Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,074 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,657 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ειλικρίνεια

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,246 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 19:36, 18-03-10:

Είναι κλισέ πια να λέμε και να ακούμε πως όλοι αναζητούμε την ειλικρίνεια. Φράσεις όπως "μπορώ να ακούσω τα πάντα αλλά πες το μου στα μούτρα μου", "αυτό που με σκοτώνει είναι το ψέμα", "θέλω μια ντόμπρα εξήγηση" είναι γνωστές σε όλους μας. Είτε τις έχουμε πει είτε τις έχουμε ακούσει. Πόσο εύκολο είναι όμως να το τηρήσουμε αυτό; Πόσο εύκολο είναι να είμαστε απολύτως ειλικρινείς σε μια οποιαδήποτε σχέση (φιλική ή ερωτική); Πώς θα ήταν ο κόσμος μας αν ήμασταν όλοι απολύτως ειλικρινείς με όλους; Τι θα υπήρχε και τι θα έλειπε από αυτόν τον κόσμο; Είναι εφικτό τελικά να τηρήσουμε την υπόσχεση αυτή, οτι θα λέμε πάντα την αλήθεια; Γιατί ο κόσμος ζητάει πάντα ειλικρίνεια αλλά φοβάται παράλληλα την αλήθεια;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 22:00, 18-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Είναι κλισέ πια να λέμε και να ακούμε πως όλοι αναζητούμε την ειλικρίνεια. Φράσεις όπως "μπορώ να ακούσω τα πάντα αλλά πες το μου στα μούτρα μου", "αυτό που με σκοτώνει είναι το ψέμα", "θέλω μια ντόμπρα εξήγηση" είναι γνωστές σε όλους μας. Είτε τις έχουμε πει είτε τις έχουμε ακούσει. Πόσο εύκολο είναι όμως να το τηρήσουμε αυτό; Πόσο εύκολο είναι να είμαστε απολύτως ειλικρινείς σε μια οποιαδήποτε σχέση (φιλική ή ερωτική); Πώς θα ήταν ο κόσμος μας αν ήμασταν όλοι απολύτως ειλικρινείς με όλους; Τι θα υπήρχε και τι θα έλειπε από αυτόν τον κόσμο; Είναι εφικτό τελικά να τηρήσουμε την υπόσχεση αυτή, οτι θα λέμε πάντα την αλήθεια; Γιατί ο κόσμος ζητάει πάντα ειλικρίνεια αλλά φοβάται παράλληλα την αλήθεια;
Υπαρχει ανθρωπος χωρις αδυναμιες? -Οχι.
Οριστε για ποιους λογους δε λεμε παντα την αληθεια...Ειτε ντεπομαστε, ειτε νομιζουμε οτι ετσι θα πληγωθει ο αλλος λιγοτερο ή καθολου, ειτε γιατι θελουμε να κοροιδεψουμε, να εκμεταλλευτουμε...κ.ο.κ...
Ολοι την αναζητουμε, αλλα ολοι εχουμε πει ψεματα (μικρα, μεγαλα δεν εχει σημασια) και οχι απλα καποιες, λιγες ή πολλες φορες τη φοβομαστε, αλλα δεν την αντεχουμε, αφου καλλιστα ειναι ικανη να μας πονεσει παρα πολυ...
Δυστυχως μας αρεσει το "χαιδεμα", το "χρυσο χαπακι", τα ροζ συννεφακια, μεχρι που καποια στιγμη φθανουμε στα ορια μας και γυρευουμε την ειλικρινεια οσο κι εαν γνωριζουμε οτι θα μας πονεσει, αφου ουσιαστικα ειτε σε πονεσει ειτε οχι, εν τελει σε λυτρωνει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μελιώ (-Το Νου Σου Στην- Αμέλεια)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Μελιώ
H -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 548 μηνύματα.

H Μελιώ το παπί έκανε πιπί στο Μισισιπή και έγραψε στις 00:18, 25-03-10:

Είναι κλισέ πια να λέμε και να ακούμε πως όλοι αναζητούμε την ειλικρίνεια. Πόσο εύκολο είναι όμως να το τηρήσουμε αυτό; Πόσο εύκολο είναι να είμαστε απολύτως ειλικρινείς σε μια οποιαδήποτε σχέση (φιλική ή ερωτική); Πώς θα ήταν ο κόσμος μας αν ήμασταν όλοι απολύτως ειλικρινείς με όλους; Τι θα υπήρχε και τι θα έλειπε από αυτόν τον κόσμο; Είναι εφικτό τελικά να τηρήσουμε την υπόσχεση αυτή, οτι θα λέμε πάντα την αλήθεια; Γιατί ο κόσμος ζητάει πάντα ειλικρίνεια αλλά φοβάται παράλληλα την αλήθεια;

Κλισέ ... βρε Χιμέλα μου, πράγματι δυστυχώς δεν θα διαφωνήσω ... κλισέ .
Δυστυχώς , φτάσαμε στο σημείο το αυτονόητο να επιβραβεύεται ως ... υπερβατικό

Τεςπα ...
Προσωπικά το μόνο που έχω να πω είναι πως :

..στους καιρούς της παγκόσμιας εξαπάτησης, το να λέει κανείς την αλήθεια είναι επαναστατική πράξη...
Και ίσως να είναι η μόνη " επανάσταση " που μας απέμεινε .....

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

evi_zoi (Εύη - Ζωή)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη evi_zoi
H Εύη - Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 286 μηνύματα.

H evi_zoi is divorced and.... έγραψε στις 22:51, 26-06-10:

Μικρότερη έλεγα ΠΑΝΤΑ την αλήθεια ακόμα και αν ήξερα οτι θα πληγώσει πολυ τον άλλον ("μα φυσικα και νομίζω οτι σε κερατώνει, κοίτα τους!" , "οχι δεν μ'αρεσει το κούρεμα σου", " ναι,είναι αλήθεια οτι τα εχω μαζί σου μονο για να κερδίσω ένα στοίχημα!" )

Πλέον δεν το κάνω...(Αναγκαστικά,για να είμαι ειλικρινής αφου σταμάτησαν πολλά άτομα να μου μιλάνε...)
Δεν υπάρχει λόγος να πληγώνουμε τους άλλους αν δεν είναι ανάγκη...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

skoumas

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη skoumas
Ο skoumas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 38 μηνύματα.

O skoumas eστεκι rox έγραψε στις 02:38, 29-06-10:

η ειλικρίνια συνήθως είναι πιο κοντά στις αρνητικές μας σκέψεις, αυτές που φοβόμαστε να πούμε.

φοβόμαστε, πρόσεξε, την ειλικρίνια σαν μέσω καταστροφής της καλής μας ζωής. αυτό που φοβόμαστε είναι ότι τις αρνητικές μας σκέψεις τις έχουμε μόνο εμείς και κανείς άλλος, οποτε και θα είμαστε 'οι κακοί της υποθεσης'.

πιστεύω πως σήμερα, αυτή την μέρα, της 'έπικοινωνίας' και της 'τεχνολογικής ευημέριας' στερούμαστε κάτι πολύ βασικό . και αυτό είναι η αποδοχή του λάθου και του φόβου. ταιζόμαστε, αν θες, με το πρότυπο του τελειου, του δυνατού μέσα από ένα πλαστογράφημα που λέγεται τηλεόραση. έτσι λοιπόν ...η αδυναμία θεωρείται σφάλμα. και το σφάλμα είναι κακό. και το σφάλμα δεν εκφράζεται. αποτέλεσμα αυτού, το ψέμα.η ειλικρίνια πάει περίπατο στα ενδότερα μας, μέχρι να γίνει στρες.

έτσι λοιπόν πιστεύω πως μία μέρα ο άνθρωπος θα καταλάβει πως την αξία στην ζωή την έχουν τα πάθη και τα λάθη.
το να σκύβεις το κεφάλι και να παραδέχεσαι ότι είσαι αδύναμος είναι το πρώτο βήμα ενός ανθρώπου προς την αγάπη του εαυτού του και των γύρω του.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Jimmaki (Δήμητρα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Jimmaki
H Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 63 μηνύματα.

H Jimmaki έγραψε στις 14:54, 05-07-10:

πολλές φορες αναγκαζομαστε να λεμε ψεμματα σε αλλους επειδη φοβομαστε πως η αληθεια ειτε θα τους τσαντιζει ειτε θα τους πληγωσει επισης δεν ειναι λιγες οι φορες που και σε εμας εχουν ψεμματα για τους ιδιους λογους ας αναρωτηθουμε λοιπον τι προτιμα τη σκληρη αληθεια η τα γλυκα αλλα στη συνεχεια(τυψεις) πικρα ψεμματα και ας πραξουμε αναλογα απεναντι και στους αλλους

Παράθεση

Pure_Seduction

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Pure_Seduction
H Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται 3D designer . Έχει γράψει 2,025 μηνύματα.

H Pure_Seduction ΠΑΝΤΟΥ ΜΑΖΙ! έγραψε στις 09:24, 03-08-11:

Θελω ο αλλος να ειναι ειλικρινης μαζι μου,οπως και εγω ειμαι πολυ ντομπρο ατομο σε σημειο να πληγωνω τον αλλον απο την ωμοτητα μου.
Αν και προσπαθω να εξαλειψω αυτο το σημειο και οτι λεω να το λεω λιγο πιο ομορφα,θελω και οι αλλοι να κανουν το ιδιο.

Παντως πολλες φορες η αληθεια με εχει σκοτωσει,ισως να αποζηταω και εγω η ιδια τα λευκα ψεματα καμια φορα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

pavlina20423

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη pavlina20423
H pavlina20423 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H pavlina20423 έγραψε στις 15:54, 05-08-11:

εγω μονο ειλικρινεια ζητησα. και πηρα τα @@ μου

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,246 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 09:20, 13-10-12:

Είναι η απόλυτη ειλικρίνεια θεμιτή με σκοπό την καθαρή συνείδηση;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μάξιμος
Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 1,486 μηνύματα.

O Μάξιμος έγραψε στις 09:52, 13-10-12:

Αραγε, είμαστε σε θέση όταν λέμε κάτι(αλήθεια), να απεικονίζει την πραγματικότητα;
Ακόμα και στην περίπτωση που αυτό που λέμε απεικονίζει την πραγματικότητα, ο απέναντι μας, είναι σε θέση να αποκωδικοποιήσει δίχως απώλειες στο νόημα, αυτά που ακούει;

Δηλαδή, κάποιες φορές είναι προτιμότερη η σιωπή. Κάποιες άλλες όχι.
Αλλά, αν μιλήσεις, να έχεις προετοιμάσει τον εαυτό σου να σηκώσεις το βάρος αυτών που λες.

Υ.Γ. δεν τίθεται θέμα συνειδητής εξαπάτησης του απέναντι. Είναι κάτι που δεν το εξετάζουμε.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,551 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 09:58, 13-10-12:

Πολλές φορές η αλήθεια πραγματικά σκοτώνει. Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ικανοί να την αντιμετωπίσουν, γιαυτό και πολλοί χρειάζονται ένα ψέμα για να τους δώσει ελπίδα και να τους κάνει να περάσουν μια δύσκολη στιγμή.

Όπως το να λες σε έναν άρρωστο πως θα γίνει καλά ή σε ένα παιδί που έχασε τη μητέρα του πως αυτή τον προσέχει από τον παράδεισο κτλ. Το να λες ψέματα δεν είναι πάντοτε κακό, εξαρτάται ο λόγος που το κάνεις, για να βοηθήσεις ή για να σαμποτάρεις. Όπως είναι κακό το να λες ένα ψέμα για να διαβάλλεις πχ κάποιον το ίδιο και περισσότερο εγκληματικό είναι να λες σε κάποιον την αλήθεια όταν ξέρεις ότι αυτή θα τον καταστρέψει.

Θυμήθηκα μια ταινία που έχει αυτό ακριβώς το θέμα The Invention of Lying, αρκετά καλή, δείχνει πως θα ήταν ο κόσμος χωρίς ψεύτες.

Παράθεση

yperoxi

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη yperoxi
H yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 465 μηνύματα.

H yperoxi Wake up, rise up έγραψε στις 09:27, 18-10-12:

Πάντως, όσο κι αν οι άνθρωποι ισχυρίζονται ότι θέλουν ειλικρίνεια κ αλήθεια, συχνά, ενώ αυτή μπορεί να βρίσκεται μπροστά τους, επιλέγουν να αρνηθούν να τη δουν για να μην πληγωθούν εν τέλει.

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gilda
H Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 09:30, 18-10-12:

Μια φορά είπα την αλήθεια σε μια φίλη μου.
Έκανε κάτι για το οποίο την κορόιδευαν όλοι πίσω από την πλάτη της, όλοι το σχολίαζαν και μάλιστα γι αυτό είχε χάσει και μια σχέση.
Της είπα την αλήθεια, για το τι κάνει άθελά της, ώστε να την προστατεύσω και να μην πληγωθεί.
Το αποτέλεσμα?
Την έχασα από φίλη γιατί θεώρησε ότι θέλησα να την ξεφτυλίσω, και ολοι οι άλλοι που την έθαβαν πίσω απ την πλάτη της είναι τώρα φίλοι της.

Παράθεση

yperoxi

Πολύ δραστήριο μέλος

H yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 465 μηνύματα.

H yperoxi Wake up, rise up έγραψε στις 10:04, 18-10-12:

Η υπερβολική ειλικρίνεια ορισμένες φορές μπορεί να στοιχίσει.

Δεν θέλω με τίποτα να υποστηρίξω ότι το ψέμμα είναι λύση αλλά, ίσως, να είναι καλύτερα, σε ορισμένες περιπτώσεις, κάποιος να μη λέει τίποτα.
Ούτε αλήθεια ούτε ψέμματα. Απλά τίποτα. Εκτός αν πρόκειται για κάτι πολύ σοβαρό όπου η αλήθεια επιβάλλεται.

Βέβαια πολλοί ταυτίζουν το να μη μιλάς για κάτι με ψέμμα.

Και μόλις πεις την αλήθεια βγάζουν το δίκανο!

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 10:12, 18-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από yperoxi
Η υπερβολική ειλικρίνεια ορισμένες φορές μπορεί να στοιχίσει.

Δεν θέλω με τίποτα να υποστηρίξω ότι το ψέμμα είναι λύση αλλά, ίσως, να είναι καλύτερα, σε ορισμένες περιπτώσεις, κάποιος να μη λέει τίποτα.
Ούτε αλήθεια ούτε ψέμματα. Απλά τίποτα. Εκτός αν πρόκειται για κάτι πολύ σοβαρό όπου η αλήθεια επιβάλλεται.

Βέβαια πολλοί ταυτίζουν το να μη μιλάς για κάτι με ψέμμα.

Και μόλις πεις την αλήθεια βγάζουν το δίκανο!
Αυτό ακριβώς. Κι εγώ τώρα πια δεν λέω ΤΙΠΟΤΑ.
Αυτό ακριβώς έχω προσέξει, αν δεν λες απολύτως τίποτα, κρατάς και τους φίλους σου και όλα μια χαρά.
Αν αντίθετα πεις κάτι, βγαίνεις η κακιά της υπόθεσης. Άσχετα απ το αν πας να προστατέψεις κάποιον.
Με τη μόνη διαφορά ότι πρέπει να θυμόμαστε ότι και οι άλλοι δεν θα μας λένε πράγματα που παρατηρούν, ώστε να μην βγουν εκείνοι οι κακοί.
Και το αποτέλεσμα? Μια ωραιότατη κρυφή συμφωνία υποκρισίας.
Εγώ δεν σου λέω τίποτα για τη μύξα σου που κρέμεται για να μην σε προβάλλω, εσύ δεν μου λες τίποτα για την αναπνοή μου που βρωμάει για να μην με προσβάλλεις και όλοι είμαστε βρωμιάρηδες εν αγνοία μας, ευτυχισμένοι και πάνω απ όλα "φίλοι".

Παράθεση

yperoxi

Πολύ δραστήριο μέλος

H yperoxi Wake up, rise up έγραψε στις 10:52, 18-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από Gilda
Και το αποτέλεσμα? Μια ωραιότατη κρυφή συμφωνία υποκρισίας.
Εγώ δεν σου λέω τίποτα για τη μύξα σου που κρέμεται για να μην σε προβάλλω, εσύ δεν μου λες τίποτα για την αναπνοή μου που βρωμάει για να μην με προσβάλλεις και όλοι είμαστε βρωμιάρηδες εν αγνοία μας, ευτυχισμένοι και πάνω απ όλα "φίλοι".
Αχαχαχα!!!!! Πολύ πετυχημένο! (κι όμως τόσο αληθινό!)

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 10:53, 18-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από yperoxi
Αχαχαχα!!!!! Πολύ πετυχημένο! (κι όμως τόσο αληθινό!)
Θλιβερό μου φαίνεται.

Παράθεση

italian

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη italian
Ο italian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 45 ετών . Έχει γράψει 140 μηνύματα.

O italian έγραψε στις 11:15, 22-02-13:

Ωραία γκόμενα η ειλικρίνεια. Από πολύ μικρός την γούσταρα πάντα ήθελα να την έχω ερωμένη. Την διεκδικούσα και ας μου τα "φόραγε" μερικές φορές. Δεν έπαψα στιγμή όμως να την θαυμάζω, να την επιζητώ, να την θεωρώ απαραίτητη. Ακόμα και αν γίνεται καυτή πολλές φορές. Προφανώς και δεν πρόκειται για εύκολη κατάκτηση. Θέλει συνεχές φλερτάρισμα και αγώνα για να σου κάτσει. Και αν σου κάτσει...? Προσωπικά νιώθω πάρα πολύ ικανοποιημένος όλες τις φορές. Και ας με πληγώνει ενίοτε δεν φταίει αυτή, οι αντοχές πρέπει να προσαρμόζονται στις υψηλές τις απαιτήσεις. Δεν μιλάμε για καμιά γκόμενα ξενέρωτη, είναι γυναίκα λάβα Αίτνα την λένε στο επίθετο. Πάντοτε όμως, ακόμα και όταν δεν το νιώθω εξ'αρχής, συνειδητοποιώ ότι είναι αυτό που τελικά χρειάζομαι για να ζήσω.

Πλέον είμαι έτοιμος για όλα μαζί της αρκεί να'ρχεται πάντα γυμνή, δεν την μπορώ κεκαλυμμένη.

Κάλλιο ειλικρίνεια καυτή, παρά χάδια στο αυτί.

Βεζούβιος

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 12:18, 22-02-13:

Όσο μεγαλώνω βλέπω οτι τελικά οι άνθρωποι δεν θέλουν την ειλικρίνεια. Προτιμούν το ψεύτικο, την υποκρισία, το χάϊδεμα κι ας είναι προσποιητό. Αναρωτιέμαι, τόσο πολύ φοβούνται να ακούσουν την αλήθεια; Είναι σίγουρο τι η ειλικρίνεια συνοδεύεται από πολλή μοναξιά. Αλλά προσωπικά προτιμώ αυτό παρά μια ζωή στην υποκρισία και το ψέμα. Νιώθω ελεύθερη γιατί είμαι ειλικρινής. Λόγω κοινωνικών συναναστραφών βέβαια αναγκάζομαι πολλές φορές να βάλω τη μάσκα. Πόσο τη μισώ αυτή τη μάσκα και πόσο με κουράζει... Πόσο πιο ωραία θα ήταν η ζωή αν ήξερα τι σκέφτονται οι άλλοι κι έλεγα κι εγώ αυτά που ήθελα... Τι κρίμα να ταλαιπωρούμε έτσι τους εαυτούς μας...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

italian

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο italian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 45 ετών . Έχει γράψει 140 μηνύματα.

O italian έγραψε στις 13:56, 22-02-13:

Δυστυχώς αυτά που αναφέρεις Himela τα βλέπω κ'εγώ να συμβαίνουν γύρω μου κατά κόρον. Οι υποκριτές, οι διπλωμάτες (με πτυχίο), οι ψεύτες αντί να απομονώνονται από τον κοινωνικό περίγυρο, συνήθως περιβάλονται από ένα πέπλο γοητείας για τα "κατορθώματα" τους. Και δυστυχώς πράγματι η ειλικρίνεια φέρνει ποσοτικά περισσότερη μοναξιά αλλά ποιοτικότερη συντροφικότητα . Και ελευθερία όπως σωστά συμπλήρωσες. Από εκεί και πέρα ο καθένας κάνει τις επιλογές του.

Επίσης υπάρχουν και κοινωνικές συναναστροφές, π.χ στη δουλειά όπου οφείλεις να εκτελείς και εντολές εκ των άνωθεν, αλλά νομίζω ότι αυτές οι περιπτώσεις είναι εξαιρέσεις μιας και δεν αφορούν προσωπικές μας υποθέσεις.

Παράθεση

Akis_Megara (possit felix esse)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Akis_Megara
Ο possit felix esse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,292 μηνύματα.

O Akis_Megara Vanitas vanitatum, omnia vanitas έγραψε στις 15:19, 22-02-13:

Στάνταρ αυτό. Η αλήθεια πονάει, γιαυτό οι περισσότεροι θέλουν να τους λες αυτά που θέλουν να ακούσουν.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 02:37, 25-02-13:

Η ειλικρίνεια στις σχέσεις, σε οποιεσδήποτε σχέσεις, δημιουργεί καλύτερη ζωή, βελτιώνει κι εξελίσσει. Μερικές φορές, τσουρουφλάει. Η ειλικρίνεια απέναντι στον εαυτό μας και στους άλλους είναι στάση ζωής, οπότε εξαρτάται η ιδιοσυγκρασία του κάθε ατόμου τί αντέχει και πόσο αντέχει, τα όρια που λέμε. Καμμιά φορά εσύ θες να πεις, ο άλλος που χεις απέναντί σου αντέχει ν'ακούσει; Η εσυ θέλεις ν'ακούσεις, ο άλλος αντέχει να είναι ειλικρινής; Γιάυτό καταλήγω πως είναι στάση ζωής. Η είναι κάποιος ειλικρινής ή δεν είναι, δεν υπάρχει ''μέση ειλικρίνεια''.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 25-02-13 στις 02:50.
Παράθεση

Ρόζα Νέρα Flamingo

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρόζα Νέρα Flamingo
H Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 709 μηνύματα.

H Ρόζα Νέρα Flamingo Κάθε σταυροδρόμι κρύβει μια ιντιφάντα έγραψε στις 04:02, 25-02-13:

πως θα ταν ο κοσμος αν ολοι ελεγαν την αληθεια?

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 13:09, 25-02-13:

Θα ήμασταν όλοι πιο ευτυχισμένοι και ανέμελοι νομίζω. Θα είχαμε μάθει να αντιμετωπίζουμε καλύτερα τον πόνο και τη θλίψη. Δε θα υπήρχε η καχυποψία ούτε η πονηριά.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 14:54, 25-02-13:

Απλά μερικές φορές είναι αλήθεια είναι υποκειμενική.
Πχ εγώ βλέπω μια κοπέλα και τη θεωρώ άσχημη. Γιατί να πάω να της το πω, όταν μπορεί κάποιος άλλος να τη δει και να τη θεωρήσει όμορφη? Γιατί να την πληγώσω για κατι που δεν ειναι γεγονός, αλλά μόνο η αλήθεια των δικών μου ματιών???

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 16:33, 25-02-13:

Μην κολλάς στις υποκειμενικές αλήθειες διαλύοντάς μου το επιχείρημα... Μιλάμε για αλήθειες σε συναισθήματα, σε πράγματα πρακτικά, που μας βασανίζουν. "Μ' αγαπάς; - Ναι, όχι." "Ερωτεύτηκα μια άλλη γυναίκα." "Σε απολύω γιατί θεωρώ οτι δεν είσαι καλός στη δουλειά σου." "Αντιπαθώ πολύ τον αδελφό σου." κλπ κλπ κλπ.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 01:37, 26-02-13:

Πιστεύω πως η βάση είναι η ειλικρινής σχέση που έχεις με τον εαυτό σου. Απο εκεί ξεκινά το αν θα είσαι ειλικρινής κι απέναντι στους γύρω σου. Και είναι πολύ πιο δύσκολο να είσαι ειλικρινής με τον εαυτό σου, δύσκολο υπο την έννοια πως μερικές φορές σκέφτεσαι, αισθάνεσαι πράγματα που δε θα φανταζόσουν, οπότε και λιποτακτείς στη σκέψη του να ''σου'' πεις την αλήθεια, γιατί είναι πολύ πιθανό να πονέσεις. Ομως είναι ο σωτήριος δρόμος αυτός, δεν υπάρχει άλλη επιλογή για τη σωτηρία. Οσοι επιλέγουν να ζουνε με ψέμματα, κάποια στιγμή τα βρίσκουν μπροστά τους σε μεγάλα εμπόδια, καμμιά φορά ανυπέρβλητα. Οσοι ακολουθούν το δρόμο της αλήθειας, βρίσκουν κι αυτοί εμπόδια, αλλά τα αντιμετωπίζουν γρηγορότερα και με μεγαλύτερες δρασκελιές ξανοίγονται στη ζωή.

Αρχική Δημοσίευση από Ρόζα Νέρα Flamingo
πως θα ταν ο κοσμος αν ολοι ελεγαν την αληθεια?
Απλά υπέροχος.... ονειρικός. Ομως είναι όνειρο, η Ευα με το μηλαράκι μας την έκανε τη ζημιά. Οπότε νομίζω πως είναι καλύτερα απο το να ονειρευόμαστε έναν καλύτερο κόσμο, να ονειρεύομαστε να γίνουμε εμείς καλύτεροι άνθρωποι!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 26-02-13 στις 01:45.
Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 09:06, 26-02-13:

Μην κολλάς στις υποκειμενικές αλήθειες διαλύοντάς μου το επιχείρημα... Μιλάμε για αλήθειες σε συναισθήματα, σε πράγματα πρακτικά, που μας βασανίζουν. "Μ' αγαπάς; - Ναι, όχι." "Ερωτεύτηκα μια άλλη γυναίκα." "Σε απολύω γιατί θεωρώ οτι δεν είσαι καλός στη δουλειά σου." "Αντιπαθώ πολύ τον αδελφό σου." κλπ κλπ κλπ.
"Κόλλησα" εγώ σε υποκειμενικές αλήθειες και σου διελυσα το επιχείρημα?
Απλα έγραψα τη γνώμη μου. Δεν κόλλησα πουθενα, πόσο μάλλον να σου διαλύσω κάποιο επιχειρημα.
Ντόινγκ Χιμέλα, Ντόινγκ.
Θες αλήθεια, αλλά δεν βλεπεις μπροστά σου μου φαίνεται.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 12:08, 26-02-13:

"Κόλλησα" εγώ σε υποκειμενικές αλήθειες και σου διελυσα το επιχείρημα?
Απλα έγραψα τη γνώμη μου. Δεν κόλλησα πουθενα, πόσο μάλλον να σου διαλύσω κάποιο επιχειρημα.
Ντόινγκ Χιμέλα, Ντόινγκ.
Θες αλήθεια, αλλά δεν βλεπεις μπροστά σου μου φαίνεται.

Τζίλντα μου, εσύ αναφέρθηκες πιο πολύ στα ''γούστα''. Η Χιμέλα μίλησε για πιο βαθιά θέματα, όπως τα παραπάνω

Παράθεση

Dalian (Substrata)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dalian
H Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 2,611 μηνύματα.

H Dalian έγραψε στις 12:40, 26-02-13:

Δυστυχώς η εμπειρία μου έχει δείξει πως οι περισσότεροι άνθρωποι δεν αντέχουν να ακούν την αλήθεια,κακομάθανε στα ψέμματα και στις αυταπάτες μάλλον. Ο κόσμος θα ήταν πολύ καλύτερος πιστεύω αν όλοι είμασταν απόλυτα ειλικρινείς.

Παράθεση

Ρόζα Νέρα Flamingo

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρόζα Νέρα Flamingo
H Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 709 μηνύματα.

H Ρόζα Νέρα Flamingo Κάθε σταυροδρόμι κρύβει μια ιντιφάντα έγραψε στις 14:28, 26-02-13:

Πχ εγώ βλέπω μια κοπέλα και τη θεωρώ άσχημη. Γιατί να πάω να της το πω, όταν μπορεί κάποιος άλλος να τη δει και να τη θεωρήσει όμορφη? Γιατί να την πληγώσω για κατι που δεν ειναι γεγονός, αλλά μόνο η αλήθεια των δικών μου ματιών???
αυτο δεν ειναι θεμα αληθειας , ειναι οτι μαθαινουμε να σκεφτομαστε και να υπολογιζουμε την εξωτερικη εμφανιση , σε μια ισορροπημενη κοινωνια , τα αξιακα πλαισια της κοπελαας δε θα σχετιζονταν με την ομορφια κατ αυτον τον τροπο οποτε δε θα το λεγες ή και αν το ελεγες δε θα την πληγωνες

Παράθεση

OoOkoβοldOoO

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη OoOkoβοldOoO
H OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.

H OoOkoβοldOoO έγραψε στις 16:34, 26-02-13:

Και προχτές κατάλαβα για 897.985.234η φορά πως ειλικρίνεια ίσως δεν υπάρχει πουθενά πλέον και σε κανέναν...Και όποιοι είναι ειλικρινείς είναι τα θύματα που σιγά σιγά απομονώνονται από το σύνολο...Κρίμα.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 00:58, 27-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από OoOkoβοldOoO
Και προχτές κατάλαβα για 897.985.234η φορά πως ειλικρίνεια ίσως δεν υπάρχει πουθενά πλέον και σε κανέναν...Και όποιοι είναι ειλικρινείς είναι τα θύματα που σιγά σιγά απομονώνονται από το σύνολο...Κρίμα.
Στο χέρι σου είναι να μην γίνεις θύμα. Εγώ θεωρώ αυτό το πράγμα ένα πολύ καλό είδος φιλτραρίσματος. Αν κάποιος τρομάξει ή αντιδράσει στην αλήθεια, δεν είναι αυτός με τον οποίο θέλω να έχω οποιουδήποτε είδους σχέση. Οπότε, πάμε παρακάτω. Θα βρεθούν άνθρωποι που γουστάρουν την αλήθεια. Απλά ως τότε είπαμε, μπορεί να υπάρξει μοναξιά...

Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,551 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 03:08, 27-02-13:

Εγώ δεν πιστεύω πως πως υπάρχει σχέση στην οποία βασιλεύει η απόλυτη ειλικρίνεια. Κανένα πράγμα σε αυτόν τον κόσμο δεν είναι άσπρο-μαύρο και συνεπώς ούτε και η ειλικρίνεια. Όπως τα ανεξέλεγκτα ψέματα μπορούν να καταστρέψουν μία σχέση έτσι μπορεί και η απόλυτη ειλικρίνεια. Εγώ π.χ. είναι μέρες που δε γουστάρω να βλέπω κανένα παρά μόνο το σκύλο μου, προτιμώ να πω στην άλλη πως είμαι κουρασμένος και παρά να πω δε θέλω να σε δω, γιατί αυτό θα ξεκινήσει μια ολόκληρη κουβέντα η οποία θα καταλήξει άσχημα δεδομένης της κατάστασης που βρίσκομαι εκείνη τη στιγμή.

Για την ακρίβεια αν ήμασταν όλοι εντελώς ειλικρινείς δε θα μπορούσαμε να κάνουμε καν σχέσεις. Γεια με λένε Αποστόλη, κοιτάζω επί μία ώρα τα βυζιά σου και θέλω να σε γαμήσω. Ποιο είναι το ποσοστό επιτυχίας αυτής ειλικρινούς εναρκτήριας ατάκας?

Όταν έχετε τελειώσει το σεξ και η άλλη σε ρωτάει τι σκέφτεσαι μάλλον είναι καλύτερο να πεις ''εμάς'' παρά ''πόσο καιρό έχω να πάω για 5x5"

Ας πάμε σε πιο σημαντικά θέματα. Έχεις μια σχέση πολύ καλή, μέθυσες ένα βράδυ τελείως και πήγες με μία άλλη (ναι το ξέρω πολύ κλισέ δικαιολογία άλλα μερικές φορές συμβαίνει). Το έχεις σκυλομετανιώσει πραγματικά τι κάνεις? Αν πεις την αλήθεια ξέρεις πως ακόμη και να σε συγχωρήσει ποτέ δε θα είστε όπως πρώτα. Σε αυτή την περίπτωση καλύτερα για μένα να πεις ένα ψέμα και απλά να ελπίζεις να μην το μάθει ποτέ. Η ειλικρίνεια σε αυτή την περίπτωση θα χαλάσει κάτι καλό. Άλλο αυτό και άλλο να έχεις μια παράλληλη σχέση π.χ.

Για μένα στα βασικά θέματα θα πρέπει να υπάρχει ειλικρίνεια αλλά τα ψέματα δυστυχώς είναι απαραίτητα σε πολλά μικρότερα πράγματα γιατί καλώς ή κακώς είμαστε άνθρωποι και όλοι έχουμε ατέλειες.

Όταν τα θεμέλια μιας σχέσης είναι η ειλικρίνεια μπορείς να βάλεις μερικά ψέματα για κεραμίδια. Και το σπίτι θα είναι γερό και δε θα μπαίνει νερό με την κάθε μπόρα.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 10:52, 27-02-13:

Αν δεν υπήρχε το ψέμα καθόλου στη ζωη μας η ειλικρίνεια πρώτον θα ήταν μονόδρομος και δεύτερον, όπως είπα και πιο πάνω, θα είχαμε μάθει να αποδεχόμαστε πιο εύκολα και με λιγότερο πόνο τις αλήθειες.

Παράθεση

oneiropagida7

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη oneiropagida7
H oneiropagida7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 16 μηνύματα.

H oneiropagida7 έγραψε στις 13:04, 27-02-13:

«Η ειλικρίνεια είναι ο θεμέλιος λίθος της ευτυχίας.»
Ρόμπερτ Χάιτσενς

Παράθεση

Giannoutas

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Giannoutas
Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,175 μηνύματα.

O Giannoutas Μη μου τους όρχεις τάραττε !!! έγραψε στις 20:32, 27-02-13:

Γιατι μπροστα στον βωμο του να πληγωσεις την κοπελια την αλλη, θυσιαζεις κατι μεγαλυτερο και σπουδαιοτερο. Την δικια σου σκεψη και αντιληψη. Πανω απο τον εαυτο σου δεν βαζεις κανεναν και τιποτα.

Απο την αλλη, αν και εκεινη πιστευε στον εαυτο της και οχι σε διαφορες μπαρουφες σαν αυτο που εγραψες εσυ, θα καταλαβαινε απο μονη της οτι αυτη ειναι η αποψη η δικη μου και αν γουσταρει η ιδια μπορει να μην σημαινει τιποτα για εκεινη.

Παράθεση

ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ Ν. (ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ Ν.
Ο ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.

O ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ Ν. ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΕΣ! έγραψε στις 21:34, 27-02-13:

Στην ειλικρίνεια, οφείλουμε να βασίζουμε τη σχέση μας ώστε να έχει γερά θεμέλια...

Παράθεση

italian

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O italian έγραψε στις 10:20, 19-04-13:

Γηράσκω αεί διδασκόμενος ότι η πραγματική ειλικρίνεια γίνεται ολοένα και πιο δυσεύρετη. Και θλίβομαι γιατί είναι πολύ διαφορετικό πράγμα να συναντάς το ψέμα σε ανθρώπους από τους οποίους δεν εκπλήσσεσαι και εντελώς άλλη περίπτωση να συνειδητοποιείς ότι στην κατηγορία αυτή προστίθεται ένας άνθρωπος που εκτιμάς και που δήλωνε με έμφαση υπέρμαχος της ειλικρίνειας, των ντόμπρων εξηγήσεων, ακόμα και της "σκληρής" αλήθειας αν χρειαστεί. Που έλεγε ότι σχεδόν συγκινείται με την ταύτιση απόψεων μαζί σου για αυτή την τόσο σημαντική αξία.

Και που απρόσμενα ανακαλύπτεις ότι αθετεί τις υποσχέσεις και τον λόγο του ασπαζόμενος την σιωπή. Ενώ δήλωνε ότι θα σου έλεγε και θα σου πει πάντα ότι συμβεί δίχως δισταγμό. Και σε παρατά σε μία άσκοπη πλάνη υποθέσεων ενώ μπορούσε απλά να σου πει στα μούτρα, όπως εύστοχα αναφέρεις, όλα αυτά που σκέφτεται. Εκεί αρχίζεις να τσιμπιέσαι, αναρωτιέσαι αν κοιμάσαι ή μήπως πρόκειται για κάποιο είδος εφιάλτη από τον οποίο όμως δεν βλέπεις να ξυπνάς. Νιώθεις τον πυλώνα της ελπίδας να κλονίζεται, απογοητεύεσαι. Σκέφτεσαι πως να ξαναεμπιστευτείς μετά από αυτό.

Ίσως κάποιοι άνθρωποι τελικά φοβούνται ότι λέγοντας τα πράγματα όπως είναι θα υπάρξουν εντάσεις. Ίσως πάλι φοβούνται ότι θα πληγώσουν τον άλλο αν του μιλήσουν ειλικρινά. Και στις δύο περιπτώσεις πιστεύω ότι την ένταση την πυροδοτεί η σιωπή. Σιωπή για μένα ίσον ενοχή. Η ειλικρίνεια ακόμα και αν επιφέρει μια πρόσκαιρη συναισθηματική ταραχή εν μέσω διαφωνίας, σε πολιτισμένα επίπεδα δεν είναι ανάγκη να σκοτωθείτε αν διαφωνείτε, είναι η μπόρα που καθαρίζει τον ουρανό μια και καλή. Αυτό πρέπει πάντα να ισχύει μεταξύ ανθρώπων που σέβονται τις απόψεις, τις επιθυμίες και τις αποφάσεις του άλλου όταν αυτές ανακοινώνονται ξεκάθαρα μαζί με τους όποιους λόγους τις συνοδεύουν.

Προφανώς μετά αν ο άλλος δεν θέλει να καταλάβει τότε το πρόβλημα είναι δικό του.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη italian : 19-04-13 στις 10:34.
Παράθεση

Giannoutas

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Giannoutas
Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,175 μηνύματα.

O Giannoutas Μη μου τους όρχεις τάραττε !!! έγραψε στις 10:45, 19-04-13:

Μην ξεχνατε βεβαια και κατι αλλο για την ειλικρινια. Πολλοι λενε αληθεια οταν περιγραφουν μια κατασταση. Αλλα την περιγραφουν επειδη οι ιδιοι βρισκονται σε μια φαση Α της ζωης τους. Οταν περασουν σε μια φαση της ζωης τους Β, τοτε θα λεγε παλι την αληθεια για το ιδιο γεγονος αλλα απο διαφορετικη οπτικη γωνια οποτε θα ειναι διαφορετικο. Με συνεπεια αυτο να φαινεται σαν ψεμα. Ο ιδιος ομως θα σου πει οτι θα λεει την αληθεια και οντως ετσι θα ειναι.

Εκει δεν τον λες ψευτη, τον λες απλα βλακα που δεν ειναι σταθερος και επειρεαζεται απο τις φασεις που περναει.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους