Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,092 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,047 μηνύματα σε 74,648 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Αδιαφορία για το περιβάλλον

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 10:45, 20-02-07:

Εχτές Καθαρά Δευτέρα έγινε κάτι που με εκνέυρισε ένα ζευγάρι με ένα παιδί άναψε φωτιά ακουσων άκουσων μέσα σε κάτι χόρτα είπα εντάξη είχε επιτήριση άν και την έβλεπα και εγώ μετά όμως μάζεψαν και έφυγάν χωρίς να την σβήσουν ή έστω να ρήξουν λίγο νερό, ήθελα να τους σταματήσω και να τους βρήσω για αυτό που έκαναν, θα μπορούσε να ήταν σε ένα δάσος, έρηξα 11/2 λιτρο νερό και την έσβησα εγώ εσείς τι θα κάνατε εκείνη την στιγμή; πιά άλλα πράγματα έχετε δεί που σας έκαναν έξω φρενών; τι παράδειγμα έδωσαν στο παιδί τους; ΓΙΑΤΙ είναι τόσο απερίσκεπτοι οι άνθρωποι πιστέυετε;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

soydelsur

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη soydelsur
H soydelsur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.

H soydelsur έγραψε στις 11:27, 20-02-07:

Παιδεία ανύπαρκτη.Ευαισθησία τί είναι αυτό?
Κράξιμο θέλανε.Τόσο υποανάπτυκτοι είναι μερικοί που θέλουν κάποιον πάνω απο το κεφάλι τους να έχει ρόλο μπάτσου για να κάνουν το σωστό.Μόνο που το διάβασα συγχίστηκα.Πού και να το έβλεπα...
Ευτυχώς δεν έχω δεί κάτι τόσο τραβηγμένο μέχρι στιγμής.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 11:29, 20-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από soydelsur
Παιδεία ανύπαρκτη.Ευαισθησία τί είναι αυτό?
Κράξιμο θέλανε.Τόσο υποανάπτυκτοι είναι μερικοί που θέλουν κάποιον πάνω απο το κεφάλι τους να έχει ρόλο μπάτσου για να κάνουν το σωστό.Μόνο που το διάβασα συγχίστηκα.Πού και να το έβλεπα...
Ευτυχώς δεν έχω δεί κάτι τόσο τραβηγμένο μέχρι στιγμής.
Άσε γιατι είμουν χάλια, η παρέα μου με τράβιξε να μην σηκωθώ αλιώς θα γινόταν χαμός, μόνο ένα παιδάκι πίγε να δεί τη φωτιά, και μηλάμε κούτσουρα μεγάλα, όχι βλακίες

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ALEX_

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη ALEX_
Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 626 μηνύματα.

O ALEX_ έγραψε στις 12:04, 20-02-07:

Ωραίο θέμα Μάνια.

Έχω δει φυσικά άπειρα τέτοια περιστατικά και επειδή έχω μεγάλη ευαισθησία στο περιβάλλον τα παίρνω άσχημα.Να πετάει τώρα ο αλλος ο βλάχος το πλαστικό κάτω ενώ ο κάδος απέχει λίγα μέτρα!!

Όσο για το που οφείλεται,θα έλεγα ότι μάλλον είναι η έλλειψη παιδείας.

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 12:05, 20-02-07:

το να πετάει ο άλλος αναμένο τσιγάρο απο το αυτοκίνητο απορώ δεν ξέρουν αυτό το να δείς πως το λένε....ΤΑΣΑΚΙ

Παράθεση

DrJ7000

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη DrJ7000
Ο DrJ7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 202 μηνύματα.

O DrJ7000 έγραψε στις 13:33, 20-02-07:

Εγώ εκνευρίζομαι όταν βλέπω αυτοκίνητο να ανοίγει παράθυρο και να πετά ποτήρια,σακούλες κλπ.
Δυστυχώς ο Έλληνας πάσχει από παιδεία.

Αρχική Δημοσίευση από ALEX_
.Να πετάει τώρα ο αλλος ο βλάχος το πλαστικό κάτω ενώ ο κάδος απέχει λίγα μέτρα!!
Αν και δεν είμαι βλάχος στην καταγωγή, είναι ενοχλητικό πλέον να χρησιμοποιείται η καταγωγή κάποιων με λάθος τρόπο.Είναι κρίμα για τους βλάχους.

Παράθεση

ALEX_

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη ALEX_
Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 626 μηνύματα.

O ALEX_ έγραψε στις 13:46, 20-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από DrJ7000

Αν και δεν είμαι βλάχος στην καταγωγή, είναι ενοχλητικό πλέον να χρησιμοποιείται η καταγωγή κάποιων με λάθος τρόπο.Είναι κρίμα για τους βλάχους.
Δίκιο έχεις φυσικά αλλά νομίζω ότι είναι σαφές οτι δεν το εννοούσα για την καταγωγή.

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη crazyhelen
H crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,257 μηνύματα.

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 13:58, 20-02-07:

Μανια, ΕΠΡΕΠΕ να κάνεις σκηνικό. Έπρεπε μαζί με όλη σου τη παρέα να υποχρεώσεις το ζευγάρι να σβήσουν τη φωτιά. Άλλωστε η φύση ανήκει σε όλους μας και έχουμε όλοι υποχρέωση να την προσέχουμε, γιατί η φωτιά που θα ανάψει ο ασυνείδητος, θα καταστρέψει πολλά στρέμματα δάσους και όχι μόνο το δεντράκι κάτω απ'το οποίο έκανε πικ-νικ.
Το χειρότερο που έχω δει, ήταν αυτοκίνητο στη Λ.Συγγρου, όπου απ'τα καυσαέρια της εξάτμισής του έχανες την ορατότητά σου. Μόνο ξύλο που δεν έπαιξα με τον τύπο!

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 18:32, 20-02-07:

Το ξέρω οτι έπρεπε αλλα με κρατούσαν 2 άτομα για να μην σηκωθώ, ξέρουν ότι άν σηκωνόμουν θα γινόταν χαμός

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 18:38, 20-02-07:

συγχίζομαι αφάνταστα όταν βλέπω οδηγούς αυτοκινήτων να πετάνε εξω απ το αυτοκίνητο Ο,ΤΙ λάχει!!! Είτε στην εξοχή είτε στην πόλη.
Και καλά όταν είναι σταματημένοι σε φανάρι (λέμε τώρα)......... άντε να το πετάνε εν κινήσει και να σου έρχεται στο παρμπριζ....είτε αυτο ειναι μύξα, είτε ροχάλα (ναι ρε... το κάνουν κι αυτο) είτε χαρτομάνδηλο είτε άδειο ποτηράκι του καφε είτε μπουκαλάκια είτε ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ λεμε!!!!

Το καλύτερο που έχω κάνει γιατί ήμουν και σε μεγάλα πρωινά κέφια, ήταν όταν μια δεσποινίς πέταξε στο φανάρι έξω από το παράθυρο της ένα ποτηράκι με καφε, το έπιασα και της το πέταξα παλι μέσα πάνω της στολίζοντας της με ανάλογα κοσμητικά επίθετα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 21:11, 20-02-07:

Τσαντιζομαι αφορητα οταν βλεπω διαφορους να πετανε στο δρομο το εισιτηριο τους μολις κατεβουν απ'το λεωφορειο ενω ο καδος ειναι 1 μετρο μακρια! Και γενικως πεταμενα χαρτια, διαφημιστικα χαρτια εξω απ'το μετρο, εφημεριδες τυπου athens voice οπου βρουν. Δεν μπορω να κανω πολλα, μουρμουριζω ενα "ζωο" γιατι δεν μπορω να το συγκρατησω και ως εκει. Περιμενω να παρω αυτοκινητακι να παραδειγματιστω απο την κουε οταν ξεχυθω στους δρομους

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 02:04, 21-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
...

Το καλύτερο που έχω κάνει γιατί ήμουν και σε μεγάλα πρωινά κέφια, ήταν όταν μια δεσποινίς πέταξε στο φανάρι έξω από το παράθυρο της ένα ποτηράκι με καφε, το έπιασα και της το πέταξα παλι μέσα πάνω της στολίζοντας της με ανάλογα κοσμητικά επίθετα.
Εύγεεε!!!! ΛΟΟΟΛ!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 10:25, 21-02-07:

συγχίζομαι αφάνταστα όταν βλέπω οδηγούς αυτοκινήτων να πετάνε εξω απ το αυτοκίνητο Ο,ΤΙ λάχει!!! Είτε στην εξοχή είτε στην πόλη.
Και καλά όταν είναι σταματημένοι σε φανάρι (λέμε τώρα)......... άντε να το πετάνε εν κινήσει και να σου έρχεται στο παρμπριζ....είτε αυτο ειναι μύξα, είτε ροχάλα (ναι ρε... το κάνουν κι αυτο) είτε χαρτομάνδηλο είτε άδειο ποτηράκι του καφε είτε μπουκαλάκια είτε ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ λεμε!!!!

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 11:13, 21-02-07:

xaxaxaxa ΚΟΥΕΕΕ!!!

Παράθεση

*natalia5555* (Ναταλία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη *natalia5555*
H Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 191 μηνύματα.

H *natalia5555* sagapw........... έγραψε στις 18:28, 24-10-10:

Καλά σύγουρα ήθελαν κράξιμο.Μιά φορά ένας αρκετα μεγάλος σε ηλικιά κυριος πέταξε πλαστικό κάτω ενώ λίγα μετρα πιο πέρα υπήρχε ο κάδος,φυσικά του έκανα παρατήρηση παρόλλο που δεν περιμενα να μ'ακουσει αλλα αντίθετα το σηκωσε απο κατω, ζητώντας συγγνώμη και το πέταξε μέσα στο κάδο.Να πώ την αλήθεια, είχα εκπλαγει γιατί περίμενα να με αγνοήσει και στη χειρότερη περίπτωση να με βρίσει και να μου πει να κοιτάξω τη δουλειά μου.Δυστηχώς όμως υπάρχουν πολλοί που το κάνουν αυτό,και δεν οφείλεται στ ότι δεν υπάρχουν κάδοι αλλα ότι βαριούνται να περπατήσουν λίγα μετρα πιο πέρα...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 18:31, 24-10-10:

Τυχερή ήσουν.
Μια μέρα έκανε κάποιος παρατήρηση σε έναν που έριχνε τα σκουπίδια του στον κάδο ανακύκλωσης και άκουσε τις βρισιές της ζωής του...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 16,841 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:18, 24-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από D_G
Τυχερή ήσουν.
Μια μέρα έκανε κάποιος παρατήρηση σε έναν που έριχνε τα σκουπίδια του στον κάδο ανακύκλωσης και άκουσε τις βρισιές της ζωής του...
Αν ο "κυριος" έριχνε τα μη ανακυκλωσιμα σκουπιδια,σε καδο ανακυκλωσης..παρα πολυ καλα του εκανε και τον στολισε.Δεν φτάνει που δεν ανακυκλωνουν οι ιδιοι,εμποδιζουν και τους αλλους να ανακυκλωσουν...με ποιο δικαιωμα;; ξερεις ότι όταν ριξεις τα μη ανακυκλωσιμα σκουπιδια σε καδο ανακυκλωσης,αχρηστευεται όλος ο καδος και δεν παει για ανακυκλωση πια;;;Εδω που μενω,με το που μπηκαν οι καδοι ανακυκλωσης,αρχισαν κατευθειαν να τους "λερωνουν" σε ενα μηνα..ουτε ενας δεν εμεινε..ετσι για δειγμα.Γυρναγα σε ολη τη ζακυνθο με τα σκουπιδια στο πορτ μπαγκαζ,για να βρω ΕΝΑΝ καδο ανακυκλωσης που να μην τον εχουν βρωμισει..και δεν βρηκα..με εμποδιζουν να κανω ανακυκλωση,ναι...ή οχι;;;;

Παράθεση

katalinos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη katalinos
Ο katalinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 446 μηνύματα.

O katalinos έγραψε στις 20:11, 24-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από D_G
Τυχερή ήσουν.
Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Αν ο "κυριος" έριχνε τα μη ανακυκλωσιμα σκουπιδια,σε καδο ανακυκλωσης..παρα πολυ καλα του εκανε και τον στολισε.Δεν φτάνει που δεν ανακυκλωνουν οι ιδιοι,εμποδιζουν και τους αλλους να ανακυκλωσουν...με ποιο δικαιωμα;; ξερεις ότι όταν ριξεις τα μη ανακυκλωσιμα σκουπιδια σε καδο ανακυκλωσης,αχρηστευεται όλος ο καδος και δεν παει για ανακυκλωση πια;;;Εδω που μενω,με το που μπηκαν οι καδοι ανακυκλωσης,αρχισαν κατευθειαν να τους "λερωνουν" σε ενα μηνα..ουτε ενας δεν εμεινε..ετσι για δειγμα.Γυρναγα σε ολη τη ζακυνθο με τα σκουπιδια στο πορτ μπαγκαζ,για να βρω ΕΝΑΝ καδο ανακυκλωσης που να μην τον εχουν βρωμισει..και δεν βρηκα..με εμποδιζουν να κανω ανακυκλωση,ναι...ή οχι;;;;

εννοεί ότι αυτός που έκανε την παρατήρηση , έφαγε βρίσιμο

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 16,841 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:21, 24-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από katalinos
εννοεί ότι αυτός που έκανε την παρατήρηση , έφαγε βρίσιμο
φτου!!!!!!!!!!...τσαμπα συγχιση πηρα...

Παράθεση

margaret13

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη margaret13
H margaret13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H margaret13 έγραψε στις 20:29, 24-10-10:

Όταν ήμουν μικρή έβλεπα συνέχεια να πετάνε διάφορα απο το τζάμι. Δεν με ενοχλούσε, το θεωρούσα φυσιολογικό. Τώρα όμως το θεωρώ απαράδεκτο. Για μένα φταίει το κράτος. Στην Αγγλία υπάρχει τσουχτερό πρόστιμο για κάτι ανάλογο. Τι να αλλάξει στην Ελλαδίτσα μας όταν όλα γίνονται χωρίς να τιμωρείται κανείς; Όσο και να φωνάζουμε εμείς οι λίγοι δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα. Νομίζω ότι είναι καιρός να μάθουμε την λέξη ΠΑΙΔΕΙΑ!!
http://www.dromostherapeia.gr/

Παράθεση

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Devina
H Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,044 μηνύματα.

H Devina έγραψε στις 22:01, 24-10-10:

Φυσικά και εγώ με τη σειρά μου έχω δει πολλούς αναίσθητους στο δρόμο μου που βαριούνται να κουνήσουν τα χέρια τους και τα πόδια τους για να κάνουν μια απλή κίνηση, όπως το να ρίξουν το σκουπίδι στη θέση του!

Δεν είναι απλά η Παιδεία που εννοείται ότι μας λείπει και κανείς δεν μεριμνεί ώστε οι νέες γενιές να έχουν νέες ιδέες αλλά λείπει και ανθρωπιά, σεβασμός.

Για πολλά χρόνια φυτεύαν στο μυαλό μας ότι το περιβάλλον είναι κάτι ξένο σε εμάς...ελάχιστοι μάθαιναν τι θα πει κινητοποίηση για αυτό το θέμα και πόσο σοβαρό είναι.

Το περιβάλλον, η φύση γενικότερα έχει ''αγανακτήσει'' και όποια αντίδραση είναι απολύτως δικαιολογημένη.

Μην έχουμε ΚΑΙ σε αυτό το θέμα την νοοτροπία αν δεν το κάνει ο άλλος, τι θα κάνω εγώ; εγώ θα σώσω τον πλανήτη;
Έτσι λέμε όλοι... Και ιδού.

Κάδοι ανακύκλωσης στη περιοχή μου υπάρχουν, αλλά φυσικά κανείς δεν υπολογίζει και δεν παρατηρεί το σχετικό αυτοκόλλητο που υπάρχει πάνω στους κάδους. Πετάνε μέσα ό,τι προκύψει.

Φυσικά και από τα αυτοκίνητα ό,τι καλό υπάρχει...
Ας ξυπνήσουμε και να σκεφτόμαστε καλύτερα πριν κουνήσουμε τα χέρια μας.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

star65

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη star65
Ο star65 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 51 μηνύματα.

O star65 Frankly, my dear, I don't give a damn έγραψε στις 02:54, 25-10-10:

πολλά ζητάτε όταν περιμένετε στην Ελλάδα της ρεμούλας και της αρπαχτής να ενδιαφέρεται κάποιος για την καθαριότητα

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 08:39, 25-10-10:

Δεν ζηταμε πολλα..ζηταμε τα ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ.Ακριβως επειδη υπαρχει αυτη η νοοτροπια ,δεν γινεται τιποτα σωστο.Ας κοιταξουμε τι κανει ο καθενας μας,και ας αφησουμε το ότι φταινε παντα οι αλλοι,και ότι ειναι θεμα νοοτροπιας

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

star65

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη star65
Ο star65 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 51 μηνύματα.

O star65 Frankly, my dear, I don't give a damn έγραψε στις 12:52, 25-10-10:

όταν η ίδια η πολιτεία δεν μπορεί να καλύψει την ανάγκη των πολιτών για καθαρό περιβάλλον,

όταν δεν λειτουργεί καμία βαθμίδα των θεσμών

τότε απευθυνόμαστε στον απλό πολίτη και το φιλότιμο του ε?

όχι ότι αντιτίθεμαι με αυτό που έγραψες..

απλά εξετάζω το αν θα πρέπει κάποιοι να είναι υπεύθυνοι για αυτό

Παράθεση

Iliaki (Βανίλια)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Iliaki
H Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 771 μηνύματα.

H Iliaki έγραψε στις 12:59, 25-10-10:

Όλα στην πολιτεία τα ρίχνουμε, μα δεν καταλαβαίνουμε ότι εμείς οι ίδιοι είμαστε η πολιτεία.

Παράθεση

Apro

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Apro
Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Tatoo artist . Έχει γράψει 812 μηνύματα.

O Apro έγραψε στις 13:10, 25-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από Iliaki
Όλα στην πολιτεία τα ρίχνουμε, μα δεν καταλαβαίνουμε ότι εμείς οι ίδιοι είμαστε η πολιτεία.
και για πες μου εσύ..., που θα ανακυκλώσει ο κόσμος τους ατελείωτους σωρούς από σκουπίδια....
που μόνο σκουπίδια δεν είναι, αλλά το μεγαλύτερο μέρος τους, αποτελείται από ανακυκλώσιμα υλικά, που για τον Έλληνα είναι σκουπίδι και για τον Γερμανό πηγή ενέργειας και ανάπτυξης....
και μετά παραπονιόμαστε για τις χωματερές....
τόσα χρόνια σας έκλεισαν τα μάτια και σας έπεισαν ότι δεν είναι έτσι, είναι γιουβέτσι και εσείς το φάγατε με όρεξη....
(δεν πάει σε εσένα η σκέψη μου, αλλά στους μεγαλυτέρους....)

Παράθεση

Iliaki (Βανίλια)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Iliaki
H Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 771 μηνύματα.

H Iliaki έγραψε στις 13:24, 25-10-10:

Μα οι περισσότεροι αδιαφορούν και πετάνε κάτω τα σκουπίδια τους, η ανακύκλωση μας πείραξε.....

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,282 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 15:55, 25-10-10:

Ποιος κερδίζει από την ανακύκλωση που κάνουν οι απλοί πολίτες; (οέο)

Παράθεση

Apro

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Apro
Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Tatoo artist . Έχει γράψει 812 μηνύματα.

O Apro έγραψε στις 17:04, 25-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Ποιος κερδίζει από την ανακύκλωση που κάνουν οι απλοί πολίτες; (οέο)
΄

ποιος...; όχι δε γνωρίζω, μα ούτε θέλω και να μάθω....
άστους να κερδίζουν..., σίγουρα γνωρίζουν καλά τί θα πει να χάνεις....
και εγώ το ίδιο μπορεί να έκανα στη θέση τους..., εσύ;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Apro : 25-10-10 στις 17:26.
Παράθεση

tsarachaf (Allah 1/3 MEΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη tsarachaf
Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 17:48, 25-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από Apro
και για πες μου εσύ..., που θα ανακυκλώσει ο κόσμος τους ατελείωτους σωρούς από σκουπίδια....
που μόνο σκουπίδια δεν είναι, αλλά το μεγαλύτερο μέρος τους, αποτελείται από ανακυκλώσιμα υλικά, που για τον Έλληνα είναι σκουπίδι και για τον Γερμανό πηγή ενέργειας και ανάπτυξης....
και μετά παραπονιόμαστε για τις χωματερές....
τόσα χρόνια σας έκλεισαν τα μάτια και σας έπεισαν ότι δεν είναι έτσι, είναι γιουβέτσι και εσείς το φάγατε με όρεξη....
(δεν πάει σε εσένα η σκέψη μου, αλλά στους μεγαλυτέρους....)
Κι ομως... Οταν εχει 5 καδους ολο κι ολο... Και μολις μπαινουν τους καταστρεφουν πετωντας τα μη ανακυκλωσιμα σκουπιδια... Ε οκ, φταει για πολλα η Πολιτεια... Αλλα οχι και γι' αυτο...

Αν μαθουμε να κραταμε καθαρους τους 5 καδους, οι 5 θα γινουν 10 συντομα... κι 10, 20 κ.ο.κ.

Αλλα, πρεπει πρωτα να βαλουμε μυαλο... Οταν δεν κανεις το πιο απλο που μπορεις να κανεις μονος σου, ειναι πραγματικα ανοητο, να απαιτεις απο τον αλλο, να κανει ενα βημα παραπανω...

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 17:57, 25-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από tsarachaf
Κι ομως... Οταν εχει 5 καδους ολο κι ολο... Και μολις μπαινουν τους καταστρεφουν πετωντας τα μη ανακυκλωσιμα σκουπιδια... Ε οκ, φταει για πολλα η Πολιτεια... Αλλα οχι και γι' αυτο...

Αν μαθουμε να κραταμε καθαρους τους 5 καδους, οι 5 θα γινουν 10 συντομα... κι 10, 20 κ.ο.κ.

Αλλα, πρεπει πρωτα να βαλουμε μυαλο... Οταν δεν κανεις το πιο απλο που μπορεις να κανεις μονος σου, ειναι πραγματικα ανοητο, να απαιτεις απο τον αλλο, να κανει ενα βημα παραπανω...
Συμφωνώ!
Στη γειτονιά μου είχα έναν κάδο ανακύκλωσης, και για χρόνια έριχναν τα κοινά σκουπίδια μέσα, το καλοκαίρι βρώμαγε από τις φλούδες των φρούτων, τελευταία εξαφανίστηκε και ψάχνω να βρω σε άλλη γειτονιά που να ρίχνω τις παλιές εφημερίδες και περιοδικά.
Αν δεν μας γίνει στους ίδιους συνείδηση, δεν μπορούμε να ρίχνουμε το άδικο μόνο στην πολιτεία, ας κοιτάξουμε οι ίδιοι τι παιδεία έχουμε και τι συνείδηση οικολογική.

Παράθεση

tsarachaf (Allah 1/3 MEΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη tsarachaf
Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 18:23, 25-10-10:

Και τις εφημεριδες και τα περιοδικα τα πεταγες ματαια σ' εκεινο τον καδο γιατι πολυ απλα, δεν γινοταν πλεον να ανακυκλωθουν τα περιεχομενα του...

Παράθεση

diotima

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη diotima
Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,868 μηνύματα.

O diotima έγραψε στις 21:06, 28-12-11:

Οι κάτοικοι της Κρήτης αντιδρούν στα σχέδια για γιγάντιες επενδύσεις Αιολικών Πάρκων και Φωτοβολταϊκών. Οργανώνονται σε παγκρήτιο δίκτυο και απαιτούν τον σεβασμό του τοπίου και της αγροτικής παραγωγής. Τάσσονται υπέρ των ανανεώσιμων πηγών ενέργειας αλλά με σχεδιασμό προς όφελος των πολιτών και όχι για το κέρδος των εταιριών.

Η Τηλεόραση από τους Πολίτες βρέθηκε στο Αμάρι του Ρεθύμνου και μίλησε με τους κατοίκους αλλά και με τους ειδικούς για τα σχέδια μετατροπής της Κρήτης σε μια γιγάντια μπαταρία που θα τροφοδοτεί όλη την Ελλάδα με ενέργεια. Οι κάτοικοι κατέθεσαν τον προβληματισμό τους για την ανάπτυξη εις βάρος άλλων τομέων της οικονομίας όπως η κτηνοτροφία και ο τουρισμός και μίλησαν για τη γη τους που βλέπουν να κινδυνεύει από τις ορέξεις μεγάλων εταιριών παραγωγής ενέργειας.

Οι ειδικοί επισημαίνουν πως η σχεδιαζόμενη παραγωγή είναι περίπου πενταπλάσια από τις ενεργειακές ανάγκες της Κρήτης και καταθέτουν τη διαφωνία τους με την κατασπατάληση φυσικών πόρων μιας περιοχής για να ευνοηθούν κάποιες άλλες, χωρίς περίσκεψη, με μόνο κριτήριο το κέρδος αλλά και με πενιχρά αντισταθμιστικά οφέλη.

Οι κάτοικοι της Κρήτης έχουν ήδη ενωθεί σε ένα παγκρήτιο δίκτυο κατά των Βιομηχανικών εγκαταστάσεων Ανανεώσιμων Πηγών ενέργειας και συντονίζουν τη δράση τους από τα Χανιά μέχρι τη Σητεία για την προστασία των περιοχών τους. Αντιπροτείνουν αδειοδότηση για μικρές εγκαταστάσεις για την κάλυψη των αναγκών κάθε τόπου και όχι υπερπαραγωγή προς όφελος ιδιωτών ενώ αμφισβητούν βάσιμα και το επιχείρημα για αύξηση των θέσεων εργασίας από τις βιομηχανικές εγκαταστάσεις των ΑΠΕ.
πηγή

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

pop corn

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη pop corn
H pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,093 μηνύματα.

H pop corn έγραψε στις 21:53, 28-12-11:

Αλληλεγγύη στους Κρητικούς.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ψαραδέλλη
H Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,674 μηνύματα.

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 19:36, 25-05-13:

Θυμάμαι μια φορά πήγα να πάρω από το αεροδρόμιο κάτι θειάδες της μάνας μου και σε κάποια φάση δίνω σε μια από αυτές που καθόταν από πίσω να κρατήσει ένα κουτάκι χυμό που έπινα. Τυχαία ρίχνω μια ματιά από τον αριστερό καθρέφτη του αυτοκινήτου μου και βλέπω ένα κουτάκι να κάνει τούμπες στο δρόμο. Σκέφτομαι α-πο-κλεί-ε-ται. Αλλά ας ρωτήσω καλού κακού.
"Από εμάς έφυγε αυτό;" ρωτάω τη θειά μου.
"Ποιο;" μου κάνει
"Το κουτάκι με το χυμό" της λέω
"Αααααα νόμιζα μου το έδωσες για να το πετάξω" μου λέει

Άμα ήταν έτσι το πετούσα και μόνη μου.

Φαντάζομαι τι θα σκέφτηκε ο από πίσω οδηγός ....ελληναράδες κι έτσι.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ψαραδέλλη : 25-05-13 στις 19:41.
Παράθεση

merry poppins

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη merry poppins
H merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 412 μηνύματα.

H merry poppins έγραψε στις 20:20, 25-05-13:

Εχω κανει και γω κατι παρομοιο αλλα με πακετο απο τσιγαρα...ενας τυπος σταματησε στο στοπ ενω στεκομουν στο πεζοδρομιο και στα ποδια μου επεσε ενα πακετο τσιγαρα ...ε το πακετο ξαναμπηκε μεσα στο αυτοκινητο με φορα απο τα δικα μου χερια...και φυσικα τον στολισα ....

αυτα ειναι θεματα παιδειας....δηλαδη πως αλλιως εξηγειται οταν βλεπω παιδακια να πετανε το χαρτι της σοκολατας κατω...; Μαγκια;

εν τω μεταξυ ειχα δει κατι περιεργο, σε ερημικη παραλια οπου η προσβαση ηταν σχετικα δυσκολη με αυτοκινητο...οικογενεια...εφαγε, ηπιε...αραξε και μετα μαζεψε τα σκουπιδια σε μια μαυρη σακουλα σκουπιδιων και ...τη παρατησε στη παραλια...απλα δε καταλαβα ποιος περιμεναν οτι θα τη μαζεψει; το σκουπιδιαριικο του λιμενικου;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη _fairygirl_
H Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 5,251 μηνύματα.

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 20:49, 25-05-13:

Δυστυχώς ή ευτυχώς ο άνθρωπος πάντα ήθελε να βρίσκει λύσεις προκειμένου να διευλύνει τη ζωή του καθώς δεν του άρεσαν οι χρονοβόρες διαδικασίες.
Δυστυχώς αυτή τη διάθεση να μη διαθέτει αρκετό χρόνο σε κάτι την είχε και όσον αφορά το περιβάλλον.Βλέπεις,το να κρατήσεις με το κουλόχερό σου 2 λεπτάκια ακόμη το εισιτήριο και να το πετάξεις στον κάδο που βρίσκεται στο επόμενο φανάρι είναι τόσο δύσκολο και επίπονο όσο το να σηκώσεις βάρη να πούμε.
Εγώ δεν μπορώ,πραγματικά τσαντίζομαι όταν βλέπω σκουπίδι κάτω στο δρόμο. Μη μιλήσω για τις γόπες στην παραλία.
Σκοτώθηκα μία φορά με'ναν άγνωστο για τη γόπα.
Ναι,συγγνώμη όμως το σκεπτικό μου είναι το εξής,γιατί να μολύνεις το χώρο όπου θα ζήσουν και άλλες γενιές και τα παιδιά σου μαζί;

Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 21:13, 25-05-13:

Τί θυμήθηκα τώρα... Περπατοῦσα μιὰ φορὰ στὸ δρόμο καὶ περνάω ἔξω ἀπὸ ἕνα μαγαζί. Ἐκεῖ λοιπὸν ποὺ περπατοῦσα, ξαφνικὰ βλέπω ἀπὸ τὸ μαγαζὶ νὰ ἐκσφενδονίζεται σὲ ἀπόσταση ἀναπνοῆς ἀπὸ ἐμένα ἕνα ἀναμμένο τσιγάρο... Ἂν ἤμουν ἐλάχιστα ἑκατοστὰ πιὸ μπροστά, θὰ εἶχε πέσει πάνω μου... Ἐκείνη τὴ στιγμὴ βέβαια δὲ σκέφθηκα τόσο πολὺ τὸ ζήτημα τοῦ περιβάλλοντος ὅσο τὸ ὅτι παρὰ τρίχα γλίτωσα νὰ ἔλθῃ πάνω μου τὸ ἀναμμένο τσιγάρο... Τουλάχιστον ὁ ἄνθρωπος ἀπὸ τὸ μαγαζὶ ἦταν εὐγενικὸς καὶ βγῆκε ἔξω καὶ μοῦ ζήτησε συγγνώμη... Δὲν μπορῶ νὰ καταλάβω ὅμως γιατί εἶναι τόσο δύσκολο νὰ ἔχῃ κάποιος ἕνα τασάκι αφοῦ θέλει ντὲ καὶ καλὰ νὰ καπνίσῃ στὸ μαγαζί...

Νὰ πῶ πάντως ὅτι κι ἐγὼ δὲν εἶμαι πάντα πρότυπο σχετικὰ μὲ τὸ περιβάλλον... Μπορεῖ στὸ λεωφορεῖο νὰ ἔχῃ καλαθάκι γιὰ νὰ πετάξῃς τὸ εἰσιτήριο, ἀλλὰ ἐγὼ πολλὲς φορὲς ξεχνιέμαι καὶ τὸ πετάω στὸν δρόμο...

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ψαραδέλλη
H Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,674 μηνύματα.

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 21:25, 25-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Πατρεύς

Νὰ πῶ πάντως ὅτι κι ἐγὼ δὲν εἶμαι πάντα πρότυπο σχετικὰ μὲ τὸ περιβάλλον... Μπορεῖ στὸ λεωφορεῖο νὰ ἔχῃ καλαθάκι γιὰ νὰ πετάξῃς τὸ εἰσιτήριο, ἀλλὰ ἐγὼ πολλὲς φορὲς ξεχνιέμαι καὶ τὸ πετάω στὸν δρόμο...
Πώς μπορείς και το κάνεις αυτό ρε συ;;;; Μου φαίνεται πολύ χοντρό να πετάξω κάτι στο δρόμο. Ακόμα και χαρτάκι από τσίχλα.
Εγώ σχεδόν σε όλες τις τσέπες από τα ρούχα μου ή μέσα στην τσάντα μου ή στο αμάξι μου βρίσκω ξεχασμένα χαρτάκια ή μικροσκουπιδάκια που τα κρατούσα για να τα πετάξω αργότερα αλλά ξεχνούσα.

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 21:41, 25-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Ψαραδέλλη
Πώς μπορείς και το κάνεις αυτό ρε συ;;;; Μου φαίνεται πολύ χοντρό να πετάξω κάτι στο δρόμο. Ακόμα και χαρτάκι από τσίχλα.
Εγώ σχεδόν σε όλες τις τσέπες από τα ρούχα μου ή μέσα στην τσάντα μου ή στο αμάξι μου βρίσκω ξεχασμένα χαρτάκια ή μικροσκουπιδάκια που τα κρατούσα για να τα πετάξω αργότερα αλλά ξεχνούσα.
Εγώ να δεις, που οι τσέπες μου είναι ζωντανό αρχείο των μετακινήσεων μου με ΜΜΜ από τα εισιτήρια των επισκέψεων και συναλλαγών όπου υπάρχει μηχάνημα με χαρτάκι για νουμεράκια, και βάλε ακόμα με το νου σου...

Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 22:28, 25-05-13:

Ξεχνιέμαι καμμιὰ φορά...

Θυμᾶμαι μία φορὰ τὸ ἑξῆς· εἶχα ἀγοράσει ἕνα παγωτὸ καὶ πέταξα τὸ περιτύλιγμα στὸ δρόμο. Στὸ ἀπέναντι πεζοδρόμιο ἦταν ἕνας τύπος καὶ μόλις μὲ εἶδε νὰ τὸ κάνω αὐτό, μοῦ τὴν εἶπε πολὺ ἄγρια... Ἔκτοτε προσέχω πολὺ τουλάχιστον μὲ τὸ χαρτὶ ἀπὸ τὸ παγωτό....

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 5,251 μηνύματα.

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 17:20, 26-05-13:

Same here.
Αρχική Δημοσίευση από DreamsRevenge
Εγώ να δεις, που οι τσέπες μου είναι ζωντανό αρχείο των μετακινήσεων μου με ΜΜΜ από τα εισιτήρια των επισκέψεων και συναλλαγών όπου υπάρχει μηχάνημα με χαρτάκι για νουμεράκια, και βάλε ακόμα με το νου σου...
Όχι μόνο οι τσέπες.
Τα πορτοφόλια είναι εξίσου "δημοφιλές" μέρος.

Παράθεση

Hlias-ccp

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Hlias-ccp
Ο Hlias-ccp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O Hlias-ccp . έγραψε στις 19:31, 09-06-13:

Πάντως επειδή την Τετάρτη (5 Ιουνίου) ήταν παγκόσμια ημέρα περιβάλλοντος, στο Σύνταγα-Μοναστηράκι-Θησείο έγιναν αρκετές εκδηλώσεις με αυτό το θέμα με κορύφωμα τη σημερινή μέρα... Αν και χθες πήγε να τα χαλάσει ο καιρός ο κόσμος ήταν αρκετός.

Παράθεση

aergos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη aergos
Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 383 μηνύματα.

O aergos έγραψε στις 23:25, 09-06-13:

Ξεχνιέμαι καμμιὰ φορά...

Θυμᾶμαι μία φορὰ τὸ ἑξῆς· εἶχα ἀγοράσει ἕνα παγωτὸ καὶ πέταξα τὸ περιτύλιγμα στὸ δρόμο. Στὸ ἀπέναντι πεζοδρόμιο ἦταν ἕνας τύπος καὶ μόλις μὲ εἶδε νὰ τὸ κάνω αὐτό, μοῦ τὴν εἶπε πολὺ ἄγρια... Ἔκτοτε προσέχω πολὺ τουλάχιστον μὲ τὸ χαρτὶ ἀπὸ τὸ παγωτό....
Απέλαση αυτών που βρωμίζουν την Ελλάδα, ΤΩΡΑ!!!!

Παράθεση

elepan (Παναγιώτης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη elepan
Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 441 μηνύματα.

O elepan I miss the sun. έγραψε στις 00:44, 10-06-13:

Φαντάζομαι τι θα σκέφτηκε ο από πίσω οδηγός ....ελληναράδες κι έτσι.
Κάτσε να πω μια ιστορία.
Είμαι καλοκαίρι στην Ελλάδα, πριν χρόνια… και βρίσκομαι στον κεντρικό δρόμο βγαίνοντας από Λίμνη(είναι χωριό της Εύβοιας). Είμαι με το αμάξι πρώτος, από πίσω είναι ένα δεύτερο και τρίτη είναι μια κόκκινη μερσέντες. Έχω δίπλα μου κοπέλα συνοδηγό. Κάποια στιγμή βλέπω στον καθρέφτη να φεύγει ένα χαρτί από παγωτό από το δεύτερο αμάξι και να πηγαίνει πίσω. Δεν είδα που πήγε και απλά συνεχίζω την διαδρομή. Ξαφνικά βλέπω την κόκκινη μερσέντες να προσπερνά σαν τρελή το δεύτερο αμάξι και να προσπαθεί να με πλησιάσει (εγώ είχα αναπτύξει μεγάλη ταχύτητα). Με τα πολλά βλέπω έναν μέσα στο αυτοκίνητο να ουρλιάζει να κάνει χειρονομίες και να με πλησιάζει. Κοιτάζω στο παρμπρίζ και βλέπω μπροστά του κολλημένο το χαρτί από το παγωτό. Αμέσως κατάλαβα.
Σταματάω δεξιά, σταματάει και εκείνος και αρχίζει να βρίζει την κοπέλα μου. Ορκιζόταν κιόλας πως την είδε να το πετάει. Να ωρύεται σαν τρελός, ήταν και ντερέκι γύρω στα 45, και παρ΄ ότι και εγώ είμαι τεράστιος ήταν τόσο θυμωμένος που πραγματικά νόμιζα πως θα σκοτωθούμε εκείνη την στιγμή. Η κοπέλα να τα έχει χάσει και να είναι έτοιμη να βάλει τα κλάμματα και εγώ μάταια να προσπαθώ να εξηγήσω πως δεν έφυγε από εμάς. Το βρισίδι και τα καντήλια που ακούσαμε, αφού απορώ πως κρατήθηκα και δεν του πάτησα μια στην μάπα. Χωρίς τελικά να πειστεί πως δεν είμασταν υπαίτιοι, πάτησε γκάζι και έφυγε σαν τον τρελό.
Και αναρωτιέμαι τώρα για τους γονείς αυτούς που δεν έχουν την στοιχειώδη παιδεία να διδάξουν στα παιδιά τους πως δεν πετάμε τα σκουπίδια μας από το παράθυρο! Δεν υπάρχει τίποτα πιο άσχημο και πιο προκλητικό. Αναρωτιέμαι πως φθάνουν άτομα να κάνουν σκουπιδαριό τους δρόμους, τις θάλασσες και να μην νιώθουν την ελάχιστη ντροπή. Έχω ζήσει και σε άλλες χώρες, τέτοια γαιδουριά… πρώτη φορά στη ζωή μου.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Engineer

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Engineer
Ο Engineer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 107 μηνύματα.

O Engineer κάποτε έγραψε στις 10:14, 10-06-13:

Εμένα μια φορά μου σκάσε στο παρμπριζ ένα φραπεδάκι γλυκό με γάλα

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 11:00, 10-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από aergos
Απέλαση αυτών που βρωμίζουν την Ελλάδα, ΤΩΡΑ!!!!
Ας βγω off topic. Εδώ στέλνουν στον Τσοχατζόπουλο τη σύνταξή του στη φυλακή.Λες και δεν έχει φάει πολλά τόσα χρόνια.
Το σκουπίδι που πέταξε μία φορά σας πείραξε.
Ντουντς,έλεος.

Αρχική Δημοσίευση από elepan
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άσχημο και πιο προκλητικό. Αναρωτιέμαι πως φθάνουν άτομα να κάνουν σκουπιδαριό τους δρόμους, τις θάλασσες και να μην νιώθουν την ελάχιστη ντροπή. Έχω ζήσει και σε άλλες χώρες, τέτοια γαιδουριά… πρώτη φορά στη ζωή μου.
Η πλειοψηφία των Ελλήνων "φημιζόμαστε" για το ενδιαφέρον και τη φροντίδα που δείχνουμε στο περιβάλλον.
Οι θάλασσες νομίζω είναι ένα από τα πολλά παραδείγματα της φύσης που το αποδεικνύουν.
Εγώ πιστεύω το εξής άντε πάει στο διάτανο τη θάλασσα μπορεί να μη τη σκέφτεσαι. Ναι κύριος,όμως το γεγονός ότι κάποια στιγμή αυτό θα "χτυπήσει" και τη δική σου πόρτα το σκέφτηκες ποτέ;

Παράθεση

Areti91

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Areti91
H Areti91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 281 μηνύματα.

H Areti91 έγραψε στις 11:11, 10-06-13:

Βρε παιδιά ποιες θάλασσες; Εδώ στις άκρες των δρόμων ξεχυλίζουν οι κάδοι των σκουπιδιών και ο κόσμος συνεχίζει να πετάει κι άλλα, κι ας πέφτουν κάτω. Δίπλα στο Metro Mall οι κάδοι ξεχυλισμένοι, τα σκουπίδια στο δρόμο, αλλά μέσα στο Mall χλίδα. Δεν ενδιαφέρεται ο δήμος να αδειάζει τους κάδους πιο συχνά, δεν ενδιαφέρεται και ο πολίτης να πάρει τα σκουπίδια του μαζί του ή να τα πάει λίγο πιο κάτω σε άλλο κάδο. Προχθές σταμάτησα σε ένα φανάρι πίσω από ένα φορτηγάκι και είδα τον οδηγό να πετάει τα αποτσίγαρα και κάτι άλλα σκουπιδάκια από το παράθυρο κατευθείαν στο δρόμο. Κατά τ' άλλα θέλουμε να είμαστε Ευρώπη....

Παράθεση

aergos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη aergos
Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 383 μηνύματα.

O aergos έγραψε στις 18:22, 10-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Engineer
Εμένα μια φορά μου σκάσε στο παρμπριζ ένα φραπεδάκι γλυκό με γάλα
Τον δοκίμασες;

Δικός μου δεν ήταν πάντως, εγώ τον πίνω σκέτο.

Παράθεση

Hlias-ccp

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Hlias-ccp
Ο Hlias-ccp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O Hlias-ccp . έγραψε στις 20:57, 13-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Areti91
Βρε παιδιά ποιες θάλασσες; Εδώ στις άκρες των δρόμων ξεχυλίζουν οι κάδοι των σκουπιδιών και ο κόσμος συνεχίζει να πετάει κι άλλα, κι ας πέφτουν κάτω. Δίπλα στο Metro Mall οι κάδοι ξεχυλισμένοι, τα σκουπίδια στο δρόμο, αλλά μέσα στο Mall χλίδα. Δεν ενδιαφέρεται ο δήμος να αδειάζει τους κάδους πιο συχνά, δεν ενδιαφέρεται και ο πολίτης να πάρει τα σκουπίδια του μαζί του ή να τα πάει λίγο πιο κάτω σε άλλο κάδο. Προχθές σταμάτησα σε ένα φανάρι πίσω από ένα φορτηγάκι και είδα τον οδηγό να πετάει τα αποτσίγαρα και κάτι άλλα σκουπιδάκια από το παράθυρο κατευθείαν στο δρόμο. Κατά τ' άλλα θέλουμε να είμαστε Ευρώπη....
Αυτό είναι κλασσική κίνηση που δίνει κατά κάποιο τρόπο και "άλλοθι" σε αυτούς που συνεχίζουν να πετάνε σκουπίδια.
Σου λέει στα σκουπίδια το πέταξε, το ότι είναι γεμάτοι οι κάδοι ως πάνω δεν τον πολυνοιάζει.
Ή το χειρότερο.
Σε μέρος που απλά έχει γίνει σκουπιδότοπος χωρίς να είναι, πάει ο άλλος και αφήνει ένα μικρό.
Σκεπτόμενος φυσικά " τόσα έχει, αυτό θα κάνει τη διαφορά?"

Επίσης σε ένα φεστιβάλ εδώ Ελλάδα, να γίνεται χαμός από σκουπίδια παντού κάτω.
Ξαφνικά ένας πηγαίνει καμιά 20αριά μέτρα παραπέρα και πετάει τα χαρτιά και το ποτηράκι του το πλαστικό στα σκουπίδια.
Ήταν από την Γερμανία έμαθα μετά...

Μπορεί να έχουμε 1000 καλά και 1000 άσχημα σαν λαός αλλά αυτό το πράγμα είναι ανεπίτρεπτο.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους