Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,080 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,728 μηνύματα σε 74,628 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Οι ποιητικές μας σκέψεις!

zanin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zanin
H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 936 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 11:25, 29-12-06:

stand by me
oohh stand by me....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moysys

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη moysys
Ο moysys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Συνταξιούχος . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O moysys έγραψε στις 19:30, 12-01-07:

Άναψε φως στα <σκοτεινά >

Άναψε φως στά… σκοτεινά .
Στο μαύρο δώσε χρώμα .
Και φτιάξε εσύ τον πίνακα .
Όσο διαρκεί το γιόμα .

Ζωγράφισε τους πόνους σου ,
παρέα με τα αστέρια .
Ζωγράφισε και τις χαρές,
με τα δικά σου χέρια .

Κάποτε θα έρθει δειλινό.
Η πλάση θα θολώσει .
Μα ο δικός σου πίνακας,
εσένα θα λυτρώσει ..

Θα είναι η ταυτότητα ,
για εσένα στους αιώνες .
Παιάνες θα δημιουργείς ,
θα κτίζεις Παρθενώνες .

Να φοβηθείς τον θάνατο,
αν ζεις μέσα στον δόλο .
Σκοτάδια θα έχεις συντροφιά .
Χωρίς ουράνιο θόλο .

ΜΟΥΣΥΣ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moysys

Νεοφερμένος

Ο moysys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Συνταξιούχος . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O moysys έγραψε στις 19:32, 12-01-07:

ΑΝΘΟΥΛΑ

Ανθούλα σε φωνάζουνε ματάκια μου μελένια .
Μα εμένα εμαράζωσε του έρωτα η έγνοια .

Μες στην καρδιά μου άνθισες , εκεί έχεις ριζώσει .
και έχασα ο δυστυχής , και λογική και γνώση .

Καβάλησα το άλογο , σαν άλλος Δον Κιχώτης.
Και πανοπλία φόρεσα ,έγινα πια ιππότης .

Την Δουλτσινέα τώρα πια γυρεύω στα καντούνια ,
σε λίγο ακόμα θα το δεις , θα μου φορούν κουδούνια .

Εμπρός μου ο Ερωτόκριτος δεν πιάνει ούτε γρόσι ,
ανθούλα κουζουλάθηκα , κάποιος να στο δηλώσει .

Μια Αρετούσα σύγχρονη είσαι στα όνειρα μου ,
που ο Ψηλορείτης δάκρυζε σαν σέβλεπε σιμά μου .

Στον έρωτα μου λύγισε το ολόγιομο φεγγάρι ,
η πούλια και ο αυγερινός με πήρανε χαμπάρι .

Η πούλια λέει στην καρδιά , σου στέλνει ραβασάκι ,
και ο αυγερινός στα χείλη σου , ολόδροσο φιλάκι. .

Τα πήραν από μένανε σαν είδανε πώς λιώνω
Να με γιατρέψουν θέλανε ,να διώξουν κάθε πόνο.

Το φεγγαράκι ,μού έταξε γλυκιά ζεστή γωνίτσα ,
Να γίνει το λημέρι μας , του έρωτα φωλίτσα .

Ο ήλιος μου ορκίστηκε , πώς δεν θα ξημερώσει.
Σαν με φιλήσεις μοναχά , ο κόσμος θα γλιτώσει .

MOYSYS / ΜΩΥΣΗΣ

Παράθεση

moysys

Νεοφερμένος

O moysys έγραψε στις 11:30, 14-01-07:

Τύμπανα πολέμου

Πολλά τα τύμπανα στην γη, πολέμου, που χτυπάνε.
μα έχουμε κλειστά τα αυτιά, και δεν μας ακουμπάνε.

Έχουμε μάθει στη βολή, καθένας τον χαβά του
αφού ακόμα δεν βαρούν τι πόρτα τι δικιά του.

Βρε δεν βαριέσαι αδερφέ λέει, στα απ αυτά του.
και κάθε ένας από μας, ελπίζει στην υγειά του.
moysys

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 13:04, 14-01-07:

Αυτο που εγραψα στην υπογραφη μου. Μου ηρθε μεσα σε λιγα δευτερα οταν σκευτομουν τι υπογραφη να βαλω μια και ειχα βαρεθει την παλια

Σας βαρέθηκα όλους!Δώστε μου ένα f-16 να φύγω, και όπου τελειώσουν τα καύσιμα να πεθάνω, με τον τρόπο που μου αρέσει και που περιμένω! Η θάλασσα να γίνει η κατοικία μου και ο ουρανός η θέα και το όνειρο μου...

Παράθεση

moysys

Νεοφερμένος

O moysys έγραψε στις 14:13, 14-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos
Αυτο που εγραψα στην υπογραφη μου. Μου ηρθε μεσα σε λιγα δευτερα οταν σκευτομουν τι υπογραφη να βαλω μια και ειχα βαρεθει την παλια

Σας βαρέθηκα όλους!Δώστε μου ένα f-16 να φύγω, και όπου τελειώσουν τα καύσιμα να πεθάνω, με τον τρόπο που μου αρέσει και που περιμένω! Η θάλασσα να γίνει η κατοικία μου και ο ουρανός η θέα και το όνειρο μου...
Μας βαρέθηκες εε? Και πώς έγινε αυτό ?από μακριά ?

Εγώ θα σου δώσω μια συμβουλή αν και μόνο από εσένα εξαρτάτε η χαρά σου και η λύπη, η βαρεμάρα και η αυτοκαταστροφική σου διάθεση .

Όλα είναι βαρετά , ακόμα και η μεγαλύτερη ευτυχία κάποτε καταντά βαρετή ,πρέπει να ανανεώνετε , και αυτό είναι ‘’κομμάτι ‘’δύσκολο σήμερα , ααχαχα.

Στο αφιερώνω
=====================
Άναψε φως στα <σκοτεινά >

Άναψε φως στά… σκοτεινά .
Στο μαύρο δώσε χρώμα .
Και φτιάξε εσύ τον πίνακα .
Όσο διαρκεί το γιόμα .

Ζωγράφισε τους πόνους σου ,
παρέα με τα αστέρια .
Ζωγράφισε και τις χαρές,
με τα δικά σου χέρια .

Κάποτε θα έρθει δειλινό.
Η πλάση θα θολώσει .
Μα ο δικός σου πίνακας,
εσένα θα λυτρώσει ..

Θα είναι η ταυτότητα ,
για εσένα στους αιώνες .
Παιάνες θα δημιουργείς ,
θα κτίζεις Παρθενώνες .

Να φοβηθείς τον θάνατο,
αν ζεις μέσα στον δόλο .
Σκοτάδια θα έχεις συντροφιά .
Χωρίς ουράνιο θόλο .

ΜΟΥΣΥΣ

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 14:18, 14-01-07:

Δεν αναφερετε ουτε σε εσας στο στεκι ουτε στην καθημερινοτιτα μου, στην γενικοτερη κατασταση σε διαφορα θεματα ετσι οπως ειναι σημερα, πχ πολιτικη, πολεμος στο Ιρακ, πετρελεο, οπως ειναι η σχεσης, η αγαπη για το χρημα, ο ψευτικος ευατος και η συμπεριφορα του περισσοτεροι κοσμου κ.α. Δεν ειναι κατι που αλλαζοντας συνιθιες η οτιδηποτε αλλο θα γλιτωσω απο αυτο.

Παράθεση

moysys

Νεοφερμένος

O moysys έγραψε στις 14:31, 14-01-07:

Δεν αναφερετε ουτε σε εσας στο στεκι ουτε στην καθημερινοτιτα μου, στην γενικοτερη κατασταση σε διαφορα θεματα ετσι οπως ειναι σημερα, πχ πολιτικη, πολεμος στο Ιρακ, πετρελεο, οπως ειναι η σχεσης, η αγαπη για το χρημα, ο ψευτικος ευατος και η συμπεριφορα του περισσοτεροι κοσμου κ.α. Δεν ειναι κατι που αλλαζοντας συνιθιες η οτιδηποτε αλλο θα γλιτωσω απο αυτο.
Το κατάλαβα , εκείνο που δεν κατάλαβα είναι αν αυτά τα συναισθήματα είναι όντως τόσο βασανιστικά και έντονα σε εσένα ?

Και αυτός είναι ο λόγος που σου αφιέρωσα το ποιηματάκι μου .
=================
....Γυρίζω τις πλάτες μου στο μέλλον
στο μέλλον που φτιάχνετε όπως θέλετε...
αφού η ιστορία σας ανήκει,σαρώστε την λοιπόν αν επιμένετε...
Μένω μονάχος, στο παρόν μου
να σώσω οτιδήποτε αν σώζεται...
κι ας έχω τις συνέπειες του νόμου
συνένοχο στο φόνο δεν θα μ΄έχετε....

Αυτό δεν είναι δικό μου , αλλά μου αρέσει

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 14:50, 14-01-07:

Αυτην την στιγμη ειμαι σε μια φαση που οντως εχω βαρεθει να βλεπω αυτην την κατασταση και κανενας να μην κανεις τπτ για να την αλλαξη, και το χοιροτερο ειναι οτι οι περισσοτεροι δεν καταλαβενουν καν τι τους γινετε

Παράθεση

moysys

Νεοφερμένος

O moysys έγραψε στις 15:03, 14-01-07:

Αυτην την στιγμη ειμαι σε μια φαση που οντως εχω βαρεθει να βλεπω αυτην την κατασταση και κανενας να μην κανεις τπτ για να την αλλαξη, και το χοιροτερο ειναι οτι οι περισσοτεροι δεν καταλαβενουν καν τι τους γινετε
Κοίτα τριγύρω σου , κάτι θα βρεις που να σου αρέσει , όσο είναι ακόμα νωρίς .
Διαφορετικά δημιούργησε εσύ κάτι το όμορφο , κάτι το ωραίο που να σε εκφράζει και ασχολήσου με αυτό .

Η ζωή είναι , ότι όμορφο βλέπουν τα μάτια σου
Η ζωή είναι , ότι όμορφο ακούν τα αφτιά σου .
Μα το σπουδαιότερο , ότι όμορφο νιώθεις στην καρδιά σου .
Μα… αν δεν τα νιώθεις όλα αυτά , η ζωή , είναι μακριά σου

Μωυσης

Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 936 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 15:20, 14-01-07:

μωυσή γράφεις πολύ ωραία ποιήματα... γτ δεν κάνεις κάτι για αυτό?
αλήθεια πόσο χρονών είσαι?

Παράθεση

moysys

Νεοφερμένος

O moysys έγραψε στις 11:04, 15-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από zanin
μωυσή γράφεις πολύ ωραία ποιήματα... γτ δεν κάνεις κάτι για αυτό?
αλήθεια πόσο χρονών είσαι?
Τα έχω τα χρονάκια μου ,και για να καταλάβεις μοιάζω αρκετά με το abatar σου .
Όσο για τα ποιήματα μου δεν θέλω να κάνω τίποτα με αυτά , απλά μερικές φορές η ψυχή ξερνά την λαβα τις , και εγώ πρέπει κάπου να την διοχετεύσω . ααχαχα.

Να είσαι καλά και ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια .
===================

Η σφαλιάρα
Απόψε οικονόμησα και εγώ μια φερράρι
Και απ την χαρά μου ήθελα να δω πώς θα σπινάρει.

Κάποτε ήμουνα καλός εγώ με το τιμόνι
και πάντα πίσω άφηνα βουνά εγώ την σκόνη.

Όχι για να το παινευτώ ήμουνα οδηγάρα
και όλοι πίσω κάθονταν έτοιμοι για σφαλιάρα.

Τώρα τι έγινε μετά; μην τα ρωτάς φιλάρα.
το μόνο που θυμάμαι πια είναι μια σφαλιάρα !

Με γερανό με βάζουνε τώρα μες στη φερράρι
εκεί να ηδείς αισθητική εκεί να δεις μια χάρη.

Σιγά ρε, όχι από εδώ, εσύ μαλάκα τράβα.
και εγώ να νοιώθω εκεί ψηλά σαν στέγη καλατράβα.
moysys

Παράθεση

X-girl (Sofi)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη X-girl
H Sofi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια . Έχει γράψει 173 μηνύματα.

H X-girl έγραψε στις 11:26, 15-01-07:

Να ανοιξω τα φτερα μου, να πεταξω ξανα - μπορω!
Δεν πεθαινα ακομα, δεν πεθαινα σου λεω! Δεν θα πεθανω!
Για να χαρουν οι εχθροι μου και οσοι με πληγωσαν..
Θα ξαναρθω εδω για να παρω πισω οτι μου ανηκει!

Παράθεση

moysys

Νεοφερμένος

O moysys έγραψε στις 11:53, 15-01-07:

ΟΛΑ ΓΙΑ ΕΜΑΣ

Όλα για εμάς γενήκανε .
Για της δικές μας πλάτες .
Και το καλό και το κακό .
Mην θρέφεις αυταπάτες..

Σαν αχθοφόρος τη ζωή ,εσύ θε να την τρέξεις .
Και το φορτίο δυστυχώς ποτέ δεν θα διαλέξεις .

Κ αν το φορτίο είναι βαρύ μα η πλάτη το σηκώνει
Τότε προχώρα , Η ΖΩΗ , ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ΔΕΝ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ .

Άραγε κοίταξες ποτέ την πλάτη ενός χαμάλη;;
Που έχει την μέση του σκυφτή , μα όρθιο το κεφάλι ;;;;

Πρέπει να βλέπει πιο ψηλά , αν θέλει για να φτάσει ,
το αγώι να ξεφορτωθεί , μήπως και ξαποστάσει .

ΜΩΥΣΗΣ .

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη moysys : 16-01-07 στις 19:09.
Παράθεση

DoLoReS

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη DoLoReS
H DoLoReS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 36 μηνύματα.

H DoLoReS έγραψε στις 12:18, 15-01-07:

Έφυγες. Έγινες και εσύ ένας απειροελάχιστος κόκκος σκόνης και ταξιδεύεις στο σύμπαν. Τρέχεις μαζί με τον άνεμο, μπαίνεις μέσα απο τις γρίλιες σαν πρωϊνή ηλιαχτίδα και ζεσταίνεις το πρόσωπό μου.
Συνθέτεις μελωδίες καλοκαιρινής νύχτας με νότες τον φλοίσβο της θάλασσας. Άρωμα νυχτολούλουδου και γιασεμιού μυρίζω όπου βρεθώ και δεν αναρωτιέμαι πια.
Μονάχα χαίρομαι, που το σύμπαν έγινε κατά έναν απειροελάχιστο κόκκο σκόνης ομορφότερο.

(για κάποιο αγαπημένο μου πρόσωπο που "έφυγε"... )

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 12:21, 15-01-07:

DoLoReS...ειναι απλα υπεροχο...

Παράθεση

DoLoReS

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη DoLoReS
H DoLoReS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 36 μηνύματα.

H DoLoReS έγραψε στις 12:50, 15-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από roumana
DoLoReS...ειναι απλα υπεροχο...
(ευχαριστώ.. )

Παράθεση

moysys

Νεοφερμένος

O moysys έγραψε στις 13:45, 15-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από DoLoReS
Έφυγες. Έγινες και εσύ ένας απειροελάχιστος κόκκος σκόνης και ταξιδεύεις στο σύμπαν. Τρέχεις μαζί με τον άνεμο, μπαίνεις μέσα απο τις γρίλιες σαν πρωϊνή ηλιαχτίδα και ζεσταίνεις το πρόσωπό μου.
Συνθέτεις μελωδίες καλοκαιρινής νύχτας με νότες τον φλοίσβο της θάλασσας. Άρωμα νυχτολούλουδου και γιασεμιού μυρίζω όπου βρεθώ και δεν αναρωτιέμαι πια.
Μονάχα χαίρομαι, που το σύμπαν έγινε κατά έναν απειροελάχιστο κόκκο σκόνης ομορφότερο.

Η αληθινή αγάπη μας δεν χάνετε ποτέ , δεν έχει σχέση με σάρκες , και πορτοφόλια .
Δεν ξεχωρίζει άσχημο και όμορφο , μιας και η αγάπη μας ομορφαίνει το άσχημο , και αφού το μετατρέψει σε όμορφο τότε….. δημιουργεί και το θαύμα .

Μετά από μια δυνατή μπόρα βγαίνει πάντα ένα ουράνιο τόξο , πόσοι το βλέπουνε ?

Εσύ σίγουρα το βλέπεις .

Παράθεση

moysys

Νεοφερμένος

O moysys έγραψε στις 19:39, 16-01-07:

Κλάψε ψυχή μου

Κλάψε απόψε που πονάς
Κλάψε ψυχή μου δόλια .
Μα στάσου ορθά , περήφανα .
Στου πόνου σου τα βόλια .

ΜΩΥΣΗΣ

Παράθεση

girlio_4

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη girlio_4
H girlio_4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φωτογράφος . Έχει γράψει 50 μηνύματα.

H girlio_4 Κι όμως... έγραψε στις 19:46, 16-01-07:

η υπογραφη μου....

Παράθεση

girlio_4

Νεοφερμένος

H girlio_4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φωτογράφος . Έχει γράψει 50 μηνύματα.

H girlio_4 Κι όμως... έγραψε στις 19:50, 16-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από DoLoReS

Εχω και εγω κατι για ενα αγαπημενο προσωπο που "εφυγε"...να το πω?

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 19:18, 19-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από girlio_4
Εχω και εγω κατι για ενα αγαπημενο προσωπο που "εφυγε"...να το πω?
βεβαίως

Παράθεση

girlio_4

Νεοφερμένος

H girlio_4 Κι όμως... έγραψε στις 22:06, 19-01-07:

Απόσπασμα από την εφημερίδα ΟΦΙΟΥΣΑ
(Πάσχα 2001 - Τήνος)
(02.12.1980 - 08.04.2001)
Ωσανά! Ευλογημένος ο ερχόμενος...
Η πλάση φόρεσε τα καλά της...
Και εσύ παλικάρι εικοσάχρονο διάλεξες την ώρα εκείνη την ξερή,
του Ερχομού Του την ώρα...
Και ενώ εμείς οι καθημερίνοι, οι αδύναμοι κι επίγειοι υποδεχόμασταν το Λυτρώτη...
Με το μεσουράνημα του ήλιου ντύθηκες στα λευκά σου.
Έγινες άγγελος...Και χωρίς κανένα μήνυμα,
χωρίς ένα αντίο σ' αυτούς που σ' αγαπήσαν όσο την ζώη τους,
σ' αυτούς που σε περίμεναν για τη μεγάλη τη γιορτή...
Βρέθηκες ανάμεσα σ' εκεινους που έψελναν δοξαστικούς ύμνους στον Κύριο. Μόνο που δεν άπλωσες καταγής βάγια, άπλωσες κάτι πολυτιμότερο για τον Ερχομό Του, άπλωσες την ζωή σου.
Έδωσες στα άγια χέρια Του την ψυχή σου για να γιορτάσεις μαζί του την Ανάσταση στους ουρανούς...
"Λάμπρος Γεωργίου Γεροντής -Ένα παλικάρι είκοσι χρονών"
Κυριακή των Βαϊων εισέρχεσαι στο Νυμφώνα του Κυρίου,
αφήνοντας πίσω σου μνήμες και φωνή παρακαλεστική...
"Δώστε περιεχόμενο στη ζωή σας, γιατί μόνο αυτό το λεπτό είναι δικό μας"....

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 18:22, 31-01-07:

Αποφάσισα να το δημοσιεύσω λοιπόν, μετά από αρκετή σκέψη γιατί είναι κάτι το οποίο έγραψα κάποτε και ποτέ δεν το θεώρησα καλό.
Ελπίζω να σας αρέσει:

Κοιτάζω πίσω, στο παρελθόν. Και προσπαθώ να θυμηθώ πότε έχω ξανανιώσει έτσι. Τι είναι άραγε αυτό που φέρνει τους ανθρώπους πιο κοντά; Τι είναι αυτό που μας κάνει να προσέχουμε ο ένας τον άλλο;
Έρχεσαι και φεύγεις κι εσύ. Και μʼαφήνεις να περιμένω ένα βλέμμα σου. Άλλοι λένε για φωτιές, άλλοι για ζεστασιά. Εγώ λέω μόνο γι αυτή τη θάλασσα που ηρεμεί η ψυχή μου όταν τη βλέπω. Εγώ λέω μόνο γι αυτή τη μουσική που ακούω όταν μιλάς.
Κάτω από την επιφάνεια, υπάρχει κάτι που οι περισσότεροι δε βλέπουν. Πίσω απʼτα μάτια σου, υπάρχει μια παραλία με έναν κόκκινο ήλιο και με λευκή άμμο κατά μήκος της ακτής. Εκεί είσαι κι εσύ. Εκεί σε βλέπω και θέλω να έρθω να σε βρω. Αλλά δε μπορώ. Δεν έχω τη δύναμη να σε φτάσω. Κι όσο σε πλησιάζω τόσο εσύ απομακρύνεσαι. Όσο προσπαθώ να φτάσω κολυμπώντας την ακτή τόσο νιώθω να πνίγομαι. Έτσι λοιπόν αρκούμαι στο να κοιτάζω αυτήν την όμορφη εικόνα. Δε με νοιάζει αν θα δακρύσω ή αν θα πονέσω. Δε με νοιάζει αν θα κλείσω τα μάτια για να μη δεις πόσο σε θέλω. Δεν είναι αυτό που θα μείνει τελικά. Αυτό που θα μείνει είναι η παραλία, είναι ο κόκκινος ήλιος που θα φωτίζει και λίγη από τη δικιά μου ζωή. Αυτό που θα μείνει είναι αυτό που θα αφήσεις εσύ. Όλα στην απόφασή σου. Πολλές φορές αυτό με πονάει. Αλλά δε θα μπορούσα να κάνω κάτι διαφορετικό.
Το μόνο πράγμα που δίνει χαρά στη ζωή μου είναι αυτός ο χρόνος που δανείζομαι και σκέφτομαι και γράφω κάτι στο χαρτί για σένα. Δεν ξέρω αν είσαι έμπνευση ή αν είσαι απλά ένας άνθρωπος σαν όλους τους άλλους. Δεν έχει σημασία άλλωστε. Σημασία έχει για μένα να μπορώ να κοιτάζω μέσα στα μάτια σου. Σημασία έχει να μπορώ να σε ακούω. Ακόμη και το πιο φευγαλάιο βλέμμα, και το πιο τυχαίο άγγιγμα έχουν σημασία. Είναι μικρές στιγμές που κατάφερα να φυλάξω σε ένα κουτί μέσα στην ψυχή μου. Όποτε νιώθω να κουράζομαι, ανοίγω το κουτί. Και ξέρεις, κάποιες φορές μοιάζει με το κουτί της Πανδώρας. Γιατί όταν σκέφτομαι όλες αυτές τις στιγμές λυπάμαι. Λυπάμαι που θα μείνουν όσες είναι, που δε θα γίνουν κάτι παραπάνω. Είναι όμως περίεργο, πώς κάποια πράγματα μπορούν να σου δώσουν χαρά και λύπη ταυτόχρονα.
Απλά νιώθω να παραιτούμαι. Νιώθω να βουλιάζω στη θάλασσα των ματιών σου χωρίς επιστροφή. Εκεί θα μείνω, να πεθάνω αργά και όμως γλυκά. Εκεί που το κρύο νερό θα παγώνει την ψυχή μου. Που η καρδιά μου θα σταματήσει σιγά σιγά να χτυπάει. Εκεί, μαζί σου αλλά και μακριά σου.

Εκεί.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 01:18, 03-02-07:

Πολύ όμορφο adespoto! Ο,τι βγαίνει απ' ευθείας μέσα απ' την ψυχή έχει πάντα μια λάμψη δική του, μοναδική! Έτσι δεν είναι?

Και ο θάνατος δε θα ʽχει πια εξουσία
And Death Shall Have No Dominion
Dylan Tomas

(αφιερωμένο στον μπαμπά μου, που πέθανε σαν σήμερα 2-2-07 πριν από 10 χρόνια)

Και ο θάνατος δε θα ʽχει πια εξουσία.
Γυμνοί, οι νεκροί θα γίνουν ένα
Με τον άνθρωπο στον ανέμο και το δυτικό φεγγάρι
Όταν τα οστά τους θα ασπρίσουν και τα λευκά οστά θα χαθούν,
Θα έχουν άστρα στους αγκώνες και τα πόδια
Κι αν τρελαθούν θα έχουν λογική,
Κι αν στη θάλασσα βουλιάξουν, ξανά θα αναδυθούν
Κι αν οι ερωτευμένοι χαθούν, η αγάπη θα αντέξει

Κάτω από το θαλασσινό τους σάβανο
Θα κείτονται καιρό χωρίς να πεθαίνουν, ανεμοδαρμένοι
Καθώς θα στροβιλίζονται στους τροχούς των μαρτυρίων
και οι κλειδώσεις θα υποχωρούν
Δεμένοι θα είναι στον τροχό, μα δε θα σπάσουν
Η πίστη στα χέρια τους θα σπάσει στα δυό
Και δαιμονικοί μονόκεροι θα τους διαποτίσουν.
Κατεστραμένοι, μα δε θα ραγίσουν

Δεν θα κλαίνε πια οι γλάροι στʼ αυτιά τους
και τα κύματα με πάταγο στην ακροθαλασσιά
εκεί που άνθιζε λουλούδι, δεν θα υπάρχει πια άνθος,
να σηκώσει την κορφή του στης βροχής το ξέσπασμα
Κι αν θα 'ναι τρελοί και καρφωμένοι στο θάνατο,
Θα ξεμυτίζουν από τις μαργαρίτες
Σπάζοντας στον ήλιο, μέχρι να μην υπάρχει ήλιος πια.

Παράθεση

Αίμων

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Αίμων
Ο Αίμων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 20 μηνύματα.

O Αίμων έγραψε στις 02:19, 08-02-07:

Εχοντας διαβασει τοσα πολλα κ εξοχα ποιηματα ειναι λιγο δυσκολο να αντισταθω στον πειρασμο της ματαιοδοξιας κ να μη γραψω κ εγω δυο λογια,αν κ δεν τα πολυκαταφερνω σ'αυτα...

Δυο στιχοι ασυλληπτοι,αιχμηροι
Θρονιαζονται αργα στα εγκατα των εσω
Κ απλωνουν χερια υπουλα,σκληρα
Κ αρπαζουν

Αρπαζουν αιμα
Την σαρκα ξεριζωνουν
Γινονται ανεμοι του νου
Φυσουν γροθιες,φυσουν το μισος

Γροθιες που σκιζουν την αγαπη
Τρεχουν
Το αυριο να προλαβουν,τρεχουν
Να μιλησουν για οσα δεν ειπωθηκαν ποτε

Στιχοι γυαλια,στιχοι καρφια,στιχοι του παθους
Τα τειχη της ψυχης μου συντριφτήκαν
Μ'ενα προσταγμα,με μιαν ευχη
Στιχοι εκδικητες

Απο τη βια τους,απο το διαβα τους
Τιποτα δεν εμεινε το ιδιο
Μιαν αγαπη μονο,παλια αγαπη,
κατι μου θυμιζει.
Κειται στο πατωμα,στο αιμα
Στο δικο της αιμα,αλιμονο

Ξεψυχα μοναχη μες στο κρυο
Μες στο πληθος των ανθρωπων
Κ στη βοη των στιχων
Αυτη που με συντριβει...

Αφιερωμενο στη Χρυσα που εδωσε πολλα κ πηρε μονο λιγη πικρα...
Καληνυχτα σας

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 09:44, 08-02-07:

Ένα μάυρο πίημα που έγραψα χρόνια πρίν (γύρο στα 15 μου)

Επάνω στον τάφο γερμένη
μια μάνα που κλέει σιωπηλά
που πέθανε, πάει το παιδί της
και θέλει μια πάριγοριά

Στα 20 πάει έχάθι
και μέσα στα στίθια καημός
Στα μάτια κύλάει ένα δάκρυ
Τι άδικός που είναι χαμος

Κιαν είναι στον ταφο γερμένη
και κλέει αυτή σιωπιλά
τ'αγορι της πάει εχάθει
και δεν θα γυρίσει ξανά

Παράθεση

AstRoPeLeKi (Ευδοκία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη AstRoPeLeKi
H Ευδοκία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 194 μηνύματα.

H AstRoPeLeKi έγραψε στις 20:02, 12-02-07:

Για εκείνον.........

Δεν μπορώ να σε βγάλω από το μυαλό
για μένα είσαι σκληρό ναρκωτικό
και είμαι τόσο εξαρτημένη
για πάντα στο είναι σου δοσμένη

Η σκέψη σε σένα τριγυρνάει
και σαν όνειρο από τον ύπνο με ξυπνάει
την μορφή σου στο νου μου δημιουργώ
και νομίζω πως τώρα σε συναντώ

Τρέχω στην αγκαλιά σου και σε φιλώ
σε κοιτώ στα μάτια και γλυκά σου χαμογελώ
με κοιτάς με πάθος και με φιλάς στο λαιμό
ένα δάκρυ κυλά και σου λέω Σ' αγαπώ!

Δεν μπορώ να ζήσω μακριά σου
δεν μπορώ να ζήσω στη σκιά σου
η απουσία σου ματώνει την καρδιά μου
γύρνα πίσω μες την αγκαλιά μου

Είσαι η αρρώστια μου η πιο μεγάλη
δεν μπορώ να βγω από αυτή τη ζάλη
δεν μπορώ να το αιτιολογήσω
είναι αδύνατον να σε μισήσω....

Βδοξ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

X-girl (Sofi)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη X-girl
H Sofi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια . Έχει γράψει 173 μηνύματα.

H X-girl έγραψε στις 08:15, 13-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από adespoto
Αποφάσισα να το δημοσιεύσω λοιπόν, μετά από αρκετή σκέψη γιατί είναι κάτι το οποίο έγραψα κάποτε και ποτέ δεν το θεώρησα καλό.
Ελπίζω να σας αρέσει:

Κοιτάζω πίσω, στο παρελθόν. Και προσπαθώ να θυμηθώ πότε έχω ξανανιώσει έτσι. Τι είναι άραγε αυτό που φέρνει τους ανθρώπους πιο κοντά; Τι είναι αυτό που μας κάνει να προσέχουμε ο ένας τον άλλο;
Έρχεσαι και φεύγεις κι εσύ. Και μʼαφήνεις να περιμένω ένα βλέμμα σου. Άλλοι λένε για φωτιές, άλλοι για ζεστασιά. Εγώ λέω μόνο γι αυτή τη θάλασσα που ηρεμεί η ψυχή μου όταν τη βλέπω. Εγώ λέω μόνο γι αυτή τη μουσική που ακούω όταν μιλάς.
Κάτω από την επιφάνεια, υπάρχει κάτι που οι περισσότεροι δε βλέπουν. Πίσω απʼτα μάτια σου, υπάρχει μια παραλία με έναν κόκκινο ήλιο και με λευκή άμμο κατά μήκος της ακτής. Εκεί είσαι κι εσύ. Εκεί σε βλέπω και θέλω να έρθω να σε βρω. Αλλά δε μπορώ. Δεν έχω τη δύναμη να σε φτάσω. Κι όσο σε πλησιάζω τόσο εσύ απομακρύνεσαι. Όσο προσπαθώ να φτάσω κολυμπώντας την ακτή τόσο νιώθω να πνίγομαι. Έτσι λοιπόν αρκούμαι στο να κοιτάζω αυτήν την όμορφη εικόνα. Δε με νοιάζει αν θα δακρύσω ή αν θα πονέσω. Δε με νοιάζει αν θα κλείσω τα μάτια για να μη δεις πόσο σε θέλω. Δεν είναι αυτό που θα μείνει τελικά. Αυτό που θα μείνει είναι η παραλία, είναι ο κόκκινος ήλιος που θα φωτίζει και λίγη από τη δικιά μου ζωή. Αυτό που θα μείνει είναι αυτό που θα αφήσεις εσύ. Όλα στην απόφασή σου. Πολλές φορές αυτό με πονάει. Αλλά δε θα μπορούσα να κάνω κάτι διαφορετικό.
Το μόνο πράγμα που δίνει χαρά στη ζωή μου είναι αυτός ο χρόνος που δανείζομαι και σκέφτομαι και γράφω κάτι στο χαρτί για σένα. Δεν ξέρω αν είσαι έμπνευση ή αν είσαι απλά ένας άνθρωπος σαν όλους τους άλλους. Δεν έχει σημασία άλλωστε. Σημασία έχει για μένα να μπορώ να κοιτάζω μέσα στα μάτια σου. Σημασία έχει να μπορώ να σε ακούω. Ακόμη και το πιο φευγαλάιο βλέμμα, και το πιο τυχαίο άγγιγμα έχουν σημασία. Είναι μικρές στιγμές που κατάφερα να φυλάξω σε ένα κουτί μέσα στην ψυχή μου. Όποτε νιώθω να κουράζομαι, ανοίγω το κουτί. Και ξέρεις, κάποιες φορές μοιάζει με το κουτί της Πανδώρας. Γιατί όταν σκέφτομαι όλες αυτές τις στιγμές λυπάμαι. Λυπάμαι που θα μείνουν όσες είναι, που δε θα γίνουν κάτι παραπάνω. Είναι όμως περίεργο, πώς κάποια πράγματα μπορούν να σου δώσουν χαρά και λύπη ταυτόχρονα.
Απλά νιώθω να παραιτούμαι. Νιώθω να βουλιάζω στη θάλασσα των ματιών σου χωρίς επιστροφή. Εκεί θα μείνω, να πεθάνω αργά και όμως γλυκά. Εκεί που το κρύο νερό θα παγώνει την ψυχή μου. Που η καρδιά μου θα σταματήσει σιγά σιγά να χτυπάει. Εκεί, μαζί σου αλλά και μακριά σου.

Εκεί.
Ειναι πολυ ομορφο! Συγκυνηθηκα που το διαβασα..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

viki_thess (ΒΑΣΩ)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη viki_thess
H ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 864 μηνύματα.

H viki_thess έγραψε στις 12:04, 16-02-07:

καποια στιγμη της ζωης μου διαβασα αυτα τα μικρα κομματια και ειπα: αυτα ειναι για μενα, με αντιπροσωπευουν απολυτα. ελπιζω να σας αρεσουν.

"Οταν μπορεσεις και σταθεις ορθιος στις σταχτες των ονειρων σου τοτε μπορεις να φωναξεις: ζωη σε νικησα!!"

"Ηρωας δεν ειναι αυτος που κερδιζει στη μαχη αλλα αυτος που κρυβει τον πονο του σε ενα χαμογελο"

Παράθεση

Wolfina (Χριστίνα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Wolfina
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 23 μηνύματα.

H Wolfina έγραψε στις 09:03, 07-04-07:

Ελπίζω να μην βγαίνω εκτός θέματος αλλά θέλω να παραθέσω τον σύνδεσμο όπου έχω κάποια ποιήματα...

http://####################.com/

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 09:05, 07-04-07:

Τι μου φυλάς,
τριβολίζοντας σειρές τα τρύπια ιδανικά
δεν ρυάζεται πατερημιά η ελπίδα, ελπίδα μου
τους ξέρακες των δρόμων σου να βρεί να πρασινίσει.
μου αρεσε...

Παράθεση

cakrit

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη cakrit
Ο cakrit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

O cakrit έγραψε στις 12:21, 11-04-07:

"Ζήσε το παρόν και μη νοιάζεσαι για το αύριο. Ποτέ μη κοιτάς πίσω γιατί έτσι θα χάσεις το νόημα και το αύριο θα γίνει χθες χωρίς να το καταλάβεις. Ζήσε πριν η ζωή φύγει και κάποτε πεις "Ό,τι δεν πρόλαβα να ζήσω, ήταν όλη μου η ζωή...".

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 12:25, 11-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από cakrit
"Ζήσε το παρόν και μη νοιάζεσαι για το αύριο. Ποτέ μη κοιτάς πίσω γιατί έτσι θα χάσεις το νόημα και το αύριο θα γίνει χθες χωρίς να το καταλάβεις. Ζήσε πριν η ζωή φύγει και κάποτε πεις "Ό,τι δεν πρόλαβα να ζήσω, ήταν όλη μου η ζωή...".
Είμαστε η ιστορία μας,
είμαστε μισοί άνθρωποι
και μισοί αποσκευές.
Δεν έχω σε ποιόν να σερβίρω
ένα περίεργο πολύ παλιό κρασί

Παράθεση

cakrit

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη cakrit
Ο cakrit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

O cakrit έγραψε στις 12:29, 11-04-07:

Δεν ξεχνάω το παρελθόν .. απλά δεν κολλάω σε αυτό .. μετράω τις εμπειρίες μου, τα λάθη μου και προχωράω.

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 12:40, 11-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από cakrit
Δεν ξεχνάω το παρελθόν .. απλά δεν κολλάω σε αυτό .. μετράω τις εμπειρίες μου, τα λάθη μου και προχωράω.
Το φαινόμενο ντόμινο δεν παρουσιάζεται μόνο στους σεισμούς.
Εμπειρίες ντόμινο, αλυσίδες από γεγονότα, επαφές και ιστορίες
μας δένουν τόσο γερά σε αφιλόξενους τόπους χωρίς το παραμικρό σημάδι
ότι κάτι θα αλλάξει και μερικές φορές δεν μας απομένει τίποτα
άλλο από το να περιμένουμε κάποιον να λύσει τα δεσμά.
'Οταν είσαι καιρό αλυσοδεμένος ελπίζεις πλέον μόνο σε μάγους
και μάγισες που ξέρουν να σπάνε τις αρχαίες κατάρες.

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 00:14, 12-04-07:

Walking a shadowy path of his own
his wild wolf's heart is so alone..
he howls alone at the moon's misty light
his cries pierce the cold still night.
His loyal mate was taken
and his heart is so forsaken
He lays his tired body down
on a cold lonely ground
In his spirit's eyes, tears fill
but off on a distant hill..
A young she wolf looks to the skies
ears perked, she hears his cries

Her feet races the ground
following shadow wolf's sound
Faster, faster, go her heart beat
Her search is almost at an end
as she, flies on the wind
she sniffs the cold night air
of his scent, she's made aware

At least she wolf finds him
soft wind caresses them
she gently licks the tears from his face
their hearts held in nature's embrace

As she nuzzles her with his yaws
she lays her head across his paws
Nestled together in each other's warm furs
love and protection is now hers

Now through the darkness of night
they howl together at the moon's light
Blessed by the Creator to alway be ...
They run the wind free

Through summer's warmth or winter's snows
she follows him where ever he goes
Their loyal hearts locked together
They will be soul mates forever ...

Παράθεση

coincidence (Γιώργος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη coincidence
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 43 μηνύματα.

O coincidence έγραψε στις 14:41, 19-04-07:

Θα σε θυμάμαι όταν ανθίζουνε οι κήποι
θα είσαι η 'Aνοιξη κι ο ήλιος που θα λείπει
θα σε θυμάμαι θα είσαι πάντα όπου θα’μαι
το όνειρο δίχως να κοιμάμαι
θα σε θυμάμαι.

Θα σε θυμάμαι όσο ζω θα σε θυμάμαι
πιο δυνατά όσο τα χρόνια θα περνάνε
ούτε κι εγώ είμαι από κείνους που ξεχνάνε
ούτε κι εσύ είσαι απ’αυτές που τις ξεχνούν.

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 03:12, 24-06-07:

Χάθηκες κι εσύ
μέσα σε παρέες και συζητήσεις.
Άφησες την ψυχή σου να κρυφτεί
πίσω από μουσικές και φώτα.

Παράθεση

PYLH

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη PYLH
H PYLH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και επαγγέλεται Τουριστικά . Έχει γράψει 204 μηνύματα.

H PYLH έγραψε στις 01:16, 14-07-07:

"Να' ρχεσαι στον ύπνο μου"
"Τώρα πού μας χωρίζουν βουνά από λόγια αλόγιστα
και θάλασσες
να' ρχεσαι συχνά στόν ύπνο μου.
Να΄ρχεσαι πιό συχνά με αερόστατο,
με ξύλινο τρενάκι
με τρεχαντήρι,
υπερωκεάνιο,
με τα πόδια...,να'ρχεσαι πάντως!
Εξάπαντος, να'ρχεσαι κάθε νύχτα
με ρούχα...ή χωρίς.
Σουσάμι άνοιξε
θα λέω τρις...
και θα σε μπάζω στ'όνειρο.
Στο ίδιο όνειρο,
πολύχρωμα μπαλόνια που τα πήρε ο αέρας
να τα ταξιδέψει μακριά,
μιά πάνω και μιά κάτω...μεθυσμένα.
Έλα στον ύπνο μου,σε περιμένω...
να καθαρίζουμε παρέα φρέσκα φασολάκια,
να τρώμε καρμπονάρα,
να σε ταίζω μενεξέδες...,κουκουνάρια
και να σε πασπαλίζω φεγγαρόσκονη...
...θα δεις...
Ανάμεσα σε ερωτιδείς και αγγέλους
να πετάς εσύ...
μαζί κι εγώ.
Κι αν θέλεις,θα γινόμαστε ακροβάτες,
ηθοποιοί σε θίασο πλανόδιο...,έλα...
στο ίδιο όνειρο εμείς οι δυό
να παίζουμε τρίλιζα,
στα κατώφλια του καλοκαιριού
σε πύργους από φίλντισι
και ακριβό βελούδο.
Να κυνηγιόμαστε
στο μυρωμένο λιβάδι
των αισθήσεων
των...παραισθήσεων,
να σε φτάνω,να σ'αγγίζω,να σε πιάνω
να'μαι τα χέρια εγώ...,εσύ το πιάνο!
Α...και να σε τραμπαλίζω
και να σου φτιάχνω κούνια
σ'ανθισμένη κερασιά
να σε κουνώ,να σε...ταρακουνώ!
Μόνο να'ρχεσαι στον ύπνο μου κάθε νύχτα!!!
Τα άλλα θα στα πω στ'αυτί...
Γιατί τα όνειρα...
...τα όνειρα σαν τα θαύματα είναι
βγαίνουν αληθινά, μόνο άν τα πιστεύεις!!!

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 10:39, 14-07-07:

Τί όμορφο ποίημα !! Δικό σου είναι ; 'Αλλο ένα ταλέντο στο στέκι.
Ειδικά αυτό με το πιάνο μου άρεσε πολύ. Το πιάνω το υπονοούμενο για το πιάνο. Συγνώμη για το χιούμορ, δεν κάνω χαβαλέ, απλά το βιολί μου εγώ.

Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

H zanin έγραψε στις 17:01, 14-07-07:

πάμε για test
πάμε για test
θέλω χωρίς καπότα sex

sorry το άκουσα πριν λίγο και μου κόλλησε

πάντως δεν με εκφράζει

Παράθεση

*marouli* (Μαρία με τα κιτρινα!)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη *marouli*
H Μαρία με τα κιτρινα! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 128 μηνύματα.

H *marouli* έγραψε στις 19:14, 14-07-07:

Χάθηκα
μέσα στους δρόμους
που με έδεσαν για πάντα
μαζί με τα λιμάνια
μαζί με τα σοκάκια
Χάθηκα
γιατι δεν είχα τα φτερά
γιατί δεν είχα όνειρα πολλά
και το λιμάνι ήταν μικρό
γιατί ήμουν πάντα μόνη
και θα'μαι πάντα μόνη....

Παράθεση

*marouli* (Μαρία με τα κιτρινα!)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη *marouli*
H Μαρία με τα κιτρινα! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 128 μηνύματα.

H *marouli* έγραψε στις 19:41, 14-07-07:

"Απόψε τίποτα δε σκιάζει την καρδιά και τη σκέψη μου.Είμαι 17 χρονών,δεν έχω τίποτα δικό μου κι ούτε θέλω να 'χω.Δε σκέφτομαι τα άρρωστα μάτια μου και την άσχημη φωνή μου.Δεν ήμουνα ποτέ το καμάρι κανενος κι ούτε θα γίνω.Ούτε κανεις με κοίταξε και με πρόσεξε.Δε σκέφτομαι τα λάθη και τις πράξεις μου,ούτε τους ανθρώπους που θέλησα να κατακτήσω.Αυριο θα πάω σχολείο και θα τριφτώ με την τελευταία καινούργια μου ποδιά πάνω στις κιμωλίες.Δε με νοιάζει ποιος θα 'ναι μαζί μου κι ούτε θέλω να μάθω.Και ξέρω πως πως εσύ δε μ'αγαπάς και δε με σκέφτεσαι.Δε σε νοιάζει αν με χάσεις και δεν κάνεις τίποτα γιανα διορθωθει η κατάσταση.
Ετσι όπως είμαι θα μείνω και δεν αλλάζω για κανέναν και για τίποτα.Δε καταδέχομαι το μάταιο της ζωής μου και δε θέλω με κανενα τρόπο να χάνω το χρόνο μου με δουλοπρέπεια και υποταγή.Και τι δε θα'δινα-στ'ορκίζομαι αυτό στο αίμα μου-και τι δεν θα'δινα για να μη μεγαλώσω άλλο.Φοβάμαι.Αν γεράσω θα'μαι άσχημη και το δέρμα μου θα χαλάσει.Γι'αυτό δεν θέλω να περνάει ο καιρός.Αυριο θα 'ρθω σχολείο και-διάβολε-θέλω να σε μουσκέψω μες στο καταχείμωνο κάτω απο τις βρύσες.
Απόψε δε θυμάμαι και δε σκέφτομαι τίποτα.Απόψε ανήκω σε μένα που δεν θέλεις να 'σαι εσύ.
Ανήκω σε μένα που δεν είμαι εσύ.Γιατί δεν το θες και δεν μ'αγαπάς.
Είμαι γεμάτη-ή άδεια-όσο και η γη..."

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 22:06, 21-07-07:

Νομίζω είναι από τα πιο δυνατά και σκληρά :
(πάντα Καρασούλος Παρασκευάς, όχι ο Βας Βας, ο άλλος )

Είναι κορμιά που μένουνε
για πάντα σταυρωμένα
κι άλλα που απομένουνε
εξόριστα στη γη.
Είναι κορμιά που ανθίζουνε
στον ύπνο τους κρυμμένα
κι εκείνα που ραγίζουνε
στου άδη το φιλί.

Εφτά ζωές το σώμα σου
το γύρεψα στα ξένα
το πόθησα, το λάτρεψα
το άπιαστο φιλί
Εφτά ζωές το σώμα σου
ταξίδευε σε μένα
στα όνειρα το γιάτρευα
το ʽχανα στη ζωή.

Είναι κορμιά που αλλάζουνε
τις νύχτες διχασμένα
Είναι κορμιά που μοιάζουνε
δωμάτια κλειστά
Είναι κορμιά που ζύγωσαν
το τέλος γιατρεμένα
είναι κορμιά που ρίζωσαν
και κάρπισαν βουβά.

Παράθεση

hocus-pocus*V

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη hocus-pocus*V
H hocus-pocus*V αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H hocus-pocus*V έγραψε στις 22:40, 21-07-07:

..Μπορούν μερικές λέξεις να σε κάνουν να τρέμεις στο άκουσμα τους
συνειδητοποιώντας με δέος το μεγαλείο που κρύβουν στα λόγια τους?
..Μπορεί μια ψυχή με όλη την ανθρώπινη δύναμη της ν`αντέξει αυτό το μεγαλείο χωρίς να λυγίσει νιώθοντας μηδαμινή?
Ευτυχία σου να είσαι ένας θνητός που νιώθει τη μαγεία της ζωής στα ονειρεμένα μονοπάτια της αγάπης, τολμώντας μια ματιά στης απεραντοσύνης τη θάλασσα..
Κι εσύ καρδιά μου, που με όλο το θράσος της φύσης σου αναζήτησες το φως, τώρα ξέρεις..Τώρα νιώθεις στο κάθε μόριο της ύπαρξης σου την αλήθεια-όταν γυμνή και δίχως μια άμυνα αντιμετωπίζεις τον εαυτό σου στα άδυτα..
Θέλησες ν`αγγίξεις το όνειρο και φτερούγισες στον ουρανό..
Η αγάπη είναι αυτή που σε λύτρωσε-το πάθος είναι αυτό που σε αναγέννησε..εσύ καρδιά μου ξέρεις..
Μόνο τα λογια του μπορούν να ζεστάνουν την ψυχή μου
Μόνο τα μάτια μου με κάνουν να αισθάνομαι όμορφη
Χρειάζομαι το χέρι του στο χέρι μου για να περπατήσω τον κόσμο
Χρειάζομαι την αγκαλιά του για να νιώσω ασφαλής
χρειάζομαι τα φιλιά του για ν`ακούσω στους παλμούς μου την ηδονή της ζωής
...&αν αυτή η λάμψη με διαψεύσει αυτός ο καθάριος μανδύας που με έχει τυλίξει δε θα μ`αφήσει ποτέ..
Εξάλλου μόνο οι στιγμές είναι δικές μας..και οι λέξεις έχουν ήδη γραφτεί..απλά και ειλικρινά
αψεγάδιαστα κι αυθόρμητα..
...........................................Σ`αγαπώ
μ`όλη τη δύναμη
μ`όλο το θράσος
μ`όλη την ένταση
( αφιερώμένο...)

Παράθεση

PYLH

Δραστήριο Μέλος

H PYLH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και επαγγέλεται Τουριστικά . Έχει γράψει 204 μηνύματα.

H PYLH έγραψε στις 15:40, 22-07-07:

"Μάθε να μπορείς να είσαι μόνος σου,...στο σπίτι σου,...στις σκέψεις σου! Να μη χρειάζεσαι συνέχεια ν'αποζητάς τη συντροφιά. Να μπορείς να είσαι η καλύτερη παρέα του εαυτού σου..."
Γιατί άραγε,κάποιοι άνθρωποι το βρίσκουν "αυτό" τόσο "δύσκολο"...?
Γιατί εμένα μού φαίνεται τόσο "απλό"...?
Πολύτιμο,ανεκτίμητο..."δώρο"...!!!

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 21:06, 23-07-07:

Εμένα πάλι, αυτό δεν μου φαίνεται καθόλου απλό, ούτε οφέλιμο. Δεν θα προέτρεπα κανέναν να αρκείται στον εαυτό του. Πρέπει κάθε λεπτό να ''φεύγεις'' από τον εαυτό σου.

Παράθεση

PYLH

Δραστήριο Μέλος

H PYLH έγραψε στις 23:12, 23-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Εμένα πάλι, αυτό δεν μου φαίνεται καθόλου απλό, ούτε οφέλιμο. Δεν θα προέτρεπα κανέναν να αρκείται στον εαυτό του. Πρέπει κάθε λεπτό να ''φεύγεις'' από τον εαυτό σου.
Δεν είπα να "αρκείται" κάποιος στον εαυτό του ....αλλά να μπορεί να μένει μόνος του. Αν θα πρέπει κάθε στιγμή να "φεύγουμε" απ'τον εαυτό μας,πώς θα μπορέσουμε να "ζήσουμε" μαζί με κάποιον άλλον...???

Παρεπιπτόντως,ωραίο το νέο (...παλιό) avatar σου!

Παράθεση

PYLH

Δραστήριο Μέλος

H PYLH έγραψε στις 14:57, 26-07-07:

" Τον κοιτάζω συνέχεια...Αγωνίζομαι μέσα μου για να νοιώσω ένα συναίσθημα.Δεν νοιώθω "τίποτα"...Τι περίεργο...Πώς ήμουνα τρελλή από έρωτα γι'αυτό τον άνθρωπο, και πώς έκλαιγα από θλίψη όταν έφευγε για τη δουλειά,κι έλεγα,χωρίζουμε,δεν θα τον δώ μέχρι το βράδυ,πώς έβγαινα τα βράδια στους δρόμους περιμένοντας να γυρίσει. Πώς τρελαινόμουν απ'τη λαχτάρα μου να τον αγγίξω...Και πώς,αργότερα,έφτανα σε καταστάσεις αλλοφροσύνης από τα νεύρα μου όταν με άγγιζε.
Φαίνεται λοιπόν πώς τίποτα δεν είναι σημαντικό παρά μόνο για εκείνη τη στιγμή.Φαίνεται πώς ακόμα και τα πιό έντονα συναισθήματα είναι σημαντικά μόνο για εκείνη τη στιγμή.Φαίνεται πώς όλα περνούν και μπορούν,εκατό τα εκατό, ν'αλλάξουν πρόσωπο.Φαίνεται πώς στην πραγματικότητα τίποτα δεν είναι σημαντικό.Φαίνεται πώς τίποτα δεν είναι αληθινό...
" Ούτε Έρωτας Υπάρχει"
Ασένα

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    sebfer1

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους