Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 77,680 εγγεγραμμένα μέλη και 3,028,366 μηνύματα σε 91,609 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 941 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Αχ αυτοί οι γονείς...

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,359 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 22:04, 27-02-07:

Λοιπόν! Μετά από κουβεντούλα με μία αγαπημένη συντρόφισσα... είπαμε να μπει αυτό το θέμα:

Πώς βλέπετε κάποια εκνευριστικά πράγματα, στη σχέση σας με τους γονείς σας;

Μικρές λεπτομέρειες, που όμως μας κάνουν να θέλουμε να βαράμε το κεφάλι στον τοίχο, αλλά άντε να τους τις εξηγήσεις...

Δε μιλάμε για το ότι η μαμά ακόμα να μάθει να ανοίγει το κινητό της, μιλάμε για τη σχέση σας...
Πχ ακόμα ρωτάνε πού πάτε, όταν βγαίνετε το Σαββατόβραδο; κλπ...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 22:05, 27-02-07:

Και για να συνεχίσω κάτι που έλεγα με την Ίο-ιο, αλλά και να αρχίσω το θέμα...

Δεν μπορώ να μου μιλάνε σα να είμαι πεντάχρονο!!!!
Να σου μιλάνε συνέχεια και πολύ έντονα οι γονείς σου, σα να είσαι ακόμα πεντάχρονο;;;
"άαααχου, πληρώθηκεεεε!!! ο πρώτος της μισθόοοοος!!!"
ή
"φτερνίστηκες; γιατί φτερνίστηκες; τρέχα να βάλεις κάτι μην κρυώσεις!!"
(hint: εγώ είμαι σε άλλη χώρα και μιλάμε από το τηλέφωνο...)
αλλά στην τελική, έχω να τους δω ενάμιση μήνα, μιλάμε κάτι λεπτά την ημέρα...
και τελικά είμαι ξινή, γιατί με εκνευρίζουν!!!
Κι όταν μου λείπουν και θέλω να μιλήσουμε να σαχλαμπουρδίσουμε, είμαι στη δουλειά, πχ...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 22:09, 27-02-07:

δε θέλω να σε απογοητεύσω αλλά και σαράντα να φτάσεις κι αυτοί εξηνταφεύγα.. τα ίδια θα σου λένε και θα σου κάνουν

αντι να εκνευρίζεσαι και να χαλιέσαι... άρχισε να το βλέπεις διασκεδαστικά και σαν παιχνίδι...
σε μένα τουλάχιστον έπιασε

Οι ΕΛΛΗΝΕΣ γονείς... είναι έτσι... δεν αλλάζουν...
Προσωπικά δε με χαλάει μωρέ... από κάποια στιγμή και μετά τουλάχιστον που συνειδητοποίησα πόσο "μεγάλα" είναι για αυτούς κάποια γεγονότα που για μένα είναι απλά Ok.

Απο ενδιαφέρον κι αγάπη το κάνουν...
Και ειδικά οι δικοί σου οι γονείς που είσαστε τόσο δεμένοι

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 22:11, 27-02-07:

Ξέρεις τι γίνεται όμως;
Είμαι μακριά, έχω καταφέρει κάποια μικρά πράγματα μόνη μου...
Κι ενώ θέλω μία αναγνώριση, αλά "μεγάλος άνθρωπος που ωρίμασε", γιατί αν μη τι άλλο έχω παιδευτεί...

να η φωνή της μίνι μάους, να λέει πότε ήμουν μικ'ό κο'ισάκι, με ξανθιά πλεξούδα, που έτρεχε στον κήπο...

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη io-io
H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε στις 22:11, 27-02-07:

(Αυτο το συντροφισσα θα το δει η Μισελ και θα μας μπαναρει)

Και για να μπουμε στο θεμα, να πω κι εγω....

Η μαμα μου γενικα η πιο νορμαλ στη σχεση μας. Αλλα, αν την πιασει υπερπροστατευτικοτητα, θα την πιασει για τα καλα, και γινεται χειροτερη απο τον μπαμπα μου. Αλλα ευτυχως αυτο γινεται μια φορα στο τοσο!

Ας πω τι κανει ο μπαμπας μου:

1) Τηλεφωνο, καθε μερα, μπορει και δυο φορες τη μερα. (και οι δυο το κανουν αυτο βασικα)
2)Τεραστιο αγχος για τη σχολη, για το αν διαβαζω, για το πως νιωθω, μηπως με στενοχωρει κατι, μηπως δεν περναω καλα (4 χρονια ειμαι εξωτερικο και ακομα!!)
3)Θελει να με επισκεπτεται πολυ συχνα, 2-3 φορες το χρονο (εννοειται εγω χριστουγεννα, πασχα, καλοκαιρι ειμαι σπιτι μας, και για πολυ καιρο καθε φορα), ΕΙΔΙΚΑ τις περιοδους που εχω διαβασμα για να μου κανει παρεα και να σιγουρευτει οτι δεν εχω κανενα προβλημα, δεν αγχωνομαι υπερβολικα κλπ.
4)Οταν ειμαι σπιτι μας, μετα τις 2 βδομαδες αρχιζει να νομιζει οτι ειμαι 16 παλι, με αποτελεσμα να μου κανει ελεγχο στο τι κανω, που το κανω, που παω, με ποιον, και τι ωρα γυριζω. Και να κριτικαρει τα κλαμπ, τον τροπο ζωης μου και τις παρεες μου.

Ουφ! Εγω ειμαι υπερβολικη μετα???

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 22:13, 27-02-07:

Να είσαι σίγουρη ότι ξέρουν πάρα πολύ καλά τι μικρά και τι μεγάλα επιτεύγματα έχει κάνει το βλαστάρι τους
Αν μπορούσες να τους ακούσεις κάποια στιγμή να μιλάνε για σένα σε τρίτα πρόσωπα τότε ίσως θα καταλάβαινες πόσο σε εκτιμούν, πόσο σε θαυμάζουν και πως κρυφοδακρίζουν και φουσκώνουν απο περηφάνια για το πόσο καλά τα καταφέρνεις

Για αυτούς θα είσαι πάντα το μικρό τους ρε....
Αν όμως πρέπει να μιλήσουν σε άλλους για σένα, εκεί θα δεις διαφορά!

edit
io io μου αυτά τα κάνει και ο δικός μου μπαμπας, που ζούμε μια ώρα δρόμο μακρυά και είμαι και 15 χρόνια μεγαλύτερη σου παντρεμένη με δικό μου σπίτι τα τελευταία δέκα χρόνια

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε στις 22:17, 27-02-07:

@ Γιδι: Καλα, αυτο που λεει η ΚουΕ σιγουρα ισχυει! Αλλα καταλαβαινω και σενα απο την αλλη, ειναι λιγο σπασιμο να σε κανουν να νιωθεις σαν να εισαι ακομα παιδακι....

Παράθεση

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη theio_vrefos
Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 490 μηνύματα.

O theio_vrefos έγραψε στις 22:18, 27-02-07:

μόνο οι δικοί μου γονείς είναι cool και μη καταπιεστικοί?

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io έγραψε στις 22:21, 27-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από theio_vrefos
μόνο οι δικοί μου γονείς είναι cool και μη καταπιεστικοί?
Δεν ειναι ακριβως καταπιεστικοι... Ειναι ομως υπερπροστατευτικοι, και θεωρουν νομιζω οτι εχουν πολλα περισσοτερα δικαιωματα στη ζωη μου απο οσα πιστευω εγω οτι εχουν. Ειναι κλασσικο στυλ Ελληνων γονιων δηλαδη, και εχοντας ζησει και τοσο καιρο εξω, μου τη δινει λιγο. Βλεπω ας πουμε τη διαφορα με τους γονεις του φιλου μου, που τον λατρευουν μεν αλλα δεν του κανουν καθολου ελεγχο!

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 22:23, 27-02-07:

Μα δεν είναι καταπιεστικοί, κι εγώ εννοείται ότι συμφωνώ με την Κουέ...
Άλλωστε τους ακούω, πώς λένε φωναχτά, πώς έμαθα σε μερικούς μήνες γερμανικά, και πήγα μόνη μου σε μία χώρα, με την οποία ουδέποτε είχαμε επαφή, έκανα αιτήσεις κλπ μόνη μου, βρήκα το μεταπτυχιακό, πέρασα, το τελείωσα...
Αλλά κι αυτό, κάπου μου τη δίνει!!!

Δεν ξέρω αν ήθελα κάτι άλλο, ή αν απλά έτσι θα 'ναι, όοοπως και να φερθούν...

Παράθεση

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 490 μηνύματα.

O theio_vrefos έγραψε στις 22:25, 27-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από io-io
Δεν ειναι ακριβως καταπιεστικοι... Ειναι ομως υπερπροστατευτικοι, και θεωρουν νομιζω οτι εχουν πολλα περισσοτερα δικαιωματα στη ζωη μου απο οσα πιστευω εγω οτι εχουν. Ειναι κλασσικο στυλ Ελληνων γονιων δηλαδη, και εχοντας ζησει και τοσο καιρο εξω, μου τη δινει λιγο. Βλεπω ας πουμε τη διαφορα με τους γονεις του φιλου μου, που τον λατρευουν μεν αλλα δεν του κανουν καθολου ελεγχο!
βρε δεν αναφερόμουν μόνο σε εσένα, ήταν γενικότερο σχόλιο

Πάντως περισσότερο για τους γόνεις του φίλου σου μου μοιάζουν οι δικοί μου και μάλλον τους οφείλω πολλά από όσα έχω γίνει.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 22:28, 27-02-07:

Να πω και κάτι άλλο; Για μένα, προσωπικά, παίζει αυτό ρόλο και στη μελαγχολία μου, αν και όταν έχω!

Και, για να κάνω μία λίστα, αλά ίο-ίο...

1. Τα υποκοριστικά πάνε κι έρχονται! Το κοριτσάκι, το μω'άκι (ναι, το "ρ" δεν το συμπαθούμε), το κουτσουνάκι, λουλουδάκι, μωρό μας, κλπ κλπ...
2. Αντίδραση αλά "στρουμφάκια που πήραν lsd", όταν πετύχω κάτι, πχ αν μου έρθει το χαρτί του πτυχίου, αν μάθω ότι πέρασα κάποια εξέταση, αν με δεχτούν για κάτι κάπου...
3. Αντίδραση αλά "στρουμφάκια που πήραν lsd", όταν θεωρήσουν ότι πέτυχα κάτι, πχ βρήκα διαμέρισμα, πήρα τον πρώτο μου μισθό, έκανα το ταπεράκι μου για αύριο, έλαβαν τις φωτογραφίες από κάποια εκδρομή μου, έχει όντως μία αγελάδα έξω από το παράθυρο του δωματίου του ιχλίμπεντιχ!!!

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io έγραψε στις 22:29, 27-02-07:

βρε δεν αναφερόμουν μόνο σε εσένα, ήταν γενικότερο σχόλιο

Πάντως περισσότερο για τους γόνεις του φίλου σου μου μοιάζουν οι δικοί μου και μάλλον τους οφείλω πολλά από όσα έχω γίνει.
Το καταλαβα, απλα ειπα να απαντησω ετσι κι αλλιως!

Για να μην παρεξηγηθω, δεν εχω μεγαλα παραπονα απο τους γονεις μου. Απλα ειναι λιγο υπερβολικοι! Γενικα πιστευω οτι πρεπει, ειδικα απο ενα σημειο και μετα, να δωσεις πολλες ελευθεριες στο παιδι σου, οπως π.χ. οι γονεις σου η οι γονεις του φιλου μου.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 22:31, 27-02-07:

Άρα, να κάνω μία άλλου είδους λίστα, πριν πάω για ντους;

Μας "εκνευρίζουν" σαχλαμάρες, αλά...
1. Υπερπροστατευτικότητα
(μην κρυώσεις, έχει μόνο 30 βαθμούς έξω... τρως καλά; μήπως παρακουράζεσαι; να σου στείλω λάδι και βιταμίνες, ναι; έρχομαι να σε δω...ξανά!)
2. Χαζοχαρουμενία
2α. ...για χαζά θέματα, βλ. μαγείρεψα το πρώτο μου παστίτσιο
2β. για θέματα, για τα οποία θα 'θελες "μεγαλίστικα" συγχατηρήτια, βλ επιτεύγματα.
... άλλος;

Παράθεση

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

O theio_vrefos έγραψε στις 22:33, 27-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από io-io
Το καταλαβα, απλα ειπα να απαντησω ετσι κι αλλιως!

Για να μην παρεξηγηθω, δεν εχω μεγαλα παραπονα απο τους γονεις μου. Απλα ειναι λιγο υπερβολικοι! Γενικα πιστευω οτι πρεπει, ειδικα απο ενα σημειο και μετα, να δωσεις πολλες ελευθεριες στο παιδι σου, οπως π.χ. οι γονεις σου η οι γονεις του φιλου μου.
πάντως εγώ βλέπω τους γονείς μου και αναρωτιέμαι πως τα καταφέρνουν.

πιστεύω ότι δε πρόκειται να είμαι τόσο καλός στα παιδιά μου όσοι αυτοί.

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io έγραψε στις 22:37, 27-02-07:

πάντως εγώ βλέπω τους γονείς μου και αναρωτιέμαι πως τα καταφέρνουν.

πιστεύω ότι δε πρόκειται να είμαι τόσο καλός στα παιδιά μου όσοι αυτοί.
Ειμαι σιγουρη, οτι κατι θα εχεις μαθει απο αυτους! Οποτε μην ανησυχεις!

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,499 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 23:45, 27-02-07:

Εγώ δεν έχω ιδιαίτερα προβλήματα με τους γονείς μου. Έχουμε πολύ καλή σχέση. Δεν θα μου πουν σχεδόν ποτέ όχι και ούτε ποτέ θα μου ζητήσουν λογαριασμό για οτιδήποτε. Έχει τύχει στην εφηβεία να γίνω λιώμα και να έρθει ο πατέρας μου να με μαζέψει χωρίς να με "μαλώσει". Μην φανταστείτε βέβαια ότι η διαπαιδαγώγησή μου ήταν χύμα, αλλά οι γονείς μου έχουν τα δικά τους κριτήρια για το τι είναι "σφάλμα" και τι όχι.

Αυτό Γίδι που λες να ενθουσιάζονται με τα "καθημερινά" σου κατορθώματα και μένα το έχουν, αλλά δεν με ενοχλεί. Μου αρέσει και το αποζητάω.

Αυτά που με ενοχλούν είναι άλλα: το ότι δεν καταλαβαίνουν ορισμένα από τα όνειρά μου,ότι μερικά πράγματα που τα θεωρώ στόχους ζωής γι'αυτούς είναι ανούσιες τρέλες. Επίσης, μερικές φορές που η μάνα μου μου φέρεται δημόσια σα να είμαι σκ@το. Ας πούμε να περπατάμε στον δρόμο και να αρχίσει να φωνάζει "Αυτοκίνητο. ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ!". :mad17:

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 23:51, 27-02-07:

Αχ αχ... μαζί τους δεν κάνουμε και χώρια δεν μπορούμε...

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,814 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 00:22, 28-02-07:

Συνθήκες που καλύτερα να μην εξετάσουμε εδώ, με ανάγκασαν να ζω με τη μητέρα μου ...ξανά μετά από το διαζυγιό μου.

Εκεί να δείτε... Όχι μόνο μου φέρεται σαν μωρό [Έπλυνες τα χέρια σου για να φάμε;]αλλά και με τον τρόπο της μου δείχνει συνεχώς πόσο ανίκανη με θεωρεί να μεγαλώσω το παιδί μου...
Είναι εξοργιστικό. Ειδικά αν σκεφτεί κανείς πως τα πρώτα χρόνια της ζωής της κόρης μου, δεν είχα κανέναν να με βοηθήσει όταν ο άντρας μου εργαζόταν βράδυ και κοιμόταν τα πρωινά. Πέρασα αρρώστιες, ξενύχτια αλλά και την έμαθα τις πρώτες της λεξούλες, πως να τρώει μόνη της, πως να περπατάει...
Το χειρότερο όμως ήταν ένα βράδυ που η μικρή μου είχε ανεβάσει 40 πυρετό και ήταν μόλις 3ων ετών. Ήξερα πολύ καλά πως πρέπει να την κάνω ένα χλιαρό μπάνιο για να τη βοηθήσω και η μάνα μου (με τις παλιές της αντιλήψεις) μου την τραβούσε από τα χέρια φωνάζωντας: "Είσαι τρελλή θα το κάνεις χειρότερα το μωρό"...
Παρόλο αυτά, αν δεν ήταν εκείνη τα πράγματα θα ήταν πολύ δύσκολα για μένα. Ευτυχώς που υπάρχει ένας άνθρωπος που εμπιστεύομαι πως θα φροντίσει το παιδί μου όσο καλύτερα μπορεί τις ώρες (δυστυχώς είναι αρκετές) που εγώ εργάζομαι. Για τα υπόλοιπα, ...κάνω υπομονή.

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 10:10, 28-02-07:

Είναι ενοχλητικό να υπάρχουν αυτά τα «υπερπροστατευτικά» σχόλια, υποκοριστικά, συμβουλές... που να δείτε πόσο ενοχλητικό είναι όταν δεν θα υπάρχουn...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,390 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 10:11, 28-02-07:

Με χτυπάτε στο εβαίσθητο σημειο μου, ο γιατρός μου μου ειπε να πάω σε ψυχολόγο για να τους ξεπεράσω Η μάνα μου ειναι φορτική με κεινηγάει για να μην κυμάμε μέχρι τις 9 θέλει να κάνουμε γενικη στο σπίτι(μηλάμε για πλήσιμο χολιών μέχριπλήσιμο όλα τα ρούχα του σπιτιού) κάθε ευδομάδα, με πιέζει στην σχέση μου με τον άντρα μου, λέει να μην ειμαστε τόσο χύμα και να έχουμε νεβρο(αφού μας αρέσει έτσι τι πρόβλημα έχει), την ενοχλεί το ντύσιμό μου, τα κιλά μου, μου λέει να γίνω σαν την αδερφή μου(έξυπνη νυκοκοιρά μπλα μπλά μπλά)ενώ δεν βλέπει ότι εκείνη ειναι δυστηχισμάνη με τον γάμο της ενώ εγώ ευτυχισμένη. Επιδή εκείνη έχει πρόβλημα με τον πατέρα μου(και λυπάμε για αυτό) βάζει σπιουνιές σε μένα ότι θα μου φύγει επιδή δεν ειμαι σοβαρή οικογενιάρχης( δεν ήξερα να παντρευτώ και να βάλω κελεπία),Σταματάω εδώ γιατί αν τα πώ όλα θα χρειαστώ άπιρες σελίδες και δεν ξέρω τα νέυρα μου που θα φτάσουν

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,012 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 10:12, 28-02-07:

Εγω τα απολαμβανω τρελα ολα αυτα παντως! Δεν ειναι ιδιαιτερα κουραστικοι, ισως μονο στο θεμα της διατροφης γιατι συνηθως οοολο και καποιο προβλημα υγειας μου προκυπτει και εχει φοβηθει το ματι τους! Αλλα κατα τ'αλλα νομιζω οτι και οι χαρες τους για τα "κατορθωματα" μου ειναι σε ανεκτα και χαριτωμενα πλαισια, και η ανησυχια τους λογικη!

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,296 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 10:27, 28-02-07:

Εμένα λίγο με εκνευρίζει η μαμά μου μερικές φορές που τρώει ένα φλας πως κάτι πρέπει να αλλάξω (από χρώμα μαλλιών ως κάτι στον χαρακτήρα μου) κι εκεί που σηκώνω αμέριμνη το τηλέφωνο, ξαφνικά βρίσκομαι να μαλώνω γιατί δεν θέλω να κάνω αυτό που θέλει ΤΩΡΑ και καταλήγει η συζήτηση πάντα στο φοβερό απόφθεγμά "Είσαι ίδια ο μπαμπάς σου και δεν θα πας μπροστά στη ζωή σου, να με θυμηθείς!!" (βρισιά σχεδόν, αν σκεφτείς πως τον χώρισε όταν ήμουν 11 και δεν γουστάρει καθόλου τον χαρακτήρα του! ) για να απαντήσω εγώ "Και δεν χαίρεσαι που δεν πρόκειται ποτέ κανείς να σε κατηγορήσει πως πήγες με άλλον ενώ ήσουν παντρεμένη;" (Εκεί μου κλείνει το τηλέφωνο!)

Πέρα από την πλάκα.. η προστατευτικότητά της μερικές φορές είναι ανυπόφορη, αλλά εν μέρει την καταλαβαίνω επειδή είμαι και μοναχοπαίδι, αλλά κι επειδή μικρότερη είχα και κάποια προβλήματα υγείας (που τα ξεπέρασα, αλλά της έμεινε το χούι! ) Δεν θα την άλλαζα όμως με τπτ στον κόσμο και δεν υπάρχει άνθρωπος που να αγαπάω πιο πολύ!

Για τον μπαμπά μου δεν λέω κάτι, γιατί είναι ο πιο κουλ άνθρωπος που μπορεί να είχε κανείς μπαμπά - σε σημείο που μερικές φορές αναρωτιέμαι αν είναι όντως ο μπαμπάς μου ή ο κολλητός μου! Και για να καταλάβετε για πόσο κουλ φάση μιλάμε, οι φίλες μου τον παρακαλάνε να έρθει μαζί μας έξω για ποτό, ενώ όταν κυκλοφορούμε οι δυό μας μας περνάνε για ..γκόμενους και έτσι καταλήγω να κάνω συλλογή από ..δολοφονικά βλέμματα τύπου "τι-κάνει-το-πιπίνι-με-δαύτον-είπαμε;" (είναι 57, μοιάζει 45 όμως! )

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 18:58, 28-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από roumana
που να δείτε πόσο ενοχλητικό είναι όταν δεν θα υπάρχουn...

δυστυχώς.. το ζω...

Παράθεση

travel_lover

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη travel_lover
H travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 528 μηνύματα.

H travel_lover έγραψε στις 13:29, 02-03-07:

πληγέςςςς....

"που πάς;"- (στον διάολο!)
" μην αργήσεις" (όχι θα γυρίσω νωρίς...το πρωί!)
"μείνε λίγο μέσα να σε δούμε!" (δεν με χορτάσατε ολόκληρη βδομάδα;
"διακοπές με τον γκόμενο;; αποκλείεται!" (δεν σας ρώτησα απλά πληροφόρησα για να μην με ψάχνετε)
"παιδί μου κοιμήσου νωρίς, φάε καλά!" (6 χρόνια μόνη μου σε μικρότερη ηλικία τα κατάφερνα, λες τώρα να μην τα καταφέρω; )

"αυτές είναι οι αρχές μας!" (ακριβώς! οι αρχές ΣΑΣ! εγώ ποτέ δεν τις δανείστηκα!)

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

soydelsur

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη soydelsur
H soydelsur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.

H soydelsur έγραψε στις 13:50, 02-03-07:

Obsession έχει η μαμά μου για τη διατροφή μου.Τι θα φάω, πως θα το φάω,πως πρέπει να κάθομαι στο τραπέζι. Και με κυνηγάει μέχρι το ασανσέρ κρατώντας τις βιταμίνες(και ένα ποτήρι νερό στο άλλο)

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,073 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 13:53, 02-03-07:

Πέτα τη μαμά από το τραίνο ! 'Η άλλαξέ την. Κι όταν δεν μπορείς να την αλλάξεις σώπα και αδιαφόρησε. Κανονικό γράψιμο, ποτέ θυμός και τσακωμοί. Συνταγή αξεπέραστη. Δεν αλλάζουν οι γονείς, εμείς αλλάζουμε κι εμείς τους αλλάζουμε. Είναι πολύ πιο ανώριμοι και καθυστερημένοι, άλλη γενιά άλλα μυαλά. Πάει χάλασε ο κόσμος, δεν ξέρεις πια πως να μεγαλώσεις τους γονείς σου.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,625 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 15:31, 02-03-07:

Αχ, κι εμένα με αντιμετωπίζουν λίγο σαν μικρούλι, αλλά είναι οι γονείς μου!
Τουλάχιστον σιγά-σιγά βλέπουν ότι μεγαλώνω κι αυτό με χαροποιεί.

Βέβαια, ακόμα η μητέρα μου με ρωτά "πού θα πας;", "με ποιους;" κτλ. Αλλά να 'ναι καλά ο ντάντυ!

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη crazyhelen
H crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,262 μηνύματα.

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 15:44, 02-03-07:

Τα μοναδικά μου προβλήματα με τους γονείς μου, είναι ότι μετά το διαζύγιο έπεσαν δυστυχώς στη παγίδα του "κάνω τα παιδιά μου μπαλάκια". Έχω ακούσει πολλά και χαριτωμένα, αλληλο-κατηγορίες οι οποίες δεν έβγαλαν πουθενά παρά μόνο πλήγωσαν εμένα και την αδελφή μου.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 00:38, 17-09-07:

Βρε παιδιά, να ρωτήσω κάτι άλλο... ΚΑι θέλω ειδικά τις γνώμες όσων έχουν ή είχαν τους γονείς τους μαζί μέχρι και σε πιο μεγάλη ηλικία... Γιατί πιστεύω ότι πολύ λιγότεροι γάμοι χαλάνε πια όταν τα παιδιά έχουν περάσει τα 20-25...

Τσακώνονται;

Και, μετά... πώς νιώθετε εσείς;

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io έγραψε στις 00:55, 17-09-07:

Χμμ, ναι. Καλυτερα να μενεις απεξω σε τετοιες περιπτωσεις, ειδικα εαν δεν μενεις μαζι τους ειναι πιο ευκολο. Το προβλημα ειναι οταν αρχιζουν να σε μπλεκουν αυτοι....

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 09:16, 17-09-07:

Αυτή είναι η πλακα, εμενα ποτε δεν τσακώνονται μπροστά μας... και ειδικά όχι για κάτι σοβαρό. Μια for αμόνω τους έχω ζήσει μαλωμένους και ήταν για "ηλιτιο" λόγο... Ήταν απαίσιο όμως...

Απλά πιστεύω ότι παραείμαι ευαίσθητη... και επειδή ξέρω ότι το κρύβουν καλά από εμάς, αν είναι κάπως μεταξύ τους, λαμβάνω το παραμικρό μήνυμα πολύ έντονα και έχω ένα σφίξιμο...

Παράθεση

armonia (χριστινα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη armonia
H χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 51 μηνύματα.

H armonia έγραψε στις 10:18, 17-09-07:

Eγώ είμαι μικρή, μόλις 14 κ την επανάστασή μου την πέρασα στα 11 με 12...Βέβαια οι γονείς μου δεν ήξεραν πως να μου φερθούν κ συνέχεια μαλώναμεΤώρα όμως το έχω ξεπεράσει..ή σχεδόν..μερικές φορές νιώθω πολύ εκνευρισμένη το κρατάω μέσα μου για να μην τους στεναχωρήσω.. με το να κάνω φασαρία τι καταλαβαίνω??Αφού έτσι κι αλλιώς δεν θα καταλάβουν
Το ξέρω πως με αγαπάνε κ με νοιάζονται αλλά μου φαίνεται πως έχουν ξεχάσει τι πάει να πει έφηβος...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Oralee : 17-09-07 στις 10:37. Αιτία: Πεζοποίηση κεφαλαίων :)
Παράθεση

Paty

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Paty
H Paty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 192 μηνύματα.

H Paty έγραψε στις 10:27, 17-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από armonia
Το ξέρω πως με αγαπάνε κ με νοιάζονται αλλά μου φαίνεται πως έχουν ξεχάσει τι πάει να πει έφηβος...
Ακριβώς επειδή σε αγαπάνε και ξέρουν πως φέρεται ένας έφηβος(μη ξεχνάς ότι και αυτοί ήταν στη θέση σου και σκέφτονταν όπως εσύ) σου συμπεριφέρονται έτσι...Και συ όταν με το καλό μεγαλώσεις και γίνεις γονιός θα σκέφτεσαι όπως εκείνοι...(δε ξέρω βέβαια πως ακριβώς σου φέρονται αλλά φαντάζομαι όπως οι περισσότεροι γονείς εφήβων.)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Oralee : 17-09-07 στις 10:38. Αιτία: Πεζοποίηση κεφαλαίων σε quote :)
Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη suspiria
H ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,324 μηνύματα.

H suspiria έγραψε στις 13:53, 17-09-07:

Χμ..Εγώ αν μπορώ να περιγράψω τη σχέση με τους γονείς μου συνοπτικά αρχικά θα έλεγα οτι ο πατέρας μου δεν μιλάει πολύ και δεν είναι ο άνθρωπος που θα καθήσει να μου εξηγήσει και να μου δείξει, αλλά πάντα κατά κάποιο τρόπο νιώθω όταν συμφωνεί με αυτό που κάνω ή όχι. Επίσης μου δείχνει ποιο είναι το σωστό ακόμα και χωρίς να πει λέξη ή ακόμα και αν μου "υποδείξει" να κάνω το αντίθετο. Για παράδειγμα μπορεί να μη συμφωνεί να αγοράσω κάτι, δεν θα το πει ούτε θα διαφωνήσει, θα μου δώσει τα χρήματα, αλλά θα δείξει οτι δεν συμφωνεί με την κίνηση μου και μπορεί και έτσι αθόρυβα να με πείσει. Δηλαδή τις περισσότερες φορές με πείθει. Ύστερα όσον αφορά τη μητέρα μου δεν τα πάμε πολύ καλά. Τσακωνόμαστε συνέχεια και είναι ο μόνος άνθρωπος πάνω στον πλανήτη που με φέρνει εύκολα στο αμήν Πραγματικά, δεν συμφωνούμε καθόλου, γρινιάζει και φωνάζει για το παραμικρό, με ειρωνεύεται και με μειώνει και ποτέ μα ποτέ δεν πιστεύει οτι μπορώ να καταφέρω κάτι και τις περισσότερες φορές καταφέρνει να μου τα μεταδώσει αυτά. Επίσης ποτέ δεν με παίρνει στα σοβαρά. Έχω βρεθεί σε άσχημες καταστάσεις και δεν έχει δείξει το παραμικρό ενδιαφέρον, νόμιζε οτι κάνω πλάκα ή οτι επαναστατώ. Τελικά κάπως με αυτόν της τον τρόπο κατέληξα σε μικρότερες ηλικίες να αυτοκαταστρέφομαι, κάθε φορά και πιο σοβαρά, για να τραβήξω την προσοχή της..Την αγαπάω γιατί είναι μητέρα μου,και είναι ισχυρό επιχείρημα αυτό,αλλά την κατηγορώ οτι δεν μου φέρθηκε υπεύθυνα όταν ήμουν 12 ή 14 χρονών και ίσως να συνεχίζει να αδιαφορεί και τώρα. Μερικές φορές νομίζω οτι ακόμα την έχω ανάγκη ακόμα και αν δεν θέλω να το παραδεχτώ

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 19:29, 21-03-09:

Μμμμ... είμαι μάλλον λίγο περίεργη σε αυτό
μα μπορούν να με νευριάσουν σε απίστευτο βαθμό οι διάφορες παραλλαγές του ονόματός μου που φτιάχνει η μαμά μου κατα καιρούς (Κώννι, Κωννού, Κωννούλι, Κωννάκι- ο κατάλογος είναι ατελείωτος! )
και τα διάφορα υποκοριστικά που χρησιμοποιεί όταν θέλει να μου απευθυνθεί- αγάπη μου, λατρεία μου, κουτσούνι μου, το παιδάαααακι μου! γενικά θέλω να μου μιλάει λες και είμαι ένα χιουμαν μπιινγκ 20 ετών (που είμαι ..! :p) και όχι το τρίχρονο με τη σοκολάτα πασαλειμένη και τα μάγουλα τα έτοιμα για τσίμπημα! :p

Χμ, τι άλλο...

Το βλέμμα όταν φοράω κάτι που ξέρω πως θα μου πει "βάλε κάτι πιο χοντρό καλέ, θα κρυώωωσειιιιςς" και γενικώς η αντίθετη γνώμη που έχει για ό,τι βλέπει πάνω μου
τα σκουλαρίκια πολύ μακριά, η φούστα πολύ κοντή, η μπλούζα πολύ στενή...
το περίεργο είναι, ότι ποτέ δεν είναι! Μπορεί να δει τα ίδια ακριβώς μια άλλη μέρα, και να πει "Αχ, τι ωραία σου πάει!"

Αχ αυτοί οι γονείς, δε λες τπτ!

πς. JK, τι πάω και ξεθάβω... :p

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Μελιώ (-Το Νου Σου Στην- Αμέλεια)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Μελιώ
H -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 548 μηνύματα.

H Μελιώ το παπί έκανε πιπί στο Μισισιπή και έγραψε στις 01:45, 24-03-09:

Κοίτα να δεις τι ωραίο θεματάκι ξέθαψε η γλυκειά Καλυψώ και με έβαλε σε σκέψεις , και μου ' ρθε να φτιάξω ένα σενάριο από το μέλλον ......

Βρίσκεσαι λοιπόν Καλυψώ μου - και αναφέρομαι σε σένα για να έχουμε έναν βασικό πρωταγωνιστή στο σενάριο εντάξει ??- σε ένα λεωφορείο ουχί του πόθου , αλλά του χρόνου και μεταφέρεσαι 25 περίπου χρόνια μετά ...

Έχεις ένα υπέροχο γιο στην εφηβεία και συμβαίνουν τα εξής :
Φοράει ο γιος σου μονίμως στο δέρμα του το τσιπάκι που είναι υπολογιστής , κινητό , ανοιχτήρι κάρτα για το ερ - μπας κλπ
Και του λες :
- Βγάλε βρε αγόρι μου αυτό το μαραφέτι από το χέρι σου ακόμα δεν έχουν γίνει πολλές έρευνες δεν ξέρουμε τι ακτινοβολία έχει
Και απαντάει ο μικρός :
- Κάνε μας τη χάρη ρε μάνα , κάτσε εσύ στο καβουρδιστήρι σου... για να μπεις στο ερθε-νετ , άκου εκεί να χρησιμοποιεί ακόμα λαπτοπ , μα που ζεις ρε μάνααααα , το είδαν οι φίλοι μου και ντράπηκα , μπασκλασαρία ( σου βγήκε και μαγκιόρος ο μικρός .. )

Μετά από λίγο ετοιμαζεται να βγει και του λες
-Μη πας αγόρι μου από την 12η αερολεωφόρο γίνονται πολλά ατυχήματα με τα αερο-αυτοκίνητα τελευταία ,
και σου απαντάει :
- ωχου , λέμε αμάν πια !!! Πήγαινε εσύ με το ματρακά την SLK που σου είχε πάρει ο μπαμπάς όταν παντρευτήκατε από τις ασφάλτους , κάνε 850 ώρες για να φτάσεις στην Ανδρομέδα κι άσε μας εμάς στο 10 λεπτο να πίνουμε ήδη ένερτζυ ντρινγκ

- Πίιιιινεις και ένερτζυ ντριγκκκκ ??? Παιδάκι μου δεν έχουν γίνει έρευνες ακόμα.. μπλα, μπλα, μπλα....

Ναι ξέρω , είδα πολλές ταινίες επιστημονικής φαντασίας τελευταία και επειρεάστηκα , εκεί όμως που θέλω να καταλήξω είναι πως έτσι ήταν πάντα , κι έτσι θα είναι πάντα . Και οι παπούδες μας και οι γονείς μας κι εμείς κάπως έτσι θα είμαστε .
Από κει και πέρα βέβαια είναι σαφώς και θέμα παιδείας και προσωπικότητας του κάθε γονιού .
Γι αυτό θεωρώ πως μια πολύ σημαντική συνισταμένη στη ζωή γενικότερα είναι η μνήμη , να μην ξεχνάει δηλαδή κανείς πως είναι να είσαι 16 , 20 κλπ , αυτό θα βοηθούσε πάρα πολύ τις σχέσεις με τους γονείς μας .
Τελευταία διαπιστώνω μετά λύπης μου ότι ακόμα και νεαρά άτομα 25 ετών ξεχνούν πως είναι να είσαι 15 και τι δύσκολη ηλικία είναι .
Ένας άλλος πιστεύω πολύ σηματνικός παράγοντας είναι επίσης η ενσυναίσθηση , το να προσπαθείς έστω κι αν δεν έχεις βρεθεί στη θέση του άλλου , να έρχεσαι στη θέση του , θα βοηθούσε αμφότερες τις πλευρές κάτι τέτοιο, όχι μόνο στις οικογενειακές σχέσεις , αλλά και γενικότερα στις φιλικές , ερωτικές κλπ

Τέλος όσον αφορά όλα αυτά τα τόσο χαριτωμένα υποκοριστικά και χαιδευτικά που χρησιμοποιούν οι γονείς σας και σας νευριάζουν , παρόλο που οι πιο πολλές από εμάς τις γυναίκες χρησιμοποιούμε κατά κόρον ζουζουνοφράσεις στις ερωτικές μας σχέσεις , ένα έχω να δηλώσω ......... ας ζούσαν οι γονείς μου κι ας με φωναζαν κι αστραπόγιαννο........

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

15 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

C.M.

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη C.M.
H C.M. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 251 μηνύματα.

H C.M. έγραψε στις 06:28, 24-03-09:

Θυμάμαι παλιά μια μέρα που τα πήρα πολύ άσχημα. Ήταν μόλις είχα αρχίσει να μένω μόνη μου σε διαμέρισμα, πριν παντρευτώ, ήμουν γενικά καλά στην υγεία μου, εννοώ ότι δεν είχαν λόγο να ανησυχούν για κάτι κλπ. Δεν είχα κοιμηθεί το βράδυ, είχα βγεί με φίλους και επέστρεψα το πρωϊ, και ήθελα να κοιμηθώ κατά τη διάρκεια της ημέρας, αφού ήταν μια ωραία Κυριακή χωρίς υποχρεώσεις. Για μένα ήταν πολύ απλό να μην απαντώ στο τηλέφωνο και να βουτάω το κεφάλι στο μαξιλάρι να μην ακούω (θα μπορούσα επίσης να ήμουν στο μπάνιο, να είχα ξεχάσει το κινητό κάπου κλπ). Για τη μητριά μου όμως (ο πατέρας μου είναι πιο cool αλλά τον παρασύρει) σήμαινε ότι σώνει και καλά είχα πάθει κάτι, επειδή έτσι είναι το μυαλό της, πάει κατευθείαν στο χειρότερο κακό, στην καταστροφή. Οπότε αρχίζει ένας πανικός γι'αυτούς. Αρχικά με απανωτές κλήσεις. Πρώτα σε εμένα, μετά σε όλους ανεξαιρέτως τους γνωστούς μου που αυτοί ήξεραν. Μετά τα κουδούνια. Εγώ τον ύπνο το βαθύ εν τω μεταξύ. Κάποια στιγμή μέσα στον ύπνο μου ακούω το κουδούνι, συνειδητοποιώ ότι δεν είναι μέρος κάποιου ονείρου αλλά χτυπάει στ'αλήθεια, σηκώνομαι και ανοίγω χαλαρά, χωρίς να ξέρω καν τι ώρα ήταν, έτσι με μια αδιαφορία για το τι συμβαίνει στον κόσμο και περιμένοντας να επιστρέφω στο κρεβατάκι μου να συνεχίσω τον ύπνο μου. Και βλέπω:

1. Τη μητριά μου να κλαίει με λιγμούς.
2. Τον πατέρα μου να προσπαθεί να ανοίξει την πόρτα.
3. Μια από τις φίλες μου να είναι έτοιμη να καλέσει πυροσβεστική.
4. Δύο κουτσομπόλες γειτόνισσες.

Στη συνέχεια δεν μου μιλιόμασταν για 2-3 μέρες...

Κάποια στιγμή τους την είπα για τα καλά. Ότι αν πάθω κάτι θα φταίνε αποκλειστικά αυτοί για όλη την ένταση και το άγχος που με φορτώνουν να δίνω αναφορά ότι είμαι καλά. Είχα μετανιώσει βέβαια αλλά από τότε είναι πιο συγκρατημένοι, προσπαθούν να μη μου δείχνουν το άγχος και την έγνοια τους, τώρα που ήρθαν και έτσι τα πράγματα με την υγεία μου να με κρατάνε ήρεμη, ή κινούνται πιο παρασκηνιακά (μπορεί να παίρνουν τον άντρα μου τηλέφωνο να τον ρωτάνε γιατί δεν απαντώ και να τα παίρνει αυτός ) κλπ....

Δεν κατάφερα να γίνω γονιός αλλά έλεγα πάντα ότι όταν θα γινόμουν θα είμαι πιο χαλαρή σε σύγκριση με τους δικούς μου...

Παράθεση

Kassie

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kassie
H Kassie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Οδοντίατρος . Έχει γράψει 193 μηνύματα.

H Kassie έγραψε στις 11:59, 24-03-09:

Θέλω να πιστεύω ότι έχω καλή σχέση με τους γονείς μου (ειδικά αν σκεφτείς ότι με τη μαμά μου δουλεύουμε και μαζί και μένω και μαζί τους). Αλλά οι κλασικές ερωτήσεις "έφαγες??", "κοιμήθηκες??", "πάλι μέσα θα μείνεις??", "πάλι διαβάζεις??", "πότε θα παντρευτείς??" με τρελαίνουν!!!

Υ.Γ. Όσο για υποκοριστικά θα σας πώ μόνο αυτό: στο ιατρείο είμαι για όλους η "μικρή" (τι μικρή κοτζάμ γαϊδούρα???). Βοηθός: "Α, έχετε ραντεβού με τη μικρή, μια στιγμή να την ειδοποιήσω!!!"

Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη alis
H alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H alis έγραψε στις 23:32, 17-07-09:

Με εκνευριζει οταν αντι να με πουν με το ονομα μου με λενε με του αδερφου μου..(ο μπαμπας μου μονο απο αφηρημαδα) και επισης λενε τον αδερφο μου με το δικο μου....Φανταστειτε να ειχαμε και το ιδιο φυλο!!!!

Παράθεση

αδαμαντια52071 (νυσταλέα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη αδαμαντια52071
H νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,661 μηνύματα.

H αδαμαντια52071 έγραψε στις 14:04, 31-08-11:

Δυστυχως ή ευτυχως η μητερα μου ποτε δεν με φωναζει με υποκοριστικα.
Ο πατερας μου...ισως.....μερικες φορες...οταν εχει τα κεφακια του....

Ξερετε ,διαβασα και τις 4 σελιδες του θρεντ και ...πως να το πω.....ζηλεψα?

Και οι δικοι μου γονεις ανησυχουν και πιστευω νοιαζονται αλλα ειδικα το δευτερο δεν το δειχνουν και τοσο.Δεν συνηθιζουν να με υποστηριζουν λογου χαρη ,ουτε να μου χαιδευουν τα αυτια,αν πετυχω σε κατι ..δεν θα μου πουν μπραβο ή θα μου πουν ενα <<Μπραβο,συγχαρητηρια>> τελειως ξερα..
Θα πω ενα παραδειγμα...Φετος στην πρωτη λυκειου στο α τετραμηνο εβγαλα 19,5..Ενταξει,το χαρηκα πολυ...[Ακουγεται παιδικο το ξερω..]Οταν το ακουσαν μου ειπαν Συγχαρητηρια αλλα μετα ειπαν και γιατι πηρες Αρχαια 18 ?Αν ειχες παρει 19 θα ειχες 19,7.....

Γενικα ,δεν με υποστηριζουν ιδιαιτερα....Λες ,πως θελεις να πετυχεις στην ταδε υψηλη σχολη...(οχι ιατρικη ...) και σου λενε συνεχεια...καλα γραψε πρωτα και θα δουμε .....
Καταφερνεις κατι ..και μετα ακους....εεε καλα ...μην κανεις και ετσι....

Αυτο με στεναχωρει ιδιαιτερα...Οπως το γεγονος οτι ενω ολοι οι φιλοι/ες του υπερηφανευονται ΣΥΝΕΧΕΙΑ για τα παιδια τους και τα κατορθωματα τους εμενα οι δικοι οταν μιλανε για εμενα συνηθιζουν κ λενε :<<EE,ειναι καλη μαθητρια...Τα καταφερνει..Θα δουμε...>>

Οπως και το κανεις λοιπον,αυτο σου δημιουργεθ αργοτερα ανασφαλειες....Γιατι σκεφτεσαι απο μεσα σου και λες...<<Εχμ,για να λενε αυτα..Μαλλον δεν αξιζω για το Πολυτεχνειο ή την Κτηνιατρικη και πρεπει να προσγειωθω λιγο...>> ή σκεφτεσαι πως ολα τα αλλα παιδια ειναι εξυπνοτερα/ομορφοτερα/καλυτερα/πιο ευγενικα/πιο προσειλωμενα στους στοχους τους ....πιο ...πιο .....πιο ...και οτι εσυ εισαι ενα τιποτα....

Γι αυτο οσο και να σας ενοχλει και να σας σπαει τα νευρα ενδεχομενως ,αισθανθειτε και λιιιιιιιιιιιιιγο τυχεροι γιατι ειναι καλυτεροι το συναισθημα της δυσφοριας (απο υπερβολικη αγπη & φροντιδα) παρα της ελλειψης αυτων....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μάξιμος
Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 1,486 μηνύματα.

O Μάξιμος έγραψε στις 23:55, 31-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από alis
Με εκνευριζει οταν αντι να με πουν με το ονομα μου με λενε με του αδερφου μου..(ο μπαμπας μου μονο απο αφηρημαδα) και επισης λενε τον αδερφο μου με το δικο μου....Φανταστειτε να ειχαμε και το ιδιο φυλο!!!!
Ναι! Εχεις απόλυτο δίκιο και εσύ, αλλά και όλα τα παιδιά!
Τι να κάνουμε εμείς οι γονείς σας;
Είναι αμέτρητες οι περιπτώσεις που έχουν ζήσει οι γονείς τα αποτελέσματα μιας πράξης των παιδιών τους.
Δεν μπορώ να ξεχάσω την εξής περίπτωση: << χτυπάει το τηλέφωνο στις τρεις το πρωί και ούτε λίγο ούτε πολύ, τους λέει ότι το παιδί τους είναι στο νοσοκομείο.
Πηγαίνουν και διαπιστώνουν τον θάνατο του.
Ναι έτσι ξερά το γράφω, γιατι έτσι ξερά το άκουσε από το τηλέφωνο.
Το αποτέλεσμα είναι να μη ξεχνά τη στιγμή που άφησε τα κλειδιά του αυτοκινήτου σε εμφανές σημείο και ο δεκαπεντάχρονος γιος, πήρε το αυτοκίνητο και έκανε <<σούζες>>. Γιατι για να καρφωθείς στην κολώνα της ΔΕΗ με 150 χιλμ μόνο κάνοντας σούζες γίνεται.

Παιδιά, άκρη δε σας βρίσκουμε εμείς που επωμιστήκαμε τον ρόλο των γονιών σας.
Και να φαντασθείτε πως για κάθε χτύπημα σας, εσείς πονούσατε, αλλά σε εμάς το δάκρυ φούντωνε και μας πρόδιδε.
Οσο και αν θέλαμε να κρυφτούμε….

Αλλά, δε θέλω να σας κουράσω. Μοναχά ένα πράγμα θα σας πω ακόμα. Γυρίστε το αυτάκι σας όταν μιλάμε και ακούστε αυτό που θέλουμε να σας πούμε. Ισως αυτό που ακούσετε, να σας βοηθήσει σε κάποια στιγμή…
Να είστε καλά ότι και αν κάνετε στην ζωή σας…
Ενας αδιόρθωτος πατέρας! Αν θέλετε και κακός, ας το πάρει το ποτάμι. Και κακός…
Μα πάνω από όλα ΑΝΘΡΩΠΟΣ! Πάνω από όλα πατέρας…

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μάξιμος : 01-09-11 στις 01:59.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη BLUE SEA
H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 17:32, 11-03-14:

Αν και έχω δύο εξαιρετικούς γονείς, με τους οποίους -ως ανύπαντρη- συγκατοικώ, κάποιες φορές με πνίγει η υπερπροστασία τους. Για παράδειγμα: πέρασα πρόσφατα μια γρίπη κι ενώ έχω γίνει καλά εδώ και δύο εβδομάδες, διαρκώς με ρωτάνε μήπως νιώθω ατονία. Ξέρω ότι το κάνουν από ενδιαφέρον, αλλά χωρίς να το θέλουν με πιέζουν. Τους αγαπώ πάρα πολύ και αναγνωρίζω τις θυσίες τους. Το έχουμε συζητήσει πολλές φορές αυτό το θέμα και αναγνωρίζω ότι είναι πάνω από τις δυνάμεις τους να αλλάξουν. Γι' αυτό δεν θέλω να τους στενοχωρώ, αλλά έχω μια ηλικία για να με αντιμετωπίζουν σαν παιδί. Είναι βέβαια γενικό το φαινόμενο στην Ελλάδα. Οι Έλληνες γονείς γενικώς είναι υπερπροστατευτικοί.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,362 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 23:22, 11-03-14:

Ας γράψω κι εγώ το παράπονό μου από τη μητέρα μου. Είναι χρυσή και εξαιρετική σε όλα, όμως έχει ένα "ελάττωμα" που ώρες-ώρες με εκνευρίζει. Είναι γιατρός και υπερβολική στα θέματα της υγείας. Από μικρό παιδί δεν τολμούσα να βήξω και με πλάκωνε στα σιρόπια. Το "βιξ" είχε γίνει το συνηθισμένο μου άρωμα. Αυτός ο λαιμός μου ήταν το καθημερινό της χόμπι. Από τους πρώτους είχα κάνει εμβόλιο για την Η1Ν1. Καθώς μεγάλωσα ηρέμησε κάπως, αλλά όχι και εντελώς. Κάθε χρόνο με βάζει και κάνω ένα τρισέλιδο μικροβιολογικές εξετάσεις. Πολύ πρόσφατα είχα κρυολογήσει και εκείνη έλειπε στο εξωτερικό, οπότε με έβαλε στο skype και μου έκανε τηλεϊατρική (βήξε, βγάλε τη γλώσσα σου, φέρε το μάτι πιο κοντά στην κάμερα). Ουφ! Τα είπα! (Όμως παρά όλα αυτά, την αγαπάω τη μανούλα μου).

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dimitris_Väinämöinen (Δημητρης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Dimitris_Väinämöinen
Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος . Έχει γράψει 970 μηνύματα.

O Dimitris_Väinämöinen Όλα είναι ψευδαίσθηση... έγραψε στις 02:11, 12-03-14:

Αρχική Δημοσίευση από Dias
Ας γράψω κι εγώ το παράπονό μου από τη μητέρα μου. Είναι χρυσή και εξαιρετική σε όλα, όμως έχει ένα "ελάττωμα" που ώρες-ώρες με εκνευρίζει. Είναι γιατρός και υπερβολική στα θέματα της υγείας. Από μικρό παιδί δεν τολμούσα να βήξω και με πλάκωνε στα σιρόπια. Το "βιξ" είχε γίνει το συνηθισμένο μου άρωμα. Αυτός ο λαιμός μου ήταν το καθημερινό της χόμπι. Από τους πρώτους είχα κάνει εμβόλιο για την Η1Ν1. Καθώς μεγάλωσα ηρέμησε κάπως, αλλά όχι και εντελώς. Κάθε χρόνο με βάζει και κάνω ένα τρισέλιδο μικροβιολογικές εξετάσεις. Πολύ πρόσφατα είχα κρυολογήσει και εκείνη έλειπε στο εξωτερικό, οπότε με έβαλε στο skype και μου έκανε τηλεϊατρική (βήξε, βγάλε τη γλώσσα σου, φέρε το μάτι πιο κοντά στην κάμερα). Ουφ! Τα είπα! (Όμως παρά όλα αυτά, την αγαπάω τη μανούλα μου).

Νταξ ειναι λογικο να ανησυχει γιατι σε αγαπαει παρα πολυ! Ολοι οι σωστοι γονεις θελουν το καλυτερο για τα παιδια τους και ανησυχουν για αυτα ακομα και αν κατανταει κουραστικο καποιες φορες... Οταν γινουμε και εμεις καποτε γονεις πιστευω θα τους καταλαβουμε 100% Παντως και εγω σπαζομαι ειδικα με τις εξετασεις

Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Καναδάς (Αμερική). Έχει γράψει 18,558 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 12:23, 13-03-14:

Εκνευρίζομαι όταν γίνονται υπερπροστατευτικοί χωρίς λόγο..
Αλλά οκ εν μέρει προσπαθώ να τους καταλάβω γονείς είναι..

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

athinouli

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη athinouli
H athinouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 249 μηνύματα.

H athinouli :) έγραψε στις 17:40, 31-05-14:

γονεις.. αχχ! δεν μπορω να βρω ελαττωμα στους δυο ηρωες μου ως προς την σχεση που εχουμε μεταξυ μας.. νοιωθω ευλογημενη που ο θεος μου δωσε τετοιους γονεις..
α μολις βρηκα.. η μαμα μερικες φορες μου παιρνει πραγματα χωρις να με ρωταει και την μαλωνω αλλα οκαυ κανεις δεν ειναι τελειος.. δεκτον..

Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 23:37, 14-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από athinouli
γονεις.. αχχ! δεν μπορω να βρω ελαττωμα στους δυο ηρωες μου ως προς την σχεση που εχουμε μεταξυ μας.. νοιωθω ευλογημενη που ο θεος μου δωσε τετοιους γονεις..
Το ίδιο έχω να πω κι εγώ. Οι γονείς μου είναι εξαιρετικοί.
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 23:18, 02-03-16:

Για τους γονείς μου έχω να πω τα καλύτερα. Ωστόσο, είναι υπερπροστατευτικοί ξεπερνώντας τα όρια κάποιες φορές. Ευτυχώς τώρα άφησαν εμένα κι ασχολούνται όλο με την αδερφή μου, που μένει τα τελευταία 2 χρόνια στη Ρόδο και καθίσταται επίτοκη. Την έχουν τρελάνει. Κάθε λίγο και λιγάκι την παίρνουν τηλέφωνο να δουν τι κάνει. Κι εγώ τη λατρεύω την αδερφή μου, αλλά μιλάω μια φορά τη μέρα μαζί της. Με τον άντρα της μένει. Δεν θέλω να της γίνομαι και φορτική, δεδομένου ότι, αν με χρειαστεί, θα κάνω τα αδύνατα δυνατά να είμαι δίπλα της.
Σήμερα λοιπόν η μικρή τα πήρε λίγο και είπε στους γονείς μου ότι το έχουν παρακάνει. Τους το λέω κι εγώ, αλλά.... τι να κάνουμε; Δεν αλλάζουν.
Παράθεση

timonierhs (Τίμος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη timonierhs
Ο Τίμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Σκηνογράφος . Έχει γράψει 1,246 μηνύματα.

O timonierhs έγραψε στις 23:33, 02-03-16:

Όλοι έχουμε αυτό το θέμα με τους γονείς, άλλοι σε μικρότερο κι άλλοι σε μεγαλύτερο βαθμό. Πολλές φορές κι εμείς έχουμε δίκιο. Κάποιες καταστάσεις μας φτάνουν στα όρια κι αντιδρούμε έντονα. Βέβαια, όταν κάποια στιγμή στο μέλλον έρθει εκείνη η στιγμή που θα φτάσουμε σε σημείο να μας λείψουν τέτοια "ενοχλητικά περιστατικά" θα έχουμε ήδη καταλάβει ότι είναι πλεον πολύ αργά για να τα ξαναζήσουμε έστω και μια φορά...
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Superhuman

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους