Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,100 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,185 μηνύματα σε 74,657 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Αεροπορικά εισιτήρια

Murtw_P

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Murtw_P
H Murtw_P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H Murtw_P έγραψε στις 01:12, 23-03-17:

Βρήκα αεροπορικό εισιτήριο με 4,80 ευρώ..Ακόμα και το φοιτητικό στο μετρό από Βενιζέλος περισσότερο κοστίζει!! Χαχαχ
Ρε παιδιά μπορώ να πάρω πρωτεινη μαζί μου συσκευασία ενός κιλού; δεν νομίζω να υπάρχει θέμα έτσι;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Murtw_P : 23-03-17 στις 01:18.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nelliel

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 714 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 07:29, 23-03-17:

Που θα πας με 4.80?! Ειναι πτηση εσωτερικου; Ισως με συμφερει να πεταω απο αλλη πολη αν τα εισητηρια εσωτερικου ειναι τοσο χαμηλα!

Εγω για 3 εισητηρια (με επιστροφη) στους επομενους 3 μηνες εχω πληρωσει 2600! Βασικα μου βγηκαν σχετικα καλες οι τιμες αν αναλογιστεις τις πτησεις και την σεζον):
Εισητηριο 1: 3 πτησεις (5 ωρες, 10 ωρες και 3 ωρες) = 1700
Εισητηριο 2: 1 5ωρη πτηση = 550
Εισητηριο 3: 1 3ωρη πτηση = 350
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Murtw_P

Νεοφερμένος

H Murtw_P έγραψε στις 12:34, 23-03-17:

Είχε προσφορά για την χτεσινή μέρα η ryanair. Για αρκετές του εσωτερικού αλλά και του εξωτερικού απο Αθήνα με 5 και 6 ευρώ!!!
Παράθεση

Stickerbush (Πεισματάρης Γορίλας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Stickerbush
Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 780 μηνύματα.

O Stickerbush Hot Head Bop έγραψε στις 14:54, 23-03-17:

Αρχική Δημοσίευση από Murtw_P
Είχε προσφορά για την χτεσινή μέρα η ryanair. Για αρκετές του εσωτερικού αλλά και του εξωτερικού απο Αθήνα με 5 και 6 ευρώ!!!
που τις παρακολουθείς αυτές τις προσφορές;
Παράθεση

Murtw_P

Νεοφερμένος

H Murtw_P έγραψε στις 15:52, 23-03-17:

Τελείως τυχαία. Έψαχνα για τιμές μπήκα στο site της ryanair και έπεσα πάνω στην προσφορά
Παράθεση

Franciscus

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Franciscus
Ο Franciscus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 22 μηνύματα.

O Franciscus έγραψε στις 14:07, 17-05-17:

Σήμερα ταξιδεύω με ryan air για london και έχω μια μικρή απορία.Οι διαστάσεις βαλίτσας που επιτρέπονται είναι 55χ40χ20 και εμένα είναι 56χ40χ20,θα έχω κάνα θέμα;Επιπλέον σακίδιο πλάτης επιτρέπεται να πάρω γιατί γράφει ( shoulder bag,laptop case,hand bag that fits under the seat;Η τσάντα είναι σχολική και αρκετά μικρή.
Παράθεση

Vold (Νίκος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Vold
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,406 μηνύματα.

O Vold έγραψε στις 14:30, 17-05-17:

Ναι, θα βγάλουν την μεζούρα, θα δουν ότι ξεστέκει 1 εκατοστό και θα την πετάξουν στη θάλασσα
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη panagiotis econ
Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 494 μηνύματα.

O panagiotis econ έγραψε στις 15:04, 17-05-17:

Αρχική Δημοσίευση από Vold
Ναι, θα βγάλουν την μεζούρα, θα δουν ότι ξεστέκει 1 εκατοστό και θα την πετάξουν στη θάλασσα
Καλα στη ryanair ειναι τοσο γυφταραδες που παιζει να το εκαναν κι αυτο
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 15:25, 17-05-17:

Αρχική Δημοσίευση από panagiotis econ
Καλα στη ryanair ειναι τοσο γυφταραδες που παιζει να το εκαναν κι αυτο
Ό,τι πληρώνεις παίρνεις, από τραπέζι μέχρι πουτάνα. Αν δεν σ' αρέσει το «γυφταριό», πληρώνεις κανονική αεροπορική εταιρία.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ερις

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερις
H Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 2,446 μηνύματα.

H Ερις έγραψε στις 18:44, 17-05-17:

Αρχική Δημοσίευση από Franciscus
Σήμερα ταξιδεύω με ryan air για london και έχω μια μικρή απορία.Οι διαστάσεις βαλίτσας που επιτρέπονται είναι 55χ40χ20 και εμένα είναι 56χ40χ20,θα έχω κάνα θέμα;Επιπλέον σακίδιο πλάτης επιτρέπεται να πάρω γιατί γράφει ( shoulder bag,laptop case,hand bag that fits under the seat;Η τσάντα είναι σχολική και αρκετά μικρή.
Eγώ όταν είχα τσάντα ώμου, τσάντα λάπτοπ και βαλίτσα μικρή (νομίζω καλά ήταν οι διαστάσεις -δεν είμαι και σίγουρη) μου είπαν ή να πάρουν κάτω τη βαλίτσα (χωρίς χρέωση) ή να βάλω το λάπτοπ μέσα. Για σύντομο ταξίδι όλα αυτά βέβαια (2 ώρες περίπου). Για Λονδίνο δε ξέρω αν είναι πιο αυστηροί πχ.

Πάντως, ό,τι γίνει.. γράψε μας μετά εδώ πέρα, για να ξέρουμε κι εμείς.
Παράθεση

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη methexys
H methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,660 μηνύματα.

H methexys έγραψε στις 20:59, 17-05-17:

Ο έλεγχος που κάνουν συνήθως είναι να την βάζουν σε ένα ειδικό κουτί να δουν αν χωράει. Για ένα εκατοστό δεν νομίζω να έχεις θέμα. Γενικά πάντως, χωρίς να απευθύνομαι σε εσένα συγκεκριμένα, αυτό που κάνουν μερικοί, να ρωτάνε αριστερά και δεξιά αν πειράζουν 5-10 εκατοστά παραπάνω και μετά να τους γίνεται έλεγχος και να κατηγορούν την εταιρεία από πάνω, το βρίσκω εντελώς ξεφτίλα. Σε εμένα είχε τύχει με την easy jet να μου επιτρέψουν επιπλέον σακίδιο πλάτης, ενώ στους κανόνες αναφέρουν πως πρέπει να έχεις μαζί σου μόνο μια χειραποσκευή. Απλά έτυχε και εννοείται πως είχα προβλέψει να χωράει μέσα στην χειραποσκευή αν μου το ζητούσαν και δεν θα άρχιζα να τους βρίζω όπως κάνουν πολλοί. Καλύτερα να είμαστε τυπικοί για να μην το βρούμε μπροστά μας
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη akikos
Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,758 μηνύματα.

O akikos έγραψε στις 23:34, 17-05-17:

Πήγα Λονδίνο με την Ryanair πριν ένα μήνα. Στις αποσκευές μας βάλανε αυτοκόλητο free και το βάλανε κάτω. Η εξυπηρέτηση ήταν καλή. Αν ο άλλος φέρνει μια βαλίτσα τούμπανο προφανώς θα πληρώσει επιπλέον. Επιτρέπεται να φέρεις σακίδιο πλάτης απλώς πρέπει να χωράει στο κάτω μέρος του καθίσματος και να είναι εντός των διαστάσεων που προβλέπονται.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη akikos : 17-05-17 στις 23:38.
Παράθεση

Ερις

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερις
H Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 2,446 μηνύματα.

H Ερις έγραψε στις 01:31, 18-05-17:

Αρχική Δημοσίευση από akikos
Πήγα Λονδίνο με την Ryanair πριν ένα μήνα. Στις αποσκευές μας βάλανε αυτοκόλητο free και το βάλανε κάτω. Η εξυπηρέτηση ήταν καλή. Αν ο άλλος φέρνει μια βαλίτσα τούμπανο προφανώς θα πληρώσει επιπλέον. Επιτρέπεται να φέρεις σακίδιο πλάτης απλώς πρέπει να χωράει στο κάτω μέρος του καθίσματος και να είναι εντός των διαστάσεων που προβλέπονται.
Kάποιοι λένε ότι φοβούνται να κάνουν έτσι μεγάλα ταξίδια με ryanair. Λογικά δεν υπάρχει θέμα όμως και γενικά οι τιμές είναι πολύ καλές.
Παράθεση

Nelliel

Διάσημο Μέλος

H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 714 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 08:23, 18-05-17:

Το πολυ πολυ να πληρωσεις 50 ευρω παραπανω. Σιγα το ποσο αν αναλογιστεις ποσο φτηνο ειναι το εισητηριο. Εχω ταξιδεψει πολλες φορες με ryanair και δεν ετυχε να μου μετρησουν/ζυγισουν αποσκευη και παντα ταξιδευα με ενα επιπλεον laptop backback (παχος <10εκ) και ποτε δεν μου ειπαν τιποτα. Μονο μια φορα μου εχουν κανει παρατηρηση, στην lufthansa, οταν η χειραποσκευη μου ζυγιζε 15 κιλα (οριο . Μου ειπαν τοτε να βγαλω μερικα πραγματα και να τα βαλω στην checked.

Ασχετο, αλλα εγω πλεον σκεφτομαι να κλεινω εισητηρια στα οποια η ημερομηνια αλλαζει ευκολα. Τον περασμενο μηνα εκανα μια τρελη διαδρομη σε 30 ωρες (4 πτησεις: 9 ωρες, 5 ωρες, 3 ωρες, 1 ωρα) ενω ημουν αρρωστη και οταν εφτασα στον τελικο προορισμο μου αναρωτιομουν αν επρεπε να φυγω με ταξι ή με ασθενοφορο Παρολο που ειχα παρει οτι πιο δυνατο βρηκα στην αγορα για μυτη, πυρετο και πονολαιμο, στο αεροπλανο ενιωθα οτι θα εσπαγαν τα τυμπανα στα αυτια μου. 2 βδομαδες μου πηρε να συνελθω. Αν ειχα επιλογη να αλλαξω ευκολα τα εισητηρια μου, θα τα αλλαζα σιγουρα.

Αρχική Δημοσίευση από Ερις
Kάποιοι λένε ότι φοβούνται να κάνουν έτσι μεγάλα ταξίδια με ryanair. Λογικά δεν υπάρχει θέμα όμως και γενικά οι τιμές είναι πολύ καλές.
Μεγαλο ταξιδι οι 4 ωρες πτηση;

Ρε παιδια, συγγνωμη, αλλα κανετε ταξιδι με 100 ευρω με επιστροφη και παραπονιεστε για 50 ευρω παραπανω αν σας βγει η βαλιτσα υπερβαρη ή εκτος των επιτρεπτων διαστασεων;

Τον αλλο μηνα εχω 5ωρη πτηση και το πιο φτηνο εισητηριο με επιστροφη που μπορεσα να βρω ηταν στα 400 το οποιο εχω κλεισει απο τον περασμενο Ιανουαριο αλλιως θα κοιτουσα τιμες τωρα στα 700-800!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Claire Rentfield : 18-05-17 στις 12:09. Αιτία: Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Παράθεση

Franciscus

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Franciscus
Ο Franciscus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 22 μηνύματα.

O Franciscus έγραψε στις 10:40, 18-05-17:

Η βαλίτσα δε χωρούσε στο κουτί για πολύ λίγο,αλλά την πήραν τζάμπα.Το προσωπικό ήταν καλό και πολύ ευγενικό,το αεροπλάνο καλό και η πτήση ήταν μια χαρά,μονο στη προσγείωση παραλίγο να πάθω καρδιακό.
Παράθεση

Ιππολύτη

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ιππολύτη
H Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 720 μηνύματα.

H Ιππολύτη έγραψε στις 10:45, 18-05-17:

Η βαλίτσα δε χωρούσε στο κουτί για πολύ λίγο,αλλά την πήραν τζάμπα.Το προσωπικό ήταν καλό και πολύ ευγενικό,το αεροπλάνο καλό και η πτήση ήταν μια χαρά,μονο στη προσγείωση παραλίγο να πάθω καρδιακό.
Αυτό με την προσγείωση με τη Ryanair ισχύει! Άντε καλά να περάσεις. Αλίμονο από μας
Παράθεση

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 494 μηνύματα.

O panagiotis econ έγραψε στις 11:22, 18-05-17:

Αρχική Δημοσίευση από Nelliel
Μεγαλο ταξιδι οι 4 ωρες πτηση;

Ρε παιδια, συγγνωμη, αλλα κανετε ταξιδι με 100 ευρω με επιστροφη και παραπονιεστε για 50 ευρω παραπανω αν σας βγει η βαλιτσα υπερβαρη ή εκτος των επιτρεπτων διαστασεων;

Τον αλλο μηνα εχω 5ωρη πτηση και το πιο φτηνο εισητηριο με επιστροφη που μπορεσα να βρω ηταν στα 400 το οποιο εχω κλεισει απο τον περασμενο Ιανουαριο αλλιως θα κοιτουσα τιμες τωρα στα 700-800!
Τα 50 ευρω παραπανω ειναι +50% του κοστους του ταξιδιου. Λιγο ειναι?
Παράθεση

i_lie_us

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη i_lie_us
Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 605 μηνύματα.

O i_lie_us έγραψε στις 12:36, 18-05-17:

Μα ο σκοπός παίρνοντας Ryanair ή οποιαδήποτε low cost είναι το μικρότερο κόστος συνολικά, άμα είναι να σου ανέβει λόγω υπέρβαρου-μεγάλων διαστάσεων, ποιο το νόημα;!

Προσωπικά 1 ταξίδι-4 πτήσεις έχω κάνει με Ryanair, δεν έχω μεγάλη εμπειρία. Αυτό που είδα ήταν ότι υπήρχε ελαστικότητα όσον αφορά την μικρή τσάντα που δικαιούσαι και ότι στα κουτιά έμπαινε μόνο ότι με το μάτι έδειχνε λίγο παραγεμισμένο ή μεγαλύτερο. Άμα τη βάλεις, όλα good. Αν δεν τα καταφέρεις, ανάλογα με τα κέφια του προσωπικού και το πόσο μεγαλύτερη είναι είτε θα την πάρουν κάτω χωρίς διαφορά είτε θα πληρώσεις το επιπλέον. Εντύπωση μου έκανε ότι είδα να τεστάρουν μόνο για το μέγεθος και όχι για το βάρος πάντως.
Εγώ πάντως δεν θα το ρίσκαρα ποτέ να είμαι εκτός διαστάσεων-βάρους για να μη γίνει καμιά στραβή.

Όσον αφορά το θέμα low cost ή όχι, ό,τι θέλει ο καθένας. Για πτήσεις εντός Ευρώπης δεν θα πάθεις και τίποτα να μη φας πχ. κατά τη διάρκεια του ταξιδιού (πράγμα που και στη Ryanair μπορείς να κάνεις κουβαλώντας το κολατσιό σου βέβαια) οπότε αν σου αρκούν μόνο τα κιλά της χειραποσκευής είναι η καλύτερη λύση για μένα.
Το αρνητικό της Ryanair (και της Easyjet) είναι ότι είναι point-to-point και οι επιλογές από την Αθήνα είναι σχετικά περιορισμένες, οπότε για 1+ πτήσεις πέφτει σε εσένα η ευθύνη και θέλει προσεκτικό σχεδιασμό μην ξεμείνεις στα μισά
Παράθεση

Nelliel

Διάσημο Μέλος

H Nelliel έγραψε στις 17:18, 18-05-17:

Τα 50 ευρω παραπανω ειναι +50% του κοστους του ταξιδιου. Λιγο ειναι?
Λιγο ειναι αν αναλογιστεις οτι με αλλη εταιρια θα πληρωνες +500%.
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,202 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 18:14, 18-05-17:

Έχω πετάξει πολλές φορές με ryanair και φρόντιζα να μην παραγεμίζω την βαλίτσα ακόμα και αν ήταν μέσα στα επιτρεπτά όρια, για να μην χτυπάει στο μάτι και μου πουν να την βάλω στο κουτί ή να την ζυγίσω. Προτιμώ να βάλω λίγα παραπάνω πράγματα στο backpack που οκ, αν δεν είναι από αυτά τα τεράστια δεν το τσεκάρουν και ποτέ. Η "αυστηρότητα" και στον έλεγχο και στα πρόστιμα εξαρτάται από το πόσο φίσκα είναι η πτήση γιατί εντάξει εκεί δεν τους παίρνει και πολύ να αφήνουν στους μισούς επιβάτες να έχουν αποσκευές εκτός προδιαγραφών.

Αυτό που με τσατίζει στην ryanair και μου έχει τύχει ως τώρα 2 φορές (και άλλη μία στην Aegean), είναι που μου πρότειναν να μου βάλουν την χειραποσκευή δωρεάν με τις checked αποσκευές, τους είπα όχι και στράβωσαν. Ειδικά στην Aegean, η κατάσταση ήταν τύπισσα να μου λέει "θέλετε να στείλουμε κάτω την αποσκευή σας δωρεάν;" έχοντας σχεδόν ξεκολλήσει το ειδικό καρτελάκι, εγώ να της λέω πολύ ευγενικά "ευχαριστώ αλλά όχι γιατί έχω να προλάβω τρένο μετά", και αυτή να πετάει μια ξινίλα λες και της είπα κάτι τόσο εξωφρενικό ας πούμε. Και εντωμεταξύ η πτήση είχε ήδη 1,5 ώρα καθυστερήσει να ξεκινήσει, τι νομίζουν ότι διακτινιζόμαστε από τα αεροδρόμια άφιξης μετά; Ας αλλάξουν τους όρους πτήσης ή ας εκπαιδεύσουν καλύτερα το προσωπικό, δεν ξέρω.
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Επιφανές Μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,758 μηνύματα.

O akikos έγραψε στις 18:30, 18-05-17:

Αρχική Δημοσίευση από Ερινύς
Αυτό που με τσατίζει στην ryanair και μου έχει τύχει ως τώρα 2 φορές (και άλλη μία στην Aegean), είναι που μου πρότειναν να μου βάλουν την χειραποσκευή δωρεάν με τις checked αποσκευές, τους είπα όχι και στράβωσαν. Ειδικά στην Aegean, η κατάσταση ήταν τύπισσα να μου λέει "θέλετε να στείλουμε κάτω την αποσκευή σας δωρεάν;" έχοντας σχεδόν ξεκολλήσει το ειδικό καρτελάκι, εγώ να της λέω πολύ ευγενικά "ευχαριστώ αλλά όχι γιατί έχω να προλάβω τρένο μετά", και αυτή να πετάει μια ξινίλα λες και της είπα κάτι τόσο εξωφρενικό ας πούμε. Και εντωμεταξύ η πτήση είχε ήδη 1,5 ώρα καθυστερήσει να ξεκινήσει, τι νομίζουν ότι διακτινιζόμαστε από τα αεροδρόμια άφιξης μετά; Ας αλλάξουν τους όρους πτήσης ή ας εκπαιδεύσουν καλύτερα το προσωπικό, δεν ξέρω.
Στους όρους χρήσης λέει ξεκάθαρα ότι οι αποσκευές μπορούν να πάνε προς τα κάτω αν δεν χωράνε στη καμπίνα. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σε μερικούς σας αρέσει να ταλαιπωρείτε το προσωπικό χωρίς λόγο.

Για τις καθυστέρησεις κυρίως οφείλονται για καιρικές συνθήκες. π.χ. σε μενα καθυστέρησε το αεροπλάνο 2 ώρες γιατί στο Λονδίνο υπήρχε ομίχλη. Τι να κάνουμε.
Παράθεση

ultraviolence (Odi)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ultraviolence
Ο Odi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,115 μηνύματα.

O ultraviolence έγραψε στις 18:32, 18-05-17:

Αρχική Δημοσίευση από Ερις
Πριν 4-5 χρόνια είχα πάει με Ryanair Μπρατισλάβα νταξ μόνο μια εμπειρία είχα αλλά δεν μου φάνηκε και τόσο τραγικό όσο το παρουσιάζουν, μια χαρά εξυπηρέτηση. Οκ, μπορεί τα αεροσκάφη να μοιάζουν με χασαποταβέρνα αλλά εφόσον φτάνεις στον προορισμό σου τι σε νοιάζει; Σε τιμή ξεφτίλας σου δίνουν το εισιτήριο.
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,202 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 20:51, 18-05-17:

Στους όρους χρήσης λέει ξεκάθαρα ότι οι αποσκευές μπορούν να πάνε προς τα κάτω αν δεν χωράνε στη καμπίνα. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σε μερικούς σας αρέσει να ταλαιπωρείτε το προσωπικό χωρίς λόγο.

Για τις καθυστέρησεις κυρίως οφείλονται για καιρικές συνθήκες. π.χ. σε μενα καθυστέρησε το αεροπλάνο 2 ώρες γιατί στο Λονδίνο υπήρχε ομίχλη. Τι να κάνουμε.
Το "μπορούν να πάνε προς τα κάτω" σημαίνει ότι μου δίνουν την δυνατότητα να αρνηθώ αν με ρωτήσουν. Είτε έχω σοβαρό λόγο (να μην χάσω λεωφορείο, τρένο, διαστημόπλοιο), είτε απλά γιατί βαριέμαι να περιμένω να έρθει η αποσκευή μου. Μην ξεχνάμε άλλωστε ότι τα GoLight εισιτήρια πέραν των χαμηλών τιμών τους, έχουν και το πλεονέκτημα ότι άπαξ και βγήκες από το αεροπλάνο μπορείς να πας κατευθείαν στην έξοδο. Αλλιώς ας αλλάξουν τους όρους και ας πουν π.χ. ότι οι 15 τελευταίοι θα στέλνουν βαλίτσες κάτω αν είναι φίσκα η πτήση. Και μετά ας κάνει ο καθένας τα κουμάντα του, μπορεί να αγοράζουν και περισσότεροι τα priority seats της Ryanair και να έχουν τελικά και έξτρα κέρδος από αυτό.

Την καθυστέρηση την συνδύασα με το γεγονός ότι είχα ήδη εξαντλήσει το έξτρα χρονικό περιθώριο για να απαντήσω και θετικά στο να μου κατεβάσουν βαλίτσα. Ναι δεν φταίει η Aegean, η Ryan, η EasyJet ούτε το προσωπικό τους, φταίει η διαχείριση των πτήσεων από το αεροδρόμιο ή οι καιρικές συνθήκες ή ενίοτε και κάποιος επιβάτης που ξεχνιέται με τις ώρες στα μαγαζιά και τον φωνάζουν 42 φορές από τα μεγάφωνα. Όμως όταν ξεκινάς με 1,5 ώρα καθυστέρηση την επιβίβαση και ξινίζεις επειδή ένας (ή περισσότεροι) από τους επιβάτες σου θέλει για συγκεκριμένο λόγο να αφήσει την βαλίτσα στην καμπίνα του αεροσκάφους, δεν είναι ακριβώς τα δίκια με το μέρος σου και το λες και οριακά αγένεια.

Πού την είδες την ταλαιπωρία του προσωπικού; Αν το αεροσκάφος έχει προδιαγραφές να πετάξει με 100 χειραποσκευές στην καμπίνα και βάσει των εισιτηρίων που διαθέτει η εταιρία δέχεται 130, δεν ταλαιπωρείται το προσωπικό αλλά οι επιβάτες που θα περάσουν ακόμα πιο στριμωγμένα κάποιες ώρες.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DarthFederer
Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,874 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 22:46, 18-05-17:

Αρχική Δημοσίευση από ultraviolence
Πριν 4-5 χρόνια είχα πάει με Ryanair Μπρατισλάβα νταξ μόνο μια εμπειρία είχα αλλά δεν μου φάνηκε και τόσο τραγικό όσο το παρουσιάζουν, μια χαρά εξυπηρέτηση. Οκ, μπορεί τα αεροσκάφη να μοιάζουν με χασαποταβέρνα αλλά εφόσον φτάνεις στον προορισμό σου τι σε νοιάζει; Σε τιμή ξεφτίλας σου δίνουν το εισιτήριο.
Σε νοιαζει. Γιατι αν πεταει 2 φορες την εβδομαδα για Μπρατισλαβα και για ΧΥ λογο ακυρωθει η πτηση σου, θα μεινεις αλλες τρεις μερες στη Σλοβακια ή θα σου δωσουν πισω την τιμη των εισιτηριων που δεν σου φτανει ουτε για το 1/10 ενος εισιτηριου τελευταιας στιγμης με αλλη εταιρια.
Παράθεση

methexys

Τιμώμενο Μέλος

H methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,660 μηνύματα.

H methexys έγραψε στις 22:49, 18-05-17:

Εμ εγω την πρώτη φορά που ταξίδεψα με Ryan (η πρώτη φορά που είχα ταξιδέψει με αεροπλάνο γενικότερα), είχε 3 ώρες καθυστέρηση και ήρθαν και μας έφεραν ένα αεροπλάνο της πλακας, που το κεφάλι σου έβρισκε πάνω στο "ταβανι" του αεροσκάφους,έβλεπες τις βίδες από τις λαμαρίνες και τις διαπερνούσε ακόμα και το φως από πάνω. Δεν ξέρω τι φάση. Στην επιστροφή πάντως το αεροσκάφος ήταν μια χαρά,φυσιολογικοτατο Είναι να μην σου τύχει I guess.
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,874 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 22:57, 18-05-17:

Το "μπορούν να πάνε προς τα κάτω" σημαίνει ότι μου δίνουν την δυνατότητα να αρνηθώ αν με ρωτήσουν. Είτε έχω σοβαρό λόγο (να μην χάσω λεωφορείο, τρένο, διαστημόπλοιο), είτε απλά γιατί βαριέμαι να περιμένω να έρθει η αποσκευή μου. Μην ξεχνάμε άλλωστε ότι τα GoLight εισιτήρια πέραν των χαμηλών τιμών τους, έχουν και το πλεονέκτημα ότι άπαξ και βγήκες από το αεροπλάνο μπορείς να πας κατευθείαν στην έξοδο. Αλλιώς ας αλλάξουν τους όρους και ας πουν π.χ. ότι οι 15 τελευταίοι θα στέλνουν βαλίτσες κάτω αν είναι φίσκα η πτήση. Και μετά ας κάνει ο καθένας τα κουμάντα του, μπορεί να αγοράζουν και περισσότεροι τα priority seats της Ryanair και να έχουν τελικά και έξτρα κέρδος από αυτό.

Την καθυστέρηση την συνδύασα με το γεγονός ότι είχα ήδη εξαντλήσει το έξτρα χρονικό περιθώριο για να απαντήσω και θετικά στο να μου κατεβάσουν βαλίτσα. Ναι δεν φταίει η Aegean, η Ryan, η EasyJet ούτε το προσωπικό τους, φταίει η διαχείριση των πτήσεων από το αεροδρόμιο ή οι καιρικές συνθήκες ή ενίοτε και κάποιος επιβάτης που ξεχνιέται με τις ώρες στα μαγαζιά και τον φωνάζουν 42 φορές από τα μεγάφωνα. Όμως όταν ξεκινάς με 1,5 ώρα καθυστέρηση την επιβίβαση και ξινίζεις επειδή ένας (ή περισσότεροι) από τους επιβάτες σου θέλει για συγκεκριμένο λόγο να αφήσει την βαλίτσα στην καμπίνα του αεροσκάφους, δεν είναι ακριβώς τα δίκια με το μέρος σου και το λες και οριακά αγένεια.

Πού την είδες την ταλαιπωρία του προσωπικού; Αν το αεροσκάφος έχει προδιαγραφές να πετάξει με 100 χειραποσκευές στην καμπίνα και βάσει των εισιτηρίων που διαθέτει η εταιρία δέχεται 130, δεν ταλαιπωρείται το προσωπικό αλλά οι επιβάτες που θα περάσουν ακόμα πιο στριμωγμένα κάποιες ώρες.
Στα Ελληνικα αεροδρομια ταλαιπωρειται το προσωπικο διοτι οι περισσοτεροι νομιζουν οτι θα περασουν κατι βαλιτσαρες ΝΑ σαν χειραποσκευες, κι οταν μαλιστα τους πουν μια κουβεντα, κανουν και σκηνικο. "Ελα μωρε επειδη λεει στο οριο 55εκ και η δικια μου ειναι 70, ωχ αδερφε πως κανεις ετσι." Επισης το προσωπικο εδαφους δεν ειναι της Aegean οποτε δεν ευθυνεται για την καθυστερηση. Η Aegean τους λεει να δωσουν Χ αποσκευες, καθε ενας που τους λεει οχι τους δυσκολευει στη δουλεια τους. Κι εσυ ειχες σοβαρο λογο να μη δωσεις τη βαλιτσα σου και δικαιωμα σου, αλλοι τους λενε οχι για ψυλλου πηδημα. Ειδικα σε περιπτωση καθυστερησης, οσοι δουλευουν στο handling εχουν περισσοτερη πιεση επειδη πρεπει να εξυπηρετησουν περισσοτερες πτησεις ταυτοχρονα. Κι επειδη ανθρωποι ειναι και αυτοι, και μαλιστα κακοπληρωμενοι, ας μην τους κρινουμε τοσο αυστηρα αν ξινιζουν οταν καποιος τους βαζει εμποδια στη δουλεια τους
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Επιφανές Μέλος

O akikos έγραψε στις 23:07, 18-05-17:

Εμείς επιβάτες είμαστε δεν θα τους αλλάξουμε το buisness development τους. Από την στιγμή που λέει ο υπάλληλος ότι οι χειραποσκευή πρέπει να πάει κάτω τον υπακούμε. Δεν το κάνει για να μας εκδικηθεί. Αν έρθω εγώ αύριο στο νοσοκομείο που δουλεύεις και απαιτήσω να με εξετάσεις πρώτο γιατί θεωρώ είμαι έκτακτο περιστατικό θα σου αρέσει;
Παράθεση

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

O panagiotis econ έγραψε στις 12:20, 19-05-17:

Εμείς επιβάτες είμαστε δεν θα τους αλλάξουμε το buisness development τους. Από την στιγμή που λέει ο υπάλληλος ότι οι χειραποσκευή πρέπει να πάει κάτω τον υπακούμε. Δεν το κάνει για να μας εκδικηθεί. Αν έρθω εγώ αύριο στο νοσοκομείο που δουλεύεις και απαιτήσω να με εξετάσεις πρώτο γιατί θεωρώ είμαι έκτακτο περιστατικό θα σου αρέσει;
Η χειραποσκευη για αυτο λεγεται ετσι για να την εχεις ανα χειρας. Εφοσον μπορεις να την περασεις μεσα στην καμπινα γιατι πρεπει να ακουσεις αυτο που θα σου πει ο υπαλληλος? Δικαιωμα μου δεν ειναι να την εχω μαζι μου? Ο υπαλληλος μπορει να θελει γισ χ λογους να τη στειλει κατω, πρεπει να τον υπακουσω? Εφοσον δεν παραβιασε καποιον κανονισμο καλα εκανε και αρνηθηκε
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Επιφανές Μέλος

O akikos έγραψε στις 12:31, 19-05-17:

Η χειραποσκευη για αυτο λεγεται ετσι για να την εχεις ανα χειρας. Εφοσον μπορεις να την περασεις μεσα στην καμπινα γιατι πρεπει να ακουσεις αυτο που θα σου πει ο υπαλληλος? Δικαιωμα μου δεν ειναι να την εχω μαζι μου? Ο υπαλληλος μπορει να θελει γισ χ λογους να τη στειλει κατω, πρεπει να τον υπακουσω? Εφοσον δεν παραβιασε καποιον κανονισμο καλα εκανε και αρνηθηκε
Οι όροι χρήσης είναι ξεκάθαροι. π.χ. στην Ryainair
Λόγω περιορισμών στο χώρο της καμπίνας του αεροσκάφους, είναι δυνατή η μεταφορά μόνο 90 μεγάλων χειραποσκευών (55 x 40 x 20 cm) στην καμπίνα, και οι υπόλοιπες θα μεταφέρονται στο χώρο αποσκευών του αεροσκάφους δωρεάν.
https://www.ryanair.com/gr/el/useful...gage-allowance

Μη ζαλίζετε τους υπαλλήλους. χωρίς λόγο.
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,389 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 15:31, 19-05-17:

Akiko δεν απαίτησε να κατέβει κάτω αλλά τη ρώτησε. Εφόσον τη ρώτησε σημαίνει ότι δεν υπήρχε έκτακτη ανάγκη να κατέβει κάτω η χειραποσκευή και η Ερινύς μπορούσε να αρνηθεί. Αν είχε γεμίσει η καμπίνα τότε θα της έλεγαν ότι αναγκαστικά θα κατεβάσουν τη χειραποσκευή της κάτω. Δε ζάλισε κανέναν. Όταν σου κάνουν μια ερώτηση απαντάς.
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 17:26, 19-05-17:

Δεν μου είπε "θα σου κατεβάσω την βαλίτσα κάτω γιατί δεν υπάρχει χώρος", με ρώτησε αν θέλω να γίνει, οπότε ναι, είχα το περιθώριο να της πω όχι όπως και έκανα. Ήμουν η 10η-15η που επιβιβάστηκα (πάντα πηγαίνω με τους πρώτους για να προλάβω να βολέψω την χειραποσκευή στην καμπίνα κοντά στη θέση μου), με ομολογουμένως από τις πιο συμμαζεμένες χειραποσκευές κρίνοντας από τους γύρω μου, οπότε όχι δεν φαντάζομαι ότι υπήρχε επιτακτική ανάγκη. Αλλά και από τους τελευταίους να επιβιβαζόμουν και να μου το έλεγε απαιτητικά, θα της εξηγούσα ότι πρέπει να προλάβω το τρένο και αν μπορεί να ρωτήσει κάποιον άλλον επιβάτη αντί για εμένα. Δεν είμαστε ρομπότ, είμαστε ανθρώπινα όντα και ειδικά σε τέτοιες θέσεις οι υπάλληλοι οφείλουν να είναι διαλλακτικοί και για λόγους πελατειακών σχέσεων, αλλά και γιατί μιλάμε για ένα σχετικά ιδιόρρυθμο μέσο μεταφοράς.

Το παράδειγμα με το νοσοκομείο είναι άτοπο. Αφενός γιατί δεν πήγα εγώ να απαιτήσω να ΜΗΝ μου κατεβάσει την βαλίτσα κάτω, αφετέρου γιατί ρε μαν, θα συγκρίνουμε την πελατειακή πολιτική με το επείγον της υγείας;
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

O DarthFederer έγραψε στις 21:34, 19-05-17:

Δεν μου είπε "θα σου κατεβάσω την βαλίτσα κάτω γιατί δεν υπάρχει χώρος", με ρώτησε αν θέλω να γίνει, οπότε ναι, είχα το περιθώριο να της πω όχι όπως και έκανα. Ήμουν η 10η-15η που επιβιβάστηκα (πάντα πηγαίνω με τους πρώτους για να προλάβω να βολέψω την χειραποσκευή στην καμπίνα κοντά στη θέση μου), με ομολογουμένως από τις πιο συμμαζεμένες χειραποσκευές κρίνοντας από τους γύρω μου, οπότε όχι δεν φαντάζομαι ότι υπήρχε επιτακτική ανάγκη. Αλλά και από τους τελευταίους να επιβιβαζόμουν και να μου το έλεγε απαιτητικά, θα της εξηγούσα ότι πρέπει να προλάβω το τρένο και αν μπορεί να ρωτήσει κάποιον άλλον επιβάτη αντί για εμένα. Δεν είμαστε ρομπότ, είμαστε ανθρώπινα όντα και ειδικά σε τέτοιες θέσεις οι υπάλληλοι οφείλουν να είναι διαλλακτικοί και για λόγους πελατειακών σχέσεων, αλλά και γιατί μιλάμε για ένα σχετικά ιδιόρρυθμο μέσο μεταφοράς.

Το παράδειγμα με το νοσοκομείο είναι άτοπο. Αφενός γιατί δεν πήγα εγώ να απαιτήσω να ΜΗΝ μου κατεβάσει την βαλίτσα κάτω, αφετέρου γιατί ρε μαν, θα συγκρίνουμε την πελατειακή πολιτική με το επείγον της υγείας;
Δεν τους νοιαζει. Το Handling δεν το κανει η αεροπορικη αλλα καποια τριτη εταιρια. Οσο για το αν υπαρχει αναγκη, δεν περιμενουν να γεμισει το αεροπλανο για να το καταλαβουν, το ξερουν απο πριν. Οποτε μπορει να ζητησουν και απο τον πρωτο κιολας επιβατη που παει να επιβιβαστει.
Παράθεση

i_lie_us

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη i_lie_us
Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 605 μηνύματα.

O i_lie_us έγραψε στις 22:05, 19-05-17:

Αρχική Δημοσίευση από DarthFederer
Δεν τους νοιαζει. Το Handling δεν το κανει η αεροπορικη αλλα καποια τριτη εταιρια. Οσο για το αν υπαρχει αναγκη, δεν περιμενουν να γεμισει το αεροπλανο για να το καταλαβουν, το ξερουν απο πριν. Οποτε μπορει να ζητησουν και απο τον πρωτο κιολας επιβατη που παει να επιβιβαστει.
Υποθέτω πως τυχαία γίνεται η επιλογή σε περίπτωση που γνωρίζουν ότι οι επιβάτες είναι περισσότερες από τις θέσεις που υπάρχουν για χειραποσκευή στην καμπίνα. Για Aegean δεν ξέρω τι παίζει αλλά στη Ryanair έτσι όπως το γράφουν οι όροι κιόλας, φαίνεται να μην υπάρχουν πολλά περιθώρια να τους πείσεις να μην στην πάρουν κάτω αν στο ζητήσουν. (Εκτός αν πέσεις σε πολύ πρόθυμο υπάλληλο ίσως; )

Δεν γνωρίζω γιατί προσωπικά δεν μου έχει τύχει, αλλά σε 2 από τις 4 πτήσεις (σχεδόν γεμάτες και οι δύο) με τη Ryanair έτυχε να ζητούν τις χειραποσκευές των μπροστινών μου για να πάνε κάτω με την αιτιολογία της γεμάτης καμπίνας και εκείνοι ενώ ισχυρίζονταν ότι έχουν δεύτερη πτήση να προλάβουν δεν κατάφεραν κάτι. Κι εγώ από πίσω πέρασα κύριος.
Συνεπώς, όσον αφορά τη Ryanair, μόνο με την προτεραιότητα επιβίβασης εξασφαλίζεις τη χειραποσκευή στην καμπίνα, μικρή σημασία έχει το πόσο μπροστά στην ουρά έχεις κάτσει i think.
Παράθεση

*Serena* (Raven)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη *Serena*
H Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 6,600 μηνύματα.

H *Serena* Για στάσου λίγο, μείνε εδώ... έγραψε στις 17:45, 08-06-17:

Ξέρετε εάν είναι αυστηροί γενικά σχετικά με τον κανονισμό μεταφοράς υγρών σε εσωτερικές πτήσεις? Δηλαδή οκ τα δοχεία μου είναι max 100 ml αλλά έχω σηκώσει όλο το σπίτι ανάποδα και δε βρίσκω ένα διάφανο τσαντάκι που είχα όπως αυτά που λένε ότι επιτρέπονται για τη μεταφορά υγρών. Αν τα βάλω κανονικά σε ένα υφασμάτινο θα έχω θέμα?

Επίσης ο περιορισμός αυτός ισχύει μόνο για τη χειραποσκευή εφόσον την πάρεις μαζί σου πάνω σωστά? Εάν τη δώσω να τη βάλουν από κάτω δεν πειράζει ε? Τι πιθανότητες υπάρχουν σε αυτή την περίπτωση να ανοίξει κανένα μπουκαλάκι να τα κάνει όλα σκ@τα?
Παράθεση

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

O panagiotis econ έγραψε στις 17:58, 08-06-17:

Αρχική Δημοσίευση από *Serena*
Ξέρετε εάν είναι αυστηροί γενικά σχετικά με τον κανονισμό μεταφοράς υγρών σε εσωτερικές πτήσεις? Δηλαδή οκ τα δοχεία μου είναι max 100 ml αλλά έχω σηκώσει όλο το σπίτι ανάποδα και δε βρίσκω ένα διάφανο τσαντάκι που είχα όπως αυτά που λένε ότι επιτρέπονται για τη μεταφορά υγρών. Αν τα βάλω κανονικά σε ένα υφασμάτινο θα έχω θέμα?

Επίσης ο περιορισμός αυτός ισχύει μόνο για τη χειραποσκευή εφόσον την πάρεις μαζί σου πάνω σωστά? Εάν τη δώσω να τη βάλουν από κάτω δεν πειράζει ε? Τι πιθανότητες υπάρχουν σε αυτή την περίπτωση να ανοίξει κανένα μπουκαλάκι να τα κάνει όλα σκ@τα?
Γενικα ειναι πολυ αυστηροι αλλα εαν τα δοχεια σου δεν ξεπερνουν τα 100ml δεν εχεις κανενα θεμα. Την τελευταια φορα που πεταξα ειχα κατι κολωνιες μαζι μου, οχι ομως σε ειδικο τσαντακι και δεν μου ειπαν τιποτα. Αν την δωσεις να την πανε στο αμπαρι μπορεις να βαλεις ο,τι θελεις ( οκ δεν μπορεις να κουβαλησεις 15 κιλα ουισκι). Τι υγρα εχεις? Γιατι απλα δεν τα βαζεις σε μια σακουλα να τελειωνεις, να μην εχεις και το αγχος
Παράθεση

JKaradakov (Ιορδάνης)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη JKaradakov
Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11,597 μηνύματα.

O JKaradakov Valar Morgulis έγραψε στις 18:42, 08-06-17:

Εξαρτάται απο που πετάς. Απο Θεσσαλονίκη πχ περνάς αέρα-πατέρα δεν σε ελέγχουν ιδιαίτερα, απο Ελευθέριος Βενιζέλος ποιο δύσκολα θα περάσεις κατα 99% ελέγχουν χειραποσκευές και ετικέτες για να δουν ότι είναι των 100ml.
Παράθεση

*Serena* (Raven)

Επιφανές Μέλος

H Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 6,600 μηνύματα.

H *Serena* Για στάσου λίγο, μείνε εδώ... έγραψε στις 18:52, 08-06-17:

Γενικα ειναι πολυ αυστηροι αλλα εαν τα δοχεια σου δεν ξεπερνουν τα 100ml δεν εχεις κανενα θεμα. Την τελευταια φορα που πεταξα ειχα κατι κολωνιες μαζι μου, οχι ομως σε ειδικο τσαντακι και δεν μου ειπαν τιποτα. Αν την δωσεις να την πανε στο αμπαρι μπορεις να βαλεις ο,τι θελεις ( οκ δεν μπορεις να κουβαλησεις 15 κιλα ουισκι). Τι υγρα εχεις? Γιατι απλα δεν τα βαζεις σε μια σακουλα να τελειωνεις, να μην εχεις και το αγχος
Τα υγρά είναι καλλυντικά. Ξεβαφτικό, αντηλιακό, make-up, μασκαρα κλπ. Έτσι και μου τα κρατήσουν θα πάθω κρίση για αυτό προβληματίζομαι. Δηλαδή μπορώ ξέρω γω να τα κρατάω στο χερι σε μια σακουλα σουπερμαρκετ? Ενδιαφέρον...
Αρχική Δημοσίευση από JKaradakov
Εξαρτάται απο που πετάς. Απο Θεσσαλονίκη πχ περνάς αέρα-πατέρα δεν σε ελέγχουν ιδιαίτερα, απο Ελευθέριος Βενιζέλος ποιο δύσκολα θα περάσεις κατα 99% ελέγχουν χειραποσκευές και ετικέτες για να δουν ότι είναι των 100ml.
Αχ ωραία από Θεσσαλονίκη θα είναι η επιστροφή οπότε εν μέρει ησύχασα. Πετάω από Ηράκλειο.
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 18:58, 08-06-17:

Εγώ ποτέ δεν είχα διάφανα τσαντάκια, έπαιρνα αυτές τις μικρές σακουλίτσες που έχουμε για το φαγητό και τα έριχνα όλα εκεί μέσα. Οι μόνες φορές που είχα "πρόβλημα" ήταν όταν πέταξα από Λονδίνο (όπου εκεί υπήρχαν ειδικές θήκες οπότε τα έβαλα σε 1 και καβάτζωσα 2-3), και νομίζω και από Γενεύη που ήθελαν απλά να τα βγάλω έξω από την χειραποσκευή. Δεν θα σου τα κρατήσουν αν είναι το κάθε μπουκαλάκι ως 100 ml και συνολικά δεν ξεπερνάνε τα ml που αφήνει η κάθε εταιρία (περίπου 800 ml με 1 L ανάλογα).
Παράθεση

methexys

Τιμώμενο Μέλος

H methexys έγραψε στις 21:10, 08-06-17:

Oντως, προβλημα θα εχεις μονο αν σου ζητησουν να βγαλεις το σακουλακι, πραγμα το οποιο δεν ζητανε παντα. Αν παραδωσεις κατω την βαλιτσα δεν υπαρχει κανενας περιορισμος στα υγρα. Αν σκεφτεσαι οτι μπορει να σου ανοιξουν και να χυθουν απλα μπορεις να τα τυλιξεις μεσα σε μια σακουλα. Δεν υπαρχει κανενας περιορισμος για κατω.
Παράθεση

Anonyme

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Anonyme
H Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 544 μηνύματα.

H Anonyme έγραψε στις 21:59, 08-06-17:

Όταν πας για έλεγχο χειραποσκευών, σε ρωτάνε αν έχεις υγρά. Έχε τα κάπου πάνω-πάνω στην τσάντα χειρός, όλα μαζί, για να τα βάλεις σε αυτά τα πλαστικά με το ζιπ που σου δίνουν επί τόπου. Αν δεν είναι άνω των 100ml, δεν θα σε βάλουν να πετάξεις τίποτα. Προσοχή, η συσκευασία δεν πρέπει να είναι άνω των 100ml, δηλαδή ένα αντηλιακό λάδι π.χ. σε συσκευασία των 200ml, που είναι γεμάτο μέχρι τη μέση (ή λιγότερο), θα σου το πετάξουν.

Στη βαλίτσα κάτω, επιτρέπονται τα πάντα. Μία φορά έτυχε να έχω μέλι και να προβληματιστεί η υπάλληλος, αλλά τελικά κανένα πρόβλημα. Ήθελε απλώς να βεβαιωθεί ότι είναι καλά σφραγισμένο το βάζο. Γενικά αν φοβάσαι μην ανοίξει τίποτα, βάλε λίγη ταινία/σελοτέιπ στο καπάκι!
Παράθεση

*Serena* (Raven)

Επιφανές Μέλος

H *Serena* Για στάσου λίγο, μείνε εδώ... έγραψε στις 23:08, 08-06-17:

Αρχική Δημοσίευση από Anonyme
Όταν πας για έλεγχο χειραποσκευών, σε ρωτάνε αν έχεις υγρά. Έχε τα κάπου πάνω-πάνω στην τσάντα χειρός, όλα μαζί, για να τα βάλεις σε αυτά τα πλαστικά με το ζιπ που σου δίνουν επί τόπου. Αν δεν είναι άνω των 100ml, δεν θα σε βάλουν να πετάξεις τίποτα. Προσοχή, η συσκευασία δεν πρέπει να είναι άνω των 100ml, δηλαδή ένα αντηλιακό λάδι π.χ. σε συσκευασία των 200ml, που είναι γεμάτο μέχρι τη μέση (ή λιγότερο), θα σου το πετάξουν.

Στη βαλίτσα κάτω, επιτρέπονται τα πάντα. Μία φορά έτυχε να έχω μέλι και να προβληματιστεί η υπάλληλος, αλλά τελικά κανένα πρόβλημα. Ήθελε απλώς να βεβαιωθεί ότι είναι καλά σφραγισμένο το βάζο. Γενικά αν φοβάσαι μην ανοίξει τίποτα, βάλε λίγη ταινία/σελοτέιπ στο καπάκι!
Δεν ήξερα ότι δίνουν κάτι τέτοιο! Πάλι καλά! Οι συσκευασίες είναι από 100 ml και κάτω οπότε ως προς αυτό είμαι οκ.

Βρήκα κάτι που μοιάζει με νεσεσερ από τα διάφανα που δείχνουν στις φωτογραφίες ότι επιτρέπονται και τα έχωσα όλα εκεί μέσα. Αν κιόλας δίνουν πλαστικό σακουλάκι αυτοί κάτι θα κάνουμε.

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!
Παράθεση

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

O panagiotis econ έγραψε στις 00:54, 09-06-17:

Δεν ήξερα ότι δίνουν κάτι τέτοιο! Πάλι καλά! Οι συσκευασίες είναι από 100 ml και κάτω οπότε ως προς αυτό είμαι οκ.

Βρήκα κάτι που μοιάζει με νεσεσερ από τα διάφανα που δείχνουν στις φωτογραφίες ότι επιτρέπονται και τα έχωσα όλα εκεί μέσα. Αν κιόλας δίνουν πλαστικό σακουλάκι αυτοί κάτι θα κάνουμε.

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!
Επισης, επειδη ειπες Ηρακλειο τοτε μην ανησυχεις καθολου. Οι τυποι εκει ειναι στον κοσμο τους,και βομβα να περασεις δεν θα παρουν χαμπαρι
Παράθεση

Helium (The fractured but whole)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Helium
H The fractured but whole αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 252 μηνύματα.

H Helium έγραψε στις 20:33, 09-06-17:

Επισης, επειδη ειπες Ηρακλειο τοτε μην ανησυχεις καθολου. Οι τυποι εκει ειναι στον κοσμο τους,και βομβα να περασεις δεν θα παρουν χαμπαρι
Γιατί το λες αυτό? Πάντως εγώ όταν ταξιδευα από Ηράκλειο, ήταν αυστηρά. Πεταγαν αβέρτα πράγματα και δεν έκαναν εξαιρέσεις. Θυμάμαι μάλιστα μια φορά που πήραν το νερό ενός μωρού. Και μια γυναίκα είχε ένα κουτακι γλυκά μαζί της και δεν της τα πέρασαν.
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

O DarthFederer έγραψε στις 12:20, 10-06-17:

Παντως στην Αθηνα οσες φορες πεταξα και δεν τα εβαλα στη σακουλα (ειτε γιατι δεν με ρωτησε καν η υπαλληλος ειτε γιατι την εγραψα) δεν ειχα θεμα να περασω τον ελεγχο. Τωρα δεν ξερω μην εσφιξαν οι κωλοι λογω αυστηροτερων μετρων για την τρομοκρατια...
Παράθεση

Anonyme

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Anonyme
H Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 544 μηνύματα.

H Anonyme έγραψε στις 12:53, 10-06-17:

Μπα, θέμα υπαλλήλου είναι πολλές φορές. Μου έχουν κάνει φασαρία για 8ml μάσκαρα στο αεροδρόμιο της Κέρκυρας. Αλλά μιλάμε λες και είχα βόμβα!
Παράθεση

Kostis-Palamas

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kostis-Palamas
Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 182 μηνύματα.

O Kostis-Palamas έγραψε στις 14:11, 10-06-17:

Νομιζω εξαρταται και απο το σε τι βαθμο γυαλισε το εκαστοτε προιον στον/στην υπαλληλο...
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

*Serena* (Raven)

Επιφανές Μέλος

H *Serena* Για στάσου λίγο, μείνε εδώ... έγραψε στις 16:18, 25-08-17:

Γεια σας και πάλι!

Μέσα στις επόμενες μέρες θα κλείσω αεροπορικό εισιτήριο για ένα συγγενικό μου πρόσωπο. Μου ζήτησε να του κανονίσω να κάτσει προς το μπροστά μέρος του αεροπλάνου. Αυτό γίνεται με το online check-in που κάνεις 1-2 μέρες πριν την πτήση από το link που σου στέλνει η aegean, σωστά? Τις φορές που το έχουν κάνει άλλοι για μένα εκτύπωσαν κατευθείαν το boarding pass και μου το έδωσαν. Εγώ όμως μπορεί να μην έχω πρόσβαση σε ιντερνετ πέρα από το κινητό μου αυτές τις μέρες. Μπορώ να το κάνω χωρίς πρόβλημα και με ασφάλεια με το κινητό? Σώζεται κάπου να μπορέσω να το εκτυπώσω αργότερα να του το δώσω?
Παράθεση

SuspiciousMinds

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη SuspiciousMinds
H SuspiciousMinds αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H SuspiciousMinds έγραψε στις 22:41, 25-08-17:

Γεια σας και πάλι!

Μέσα στις επόμενες μέρες θα κλείσω αεροπορικό εισιτήριο για ένα συγγενικό μου πρόσωπο. Μου ζήτησε να του κανονίσω να κάτσει προς το μπροστά μέρος του αεροπλάνου. Αυτό γίνεται με το online check-in που κάνεις 1-2 μέρες πριν την πτήση από το link που σου στέλνει η aegean, σωστά? Τις φορές που το έχουν κάνει άλλοι για μένα εκτύπωσαν κατευθείαν το boarding pass και μου το έδωσαν. Εγώ όμως μπορεί να μην έχω πρόσβαση σε ιντερνετ πέρα από το κινητό μου αυτές τις μέρες. Μπορώ να το κάνω χωρίς πρόβλημα και με ασφάλεια με το κινητό? Σώζεται κάπου να μπορέσω να το εκτυπώσω αργότερα να του το δώσω?
Κοιτα, επειδή ταξιδεύω συχνά με Aegean λόγω σπουδών σε νησί, κάνω το τσεκ ιν και μετά πηγαίνω με την ταυτότητα μου και μου εκτυπωνουν εκεί το εισιτήριο χωρίς να υπάρχει κανένα πρόβλημα...Δεν το έχω κάνει ποτέ αυτό που λες με το boarding pass. Απο φιλες μου που το έχουν κάνει ξέρω ότι μόλις το κάνεις από το κινητό σου αποθηκεύεται κάτι σαν barcode που το σκαναρουν και έτσι περνάς!
Δεν χρειάζεται σονυ και ντε να το εκτυπώσεις. Απο τη στιγμή που θα κάνεις το check in οι θέσεις αλλάζουν και μπορείς να βγάλεις το εισιτήριο σου από το αεροδρόμιο κατευθειαν.
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Επιφανές Μέλος

O akikos έγραψε στις 23:17, 25-08-17:

Δεν είναι δύσκολο. Ακολουθάς τις οδηγίες και αποθηκεύεις στο εισητηρίο σου στο App Wallet για iOS. Όταν περνάς απο μηχάνημα το δείχνεις διαβάζει το barcode και περνάς.
Παράθεση

*Serena* (Raven)

Επιφανές Μέλος

H *Serena* Για στάσου λίγο, μείνε εδώ... έγραψε στις 19:50, 27-08-17:

Ναι βρε παιδιά αλλά δεν ταξιδεύω εγώ, ταξιδεύει συγγενικό μου πρόσωπο που δεν έχει smartphone/ iphone. Οπότε το να σκαναριστεί το
barcode με το κινητό μου δεν παίζει. Εγώ θα του πληρώσω το εισητήριο και μου ζήτησε να του κλείσω αν γίνεται να κάτσει μπροστά στο αεροπλάνο. Θέλω δηλαδή να κάνω check - in με το κινητό μου μόλις ανοίξει η δυνατότητα και πριν φυγει να εκτυπώσω το boarding pass να το έχει. Αυτό δε γίνεται?

Στο site της aegean βρήκα αυτό:
Πώς μπορώ να προμηθευτώ έντυπη κάρτα επιβίβασης, εάν χρειαστεί;
Εάν ξεχάσατε το κινητό σας ή η μπαταρία του έχει εξαντληθεί, μπορείτε να εκτυπώσετε την κάρτα επιβίβασης σε ένα Self Service Kiosk ή Check-in counter στο αεροδρόμιο, έως 30 και λεπτά πριν από την αναχώρηση.

Οπότε μάλλον γίνεται? Και να διατηρηθεί η θέση? Self service kiosk έχουν όλα τα αεροδρόμια?

Ασχετοσύνη, ξέρω...
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους