Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,817 μηνύματα σε 74,635 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Τρεις νεκροί στη Σταδίου κατά τη διάρκεια της πορείας (Μάιος 2010)

kritikaros (Παναγιώτης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη kritikaros
Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 349 μηνύματα.

O kritikaros έγραψε στις 14:47, 06-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από cibyllian
Όσο για το θέμα της καμένης Τράπεζας .... να μου εξηγήσει κάποιος την ευθύνη του Βγενόπουλου; Δεν κατάλαβα .. σε τι ακριβώς φταίει; Επειδή είχε ανοιχτή την Τράπεζα; Γιατί έπρεπε να την έχει κλειστή;
Επειδή στην Ελλάδα η κάθε πορεία σημαίνει και σπάσιμο τραπεζών;
(Και κάτι άλλο, να μην ξεχνάμε ότι ο Όμιλος MIG δίνει δουλειά σε μερικές δεκάδες χιλιάδες συνανθρώπων μας! Δεν είναι και τόσο αμελητέο!)

Τι λέμε ρε παιδιά ... νομιμοποιούμε το έγκλημα στο όνομα μιας πορείας για καλύτερες συνθήκες ζωής;
Ποιό ακριβώς μήνυμα περνάμε όταν ξεκινάμε να διαδηλώσουμε ενάντια σε αυτούς πους μας έφεραν σε αυτή την κατάσταση, φωνάζοντάς τους "Κλέφτες" (και πολύ καλά κάνουμε) και μετά πάμε και σκοτώνουμε 3 ανθρώπους για να δείξουμε την αντίδρασή μας. Και τότε κάνουμε αυτό ακριβώς, στο οποίο αντιδρούμε ... γινόμαστε χειρότεροι από αυτούς!
Μπράβο! Ωραίοι είμαστε!

πρώτα από όλα κάνεις ένα τεράστιο λάθος το οποίο είναι το συμπέρασμά σου κιόλας,η mig είναι ο μεγαλύτερος αυτή τη στιγμή όμιλος επιχειρήσεων και επενδυτικό κεφάλαιο που έχει πρόσβαση σε πολλούς τομείς της οικονομίας και σαφώς δουλεύουν πολλοί εκεί.
σκέψου όμως το άλλο,πως σχηματίστηκε αρχικά ένα τόσο μεγάλο επενδυτικό σχήμα?που τα βρήκαν τα λεφτά αυτοί?πόσες επιχειρήσεις έχουν κλείσει λόγω του """ανταγωνισμού"""" από την mig?πόσο έχει ζημιωθεί το δημόσιο από τις συναλλαγές με την mig?ας μην τόσο ευκολόπιστοι και να βλέπουμε και πίσω από την βιτρίνα

επί της ουσίας τώρα,δεν θα έπρεπε να υπάρχει καν τράπεζα εκεί γιατί δεν πληρούσε τις προυποθέσεις ασφαλείας,τόσο απλά.
αλλά εφόσον υπήρχε,θα έπρεπε να ήταν κλειστή για τον απλούστατο λόγο ότι ναι σε κάθε πορεία μπαίνουν οι βλαμμένοι και σπάνε τράπεζες.και σαφέστατα φέρει ευθύνη ο βγενόπουλος γιατί αν ήταν οι μισθοί τους ικανοποιητικοί και δεν έπρεπε να δουλέψουν για να πληρώσουν τους λογαριασμούς τους πιθανόν θα απεργούσαν και αυτοί.
φταίει γιατί ενώ παρακαλούσαν να φύγουν γιατί θα τους κάψουν ζωντανούς τους έλεγε θα κάτσετε μέχρι να τελειώσει η βάρδια.

κατάλαβες???
τόσο απλό είναι

Ποιό ακριβώς μήνυμα περνάμε όταν ξεκινάμε να διαδηλώσουμε ενάντια σε αυτούς πους μας έφεραν σε αυτή την κατάσταση, φωνάζοντάς τους "Κλέφτες" (και πολύ καλά κάνουμε) και μετά πάμε και σκοτώνουμε 3 ανθρώπους για να δείξουμε την αντίδρασή μας

πραγματικά πιστεύεις ότι οι 150000 κόσμου που πήγαν στην πορεία στην αθήνα ήταν φονιάδες?
ή επίσης νομίζεις ότι οι 1500 που πήγαν κουβαλώντας βαριοπούλες,μολότοφ,φτυάρια,δοχεία βενζίνης και ήταν κουκουλωμένοι από πάνω μέχρι κάτω είχαν πάει να διαδηλώσουν?

θα σε παρακαλούσα πολύ να μου απαντήσεις,

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Obscura : 06-05-10 στις 16:12. Αιτία: quote tag
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 14:54, 06-05-10:

Αυτή η συλλογική ανάληψη ευθύνης, που αποκαλείται και "αυτοκριτική" χωρίς απτό αποτέλεσμα, έχει αρχίσει να με κουράζει, διότι νιώθω ότι αποσκοπεί μονάχα στη δημιουργία εντυπώσεων, αφού δεν προτείνει λύσεις...

Σε μια κοινωνία που μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά, το να αποδίδονται ευθύνες για το θεαθήναι, δεν βλέπω να έχει κανένα νόημα.
Έπειτα αυτό το "έχουμε ευθύνη", μεταθέτει ξανά το πρόβλημα, από το άτομο στη μάζα κι από τον εκφραστή του προς τους αναγνώστες.

Δεν βλέπω κανέναν, ούτε σε παράθυρα, ούτε στους δρόμους να λέει "ΕΧΩ ευθύνη, και η ευθύνη μου είναι αυτή κι αυτή".
Έτσι γενικά "έχουμε όλοι ευθύνη" ώστε έτσι γενικά, ...να μην αλλάζει ποτέ τίποτα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 06-05-10 στις 16:45. Αιτία: συλλογική, αντί για συλλογή.
7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη cibyllian
H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 1,123 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 14:55, 06-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από lugar
Ρε Σίμπυ, γιατί τα κάνεις όλα ένα.... 150000 κόσμος διαδήλωνε, 100-500-1000 τα σπάνε, και φορτώνεις αυτό που έκαναν το λιγότερο από το 1% του κόσμου σε όλους, πας καλά? Θα ήθελες να σε τσουβαλιάζουνε εσένα με όλους τους άλλους της ηλικίας σου, του φύλου σου, του επαγγελματος σου ανεξάρτητα από την προσωπική σου στάση? Γίνεται έτσι πολιτική? Όχι, αλλά γίνεται μια χαρά προπαγάνδα.
Δεν τσουβαλιάζω ως προς την πρόθεση της καταστροφή όλους.... προφανώς το μεγαλύτερο ποσοστό αυτών που διαδήλωναν, δεν ήθελαν σε καμία περίπτωση νεκρούς!
Εξακολουθώ όμως να πιστεύω ότι ένα πολύ μεγάλο ποσοστό αυτών που διαδήλωναν, ανήκουν σε αυτούς που τα προηγούμενα χρόνια έκαναν πράγματα χωρίς να σκέφτονται τι έπεται... διότι μεγάλο ποσοστό από αυτούς ήταν δημόσιοι υπάλληλοι, που σε μεγάλη πλειοψηφία δουλεύουν πολύ λιγότερο απ' όσο πρέπει, πολλοί ήταν συνδικαλιστές, που τα προηγούμενα χρόνια αντί να κοιτάζουν με σοβαρότητα τα προβλήματα αλλά και τις υποχρεώσεις των εργαζομένων, το μόνο που έκαναν ήταν να προετοιμάζουν "πολιτική" καριέρα και να απολαμβάνουν τα προνόμοια των συνδικαλιστών (αν δεν ξέρετε ποιά είναι αυτά, ευχαρίστως να σας τα πω), πολλοί από αυτούς που διαδήλωναν φοροδιέφευγαν σε μικρότερο ή μεγαλύτερο βαθμό και σχεδόν όλοι από αυτούς που διαδήλωναν, όταν πήγαιναν να ψηφίσουν, ψήφιζαν με βάση το που έχουν άκρες ή το σε ποιό κόμμα ανήκουν ιδεολογικά και όχι σκεπτόμενοι αν αυτοί που πάνε να ψηφίσουν αξίζουν ή όχι, αν η ιδεολογία του κόμματός τους έχει πια ή όχι αντίκρυσμα.. μην κρυβόμαστε έχουμε μια ΝΔ που ήρθε υποτίθεται για να κάνει κάθαρση και το μόνο που καθάρισε είναι τα λεφτά στα ταμεία, ένα ΠΑΣΟΚ που με το σοσιαλισμό μάλλον έχει πάρει διαζύγιο και μια αριστερά που έχει μείνει στο 1825 και αναμασά συνέχεια τα ίδια και τα ίδια, χωρίς να δίνει καμία λύση. Εγώ τουλάχιστον αυτό βλέπω....
εν ολίγοις θέλω να πω ότι λίγο πολύ όλοι μας έχουμε μερίδιο ευθύνης και καλά θα κάνουμε να το καταλάβουμε.

Ποιός ακριβώς σε αυτό το φόρουμ νομιμοποίησε το έγκλημα? Αν δεν το έχεις καταλάβει μας προσβάλλεις όλους με τα λόγια σου.
Δεν έχω πρόθεση να προσβάλλω κανένα ειλικρινά, τουλάχιστον όχι στο βαθμό των ευθυνών που δεν του αναλογούν. Αλλά λυπάμαι ρε λούγκαρ, όταν ακούω κάποιους να θεωρούν επανάσταση αυτό που έγινε και να λένε ότι οι επαναστάσεις έχουν και θύματα ... τότε τι να πω. Και ίσως να μην το έχει εκφράσει κάποιος εδώ μέσα, όμως επειδή ειλικρινά έχω αγανακτήσει με το όλο θέμα, έχω αγανακτήσει με το να βλέπω να έχουμε φτάσει στον πάτο και το μόνο που να μας νοιάζει είναι να βρούμε κάποιον να του το φορτώσουμε και όχι να δούμε τι πρέπει να γίνει τώρα, έχω αγανακτήσει με το να κατηγορούνται όλοι εκτός από τον εαυτό μας και περισσότερο έχω αγανακτήσει μα το να κατηγορεί ο ένας τον άλλο για προβοκάτσια, έχω αγανακτήσει να μας βλέπω στον πάτο και παρ' όλ' αυτά να ασχολούμαστε με το αν η δεξιοί, οι αριστεροί ή οι κεντρώοι διαχώρησαν τη θέση τους .... Δεν με νοιάζει αν διαχώρησαν τη θέση τους, γιατί προφανώς όλοι τους και μαζί με αυτούς κι εμείς τη διαχώριζαν μέχρι το σημείο που δεν θίγονταν οι ίδιοι... για όλα αυτά και γίνομαι ίσως λίγο πιο σκληρή.
Έτσι είναι μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά και εφόσον αφήναμε τα ξερά να θεριεύουν όλοι φταίμε!

Να είσαι όμως σίγουρη και για κάτι άλλο, ότι ακόμα κι αν αύριο το πρωί κάποιος τους πιάσει αυτούς που έκαναν αυτό το έγκλημα, κάποιοι άλλοι θα βρεθούν να το εκμεταλλευτούν για διάφορους λόγους και θα ακούσεις δικαιολογίες για "ανθρώπους που έχουν βουλιάξει σε ένα κράτος αδικίας και αντέδρασαν απερίσκεπτα και με ψυχολογία όχλου" και δεν ξέρω εγώ τι άλλο.

Ναι και ο Βγενόπουλος έχει τις δικές του ευθύνες
1. γιατί μη τηρώντας τις απαιτήσεις ασφαλείας και από άλλο λόγο να έμπαινε φωτιά πάλι θα μπορούσαν να έχουν νεκρούς (και όλα αυτά ενώ βγαίνει στα κανάλια και μας λέει πως κάνουν λάθος τα πράγματα οι άλλοι).
2. Αν είχες μαγαζί και καιγόταν ο τόπος δεν θα έδιωχνες τους υπαλλήλους σου? Σιγά τις συναλλαγές που θα γινόντουσαν εκείνη την ώρα!
1. Οι απαιτήσεις ασφαλείας που δεν τηρήθηκαν ποιές είναι; Αν μιλάς για τα ρολά, απαγορεύεται σε διατηρητέα
2. Εγώ δουλεύω απέναντι απο το Πολυτεχνείο ... και όχι δεν εγκαταλείψαμε ποτέ το κτίριο. Και πες μου γιατί σε μια ειρηνική πορεία υποχρεούται κάποιος να κλείσει το μαγαζί του; Υποτίθεται ότι η πορεία έγινε για να διαδήλωσει ο κόσμος εναντίον των μέτρων, όχι για να κάψει τις τράπεζες ή κάνω λάθος; Διότι αν κάθε πορεία συνεπάγεται και καταστροφή, τότε τι να πω;

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Obscura
H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 15:03, 06-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Αυτή η συλλογή ανάληψη ευθύνης, που αποκαλείται και "αυτοκριτική" χωρίς απτό αποτέλεσμα, έχει αρχίσει να με κουράζει, διότι νιώθω ότι αποσκοπεί μονάχα στη δημιουργία εντυπώσεων, αφού δεν προτείνει λύσεις...

Σε μια κοινωνία που μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά, το να αποδίδονται ευθύνες για το θεαθήναι, δεν βλέπω να έχει κανένα νόημα.
Έπειτα αυτό το "έχουμε ευθύνη", μεταθέτει ξανά το πρόβλημα, από το άτομο στη μάζα κι από τον εκφραστή του προς τους αναγνώστες.

Δεν βλέπω κανέναν, ούτε σε παράθυρα, ούτε στους δρόμους να λέει "ΕΧΩ ευθύνη, και η ευθύνη μου είναι αυτή κι αυτή".
Έτσι γενικά "έχουμε όλοι ευθύνη" ώστε έτσι γενικά, ...να μην αλλάζει ποτέ τίποτα.
Αν το βάρος του κόσμου ολάκερου στις καψερές μας πλάτες και το δημόσιο αυτομαστίγωμα αποτελούν κινητήριο δύναμη για δράση καλώς. Αν είναι για λύτρωση και για το "τουλάχιστον" του "εγώ είμαι αφοπλιστικά ειλικρινής" τότε παραδόξως μέσα από αυτού του είδους την ανάληψη αναδύεται ουσιαστικά μία αποποίηση και μία επιτακτική ανάγκη αναθεώρησης της έννοιας της αυτοκριτικής.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Δεσμώτης

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Δεσμώτης
Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 3,564 μηνύματα.

O Δεσμώτης έγραψε στις 15:25, 06-05-10:

Όλοι ξαφνιάστηκαν, τους ήρθε απότομο, εκφράζουν αποτροπιασμό.

Μα όλοι το ένιωθαν ότι το κακό είναι πιο κοντά από ποτέ.
Τιτάνια η υποκρισία.

Για όσους είναι κατά των διαδηλώσεων έχω να πω πως
δε μετράει πάντα το αποτέλεσμα και ειδικά το αποτέλεσμα ετούτο,
της πρόκλησης των θανάτων τριών νέων,
που"φορμαρίστηκε" ως ζητούμενο.

Όλα ήταν τόσο προβλέψιμα όσο αφορά στο μεγαλύτερο μέρος
των ανθρώπων - εκλογέων π.χ. όταν ο ίδιος ο σημίτης
(γ@μώ το κοντοπίθαρο μαϊμούδι) έλεγε ότι η άνοδος του χρηματιστηρίου
αποδεικνύει την κραταιά οικονομία, τι να καταλάβει ο λημάρης,
πονηροκακόμοιρος σαστισμένος μεσοέλληνας?

Βουρ στον πατσά, σου λέει. Τι κριτήριο να αναπτύξει..
Με τι μυαλό, με ποιά παιδεία και ποιά εμπειρία...
Κατοχή - εμφύλιος - χούντα με τα συμπαραμαρτούντα τους οι κοντινές μνήμες.
Καιροί με οικονομικοπολιτική αστάθεια (επιεικώς).

Απο κει και η αγωνία και η ανυπομονησία να πιάσει στα γρήγορα την καλή.
Περίπου την δικαιούνταν.
Από που να διδαχτεί να σκέφτεται το μέλλον και τη χώρα του?
Από τους άρπαγες και διεφθαρμένους πολιτικούς του?
Ψηφίζει ή και δε ψηφίζει κάθε φορά με ένα μικροσυμφεράκι
που του σφηνώνουν στην άδεια του κουρούπα οι δημοκόποι
και τα αδίσταχτα παπαγάλια τους.
Ανέμελος μαλαίος ως το γκρεμό του.
Δεν είναι δικαιολογία μα κάποια αιτιολογία.

Δε γεννιέσαι λαμόγιο.
Κι αν πούμε πως κάποιος-κάποιοι σε κάνουν με τερτύπια έχουν την ευθύνη.
Αν είχε νου ο μισθοσυντήρητος, ο άθλιος ανθρωπάκος του Λαζόπουλου,
θα φεσωνόταν με δάνεια τόσο πάνω απ'τη δύναμή του?

Τόσα και τόσα που ξέρουμε και που θα δούμε ακόμη να ξεσπούν.
Αφήστε τα λοιπόν.
Το παιχνίδι είναι βρώμικο και έχει πολύ πόνο.
(κι όχι μονάχα λόγω των πρώιμα νεκρών)

Η στάχτη στα πνευμόνια αφορά τους 3 νεκρούς.
Με τη στάχτη στα μάτια μας τι θα γίνει?

Η φωτο μιας γυναίκας πεθαμένης με ένα παιδί στα σπλάχνα της,
είναι το σύμβολο για το νεκρό μας μέλλον.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Siou

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Siou
Ο Siou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O Siou Ase me mana shkwnw moikana!!!!!!!! έγραψε στις 15:35, 06-05-10:

χωρις να θελω να δικαιολογησω καποιον η κατι,σας δειχνω την απαντηση σε μια ερωτηση μου σχετικα με αυτο το θεμα απο καποιον που ηταν στην πορεια χτες. ''κανεις δεν ελεγε οτι υπαρχουν υπαλληλοι μεσα!Επειδη περασα τρεις φορες απο το σημειο!Σπανε την αριστερη τζαμαρια πεφτει το μπουκαλι...οι περισσοτεροι χειροκροτουν, κανεις δεν ξερει οτι υπαρχει κοσμος μεσα.Περναω μετα απο κανα δεκαλεπτο, κι ενω η φωτια δεν εχει φουντωσει ακομα, βλεπω στα μπαλκονια κοσμο, οι απο κατω τους παροτρυνουμε να κατεβουν και να βγουν εξω...εκεινοι φωναζουν οτι ειναι ΚΛΕΙΔΩΜΕΝΟΙ!Προσπαθουν καμια 10αρια ατομα, να σπασουν την πορτα, δυστυχως η φωτια εχει πλεον επεκταθει και ειναι αδυνατον λογω καπνας και θερμοτητας....ερχεται η πυροσβεστικη...η συνεχεια γνωστη..''.εγω αυτον τον ανθρωπο παντως τον πιστευω περισσοτερο απο οτι αυτους στα καναλια που βγενουν και μιλανε συνεχεια...

Σημείωση συντονιστή: το μήνυμα αυτό προήλθε από τη σχετική συζήτηση στο section iSchool

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 15:58, 06-05-10:

Ας ξεκαθαρίσουμε δυο πράγματα. Άλλο αυτοί οι οποίοι ήσαν έξω απ' την βουλή και άλλο αυτοί οι οποίοι έκαναν τις ζημιές και τις δολοφονίες. Αυτοί οι οποίοι φώναζαν «κλέφτες, κλέφτες» και ήσαν έξω από τη βουλή, δεν φορούσαν κουκούλα. Δεν μπορείς να ταυτίσεις αυτούς με τα τάγματα εφόδου του καθεστώτος τους τάχα αντιεξουσιαστές.

Γιατί αυτοί οι οποίοι πέταξαν την μολότωφ στην τράπεζα και σκότωσαν τον κόσμο είχαν καλυμμένα τα κεφάλια τους. Ήξεραν τί έκαναν. Ακόμα ήσαν αυτοί οι οποίοι πέταξαν (όλως τυχαίως) μολότωφ στον 4ο όροφο όπου υπήρχαν τα αρχεία του Υπ. Οικονομικών.

Είναι φανερό ότι κάποιος ήθελε νεκρούς. Κάποιος θέλει αναταραχή. Δυστυχώς ο κόσμος έχει φτάσει στο σημείο να διατελεί εν πλήρει συγχύσει. Πράγμα το οποίο βολεύει μόνο αυτούς οι οποίοι δεν θέλουν να δούμε άσπρη μέρα.

Αλλά ας δούμε την αντίδραση των πολιτικών στα γεγονότα αυτά:

Γιωργάκης: Voice of America. Κλασικά. Καμία έκπληξη.
Σαμαρας: Απελπιστικά λίγος και ασύνετα συναινετικός. Ουσιαστικά παρείχε πολιτική κάλυψη στην κυβέρνηση.
Παπαρήγα: Τραγικά επαναλαμβανόμενη, κύριο μέλημα των όσων είπε το ΚΚΕ ήταν απλώς να βγάλει την ουρά του απ' έξω.
Καρατζαφέρης: Κλασικό φερέφωνο του Μητσοτάκη. Ουδεμία πολιτική ευθύνη έριξε στην κυβέρνηση.
Τσίπρας: Αμετανόητα απλουστευτικός και χωρίς ίχνος πολιτικού λόγου. Βρήκε σαν εύκολο στόχο γενικώς και αορίστως την «ακροδεξιά».

Είναι φανερό ότι το υπάρχον πολιτικό καθεστώς νιώθει έντονα να κλυδωνίζεται. Γι'αυτό και πλέον έχει περάσει σε άλλες μεθόδους καταστολής. Η αστυνομία είναι πολύ φανερός στόχος για να χρησιμοποιηθεί. Οι κουκουλοφόροι είναι ο πλέον πρόσφορος. Εκεί πρέπει πρώτα να στραφεί η οργή του κόσμου. Θα μπορούσε μια ομάδα διαδηλωτών να περικυκλώσουν όλους αυτούς τους κουκουλοφόρους, να τους βγάλουν την κουκούλα και να δείξουν στον κόσμο ποιοί πραγματικά είναι αντί να προσπαθούν να τα βάλουν με τους αστυνομικούς. Αν γίνει αυτό, πιστεύω ότι θα φανούν πολλά.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πατρεύς : 06-05-10 στις 16:11. Αιτία: Διόρθωση εξαιτίας λανθασμένης παράθεσης
9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Φιλιον_Τερας
Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.

O Φιλιον_Τερας έγραψε στις 17:12, 06-05-10:

Η αναρχία είναι και πολιτική ιδεολογία, αλλά αναφερόμουν στην κυριολεκτική σημασία της λέξης, στην απουσία τάξης. Χωρίς καμία αυθαιρεσία.
αυθαιρεσια, ναι.

αναρχια ειναι η απουσια αρχης, οχι "ταξης", η απουσια κεντρικης εξουσιας.

Έτσι είναι μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά και εφόσον αφήναμε τα ξερά να θεριεύουν όλοι φταίμε!
αυτη ειναι η αποψη που μας πασαρει ο Πρεντεντερης "τι να κανουμε, ολοι φταιμε απο λιγο, καιρος να πληρωσουμε"

Οι οποίες εν προκειμένω είναι η δεδομένη πλέον παρουσία ομάδων που θα αποσυνθέσουν το ομαδικό αίτημα, προκαλώντας βίαια επεισόδια. Η αστική βία είναι ένα παγκόσμιο φαινόμενο και η δημόσια διαμαρτυρία οφείλει να το αναγνωρίσει και να βρει τρόπους να απομακρυνθεί από αυτό. Τόσο απλά.
Σκοπός της διαμαρτυρίας μας είναι ακριβώς να υπογραμμισθούν τα φλέγοντα ζητήματα που όντως μπορούν να αλλάξουν, κι όχι να δοθεί άλλη μία ευκαιρία για.. ξέρουμε καλά τι.
δηλαδη δεν ειναι το προβλημα η πορεια, αλλα το πως τελικα θα παρουσιαστουν τα οποιαδηποτε...περιστατικα βιας που προκαλουνται απο ομαδες 100 - 150 ατομων σε συνολο 150000. ποιο ομως τελικα ειναι το ζητουμενο; να σταματησεις να κανεις πορειες, προσπαθοντας να βρεις...εναλλακτικες μορφες "διαμαρτυριας"; ή μηπως, στην τελικη, να προχωρησεις τη δραση σου λιγο παραπανω, αφου γνωριζεις οτι τα επεισοδια δεν προκαλουνται απο σενα και να γινεις πηγη ενημερωσης για ολους τους αλλου;

γιατι, οσες δρασεις και να κανεις, παντα θα υπαρξει ενας "μηχανισμος" που θα προσπαθησει να θαψει τις προσπαθειες σου. εγω τουλαχιστον τα κεντρικα Μ.Μ.Ε. ετσι τα βλεπω.

Παράθεση

ΩΡΙΩΝ19496 (Ηλίας)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΩΡΙΩΝ19496
Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 54 ετών , επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O ΩΡΙΩΝ19496 έγραψε στις 17:16, 06-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
δεν ξερεις ποσο σκεφτομαι αυτη τη μανουλα..που δεν εγινε ποτε μανουλα..και αυτο το μπεμπακι..που δεν προλαβε καν να δει τι σημαινει ζωη..
Έφη μου, καλησπέρα. Δεν είναι μονάχα οτι το μπεμπάκι δεν πρόλαβε να δεί τι σημαίνει ζωή, εξάλλου μπορεί να είναι και καλύτερα, που δεν την γνώρισε, μαζί και τους απαίσιους ανθρώπους. Το θέμα είναι οτι δεν γνωρίζει για ποιο λόγο δεν γνώρισε την μάνα του, τον πατέρα του και όλους τους συγγενείς του. Σε τελευταία ανάλυση μια εγκυμοσύνη μπορεί και να αποβεί μοιραία. Φρικτό που έχασε την ζωή του, αλλά δεν γνώρισε, δεν είδε, αυτή την στιγμή είναι ένα γλυκό αγγελάκι στον ουρανό.

Εγώ κυριολεκτικά συμπονώ μαζί σας για τον χαμό του αγέννητου παιδιού. Οι 3 άλλοι άνθρωποι, που χάθηκαν χωρίς λόγο και χωρίς αιτία. Και μην ακούσω μπούρδες οτι τα αφεντικά φταίνε. Αυτές είναι αηδίες. Οι άνθρωποι για κάποιους λόγους δεν ήθελαν να χάσουν το μεροκάματο τους ή δεν πίστευαν στην απεργία ή στο κάτω-κάτω μπορεί και να αναγκάστηκαν να πάνε στην εργασία τους. Αυτοί τι φταίνε; Επειδή κάποιοι ανεγκέφαλοι, κάποια καθίκια, θεώρησαν καλό να πετάξουν βόμβες την στιγμή που εργάζονταν μέσα άνθρωποι. Ας τους ειδοποιούσαν οτι εμείς είμαστε κουτσοί, στραβοί, ανάποδοι, αλήτες, σωστοί, τέλος πάντων κάτι είμαστε και για κάποιους λόγους θα κάψουμε την τράπεζα, βγείτε έξω. Δεν είχαν το θάρρος να υποστηρίξουν τις ιδέες τους, όσο σάπιες και αν τις βλέπω εγώ. Θα ήμουν πιο επιεικής αν το έπρατταν.

ΕΙΝΑΙ ΠΟΥΛΗΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΞΙΖΕΙ ΜΟΝΟ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ όσο μικροί και αν είναι, οποιανού παιδιά και να είναι, όποια μάνα και να τους έχει γεννήσει, αυτή η τιμωρία, που τους αξίζει, όπως και στους ηθικούς αυτουργούς, γιατί κάποιος τους όπλισε.

Γιατί ως εδώ. δεν πάει άλλο.

Στην άνανδρη και άτιμη πράξη τους. Που υπάρχει η αδελφικότητα, η ισότητα και η ελευθερία. Τρείς έννοιες άρρητα συνυφασμένες με την Δημοκρατία.

Αλλά θα μου πείς Έφη μου οτι είναι με την Δημοκρατία και οχι με την ασυδοσία, που ζούμε τα τελευταία χρόνια και την ατιμωρησία.

Που είναι λοιπόν οι αριστεριστές να χύσουν κροκοδείλια δάκρυα;

Ελπίζω να βγούμε σύντομα απο την κρίση ιδεών, αξιών και Δημοκρατίας που περνάμε τα τελευταία χρόνια, γιατί δεν μας βλέπω καλά.

Ένα ύστατο χαίρε στις 4 ανθρώπινες ζωές, που χάθηκαν τόσο άδικα χθές.

Σημείωση συντονιστή: το μήνυμα αυτό προήλθε από τη σχετική συζήτηση στο section MyCat

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Επιφανές Μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.

O Φιλιον_Τερας έγραψε στις 17:17, 06-05-10:

Πρεπει να προσβληθουμε ολοι, γιατι ειμαστε ολοι μερος αυτης της καταστασης... Ολοι εχουμε το δικο μας μεριδιο ευθηνης, για την σταση του ο καθενας, η οπια επετρεψε να φτασουμε εδω. Μπορει εσυ να εισουν στο 99% που δεν εκανε κανενα επεισοδειο η να μην εισουν καν εκει, τι μπορουσες ομως να κανεις ωστε να μην υπαρχουν επεισοδια, και γιατι δεν το εκανες; Εκει ειναι η δικη σου ευθηνη
μαλακιες λεγω εγω, μην παμε να πασαρουμε την ευθυνη απο εδω και απο εκει. η ευθυνη ειναι πρωτα απ όλα στον ηλιθιο που πεταξε ο,τι πεταξε.
ευθυνη εχει αραγε ο διαδηλωτης που...για να βγαλει τα μπαχαλα απο την πορεια μπορει να ανοιξει το κεφαλι του; ισως εχει
ευθυνη εχει ο ματατζης ομως, που με την ιδια του την παρουσια προκαλει καθε φορα σε ολες τις πορειες; ισως εχει και αυτος
μην πας ομως να δημιουργησεις τυψεις απο το πουθενα. μια ζωη "ευθυνες ψαχνουμε"

Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Επιφανές Μέλος

O Φιλιον_Τερας έγραψε στις 17:19, 06-05-10:

Για το 2, οι τραπεζες δεν λειτουργουν μονο την ωρα που εχουν συναλαγες... Απο οσο ξερω, χαρη σε εναν φιλο μου που δουλευει σε τραπεζα, η τραπεζα κλεινει στις 1, αλλα αυτος γυρναει σπιτι του στις 4... και αλλοι σε πιο υψηλες θεσεις ακομα πιο αργα...
Και επισης οχι, δεν θα τους εδιωχνα... Δεν θα μπορουσα να διανωηθω οτι καπιος θα πεταγε μια μολοτοφ μεσα σε κτιριο με ανθρωπους, και δεν θα αφηνα την περιουσια μου ετσι απροστατευτει στον καθε "αναρχικο-χουλιγκαν"
αν ισχυει αυτα που γραψανε στο τρωκτικο.
να απειλεις τον εργαζομενο με απωληση επειδη θελει να συμμετεχει στην απεργια ειναι αρκετα σημαντικο ζητημα

Παράθεση

busted

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη busted
Ο busted αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 54 μηνύματα.

O busted έγραψε στις 17:32, 06-05-10:

Παιδια χαλαρωστε λιγο και μην επηρεαζεστε τοσο πολυ απ τα ΜΜΕ... Δεν προκειται για εν ψυχρω δολοφονια ουτε για δολοφονους... Δε λεω οτι δε φταινε αλλα μη το τραβατε τοσο ! Παραθετω κατι που βρηκα στο ιντερνετ να μου πειτε τη γνωμη σας !
_______

Ανοιχτή επιστολή εργαζομένου της Marfin:

Νιώθω υποχρέωση απέναντι στους αδικοχαμένους συναδέρφους μου να πω αυτές τις αντικειμενικές αλήθειες. Στέλνω αυτό το μύνημα σε όλα τα μέσα ενημέρωσης και όλα τα ενημερωτικά sites. Όποιος έχει ακόμα συνείδηση, ας το δημοσιεύσει. Οι υπόλοιποι ας συνεχίσουν να παίζουν το παιχνίδι της κυβέρνησης.

● Η πυροσβεστική υπηρεσία δεν έχει δώσει έγγραφη άδεια για το συγκεκριμένο κτίριο, η συμφωνία ήταν κάτω από το τραπέζι, όπως άλλωστε γίνεται πρακτικά με όλες τις επιχειρήσεις και τις εταιρείες στην Ελλάδα.
● Το συγκεκριμένο κτίριο δε διαθέτει πυρασφάλεια και πυροπροστασία, ούτε μελέτη ούτε εγκατάσταση, δηλαδή ψεκαστήρες οροφής, εξόδους διαφυγής, πυροσβεστικές φωλιές. Μόνο φορητούς πυροσβεστήρες, οι οποίοι φυσικά δε μπορούν να αντιμετωπίσουν μια εκτεταμένη πυρκαγιά σε ένα κτίριο φτιαγμένο με προ πολλού ξεπερασμένες προδιαγραφές ασφαλείας.
● Κανένα κατάστημα της τράπεζας δε διαθέτει προσωπικό εκπαιδευμένο στην αντιμετώπιση πυρκαγιών. Ούτε καν στη χρήση των λιγοστών πυροσβεστήρων. Η διοίκηση προφασίζεται πάντα το κόστος και δεν κάνει ούτε στοιχειώδεις κινήσεις για να προφυλάξει το προσωπικό.
● Ποτέ δεν έχει γίνει άσκηση εκκένωσης οποιουδήποτε κτιρίου από τους εργαζόμενους της τράπεζας ούτε έχει γίνει σεμινάριο από πυροσβέστες, ώστε να δοθούν οδηγίες για τέτοιες καταστάσεις. Οι μόνες ασκήσεις που έχουν γίνει στη Mafrin Bank είναι για σενάρια τρομοκρατικών ενεργειών και διαφυγή των μεγάλων κεφαλιών της τράπεζας από τα γραφεία τους.
● Το συγκεκριμένο κτίριο δεν είχε ειδική πρόβλεψη για φωτιά, παρόλο που λόγω η κατασκευή του είναι πολύ ευαίσθητη κάτω από τέτοιες συνθήκες και παρόλο που ήταν γεμάτο με υλικά από πάνω μέχρι κάτω. Υλικά που παίρνουν φωτιά πολύ εύκολα, όπως χαρτί, πλαστικά, καλώδια, έπιπλα. Το κτίριο αυτό αντικειμενικά είναι ακατάλληλο για χρήση σαν τράπεζα λόγω της κατασκευής του.
● Καμία ομάδα προσωπικού ασφαλείας δεν έχει γνώση πρώτων βοηθειών και πυρόσβεσης, παρόλο που πρακτικά του ανατίθεται με προφορική εντολή κάθε φορά να προστατέψει το κατάστημα. Οι τραπεζικοί υπάλληλοι καλούνται να γίνουν πυροσβέστες και σεκιούριτι ανάλογα με τις επιθυμίες του κάθε κ.Βγενόπουλου.
● Τα στελέχη της τράπεζας απαγόρεψαν κάθετα και κατηγορηματικά στους εργαζόμενους να φύγουν, παρόλο που οι ίδιοι το ζητούσαν επίμονα από νωρίς το πρωί, ενώ επέβαλλαν στους εργαζόμενους να κλειδώσουν τις πόρτες και επιβεβαίωναν συνέχεια τηλεφωνικά το κλείδωμα του κτιρίου. Όποιος φύγει να μην έρθει αύριο για δουλειά, ήταν η μόνιμη απειλή. Τους έκλεισαν ακόμα και την πρόσβαση στο διαδίκτυο για να μην επικοινωνούν με τον έξω κόσμο.
● Εδώ και μέρες επικρατεί πλήρης τρομοκρατία στην τράπεζα σχετικά με τις κινητοποιήσεις, με την προφορική προσφορά “ή δουλεύεις ή απολύεσαι”.
● Οι δύο αστυνομικοί της ασφάλειας που δουλεύουν στο συγκεκριμένο κατάστημα για τις ληστείες δεν εμφανίστηκαν σήμερα, παρόλο που τα στελέχη είχαν υποσχεθεί προφορικά ότι θα τους φέρουν εκεί.
Επιτέλους κύριοι, κάντε την αυτοκριτική σας και σταματήστε να περιφέρεστε παριστάνοντας τους σοκαρισμένους. Είστε οι υπεύθυνοι για αυτό που έγινε σήμερα και σε κάποιο ευνομούμενο κράτος (σαν κι αυτά που κατά καιρούς χρησιμοποιείτε σαν παράδειγμα από τηλεοράσεως) θα ήσασταν ήδη κρατούμενοι για τις παραπάνω πράξεις. Με δόλο έχασαν τη ζωή τους οι συνάδερφοί μου σήμερα. Δόλο της τράπεζας και του κ.Βγενόπουλου προσωπικά, που έδωσε εντολή, όποιος δε δουλέψει να μην έρθει αύριο στο γραφείο.
Πηγή: http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=1163959

Σημείωση συντονιστή: το μήνυμα αυτό προήλθε από τη σχετική συζήτηση στο section iSchool

Παράθεση

DRIFTER

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη DRIFTER
Ο DRIFTER αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 48 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 115 μηνύματα.

O DRIFTER έγραψε στις 17:37, 06-05-10:

Να πω κι εγώ την γνώμη μου σαν Έλληνας οικονομολογος, που ούτε καθηγητης είμαι ούτε βιβλία έχω γράψει, ούτε διατριβές έχω κάνει...
Γιατί οσοι μιλάνε είναι ξένοι και στην εθνικότητα και στην ελληνική πραγματικότητα.
Δεν λαμβάνει κανείς υπ' οψη του το μεγαλο - απιαστο για τους βορειοευρωπαίους - ποσοστό ιδιοκτησίας ακίνητης περιουσίας που υπάρχει στη χώρα μας και ότι τα δάνεια στην πλειοψηφία τους είναι εξασφαλισμένα με ακίνητα αντικειμενικών και εμπορικών αξιών σε πολύ καλό ποσοστό. Επίσης, η ιδιοσυγκρασία του Έλληνα φορολογούμενου που πιστεύω πως ειναι ενσυνείδητος σε ό,τι κάνει. Αν δει ο Έλληνας ότι έχει κράτος που ανταποδίδει τον φόρο του σε υγεία, παιδεία κλπ, τότε δεν θα φοροδιαφύγει. Αν συνεχίσει ομως η βρώμα από ψηλά, θα του αλλάξει τον αδόξαστο όπως τώρα.
Πολλά από τα μέτρα της τρόικας είναι μέτρα που αυτονόητα έπρεπε να έχουμε λάβει πολλά χρόνια πριν. ΄Αχρηστες όλες οι κυβερνήσεις μετά την μεταπολίτευση - αυτό αποδεικνύεται περίτρανα. Τα γνωστά σκάνδαλα διασπαθισης δημοσίου χρήματος είναι μεταξύ αυτών που γιγαντωσαν το φαινόμενο της λαμογιάς. Η συνδικαλιστική ασυδοσία πήγαινε χέρι χέρι με αυτό και ήταν εφαλτήριο ο κάθε αρχι-δι-συνδικαλιστής να γίνεται υπουργός, πρόεδρος κλπ και από ζιβάγκο να φοράει γραβάτα.
Η χώρα έχει δυνατότητες, ο λαος το ίδιο. Συμφωνώ με πλήρη συνείδηση στη μείωση και αναδιάρθρωση του δημόσιου τομέα ώστε να αναπτυχθεί η ιδιωτική πρωτοβουλία. Μόνο σε τέτοιο καθεστώς θα αναπτύσσεται και προάγεται ο ανταγωνισμός. Τέλος στους αργόμισθους, ΤΕΛΟΣ! Σκεφτείτε, κάθε δ.υ. έχει τηλέφωνο που μπορεί να καλεί υπεραστικά, κινητά κλπ...η οικονομία στο δημόσιο πρέπει να είναι αιματηρή....να δουλέψουν όπως αρμόζει και όχι να την κάνουν κοπάνα και ο μισθός να πέφτει 1η και 15η μπακουί.
Φταίνε και οι γαμωτράπεζες που λοιδώρησαν από το 99 τους υπουργούς - και ακόμα το κάνουν - για να περνάνε ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ από αυτές....από τις απλές μισθοδοσίες μέχρι και τα έργα των κοινοτικών προγραμμάτων, δηλαδή μη αμιγείς τραπεζικές εργασίες αλλά με πλούσιες κρατικές προμήθειες....
Τα συμφέρονται και τα ρουσφέτια γίνονταν και γίνονται σε χαμηλά (ο κοινοτάρχης στο χωριό) αλλά και σε υψηλά (υπουργός σε βουλευτή) κλιμάκια.
Δεν έχει σταματημό, όσο γράφω τόσο περισσότερα μου έρχονται....
Αγορά του αιώνα
Τράπεζα Κρήτης
Mayo
Χρηματιστήριο (το μεγαλύτερο έγκλημα κατά του λαού μας με υφαρπαγή περιουσιών δισεκατομμυρίων μέσα από επίσημα πρωθυπουργικά και υπουργικά χείλη)
Siemens
Ολυμπιακοί
Εργολαβίες - υπεργολαβίες
Αττικής Οδός
Εγνατία Οδός
ΟΣΕ
Ολυμπιακή
ΔΕΗ
ΕΥΔΑΠ
ΕΥΑΘ
ΕΤΒΑ
ΕΤΕΒΑ
Οργανισμός Ελαιολάδου
ΠΑΣΕΓΕΣ
Αγροτικές Επιδοτήσεις
Επιχορηγήσεις στη Θράκη και στην ακριτική Β. Ελλάδα
Βατοπεδι
Δομημένα Ομόλογα
Ταμεία ληστευμένα
ΡΟυσφέτια
Βουλευτές με 5 μόνιμους υπαλλήλους-γιοσουφάκια, ατέλειες σε τηλέφωνα, βενζίνες κλπ
Υπάλληλοι ΔΕΚΟ με ατέλεια (π..χ ρεύμα στη ΔΕΗ, νερό στην ΕΥΔΑΠ)
Πρόωρες συντάξεις σε 45αρηδες
ΤΕΒΕ εισφορές που δεν αντιπροσωπεύουν τίποτα
Ασταθές και δαιδαλώδες φορολογικό καθεστώς που ευνοεί τα μέγιστα το λάδωμα
Στρεβλό εργασιακό καθεστώς
Βασιλικά διατάγματα προ πολέμου που ακόμα ισχύουν και ρυθμίζουν ζωτικά θέματα
300 βουλευτές (γιατί?)
Σταυρός προτίμησης (γιατί?)
........
........
Κουράστηκα, συμπληρώστε.....

Σημείωση συντονιστή: το μήνυμα αυτό προήλθε από τη σχετική συζήτηση στο section MyCat

Παράθεση

Μιχάλης9867 (Μιχάλης)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μιχάλης9867
Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 840 μηνύματα.

O Μιχάλης9867 έγραψε στις 17:42, 06-05-10:

και συ δεν επιρεαζεσαι ε?
αν δεν ειναι δολοφονια να σπας την βιτρινα και να πετας μεσα την μολοτοφ με την βενζινη τοτε τι ειναι?
μηπως τελικα οι τα ΖΩΑ που εβαλαν την φωτια ηθελαν απλα να διαμαρτυρηθουν και ο θανατος 4 ανθρωπων συνεβει επειδη απλα δεν υπηρχαν μετρα προστασιας?
σε παρακαλω προσεχε τι λες.

Παράθεση

busted

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη busted
Ο busted αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 54 μηνύματα.

O busted έγραψε στις 17:51, 06-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από Μιχάλης
και συ δεν επιρεαζεσαι ε?
αν δεν ειναι δολοφονια να σπας την βιτρινα και να πετας μεσα την μολοτοφ με την βενζινη τοτε τι ειναι?
μηπως τελικα οι τα ΖΩΑ που εβαλαν την φωτια ηθελαν απλα να διαμαρτυρηθουν και ο θανατος 4 ανθρωπων συνεβει επειδη απλα δεν υπηρχαν μετρα προστασιας?
σε παρακαλω προσεχε τι λες.
Δεν ειπα οτι δε φταινε. Απλως εδειξα κατι αλλο που διαβασα στο ιντερνετ χωρις να πιστευω οτι ειναι απολυτως σωστο. Ειναι το αλλο ακρο. Το ελλειπες συστημα πυρασφαλειας και το οτι το κτηριο ειναι ακαταλληλο για χρηση ως τραπεζα ειναι σημαντικοτατα θεματα. Συμφωνω οτι η πραξη αυτων που πεταξαν τη μολοτωφ ηταν εγκληματικη αλλα δε μπορεις να τη χαρακτηρισεις ως δολοφονια. Δεν ηταν προμελετημενος φονος. Ηταν μια εγκληματικη πραξη που οδηγησε στο θανατο 3 αθωων ανθρωπων και σιγουρα δεν πρεπει να την υποστηριζουμε αλλα να την καταδικαζουμε. Παρέθεσα απλά και την άλλη πλευρά μη με φας.

Παράθεση

kritikaros (Παναγιώτης)

Δραστήριο Μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 349 μηνύματα.

O kritikaros έγραψε στις 17:56, 06-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από Φιλιον_Τερας
να απειλεις τον εργαζομενο με απωληση επειδη θελει να συμμετεχει στην απεργια ειναι αρκετα σημαντικο ζητημα
δεν έχω δει το τι ακριβώς έχουν γράψει αλλά γίνεται σε όλο τον ιδιωτικό τομέα και ιδιαίτερα στις μεγάλες επιχειρήσεις και έχουν γίνει πολλές απολύσεις με άλλες δικαιολογίες για να μην στοχοποιηθούν και έχουν νομικές κυρώσεις.

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 18:06, 06-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Μη χαιρεσαι, κι εσυ μεσα σε αυτους εισαι...
Εγω τουλαχιστον εχω τα κοτσια να κανω την αυτοκριτικη μου.
Οταν τα αποκτησετε και οι υπολοιποι, τοτε μιλαμε...

Αυτα και τελος.-
Όταν κάποιος κάνει την αυτοκριτική του, θα ήταν τιμιότερο να την περιορίζει αποκλειστικά και μόνο στον εαυτό του, χωρίς να προσβάλει όλους τους υπόλοιπους τυφλά και τσουβαλιαστά. Τέτοιου είδους αυτοκριτική, κρυμμένη πίσω από το τέχνασμα της συλλογικής ευθύνης, το οποίο αποτελεί πάγιο εργαλείο κάθε είδους απολυταρχικών καθεστώτων, μόνο αυτοκριτική δεν είναι σε τελική ανάλυση...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Δεσμώτης

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Δεσμώτης
Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 3,564 μηνύματα.

O Δεσμώτης έγραψε στις 18:10, 06-05-10:

αναρχια ειναι η απουσια αρχης, οχι "ταξης", η απουσια κεντρικης εξουσιας.

Να ξεκαθαρίσουμε δια παντός:

Από τον Γκόντγουιν ως τον Μπακούνιν
κι από τον Προυντόν ως τον Μαλατέστα και τον Στίρνερ

και με όλους αυτούς τους νεολογισμούς (ή παλαιολογισμούς):

αναρχοατομικισμός, αναρχοκολεκτιβισμός, αναρχοκομμουνισμός,
αναρχοσυνδικαλισμός, αναρχοχριστιανισμός, αναρχοκαπιταλισμός,
αναρχοπρωτογονισμός (πριμιτιβισμός), μεταμοντέρνος αναρχισμός,
εξεγερσιακός αναρχισμός, μετααριστερός αναρχισμός κλπ.,

ο αναρχισμός είναι ακόμη μια φιγούρα στις γκόμενες αυτών
που τον επικαλούνται καταδικάζοντας σε θάνατο δια ασφυξίας
4 συνανθρώπους τους.

ΑΣΚΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΤΡΟΜΟΥ, έδειξαν πόσο ΑΥΤΑΡΧΙΚΟΙ και πόσο ΒΙΑΙΟΙ είναι,
αυτοί οι δήθεν "αντιεξουσιαστές", που υποτίθεται ότι δήθεν καταδικάζουν
κάθε Εξουσία και κάθε Αρχή.

Και εξαγρίωσαν για άλλη μια φορά τον μέσο Έλληνα ενάντια
σε κάθε "αναρχικό", "επαναστάτη", δίκαιο και άδικο.

Κι όπως είπε κι ο Μιρμπώ:

"Σήμερα είναι της μόδας να διεκδικούν κάποια σχέση μαζί του (ενν. τον αναρχισμό)
οι εγκληματίες, όταν μάλιστα έχουν διαπράξει κάποιο αρκετά καλό έγκλημα..."

Κάτι σαν τρομοκράτες με ιδεολογικό επίχρισμα...

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 18:55, 06-05-10:

Το θέμα κλειδώνεται, αφού υπάρχει ήδη παρόμοια συζήτηση.
Εντός της ημέρας θα τοποθετηθεί σχετική σημείωση σε κάθε μήνυμα και θα συγχωνευτεί το θέμα με το παρακάτω
http://www.e-steki.gr/showthread.php?t=60264

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 18:57, 06-05-10:

Το θέμα κλειδώνεται, αφού υπάρχει ήδη παρόμοια συζήτηση.
Εντός της ημέρας θα τοποθετηθεί σχετική σημείωση σε κάθε μήνυμα και θα συγχωνευτεί το θέμα με το παρακάτω
http://www.e-steki.gr/showthread.php?t=60264

Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Επιφανές Μέλος

O Φιλιον_Τερας έγραψε στις 19:06, 06-05-10:

o αναρχισμος ειναι μια φιγουρα, για αυτους ναι.

οπως ειναι και η δημοκρατια μια φιγουρα που ολοι μας με το αθλιο "επιχειρημα" <<γιατι δημοκρατια δεν εχουμε>> ή στο <<ονομα της δημοκρατιας του σημερα>>. η αναθεση της βασικης υποχρεωσης και δικαιωματος σε ΑΛΛΟΥΣ, να παιρνουν αποφασεις για σενα, δεν ονομαζεται δημοκρατια.

http://www.youtube.com/watch?v=hkQ4Y...layer_embedded

Παράθεση

edweimaste

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη edweimaste
Ο edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 107 μηνύματα.

O edweimaste έγραψε στις 20:00, 06-05-10:

κριμα παντως τους αθωους που χαθηκαν μαλιστα η μια ηταν και εγκυος κοπελα .... δηλαδη ουσιαστικα πεθαναν 4
!

Παράθεση

da capo (o χρήστης αποχώρησε...)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη da capo
Ο o χρήστης αποχώρησε... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 41 ετών . Έχει γράψει 102 μηνύματα.

O da capo έγραψε στις 20:26, 06-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από pitg21
.

Σαμαρας: Απελπιστικά λίγος και ασύνετα συναινετικός. Ουσιαστικά παρείχε πολιτική κάλυψη στην κυβέρνηση.
Πητ , είσαι καλά; Τι έχεις πάθει;

Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη jrot6
Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Π.Γ.Δ.Μ. (Ευρώπη). Έχει γράψει 669 μηνύματα.

O jrot6 is far away.. έγραψε στις 20:41, 06-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Ο στόχος σε αυτή τη φάση είναι να αποφευχθεί η χρεωκοπία, ας εστιάσουμε σε αυτό χωρίς να καταστροφολογούμε ή σκανδαλολογούμε περί "αυτών" που "θέλουν" να χαλάσουν τις ζωές μας.
Kαταστροφολογια νομιζω οτι ειναι οταν δεν εχουμε καταστροφη αλλα φωναζουμε για καταστροφη..

Δεν ξερω πως τα βλεπεις τα πραγματα απο εξω,αλλα η ανεργια,τα μετρα που πηραν και αυτα που ερχονται και οι προοπτικες της χωρας για το μελλον ειναι καταστροφικα για πολλους εδω..

Μου αρεσουν και τα εισαγωγικα στο θελουν..

. 1. Οι απαιτήσεις ασφαλείας που δεν τηρήθηκαν ποιές είναι; Αν μιλάς για τα ρολά, απαγορεύεται σε διατηρητέα
2. Εγώ δουλεύω απέναντι απο το Πολυτεχνείο ... και όχι δεν εγκαταλείψαμε ποτέ το κτίριο. Και πες μου γιατί σε μια ειρηνική πορεία υποχρεούται κάποιος να κλείσει το μαγαζί του; Υποτίθεται ότι η πορεία έγινε για να διαδήλωσει ο κόσμος εναντίον των μέτρων, όχι για να κάψει τις τράπεζες ή κάνω λάθος; Διότι αν κάθε πορεία συνεπάγεται και καταστροφή, τότε τι να πω;
1.Μηπως το οτι δεν ειχε συστημα πυροσβεσης και εξοδο κινδυνου?
2.Καλως η κακως οταν υπαρχει μια μεγαλη πορεια που υπαρχει οργη οι τραπεζες που ειναι πανω στους δρομους της πορειας ειναι στοχοι..Ετσι ειτε κλεινουν,ειτε κατεβαζουν τα στορια και ετσι δεν μπορει να γινει κατι.Εφοσον σε αυτη τη τραπεζα δεν υπαρχουν στορια ειναι εγκληματικο τη στιγμη που ηδη υπηρχαν επεισοδια στην πορεια και οι υπαλληλοι ζητουσαν να φυγουν να τους αναγκασουν να μεινουν μεσα..

Εχω παρατηρησει παντως οτι στην ελλαδα ολα πρεπει να ειναι η μαυρο η ασπρο..

Δλδ αν καποιος επιρριψει ηθικες ευθυνες ειτε στο βγενοπουλο ειτε στον διευθυντη του υποκαταστηματος που διεταξε να μεινουν,αυτοματα σημαινει οτι δεν κατακρινει τα ατομα που εριξαν τη μολοτοφ..

Παντως ενω διαβασα οτι οι υπαλληλοι της τραπεζας την ωρα του τραγικου γεγονοτος ηταν στον πρωτο οροφο κανεις δεν βαζει καν στο μυαλο του οτι μπορει τα ατομα που εριξαν τη μολοτοφ,να νομιζαν οτι η τραπεζα ηταν κλειστη μιας και ειχε κλειστες πορτες..Κατι που τουλαχιστον απο την εμπειρια μου σε πορειες θεωρω το πιο πιθανο,μιας και ο πιο ακραιος μπαχαλακιας δεν θελει να σκοτωσει υπαλληλο τραπεζας..Υπαρχει βεβαια και το ενδεχομενο προβοκατσιας απο ασφαλιτες μεταμφιεζομενους σε μπαχαλακηδες (κατι που συμβαινει σε καθε πορεια που μυριζει επεισοδια),αν και προσωπικα δεν το πιστευω..Πιστευω οτι ηταν μια ακραια μαλακια μπαχαλακια που δεν μπορει να ξεχωρισει που πρεπει να πεταξει μια μολοτοφ..Αλλωστε ζουμε σε μια χωρα που τιποτα δεν μπορει να γινει σωστα..Ουτε καν η δυναμικη εκφραση της οργης..

Και τωρα?

4 αθωα θυματα λογω της μαλακιας 2-3 ατομων..

Τα μμε να δινουν ρεσιταλ λασπολογιας για ολο τον κοσμο που κατεβαινει στους δρομους και ειδικα για το αναρχικο κινημα..

Τον πρωθυπουργο που θα μας εκανε δανια του νοτου (με τα λεφτα και το σχεδιο που ειχε) και τη νδ να μας μιλανε για δημοκρατια..

Καλα κουραγια και ολοι στους δρομους..

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 20:43, 06-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από da capo
Πητ , είσαι καλά; Τι έχεις πάθει;
Εδώ μέχρι και τον Καρατζαφέρη καταχέριασε ο φίλος μου ο Πέτρος. Φαίνεται πως οι παρούσες εξελίξεις μας έκαναν ν' αρχίσουμε να σκεφτόμαστε "out of the box", πράγμα που τελικά ίσως να είναι και το πιο ελπιδοφόρο απ' όλα. Θεωρώ πως η συζήτηση μέσα στο φόρουμ έχει να συμβάλλει προς αυτήν την κατεύθυνση...

Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Obscura
H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 20:48, 06-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Εδώ μέχρι και τον Καρατζαφέρη καταχέριασε ο φίλος μου ο Πέτρος. Φαίνεται πως οι παρούσες εξελίξεις μας έκαναν ν' αρχίσουμε να σκεφτόμαστε "out of the box", πράγμα που τελικά ίσως να είναι και το πιο ελπιδοφόρο απ' όλα. Θεωρώ πως η συζήτηση μέσα στο φόρουμ έχει να συμβάλλει προς αυτήν την κατεύθυνση...
Αυτό το παρατηρώ κι εγώ κάνοντας μονάχα μία βόλτα έξω και πιάνοντας λέξεις στον αέρα (ένα "λαμόγιο" θα το πιάσεις στο μάρκετ είσαι, στο λεωφορείο είσαι, δε γίνεται ). Νοιώθω πως γίνεται ένας αναβρασμός και πως ξαφνικά οι άνθρωποι, ανεξαρτήτως πολιτικού υποβάθρου, απέκτησαν έναν κοινό τόπο επιτέλους. Εξ ου και η τόσο μεγάλη συμμετοχή στις πορείες (διάβαζα πως μερικοί άνθρωποι πήγαν για πρώτη φορά στη ζωή τους!), εξ ου και το ότι συμφώνησα για πρώτη φορά με τα ποστ του Άγγελου και του pitg21

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 21:01, 06-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από jrot6
και ο πιο ακραιος μπαχαλακιας δεν θελει να σκοτωσει υπαλληλο τραπεζας..Υπαρχει βεβαια και το ενδεχομενο προβοκατσιας απο ασφαλιτες μεταμφιεζομενους σε μπαχαλακηδες (κατι που συμβαινει σε καθε πορεια που μυριζει επεισοδια),αν και προσωπικα δεν το πιστευω..Πιστευω οτι ηταν μια ακραια μαλακια μπαχαλακια που δεν μπορει να ξεχωρισει που πρεπει να πεταξει μια μολοτοφ..
Αν και γενικά συμφωνώ με τα όσα λες, στο συγκεκριμένο σημείο παρατηρώ μια κάποια αντίφαση. Αφενός λές ότι ακόμη και ο πιο ακραίος μπαχαλάκιας δεν θα το έκανε (συμφωνώ απόλυτα σ' αυτό), εντούτοις καταλήγεις ότι μάλλον ήταν μια ακραία μαλακία ενός μπαχαλάκια, προκειμένου να μην δεχτείς ότι επρόκειτο για ασφαλίτικη προβοκάτσια.

Ξέρεις, στα τόσα χρόνια που παρακολουθώ τα γεγονότα, εδώ αλλά και έξω, δεν έχει υποπέσει στην αντίληψή μου ΟΥΤΕ ΜΙΑ περίπτωση όπου διαδηλωτές να σκοτώνουν αθώους πολίτες. Αυτό το πρωτοφανές περιστατικό, μέσα στο πλαίσιο πρωτοφανών, για τις δικές μας τουλάχιστον γενιές, συνθηκών και καταστάσεων, όχι μόνο είναι εξαιρετικά ύποπτο, αλλά και υποδεικνύει δράση σκοτεινών κέντρων, που γνωρίζουμε ότι δεν υπολογίζουν ούτε κατ' ελάχιστον την ανθρώπινη ζωή και αξιοπρέπεια, προκειμένου να δώσουν ένα καίριο χτύπημα σ' αυτό που φοβούνται περισσότερο: Τη λαϊκή αντίδραση στο σχέδιο του φαγοποτιού τους. Η προσπάθεια ηθικής καταβαράθρωσης της ίδιας της έννοιας των διαδηλώσεων και τρομοκράτησης των πολιτών είναι προφανές ότι εξυπηρετεί εκείνους που θα είχαν συμφέρον τα μέτρα και η εν γένει κατάσταση υποδούλωσης να περάσουν αβρόχοις ποσίν και αδιαμαρτύρητα, ενώ σε καμμία περίπτωση δεν εξυπηρετεί τους διαμαρτυρόμενους. Όπως γνωρίζεις, λένε πως όταν θέλεις να βρεις τον ηθικό αυτουργό ενός εγκλήματος, πρέπει πρώτα να ψάξεις ανάμεσα σ' εκείνους που έχουν κάποιο όφελος απ' αυτό...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη jrot6
Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Π.Γ.Δ.Μ. (Ευρώπη). Έχει γράψει 669 μηνύματα.

O jrot6 is far away.. έγραψε στις 21:22, 06-05-10:

Αν και γενικά συμφωνώ με τα όσα λες, στο συγκεκριμένο σημείο παρατηρώ μια κάποια αντίφαση. Αφενός λές ότι ακόμη και ο πιο ακραίος μπαχαλάκιας δεν θα το έκανε (συμφωνώ απόλυτα σ' αυτό), εντούτοις καταλήγεις ότι μάλλον ήταν μια ακραία μαλακία ενός μπαχαλάκια, προκειμένου να μην δεχτείς ότι επρόκειτο για ασφαλίτικη προβοκάτσια.

Ξέρεις, στα τόσα χρόνια που παρακολουθώ τα γεγονότα, εδώ αλλά και έξω, δεν έχει υποπέσει στην αντίληψή μου ΟΥΤΕ ΜΙΑ περίπτωση όπου διαδηλωτές να σκοτώνουν αθώους πολίτες. Αυτό το πρωτοφανές περιστατικό, μέσα στο πλαίσιο πρωτοφανών, για τις δικές μας τουλάχιστον γενιές, συνθηκών και καταστάσεων, όχι μόνο είναι εξαιρετικά ύποπτο, αλλά και υποδεικνύει δράση σκοτεινών κέντρων, που γνωρίζουμε ότι δεν υπολογίζουν ούτε κατ' ελάχιστον την ανθρώπινη ζωή και αξιοπρέπεια, προκειμένου να δώσουν ένα καίριο χτύπημα σ' αυτό που φοβούνται περισσότερο: Τη λαϊκή αντίδραση στο σχέδιο του φαγοποτιού τους. Η προσπάθεια ηθικής καταβαράθρωσης της ίδιας της έννοιας των διαδηλώσεων και τρομοκράτησης των πολιτών είναι προφανές ότι εξυπηρετεί εκείνους που θα είχαν συμφέρον τα μέτρα και η εν γένει κατάσταση υποδούλωσης να περάσουν αβρόχοις ποσίν και αδιαμαρτύρητα, ενώ σε καμμία περίπτωση δεν εξυπηρετεί τους διαμαρτυρόμενους. Όπως γνωρίζεις, λένε πως όταν θέλεις να βρεις τον ηθικό αυτουργό ενός εγκλήματος, πρέπει πρώτα να ψάξεις ανάμεσα σ' εκείνους που έχουν κάποιο όφελος απ' αυτό...
Mα δεν υπαρχει αντιφαση..λεω οτι πιστευω απο αυτα που εχω ζησει οτι ακομα και ο πιο μηδενιστης μπαχαλακιας δεν θα αφαιρουσε ζωη εν γνωση του..Για αυτο τεινω να πιστεψω διαβαζοντας οτι οι υπαλληλοι ηταν στον πρωτο οροφο οτι ο μπαχαλακιας που εριξε την μολοτοφ νομιζε οτι η τραπεζα ηταν κλειστη..

Εννοειται οτι δεν αποκλειω το γεγονος της προβοκατσιας απο ασφαλιτες..

Απλα μου την δινει η λογικη μερους των αριστερων και αναρχικων που οταν γινεται μαλακια απο μερους τους το ριχνουν στην προβοκατσια..Ας γινει ο θανατος των 4 αθωων τουλαχιστον μια ευκαιρια αυτοκριτικης και για αυτους..

Ολοι στους δρομους..Και οπως δηλωσε μια συγγραφεας: Κανένας νεκρός πολίτης από εδώ και μετά. Αλλά και κανένας ένοχος πολιτικός στο πόστο του. Χρειαζόμαστε ένα αύριο χωρίς αυτούς..

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici
H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 22:21, 06-05-10:

τέσσερις άνθρωποι χάσαν τη ζωή τους απο τη φωτιά μιας μολότωφ...... τρεις ενήλικοι κι ένα αγέννητο αγγελούδι.....

δεν ξερω ποιός όπλισε το χέρι του τύπου που πετουσε την μολότωφ, αν ήταν εξτρεμιστής ή προβοκάτορας, αυτό που με κανει κι αναρωτιέμαι είναι ποιος όπλισε τον εγκέφαλό του, να πιστεύει ότι και καλά προκαλεί ή απλά δηλώνει την αντίδραση του ή προσπαθεί να πάρει τα βλέμμα του κόσμου από την ουσία και κυρίως ποιος του όπλισε τον εγκέφαλο να πιστεύει ότι το να πεθαίνουν κάποιοι άνθρωποι δεν έχει και μεγάλη σημασία.....

κλασικά όλα τα μεσημεριανά ασχολήθηκαν με το "μελό" κομμάτι της υπόθεσης ... το θέμα είναι ότι ο χαμός ενός ανθρώπου δεν είναι μελό ειναι τραγικό...

νέοι άνθρωποι που είχαν μπροστά τη ζωή τους, τα όνειρα τους και μια κυβέρνηση να τους λέει και να μας λέει πτωχεύσαμε, πληρώστε γιατί δεν υπάρχει μέλλον......... να τους υποθηκεύουν το μέλλον, τα όνειρα, την πορεία τους και τελικά κάποιοι ανεγκέφαλοι να τους υποθηκευουν την ίδια τη ζωή από μια τη μολότωφ και μαύρους καπνούς.......φρικτός θάνατος........τελικά θυσιάστηκαν στο βωμό τίνος;;;;;;;;;;;

Παράθεση

Μάριλυ

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μάριλυ
H Μάριλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 260 μηνύματα.

H Μάριλυ έγραψε στις 22:50, 06-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από Φιλιον_Τερας
Στις περισσότερες περιπτώσεις δεν απειλούν άμεσα αλλά ξέρεις ότι αν κάνεις απεργία έχεις μπει στη μαύρη λίστα και έτσι κανείς δεν θέλει να το ρισκάρει. Κάτι τέτοια "σημαντικά ζητήματα" είναι καθημερινότητα για πολλούς από έμας και έχουμε μάθει να τα κάνουμε γαργάρα. π.χ. εκεί που δουλεύω είναι άγραφος νόμος η 1 έως 3 ώρες υπερωρία (χωρίς λεφτά εννοείται) και εκεί που δούλευα παλιά είχα μια κάμερα πάνω από το κεφάλι μου. Καθημερινά απορώ πως είναι δυνατόν να έχουμε πιαστεί όλοι εμείς κώτσοι και να ανεχόμαστε τόσα πολλά. Δεν μπορεί να περνάει μια ολόκληρη ζωή έτσι. Νιώθω σαν σκλάβος

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Buggs
Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 23:06, 06-05-10:

Τι τα θέλετε τι τα γυρεύετε; Από σήμερα είμαστε και επισήμως πλέον υπο Δικτατορία. Οπότε καλύτερα να μήν μιλάμε και πολύ. Μόνο να πληρώνουμε και να κάνουμε πολυ γιόγκα, μήπως και καταφέρουμε σαν εκείνο τον ινδό απατεώνα να ζούμε χωρίς νερό και χωρίς φαί για χρόνια....

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη borat
Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 23:50, 06-05-10:

3 νεκροί.
Ευκαιρία να πετάξουμε άλλες 3000 αστυνομικούς στους δρόμους με aprilia dorsoduro και άλλες state of the art μοτοσυκλέτες για να νιώσουμε περισσότερο ασφαλείς.
3 νεκροί.
Στη Σταδίου διαδηλώνει ο κόσμος που πεινάει και η τράπεζα ανοιχτή, εριστικά δέχεται πληρωμές.
Και κάποιοι με κάτι @@ μεγάλα σου λένε ας τη κάψουμε και ας κάψουμε και τους κακομοίρηδες τους μεροκαματιάρηδες που έτυχε να είναι μέσα.
3 νεκροί.
Στη βουλή κάνει δηλώσεις ο γιός του Πλέυρη, ο βουλευτής μας.
3 νεκροί.
Νέος βασικός μισθός για νέους έως 26 ετών που δε ξεπερνάει τα 550 ευρώ.
3 νεκροί.

Ρε, η Τζούλια να γ@μιέται, ο ολυμπιακός να νικάει και όλοι οι άλλοι να πάνε να γ@μηθούνε.

3 νεκροί.

Η μία έγκυος.

Ελλάς, έτος 2010.

πς: όλοι τα ίδια έλεγαν σήμερα, στις γεμάτες καφετέριες σε όλη την Αθήνα!

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 23:59, 06-05-10:

Γαμω τις καφετέριες και τα 250,000 ρεμάλια σε όλη την Ελλάδα που τις γεμίζουν...

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 00:03, 07-05-10:

Μια και ουτος η αλλος το παμε ο καθενας με το μακρυ του και το κοντο του, να κανω και εγω μια ερωτηση;

Γιατι ενω οι περισσοτεροι ξερουμε πιοι ειναι αυτοι που τα σπανε, πιοι ειναι αυτοι που τους βαζουν επειδη τα εχουν κανει πλακακια με αλλους, και πιοι ειναι οι αλλοι, δεν κανουμε κατι για αυτο;... Γιατι συνεχιζουν αυτα τα ατομα να ειναι οχι απλος αποδεκτα αλλα και "σημαντικα" μελη της κοινωνιας μας;

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη _daemon_
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,457 μηνύματα.

O _daemon_ . έγραψε στις 00:19, 07-05-10:

Απρόσοδοι, στη γλώσσα των οικονομολόγων
Αρχική Δημοσίευση από borat
όλοι τα ίδια έλεγαν σήμερα, στις γεμάτες καφετέριες σε όλη την Αθήνα!
Εμείς να ΄χαμε να λέγαμε κι εκείνοι να κονομάνε (πολιτική ισορροπία) θύματα και θύτες που έχουν επιλέξει τους ρόλους τους!

Βίτσια είναι αυτά, με ποσότητα έργου στη μονάδα του χρόνου

.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _daemon_ : 07-05-10 στις 01:07. Αιτία: Oh, I see! Σύγχυση στο ακροατήριο 0:-)
Παράθεση

kritikaros (Παναγιώτης)

Δραστήριο Μέλος

O kritikaros έγραψε στις 01:44, 07-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos
Μια και ουτος η αλλος το παμε ο καθενας με το μακρυ του και το κοντο του, να κανω και εγω μια ερωτηση;

Γιατι ενω οι περισσοτεροι ξερουμε πιοι ειναι αυτοι που τα σπανε, πιοι ειναι αυτοι που τους βαζουν επειδη τα εχουν κανει πλακακια με αλλους, και πιοι ειναι οι αλλοι, δεν κανουμε κατι για αυτο;... Γιατι συνεχιζουν αυτα τα ατομα να ειναι οχι απλος αποδεκτα αλλα και "σημαντικα" μελη της κοινωνιας μας;

γιατί ενώ ξέρουμε όλοι ποιοι είναι αυτοί που τα τσεπώνουν συνεχίζουμε να τους έχουμε στα οπα-οπα και τους κοιτάμε με δέος και τους είμαστε και υπόχρεοι?

τα γιατί είναι πολλά το θέμα είναι τι θα κάνουμε από εδώ και πέρα.

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 05:31, 07-05-10:

Αυτό με το τι κάνουμε ο καθένας και τις ευθύνες του.....
Αυτοί που τα παίρνουνε από τους ιδιώτες (λάδωμα) τώρα αρχίζουν να πληρώνουν (αν θέλω μπορώ να το πιστέψω).... αυτοί που "καλλιέργησαν" αυτή την νοοτροπία πότε θα πληρώσουν?
Το κράτος αν του χρωστάω μου βάζει επιτόκιο 1.χ% ΤΟ ΜΗΝΑ (κοινώς κάπου 18% το χρόνο), αν πάλι μου χρωστάει αυτό βάζει επιτόκιο 1.5 % το χρόνο. Ποιός μας μαθαίνει να κλέβουμε τελικά όταν μπορούμε?
Ναι πολλοί άνθρωποι έχουν ευθύνη γιατί πίστεψαν ότι όντως είχαμε πάρτυ, όπως διαφήμιζαν σε όλους τους τόνους οι πολιτικοί... άλλοι έχουν ευθύνη γιατί προτιμούν να ζουν στην άγνοια... άλλοι έχουν ευθύνη γιατί έπαψαν να παλεύουν ένα σύστημα που τους εξόντωνε ή τους αποβλάκωνε ΑΛΛΑ τα πολλά λεφτά που μας λείπουν δεν έγιναν από αυτούς τους ανθρώπους. Μέχρι να δημευτεί μια περιουσία πολιτικού και να γυρίσει μια εταιρεία πίσω την μίζα που ενσωμάτωσε στην τιμή πώλησης προϊόντος προς το δημόσιο ή την υπερτιμολόγηση, μέχρι να φύγουν οι "άνεργοι" συνδικαλιστές, μέχρι να επιστραφούν τα λεφτά των ομολόγων στα ταμεία νομίζω ότι δικαιούμαι να διαδηλώνω για αυτό και όχι για τον υπάλληλο ή τον γιατρό.

Παράθεση

Apro

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Apro
Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Tatoo artist . Έχει γράψει 812 μηνύματα.

O Apro έγραψε στις 07:15, 07-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από Buggs
Γαμω τις καφετέριες και τα 250,000 ρεμάλια σε όλη την Ελλάδα που τις γεμίζουν...
και εγώ μαζί σου....

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 07:26, 07-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από Apro
γ#μω τις καφετεριες

και εγω μαζι σας... καθε μερα στην καφετερια αυτη την καταντια της χωρας συζηταμε με τους φιλους

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici
H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 08:52, 07-05-10:

το παρακάτω κείμενο κυκλοφόρησε σε email....... αλήθεια ή ψέμματα;;;;;;

ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΗΣ ΣΤΗΝ MARFIN

"Νιώθω υποχρέωση απέναντι στους αδικοχαμένους συναδέρφους μου να πω αυτές τις αντικειμενικές αλήθειες. Στέλνω αυτό το μήνυμα σε όλα τα μέσα ενημέρωσης και όλα τα ενημερωτικά sites. Όποιος έχει ακόμα συνείδηση, ας το δημοσιεύσει. Οι υπόλοιποι ας συνεχίσουν να παίζουν το παιχνίδι της κυβέρνησης.

● Η πυροσβεστική υπηρεσία δεν έχει δώσει έγγραφη άδεια για το συγκεκριμένο κτίριο, η συμφωνία ήταν κάτω από το τραπέζι, όπως άλλωστε γίνεται πρακτικά με όλες τις επιχειρήσεις και τις εταιρείες στην Ελλάδα.

● Το συγκεκριμένο κτίριο δε ...

διαθέτει πυρασφάλεια και πυροπροστασία, ούτε μελέτη ούτε εγκατάσταση, δηλαδή ψεκαστήρες οροφής, εξόδους διαφυγής, πυροσβεστικές φωλιές. Μόνο φορητούς πυροσβεστήρες, οι οποίοι φυσικά δε μπορούν να αντιμετωπίσουν μια εκτεταμένη πυρκαγιά σε ένα κτίριο φτιαγμένο με προ πολλού ξεπερασμένες προδιαγραφές ασφαλείας.

● Κανένα κατάστημα της τράπεζας δε διαθέτει προσωπικό εκπαιδευμένο στην αντιμετώπιση πυρκαγιών. Ούτε καν στη χρήση των λιγοστών πυροσβεστήρων. Η διοίκηση προφασίζεται πάντα το κόστος και δεν κάνει ούτε στοιχειώδεις κινήσεις για να προφυλάξει το προσωπικό.

● Ποτέ δεν έχει γίνει άσκηση εκκένωσης οποιουδήποτε κτιρίου από τους εργαζόμενους της τράπεζας ούτε έχει γίνει σεμινάριο από πυροσβέστες, ώστε να δοθούν οδηγίες για τέτοιες καταστάσεις. Οι μόνες ασκήσεις που έχουν γίνει στη Mafrin Bank είναι για σενάρια τρομοκρατικών ενεργειών και διαφυγή των μεγάλων κεφαλιών της τράπεζας από τα γραφεία τους.

● Το συγκεκριμένο κτίριο δεν είχε ειδική πρόβλεψη για φωτιά, παρόλο που λόγω η κατασκευή του είναι πολύ ευαίσθητη κάτω από τέτοιες συνθήκες και παρόλο που ήταν γεμάτο με υλικά από πάνω μέχρι κάτω. Υλικά που παίρνουν φωτιά πολύ εύκολα, όπως χαρτί, πλαστικά, καλώδια, έπιπλα. Το κτίριο αυτό αντικειμενικά είναι ακατάλληλο για χρήση σαν τράπεζα λόγω της κατασκευής του.

● Καμία ομάδα προσωπικού ασφαλείας δεν έχει γνώση πρώτων βοηθειών και πυρόσβεσης, παρόλο που πρακτικά του ανατίθεται με προφορική εντολή κάθε φορά να προστατέψει το κατάστημα. Οι τραπεζικοί υπάλληλοι καλούνται να γίνουν πυροσβέστες και σεκιούριτι ανάλογα με τις επιθυμίες του κάθε κ. Βγενόπουλου.

● Τα στελέχη της τράπεζας απαγόρεψαν κάθετα και κατηγορηματικά στους εργαζόμενους να φύγουν, παρόλο που οι ίδιοι το ζητούσαν επίμονα από νωρίς το πρωί, ενώ επέβαλλαν στους εργαζόμενους να κλειδώσουν τις πόρτες και επιβεβαίωναν συνέχεια τηλεφωνικά το κλείδωμα του κτιρίου. Όποιος φύγει να μην έρθει αύριο για δουλειά, ήταν η μόνιμη απειλή. Τους έκλεισαν ακόμα και την πρόσβαση στο διαδίκτυο για να μην επικοινωνούν με τον έξω κόσμο.

● Εδώ και μέρες επικρατεί πλήρης τρομοκρατία στην τράπεζα σχετικά με τις κινητοποιήσεις, με την προφορική προσφορά "ή δουλεύεις ή απολύεσαι".

● Οι δύο αστυνομικοί της ασφάλειας που δουλεύουν στο συγκεκριμένο κατάστημα για τις ληστείες δεν εμφανίστηκαν σήμερα, παρόλο που τα στελέχη είχαν υποσχεθεί προφορικά ότι θα τους φέρουν εκεί.

Επιτέλους κύριοι, κάντε την αυτοκριτική σας και σταματήστε να περιφέρεστε παριστάνοντας τους σοκαρισμένους. Είστε οι υπεύθυνοι για αυτό που έγινε σήμερα και σε κάποιο ευνομούμενο κράτος (σαν κι αυτά που κατά καιρούς χρησιμοποιείτε σαν παράδειγμα από τηλεοράσεως) θα ήσασταν ήδη κρατούμενοι για τις παραπάνω πράξεις. Με δόλο έχασαν τη ζωή τους οι συνάδερφοί μου σήμερα. Δόλο της τράπεζας και του κ. Βγενόπουλου προσωπικά, που έδωσε εντολή, όποιος δε δουλέψει να μην έρθει αύριο στο γραφείο."

Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 1,123 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 09:35, 07-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos

Γιατί προφανώς κάποιους εξυπηρετεί η ύπαρξη αυτών των ατόμων.
Αυτών που φώναζαν κάτω από την τράπεζα που καιγόταν "έτσι να πεθάνετε σαν τα ποντίκια, σε τράπεζα δεν δουλεύετε;"
Αυτών που εμπόδιζαν την πυροσβεστική να φτάσει εκεί μια ώρα γρηγορότερα!

Εγώ αναρωτιέμαι και για κάτι ακόμα, οι υπόλοιποι διαδηλωτές που ήταν τριγύρω, δεν μπορούσαν να κάνουν κάτι;
Και για να μην παρεξηγηθώ, δεν το λέω για να αποδώσω ευθύνες, απλά σκέφτομαι ότι εκεί γύρω ήταν χιλιάδες κόσμου, δεν μπορούσαν να κάνουν ένα ντου να βουτήξουν εκείνους που έριξαν τη βενζίνη και τις μολότωφ και να τους κάνουν μαύρους τουλάχιστον.

Αρχική Δημοσίευση από lugar
Αυτό με το τι κάνουμε ο καθένας και τις ευθύνες του.....
Αυτοί που τα παίρνουνε από τους ιδιώτες (λάδωμα) τώρα αρχίζουν να πληρώνουν (αν θέλω μπορώ να το πιστέψω).... αυτοί που "καλλιέργησαν" αυτή την νοοτροπία πότε θα πληρώσουν?
Το κράτος αν του χρωστάω μου βάζει επιτόκιο 1.χ% ΤΟ ΜΗΝΑ (κοινώς κάπου 18% το χρόνο), αν πάλι μου χρωστάει αυτό βάζει επιτόκιο 1.5 % το χρόνο. Ποιός μας μαθαίνει να κλέβουμε τελικά όταν μπορούμε?
Ναι πολλοί άνθρωποι έχουν ευθύνη γιατί πίστεψαν ότι όντως είχαμε πάρτυ, όπως διαφήμιζαν σε όλους τους τόνους οι πολιτικοί... άλλοι έχουν ευθύνη γιατί προτιμούν να ζουν στην άγνοια... άλλοι έχουν ευθύνη γιατί έπαψαν να παλεύουν ένα σύστημα που τους εξόντωνε ή τους αποβλάκωνε ΑΛΛΑ τα πολλά λεφτά που μας λείπουν δεν έγιναν από αυτούς τους ανθρώπους. Μέχρι να δημευτεί μια περιουσία πολιτικού και να γυρίσει μια εταιρεία πίσω την μίζα που ενσωμάτωσε στην τιμή πώλησης προϊόντος προς το δημόσιο ή την υπερτιμολόγηση, μέχρι να φύγουν οι "άνεργοι" συνδικαλιστές, μέχρι να επιστραφούν τα λεφτά των ομολόγων στα ταμεία νομίζω ότι δικαιούμαι να διαδηλώνω για αυτό και όχι για τον υπάλληλο ή τον γιατρό.

Λούγκαρ εννοείται ότι δικαιούσαι να διαδηλώνεις και προφανώς τα πολλά λεφτά τα έχουν φάει κάποιοι, εμένα η διαφωνία μου είναι στο ότι αυτούς τους κάποιους τόσα χρόνια, όλοι εμείς τους θρέψαμε και τους αφήσαμε να αλλωνίζουν, ο καθένας για δικούς του λόγους.
Και επίσης θεωρώ ότι πάλι δύσκολα θα βάλουμε μυαλό ... πάλι όποιος μπορεί να βολευτεί, πάλι θα το κάνει.
Για μένα το πρόβλημα δεν είναι μόνο αυτοί που μας έφεραν σε αυτή την κατάσταση, αλλά και εμείς που το επιτρέψαμε. Αν εμείς δεν ανεχόμασταν αυτούς τους πολιτικούς, δεν θα μπορούσαν να είχαν σταθεί τόσα χρόνια! Μας βόλευε, αλλά τώρα που καλούμαστε να πληρώσουμε το τίμημα δεν μας αρέσει.

Και να σου πω και κάτι ακόμα ... μας ενοχλεί επειδή μας έθιξαν την τσέπη ... δεν είδα ποτέ να έγινε καμιά πορεία για τα αυθαίρετα που σηκώνονταν στα καμμένα βουνά της Αττικής, δεν είδα καμιά πορεία για την έλλειψη εξοπλισμού στα σχολεία, δεν είδα καμιά πορεία για δρόμους καρμανιόλες, δεν είδα καμία πορεία για την παλαιολιθικές συνθήκες που δουλεύουν κάποιοι τομείς του δημοσίου, αυξάνοντας και τη γραφειοκρατία και την ταλαιπωρία του κόσμου, δεν είδα καμία πορεία για τις άθλιες συνθήκες των νοσοκομείων..... μόνο για την τσέπη βλέπω πορείες.
Αν δεν μας είχαν θίξει στο μπικικίνι .... δε νομίζω ότι θα είχαμε τέτοιο ξεσηκωμό!

Υ.Γ. Κρητίκαρε (νομίζω εσύ ζήτησες να σου απαντήσω) θεωρώ ότι με τα ποστ μου έχω απαντήσει, αν παρ' όλ' αυτά κάτι σε σε καλύπτει ... ευχαρίστως να απαντήσω, απλά είδα το ποστ σου εχθές, αφού είχα ήδη απαντήσει στη λούγκαρ και θεώρησα ότι η απάντηση αφορούσε και στο δικό σου.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 09:37, 07-05-10:

βρωμαει στημενο...ολοκληρο μπουκαλι με βενζινη ριξανε.....ηταν σχεδιασμενο να καει...
και η προβοκατσια ειναι επισης ενα βρωμικο ενδεχομενο..

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 09:38, 07-05-10:

Όταν κάποιος κάνει την αυτοκριτική του, θα ήταν τιμιότερο να την περιορίζει αποκλειστικά και μόνο στον εαυτό του, χωρίς να προσβάλει όλους τους υπόλοιπους τυφλά και τσουβαλιαστά. Τέτοιου είδους αυτοκριτική, κρυμμένη πίσω από το τέχνασμα της συλλογικής ευθύνης, το οποίο αποτελεί πάγιο εργαλείο κάθε είδους απολυταρχικών καθεστώτων, μόνο αυτοκριτική δεν είναι σε τελική ανάλυση...
Κοιτα να δεις που εδω και 30 χρονια κανεις απο εμας δε φταιει, παρα μονο οι 300 που εναλλασσονται στο Κοινοβουλιο.
Ολοι ειμαστε αθωες περιστερες, δε συντηρουμε πελατειακες σχεσεις με δαυτους, δε φοροδιαφευγουμε, δεν κανουμε λαμογιες, δεν ξοδευουμε περισσοτερα απο οσα βγαζουμε, δε..., δε..., δε...

Και θα επαναλαβω...λιγη τσιπα να ειχαμε, αλλα που...

Εαν ο καθε ενας απο εμας ηταν σωστος, ουτε τα λαμογια που μας κυβερνουν δεκαετιες τωρα θα ηταν ειχαν τα ποστα που ειχαν και εχουν, αλλα ουτε θα ειχαμε φτασει στο σημειο που ειμαστε σημερα. Βρωμαει και ζεει απο οπου και να το πιασεις. Απο χαμηλα μεχρι την κορυφη.

Αυτο που πραγματικα με κουρασε ειναι να βλεπω με ποση περισσια ευκολια κοιταμε την καμπουρα του "διπλα" και ποτε τη δικη μας, οταν μαλιστα η τελευταια βγαζει ματι. Αλλα μας το εμαθαν στα σπιτια μας? Οπως αποδεικνυεται, οχι. Με τις υγειες μας.

Ομως μη μου ανησυχειτε.
Κοιμηθειτε τον υπνο του δικαιου.
Σαφως και δε φταιει κανεις σας.
Οι αλλοι φταινε "σε τελικη αναλυση".

Γιατί προφανώς κάποιους εξυπηρετεί η ύπαρξη αυτών των ατόμων.
Αυτών που φώναζαν κάτω από την τράπεζα που καιγόταν "έτσι να πεθάνετε σαν τα ποντίκια, σε τράπεζα δεν δουλεύετε;"
Αυτών που εμπόδιζαν την πυροσβεστική να φτάσει εκεί μια ώρα γρηγορότερα!
Υπαλληλοι των 1000 ? και ενιοτε με δυο πτυχια. Αυτοι ειναι οι υπαλληλοι των τραπεζων. Αλλα μαλλον καποιοι εχουν μπερδεψει τους ορους "τραπεζικος" και "τραπεζιτης".

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη moonlight : 07-05-10 στις 09:50. Αιτία: merge
Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη prime
H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε στις 10:13, 07-05-10:

Και ποιος είπε ότι πολλοί δεν κάνουν την αυτοκριτική τους? Ο κόσμος άρχισε να ξυπνάει και είμαστε ακόμα στην αρχή.
Εκτός και αν λέμε ότι όλοι όσοι κατέβηκαν στις πορείες ήταν ψυφοφόροι της αριστεράς, οπότε δε μιλάμε αλλά κάνουμε κάτι άλλο.
Δεν πρέπει όμως να ξεχνάμε ότι η πολιτική συνείδηση και η αντίληψη των πραγμάτων γενικότερα δεν διαμορφώνεται μόνο ατομικά, αλλά κυρίως συλλογικά δια του σχολείου, των ΜΜΕ, της ψυχαγωγίας (ταινίες του σινεμά, μουσική κτλ).
Όταν λοιπόν από μικρό σε διαπλάθουν με τέτοιο τρόπο ώστε να θεωρείς φυσιολογικό το σύστημα-όσο και αν αυτό μπάζει από παντού- θα ενταχθείς σε αυτό και θα το διαιωνίσεις. Θα συμπεριφέρεσαι ανάλογα και θα ψηφίζεις ανάλογα.
Φαύλος κύκλος είναι η υπόθεση.

Από κει και πέρα αν εγώ και ο κάθε εγώ, που ποτέ δεν στήριξα κανένα από τα δύο μεγάλα κόμματα, άρα ευθύνη ουκ έχω, το μόνο που κάνω είναι να επιρρίπτω ευθύνες στους άλλους το μόνο που θα καταφέρω είναι ο διχασμός.
Απαιτείται κοινωνική συνοχή, θα ζήσουμε πολύ άσχημες μέρες.

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 10:13, 07-05-10:

Εαν ο καθε ενας απο εμας ηταν σωστος, ουτε τα λαμογια που μας κυβερνουν δεκαετιες τωρα θα ηταν ειχαν τα ποστα που ειχαν και εχουν, αλλα ουτε θα ειχαμε φτασει στο σημειο που ειμαστε σημερα. Βρωμαει και ζεει απο οπου και να το πιασεις. Απο χαμηλα μεχρι την κορυφη.
Οσο ηλίθιος και άν είναι ο λαός μας, ευκολόπιστος και αφελής, αυτοί που χθές είχε βάλει στη Βουλή αρκούσαν για να καταψηφίσουν το νομοσχέδιο. Αν ίσχυε οτιδήποτε συνταγματικό, θα έπρεπε να πάνε για ψήφο με τις 180 έδρες. Συγχαρητήρια θερμά στους βουλευτές του ΠΑΣΟΚ Δημαρα, Σακοραφα και Οικονομου νομίζω, που με τις ψήφους τους αποπειράθηκαν να ρίξουν κι αυτό το 151, σε περίπτωση που ο Καρατζαφέρης δεν αποδεικνυόταν, αυτό που δυστυχώς είναι . Ενας χοντρός φαταούλας καιροσκόπος. .

Δείτε και αυτό .

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bill : 07-05-10 στις 13:19. Αιτία: εγινε split σε off-topic
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,251 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 10:32, 07-05-10:

Mας βόλευε, αλλά τώρα που καλούμαστε να πληρώσουμε το τίμημα δεν μας αρέσει.
Συμφωνώ. Αλλά να πληρώσουν κι οι υπόλοιποι που φταίνε έτσι; Και κατ' αναλογία ευθυνών. Αλλά τι ψάχνω κι εγώ...

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 10:45, 07-05-10:

Λούγκαρ εννοείται ότι δικαιούσαι να διαδηλώνεις και προφανώς τα πολλά λεφτά τα έχουν φάει κάποιοι, εμένα η διαφωνία μου είναι στο ότι αυτούς τους κάποιους τόσα χρόνια, όλοι εμείς τους θρέψαμε και τους αφήσαμε να αλλωνίζουν, ο καθένας για δικούς του λόγους.
Και επίσης θεωρώ ότι πάλι δύσκολα θα βάλουμε μυαλό ... πάλι όποιος μπορεί να βολευτεί, πάλι θα το κάνει.
Για μένα το πρόβλημα δεν είναι μόνο αυτοί που μας έφεραν σε αυτή την κατάσταση, αλλά και εμείς που το επιτρέψαμε. Αν εμείς δεν ανεχόμασταν αυτούς τους πολιτικούς, δεν θα μπορούσαν να είχαν σταθεί τόσα χρόνια! Μας βόλευε, αλλά τώρα που καλούμαστε να πληρώσουμε το τίμημα δεν μας αρέσει.

Και να σου πω και κάτι ακόμα ... μας ενοχλεί επειδή μας έθιξαν την τσέπη ... δεν είδα ποτέ να έγινε καμιά πορεία για τα αυθαίρετα που σηκώνονταν στα καμμένα βουνά της Αττικής, δεν είδα καμιά πορεία για την έλλειψη εξοπλισμού στα σχολεία, δεν είδα καμιά πορεία για δρόμους καρμανιόλες, δεν είδα καμία πορεία για την παλαιολιθικές συνθήκες που δουλεύουν κάποιοι τομείς του δημοσίου, αυξάνοντας και τη γραφειοκρατία και την ταλαιπωρία του κόσμου, δεν είδα καμία πορεία για τις άθλιες συνθήκες των νοσοκομείων..... μόνο για την τσέπη βλέπω πορείες.
Αν δεν μας είχαν θίξει στο μπικικίνι .... δε νομίζω ότι θα είχαμε τέτοιο ξεσηκωμό!
Για να ξεσηκωθεί ο κόσμος για όσα λες παραπάνω - επειδή δεν υπάρχει κοινή χρονική αναφορά - πρέπει να οργανωθεί κίνημα πολιτών που να μην έχει αναφορά σε κομματικό χώρο, και να πιάσει ένα ένα τα θέματα. Τέτοια προσπάθεια δεν έχει γίνει μέχρι τώρα. Οι άνθρωποι διαδηλώνουν μέσω των σωματείων τους... συνήθως για εργασιακά θέματα.
Παρ'όλα αυτά έχουν γίνει πορείες/ συγκεντρώσεις, για θέματα που δεν αφορούσαν την τσέπη μας (πχ δες Ιρακ, δάση, δεκεμβρης) αλλά ναι για να ξεσηκωθεί ο κόσμος χρειάζεται ένα γεγονός συγκεκριμένο. Αλλιώς είναι πολύ δύσκολο.
Ολοι ειμαστε αθωες περιστερες, δε συντηρουμε πελατειακες σχεσεις με δαυτους, δε φοροδιαφευγουμε, δεν κανουμε λαμογιες, δεν ξοδευουμε περισσοτερα απο οσα βγαζουμε, δε..., δε..., δε...

Και θα επαναλαβω...λιγη τσιπα να ειχαμε, αλλα που...

Αυτο που πραγματικα με κουρασε ειναι να βλεπω με ποση περισσια ευκολια κοιταμε την καμπουρα του "διπλα" και ποτε τη δικη μας, οταν μαλιστα η τελευταια βγαζει ματι. Αλλα μας το εμαθαν στα σπιτια μας? Οπως αποδεικνυεται, οχι. Με τις υγειες μας.

Ομως μη μου ανησυχειτε.
Κοιμηθειτε τον υπνο του δικαιου.
Σαφως και δε φταιει κανεις σας.
Οι αλλοι φταινε "σε τελικη αναλυση".
Συνενοχή λοιπόν... το μεγάλο πρόβλημα... σα να λέμε η Ελλάδα φταίει για την πτώση του ευρώ... σα να λέμε το 1 = 1000... άρα μόνο οι άσπιλοι έχουν δικαίωμα στην διαμαρτυρία. Ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθον βαλλέτω... κλπ κλπ
Και πως να διώξεις από πάνω σου την συνενοχή όταν για κάθε πράξη που έχεις κάνει ο κλοιός γύρω σου, απελπιστικά στενός, ίσως σε έχει "υποχρεώσει" σε συναλλαγή. Κι ας ένοιωθες μαλάκας... με την μάνα σου στο νοσοκομείο να μην μπαίνει χειρουργείο αν δεν τα σκάσεις... με το με λάθος άδεια ακίνητο που σου κληροδοτήσαν οι δικοί σου να ψάχνεις τρόπο να το διορθώσεις... με... με... Συνενοχή λοιπόν. Εγώ, μια οικογένεια πέντε ατόμων, χωρίς δάνειο, χωρίς ούτε καν καταναλωτική μανία να ψωνίζω ρούχα..., συννένοχη αυτών που παίρνουν/δίνουν μίζες για οπλικά συστήματα, C4I, βατοπέδια ή έστω του γιατρού που την ημέρα καθαρίζει χιλιαρικάκι ανά 5ωρο, ή ίσως και άλλων γιατί πιθανά δεν κάνω σωστά την δουλειά μου κι εγώ, γιατί ίσως κάτι στην όλη ζωή μου είναι γκρι. Μόλις απέκτησα αξία ως συνένοχος.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 10:46, 07-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από prime
Και ποιος είπε ότι πολλοί δεν κάνουν την αυτοκριτική τους? Ο κόσμος άρχισε να ξυπνάει και είμαστε ακόμα στην αρχή.
Εκτός και αν λέμε ότι όλοι όσοι κατέβηκαν στις πορείες ήταν ψυφοφόροι της αριστεράς, οπότε δε μιλάμε αλλά κάνουμε κάτι άλλο.
Δεν πρέπει όμως να ξεχνάμε ότι η πολιτική συνείδηση και η αντίληψη των πραγμάτων γενικότερα δεν διαμορφώνεται μόνο ατομικά, αλλά κυρίως συλλογικά δια του σχολείου, των ΜΜΕ, της ψυχαγωγίας (ταινίες του σινεμά, μουσική κτλ).
Όταν λοιπόν από μικρό σε διαπλάθουν με τέτοιο τρόπο ώστε να θεωρείς φυσιολογικό το σύστημα-όσο και αν αυτό μπάζει από παντού- θα ενταχθείς σε αυτό και θα το διαιωνίσεις. Θα συμπεριφέρεσαι ανάλογα και θα ψηφίζεις ανάλογα.
Φαύλος κύκλος είναι η υπόθεση.

Από κει και πέρα αν εγώ και ο κάθε εγώ, που ποτέ δεν στήριξα κανένα από τα δύο μεγάλα κόμματα, άρα ευθύνη ουκ έχω, το μόνο που κάνω είναι να επιρρίπτω ευθύνες στους άλλους το μόνο που θα καταφέρω είναι ο διχασμός.
Απαιτείται κοινωνική συνοχή, θα ζήσουμε πολύ άσχημες μέρες.
Κάποιοι θεωρούσαν φυσιολογικό το σύστημα. Την απουσία αποδείξεων, υποδομών, τα φακελάκια.
Κάποιοι μάλιστα καμάρωναν, είτε με τις ατάκες "ο Έλληνας και στα δύσκολα περνάει καλά, ή έχει τον τρόπο του", είτε με τις εξηγήσεις περί οικονομικής κρίσης του 2009, όταν ειπώθηκε ότι η Ελλάδα δεν υπέστη τόσο έντονη κρίση, χάρη στην παραοικονομία της.

Λυπάμαι αφάνταστα για τόσο κόσμο που ξέρω ότι θα κακοπεράσει.
Κι ελπίζω να μάθουμε κάτι από αυτήν την ιστορία. Ότι δεν είναι λογικό να δίνουμε 4 ευρώ για έναν καφέ. Και άλλα τόσα για ντομάτες Ισπανίας και γάλα Γερμανίας.
Ότι δεν είναι σωστό να μπορεί να μας κοιτάει στα μάτια ο γιατρός όταν δίνει λάθος απόδειξη, αν δώσει.
Ότι δεν είναι μαγκιά να βάζεις μέσο για μεταγραφή στο πανεπιστήμιο, αφού δε έχεις ήδη δώσει χιλιάδες ευρώ σε ιδιαίτερα και φροντιστήρια.
Ότι δεν είναι πρότυπο οι τρέντι φατσούλες με τα φορέματα που κάνουν όσο δέκα συντάξεις (και είκοσι, με τα νέα μέτρα) στις τηλεοράσεις και τα περιοδικά.
Ότι δεν είναι επανάσταση το να βάλεις θλιμμένη εικόνα στο Facebook σου μετά το Δεκέμβρη του 2008, για να την αλλάξεις με ένα στιγμιότυπο από τα Χριστούγεννα λίγο μετά.

Ωστόσο έχω γνωστούς που δεν έκοψαν απόδειξη, δε ζήτηταν απόδειξη, ήρθαν στο ΕΜΠ από το πρώτο εξάμηνο με προκλητικά παράνομη μεταγραφή, φόρεσαν πανάκριβα ρούχα και χαμογέλασαν για το φακό του Τρέντι σε κάποια έκθεση ή για την κάμερα κάποιου φίλου στο Γκστάαντ, που πληρώνουν τριάντα ευρώ τη μακαρονάδα, που δεν αλλάζουν κανάλι όταν εμφανίζεται η απόδειξη του θλιβερού αποπροσανατολισμού μας στην οθόνη, που λέγαν πάντα "χάλια είμαστε" και δεν τους κόβεται η όρεξη όταν άλλος ένας συνταξιούχος στέκεται μπροστά στο μικρόφωνο κάποιου καναλιού να πει πώς δεν του φτάνουν τα λεφτά για λαχανικά.

Έχω γνωστούς, λοιπόν, που παρ'όλα αυτά κατέβηκαν στις πορείες. Που βρίζουν το κράτος. Που μιλάνε για τα νοικοκυριά και τις δυσκολίες που έχουν να αντιμετωπίσουν, που σκέφτονται με θυμό εκείνο το γιατρό που απάντησε "χωρίς απόδειξη 40, με απόδειξη 60".

Αλλά δεν έχω καταλάβει αν κάνουμε την αυτοκριτική μας. Κι αν ναι, ποιοι την κάνουν.
Κι αν την κάνουν, πόσο βαθιά θα πάει.

Και δεν έχω καταλάβει αν θα πετύχουμε αυτήν την κοινωνική συνοχή και τη μακροπρόθεσμη συνειδητοποίηση του φαύλου κύκλου στον οποίο μπλέξαμε κάποτε και τροφοδοτήσαμε αναγκαστικά έκτοτε.

Ελπίζω να...

Τίποτα. Ελπίζω. Ότι μαζί με τα καπνισμένα κτίρια και τις σπασμένες βιτρίνες, θα έρθει και κάτι πιο ουσιαστικό.

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 10:48, 07-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Συμφωνώ. Αλλά να πληρώσουν κι οι υπόλοιποι που φταίνε έτσι; Και κατ' αναλογία ευθυνών. Αλλά τι ψάχνω κι εγώ...
Φυσικά, εγώ δεν είπα να μην πληρώσουν αυτοί που φταίνε. Εννοείται πως θα ήθελα να τους δω φυλακή τουλάχιστον, αφού πρώτα δημεύσουν την περιουσία τους.

αλλά να δω και κάτι δημοσίους υπαλλήλους, που τώρα χτυπιούνται, να δώσουν πίσω τις υπερωρίες που έπαιρναν τόσα χρόνια, χωρίς να τις δουλεύουν, κάτι επιδόματα δακτυλισμού, που βαράγανε την μπάρα 100 φορές για να τα παίρνουν, κλπ, κλπ.
Να δω κάτι συνταξιούχες από τα 35 τους, που δούλεψαν μόνο 15 χρόνια και θα παίρνουν σύνταξη για καμιά 20 ακόμη τουλάχιστον,
Να δω κάτι "δήθεν" αναπηρικές συντάξεις,
Να δω άλλους που όταν έγινε ο σεισμός, λαδώνανε για να βγάλουνε τα σπίτια τους προβληματικά, για να πάρουν σεισμοδάνεια για ανακαίνιση.....
έχω πολλά να δω

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 11:34, 07-05-10:

...και τελικά όλοι παίρνουμε 2 μέτρα χώμα...http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=55287&cid=4

Συγγνώμη που σας χαλάω την συζήτηση αλλά έχοντας χρειαστεί λόγω δουλειάς να επισκεφτώ και να δουλέψω σε ένα κατάστημα τράπεζας λίγα βήματα παραπέρα παραμένω συγκλονισμένη από την "ευκολία" με την οποία ένα τέτοιο άρθρο (http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=132330&cid=4) θα μπορούσε να είχε γίνει για μένα, για σένα, για τον οποιοδήποτε από εμάς...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους