Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,092 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,043 μηνύματα σε 74,647 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Αποπλάνηση 11χρονης μέσω διαδικτύου

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 16:14, 16-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από _daemon_
Ε τότε να μη μένουμε μόνο στα λόγια, προτείνω να συσταθεί ειδική ομάδα ανίχνευσης και καταστολής παιδόφιλων του Ελληνικού internet!
Προσφέρομαι στο ρόλο του "θύματος" να τραβάω τους κακούς, ο Μάξιμος γενικός συντονιστής, κι εσύ να αποδίδεις δικαιοσύνη!

Επίσης προτείνω εναλλακτικά, να σοβαρευτούμε λιγάκι!
Εαν θα πρεπει να επικροτησω τους παιδοφιλους, ωστε να φανταζω στα ματια σου σοβαρο ατομο, να με συγχωρεις, αλλα δε θα παρω...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 17:03, 16-05-10:

Θα προσβάλλουμε πρόσωπα,

όμως λίγο πολύ κατάλαβες τι εννοώ!

(η αληθεια ειναι πως οχι)

Το λειτουργεί, το έβαλα μέσα σε εισαγωγικά και όχι τυχαία! Εννοούσα δεν μπορεί να λειτουργήσει!
ε αρα συμφωνουμε πως συναισθηματικα λειτουργει..
Αν ο καθένας προσπαθούσε να αποδώσει δικαιοσύνη με βάση τι τον πονάει, χαθήκαμε!
Τωρα παλι μπερδευτηκα, αφου συναισθηματικα λειτουργει(οτι τον ποναει) αρα γιατι δε λειτουργει αφου λειτουργει τελικα ετσι?

Δεν είναι περίπλοκο νομίζω....

.
Σορυ, δεν ηξερα οτι δεν ηθελες να πεις περισσοτερα, απλως ρωτησες Νεραιδα πιο πανω ''θες να στο αναλυσω'' και προθυμοποιηθηκα εγω. Μου κανε τρομερη εντυπωση η αναγκη αναλυσης υπερευαισθησιας(δεν ειναι κακη, δηλ εγω την προτιμω απο την ασυνειδησια και την αναισθησια) λογικη δυστυχως δεν μπορω να βαλω σε τετοια πραματα. Κι ευτυχως που υπαρχουν πολλοι δικαστες με τα ιδια μυαλα με εμενα. Αυτο το στεγνο, ψυχρο, λογικο ποτε μου δεν το, οχι μονο καταλαβα γιατι δε θελω, αλλα δε το θελησα να υπαρχει γυρω μου στους ανθρωπους.
Ο Μαξιμος που εχει αυτην την αποψη, οπως κι εγω, θεωρω πως εχει δει τον κινδυνο ζωντανο στα ματια του στη ζωη του και το χει μελετησει. Το να εχεις μονιμως κινδυνους διπλα σου ειναι κατι φυσιολογικο στη ζωη.
Το να τους μελετας και να τους διωχνεις (με @@@) ειναι αυτογνωσια. Μου θυμιζει ενα ''μη φοβασαι τους πειρασμους, οσο μεγαλωνεις τοσο σε αποφευγουν'' το χω γραψει ισα με (πολλες) φορες εδω.

Η αποφυγη αυτων και η μελετη τους, κανει τον ανθρωπο δυνατο και ζωντανο μεχρι το τελος.
Οι αλλοι, που τα θεωρουν ολα λογικα, πιστευω χανουν το σημαντικοτερο μερος της ζωης τους, επιβιωνοντας απλα, οχι ζωντας.

Δε βρισκω υπερ σε αυτες τις αποψεις, ισως γιατι ο πρωτος ειναι ο πιο δυσκολος δρομος, κι ισως γιαυτο δειχνουμε ελεος πολλες φορες σε αρρωστους ανθρωπους(μη κοιτας που εγω εκνευριζομαι αλλα επειτα λυπαμαι- δεν υπαρχει χειροτερο συναισθημα πιστευω στη ζωη μας απο τη λυπηση και τον οικτο-), γιατι τελικα μπαινοντας στον πειρασμο να πλησιασουν ενα παιδι και με θρασος τελικα να το κανουν, ειναι αρρωστοι. Οποτε και παλι ερχομαι και λεω πως η λογικη τους δεν ειναι λογικη, ειναι αρρωστημενη λογικη, παραλογη λογικη, αρα δεν ειναι λογικη.

Και περα απο αυτο, μια γενικη τοποθετηση μου, ξερω πως τα παντα ρεουν κι υπαρχει η αλλη οψη, ομως υπαρχουν καποιες σταθερες, το νερο ειναι νερο, η γη, γη κοκ και να χτυπιεσαι δεν τις αλλαζεις τις σταθερες αυτες.
Το ιδιο λοιπον και με την παιδοφιλια. Παμε κοντρα στη φυση? Οποιος παει κοντρα στη φυση, εχασε τη μπαλα.

Και κριμα του,... ειναι πολυ ωραιο να ''ζεις''.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη _daemon_
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,457 μηνύματα.

O _daemon_ . έγραψε στις 18:31, 16-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Εαν θα πρεπει να επικροτησω τους παιδοφιλους, ωστε να φανταζω στα ματια σου σοβαρο ατομο, να με συγχωρεις, αλλα δε θα παρω...
Κοίταξε να δεις, θα προσπαθήσω να το πω ακόμη πιο απλά (έχω εκπαιδευτεί στην υπομονή)
Το αν ο Μάξιμος φοβάται τις σκιές σε σπηλιές ή όπου αλλού, κι εσύ γαντζώθηκες στην παιδοφιλία τραβώντας σαν νερογυρισιά όποια άλλη απόπειρα προσέγγισης του θέματος στον "πάτο" του αισχρού μιας τέτοιας πράξης, κι εγώ (αλλά και κάποιοι άλλοι)προσπαθώ απεγνωσμένα να διαχωρίσω (ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ) πρόσωπα, καταστάσεις και συνθήκες αντιμετωπίζοντας με ρεαλισμό τα γεγονότα αντί να ξεφωνίζω υστερικά (μας μ@μ@νε τα π@ιδι@ μας) ή να φαντασιώνομαι...δεσμώτες -ψαχουλευτές, ε τότε να με συγχωρεί η δική σου χάρη, αλλά το τι επικροτείς ή όχι, υπό αυτές τις συνθήκες, ποσώς με ενδιαφέρει!

Αυτό που έχει σημασία τελικά, δεν είναι να καταστείλει κανείς τα κακώς κείμενα (όποια και να είναι και απ όπου να προέρχονται) αλλά να δημιουργήσει τις συνθήκες εκείνες που θα τα κάνει να μη έχουν λόγο ύπαρξης! Γενικός κανόνας και συγχρόνως θεμελιώδες αυταπόδεικτο αξίωμα!

Λυπήσου με, θα το πω τελευταία φορά... σωσίβια, σπηλιές και ανασκολοπισμένα γατάκια, δεν έχουν θέση σε ορθολογιστική σκέψη!
Η δικαιολογημένη αποστροφή σου, να το πω και με άλλο τρόπο, για κάτι βδελυρό και ειδεχθές, ΔΕΝ σου δίνει το δικαίωμα να κραδαίνεις πύρινη ρομφαία κόβοντας κεφάλια έχοντας την κάλυψη των....ΦΟΒΙΣΜΕΝΩΝ!

Ποιά είσαι εσύ σε τελική ανάλυση, η θεία δίκη;

ΥΓ Άντε να πάμε να με κεράσεις ένα jack, και όταν ποτέ καεί η αντίσταση στο θερμοσίφωνα του σπιτιού σου, θα στην αντικαταστήσω εγώ, αρκεί να ανέβεις μαζί μου στο πατάρι να μου κρατάς το ...φακό, μια και θα είμαστε σε συσκότιση αφού ο καλός μάστορας κατεβάζει πάντα τον γενικό και όχι μόνο την συγκεκριμένη ασφάλεια σε τέτοιες καταστάσεις!

.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _daemon_ : 16-05-10 στις 19:18. Αιτία: εννοείται ότι θα ανέβουμε με μαγιό, πιστεύω να ξέρεις τι σημαίνει αντικατάσταση αντίστασης
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 19:12, 16-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από elvenstar
Τι σημασία έχει όταν κάποιος είναι άρρωστος στο μυαλό αν είναι συγγενικό μου πρόσωπο ή όχι ο νομός πρέπει να είναι νόμος κ να ισχύει για όλους καθώς κ η τιμωρία.
Εάν όμως κάποιος είναι άρρωστος, όπως διατείνεσαι, διαθέτει άραγε επαρκή καταλογισμό, ώστε να τιμωρηθεί και μάλιστα με την εσχάτη των ποινών;

Οι εξαιρέσεις δημιουργουν νομικά προηγούμενα για ατιμωρησία κ βλέπουμε σήμερα στην Ελλάδα που οδηγεί αυτό.
Γνωρίζουμε ωστόσο την αναντίρρητη πραγματικότητα, πως κάθε κανόνας έχει κι εξαιρέσεις, πράγμα που δεν δύνασαι ν' αμφισβητήσεις. Υπ' αυτό το πρίσμα σ' αυτό που γράφεις εδώ, μπορώ άνετα να διαβάσω το εξής: "Ξέρω πως σε κάθε κανόνα υπάρχουν εξαιρέσεις, δεν θέλω όμως να ισχύουν αυτές στο νομικό σύστημα, γιατί η παραδοχή τους καταλήγει στην παρακμή". Επίτρεψέ μου λοιπόν να σου πω, πως αυτό αποτελεί λογική χαρακτηριστική απολυταρχικών και ολοκληρωτικών καθεστώτων, η οποία σε πολλούς από εμάς είναι απεχθέστερη ακόμη και από μια μεμονωμένη παιδοφιλική πράξη. (Μη βιαστείς να παρεξηγηθείς, διάβασε παρακάτω).

Για περιπτώσεις βιασμού ανηλίκων (κυρίως) καθώς κ για κακοποίηση ζώων είμαι υπερ ακόμα κ της θανατικής ποινής.
Η βία απέναντι στα παιδιά και στα ζώα μου είναι ιδιαζόντως απεχθής, ωστόσο είσαι υπέρ του να σκοτώναμε έναν άνθρωπο επειδή έβλαψε μια γάτα; Αυτό προσωπικά μου ακούγεται πιο επικίνδυνο απ' όσα μέχρι τώρα έχω ακούσει μέσα σ' αυτό το θέμα και δεν ήταν λίγα. Πώς μπορεί κάποιος με διαφορετική λογική απ' τη δική σου, όπως για παράδειγμα εγώ, να μεταφράσει αυτήν την άποψη; Ιδού: "Απαιτώ να σκοτώνουμε όποιον βλάπτει αυτά που αγαπώ ΕΓΩ"!! Η ολοκληρωτική λογική,έρχεται για άλλη μια φορά στο προσκήνειο. (περίμενε λίγο ακόμη πριν τα πάρεις).

Γιατί όταν ένα δίποδο (δεν τον θεωρώ άνθρωπο πλέων) μπορεί να βρει ευχαρίστηση με αυτές τις δύο περιπτώσεις όπου κ στις δύο τα θύματα δεν είναι ικανα να υπερασπίσουν τον εαυτό τους φανταστείτε γ α το τι είναι ικανός να κάνει κ μέχρι που μπορεί να φτάσει
Όταν μια κοινωνία διπόδων, αρπάζει έναν μεμονωμένο άνθρωπο και βγάζει επάνω του όλα της τ' απωθημένα, οδηγώντας στον στο θάνατο ανυπεράσπιστο, είναι μια καλύτερη κοινωνία από το δίποδο το οποίο σκοτώνει προς παραδειγματισμό των υπόλοιπων διπόδων;

Θα σταθώ λοιπόν στην αιτιολόγησή σου, για την ανάγκη λήψης ακραίων μέτρων: Το βασικό επιχείρημά σου είναι "φανταστείτε τι είναι ικανός να κάνει περαιτέρω". Η σκέψη μου λοιπόν είναι η εξής: Με βάση την ανάλυση που έκανα (με σαφώς υποκειμενική φυσικά θέαση των γεγονότων) επί της δικής σου απάντησης, θα μπορούσα κι εγώ να σκεφτώ ως εξής για σένα: "Έχει ολοκληρωτικές απόψεις, οι οποίες οδήγησαν σε εγκλήματα μαζικά, όπως το Ολοκαύτωμα, θέλει να εφαρμόσει τη μέθοδο του Προκρούστη ενάντια στην κοινή λογική, επιθυμεί το θάνατο όποιου βλάπτει τη γάτα της, φαντάσου μέχρι ποιου εγκλήματος μπορεί αυτή να φτάσει, είναι επικίνδυνη και πρέπει να τη σκοτώσουμε παραδειγματικά".

Ελπίζω να καταλαβαίνεις πως πρόθεσή μου δεν είναι να σε προσβάλω ή να σε χαρακτηρίσω ως εγκληματία (αλίμονο, άλωστε δεν σε γνωρίζω καθόλου), πολύ δε περισσότερο να σε σκοτώσω. Θέλω απλά, χρησιμοποιώντας τη δική σου λογική, να σου αποδείξω το άτοπο των επιχειρημάτων σου, κάτι που ο Δαίμονας το έκανε λακωνικά, ωστόσο φαίνεται πως δεν έγινε κατανοητός. Ελπίζω να μην μπω κι εγώ στη λίστα με τα καθάρματα που πρέπει να λείψουν απ' την κοινωνία.

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Μου κανε τρομερη εντυπωση η αναγκη αναλυσης υπερευαισθησιας(δεν ειναι κακη, δηλ εγω την προτιμω απο την ασυνειδησια και την αναισθησια) λογικη δυστυχως δεν μπορω να βαλω σε τετοια πραματα.
Λένε πως μεταξύ της τσιγκουνιάς και της σπατάλης υπάρχει η οικονομία, ή με άλλα λόγια "μέτρον άριστον". Γιατί πρέπει να έχουμε να επιλέξουμε ανάμεσα σε δύο εξίσου επικίνδυνα άκρα, δηλαδή μεταξύ υπερευαισθησίας και ασυνειδησίας ή αναισθησίας;

Μου θυμιζει ενα ''μη φοβασαι τους πειρασμους, οσο μεγαλωνεις τοσο σε αποφευγουν'' το χω γραψει ισα με (πολλες) φορες εδω.
Ναι, όσο μεγαλώνεις σ' αποφεύγουν, επειδή απλά είσαι πιο πρόθυμος να ενδώσεις εύκολα, άρα δεν αποτελούν πλέον πειρασμούς...

μπαινοντας στον πειρασμο να πλησιασουν ενα παιδι και με θρασος τελικα να το κανουν, ειναι αρρωστοι. Οποτε και παλι ερχομαι και λεω πως η λογικη τους δεν ειναι λογικη, ειναι αρρωστημενη λογικη, παραλογη λογικη, αρα δεν ειναι λογικη.
Ιδού και πάλι το θέμα της αρρώστιας, για το οποίο ισχύει η ίδια ερώτηση που έκανα παραπάνω προς την Elvenstar. Σ' εσένα, μιας και το επεκτείνεις, έχω να ρωτήσω το εξής: Εφόσον η αρρωστημένη λογική δεν είναι λογική και εφόσον κατά γενική ομολογία η σημερινή κοινωνία είναι σε βάθος αρρωστημένη, τότε για ποιο λόγο πρέπει να δεχτούμε οποιαδήποτε κοινωνική πρακτική, πίστη ή συνήθεια ως σωστή και να τη σεβαστούμε; Γιατί να μην την καταρρίψουμε, αναζητώντας μια διαφορετική; Περαιτέρω, η συνήθης λογική των πολλών, η οποία καταδικάζει την παιδοφιλία, μήπως μ' αυτό το επιχείρημα καταρρίπτεται ως λογική μιας εν γένει αρρωστημένης κοινωνίας;

Και περα απο αυτο, μια γενικη τοποθετηση μου, ξερω πως τα παντα ρεουν κι υπαρχει η αλλη οψη, ομως υπαρχουν καποιες σταθερες, το νερο ειναι νερο, η γη, γη κοκ και να χτυπιεσαι δεν τις αλλαζεις τις σταθερες αυτες.
Το ιδιο λοιπον και με την παιδοφιλια. Παμε κοντρα στη φυση? Οποιος παει κοντρα στη φυση, εχασε τη μπαλα.
Έχω διαβάσει πως η παιδοφιλία ακολουθεί τον άνθρωπο από την πρωτόγονη εποχή του, τότε που ακόμη ήταν πιο κοντά στη φύση του, ότι δηλαδή αποτελεί μέρος της φύσης του αυτής, όπως συμβαίνει και με τ' αρσενικά γατιά, που έλεγε παραπάνω ο Μάξιμος. Ο φόνος επίσης, γνωρίζουμε πως αποτελεί μέρος της ανθρώπινης φύσης, όπως και ο βασανισμός, αυτή άλλωστε είναι και η θεωρητική βάση του Σαδισμού, από μια πλευρά. Μήπως λοιπόν η κοινωνία πράγματι απομακρύνει τον άνθρωπο απ' τη φύση του, όπως υποστήριζε και ο Διογένης ο κυνικός ή ο Ρόμπερτ Χάουαρντ, και θα πρέπει να καταργηθεί ως προκαλούσα όλη την ανθρώπινη παρακμή και ψυχασθένεια; Ξέρω ότι αυτά που σου γράφω σου ακούγονται τρομακτικά, ωστόσο εκεί οδηγεί το εν λόγω επιχείρημα κι εγώ δεν έχω φιλοσοφικά καταλήξει περί της ορθότητάς του ή μη...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

PavloS (παύλος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη PavloS
Ο παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 70 μηνύματα.

O PavloS έγραψε στις 21:01, 16-05-10:

Παιδιά να σας πω κάτι.Σε καμία περίπτωση δεν υπερασπίζομαι αυτό το κάθαρμα ούτε θέλω να αποδείξω κάτι.Κι αυτή όμως ήταν απλά βλαμμένη.11 χρονών και πάει να συναντήσει μόνη της έναν 28!!! χρόνια μεγαλύτερο???πάμε καλά???Κανείς δεν της είχε πει να προσέχει?αυτή δεν είχε αίσθηση του τι έκανε?

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,954 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 21:10, 16-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από PavloS
Παιδιά να σας πω κάτι.Σε καμία περίπτωση δεν υπερασπίζομαι αυτό το κάθαρμα ούτε θέλω να αποδείξω κάτι.Κι αυτή όμως ήταν απλά βλαμμένη.11 χρονών και πάει να συναντήσει μόνη της έναν 28!!! χρόνια μεγαλύτερο???πάμε καλά???Κανείς δεν της είχε πει να προσέχει?αυτή δεν είχε αίσθηση του τι έκανε?

ε χμ χμ

έχουμε γράψει 26 σελίδες για να το καταλάβουν κάποιοι

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 22:20, 16-05-10:

Κοίταξε να δεις, θα προσπαθήσω να το πω ακόμη πιο απλά (έχω εκπαιδευτεί στην υπομονή)
Το αν ο Μάξιμος φοβάται τις σκιές σε σπηλιές ή όπου αλλού, κι εσύ γαντζώθηκες στην παιδοφιλία τραβώντας σαν νερογυρισιά όποια άλλη απόπειρα προσέγγισης του θέματος στον "πάτο" του αισχρού μιας τέτοιας πράξης, κι εγώ (αλλά και κάποιοι άλλοι)προσπαθώ απεγνωσμένα να διαχωρίσω (ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ) πρόσωπα, καταστάσεις και συνθήκες αντιμετωπίζοντας με ρεαλισμό τα γεγονότα αντί να ξεφωνίζω υστερικά (μας μ@μ@νε τα π@ιδι@ μας) ή να φαντασιώνομαι...δεσμώτες -ψαχουλευτές, ε τότε να με συγχωρεί η δική σου χάρη, αλλά το τι επικροτείς ή όχι, υπό αυτές τις συνθήκες, ποσώς με ενδιαφέρει!
Εχεις παρει φορα, κατηφορα κι εσυ...(κολλητικο ειναι?!)
Μπαστα...
Το εν λογω θεμα εχει να κανει με την αποπλανηση μιας 11χρονης απο εναν 40χρονο.
Τωρα, εαν εσυ κρινεις ως υστερικη τη δικη μου τοποθετηση επι του θεματος, σεβαστο μεν, αλλα οχι αποδεκτο...Εν προκειμενω για μενα ενα κι ενα κανουν δυο. Για σενα προφανως οχι. Δεκτον, αλλα μεχρι εκει.
Υπο αυτες λοιπον και υπο οποιεσδηποτε αλλες συνθηκες, εαν δε σε ενδιαφερει η αποψη μου, τοτε μην ασχολεισαι με αυτην και μην εξαντλεις την υπομονη σου προς χαρην δικη μου...

Αυτό που έχει σημασία τελικά, δεν είναι να καταστείλει κανείς τα κακώς κείμενα (όποια και να είναι και απ όπου να προέρχονται) αλλά να δημιουργήσει τις συνθήκες εκείνες που θα τα κάνει να μη έχουν λόγο ύπαρξης! Γενικός κανόνας και συγχρόνως θεμελιώδες αυταπόδεικτο αξίωμα!

Δε διαφωνω περι δημιουργιας εκεινων των συνθηκων που αναφερεις, ισα ισα που επαυξανω επ αυτου. Αλλα τι ακριβως μου λες? Να μην αναγνωριζουμε και να καταδεικνυουμε τα κακως κειμενα γιατι θα επρεπε να ειχαμε φροντισει να μην εχουν λογο υπαρξης? Τουλαχιστον, εαν εχει προηγηθει το παθημα, ας φροντισουμε να μαθουμε απ αυτο.

Λυπήσου με, θα το πω τελευταία φορά... σωσίβια, σπηλιές και ανασκολοπισμένα γατάκια, δεν έχουν θέση σε ορθολογιστική σκέψη!

Η δικαιολογημένη αποστροφή σου, να το πω και με άλλο τρόπο, για κάτι βδελυρό και ειδεχθές, ΔΕΝ σου δίνει το δικαίωμα να κραδαίνεις πύρινη ρομφαία κόβοντας κεφάλια έχοντας την κάλυψη των....ΦΟΒΙΣΜΕΝΩΝ!

Δε θα σε λυπηθω, γιατι σε συμπαθω...
Κατα δευτερον κλεισε το στομα , γιατι θα μπει καμμια μυγα και θα σου ζητησω για αλλη μια φορα να τη φερεις πισω, αφου αδικως πιστευεις πως κοβω κεφαλια...Βλεπεις, ειναι που δε συγκαταλεγεται στα χομπυ μου. Τουλαχιστον, οχι ακομα...

Ποιά είσαι εσύ σε τελική ανάλυση, η θεία δίκη;

Ουτε θεια, ουτε ανηψια.
Μπορεις να με αποκαλεις Neraida... Σκετο...

ΥΓ Άντε να πάμε να με κεράσεις ένα jack, και όταν ποτέ καεί η αντίσταση στο θερμοσίφωνα του σπιτιού σου, θα στην αντικαταστήσω εγώ, αρκεί να ανέβεις μαζί μου στο πατάρι να μου κρατάς το ...φακό, μια και θα είμαστε σε συσκότιση αφού ο καλός μάστορας κατεβάζει
πάντα τον γενικό και όχι μόνο την συγκεκριμένη ασφάλεια σε τέτοιες καταστάσεις!

Γλαροσουπα, εχεις δοκιμασει? Κερναω...!
Φτιαχνω την καλυτερη που κυκλοφορει στην "αγορα"...

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 01:06, 17-05-10:

Βρε θεία, κατοχυρώθηκε...παππούς εγώ - θεία εσύ (δίκαιόν εστι το προσήκον ενί εκάστω αποδιδόναι) δεν έκρινα υστερική ειδικά την δική σου τοποθέτηση, κι επίσης δεν είπα, ούτε καν υπονόησα ΠΟΥΘΕΝΑ ότι θέλω να επικροτήσεις τους παιδόφιλους, όπως έγραψες πριν, διεστρεβλώνοντας συστηματικά τις δηλώσεις μου!

Και ναι, γνωρίζω ποιό είναι το θέμα, ποιές ευθύνες και σε ποιούς αναλογούν, αλλά ΗΜΑΡΤΟΝ πια, κατήντησε σαν υμνητικό ποίημα θρησκευτικού περιεχομένου (κοντός ψαλμός) τροπάρι!
Ρίχτε και κάνα εξάψαλμο, Μάξιμε σε σένα το λέω αυτή τη φορά, και ψαλμούς του Δαβίδ δεχόμεθα, αλλά επιτέλους, δεν κινδυνεύει η κοσμική ισορροπία από ένα....πέος (προς όποια κατεύθυνση κι αν στρέφεται)

Ουφ

Χιλιάδες παιδάκια πεθαίνουν κάθε χρόνο σαν τα σκυλιά στ αμπέλι απο ΠΕΙΝΑ και κολλήσαμε στο ότι ένας μαντράχαλος συνουσιάστηκε με ένα κοριτσάκι! Οκ είναι βδέλυγμα, ΞΕΚΟΛΛΑΤΕ ΟΜΩΣ μερικοί, θα αρχίσουν να σας κοιτάζουν περίεργα!

Όσο για την γλαρόσουπα Θει....εεεε Νεραιδούλα μου, θα μου επιτρέψεις αλλά σαν γέννημα θρέμμα, πάππου προς πάππου παππούς, γνωρίζω την γνήσια Σαλονικιώτικη έκφραση.... "Μη φας θα σφάξουμε γλάρο"

Στην διάθεση σου (για οτιδήποτε) αμοιβαία τα αισθήματα αλλά τα σύκα - κεράσια και η σκάφη - σκάφη δεν μου πάει!

.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _daemon_ : 17-05-10 στις 01:20. Αιτία: TaTaForNow
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 01:40, 17-05-10:

Βρε θεία, κατοχυρώθηκε...παππούς εγώ - θεία εσύ (δίκαιόν εστι το προσήκον ενί εκάστω αποδιδόναι) δεν έκρινα υστερική ειδικά την δική σου τοποθέτηση, κι επίσης δεν είπα, ούτε καν υπονόησα ΠΟΥΘΕΝΑ ότι θέλω να επικροτήσεις τους παιδόφιλους, όπως έγραψες πριν, διεστρεβλώνοντας συστηματικά τις δηλώσεις μου!
Καλως τον κι ας αργησε...

Και ναι, γνωρίζω ποιό είναι το θέμα, ποιές ευθύνες και σε ποιούς αναλογούν, αλλά ΗΜΑΡΤΟΝ πια, κατήντησε σαν υμνητικό ποίημα θρησκευτικού περιεχομένου (κοντός ψαλμός) τροπάρι!
Ρίχτε και κάνα εξάψαλμο, Μάξιμε σε σένα το λέω αυτή τη φορά, και ψαλμούς του Δαβίδ δεχόμεθα, αλλά επιτέλους, δεν κινδυνεύει η κοσμική ισορροπία από ένα....πέος (προς όποια κατεύθυνση κι αν στρέφεται)
Συζητηση γινεται...
Διαφορετικα εισηγησου, κλειδωμα αυτου, να ηρεμησεις κι εσυ κι εμεις μαζι σου...

Ουφ

Μια ανασα τη χρειαζοσουν...Μη σε πω και δυο!

Χιλιάδες παιδάκια πεθαίνουν κάθε χρόνο σαν τα σκυλιά στ αμπέλι απο ΠΕΙΝΑ και κολλήσαμε στο ότι ένας μαντράχαλος συνουσιάστηκε με ένα κοριτσάκι! Οκ είναι βδέλυγμα, ΞΕΚΟΛΛΑΤΕ ΟΜΩΣ μερικοί, θα αρχίσουν να σας κοιτάζουν περίεργα!

Μας το ειπες, το εμπεδωσαμε...

Όσο για την γλαρόσουπα Θει....εεεε Νεραιδούλα μου, θα μου επιτρέψεις αλλά σαν γέννημα θρέμμα, πάππου προς πάππου παππούς, γνωρίζω την γνήσια Σαλονικιώτικη έκφραση.... "Μη φας θα σφάξουμε γλάρο"

Σφαξε τον εσυ, θα τον μαγειρεψω εγω σουπα ως γνησια Νησιωτισσα...

Στην διάθεση σου (για οτιδήποτε) αμοιβαία τα αισθήματα αλλά τα σύκα - κεράσια και η σκάφη - σκάφη δεν μου πάει!

Για μια στιγμη, ειχα την εντυπωση οτι αυτο ακριβως το "συνολακι" "φορουσες"...

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,280 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 10:36, 17-05-10:

Αν ο καθένας προσπαθούσε να αποδώσει δικαιοσύνη με βάση τι τον πονάει, χαθήκαμε!
Αυτό είναι πολύ σωστό. Οι νόμοι φτιάχνονται με ψυχρή λογική κι αυτό πρέπει να γίνεται. Ο δικαστής δεν μπορεί να λειτουργεί συναισθηματικά γιατί έτσι δεν αποδίδεται δικαιοσύνη. Βέβαια κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και μετρούν και συναισθηματικά κριτήρια, αλλά πάντα έχοντας σαν μπούσουλα τους ψυχρούς νόμους. Αυτό είναι και το βασικό (μου) επιχείρημα κατά της θανατικής ποινής.

Αρχική Δημοσίευση από PavloS
Το ξαναλέω: ένα παιδί δεν έχει συναίσθηση του κινδύνου - μπορεί και να έχει, αλλά κανείς δε θεωρεί δεδομένο οτι την έχει. Δηλαδή κανείς δεν θα το κατηγορήσει κρίνοντας ως ενήλικος. Οι πράξεις ενός παιδιού δεν μπορούν να καταδικάζονται ούτε να κατακρίνονται με τους νόμους των μεγάλων γιατί ακριβώς δεν έχουν συναίσθηση ούτε κι ευθύνη των πράξεών τους όπως οι ενήλικες.

Δε διαφωνω περι δημιουργιας εκεινων των συνθηκων που αναφερεις, ισα ισα που επαυξανω επ αυτου. Αλλα τι ακριβως μου λες? Να μην αναγνωριζουμε και να καταδεικνυουμε τα κακως κειμενα γιατι θα επρεπε να ειχαμε φροντισει να μην εχουν λογο υπαρξης? Τουλαχιστον, εαν εχει προηγηθει το παθημα, ας φροντισουμε να μαθουμε απ αυτο.
Εδώ μπαίνει ένα πολύ ενδιαφέρον θέμα που είχα αναρωτηθεί παλιότερα: θα ήταν άραγε σοφό να υπάρχουν "σχολεία" για υποψήφιους γονείς; Μπορεί το κράτος, όπως έχει το δικαίωμα να προστατεύει τα παιδιά από τους γονείς τους σε περίπτωση βίας, παραμέλησης κλπ, να προστατεύει και τα αγέννητα παιδιά από ακατάλληλους γονείς;

Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μάξιμος
Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 1,486 μηνύματα.

O Μάξιμος έγραψε στις 00:40, 19-05-10:

Mπορώ να σε καταλάβω αλλά όχι να συμφωνήσω! Δεν "λειτουργεί" η κοινωνία των ανθρώπων με βάση το συναίσθημα, καταλάβετε το (κι εσείς)

Να επαναλάβω κάτι που ανέφερα και αρκετά posts πιο πάνω, αλλά το κάνανε....γαργάρα οι υπέρμαχοι!
Για τα παιδάκια που λιμοκτονούν και τα τρώνε οι μύγες, ποιοί θεωρούνται οι "βιαστές" τους και γιατί εκεί δεν έχουμε
τόοοοοοοση ευαισθησία;
Mήπως τελικά το θέμα (για κάποιους) δεν είναι "ηλικιακό" αλλά σεξουαλικό και βρήκαν άλλοθι;

.
Τί να καταλάβεις και τί σε τί να συμφωνίσεις.
Η κοινωνία των ανθρώπων σαφώς λειτουργεί εκτός απο μεγάλη αναισθησία καί με το συναίσθημα, αλλά υπάρχει και μιά λέξη άλλη ! (ΓΙΟΥΡΥΘΜΙΚ) ΕΥΡΥΘΜΗ !
Όμως, για να γίνει εύρυθμη η λειτουργία της χρειάζεται ο καθείς εμπλεκόμενος στην λειτουργία της να διαθέτει εκτός απο τα άλλα, απαραιτήτως κόκκινες γραμμές.
Όταν γίνει αυτό οι γάτοι δέν θα αποτελούν κακό παράδειγμα προς μίμηση !
Τότε θα είμαι ίσυχος και δέν θα ανισυχώ - (φοβάμαι),

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μάξιμος : 19-05-10 στις 00:55.
Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 00:51, 19-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από Μάξιμος
Τί να καταλάβεις και τί σε τί να συμφωνίσεις.
Η κοινωνία των ανθρώπων σαφώς λειτουργεί εκτός απο μεγάλη αναισθησία καί με το συναίσθημα, αλλά υπάρχει και μιά λέξη άλλη ! (ΓΙΟΥΡΥΘΜΙΚ) ΕΥΡΥΘΜΗ !
Αλλά για να γίνει εύρυθμη η λειτουργία της χρειάζεται ο καθείς εμπλεκόμενος στην λειτουργία της να διαθέτει
κόκκινες γραμμές.
Όταν γίνει αυτό οι γάτοι δέν θα αποτελούν κακό παράδειγμα προς μίμηση !
Τότε θα είμαι ίσυχος και δέν θα ανισυχώ - (φοβάμαι),

Μάξιμε, είπα (ψέμματα) σε κάποιους ότι θα πάω για ύπνο, και με εκθέτεις (ελπίζω όχι ανεπανόρθωτα)

Δυο τα ενδεχόμενα που δικαιολογούν μια απάντηση τέτοιου...."βεληνεκούς" !

1)Η "συνεννόηση" πριν το ποστάρεις (με τα ορθογραφικά λάθη)
2)Τα κοπάνησες άσχημα, πριν συνδεθείς

Διάλεξε και πάρε

.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 1,486 μηνύματα.

O Μάξιμος έγραψε στις 13:57, 19-05-10:

Μάξιμε, είπα (ψέμματα) σε κάποιους ότι θα πάω για ύπνο, και με εκθέτεις (ελπίζω όχι ανεπανόρθωτα)

Δυο τα ενδεχόμενα που δικαιολογούν μια απάντηση τέτοιου...."βεληνεκούς" !

1)Η "συνεννόηση" πριν το ποστάρεις (με τα ορθογραφικά λάθη)
2)Τα κοπάνησες άσχημα, πριν συνδεθείς

Διάλεξε και πάρε

.
Άν κατάλαβα καλά, έκανες focus στην λέξη ανησυχία.
Η βαθμολογία που μου έβαλες στα ορθογραφικά μου λάθη, ήταν το μόνο πράγμα που ειλικρινά αδιαφορούσα γράφοντας μετά απο 1700 χιλμ. ταξίδι στις 1.40 μετά τα μεσάνυχτα .
Όμως εσύ που γιγνώσκεις τα πολλά και ο νούς σου κατεβάζει. Ναί κατεβάζει. Πές μου αυτό που σε ανησυχεί, να το παλέψουμε μαζί, έτσι ώστε κανείς να μή σε ενοχλεί.
Υ.Γ. 1. Άν είναι καμιά τριχούλα, ένα σπιρτόξυλο μοναχά είναι αρκετό.
Υ.Γ. 2. Όσον αφορά την ορθή γραφή, αποτελείς παράδειγμα προς μίμηση.
Όσο για τα άλλα, Στην πυρά, έ, συγνώμη. ΣΤΟΥΣ ΓΑΤΟΥΣ. ΕΚΕΙ ΣΟΥ ΠΡΕΠΕΙ !
Τώρα τί κατάλαβες; Δέν σου άρεσε που (φοβόμουν), ήθελες να με δείς και θυμωμένο.
Το κατάφερες.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μάξιμος : 19-05-10 στις 14:56.
Παράθεση

Iliaki (Βανίλια)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Iliaki
H Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 771 μηνύματα.

H Iliaki έγραψε στις 14:30, 19-05-10:

Λες ε;
Kοντεύουν και 3 10ετίες από τότε, ίσως να μη θυμάμαι καλά....Άσε που τότε σε σχέση με τώρα η "πληροφορία" ήταν όπως η μέρα με τη νύχτα!
Τώρα όλα βρίσκονται στην άκρη του....ποντικιού σου! Ένα κλικ από την (εκάστοτε) διάθεση σου δηλαδή!
Πιστεύω όμως και θα ήθελα την γνώμη σου επ αυτού, ότι όποιος είναι σε θέση να διαχωρίζει τα "είδη" κινδύνων, όπως έκανες πριν, τοτε μια χαρά καταλαβαίνει και τους ίδιους (επιμένω εγώ) τους κινδύνους!
Αρχικά συγνώμη για την καθυστέρηση, τώρα το είδα..
Λοιπόν, εγώ, ας μιλήσω για τον εαυτό μου.. Τώρα ναι, πιστεύω ότι μπορώ να διαχωρίσω και να καταλάβω, εν μέρη, τους κινδύνους που παραμονεύουν.. Πριν 2 χρόνια, ωω, δεν ήξερα ούτε το 1/10... Και αυτά που έχω μάθει τώρα, δεν τα έμαθα από καλή ενημέρωση που μου έκαναν οι γονείς μου, ή στο σχολείο, ή οπουδήποτε αλλού, αλλά από μόνη μου, ακούγοντας και βλέποντας πράγματα.. Και μπορώ να πω ότι η ενημέρωση λείπει πάαααααρα πολύ από την σημερινή νεολαία.. Δεν θέλω να το παίξω ξερόλας, ούτε τα ξέρω όλα, αλλά δεν είμαστε ενημερωμένοι για τίποτα.
Και το 11χρονο κοριτσάκι πως είναι δυνατόν να γνωρίζει όλους αυτούς τους κινδύνους? Πως είναι δυνατόν απ'την στιγμή που αμφιβάλλω αν ήξερε καλά καλά τι θα πει βιασμός? Πως είναι δυνατόν ο γονιός να αφήνει ένα 11χρονο παιδί ανεξέλεγκτο στο ίντερνετ?
Δεν ξέρω τι να πω... Πραγματικά πιστεύω ότι πρέπει να γίνει κάτι.. Όλη αυτή η τρέλα με το φέισμπουκ, η χαρά όταν ανεβαίνουν οι "φίλοι", οι ατελείωτες ώρες λιωσίματος είναι, όλα αδικαιολόγητα.. Είναι δυνατόν 11χρονα παιδάκια, ξέγνιαστα, αντί να βγουν έξω να παίξουν, να χαρούν την ηλικία τους, να κάθονται άπειρες ώρες παίζοντας ηλεκτρονικά παιχνίδια? Μιλάω λες και είμαι καμιά μεγάλη, αλλά τουλάχιστον σε αυτήν την ηλικία έχω την ωριμότητα να ελέγξω τις ώρες που θα καθίσω μπροστά από μία οθόνη..
Πλέον ο υπολογιστής είναι μέρος της ζωής μας.. Το ίντερνετ αναπόσπαστο κομμάτι της.. Όμως το πολύ βλάπτει.. Και όχι μόνο τους μικρούς αλλά και τους μεγάλους.. Καλό είναι να υπάρχει ένα μέτρο.. Αυτά

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 16:57, 19-05-10:

Μάξιμε, κάτι για χιλιομετρικές αποστάσεις και ....μεσάνυχτα διαβάζω πάλι, δεν καταλαβαίνω και πολλά - από ταξίδι είμαι κι εγώ, άστο να το πάρει το ποτάμι!
Πάντως, καλά θα κάνεις να πας κάνα μήνα διακοπές, πιστεύω θα σε ωφελήσει γενικά και ειδικά !

@Iliaki, έθεσες μια παράμετρο, που κατά την γνώμη μου είναι το "κλειδί" ενός κακού, του οποίου μύρια έπονται!
Ας ξεκολλήσουμε απο το 11χρονο κοριτσάκι, δεν αποτελεί άλλωστε καθημερινό γεγονός η συγκεκριμένη περίπτωση, να την κάνουμε λάβαρο "εν τούτω νίκα" εναντίον των κακών!

Μόνη σου έμαθες λοιπόν! Εύγε και μπράβο μαζί! Όποιος κοιμάται τον ύπνο του δικαίου, είναι άξιος της τύχης του!
Οι καιροί απαιτούν "υποψιασμένους" ανθρώπους παντού, όσο πιο νωρίς μπεί κάποιος στο παιγνίδι τόσο ωφελημένος είναι!
Το "παναγιά βοήθα μη πνιγώ" μας τελείωσε οριστικά και αμετάκλητα, έμεινε το "κούνα κι εσύ τα χέρια σου"!

Το internet και ο υπολογιστής όπως λες, είναι αναπόσπαστα κομμάτια της ζωής μας, και εργαλεία θα προσθέσω εγώ! Με την βοήθεια τους μπορείς να αναλύσεις την ακολουθία του νουκλεϊκού οξέως ή να αποπλανήσεις "αθώες" κορασίδες, η χρήση εξαρτάται από τον χρήστη, όπως κι ένα μαχαίρι πχ με το οποίο μπορείς να κόψεις λαιμούς ή απλώς φέτες ψωμί!

Όπως και να έχει όμως, από το να επικοινωνεί κάποιος μέσω οθόνης και πληκτρολογίου, μέχρι να φτάσει στο σημείο να κανονίσει συνάντηση (τετ α τετ) υπάρχει αρκετή απόσταση, τόση όση ανάγκη έχει για να το κάνει!

Μη βιαστείς να σχολιάσεις, συνέχισε να ελέγχεις τις ώρες που κάθεσαι μπροστά στην οθόνη

.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _daemon_ : 19-05-10 στις 17:35. Αιτία: άσε το πληκτρολόγιο και πήγαινε στα όρη, πολλά θα μάθεις και θα δεις που δεν τα ξέρεις κόρη!
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 17:41, 19-05-10:

Μόνη σου έμαθες λοιπόν! Εύγε και μπράβο μαζί! Όποιος κοιμάται τον ύπνο του δικαίου, είναι άξιος της τύχης του!
Οι καιροί απαιτούν "υποψιασμένους" ανθρώπους παντού, όσο πιο νωρίς μπεί κάποιος στο παιγνίδι τόσο ωφελημένος είναι!
Το "παναγιά βοήθα μη πνιγώ" μας τελείωσε οριστικά και αμετάκλητα, έμεινε το "κούνα κι εσύ τα χέρια σου"!
Εγω ξερεις τι λεω?
Τι κηδεμονες και θκατα...!
Μετα τα 10 τους χρονια να εχουν την ευθυνη του εαυτου τους!!!
Οπως λες κι εσυ "οσο πιο νωρις, τοσο πιο ωφελημενος"

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Neraida : 19-05-10 στις 18:37.
Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 18:09, 19-05-10:

Ξεκόλλα λέμε από το εξώφυλλο, γυρίσαμε σελίδα εδώ και αρκετές ημέρες!

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 18:16, 19-05-10:

Α, εγω μιλαω σοβαρα κι εσυ κοροιδευεις...
Με πληγωνεις...

Παράθεση

Iliaki (Βανίλια)

Διάσημο Μέλος

H Iliaki έγραψε στις 19:32, 19-05-10:

Εγω ξερεις τι λεω?
Τι κηδεμονες και θκατα...!
Μετα τα 10 τους χρονια να εχουν την ευθυνη του εαυτου τους!!!
Οπως λες κι εσυ "οσο πιο νωρις, τοσο πιο ωφελημενος"
Πως είναι δυνατόν ένα 10χρονο παιδί να ελέγχει τέτοιες καταστάσεις? Εντάξει _deamon_ δεν σχολιάζω

Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

O Μάξιμος έγραψε στις 22:18, 19-05-10:

Μάξιμε, κάτι για χιλιομετρικές αποστάσεις και ....μεσάνυχτα διαβάζω πάλι, δεν καταλαβαίνω και πολλά - από ταξίδι είμαι κι εγώ, άστο να το πάρει το ποτάμι!
Πάντως, καλά θα κάνεις να πας κάνα μήνα διακοπές, πιστεύω θα σε ωφελήσει γενικά και ειδικά !

.
Άν θέλεις να πλατιάσουμε την κουβέντα μας, είμαι διαθέσιμος. Θα πρέπει όμως να τοποθετήσουμε μιά τελεία πρώτα απο όλα.
Η απόδωση ευθύνης :
1.στην 11χρονη;
2. στους γονείς της;
3. στο interntet που είναι χωρίς κανένα έλεγχο;
4. στους ...άρηδες που κάτω απο αυτές τις συνθήκες, τους χαρακτηρίζω ανισόρροπους;

Προσωπικά εγώ σε μιά 11χρονη, θα έβλεπα την δροσιά της, την προσπάθεια να ανακαλύψει πως έχει μεγαλώσει, θα γελούσα με τα καμώματά της κάποιες φορές όχι κοροϊδευτικά βέβαια.
Σε καμιά μα καμιά περίπτωση όμως δέν θα έβλεπα σεξουαλικά μιά 11 ή και λίγο μεγαλύτερη ακόμα.
Το χαρακτηρίζω ζήτημα ισορροπίας ή ανισορροπίας και έτσι μπορώ να κλείσω πηγαίνοντας ποιό κάτω.
Πάντα διαθέσιμος.
Υ.Γ. την λέξη διακοπές την έχω αλλάξει με την λέξη συνεχόμενες.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 22:30, 19-05-10:

Προσωπικά εγώ σε μιά 11χρονη, θα έβλεπα την δροσιά της, την προσπάθεια να ανακαλύψει πως έχει μεγαλώσει....
Εγώ προσωπικά δεν θα την έβλεπα καν...
Να προσέχεις Μάξιμε, να προσέχεις!

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 22:36, 19-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από Iliaki
Πως είναι δυνατόν ένα 10χρονο παιδί να ελέγχει τέτοιες καταστάσεις?
Δυνατον ειναι, ευκολο δεν ειναι. Δυνατον ειναι αν προσεχει με ποιους συνομιλει και τι συζητα και κατα ποσο πρεπει να συνεχιζει μια απροσωπη, εικονικη συνομιλια(ποσο μαλλον να προχωρα και σε ραντεβου...).
Ενας παιδεραστης ειναι ενα πανεξυπνος ανθρωπος που δινει ''καραμελες'' για να γλυκανει ψευτικα τα παιδια, μεσα απο το διαδικτυο. Οχι, δε θα σου μιλησει απαραιτητα για σεξ για να σε υποψιασει, θα ναι ''φυσιολογικος''. Για κεινον θα ειναι πραγματι φυσιολογικος. Για τον κοσμο ομως θα αποδειχθει αρρωστος. Οι αρρωστοι δεν ξερουν πως ειναι αρρωστοι.

Δυστυχως ομως το αναποδο της φυσης ειναι πως ενα παιδι 11 και 14 και 15 ετων δεν εχει ακομα επι του πρακτεου διδαχθει πως τα σιγανα ποταμακια πρεπει να φοβομαστε. Στην πραγματικοτητα δεν εχει διδαχθει τιποτα ακομα. Να αναλογιστεις κι εσυ και το κοριτσακι.. ''μα τι στο καλο ενας ανδρας 45 χρονων θελει απο εμενα? Εγω ειμαι παιδι ακομα, εκεινος ειναι μεγαλος...γιατι δεν κανει πραματα της ηλικιας του και μιλαει μαζι μου?'' Εσυ και το κοριτσι των 11 φυσικα κι ακουτε για ολους αυτους τους κινδυνους, τηλεοραση βλεπετε, ιντερνετ χρησιμοποιειτε, ισως εχετε δει και αποσπασματα απο το ντιβιντι της Τζουλιας και σχολιασμους απο τα μεσημεριανα. Τι γινεται αν ομως σε ενα ονλαιν παιχνιδι η σε ενα τσατ πιασετε την κουβεντα με εναν ''φυσιολογικο'' και ενθουσιαστειτε?

Δεν μπορεις να αποφυγεις τον ενθουσιασμο, αν ερθει και πλημμυρισει την ψυχη σου. Ειναι συναισθημα.

Η βαση ειναι μια. Κουβεντα με τους γονεις σου. ''Μαμα, μιλαω με καποιον και μου φαινεται καλο παιδι... θελω να γνωριστουμε απο κοντα, θα ρθεις μαζι να με προσεχεις, εστω την πρωτη φορα?''

Φανταζομαι μετα απο αυτο την εκφραση των μαμαδων. Εκει χρειαζεται ψυχραιμια απολυτη μη τρομαξει το παιδι και κρυψει τις επομενες αληθειες... Ειναι λαθος να φοβιζουμε τα παιδια. Τα διωχνουμε αντι να τα χουμε διπλα μας, εχοντας κερδισει την εμπιστοσυνη τους. Ουτε οι απειλες, οι αδικαιολογητες χωρις συζητηση φωνες, το ξυλο πιανουν τοπο.
Ποτε!
Αυτο θελει δουλεια απο τους γονεις, κοινη γραμμη απο πολυ νωρις, να χει ελευθερια κινησεων μεν, να μαθει να ναι πειθαρχημενο και συνειδητοποιημενο δε, ναι απο πολυ νωρις, οπως ειπε η Νεραιδα. Καταλαβες γιατι ειναι δυνατο αλλα οχι ευκολο?

Εχεις τα συγχαρητηρια μου για οσα μας ειπες, ειναι πολυ σωστα! Θα ηθελα ομως οσα γραφεις να τα χεις σαν οδηγο και στην πραξη. Δεν ειναι ντροπη να φοβομαστε, ουτε ντροπη να ζηταμε συμβουλες και βοηθεια απο τους γονεις μας. Βασικοτερο ειναι να κερδιζουμε την εμπιστοσυνη τους οσο πιο συντομα γινεται κι αυτο γινεται με τα χρονια, τις κινησεις και τις πραξεις μας.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 19-05-10 στις 22:53.
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

O Μάξιμος έγραψε στις 22:51, 19-05-10:

Πως είναι δυνατόν ένα 10χρονο παιδί να ελέγχει τέτοιες καταστάσεις? Εντάξει _deamon_ δεν σχολιάζω
Η ειλικρίνειά σου αφοπλιστική .

Υποκλίνομαι.

Τα ποιό πάνω μόνο είναι για εσένα.

Υ.Γ. Ένα παιδί παραμένει παιδί, ακόμα και όταν το παίρνουν απο το χέρι και το τοποθετούν σε κάποιο 5***** ξενοδοχείο κάπου εκεί που πάνε κάποιοι γιαααα (διακοπές).

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 23:03, 19-05-10:

Να θυμισουμε και κατι στα παιδια που μας βλεπουν?
Μη βιαζεστε να μεγαλωσετε. Ουτε εγω, ουτε κανεις μας να μη βιαζεται να μεγαλωσει.

Ας εχουμε στο νου μας πως τα πιο ομορφα λουλουδια θελουν καιρο για να ανθισουν...

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

O Μάξιμος έγραψε στις 23:05, 19-05-10:

Εγώ προσωπικά δεν θα την έβλεπα καν...
Να προσέχεις Μάξιμε, να προσέχεις!
Εσύ φίλε μου κάτι πρέπει να έχεις, γιατι στην ζωή ο κανόνας λέει πως είμαστε αναγκασμένοι να συναναστρεφόμαστε όλον τον κόσμο. Με κλειστά τα μάτια αυτό δέν γίνεται.
Άρα, άν πάς διακοπές και είναι η ανεψιά σου μαζί, εσύ δέν θα την κοιτάξεις κάν, δέν θα παίξεις βόλεϋ στην παραλία και σίγουρα δέν θα γελάσεις καθόλου όταν την δείς να βάζει κραγιόν και καρφωθεί το τακούνι της στην πρασινάδα.....ή ακόμα και άλλα πολλά!!!
Να προσέχεις περισσότερο εσύ απο εμένα, γιατι αποφεύγεις την ζωή με αυτό τον τρόπο που προτείνεις.
Αλλά ίσως και κάτι άλλο να προσπαθείς να αποφύγεις.
Το τελευταίο εσύ γνωρίζεις ποιό ενδεχομένως μπορεί να είναι.
Εγώ απλά υποθέτω.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 23:16, 19-05-10:

Γιατι λογομαχειτε? Απο οσα διαβασα τουλαχιστον καποιες σελιδες παραπισω, ουσιαστικα τα ιδια λετε και οι δυο με αλλα λογια..

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 23:42, 19-05-10:

Άρα, άν πάς διακοπές και είναι η ανεψιά σου μαζί, εσύ δέν θα την κοιτάξεις κάν
Μάξιμε, η δύναμη της σκέψης σου λυγίζει και βέργα από τιτάνιο....
Να σε βοηθήσω όμως λιγάκι στον....ειρμό!

1.στην 11χρονη;
2. στους γονείς της;
3. στο interntet που είναι χωρίς κανένα έλεγχο;
4. στους ...άρηδες που κάτω απο αυτές τις συνθήκες, τους χαρακτηρίζω ανισόρροπους;

Προσωπικά εγώ σε μιά 11χρονη, θα έβλεπα την δροσιά
Δυσκολεύομαι να συζητήσω μαζί σου, προτιμώ την....Iliaki***

Τελικά, σίγουρα δεν πάει κάτι καλά, αυτό είναι παραπάνω απο....βέβαιον!

***ακόμη κι όταν εκφράζει απορίες, που εσύ εκλαμβάνεις σαν....αφοπλιστική (!!!) ειλικρίνεια!

.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _daemon_ : 19-05-10 στις 23:52. Αιτία: ΒeRightBack
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 09:13, 20-05-10:

Γιατι λογομαχειτε? Απο οσα διαβασα τουλαχιστον καποιες σελιδες παραπισω, ουσιαστικα τα ιδια λετε και οι δυο με αλλα λογια..
Σαμπως γνωριζουν και οι ιδιοι?!

Παράθεση

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη QsLv
Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 557 μηνύματα.

O QsLv σε ύφεση έγραψε στις 10:53, 20-05-10:

Τους καημένους τους δεκατριάρηδες.
Αυτό θα πει καταπιεσμένη νιότη.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

O Μάξιμος έγραψε στις 11:52, 20-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από QsLv
Άν δυσκολεύεσαι να καταλάβεις τι εννοώ, θα είναι προφανώς απο χαμένα επισόδια στα οποία έχω τοποθετηθεί και δηλώνω πως τα παιδιά είναι καλό να μεγαλώνουν με παιδιά.
Άρα ...(παιδιά)-άρηδες για να γίνω σαφέστερος εννοούσα.
Μου θύμισες πάντως ένα ανέκδοτο για κάποιον ειδικευόμενο γιατρό στην ωτορινολαρυγγολογία.
Λέει λοιπόν στον Δ/ντή της κλινικής το σαϊνι της ιατρικής.
Αποφάσισα να ασχοληθώ μόνο με την μύτη.
Η απάντηση που μ'αρέσει πολύ με ποιό ρουθούνι ;
Άν έχεις κάτι να προσθέσεις επι του θέματος αναμένω.
Ώς τότε έ λέω να ασχοληθώ με ....

Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

O Μάξιμος έγραψε στις 12:12, 20-05-10:

Το θέμα με την τροπή που έχει πάρει βλέπω πως χρειάζεται να διαχωριστεί σε δύο σκέλη.
1. Οι κίνδυνοι απο την ενασχόληση με το internet και πώς αντιμετωπίζονται.
2.Σμβουλές για την οικογένεια και τον περίγυρο, των παιδιών που βιάζονται κατα κανόνα να μεγαλώσουν.

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 12:19, 20-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από QsLv
Καβαλάρηδες εννοούσε !

Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

O Μάξιμος έγραψε στις 12:25, 20-05-10:

Σαμπως γνωριζουν και οι ιδιοι?!
Σαφώς και γνωρίζω. Δέν άρεσε που δήλωνα πως (φοβάμαι) για διάφορα αλλά ήθελε να με δεί θυμωμένο.
Έ τί να κάνω, είπα να παίξω και τον ρόλο του θυμωμένου, αλλά και πάλι με απορρίπτει προτιμώντας το Hliaki.
Πάντως έχω να κάνω μιά πρόταση.
Να μου δώσει μιά καλαμιά και να τελειώσει εκεί το θέμα.

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 16:58, 20-05-10:

Να μου δώσει μιά καλαμιά
Τι καλαμιά, πίσω από τις καλαμιές ήρθες στον ύπνο μου εχτές, να ταν αλήθεια κι οι στιγμές πίσω από τις καλαμιές;
Mετά το φέρεις βαρέως που προτιμώ να κάνω διάλογο με την Iliaki, τουλάχιστον καταλαβαίνω τι γράφει και είμαι (σχεδόν) βέβαιος ότι ποτέ δεν θα ανακατέψει καμιά....ανηψιά μου στη συζήτηση! Μπορεί να είναι λίγο απρόβλεπτη λόγω ηλικίας, αλλά το προτιμώ από το να διαβάζω περί....τακουνιών που καρφώνονται στο....γρασίδι και να πρέπει να δώσω και απάντηση !

Sorry, ε;

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 22:12, 20-05-10:

Ρε Δαιμων, γιατι τσιγκλας τον Μαξιμο? Αφου κατα βαθος αγαπιεστε!!
Τα ιδια λετε, αμα πιααα! Απλως ο Μαξιμος ειναι πιο ρομαντικος και ποιητικος και λεει για γρασιδια και δροσιες. Εσυ εισαι πιο χυμαδιο, τι να κανουμε τωρα?

Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

O Μάξιμος έγραψε στις 00:01, 21-05-10:

Τι καλαμιά, πίσω από τις καλαμιές ήρθες στον ύπνο μου εχτές, να ταν αλήθεια κι οι στιγμές πίσω από τις καλαμιές;
Άν καταλαβαίνεις τί γράφεις πές μου να μάθω γιατι δέν θέλω να απαντήσω βιαστικά, μή σε στεναχωρίσω.
Εξ' άλλου καθώς η γραφή μου είναι <<ατίθαση κατα πολύ>>, δέν ελέγχεται επαρκώς σε παρόμοιες περιπτώσεις.
Όσο για το Iliaki, ωραία τα γράφει και η απάντηση της πεταλουδίτσας ήταν κατα πολύ καλύτερη απο την δική μου που σκοπίμως απέφυγα.

Υ.Γ. 1. Για να καταννοήσεις σε ποιές περιπτώσεις ταιριάζει το παράδειγμα με τις σκιές, που αναφέρθηκα κάποια στιγμή, σου συνιστώ να πάρεις μιά ιδέ απο τον <<Πλάτωνα>>. Εκεί θα βρείς πολλές εκδοχές της γνώμης μου.
Υ.Γ. 2. Μέχρι τότε εγώ απλά θα συνεχίσω να γράφω.................!

Μάξιμε, η δύναμη της σκέψης σου λυγίζει και βέργα από τιτάνιο....
Να σε βοηθήσω όμως λιγάκι στον....ειρμό!

Δυσκολεύομαι να συζητήσω μαζί σου, προτιμώ την....Iliaki***

Τελικά, σίγουρα δεν πάει κάτι καλά, αυτό είναι παραπάνω απο....βέβαιον!

***ακόμη κι όταν εκφράζει απορίες, που εσύ εκλαμβάνεις σαν....αφοπλιστική (!!!) ειλικρίνεια!
.
Άν θέλεις να πλατιάσουμε την κουβέντα μας, είμαι διαθέσιμος. Θα πρέπει όμως να τοποθετήσουμε μιά τελεία πρώτα απο όλα.

Επανέρχομαι προκειμένου να σε βοηθήσω να με καταλάβεις, ελπίζω δέ να μή χρειαστεί ξανά.

Όλα που ήθελα να πώ, βρίσκουν έκφραση στην τοποθέτηση της τελείας και μόνο.
Άρα η κατανόηση της τελείας φτάνει και περισσεύει.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bill : 21-05-10 στις 23:54. Αιτία: ένωση διαδοχικών μηνυμάτων
Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 01:44, 21-05-10:

Ρε Δαιμων, τι να κανουμε τωρα?
Θα περιμένουμε να τοποθετηθεί η Iliaki που ποιεί την....νήσσαν! (και την μπερδεύει με τα ποντίκια ενίοτε)

Παράθεση

Iliaki (Βανίλια)

Διάσημο Μέλος

H Iliaki έγραψε στις 13:22, 21-05-10:

Ω γεια σας
Αρχικά συγνώμη για την καθυστέρηση του ποστ αυτού. Εξετάσεις σου λένε μετά.

Δυνατον ειναι, ευκολο δεν ειναι. Δυνατον ειναι αν προσεχει με ποιους συνομιλει και τι συζητα και κατα ποσο πρεπει να συνεχιζει μια απροσωπη, εικονικη συνομιλια(ποσο μαλλον να προχωρα και σε ραντεβου...).
Ενας παιδεραστης ειναι ενα πανεξυπνος ανθρωπος που δινει ''καραμελες'' για να γλυκανει ψευτικα τα παιδια, μεσα απο το διαδικτυο. Οχι, δε θα σου μιλησει απαραιτητα για σεξ για να σε υποψιασει, θα ναι ''φυσιολογικος''. Για κεινον θα ειναι πραγματι φυσιολογικος. Για τον κοσμο ομως θα αποδειχθει αρρωστος. Οι αρρωστοι δεν ξερουν πως ειναι αρρωστοι.

Δυστυχως ομως το αναποδο της φυσης ειναι πως ενα παιδι 11 και 14 και 15 ετων δεν εχει ακομα επι του πρακτεου διδαχθει πως τα σιγανα ποταμακια πρεπει να φοβομαστε. Στην πραγματικοτητα δεν εχει διδαχθει τιποτα ακομα. Να αναλογιστεις κι εσυ και το κοριτσακι.. ''μα τι στο καλο ενας ανδρας 45 χρονων θελει απο εμενα? Εγω ειμαι παιδι ακομα, εκεινος ειναι μεγαλος...γιατι δεν κανει πραματα της ηλικιας του και μιλαει μαζι μου?'' Εσυ και το κοριτσι των 11 φυσικα κι ακουτε για ολους αυτους τους κινδυνους, τηλεοραση βλεπετε, ιντερνετ χρησιμοποιειτε, ισως εχετε δει και αποσπασματα απο το ντιβιντι της Τζουλιας και σχολιασμους απο τα μεσημεριανα. Τι γινεται αν ομως σε ενα ονλαιν παιχνιδι η σε ενα τσατ πιασετε την κουβεντα με εναν ''φυσιολογικο'' και ενθουσιαστειτε?

Δεν μπορεις να αποφυγεις τον ενθουσιασμο, αν ερθει και πλημμυρισει την ψυχη σου. Ειναι συναισθημα.

Η βαση ειναι μια. Κουβεντα με τους γονεις σου. ''Μαμα, μιλαω με καποιον και μου φαινεται καλο παιδι... θελω να γνωριστουμε απο κοντα, θα ρθεις μαζι να με προσεχεις, εστω την πρωτη φορα?''

Φανταζομαι μετα απο αυτο την εκφραση των μαμαδων. Εκει χρειαζεται ψυχραιμια απολυτη μη τρομαξει το παιδι και κρυψει τις επομενες αληθειες... Ειναι λαθος να φοβιζουμε τα παιδια. Τα διωχνουμε αντι να τα χουμε διπλα μας, εχοντας κερδισει την εμπιστοσυνη τους. Ουτε οι απειλες, οι αδικαιολογητες χωρις συζητηση φωνες, το ξυλο πιανουν τοπο.
Ποτε!
Αυτο θελει δουλεια απο τους γονεις, κοινη γραμμη απο πολυ νωρις, να χει ελευθερια κινησεων μεν, να μαθει να ναι πειθαρχημενο και συνειδητοποιημενο δε, ναι απο πολυ νωρις, οπως ειπε η Νεραιδα. Καταλαβες γιατι ειναι δυνατο αλλα οχι ευκολο?

Εχεις τα συγχαρητηρια μου για οσα μας ειπες, ειναι πολυ σωστα! Θα ηθελα ομως οσα γραφεις να τα χεις σαν οδηγο και στην πραξη. Δεν ειναι ντροπη να φοβομαστε, ουτε ντροπη να ζηταμε συμβουλες και βοηθεια απο τους γονεις μας. Βασικοτερο ειναι να κερδιζουμε την εμπιστοσυνη τους οσο πιο συντομα γινεται κι αυτο γινεται με τα χρονια, τις κινησεις και τις πραξεις μας.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Ακριβώς αυτό εννοούσα. Δεν είπα ότι είναι αδύνατον! Απλά αναφέρθηκα στα όσα βλέπω, δηλαδή δεν είμαστε και πολλοί αυτοί που μιλάμε με τους γονείς μας για τέτοια θέματα.. Κακώς μεν, αλήθεια δε.
Αν όλοι μιλούσαν με τους γονείς τους, κατά πάσα πιθανότητα, αν όχι σίγουρα, να είχαμε γλιτώσει πολλάααα προβλήματα, να είχαν κοπεί πολλά ADSL και να είχαν πάθει πολλές μαμάδες εγκεφαλικά Παρ'όλα αυτά το ξέρουμε καλά ότι δεν υπάρχει επικοινωνία. Ούτε καν.
Και όσο για τη συμβουλή σου, σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Την ακολουθώ πιστά τα τελευταία δύο χρόνια, και έχω κερδίσει πολλά. Ευχαριστώ την μαμά μου που είναι τόσο ανοιχτόμυαλη και με βοηθάει όταν της το ζητάω(άσχετο βέβαια αλλά ένιωσα την ανάγκη να το πω).
Καλά θα κάνουν και άλλοι τις ηλικίας μου να ακολουθήσουν την συμβουλή σου ούτως ώστε να μην υπάρξουν και άλλα παρόμοια τόπικ στο σάιτ..
Και πάνω απ'όλα συμφωνώ με κάτι που είπες σε άλλο ποστ σου: να μην βιαζόμαστε να μεγαλώσουμε. Συνειδητοποίησα πόσο μα πόσο μα πόσο γρήγορα περνάει ο καιρός και τρόμαξα. Ας μην τον "τρέχουμε" παραπάνω
Θα περιμένουμε να τοποθετηθεί η Iliaki που ποιεί την....νήσσαν! (και την μπερδεύει με τα ποντίκια ενίοτε)
Τι ποιώ? (τα ποντίκια είναι άλλο)

Που πρέπει να τοποθετηθώ ακριβώς? Πάνω σε ποιο θέμα?
Έχω πει την άποψή μου! Τώρα όσον αφορά τις ανιψιές και τα τακούνια, δεν ξέρω τι να πω.. Γιατί είναι κακό όμως να αγαπάς αθώα ένα κοριτσάκι και να ασχολείσαι μαζί του?

Μάξιμε, όσο για το ότι θα έβλεπες έτσι ένα κορίτσι 11 χρονών είναι απολύτως φυσιολογικό. Αυτό προσπαθώ να πω. Είναι άρρωστο. Ο βιασμός είναι άρρωστος. Πιστεύεις ότι ένας "άντρας" που θα βίαζε μια γυναίκα 30 χρονών θα σταματούσε στο 11χρονο? Δεν νομίζω η αρρώστια να έχει λογική
Και τέλος την συμπάθεια μου στο μικρό το κοριτσάκι

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

O Μάξιμος έγραψε στις 15:31, 21-05-10:

Ω γεια σας

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Ακριβώς αυτό εννοούσα. Δεν είπα ότι είναι αδύνατον! Απλά αναφέρθηκα στα όσα βλέπω, δηλαδή δεν είμαστε και πολλοί αυτοί που μιλάμε με τους γονείς μας για τέτοια θέματα.. Κακώς μεν, αλήθεια δε.
Αν όλοι μιλούσαν με τους γονείς τους, ....
Μάξιμε, όσο για το ότι θα έβλεπες έτσι ένα κορίτσι 11 χρονών είναι απολύτως φυσιολογικό. Αυτό προσπαθώ να πω. Είναι άρρωστο. Ο βιασμός είναι άρρωστος. Πιστεύεις ότι ένας "άντρας" που θα βίαζε μια γυναίκα 30 χρονών θα σταματούσε στο 11χρονο? Δεν νομίζω η αρρώστια να έχει λογική
Και τέλος την συμπάθεια μου στο μικρό το κοριτσάκι
Καλώστηνε κι'άς άργησε.
Βλέπω πως έκανα καλά πρίν απαντήσω, να σε αφήσω να γράψεις ελεύθερα.
Ο διάλογος με την Mind, είναι περιεκτικός.
Θέλω να πώ για τους γονείς πως δέν έχουν όλοι την ευχέρεια να συμμετέχουν σε τέτοιες συζητήσεις και άς μή βιαστούμε να τους καταλογίσουμε <<εγκληματική αδιαφορία>>. Κάποιοι γονείς, διστυχώς δέν γνωρίζουν ακόμα τί θα συμβεί άν πατήσουν τα πλήκτρα ενός Ηλ/νικού Υπολογιστή. Άσε που άν μπούν, στις σελίδες που ένα παιδί έχει την <<απεριόριστη ελευθερία να μπεί>> και δούν απο πρώτο χέρι τί βλέπουν τα παιδιά τους, τότε δέν θα μιλάμε για (εγκεφαλικό επισόδιο, αλλά σε τί βαθμό το έπαθε αυτός που έκανε την διαπίστωση).

Εδώ θέλω να πώ πως δέν καταλαβαίνω τον λόγο που αυτά τα site είναι ελεύθερα σε όλες τις ηλικίες.

Επίσης για ένα μικρό κορίτσι που βρίσκεται στον περίγυρό μας, είναι ανισορροπία και αρώστεια να το δείς σάν οτιδήποτε άλλο εκτός απο το οτι ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΔΙ ΑΚΟΜΑ.

Άρα, συνάγεται το εξής συμπέρασμα, πως αυτός που προβαίνει σε τέτοιες πράξεις έχει και την ευθύνη.
Κατα συνέπεια, κανένα ελαφρυντικό δέν μπορώ να δώσω εγώ.

Παράθεση

Iliaki (Βανίλια)

Διάσημο Μέλος

H Iliaki έγραψε στις 15:49, 21-05-10:

Θέλω να πώ για τους γονείς πως δέν έχουν όλοι την ευχέρεια να συμμετέχουν σε τέτοιες συζητήσεις και άς μή βιαστούμε να τους καταλογίσουμε <<εγκληματική αδιαφορία>>. Κάποιοι γονείς, διστυχώς δέν γνωρίζουν ακόμα τί θα συμβεί άν πατήσουν τα πλήκτρα ενός Ηλ/νικού Υπολογιστή.[/B]
Συμφωνώ! Δεν κατηγόρησα τους γονείς, απλά είπα ότι δεν υπάρχει επικοινωνία. Ούτε έχω υπάρξει γονιός για να ξέρω πόσο δύσκολο ή εύκολο είναι όλο αυτό.
Εδώ θέλω να πώ πως δέν καταλαβαίνω τον λόγο που αυτά τα site είναι ελεύθερα σε όλες τις ηλικίες.[/B]
Πως γίνεται να απαγορευτούν?Να κάνουν τι?

Επίσης για ένα μικρό κορίτσι που βρίσκεται στον περίγυρό μας, είναι ανισορροπία και αρώστεια να το δείς σάν οτιδήποτε άλλο εκτός απο το οτι ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΔΙ ΑΚΟΜΑ.

Άρα, συνάγεται το εξής συμπέρασμα, πως αυτός που προβαίνει σε τέτοιες πράξεις έχει και την ευθύνη.
Κατα συνέπεια, κανένα ελαφρυντικό δέν μπορώ να δώσω εγώ. [/B]
Μα ακριβώς, και γι'αυτό ο βιασμός διώκεται ποινικά.

P.S.Και πάλι θα αργήσω να απαντήσω

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 16:14, 21-05-10:

Κάποιοι γονείς, διστυχώς δέν γνωρίζουν ακόμα τί θα συμβεί άν πατήσουν τα πλήκτρα ενός Ηλ/νικού Υπολογιστή. Άσε που άν μπούν, στις σελίδες που ένα παιδί έχει την <<απεριόριστη ελευθερία να μπεί>> και δούν απο πρώτο χέρι τί βλέπουν τα παιδιά τους, τότε δέν θα μιλάμε για (εγκεφαλικό επισόδιο, αλλά σε τί βαθμό το έπαθε αυτός που έκανε την διαπίστωση).
1. Πλεον, ειναι ολοι υποχρεωμενοι να βαδιζουν με τα προτυπα της εποχης. Τελεια και παυλα. Οι γονεις να πιασουν στα χερια τους υπολογιστες, δεν ειναι δυσκολο.

2. Καλυτερα να παθουν ενα εγκεφαλικο στην αρχη παρα να χουν στο τελος ενα τραγικο επεισοδιο συν εγκεφαλικο.
Εδώ θέλω να πώ πως δέν καταλαβαίνω τον λόγο που αυτά τα site είναι ελεύθερα σε όλες τις ηλικίες.
Αυτο ειναι ενα πολυ καλο ερωτημα. Η ειρωνεια της υποθεσης ειναι- σε ενα πορνοσαιτ πχ γραφει πριν μπεις ''αν εισαι κατω των 18 μην μπεις, αν εισαι ανω μπες'' Υπαρχει περιπτωση ενα παιδι που χει περιεργεια να μπει να μην πατησει ψεματα? Τι κουλο ειναι αυτο? Υπαρχουν και φιλτρα απαγορευσης, ομως και παλι, υπαρχουν τροποι να μπεις (απο ενα αλλο υπολογιστη πχ ενος φιλου)
ΑΦΜ πρεπει να ζητουν αυτα τα σαιτς και οπως με τα κινητα να καταγραφονται τα παντα, μονο ετσι θα ξεφυγουμε κατα ενα μεγαλο ποσοστο απο τον κινδυνο. Και η βαση που ειπαμε, ενημερωση απο παρα πολυ νωρις δυστυχως. Παει η παιδικοτητα που υπηρχε παλιοτερα, καλως κακως τα παιδια πλεον αναλαμβανουν ευθυνες απο νωρις. Πρεπει ομως, δεν υπαρχει αλλη λυση.
Τα υπολοιπα δεν τα σχολιαζω που εγραψες, συμφωνω.

Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

O Μάξιμος έγραψε στις 23:30, 21-05-10:

Mετά το φέρεις βαρέως που προτιμώ να κάνω διάλογο με την Iliaki, τουλάχιστον καταλαβαίνω τι γράφει και είμαι (σχεδόν) βέβαιος ότι ποτέ δεν θα ανακατέψει καμιά....ανηψιά μου στη συζήτηση! Μπορεί να είναι λίγο απρόβλεπτη λόγω ηλικίας, αλλά το προτιμώ από το να διαβάζω περί....τακουνιών που καρφώνονται στο....γρασίδι και να πρέπει να δώσω και απάντηση !

Sorry, ε;
Έ τώρα τί να σου απαντήσω, τόσα ξέρεις τόσα λές.
Πάντως είμαι αρκετά μεγαλος για να θυμώσω όταν ίσως να μήν είμαι επαρκώς σαφής με αποτέλεσμα να μή με κατάλαβες τί θέλω με τα λεγάμενά μου να πώ.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μάξιμος : 21-05-10 στις 23:45.
Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 01:02, 22-05-10:

τόσα ξέρεις τόσα λές
Γηράσκω αεί διδασκόμενος (ακόμη και από την Iliaki)

Παράθεση

Iliaki (Βανίλια)

Διάσημο Μέλος

H Iliaki έγραψε στις 14:18, 22-05-10:

Η ειρωνεια της υποθεσης ειναι- σε ενα πορνοσαιτ πχ γραφει πριν μπεις ''αν εισαι κατω των 18 μην μπεις, αν εισαι ανω μπες'' Υπαρχει περιπτωση ενα παιδι που χει περιεργεια να μπει να μην πατησει ψεματα? Τι κουλο ειναι αυτο? Υπαρχουν και φιλτρα απαγορευσης, ομως και παλι, υπαρχουν τροποι να μπεις (απο ενα αλλο υπολογιστη πχ ενος φιλου)
ΑΦΜ πρεπει να ζητουν αυτα τα σαιτς και οπως με τα κινητα να καταγραφονται τα παντα, μονο ετσι θα ξεφυγουμε κατα ενα μεγαλο ποσοστο απο τον κινδυνο. Και η βαση που ειπαμε, ενημερωση απο παρα πολυ νωρις δυστυχως. Παει η παιδικοτητα που υπηρχε παλιοτερα, καλως κακως τα παιδια πλεον αναλαμβανουν ευθυνες απο νωρις. Πρεπει ομως, δεν υπαρχει αλλη λυση.
Δεν νομίζω ότι αυτό είναι κάτι το εφικτό.. Γιατί πλέον ο υπολογιστής και το ίντερνετ είναι τόσο μα τόσο μέρος της ζωής μας, που οτιδήποτε τέτοιο θα αναστάτωνε τους πάντες..

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 14:36, 22-05-10:

Γιατί πλέον ο υπολογιστής και το ίντερνετ είναι τόσο μα τόσο μέρος της ζωής μας, που οτιδήποτε τέτοιο θα αναστάτωνε τους πάντες.
Εχμμμ... εννοείς πως η ζωή μας η ιδια
ειναι πια μέρος του Ίντερνετ

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bill : 22-05-10 στις 18:03. Αιτία: έγινε split σε off-topic
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

O Μάξιμος έγραψε στις 16:42, 22-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
Εχμμμ... εννοείς πως η ζωή μας η ιδια
ειναι πια μέρος του Ίντερνετ

Το timing είναι καλό για να τοποθετήσουμε και μιά (άγνωστη λέξη) στις οθόνες.
Δεν πιστεύω πως είναι άγνωστη, αλλά μή εμφανιζόμενη στην ώς τώρα συζήτηση.
ΠΟΡΝΟ και αντιπαράθεση με την Σεξουαλική Διαπαιδαγώγηση.
Εγώ πιστεύω σε ΝΙΚΗ ΤΗΣ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗΣ ΔΙΑΠΑΙΔΑΓΩΓΗΣΗΣ.
Ποιό ολοκληρωμένα ΣΩΣΤΗ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΔΙΑΠΑΙΔΑΓΩΓΗΣΗ.
Επιβάλλεται σήμερα, και για να κυριολεκτήσω όχι σήμερα αλλά (ΧΘΕΣ).
Ηδη πολλά πράγματα σήμερα τα θεωρούμε σωστά ή τα αποδεχόμαστε μή μπορώντας να αντιδράσουμε. Όμως σε καποιες άλλες εποχές και σαφώς αναφέρομαι στο μέλλον και όχι στο παρελθόν, πιστεύω ακράδαντα πως με σωστή πληροφόρηση, θα καταφέρουμε να τα απορρίψουμε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Himela : 24-05-10 στις 08:46. Αιτία: Αφαίρεση σβησμένου quote
Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

O Μάξιμος έγραψε στις 21:14, 22-05-10:

1. Πλεον, ειναι ολοι υποχρεωμενοι να βαδιζουν με τα προτυπα της εποχης. Τελεια και παυλα. Οι γονεις να πιασουν στα χερια τους υπολογιστες, δεν ειναι δυσκολο
.-
Παρ'όλο που συμφωνώ απόλυτα για το αναγκαίο της γνώσης χρήσης των Η/Υ, γνωρίζω πολλούς που είτε αποφεύγουν, είτε αδυνατούν, είτε δέν έχουν καμιά απολύτως δυνατότητα πρόσβασης.
2. Καλυτερα να παθουν ενα εγκεφαλικο στην αρχη παρα να χουν στο τελος ενα τραγικο επεισοδιο συν εγκεφαλικο.
Και εδώ με βρίσκεις σύμφωνο!
Αυτο ειναι ενα πολυ καλο ερωτημα. Η ειρωνεια της υποθεσης ειναι- σε ενα πορνοσαιτ πχ γραφει πριν μπεις ''αν εισαι κατω των 18 μην μπεις, αν εισαι ανω μπες'' Υπαρχει περιπτωση ενα παιδι που χει περιεργεια να μπει να μην πατησει ψεματα? Τι κουλο ειναι αυτο? Υπαρχουν και φιλτρα απαγορευσης, ομως και παλι, υπαρχουν τροποι να μπεις (απο ενα αλλο υπολογιστη πχ ενος φιλου)
Εδώ ακριβώς είναι που ανακαλύψαμε το κενό το οποίο σαφώς και υπήρχε ακόμα και δίχως να το ανακαλύψουμε εμείς! Άραγε πόσο τυχαίος μπορεί να είναι ο βομβαρδισμός τοξικών πληροφοριών σε τόσο μικρές ηλικίες ; Όταν αδυνατούμε να εντοπίσουμε και κάποιες προσπάθειες προς την αντίθετη κατεύθυνση, τότε η σκοπιμότητα είναι φανερή. Απομένει μόνο να την δούμε. (ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΟΥΜΕ).
Εκτός όμως απο την ικανοποίηση της ανακάλυψης, (λές και ανακαλύψαμε την φωτιά), είμαστε σε θέση να κάνουμε κάτι;

Παράθεση

Iliaki (Βανίλια)

Διάσημο Μέλος

H Iliaki έγραψε στις 17:19, 23-05-10:

Εδώ ακριβώς είναι που ανακαλύψαμε το κενό το οποίο σαφώς και υπήρχε ακόμα και δίχως να το ανακαλύψουμε εμείς! Άραγε πόσο τυχαίος μπορεί να είναι ο βομβαρδισμός τοξικών πληροφοριών σε τόσο μικρές ηλικίες ; Όταν αδυνατούμε να εντοπίσουμε και κάποιες προσπάθειες προς την αντίθετη κατεύθυνση, τότε η σκοπιμότητα είναι φανερή. Απομένει μόνο να την δούμε. (ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΟΥΜΕ).
Εκτός όμως απο την ικανοποίηση της ανακάλυψης, (λές και ανακαλύψαμε την φωτιά), είμαστε σε θέση να κάνουμε κάτι;
Δεν νομίζω να είμαστε οι πρώτοι, ούτε και οι τελευταίοι, οι οποίοι "ανακαλύπτουμε" αυτό το... κενό. Εγώ δεν έχω δει κανέναν να παίρνει κάποιο δραστικό μέτρο, ούτως ώστε να αποφευχθούν τέτοιου είδους προβλήματα... Και πραγματικά, ούτε πιστεύω ότι πρόκειται να γίνει κάτι

Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

O Μάξιμος έγραψε στις 23:44, 23-05-10:

Δεν νομίζω να είμαστε οι πρώτοι, ούτε και οι τελευταίοι, οι οποίοι "ανακαλύπτουμε" αυτό το... κενό. Εγώ δεν έχω δει κανέναν να παίρνει κάποιο δραστικό μέτρο, ούτως ώστε να αποφευχθούν τέτοιου είδους προβλήματα... Και πραγματικά, ούτε πιστεύω ότι πρόκειται να γίνει κάτι
Και μόνο σαν διαπίστωση απο κορίτσι τόσο νεαρής ηλικίας, αποκτούν ιδιαίτερη αξία τα γραφόμμενά σου.
Μπορεί δέ να μή πιστεύεις οτι μπορεί να γίνει κάτι, αλλά είμαι απόλυτα σίγουρος πως
<<ελπίζεις>> και αυτό είναι το σημαντικότερο. ....................

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 00:34, 24-05-10:

είμαι απόλυτα σίγουρος πως <<ελπίζεις>>
Μάξιμε, πως μιλάς με τόση βεβαιότητα; Να σου υπενθυμίσω ότι βρίσκεσαι στο internet! Πως γνωρίζεις ότι η συνομιλήτρια σου είναι πράγματι τόσο "νεαρής ηλικίας" για να μη σου πω ότι δεν μπορείς να γνωρίζεις καν ότι 'οτι μιλάς σε κορίτσι! (sorry Ίλια, χάριν συζήτησης )
Καταλαβαίνεις τώρα γιατί λέμε ότι όποιος σπέρνει όνειρα θερίζει....ουτοπίες;
Ο δον Κιχώτης, ήταν πάντα εκτός τόπου και χρόνου, τώρα που δημιουργήσαμε και εικονική πραγματικότητα θα του προδώσουμε λογική βάση;

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους