Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,623 εγγεγραμμένα μέλη και 2,843,377 μηνύματα σε 81,562 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 205 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Ντοπιολαλιές

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 22:56, 06-03-07:

Μου αρέσουν πολύ οι τοπικές διάλεκτοι, ένα απο τα πρώτα πράγματα που με ενθουσίασαν στην Κρήτη ήταν η ντοπιολαλιά.Σε αυτό το θεματάκι γράψτε όσες λέξεις-φράσεις ξέρετε που αποτελούν τοπική διάλεκτο του τόπου καταγωγής σας,κατοικίας σας ή που έχετε ακούσει.Ακόμη κι αν τις χρησιμοποιείτε καθημερινά και τις έχετε δεδομένες θα σας κάνει εντύπωση πόσοι μπορεί να μην τις γνωρίζουμε.

Pls γράφετε και το νόημα τους

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Paty

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Paty
H Paty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 192 μηνύματα.

H Paty έγραψε στις 23:08, 06-03-07:

Η μαμά μου είναι από την Κέρκυρα και κάθε φορά που πάω εκεί απολαμβάνω να τους ακούω!

περσέμουλο= μαιντανός
μανίτσα= το χερούλι της πόρτας
κομιντόρι= η ντομάτα
μπονόρα=νωρίς
έχει φρέσκο απόψε= έχει αέρα απόψε
ωρέ/ωρή =μωρέ μωρή(αλλά όχι με την κακή έννοια
μπροστομούνα =η ποδιά
μάπα=λάχανο
στιά=φωτιά
Υπάρχουν άπειρα ακόμα, θα τα θυμηθώ, θα ρωτήσω και τη γιαγιά μου και θα επανέλθω

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,322 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 00:42, 07-03-07:

Απο Κεφαλλονιά (θυμάμαι πολύ λίγα):
εφτιό: αυτό
ρυπίζω: μου πέφτει κάτω το νερό

Άμα θυμηθώ κι άλλα θα τα γράψω.

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,404 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 00:45, 07-03-07:

Ο φυσικός μου, από Κεφαλλονιά, έλεγε "τέσσαρις" αντί "τέσσερις".
[νταξ, αυτό ξέρω μόνο, εγώ είμαι από πόλη, νι ]

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,322 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 00:47, 07-03-07:

Εσύ είσαι από πόλη και η Κεφαλλονιά είναι νησί. Γι αυτό μη μιλάς

Παράθεση

MonaXoS (Δημήτρης Αγοραστός)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη MonaXoS
Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 00:50, 07-03-07:

Ώρα για λίγα κυπριακά

μάππα=μπάλα
άπαρος = άλογο / σιδερώστρα
μαγείρισσα = κατσαρόλα
κελλέ = κεφάλι
σικιμέ = δεν με νοιάζει
σοβαρομιλάς = σοβαρολογείς (αυτό πλέον το χρησιμοποιώ κανονικότατα)
αμπούλα = ασθενοφόρο
αχάμπαρος = άσχετος
λαφαζάνης = κερατάς
φίσσα = νόμισμα
δαμέ = εδώ
τζαμέ = εκεί

αυτά μου έρχονται τώρα, τέτοια περασμένη ώρα! Αν θυμηθώ άλλα (που θα θυμηθώ σίγουρα) θα τα γράψω

Παράθεση

Neverland_fairy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Neverland_fairy
H Neverland_fairy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 74 μηνύματα.

H Neverland_fairy έγραψε στις 01:24, 07-03-07:

Τοπικές γλωσσικές επιδράσεις της Νάξου

ζμπαράρω: κάτι σαν κουτουλάω με ξεχαρβαλώνω
ήφαες: έφαγες
ήντα: τί
φαραόσυκα: φραγκόσυκα

(θα θυμηθώ κι άλλες για να τις προσθέσω)

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,878 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 02:23, 07-03-07:

Βασικα εγω μιλαω Ροδιακοχαλκτιτικοσυμιακοαργκω με επιροες απο Ροδιακα χωρια, η κατι τετιο, οποτε χρεισιμοποιω πολλες "περιεργες" λεξης (αρκετες φορες φιλοι μου μενουν με την απορια "Τι σκ@τ@ ειπε τωρα; " ) αλλα δεν μου ερχονται αμα προσπαθω να πω σε καπιον διαφορες τετιες λεξη, θα προσπαθισω ομως, και θα συμπλιρωνω κιολας

μπουφτος/μπουφτη/μπουφτο= αυτος/αυτη/αυτο (χαλκιτικα)
Πρε=ρε (χωριατικα)
Μην σου μπλασει=μην σου πεσει (χαλκιτικα)
Μπλαω= αραζω/πευτω, αναλογα πως το χρεισιμοποιεις (χαλκιτικα)

Τωρα εχω φρακαρει, ειναι και που νυσταζω.... δεν κατευενει τπτ στο μυαλο. Θα συμπλιρωσω καμια αλλη φορα

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 13:29, 07-03-07:

Λίγες ακόμη κυπριακές λέξεις

μούττη = μύτη
πουτόπιστος = αυτός που τον τραβάνε οι γυναίκες από τη μύτη
ππούτος = το γυναικείο γεννητικό όργανο
βίλλλα = το πεος (μου ήρθε συνειρμικά )
μηλούι = γλυφιτζούρι (λέτε κ αυτό;)
πεζεβέγκης = ηλίθιος
ντεπόζιτο = προκαταβολή
έπιασα = πήρα (έπιασε με τηλέφωνο ο Μάκης, έπιασα φαγητό για το σπίτι κτλ)
ίντα = τι
παττίχα = μυαλό, αλλά και η φλούδα του καρπουζιού

Αυτά για την ώρα... θα ακολουθήσει κ άλλο μάθημα λίαν συντόμως!

Παράθεση

evouli

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη evouli
H evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 761 μηνύματα.

H evouli έγραψε στις 13:39, 07-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από Paty
Η μαμά μου είναι από την Κέρκυρα και κάθε φορά που πάω εκεί απολαμβάνω να τους ακούω!

περσέμουλο= μαιντανός
μανίτσα= το χερούλι της πόρτας
κομιντόρι= η ντομάτα
μπονόρα=νωρίς
έχει φρέσκο απόψε= έχει αέρα απόψε
ωρέ/ωρή =μωρέ μωρή(αλλά όχι με την κακή έννοια
μπροστομούνα =η ποδιά
μάπα=λάχανο
στιά=φωτιά
Υπάρχουν άπειρα ακόμα, θα τα θυμηθώ, θα ρωτήσω και τη γιαγιά μου και θα επανέλθω
οφτοπικ:
η ποδιά είναι πολύ λολ λέξη..

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,878 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 16:54, 07-03-07:

να συμπλιρωσω μπουκα=τσεπη στα χαλκιτικα, νομιζω και στα κυπριακα

Παράθεση

Youki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Youki
H Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 454 μηνύματα.

H Youki έγραψε στις 22:15, 08-03-07:

Κι ένα Ευβοιώτικο,
απστουμήθηκα = όταν πέφτεις κάτω με τον ποπό.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,884 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 01:15, 19-04-07:

Ας γράψω ό,τι θυμάμαι απο Μυτιλήνη, στην οποία πέρασα τα πρώτα 15 χρόνια της ζωής μου Δεν θα γράψω τις λέξεις που απλά ακούγονται διαφορετικές λόγω προφοράς (πχ Ξτος - Χριστός), αλλά τις πραγματικά διαφορετικές λέξεις.

πλέσα = βρωμιάρα
γιοβάς = αλητάμπουρας
Άκακα! = Επιφώνημα έκπληξης
κατσκάδ = κατσίκι
βουλάδα = μεγάλη πέτρα
βιρβιτσίλι = μικρό σκ@τούλι

Αν θυμηθώ κι άλλες (είναι πολλές αλλά δεν μου ρχονται) θα τις γράψω!

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,390 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 09:34, 19-04-07:

Λοιπόν εγώ ξέρω λέξης που λέω και λέει και η μάνα μου είναι λέρικές καθός ο άντρας μου δέν τις ξέρει που είναι ροδίτης

Πάχνα= Βρώμα ( με την κακή ένοια)
λουππα = Είναι η λίγδα που μαζέβετε στα βράχια το πράσινο φυτό
μαρί= καλέ

Ρόδος είναι Λοππαδα που είναι φασολάδα
βύλος ειναι η π***σα στα Αρχαγγελίτικα
Τσανάκκα= κατσαρόλα
Κόλησα θα θυμηθώ και θα βάλω

Παράθεση

OxynteS (PsychoNaut)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη OxynteS
Ο PsychoNaut αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος . Έχει γράψει 82 μηνύματα.

O OxynteS έγραψε στις 20:27, 30-04-07:

Από Κάλυμνο:
Φάουσα = γάγγραινα
Βουαλιά = σιγανοπαπαδιά
Φραγκοκύταρα = ποπ κορν
φουκαΐνα = κουτσομπόλα

Έχω βιβλίο με τέτοια από Κάλυμνο να το βρω θα γράψω και άλλα. :-)

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O MonaXoS έγραψε στις 21:42, 30-04-07:

Στην κύπρο το "φάουσα" χρησιμοποιείται διαφορετικά...
π.χ.

Έχω να κάνω μια φάουσα πράματα = έχω να κάνω χίλια-δυο πράγματα

Άλλες κυπριακές που μου ήρθαν τώρα...
μάστρος = αφεντικό
φίσσα = νόμισμα!
πίσα = τσίχλα, μαστίχα
μοτόρα = μηχανή, μοτοποδήλατο
κλατς (νομίζω αγγλικό είναι αυτό...) = ο συμπλέκτης του αυτοκινήτου
εν με κόφτει = δεν με νοιάζει

Αυτά... Έχει και άλλα σε άλλο post! Άντε! Γράψτε και οι άλλοι!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,884 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 22:23, 30-04-07:

(συνέχεια απο Λεσβιακά)
ξεσυνερίζομαι ή συνερίζομαι = λαμβάνω σοβαρά υπόψιν πράγματα που λέει ή κάνει κάποιος "περιορισμένης ευθύνης", πχ ένα παιδί.
Παράδειγμα "Μην τον ξεσυνερίζεσαι καλέ, χαζός/μικρός είναι"

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,012 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 22:25, 30-04-07:

Το ξεσυνεριζομαι νομιζω οτι ειναι πανελλαδικο :p

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 22:29, 30-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από Corpse Bride
Α ναι;;; Και τόσα χρόνια δεν το έλεγα γιατί νόμιζα οτι είναι μυτιληνείκο!!!

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 22:53, 30-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από Corpse Bride
πράγματι, το επιβεβαιώνω

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 22:56, 30-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από Palladin
πράγματι, το επιβεβαιώνω
Ας απαντήσει και κανένας άλλος, να νιώσω ακόμα περισσότερο μαλ*κας

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,425 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 23:02, 30-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Το επιβεβαιώνω επίσης

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 23:03, 30-04-07:

έλα βρε σιγά
να προσθέσω κι εγώ μερικά:
Στις Σέρρες τα υποκοριστικά τελειώνουν σε -ούδι (κορτσούδι = κοριτσάκι)
Στη Θεσσαλονίκη πολλές φορές βάζουμε το "αφού" στο τέλος της πρότασης (πχ "ειμαι θεσσαλονικιά αφού")
Στη Νάουσα κρέχτο=φρέσκο

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,404 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 23:28, 30-04-07:

πράγματι, το επιβεβαιώνω
Επιβεβαιώνω την Πάλλαντιν που επιβεβαιώνει την Κατερίνα.

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O MonaXoS έγραψε στις 23:46, 30-04-07:

Επιβεβαιώνω κ εγώ τον Γιώργο, την Παλλαντιν, την Vkey κ την Κατερινα.

Εντάξει τώρα Μισέλ;

ΠΩ ΠΩ!!! Αυτό με το "αφού" το κάνω και εγώ! Είμαι από Κατερίνη αφού... Το χρησιμοποιώ τακτικότατα κ κανείς δεν μου έχει πει τίποτα...

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 23:49, 30-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS
Επιβεβαιώνω κ εγώ τον Γιώργο, την Παλλαντιν, την Vkey κ την Κατερινα.

Εντάξει τώρα Μισέλ;
Είμαστε μπόλικοι.

Άντε μολόγα το.

Παράθεση

]ifrit[ (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ]ifrit[
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,401 μηνύματα.

O ]ifrit[ υπό την απειλή λουκουμόσκονης έγραψε στις 00:46, 01-05-07:

Εγώ ξέρω την μπροστομούνα(=ποδιά) απ' το χωριό του παππού μου (κρυονερίτης στην β. Εύβοια ), είδα ότι αναφέρθηκε και πιο πάνω
Επίσης ο παππούς μου με έλεγε μπουνταλά όταν έκανα βλακείες μικρός
Αυτή τη στιγμή δε μου έρχονται άλλα, θα συμπληρώσω αργότερα.

Μισελ όντως το ξεσυνερίζομαι λέγεται και εκτός Μυτιλήνης

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη suspiria
H ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,324 μηνύματα.

H suspiria έγραψε στις 01:46, 01-05-07:

Στο δικό μας νησί (τη Χίο) στα πλαίσια της διαφήμισης και της εμπορευματοποίησης, ή ευγενικά όπως το έθεσαν, στα πλαίσια της νοσταλγίας έβγαλαν ένα 'λεξιλόγιο' που περιέχει λέξεις στη χιώτικη ντοπιολαλιά και τη μετάφραση τους στα γνωστά ελληνικά.

Προσωπικά όλος αυτός ο ντόρος και η υποθετική φροντίδα για τη ντοπιολαλιά δεν με συγκίνησε ιδιαίρετα αλλά χαίρομαι ένα συμμαθητή μου που είναι απο χωρίο όταν μιλάει σχεδόν τραγουδιστά και με ενωμένες λέξεις. Μου αρέσει να τον ακούω

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 08:20, 14-11-07:

Ωραίο παινίδι! (κι εσύ ξενύχτης ή τώρα ξύπνησες; )

Πλέσσα = Βρωμιάρα - Λέσβος

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 14-11-07 στις 10:33. Αιτία: Σημείωση Συντονιστή - Τα μηνύματα #29-#36 μεταφέρθηκαν από το θέμα "Τοπολαλιές".
Παράθεση

Klaus

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Klaus
Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 505 μηνύματα.

O Klaus έγραψε στις 08:23, 14-11-07:

Ούριος = Τρελός-Χίος

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 08:25, 14-11-07:

Γιοβάς = Αλήτης,ρεμπεσκές - Λέσβος

Παράθεση

Klaus

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Klaus
Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 505 μηνύματα.

O Klaus έγραψε στις 08:31, 14-11-07:

Λολός = Τρελός - Χίος

@Michelle με έχεις δεν έχω μεγαλώσει στη χίο και ξεχνάω

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 08:39, 14-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από Metal_Lover
Λολός = Τρελός - Χίος

@Michelle με έχεις δεν έχω μεγαλώσει στη χίο και ξεχνάω
Κι εγώ έχω 5-6 χρόνια που μετακόμισα απο εκεί, οπότε τα έχω ξεχάσει κι εγώ τα περισσότερα.

Άκα(κα)! = Επιφώνημα έκπληξης - Λέσβος

Παράθεση

LiZardKing69 (Δημητρης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη LiZardKing69
Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Τουριστικά . Έχει γράψει 55 μηνύματα.

O LiZardKing69 http://farmaki-on.blogspot.com/ έγραψε στις 08:40, 14-11-07:

Λαβιδα = Κουταλι σουπας - Ηπειρος

@Michelle Ενα προβληματακι με τον IDM με ξαγρυπαναει εδω και 4 ωρες και λυση καμια

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 08:46, 14-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από LiZardKing69
Λαβιδα = Κουταλι σουπας - Ηπειρος

@Michelle Ενα προβληματακι με τον IDM με ξαγρυπαναει εδω και 4 ωρες και λυση καμια
IDM=?

Βιρβιτσίλια = Περιττώματα κατσικιού - Λέσβος

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 10:14, 14-11-07:

Mods αν θέλετε κάντε ένα μερτζ το θέμα αυτό με το άλλο που κλειδώθηκε, κρίμα είναι να χαθούν όσα γράφτηκαν εκεί

Παράθεση

LiZardKing69 (Δημητρης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη LiZardKing69
Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Τουριστικά . Έχει γράψει 55 μηνύματα.

O LiZardKing69 http://farmaki-on.blogspot.com/ έγραψε στις 10:33, 14-11-07:

Καρκαβετσ(ι) = Αγγουρι - Ηπειρος

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 10:33, 14-11-07:

Mods αν θέλετε κάντε ένα μερτζ το θέμα αυτό με το άλλο που κλειδώθηκε, κρίμα είναι να χαθούν όσα γράφτηκαν εκεί
Μεταφέρθηκαν κάποια μηνύματα.

Παράθεση

BadGuy (Νίκος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη BadGuy
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 133 μηνύματα.

O BadGuy έγραψε στις 10:35, 14-11-07:

Φλόκα = καραμέλα (Κρήτη)

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,296 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 14:44, 14-11-07:

Ροκα= Καλαμπόκι - Ήπειρος

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,635 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 03:11, 15-11-07:

Γιοβάς = Αλήτης,ρεμπεσκές - Λέσβος
πως το ήξερες ότι έχω συγγενείς στη Λέσβο????

Παράθεση

mpouuu (Δέσποινα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mpouuu
H Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Τουριστικά . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H mpouuu έγραψε στις 21:31, 11-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos
Βασικα εγω μιλαω Ροδιακοχαλκτιτικοσυμιακοαργκω με επιροες απο Ροδιακα χωρια, η κατι τετιο, οποτε χρεισιμοποιω πολλες "περιεργες" λεξης (αρκετες φορες φιλοι μου μενουν με την απορια "Τι σκ@τ@ ειπε τωρα; " ) αλλα δεν μου ερχονται αμα προσπαθω να πω σε καπιον διαφορες τετιες λεξη, θα προσπαθισω ομως, και θα συμπλιρωνω κιολας

μπουφτος/μπουφτη/μπουφτο= αυτος/αυτη/αυτο (χαλκιτικα)
Πρε=ρε (χωριατικα)
Μην σου μπλασει=μην σου πεσει (χαλκιτικα)
Μπλαω= αραζω/πευτω, αναλογα πως το χρεισιμοποιεις (χαλκιτικα)

Τωρα εχω φρακαρει, ειναι και που νυσταζω.... δεν κατευενει τπτ στο μυαλο. Θα συμπλιρωσω καμια αλλη φορα
Αν και Πειραιωτισσα τα τελευταια 4 χρονια δηλωνω μονιμος κατοικος Ροδου, καθ οτι, εκει περασα, εκει εσπουδασα, εκει ερωτευτηκα και τελος εκει επιασα δουλεια σε ξενοδοχεια και έμεινα... Τον πρωτο καιρο στην Ροδο ηθελα λεξικο για να συννενοηθω με τους ντοπιους μιας καποιας ηλικιας....
Παμε να δουμε πιο αναλυτικα.
Μάνα μάνα...=Κατι σαν το "για δες"
Τσαμπικος, Τσαμπικα..Ονομα πολλων κατοικων του νησιου απο την θαυματουργη Παναγιά Τσαμπικα, Τσαμπικος ειναι ετυμολογικά αυτος που λάμπει.
Κουλουκι=σκυλί
Μετα στην Ροδο μιλανε με πολυ εντονο κ,τ δηλαδή η ρόκα ειναι ρόκκκα, το κόκκινο κρασι είναι κκόκκκινο και η που@@ανα ειναι π@@ττττανα...
Στην Καλυμνο παλι που πηγαινω πολυ συχνα καθ ότι ειναι το αγορι μου, μιλανε πολυ με το ζ, οπου σιγμα αυτοιζ, όπου ζ βαζουν 3-4 "ζ" για να εχουν να τα χαιρονται... Το τζιν ειναι τζζζιν και η σουπα, σζουπα!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

avenger (Ηλίας)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη avenger
Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Πωλητής/ρια . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

O avenger Shit happens έγραψε στις 23:24, 19-12-07:

Χμ, σας αρέσανε τα Ηπειρώτικα? Για ρίξτε μια ματιά εδώ επιλέγοντας από τα αριστερά "Λεξικό".

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

challenger

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη challenger
Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Ηλεκτρονικός . Έχει γράψει 5,539 μηνύματα.

O challenger έγραψε στις 23:46, 01-05-12:

Είπα να ανοίξω ένα θέμα για την τοπολαλιά. Η Τοπολαλιά έχει να κανει με την τοπική διαλεκτο ενος τοπου και της προφορα της και πιθανως την ιδιαιτερη γραμματικη της.

Ξεκιναω εγω με τα συριανα:

βουλάω: γκρεμίζω, καταστρέφω >μτχ-> βουλημένος -η -ο

γραπώνω: αρπάζω

διάνος: αρσενική γαλοπούλα

λαλάρι: στρογγυλό βότσαλο

λάλαρο: το λιοπύρι, η μεσημεριανή ζέστη...

λάλος: ο ηλίθιος

μολέρνω: εκσφενδονίζω, πετω με δύναμη

μπραγκώνω: σκαρφαλώνω

νταγιαντώ: αντέχω

ολομαζί: ξαφνικά (δεν ξερω πως καθιερωθηκε, αλλα εγω το χρησιμοποιω καθημερινα και αντιμετωπιζω μεγαλο προβλημα)

παστούρα: το σκοινι που (ειναι πολλες φορες περασμενο μεσα απο σωληνα) δενει το μπρος και πισω ποδι των κατσικων, γιατι ειναι πολυ αγρια ζωα, ακομα και εξημερωμενα. pastura στα ιταλικα ειναι η βοσκή. (εξου πάστορας : ποιμήν)

και ενα NSFW:

στα συριανά κλίνονται κανονικά όλα τα υποκοριστικά σε -ακι (πχ το παιδάκι, του παιδακιού.... τα παιδάκια, των παιδακιών)

Επίσης μπορεί αν μας ακούσετε να μιλάμε να παρατηρήσετε χρήση της δοτικής αντί για την γενική ή ονομαστική ( πχ οι γαιδάροι, τοις γαϊδάροι(προσοχή στον τόνο))

Στις κυκλαδες δεν υπαρχει καποια ιδιαιτερη προφορα.

Θα γράφω κατά καιρούς διάφορες λέξεις που μου έρχονται, αλλά αν θέλετε να μάθετε παραπάνω, μπορείτε να διαβάσετε το βυσσινί φουστάνι της Λουκρητίας Δούναβη.

ή να ακουσετε τους λάλους απο τους ΝΤΠ ενα τραγουδι με άφθονες δοσεις χιουμορ!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη challenger : 02-05-12 στις 00:00.
6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_Morticia_

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη _Morticia_
H _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,532 μηνύματα.

H _Morticia_ Mayhem Mistress έγραψε στις 00:07, 02-05-12:

Ντοπιολαλιά τη γνωρίζω εγώ....φαντάζεσαι λοιπόν για τι γλωσσική ποικιλία μιλάμε.

Πελοπόννησος

Αποσπερού: απόψε

Βούτα: ξύλινο δοχείο

Γκιόσα: η γερασμένη γίδα

Γρουμπούλι: ο στρογγυλός όγκος

Ζερζεβούλης : ο διάβολος

Ήσκα: το φυτίλι

Μισεύω: ξενιτεύομαι

Μάτα : ξανά

Ούλος: όλος

Τσαμπουνάω: φωνάζω

Αυτά μου έρχονται πρόχειρα στο νου..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

challenger

Επιφανές Μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Ηλεκτρονικός . Έχει γράψει 5,539 μηνύματα.

O challenger έγραψε στις 00:19, 02-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από Zucker
Ντοπιολαλιά τη γνωρίζω εγώ....φαντάζεσαι λοιπόν για τι γλωσσική ποικιλία μιλάμε.
ετσι!

Ζερζεβούλης : ο διάβολος
αυτο βγαινει ξεκαθαρα απο την εβραικη λεξη βελζεβουλ

Τσαμπουνάω: φωνάζω
αυτο φανταζομαι ξερεις απο που βγαινει

συμφωνια> zampognia > ζαμπουνα > τσαμπουνα

ζαμπουνα: οργανο με μακρόσυρτο "τσιριχτο" ήχο

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη challenger : 02-05-12 στις 00:33.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Τάσος97 (CosmicFurnace)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Τάσος97
Ο CosmicFurnace αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Υδραυλικός και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,409 μηνύματα.

O Τάσος97 #Monsters of the Cosmos έγραψε στις 05:12, 02-05-12:

το γραπώνω το έχουμε κι εδώ Από τη Σύρο λες να έφτασε κι εδώ;

Παράθεση

challenger

Επιφανές Μέλος

O challenger έγραψε στις 05:48, 02-05-12:

δεν ξερω πως μπορει να μεταφερθει μια λεξη...

Ο λαλος λχ με τους γυφτους που μου ελεγες...

Παράθεση

Muxu Su

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Muxu Su
H Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,212 μηνύματα.

H Muxu Su , η όμορφη αυτή κοπέλα, έγραψε στις 21:43, 02-05-12:

Θεσσαλία εδώ!
Λίγα σας βάζω τώρα γιατί αμα κάτσω και τα βάλω όλα δεν θα τελειώσετε να διαβάζετε ούτε αύριο..
α) Χλιάρας (ο). Αυτός που είναι νωχελικός, χαλαρός, και περιορισμένης νοητικής στάθμης.

β) Μσκαρογέλαδο (το) Στο μεσοδιάστημα, όπου το μοσχάρι αναπτυσσόμενο γίνεται κανονική αγελάδα, το ζώο δεν έχει σαφή αντίληψη των πραγμάτων.

Άρα όταν αποκαλούμε κάποιον Μσκαρογέλαδο, εννοούμε αυτόν που δεν καταλαβαίνει τι ακριβώς γίνεται γύρω του, αυτόν που έχει μείνει πίσω νοητικά.

γ) Γκαφάλι (το) Οι γνώμες διίστανται σχετικά με την προέλευση της λέξεως. Σημαίνει πάντως τον ανόητο άνθρωπο.

δ) Γκαίλι (το). Ισχύει ότι και με τη παραπάνω λέξη.

ε ) Σιούτος (ο) Όταν το κριάρι η τράγος δεν έχουν ανεπτυγμένα κέρατα, η τα χάσουν για κάποιο λόγο π.χ. μονομαχία, λέγονται «σιούτα» στην γλώσσα των κτηνοτρόφων. Άρα σιούτος είναι αυτός που έχει χάσει την δύναμη του, και θεωρείται παρηκμασμένος, και ανάξιος λόγου.

στ ) Όρνιο καλτσάτο (το). Υπάρχει συγκεκριμένο είδος ορνίου στην Θεσσαλία, το οποίο τείνει δυστυχώς να εξαφανιστεί, όπου έχει ένα χαρακτηριστικό φτέρωμα στα πόδια του, το οποίο και τα καλύπτει σαν κάλτσα. Το όρνιο αυτό παρά το μέγεθός του παγιδεύεται εύκολα, και δεν φημίζεται για την εξυπνάδα του. Τρώει δε, όπως και όλα τα όρνια , ψοφίμια και αποφάγια. Άρα όταν αποκαλούμε κάποιον Όρνιο καλτσάτο, εννοούμε τον ευμεγέθη, αλλά μικρόνοο άνθρωπο, που τρώει ότι βρει η ότι τον ταΐσουν.

Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,556 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 22:11, 04-05-12:

Εγώ έμαθα στην Πάρο τη λέξη "μπρίλα" που σημαίνει πολύ καθαρά!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους