Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,077 μηνύματα σε 74,651 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Αρχαίοι Έλληνες Συγγραφείς

SICX (GEORGE)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη SICX
Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,135 μηνύματα.

O SICX αναξιος αυτης, της ωραιοτερης ολων έγραψε στις 23:34, 01-05-10:

εδω λεμε τα βιβλια αρχαιων ελληνων που εχουμε διαβασει, κανουμε κριτικη, σχολιαζουμε, προτεινουμε οποια θεωρουμε ωραια. μια ερωτηση για να αρχισουμε, ωστοσο μην μεινετε σ'αυτην και μονο: ποιο ηταν το αγαπημενο σας αρχαιο βιβλιο?

εγω προς το παρον θα ελεγα ο πρωταγορας του πλατωνα...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 23:15, 10-05-10:

Μου αρέσουν τα έργα του Σοφοκλή! Κι η λυρική ποίηση. Βέβαια το καλύτερο είναι να διαβάζεις το αρχαίο κείμενο με τη νεοελληνική απόδοση δίπλα, κι όχι κατευθείαν τη νεοελληνική, κάτι που όμως κάνει χρονοβόρα και κουραστική την όλη διαδικασία! Και γι'αυτό δεν ασχολούμαι όσο θα ήθελα (βασικά δεν ασχολούμαι σχεδόν καθόλου πια ).

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Αρίσταρχος

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Αρίσταρχος
Ο Αρίσταρχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 257 μηνύματα.

O Αρίσταρχος Περπατῶ μὲς τ' ἀγκάθια, μὲς τὰ σκοτεινὰ έγραψε στις 10:49, 06-09-11:

Αρχαίοι Ελληνες Συγγραφείς

Πιστεύω ακράδαντα πως το σύνολο της Παγκόσμιας Λογοτεχνίας είναι επηρεασμένο αμέσως ή εμμέσως από την αρχαία ελληνική γραμματεία.
Και αυτό διότι δεν υπάρχει έστω και ένα πράγμα που να μην είχε ειπωθεί σε κείνα τα χρόνια στα κομμάτια της επιστήμης, της τέχνης, της φιλοσοφίας, της Πολιτικής.
Επίσης να πω πως πολλά έργα είναι τρομακτικα επίκαιρα () και προβληματίζουν με τον ίδιο αινιγματικό τρόπο τους αναγνώστες τους. Ισως επειδή η φύση του ανθρώπου δεν αλλάζει, και σε έναν βαθμο τα ίδια που συνέβαιναν τότε συμβαίνουν και στις μέρες μας.
Αρκετά όμως με την εισαγωγή.

Από αρχαία Ελληνική Γραμματεία διαβάζω κυρίως ποίηση, φιλοσοφία και επιστήμη (θέλω πολύ να διαβάσω και Θεογονία!) με τους συγγραφείς που είναι συνήθως πρώτοι στη λίστα μου να είναι οι Αριστοτέλης (τεράστια αδυναμία), Πλάτωνας, Θουκυδίδης, Σαπφώ, Λεύκιππος, Δημόκριτος, Σοφοκλής, Ομηρος.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

KnightRider

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη KnightRider
Ο KnightRider αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 959 μηνύματα.

O KnightRider Τι, εδώ πρέπει να γράψω..?? έγραψε στις 11:26, 06-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από SICX
εγω προς το παρον θα ελεγα ο πρωταγορας του πλατωνα...
Καλός είναι ο Πρωταγόρας.. Στην αρχή είναι λίγο κάπως, αλλά μετά είναι ωραίος..
Εμένα μ'αρέσει πολύ η Αντιγόνη του Σοφοκλή..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Αρίσταρχος

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Αρίσταρχος
Ο Αρίσταρχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 257 μηνύματα.

O Αρίσταρχος Περπατῶ μὲς τ' ἀγκάθια, μὲς τὰ σκοτεινὰ έγραψε στις 11:47, 06-09-11:

Eγώ πάντως από Πλάτωνα διάβασα πρόσφατα το "Περί έρωτος".
Αξίζει πραγματικά να το διαβάσετε!

Τον Πρωταγορα θα τον μελετησω φέτος στην κατευθυνση

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους