλό σε μια κρίσιμη ηλικία.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Scandal : 29-02-08 στις 19:44. Αιτία: Απαγορεύονται τα κεφαλαία!
-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Τι αποκομίσατε από το στρατό; - Από vendetta
      Το θέμα έχει λάβει 22 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Πολιτική - Κοινωνικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 27-03-13 στις 01:57.
    • Τι συμβαίνει στο στρατό; - Από Νωεύς
      Το θέμα έχει λάβει 17 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Φάκελος: Ελληνική Κρίση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 07-11-11 στις 13:40.
    • Ο γιος μου στο στρατό - Από e-1961
      Το θέμα έχει λάβει 35 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Κοινωνικές Σχέσεις και Οικογένεια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 22-02-10 στις 13:21.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους