Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,106 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,276 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Σχετικά με τον ελληνικό στρατό

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 12:51, 04-05-12:

Μονο ως αντυρισιας συνιδησης μπορεις να μην υπηρετισεις, αλλα δεν ειναι και ευκολο να το πετυχεις και ακομα και ετσι αντι να υπηρετισεις στρατο κανεις κοινωνικη εργασια.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 12:58, 04-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από RandomHero
Καλησπερα φορουμ.
Ξερει κανεις απο εδω αν ο στρατος ειναι υποχρεωτικος?
Υπαρχει κανεις νομος που λεει οτι δεν ειναι αναγκασμενος καποιος φυσιολογικος ανθρωπος να παει στρατο?
Νόμος 3421/2005
«Στρατολογία των Ελλήνων και Άλλες Διατάξεις»
(ΦΕΚ τ. Α, 302/13-12-2005)

Άρθρο 1
Υπόχρεοι σε στράτευση
  1. Όλοι οι Έλληνες, από την 1η Ιανουαρίου του έτους κατά το οποίο διανύουν το δέκατο ένατο έτος μέχρι την 31η Δεκεμβρίου του έτους κατά το οποίο συμπληρώνουν το τεσσαρακοστό πέμπτο έτος της ηλικίας τους, έχουν υποχρέωση στράτευσης στις Ένοπλες Δυνάμεις, σύμφωνα με τις διατάξεις του νόμου αυτού.
  2. Για την κάλυψη των αναγκών των Ενόπλων Δυνάμεων σε περίοδο επιστράτευσης, πολέμου ή έκτακτης ανάγκης σε περίοδο ειρήνης, είναι δυνατό, με διαταγή του Υπουργού Εθνικής Αμυνας, μετά από απόφαση του Κυβερνητικού Συμβουλίου Εξωτερικών και Αμυνας (ΚΥΣΕΑ), στην οποία καθορίζεται και η διάρκεια της στρατιωτικής υποχρέωσης, να καλούνται ονομαστικά για κατάταξη στις Ένοπλες Δυνάμεις άτομα, έστω και αν έχουν υπερβεί το τεσσαρακοστό πέμπτο έτος της ηλικίας τους, ανεξάρτητα από τη στρατολογική τους κατάσταση και την κατηγορία της σωματικής τους ικανότητας. Σε αυτούς μπορεί να απονέμεται, σύμφωνα με τις διατάξεις των ειδικών νόμων, βαθμός εφέδρου αξιωματικού. Όσοι δεν κατατάσσονται εμπρόθεσμα κηρύσσονται ανυπότακτοι και υπέχουν τις προβλεπόμενες για τους ανυπότακτους συνέπειες.

Εάν δεν έχεις κάποιο πρόβλημα υγείας, μπορείς να πάρεις αναβολές μεν (για σπουδές ή για κοινωνικούς λόγους) αλλά κάποια στιγμή θα τελειώσουν αυτές και θα πας στρατό. Όσο πιο γρήγορα ξεμπλέξεις, κατά τη γνώμη μου, τόσο καλύτερα.

edit: ως αντιρρησίας συνείδησης είναι δύσκολο να απαλλαχθείς (και να κάνεις κοινωνική εργασία), μιας και συνήθως μόνο Μάρτυρες του Ιεχωβά βγάζουν έτσι.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 13:06, 04-05-12:

Οι περιπτώσεις Αντιρρησίων Συνειδήσεως είναι εξαιρετικά σπάνιες για μή θρησκευτικούς λόγους.
Νομίζω κάνουν 2-3 αίτηση κάθε χρόνο και άντε να δεχτούν 1-2 απο αυτούς.
Σύν πως δεν συμφέρει γενικότερα να δηλώσεις Αντιρρησίας Συνείδησης,γιατί θα κάνεις πολιτική θητεία.
Που σημαίνει,θα πάς σε αστικό κέντρο μακριά απο τον τόπο καταγωγής σου και Αθήνα-Θεσσαλονίκη. Θα δουλεύεις σε μία δημόσια υπηρεσία το πρωί και θα πληρώνεσαι 200 κάτι ευρώ το μήνα. Τα υπόλοιπα έξοδα φυσικά απο την τσέπη σου,δηλαδή θα αναγκαστείς να δουλέψεις και το απόγευμα.
Να μήν αναφέρω το γεγονός πως η πολιτική θητεία είναι μεγαλύτερη σε διάρκεια απο την στρατιωτική(απο 15 μήνες και πάνω)
Κάπου είχα βρεί στο ίντερνετ ιστορίες απο μερικούς που υπηρετησαν πολιτική θητεία,θα ψάξω να τα βρώ.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 00:14, 31-05-12:

Τρεις αντιρρησίες συνείδησης µιλούν για την εναλλακτική θητεία τους

ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ «Θα πήγαινα στρατό για να µάθω να σκοτώνω;»

Ο στρατός δεν θέλει να µιλάει γι' αυτούς. Στο υπουργείοΕθνικής Αµυνας αλλάκαι στο ΓΕΕΘΑ προφασίστηκαν διάφορα για να µη µας δώσουν καµιά συγκεκριµένη πληροφορία. «Οι υπηρεσίες δεν έχουν στοιχεία». «Ο στρατηγός λείπει». «Το αίτηµά σας θα εξετασθεί». Ούτε πόσοι είναι µας έλεγαν ούτε βέβαια πού µπορούµε να τους βρούµε. Τελικά, εντοπίσαµε τρεις. Εναν στην Αιτωλοακαρνανία, έναν στη Βοιωτία και έναν στη Μεσσηνία. Και οι τρεις «προσφέρουν υπηρεσίες» σε Κέντρα Αναπήρων.Είναι γεννηµένοι στις αρχές της δεκαετίας του '80. ∆ουλεύουν κανονικά τη βάρδιά τους, όπωςόλοι οιάλλοι εργαζόµενοι, αλλά στο τέλος του µήνααυτοί δεν θα πληρωθούν. Είναι οι εναλλακτικοί «φαντάροι» της χώρας. Νέοι δηλαδή που έχουν αρνηθεί να «µπουν» σε στρατόπεδα και έχουν ενταχθείστο πρόγραµµατης εναλλακτικής θητείας. Κάθε χρόνο, σύµφωνα µε πληροφορίες, εµφανίζονται 2 νέοι που αιτούνται εναλλακτικήθητεία. Ο στρατός κάνειδεκτό κατάµέσον όροένα αίτηµα τον χρόνο. Αφού πρώτα ακούσει τη γνώµη της ΕπιτροπήςΕλέγχου Συνείδησης. «Τι έχεις να πεις για την εξέγερση του ∆εκέµβρη;», «Πηγαίνεις σε πορείες;», «Τι γνώµη έχεις για τους Τούρκους;» είναι µερικά από τα ερωτήµατα που θέτει η επιτροπή. Οσοι απαντήσουν σωστά(!) θα υπηρετήσουν 14 µήνες εναλλακτική θητεία, τη διπλάσια σχεδόν από την κανονική τωνεννέα µηνώναλλά δεν θα φορέσουν το χακί ούτε για µια µέρα. Την πενταετία 2002-2006 υποβλήθηκαν 12 αιτήµατα για εναλλακτική θητεία, εκ τωνοποίων εγκρίθηκαν επτά. Κάποτε ταπράγµατα γι' αυτούςπου δενήθελαν να πάρουν όπλο ήταν πολύ πιο οδυνηρά. Η άρνηση περίπου 2.500
Μαρτύρων Ιεχωβά να υπηρετήσουν τη στρατιωτική θητεία τον τελευταίο µισό αιώνα (και µέχρι το 1994) τους «φόρτωσε» µε 10.000
χρόνια φυλακής (από τα οποία εκτίθηκαν πραγµατικά 5.000 χρόνια).
Το καθεστώς όµως κάτω και από την πίεση των ευρωπαϊκών οργανώσεων ανθρωπίνων δικαιωµάτων άλλαξε το 1997, οπότε και θεσπίσθηκε η «εναλλακτική πολιτική κοινωνική υπηρεσία». Ο νόµος βελτιώθηκε το 2005, εξακολουθεί όµως να θεωρεί την εναλλακτική θητεία τιµωρίακαι όχι επιλογή. Αλλωστε, η Ελλάδα είναι µία από τις επτά χώρες της ΕυρωπαϊκήςΕνωσης των «27» που έχουνακόµα υποχρεωτικήτη στράτευση (οιάλλες χώρες είναι Αυστρία, Γερµανία, ∆ανία,Φινλανδία,Εσθονία, Κύπρος).
Στη Γερµανία όµως υπηρετούν εναλλακτική κοινωνική θητεία σενοσοκοµεία, γηροκοµεία, ορφανοτροφεία και δήµους70.000 άνδρες. Και στη ∆ανία ο θεσµός της εναλλακτικής θητείας ισχύει από το 1917.

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΙΑΒΕΛΗΣ
(φυσικοθεραπευτής)

«Ο στρατός είναι από βαρετός µέχρι επιζήµιος»
«ΤΗΝ 1η ΜΑΪΟΥ του 2010 µε κάλεσαν στο ΓΕΕΘΑ για να περάσω απότη γνωστή συνέντευξη. Τους είπα ότι την ένοπλη στράτευση τη θεωρώ από βαρετή(στην καλύτερη περίπτωση) µέχρι εξαιρετικά επιζήµια για το άτοµο και το κοινωνικό σύνολο.
Από τις 16 Νοέµβρη του 2010 στο πλαίσιο εκπλήρωσης της εναλλακτικής υπηρεσίας απασχολούµαι ως φυσικοθεραπευτής στο Κέντρο Εκπαίδευσης Κοινωνικής Υποστήριξης Κατάρτισης Ατόµων µε Αναπηρίες Μεσσηνίας στην Καλαµάτα».
Τι ερωτήσεις σού έκαναν στην επιτροπή;
Αν και οι δύο από τους συνοµιλητές µου ήταν ευγενικοί και έδειχνανότι ήθελαν να ακούσουν όσα είχα να τους πω, την κουβέντα µονοπώλησαν αρκετές εκνευριστικές και χωρίς κανένα νόηµα ερωτήσεις.
Δώσε µου ένα παράδειγµα.
Ενας από τουςτρεις µη στρατιωτικούς της επιτροπής µού ζήτησε να εκφράσω την άποψή µου για την τραυµατική εµπειρία που βίωσε όταν είδε να πετάνεπάνω από το Αγαθονήσι τουρκικά F16. Μετά µε ρώτησε εάνέχω να προσάψω κάτι στον ελληνικό στρατό από το 1900 και µετά.
Τι του απάντησες;
Του εξήγησα ψύχραιµα τις διαφωνίες µου µε τον εθνικισµό και τον µιλιταρισµό, τονίζοντάς του ότι δεν µε ενδιαφέρει αν τουςεπιλέγουν Ελληνες ή µη.
Το περιβάλλον σου πώς δέχτηκε την απόφασή σου να µην υπηρετήσεις ένοπλη θητεία;
∆εν νοµίζω ότι επηρεάστηκαν οι σχέσεις µου. Περισσότερο τους προκαλεί έκπληξη η, άγνωστη στους περισσότερους, δυνατότητα εκπλήρωσης εναλλακτικής υπηρεσίας παρά οτιδήποτε άλλο.
Η δουλειά στο Κέντρο στην Καλαµάτα πώς είναι;
Οι συνθήκες είναι εξαιρετικές. Νιώθωσυνεχώς ότι είµαι ένα χρήσιµο, ζωντανό και δηµιουργικό κοµµάτι της κοινωνίας. Καµία σχέση δηλαδή µε αυτά που θα ζούσααν υπηρετούσα µια τυπική στρατιωτική θητεία.
Ξέρεις τι θα σου έλεγε κάποιος από αυτούς που υπηρετεί. Οτι «και εγώ είµαι χρήσιµος».
Στον 21ο αιώνα νοµίζω πως αδικεί τον άνθρωπο και τις τεράστιες δυνατότητές του η ανάλωση σε εθνικούς πολέµους ή η κοπιώδης, επικίνδυνη και πολυέξοδη προετοιµασία για αυτούς.
Για τους µικρούς καθηµερινούς πολέµους τι λες; Για όλα αυτά τα κρούσµατα βίας που ζούµε;
Είµαστε άνθρωποι, δηλαδή όντα µε φαντασία και ικανά για διάλογο, και µπορούµε να αναζητήσουµε τρόπους για να µειώσουµε τη βία. Πρέπει δηλαδή να αναθεωρήσουµε προς τα κάτω τα όρια και τις µορφέςτής πραγµατικά απαραίτητης και αποδεκτής βίας.

ΣΤΑΥΡΟΣ ΚΕΦΑΛΑΣ
(σύµβουλος µάρκετινγκ)

«Πάντα ήµουν κατά της βίας»
«περασα αποΤΗΝ επιτροπή ελέγχου συνείδησης τον Σεπτέµβριο του 2010. Ξεκίνησα εναλλακτική υπηρεσία τον Ιανουάριο του 2011 στο Κέντρο Εκπαίδευσης Κοινωνικής Υποστήριξης ΚατάρτισηςΑτόµων µε Αναπηρίες Βοιωτίαςστη Θήβα. Με την εναλλακτική κοινωνική υπηρεσία µου δίνεται η δυνατότητανα συνεχίζω ναεργάζοµαι τα απογεύµαταως ελεύθερος επαγγελµατίας και νακαταφέρνω να επιβιώνω οικονοµικά».
Θυµάσαι κάποια από τα ερωτήµατα της επιτροπής στρατολογίας;
Με ρώτησαν «τι θαέκανα αν κάποιος επιχειρούσε να σου δώσει µπουνιά;»και τους απάντησα ότι δενµπορείτε να κρίνετε αν κάποιος έχει τα «προσόντα» να κάνει εναλλακτική κοινωνική υπηρεσία κάνοντάς του µια τέτοια ερώτηση. Η συµµετοχή µου πάντως σε διάφορες οµάδες και πρωτοβουλίες βασίστηκε πάντοτε στις αρχές της µη βίας. Τα προβλήµατα µπορεί να επιλύονται µε διάλογο και όχι µε βία.
είσαι αισιόδοξος ή απαισιόδοξος για το πώς αλλάζει η ζωή µας τα τελευταία χρόνια;
Περνώντας ο καιρός, έχω την εντύπωση ότι ολοένα και περισσότεροι άνθρωποι αυτοοργανώνονται γύρω από έναν µικρόαλλά ουσιαστικό σκοπό. Για ένα πάρκο, για την προώθηση της χρήσης ποδηλάτου - και αυτό είναι αισιόδοξο. Υπάρχει δηλαδή µια θυσία τού «εγώ» µπροστά στο «εµείς» χωρίς να γινόµαστε αγέλη. Γινόµαστε η αλλαγή που θέλουµε να δούµε στον κόσµο και αυτό είναι ενθαρρυντικό!
ποια είναι η γνώµη σου για τους πολιτικούς, τους δηµοσιογράφους, τους συνδικαλιστές, τους «πνευµατικούς ανθρώπους»;
Σε κάθε επάγγελµα υπάρχουν άνθρωποι που βάζουν το προσωπικότους συµφέρον πάνω απ' όλα τα άλλακαι άνθρωποιπου πιστεύουν ότι µέσααπό την ευηµερία του κοινωνικού συνόλου θα έρθει και η ατοµική µας ευηµερία.
Να υποθέσω ότιη αντίθεσή σουµε τον στρατό είναι παλιά;
Ναι, µου φαίνεται αδιανόητο ότι ο προϋπολογισµός για τηνάµυνα είναι υψηλότερος από τις δαπάνες για υγεία και σχεδόν ίδιος µε τις δαπάνες για την παιδεία! Ενα F-16 κοστίζει πάνω από 40 εκατ. ευρώ.Με τα ίδια χρήµατα θαµπορούσαµε να κατασκευάσουµε 1.230 νέες σχολικές αίθουσες. Ή να προσθέσουµε 160 νέες πλήρως εξοπλισµένες κλίνες στα νοσοκοµεία µας.
τη χρήση των όπλων δεν θα τη δικαιολογούσες υπό οποιεσδήποτε συνθήκες;
Είµαι χορτοφάγος. Θεωρώ βίαιο να σκοτώνεις ένα ζώο για να τραφείς. Θα πήγαινα στον στρατό για να µάθω να σκοτώνω άνθρωπο;

ΑΓΓΕΛΟΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ
(δάσκαλος)

«Δίκαιος πόλεµος δεν υπάρχει»
«τον Μαιο τού 2010 κλήθηκα να παρουσιαστώ στην Τρίπολη για να εκπληρώσω στρατιωτική θητεία διάρκειας εννέα µηνών. Από την πρώτη ηµέρα αυτό που απαίτησα ήταν να προσφέρω στο κοινωνικό σύνολο αντί να κλειστώ σε ένα στρατόπεδο. Υστερα από έξι µήνες παρουσιάστηκα στο Κέντρο Εκπαίδευσης Κοινωνικής Υποστήριξης Κατάρτισης Ατόµων µε Αναπηρίες Αιτωλοακαρνανίας για να εργαστώ για 15 µήνες µε άτοµα µε αναπηρίες και παιδιά µε µαθησιακές δυσκολίες».
πότε σκέφτηκες πρώτη φορά «εγώ δεν θα υπηρετήσω»;
Πολύ µικρός. Οταν άρχισα να συνειδητοποιώ πως πίσω από αυτήν την «υποχρέωση» βρίσκονται µόνο «πρέπει» και καθόλου λογική. «Πρέπει» γιατί όλοι επιβουλεύονται την Ελλάδα µας, «πρέπει» για να 'χει καθαρό το κούτελο ο πατέρας στο καφενείο.
ο δικός σου πατέρας πώς αντέδρασε στην απόφασή σου;
Οι γονείς µου γνωρίζοντας πως η επιλογή µου ήταν νόµιµη και έντιµη είχαν ελάχιστες αµφιβολίες.
∆εν σκέφτηκες να υπηρετήσεις αλλά χωρίς να κρατάς όπλο;
∆εν ήθελα ούτε να χρησιµοποιήσω βύσµα ούτε να προσποιηθώ ψυχικές διαταραχές. Η αντίρρησή µου ήθελα να είναι δηµόσια και τεκµηριωµένη.
για κανέναν λόγο δεν θα δεχόσουν να υπηρετήσεις;
Για µένα δίκαιος πόλεµος δεν µπορεί να υπάρχει. Ο πόλεµος από τη φύση του είναι ένα έγκληµα κατά της ανθρωπότητας.
και τους εχθρούς πώς τους αποκρούεις;
Ο πραγµατικός εχθρός µιας κοινωνίας είναι ο ίδιος της ο εαυτός. Από τη µία καταγγέλλουµε τον καταναλωτισµό, τις τράπεζες και από την άλλη δανειζόµαστε και καταναλώνουµε αλόγιστα.
∆ίκαιη ή µάλλον αναγκαία βία υπάρχει;
Στις µέρες µας η βία φορά τη µάσκα της εξουσίας αλλά και µάσκα ριζοσπαστική. Το πόσο αναγκαία είναι ας το κρίνει ο καθένας εκ του αποτελέσµατος.
πώς αλλάζει µια κοινωνία;
Η κοινωνία θα αλλάξει όταν εµείς οι ίδιοι σταµατήσουµε να κάνουµε αυτό που κάνουµε και γίνουµε πραγµατικά υπεύθυνοι για τις πράξεις µας και τις επιλογές µας.
στους ηγέτες πιστεύεις;
Να αποδεχθώ ότι για να σωθούν οι άνθρωποι πρέπει να ακολουθήσουν τις επαναστατικές πρωτοπορίες ή τους καπιταλιστές; Οχι δεν συµφωνώ.
τους πολιτικούς και τους δηµοσιογράφους πώς τους βλέπεις;
Μέσα στον φαύλοκύκλο της µικροπολιτικής, τηςαπάθειας, του ρουσφετιού έχουµε την πολιτική και τη δηµοσιογραφία που µας αξίζει. Πάντως χρειάζονται δύο για να χορέψεις τανγκό.

ΤΟΥ ΣΤΑΥΡΟΥ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗ

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 14:40, 31-07-12:

Παγώνει οριστικά η αύξηση της θητείας

Κάθε φορά που ανακινείται το θέμα σημειώνονται οξύτατες αντιδράσεις από τις νεολαίες των κομμάτων

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 14:46, 31-07-12:

Let me think.

3 μήνες παραπάνω θητεία για να χάνεται χρόνος σε ανούσιες αγγαρείες σε στρατόπεδα χωρίς λόγο ύπαρξης απλώς για να μειωθεί η ανεργία και να ελαφρύνουμε τα στελέχη από τη κούραση να κάνουν τη δουλειά τους. Κουράστηκαν τα στελέχη και θέλουν παραπάνω αγγαρειομάχους!

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 15:11, 31-07-12:

Μια και το να ξυπνισω πρωΐ και να τρεξω σε προξενεια και στρατονομιες ειναι κατι το οποιο μαλλον ειναι ονειρο θερινης νυκτος λεω να ρωτησω εδω μπας και παρω καμια απαντηση απο καποιων που γνωριζει.

Προς το παρων εχω αναβολη απο τον στρατο (για αρκετα χρονια). Το προβλημα ειναι οτι με παρελθοντες συνθικες σε συμφερε να παω στρατο κανονικα (και μαλιστα οσο το δυνατων περισσοτερους μηνες ) επομενος ειχα κανει τα χαρτια μου κανονικα ως ελληνας πολιτης. Αυτες οι συνθικες ομως αλλαξαν, δεν εχω κανενα συμφερων στο να παω στρατο και λογο του οτι εχω γεννηθει στο εξωτερικο, εχω διπλη υπικοοτιτα και η μητερα μου ειναι απο ξενη χωρα και μαλιστα ζει εκει, θελω να ψαξω αν τυχων γινεται και να μην υπηρετισω καθολου.
Ως προς το αλλο κρατος ειμαι κανονικος πολιτης, με εκλογικα δικαιωματα και με τις αντιστοιχες παροχες και υποχρεωσεις, λογο ομως του οτι ζω στο εξωτερικο (για αυτους) εχω απαλαχτει απο καποιες υποχρεωσεις και αντιστοιχα χανω καποια δικαιωματα. Φυσικα θα πρεπει να περασω απο το προξενειο να ψαξω λιγο τα πραγματα σχετικα με την δικη τους σταση.
Σχετικα ομως με την Ελλαδα, μπορω να ζητησω μειωση θειτιας η και να μην υπηρετισω καθολου;

Παράθεση

mourningStar

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mourningStar
Ο mourningStar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 27 μηνύματα.

O mourningStar FACILITATE CELLULAR REVOLUTION έγραψε στις 17:10, 31-07-12:

Θα παω καποτε στρατο,οταν ειναι δηλαδη

Παράθεση

nikos1889

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikos1889
Ο nikos1889 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 269 μηνύματα.

O nikos1889 έγραψε στις 19:27, 23-03-13:

Λετε να το κανουν αυτο που λενε για την υποχρεωτικη στρατολογια μολις γινεσαι 18? δλδ και να περασεις καπου πρεπει πρωτα να πας στρατο!!!και εμενα ειναι εδω και 2 μηνες δεν μου ηρθε χαρτι για αναβολη

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη borat
Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 19:29, 23-03-13:

και εμενα ειναι εδω και 2 μηνες δεν μου ηρθε χαρτι για αναβολη
?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

nikos1889

Δραστήριο Μέλος

Ο nikos1889 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 269 μηνύματα.

O nikos1889 έγραψε στις 19:31, 23-03-13:

ειχα 1 φεβρουαριου γενεθλια εγινα 18

Παράθεση

Akis_Megara (possit felix esse)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Akis_Megara
Ο possit felix esse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,292 μηνύματα.

O Akis_Megara Vanitas vanitatum, omnia vanitas έγραψε στις 19:31, 23-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από nikos1889
Λετε να το κανουν αυτο που λενε για την υποχρεωτικη στρατολογια μολις γινεσαι 18? δλδ και να περασεις καπου πρεπει πρωτα να πας στρατο!!!και εμενα ειναι εδω και 2 μηνες δεν μου ηρθε χαρτι για αναβολη

Το αποκλείω. Μόνο για αύξηση της θητείας το θεωρώ πιθανό.

Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη cha0s
Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φιλόλογος και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,641 μηνύματα.

O cha0s έγραψε στις 19:35, 23-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από Akis_Megara
Το αποκλείω. Μόνο για αύξηση της θητείας το θεωρώ πιθανό.
ποσο να πάει δηλαδή;
Εγώ πιστεύω 1 χρόνος είναι μια χαρά

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

timonierhs

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη timonierhs
Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,243 μηνύματα.

O timonierhs έγραψε στις 19:54, 23-03-13:

Για μενα 3 μηνες ειναι υπεραρκετοι. Παραπανω ειναι χαμενος χρονος.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη cha0s
Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φιλόλογος και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,641 μηνύματα.

O cha0s έγραψε στις 20:07, 23-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από timonierhs
χαμένος χρόνος ο στρατός;;;;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη cha0s : 23-03-13 στις 20:17.
-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Trolletarian

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Trolletarian
Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,130 μηνύματα.

O Trolletarian απάνθρωποι θεσμοί μας γίνανε συνήθεια έγραψε στις 20:07, 23-03-13:

ειχα 1 φεβρουαριου γενεθλια εγινα 18
δεν σου στέλνουν χαρτί για αναβολή. Πρέπει να πας μόνος σου να πάρεις αναβολή , άμα θέλεις.

Παράθεση

timonierhs

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη timonierhs
Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,243 μηνύματα.

O timonierhs έγραψε στις 20:18, 23-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από cha0s
χαμένος ο στρατός;;;;
Δεν έχω πάει ακόμα, αλλά για μένα μόνο η βασική εκπαίδευση αξίζει, όπου μαθαίνεις πως να χειρίζεσαι όπλα κτλ.
Από 'κει και πέρα μετά, απ'οσους γνωρίζω που έχουν πάει, θα χρειαστεί να αγοράσεις psp για να περνάει η ώρα...

Παράθεση

Johnnaousa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnnaousa
Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 14,019 μηνύματα.

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε στις 21:58, 23-03-13:

υπερβολικός...9 μήνες είναι καλά νομίζω!

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Thoba19

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Thoba19
Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ελευθερούπολη (Καβάλα). Έχει γράψει 1,036 μηνύματα.

O Thoba19 έγραψε στις 23:29, 23-03-13:

Μονο βασικη εκπεδευση αλλα το ιδανικο θα ηταν να μην ηταν υποχρεοτικο και να πηγενα οσοι γουσταραν με μισθο κτλ

Παράθεση

Akis_Megara (possit felix esse)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Akis_Megara
Ο possit felix esse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,292 μηνύματα.

O Akis_Megara Vanitas vanitatum, omnia vanitas έγραψε στις 23:33, 23-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από Thoba19
Μονο βασικη εκπεδευση αλλα το ιδανικο θα ηταν να μην ηταν υποχρεοτικο και να πηγενα οσοι γουσταραν με μισθο κτλ

Ανέφικτο. Με τα οικονομικά της Ελλάδας δεν μπορεί να συντηρηθεί πλήρως ένα μισθοφορικό στράτευμα.

Παράθεση

Thoba19

Περιβόητο Μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ελευθερούπολη (Καβάλα). Έχει γράψει 1,036 μηνύματα.

O Thoba19 έγραψε στις 23:40, 23-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από Akis_Megara
Ανέφικτο. Με τα οικονομικά της Ελλάδας δεν μπορεί να συντηρηθεί πλήρως ένα μισθοφορικό στράτευμα.
Ενας φανταρος ποσο στοιχιζει στο κρατος; αν εχεις μισθοφορους σιγουρα θα εχεις λιγοτερους διοτι δεν ειναι ειναι πολλη με την πετρινια το στρατου αρα μπορεις να δινεις ενα μισθο αλλα και παλη αφηβαλο αν θα δημιουργιθει ενας σεβαστος αριθμος φανταρων

Παράθεση

nikos1889

Δραστήριο Μέλος

O nikos1889 έγραψε στις 00:16, 24-03-13:

ρε παιδια αλλα αμα το κανουν αυτο που αναφερομαι στην αρχη παει κοντρα στο πολιτευμα μας...δλδ με το ζορι στα 18 στρατο και με το χαρτι που θα παρεις οταν τελειωσεις απο τον στρατο θα πας Τει η ιεκ η οτιδηποτε θελεις..!

Παράθεση

Thoba19

Περιβόητο Μέλος

O Thoba19 έγραψε στις 00:39, 24-03-13:

ρε παιδια αλλα αμα το κανουν αυτο που αναφερομαι στην αρχη παει κοντρα στο πολιτευμα μας...δλδ με το ζορι στα 18 στρατο και με το χαρτι που θα παρεις οταν τελειωσεις απο τον στρατο θα πας Τει η ιεκ η οτιδηποτε θελεις..!
γιατι με την θεληση σου πας στρατο με το ζορη δεν σε καλουν αλλαρβαυρο αν γινει αυτο που ανφερεις θα ειναι πολλη ποιο βαρβαρο

Παράθεση

nikos1889

Δραστήριο Μέλος

O nikos1889 έγραψε στις 00:47, 24-03-13:

αυτο ειπαν οτι θα κανουν

Παράθεση

gregory, nub

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη gregory, nub
Ο gregory, nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Εργάτης/τρια . Έχει γράψει 2,424 μηνύματα.

O gregory, nub έγραψε στις 00:53, 24-03-13:

έπρεπε να υπάρχουν περισσότεροι στο στρατό, να πέσει και η ανεργία, να μειωθεί και η θητεία. Όλοι ευχαριστημένοι.

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 03:25, 24-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από Johnnaousa
υπερβολικός...9 μήνες είναι καλά νομίζω!
Και καμία ώρα μήν σου πώ...Μία χαρά θα ήταν...

Παράθεση

Andante

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Andante
Ο Andante αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 219 μηνύματα.

O Andante έγραψε στις 10:10, 24-03-13:

Ευτυχώς πήγα και ξεμπέρδεψα από τον στρατό....Και ναι, πράγματι 9 μήνες χαμένοι είναι.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ψαραδέλλη
H Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,674 μηνύματα.

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 12:59, 24-03-13:

Με συγχωρείτε που παρεμβαίνω στα δικά σας, αλλά γιατί οι στρατιωτικοί βγαίνουν τόσο νωρίς στη σύνταξη;
Πείτε μου λίγο για να εκνευριστώ.

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 13:03, 24-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από Ψαραδέλλη
Με συγχωρείτε που παρεμβαίνω στα δικά σας, αλλά γιατί οι στρατιωτικοί βγαίνουν τόσο νωρίς στη σύνταξη;
Κουράζονται πολύ.

Παράθεση

catlin (Βάσια)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη catlin
H Βάσια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 320 μηνύματα.

H catlin έγραψε στις 13:14, 24-03-13:

συμφωνώ.
τρεις τόσο εποικοδομητικοί μήνες.

Παράθεση

nikos1889

Δραστήριο Μέλος

O nikos1889 έγραψε στις 20:52, 25-03-13:

Ρε παιδια εχει πολυ σκοταδι στο στρατο ....?? γτ μιλαμε με τν μπαμπα μου και συνεχεια διαφωνουμε σε αυτο το θεμα!!

Παράθεση

Itach1 (Τζουτζουμπρούτζος)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Itach1
Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,189 μηνύματα.

O Itach1 THINK LESS, LIVE MORE έγραψε στις 21:45, 25-03-13:

Πολλά λες. Ένας μήνας και καλός και όχι 9 και φραπες.

Παράθεση

Thoba19

Περιβόητο Μέλος

O Thoba19 έγραψε στις 22:18, 25-03-13:

Ρε παιδια εχει πολυ σκοταδι στο στρατο ....?? γτ μιλαμε με τν μπαμπα μου και συνεχεια διαφωνουμε σε αυτο το θεμα!!
οταν λες σκοταδι;

Παράθεση

nikos1889

Δραστήριο Μέλος

O nikos1889 έγραψε στις 22:36, 25-03-13:

ας πουμε ασκησεις την νυχτα.!!

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 10:25, 27-03-13:

ας πουμε ασκησεις την νυχτα.!!
Ανάλογα. Αλλά μη νομίζεις και η νυχτερινή εκπαίδευση ύπνος είναι.

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 14:03, 27-03-13:

Οι περισσότεροι αποστρατεύονται με περίπου 30 χρόνια υπηρεσία, άλλοι με λιγότερα χρόνια με μειωμένη σύνταξη και άλλοι με περισσότερα.
Γενικά απ΄ό,τι βλέπω παντού γύρω μου κοιτάζουμε πως να βγάλουμε ο ένας το μάτι του αλλουνού." Γιατί αυτός παίρνει πιο νωρίς σύνταξη από μένα;", "Γιατί ο δάσκαλος κάθεται Χριστούγεννα, Πάσχα, Καλοκαίρι, ενώ εγώ όχι;", "Γιατί ο πυροσβέστης πληρώνεται κάθε μήνα, ενώ μπορεί να τύχει να σβήσει μόνο μια φωτιά το χρόνο;" κοκ.
Αυτός είναι ο σκοπός. Να στραφούμε ο ένας απέναντι στον άλλον. Εγώ που είμαι άνεργος, απέναντι σε αυτόν που εργάζεται. Και εκνευρίζομαι μαζί του, γιατί η δική μου θέση είναι μειονεκτικότερη και τον φθονώ. Και όταν βγαίνουν οι στρατιωτικοί να διαδηλώσουν για τις μειωμένες συντάξεις και μισθούς λέω "μα μιλάτε κι εσείς που βγαίνετε νωρίς στη σύνταξη;" κι όταν βγαίνει ο δάσκαλος να διαδηλώσει λέω "μα βγαίνετε κι εσείς που κάθεστε Χριστούγεννα, Πάσχα, καλοκαίρι;" κι όταν βγαίνει ο πυροσβέστης λέω "μα βγαίνετε εσείς που κάθεστε όλον τον καιρό;" και ποτέ δε βγαίνουμε να διαδηλώσουμε μαζί, γιατί δεν καταλαβαίνουμε τη θέση του άλλου...
Γιατί κοιτάμε τη δική μας πάντα κατάσταση και με βάση αυτή κρίνουμε.

Δεν ξέρω αν είναι καλώς ή κακώς που παίρνουν οι στρατιωτικοί νωρίς ηλικιακά σύνταξη και στα 55 τους πηγαίνουν για ψάρεμα στην καλύτερη και εξιστορούν ιστορίες από το στρατό σε καφενεία στη χειρότερη, αυτό που ξέρω είναι ότι λίγοι θα θέλαμε να είχαμε το επάγγελμά τους κι αυτό αρκεί για να μην εκνευρίζεσαι Ψαραδέλλη και χαλάς τη ζαχαρένια σου για το αν κάποιος θα πάρει πιο νωρίς σύνταξη από σένα.
Γιατί σίγουρα δε θα ήθελες όχι μόνο να εργάζεσαι σε ένα τέτοιο εργασιακό περιβάλλον όπως ο στρατός, αλλά και όλη σου η ζωή να στρέφεται γύρω από το στρατό. Δε θα ήθελες να σέρνεις 2-3 κουτσούβελα κάθε δύο με τρία χρόνια, όταν θα πρέπει υποχρεωτικά να πάρεις μετάθεση σε κάποιο διαφορετικό αστικό κέντρο ή σε κάποιο ακριτικό χωριό, όπου τα παιδιά σου θα στερούνται εκπαίδευσης, θα στερούνται φίλους.
Σίγουρα δε θα ήθελες για 30 χρόνια να μην έχεις σπίτι...

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 16:30, 27-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ
Γιατί σίγουρα δε θα ήθελες όχι μόνο να εργάζεσαι σε ένα τέτοιο εργασιακό περιβάλλον όπως ο στρατός, αλλά και όλη σου η ζωή να στρέφεται γύρω από το στρατό. Δε θα ήθελες να σέρνεις 2-3 κουτσούβελα κάθε δύο με τρία χρόνια, όταν θα πρέπει υποχρεωτικά να πάρεις μετάθεση σε κάποιο διαφορετικό αστικό κέντρο ή σε κάποιο ακριτικό χωριό, όπου τα παιδιά σου θα στερούνται εκπαίδευσης, θα στερούνται φίλους.
Σίγουρα δε θα ήθελες για 30 χρόνια να μην έχεις σπίτι...
Ε καλά τώρα άμα κάτσουμε να παρουσιάζουμε κάθε επάγγελμα από τη δακρύβρεχτη πλευρά του όλοι δίκιο θα έχουμε.
Και στο φινάλε για όλα αυτά που λες αποζημιώνονται και με το παραπάνω (επιδόματα , οδοιπορικά, εξασφάλιση στέγης, τροφής, ιατρικοφαρμακευτικής περίθαλψης κτλ). Πού αλλού το έχεις δει να γίνεται αυτό σε αντίστοιχες περιπτώσεις;

Συνεχίζω.
Και έχουν δυνατότητα συνταξιοδότησης από τα 45. Μετά οι περισσότεροι τι κάνουν; Βρίσκουν μια δεύτερη κατάμαυρη δουλειά να γεμίσουν το χρόνο τους και να συμπληρώσουν το εισόδημά τους.
Οι στρατιωτικοί έχουν σούπερ προνόμια από τη στιγμή που μπαίνουν στη σχολή μέχρι να αποστρατευθούν. Μην τους παρουσιάζεις σαν να είναι ανθρακωρύχοι στο Βέλγιο που πρέπει να τους λυπόμαστε.
Δεν πείθομαι.

Τώρα αυτά που λες για το "Διαίρει και βασίλευε" ισχύουν αλλά σόρι κάποια πράγματα είναι η πραγματικότητα και μάλιστα προκλητική.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 17:36, 27-03-13:

Ε καλά τώρα άμα κάτσουμε να παρουσιάζουμε κάθε επάγγελμα από τη δακρύβρεχτη πλευρά του όλοι δίκιο θα έχουμε.
Και στο φινάλε για όλα αυτά που λες αποζημιώνονται και με το παραπάνω (επιδόματα , οδοιπορικά, εξασφάλιση στέγης, τροφής, ιατρικοφαρμακευτικής περίθαλψης κτλ). Πού αλλού το έχεις δει να γίνεται αυτό σε αντίστοιχες περιπτώσεις;

Συνεχίζω.
Και έχουν δυνατότητα συνταξιοδότησης από τα 45. Μετά οι περισσότεροι τι κάνουν; Βρίσκουν μια δεύτερη κατάμαυρη δουλειά να γεμίσουν το χρόνο τους και να συμπληρώσουν το εισόδημά τους.
Οι στρατιωτικοί έχουν σούπερ προνόμια από τη στιγμή που μπαίνουν στη σχολή μέχρι να αποστρατευθούν. Μην τους παρουσιάζεις σαν να είναι ανθρακωρύχοι στο Βέλγιο που πρέπει να τους λυπόμαστε.
Δεν πείθομαι.

Τώρα αυτά που λες για το "Διαίρει και βασίλευε" ισχύουν αλλά σόρι κάποια πράγματα είναι η πραγματικότητα και μάλιστα προκλητική.
Δε στους παρουσιάζω σαν ανθρακωρύχους, ούτε σου περιγράφω κάποια δακρύβρεχτη ιστορία. Είναι γεγονός ότι μετατίθενται ανά 2-3 χρόνια, είναι γεγονός ότι τα παιδιά τους αναγκάζονται να προσαρμοστούν σε νέα σχολικά και κοινωνικά περιβάλλοντα και δυσκολεύονται όπως καταλαβαίνεις να κάνουν φίλους ή να διατηρήσουν τις φιλίες τους, είναι γεγονός ότι δεν έχουν για όλα αυτά τα χρόνια μόνιμη κατοικία.

Και δε σου τα είπα για να τους λυπηθείς, αλλά για να σου θυμίσω ότι κάθε νόμισμα έχει 2 πλευρές και δεν μπορείς να "εκνευρίζεσαι" χωρίς να λαμβάνεις υπόψιν τα παραπάνω.
Επίσης αυτός που βγαίνει σε σύνταξη στα 45 σημαίνει ότι έχει συμπληρώσει περίπου 25 χρόνια υπηρεσίας, που σημαίνει ότι η σύνταξη του όσο και το εφαπαξ είναι τόσο μειωμένα που κανέναν δε συμφέρει να φύγει σε αυτή την ηλικία. Οι περισσότεροι αποστρατεύονται στα 55 τους, δηλαδή μετά από μια 35ετία

Αν υποθέσουμε ότι σπουδάζεις και ξεκινάς να εργάζεσαι στα 25 σου αλλά επειδή δεν είσαι στρατιωτικός ή δεν έχεις ανήλικο παιδί ή ή... θα πάρεις σύνταξη στα 65, σημαίνει ότι εργάστηκες 40 χρόνια αντί για 35 που εργάστηκε ένας στρατιωτικός. Εξακολουθεί να σου φαίνεται προκλητικό;

Τέλος πάντων, στόχος μου δεν ήταν να υπερασπιστώ τους στρατιωτικούς. Θα υπερασπιζόμουν οποιονδήποτε κλάδο με αυτόν τον τρόπο, απλά επισημαίνοντας δηλαδή την άλλη πλευρά.

Μπορείς να συνεχίσεις να εκνευρίζεσαι με την προκλητική συνταξιοδότηση στρατιωτικών, όσο θα συνεχίζω να πιστεύω ότι αυτοί δεν αποτελούν το πρόβλημα.

Έρρωστε!

Παράθεση

dgr

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη dgr
Ο dgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 266 μηνύματα.

O dgr έγραψε στις 17:40, 27-03-13:

Ίσως θα έπρεπε να το βιώσεις η ίδια για να το κατανοήσεις, αλλά νταξ (βέβαια τόσα χρόνια κάθε στρατιωτικός εκπαιδεύεται να λατρεύει το στρατό, όσο και αν μισεί την ρουτίνα του, γι αυτό καλύτερα να μην ρωτήσεις κάποιον τέτοιον). Η συνταξιοδότηση δεν είναι στα 45, αλλά παίζει ανάλογα με τον τόπο και είδος υπηρεσίας.
Δεν είμαι στρατιωτικός οπότε δεν μπορώ να πω κάτι, αλλά έχοντας πατέρα στρατιωτικό, μόνο για την πλευρά μου μάλλον να σου πω. Κάθε χρόνος και μετακόμιση, δύσκολη φάση. Αρχές γυμνασίου και μετά που αποφασίσαμε να μείνουμε μόνιμα κάπου, τον έβλεπα σπάνια(ΣΚ με τον ίδιο να μετακινείται από έβρο-καβάλα, τα οποία βέβαια έκοψαν μετά το 2010)

Παράθεση

gregory, nub

Επιφανές Μέλος

Ο gregory, nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Εργάτης/τρια . Έχει γράψει 2,424 μηνύματα.

O gregory, nub έγραψε στις 17:42, 27-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από dgr
Ίσως θα έπρεπε να το βιώσεις η ίδια για να το κατανοήσεις, αλλά νταξ (βέβαια τόσα χρόνια κάθε στρατιωτικός εκπαιδεύεται να λατρεύει το στρατό, όσο και αν μισεί την ρουτίνα του, γι αυτό καλύτερα να μην ρωτήσεις κάποιον τέτοιον). Η συνταξιοδότηση δεν είναι στα 45, αλλά παίζει ανάλογα με τον τόπο και είδος υπηρεσίας.
Δεν είμαι στρατιωτικός οπότε δεν μπορώ να πω κάτι, αλλά έχοντας πατέρα στρατιωτικό, μόνο για την πλευρά μου μάλλον να σου πω. Κάθε χρόνος και μετακόμιση, δύσκολη φάση. Αρχές γυμνασίου και μετά που αποφασίσαμε να μείνουμε μόνιμα κάπου, τον έβλεπα σπάνια(ΣΚ με τον ίδιο να μετακινείται από έβρο-καβάλα, τα οποία βέβαια έκοψαν μετά το 2010)
same story with me.
Μόνο που εγώ αντί για αρχές γυμνασίου ήταν αρχές λυκείου που μείναμε μόνιμα κάπου.

Παράθεση

silverdog

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη silverdog
Ο silverdog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 374 μηνύματα.

O silverdog έγραψε στις 17:45, 27-03-13:

Ασε που εαν φτασεις να γινεις υψηλοβαθμος παιζουν πολλα κομματικα συμφεροντα και συνταξιοδοτησε αναλογα με την κυβερνηση και την κομματικη σου ταυτοτητα

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 18:19, 27-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από lycaon
Ασε που εαν φτασεις να γινεις υψηλοβαθμος παιζουν πολλα κομματικα συμφεροντα και συνταξιοδοτησε αναλογα με την κυβερνηση και την κομματικη σου ταυτοτητα

ε νταξ ρε συ, να βρουν και κάτι δύσκολο στην καρριέρα τους

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 21:23, 27-03-13:

Δε στους παρουσιάζω σαν ανθρακωρύχους, ούτε σου περιγράφω κάποια δακρύβρεχτη ιστορία. Είναι γεγονός ότι μετατίθενται ανά 2-3 χρόνια, είναι γεγονός ότι τα παιδιά τους αναγκάζονται να προσαρμοστούν σε νέα σχολικά και κοινωνικά περιβάλλοντα και δυσκολεύονται όπως καταλαβαίνεις να κάνουν φίλους ή να διατηρήσουν τις φιλίες τους, είναι γεγονός ότι δεν έχουν για όλα αυτά τα χρόνια μόνιμη κατοικία.
Ναι αλλά δεν έχουν σχέση με το θέμα μας. Η ένστασή μου είναι στα προνόμια των στρατιωτικών (τουλάχιστον αυτά που παίρναν μέχρι τώρα) και όχι στα προβλήματα που αντιμετωπίζουν τα τέκνα τους στο κοινωνικό τους περιβάλλον.

Και εν πάση περιπτώσει δε σε αναγκάζει κανείς να γίνεις στρατιωτικός αν δε σου αρέσει. Αυτά τα γνωρίζεις από την αρχή .Δεν τα ανακαλύπτεις στην πορεία.

Και δε σου τα είπα για να τους λυπηθείς, αλλά για να σου θυμίσω ότι κάθε νόμισμα έχει 2 πλευρές και δεν μπορείς να "εκνευρίζεσαι" χωρίς να λαμβάνεις υπόψιν τα παραπάνω.
Ποια είναι τα παραπάνω; Γιατί μέχρι τώρα μου λες μόνο για τις μεταθέσεις τους και τις επιπτώσεις που έχουν αυτές στα παιδιά τους. Οκ. Δεκτό.
Μου είπες ότι δε θα ήθελα να εργάζομαι σε τέτοιο εργασιακό περιβάλλον; Δηλαδή;
Γιατί αν εξαιρέσουμε,ίσως, κάποιες ειδικές μονάδες, εμένα ψιλοξυσέ μου μυρίζει το θέμα στρατός.
Επίσης αυτός που βγαίνει σε σύνταξη στα 45 σημαίνει ότι έχει συμπληρώσει περίπου 25 χρόνια υπηρεσίας, που σημαίνει ότι η σύνταξη του όσο και το εφαπαξ είναι τόσο μειωμένα που κανέναν δε συμφέρει να φύγει σε αυτή την ηλικία. Οι περισσότεροι αποστρατεύονται στα 55 τους, δηλαδή μετά από μια 35ετία

Αν υποθέσουμε ότι σπουδάζεις και ξεκινάς να εργάζεσαι στα 25 σου αλλά επειδή δεν είσαι στρατιωτικός ή δεν έχεις ανήλικο παιδί ή ή... θα πάρεις σύνταξη στα 65, σημαίνει ότι εργάστηκες 40 χρόνια αντί για 35 που εργάστηκε ένας στρατιωτικός. Εξακολουθεί να σου φαίνεται προκλητικό;
Αν ξεκινήσω να εργάζομαι στα 25 (στην καλύτερη περίπτωση) συν 40 χρονάκια που πρέπει να συμπληρώσω θα πάρω σύνταξη στα 65. Άρα 25 + 40 = 65 ετών σύνταξη ενώ ο άλλος 20 + 35 = 55 ετών σύνταξη. Δέκα χρόνια που θα βγω εγώ μετά δε σου φαίνεται προκλητικό;
Ναι αλλά επειδή δε θα ξεκινήσω να εργάζομαι στα 25 αλλά στα 40 (γιατί πρέπει να μαζέψω ένα σωρό πτυχία για να βρω μια δουλείτσα να παίρνω ψίχουλα και παράλληλα να δουλεύω σε χαμοδουλειές ανασφάλιστη για να συντηρούμαι όλα αυτά τα χρόνια) και δεδομένου ότι πρέπει να συμπληρώσω 40 χρόνια για να πάρω πλήρη σύνταξη, τελικά θα βγω στη σύνταξη στα 80 (αν ζω φυσικά).
Για να βγει ένας στρατιωτικός στη σύνταξη όπως λες με 35 χρόνια υπηρεσίας στα 55 σημαίνει ότι πιάνονται ως συντάξιμα χρόνια και τα έτη των σπουδών του. Δηλαδή από 18-20 χρονών. Εννοείται ότι πληρώνεται κιόλας όσο είναι στη σχολή, στρατό δεν πάει για να χάσει χρόνο όπως οι υπόλοιποι και μετά έτοιμη δουλειά.

Σκέψου έναν άλλον νέο ο οποίος έχει φάει τα χρόνια του στα πανεπιστήμια, έχει πάει στρατό, βρίσκει κάποτε μια δουλειά της κακιάς ώρας ...και το καλύτερο αν θέλει να του αναγνωρισθούν τα χρόνια του στρατού όταν θα πάρει σύνταξη πρέπει να πληρώσει. Ενώ τον άλλον για τις υπηρεσίες του προς την πατρίδα τον πλήρωναν.
Άρα όπως λες κι εσύ σωστά ότι το νόμισμα έχει δυο πλευρές έτσι ακριβώς δεν μπορούμε να τα έχουμε και όλα.
Και να είμαστε μέσα στο σπίτι μας και να είναι όλα τακτοποιημένα. Ας ταλαιπωρηθούν και λίγο.

Για να μην πιάσω τους ΕΠΟΠ που μετά βίας έχουν τελειώσει ένα γυμνάσιο και παίρνουν την ίδια σύνταξη με κάποιον που έχει 1500 διδακτορικά και έφτυσε αίμα.

Τέλος πάντων, στόχος μου δεν ήταν να υπερασπιστώ τους στρατιωτικούς. Θα υπερασπιζόμουν οποιονδήποτε κλάδο με αυτόν τον τρόπο, απλά επισημαίνοντας δηλαδή την άλλη πλευρά.
Καταλαβαίνω τι θες να πεις και σε τιμά αυτή η λογική σου, αλλά δεν μπορούμε να αρνηθούμε ότι οι στρατιωτικοί τουλάχιστον μέχρι τώρα ήταν ένας υπερ-ευνοούμενος κλάδος του δημοσίου.

Παράθεση

Giannoutas

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Giannoutas
Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,175 μηνύματα.

O Giannoutas Μη μου τους όρχεις τάραττε !!! έγραψε στις 22:19, 27-03-13:

Εδώ το κράτος πληρώνει σχολές θρησκευιτκών, αυτό σας πείραξε?

Και στην τελική, όπως λες οτι το ήξεραν αυτό περί αλλαγών κτλ έτσι και εσύ ήξερες τα ειδικά προνόμια που έχουν. Ας γινόσουν στρατιωτικός. Είχες την δυνατότητα. Και στην ακόμα πιο τελική, εσύ είσαι που γκρινιάζεις, όχι ο στρατιωτικός.

Ψαχνείς να βρεις ακόμα το σωστό και το λάθος σε αυτήν την κοινωνία? Come on, ασχολήσου με κάτι που θα έχει αποτέλεσμα τουλάχιστον :p

Παράθεση

gregory, nub

Επιφανές Μέλος

O gregory, nub έγραψε στις 22:56, 27-03-13:

Πολλοί λένε πόσο γαμάτα είναι στον στρατό, στο σχολείο μου τουλάχιστον, αλλά όταν τους πεις γιατί δεν βάζεις στρατιωτικές, λένε πως δεν τους αρέσει να χουν έναν "ανώτερο" από πάνω τους και να κάνουν ό,τι θέλει. Τελικά, μόνο κουβέντα να γίνεται.

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 00:24, 28-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από Giannoutas
Ψαχνείς να βρεις ακόμα το σωστό και το λάθος σε αυτήν την κοινωνία?
Ναι ,είναι ένα ελάττωμα που έχω.
Θα βαρεθώ κάποια στιγμή όμως κι εγώ.
Ήδη δηλαδή βαρέθηκα.

Παράθεση

Engineer

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Engineer
Ο Engineer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 107 μηνύματα.

O Engineer κάποτε έγραψε στις 20:19, 31-03-13:

Όσοι δεν πήγαν συνειδητοποιημένα στο στρατό, ή όταν κατάλαβαν ότι δεν έχει μόνο προνόμια, προγραμμάτισαν τη ζωή τους για να συνταξιοδοτηθούν με 25 χρόνια υπηρεσία. Αυτό ισχύει για όσους ξέρω(αναφέρομαι σε αξιωματικούς και υπαξιωματικούς). Προφανώς το έκαναν αυτό διότι με τα όσα ίσχυαν μέχρι πρότινος, αφενός μπορούσαν, δηλαδή το σύστημα τους έδινε την επιλογή και αφετέρου οι όροι και οι προϋποθέσεις ήταν ευνοϊκοί. Έτσι γεμίσαμε συνταξιούχους 40 - 45 χρονών. Ακόμα κι αν κάποιος δεν θέλει να δει το πόσο άδικο είναι για το σύνολο το να συντηρεί αυτούς τους ανθρώπους για περίπου 20 χρόνια παραπάνω, είναι ανήθικο το κράτος αντί να δίνει κίνητρα για εργασία και παραγωγή (στην όποια θέση βρίσκεται ο καθένας), να προωθεί και να χρηματοδοτεί συμπεριφορές αεργίας. Δεν κατηγορώ τόσο αυτούς που το έκαναν, αλλά το σύστημα που τους έδινε την επιλογή. Τέτοιες αλλαγές είναι καλοδεχούμενες, ασχέτως αν είναι ή όχι προϊόντα οικονομικής κρίσης.
Κατά τα άλλα, οι απολαβές, πλέον, είναι λίγες. Απασχολούνται πολλές ώρες το μήνα, και όταν κάνουν υπηρεσίες (24ωρη παραμονή στο στρατόπεδο) δεν πληρώνονται επιπλέον.

Παράθεση

Μαριος123

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Μαριος123
Ο Μαριος123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Μαριος123 έγραψε στις 02:38, 31-08-17:

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω κάτι για την αναβολή στον στρατό. Ειμαι 25 χρονών και η αναβολή που έχω είναι ως το '19. Ειχα περασει σε μια σχολή το 2010, τελικά πηγα σε ιεκ και το 2012 εκανα 10% και περασα σε πανεπιστημιο της Κρητης αλλά αναβολή πηρα με την πρωτη σχολη. Δηλαδη το η σχολη που ειμαι τωρα δεν φαινεται στην αναβολή. Θα εχω καποιο προβλημα ειτε συνεχισω την αναβολη ειτε την διακοψω για να μπω φετος στρατο; και παιζει ρολο αν παρεις αναβολη με ιεκ η με πανεπιστημιο; Ευχαριστώ πολυ!
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DarthFederer
Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,875 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 16:11, 04-09-17:

Κατα πασα πιθανοτητα δεν θα εχεις θεμα, ο στρατος δεν νοιαζεται τι κανεις κατα τη διαρκεια της αναβολης σου. Ακομα και να κριθεις οτι εκανες κακη χρηση (δηλαδη δεν πηρες πτυχιο), η επιβαρυνση ειναι 80€.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Τι αποκομίσατε από το στρατό; - Από vendetta
      Το θέμα έχει λάβει 22 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Πολιτική - Κοινωνικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 27-03-13 στις 01:57.
    • Τι συμβαίνει στο στρατό; - Από Νωεύς
      Το θέμα έχει λάβει 17 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Φάκελος: Ελληνική Κρίση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 07-11-11 στις 13:40.
    • Ο γιος μου στο στρατό - Από e-1961
      Το θέμα έχει λάβει 35 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Κοινωνικές Σχέσεις και Οικογένεια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 22-02-10 στις 13:21.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους