Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,074 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,659 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Αποτρίχωση με laser

Helium (The fractured but whole)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Helium
H The fractured but whole αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 247 μηνύματα.

H Helium έγραψε στις 18:25, 17-08-17:

Έχω το εξής θέμα: ξεκινησα το laser λίγο αργά, και αποφασισα να το συνεχισω το καλοκαίρι (έτσι κι αλλιώς δεν καθομαι στον ήλιο) να πω λοιπόν ότι έχω μια ελιά στο πόδι, την οποία η δερματολογος δεν είχε πλησιάσει με το laser. Πριν λίγες μέρες πηγα να κάνω επαναληπτικό, αλλά με ανέλαβε η βοηθός της δερματολογου και κάποια στιγμή ενιωσα να μου χτυπάει την ελιά (η οποία είχε δύο τρίχες πάνω). Λέω θα είναι η ιδέα μου και δεν είπα τίποτα. Μετά που εφυγα την κοιταξα και οι τρίχες έλειπαν. Τώρα βλέπω ότι έχει αλλάξει χρώμα. Η δερματολογος λείπει διακοπές. Ξέρει κανείς αν μπορει να είναι κάτι σοβαρό? Να ψαξω να βρω άλλο γιατρό ή να περιμένω να γυρίσει η δική μου?
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lysippe

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lysippe
H Lysippe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 952 μηνύματα.

H Lysippe έγραψε στις 20:33, 17-08-17:

Μ' ένα πρόχειρο γκουγκλάρισμα, δεν είδα να 'ναι κάτι ανησυχητικό, παρότι άλλοι προτείνουν να γίνονται κάποιες εξετάσεις, σε περίπτωση που χτυπηθεί κάποια ελιά κατά λάθος. Δεν μπορείς να πάρεις ένα τηλέφωνο τη δερματολόγο σου, για να σε καθοδηγήσει η ίδια ανάλογα (αν πρέπει να πάρεις κάποια καταπραϋντική αλοιφή, να κάνεις εξετάσεις κλπ); Περισσότερο για να σου φύγει κι η ιδέα, δηλαδή.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Δραστήριο Μέλος

H The fractured but whole αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 247 μηνύματα.

H Helium έγραψε στις 20:42, 17-08-17:

Lysippe σε ευχαριστώ για την απάντηση. Προσπαθησα να επικοινωνησω με την δερματολογο αλλά δεν την βρίσκω. Εντάξει, αφού δεν είναι κάτι επικίνδυνο, θα περιμένω, επιστρέφει τη Δευτέρα. Σ'ευχαριστώ!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η . Έχει γράψει 5,606 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 20:53, 17-08-17:

Αρχική Δημοσίευση από Helium
Lysippe σε ευχαριστώ για την απάντηση. Προσπαθησα να επικοινωνησω με την δερματολογο αλλά δεν την βρίσκω. Εντάξει, αφού δεν είναι κάτι επικίνδυνο, θα περιμένω, επιστρέφει τη Δευτέρα. Σ'ευχαριστώ!
Ευτυχώς η Δευτέρα είναι κοντά, οπότε δεν νομίζω να έχεις κάποιο πρόβλημα. Τη Δευτέρα να επικοινωνήσεις όπωσδήποτε με τη γιατρό σου όμως.
Το θέμα είναι πως είναι πολύ γνωστό ότι τρίχες που βρίσκονται πάνω σε ελιές δεν τις πειράζουμε ποτέ, ακόμα και με άλλους τρόπους αν κάνουμε αποτρίχωση. Για παράδειγμα το γράφει στις οδηγίες πάνω στο κερί του Λαδά που παίρνω από το φαρμακείο και μου το λέει κάθε φορά και η φαρμακοποιός μου. Τώρα τι σόι βοηθός είναι αυτή που δεν ήξερε κάτι τέτοιο τη στιγμή που το γνωρίζει απλός κόσμος... Εύχομαι απλά να έχει καεί ελαφρά η ελίτσα σου και να μην υπάρχει πρόβλημα, γράψε μας από Δευτέρας τι σου είπε η γιατρός σου.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lysippe

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lysippe
H Lysippe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 952 μηνύματα.

H Lysippe έγραψε στις 20:59, 17-08-17:

Ναι, συμφωνώ με τη Βάσω. Δεν το βρίσκω ζούπερ απαραίτητο να πας σε άλλον, αφού επιστρέφει τόσο σύντομα η δερματολόγος σου - αλλά να πας, τη Δευτέρα κιόλας. Μακάρι να μην είναι τίποτα, κι απλά να σου μείνει η ανησυχία.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Δραστήριο Μέλος

H Helium έγραψε στις 17:53, 22-08-17:

Λοιπόν πηρα τηλ τη δερματολογο και μιλησα με τη βοηθό. Της λέω λοιπόν ότι έχει αλλάξει χρώμα η ελιά στο σημείο που ήταν οι τρίχες και μου λέει ότι η αλλαγή του χρώματος δεν έχει να κάνει με το laser. Μάλλον ήταν λέει να γίνει. Και της λέω ότι έχουν πέσει οι τρίχες στο σημείο και μου λέει καλά, τότε θα επανέλθει το χρώμα, δεν είναι τίποτα.. ούτε αλοιφη μου πρότεινε ούτε τίποτα. Απ'οτι κατάλαβα το μόνο που την ενοιαξε είναι μην την κατηγορησω πως φταιει το laser. Που δεν είχα σκοπό να της πω τίποτα (κι ας νευριασα που μου χτύπησε την ελιά). Τέλος πάντων, αφού δεν είναι κάτι ανησυχητικο, δεν θα ασχοληθω άλλο. Πάντως όσες κάνετε laser να τις προσεχετε τις ελιές. Διάβασα ότι κανονικά πρέπει να τις καλύπτουν κατά τη διάρκεια του laser με hansaplast.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    ροζ ελαφαντάκι

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους