Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,088 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,944 μηνύματα σε 74,641 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Μαστορέματα κι επισκευές: Είναι θέμα φύλου;

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 09:35, 15-05-10:

αν ειναι ο κανονας για τις γυναικες αυτα που ακουω εδω μεσα θα παω σε αλλο πλανητη...
μην τρελαθουμε...(ψαχτε στο δρομο να βρειτε γυναικες με πολυεργαλειο ή κατσαβιδι στην τσαντα!ελεος..)

η εξαιρεση δεν κανει τον κανονα..εσεις ανοικεται στην ειδικη κατηγορια που ο ανδρας τεχνικος πατερας σας σας επηρεασε πολυ και μαθατε τη δουλεια...απο ανδρα ξεκινησε παλι..μου θυμίζει τις γυναικες αθλητριες πολεμικων τεχνων που οι περισσοτερες εχουν εκπαιδευτες και συζυγους συχνα ανδρες..
κάτι κομμάτια από το ΙΚΕΑ είναι κουλουράκι για τον καφέ μου.
μυριζω υπερβολες ,τσαμπα ειναι μεσω νετ βεβαιως.. θελω να δω πραγματικα τι σφιξιμο κανεις στις βιδες)μυριζω επισης αλαζονια..και υπερβολες που λενε κατι ανδρες "μαγκες" στους αλλους..

οποτε παντα να θυμομαστε ποιο φυλο ειναι το καλυτερο σε αυτον τον τομεα..μαστορεματα και μηχανικες δουλειες εν προκειμενω..
για να μην ξεχνιομαστε..

ας μιλησει εδω και καμια γυναικα (απο τις ελαχιστες βεβαιως)που δεν πιανουν τοσο τα χερια της στα τεχνικα θεματα..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 15-05-10 στις 09:46.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 09:55, 15-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
αν ειναι ο κανονας για τις γυναικες αυτα που ακουω εδω μεσα θα παω σε αλλο πλανητη...
μην τρελαθουμε...

η εξαιρεση δεν κανει τον κανονα..εσεις ανοικεται στην ειδικη κατηγορια που ο ανδρας τεχνικος πατερας σας σας επηρεασε πολυ και μαθατε τη δουλεια...απο ανδρα ξεκινησε παλι..μου θυμίζει τις γυναικες αθλητριες πολεμικων τεχνων που οι περισσοτερες εχουν εκπαιδευτες και συζυγους συχνα ανδρες..

οποτε παντα να θυμομαστε ποιο φυλο ειναι το καλυτερο σε αυτον τον τομεα..μαστορεματα και μηχανικες δουλειες εν προκειμενω..
για να μην ξεχνιομαστε..
Αγγελούκο dear,

Αυτό αφιερωμένο εξαιρετικά !
και μην ξεχάσεις να αφήσεις κάπου το κλειδί της εξώπορτας για να σου ποτίζουμε τις γλάστρες

Όσο για τους τεχνικούς πατεράδες μας, μην ξεχνάς ότι η lugar η Isiliel σαφώς λιγότερο και η γράφουσα κάπου στη μέση, ανήκουμε σε γενιές που οι μαμάδες μας ήταν διαφορετικά μεγαλωμένες και δε μπορούσαν ως μαμάδες να μας δώσουν ερεθίσματα άλλα από τα δικά τους βιώματα.
Τώρα που μεγαλώνουν τα δικά μας παιδιά και δη κόρες όπου υπάρχουν, φυσικά και έχουν διαφορετικές προσλαμβάνουσες και εμπειρίες, οπότε, όταν οι γενιές των σημερινών 10 - 15 κάνουν δικά τους παιδιά θα έχουμε πιθανόν εντελώς νέα δεδομένα σε αυτό το θέμα...

Εγώ θα ήθελα να θέσω ένα αντίστροφο ερώτημα:

Τί έχετε μάθει εσείς τα αγόρια του στεκιού από τις μαμάδες σας?

Υ.Γ. Τα έπιπλα του ΙΚΕΑ συναρμολογούνται με άλλεν χρυσέ μου στο 90% των περιπτώσεων, όσο για τις βίδες, έχεις ακούσει γι αυτό?

το προηγούμενο μοντέλο ήταν σε ένα πρασινάκι γλύκα!

...πάω τώρα γιατί πρέπει να φτιάξω και νύχια...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DreamsRevenge : 15-05-10 στις 10:01. Αιτία: προσθήκη υστερογράφου
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 10:00, 15-05-10:

Αγγελούκο dear,

Αυτό αφιερωμένο εξαιρετικά !
και μην ξεχάσεις να αφήσεις κάπου το κλειδί της εξώπορτας για να σου ποτίζουμε τις γλάστρες
Τα έπιπλα του ΙΚΕΑ συναρμολογούνται με άλλεν χρυσέ μου στο 90% των περιπτώσεων,
μα αυτο χρειαζεται ακομα παραπανω σφξιμο και δυναμη για σωστη δουλεια..ειδικα με τα αλλεν που εχουν μεσα(εγω χρησιμοποιω μυτες αλλεν καμια φορα..( ου αν ρωτησω στο δρομο οι περισσοτερες γυναικες δεν θα ξερουν καν τι ειναι το αλλεν,παω στοιχημα)

και προτιμω ακομα το χειροκινητο που θελει δυναμη και σφιγγει καλυτερα..
(ξαναβλεπω αφελη αλαζονια ...καλα πηγαινετε εσεις οι γυναικες)
δεν καταλαβαινω...

οι ανδρες αστροναυτες ειναι πολυ περισσοτεοι απο τις γυναικες -που οι περισσοτερες ειναι απλα επιστημονες και οχι επαγγελματιες..-ετσι που ειναι πια το διαστημικο ταξιδι..σε 2-5 χρονια ολοι θα πανε εκει πανω... η virgin galactic εταιρια θα ειναι η πρωτη.. δεν θελει τοσο σοωματικη αντοχη τωρα και τουαλετες υπαρχουν εκει πανω και ολα..στα πρωτα χρονια ομως ,σε τροχια και στο φεγγαρι ηταν οι αντρες ηταν ακομα πιο συντριπτικα περισσοτεροι

για να μην μιλησουμε για τους μηχανικους και γενικα το προσωπικο της νασα και ολων των αναλογων υπηρεσιων αλλα και εταιριων αεροδιαστημικης(σε χωρες που ειναι προοδευτικες και-υποτιθεται τουλαχιστον- που δεν καταπιεζουν τα κοριτσια αν ειναι καλες σε κατι) που ειναι συντριπτικα ανδρες..

τα γεγονοτα...τα γεγονοτα..(εγω μπορω να σου δειξω-και εχω δειξει εδω ηδη- πολλες ερευνες και μελετες
που δειχνουν οτι απο μωρα παιδια οι ανδρες καταλαβαινουν καλυτερα στο μυαλο τους τρισδιαστατα μηχανικα αντικειμενα και βρισκουν πιο ευκολα πχ πώς να ανοιξουν ενα περιπλοκο μπουκαλι ή αλλη συσκευη ή κατι αναλογο..εσυ μπορεις να μου δειξεις ερευνες που δειχνουν οτι οι γυναικες ειναι καλυτερες?

περιμενω..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 15-05-10 στις 10:50.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη _daemon_
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,457 μηνύματα.

O _daemon_ . έγραψε στις 11:38, 15-05-10:

Είναι θέμα φύλου; Είναι θέμα φίλου (με τα εργαλεία) που προφανώς εμπιστεύονται....εμάς!

Συνονόματε, μια γυναίκα δίπλα σου που να "πιάνουν" τα χέρια της, να γνωρίζει τα εργαλεία, ακόμη και να αναλαμβάνει αποκατάσταση βλαβών ή τοποθετήσεις μετά συναρμολόγησης, είναι ευλογία δεν το διαπραγματευόμαστε αυτό!

Από την δική μου εμπειρία, τέτοιες υπάρχουν σχετικά λίγες και χοντρικά ανήκουν σε δυο κατηγορίες....
Πατέρας μάστορας (όχι σύζυγος-έχει τεράστια διαφορά) που κάτω από ειδικές συνθήκες μετέδωσε στην κόρη το "μικρόβιο" και η δεύτερη ονομάζεται...."ανάγκα και θεοί πείθονται" !
Από χόμπυ καθαρά δεν θα βρεις να το κάνει (το μαστόρεμα εννοώ) ούτε μια στις 1000, άρα παραμένει το άθλημα αντρικό "κάστρο" (yet)

.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 11:44, 15-05-10:

εμένα ο μπαμπάς μου δεν είναι τεχνικός . Μαθηματικός έχει σπουδάσει ο άνθρωπος μέσα σε μια σχολική (ή φροντιστηριακή πριν διοριστεί) αίθουσα πέρασε τη ζωή του .
Και επίσης, η μαμά μου, μεγαλωμένη μόνο με τη γιαγιά μου από πολύ μικρή [έχασε τον πατέρα της όταν ήταν ακόμα μωρό] στις δουλειές κήπου πχ [που αναγκάστηκε να μάθει γιατί από κάπου έπρεπε να έχει βοήθεια και η γιαγιά μου(!)] βάζει κάτω τον πατέρα μου εύκολα(!) (--καλά όχι τώρα που μεγαλώσανε και οι 2 εννοώ όταν ήταν πιο νέοι και δυνατοί και οι 2).
Από την άλλη έχω τον θείο μου που ...σκυλοβαριέται να αλλάξει και τη λάμπα που έχει καεί στο σπίτι του.
Με άλλα λόγια... θέμα βιωμάτων ίσως. Θέμα ικανοτήτων... nahhhh δεν με πείθεις...

Κοινώς... επαναλαμβάνομαι και λέω... Δεν με πείθεις για καμία γενετική προδιάθεση

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 11:49, 15-05-10:

Είναι θέμα φύλου; Είναι θέμα φίλου (με τα εργαλεία) που προφανώς εμπιστεύονται....εμάς!

δεν καταλαβαινω...
Συνονόματε, μια γυναίκα δίπλα σου που να "πιάνουν" τα χέρια της, να γνωρίζει τα εργαλεία, ακόμη και να αναλαμβάνει αποκατάσταση βλαβών ή τοποθετήσεις μετά συναρμολόγησης, είναι ευλογία δεν το διαπραγματευόμαστε αυτό!

Από την δική μου εμπειρία, τέτοιες υπάρχουν σχετικά λίγες και χοντρικά ανήκουν σε δυο κατηγορίες....
Πατέρας μάστορας (όχι σύζυγος-έχει τεράστια διαφορά) που κάτω από ειδικές συνθήκες μετέδωσε στην κόρη το "μικρόβιο" και η δεύτερη ονομάζεται...."ανάγκα και θεοί πείθονται" !
Από χόμπυ καθαρά δεν θα βρεις να το κάνει (το μαστόρεμα εννοώ) ούτε μια στις 1000, άρα παραμένει το άθλημα αντρικό "κάστρο"
(yet)
τα ειπες όολααα...να παρεμβαινεις συχνοτερα
συμφωνω απολυτως..

παντως θελω μια γυναικα να πιανουν τα χερια και ειδικα με τα προσωπικα μου εργαλεια.

εμένα ο μπαμπάς μου δεν είναι τεχνικός . Μαθηματικός έχει σπουδάσει ο άνθρωπος μέσα σε μια σχολική (ή φροντιστηριακή πριν διοριστεί) αίθουσα πέρασε τη ζωή του .
Και επίσης, η μαμά μου, μεγαλωμένη μόνο με τη γιαγιά μου από πολύ μικρή [έχασε τον πατέρα της όταν ήταν ακόμα μωρό] στις δουλειές κήπου πχ [που αναγκάστηκε να μάθει γιατί από κάπου έπρεπε να έχει βοήθεια και η γιαγιά μου(!)] βάζει κάτω τον πατέρα μου εύκολα(!) (--καλά όχι τώρα που μεγαλώσανε και οι 2 εννοώ όταν ήταν πιο νέοι και δυνατοί και οι 2).
Από την άλλη έχω τον θείο μου που ...σκυλοβαριέται να αλλάξει και τη λάμπα που έχει καεί στο σπίτι του.
Με άλλα λόγια... θέμα βιωμάτων ίσως. Θέμα ικανοτήτων... nahhhh δεν με πείθεις...
εσυ ανηκεις στο "αναγκα"
δεν λεω οτι δεν υπαρχουν γυναικες με τεχνικο μυαλο..αλλα ειναι συντριπτικη μειοψηφια και σιγουρα μικρη εξαιρεση του γνωστου κανονα..

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 11:57, 15-05-10:

γιατί ανήκω στο "ανάγκα"???
Δόξα τω Θεώ 2 γονείς έχω και απόλυτα ικανοί και οι 2(!)
Με την ίδια ευκολία που με ...τράβηξε η εργαλειοθήκη με την ίδια ευκολία θα μπορούσε να με είχε τραβήξει και το μαγείρεμα...
Και τα 2 μέσα στο σπίτι τα είχα και (απλώς) κανείς δεν με απέκλεισε από κάποια από τις δύο δραστηριότητες... Με άφησαν να επιλέξω χωρίς να με καθοδηγήσουν κάπου...λόγω φύλου

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 12:11, 15-05-10:

θα σου αρεσε πχ να μαστορευεις ενα αυτοκινητο αν ειχες ενα γκαραζ σαν χομπι?
για να περνας ευχαριστα την ωρα σου?
μαστορευεις πχ πχ τον υπολογιστη σου οταν εχεις λεφτα για να παιρνεις κομματια και να κανεις αναβαθμιση?
εχεις συναρμολογησει πχ τον υπολογιστη σου?

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 12:27, 15-05-10:

θα σου αρεσε πχ να μαστορευεις ενα αυτοκινητο αν ειχες ενα γκαραζ σαν χομπι?
για να περνας ευχαριστα την ωρα σου?
μαστορευεις πχ πχ τον υπολογιστη σου οταν εχεις λεφτα για να παιρνεις κομματια και να κανεις αναβαθμιση?
εχεις συναρμολογησει πχ τον υπολογιστη σου?
Άγγελε...
Θα πρέπει να σε ενημερώσω ότι σπουδασα Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και Μηχανικός Υπολογιστών από επιλογή, δούλεψα [και δουλεύω] ως system και dba administrator και σε μένα τρέχουν όλοι οι μη σχετικοί με υπολογιστές (άντρες και γυναίκες) φίλοι γιατί τα ψάχνω και τον έρμο τον υπολογιστή μου δεν τον έχω αφήσει σε ηρεμία [εγώ κ τα 8G μνήμης μου [προφανώς σε 64bito λειτουργικό και κατάλληλες 'υποδομές' hardware!] για να μπορούν να στηρίζουν τα 5 διαφορετικά virtual μηχανάκια μου σου στέλνουν τα χαιρετίσματα τους ].
Aπό την άλλη ακόμα με σέρνει η μανούλα για να ψωνίσουμε ρούχα γιατί το σκυλοβαριέμαι...

Τώρα για το θέμα του αν θα μαστόρευα αυτοκίνητα δεν το ξέρω να σου πω την αλήθεια δεν το σκέφτηκα ποτέ... Μπορώ να σου πω όμως ότι προτιμώ να φτιάχνω τις πρίζες στο σπίτι παρά να μαγειρέψω κάτι πιο "σοβαρό" από μπριζόλες με πατάτες στο φούρνο.

Παρόλαυτα δεν σε αδικώ ούτε θυμώνω με αυτά που λες. 'Θυμώνω' αν θες όταν ακούω ατάκες του στυλ "μα καλά εσύ μια χαρά κοπέλα πώς και μπλέχτηκες με αυτά?". Επίσης, ναι, καμιά φορά 'παρασύρομαι' από τις κοινωνικές συμβάσεις και αναρωτιέμαι "μα καλά θέλω και να γίνω μάνα... πώς θα γίνω μάνα εγώ με delivery θα το μεγαλώσω το παιδί?" Λες και ο πατέρας του παιδιού δικαιολογείται να μην ξέρει να του ετοιμάσει το γάλα του ενώ η μάνα πρέπει να ριχτεί στον Καιάδα.Αλλά αυτό είναι μια άλλη συζήτηση εν γένει.
Αλλά εξακολουθώ να μην μπορώ να πειστώ εύκολα ότι είναι θέμα dna. Και ευτυχώς βλέπω (και εδώ και εκτός) ότι δεν είμαι...μοναδική περίπτωση στον κόσμο, άρα μάααλλον δεν λέω τόόόσο αρλούμπες.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 12:48, 15-05-10:

Παρόλαυτα δεν σε αδικώ ούτε θυμώνω με αυτά που λες. 'Θυμώνω' αν θες όταν ακούω ατάκες του στυλ "μα καλά εσύ μια χαρά κοπέλα πώς και μπλέχτηκες με αυτά?".
δεν ειπα τετοιο πραγμα..
καταλαβα..ανηκεις στην σπανια-πρεπει να το παραδεχτεις -της γυναικας κομπιουτερους..
ξερω οτι υπαρχουν και τετοιες.. θα χαρω να ακουσω και συμβουλες σου στο φορουμ

εγω εχω μονο 6γιγα.. με νικησες(ειναι ομως ωραια εμπειρια οταν συναρμολογεις για πρωτη φορα τον δικο σου υπολογιστη απο το μηδεν ε?)

οκ...και μια τελυταια ερωτηση...
ασχολεισαι με ηλεκτρονικα παιχνιδια και τι καρτα γραφικων εχεις??

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 14:00, 15-05-10:

Όλα δεν τα είπα, κρατάω ακόμη asso στο μανίκι

Κοίταξε, κακά τα ψέματα, τα πάντα είναι θέμα εκπαίδευσης, και όχι μόνο σωματικής αλλά κυρίως ψυχολογικής! Όπως και νάχει όμως το αποτέλεσμα μετράει, άρα στην ερώτηση αν είναι θέμα φύλου, καταλήγουμε να απαντήσουμε καταφατικά! Πως να το κάνουμε βρε κορίτσια, αφού η (κακούργα) κενωνία μας "ανέθεσε" το ρόλο του μάστορα, και καλώς ή κακώς (ακόμη) τα ποσοστά δεν είναι καν συγκρίσιμα, ε ναι, τελικά είναι θέμα φύλου (που επιλέχθηκε)

Πάντως, όταν αναφερόμαστε σε μαστορέματα κι επισκευές, δεν εννοούμε φυσικά....αλλαγή κάρτας γραφικών, κούμπωμα...RAM, στήσιμο δικτύου κτλ, αυτά ανήκουν στην κατηγορία του...μοντελισμού (στατικού ή μη)

Μιλάμε για (βαρβάτα) ΕΡΓΑΛΕΙΑ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑ, να στάζει ο ιδρώτας και να τσούζουν τα μάτια...

.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _daemon_ : 15-05-10 στις 14:41. Αιτία: πόσες από εσάς έχετε....χαϊδέψει τούμπο (δεν εννοώ turbo) με εσωτερική πίεση 6 bar ; d8-p
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 14:16, 15-05-10:

Πάντως, όταν αναφερόμαστε σε μαστορέματα κι επισκευές, δεν εννοούμε φυσικά....αλλαγή κάρτας γραφικών, κούμπωμα...RAM, στήσιμο δικτύου κτλ, αυτά ανήκουν στην κατηγορία του...μοντελισμού (στατικού ή μη)

Μιλάμε για (βαρβάτα) ΕΡΓΑΛΕΙΑ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑ, να στάζει ο ιδρώτας και να τσούζουν τα μάτια..
τώρα τα είπες όλα?

συμφωνω...πραγματικα βαρβατη εργασια ειναι η μηχανολογικη δουλεια.....ο χειρισμος σιδερου,τσιμεντου και καυτης λαβας
(ειμαι μουρλος ε?)

και επιτελους..ο Αρχι(οχι τυχαιο συνθετικο)μηδης.ο Ντα βιντσι καιο εντισσον,Τεσλα κλππππ..ανδρες ηταν..

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 14:39, 15-05-10:

Επίσης ο Αρχύτας (συγκρατήσου Άγγελε) κατασκεύασε την πρωτη πτητική μηχανή, την πετομηχανή, όπως ονομαζόταν αλλά εισέπραξε την επίπληξη του Πλάτωνα, επειδή ασχολείτο με χειρωνακτικές εργασίες και ευτελείς κατασκευές!
Kαλά έκανες και το ανέφερες, άλλωστε ο σοβαρός επιστημονικός κόσμος ασχολήθηκε με τις γνώσεις των αρχαίων Ελλήνων σε θέματα μηχανικής - αστρονομίας και όχι μόνο διαβάζοντας την Οδύσσεια !

.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _daemon_ : 15-05-10 στις 14:49.
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 15:05, 15-05-10:

Επίσης ο Αρχύτας (συγκρατήσου Άγγελε)
πρεπει να εχεις Αρχ..ές για να εισαι ΕΦΕΥΡΕΤΗΣ

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

elvenstar (Έλενα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη elvenstar
H Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 108 μηνύματα.

H elvenstar έγραψε στις 17:07, 15-05-10:

εγω προσωπικά προτιμώ χίλιες φορές να φτιάξω ότι εχει σχάση κυρίως με ηλεκτρολογικά παρα να σφουγγαρίσω ή να σιδερώσω, αρα δεν νομίζω ότι έχει σχέση με το φύλλο αλλά με τις τάσεις κ τις δεξιότητες που έχει ο κάθε άνθρωπος

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 17:14, 15-05-10:

Μπορείς πχ να αντικαταστήσεις ένα κεντρικό πίνακα ας πούμε παλιότερης τεχνολογίας με έναν σύγχρονο ή εννοείς να ενώσεις ένα κομένο διπολικό καλώδιο και να το τυλίξεις με μονωτική ταινία;
Για πες....

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 17:20, 15-05-10:

εγω προσωπικά προτιμώ χίλιες φορές να φτιάξω ότι εχει σχάση κυρίως με ηλεκτρολογικά παρα να σφουγγαρίσω ή να σιδερώσω,
να τη κιαλλη μαστορισσα..
νομιζω ολες ανακαλυπτετε τα μαστορεματα και τις εμφυτες κλισεις σε αυτα σας οταν πρεπει να κανεται δουλειες του σπιτιου..
ας παραδεχτει μια ρε παιδια οτι δεν ξερει απο αυτα..μία...
αλλιως ειμαι αρειανος και μολις ηρθα ..γεια σας..!

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 17:28, 15-05-10:

νομιζω ολες ανακαλυπτετε τα μαστορεματα και τις εμφυτες κλισεις σε αυτα σας οταν πρεπει να κανεται δουλειες του σπιτιου..
ας παραδεχτει μια ρε παιδια οτι δεν ξερει απο αυτα..μία...
αλλιως ειμαι αρειανος και μολις ηρθα ..γεια σας..!
Παραδεχομαι οτι μπερδευα τα λευκα με καποια ροζ στο πλυντηριο και εχω κανει βλακειες σε πολλα ρουχα
(κι αντρικα.. )
Ηταν τοτε που αρχισα να πλενω και στο χερι η να βαζω μονοοο λευκα(εντελως, αιντε και κανενα με λιγο χρωμα αφου πρωτα εχω πειραματιστει οτι δε ξεβαφει)

Παραδεχομαι επισης οτι ενα πραμα τεραστιο σαν κατσαβιδι που λεγεται κλειδι, δυσκολευομαι να το χρησιμοποιησω.

Ικανοποιηθηκες?Μπορω να προσπαθησω για ολα ομως... να η διαφορα με αυτο που θα σου πω παρακατω.

Παραδεξου οτι δε βαζεις χερι στην τρυπα του νιπτηρα του μπανιου σου για να το ξεβουλωσεις η οτι πετας τα σκουπιδια της τουαλετας η βαζεις χερακι μεσα στη λεκανη για να τριψεις με χλωρινη.

Αγγελε, μην το ψαχνεις... για ακομα μια φορα η γυναικα αποδεικνυεται υπερ ικανοτατη.

Παράθεση

elvenstar (Έλενα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H elvenstar έγραψε στις 19:15, 15-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από _daemon_
Μπορείς πχ να αντικαταστήσεις ένα κεντρικό πίνακα ας πούμε παλιότερης τεχνολογίας με έναν σύγχρονο ή εννοείς να ενώσεις ένα κομένο διπολικό καλώδιο και να το τυλίξεις με μονωτική ταινία;
Για πες....
Που Χου πολύ πρόσφατα άλλαξα μπίζες παλαιού τύπου με καινούριες με το κλιπάκι κ το AIR-PUMP του ενυδρείου κ ναι στο τσακιρ κέφι βάζω κ καμια μονωτική αυτό που είπα όμως είναι τι προτιμώ να κάνω κ οταν συμβαίνει κάποιο πρόβλημα με ηλεκτρολογικά ή υδραυλικά το παλεύω για να βρω λύση ενω με τις δουλειες του σπιτιού βαριέμαι θανατερα αυτό δε σημαίνει ότι εχω κ γνώσεις ηλεκτρολογου η ψυκτικού ή ότιδηποτε (αν κ θα το ήθελα)
να κι άλλος μάγος

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 19:23, 15-05-10:

Δε σας καταλαβαίνω βρε Διαολούδια (...κατά το Αγγελούδια )

Για κάθε άνθρωπο, ιδιαίτερα όποιον ζει μόνος του, το να πιάνουν τα χέρια του στα μαστορέματα αλλά και στα οικοκυρικά, κέρδος είναι.
Αν χρειαστεί να συνδεθεί ηλεκτρικός πίνακας, θα φωνάξω τον ειδικό, όπως εάν χρειαστεί κάτι παραπάνω από το ράψιμο ενός κουμπιού, θα πάω στη μοδίστρα. Παραπάνω έλεγα ότι πρέπει να απενοχοποιηθεί η αναζήτηση βοήθειας...

Ό,τι ξέρει κανείς, καλό είναι και για ό,τι δεν γνωρίζει, ευτυχώς υπάρχουν και ειδικοί.

Μην αγχώνεστε! Πάντα θα σας έχουμε ανάγκη αγόρια... με τον ένα ή τον άλλο τρόπο

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 19:40, 15-05-10:

Διαολούδια (...κατά το Αγγελούδια )
και ο Διαβολος ,εκπεσων Αγγελος ήταν..

Που Χου πολύ πρόσφατα άλλαξα μπίζες παλαιού τύπου με καινούριες με το κλιπάκι
ναι..πολυ καλες αυτες..τις εβαλα παντου και διακοπτες-αυτοι ,ειδικα οι διπλοι ειναι πιο δυσκολοι να μπουν-( γερμανικες abb συγκεκριμενα,οι καλυτερες)..

η πιο ενδιαφερουσα πριζα που εβαλα -μαζι με τον πατερα μου- ηταν σε ενα κουτι πισω πο την τηλεοραση στο σαλονι,που εβγαινε το καλωδιο της κεραιας και του οτε..και βρηκα μια διπλη πριζα ιταλικη ,τηλεφωνου και κεραιας..πετυχε τελικα.
.
Παραδεχομαι επισης οτι ενα πραμα τεραστιο σαν κατσαβιδι που λεγεται κλειδι, δυσκολευομαι να το χρησιμοποιησω.
ποιο εννοεις?το κλειστο στρογγυλο κλειδι ή το απλο ανοικτο?(δεν θυμαμαι τα ονοματα τωρα..)
τα καρυδακια παντως ειναι πολυ βολικοτερα συχνα..ειδικα αν μπουν με μυτες σε κατσαβιδι.. εχω πολλα σετ με μυτες ,καρυδακια καττσαβιδια..τι να τα κανω δεν ξερω..

Μην αγχώνεστε! Πάντα θα σας έχουμε ανάγκη αγόρια... με τον ένα ή τον άλλο τρόπο
και εμεις το ιδιο..αλλωστε εμεις εχουμε το φις..και σεις την υποδοχη
δεν γινεται αλλιως η συνδεση..

Παράθεση

elvenstar (Έλενα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H elvenstar έγραψε στις 19:57, 15-05-10:

ποιο εννοεις?το κλειστο στρογγυλο κλειδι ή το απλο ανοικτο?(δεν θυμαμαι τα ονοματα τωρα..)
τα καρυδακια παντως ειναι πολυ βολικοτερα συχνα..ειδικα αν μπουν με μυτες σε κατσαβιδι.. εχω πολλα σετ με μυτες ,καρυδακια καττσαβιδια..τι να τα κανω δεν ξερω..
το ανοιχτό λέγεται γαλλικό(καμία σχέση με το νύχι) κ το κλειστό πολυγωνικό (αν καταλαβα καλα τι εννοείς)

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 20:12, 15-05-10:

αυτο ναι....νομιζω...
τα ονοματα μου διαφευγουν..

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 22:34, 15-05-10:

Μπορείς πχ να αντικαταστήσεις ένα κεντρικό πίνακα ας πούμε παλιότερης τεχνολογίας με έναν σύγχρονο.
Για πες....
Eγώ πάλι έχω την απορία πόσοι άνθρωποι στο σπίτι τους το έχουν κάνει αυτό μόνοι τους και δεν έχουν φωνάξει ηλεκτρολόγο.
Και μην βρεθεί να μου πει κανείς "δεν προλάβαινα, βαριόμουνα αλλά μπορώ" γιατί όσο μπορεί να το πει ένας άντρας αυτό άλλο τόσο μπορεί και μια γυναίκα(!).
Δεν είναι πια και επίλυση εξίσωσης κβαντομηχανικής σε ν-διάστατο χώρο, γνώσεις κυκλωμάτων και ... κοινού νου απαιτεί [κατά βάσην] η διαδικασία, yet ελάχιστοι μπαίνουν στη διαδικασία να την κάνουν μόνοι τους, όμως πολλοί και -ες θα μπορούσαν ...

Δεν καταλαβαίνω τέτοιου είδους επιχειρήματα.

Συγγνώμη κιόλας αλλά απαντούσα με γνώμονα ότι το θέμα αναρωτιέται για ενδιαφέρον και όχι αν κάποιος είναι ο πολυ-άνθρωπος που ξέρει τα πάντα.

Να αντιστρέψω λοιπόν κι εγώ και να ρωτήσω... Πόσοι από εσάς μπορείτε φτιάξετε ραδιόμετρο 4 ζωνών με χρήση ολοκληρωμένων κυκλωμάτων και μικροταινίας και όλα αυτά σε χώρο 10χ10cm με μόνο σας εφόδιο καλάι και κολλητήρι? Γιατί εγώ το έφτιαξα με βοήθεια από την (ουσιαστική) supervisor μου και αξιοποιώντας τη δική της εμπειρία [η οποία αποκτήθηκε όταν κατασκεύαζε το δικό της ραδιόμετρο].
Τι ακριβώς συζητάμε δλδ τώρα?(!)

ψ1. ++++ στην Isi γενικώς
ψ2. Άγγελε έχω σταματήσει εδώ και χρόνια να παίζω παιχνιδια (το restaurant city στο fb δεν μετράει ) οπότε η κάρτα γραφικών δεν με απασχόλησε και ιδιαίτερα...

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 22:41, 15-05-10:

Άγγελε έχω σταματήσει εδώ και χρόνια να παίζω παιχνιδια (το restaurant city στο fb δεν μετράει ) οπότε η κάρτα γραφικών δεν με απασχόλησε και ιδιαίτερα...
σ" επιασα!
κλασσικο γυναικειο χαρακτηριστικο -ακομα και στις κομπιουτερουδες--(και η Μισελ πχ το ιδιο ακριβως λεει..)

(καλα αλλα τι καρτα γραφικων εχεις?για win 7 aero κλπ χρειαζεται μια συγχρονη dx9-11 καρτα τουλαχιστον..(εγω εχω μια Ατι 4850 512bm μνημη πχ.).
τι?εχεις αλλαξει ολα τα αλλα,μητρικες,μνημες καρτες ηχου,δικτυου,τροφοδοτικο,επεξεργαστη,dvd drives ,δισκους, κουτι ισως,αλλα δεν εχεις πειραξει αναβαθμισει την καρτα γραφικων?)

Eγώ πάλι έχω την απορία πόσοι άνθρωποι στο σπίτι τους το έχουν κάνει αυτό μόνοι τους και δεν έχουν φωνάξει ηλεκτρολόγο.
ειναι κατι που γινεται σπανια σχετικα..και δεν ρισκαρεις να το κανεις μονο σου..δεν βαζουμε τον μαστορικο εγωσιμο μας πανω απο τις συσκευες μας..
αυτο δεν σημαινει οι με δοκιμες και προσπαθειες μπορει να το καταφερεις..αλλα με ρισκο..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 15-05-10 στις 22:56.
Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 23:51, 15-05-10:

Αχ βρε αγοράκια...αχ....

Νομίζω ότι πρέπει να αρχίσουμε να βάζουμε φωτογραφίες κι από κάτω...Βίκυ αλλάζει λάμπα...Βίκυ βιδώνει πρίζα κλπ...
Χαλαρώστε λίγο

Δεν χρειάζεται την υπερδύναμη ή την υπεργνώση για να κάνεις απλά καθημερινά μαστορέματα στο σπίτι...
Και δεν νομίζω ότι είμαστε εξωγήινες ή εξελιγμένες γυναίκες επειδή γνωρίζουμε κάποια πράγματα και τα κάνουμε...
Είτε επειδή έτυχε (δίπλα στον μπαμπά μας) ή ζώντας μόνες (το ζόρι βγάζει άλλο ζόρι)....
Πραγματικά πλέον δεν ξέρω και πολλές γυναίκες που δεν μπορούν/γνωρίζουν τα βασικά από άλλαγμα λάμπας ή φτιάχνουμε το σύνθετο από το ΙΚΕΑ (btw το θεωρώ διασκεδαστικότατο! )

Οπότε...χαλαρώστε και απολαύστε το

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,954 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 03:20, 16-05-10:

αυτο ναι....νομιζω...
τα ονοματα μου διαφευγουν..
ρε

ρεζιλεύεις το είδος μας

(όχι επειδή δεν τα ξέρεις - αλλά γιατί φτιάχνεις μια θεωρία σύμφωνα με την οποία θα έπρεπε να τα ξέρεις)

με σύγχισες τώρα

πάω να βάλω μπουγάδα

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 08:52, 16-05-10:

(όχι επειδή δεν τα ξέρεις - αλλά γιατί φτιάχνεις μια θεωρία σύμφωνα με την οποία θα έπρεπε να τα ξέρεις)
δεν με ενδιαφερει το ονομα..το μεγεθος με ενδιαφερει..

φτιάχνουμε το σύνθετο από το ΙΚΕΑ (btw το θεωρώ διασκεδαστικότατο! )
και εγω..αλλα οταν ειναι μεγαλη ντουλαπα,γραφειο,καρεκλες που θελουν σφιξιμο και ξανασφιξιμο τα αλλεν καθε μερικους μηνες...
δεν λεω οτι ειναι κατι σπουδαιο ,αλλα οταν ειναι κατι μεγαλυτερο απο ενα συνθετο για τον τοιχο ή την τηλεοραση..δεν ειναι παντα τοσο ευκολο και δν φτανει ενα ατομο παντα....

ειναι ομως διασκεδαστικο..αλλα μην κανετε εσεις ι γυναικες μαστορικους φουσκωμενους καμια φορα κομπασμους οπως κανουν μερικοι ανδρες φουσκες..και στην πραξη ειναι μαπα...

ενταξει ειστε ικανες οι γυναικες και τα απλα πραγματα (και τα περιπλοκα καποιες επισης..)τα καταφερνετε..αλλα εμεις οι ανδρες τα καταφερνουμε καλυτερα

δεν θα το παρετε το κάααστροο ποτέεεεεεεεεεεεε!

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 09:19, 16-05-10:

αλλα εμεις οι ανδρες τα καταφερνουμε καλυτερα
μην το λες , μην το λες...

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 09:39, 16-05-10:

το Ενσωματωμενο σημαντικοτερο εργαλειο μας παντως δεν μπορειτε να το εχετε
μονο να το χρησιμοποιητε..

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 10:07, 16-05-10:

Εντάξει κορίτσια, καταλάβαμε, στην θεωρία όλοι είμαστε καλοί, ειδικά όταν την απαγγέλουμε από.....θεωρεία!

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 10:14, 16-05-10:

και Yet, Παρόλα τα λιγότερα χρόνια εμπειρίας στη 'χρήση' του τα καταφέρνουμε θαυμάσια και μας προτιμάτε από το να το χρησιμοποιείτε μόνοι σας...

which proves ότι όταν αναφερόμαστε σε ...εργαλεία, οι επιδεξιότητες δεν ...αμφισβητούνται

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 10:29, 16-05-10:

Εντάξει κορίτσια, καταλάβαμε, στην θεωρία όλοι είμαστε καλοί, ειδικά όταν την απαγγέλουμε από.....θεωρεία!
Μην ανησυχεις τη δικη σου θεση δε θα την παρει κανεις!!!

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 13:46, 16-05-10:

Με (υπερ)τιμά η παρομοίωση σου, μακράν οι καλύτεροι ατακαδόροι (και αβανταδόροι) καλύτεροι και από το γνωστό δίδυμο, που παρεπιδημεί!
Να τρολλ(μπ)άρω κι εγώ τώρα με την δική σου θέση (γενικότερα) ή να μην το καταξευτιλίσουμε, και να σεβαστούμε λιγάκι και τους υπεύθυνους του χώρου; Tι λες ;

Παράθεση

elvenstar (Έλενα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H elvenstar έγραψε στις 14:14, 16-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από self-instructive depressing
ρε
ρεζιλεύεις το είδος μας

με σύγχισες τώρα
πάω να βάλω μπουγάδα
Και κοιτα όταν θα σκουπίζεις να πάρεις καλά τις γωνίες

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 14:46, 16-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από Resident Evil
Δεν καταλαβαίνω τέτοιου είδους επιχειρήματα
Mα γιατί θίχτηκες;
Κι εγώ μπορώ να αλλάξω, αυξάνοντας την απόδοση (και μειώνοντας της αξιοπιστία) χαρτογράφηση στον "εγκεφάλο" ακόμη και σε υπερτροφοδοτούμενους κινητήρες, κι ας μην είναι αυτό το επάγγελμα μου, απλώς από hobby!
Τι σημαίνει όμως αυτό;
Ζήτησα εγώ να μάθω αν κατέχει ο θυληκός πληθυσμός τέτοιες γνώσεις και μου αναφέρεις για...ραδιόμετρα 4 ζωνών!
Η αλλαγή ενός πίνακα είναι διαδικασία που εντάσσεται μέσα στα πλαίσια των "μαστορεμάτων" και φυσικά όλοι έχουμε έναν τέτοιο μέσα στο σπίτι!
Τι μου αντιπαραθέτεις εξειδικευμένες καταστάσεις ως...(αντ)επιχείρημα;
Αν ρωτούσα ποιά γνωρίζει να σχεδιάσει εξ αρχής την ηλεκτρολογική εγκατάσταση ενός κτιρίου, θα ήμουν άτοπος, ναι!

Συνεννοηθήκαμε;

.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _daemon_ : 16-05-10 στις 14:56. Αιτία: άλλη γλώσσα μιλάμε εμείς τα μαστόρια, τελικά!! d;-(
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 14:53, 16-05-10:

Γω παντως χθες που ειπα να τηγανισω μετα απο κατι χρονια, γιατι δεν τρωω τηγανιτα, κι επειδη ημουν με παρεα και λεω θα φτιαξω πατατουλες και μπουτακια κοτοπουλο, μου πεταχτηκε το λαδι και εκανα μια φουσκαλα ΝΑ στον καρπο μου
Αρχισα να βλαστημαω την ωρα και τη στιγμη που αγγιξα τηγανι και τα παρατησα.
Ειχα κατι νευρα... και ετσουζε το χερι μου.

Θα προτιμουσα να χα βιδωσει καμια λαμπα.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 14:57, 16-05-10:

Η αλλαγή ενός πίνακα είναι διαδικασία που εντάσσεται μέσα στα πλαίσια των "μαστορεμάτων" και φυσικά όλοι έχουμε έναν τέτοιο μέσα στο σπίτι!
Δεν θα το έλεγα ότι αυτή η διαδικασία εντάσσεται στα πλαίσια των καθημερινών οικιακών μαστορεμάτων!
Να αλλάξεις μια ασφάλεια στον πίνακα μάλιστα, αλλά ολόκληρο τον πίνακα πόσο συχνά πια χρειάζεται και πόσοι άνδρες που δεν έχουν σχέση με ηλεκτρολογικά ξέρουν να το κάνουν;!

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 15:03, 16-05-10:

Αλλαγη πινακα στα πλαισια μαστορεματων?

Κι εγω νομιζα ξερω πολλα... (...)

Οκευ, δηλωνω ''γυναικα''.

(ασε μας μωρε δαιμονα τωρα θα μας τρελανεις, ακου ''στα πλαισια καθημερινων μαστορεματων'')

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 15:05, 16-05-10:

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων τη λέξη "καθημερινών" την πρόσθεσα εγώ, αλλά δεν πιστεύω ότι εντάσσεται καν στα ετήσια μαστορέματα που χρειάζεται ένα σπίτι.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 16:32, 16-05-10:

Το ιδιο εννοει ο δαιμωνας απ οσο καταλαβα.
Τα μαστορεματα τα συνηθη τα βασικα δηλ που πρεπει να γνωριζουμε ολοι.
Ακου αλλαγη πινακα mon dieu.

Πινακες μπορω να αλλαξω!Ενας που χει κατσει στον τοιχο στραβα ας πουμε.
Α, ξερω να καθαριζω και φιλτρο air condiotioner, (σιγα σιγα μου ρχονται τα επιτευγματα μου)πιανει?
Ο δαιμων εχει βαλθει να μας τρελανει σημερις!
(δαιμονα αστειευομαι, ε?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 16-05-10 στις 16:45.
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 16:38, 16-05-10:

Με (υπερ)τιμά η παρομοίωση σου, μακράν οι καλύτεροι ατακαδόροι (και αβανταδόροι) καλύτεροι και από το γνωστό δίδυμο, που παρεπιδημεί!
Να τρολλ(μπ)άρω κι εγώ τώρα με την δική σου θέση (γενικότερα) ή να μην το καταξευτιλίσουμε, και να σεβαστούμε λιγάκι και τους υπεύθυνους του χώρου; Tι λες ;
Να σε πω τι λεω...

1. Παρακαλω...
2. Ευχαριστω...
Και 3. Τη μυγα να τη φερεις πισω...

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 17:27, 16-05-10:

βασικά δεν θίχτηκα... δεν κατάλαβα το νόημα του επιχειρήματος. Δεν γνώριζα ότι για σένα αυτά τα δύο είναι ταυτόσημα θα το εξηγώ πιο αναλυτικά από και μπρος.
Κι εγώ μπορώ να αλλάξω, αυξάνοντας την απόδοση (και μειώνοντας της αξιοπιστία) χαρτογράφηση στον "εγκεφάλο" ακόμη και σε υπερτροφοδοτούμενους κινητήρες, κι ας μην είναι αυτό το επάγγελμα μου, απλώς από hobby!
Τι σημαίνει όμως αυτό;
.
Α... ευχαρίστως να το συζητήσουμε το παραπάνω(!) Το θέμα "χαρτογράφηση εγκεφάλου" είναι το στοιχείο μου και θα με ενδιέφεραν νέες προσεγγίσεις!
Έχω μπερδευτεί όμως σε δύο θέματα
α) είναι δυνατόν να είναι ένα από τα ενδιαφέροντα μου ή η φύση μου δεν μου το επιτρέπει?
β) απόδειξε ότι η χαρτογράφηση εγκεφάλου δεν είναι ενα καθημερινό θέμα που θα έπρεπε να μας απασχολεί όλους, όμως (ορίζω και λέω εγώ τώρα) ότι μόλις το 5% των ανθρώπων έχουν την ικανότητα να μιλήσουν για αυτό. Το ποιό είναι αυτό το 5% είναι άμεση συνάρτηση της ημέρας και ώρας που γεννήθηκαν συνεπικουρούμενου από το γεγονός αν είχε πανσέληνο ή όχι!
Τι, ακούγεται μήπως παράλογο το επιχείρημα που παραθέτω? Όσο παράλογο και το ότι η διάθεση/το ενδιαφέρον και η ικανότητα για μαστοροδουλειές είναι θέμα ...γεννητικών οργάνων

Ζήτησα εγώ να μάθω αν κατέχει ο θυληκός πληθυσμός τέτοιες γνώσεις και μου αναφέρεις για...ραδιόμετρα 4 ζωνών!
Η αλλαγή ενός πίνακα είναι διαδικ
και εγώ ζήτησα να μάθω (ως πρωταρχική ερώτηση αν πρόσεξες] αν ο ...πληθυσμός ανεξαρτήτως φύλου έχει κατά κανόνα τέτοιες γνώσεις.
Απάντηση δεν πήρα εκτός από την προφανή... Συνήθως πιο "εξιδεικευμένες" δουλειές τις αφήνουμε στους ειδικούς.

Αν ρωτούσα ποιά γνωρίζει να σχεδιάσει εξ αρχής την ηλεκτρολογική εγκατάσταση ενός κτιρίου, θα ήμουν άτοπος, ναι!
ενώ το ποιος έχει προφανή απάντηση το "όλοι"???
(Δεν επιτίθομαι, ρωτάω και πάλι)

for the record Ι do know how to do that όπως και οι περισσότεροι-ες που το έχουν διδαχθεί λόγω επαγγέλματος...

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 17:34, 16-05-10:

Καλά, θα σου απαντήσω διεξοδικά αλλά τώρα προέχουν άλλα πιο....ενδιαφέροντα (σε σχέση με τα μαστοριλίκια εννοώ)!
Μου επιτρέπεις

.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _daemon_ : 16-05-10 στις 17:49. Αιτία: διευκρίνηση
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 17:37, 16-05-10:

Καλά, θα σου απαντήσω διεξοδικά αλλά τώρα προέχουν άλλα πιο....ενδιαφέροντα!
Μου επιτρέπεις
No worries έχω υπομονή σε αυτά που δεν με "καίνε" να τα μάθω

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 19:31, 16-05-10:

Όσο παράλογο και το ότι η διάθεση/το ενδιαφέρον και η ικανότητα για μαστοροδουλειές είναι θέμα ...γεννητικών οργάνων
θεμα δομης εγκεφαλου του καθε φυλου ειναι...

παντως το κυριο και πιο κοινο και συχνο ηλεκτρικο μαστορεμα που κανουν οι περισσοτεροι ειναι απλα η αλλαγη Πριζων και διακοπτων(ρευματος,τηλεφωνου ,ή κεραιας)...
(εκτος απο την αλλαγη λαπτηρων που δεν θεωρειται ουσιαστικα μαστορεμα)....

ή αντε το πολυ πολυ να βαλει κανεις κανα διακοπτακι σε κανα καλωδιο συσκευης..ή να φτιαξει καμια φορα καμια μπαλαντεζα..
ή να τοποθετησεις μια κεραια τηλεορασης,ενισχυτες κλπ..

τα υπολοιπα ηλεκτρικα ειναι πιο ασφαλη για επαγγελματιες..

επισης ωραια και ευκολη δουλεια (και για γυναικες βεβαια) ειναι το φτιαξιμο καλωδιων τηλεφωνων με βυσματακια.(ετσι φτιαχνεις καλα καλωδια τετραπλα, ,όχι σαν τα ψευτικα τα διπλα που δινουν με τις συσκευες..).

δυσκολευτηκα αρκετα να βρω το μηχανημα-πενσα(στο πρακτικερ το βρηκα 10 ευρω και με το ιδιο μπορεις να φτιαξεις και καλωδιο δικτυου)..και σχεδον εκει που το βρηκα οι πωλητες με αποθαρραν εντονα επιτηδες ,οτι θα σπασω τα βυσματακια κλπ.. (ενω στν πραξη δεν εσπαγαν με τιποτε..

(και μια απορια προς ανδρες και γυναικες που μαστορευουν,,τα καλωδια τα γυμνωνετε με την πενσα ή τα καιτε?εγω ακομα δεν εχω πετυχει το πρωτο.γιατι μου κοβονται και προτιμω το δευτερο..)

Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Obscura
H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 19:57, 16-05-10:

Κι εγώ απορώ πώς στην ευχή προκύπτουν τέτοιου είδους μαστορέματα, ζω σε σπίτια καμιά εικοσαετία τώρα και οι μεγαλύτερες προκλήσεις που είχαμε ήταν να αλλάζουμε λάμπες.

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 20:02, 16-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από Obscura
Κι εγώ απορώ πώς στην ευχή προκύπτουν τέτοιου είδους μαστορέματα, ζω σε σπίτια καμιά εικοσαετία τώρα και οι μεγαλύτερες προκλήσεις που είχαμε ήταν να αλλάζουμε λάμπες.
Κάποιοι "περνάνε" και από σπίτια ....άλλων που χρειάζονται επισκευές, και δεν....τα ΚΑΤΑΦΕΡΝΟΥΝ
Μα τι ψάχνετε βρε παιδιά; Γωνία στο ευρώ;

Evil, δεν σε αγνόησα, εσύ χρειάζεσαι "αναλυτική" απάντηση

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 20:03, 16-05-10:

ζω σε σπίτια καμιά εικοσαετία τώρα και οι μεγαλύτερες προκλήσεις που είχαμε ήταν να αλλάζουμε λάμπες.
και θεωρειται αυτο μαστορεμα? (μην με γειωνεις ετσι ,)
καλα επι εικοσι χρονια δεν εχετε αλλαξει κανα διακοπτη ή πριζα?εγω στα τοσα χρονια τους αλλαξα και ηδη καποιοι διακοπτες ειχαν σπασει ή πριζες χαλαρωσει..

Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,954 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 20:35, 16-05-10:

και Yet, Παρόλα τα λιγότερα χρόνια εμπειρίας στη 'χρήση' του τα καταφέρνουμε θαυμάσια και μας προτιμάτε από το να το χρησιμοποιείτε μόνοι σας...
μια και συνδέσαμε τα δύο θέματα , μερικές φορές αναρωτιέμαι αν όντως κάποιοι το προτιμάνε
(το ποστ διαβάζεται και με απαλοιφή του μέσου όρου)

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους