Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,064 μηνύματα σε 74,651 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Αποπλάνηση 11χρονης μέσω διαδικτύου

Δεσμώτης

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Δεσμώτης
Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 3,564 μηνύματα.

O Δεσμώτης έγραψε στις 01:50, 14-04-10:

Ότι κατοχυρώθηκε ο αναβαθμολογητής το ξέρει;
Ο βαθμός το ξέρει ότι μπήκε;
Το γραπτό είχε την αίσθηση της διόρθωσης;
Η έρευνα ήταν όντως έρευνα ή στατιστικά μοιάζει σα να ρωτάς
τον περιπτερά αν έχει τσιγάρα, να γνέφει ο λαιμός του το όχι
και άρα να αποφθεγματίζεις ότι στη Λεωφόρο πρκτγκφμχχχχ
έχει πάντα έλλειψη σε ολντ χόλμπορν?

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Το σιγκουντουγκου που ειναι?
Σύνορα μουζουμπούρας και ουγκαζαμπούμπου.
Προχωράς με την αλογάμαξα 500 μέτρα
και συναντάς την άφρικαμπαμπάτα μπητς, στρίβεις δεξιά.
Με το που στρίβεις βλέπεις φάτσα πάρτα () ένα κτίριο περτικαλί
με φωτοβολταϊκά.
Εκεί καταλαβαίνεις ότι έστριψες λάθος.
Στρίψε αλλιώτικα, πασαλιμανιώτικα τρόπον τινά,
και προχώρησε μέχρι να βρεις το νότος γκάλεριζ δίπλα σε ένα πευκώνα ()
κι ας λέει η πυξίδα ότι είσαι στο υπερβόρειο τμήμα του Ηνωμένου Βασιλείου της Μπανταφίγκας.
Κάνε μια στάση, αγόρασε κάτι κασσετίνες με κραγιόνια και τα σχετικά, να πάρεις τα πάνω σου
και μετά φάε ένα αχλάδι και πήγαινε ως το αεροδρόμιο της Οξάκα.
Πάρε τη ΝυχτεριΝή ΠτήΣη Από την Οξάκα (17°3'0"N,96°43'0"W) στο Χαρτούμ (15°35'57''N,32°33'21''E).
Όταν φτάσεις στο Χαρτούμ πάρε μοτοσακό και μπες μέσα σε κάτι καλαμιές.
Πίσω από τις καλαμιές είναι ένα λάμα και πίσω από το χαλινάρι του εκτείνεται...
το ποθητό σιγκουντούκου.

Αλλά άκυρο. Γιατί εγώ μίλησα για το ουγκουντούγκου.

Βρε αστα φωτα της μουνλαιτ, καλα κανει και μας τα παραθετει. Μονο μεις θα μιλαμε? Ας πει τιποτα και η ειδηση.
Σ΄έναν ιδανικό κόσμο τα φώτα τα δοσμένα από ειδήσεις
θα'ναι σαν να κολυμπάμε ολόγυμνοι σε έναν κρυφό ορμίσκο
και τα σαλιγκάρια να σηκώνονται όρθια και να χειροκροτάνε!

Ο μόνος μου τρόμος είναι να αγγίξουμε την αλήθεια ακούγοντας τις ειδήσεις.
Μεσουρανεί η βλακεία, το ξέρεις καλά ρε συ mind, αφού είσαι στο περιγυάλι.
Το πολύ πρόσφατο το θυμάσαι που το δειχναν μετά στο ΟΛΑ για όταν έσκασε
η βόμβα σκοτώνοντας τον 15χρονο Αφγανό.

(τι παπαριές έλεγαν στη βιάση της πρώτης πληροφόρησης)

Άρα είτε οι λάμπες θέλουν άλλαγμα είτε υπάρχει σκότος κι η όρασή σου πάσχει.
Που μου θες και περισσότερο Φως...

Να κρεμάσεις λαμπτήρες πυρακτώσεως στα ταβάνια.

Σου χω ζητησει επανειλλημενως υδροχοακι, παλαιοτερα, να μου κανεις μεταφρασεις αλλα εσυ το χαβα σου.

Ρε συ στο μεταφραστικό κέντρο ζητούν τον κώλο τους προσφέροντας τσιχλοκαραμελάκια,
κι εσύ θες τζαμπέ μεταφράσεις?
Με ένα ταμείο ανεργίας ζω, mercy me.
Όσες φορές είπα μέσα μου "να χρεωκοπήσω να τελειώνω "
με σταμάταγε πάντα ο ενθουσιασμός μου για αυτό που καβαλάω.
Να ζηταώ δανεικά για να βάζω 95άρα αμόλυβδη, δε λέει ρε φούστη μου...

Εχεις σκεφτει να γινεις ποιητης?
Μια τσιχλόφουσκα είναι το εγώ, μη τη κάνουμε αερόστατο.
Εσύ έχεις σκεφτεί να γίνεις author στη Θουμπελίνα?

Με 11 χρονη αν ημουν 40 αρης δε θα πηγαινα. Την αποψη μου περι ηθικης δες τη σε κανενα αλλο θεμα. Αλλα οτι σκεφτομαι ετσι και υποστηριζω την αποψη μου, το κανω. Εσυ τωρα τι κοπτεσαι?

Θα πάθω έλκος εγκεφάλου με αυτό το σήριαλ υποκρισίας.
ΠΕΣΤΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΜΙΑ ΦΩΝΗ, ΒΡΟΝΤΕΡΑ, ΔΥΝΑΤΑ
ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΤΟ ΠΝΕΥΜΟΝΙ ΣΤΟ ΧΕΙΛΑΚΙ
ΣΑΝ ΤΡΟΜΠΕΤΙΣΜΟΣ ΜΕ ΛΕΞΕΙΣ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ,

ΜΑΣ ΕΝΟΧΛΕΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 40 Ο ΓΙΔΑΣ.
Όταν θα γίνετε 40 κι εσείς να κάνετε έρωτα
κατα πως το πραγματεύεται η προσωπική σας λογική.

Προς το παρόν αφήστε τους υπόλοιπους/υπόλοιπες
να ζητούν τον έρωτα από μάγκο κι όχι από μανταρίνι...

1. Δεν είναι τρομοκρατική ενέργεια να πηγαίνει κάποιος με 11χρονη (συναινετικά).
2. Δεν είναι τρομοκρατική ενέργεια να πηγαίνει κάποια με 11 χρονο ( το αυτό).
3. Είναι τρομοκρατική ενέργεια ο οιοσδήποτε σωματικός ακα ψυχικός βιασμός σε οιοδήποτε ηλικιακό εύρος.
4. Οι 40χρονοι έχουν το δικαίωμα του συνουσιασμού με όποια θέλουν, όποτε θέλουν και για όσο θέλουν
αρκεί να θέλει και η έτερη πλευρά.
5. Ο βρεφικός συνουσιασμός είναι (κι αν δεν είναι πρέπει να θεωρηθεί) βαρύ κακούργημα...

δεν υπογράφω σαν πιπινολάτρης γιατί αυτό θα είναι cloning, χα...

Για αυτό σε "παω", γιατί δε σε καταλαβαίνω ποτέ...
Με πας επειδή δε με καταλαβαίνεις;
Αυτό ποτέ μου δεν το κατάλαβα (άρα σε πάω κι εγώ? τονιανιαν)
Και θα σου εξηγήσω πόσο κουτό είναι αυτό:

Θυμίζει την ιστοριούλα με τη κυρά κούλα και τη κολλητή της τη κυρα Κατίνα,
που πάνε κάθε Κυριακή στη λειτουργία,
και όταν τελειώνει βγαίνουν στο προαύλιο,
και μασουλώντας το αντίδωρο λένε η μία στην άλλη:

Ωραία η λειτουργία σήμερα Κατίναμ'
Ναι, καλή ήταν.
Και οι δυο είναι αμόρφωτες και δε κατάλαβαν γρι.
Αλλά τη λειτουργία την πάνε....γενικά.

ΑΛΛΑ! Γι αυτο σε ''παω'' ρε ντες, γιατι δε σε καταλαβαινω ποτε. Ξερεις τι ωραια παραμυθια θα λες εσυ στα παιδακια σου για να κοιμουνται?
Πρέπει πρώτα να συλλάβει ο νους,
κι έπειτα η καρδιά θερμά να αισθανθεί
ό,τι ο νους συνέλαβε. (κι όχι τανάπαλιν)
Οπότε έχουμε χρόνο για τα φιλάκια.

Αρχική Δημοσίευση από fantasmenos
αυτό που μένει είναι ότι ένας σαραντάρης αποπλάνησε ένα εντεκάχρονο παιδί δηλαδή ένα κορίτσι που ούτε καν βιολογικά δεν ωρίμασε και όσο και αν απεχθάνομαι τη λέξη, αυτό δεν είναι φυσιολογικό. Μα το σατανά δεν έχει να κάνει με ηθικολογίες το ζήτημα.
Στη ταινία Leon πάντως έχουμε το ανάποδο,
η 12χρονη Ματίλντα (Natalie Portman)
αποπλανεί τον "εκτελεστή" Jean Reno (Leon)
εκμυστηρευόμενη πολλές φορές τον έρωτα της προς εκείνον.
Κι ως γνωστόν, πολύ συχνά οι ταινίες ζηλεύουν ιδιαίτερα την ίδια τη ζωή
και τα απαράμιλλα σενάριά της.

Mathilda, who soon discovers that Léon is a hitman, begs him to become her caretaker, and to teach her his skills as a "cleaner": she wants to avenge the murder of her four-year-old brother, the only member of her family that she actually loved. In return, she offers herself as a maid and teacher, remedying Léon's illiteracy. Léon hesitantly accepts her offer and the two begin working together. As they do so, Mathilda admits to Léon several times that she is falling in love with him, but he says nothing back.
Είδες ότι η αποπλάνηση δεν είναι ένα μονόδρομο παιχνίδι.

Πόσοι αλήθεια έχετε εικόνα μιας 11-12-13χρονης?
Επειδή αναφέρθηκαν κουβέντες για μωρά και πάμπερς.

Εγώ έχω ανιψιά στα 10 και αν μου έλεγε ότι κωλοτρίβεται
θα το έβρισκα απόλυτα φυσικό
καθώς και σε μένα θέλει να κάνει τα ίδια.

Give it roots, βέβαια απαντούσε ο Ρενώ κι όχι κάτι άλλο ()
και η ματίλντα (σύμφωνα με τον παιδεραστή?? Λυκ Μπεσόν)
φύτευσε το φυτό του στο κήπο του σχολείου κι όχι το lili-um του.

Αλλά αν υπέκυπτε στη σεξουαλική αποπλάνηση της μικρής,
αυτό τον έκανε ψυχανώμαλο και κακό,
όπως ακριβώς θα λέγαμε το ίδιο για τη φύση του επαγγέλματός του?

Το προσωπικό μου γούστο (κι όχι η ηθική) δε μου δημιουργεί παρόρμηση
να προβώ σε σεξουαλικές πράξεις με μια "άγουρη" κοπέλα,
όμως ο σκόπελος που πληρώνει κανείς όταν το κάνει,
είναι δυσανάλογα βαρύς (όταν μιλάμε για αποδεδειγμένα συναινετικό έρωτα).

Πραγματικά το ασχημάτιστο του κορμιού είναι μία ένσταση αλλά μόνο του γούστου
(κι όχι η ανάπτυξη που συνεχίζει και μεταεφηβικά, έλεος)
αφού κάλλιστα οι γιαγιάδες και ακόμη πολλές μανάδες, γέννησαν στα 16 τους και 17 τους
χωρίς καμιά σωματική δυσλειτουργία ή ψυχική αλλοίωση, ίσα ίσα.

Το θέμα είναι να σε γκαζώνει λίγο και το μυαλό,
και να σπιντάρεις και με πιο έκφυλα () πράγματα
αντί να πέφτει χειρόφρενο λόγω του πρωτάπειρου.

Άμα το παίζεις love teacher, χάνεις μέρος της απόλαυσης
και πλέον βαριέμαι τις εκπτώσεις....

Και μιας και μιλάμε με αμοραλιστικούς όρους είναι κακό όχι γιατί είναι ανήθικο αλλά επειδή έβλαψε τόσο το κορίτσι όσο και την οικογένεια της.
Αν δεν είναι ανήθικο γιατί άλλο να βλάψει το κορίτσι και την οικογένεια?
Λες και η οικογένεια κινηματογραφούσε και χάλασε στη τιμή, το deal?

Πως ξέρεις ποιον έβλαψε και με ποιον ακριβώς τρόπο?
Το'μαθε η Λαμπίρη, μετά εσύ κι ύστερα η Μουνλάϊτ.
Οκ, έβγαλα άκρη

Στις ραφές των λεγομένων σου όπως στο αυγό του φιδιού,
διακρίνεις το ίδιο το φίδι....με αλλαγμένο δέρμα.

Πίσω από το δάχτυλο σου δε χωράς.
Όσο απεκδύεσαι την ηθική του θέματος τόσο
η ηθική θα κάνει γκελ και θα χτυπάει στη γυρισμένη πλάτη σου.

Μην τρομάζεις.
Απλώς ανήκεις σε μια κατηγορία νεοσυντηρητισμού
που κλέβει τη δόξα του υφαντού της ταραντούλας.

Το΄πες άλλωστε και μοναχός σου:

Αν και επειδή είμαι και πολύ συντηρητικός πάλι βλέπω με απέχθεια μια σχέση μεταξύ ενός σαραντάρη και μιας 13χρονης 14χρονης ή ακόμη και 15χρονης.

Αν δεν ήσουν συντηρητικός
θα ήσουν όμως ανήθικος?

Όλα αυτά λοιπόν που λέτε δικηγόροι, ψυχολόγοι, επικριτές
ΘΑ ΙΣΧΥΑΝ μόνο αν η περιπτωσιολογία ήταν αυτή του βιασμού
κατά δήλωση της μικρής
ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΥΠΟΣΤΕΙ βιασμό
από τις αναμοχλεύσεις του περιβάλλοντός της.

Η επίκριση αφορά σε μια τέτοια ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ περίπτωση.

Κι επειδή η εικασία έφτασε να παρενοχλεί τα σύννεφα,
σε λίγο ίσως βρέξει...

Η απόφαση για το καταδικαστικό του εν λόγω pig40,
πότε βγαίνει;
Είμαι περίεργος να δω τι τρόπος θανάτωσης θα επιλεχθεί (με βούλευμα ή χωρίς)
από το team που ψέγει με την ευκολία που άλλοι βράζουν μακαρόνια.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 14-04-10 στις 21:39. Αιτία: συγχώνευση μηνυμάτων
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Buggs
Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 04:10, 14-04-10:

Πιασμένοι απο μια ασαφή περιγραφή οι ρομαντικοί,
αυτοί που ήθελαν να βλέπουν το ωραίο
εκεί που άλλοι έβλεπαν μονάχα τα σκατά,
εξέφρασαν μια σκέψη όχι τόσο ωραία,
όμως που ίσως έκανε τα πάντα εφικτά.

Μια πιθανότητα, έτσι για να ονειρευτούμε,
πώς θαταν άραγε αν ήτανε αλλιώς,
ποτέ δεν είπαμε περάστε στην ασχήμια
κι ας λένε ότι τα είπαμε αλλιώς

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 08:46, 14-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από Δεσμώτης
Η απόφαση για το καταδικαστικό του εν λόγω pig40, πότε βγαίνει;
Αυτοί βράζουν λουκάνικα ( βλεπε πιγκ40, )

Μπορούσε (αν ήταν δράκος) να τις έχει στραγγαλίσει, σφάξει ή κόψει κομματάκια
Μπορούσε (αν ήταν νταβατζής) να τις έχει κάνει πουτάνες
Μπορούσε (άν ήταν βιαστής) να τις έχει κτυπήσει, σακατέψει και βιάσει
Μπορούσε τέλος (αν ήταν κάθαρμα) να τις έχει πουλήσει για σκλάβες ή για εμπόριο οργάνων

και σε όλες αυτές τις περιπτώσεις να μήν τις ξανάβλεπαν οι γονείς τους ποτέ

Ομως αυτός, ο Πιγκ40, το μόνο που έκανε ήταν να κάνει έρωτα μαζί τους. Αυτό λοιπόν με έχει αφήσει έκπληκτο και μόνο γι'αυτό εγώ αποκλείεται να κάνω τον πιγκ λουκάνικα.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 09:01, 14-04-10:

το μόνο που έκανε ήταν να κάνει έρωτα μαζί τους.
χεχε τους εκανε χαρη μωρε!! εκανε μαθηματα σεξουαλικης διαπαιδαγωγησης δωρεαν σε ηλικιες 11-15!!
διαφημιση: ωραιος σαρανταρης με αγνα αισθηματα και σκοπους διαθετει το κορμι του και τον χρονο του προς πασαν κορασιδαν του φεις που τυχον θελει να μαθει πεντε πραγματακια δια τον ερωτα.. διατηθεται μεταφορικο μεσο προς ερημικες περιοχες καθως και αγκαλιτσα μετα το περας του μαθηματος!!

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 09:05, 14-04-10:

Ξέρεις αυτή η αγκαλίτσα θα πείσει πολλές Και μιάς και μονταρες την αγγελία... Δυστυχώς στις 99 απο τις 100 περιπτώσεις αυτοί που θα χρησιμοποιήσουν την αγγελία σου (ή έστω το προφιλ της αγγελίας σου) θα κάνουν στα άτυχα κοριτσάκια που θα πειστούν όσα ΔΕΝ τους έκανε ο πιγκ 40.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 09:28, 14-04-10:

α δεν ξερεις τι εκανε και τι οχι... ή ξερεις και δεν μας το πες?? ααααα δεν παιζω ετσι...

μπαγκς καταλαβαινω απολυτα τι λετε οπως φανταζομαι καταλαβαινετε και σεις τι λεμε. υπηρχε η συναινεση δεν διαφωνω επ'αυτου ομως δεν παυει το γεγονος και μονο το γεγονος, δεν εξεταζω προσωπα, να μην ειναι σωστο.

απλα εδω εχουμε δυο αποψεις. οι μεν λενε οτι δεν ειναι σωστο ενας σαρανταρης να καθεται με τις ωρες να μιλα με κοριτσακια 11 ετων στο φεις με σκοπο το σεξ και να προβαινει σ'αυτο και η αλλη αποψη οτι δεν ειναι κακο αυτο που εγινε αφου και οι δυο πλευρες ασχετως ηλικιων συναινεσαν προς αυτη τη πραξη.

σεβαστες και οι δυο αποψεις

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 09:36, 14-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από moonlight
απλα εδω εχουμε δυο αποψεις. οι μεν λενε οτι δεν ειναι σωστο ενας σαρανταρης να καθεται με τις ωρες να μιλα με κοριτσακια 11 ετων στο φεις με σκοπο το σεξ και να προβαινει σ'αυτο και η αλλη αποψη οτι δεν ειναι κακο αυτο που εγινε αφου και οι δυο πλευρες ασχετως ηλικιων συναινεσαν προς αυτη τη πραξη.
Εχώ θεωρω φοβερά ρομαντικο το συμβάν. Αν σκεφτεί κανείς πόσο εύκολα αποπλανάται ένα παιδί, και άν σκεφτεί τι γίνεται στις 99/100 περιπτώσεις που αποπλανάται, δηλαδή τι σκατά τρέχουν στον εγκέφαλο αυτών που το κάνουν, είναι πραγματικά μοναδικό φαινόμενο αυτό. Φυσικά ο τύπος είναι βιτσιόζος. Το βίτσιο του όμως δεν είναι που αγάπησε και καψουρεύτηκε 11άρες που έμοιαζαν με 15άρες. Αυτό θα μπορούσε να το πάθει και ο πατέρας σου μουνλαιτ, πολύ πολύ εύκολα. Το βίτσιο του είναι που επέμεινε, να γυρίζει την σεξουαλική του ζωή μόνο γύρω απο αυτή την ηλικία, παρά όλα τα προβλήματα που αυτές του οι σχέσεις θα του δημιουργούσαν αργά ή γρήγορα. Καλά δηλαδή να τρώς ξύλο που πήρες το κουτί με τα σοκολατάκια απο το πανω πανω ράφι. Να σε δέρνουν όλοι μαζί που έκλεψες το αυτοκίνητο του γείτονα μέρα μεσημέρι κι εσύ εκεί, πάλι;

Παρότι γοητευμένος απο το ρομαντικό της υπόθεσης, όπως και το απολύτως εξωφερενικό, τον κατηγορώ οστόσο τον τύπο για το πόσο έκθεσε τις δεσποινίδες φίλες του. Οσο δηλαδή και να τον ηθελαν, όσο και να ήταν όλα ωραία μεταξύ τους, αυτές θα πληρώσουν τώρα το μεγαλύτερο τίμημα, κι αυτός, σαν ενήλικας, δεν μπορεί να μήν το ήξερε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 09:53, 14-04-10:

αρα ειτε ετσι ειτε αλλιως οπως και να το δει κανεις φιλε μπαγκς τετοια πραγματα μονο προβληματα φερνουν... κανεις δεν ξερει τι ετρεχε στο μυαλο του συγκεκριμενου..
... μα συμφωνω μπαγκς οτι μπορουσε να το παθει ο οποισδοιποτε. και ο πατερας μου, οταν ηταν σαραντα, και ο πατερας σου, και του καθενος ο πατερας. οπως και το παιδι του οποιουδηποτε. το χειροτερο ειναι οπως ειπες και συ οτι αυτα τα παιδακια τωρα θα μπουν σε τετοιες διαδικασιες που σιγουρα θα αποβουν πολυ πιο ψυχοφθορες.

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 10:00, 14-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από moonlight
αρα ειτε ετσι ειτε αλλιως οπως και να το δει κανεις φιλε μπαγκς τετοια πραγματα μονο προβληματα φερνουν... κανεις δεν ξερει τι ετρεχε στο μυαλο του συγκεκριμενου..
... μα συμφωνω μπαγκς οτι μπορουσε να το παθει ο οποισδοιποτε. και ο πατερας μου, οταν ηταν σαραντα, και ο πατερας σου, και του καθενος ο πατερας. οπως και το παιδι του οποιουδηποτε. το χειροτερο ειναι οπως ειπες και συ οτι αυτα τα παιδακια τωρα θα μπουν σε τετοιες διαδικασιες που σιγουρα θα αποβουν πολυ πιο ψυχοφθορες.
Γι'αυτό εγώ από την αρχή έμεινα σ'αυτό το σημείο. Το τώρα. Γιατί βλέπετε, τα αγαπητά μου παιδιάκια, το έδειξαν το πουλάκι τους στον αράπη, σαν παιδιά που είναι. Οπότε έχω βρεθεί σ'αυτή τη θέση.Η ακριβής θέση μάλιστα είναι τα πρώτα δευτερόλεπτα που το παιδί σου σου το λέει. Πώς αισθάνεσαι, πώς αντιδράς, τί λές. Ίσως να είμασταν τυχεροί, ίσως επειδή ακριβώς είμαστε πολύ άνετοι με το θέμα του σέξ, ήταν το ίδιο άνετα και είναι, τα παιδιά μας, απέναντί μας. Και προφανώς μας εμπιστεύονται και μας θεωρούνε περισσότερο φίλους τους απο οποιονδήπότε ξένο, όσο καλά και άν περνάνε μαζί του. Ετσι δεν το μάθαμε μία εβδομάδα μετά που, μα το Θεό, αν συνέχιζαν έτσι, ο αράπης ποιός ξέρει τί θα είχε κάνει.

Μετά τις πρώτες αντιδράσεις, που φυσικά ήταν τελείως αλλιώτικες απο τους γονείς της εν λόγω κοπέλας, τόσο εγώ όσο και η μαμά τους, είμασταν απόλυτα σύμφωνοι στην περεταίρω αντιμετώπιση. Ετσι, ούτε ο αράπης έχασε τη δουλειά του ούτε τα παιδιά μας έπαθαν καμία ζημιά, ούτε εκτέθηκε κανείς, και το σημαντικότερο, δεν έμειναν σεξουαλικά τραύματα στα παιδιά. Η ιστορία πέρασε έτσι όπως συνέβη, σαν να μήν έγινε τίποτα. Που αν έγινε, την τρομάρα που πήραμε η μάνα τους κι εγώ την ξέρουμε. Και τα παιδιά, χωρίς να σκάσουνε καθόλου, απλά δεν ξανάπαιξαν με το φύλακα.

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη _daemon_
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,457 μηνύματα.

O _daemon_ . έγραψε στις 10:09, 14-04-10:

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 10:32, 14-04-10:

Νομίζω ότι αυτή η κουβέντα πρέπει να σταματήσει εδώ. Τουλάχιστον όσοι αντιλαμβάνεστε το ανώμαλο του πράγματος, σταματήστε να συζητάτε για αυτό το θέμα. [...]Φιλική συμβουλή.

Υ.Γ.: Εννοείται πώς δεν θα μπω στην διαδικασία να πείσω για το ότι δεν είμαι ελέφαντας.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 14-04-10 στις 11:23. Αιτία: αφαιρέθηκε προσβλητικό χωρίο για μερίδα χρηστών
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 11:01, 14-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από pitg21
Νομίζω ότι αυτή η κουβέντα πρέπει να σταματήσει εδώ. Τουλάχιστον όσοι αντιλαμβάνεστε το ανώμαλο του πράγματος, σταματήστε να συζητάτε για αυτό το θέμα. [...] Φιλική συμβουλή.

Υ.Γ.: Εννοείται πώς δεν θα μπω στην διαδικασία να πείσω για το ότι δεν είμαι ελέφαντας.
Μή μπείς. Ασχετο. Κάποιοι μιλάνε σε ένα δωμάτιο για ένα σοβαρό θέμα εδώ και μέρες. Ξαφνικά μπουκάρει μέσα ενας τύπος και τους λέει να σταματήσουνε λέγοντας τους όλους ελέφαντες.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 14-04-10 στις 11:24. Αιτία: προσαρμογή - αφαίρεση χωρίου από την παράθεση
6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Deviance ($Con)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Deviance
Ο $Con αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 134 μηνύματα.

O Deviance Programming Itʼs an art unto itself. έγραψε στις 11:24, 14-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από Buggs
Εχώ θεωρω φοβερά ρομαντικο το συμβάν. Αν σκεφτεί κανείς πόσο εύκολα αποπλανάται ένα παιδί, και άν σκεφτεί τι γίνεται στις 99/100 περιπτώσεις που αποπλανάται, δηλαδή τι σκατά τρέχουν στον εγκέφαλο αυτών που το κάνουν, είναι πραγματικά μοναδικό φαινόμενο αυτό. Φυσικά ο τύπος είναι βιτσιόζος. Το βίτσιο του όμως δεν είναι που αγάπησε και καψουρεύτηκε 11άρες που έμοιαζαν με 15άρες. Αυτό θα μπορούσε να το πάθει και ο πατέρας σου μουνλαιτ, πολύ πολύ εύκολα. Το βίτσιο του είναι που επέμεινε, να γυρίζει την σεξουαλική του ζωή μόνο γύρω απο αυτή την ηλικία, παρά όλα τα προβλήματα που αυτές του οι σχέσεις θα του δημιουργούσαν αργά ή γρήγορα. Καλά δηλαδή να τρώς ξύλο που πήρες το κουτί με τα σοκολατάκια απο το πανω πανω ράφι. Να σε δέρνουν όλοι μαζί που έκλεψες το αυτοκίνητο του γείτονα μέρα μεσημέρι κι εσύ εκεί, πάλι;
Ρομαντισμό? Να υποθέσω είσαι κάποιος 4χ φεύγα και σε θίγει η όλη αναφορά προς ανώμαλο 40ρι? Γιατί από όποια σκοπιά και να το δεις δεν υπάρχει ρομαντισμός εδώ πέρα από που πηγάζει ο ρομαντισμός? Από που πηγάζει το συναίσθημα? Ο εν λόγο κύριος την "βίαζε", "Αποπλανούσε", " <Βάλε ότι θες>" από τα 11 τις χρόνια και όχι μόνο αυτήν άλλα και άλλες δυο μια 13χρονι και μια 15χρονι, ο εν λόγο κύριος είχε και παιδιά ουσιαστικά ήταν λες και έκανε ερωτά με τα παιδιά του Άμα εσύ θα αισθανόσουν καλά το παιδί σου απτά 11 τις να έχει σεξουαλικές σχέσεις με έναν 2χ/3χ/4χ/5χ φεύγα τότε..

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 11:33, 14-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από Deviance
Ρομαντισμό? Να υποθέσω είσαι κάποιος 4χ φεύγα και σε θίγει η όλη αναφορά προς ανώμαλο 40ρι? Γιατί από όποια σκοπιά και να το δεις δεν υπάρχει ρομαντισμός εδώ πέρα από που πηγάζει ο ρομαντισμός? Από που πηγάζει το συναίσθημα? Ο εν λόγο κύριος την "βίαζε", "Αποπλανούσε", " <Βάλε ότι θες>"...
Αυτό είναι ενα μεγάλο πρόβλημα που έχουν κάποιοι στις συζητήσεις. Θεωρούν ότι μπορούν να βάλουν ότι θέλουνε, σε μια περιγραφή γεγονότος ή ατόμου, οπότε το ίδιο προτείνουν και στους άλλους να κάνουν. Και στο τέλος όλοι μιλάνε ο καθενας στον εαυτό του για ότι θέλει;

By the way πώς μπορώ να αλλάξω την ηλικία μου στο προφίλ μου και να βάλω την σωστή; Γιατί είμαι 4χ για την ακρίβεια κοντεύω τα 5χ όμως όχι φεύγα, αλλά εσύ βάλε ότι θές

Παράθεση

Deviance ($Con)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο $Con αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 134 μηνύματα.

O Deviance Programming Itʼs an art unto itself. έγραψε στις 12:03, 14-04-10:

Αυτό είναι ενα μεγάλο πρόβλημα που έχουν κάποιοι στις συζητήσεις. Θεωρούν ότι μπορούν να βάλουν ότι θέλουνε, σε μια περιγραφή γεγονότος ή ατόμου, οπότε το ίδιο προτείνουν και στους άλλους να κάνουν. Και στο τέλος όλοι μιλάνε ο καθενας στον εαυτό του για ότι θέλει;

By the way πώς μπορώ να αλλάξω την ηλικία μου στο προφίλ μου και να βάλω την σωστή; Γιατί είμαι 4χ για την ακρίβεια κοντεύω τα 5χ όμως όχι φεύγα, αλλά εσύ βάλε ότι θές
Το κακό είναι πως δεν απαντάς στο ερώτημα μου δεν αναφέρθηκα στην ηλικία για να σε θίξω άπλα αρκετοί 4χ έχουν μια αμυντηκι στάση στο όλο θέμα αποτι είδα και σε προηγούμενα ποστ. Δεν νομίζω ότι έβαλα ότι ήθελα σε κάτι από αυτά που ανέφερα όλα προήλθαν από παρακολούθηση ενός ρεπορτάζ που ποσταρε ένας χρήστης εδώ. Η ηλικία σου δεν με ενδιαφέρει τα λεγόμενα σου με ανησυχούν ενδεχόμενος Σορρυ αμα σε έθιξα δεν είχα αυτόν τον σκοπό συζήτηση κάνουμε

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 12:34, 14-04-10:

Κοίταξε οι 4χ απλά συμβαίνει, λόγω της ίδιας ηλικίας, να μπορουν να σου πούν μετα βεβαιότητας ότι μια 11χρονη που μοιάζει 15χρονη, μπορει να τους αποπλανήσει υπο συνθήκες. Αυτό ισχύει και για τους 1χ βέβαια νεαρούς και τους 2χ και 3χ όμως ο εν λόγω είναι 4χ γι'αυτό και παρατηρείς αυτό που παρατηρείς. Στο ρεπορτάζ δεν λέει για βιασμό ούτε για βία ή ξύλο, και ακόμη και χρήστριες που είναι υπέρ της λουκανικοποίησης του πιγκ40, παραδέχονται πλέον ευθαρσώς ότι υπήρξε καθαρή συναίνεση σε όλες τις περιπτώσεις. Τώρα ποιά απο τα λεγόμενα μου σε ανησυχούν μαλλον θα πρέπει να γινεις πιο συγκεκριμένος

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 12:47, 14-04-10:

Σοκ στην κοινή γνώμη της Κύπρου προκαλεί η καταγγελία για βιασμό από έναν 39χρονο άνδρα που υπηρετεί στην Εθνική Φρουρά μίας 11χρονης, την οποία γνώρισε στην ιστοσελίδα κοινωνικής δικτύωσης Facebook.

in.gr

Παράθεση

Deviance ($Con)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Deviance Programming Itʼs an art unto itself. έγραψε στις 12:57, 14-04-10:

Κοίταξε οι 4χ απλά συμβαίνει, λόγω της ίδιας ηλικίας, να μπορουν να σου πούν μετα βεβαιότητας ότι μια 11χρονη που μοιάζει 15χρονη, μπορει να τους αποπλανήσει υπο συνθήκες. Αυτό ισχύει και για τους 1χ βέβαια νεαρούς και τους 2χ και 3χ όμως ο εν λόγω είναι 4χ γι'αυτό και παρατηρείς αυτό που παρατηρείς. Στο ρεπορτάζ δεν λέει για βιασμό ούτε για βία ή ξύλο, και ακόμη και χρήστριες που είναι υπέρ της λουκανικοποίησης του πιγκ40, παραδέχονται πλέον ευθαρσώς ότι υπήρξε καθαρή συναίνεση σε όλες τις περιπτώσεις. Τώρα ποιά απο τα λεγόμενα μου σε ανησυχούν μαλλον θα πρέπει να γινεις πιο συγκεκριμένος
Σε καμιά περίπτωση δεν είπα ότι υπήρξε ξύλο και άλλα παρεμφερή, άλλα όπως είπα όσο εύκολο είναι να πείσεις μια 11χρονη να φάει το φάει της άλλο τόσο είναι ένας 1χ/2χ/3χ/4χ κ.ο.κ να την πείσει να πάνε στο κρεβάτι. Και παλιά που έλεγαν ελα σπίτι μου κοριτσάκι και θα σου δώσω γλειφιτζούρια με την θέληση της πήγαινε τη σημαίνει αυτό ότι ήθελε σεξ το 5χρονο? Τα λεγόμενα περί ρομαντισμού τα βρίσκω βρίσκω γελοία χωρίς να θέλω να σε θίξω. Στην περίπτωση που είσαι πατέρας θα σου άρεσε κάτι ανάλογο να τύχαινε στο παιδί σου?

Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 13:17, 14-04-10:

Στη ταινία Leon πάντως έχουμε το ανάποδο,
η 12χρονη Ματίλντα (Natalie Portman)
αποπλανεί τον "εκτελεστή" Jean Reno (Leon)
εκμυστηρευόμενη πολλές φορές τον έρωτα της προς εκείνον.
Κι ως γνωστόν, πολύ συχνά οι ταινίες ζηλεύουν ιδιαίτερα την ίδια τη ζωή
και τα απαράμιλλα σενάριά της.

Είδες ότι η αποπλάνηση δεν είναι ένα μονόδρομο παιχνίδι.

Πόσοι αλήθεια έχετε εικόνα μιας 11-12-13χρονης?
Επειδή αναφέρθηκαν κουβέντες για μωρά και πάμπερς.

Εγώ έχω ανιψιά στα 10 και αν μου έλεγε ότι κωλοτρίβεται
θα το έβρισκα απόλυτα φυσικό
καθώς και σε μένα θέλει να κάνει τα ίδια.

Give it roots, βέβαια απαντούσε ο Ρενώ κι όχι κάτι άλλο ()
και η ματίλντα (σύμφωνα με τον παιδεραστή?? Λυκ Μπεσόν)
φύτευσε το φυτό του στο κήπο του σχολείου κι όχι το lili-um του.

Αλλά αν υπέκυπτε στη σεξουαλική αποπλάνηση της μικρής,
αυτό τον έκανε ψυχανώμαλο και κακό,
όπως ακριβώς θα λέγαμε το ίδιο για τη φύση του επαγγέλματός του?

Το προσωπικό μου γούστο (κι όχι η ηθική) δε μου δημιουργεί παρόρμηση
να προβώ σε σεξουαλικές πράξεις με μια "άγουρη" κοπέλα,
όμως ο σκόπελος που πληρώνει κανείς όταν το κάνει,
είναι δυσανάλογα βαρύς (όταν μιλάμε για αποδεδειγμένα συναινετικό έρωτα).

Πραγματικά το ασχημάτιστο του κορμιού είναι μία ένσταση αλλά μόνο του γούστου
(κι όχι η ανάπτυξη που συνεχίζει και μεταεφηβικά, έλεος)
αφού κάλλιστα οι γιαγιάδες και ακόμη πολλές μανάδες, γέννησαν στα 16 τους και 17 τους
χωρίς καμιά σωματική δυσλειτουργία ή ψυχική αλλοίωση, ίσα ίσα.

Το θέμα είναι να σε γκαζώνει λίγο και το μυαλό,
και να σπιντάρεις και με πιο έκφυλα () πράγματα
αντί να πέφτει χειρόφρενο λόγω του πρωτάπειρου.

Άμα το παίζεις love teacher, χάνεις μέρος της απόλαυσης
και πλέον βαριέμαι τις εκπτώσεις....

Αν δεν είναι ανήθικο γιατί άλλο να βλάψει το κορίτσι και την οικογένεια?
Λες και η οικογένεια κινηματογραφούσε και χάλασε στη τιμή, το deal?

Πως ξέρεις ποιον έβλαψε και με ποιον ακριβώς τρόπο?
Το'μαθε η Λαμπίρη, μετά εσύ κι ύστερα η Μουνλάϊτ.
Οκ, έβγαλα άκρη

Στις ραφές των λεγομένων σου όπως στο αυγό του φιδιού,
διακρίνεις το ίδιο το φίδι....με αλλαγμένο δέρμα.

Πίσω από το δάχτυλο σου δε χωράς.
Όσο απεκδύεσαι την ηθική του θέματος τόσο
η ηθική θα κάνει γκελ και θα χτυπάει στη γυρισμένη πλάτη σου.

Μην τρομάζεις.
Απλώς ανήκεις σε μια κατηγορία νεοσυντηρητισμού
που κλέβει τη δόξα του υφαντού της ταραντούλας.

Το΄πες άλλωστε και μοναχός σου:

Αν δεν ήσουν συντηρητικός
θα ήσουν όμως ανήθικος?

Όλα αυτά λοιπόν που λέτε δικηγόροι, ψυχολόγοι, επικριτές
ΘΑ ΙΣΧΥΑΝ μόνο αν η περιπτωσιολογία ήταν αυτή του βιασμού
κατά δήλωση της μικρής
ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΥΠΟΣΤΕΙ βιασμό
από τις αναμοχλεύσεις του περιβάλλοντός της.

Η επίκριση αφορά σε μια τέτοια ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ περίπτωση.

Κι επειδή η εικασία έφτασε να παρενοχλεί τα σύννεφα,
σε λίγο ίσως βρέξει...

Η απόφαση για το καταδικαστικό του εν λόγω pig40,
πότε βγαίνει;
Μιας και αναφέρεσαι στο Λεόν. Στους "Καταραμένους" του Βισκόντι υπάρχει ο αξιωματικός του στρατού και βιομήχανος Μάρτιν Φον Έσενμπεκ ο οποίος έχει παιδοφιλικές τάσεις (εκτός από χίλια άλλα κουσούρια). Δίπλα από το σπίτι της ερωμένης του ζούσε και ένα μικρό κοριτσάκι (10-12 ετών) το οποίο btw ήταν και ένα από τα πιο όμορφα κοριτσάκια που έχεις δει ποτέ σε ταινία. Ο Μάρτιν μετά από την κατρακύλα που πήρε τελικά έκανε και αυτό, την αποπλάνησε (και δεν βίασε, το κοριτσάκι το ήθελε επειδή ο Μάρτιν ήταν ένας όμορφος ψηλός Γερμανός που της πήγαινε παιχνίδια (!) για να τον συμπαθήσει) με συνέπεια να ικανοποιήσει το πάθος του. Τα προβλήματα ξεκινούν για αυτόν όταν ο ψυχισμός του παιδιού διαταράχτηκε τόσο πολύ ώστε σε μια κατάσταση κρίσης πήγε στη σοφίτα και κρεμάστηκε. Όλα αυτά βέβαια υπό το διεστραμένο βλέμμα του Λουκίνο και το ασυναγώνιστο ταλέντο του. Ωραίο ε; Μπορούμε να μιλάμε μέρες για το πως αντιλαμβάνεται το σινεμά διάφορα ζητήματα αλλά η τέχνη δεν αναπαριστά την πραγματικότητα, την εξιδανικεύει (ή την δαιμονοποιεί) ή την ερμηνεύει υπό ένα πρίσμα εντελώς διαφορετικό από τα δικά μας κριτήρια αξιολόγησης (συνήθως).

Ως προς τα επίθετα νεοσυντηρητικός και ηθικός τα αποδέχομαι με μεγάλη χαρά (για να τα λες εσύ), ψάξε όμως και τις λέξεις μηδενιστής και σχετικιστής, αυτά τα δύο τελευταία σιχαίνομαι όπως κατάλαβες από τον τρόπο που αντιδρώ όταν τα βλέπω σε ανθρώπους.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fantasmenos : 14-04-10 στις 13:23. Αιτία: συνήθως
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 14:52, 14-04-10:

Έχουμε λοιπόν διάφορους συνομηλικους μου που λένε ότι όσοι θεωρήσανε με την πρώτη ότι είναι εσκεμένη αποπλάνηση ανηλίκου η ιστορία του 40χρονου με την 11χρονη είναι κυνικοί ενώ οι ίδιοι είναι ρομαντικοί, και να ο "Λεών", να και ο Ελύτης (να προσθέσω και από Βισκόντι το "Θάνατο στη Βενετία" που δείχνει μια "αποπλάνηση" από έφηβο?).
Ρε παιδιά συγγνώμη αλλά πως να το θέσω... πόσοι από τους συνομηλίκους μας που θα πήγαιναν με έστω μία (όχι και παραπάνω όπως φάνηκε στην συγκεκριμένη περίπτωση) 11χρονη θα το έκαναν από "το μάγεμα του έρωτα" και πόσοι από βίτσιο? Βγείτε στο δρόμο, κοιτάξτε την γενιά μας, ανοίξτε την τηλεόραση, ξανακοιτάξτε τη γενιά μας΄(μην ξεχνιέστε "εμείς" είμαστε σήμερα στα πράγματα), και μετά ελάτε να μου πείτε ότι ήταν 5% έστω η πιθανότητα να ήταν έρωτας.
Είπατε πόσο κακοί ήταν οι γονείς που ήταν μακριά νυχτωμένοι και ότι πιθανότατα αυτή βάλανε την 11χρονη να αντιδράσει, πόσο μπορεί να αποπλανήσει ένα 11χρονο κάποιον και μάλιστα από το facebook -δηλαδή λεκτικά!- ώστε να του κλείσει ραντεβού (για όλα αυτά δεν είχαμε επίσης στοιχεία) αλλά δεν σας πέρασε από το νου σαν πιθανότερη η εσκεμμένη αποπλάνηση από τον 40αρη! Κι αυτό σας κάνει ρομαντικούς?
Έχετε δίκιο, όλη η τέχνη πλέκεται γύρω από αδιέξοδα, ήδη από την εποχή της αρχαίας τραγωδίας... και η ζωή είναι τέχνη!
Συγγνώμη αλλά
1. Χωρίς την δημοσιοποίηση του θέματος από το κορίτσι ή τους γονείς ο τύπος θα συνέχιζε στο facebook να βρίσκει 11-15 χρονών κοριτσάκια.
2. Θύμα θα ήταν το παιδί άμα δεν το έλεγε ή θα γίνει αν δεν το βοηθήσουν να το διαχειριστεί από δω και πέρα - δεν έγινε θύμα επειδή το είπε.
3. Το ποσοστό των ώριμων συναισθηματικά/ σεξουαλικά 11 χρονων είναι όσο και των "ρομαντικών" ερωτευμένων με 11χρονα μεσηλίκων (πόσο μετά τα 80 πιστεύετε ότι θα ζήσουμε).
4. Πιθανώς να είναι μεγάλο το ποσστό των 11χρονων που φέρονται ξεπεταγμένα αλλά τι μπορεί να περιμένει κανείς την εποχή που το γιαούρτι και το Azax προκαλούν οργασμούς στις διαφημίσεις, τα βίντεο κλιπ/άσματα -ελληνικά και ξένα- σε μαθαίνουν μέσω της τέχνης του χορού πως να πάρεις την στάση της χαρωπής ελαφίνας από το καμα σούτρα, και έδω και ένα μήνα αναλύεται παντού "κοινωνιολογικά" φυσικά η περίπτωση Τζούλια.

14 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Δεσμώτης

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 3,564 μηνύματα.

O Δεσμώτης έγραψε στις 15:56, 14-04-10:

'Οχι απλά ωραίο.
Αριστουργηματικό.
Ήξερες πως η ταινία αυτή ήταν η αγαπημένη του Φασμπίντερ;

η τέχνη δεν αναπαριστά την πραγματικότητα, την εξιδανικεύει (ή την δαιμονοποιεί) ή την ερμηνεύει υπό ένα πρίσμα εντελώς διαφορετικό από τα δικά μας κριτήρια αξιολόγησης (συνήθως).

Το παράδειγμα με το Leon
(όπως και με το Lolita του Κιούμπρικ και αργότερα του Adrian Lyne
με τον ασύγκριτο Τζέρεμι Αϊρονς και τη δική του αποπλάνηση από τη 12χρονη "Lo")
Βλέπε εδώ
το ανέφερα όχι μόνο ως δείγματος περι του ότι η τέχνη αναπαριστά την πραγματικότητα
(κάτι τέτοιο θα ήταν ένας μεταμοντέρνος ρεαλισμός που τον οικειοποιούμαι εύκολα)
αλλά γιατί υπάρχει μια αμφιδρομικότητα κι όχι όπως ανέφερες για την παρατηρούμενη αποπλάνηση μονής φοράς.

Φυσικά, η τέχνη άλλες φορές αναπαριστά άλλες όχι, τη ζωή την ίδια,
άλλες φορές με κρίση του σκηνοθέτη κι άλλες όχι.

Η τέχνη ως αξιολογητικό μέγεθος και κριτήριο της σχέσης των πραγμάτων,
είναι σχολείο κι ας μην αναπαριστά πάντα.

Τώρα δες τι γίνεται, και πως πέφτεις μεστην ίδια σου τη φάκα:

Θέτεις το παράδειγμα κατά το οποίο η μικρή κρεμιέται στη σοφίτα
λόγω ψυχικής διατάραξης κλπ. ως μέτρου για την μομφή
και την ανηθικότητα της σύναψης μιας τετοιου είδους σχέσης.

Δηλ. αφού δε συνιστά η τέχνη μέτρο της πραγματικότητας
τότε τι μπαίνεις στον κόπο να μου αποδείξεις ότι υπάρχει μομφή
αφού το λέει ο Βισκόντι? Εκτός κι ο Βισκόντι δε κάνει τέχνη αλλά ραβιόλια.

Εγώ μπήκα απλώς στον κόπο να μιλήσω για τον Μπεσόν (Leon)
γιατί η απεικόνιση της ζωής μανατζάρεται κι από τη Τέχνη
(απόδειξη οι τόσες νουβέλες που πολλές ήταν πραγματικές ιστορίες
και μεταφέρθηκαν στο μεγάλο πανί) -είχα δηλ το έρεισμα
ενώ εσύ παρόλο που το απορρίπτεις το χρησιμοποιείς κιόλας
για να αποδείξεις τη σκανδαλοθηρία της σύναψης σχέσεων
για κάτι που δεν αναπαρίσταται στη πραγματικότητα (κατα πως πιστεύεις)!

Οπότε μου μένει να τείνω να σε πείσω για το ότι η τέχνη αναπαριστά
πτυχές της ζωής μας μοναδικά για να ξαναζωντανέψω το χαρτί σου περι τέχνης?

Η τέχνη είναι άρωμα.
Κάποιοι βάζουν έλαιο βανίλιας,
άλλοι κάποιου εσπεριδοειδούς,
αν ο ένας συμφωνεί με την οπτική μιας γλυκιάς ταινίας που πραγματεύεται τη παιδοφιλία
κι ένας άλλος όχι,
άραγε αυτό θα σημαίνει ότι η τέχνη απέτυχε το σκοπό της,
ότι πέτυχε να μας προβληματίσει,
ότι η παιδοφιλία είναι ζήτημα της τέχνης,
και ρε συ φαντ. τι πα να πει ότι η τέχνη ερμηνεύει τα πράγματα
με άλλα κριτήρια? Τα οποία τα θέτουν άνθρωποι από την Κούφια Γη?
Άνθρωποι άλλων διαστάσεων, γαλαξιών;

Προβληματίζει η τέχνη και σαν Ματίλντα και σαν Μάρτιν...
Και είναι τουλάχιστον διττή η φύση και ο ρόλος της
να πάλλονται τα πράγματα ανάμεσα στο γούστο μας και την ηθική μας.

Ευτυχώς να λες.

Μα παρατήρησα ότι είτε σαν "Leon", είτε σαν "καταραμένοι"
εσύ πάντα ανικανοποίητος στοχαστής του αστόχαστου.
Στο μεν πρώτο δεν αναπαριστάται η πραγματικότητα καθότιν τέχνη,
άρα δεν είναι κριτήριο ριαλαϊζέησον η ματιά του Μπεσόν
κατά πόσο επιτρεπτή είναι η σχέση της πιτσιρίκας με το Ζαν Ραμολί
ενώ στη δεύτερη ο Λουκίνο είναι διεστραμμένος γιατί αυτοκτονεί τη νεαρά.

Αν κινηματογραφούσες εσύ ένα μούβι, με θέμα την παιδοφιλία,
τι εικόνες θα έβαζες μέσα?
Θα μας έδειχνες σε αντιδιαστολή γλυφιτζούρια με μπουζόκλειδα;

Ως προς τα επίθετα νεοσυντηρητικός και ηθικός τα αποδέχομαι με μεγάλη χαρά (για να τα λες εσύ), ψάξε όμως και τις λέξεις μηδενιστής και σχετικιστής, αυτά τα δύο τελευταία σιχαίνομαι όπως κατάλαβες από τον τρόπο που αντιδρώ όταν τα βλέπω σε ανθρώπους.

Αρχικά ψάχνω την...
..αβλεψία< ελληνιστική κοινή ἀβλεψία < ἀβλεπτῶ < στερητικό α- + βλέπω. Η αρχική σημασία ήταν «τύφλωση». Επιστροφή λοιπόν στην “Άτη” του Γ. Λειβαδά. Άτη δηλαδή παραφροσύνη, τύφλωση.
Πού όλο και κάποια κοινή ρίζα έχουν με το αλαζόνας.
Γιατί φυσικά όταν αποκαλείς κάποιον μηδενιστή ΚΑΙ σχετικιστή ξέρεις ότι αυτό
είναι δίχως άλλες προσμίξεις κουταμάρα.
Ο μηδενιστής είναι το απόλυτο μηδέν (-273κέλβιν), ο σχετικιστής είναι κάτι.
Άρα αυτά τα δύο αδύνατο να συμπλεύσουν..

Επίσης ο μηδενισμός προκύπτει από νοητικά αδιέξοδα (το πρώτο σύμπτωμα)
έως πλήρη παγωμάρα ακόμη κι εν μέσω Ανοίξεως (αν και όχι ακόμη ημερολογιακώς).
Ο δε σχετικισμός είναι μια μπανάλ συνθηκολόγηση αυτού που τον αποδίδει
στο χρώμα του ουρανού,
και η μόνιμη πιπίλα όσων έχουν να αντιτάξουν έναν ογκόλιθο ΕΓΩ και την
αδιαπραγμάτευτη πλάνη της κατοχής μιας απαράβατης μοναδικής αλήθειας.
Της αλήθειας της προσωπικής τους ηθικής.
Η γνώση περι των ορίων της ηθικής να σου υπενθυμίσω μόνο
δεν είναι γνώση του 2+5 κάνει 7 αλλά γιατί δε κάνει 25...

Αχχχ...

"Ένας κόσμος φυλαγμένος τόσο καλά
που πια δε θυμάμαι γιατί είναι δικός μου.”
(από τον κόσμο σε μια κούτα, του Ιωάννη Κατσούλη)

Γιʼαυτό δεν προσπαθούμε απεγνωσμένα να γράψουμε λέξεις,
να ζωγραφίσουμε εικόνες, να αγκαλιάσουμε κορμιά?

Τελικά μπορεί και να μην υπάρχει καν κόσμος
πέρα από αυτόν που δημιουργούμε (με επικουρία Βισκόντι ή χωρίς)
μέσα στην απόγνωσή μας για κατανόηση και οικείωση…

Και χρειάζεται μεγάλη σκηνοθεσία για να μας κρύψει η σκιά από το δάχτυλό μας.

Αν όντως η ψυχή είναι μια σωματική εκδήλωση,
τότε παραμένει ανοικτό το ενδεχόμενο η ψυχανάλυση του βισκόντι
που επιχειρείς να είναι μια παρωχημένη λογοτεχνική μεταφορά,
τουλάχιστον στη διάσταση που αντιπροσωπεύεται μέσα από τη συγκεκριμένη γραφή.
Βέβαια, κάτι τέτοιο αφορά τη συνολική ερωτική ιστορία της ανθρωπότητας
όπου βλέπουμε το παρελθόν να επιμένει αντί να υπομένει,
γιατί το τελευταίο απαιτεί αναίρεση της όποιας μυθοπλασίας μας έχει εξαναγκάσει να δεχτούμε η αβάσταχτη ή ακατανόητη, ας την πούμε έτσι, πραγματικότητα.
Και πάντα παραμένει η διάκριση μεταξύ πραγματικότητας και αλήθειας
ένα ζητούμενο προς επίλυση ή προς απελπισία.

υγ. α ρε Φαντ., σου είπε κάποιος πως το ηλιοβασίλεμα ειναι κιτσ κι εσύ τον πίστεψες...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 16:11, 14-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από lugar
2. Θύμα θα ήταν το παιδί άμα δεν το έλεγε ή θα γίνει αν δεν το βοηθήσουν να το διαχειριστεί από δω και πέρα - δεν έγινε θύμα επειδή το είπε.
Πολύ θα ήθελα να ξέρω ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ είπε η κοπελίτσα, την πρώτη πρώτη φορά που μίλησε στους δικούς της, πρίν εκείνοι αρχίσουν να χτυπιούνται και να διαρυγνύουν τα ιμάτια τους. Οπως και την ακριβή αντίδραση των γονέων. Για να ξέρω ποιός ακριβώς φταίει, για ποιό πράγμα.

Γιατί διαρκώς σκέφτομαι όλες αυτές τις μέρες που συζητάμε, άραγε τι ψυχοσύνθεση θα είχαν οι γιοί μου σήμερα, αν είχα αρχίσει να φωνάζω τότε, να τους λέω "δεν είναι πράγματα αυτά" και ένα κάρο άλλες ηθικολογικές μλκς, πήγαινα ύστερα και έπιανα και απαιτούσα να απολύσουν τον αράπη σαν παιδεραστή, απαιτώντας απο τα παιδιά μου να πούν αυτό που εκανε σαν αποδείξεις.

Σκέφτομαι λοιπόν ότι θα έπρεπε φυσικά τα παιδιά να επιμείνουν να λένε αυτό ποιυ είπανε σε μάς σε όλο το κόσμο, βλέποντας ξαφνικά ότι έκαναν κάτι "τερατωδες" αντί απλά κάτι παιδιάστικο, όπως το να σπάς ένα ποτήρι, κάτι δηλαδή ασήμαντο. Και θα είχαμε κάνει εγώ και η μητέρα τους το τόσο τόοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοσο, εις βάρος των παιδιών μας.

Ναι, το βρίσκω αντίστοιχο ενας 28χρονος αφρικανός, να λέει τέτοια στα παιδιά, και εκείνα να κάνουν ότι έκαναν, με μια 11χρονη να κάνει συνεναιτικά έρωτα με έναν 40άρη. Αντίστοιχης ας το πούμε έτσι, μακροπρόθεσμης επικινδυνότητας, και αντίστοιχα παράτυπο. Για να μ ήν πώ ότι το περιστατικό με τον φύλακα ήταν μεγαλύτερης επικινδυνότητας. Αφού, όπως αποδεικνύεται ολοένα απο τις άλλες περιπτώσεις που αποκαλύπτονται, τί θα γινόταν ακόμη και άν συνέχιζαν ο πιγκ40 με την πιτσιρίκα; Το πολύ πολύ να γίνονταν μυστικο ζευγάρι αφού μετά την 2-3η φορά θα της άρεσε αντί να πονάει όπως εκ των πραγμάτων πόνεσε την πρώτη. Και πλέον μπορει απλά ύστερα απο κάποιο καιρό να τα χαλούσαν ή να παντρεύονταν όπως κάθε άλλο ζευγάρί. Χωρίς να κανονίσουμε εμείς τί θα γίνει.

4. Πιθανώς να είναι μεγάλο το ποσστό των 11χρονων που φέρονται ξεπεταγμένα αλλά τι μπορεί να περιμένει κανείς την εποχή που το γιαούρτι και το Azax προκαλούν οργασμούς στις διαφημίσεις, τα βίντεο κλιπ/άσματα -ελληνικά και ξένα- σε μαθαίνουν μέσω της τέχνης του χορού πως να πάρεις την στάση της χαρωπής ελαφίνας από το καμα σούτρα, και έδω και ένα μήνα αναλύεται παντού "κοινωνιολογικά" φυσικά η περίπτωση Τζούλια.
Ειδικά το τελευταίο. Αν η κοινωνιολογική ανάλυστη της Τζούλιας, δεν είναι δημόσια προτροπή πρός την πορνεία τότε τί είναι; Επειδη και μόνο είναι συνεταίρος όπως φαίνεται το καημένο το Σταρ (καημένο επειδή δεν έχει προφανώς αρκετές εισπράξεις απο το προγραμμα του, πράγμα άλλωστε φυσικό) στις πωλήσεις των Ντι Βι Ντι της διάσημης πλέον, χάρη ακριβώς στο Στάρ τσάνελ, πορτοστάρ.

Επιτρέπεται λοιπόν η Τζούλια να διακηρύσσει κάθε μέρα κανα εικοσάλεπτο, μέσω Στάρ, πόσο γράφει και φτύνει γονείς, αδερφή και όλο το σύμπαν, προκειμένου να παίρνει πίπες και καλά λεφτά δημοσίως, όμως ενας βιτσιόζος 40άρης και μια ακόμη πιο βιτσιόζα 11χρονη, έπρεπε να πάνε στην πυρά αμφότεροι. Α ρε κοινωνία που φτιάξαμε ! Τι περιμένουν απο αυτή τη κοινωνία οι γονείς της πιτσιρίκας τώρα; Δικαίωση σε τί;

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη alis
H alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H alis έγραψε στις 16:40, 14-04-10:

Δεν νομίζω πως φταίει το Internet ή ότι οι γονείς πρέπει να ελέγχουν συνέχεια τα παιδιά τους πάνω στο συγκεκριμένο θέμα. Πρέπει να τους εξηγήσουν τους κινδύνους με ήρεμο τρόπο χωρίς υστερίες, εννοείται, και μετά απλά να βασίζονται και στην ωριμότητα των παιδιών τους. Και τα ίδια τα παιδιά έχουν μερίδιο ευθύνης. Προσωπικά χρησιμοποιώ πολύ το Internet και το facebook (τώρα τελευταία όχι τόσο), αλλά ΠΟΤΕ δεν μου πέρασε η ιδέα να συναντήσω κάποιον άγνωστο, ακόμα και όταν ήμουν πιο μικρή (ΟΚ, όχι 11 χρονών, αλλά 12-13 σίγουρα).

Το θέμα είναι τι ανώμαλοι υπάρχουν και πως αντέχουν να κάνουν κάτι τέτοιο σε μικρά παιδιά. Αηδιάζω και μόνο στην σκέψη. Ελπίζω το κοριτσάκι να μπορέσει να συνέλθει και να αντιμετώπισει το ψυχολογικό τραύμα και τις φοβίες που σίγουρα της δημιουργήθηκαν.

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 17:11, 14-04-10:

Πολύ θα ήθελα να ξέρω ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ είπε η κοπελίτσα, την πρώτη πρώτη φορά που μίλησε στους δικούς της, πρίν εκείνοι αρχίσουν να χτυπιούνται και να διαρυγνύουν τα ιμάτια τους. Οπως και την ακριβή αντίδραση των γονέων. Για να ξέρω ποιός ακριβώς φταίει, για ποιό πράγμα.
...........
Ναι, το βρίσκω αντίστοιχο ενας 28χρονος αφρικανός, να λέει τέτοια στα παιδιά, και εκείνα να κάνουν ότι έκαναν, με μια 11χρονη να κάνει συνεναιτικά έρωτα με έναν 40άρη. Αντίστοιχης ας το πούμε έτσι, μακροπρόθεσμης επικινδυνότητας, και αντίστοιχα παράτυπο. Για να μ ήν πώ ότι το περιστατικό με τον φύλακα ήταν μεγαλύτερης επικινδυνότητας. Αφού, όπως αποδεικνύεται ολοένα απο τις άλλες περιπτώσεις που αποκαλύπτονται, τί θα γινόταν ακόμη και άν συνέχιζαν ο πιγκ40 με την πιτσιρίκα; Το πολύ πολύ να γίνονταν μυστικο ζευγάρι αφού μετά την 2-3η φορά θα της άρεσε αντί να πονάει όπως εκ των πραγμάτων πόνεσε την πρώτη. Και πλέον μπορει απλά ύστερα απο κάποιο καιρό να τα χαλούσαν ή να παντρεύονταν όπως κάθε άλλο ζευγάρί. Χωρίς να κανονίσουμε εμείς τί θα γίνει.
Συγγνώμη αλλά μπορεί για τα παιδιά σου μεγαλωμένα από σένα σωστά να μην ήταν θέμα αλλά για ένα άλλο παιδάκι θα ήταν. Και δεν θα πάθαιναν ότι πάθαιναν οι γονείς του αλλά το παιδί. Οι νόμοι είναι για να προστατεύσουν αυτόν που αδικείται ανεξάρτητα από το γιατί αδικήθηκε.
Κι αν εσένα σου φαίνεται τίποτα η σεξουαλική αποπλάνηση ανηλίκου εμένα δεν μου φαίνεται το ίδιο... γιατί όπως εσύ με τα παιδιά σου ΕΝΗΛΙΚΟΙ θα πρέπει να ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ώστε να μην μείνει στίγμα το ΠΕΠΡΑΓΜΕΝΟ στο κορίτσάκι. Και μόνο αυτό λέει κάτι. Νομίζεις ότι αν δεν είχε γίνει φανερό όλα θα πήγαιναν μέλι γάλα και το 11χρονο δεν θα είχε να διαχειριστεί μια "περίεργη" σχέση για μια τόσο τρυφερή ηλικία? Δεν θα χρειαζόταν και πάλι βοήθεια από ΕΝΗΛΙΚΟΥΣ για το πως να εντάξει ένα τέτοιο γεγονός στην ζωή της?

.....όμως ενας βιτσιόζος 40άρης και μια ακόμη πιο βιτσιόζα 11χρονη, έπρεπε να πάνε στην πυρά αμφότεροι. Α ρε κοινωνία που φτιάξαμε ! Τι περιμένουν απο αυτή τη κοινωνία οι γονείς της πιτσιρίκας τώρα; Δικαίωση σε τί;
Κατ'αρχήν κανείς δεν έστειλε στην πυρά την 11χρονη αλλά και μόνο εσύ της κόλλησες το επίθετο βιτσιόζα, σε ένα κορίτσι που ακόμα δεν έχει πλήρη γνώση της σεξουαλικότητάς της. Βιτσιόζος είναι κάποιος που έχει δοκιμάσει και έχει επιλέξει ένα βίτσιο.

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 17:18, 14-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από alis
Το θέμα είναι τι ανώμαλοι υπάρχουν και πως αντέχουν να κάνουν κάτι τέτοιο σε μικρά παιδιά. Αηδιάζω και μόνο στην σκέψη. Ελπίζω το κοριτσάκι να μπορέσει να συνέλθει και να αντιμετώπισει το ψυχολογικό τραύμα και τις φοβίες που σίγουρα της δημιουργήθηκαν.
Εγώ εστιάζω στο πώς μπορούν να γλυτώσουν με τα λιγότερα δυνατά τραύματα τα παιδιά μας σε έναν κόσμο πλέον σοβαρά διαταραγμένο. Αν το καλοσκεφτεί κανείς, ακόμη και ένα τέρας, αν τύχει στο διάβα μιας πιτσιρίκας, περισσότερες πιθανότητες έχει να επιβιώσει αλόβητη αν τον σαγηνεύσει. Ομως έχοντας υπόψη της να βγεί απο το παιχνίδι σε πρώτη ευκαιρία.

Δεν έχει κάποιο νόημα να κάθεσαι εν μέσω της απόβασης στη Νορμανδία, να σκέφτεσαι τί σκληρός αδικος και παρανοικός που είναι ο κόσμος. Εχει σημασία να επιβιώσεις. Σε εναν κόσμο λοιπόν όπου σεξουαλικά συμπεριφέρεται έτσι, σαν να γίνεται απόβαση στη Νορμανδία, πώς θα διατηρήσει κάποιος νέος ή νέα τις υγιής προοπτικές του στην σεξουαλική και συναισθηματική απόλαυση; Περιμένοντας να πάνε όλα μέλι γάλα ή μαθαίνοντας πώς να ανταποκρίνεται στις συνθήκες με επιτυχία;

Ποιά ήταν η καλύτερη στιγμή για την πιτσιρίκα στην εν λόγω ιστορία; Να συνέχιζε δυο τρείς φορές πρίν προκύψει η δημοσιότητα. Ακόμη καλύτερα μετά απο αυτές τις φορές να μήν προέκυπτε (δηλαδή να μήν την ανάγκαζαν οι γονείς σ'αυτήν) η δημοσιότητα και εκείνη απλά να τερμάτιζε αυτή τη σχέση. Σε μια τέτοια εξέλιξη η κοπελίτσα θα βρισκόταν απο τα 11 με έναν ολοκληρωμένο κύκλο σεξουαλικής εμπειρίας στη διάθεσή της, και εκείνη νικήτρια.

Φλερτ, σαγήνη, σεξουαλική απόλαυση, ώριμη ύστερα απο ορθή σκέψη απόρριψη

Τώρα όλα αυτά τα σημεία ισχύος στο παιχνίδι τα γύρισαν εναντίον της. Στο φλέρτ δηλαδή δε3ν ήταν εκείνη η επιτυχημένη, αφού ο πιγκ40 ήταν απλά διεστραμένος. Δεν τον σαγήνευσε αφού θα έπεφτε έτσι κι αλλιώς (όταν το άτομο προκειμένου να είναι μαζί της έκανε όλη του τη ζωή λίμπα λέμε). Σεξουαλική απόλαυση μην το συζητάμε, αφού έμειναν μόνο στην πρώτη φορά και η εντύπωση που αποκόμισε απο το σέξ η κοπελίτσα η χείριστη. Ολες οι συμφορουμίστριες το ξέρουν αυτό. Οσο για το τελευταίο εκεί είναι η μεγαλύτερη της ήττα. Τον απέρριψαν οι κοινωνία, οι γονείς, ολοι οι άλλοι εκτός απο εκείνη, που πήραν την σκυτάλη επειδή ακριβώς εκείνη δεν είναι σε θέση να σκεφτεί ορθά και έξυπνα...!!

Ολοκληρωτική κατατρόπωση. Και μιλάς ύστερα για ψυχικά τραύματα...

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 17:34, 14-04-10:

Το άφησα για να βάλεις και σι την δική σου πινελιά
E ναι, μη σε κατηγορήσει κανείς για ξεπερασμένες αντιλήψεις ρε παιδί μου ρε παιδί μου, και άνθρωπο προσκολλημένο σε σκουριασμένες ιδέες!!!
Ότι "περισσεύει" εσύ να το κόβεις (την τσουτσούνα εν προκειμένω) κι εμείς οι 4χ φεύγα πως το είπες, τουλάχιστον 150 φορές, (φυσικά όχι για να θίξεις κανένα) θα φροντίζουμε για τις...πινελιές, που τόσο μεγαλόψυχα μας παραχώρησες!

Πάντως, εγώ θεωρώ ΕΣΕΝΑ τυχερό που δεν ζεις σε κάποια από αυτές τις χώρες με τους συγκεκριμένους ηθικούς κώδικες!
Γιατί δεν μπορεί, κάτι θα έκανες κι εσύ κάποια στιγμή, που θα το τιμωρούσαν με...αφαίρεση (του όποιου) μέλους!

Εκτός φυσικά, αν ασπάζεσαι και εφαρμόζεις μέχρι κεραίας, τo ηθικό έρμα τέτοιων...χωρών!

.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _daemon_ : 14-04-10 στις 17:38. Αιτία: φυτώριο νομοθετών θα γίνει τούτο το θέμα, θα με θυμηθείτε d:-{
Παράθεση

Δεσμώτης

Αποκλεισμένος χρήστης

O Δεσμώτης έγραψε στις 18:17, 14-04-10:

Έχουμε λοιπόν διάφορους συνομηλικους μου που λένε ότι όσοι θεωρήσανε με την πρώτη ότι είναι εσκεμένη αποπλάνηση ανηλίκου η ιστορία του 40χρονου με την 11χρονη είναι κυνικοί

Ένοχος μέχρι αποδείξεως τουναντίον (?)
ένοχος μέχρι να βγει το πρώτο μεσημεριανάδικο να πει ότι δεν ήταν βιασμός (?)
ένοχος μέχρι να γράψει κι ο τελευταίος την τελευταία του συνκαταγγελτική αράδα
κάτι σαν την κλωτσοπατινάδα με συνειρμούς;

Αμαρτάνω δηλαδή παρηγορώ δηλαδή παρατείνω...

ενώ οι ίδιοι είναι ρομαντικοί, και να ο "Λεών", να και ο Ελύτης

Δεν αποδέχομαι το χαρακτηρισμό ρομαντικός.
Αν μου έβαζα ένα επίθετο αυτό θα ήταν κλαζομενέας.

Όσο για τον Ελύτη, επειδή έξυπνη είσαι
στα δεύτερα αναγνώσματα κάποια φορά αρπάζουμε
ό,τι δεν μαγκώθηκε από μόνο του στα πρώτα...

Ρε παιδιά συγγνώμη αλλά πως να το θέσω... πόσοι από τους συνομηλίκους μας που θα πήγαιναν με έστω μία (όχι και παραπάνω όπως φάνηκε στην συγκεκριμένη περίπτωση) 11χρονη θα το έκαναν από "το μάγεμα του έρωτα" και πόσοι από βίτσιο?

Βίτσιο το μη σύνηθες?
Η φυσιολογία (και η λογική η ίδια) σου σηκώνει το σημαιάκι.
Χτυπάει το καμπαναριό της ηθικής ξανά.
Μπέστε όλοι μέσα, έρχεται η κυρά μας η μαμή.

Χωρίς την δημοσιοποίηση του θέματος από το κορίτσι ή τους γονείς ο τύπος θα συνέχιζε στο facebook να βρίσκει 11-15 χρονών κοριτσάκια.
Κοίτα τι γίνεται τώρα.
Αν εγώ αντιπαρατεθώ σε αυτό γίνομαι αυτοδιορισμένος δικηγόρος του Αξκου.
Αλλά κι εσύ που γράφεις το παραπάνω μπαίνεις στη θέση της τρομοκρατημένης μανούλας
και δίχως να ξέρεις το ζουμί της υπόθας, θεωρείς ότι ο τύπος ήταν συλλέκτης baby pants
(για να μην πω τπτ άλλο)
επειδή ειπώθηκε, γράφτηκε, υποστηρίχθηκε ότι είχε κάνει το ίδιο και με άλλες 2.

Κι αν το είχε κάνει αλλά η δημοσιοποίηση δεν είχε τελικά νομική υπόσταση;
Θα βγεις να πεις αν αθωονόταν, ουπς σορυ λάθος, βιάστηκα?

Η λάσπη που εκτοξεύεται παίρνεται πίσω?
Όχι γιατί όταν τη πετάς είναι υγρή αλλά να τη μαζέψεις δε μπορείς γιατί έχει ξεραθεί...
Θέλει πετσέτα το πράγμα πια, αν με εννοείς.

Το ποσοστό των ώριμων συναισθηματικά/ σεξουαλικά 11 χρονων είναι όσο και των "ρομαντικών" ερωτευμένων με 11χρονα μεσηλίκων (πόσο μετά τα 80 πιστεύετε ότι θα ζήσουμε).

Ποιος σου έμαθε ότι η ωριμότητα είναι το προαπαιτούμενο για τέλεση ερωτικής πράξης?
Δηλ εγώ όταν έχωνα τη γλώσσα μου στο πιπί της πόπης στα 8 μου (δεκαετία του 80)
ήμουν πιο ώριμος από την 11χρονη του σήμερα;

Ήμουν παιδέρας από μικρός, θα πεις?

Τελικά το τόπικ αυτό πρέπει να αποκτήσει και εφεδρικό όνομα:
Πώς η ηθική θολώνει την κρίση.

Αν είναι να ωριμάσει κάποιος για να συνουσιαστεί,
το χάσαμε το κορμί πατριώτισσα λούγκαρ (και εννοώ το δικό μας, θα γίνει μπαγκαλόουζ για τις κάμπιες)
καθώς η ωριμότητα δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι επέρχεται κάποτε ή μια δεδομένη στιγμή κοινή for all.
Αν εσύ είσαι σίγουρη, αφαιρείς το δικαίωμα της αβεβαιότητας για τους άλλους?
Ή η δική σου σιγουριά περι σεξ. ωριμότητας είναι θεοφωσφάτωση?

(το θέσφατο δε μου αρέσει σαν λέξη, είπα να πρωτοτυπήσω )

Πιθανώς να είναι μεγάλο το ποσστό των 11χρονων που φέρονται ξεπεταγμένα αλλά τι μπορεί να περιμένει κανείς την εποχή που το γιαούρτι και το Azax προκαλούν οργασμούς στις διαφημίσεις, τα βίντεο κλιπ/άσματα -ελληνικά και ξένα- σε μαθαίνουν μέσω της τέχνης του χορού πως να πάρεις την στάση της χαρωπής ελαφίνας από το καμα σούτρα, και έδω και ένα μήνα αναλύεται παντού "κοινωνιολογικά" φυσικά η περίπτωση Τζούλια.

+ 479,26

Θενκς και μπαρδόν, αλλά θα το πω:

Η ανάρτηση είναι χειμερινή, ενώ έχουμε άνοιξη, πωπωπω.
Και για να ξεπεράσω τον ετεροχρονισμό μου, έχουμε ή δεν έχουμε και λέμε.
Εποχή ζευγαρώματος, από τα έντομα ως τις πολικές αρκούδες,
γι αυτό ας μιλήσουμε ακόμα λίγο για το σεξ.
Μετρώ φορές, άπειρες; βαριέμαι να μετράω,
που είναι αυνανισμός, εκ του παρεξηγημένου βιβλικού Αυνάν, εις την δευτέραν.
Δε λέω, κι έτσι καλά είναι, τρώγεται το πιλάφι,
αλλά αυτή η ιστορία του παιδοφιλικού (όπως και του πλατωνικού επίσης) έρωτα,
τι σαχλαμάρα είναι κι αυτή, αφού τότε οι άνθρωποι ξεσκίζονταν,
εδώ εξαιρούμε τον Διογένη που ήταν μέγας παίχτης,
γιατί δεν τον πλησίαζε ούτε θηλυκιά μύγα (μύγος το αρσενικό).
Ο αθεόφοβος δε δίσταζε, λέει τώρα ο Διονύσιος ο Αλικαρνασσέας,
να τον παίξει καταμεσής στην Αγορά, το έβρισκε,
έλεγε, πολύ ευκολότερο από το να καθησυχάζει την πείνα του τρίβοντας την κοιλιά του.
Δε θα πω περισσότερα, απλά θα περίμενα αντίστοιχες γυναικείες κυνικές δηλώσεις που σίγουρα υπάρχουν…
πως το τρίβουν το πιπέρι…και ούτω καταγής.
Προς τι όλα αυτά; Εε, να, μʼ αρέσει νʼ ακούω νέα πράματα,
ας είναι και παλιά που δεν ξέρω.

Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 19:04, 14-04-10:

'Οχι απλά ωραίο.
Αριστουργηματικό.
Ήξερες πως η ταινία αυτή ήταν η αγαπημένη του Φασμπίντερ;

Το παράδειγμα με το Leon
(όπως και με το Lolita του Κιούμπρικ και αργότερα του Adrian Lyne
με τον ασύγκριτο Τζέρεμι Αϊρονς και τη δική του αποπλάνηση από τη 12χρονη "Lo")
Βλέπε εδώ
το ανέφερα όχι μόνο ως δείγματος περι του ότι η τέχνη αναπαριστά την πραγματικότητα
(κάτι τέτοιο θα ήταν ένας μεταμοντέρνος ρεαλισμός που τον οικειοποιούμαι εύκολα)
αλλά γιατί υπάρχει μια αμφιδρομικότητα κι όχι όπως ανέφερες για την παρατηρούμενη αποπλάνηση μονής φοράς.

Φυσικά, η τέχνη άλλες φορές αναπαριστά άλλες όχι, τη ζωή την ίδια,
άλλες φορές με κρίση του σκηνοθέτη κι άλλες όχι.

Η τέχνη ως αξιολογητικό μέγεθος και κριτήριο της σχέσης των πραγμάτων,
είναι σχολείο κι ας μην αναπαριστά πάντα.

Τώρα δες τι γίνεται, και πως πέφτεις μεστην ίδια σου τη φάκα:

Θέτεις το παράδειγμα κατά το οποίο η μικρή κρεμιέται στη σοφίτα
λόγω ψυχικής διατάραξης κλπ. ως μέτρου για την μομφή
και την ανηθικότητα της σύναψης μιας τετοιου είδους σχέσης.

Δηλ. αφού δε συνιστά η τέχνη μέτρο της πραγματικότητας
τότε τι μπαίνεις στον κόπο να μου αποδείξεις ότι υπάρχει μομφή
αφού το λέει ο Βισκόντι? Εκτός κι ο Βισκόντι δε κάνει τέχνη αλλά ραβιόλια.

Εγώ μπήκα απλώς στον κόπο να μιλήσω για τον Μπεσόν (Leon)
γιατί η απεικόνιση της ζωής μανατζάρεται κι από τη Τέχνη
(απόδειξη οι τόσες νουβέλες που πολλές ήταν πραγματικές ιστορίες
και μεταφέρθηκαν στο μεγάλο πανί) -είχα δηλ το έρεισμα
ενώ εσύ παρόλο που το απορρίπτεις το χρησιμοποιείς κιόλας
για να αποδείξεις τη σκανδαλοθηρία της σύναψης σχέσεων
για κάτι που δεν αναπαρίσταται στη πραγματικότητα (κατα πως πιστεύεις)!

Οπότε μου μένει να τείνω να σε πείσω για το ότι η τέχνη αναπαριστά
πτυχές της ζωής μας μοναδικά για να ξαναζωντανέψω το χαρτί σου περι τέχνης?

Η τέχνη είναι άρωμα.
Κάποιοι βάζουν έλαιο βανίλιας,
άλλοι κάποιου εσπεριδοειδούς,
αν ο ένας συμφωνεί με την οπτική μιας γλυκιάς ταινίας που πραγματεύεται τη παιδοφιλία
κι ένας άλλος όχι,
άραγε αυτό θα σημαίνει ότι η τέχνη απέτυχε το σκοπό της,
ότι πέτυχε να μας προβληματίσει,
ότι η παιδοφιλία είναι ζήτημα της τέχνης,
και ρε συ φαντ. τι πα να πει ότι η τέχνη ερμηνεύει τα πράγματα
με άλλα κριτήρια? Τα οποία τα θέτουν άνθρωποι από την Κούφια Γη?
Άνθρωποι άλλων διαστάσεων, γαλαξιών;

Προβληματίζει η τέχνη και σαν Ματίλντα και σαν Μάρτιν...
Και είναι τουλάχιστον διττή η φύση και ο ρόλος της
να πάλλονται τα πράγματα ανάμεσα στο γούστο μας και την ηθική μας.

Ευτυχώς να λες.

Μα παρατήρησα ότι είτε σαν "Leon", είτε σαν "καταραμένοι"
εσύ πάντα ανικανοποίητος στοχαστής του αστόχαστου.
Στο μεν πρώτο δεν αναπαριστάται η πραγματικότητα καθότιν τέχνη,
άρα δεν είναι κριτήριο ριαλαϊζέησον η ματιά του Μπεσόν
κατά πόσο επιτρεπτή είναι η σχέση της πιτσιρίκας με το Ζαν Ραμολί
ενώ στη δεύτερη ο Λουκίνο είναι διεστραμμένος γιατί αυτοκτονεί τη νεαρά.

Αν κινηματογραφούσες εσύ ένα μούβι, με θέμα την παιδοφιλία,
τι εικόνες θα έβαζες μέσα?
Θα μας έδειχνες σε αντιδιαστολή γλυφιτζούρια με μπουζόκλειδα;

Αρχικά ψάχνω την...
..αβλεψία< ελληνιστική κοινή ἀβλεψία < ἀβλεπτῶ < στερητικό α- + βλέπω. Η αρχική σημασία ήταν «τύφλωση». Επιστροφή λοιπόν στην “Άτη” του Γ. Λειβαδά. Άτη δηλαδή παραφροσύνη, τύφλωση.
Πού όλο και κάποια κοινή ρίζα έχουν με το αλαζόνας.
Γιατί φυσικά όταν αποκαλείς κάποιον μηδενιστή ΚΑΙ σχετικιστή ξέρεις ότι αυτό
είναι δίχως άλλες προσμίξεις κουταμάρα.
Ο μηδενιστής είναι το απόλυτο μηδέν (-273κέλβιν), ο σχετικιστής είναι κάτι.
Άρα αυτά τα δύο αδύνατο να συμπλεύσουν..

Επίσης ο μηδενισμός προκύπτει από νοητικά αδιέξοδα (το πρώτο σύμπτωμα)
έως πλήρη παγωμάρα ακόμη κι εν μέσω Ανοίξεως (αν και όχι ακόμη ημερολογιακώς).
Ο δε σχετικισμός είναι μια μπανάλ συνθηκολόγηση αυτού που τον αποδίδει
στο χρώμα του ουρανού,
και η μόνιμη πιπίλα όσων έχουν να αντιτάξουν έναν ογκόλιθο ΕΓΩ και την
αδιαπραγμάτευτη πλάνη της κατοχής μιας απαράβατης μοναδικής αλήθειας.
Της αλήθειας της προσωπικής τους ηθικής.
Η γνώση περι των ορίων της ηθικής να σου υπενθυμίσω μόνο
δεν είναι γνώση του 2+5 κάνει 7 αλλά γιατί δε κάνει 25...

Αχχχ...

"Ένας κόσμος φυλαγμένος τόσο καλά
που πια δε θυμάμαι γιατί είναι δικός μου.”
(από τον κόσμο σε μια κούτα, του Ιωάννη Κατσούλη)

Γιʼαυτό δεν προσπαθούμε απεγνωσμένα να γράψουμε λέξεις,
να ζωγραφίσουμε εικόνες, να αγκαλιάσουμε κορμιά?

Τελικά μπορεί και να μην υπάρχει καν κόσμος
πέρα από αυτόν που δημιουργούμε (με επικουρία Βισκόντι ή χωρίς)
μέσα στην απόγνωσή μας για κατανόηση και οικείωση…

Και χρειάζεται μεγάλη σκηνοθεσία για να μας κρύψει η σκιά από το δάχτυλό μας.

Αν όντως η ψυχή είναι μια σωματική εκδήλωση,
τότε παραμένει ανοικτό το ενδεχόμενο η ψυχανάλυση του βισκόντι
που επιχειρείς να είναι μια παρωχημένη λογοτεχνική μεταφορά,
τουλάχιστον στη διάσταση που αντιπροσωπεύεται μέσα από τη συγκεκριμένη γραφή.
Βέβαια, κάτι τέτοιο αφορά τη συνολική ερωτική ιστορία της ανθρωπότητας
όπου βλέπουμε το παρελθόν να επιμένει αντί να υπομένει,
γιατί το τελευταίο απαιτεί αναίρεση της όποιας μυθοπλασίας μας έχει εξαναγκάσει να δεχτούμε η αβάσταχτη ή ακατανόητη, ας την πούμε έτσι, πραγματικότητα.
Και πάντα παραμένει η διάκριση μεταξύ πραγματικότητας και αλήθειας
ένα ζητούμενο προς επίλυση ή προς απελπισία.

υγ. α ρε Φαντ., σου είπε κάποιος πως το ηλιοβασίλεμα ειναι κιτσ κι εσύ τον πίστεψες...
Βρε Δεσμωτάκο, βρε Δεσμωτάκο νόμιζα ότι κατάλαβες γιατί έβαλα το παράδειγμα, για να σου δείξω ακριβώς πόσο παράλογο είναι να στρατεύεις τη τέχνη για να υποστηρίξεις το επιχείρημα σου αλλά τελικά ραβιόλια έτρωγες (και εγώ κολλούσα μπρίκια όταν περίμενα να μην φλυαρήσεις ), όσο και αν είναι πειστικός ο Λουκίνο δεν είναι τίποτα άλλο από ένα παιδί της αισθητικής, δεν είναι παιδοψυχολόγος

Αχ βρε Δεσμωτάκο αν ήξερες μόνο πόσο μελάνι έχει χυθεί για το μηδενισμό και το χυδαίο σχετικισμό και πως το ένα δίνει το έρεισμα στο άλλο αχ βρε Δεσμωτάκο αχ και να ξερες, που λέει και το άσμα.

Αυτά τα κείμενα τα γράφεις γρήγορα ή δαπανάς πολλή ώρα γιατί αν συμβαίνει το δεύτερο είμαι κολακευμένος

Υ.Γ. Κιτς δεν είναι το ηλιοβασίλεμα κιτς είναι να νομίζεις ότι μια λεκάνη τουαλέτας χωρίς καπάκι αναπαριστά την συγκαταβατικότητα των γύρω σου για τα δικά σου λάθη

Υ.Γ. 1 με εξιτάρουν όταν ακονίζουμε τα μαχαίρια μας και σφαζόμαστε αλλά δεν ξέρω πότε να σταματήσω (με παρασύρει το παθος) οπότε καλύτερα εγώ σιγά-σιγά να σταματήσω να γράφω στο θέμα το κουράσαμε

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 19:11, 14-04-10:

Καλό θα ήταν να λέει κάποιος αυτό που πιστεύει και όχι να διαφωνεί απλώς για να προκαλεί τους συνομιλητές του ή έστω να προσπαθεί αυτό που λέει να μην είναι μ@λ@κι@.
Θαυμάζω κι εκτιμώ βαθύτατα, όσους εν τω μέσω θερμών αντιπαραθέσεων, τολμούν να κάνουν, με τρόπο μάλιστα ευθύ κι ανεπιτήδευτο, την αυτοκριτική τους, κατά συνέπεια θα ήθελα ν' αποδώσω τα εύσημα στον Φαντασμένο...

Αρχική Δημοσίευση από _daemon_
Ευχαριστώ πολύ! Μπορεί όταν πλησιάζουμε κάπου εκεί στα 40 να (συνεχίζουν λυσσαλέα - γιατί άραγε; ) μας κατατάσσουν (αυτοί που δεν θα....μεγαλώσουν άλλο) με βάση ασπόνδυλα ερπετά και τετράποδα περιττοδάκτυλα, αλλά τουλάχιστον αναπτύσσονται μεταξύ μας αισθήματα αλληλεγγύης!
.
Εσύ γιατί νομίζεις πως γελάω και δεν μπορώ να σταματήσω φίλε Δαίμονα; Σκέφτομαι την όμορφη ημέρα, που κάποιοι θα πατήσουν τα δεύτερα -άντα και θ' αρχίσουν να καταπίνουν αμάσητη την αλαζονεία τους, συνοδευόμενη με ραπανάκια για την όρεξη, λεκτικές ακροβασίες, γαργάρες αναμασηθέντων επιχειρημάτων και σως λήθης και μπούρμπερης, φορώντας το φρεσκοσιδερωμένο καλό τους χαμόγελο, με ύφος "εγώ από μικρός φαινόμουνα τι μαλαπέρδας θα γινόμουνα". Στην εποχή του παρατεταμένου παλιμπαιδισμού, τα γηρατειά, αφιχθέντα ή στον ορίζοντα διαγραφόμενα, θεωρούνται κάτι ως λέπρα. "Κοντά είναι βλάχο μ' το χωριό, σαν πάμε θα το δούμε".

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 19:28, 14-04-10:

Ηθικο δίδαγμα. Ξεκινήστε το σέξ στα 8 ώστε να έχετε κάνει αρκετό σέξ με 11άρες όταν θα είσαστε πιγκς.

Στην περίπτωση που είσαι πατέρας θα σου άρεσε κάτι ανάλογο να τύχαινε στο παιδί σου?
Είμαι πατέρας και έθεσα στην εμπειρία μου, απο πολύ πιο επικίνδυνο θέμα μάλιστα, στην διάθεση σου όσο και των άλλων.... Επίτρεψε μου, είναι η εντύπωση μου ή δεν κατάλαβες τίποτα ;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη moonlight : 14-04-10 στις 20:26. Αιτία: merge
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

H lugar έγραψε στις 20:24, 14-04-10:

Ποιά ήταν η καλύτερη στιγμή για την πιτσιρίκα στην εν λόγω ιστορία; Να συνέχιζε δυο τρείς φορές πρίν προκύψει η δημοσιότητα. .......
Φλερτ, σαγήνη, σεξουαλική απόλαυση, ώριμη ύστερα απο ορθή σκέψη απόρριψη

Τώρα όλα αυτά τα σημεία ισχύος στο παιχνίδι τα γύρισαν εναντίον της. .......πειδή ακριβώς εκείνη δεν είναι σε θέση να σκεφτεί ορθά και έξυπνα...!!

Ολοκληρωτική κατατρόπωση. Και μιλάς ύστερα για ψυχικά τραύματα...
Πάρα πολλές οι υποθέσεις..... και πιο κουφές από όλους τους άλλους.
Και το σεξουαλικό/ερωτικό παιχνίδι νίκη ή ήττα.... δυστυχώς παίζουμε σε άλλα ταμπλό και δεν καταλαβαίνω τις επιλογές σου.

Ένοχος μέχρι αποδείξεως τουναντίον (?)
ένοχος μέχρι να βγει το πρώτο μεσημεριανάδικο να πει ότι δεν ήταν βιασμός (?)
ένοχος μέχρι να γράψει κι ο τελευταίος την τελευταία του συνκαταγγελτική αράδα
κάτι σαν την κλωτσοπατινάδα με συνειρμούς;.....
Κανείς δεν μπορεί να κρίνει ούτε όμως και να το αποφύγει.......αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι αν υποχρεωνόμουνα να το παίξω μαύρο/κόκκινο θα 'παιζα το κόκκινο. Τα μεσημεριανάδικα έτσι κι αλλοιώς δεν θα μάθω ποτέ τι λένε ούτε καν μέσα από άλλες εκπομπές που ζουν σχολιάζοντας τα.
Αμαρτάνω δηλαδή παρηγορώ δηλαδή παρατείνω...
Δεν είμαι έξυπνη. Κι απ'όσο ξέρω αμαρτάνω σημαίνει χάνω τον στόχο. Θα'θελα όμως να καταλάβω.

Βίτσιο το μη σύνηθες?
Η φυσιολογία (και η λογική η ίδια) σου σηκώνει το σημαιάκι.
.......
Κοίτα τι γίνεται τώρα.
Αν εγώ αντιπαρατεθώ σε αυτό γίνομαι αυτοδιορισμένος δικηγόρος του Αξκου.
Αλλά κι εσύ που γράφεις το παραπάνω μπαίνεις στη θέση της τρομοκρατημένης μανούλας
και δίχως να ξέρεις το ζουμί της υπόθας, θεωρείς ότι ο τύπος ήταν συλλέκτης baby pants
(για να μην πω τπτ άλλο)
επειδή ειπώθηκε, γράφτηκε, υποστηρίχθηκε ότι είχε κάνει το ίδιο και με άλλες 2.
..................
Κι αν το είχε κάνει αλλά η δημοσιοποίηση δεν είχε τελικά νομική υπόσταση;
Θα βγεις να πεις αν αθωονόταν, ουπς σορυ λάθος, βιάστηκα?
.................
Η λάσπη που εκτοξεύεται παίρνεται πίσω?
Παραδέχομαι ότι σαν βασιλειάδου ή σαν αρώνη κατά τον χάος με φόβο σκέφτομαι τα λάθη που μπορεί να κάνω σαν γονιός και να μην επιτρέψουν στα παιδιά μου να αντιδράσει όπως θα ένοιωθε σε διάφορες περιστάσεις ή να μην μου πει τα ζόρια του, γιατί έχω 3 παιδιά με 3 διαφορετικούς χαρακτήρες και δεν νοιώθω τόσο ευέλικτη.
Επίσης είμαι από αυτές που δεν έμαθαν καλά να λένε όχι οπότε προτιμώ να επιλέγω ανθρώπους που να έχουν την ευαισθησία να ακούνε.
Με βάση τα παραπάνω από τα οποία δεν μπορώ να ξεφύγω...
η γνώμη μου είναι ότι δεν θα'θελα οποιοσδήποτε μπορεί να παραμυθιάζει μικρά κοριτσάκια να έχει την άνεση να το κάνει... αν μπορούσα να το αποτρέψω... και δεν μου αρκεί το μη σύνηθες για το βίτσιο.... αλλά με καλύπτει η πολύ μικρή ηλικία της μικρής και η πολύ μεγάλη διαφορά ηλικίας.

Ποιος σου έμαθε ότι η ωριμότητα είναι το προαπαιτούμενο για τέλεση ερωτικής πράξης?
Δηλ εγώ όταν έχωνα τη γλώσσα μου στο πιπί της πόπης στα 8 μου (δεκαετία του 80)
ήμουν πιο ώριμος από την 11χρονη του σήμερα;

Ήμουν παιδέρας από μικρός, θα πεις?

Τελικά το τόπικ αυτό πρέπει να αποκτήσει και εφεδρικό όνομα:
Πώς η ηθική θολώνει την κρίση.

Αν είναι να ωριμάσει κάποιος για να συνουσιαστεί,
το χάσαμε το κορμί πατριώτισσα λούγκαρ (και εννοώ το δικό μας, θα γίνει μπαγκαλόουζ για τις κάμπιες)
καθώς η ωριμότητα δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι επέρχεται κάποτε ή μια δεδομένη στιγμή κοινή for all.
Αν εσύ είσαι σίγουρη, αφαιρείς το δικαίωμα της αβεβαιότητας για τους άλλους?
Ή η δική σου σιγουριά περι σεξ. ωριμότητας είναι θεοφωσφάτωση?
Εδώ τώρα είσαι φάουλ συγκρίνοντας παιδιά που εξερευνούν με τον δικό τους ρυθμό σεξουαλικές εμπειρίες και την από καθέδρας ένταξη στην σεξουαλική ζωή ενός παιδιού από έναν ενήλικα.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Deviance ($Con)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Deviance Programming Itʼs an art unto itself. έγραψε στις 20:50, 14-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από _daemon_
E ναι, μη σε κατηγορήσει κανείς για ξεπερασμένες αντιλήψεις ρε παιδί μου ρε παιδί μου, και άνθρωπο προσκολλημένο σε σκουριασμένες ιδέες!!!
Ότι "περισσεύει" εσύ να το κόβεις (την τσουτσούνα εν προκειμένω) κι εμείς οι 4χ φεύγα πως το είπες, τουλάχιστον 150 φορές, (φυσικά όχι για να θίξεις κανένα) θα φροντίζουμε για τις...πινελιές, που τόσο μεγαλόψυχα μας παραχώρησες!

Πάντως, εγώ θεωρώ ΕΣΕΝΑ τυχερό που δεν ζεις σε κάποια από αυτές τις χώρες με τους συγκεκριμένους ηθικούς κώδικες!
Γιατί δεν μπορεί, κάτι θα έκανες κι εσύ κάποια στιγμή, που θα το τιμωρούσαν με...αφαίρεση (του όποιου) μέλους!

Εκτός φυσικά, αν ασπάζεσαι και εφαρμόζεις μέχρι κεραίας, τo ηθικό έρμα τέτοιων...χωρών!
.
Το παράδειγμα μου μεν ακραίο κατε σε ήταν για να δείξω την αηδία για το συμβάν βεβαία με αηδιάζει ακόμα περισσότερο αυτό που βλέπω εδώ μέσα η lugar με κάλυψε πλήρως δεν νομίζω ότι έχω να προσθέσω κάτι τέτοιο αν εσύ την βρίσκεις με 11 χρονα so be it.. Δικαίωμα σου όπως και δικαίωμα μου να μην το αποδέχομαι am i right? Ο ενας παρομιαζει τον βιασμό,αποπλάνηση,σεξουαλική κακοποίηση (όπως θες πεστο) μιας 11χρονης ίσο με ένα σπάσιμο ενός ποτηριού κάτι τόσο αθώο καθημερινό και μη τιμωρείταιο.

@Great Chaos: Νομίζω ότι ξεκαθάρισα πως για μένα είτε 1χ/2χ/3χ να ήταν το ίδιο κατακριτέο θα ήταν.

@Bugs: Στο πρόσφατο σου ποστ είδα πως είσαι πατέρας δεν κάθισα να δω όλο το τοπικ σορρυ τη να κάνουμε.. Πάλι καλά που δεν έχεις κόρη δηλαδή. Όσο για αυτό με τον γάμο και θα της άρεσε άπλα τραγικό.. Δεν ξέρω αν έχετε τέτοια αμυντική στάση γιατί είστε 40φευγα και νιώθετε ότι θίγετε η "κλίκα" σας (ελπίζω να είδατε τα " " με την κλίκα εννοώ 40+ category).

Bottom Line: Αφήστε τα μεγάλα λόγια και τις ποιητικουρες δεν κρύβουν την σαπίλα τον λεγόμενων μερικών... Το να πηγαίνει ένας 1χ-20-30-40-50-60-80 φευγα με μια 11χρονη είναι μια πράξη ρομαντισμού για σας τότε κάπου χάνετε κύριοι μάλλον είμαι τυφλός και δεν βλέπω των ρομαντισμό σας η δεν είμαι τόσο διεστραμμένος σαν και σας μάλλον το πρώτο ε? Haha

Και μιας και σας αρέσουν τα ποιηματάκια "Σου 'χω μια όμορφη λύση: τράβα και πέθανε πιο πέρα,
με βρώμικο αέρα και με τον άγιο που θέλει φοβέρα."

Lugar +1

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bill : 14-04-10 στις 22:30. Αιτία: προσαρμογή στους όρους χρήσης
Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 22:53, 14-04-10:

αν εσύ την βρίσκεις με 11 χρονα so be it.. Δικαίωμα σου
Αυτό πάλι από που προκύπτει, έστω και σαν ...υποθετική σκέψη;

Έπειδή θεωρώ βλακώδη θηριωδία να κόβει κανείς...τσουτσούνια; (ότι κι αν κάνανε) και άφησε κατά μέρος τα...ένα "ακραίο παράδειγμα" κτλ...Ενα βήμα εμπρός είσαι, δύο πίσω, τρία πλαγίως και μετά αρχίζει το...κουτσό!

Άκουσε φίλε των....ακραίων παραδειγμάτων, γιατί σαν πολύ η γλωσσίτσα σου ξεθάρεψε, θα μπορούσα να γράψω πολλά, συσχετίζοντας και αναλύοντας τις δηλώσεις σου στο σύνολο τους, αλλά ειλικρινά, επειδή ο χώρος δεν μας έχει συνηθίσει σε ΤΟΣΗ συγκεντρωμένη ανοησία, και παντελή απουσία ικανότητας συγκροτημένης σκέψης, καταλήγω να πιστεύω ότι η Ελένη έπρεπε να συμπεριλάβει και το δικό σου nickname στα υπόλοιπα τέσσερα*** περί κλώνων, οπότε αν συνεχίσω να σου απαντώ, ο ανόητος θα είμαι πλέον... εγώ!

Φυσικά, αφήνω ανοιχτό ένα ενδεχόμενο λάθους, μια και η απύθμενη βλακεία πολλές φορές δεν έχει.....πάτο!

Θερμη παράκληση προς υπευθύνους, εάν προτίθεστε να διαγράψετε το σχόλιο μου, να διαγραφεί πάραυτα και το δικό του προς εμένα! Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να εξηγήσω το γιατί! Φυσικά, προτιμώ να παραμείνουν ως έχουν!

***Εγώ νομίζω ότι οι Buggs, _daemon_, Subject to Change και Great Chaos είναι κλώνοι.

.

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 06:36, 15-04-10:

@Bugs: Στο πρόσφατο σου ποστ είδα πως είσαι πατέρας δεν κάθισα να δω όλο το τοπικ σορρυ τη να κάνουμε.. Πάλι καλά που δεν έχεις κόρη δηλαδή.
Εμείς τι να κάνουμε που χωρίς να διαβάζεις τίποτα απαντάς στον εαυτό σου.Παλι καλά για σένα μάλλον αφού αν διάβαζες θα έβλεπες ότι η κόρη μου θα ήξερε μια χαρά να τα βγάζει πέρα και με 40 φεύγα και με 30 φεύγα και με 20 φεύγα...

Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μάξιμος
Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 1,486 μηνύματα.

O Μάξιμος έγραψε στις 16:32, 15-04-10:

Εμείς τι να κάνουμε που χωρίς να διαβάζεις τίποτα απαντάς στον εαυτό σου.Παλι καλά για σένα μάλλον αφού αν διάβαζες θα έβλεπες ότι η κόρη μου θα ήξερε μια χαρά να τα βγάζει πέρα και με 40 φεύγα και με 30 φεύγα και με 20 φεύγα...Γι'αυτό εγώ από την αρχή έμεινα σ'αυτό το σημείο. Το τώρα. Γιατί βλέπετε, τα αγαπητά μου παιδιάκια, το έδειξαν το πουλάκι τους στον αράπη, σαν παιδιά που είναι. Οπότε έχω βρεθεί σ'αυτή τη θέση.Η ακριβής θέση μάλιστα είναι τα πρώτα δευτερόλεπτα που το παιδί σου σου το λέει. Πώς αισθάνεσαι, πώς αντιδράς, τί λές. Ίσως να είμασταν τυχεροί, ίσως επειδή ακριβώς είμαστε πολύ άνετοι με το θέμα του σέξ, ήταν το ίδιο άνετα και είναι, τα παιδιά μας, απέναντί μας. Και προφανώς μας εμπιστεύονται και μας θεωρούνε περισσότερο φίλους τους απο οποιονδήπότε ξένο, όσο καλά και άν περνάνε μαζί του. Ετσι δεν το μάθαμε μία εβδομάδα μετά που, μα το Θεό, αν συνέχιζαν έτσι, ο αράπης ποιός ξέρει τί θα είχε κάνει.

Μετά τις πρώτες αντιδράσεις, που φυσικά ήταν τελείως αλλιώτικες απο τους γονείς της εν λόγω κοπέλας, τόσο εγώ όσο και η μαμά τους, είμασταν απόλυτα σύμφωνοι στην περεταίρω αντιμετώπιση. Ετσι, ούτε ο αράπης έχασε τη δουλειά του ούτε τα παιδιά μας έπαθαν καμία ζημιά, ούτε εκτέθηκε κανείς, και το σημαντικότερο, δεν έμειναν σεξουαλικά τραύματα στα παιδιά. Η ιστορία πέρασε έτσι όπως συνέβη, σαν να μήν έγινε τίποτα. Που αν έγινε, την τρομάρα που πήραμε η μάνα τους κι εγώ την ξέρουμε. Και τα παιδιά, χωρίς να σκάσουνε καθόλου, απλά δεν ξανάπαιξαν με το φύλακα.
Ο χαρακτηρισμός των εχόντων αντίθετη άποψη με την δική σου ώς ρομαντικών, ανέραστων και άλλων, με κάνει να απαντήσω.
Έχοντας επαφή με νεαρά άτομα 15-18 ετών, κάποιες φορές προκύπτει συζήτηση και είμαι υποχρεομένος ή να το βάλω στα πόδια, που απο την φύση μου αδυνατώ, ή να δώσω απαντήσεις ακροβατώντας κυριολεκτικά.
Εκείνο που προσέχω, ώς ο ανάποδος το λιβάνι, είναι τα λεγάμενά μου να μήν με προσβάλλουν και να προκύπτει όφελος για τους απέναντί μου νεαρούς και νεαρές.
Δηλώνω όμως εξαιρετική δυσκολία να σκεφτώ και μόνο τί θα μπορούσα να πώ σε μιά 11χρονη.
Ούτε ανέραστος είμαι, ούτε πουριτανός αλλά ούτε έχω και καμιά παραξενιά.
Στα 51 μου χαρακτηρίζω ανισόρροπο τον εν λόγω (κύριο), γιατι απο νεώτερες πληροφορίες η πράξη δέν αφορά μία και μόνο 11χρονη, αλλά και άλλες. Όχι βέβαια πως άν ήταν μιά θα είχε κάποιοα ελαφρυντικά.
Επίσης απο τις δημόσιες σχέσεις, θεωρώ σκόπιμο να σημειώσω της αποστάσεις που αναδυκνείουν το πώς χαρακτηρίζεται αυτός που τις κρατά ή παραβιάζει.
Άγνωστος οφείλει να στέκει 80 εκ. απέναντί μας.
Φιλικό πρόσωπο 50 εκ.
Κάτω των 30 εκατοστών, φίλε μου είναι αυστηρώς προσωπικός χώρος.
Σαφώς και δέν έχω καμιά σκέψη να κάνω σύγκριση για το άν ήταν σε θέση η μικρή, άν ζούσε σε κάποια άλλη εποχή να τεκνοποιήσει ακολουθώντας τις γιαγιάδες και προγιαγιάδες μας.
Ακόμα και οι τσιγκάνοι και οι ΡΟΜ σήμερα έχουν αρχίσει να διαφοροποιούν της συνήθειές τους.
Μήπως στα πλαίσια της ενημέρωσης των παιδιών θα πρέπει να γίνει και κάποιο πρόγραμμα μύησης ;
Τί άλλο θα προκύψει σε αυτή την συζήτηση παρωδία ;
Ψηφίστε επιτέλους να ξεκαθαρίσει η θολούρα. Το αποτέλεσμα θα λέει περισσότερα και δέν θα αμφισβητούνται.
Όσο για την κόρη σου στα 11 της άν ήταν, εκείνο που θα έβλεπα είναι η παιδικότητα, η δροσιά της και η βιασύνη της να δείξει πόσο έχει μεγαλώσει.
Άν προέκυπτε και καμιά ερώτηση, το πιθανότερο είναι να παρίστανα και τον χαζό ακόμα !
Πάντως απορίες σίγουρα δέν θα είχα. Σε αυτό είμαι απόλυτα σίγουρος.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 16:51, 15-04-10:

Τι ακριβώς θέλεις να ψηφιστεί Μάξιμε; Τι δεν θα έπρεπε να γινει, τι θα ήταν καλύτερο να γίνει κατα τη διάρκεια της σχέσης του κοριτσιού με αυτόν τον άντρα, απαξ και αυτή προέκυψε, ή τί θα ήταν καλύτερο να γίνει αφού έγινε ότι έγινε; Γιατί η κάθε φάση έχει τις δικές της απαιτήσεις. Η διαφωνία μου μάλλον με πολλές και πολλούς εδώ είναι ότι "κολλάνε" στο πρώτο, ενώ εμένα με απασχολεί κατα πρωτεραιότητα το τελευταίο. Δηλαδή πρώτα θα ασχοληθω με τις ανάγκες του κοριτσιού αυτή τη στιγμή και ύστερα με το πόσο θα πρέπει να αλλάξει η κοινωνία ώστε κάποια άλλα κορίτσια, να μήν βρεθούν σ'αυτή τη θέση. Οσοι ασχολούνται αποκλειστικά με το τελευταίο, μάλιστα, μου δίνουν την εντύπωση σαν να αδιαφορούν εντελώς για τη συγκεκριμένη κοπελίτσα, σαν να είναι καμένο χαρτί.

Εγώ νομίζω όμως, και το υποστηρίζω με όλα όσα λέω, ότι ο χειρισμός των γονέων της είναι πολύ σημαντικότερος στο άν θα είναι η όχι καμένο χαρτί, απο την πράξη, τουλάχιστον όπως την έχουμε δεί μέχρι αυτή τη στιγμή, την συνεναιτικη δηλαδή αυτή πράξη. Για να λύσω την απορία πολλων εδώ θα πώ ότι αν είχα κόρη 11χρονη που έκανε έρωτα συνενετικά με κάποιον, ενα είναι σίγουρο. Δεν θα το μάθαινε κανείς. Και σε καμία περίπτωση δεν θα ονόμαζα εγώ πρώτος στην κόρη μου ότι έγινε, με την φρικτή νομική διατύπωση, ότι δηλαδή βιάστηκε. Μόνο αν εκείνη το έλεγε έτσι θα μιλουσα για βιασμό και θα αντιμετώπιζα βιασμό. Γιατί άλλο μια ανοησία, και άλλο ενας βιασμός. Μια ανοησία μπορεί να την κάνει ο καθένας.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 17:00, 15-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από Μάξιμος
Δηλώνω όμως εξαιρετική δυσκολία να σκεφτώ και μόνο τί θα μπορούσα να πώ σε μιά 11χρονη.
Συζητώντας με τη νηπιαγωγό της κόρης μου, όταν τη ρώτησα πόσα χρειάζεται να ξέρει ένα παιδί, (για διάφορα "δύσκολα" θέματα, όχι μόνο για το σεξουαλικό), η απάντησή της ήταν, ότι αν το παιδί ρωτήσει, ό,τι ηλικία και να έχει, οφείλουμε να του απαντήσουμε, με απλό, ειλικρινή και κατανοητό τρόπο.

Είναι λογικό. Από τη στιγμή που ένα παιδί θα αναρωτηθεί για κάτι, σημαίνει ότι το έχει απασχολήσει. Σημαίνει ότι έχουν γεννηθεί μέσα στο κεφάλι του ερωτηματικά, που αν δεν απαντήσουμε υπεύθυνα εμείς, θα βρεθούν άλλοι "καλοθελητές" να το κάνουν (βλ. τηλεόραση, internet, συνομήλικοι φίλοι).

Το ζητούμενο είναι, να νιώθει το παιδί την άνεση να μας ρωτήσει για οτιδήποτε το απασχολεί και να μην έχει συλλέξει λανθασμένα μηνύματα από τη συμπεριφορά μας ότι υπάρχουν θέματα ακατάλληλα προς συζήτηση.

Όσο δύσκολο, άβολο, άκαιρο κι αν φαίνεται σε οποιαδήποτε φάση της ανάπτυξης ενός παιδιού να δώσουμε απάντηση σε ερωτήματα που το απασχόλησαν, οφείλουμε να βρίσκουμε το σθένος να το κάνουμε.

Πολύ περισσότερο δε, όταν δίδεται σε αυτό το 11χρονο παιδί, μια πρόσβαση στο internet, όπου μπορεί να συναντήσει κάθε καρυδιάς καρύδι, αλλά και ένα σωρό πληροφορίες τις οποίες δεν έχει πιθανότατα, την αναγκαία εμπειρία να αξιολογήσει.

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Obscura
H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 18:05, 15-04-10:

Στην αρχή του θέματος η underwater είχε αναφέρει κάτι για στάδια ανάπτυξης και θα το αναφέρω και εγώ. Κατα μέσο όρο (και το τονίζω αυτό γιατί στους ανθρώπους πάντοτε υπάρχουν μεγάλες διακυμάνσεις και ατομικές διαφορές) ένα εντεκάχρονο παιδί μόλις έχει βγει από το στάδιο της συγκεκριμένης λογικής σκέψης και σιγά σιγά μπαίνει στο στάδιο της τυπικής λογικής σκέψης, η οποία κατακτάται πλήρως γύρω στα 15. Δηλαδή τώρα ξεκινάει να καλλιεργεί την ικανότητα του υποθετικοαπαγωγικού λογισμού (τουτο σκεφτείτε το σαν αυτό που λέμε αφηρημένη σκέψη, οι άνθρωποι λογίζονται σαν επιστήμοντες, αντιλαμβάνονται ένα πρόβλημα σε πολλαπλά επίπεδα και χειρίζονται πολλές μεταβλητές ταυτόχρονα). Παράλληλα στο μεταβατικό αυτό στάδιο το άτομο αποτυγχάνει να διαφοροποιήσει τις δικές του σκέψεις από αυτό που σκέφτονται οι άλλοι, δηλαδή βλέπει τον εαυτό του ανάλογα με το ποια γνώμη νομίζουν ότι έχουν οι άλλοι γι' αυτό.

Υπό αυτές τις συνθήκες λοιπόν μία ενδεκάχρονη είναι ευκόλως χειραγωγήσιμη και ακόμα αν υπάρξει συναίνεση για εμένα είναι πλασματική αφού δεδομένης της νοητικής ανωριμότητας δε νομίζω ότι μπορεί να αντιμετωπιστεί επί ίσοις όροις με έναν ενήλικα. Αυτός είναι ο λόγος άλλωστε που τα παιδιά έχουν ιδιαίτερη μεταχείριση από το νόμο. Φανταστείτε π.χ. ότι ένας σαραντάρης αλληλεπιδρά με ένα 10χρονο και ο τελευταίος συναινεί να γίνει συνεργός σε φόνο. Πόσο μετράει αυτή η συναίνεση; Γι' αυτό και μόνο είμαι της άποψης ότι καλώς συμβαίνει και η νομοθεσία δρα προληπτικά αναφορικά με αυτές τις ηλικιακές ομάδες. Οι εξαιρέσεις αν είναι τόσο λαμπρές και προχωρημένες είμαι σίγουρη ότι κάπως θα βρουν το δρόμο τους. Συχνά ορισμένες θέσεις τις βρίσκω υπερπροστατευτικές, σκεπτόμενη ότι σιγά εγώ έκανα έτσι στην τάδε ηλικία και δεν έπαθα τίποτα. Όταν αναλαμβάνεις την ευθύνη ενός άλλου όμως, δεν είναι το ίδιο νομίζω.

Από την άλλη δε μου αρέσει η χρήση της λέξης βιασμός, διαθφορά, κακοποίηση και τα συναφή, εφόσον δεν ήταν εμπειρία άσχημη για τον ανήλικο. Μπορεί να μην έχει διαθέσιμα όλα τα απαραίτητα εργαλεία αντίληψης της πραγματικότητας αλλά σίγουρα μπορεί να κάνει το στοιχειώδες, να πει αν πράγματι αν ήταν δυσάρεστη ή ευχάριστη. Εδώ νομίζω βασίζεται η επιχειρηματολογία του Μπαγκς. Ότι η πλειοψηφία των ανθρώπων τείνει να κολλάει τη λέξη βιασμός,που έχει βαριά και φορτισμένη σημασία, κρίνει, κατακρίνει και διασύρει χωρίς να εξετάσει αν πράγματι ήταν έτσι, χωρίς να θέλει καν να αναγνωρίσει ότι ακόμα και σε αυτό το ζήτημα υπάρχουν διακυμάνσεις. Αντί να πολώνεται κανείς και να τον πνίγει το δίκιο του είναι μία ωραιότατη ευκαιρία να σκεπτεί πόσες αποχρώσεις του γκρι υπάρχουν, η έννοια του "αυτονόητου" χάνεται μέσα στην ίδια της την αντίφαση και κανείς δεν κατέχει την οικουμενική αλήθεια σε τίποτα.

17 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 18:25, 15-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Πολύ περισσότερο δε, όταν δίδεται σε αυτό το 11χρονο παιδί, μια πρόσβαση στο internet, όπου μπορεί να συναντήσει κάθε καρυδιάς καρύδι, αλλά και ένα σωρό πληροφορίες τις οποίες δεν έχει πιθανότατα, την αναγκαία εμπειρία να αξιολογήσει.
Ειδικά όταν γύρω απο αυτές τις πληροφορίες παίζουν χιλιάδες κλίκ που το οδηγούν σύντομα σε σαιτ γεμάτα webcams ή πορνογραφικό ηλικό. Ποιά είναι η άμυνα σ'αυτόν το καταιγισμό; Η μή πρόσβαση ή η εξήγηση. Πώς μπορεί να εξηγήσει κάπόιος στα παιδιά του να αποφεύγουν την υπερπληθώρα σεξουαλικής οπτικής προσφοράς; Για να μήν βαρεθούν, είναι ίσως ενα δυνατό επιχείρημα. Τα παιδιά τρέμουν την βαρεμάρα περισσότερο απο οτιδήποτε άλλο

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

H lugar έγραψε στις 19:59, 15-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από Obscura
Στην αρχή του θέματος η underwater είχε αναφέρει κάτι για στάδια ανάπτυξης και θα το αναφέρω και εγώ. Κατα μέσο όρο (και το τονίζω αυτό γιατί στους ανθρώπους πάντοτε υπάρχουν μεγάλες διακυμάνσεις και ατομικές διαφορές) ένα εντεκάχρονο παιδί μόλις έχει βγει από το στάδιο της συγκεκριμένης λογικής σκέψης και σιγά σιγά μπαίνει στο στάδιο της τυπικής λογικής σκέψης, η οποία κατακτάται πλήρως γύρω στα 15. Δηλαδή τώρα ξεκινάει να καλλιεργεί την ικανότητα του υποθετικοαπαγωγικού λογισμού (τουτο σκεφτείτε το σαν αυτό που λέμε αφηρημένη σκέψη, οι άνθρωποι λογίζονται σαν επιστήμοντες, αντιλαμβάνονται ένα πρόβλημα σε πολλαπλά επίπεδα και χειρίζονται πολλές μεταβλητές ταυτόχρονα). Παράλληλα στο μεταβατικό αυτό στάδιο το άτομο αποτυγχάνει να διαφοροποιήσει τις δικές του σκέψεις από αυτό που σκέφτονται οι άλλοι, δηλαδή βλέπει τον εαυτό του ανάλογα με το ποια γνώμη νομίζουν ότι έχουν οι άλλοι γι' αυτό.

Υπό αυτές τις συνθήκες λοιπόν μία ενδεκάχρονη είναι ευκόλως χειραγωγήσιμη και ακόμα αν υπάρξει συναίνεση για εμένα είναι πλασματική αφού δεδομένης της νοητικής ανωριμότητας δε νομίζω ότι μπορεί να αντιμετωπιστεί επί ίσοις όροις με έναν ενήλικα. Αυτός είναι ο λόγος άλλωστε που τα παιδιά έχουν ιδιαίτερη μεταχείριση από το νόμο. Φανταστείτε π.χ. ότι ένας σαραντάρης αλληλεπιδρά με ένα 10χρονο και ο τελευταίος συναινεί να γίνει συνεργός σε φόνο. Πόσο μετράει αυτή η συναίνεση; Γι' αυτό και μόνο είμαι της άποψης ότι καλώς συμβαίνει και η νομοθεσία δρα προληπτικά αναφορικά με αυτές τις ηλικιακές ομάδες. Οι εξαιρέσεις αν είναι τόσο λαμπρές και προχωρημένες είμαι σίγουρη ότι κάπως θα βρουν το δρόμο τους. Συχνά ορισμένες θέσεις τις βρίσκω υπερπροστατευτικές, σκεπτόμενη ότι σιγά εγώ έκανα έτσι στην τάδε ηλικία και δεν έπαθα τίποτα. Όταν αναλαμβάνεις την ευθύνη ενός άλλου όμως, δεν είναι το ίδιο νομίζω.

Από την άλλη δε μου αρέσει η χρήση της λέξης βιασμός, διαθφορά, κακοποίηση και τα συναφή, εφόσον δεν ήταν εμπειρία άσχημη για τον ανήλικο. Μπορεί να μην έχει διαθέσιμα όλα τα απαραίτητα εργαλεία αντίληψης της πραγματικότητας αλλά σίγουρα μπορεί να κάνει το στοιχειώδες, να πει αν πράγματι αν ήταν δυσάρεστη ή ευχάριστη. Εδώ νομίζω βασίζεται η επιχειρηματολογία του Μπαγκς. Ότι η πλειοψηφία των ανθρώπων τείνει να κολλάει τη λέξη βιασμός,που έχει βαριά και φορτισμένη σημασία, κρίνει, κατακρίνει και διασύρει χωρίς να εξετάσει αν πράγματι ήταν έτσι, χωρίς να θέλει καν να αναγνωρίσει ότι ακόμα και σε αυτό το ζήτημα υπάρχουν διακυμάνσεις. Αντί να πολώνεται κανείς και να τον πνίγει το δίκιο του είναι μία ωραιότατη ευκαιρία να σκεπτεί πόσες αποχρώσεις του γκρι υπάρχουν, η έννοια του "αυτονόητου" χάνεται μέσα στην ίδια της την αντίφαση και κανείς δεν κατέχει την οικουμενική αλήθεια σε τίποτα.
Ίσως η πιο λογική τοποθέτηση στο θέμα.

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 12:17, 16-04-10:

Καλή η θεωρία αλλά για να δούμε στην πράξη πως φαίνεται σαν εικόνα, όχι δεν ανεβάζω τσόντα

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 12:33, 16-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Καλή η θεωρία αλλά για να δούμε στην πράξη πως φαίνεται σαν εικόνα, όχι δεν ανεβάζω τσόντα
Κι ύστερα λένε οι ηθικολόγοι. Ιδού οι παιδεραστές οι ανώμαλοι που ψάχνατε, αυτοί οι γονείς που πήγαν τα παιδιά τους εκεί !! (πιθανότατα γιατί τους πλήρωναν αδρά). Αυτοί που ενέκριναν την εκπομπή, όλοι αυτοί οι χιλιάδες που προφανώς την έβλεπαν !!

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,288 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 07:31, 17-04-10:

Παρακολουθώ το θέμα σιωπηλή τόσες μέρες και μου γεννήθηκαν κάποια ερωτήματα για το συμφορουμίτη Buggs και όσους άλλους συμφωνούν με τις απόψεις του και θέλουν να απαντήσουν. Επειδή είδα αντικρουόμενες απόψεις από αυτά τα άτομα, θα παρακαλούσα, αν θέλετε, να απαντήσετε με ένα ναι ή ένα όχι.

Θεωρείτε οτι:
1) είναι φυσιολογικό ένας 40άρης να γουστάρει σεξουαλικά μια 11χρονη;
2) ο νόμος που προστατεύει όλα τα παιδιά ως 15 ετών θα έπρεπε να καταργηθεί εφόσον υπάρχουν κάποια παιδιά που συνειδητοποιημένα κάνουν ό,τι κάνουν;
3) οι αποφάσεις, επιλογές και πράξεις ενός παιδιού ως 15 ετών έχουν την ίδια ισχύ και τις ίδιες συνέπειες με αυτές ενός ενήλικα;

Αυτές είναι για μένα οι καυτές ερωτήσεις. Σας παρακαλώ απαντήστε αν θέλετε με ένα ναι ή ένα όχι. Ευχαριστώ.

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 11:01, 17-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
.... να απαντήσετε με ένα ναι ή ένα όχι.
Θεωρείτε οτι:
2) ο νόμος που προστατεύει όλα τα παιδιά ως 15 ετών θα έπρεπε να καταργηθεί εφόσον υπάρχουν κάποια παιδιά που συνειδητοποιημένα κάνουν ό,τι κάνουν;
3) οι αποφάσεις, επιλογές και πράξεις ενός παιδιού ως 15 ετών έχουν την ίδια ισχύ και τις ίδιες συνέπειες με αυτές ενός ενήλικα;
Αυτές είναι για μένα οι καυτές ερωτήσεις.
Στην πρώτη ερώτηση, το θέμα δεν είναι τόσο απλό ώστε να εξαντληθεί σε ένα ΝΑΙ ή ένα ΟΧΙ, γι αυτό άλλωστε παρέμεινε τόσες ημέρες στην επικαιρότητα, ανεβάζοντας αισθητά τα ποσοστά στην σελίδα, και παρ όλο που (μοιραία) άρχισε η ...ύφεση, ο απόηχος του ακόμη τα διατηρεί!
Μη σε ξεγελάει το γεγονός ότι δεν "έλαβαν" πολλοί (αναλογικά) ενεργά μέρος, το "καλύτερα να σου βγει το μάτι παρά το όνομα", καλά κρατεί!
Έτσι λοιπόν, το τι είναι φυσιολογικό ή όχι και για ποιούς, δεν μπορεί να απαντηθεί τόσο απλοϊκά, αν δεν θέλουμε να να επιστρέψουμε στην προ του τείχους εποχή, των pink floyd!

Αφού όμως θέλεις να γνωρίζεις "ποιός και τί", μπορώ να μιλήσω μόνο για τον ΕΑΥΤΟ μου και να πω ότι προσωπικά, η συγκεκριμένη ηλικία που ανέφερες για το παιδάκι, είναι πολύ μακριά από εκείνη που θα "κάνει" το μάτι μου να κοιτάξει....χαμηλότερα από το πρόσωπο, έτσι απλά χωρίς υστερίες και τσιρίδες, που η ένταση τους είναι πολλές φορές αντιστρόφως ανάλογη του..."δικαίου" που κουβαλούν!

Όσον αφορά την δεύτερη ερώτηση, νομοθέτης δεν φιλοδοξούσα ποτέ να γίνω, είναι βαριά η....ευθύνη!

Και τέλος, οι αποφάσεις, επιλογές και πράξεις ΚΑΘΕ έλλογου όντος, ανεξαρτήτως ηλικίας, σαφώς και έχουν την ίδια ισχύ και συνέπειες για όποιον αλληλεπιδρά μαζί του!
Αυτό το τελευταίο, αν δεν το κατάλαβες μπορώ να στο ....εξηγήσω!

Πες μου τώρα, προτιμούσες ένα ΝΑΙ ή ένα ΟΧΙ;

.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _daemon_ : 17-04-10 στις 11:50. Αιτία: d:-+
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 11:11, 17-04-10:

Θεωρείτε οτι:
Γι'αυτόν ΝΑΙ. Για μένα ΟΧΙ. Αν και για κείνη όμως είναι ΝΑΙ, τότε σαν θέλει η νύφη κι ο γαμπρός τύφλα να'χει ο πεθερός.

ΟΧΙ. Οι νόμοι δεν γράφονται για όλους, αλλά για τις συντριπτικές πλειοψηφίες των κοινωνιών. 'Αρα δεν μπορείς να καταργήσεις τέτοιους νόμους αν και εφόσον η συντριπτική πλειοψηφία τους αποδέχεται. Κατ'επέκταση μπορεί να αμφισβητηθεί και κατά πόσο δημοκρατικοί είναι οι νόμοι ή μάλλον κατά πόσο η δημοκρατία είναι καθολικό δίκαιο ή μια ψευδαίσθηση (όπως και η ελευθερία). Κατά τη γνώμη μου και τα δυο είναι ψευδαισθήσεις και αυταπάτες. Η Δημοκρατία είναι μέγεθος ανάλογο της ηθικής. 'Ανθρωποι που έχουν υποκειμενική δική τους ηθική δεν είναι ευτυχισμένοι στη δημοκρατία, γιατί σε αυτό το πολίτευμα κρατεί ο δήμος και όχι η προσωπικότητα.

ΟΧΙ αν και πολλές φορές ένα 15χρονο είναι πολύ πιο ώριμο και έξυπνο από έναν σαραντάρη.

Σε τέτοιες περιπτώσεις πρέπει να ληφθούν υπόψην πολλοί παράγοντες. Ασκήθηκε ψυχολογική βία και υποβολή ; Το κορίτσι πήγε οικειοθελώς ; Πήγε με δική της θέληση και μετά το μετάνοιωσε ; Τι ειπώθηκε μεταξύ γονιών - παιδιού ; Ποιά η σχέση γονιών με το παιδί αυτό ; Ο άντρας αυτός κατ'εξακολούθηση πηγαίνει με ανήλικα ; Είναι παιδεραστής ; Παρασύρθηκε από το μικρό ; Την παρέσυρε ο ίδιος ; Δεν θα ήθελα να ήμουν δικαστής σε τέτοια περίπτωση, γιατί ένα ανήλικο εκ των πραγμάτων είναι αθώο, οπότε δεν μπορείς να το πιέσεις να τους εκμαιεύσεις ομολογία ούτε να αμφισβητήσεις την ειλικρίνειά του, εκτός όμως αν υπήρξε σχέδιο και δόλος και από πίσω κρύβεται κάτι άλλο (πχ άλλοι άνθρωποι, γονείς κλπ που θέλουν να καταστρέψουν τον συγκεκριμένο), αλλά απ'οσα έχετε γράψει, ο σαραντάρης μάλλον είναι επικίνδυνη ανωμαλάρα, γιατί ακόμα κι αν ήθελε έρωτα με το παιδί, θα μπορούσε να έχει μια στοιχειώδη αυτοσυγκράτηση ώστε να αποφύγει να βάλει σε περιπέτειες το παιδί και τους γονείς. Στο κάτω κάτω και ο 'Ασενπμαχ στο Θάνατο στη Βενετία γούσταρε τον μικρό, αλλά δεν πήγε ποτέ μαζί του και περιορίστηκε να τον κοιτάει σαν ξερολούκουμο. Παιδεραστή δεν σε κάνει η σεξουαλική πράξη, αλλά η επιθυμία. Κι επειδή αναφέρθηκε και η Λολίτα, στο συγκεκριμένο έργο σίγουρα ο Τζέρεμι 'Αιρονς είναι αθώος, γιατί τα αισθήματα του είναι μπερδεμένα, κάτι μεταξύ πατρότητας και έρωτα που απουσιάζει η χυδαιότητα και η εκμετάλευση, και η Λολίτα τον παρασέρνει συνειδητά και τον αποπλανεί (αν θυμάμαι καλά την ταινία γιατί έχω χρόνια να την δω).

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 17-04-10 στις 16:08. Αιτία: merge posts
Παράθεση

Ουτιδανός (Shizoid)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ουτιδανός
Ο Shizoid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Αισθητικός και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 39 μηνύματα.

O Ουτιδανός are you staring at me? έγραψε στις 16:42, 17-04-10:

Bottom Line: Αφήστε τα μεγάλα λόγια και τις ποιητικουρες δεν κρύβουν την σαπίλα τον λεγόμενων μερικών...
Ακου bro, μακαρι να χα ταλεντο να γραφω κι εγω τετοιες ποιητικουρες κι ας ειμουν πιο σαπιος κι απο κουφαρι σκυλου πατημενο στην εθνικη. Ολοι τους ποιητες τους λενε σαπιους, εκτος κι αν γραφουν ποιηματα πολεμικα για ηρωες και την πατριδα. Εσεις ειστε καθαροι, αγνοι κι αγιοι, οι ποιητες ειναι σαπιοι, ομως η σαπια κοινωνια μεχρι το μεδουλι ειναι γεματη απο σας και οι ποιητες εχουν πεθανει καημενε..
Οσα δεν φτανει η αλεπου..

Θεωρείτε οτι:
Για να συμβενει τοσο συχνα, φυσιολογικο θα ειναι, isn't it? Και τα παιδια εχουν σεξουαλικες ορεξεις, δεν το χεις μαθει; Τωρα ο μεγαλος θα πρεπει νομιζω να κρατηθει και ν' αφησει το παιδι να μεγαλοσει λιγακι ακομη, οπως το φρουτο που δεν το κοβεις αγουρο, ακομη κι αν το λουλουδι του ειναι ομορφο και τ αρωμα του σε μεθαει. Παμε στην επομενη..

Για μενα, μια πραγματικα λευθερη κοινονια, ... (ωχ μεγαλη κουβεντα ειπα τωρα... μια κοινονια λευθερη ειναι αυτη που σκεφτεται τις αληθινες αναγκες των ανθρωπων κι οχι τις αναγκες του συστηματος, που η παραγογη υπηρετει τους ανθρωπους κι οχι οι ανθρωποι την παραγογη, κλπ)...οι ανθρωποι θα ηξεραν πως και το σεξ ειναι τεχνη και διδασκετε. Κι οταν δεν διδασκετε γεμιζει τον ανθρωπο με ενοχες και ντροπες και κομπλεξ και τον πληγωνη. Λοιπον αντι να απαγορευουν με νομους σε παιδια 13-15 χρονων να κανουν σεξ, θα υπηρχε θεσμος καθε παιδι, αγορι η κοριτσι ν αναλαμβανει καποιος μεγαλος τη σεξουαλικη του διαπεδαγογηση και να το μυει στον ερωτα, με αγαπη και τρυφεροτητα. Σ' αυτην την κοινονια το σεξ δεν θα ηταν κακο κι αμαρτια αλλα χαρα κι απολαφση. Σ' αυτην την κοινονια θα ειχαν κρεμασει πρωτα τους ηθικοπλασματικους ομως και θα πρεπε οι μεγαλοι να ξερουν να ξεχωριζουν την ομορφια απ τη σαπιλα, me thinks..

Ευχομαι να χε βρεθει και για μενα μια δασκαλα του σεξ να μου δειξει που παν τα τεσσερα οταν σε ηλικια 13 χρονων ο λουλουκος επεφτε μονο για να κατουρισω και ξανα προς τη δοξα τραβα (τραβα, τραβα...) και το μυαλο μου ειχε κολησει.. θα ειχα πολλυ λιγοτερα κομπλεξ σημερα και θα την ειχα κανει εικονισμα οπως εσεις την Παναγια..

Αναλογα τον ενηλικα. Ξερω παιδια πολυ πιο σοφα απο καποιους ενηλικους και ενηλικους πιο κουτους κι απ τα βλητα.

Αυτές είναι για μένα οι καυτές ερωτήσεις. Σας παρακαλώ απαντήστε αν θέλετε με ένα ναι ή ένα όχι. Ευχαριστώ.
Εγω εχω μια πιο καυτη: γιατι ψηφισες το ποστ της Obscura, αφου αποδηκνυει ποσο λαθος εχεις που ζοριζεσε σ ολο το θεμα;
Εδώ νομίζω βασίζεται η επιχειρηματολογία του Μπαγκς. Ότι η πλειοψηφία των ανθρώπων τείνει να κολλάει τη λέξη βιασμός,που έχει βαριά και φορτισμένη σημασία, κρίνει, κατακρίνει και διασύρει χωρίς να εξετάσει αν πράγματι ήταν έτσι, χωρίς να θέλει καν να αναγνωρίσει ότι ακόμα και σε αυτό το ζήτημα υπάρχουν διακυμάνσεις. Αντί να πολώνεται κανείς και να τον πνίγει το δίκιο του είναι μία ωραιότατη ευκαιρία να σκεπτεί πόσες αποχρώσεις του γκρι υπάρχουν, η έννοια του "αυτονόητου" χάνεται μέσα στην ίδια της την αντίφαση και κανείς δεν κατέχει την οικουμενική αλήθεια σε τίποτα.

Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 1,486 μηνύματα.

O Μάξιμος έγραψε στις 17:32, 17-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone

Απαραίτητη προϋπόθεση για την δική μου απάντηση, τα δικά σου σχόλια επι του θέματος!

Κι ύστερα λένε οι ηθικολόγοι. Ιδού οι παιδεραστές οι ανώμαλοι που ψάχνατε, αυτοί οι γονείς που πήγαν τα παιδιά τους εκεί !! (πιθανότατα γιατί τους πλήρωναν αδρά). Αυτοί που ενέκριναν την εκπομπή, όλοι αυτοί οι χιλιάδες που προφανώς την έβλεπαν !!
Δύο ερωτήσεις μόνο έχω για εσένα.
Η πρώτη είναι σε άν ανήκεις σε κάποια κατηγορία απο αυτές που αναφέρεις ;
Η δεύτερη είναι άν η γυναίκα σου ήταν με την κόρη σου σε αυτή την εκπομπή, τί σχόλια θα κατέθετες ;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Himela : 18-04-10 στις 12:22. Αιτία: Συνεχόμενα ποστ
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 17:58, 17-04-10:

Όχι. Φυσιολογικό είναι ότι συμβαίνει συνήθως. Γι'αυτό το λόγο έκανα την ερώτηση στην αρχή, αν ρωτούσαμε 100 άντρες 39 ετών, αν θα δελεαζόντουσαν απο μια γυμνή 11άρα που μοιάζει 15άρα. Για να ξέρω ποιό είναι το φυσιολογικο. Αν κρίνουμε απο τις απαντήσεις που θα έδιναν οι περισσότεροι δεν είναι, αν κρίνουμε απο τις αληθινές απαντήσεις που θα έδιναν οι περισσότεροι... μπορει και να βγεί ότι είναι

Κι αυτό πάλί είναι θέμα της ισχύουσας, πραγματικής πλειοψηφίας. Αν τα παιδιά που δεν θα το έκαναν, είναι η πλειοψηφία δεν νομίζω ότι θα ήθελαν να καταργηθεί ο νόμος εξ αιτίας των άλλων. Όμως ξέρεις, ο νόμος δεν προστατεύει τα παιδιά, αφού δεν μπορεί να κάνει τίποτα ΠΡΙΝ γίνει η πράξη.

Η ισχύς είναι το θέμα που μάλλον συζητουμε εξ αρχής. Δηλαδή ποιός είναι πιο ισχυρός πόλος έλξης, πρός το τελικό κρεβάτι, η γυμνή κολασμένη αθωώτητα της πρόθυμης 11άρας, ή όλα τα τρίκ στο βιβλίο που, εκφράστηκε πολλάκις, ότι χρησιμοποίησε ο πιγκ; Αν δηλαδη υποθεσουμε ότι μια 11άρα είναι πονηρή έξυπνη και ανένδοτη, και ένας 39άρης αντίστοιχα, πολύ συγκροτημένος, ψύχραιμος και σεμνός αντίστοιχα, ποιός απο τους δύο θα ήταν πιο εύκολο να παρασύρει με τα όποια κόλπα του τον άλλον στο κρεββάτι;

Τωρα για τις συνέπειες ας συγκρίνουμε ελαφρύτερο και βαρύτερο σενάριο. Την μικρή στο βαρύτερο, την διαπομπεύουν ίσως για όλη της τη ζωή. "Ξέρεις είναι αυτή που το έκανε με τον 39άρη στα 11 της" στην πιο "φιλική" έκδοση "ξέρεις αυτή το έκανε απο τα 11 της". Επειδή είναι το θύμα, δεν την κοπανάει ποτέ απο το περιβάλλον στο οποίο μεγάλωσε, οπότε δεν γλυτώνει ποτέ απο κανένα απο τα δυο.

Τον 39 άρη στην ελαφρύτερη τον βάζουν λιγο φυλακή σαν πολιτικο κρατούμενο, στην χειρότερη τον βάζουν περισσότερη φυλακή με σκληρούς κατάδικους που τον βιάζουν. Υστερα απο ένα χρόνο πήδημα το έχει συνηθίσει πιά, γίνεται γκέυ περνάει υπέροχα και βγαίνοντας γίνεται παπάς. Αν δεν το συνηθίσει, κάποια στιγμή βγαίνει και, οπως δεν θα έχει ούτε γυναίκα ούτε γνωστούς ούτε φίλους, αφού αυτός δεν είναι το θύμα, πάει σε κάποιο άλλο μέρος και, το πολύ σε 5 χρόνια, αρχίζει μια καινούργια ζωή. Τα είπα καλά;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Buggs : 17-04-10 στις 18:31. Αιτία: Διόρθωση μιας λέξης
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 18:00, 17-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από Μάξιμος
Δύο ερωτήσεις μόνο έχω για εσένα. Η πρώτη είναι σε άν ανήκεις σε κάποια κατηγορία απο αυτές που αναφέρεις ; Η δεύτερη είναι άν η γυναίκα σου ήταν με την κόρη σου σε αυτή την εκπομπή, τί σχόλια θα κατέθετες ;
Πρώτον πές ονομαστικά ποιές κατηγορίες για να είμαι σίγουρος τι εννοείς αν είμαι. Οσο για το δεύτερο, θα την είχα χωρίσει πρίν πάει στην εκπομπή.

Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

O Μάξιμος έγραψε στις 23:19, 18-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Παιδεραστή δεν σε κάνει η σεξουαλική πράξη, αλλά η επιθυμία.
Ένα μικρό σχόλιο έχω να προσθέσω, πως οι αντιστάσεις και τα όρια που βάζεις στον εαυτό σου, δίνουν απεριόριστη ελευθερία για να διεκδικήσεις και να κατακτήσεις την προσωπική σου ισορροπία.
Υ.Γ.1. άν δέν είμουν απόλυτα πεπισμένος οτι αυτό είναι εφικτό, δέν θα είχα τέτοια εμμονή με το συγκεκριμένο θέμα.
Υ.Γ. 2. τα παιδιά είναι καλό να μεγαλώνουν σάν παιδιά και μαζί με παιδιά.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους