Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,820 μέλη και 2,410,363 μηνύματα σε 75,001 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 461 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ντοπιολαλιές

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε: στις 22:56, 06-03-07:

Μου αρέσουν πολύ οι τοπικές διάλεκτοι, ένα απο τα πρώτα πράγματα που με ενθουσίασαν στην Κρήτη ήταν η ντοπιολαλιά.Σε αυτό το θεματάκι γράψτε όσες λέξεις-φράσεις ξέρετε που αποτελούν τοπική διάλεκτο του τόπου καταγωγής σας,κατοικίας σας ή που έχετε ακούσει.Ακόμη κι αν τις χρησιμοποιείτε καθημερινά και τις έχετε δεδομένες θα σας κάνει εντύπωση πόσοι μπορεί να μην τις γνωρίζουμε.

Pls γράφετε και το νόημα τους
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Paty

Δραστήριο Μέλος

H Paty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 192 μηνύματα.

H Paty έγραψε: στις 23:08, 06-03-07:

Η μαμά μου είναι από την Κέρκυρα και κάθε φορά που πάω εκεί απολαμβάνω να τους ακούω!

περσέμουλο= μαιντανός
μανίτσα= το χερούλι της πόρτας
κομιντόρι= η ντομάτα
μπονόρα=νωρίς
έχει φρέσκο απόψε= έχει αέρα απόψε
ωρέ/ωρή =μωρέ μωρή(αλλά όχι με την κακή έννοια
μπροστομούνα =η ποδιά
μάπα=λάχανο
στιά=φωτιά
Υπάρχουν άπειρα ακόμα, θα τα θυμηθώ, θα ρωτήσω και τη γιαγιά μου και θα επανέλθω
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε: στις 00:42, 07-03-07:

Απο Κεφαλλονιά (θυμάμαι πολύ λίγα):
εφτιό: αυτό
ρυπίζω: μου πέφτει κάτω το νερό

Άμα θυμηθώ κι άλλα θα τα γράψω.
Παράθεση

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,967 μηνύματα.

O Γιώργος Hunt or be Hunted. έγραψε: στις 00:45, 07-03-07:

Ο φυσικός μου, από Κεφαλλονιά, έλεγε "τέσσαρις" αντί "τέσσερις".
[νταξ, αυτό ξέρω μόνο, εγώ είμαι από πόλη, νι ]

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε: στις 00:47, 07-03-07:

Εσύ είσαι από πόλη και η Κεφαλλονιά είναι νησί. Γι αυτό μη μιλάς
Παράθεση

MonaXoS (Δημήτρης Αγοραστός)

Διακεκριμένο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε: στις 00:50, 07-03-07:

Ώρα για λίγα κυπριακά

μάππα=μπάλα
άπαρος = άλογο / σιδερώστρα
μαγείρισσα = κατσαρόλα
κελλέ = κεφάλι
σικιμέ = δεν με νοιάζει
σοβαρομιλάς = σοβαρολογείς (αυτό πλέον το χρησιμοποιώ κανονικότατα)
αμπούλα = ασθενοφόρο
αχάμπαρος = άσχετος
λαφαζάνης = κερατάς
φίσσα = νόμισμα
δαμέ = εδώ
τζαμέ = εκεί

αυτά μου έρχονται τώρα, τέτοια περασμένη ώρα! Αν θυμηθώ άλλα (που θα θυμηθώ σίγουρα) θα τα γράψω
Παράθεση

Neverland_fairy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Neverland_fairy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 74 μηνύματα.

H Neverland_fairy έγραψε: στις 01:24, 07-03-07:

Τοπικές γλωσσικές επιδράσεις της Νάξου

ζμπαράρω: κάτι σαν κουτουλάω με ξεχαρβαλώνω
ήφαες: έφαγες
ήντα: τί
φαραόσυκα: φραγκόσυκα

(θα θυμηθώ κι άλλες για να τις προσθέσω)
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,557 μηνύματα.

O Dark_kronos . έγραψε: στις 02:23, 07-03-07:

Βασικα εγω μιλαω Ροδιακοχαλκτιτικοσυμιακοαργκω με επιροες απο Ροδιακα χωρια, η κατι τετιο, οποτε χρεισιμοποιω πολλες "περιεργες" λεξης (αρκετες φορες φιλοι μου μενουν με την απορια "Τι σκ@τ@ ειπε τωρα; " ) αλλα δεν μου ερχονται αμα προσπαθω να πω σε καπιον διαφορες τετιες λεξη, θα προσπαθισω ομως, και θα συμπλιρωνω κιολας

μπουφτος/μπουφτη/μπουφτο= αυτος/αυτη/αυτο (χαλκιτικα)
Πρε=ρε (χωριατικα)
Μην σου μπλασει=μην σου πεσει (χαλκιτικα)
Μπλαω= αραζω/πευτω, αναλογα πως το χρεισιμοποιεις (χαλκιτικα)

Τωρα εχω φρακαρει, ειναι και που νυσταζω.... δεν κατευενει τπτ στο μυαλο. Θα συμπλιρωσω καμια αλλη φορα
Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε: στις 13:29, 07-03-07:

Λίγες ακόμη κυπριακές λέξεις

μούττη = μύτη
πουτόπιστος = αυτός που τον τραβάνε οι γυναίκες από τη μύτη
ππούτος = το γυναικείο γεννητικό όργανο
βίλλλα = το πεος (μου ήρθε συνειρμικά )
μηλούι = γλυφιτζούρι (λέτε κ αυτό;)
πεζεβέγκης = ηλίθιος
ντεπόζιτο = προκαταβολή
έπιασα = πήρα (έπιασε με τηλέφωνο ο Μάκης, έπιασα φαγητό για το σπίτι κτλ)
ίντα = τι
παττίχα = μυαλό, αλλά και η φλούδα του καρπουζιού

Αυτά για την ώρα... θα ακολουθήσει κ άλλο μάθημα λίαν συντόμως!
Παράθεση

evouli

Διάσημο Μέλος

H evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 761 μηνύματα.

H evouli έγραψε: στις 13:39, 07-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από Paty
Η μαμά μου είναι από την Κέρκυρα και κάθε φορά που πάω εκεί απολαμβάνω να τους ακούω!

περσέμουλο= μαιντανός
μανίτσα= το χερούλι της πόρτας
κομιντόρι= η ντομάτα
μπονόρα=νωρίς
έχει φρέσκο απόψε= έχει αέρα απόψε
ωρέ/ωρή =μωρέ μωρή(αλλά όχι με την κακή έννοια
μπροστομούνα =η ποδιά
μάπα=λάχανο
στιά=φωτιά
Υπάρχουν άπειρα ακόμα, θα τα θυμηθώ, θα ρωτήσω και τη γιαγιά μου και θα επανέλθω
οφτοπικ:
η ποδιά είναι πολύ λολ λέξη..
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,557 μηνύματα.

O Dark_kronos . έγραψε: στις 16:54, 07-03-07:

να συμπλιρωσω μπουκα=τσεπη στα χαλκιτικα, νομιζω και στα κυπριακα
Παράθεση

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

H Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 454 μηνύματα.

H Youki έγραψε: στις 22:15, 08-03-07:

Κι ένα Ευβοιώτικο,
απστουμήθηκα = όταν πέφτεις κάτω με τον ποπό.
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,468 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε: στις 00:15, 19-04-07:

Ας γράψω ό,τι θυμάμαι απο Μυτιλήνη, στην οποία πέρασα τα πρώτα 15 χρόνια της ζωής μου Δεν θα γράψω τις λέξεις που απλά ακούγονται διαφορετικές λόγω προφοράς (πχ Ξτος - Χριστός), αλλά τις πραγματικά διαφορετικές λέξεις.

πλέσα = βρωμιάρα
γιοβάς = αλητάμπουρας
Άκακα! = Επιφώνημα έκπληξης
κατσκάδ = κατσίκι
βουλάδα = μεγάλη πέτρα
βιρβιτσίλι = μικρό σκ@τούλι

Αν θυμηθώ κι άλλες (είναι πολλές αλλά δεν μου ρχονται) θα τις γράψω!
Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε: στις 08:34, 19-04-07:

Λοιπόν εγώ ξέρω λέξης που λέω και λέει και η μάνα μου είναι λέρικές καθός ο άντρας μου δέν τις ξέρει που είναι ροδίτης

Πάχνα= Βρώμα ( με την κακή ένοια)
λουππα = Είναι η λίγδα που μαζέβετε στα βράχια το πράσινο φυτό
μαρί= καλέ

Ρόδος είναι Λοππαδα που είναι φασολάδα
βύλος ειναι η π***σα στα Αρχαγγελίτικα
Τσανάκκα= κατσαρόλα
Κόλησα θα θυμηθώ και θα βάλω
Παράθεση

OxynteS (PsychoNaut)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο PsychoNaut αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος . Έχει γράψει 82 μηνύματα.

O OxynteS έγραψε: στις 19:27, 30-04-07:

Από Κάλυμνο:
Φάουσα = γάγγραινα
Βουαλιά = σιγανοπαπαδιά
Φραγκοκύταρα = ποπ κορν
φουκαΐνα = κουτσομπόλα

Έχω βιβλίο με τέτοια από Κάλυμνο να το βρω θα γράψω και άλλα. :-)
Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O MonaXoS έγραψε: στις 20:42, 30-04-07:

Στην κύπρο το "φάουσα" χρησιμοποιείται διαφορετικά...
π.χ.

Έχω να κάνω μια φάουσα πράματα = έχω να κάνω χίλια-δυο πράγματα

Άλλες κυπριακές που μου ήρθαν τώρα...
μάστρος = αφεντικό
φίσσα = νόμισμα!
πίσα = τσίχλα, μαστίχα
μοτόρα = μηχανή, μοτοποδήλατο
κλατς (νομίζω αγγλικό είναι αυτό...) = ο συμπλέκτης του αυτοκινήτου
εν με κόφτει = δεν με νοιάζει

Αυτά... Έχει και άλλα σε άλλο post! Άντε! Γράψτε και οι άλλοι!
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,468 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε: στις 21:23, 30-04-07:

(συνέχεια απο Λεσβιακά)
ξεσυνερίζομαι ή συνερίζομαι = λαμβάνω σοβαρά υπόψιν πράγματα που λέει ή κάνει κάποιος "περιορισμένης ευθύνης", πχ ένα παιδί.
Παράδειγμα "Μην τον ξεσυνερίζεσαι καλέ, χαζός/μικρός είναι"
Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,010 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε: στις 21:25, 30-04-07:

Το ξεσυνεριζομαι νομιζω οτι ειναι πανελλαδικο :p
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε: στις 21:29, 30-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από Corpse Bride
Α ναι;;; Και τόσα χρόνια δεν το έλεγα γιατί νόμιζα οτι είναι μυτιληνείκο!!!
Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε: στις 21:53, 30-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από Corpse Bride
πράγματι, το επιβεβαιώνω
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους