Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,088 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,945 μηνύματα σε 74,641 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Όταν οι μαθηματικοί έχουν χιούμορ...

ariadnium

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ariadnium
H ariadnium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23 μηνύματα.

H ariadnium μετα την μπορα ερχεται το ουρανιο τοξο έγραψε στις 14:39, 08-06-09:

Πως ανοίγουν τις κονσέρβες οι Μαθηματικοί;
Μάζεψαν αντιπροσώπους από τους Μαθηματικούς, τους Φυσικούς και τους Χημικούς και τους
έδωσαν το εξής πρόβλημα. Πως θα μπορέσουν να ανοίξουν μια σφραγισμένη κονσέρβα;
Πρώτοι είπαν θα ξεκινήσουν οι φυσικοί. Κλείστηκαν μέσα σ" ένα μεγάλο αμφιθέατρο και άρχισαν να
ψάχνουν τη λύση. Ύστερα από ένα μισάωρο, βγήκαν όλοι χαρούμενοι και φώναζαν: Βρήκαμε τη λύση,
βρήκαμε τη λύση!
Τους ρώτησε τότε η επιτροπή ποια ήταν η λύση που έλεγαν, και οι φυσικοί απάντησαν: 'Θα θέσουμε
την κονσέρβα σε περιστροφική κίνηση γωνιακής ταχύτητας 20m/sec.
Καθώς θα στριφογυρίζει, θα τη βομβαρδίσουμε με σωματίδια ζήτα, με αποτέλεσμα να λιώσει το
μέταλλο και να μην πάθει τίποτα απολύτως το περιεχόμενο της κονσέρβας.'
'Πολύ ωραία', είπαν οι κριτές, 'ας δοκιμάσουν οι χημικοί τώρα'. Πράγματι μπήκαν οι χημικοί στο
αμφιθέατρο και προσπαθούσαν να λύσουν με τη σειρά τους κι αυτοί, αυτό το δύσκολο πρόβλημα. Όπως
και οι φυσικοί, έτσι και οι χημικοί μετά από κάνα μισάωρο βγήκαν κι αυτοί με χαρές και πανηγύρια και
φώναζαν: Το βρήκαμε! Το βρήκαμε!
Τους ρώτησε κι αυτούς η επιτροπή για τη λύση. Και οι χημικοί έδωσαν την εξής απάντηση: 'Θα
βάλουμε την κονσέρβα μέσα σ" ένα κουβά με νερό. Θα προσθέσουμε μια χημική ένωση του σιδήρου και
θα βάλουμε και ηλεκτρόδια από βανάδιο. Θα εφαρμόσουμε τάση 200
μVoltανάμεσα στα ηλεκτρόδια με αποτέλεσμα να διαλυθεί το μέταλλο. Στο μεταξύ
θα έχει εξατμιστεί και το νερό, οπότε μας μένει μόνο το περιεχόμενο της κονσέρβας καθαρό και έτοιμο
για φάγωμα.'

'Πάρα πολύ ωραία', είπαν οι κριτές, 'για να δούμε όμως και τους μαθηματικούς'. Μπήκαν και οι
μαθηματικοί στο αμφιθέατρο και άρχισαν να συζητούν το πρόβλημα.
Έμειναν μέσα στον αμφιθέατρο τρεις και μισή ώρες και οι κριτές είχαν αρχίσει να ανησυχούν Ύστερα
από τρεις και μισή ώρες συνεχόμενης σύσκεψης, βγήκαν επιτέλους οι μαθηματικοί καταϊδρωμένοι,
κουρασμένοι, ξεθεωμένοι, φωνάζοντας: Επιτέλους το βρήκαμε! Επιτέλους!
Και πριν προλάβει να τους ρωτήσει η επιτροπή, αυτοί άρχισαν να μιλάνε: 'Είχαμε τη λύση μπροστά
μας και δεν τη βλέπαμε! Η λύση που βρήκαμε ήταν τόσο απλή στη χρήση αλλά και τόσο δύσκολη στη
σύλληψη!', 'Λοιπόν;' τους ρώτησαν οι κριτές, 'ποια είναι αυτή η λύση;'
Και οι μαθηματικοί είπαν : 'Έστω μια ανοιχτή κονσέρβα...'

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ariadnium

Νεοφερμένος

H ariadnium μετα την μπορα ερχεται το ουρανιο τοξο έγραψε στις 14:41, 08-06-09:

Ελβετικά πρόβατα

Σε ένα τρένο για την Ελβετία συνταξιδεύουν ένας μαθηματικός, ένας θεωρητικός φυσικός και ένας
οικονομολόγος. Σε κάποια στιγμή, ο οικονομολόγος για να πιάσει την κουβέντα στους άλλους
δύο που είχαν περάσει τις τελευταίες τέσσερις ώρες διαβάζοντας τα πρακτικά του πρόσφατου
συμποσίου για τα μη-Riemannια υπερτετράγωνα και για την παραμόρφωση του
χωροχρονικού συνεχούς γύρω από τον ορίζοντα μιας μαύρης τρύπας αντίστοιχα, κοιτάζει το λιβάδι έξω
από το παράθυρο του τρένου και αναφωνεί βλέποντας ένα μαύρο πρόβατο να βοσκάει ανέμελο: "Κύριοι,
λέγω, τι πρωτότυπο, η Ελβετία έχει μαύρα πρόβατα!"

Ο φυσικός αφήνει κάτω το περιοδικό, κοιτάζει τον μαθηματικό, του χαμογελάει συγκαταβατικά,
κοιτάζει τον οικονομολόγο και του λέει: "Μα κύριε μου, αυτό που λέτε είναι τελείως ανακριβές. Θα
έπρεπε πιο σωστά να πείτε: Η Ελβετία έχει τουλάχιστον ένα μαύρο πρόβατο."

Ο μαθηματικός αφήνει κάτω και αυτός το περιοδικό του, χαμογελά και στους δύο παρευρισκόμενους
και αρχίζει να μιλάει: "Νομίζω οι κύριοι παρασύρονται. Ορθότερα θα έθετα ότι η Ελβετία έχει ένα
πρόβατο του οποίου τουλάχιστο η μία πλευρά είναι μαύρη.
"

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ariadnium

Νεοφερμένος

H ariadnium μετα την μπορα ερχεται το ουρανιο τοξο έγραψε στις 14:42, 08-06-09:

"Πόσο κάνει 2*2;"

Ο Μηχανικός βγάζει το λογαριθμικό του κανόνα τον κουνά πίσω μπρος και στα γρήγορα ανακοινώνει
3,99. Ένας Φυσικός φτιάχνει ένα κατάλληλο πρόγραμμα στον υπολογιστή του και σε λίγη ώρα
συμπεραίνει πως το αποτέλεσμα βρίσκεται με αρκετή πειραματική ακρίβεια μεταξύ του 3,98 και του 4,2.
Τέλος ένας Μαθηματικός μετά από ώρα σκέψης κοιτάζει τους υπόλοιπους με το χαμόγελο της επιτυχίας
και λέει: "Δεν ξέρω ποιά είναι η απάντηση αλλά είμαι σίγουρος ότι υπάρχει λύση!".

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ariadnium

Νεοφερμένος

H ariadnium μετα την μπορα ερχεται το ουρανιο τοξο έγραψε στις 14:42, 08-06-09:

Κυνηγώντας Ελέφαντες

Οι Μαθηματικοί κυνηγάνε ελέφαντες με το να πηγαίνουν στην έρημο, να σκοτώνουν οτιδήποτε
δεν είναι ελέφαντες και μετά να παίρνουν αυτό που έμεινε.

Οι έμπειροι Μαθηματικοί πρώτα θα αποδείξουν την ύπαρξη τουλάχιστον ενός μοναδικού
ελέφαντα και μετά θα αφήσουν το προηγούμενο βήμα σαν άσκηση.

Οι καθηγητές Μαθηματικοί πρώτα θα αποδείξουν την ύπαρξη τουλάχιστον ενός μοναδικού
ελέφαντα και τα υπόλοιπα θα τα αφήσουν σαν άσκηση στους Μεταπτυχιακούς τους Φοιτητές.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tiger-wolf (Αλέξανδρος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tiger-wolf
Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O tiger-wolf . έγραψε στις 23:15, 24-08-09:

ΘΜΤ και τρία Rolle!

14 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

anthoula

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη anthoula
H anthoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H anthoula έγραψε στις 16:51, 29-08-09:

Τι ειναι κιτρινο και συμπαγες?
Ένας χωρος Bananach

Σε έναν μαθηματικο κι ενα φυσικο δινουν μια κατσαρολα με νερο και σπιρτα και τους ζητανε να βρασουν το νερο. Παει πρωτος ο φυσικος, αναβει φωτια στα ξυλα με τα σπιρτα, τοποθετει την κατσαρολα στη φωτια και το νερο βραζει. Παει κι ο μαθηματικος και κανει το ιδιο. Επειτα τους αναβουν φωτια κια τους λενε να ξαναβρασουν νερο. Ο φυσικος τοποθετει απλως την κατσαρολα πανω στη φωτια και το νερο βραζει. Ο μαθηματικος παιρνει την κατσαρολα με το νερο, ριχνει το νερο στη φωτια και λεει: "Τωρα το προβλημα αναγεται στο προηγουμενο".

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη WhiteDrum : 29-08-09 στις 17:32. Αιτία: merge, βλέπε κουμπάκι "Επεξεργασία" για παραπάνω προσθήκες =)
Παράθεση

gandalf

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη gandalf
Ο gandalf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 166 μηνύματα.

O gandalf έγραψε στις 18:17, 29-08-09:

πώς γελάει ένας μαθηματικός???

χιχι τόνος!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιμηθέας

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Επιμηθέας
Ο Επιμηθέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 271 μηνύματα.

O Επιμηθέας έγραψε στις 18:41, 29-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από gandalf
2.5 φορές

Χα Χα Χι όπου Χι=Χα/2

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici
H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 00:53, 27-09-09:

Μαθηματικές μοιχείες

Ένας μαθηματικός στέλνει το παρακάτω γράμμα στην σύζυγό του:

Αγαπητή μου σύζυγε,
όπως ξέρεις είσαι 54 ετών και έχω ανάγκες που δεν μπορείς
να μου καλύψεις. Κατά τα άλλα χαίρομαι που σε έχω σύζυγο.
Ελπίζω να μην σε πειράξει, αλλά την ώρα που θα λάβεις
αυτό το γράμμα εγώ θα είμαι στο χλιδάτο ξενοδοχείο "Όλυμπος"
με την 18-χρονη βοηθό μου. Σπίτι θα έρθω μετά τα μεσάνυκτα.
Ο σύζυγός σου

Πηγαίνοντας στο ξενοδοχείο βρήκε ένα fax:

Αγαπητέ μου σύζυγε,
όπως ξέρεις και εσύ είμαι 54 χρονών και την ώρα που
θα λάβεις αυτό το γράμμα εγώ θα είμαι στο χλιδάτο ξενοδοχείο
"Αστέρια" με τον 18-χρονο νεαρό που καθαρίζει την πισίνα.
Όπως ξέρεις σαν μαθηματικός που είσαι, το 18 μπαίνει
στο 54 πιό πολλές φορές από όσες το 54 στο 18.
Λοιπόν μην με περιμένεις.

............................................................................................................................
Στις εξετάσεις, ένας μαθητής που δεν μπορούσε να λύσει την άσκηση των μαθηματικών, γράφει στην κόλλα: «Αυτή την άσκηση μόνο ο Θεός μπορεί να τη λύσει»!
Και ο καθηγητής:
- Ο Θεός παίρνει άριστα κι εσύ απορρίπτεσαι!

Πολύ καλό!!!!!!!!!!!!!!!!!!! το δεύτερο ανέκδοτο!!!!!!!!!!!!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 27-09-09 στις 11:39.
6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rascal_gd (Call me Joe!!)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη rascal_gd
Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

O rascal_gd is Full of Shit!!! έγραψε στις 01:34, 27-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από venividivici
Πολύ καλό!!!!!!!!!!!!!!!!!!! το δεύτερο ανέκδοτο!!!!!!!!!!!!!
To πρωτο μ'αρεσε περισσοτερο!!

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 19:01, 20-05-10:

Τι ειναι κιτρινο και συμπαγες?
κιτρινο και πληρες βρε

υγ. λολ... μηπως εκανα συνεισφορα στο θεμα
εντελως αθελα μου;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

baki (Aντώνης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη baki
Ο Aντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 327 μηνύματα.

O baki έγραψε στις 17:36, 27-05-10:

Ο Ιησούς στον Πέτρο:
-Πέτρο
-Ναι κύριε
-y=x^2
-Τί είναι αυτό κύριε?
-Παραβολή Πέτρο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

25 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mariophys (Μάριος)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη mariophys
Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 297 μηνύματα.

O mariophys έγραψε στις 04:34, 07-08-10:

Επειδή λένε ότι αμα δεν παινέψεις το σπίτι σου θα πέσει να σε πλακώσει :

Ένας ερευνητής του προγράμματος θερμοπυρηνικής σύντηξης στο πανεπιστήμιο του Standford έχει πάει μία βολτα με το αυτοκίνητό του στην παραλία. Εκεί που περπατάει αμέριμνος σκοντάφτει πάνω σε ένα λυχνάρι. Το σηκώνει, το τρίβει λίγο να φύγει η άμμος και ωωωωωωωω του θαύματος παρουσιάζεται ένα τζίνι ! Του λέει λοιπόν το τζίνι: Αφού με ελευθέρωσες μπορείς να κάνεις μια οποιαδήποτε ευχή και εγώ θα την κάνω πραγματικότητα!

Σκέφτεται λοιπόν ο άνθρωπος, σκέφτεται, σκέφτεται, τελικά πάει στο αυτοκίνητο, και επιστρέφει κρατώντας μια εφημερίδα με το χάρτη της Μέσης Ανατολής στην πρώτη σελίδα. Οπότε πάει στο τζίνι και του λέει:

Θέλω να κάνεις ειρήνη στη Μέση Ανατολή, δείχνοντάς του το χάρτη.
Το τζίνι, κάθεται κάτω παλεύει απο δώ, παλεύει απο κει, σφέγγεται αναψοκοκκινίζει, τελικά πάει στο φυσικό μετά απο κανά μισάωρο με την ουρά στα σκέλια και του λέει: Φίλε ντρέπομαι ειλικρινά που το λέω, δεν μου έχει ξανασυμβεί στην καριέρα μου τέτοιο πράγμα, αλλά η ευχή σου είναι πολύ δύσκολη. Εκεί κάτω γίνεται της κακομοίρας, δεν βγάζω άκρη με όλους! Δεν έχεις καμιά άλλη ευχή;

Σκέφτεται λοιπόν ο άλλος και τελικά λέει:
θέλω μέχρι αύριο το πρωί να έχουμε καταφέρει να υλοποιήσουμε το μηχανισμό ελεγχόμενης σύντηξης με απόδοση μεγαλύτερη του 70% !

Περνάνε κανα δυο, τρείς, τέσσερις ώρες, οπότε πάει το τζίνι στο φυσικό και του λέει:
ΕΕΕΕΕ να σου πω, εκείνη την εφημερίδα που την έβαλες είπαμε;

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 13:48, 07-08-10:

Πως ανοίγουν τις κονσέρβες οι Μαθηματικοί;
Μάζεψαν αντιπροσώπους από τους Μαθηματικούς, τους Φυσικούς και τους Χημικούς και τους
έδωσαν το εξής πρόβλημα. Πως θα μπορέσουν να ανοίξουν μια σφραγισμένη κονσέρβα;
Πρώτοι είπαν θα ξεκινήσουν οι φυσικοί. Κλείστηκαν μέσα σ" ένα μεγάλο αμφιθέατρο και άρχισαν να ψάχνουν τη λύση. Ύστερα από ένα μισάωρο, βγήκαν όλοι χαρούμενοι και φώναζαν: Βρήκαμε τη λύση, βρήκαμε τη λύση!
Τους ρώτησε τότε η επιτροπή ποια ήταν η λύση που έλεγαν, και οι φυσικοί απάντησαν: 'Θα θέσουμε την κονσέρβα σε περιστροφική κίνηση γωνιακής ταχύτητας 20m/sec.
Καθώς θα στριφογυρίζει, θα τη βομβαρδίσουμε με σωματίδια ζήτα, με αποτέλεσμα να λιώσει το μέταλλο και να μην πάθει τίποτα απολύτως το περιεχόμενο της κονσέρβας.'
'Πολύ ωραία', είπαν οι κριτές, 'ας δοκιμάσουν οι χημικοί τώρα'. Πράγματι μπήκαν οι χημικοί στο αμφιθέατρο και προσπαθούσαν να λύσουν με τη σειρά τους κι αυτοί, αυτό το δύσκολο πρόβλημα. Όπως και οι φυσικοί, έτσι και οι χημικοί μετά από κάνα μισάωρο βγήκαν κι αυτοί με χαρές και πανηγύρια και φώναζαν: Το βρήκαμε! Το βρήκαμε!
Τους ρώτησε κι αυτούς η επιτροπή για τη λύση. Και οι χημικοί έδωσαν την εξής απάντηση: 'Θα βάλουμε την κονσέρβα μέσα σ" ένα κουβά με νερό. Θα προσθέσουμε μια χημική ένωση του σιδήρου και θα βάλουμε και ηλεκτρόδια από βανάδιο. Θα εφαρμόσουμε τάση 200μVolt ανάμεσα στα ηλεκτρόδια με αποτέλεσμα να διαλυθεί το μέταλλο. Στο μεταξύ θα έχει εξατμιστεί και το νερό, οπότε μας μένει μόνο το περιεχόμενο της κονσέρβας καθαρό και έτοιμο για φάγωμα.'
'Πάρα πολύ ωραία', είπαν οι κριτές, 'για να δούμε όμως και τους μαθηματικούς'. Μπήκαν και οι μαθηματικοί στο αμφιθέατρο και άρχισαν να συζητούν το πρόβλημα.
Έμειναν μέσα στον αμφιθέατρο τρεις και μισή ώρες και οι κριτές είχαν αρχίσει να ανησυχούν Ύστερα από τρεις και μισή ώρες συνεχόμενης σύσκεψης, βγήκαν επιτέλους οι μαθηματικοί καταϊδρωμένοι,κουρασμένοι, ξεθεωμένοι, φωνάζοντας: Επιτέλους το βρήκαμε! Επιτέλους!
Και πριν προλάβει να τους ρωτήσει η επιτροπή, αυτοί άρχισαν να μιλάνε: 'Είχαμε τη λύση μπροστά μας και δεν τη βλέπαμε! Η λύση που βρήκαμε ήταν τόσο απλή στη χρήση αλλά και τόσο δύσκολη στη σύλληψη!', 'Λοιπόν;' τους ρώτησαν οι κριτές, 'ποια είναι αυτή η λύση;'
Και οι μαθηματικοί είπαν : 'Έστω μια ανοιχτή κονσέρβα...'

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 07-08-10 στις 20:57. Αιτία: μικρότερα fonts, γιατί έβγαζαν μάτια!!!!
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici έγραψε στις 20:56, 07-08-10:

Απόδειξέ το

Πρόβλημα: Αποδείξτε ότι όλοι οι περιττοί αριθμοί >=3 είναι πρώτοι.
Μαθηματικός: το 3 είναι πρώτος, το 5 είναι πρώτος, το 7 είναι πρώτος, το 9 δεν είναι, άρα ο ισχυρισμός δεν είναι αληθής.
Φυσικός: το 3 είναι πρώτος, το 5 είναι, το 7 είναι, το 9 είναι πειραματικό λάθος, το 11 είναι κλπ
Μηχανικός: το 3 είναι, το 5 είναι, το 7 είναι, το 9 είναι, το 11 είναι, το 13 είναι, το 15 είναι
Προγραμματιστής: το 3 είναι, το 5 είναι, το 7 είναι, το 7 είναι, το 7 είναι, το 7 είναι
Βιολόγος: το 3 είναι, το 5 είναι, το 7 είναι, το 9 (δεν έχουν βγει τα αποτελέσματα ακόμη)
Στατιστικολόγος: Ας δοκιμάσουμε μερικούς τυχαία εκλεγμένους αριθμούς: το 23 είναι το 17 είναι, το 11 είναι.
Πωλητής Η/Y: το 3 είναι, το 5 είναι, το 7 είναι, το 9 θα γίνει στην επόμενη version.

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,202 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 21:00, 07-08-10:

Μαθηματικές μοιχείες

Ένας μαθηματικός στέλνει το παρακάτω γράμμα στην σύζυγό του:

Αγαπητή μου σύζυγε,
όπως ξέρεις είσαι 54 ετών και έχω ανάγκες που δεν μπορείς
να μου καλύψεις. Κατά τα άλλα χαίρομαι που σε έχω σύζυγο.
Ελπίζω να μην σε πειράξει, αλλά την ώρα που θα λάβεις
αυτό το γράμμα εγώ θα είμαι στο χλιδάτο ξενοδοχείο "Όλυμπος"
με την 18-χρονη βοηθό μου. Σπίτι θα έρθω μετά τα μεσάνυκτα.
Ο σύζυγός σου

Πηγαίνοντας στο ξενοδοχείο βρήκε ένα fax:

Αγαπητέ μου σύζυγε,
όπως ξέρεις και εσύ είσαι 54 χρονών και την ώρα που
θα λάβεις αυτό το γράμμα εγώ θα είμαι στο χλιδάτο ξενοδοχείο
"Αστέρια" με τον 18-χρονο νεαρό που καθαρίζει την πισίνα.
Όπως ξέρεις σαν μαθηματικός που είσαι, το 18 μπαίνει
στο 54 πιό πολλές φορές από όσες το 54 στο 18.
Λοιπόν μην με περιμένεις

12 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 15:22, 27-08-10:

Χμμμ... για δείτε αυτό:

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Φιλιον_Τερας
Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.

O Φιλιον_Τερας έγραψε στις 21:19, 13-09-10:

δεν ειναι μαθηματικα αλλα φυσικη.

The bartender says, "Sorry, we don't serve noble gases here."

Helium doesn't react.

A superconductor walks into a bar. The bartender says "we don't serve superconductors here." The superconductor leaves without putting up any resistance.

A higgs-boson walks into a church. The priest says "higgs-bosons aren't allowed in here." The higgs-boson says "but without me, how can you have mass?"

To get to the other side.

Why did the tachyon cross the road?

Schrodinger's cat walks into a bar and doesn't.

A parasite walks into a bar. The bartender says "we don't serve your kind in here." The parasite says "well you're not a very good host."

A neutrino walks into a bar. The bartender says "we don't serve neutrinos in here." The neutrino says "I was just passing through."

Παράθεση

baki (Aντώνης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη baki
Ο Aντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 327 μηνύματα.

O baki έγραψε στις 12:16, 31-10-10:

1=3*1/3=3*0.33333333...=0.99999

Παράθεση

anna123 (Άννα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη anna123
H Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 66 μηνύματα.

H anna123 έγραψε στις 17:14, 20-08-11:

Προβλημα:
Η μητερα ειναι 21 χρονια μεγαλυτερη απο το παιδι. Σε εξι χρονια η ηλικια της μητερας θα ειναι πενταπλασια του παιδιου. Που βρισκεται ο πατερας?

Μη βιαζεστε να δειτε τη λυση!

Λοιπον, εστω Χ η ηλικια της μητερας και Υ η ηλικια του παιδιου.
Χ = 21 + Υ(1)
Χ + 6 = 5*(Υ + 6)(2)
Απο (1) και (2) εχουμε: 21 + Υ + 6 = 5*Υ + 30
Αρα Υ = -3/4 του χρονου ή Υ = -9 μηνες.

Συνεπως ο πατερας βρισκεται πανω απο τη μητερα...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη anna123 : 20-08-11 στις 17:24.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Protagonist

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Protagonist
Ο Protagonist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 20 μηνύματα.

O Protagonist Moonlight sonate έγραψε στις 13:09, 17-10-11:

-Γιατί ο Αι-Βασίλης είναι φανταστικός;
-Γιατί,είναι " i "

...Παγώσαμε!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

18 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Protagonist

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Protagonist
Ο Protagonist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 20 μηνύματα.

O Protagonist Moonlight sonate έγραψε στις 13:13, 17-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Χμμμ... για δείτε αυτό:

Κινέζικη μέθοδος πολλαπλασιασμού

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alekossssss

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη alekossssss
Ο alekossssss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 13 μηνύματα.

O alekossssss έγραψε στις 13:56, 18-10-11:

ΘΜΤ και 3 Rolle

το 2κ+κ = 3000 δεν επιασα! :/

Παράθεση

Signor Positivo

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Signor Positivo
Ο Signor Positivo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 135 μηνύματα.

O Signor Positivo talks in maths, buzzes like a fridge έγραψε στις 16:29, 14-12-11:

i says to π: Be rational.
π says to i: Get real.

Παράθεση

blackgirl (Take care of the one you love)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη blackgirl
H Take care of the one you love αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 198 μηνύματα.

H blackgirl έγραψε στις 17:05, 14-12-11:

Ερμηνεία λέξεων που θα ακούσετε σε ένα αμφιθέατρο μαθηματικού τμήματος :

ΠΡΟΦΑΝΩΣ = Έχει 7 πίνακες απόδειξη και βαριέμαι να τη γράψω

ΤΕΤΡΙΜΜΕΝΟ = Άμα δεν ξέρεις να το βγάζεις αυτό, είσαι σε λάθος τμήμα

ΧΩΡΙΣ ΒΛΑΒΗ ΤΗΣ ΓΕΝΙΚΟΤΗΤΑΣ = Τώρα σιγά μην κάθομαι να σου εξηγώ τα πάντα, βρές τα υπόλοιπα και τις συνέπειες μόνος σου

ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΕΥΚΟΛΑ ΝΑ ΔΕΙΞΟΥΜΕ= …αλλά θα μας πάρει περίπου δύο βδομάδες και -πάλι- βαριέμαι

ΑΥΤΟ ΕΛΕΓΞΤΕ ΤΟ ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ = Ρε πόσο μα πόσο βαριέμαι. Άσε που δεν είμαι σίγουρος για το τι θα βγεί..

ΚΟΜΨΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗ = Αυτός που τη σκέφτηκε έκανε ένα λογικό άλμα ίσα από δω μέχρι την Αυστραλία, είχε τρελλή φαντασία και κατάφερε να αποδείξει αυτό το απίστευτο πράμα σε λιγότερο από 10 γραμμές

Η ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΠΑΡΑΛΕΙΠΕΤΑΙ = Εκτός του ότι δεν είμαι σίγουρος πως τη θυμάμαι απ έξω, βαριέμαι κιόλας.

14 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Signor Positivo

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Signor Positivo
Ο Signor Positivo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 135 μηνύματα.

O Signor Positivo talks in maths, buzzes like a fridge έγραψε στις 14:44, 15-12-11:

^_^

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  HappyFaceMath.gif
Εμφανίσεις:  385
Μέγεθος:  18,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  tumblr_lj9h3ymLp61qzu326o1_500.jpg
Εμφανίσεις:  107
Μέγεθος:  43,6 KB  
Παράθεση

isabella

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη isabella
H isabella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 53 μηνύματα.

H isabella και τα μυαλά στα κάγκελα! έγραψε στις 13:31, 19-01-12:

απάντηση από εξετάσεις... πάρτε μάτι...(ελπίζω να φαίνεται καλά!...)
υ.γ. μάλλον ο καθηγητής είναι άντρας(ή γυναίκα με χιούμορ!!!)...αλλά ποιος ξέρει?!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  a97319_g202_8-woman.jpg
Εμφανίσεις:  159
Μέγεθος:  22,6 KB  
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη isabella : 19-01-12 στις 21:47. Αιτία: χεχεχε...
Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη parafernalia
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 14:39, 19-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από isabella
απάντηση από εξετάσεις... πάρτε μάτι...(ελπίζω να φαίνεται καλά!...)
υ.γ. μάλλον ο καθηγητής είναι άντρας...αλλά ποιος ξέρει?!
Ωραίο αλλά έχει ένα λάθος. Θα έπρεπε να γράψει: Woman = |Problems|
Είναι απόλυτο το πρόβλημα!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

isabella

Νεοφερμένος

H isabella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 53 μηνύματα.

H isabella και τα μυαλά στα κάγκελα! έγραψε στις 21:49, 19-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από parafernalia
Ωραίο αλλά έχει ένα λάθος. Θα έπρεπε να γράψει: Woman = |Problems|
Είναι απόλυτο το πρόβλημα!
χεχεχε...μπορεί να χεις και δίκιο!!!.... εσύ ξέρεις!!!

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici έγραψε στις 02:21, 21-01-12:

Παράθεση

isabella

Νεοφερμένος

H isabella και τα μυαλά στα κάγκελα! έγραψε στις 20:03, 24-01-12:

http://www.i-diadromi.com/2011/05/15.html
εδώ για περισσότερες "ό,τι να 'ναι" απαντήσεις.
εμένα αυτά τα ανέκδοτα μου άρεσαν πολύ,αλλά όταν τα είπα και στην παρέα μου δεν ξετρελάθηκαν κιόλας. Άσε που με κοίταζαν κάπως!...
δεν πειράζει όμως!!!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

pas

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη pas
H pas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H pas έγραψε στις 17:13, 26-01-12:

άσχετο αλλά το e πώς προφέρεται; 'ι' , 'ε' , 'έψιλον'?

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 17:38, 26-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από pas
άσχετο αλλά το e πώς προφέρεται; 'ι' , 'ε' , 'έψιλον'?
Εψιλον οχι, εχω ακουσει και τα δυο αλλα, κυριος το ε. Σε δεδομενα ελλαδας παντα.

Παράθεση

pas

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη pas
H pas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H pas έγραψε στις 14:22, 31-01-12:

Και εγώ ε το έλεγα μέχρι που ένας μαθηματικός επέμενε στο ι...Μου είπε : τί Εεεε....????

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 19:28, 31-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από pas
Και εγώ ε το έλεγα μέχρι που ένας μαθηματικός επέμενε στο ι...Μου είπε : τί Εεεε....????
Το ι προερχετε απο την αγγλικη προφορα του e, λογικο μου ακουγετε να ειναι το σωστο. Εγω απο συνιθια το λεω ε, ετσι το εμαθα απο την καθηγητρια που είχα τοτε, ετσι μου εμεινε, αλλα δεν μου εχει πει ποτε κανεις κατι ως προς την προφορα. Ειναι ασυμαντο αλλωστε η προφορα. Σκεψου οτι σε ολο το γυμνασιο και λυκειο μαθενεις το ημ και συν τα οποια στο πανεπιστιμειο χρησιμοποιουνται ως sin και con. Μην κολας στην προφορα, το νοημα ειναι το θεμα!

Παράθεση

antonisk (Αντώνης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη antonisk
Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 32 μηνύματα.

O antonisk έγραψε στις 20:55, 31-01-12:

βεβαια το πιο αστειο εδω ειναι το σχολιο απο κατω

Παράθεση

Deutsch... Lover (Everl)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Deutsch... Lover
H Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,281 μηνύματα.

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 17:37, 13-12-12:

Οταν οι μαθηματικοι εχουν κεφια ειναι θεοι!

Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,386 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 18:55, 13-12-12:

Οι μαθηματικοί είναι οι καλύτεροι από όλους. Οι άνδρες. Γιατί μαθηματικός και γυναίκα μόνο νεύρα μπορεί να σου σπάσει.

Anyway, μια φορά ξεκίνησε να κάνει μια διαίρεση ο μαθηματικός μας στον πίνακα (στο πανεπιστήμιο) και αφού το σκέφτηκε λίγο είπε: "Πρέπει να κάνω επανάληψη την διαίρεση". Περιττό να πω ότι πέσαμε από τα γέλια.

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

φρι

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη φρι
H φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 1,297 μηνύματα.

H φρι σκέφτομαι άρα πεινάω. έγραψε στις 20:00, 13-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από gandalf

χιχι τόνος!
πως γελαει ενας χημικος?

πεχα-χα

Παράθεση

Katerina 93*

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Katerina 93*
H Katerina 93* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 16 μηνύματα.

H Katerina 93* έγραψε στις 20:47, 13-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από Johnny15
Οι μαθηματικοί είναι οι καλύτεροι από όλους. Οι άνδρες. Γιατί μαθηματικός και γυναίκα μόνο νεύρα μπορεί να σου σπάσει.

Anyway, μια φορά ξεκίνησε να κάνει μια διαίρεση ο μαθηματικός μας στον πίνακα (στο πανεπιστήμιο) και αφού το σκέφτηκε λίγο είπε: "Πρέπει να κάνω επανάληψη την διαίρεση". Περιττό να πω ότι πέσαμε από τα γέλια.
Πω πω ξεκαρδιστικο...πονεσε η κοιλια μου μιλαμε...μαθηματικος και αστεια ειναι δυο ακρα αντιθετα..

Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,386 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 21:11, 13-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από Katerina 93*
Πω πω ξεκαρδιστικο...πονεσε η κοιλια μου μιλαμε...μαθηματικος και αστεια ειναι δυο ακρα αντιθετα..
Φυσικά και δεν σου φάνηκε αστείο. Δεν μπορούν να γραφούν όλα τα αστεία με λόγια. Μερικά περιέχουν εκφράσεις προσώπου και καταστάσεων. Τέλος πάντων, οι μαθηματικοί τα σπάνε.

Παράθεση

Deutsch... Lover (Everl)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Deutsch... Lover
H Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,281 μηνύματα.

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 21:25, 13-12-12:

Ο μαθηματικος μας ειναι αστερι! Με χιουμορ! Και μια χαρα! Τον λατρευω και τον αγαπω πολυ! Τα ανεκδοτα του δεν τα λεει κανεις! Μπραβο κυριε!

Παράθεση

~Melania~ (Insomnia ♥)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ~Melania~
H Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Στρατιωτικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,784 μηνύματα.

H ~Melania~ ஜீBelieve me when I say...I loυe yoυ... έγραψε στις 12:56, 14-12-12:

Εγώ συμφωνώ ότι οι μαθηματικοί έχουν χιούμορ και επίσης είναι όλοι-σχεδόν- φοβεροί άνθρωποι! Καλά εγώ λατρεύω τον μαθηματικό στο φροντιστήριο!! Βασικά Α',Β' και Γ' Λυκείου του έχουμε αδυναμία! Χτες που στολίζαμε το δέντρο στο φροντιστήριο, όταν του έδωσαν να βάλει μπάλα, έβγαλε μια καρτούλα από το μπουφάν του και μας διάβασε την ευχή του:
<<Έστω x το 2012, ευτυχισμένο το x+1>>.

Σκάσαμε όλοι στα γέλια, αυτός ο άνθρωπος είναι φοβερός

Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μάξιμος
Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 1,486 μηνύματα.

O Μάξιμος έγραψε στις 13:57, 14-12-12:

Κάπου, κάποτε, κάτι είχα ακούσει από κάποιον Φυσιομαθηματικό…για να αποδείξει το πυθαγόρειο θεώρημα.

Και μια που τα’αναφέραμε για τον πούς της καθέτου, ας κάνουμε αρχή δια μάθημα.

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 14:15, 14-12-12:

On topic,άν και είναι καμένο...

Πώς πλένει ένας μαθηματικός τα πιάτα;
Πλένει το πρώτο και λέει,παρομοίως τα υπόλοιπα

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 14-12-12 στις 19:50. Αιτία: split μηνύματος για μεταφορά μέρους του εκτός θέματος
Παράθεση

Λιβία Αυγούστα

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Λιβία Αυγούστα
H Λιβία Αυγούστα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 408 μηνύματα.

H Λιβία Αυγούστα έγραψε στις 14:49, 14-12-12:

Οι μαθηματικοι και το χιουμορ ειναι δυο δρομοι παραλληλοι,δεν προκειται να συναντηθουν ποτε.

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 14:51, 14-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από Λιβία Αυγούστα
Οι μαθηματικοι και το χιουμορ ειναι δυο δρομοι παραλληλοι,δεν προκειται να συναντηθουν ποτε.
Εξαρτάται απο την καμπυλότητα του χώρου στο οποίο χαράζεις τις παραλλήλους

Πώς βγαίνει ένας μαθηματικός απο ένα δωμάτιο χωρίς εξόδους;
Έστω πόρτα

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

antonisd95

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη antonisd95
Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 619 μηνύματα.

O antonisd95 find what you love and let it kill you έγραψε στις 14:55, 14-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από Λιβία Αυγούστα
Αν δεν κατανοούσα το χιούμορ των μαθηματικών, τότε θα είχα την ίδια άποψη.

Παράθεση

φρι

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη φρι
H φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 1,297 μηνύματα.

H φρι σκέφτομαι άρα πεινάω. έγραψε στις 18:20, 14-12-12:

ομοίως*

οτ: ποσα παιδια ειχε ο Βolzano?

-τουλάχιστον ένα

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 19:38, 14-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από bueno
ομοίως*

οτ: ποσα παιδια ειχε ο Βolzano?

-τουλάχιστον ένα
"Only two of their twelve children lived to adulthood"

Μαλλον ειχε την εμονη οτι "Τουλαχιστων ενα" θα επιζησει!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    env

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους