Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,092 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,048 μηνύματα σε 74,648 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ακουστικά Βαρηκοΐας

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,023 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 23:00, 15-05-10:

Φοράτε ακουστικά βαρηκοΐας; Κατά πόσα σας άλλαξαν τη ζωή σε σχέση με το πρόβλημα που έχετε; Τι μάρκα ακουστικό(α) φοράτε και πόσο περίπου σας κόστισε; Πόσο διαρκεί μια μπαταρία;

Το topic αφορά αφορά τα πάντα γύρω από τα ακουστικά βαρηκοΐας!

Εγώ έχω πρόβλημα εδώ και χρόνια (μάλλον κληρονομικό) και πριν λίγες ημέρες μετά από ακουόγραμμα, παρήγγειλα δύο μικροσκοπικά ακουστικά της Hansaton, 4 καναλιών που κοστίζουν περίπου 1125ευρώ το καθένα. Δεν έχω φορέσει ποτέ ακουστικό και ανυπομονώ να δω πως θα είναι! Ελπίζω να μη με ενοχλούν και να ακούω φυσικά τους ήχους του περιβάλλοντος!
Υπάρχουν ακουστικά από 3 καναλιών μέχρι 17 και οι τιμές κυμαίνονται από 800 μέχρι 2500 ευρώ (δυστυχώς βάσει των οικονομικών μου δεν μπόρεσα να αγοράσω καλύτερα ακουστικά). Όπως και να 'χει ελπίζω να αξίζουν τα λεφτά τους.

Τέλος να ενημερώσω ότι, απ' ότι μου είπε ο υπεύθυνος του καταστήματος στο οποίο πήγα για τα ακουστικά, τα παιδιά ηλικίας από 18 και κάτω δικαιούνται εφ' όρου ζωής ΔΩΡΕΑΝ ακουστικά και μπορούν κάθε 5 χρόνια να τα αντικαθιστούν με νεότερης τεχνολογίας, χωρίς οικονομική επιβάρυνση!

-petros

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη prinCess. : 16-05-10 στις 22:00.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nikolas17 (Νίκος)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikolas17
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 689 μηνύματα.

O nikolas17 έγραψε στις 00:59, 16-05-10:

Δεν φανταζόμουν ποτέ οτι είναι τόσο ακριβά τα ακουστικά

Καλύπτεται μέρος τουλάχιστον από κάποιο ταμείο ή εξ'ολοκλήρου εσύ το πληρώνεις?

Τέλος να ενημερώσω ότι, απ' ότι μου είπε ο υπεύθυνος του καταστήματος στο οποίο πήγα για τα ακουστικά, τα παιδιά ηλικίας από 18 και κάτω δικαιούνται εφόρου ζωής ΔΩΡΕΑΝ ακουστικά και μπορούν κάθε 5 χρόνια να τα αντικαθιστούν με νεότερης τεχνολογίας, χωρίς οικονομική επιβάρυνση!
Εννοείς εάν γίνει η διάγνωση και πρώτη αγορά πριν τα 18 να υποθέσω?

Edit

Ααα και κάτι άλλο, που μπορούμε να κάνουμε εμείς ακουόγραμμα? Κοστίζει?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Buggs
Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 04:40, 16-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από Scandal
Φοράτε ακουστικά βαρηκοΐας; Κατά πόσα σας άλλαξαν τη ζωή σε σχέση με το πρόβλημα που έχετε; Τι μάρκα ακουστικό(α) φοράτε και πόσο περίπου σας κόστισε; Πόσο διαρκεί μια μπαταρία;

Το topic αφορά αφορά τα πάντα γύρω από τα ακουστικά βαρηκοΐας!

Εγώ έχω πρόβλημα εδώ και χρόνια (μάλλον κληρονομικό) και πριν λίγες ημέρες μετά από ακουόγραμμα, παρήγγειλα δύο μικροσκοπικά ακουστικά της Hansaton, 4 καναλιών που κοστίζουν περίπου 1125ευρώ το καθένα. Δεν έχω φορέσει ποτέ ακουστικό και ανυπομονώ να δω πως θα είναι! Ελπίζω να μη με ενοχλούν και να ακούω φυσικά τους ήχους του περιβάλλοντος!
Υπάρχουν ακουστικά από 3 καναλιών μέχρι 17 και οι τιμές κυμαίνονται από 800 μέχρι 2500 ευρώ (δυστυχώς βάσει των οικονομικών μου δεν μπόρεσα να αγοράσω καλύτερα ακουστικά). Όπως και να 'χει ελπίζω να αξίζουν τα λεφτά τους.

Τέλος να ενημερώσω ότι, απ' ότι μου είπε ο υπεύθυνος του καταστήματος στο οποίο πήγα για τα ακουστικά, τα παιδιά ηλικίας από 18 και κάτω δικαιούνται εφόρου ζωής ΔΩΡΕΑΝ ακουστικά και μπορούν κάθε 5 χρόνια να τα αντικαθιστούν με νεότερης τεχνολογίας, χωρίς οικονομική επιβάρυνση!

-petros
Καλά ρε Πέτρο, εσύ πρώτα τα αγοράζεις και ύστερα ζητάς γνώμη;; Τα μικροσκοπικά ακουστικά βαρηκοίας δεν κάνουν για μεγάλες απώλειες κατ'αρχήν. Αν έχεις μεγάλη απώλεια εκανες λάθος και τα πήρες. Οσο ντελικάτα και άν είναι, θα σε δυσκολέψουν περισσότερο παρά θα σε βοηθήσουν. Αν έχεις μικρή απώλεια, θα είναι μάλλον οκ.

Τα εβαλες να τα δοκιμάσεις σε ακουόγραμμα; Μια πολύ σωστή και κρίσιμη δοκιμή είναι αυτή με πολλους εξωτερικούς θορύβους. Μπορείς ας πούμε, αν το γραφείο του εμπόρου βρίσκεται πάνω απο πολυσύχναστο δρόμο, κατα προτίμηση να έχει και λεωφορεία, να βγείς στο μπαλκόνι και να προσπαθήσεις να τον ακούσεις να σου μιλάει χαμηλόφωνα, χωρίς φυσικά να τον κοιτάς. Πόσο καθαρά τον ακούς; Απομονώνονται οι διάφοροι ήχοι; Ένα άλλο πρόβλημα είναι με το τηλέφωνο. Μικροφωνίζει όταν το φοράς; Κτυπάει το τηλέφωνο κι εσύ πρέπει γρήγορα να βγάλεις το ένα ακουστικό για να απαντήσεις;

Πρέπει να τσεκάρεις επίσης, αν το ακουστικό ρυθμίζεται ψηφιακά με ασύρματη επικοινωνία. Αυτό μάλλον θα είναι οκ, όμως υπάρχουν ακουστικά που ρυθμίζονται με χρέωση, αλλα χωρίς, και άλλα με software που στο δίνουν ακόμη και για το πι σι σου. Φυσικά δεν κάνουν όλα τα ίδια χρήματα.

Σε γενικές γραμμές το προβλημα με τη βαρηκοία έγκειται σε δυο τομείς θα έλεγα. Ενα ότι το ακουστικό συνήθως ανεβάζει την ένταση αυτού που ακους χωρίς να σε διευκολύνει στη διάκριση όσων ακους. Αυτό είναι εξαιρετικά ενοχλητικό ειδικά αν σκεφτεί κανείς ότι ενας βαρήκοος, έχει μία μάλλον ... απαλή ακουστική πραγματικότητα. Το δεύτερο πρόβλημα είναι .... η κοινωνική προκατάληψη. Ενω δηλαδή τα γυαλιά θεωρούνται μόδα, με το που φοράς ακουστικό σε βλέπόυν αυτόματα σαν τον παπού στο Λούκυ Λούκ, με το χωνί στ'αφτί. Κάποτε, όχι πολύ παλιά, πρίν 25 χρόνια δεν μπορούσες ούτε να βρείς δουλειά αν φορούσες ακουστικό.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,023 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 12:23, 16-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από Buggs
Καλά ρε Πέτρο, εσύ πρώτα τα αγοράζεις και ύστερα ζητάς γνώμη;; Τα μικροσκοπικά ακουστικά βαρηκοίας δεν κάνουν για μεγάλες απώλειες κατ'αρχήν. Αν έχεις μεγάλη απώλεια εκανες λάθος και τα πήρες. Οσο ντελικάτα και άν είναι, θα σε δυσκολέψουν περισσότερο παρά θα σε βοηθήσουν. Αν έχεις μικρή απώλεια, θα είναι μάλλον οκ.

Τα εβαλες να τα δοκιμάσεις σε ακουόγραμμα; Μια πολύ σωστή και κρίσιμη δοκιμή είναι αυτή με πολλους εξωτερικούς θορύβους. Μπορείς ας πούμε, αν το γραφείο του εμπόρου βρίσκεται πάνω απο πολυσύχναστο δρόμο, κατα προτίμηση να έχει και λεωφορεία, να βγείς στο μπαλκόνι και να προσπαθήσεις να τον ακούσεις να σου μιλάει χαμηλόφωνα, χωρίς φυσικά να τον κοιτάς. Πόσο καθαρά τον ακούς; Απομονώνονται οι διάφοροι ήχοι; Ένα άλλο πρόβλημα είναι με το τηλέφωνο. Μικροφωνίζει όταν το φοράς; Κτυπάει το τηλέφωνο κι εσύ πρέπει γρήγορα να βγάλεις το ένα ακουστικό για να απαντήσεις;

Πρέπει να τσεκάρεις επίσης, αν το ακουστικό ρυθμίζεται ψηφιακά με ασύρματη επικοινωνία. Αυτό μάλλον θα είναι οκ, όμως υπάρχουν ακουστικά που ρυθμίζονται με χρέωση, αλλα χωρίς, και άλλα με software που στο δίνουν ακόμη και για το πι σι σου. Φυσικά δεν κάνουν όλα τα ίδια χρήματα.

Σε γενικές γραμμές το προβλημα με τη βαρηκοία έγκειται σε δυο τομείς θα έλεγα. Ενα ότι το ακουστικό συνήθως ανεβάζει την ένταση αυτού που ακους χωρίς να σε διευκολύνει στη διάκριση όσων ακους. Αυτό είναι εξαιρετικά ενοχλητικό ειδικά αν σκεφτεί κανείς ότι ενας βαρήκοος, έχει μία μάλλον ... απαλή ακουστική πραγματικότητα. Το δεύτερο πρόβλημα είναι .... η κοινωνική προκατάληψη. Ενω δηλαδή τα γυαλιά θεωρούνται μόδα, με το που φοράς ακουστικό σε βλέπόυν αυτόματα σαν τον παπού στο Λούκυ Λούκ, με το χωνί στ'αφτί. Κάποτε, όχι πολύ παλιά, πρίν 25 χρόνια δεν μπορούσες ούτε να βρείς δουλειά αν φορούσες ακουστικό.
Τα συγκεκριμένα ακουστικά μου τα πρότεινε ο ίδιος ο υπεύθυνος του καταστήματος που υποτίθεται ξέρει τη δουλειά του και δε θα είχε πρόβλημα να μου προτείνει κάτι μεγαλύτερο.

Τα ακουστικά δε τα έχω αγοράσει ακόμα, παρά τα έχω παραγγείλει. Θα κάνω τις δοκιμές που μου είπες.
Λες να ζητήσω να μου ξανά κάνει ακουόγραμμα με τα ακουστικά στα αυτιά;

Μόλις τα βάλω θα σας ενημερώσω!
Αρχική Δημοσίευση από nikolas17
Δεν φανταζόμουν ποτέ οτι είναι τόσο ακριβά τα ακουστικά

Καλύπτεται μέρος τουλάχιστον από κάποιο ταμείο ή εξ'ολοκλήρου εσύ το πληρώνεις?

Εννοείς εάν γίνει η διάγνωση και πρώτη αγορά πριν τα 18 να υποθέσω?

Edit

Ααα και κάτι άλλο, που μπορούμε να κάνουμε εμείς ακουόγραμμα? Κοστίζει?

Το ΙΚΑ καλύπτει 400ευρώ για 1 μόνο ακουστικό και η εφορία επιστρέφει το 17% του συνόλου (2 ακουστικά) μετά από ένα χρόνο.

Ναι, να γίνει διάγνωση και πρώτη αγορά από τα 18 και πιο πριν!
Ακουόγραμμα μπορείς να κάνεις σε οποιοδήποτε κατάστημα με ακουστικά βαρηκοίας και συνήθως στο κάνουν δωρεάν χωρίς απαραίτητα να χρειάζεται να αγοράσεις.
Αν νομίζεις ότι έχεις πρόβλημα άρχισε να το ψάχνεις τώρα που ίσως θα έχεις και το προνόμιο να τα πάρεις τζάμπα (δε χάνεις κάτι ακόμα κι αν δε τα χρησιμοποιείς).

Απ' ότι μου είπε ο υπεύθυνος του καταστήματος στο οποίο πήγα, τα ακουστικά σταθεροποιούν το πρόβλημα και δε το αφήνουν να επεκταθεί μιας που με τα χρόνια το πρόβλημα θα χειροτερεύει. Σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις απαιτούνται δύο ακουστικά μιας που το βαρήκοο αυτί επηρεάζει και το "καλό" προκειμένου ο εγκέφαλος να θέσει μια ισορροπία.

edit: Το παρακάτω είναι το ακουόγραμμά μου.
-petros

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG.jpg
Εμφανίσεις:  699
Μέγεθος:  142,5 KB  
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Scandal : 16-05-10 στις 12:33.
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 18:35, 16-05-10:

Τα συγκεκριμένα ακουστικά μου τα πρότεινε ο ίδιος ο υπεύθυνος του καταστήματος που υποτίθεται ξέρει τη δουλειά του και δε θα είχε πρόβλημα να μου προτείνει κάτι μεγαλύτερο.
Δεν είναι θέμα προβλήματος δικού του. Τα μεγαλύτερα ακουστικά, τα πίσω απο το αυτί, κοστίζουν φθηνότερα, για τις ίδιες function και παρέχουν περισσότερες function για την ίδια τιμή με τα in tube.

Τα ακουστικά δε τα έχω αγοράσει ακόμα, παρά τα έχω παραγγείλει.
Αν έχεις δώσει προκαταβολή και είναι για να σου προσαρμόσουν την συσκευή στο εκμαγείο, τότε η προκαταβολή δεν γυρίζει. Γιατί μιλάω για επιστροφή; Είδα το ακουόγραμμα σου, Δεν έχεις σημαντική απώλεια στις ψηλές συχνότητες, ίσα ίσα. Οπότε ενα κοινό ΑΝΑΛΟΓΙΚΟ ακουστικό, των 700 ευρώ, θα σε βολέψει μάλλον μια χαρά. Τα εξειδικευμέ να ακουστικά ενδείκνυνται για την αντίστροφη βαρηκοία απο την δική σου, δηλαδή απώλεια στις ψηλές συχνότητες.

Λες να ζητήσω να μου ξανά κάνει ακουόγραμμα με τα ακουστικά στα αυτιά;
Αυτό πρέπει κανονικά να στο κάνει πρίν δεχτείς να τα πληρώσεις γιατί πρόκειται για in tube. Είναι σημαντικό να δείς και το θέμα του τηλεφώνου και της μικροφώνησης γιατί τα in tube βγαίνουν δυσκολα και μέχρι να το βγάλεις μπορεί αυτός που σε καλεί να κλείσει. Επίσης άν τα αφήνεις δεξια και αριστερά κάθε φορά που θα απαντάς στο τηλέφωνο, κινδυνεύεις πολύ να τα χάσεις και κάνουν μια μικρή περιουσία. Στη δοκιμή θα πρέπει , αν έχει κάνει τις ρυθμίσεις σωστά, η καμπύλη σου να βγαίνει ΚΑΙ ανεβασμένη ΚΑΙ ισσοροπημένη.

Ναι, να γίνει διάγνωση και πρώτη αγορά από τα 18 και πιο πριν!
Αυτό ισχύει και για κάποιον που είναι σήμερα μεγάλος όμως έχει διαγνωσθεί εκ γεννετής;

Απ' ότι μου είπε ο υπεύθυνος του καταστήματος στο οποίο πήγα, τα ακουστικά σταθεροποιούν το πρόβλημα και δε το αφήνουν να επεκταθεί μιας που με τα χρόνια το πρόβλημα θα χειροτερεύει. Σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις απαιτούνται δύο ακουστικά μιας που το βαρήκοο αυτί επηρεάζει και το "καλό" προκειμένου ο εγκέφαλος να θέσει μια ισορροπία.
Μύθος. Ισχύει για ορισμένες βαρηκοίες, για άλλες, η διαρκής εξάσκηση φέρνει (πολύ ελαφριά βέβαια) καλυτέρευση, με το χρόνο. Για τη δική σου βαρηκοία ισχύει πάντως, και για σχεδόν όλες τις "μπάσες" απώλειες. Τα δυο ακουστικά δεν είναι απαραίτητα. Η ισσοροπία ακοής είναι που διευκολύνει κι αυτό εξαρτάται απο το αν έχεις απώλειες και στα δυο αφτιά.

Και κάτι για την κουλτούρα. Ο κόσμος γενικά θεωρεί τους βαρήκοους ηλίθιους γιατί συμπεριφέρονται κάπως σαν τον καθηγητή Τουρνεσόλ στο Τεν Τεν. Πετάνε φοβερά πράγματα, πραγματικά πολύ αστεία, εκτός τόπου και χρόνου σαν απαντήσεις, σε ερωτήσεις που φυσικά δεν έχουν γίνει, ή δεν έχουν γίνει έτσι. Δείχνουν επίσης διαρκώς σαν μαστουρωμένοι και στο κόσμο τους αφού τα μισά απο όσα ακουστικά διαδραματίζονται γύρω τους, δεν τα ακούν και έτσι τους είναι αδιάφορα. Βεβαια Πέτρο, βλέποντας το ακουόγραμμα σου, η δική σου βαρηκοία θα πρέπει να σου έχει φτιάξει μια μάλλον φρικτή ακουστική πραγματικότητα. Γεμάτη απο τσιρίγματα, συναγερμούς, φρεναρίσματα, κουδούνια, ήχους απο κινητά κλπ, που υπερισχύουν των μπάσων που έχεις σημαντική απώλεια. Απορώ πραγματικά πώς και αποφάσισες τώρα να τα αγοράσεις τόσο μεγάλος. Κάλιο αργά παρα ποτέ.

Πρέπει να πούμε ότι η προκατάληψη με τα ακουστικά είναι αντίθετη απο ότι τελικά ισχύει στην πραγματικότητα. Ομως ίσως βοηθάει τελικά όσους δεν είναι ντιπ καταντιπ κουφοί γιατί οι περισσότεροι, είτε επειδή δεν ήθελαν είτε επειδή δεν το αντιλήφθηκαν οι γονείς τους, δεν τα φορούν απο μικορί. Έτσι όπως όλοι οι άνθρωποι που έχουν αναγκαστεί να αντικαταστήσουν μια αίσθηση τους με άλλες, αναπτύσσουν ισχυρές δυνάμεις συναίσθησης, (βλέπε αντίστοιχο θέμα που έχει ανοίξει η Ισι σε άλλο σημείο), κάτι το οποίο οδηγεί χωρίς κάποια άλλη εκπαίδευση σε ιδιαίτερα αυξημένη συναισθηματική νοημοσύνη.

Η συναισθηματική νοημοσύνη, αντίθετα με την κλασσική, (για όσους δεν το γνωρίζουν), είναι εκπαιδεύσιμη και όχι έμφυτη. Μπορεί να αυξάνεται διαρκώς ανάλογα του πόσο το άτομο την εξασκεί (βλέπε Daniel Goleman Συναισθηματική νοημοσύνη). Οι μειονεκτικοί άνθρωποι, και ιδιαίτερα οι κουφοί, αφού οι μύωπες έχουν σχεδόν όλοι γυαλιά απο μωρά, την εξασκούν αναγκαστικά, προκειμένου να επικοινωνήσουν α ποτελεσματικότερα με το περιβάλλον τους. Γι'άυτό, αν τύχει και τα φτιάξετε με κάποια κοπελίτσα όμορφη που όμως είναι πολύ περήφανη στ'αφτιά, σκεφτείτε τα υπέρ και τα κατά. Θα χρειάζεται αρκετές φορές να λέτε τα πράγματα δυο φορές, θα σας πετάει μερικές φορές εξωφρενικές απαντήσεις όμως θα γνωρίζει τι αισθάνεστε πριν κάν της το πείτε. Πράγμα που σημαίνει ότι δεν θα σας πληγώσει παρα μόνο όταν θα το θέλει, ποτέ απο αναισθησία ή αδιαφορία. Αυτό, ειδικά σε μακροχρόνιες σχέσεις, ίσως είναι ο πιο σημαντικός παράγων ευτυχίας ενός ζευγαριού.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

O Scandal έγραψε στις 19:22, 16-05-10:

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες Buggs!

Χωρίς να έχω κατανοήσει πλήρως την έννοια του καναλιού, προτίμησα το 4κάναλο ακουστικό και γενικά σκεφτόμενος το "ό,τι πληρώνεις, παίρνεις" σκέφτηκα ότι το φθηνότερο ακουστικό δε θα κάνει καλύτερη δουλειά από ένα ακριβότερο.

Δεν είχα μυαλό μικρός γι' αυτό το καθυστέρησα τόσο. Σιγά σιγά βάζω
Τελικά ποιά βαρηκοΐα είναι χειρότερη, αυτή στην οποία απουσιάζουν σημαντικά οι χαμηλές συχνότητες ή αυτή που απουσιάζουν οι υψηλές; Ο τύπος μου είπε ότι αν απουσίαζαν οι υψηλές θα είχα πρόβλημα και στην ομιλία αφού δε θα άκουγα τα σύμφωνα!

Γενικά έχω παρατηρήσει ότι δυσκολεύομαι να ακούσω τους άντρες μιας που έχουν πιο χαμηλών συχνοτήτων φωνή. Ένα άλλο πρόβλημα που μου δημιουργεί η βαρηκοΐα είναι ότι πολλές φορές αποσυντονίζομαι από τις συζητήσεις (μιας που δυσκολεύομαι να τις ακούσω) και το μυαλό μου φεύγει.
Αυτό ισχύει και για κάποιον που είναι σήμερα μεγάλος όμως έχει διαγνωσθεί εκ γεννετής;
Δυστυχώς όχι!

-petros

Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,954 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 21:03, 16-05-10:

δεν είναι των κοινωνικών μου τρόπων να τρολάρω σε σοβαρά ζητήματα

τα παιδιά ηλικίας από 18 και κάτω δικαιούνται εφ' όρου ζωής ΔΩΡΕΑΝ ακουστικά
-petros
αλλά τι εννοείς ;

-siδ

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη prinCess. : 16-05-10 στις 21:59.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

O Scandal έγραψε στις 21:56, 16-05-10:

Ζήτησα να διορθωθεί.

edit: για την ιστορία, έγραψα "εφόρου" αντί "εφ' όρου".

-petros

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Scandal : 16-05-10 στις 22:30.
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 22:49, 16-05-10:

Τελικά ποιά βαρηκοΐα είναι χειρότερη, αυτή στην οποία απουσιάζουν σημαντικά οι χαμηλές συχνότητες ή αυτή που απουσιάζουν οι υψηλές;
Η βαρηκοία στις ψηλές θα έλεγα. Γιατί είσαι πιο κοντά στη συχνότητα ομιλίας. Το να χάνεις τα σύμφωνα δεν είναι τραγικό. Δεν άκουσα ποτέ το σίγμα όμως, αν και παχύ, το λέω. Επίσης, καλύτερα να έχεις μια απαλή ακουστική πραγματικότητα, επειδή απουσιάζουν οι οξείς θόρυβοι απο τη γκάμα σου, παρά το αντίστροφο.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 18:10, 17-05-10:

Αυτό με την διάγνωση πριν τα 18 πολύ αμφιβάλλω πως ισχύει. Ποιος σου το είπε;

Επίσης για να καταλάβω ..έκανες ακουόγραμμα από το τηλέφωνο; Διότι αν πας στους Γαζή - Παππά που σου είπα θα σου κάνουν ένα δωρεάν (εμένα μου κάνανε κάποια στιγμή που ήθελα να τσεκάρω κάτι).

Τα κανάλια είναι ωραία, αλλά αν κρατήσεις τα ακουστικά χρόνια, το κουμπάκι θα χαλάσει και δεν θα δουλεύει, οπότε βάλε πρώτο το πρόγραμμα που προτιμάς, ώστε να μην έχεις θέμα. Επίσης το πρόγραμμα που σου χαμηλώνει τους δυνατούς και ξαφνικούς θορύβους, προσωπικά μάλλον μου έσπασε τα νεύρα παρά με ηρέμησε, αφού κάθε τρεις και λίγο ανοιγόκλεινα το ακουστικό για να ακούω κανονικά (βόλευε μόνο όταν φώναζε η μαμά μου και μπορούσα να επικαλεστώ την δικαιολογία πως δεν την άκουγα )

Γενικώς σου συνιστώ πολύ έντονα να πας σε κάποιο κέντρο και να δοκιμάσεις το ακουστικό πριν το αγοράσεις. Μιλάμε για ένα σημαντικό ποσό χρημάτων, μη το ξοδέψεις χωρίς να είσαι σίγουρος πως έκανες την σωστή επιλογή.

Και συνεχίζουμε:
ΙΚΑ: Κυρία μου σας λέω πως δικαιολογούμε μόνο ένα ακουστικό και γι' αυτό δίνουμε 400 ευρώ.
Εγώ: Μα σας λέω πως έχω βαρηκοΐα και στα δύο αυτιά.
ΙΚΑ: Δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω κάτι γι' αυτό.
Εγώ: Δηλαδή αν είχα μυωπία, θα μου δίνατε μόνο ένα ποσό για το ένα τζάμι των γυαλιών;
ΙΚΑ: ...

ΥΓ: Μπάγκς οι βαρήκοοι δεν είναι όπως τους περιγράφεις. Δεν είναι στον κόσμο τους, δεν απαντάνε σε φανταστικές ερωτήσεις, ούτε χαζεύουν. Έχω πρόβλημα εκ γενετής, αρκετά σοβαρή απώλεια κι έβαλα ακουστικά στην δευτέρα δημοτικού, αφού η μαμά μου είδε κι έπαθε να πείσει τους υπόλοιπους πως δεν ακούω καλά. Θυμάμαι ακόμα την μέρα που μου είπε πως επιτέλους δεν θα χρειάζεται να προσπαθώ τόσο για να καταλαβαίνω τι λένε οι άλλοι. Παρόλα αυτά η ομιλία μου είναι φυσιολογικότατη και δεν βάζω μάλιστα γλώσσα μέσα, ενώ αντιλαμβάνομαι πλήρως το περιβάλλον γύρω μου - μάλιστα σε χώρους με έντονους θορύβους (είτε με, είτε χωρίς ακουστικά, αλλά κυρίως χωρίς) ακούω και συνεννοούμαι πολύ καλύτερα από οποιονδήποτε ακούοντα (κι αυτό συμβαίνει διότι όλοι φωνάζουν, αλλά εγώ χωρίς τα ακουστικά ακούω τους υπόλοιπους θορύβους πιο χαμηλά, οπότε απλά με ξεκουφαίνουν )
ΥΓ2: Πέτρο τα ακουστικά λειτουργούν και ως εξαίρετες ωτοασπίδες όταν θες να μην ακούς (πχ σε εξετάσεις, αν θες να ξεκουραστείς ή αν απλά φωνάζει ο δίπλα σου και δεν θες να ακούς )

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

O Scandal έγραψε στις 19:38, 17-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Αυτό με την διάγνωση πριν τα 18 πολύ αμφιβάλλω πως ισχύει. Ποιος σου το είπε;

Επίσης για να καταλάβω ..έκανες ακουόγραμμα από το τηλέφωνο; Διότι αν πας στους Γαζή - Παππά που σου είπα θα σου κάνουν ένα δωρεάν (εμένα μου κάνανε κάποια στιγμή που ήθελα να τσεκάρω κάτι).

Τα κανάλια είναι ωραία, αλλά αν κρατήσεις τα ακουστικά χρόνια, το κουμπάκι θα χαλάσει και δεν θα δουλεύει, οπότε βάλε πρώτο το πρόγραμμα που προτιμάς, ώστε να μην έχεις θέμα. Επίσης το πρόγραμμα που σου χαμηλώνει τους δυνατούς και ξαφνικούς θορύβους, προσωπικά μάλλον μου έσπασε τα νεύρα παρά με ηρέμησε, αφού κάθε τρεις και λίγο ανοιγόκλεινα το ακουστικό για να ακούω κανονικά (βόλευε μόνο όταν φώναζε η μαμά μου και μπορούσα να επικαλεστώ την δικαιολογία πως δεν την άκουγα )

Γενικώς σου συνιστώ πολύ έντονα να πας σε κάποιο κέντρο και να δοκιμάσεις το ακουστικό πριν το αγοράσεις. Μιλάμε για ένα σημαντικό ποσό χρημάτων, μη το ξοδέψεις χωρίς να είσαι σίγουρος πως έκανες την σωστή επιλογή.
Όχι καλέ, το ακουόγραμμα το έκανα κανονικά στο κατάστημα και δωρεάν! (Γ. Δημόπουλος ΑΕ)

Τι εννοείς όταν λες να βάλω πρώτο το πρόγραμμα που προτιμώ; Έχουν προγράμματα τα ακουστικά; Αν ναι, πως τα ρυθμίζεις;

Θα ζητήσω να κάνω πάλι ακουόγραμμα με τα ακουστικά στα αυτιά.

-petros

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 20:37, 17-05-10:

Δεν χρειάζεται ακουόγραμμα με τα ακουστικά στα αυτιά.
Τα 4 κανάλια που λες τα καταλαβαίνω ως 4 διαφορετικά προγράμματα - τα δικά μου έχουν ένα για δυνατούς θορύβους, ένα για μουσική, ένα γενικής χρήσης κι ένα ακόμα που δεν θυμάμαι.. δεν δουλεύει κανένα πλέον, αφού το κουμπάκι δεν λειτουργεί!

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

O Scandal έγραψε στις 17:23, 27-05-10:

Δεν χρειάζεται ακουόγραμμα με τα ακουστικά στα αυτιά.
Τα 4 κανάλια που λες τα καταλαβαίνω ως 4 διαφορετικά προγράμματα - τα δικά μου έχουν ένα για δυνατούς θορύβους, ένα για μουσική, ένα γενικής χρήσης κι ένα ακόμα που δεν θυμάμαι.. δεν δουλεύει κανένα πλέον, αφού το κουμπάκι δεν λειτουργεί!
Απ' ότι μου είπε ο τύπος, όσο πιο πολλά κανάλια έχει ένα ακουστικό τόσο πιο εύκολα μπορείς να ξεχωρίζεις τους διάφορους ήχους.
πχ εμένα που είναι τετρακάναλο, σε μια φάση κατά την οποία η αδελφή μου από το δίπλα δωμάτιο έβαλε πιστολάκι μαλλιών, άκουγα ένα δυνατό "σσσσσσσσσσσ" και νόμιζα ότι ήταν παρεμβολή των ακουστικών!

Τα έλαβα προχθές τα ακουστικά και δεν είμαι ικανοποιημένος.
Πρώτων ακούω συνεχώς ένα ελαφρύ σσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσ (σε όλους συμβαίνει αυτό; - θα πάω αύριο να τα ρυθμίσει αν είναι)
Όταν τα φοράω μεταφέρομαι σε άλλη ακουστική πραγματικότητα η οποία δε μου αρέσει καθόλου (οι ήχοι δεν είναι "φυσικοί" παρά μηχανικοί). Πολλά πράγματα τα ακούω δυνατά (πχ τα βήματα μου) και γενικά κυριαρχεί ένα κλίμα φασαρίας με αρκετά δυνατές τις μεσαίες συχνότητες.

Είναι τόσο θέμα συνήθειας; Για αρχή μου τα ρύθμισε στο πιο χαμηλό. Δηλαδή η κανονική ένταση πόσο πιο υψηλά θα είναι;;
Ελπίζω να μη μου δημιουργηθεί μεγαλύτερο ακουστικό πρόβλημα από την ένταση των ακουστικών!

(αύριο θα εκφράσω τις ανησυχίες μου και στον υπεύθυνο του καταστήματος από το οποίο τα πήρα, απλά ενδιαφέρομαι για περισσότερες απόψεις και πάνω απ' όλα εμπειρίες)

-petros

Παράθεση

rory32 (αρης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη rory32
Ο αρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O rory32 έγραψε στις 20:16, 11-01-11:

Πέτρο καλησπέρα
Επισκέφθηκα το Δημόπουλο στήν Ομόνοια μετά το ακοογράφημα που μου έκανε ο Ορλ( εννοείται οτι δε πήγα εκεί που με έστειλε, εταιρεία μίζεχ αν θυμάμε καλά) στο θέμα μας τώρα.
Μου δοκίμασε ο υπεύθηνος της εταιρείας κατι ακουστικά channel free πατέντα ελβετικής προέλευσης bernafon veras ο τύπος ,αυτό ήταν έπαθα ΠΛΑΚΑ,τέλος η φωνή απο πηγάδι τα γνωστά σσσσσσσσσ και γενικά καθαρός ήχος, βέβαια το κόστος αλμυρό 1500 το ένα.
Μου είπε οτι δεν κάνει για μεγάλες βαρηκοίες εγώ έχω 65% αλλά η σύζυξ 80% οπότε θα ακούω εγώ καλύτερα.
Μάγκες να πάτε για δοκιμή
ΥΓ1 ζήτησα δόσεις με κάρτα δε ξέρω αν τα έσκαγα cas τι τιμή θα έπαιρνα
ΥΓ2 Τέλος του μήνα παραλαμβάνω
ΥΓ3 Καλό ακουστικό 2011

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

O Scandal έγραψε στις 20:22, 11-01-11:

Εγώ πήρα τα ακουστικά, αλλά δε τα φοράω.

Δε μου αρέσει καθόλου η ακουστική τους (πολύ "ψεύτικος" ο ήχος τους, ακούω κατά συρροή ένα σσσσσ και είναι απίστευτα φασαριόζικα- όταν βρίσκομαι με μεγάλη παρέα επικρατεί ένα ηχητικό χάος και δυσκολεύομαι να ξεχωρίζω τις φωνές των ατόμων με τα οποία συζητάω). Γενικά αίσχος. Λυπάμαι τα λεφτά που έδωσα.

-petros

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 20:32, 11-01-11:

Δε μου αρέσει καθόλου η ακουστική τους (πολύ "ψεύτικος" ο ήχος τους, ακούω κατά συρροή ένα σσσσσ και είναι απίστευτα φασαριόζικα- όταν βρίσκομαι με μεγάλη παρέα επικρατεί ένα ηχητικό χάος και δυσκολεύομαι να ξεχωρίζω τις φωνές των ατόμων με τα οποία συζητάω). Γενικά αίσχος. Λυπάμαι τα λεφτά που έδωσα.

-petros
Koίτα μήπως μπορείς να τα επιστρέψεις.. πολλά προιόντα έχουν αυτή την επιλογή

(αφού δεν έχει περάσει μεγάλο χρονικό διάστημά), είναι κρίμα να μην τα φοράς.

Παράθεση

rory32 (αρης)

Νεοφερμένος

O rory32 έγραψε στις 20:52, 11-01-11:

Πέτρο η βαρηκοία μου είναι μεσαία δε ξέρω αν κάνουν για τη περιπτωσή σου.
δε χάνεις τίποτα να πάς για δοκιμή και αν σου κάνουν αντάλαξε τα με τα δικά σου που δε φοράς
ΥΓ τα προηγούμενα ήταν siemens κακό service και χάλια ακουστικά

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

O Scandal έγραψε στις 20:19, 13-01-11:

Τελικά πήγα στον Δημόπουλο και τους είπα ότι δε με εξυπηρετούν τα ακουστικά που πήρα, καθώς δεν έχω μείνει ευχαριστημένος με την ποιότητα του ήχου τους (4 κανάλια γαρ). Ανέλαβαν μετά από παράκλησή μου να τα αντικαταστήσουν με 1 καλύτερης ποιότητας (17 καναλιών ή free channel) για το αυτί που έχω μεγαλύτερη βαρηκοία, χωρίς επιπλέον χρέωση.
Τώρα είμαι ανάμεσα σε rich (17 καναλιών) ή σε free channel, αλλά επειδή έχω βαρηκοία 55% στο αριστερό και 65% στο δεξί, τo free channel μάλλον δεν κάνει για την περίπτωσή μου και θα επιλέξω το rich που είναι και πιο δυνατό.

Τα 4κάναλα ακουστικά πάντως δε τα προτείνω καθόλου, είναι πολύ ψεύτικος ο ήχος τους.

Θα σας πω τις εντυπώσεις μου με το νέο μου ακουστικό!

Φιουυυ, μου έφυγε ένα άγχος...
Πραγματικά επαγγελματίες οι άνθρωποι στον Δημόπουλο!

-petros

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 20:30, 13-01-11:

-petros
Εχεις μεγάλη βαρηκοία Πέτρο. Θέλεις ακουστικά με "όγκο". Εγώ έχω την ίδια βαρηκοία με σένα και πάντα έπαιρνα ακουστικά πίσω απο το αφτί. ΠΟλύ καλά. Ειδικά όταν παίζω κιθάρα μου αρέσει πολύ, στο αυτοκίνητο επίσης και γενικά σε πολλούς εξωτερικούς θορύβους εκεί δέιχνουν. Μια φορά είχα πάρει ακουστικά μέσα στο αφτί, ήταν μάλιστα και Siemens και ήταν αρκετά καλά, όμως είχα αυτή την αίσθηση που λές. Είναι ο μικρός "όγκος". Δεν μπορείς να έχεις τα πάντα, και φοβερό όγκο και συχνότητες και κομψότητα και καλή τιμή. Αν πληρώσεις όμως 2000 το ένα για μεσα στο αφτί και πάλι όχι τα μικρά με το τριχίδιο για να τα βγάζεις, ξέρερεις τώρα, το αμέσως επόμενο μέγεθος, θα πάρεις μπόμπα ακουστικά και θα νοιώσεις πραγματικά σαν να ακούς καλύτερα. Αντί το χάος, και μάλιστα ένα θορυβώδες χάος.

Προσωπική γνώμη. Αν έχεις πρόβλημα με τα 2000 το ένα, και επειδή χρειάζεσαι δυο, πάρε δυο πίσω απο το αφτί και θα βρείς την υγειά σου (και την ακοή σου)

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

O Scandal έγραψε στις 20:39, 13-01-11:

Όταν λες "ακουστικά πίσω από το αυτί", εννοείς αυτά;

Εμένα μου είπαν ότι έχω περιθώρια να χρησιμοποιήσω το μικρό ακουστικό (το εσωτερικό με την τριχούλα που το τραβάς)
Το ένα κοστίζει πάνω από 2000ευρώ (2500-2800) και είναι το μικρότερο μέγεθος που υπάρχει (απ' ότι κατάλαβα).

Θα ρωτήσω πάντως τι παίζει με τα ακουστικά που λες.

-petros

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 21:16, 13-01-11:

Αυτό εννοώ. το μικρό μικρό μην το πάρεις δεν θα σου κάνει τίποτα. Πάρε τα μεγάλα και χέστηκες για τον κοσμο στην τελική.Εσύ να ακούς καλά και δε πα να λένε οι άλλοι

Παράθεση

poulikakos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη poulikakos
Ο poulikakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 47 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O poulikakos έγραψε στις 21:27, 13-01-11:

πετρο ειμαι καινουργιος εδω αλλα εχω και εγω βαρηκοια.εχω παρει και εγω ακουστικα απο τον δημοπουλο και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.απο τους λιγους που ξερουν την δουλεια τους.εχω παρει απο το περιστερι και ακουω,θαυμασια.εχω παει και στο καινουργιο μαγαζι τουσ στην ομονοια και εχω παθει πλακα με τον χωρο,και την εξυπηρετηση.

Παράθεση

RunawayDreamer (Βίκυ)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη RunawayDreamer
H Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 404 μηνύματα.

H RunawayDreamer ήταν η ζωή τους, λένε, τραγωδία... έγραψε στις 01:34, 24-04-11:

Γεια σου Πέτρο. Έχω μονομερή απώλεια ακοής, δηλαδή στο ένα αυτί(αριστερό) ακούω κανονικά όπως όλοι χωρίς πρόβλημα ακοής και στο άλλο(δεξί) έχω απώλεια ακοής 80%. Όταν έβαλα ακουστικό στο δεξί αντιμετώπιζα το ίδιο ακριβώς πρόβλημα με εσένα. Στην αρχή άκουγα εκείνο το ενοχλητικό "σσσσσ" σε διάφορους ήχους. Οι φωνές είναι μηχανικές, ακόμα και οι παραμικροί ήχοι, τότε, όπως το πιρούνι που χτυπάει στο πιάτο ας πούμε μου φαινόταν λες και κάποιος βαρούσε κάτι δυνατά δίπλα στο αυτί μου. Έχει περάσει ένας χρόνος που το φοράω, αλλά τι το έχω ανεβάσει ένταση τι προγράμματα μου έχει βάλει για το περιβάλλον που βρίσκομαι, δε νιώθω διαφορά. Είναι τώρα σαν να μη το φοράω. Όλη την δουλειά, πάλι, την κάνει το αριστερό αυτί. Το έχω πει και στην ΩΡΛ μου και στην υπεύθυνη του ακουστικού κέντρου, και μου επιμένουν συνεχώς πως εγώ ακούω και από το ακουστικό απλά δεν μπορώ να το καταλάβω γιατί, λένε, τόσα χρόνια (γύρω στα 10-13 περίπου) είχα συνηθίσει να ακούω μόνο από το ένα. Μαλακίες λέω εγώ...Δε μπορεί κανείς να λέει τι ακούω και τι δεν ακούω!!! Θα με τρελάνουν!!! Στην τελική, το φοράω το ακουστικό απλά για να το φοράω...δουλειά δεν κάνει αλλά κανείς μα κανείς δε με πιστεύει...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 02:09, 24-04-11:

Όταν το κλείνεις δηλαδή, δεν έχει καμία διαφορά ο ήχος από εκείνο το αυτί; Και πόσο έκανε, ξέρεις;
Διότι δυστυχώς τα καλά ακουστικά έχουν από 1.200 ευρώ και πάνω το ένα (φτάνουν και μέχρι τα 3.500 ευρώ το ένα!).

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

RunawayDreamer (Βίκυ)

Δραστήριο Μέλος

H Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 404 μηνύματα.

H RunawayDreamer ήταν η ζωή τους, λένε, τραγωδία... έγραψε στις 07:11, 24-04-11:

καμία απολύτως. "νιώθω" στους δυνατούς ήχους ότι "κάτι" έρχεται, αλλά λέξεις δεν αναγνωρίζω. Κοίτα, επειδή είμαι 17 τώρα, τότε 16, μου τα κάλυψε το σχολείο πλήρωσα πολύ λίγο σε σχέση με την πραγματική του τιμή. επειδή δεν ξέρω ακριβώς, θα ρωτήσω την μαμά μου πρώτα για να μη σας πω λάθος νούμερα και πάει αλλού η συζήτηση.

Χρησιμοποιώ το συγκεκριμένο ακουστικό : http://www.gnresound.com/hearing-aid...s/essence.aspx
πίσω από το αυτί όμως, και δε φαίνεται καθόλου. Λίγα άτομα ξέρουν για το πρόβλημα μου, και γενικά ούτε αυτοί ούτε απλά γνωστοί μπορούν να δουν το ακουστικό..Καλά έχω και πολύ μαλλούρα η άτιμη, αλλά..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη RunawayDreamer : 24-04-11 στις 08:51.
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

O Scandal έγραψε στις 10:49, 24-04-11:

Ακριβώς το ίδιο θέμα αντιμετωπίζω κι εγώ!
Δε μου φαίνεται να με βοηθάει καθόλου το ακουστικό στην αναγνώριση των λέξεων. Κι αυτό το καταλαβαίνω από το γεγονός ότι όταν κλείνω το "καλό" αυτί, δεν αλλάζει κάτι πέρα από το γεγονός ότι έχω το ακουστικό να τσιρίζει ενοχλητικά ακαταλαβίστικους ήχους!

Συμφωνώ ότι δεν βοηθάνε εξίσου όλους τους ανθρώπους. Ίσως έχει να κάνει με τον τύπο της βαρηκοίας. Εγώ για παράδειγμα έχω πρόβλημα στα μπάσα (χαμηλές συχνότητες), ενώ το ακουστικό όλους τους ήχους τους μετατρέπει σε πρίμα από ότι μου είπε ο υπεύθυνος στο κέντρο με τα ακουστικά...

Το δικό μου ακουστικό κοστίζει περί τα 2800ευρώ (ένα έχω πάρει, μου το αντικατέστησαν με τα δύο που είχα πάρει), και λέγεται Reach της Beltone.

-petros

Παράθεση

RunawayDreamer (Βίκυ)

Δραστήριο Μέλος

H RunawayDreamer ήταν η ζωή τους, λένε, τραγωδία... έγραψε στις 14:20, 24-04-11:

Ακριβώς το ίδιο θέμα αντιμετωπίζω κι εγώ!
Κι αυτό το καταλαβαίνω από το γεγονός ότι όταν κλείνω το "καλό" αυτί, δεν αλλάζει κάτι πέρα από το γεγονός ότι έχω το ακουστικό να τσιρίζει ενοχλητικά ακαταλαβίστικους ήχους!
Συμφωνώ ότι δεν βοηθάνε εξίσου όλους τους ανθρώπους. Ίσως έχει να κάνει με τον τύπο της βαρηκοίας.
Και εγώ κάνω το ίδιο ακριβώς "κόλπο" αλλά ρε συ, άμα ήταν να ακούω μόνο όταν κλείνω το "καλό", τότε τι να το κάνω το ακουστικό; Μου πήρε αρκετό καιρό να αποδεχτώ το πρόβλημα μου, γιατί εντάξει, ομολογώ πως είχα κάποια ταμπού σχετικά με τα ακουστικά βαρηκοίας και ένιωθα μειονεκτικά. Και τώρα που άρχισα να το συνηθίζω, δεν κάνει την δουλειά του. Άσε που όταν βρίσκομαι μέσα στην τάξη, και επικρατεί ένα χάος, όλοι να μιλάνε, ο καθηγητής να φωνάζει, εγώ κοντεύω να τρελαθώ. Γιατί, όπως προείπα, δεν αναγνωρίζω λέξεις αλλά ένα βουητό...και όσο πιο δυνατοί ήχοι υπάρχουν, τόσο πιο δυνατό είναι το βουητό και εγώ τρελένομαι πραγματικά. Η όλη κατάσταση δε μου αρέσει καθόλου. Και το περιβάλλον μου δε με βοηθάει, γιατί και εκείνοι ζουν στον κόσμο τους και συνεχίζουν να λένε ότι θα το συνηθίσω και και και..τίποτα δε πρόκειται να συνηθίσω!

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

O Scandal έγραψε στις 21:21, 24-04-11:

Χωρίς να θέλω να σε επηρεάσω, εγώ προσωπικά δεν συμβιβάστηκα. Όπως το πήρα, το χρησιμοποίησα 3-5 φορές για 1-3 ώρες κάθε φορά και το άφησα. Όταν βρίσκομαι με κόσμο το ακουστικό ενισχύει όλους τους ήχους το ίδιο με αποτέλεσμα να μη μπορώ να τους ξεχωρίζω. Ειδικά όταν βρίσκομαι σε μέρος με πολύ κόσμο, επικρατεί ένας πανικός και δεν βοηθιέμαι καθόλου στην ακοή μου, το αντίθετο μάλιστα με κουράζει και δε διακρίνω τις φωνές. Προτιμώ να είμαι χωρίς αυτόν τον διάολο στο αυτί μου και να ακούω με όση ακοή μου έχει μείνει, φυσικά τους ήχους και να τους ξεχωρίζω.
Αυτό που μου τη δίνει είναι ότι στο κέντρο όπου το πήρα, μου έλεγαν ότι τέρμα οι καταστάσεις στις οποίες ερχόμουν σε δύσκολη θέση που δεν ακούω, και ότι με τα ακουστικά θα ακούω τέλεια τα πάντα.

Κρίμα που δεν έχει εξελιχθεί τόσο η επιστήμη ώστε να βρεθούν ποιο καλές λύσεις για εμάς τους βαρήκοους (μεταμόσχευση ή επιδιόρθωση τυμπάνου ξέρω γω).
Αυτό που με τρομάζει τώρα είναι μη μου εξελιχθεί η βαρηκοία αλλά και τα γεράματα που όπως και να 'χει θα μειωθεί η ακουστική μου ικανότητα κι άλλο...

-petros

Παράθεση

RunawayDreamer (Βίκυ)

Δραστήριο Μέλος

H RunawayDreamer ήταν η ζωή τους, λένε, τραγωδία... έγραψε στις 02:21, 25-04-11:

Σε αυτη την κατάσταση που βρίσκομαι εγω τώρα, και χωρίς το ακουστικό δεν εχω πρόβλημα να συνεννοηθώ με τους άλλους. Δεν χάνω τον παραμικρό ήχο, αρκεί να μη υπάρχουν άλλοι μαζί και ανάλογα με το που στέκομαι. Για την ακρίβεια, εχω νευροαισθητηρια βαρηκοια με ένα τύμπανο απόλυτα υγειές, πράγμα που καθιστά αδύνατον την εγχείρηση (εκτός και αν το ρισκαρω, με αποτέλεσμα, όπως μου είπαν, να χάσω και την ακοή που εχω). Το ακουστικό υποτίθεται θα με βοηθούσε να επικοινωνώ καλύτερα, γιατί αλλο να ακούς απο δυο αυτιά και αλλο να εξαρτιεσαι απο ένα. Θα καταφερνα επιτέλους να αναγνωρίζω απο ποια μεριά έρχεται ο ήχος αλλά, απο ότι φαίνεται θα αρχίσει να γίνει αυτό.

Αυτό που φοβάμαι περισσότερο από όλα, είναι μήπως μια μέρα ξυπνήσω και καταλάβω πως η ακοή μου από το καλό αρχίσει και χάνεται. Όλη μου η ζωή, η επαφή μου με τους άλλους ανθρώπους γίνεται χάρη στο αριστερό μου αυτί και μόνο! Δεν ξέρω άμα το χάσω και αυτό τι θα κάνω...κάποια μέρα θα γίνει, αυτο είναι σίγουρο, αλλα θέλω να είναι όσο πιο μετα γίνεται.

Επίσης, δεν ξέρω απο το έχεις και εσυ, αλλα υποφέρω και από εμβοές...η γιατρός μου, μου χορήγησε φάρμακα εδω και ένα μισι μήνα σε μικρή δόση, δοκιμαστικά..δουλειά ακόμα δεν κάνουν.. Εχω συχνά πονοκέφαλο και πραγματικά δε σου κάνω πλάκα, όταν ακούω αυτούς τους ενοχλητικους ήχους θέλω να πάρω όλα τα υπνωτικα του κόσμου, να πεσω σε βαθύ ύπνο και τουλάχιστον έτσι να μη τους ακούω!

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 02:31, 25-04-11:

Η Beltone είναι καλή εταιρεία.
Για τα άλλα δυστυχώς δεν μπορώ να σας βοηθήσω. Εγώ έχω phonak στα αυτιά μου αυτή την στιγμή και δεν έχω κανένα θέμα - βέβαια εγώ φοράω ακουστικά και στα δύο αυτιά μου και τα φοράω από την δευτέρα δημοτικού. Θεώρω πως το ότι φοράτε μόνο στο ένα αυτί δεν σας βοηθά, παρόλο που κι εγώ σε συνθήκες υψηλού θορύβου δεν ξεχωρίζω εύκολα τις φωνές. Σε τέτοιες περιπτώσεις πάντως ή σε κλαμπ με πολύ δυνατή μουσική, συνήθως τα βγάζω και καταλήγω να ακούω χίλιες φορές καλύτερα από τους υπόλοιπους επειδή φωνάζουν!

Παράθεση

RunawayDreamer (Βίκυ)

Δραστήριο Μέλος

H RunawayDreamer ήταν η ζωή τους, λένε, τραγωδία... έγραψε στις 15:59, 25-04-11:

Ναι αλλά θα ήταν ανουσιο αν φορουσα και στο καλο μου αυτι διότι ακούω φυσιολογικά. Μήπως για αυτο τον λόγο δεν με βοηθάει το ακουστικό; Επειδή το ένα είναι κανονικό και το αλλο έχει πρόβλημα; Δε ξέρω τι να κάνω για να αλλάξω την κατάσταση. Εχω κουραστεί πραγματικά να προσποιουμαι ότι το ακουστικό με βοηθάει, και στην γιατρό και στην υπεύθυνο του ακουστικού κέντρου και στους γονείς μου, και το κάνω αυτο γιατί στις αρχές διαμαρτυρομουν οτι δε άκουγα αλλα με κοιτούσαν πάντα λες και ήμουν τρελή. Και όταν πήγαινα να μου ανεβάσει την ένταση, μου έλεγε συνέχεια, «τώρα ακούς; Τώρα; Δεν το ακουσες; Τώρα μήπως;» . Κάθε φορά εβγαινα απο το γραφείο με χάλια διάθεση και μουσκεμα στον ιδρώτα γιατί προσπαθούσα να συγκεντρωθω για να ακούσω ένα μικρό χαζό ήχο και δε μπορούσα! Ήταν αρκετά υποτιμητικό ή τουλάχιστον εγω έτσι το βίωνα και συνεχίζω να το βιώνω με αυτο τον τροπο..επίσης προσπαθω να βρω κόλπα, όπως να διαβάζω τα χείλη των άλλων σε δυνατούς θορύβους και εντάξει, όταν κάποιος προσπαθει να μου ψιθυρίσει κάτι στο αυτι εκει είναι ότι χειρότερο..βρίσκω γελοίες δικαιολογίες για να αλλάξουμε θέσεις και να μιλήσει στο καλο...
Η μάρκα resound είναι καλή; Ξέρετε τίποτα; Μήπως να αλλάξω ακουστικό; Αλλα θα πληρώσω παρα πολλά ενώ το προηγούμενο τα κάλυψε το σχολείο και τώρα τελειωνω...

Παράθεση

Math

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Math
Ο Math αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O Math 2 και 2 κάνουν τέσσερα έγραψε στις 13:51, 18-11-11:

Παιδιά τώρα σας ανακάλυψα και θέλω την άποψή σας για ένα θέμα που μας απασχολεί.

Έχουν ένα παιδάκι 8 μηνών και διαγνώστηκε (από την στιγμή της γέννησης) βαρηκοΐα, μικρή, αλλά ικανή για να βάλει ακουστικά, πάντα κατά την γνώμη των γιατρών.

Σας δείχνω το ακούογραμμα (δεν λέγεται έτσι για μικρά παιδιά) και δείχνει ότι έχει "θέμα" στις μεσαίες - υψηλές συχνότητες. Πήγαμε σε ένα κέντρο ακουστικής, που αναφέρεται παραπάνω και μας έδειξε τρία ακουστικά, με 5, 8 και 17 κανάλια, με τιμή ανάλογη.

Οι ερωτήσεις πάνε κυρίως για στα νεαρά άτομα που φοράνε ακουστικό και έχουν γνώμη και κρίση για την πάθηση τους...

1. Θεωρείται ότι θα κάνω καλά να βάλω στο παιδί μου ακουστικό με αυτή την απώλεια ακοής;

2. Πως μπορώ να εξασφαλίσω ότι το παιδί μου δεν θα ακούει παράσιτα, αλλοιωμένες φωνές, το "σσσσσσσ" και άλλα ανάλογα προβλήματα;

3. Πιστεύετε ότι το παιδί όταν μεγαλώσει θα είναι χαρούμενη που τα φοράει ή εναντιωμένη που τις τα βάλαμε; (Φυσικά εξαρτάται στο παιδί, αλλά θέλω να μάθω πως το βιώσατε εσείς...)

4. Της Beltone το συστήνετε; Είναι το ακριβότερο και με τα περισσότερα κανάλια, αλλά είμαι πιο σίγουροι ότι θα έχει τα λιγότερα προβλήματα ακουστικής (μιας και δεν μπορούμε να τα ελέγξουμε) (Οι απαντήσεις να μην έχουν βάση το οικονομικό μέγεθος, αλλά το αποτελεσματικότερο για το παιδί)

Εννοείται ότι έχω πάρει την άποψη πολλών γιατρών, ειδικών και ακουστικών κέντρων, αλλά δεν έχω πάρει την άποψη των παθόντων που για μένα είναι η βαρύνουσα και ίσως η πιο σημαντική, που πολύ μας την ξεχνάμε...

Σας ευχαριστώ πολύ, κάθε απάντηση είναι δεκτή και μας βοηθάει πολύ να κατασταλάξουμε...

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  akouogramma.jpg
Εμφανίσεις:  441
Μέγεθος:  210,2 KB  
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 14:17, 18-11-11:

Καλά π ως ανακάλυψαν βαρηκοία σε παιδάκι 8 μηνών;

Τελος πάντων έχει ικανοποιητική ακοή στην συχνότητα ομιλίας, αρα θα μιλήσει. επείσης δεν έχει τρομακτική απώλεια στα σύμφωνα (συχνότητες 1000 Χετζ και άνω). Θα είναι ενα σημαντικά ήρεμο παιδί, αφού η ακουστική του πραγματικότητα είναι απαλή. Αν η βαρηκοία αυτή παραμείνει δεν θα χρειαστεί μεγαλο ακουστικό, ακόμη και φθηνά μέσα στο αυτί θα αρκέσουν.

Πρέπει να ξέρεις ότι ενα μικρό παιδί δεν ξέρει να προσέξει τα ακουστικά του και μπορεί εύκολα να τα χαλάσει. Στους καυγάδες δε, των μικρών παιδιών, αν το ακουστικο είναι μέσα στο αυτί μπορεί να γίνει και επικίνδυνο.

Παράθεση

Math

Νεοφερμένος

O Math 2 και 2 κάνουν τέσσερα έγραψε στις 22:21, 18-11-11:

Υπάρχουν διάφορα είδη μηχανημάτων, που μετράνε την ακοή παιδιού - βρέφους χωρίς την συγκατάθεσή του, λέγονται αντικειμενικές μέθοδοι μετρήσεις.

Τα κύρια είδη είναι τρία, ακουστικές εκπομπές, προκλητικά δυναμικά και ένα μηχάνημα (ανάλογο με το δεύτερο) που το έχει το Αττικό Νοσοκομείο.

Ο γιατρός είπες ότι ακούει καλύτερα και από αυτόν τα φωνήεντα αλλά στα σύμφωνα θα έχει πρόβλημα, δεν θα ακούει πχ. το "ψ" από το ψάρι κτλ...

Το θέμα δεν είναι αν θα ακούσει, άρα και θα μιλήσει, κάτι που το θεωρώ βέβαιο, αλλά αν θα έχει αίσθηση των ακουστικών ερεθισμάτων της στον γύρω χώρο, επειδή η ακοή είναι αίσθηση, άρα αντίληψη, άρα όξυνση των αισθήσεων και του εγκεφάλου - μυαλού, η στέρηση κάποιων ήχων, θα δηλώνει και μια νοητική στέρηση (σε σχέση αν άκουγε άριστα).

Αυτό δεν ξέρω αν πρέπει να της το στερήσω ή τελικά δεν είναι σπουδαίο από την κριτική που θα δέχεται από τους συμμαθητές ή από τον περίγυρό της. (Υπόψιν τα παιδιά του Δημοτικού είναι πολύ σκληρά στους χαρακτηρισμούς τους...)

Ελπίζω να ακούσω και άλλες απόψεις...

Παράθεση

rory32 (αρης)

Νεοφερμένος

O rory32 έγραψε στις 01:44, 19-11-11:

Καλά π ως ανακάλυψαν βαρηκοία σε παιδάκι 8 μηνών;

Τελος πάντων έχει ικανοποιητική ακοή στην συχνότητα ομιλίας, αρα θα μιλήσει. επείσης δεν έχει τρομακτική απώλεια στα σύμφωνα (συχνότητες 1000 Χετζ και άνω). Θα είναι ενα σημαντικά ήρεμο παιδί, αφού η ακουστική του πραγματικότητα είναι απαλή. Αν η βαρηκοία αυτή παραμείνει δεν θα χρειαστεί μεγαλο ακουστικό, ακόμη και φθηνά μέσα στο αυτί θα αρκέσουν.

Πρέπει να ξέρεις ότι ενα μικρό παιδί δεν ξέρει να προσέξει τα ακουστικά του και μπορεί εύκολα να τα χαλάσει. Στους καυγάδες δε, των μικρών παιδιών, αν το ακουστικο είναι μέσα στο αυτί μπορεί να γίνει και επικίνδυνο.
Στους καβγάδες είναι επικίνδυνα τα εξωτερικά ακουστικά, ενώ στα μικρά κάθε χρόνο πρέπει να αλλάζει το κέλυφος!

Αρχική Δημοσίευση από Math
Υπάρχουν διάφορα είδη μηχανημάτων, που μετράνε την ακοή παιδιού - βρέφους χωρίς την συγκατάθεσή του, λέγονται αντικειμενικές μέθοδοι μετρήσεις.

Τα κύρια είδη είναι τρία, ακουστικές εκπομπές, προκλητικά δυναμικά και ένα μηχάνημα (ανάλογο με το δεύτερο) που το έχει το Αττικό Νοσοκομείο.

Ο γιατρός είπες ότι ακούει καλύτερα και από αυτόν τα φωνήεντα αλλά στα σύμφωνα θα έχει πρόβλημα, δεν θα ακούει πχ. το "ψ" από το ψάρι κτλ...

Το θέμα δεν είναι αν θα ακούσει, άρα και θα μιλήσει, κάτι που το θεωρώ βέβαιο, αλλά αν θα έχει αίσθηση των ακουστικών ερεθισμάτων της στον γύρω χώρο, επειδή η ακοή είναι αίσθηση, άρα αντίληψη, άρα όξυνση των αισθήσεων και του εγκεφάλου - μυαλού, η στέρηση κάποιων ήχων, θα δηλώνει και μια νοητική στέρηση (σε σχέση αν άκουγε άριστα).

Αυτό δεν ξέρω αν πρέπει να της το στερήσω ή τελικά δεν είναι σπουδαίο από την κριτική που θα δέχεται από τους συμμαθητές ή από τον περίγυρό της. (Υπόψιν τα παιδιά του Δημοτικού είναι πολύ σκληρά στους χαρακτηρισμούς τους...)

Σιγά μη γίνει και αυτιστικό το παιδί... Δε θα συμβεί τίποτα, η απώλειά του είναι μικρή. Πχ, η ανδρική φωνή που είναι κυρίως στα 1000 ή έχει ένταση 55db. και χωρίς ακουστικό θα ακούει. Τώρα αν μιλάει κάποιος από μακριά ή πολλοί συνομιλητές εκεί θα υπάρχει ένα μικρό πρόβλημα... Οπότε από το νηπιαγωγείο και μετά τα ακουστικά

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Eileen : 19-11-11 στις 01:56. Αιτία: Συνεχόμενες Δημοσιεύσεις
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 03:28, 19-11-11:

Δεν ξέρω δυστυχώς να διαβάσω ακουόγραμμα, αλλά έχω βαρηκοϊα και στα δύο αυτιά από όταν γεννήθηκα της τάξεως του 60% λόγω μη γενετικής δυσπλασίας ενός οσταρίου. Έβαλα ακουστικά στην δευτέρα δημοτικού και ήμουν το πρώτο παιδί που διάβασε στην τάξη στην πρώτη τάξη, αλλά καθόμουν στο πρώτο θρανίο και η δασκάλα ήταν ενήμερη πως μάλλον δεν ακούω πολύ καλά (και πήγαινα και σε ιδιωτικό, δεν ξέρω πόσο ρόλο παίζει αυτό). Η μαμά μου το κατάλαβε πολύ νωρίς πως δεν ακούω καλά, αλλά κανείς δεν την πίστευε γιατί όλοι μου μιλούσαν δυνατά και καθαρά (όπως κάνουν γενικά σε όλα τα μωρά), ενώ όταν πριν κάποια χρόνια έστειλα εξετάσεις στην Αμερική σε μια ΩΡΛ πολύ καλή (χωρίς όμως να πάω κι εγώ) εκείνη έστειλε πίσω γνωμάτευση πως ίσως να χρειάζομαι ..λογοθεραπεία - έχω τελειώσει την Νομική, μιλάω πεντακάθαρα και ουδέποτε είχα κάποιο θέμα αντίληψης. Είχα βέβαια μια μαμά που ασχολιόταν πολύ μαζι μου και γενικά κόσμο που με πρόσεχε.
Θυμάμαι ακόμα την πρώτη μέρα που έβαλα τα ακουστικά - άρχισα να κλαίω γιατί ένιωσα πως επιτέλους θα μπορώ να ακούω όταν κάποιος μιλάει πιο σιγά ή ψιθυρίζει, θα ακούω την μουσική πριν κοιμηθώ αν δεν τα βγάλω και γενικά ένιωσα μια τεράστια ανακούφιση. Παρόλα αυτά σε βρέφος 8 μηνών μου φαίνεται υπερβολικό να του βάλεις ακουστικά, το νιώθω περισσότερο σαν περιορισμό. Θεωρώ πως αν του/της μιλάτε δυνατά και καθαρά, δεν θα έχει πρόβλημα και φυσικά θα πρέπει να το παρακολουθείτε από κοντά - πάντως να ξέρεις πως είναι σχετικά δύσκολο να τα συνηθισείς στην αρχή και νομίζω πως ένα βρέφος θα περιορίζεται πολύ από αυτα. Αν θέλετε πάντως να πάρετε κάτι, τα καλύτερα για μένα είναι τα phonak, προφανώς όσο πιο πολλά κανάλια τόσο καλύτερος είναι ο ήχος (εγώ φοράω αυτή τη στιγμή ένα ζευγάρι με 16 κανάλια, είχα δοκιμάσει και με 12 αλλά ο ήχος δεν μου άρεσε καθόλου και είχε μεγάλη διαφορά οπότε πήρα τα 16κάναλα) - οι ιατροί πάντως να ξέρεις πάντα υπερβάλλουν, θεωρώ πως λίγο πριν το σχολείο θα τα χρειαστεί για να μπορέσει να προσαρμοστεί καλύτερα, όσο είναι μεταξύ σας δεν νομίζω πως υπάρχει λόγος ανησυχίας. Αλλά επαναλαμβάνω ιατρός δεν είμαι, μιλάω μόνο με βάση την προσωπική μου εμπειρία.

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 10:53, 19-11-11:

Διαβάστε, το βιβλίο "Το Τραγούδι στον Ανεμο", εκδόσεις Λιβάνη, 2010. Είναι αληθινή ιστορία. για ένα βαρήκοο παιδί που μάλιστα φορτώθηκε κατα τα 9 του χρόνια και μια ακόμη πολύ σοβαρή αναπηρία που κράτησε δυο χρόνια. Είχε 30-40% αμφιτερόπλευρη απώλεια στα 500 Χερτζ και πανω απο 90% σε όλες τις συχνότητες πανω απο τα 1000 Χερτζ. Εγινε ακομη και ταλαντούχος ροκ λιντ κιθαρίστας. Φόρεσε ακουστικό πρώτη φορά στα 12. Μη πανικοβάλεστε τόσο για την κόρη σας λοιπόν. Το πρόβλημα της είναι μικρό, πρέπει να το πιστέψετε αυτό.

Σίγουρα το περιβάλλον του σχολείου είναι πολύ σκληρό όμως δείτε το απο την καλή του πλευρά. Η βαρηκοία θα κάνει την κόρη σας να ακούει πολύ λιγότερες βρισιές, ανοησίες, ψέματα, αθλιότητεςα και πολλα τέτοια περιττα. Εκ των πραγμάτων θα ρέπει πρός πολιτισμένες συζητήσεις άτομο πρός άτομο τις οποίες θα μπορεί πιο ευκολα να παρακολουθήσειθ. Αυτό δεν είναι πολύ καλό;

Την ίδια στιγμή θα την κάνει να προσέχει πολύ την γλώσσα του σώματος του άλλου, τη γλώσσα του προσώπου και θα της χαρίσει μια μοναδική συναίσθηση που οι φυσιολογικοί άνθρωποι δεν έχουν και οι περισσότεροι δεν αποκτούν ποτέ. Με αποτέλεσμα να καταλήγουν στους ψυχολόγους για να κατανοήσουν τους γονείς τους, τα αδέρφια τους, τους φίλους τους, τους συνεργάτες, τους εραστές τους συζύγους ή τα παιδιά τους. Δείτε την καλή πλευρά. Η έκτη αίσθηση δεν δίνεται σε όλους.

Παράθεση

poulikakos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη poulikakos
Ο poulikakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 47 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O poulikakos έγραψε στις 11:02, 19-11-11:

το θεμα ειναι υπομονη σαν γονεας εχεις?. φυσικα και να βαλει τωρα ακουστικα το παιδι.αλλα θελει ατσαλινα νευρα.να πριτιμησεις εταιριες που να ειναι χρονια στο αντικημενο,οσο αφορα την ποιοτητα,οσο πιο πολλα καναλια τοσο καλυτερα.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 16:07, 19-11-11:

Ένας άλλος λόγος που δεν πρέπει να βάλει τώρα ακουστικά το παιδί είναι γιατί με αυτόν τον τρόπο τα αυτάκια της θα "τεμπελιάσουν" και δεν θα εξασκηθεί να προσπαθεί να ακούει και δεν θα μάθει καθόλου να διαβάζει χείλια (όπως κάνω κι εγώ ασυνείδητα σε λέξεις που δεν ακούω). Γενικά θέλει ψυχραιμία, δώσε χρόνο, έχε υπομονή, μίλα της καθαρά και δυνατά (αλλά όχι σαν να είναι κουφή, απλώς λίγο πιο καθαρά απ' ό,τι θα μίλαγες σε ένα μεγάλο - λογικά το κάνεις ήδη, είναι αυτόματη αντίδραση απέναντι σε βρέφη αυτή), έλεγχε κάθε εξάμηνο ή χρόνο την βαρηκοϊα μήπως μεγαλώνει και όλα θα είναι μια χαρά.
Μπαγκς διαφωνώ στο να πάει σχολείο χωρίς ακουστικά - την πρώτη δημοτικού εγώ την θυμάμαι ως εφιάλτη, σε απομονώνουν τα παιδιά αν δεν μπορείς να συμμετέχεις με απίστευτη άνεση στις συζητήσεις τους. Βέβαια όλα είναι σχετικά, σε μικρές απώλειες πραγματικά είναι καλύτερο να αποφεύγονται τα ακουστικά.

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

O Scandal έγραψε στις 20:56, 19-11-11:

Ένας άλλος λόγος που δεν πρέπει να βάλει τώρα ακουστικά το παιδί είναι γιατί με αυτόν τον τρόπο τα αυτάκια της θα "τεμπελιάσουν" και δεν θα εξασκηθεί να προσπαθεί να ακούει και δεν θα μάθει καθόλου να διαβάζει χείλια (όπως κάνω κι εγώ ασυνείδητα σε λέξεις που δεν ακούω).
Εμένα ο υπεύθυνος στο κατάστημα ακουστικών, μου είχε πει ότι το ακουστικό βοηθάει στο να μην χειροτερεύσει η βαρηκοΐα, αφού βοηθάει το αυτί/εγκέφαλο να ΜΗΝ "ξεχάσει" τους ήχους των συχνοτήτων που δεν ακούει καλά. Ίσως για αυτό το λόγο θα πρέπει ακόμα και ένα παιδάκι 8 μηνών να βάλει ακουστικά.
Ο γιατρός φυσικά γνωρίζει καλύτερα.

-petros

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 22:17, 19-11-11:

Δεν θέλω να είμαι καχύποπτη, αλλά οι ιατροί και τα κέντρα ακουστικών είναι έμποροι στην ουσία, δεν δουλεύουν για την ψυχή της μάνας τους..

Παράθεση

Math

Νεοφερμένος

O Math 2 και 2 κάνουν τέσσερα έγραψε στις 22:42, 19-11-11:

Αρχική Δημοσίευση από rory32
......Δε θα συμβεί τίποτα, η απώλειά του είναι μικρή. Πχ, η ανδρική φωνή που είναι κυρίως στα 1000 ή έχει ένταση 55db. και χωρίς ακουστικό θα ακούει. Τώρα αν μιλάει κάποιος από μακριά ή πολλοί συνομιλητές εκεί θα υπάρχει ένα μικρό πρόβλημα... Οπότε από το νηπιαγωγείο και μετά τα ακουστικά
Σωστά δεν έχεις άδικο... αλλά είναι να τα βάλει, γιατί να περιμένουμε; Υπάρχει λόγος;

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις τους, +1 σε όλους!!!

Δεν θέλω να είμαι καχύποπτη, αλλά οι ιατροί και τα κέντρα ακουστικών είναι έμποροι στην ουσία, δεν δουλεύουν για την ψυχή της μάνας τους..
Γι αυτό αναζητώ γνώμες και πέρα αυτών... αν και δεν είναι όλοι ίδιοι, απλά είναι κάποια θέματα που δεν είναι "μετρήσιμα", οπότε ο καθένας μπορεί να λέει ότι νομίζει...

..... Είχα βέβαια μια μαμά που ασχολιόταν πολύ μαζι μου και γενικά κόσμο που με πρόσεχε.
Θυμάμαι ακόμα την πρώτη μέρα που έβαλα τα ακουστικά - άρχισα να κλαίω γιατί ένιωσα πως επιτέλους θα μπορώ να ακούω όταν κάποιος μιλάει πιο σιγά ή ψιθυρίζει, θα ακούω την μουσική πριν κοιμηθώ αν δεν τα βγάλω και γενικά ένιωσα μια τεράστια ανακούφιση. Παρόλα αυτά σε βρέφος 8 μηνών μου φαίνεται υπερβολικό να του βάλεις ακουστικά, το νιώθω περισσότερο σαν περιορισμό. Θεωρώ πως αν του/της μιλάτε δυνατά και καθαρά, δεν θα έχει πρόβλημα και φυσικά θα πρέπει να το παρακολουθείτε από κοντά - πάντως να ξέρεις πως είναι σχετικά δύσκολο να τα συνηθισείς στην αρχή και νομίζω πως ένα βρέφος θα περιορίζεται πολύ από αυτα. Αν θέλετε πάντως να πάρετε κάτι, τα καλύτερα για μένα είναι τα phonak, προφανώς όσο πιο πολλά κανάλια τόσο καλύτερος είναι ο ήχος (εγώ φοράω αυτή τη στιγμή ένα ζευγάρι με 16 κανάλια, είχα δοκιμάσει και με 12 αλλά ο ήχος δεν μου άρεσε καθόλου και είχε μεγάλη διαφορά οπότε πήρα τα 16κάναλα) - οι ιατροί πάντως να ξέρεις πάντα υπερβάλλουν, θεωρώ πως λίγο πριν το σχολείο θα τα χρειαστεί για να μπορέσει να προσαρμοστεί καλύτερα, όσο είναι μεταξύ σας δεν νομίζω πως υπάρχει λόγος ανησυχίας. Αλλά επαναλαμβάνω ιατρός δεν είμαι, μιλάω μόνο με βάση την προσωπική μου εμπειρία.
Νομίζω ότι τα είπες όλα τόσο όμορφα και κατανοητά, για όλους μας που δεν γνωρίζουμε τις καταστάσεις που πέρασες... έχω να τονίσω τα εξής:

1. Και εμείς έχουμε πρόθεση να ασχολούμαστε με το παιδί μας, αφού έχουμε διαγνώσει νωρίς την βαρηκοΐα , άρα έχουν γνώση οι φύλακες!

2. Επίσης, αν τα βάλει τα ακουστικά νωρίς, υποστηρίζουν γιατροί και ακουοπροθετιστές, θα το συνηθίσει πιο εύκολα και θα το δεκτή καλύτερα ο οργανισμός της από ότι μεγαλύτερη...

3. Όσο για τα κανάλια θέλουμε με τα 17 κανάλια, αλλά είναι πολύ ευπαθής, πόσο μάλλον για παιδί που δεν καταλαβαίνει...

4. Την προσωπική σου πείρα με ενδιαφέρει, οι γιατροί μιλούν θεωρητικά, εσύ έχεις ένα πλεονέκτημα, το έχεις ζήσεις και το έχεις δει από κοντά το θέμα που συζητάμε...

5. Άρα εν κατακλείδι, στο παιδί σου, αν είναι ανάλογη περίπτωση, τι θα έπραττες (μια κλασική ερώτηση);

Διαβάστε, το βιβλίο "Το Τραγούδι στον Ανεμο", εκδόσεις Λιβάνη, 2010. Είναι αληθινή ιστορία. για ένα βαρήκοο παιδί που μάλιστα φορτώθηκε κατα τα 9 του χρόνια και μια ακόμη πολύ σοβαρή αναπηρία που κράτησε δυο χρόνια. Είχε 30-40% αμφιτερόπλευρη απώλεια στα 500 Χερτζ και πανω απο 90% σε όλες τις συχνότητες πανω απο τα 1000 Χερτζ. Εγινε ακομη και ταλαντούχος ροκ λιντ κιθαρίστας. Φόρεσε ακουστικό πρώτη φορά στα 12. Μη πανικοβάλεστε τόσο για την κόρη σας λοιπόν. Το πρόβλημα της είναι μικρό, πρέπει να το πιστέψετε αυτό.

Σίγουρα το περιβάλλον του σχολείου είναι πολύ σκληρό όμως δείτε το απο την καλή του πλευρά. Η βαρηκοία θα κάνει την κόρη σας να ακούει πολύ λιγότερες βρισιές, ανοησίες, ψέματα, αθλιότητεςα και πολλα τέτοια περιττα. Εκ των πραγμάτων θα ρέπει πρός πολιτισμένες συζητήσεις άτομο πρός άτομο τις οποίες θα μπορεί πιο ευκολα να παρακολουθήσειθ. Αυτό δεν είναι πολύ καλό;

Την ίδια στιγμή θα την κάνει να προσέχει πολύ την γλώσσα του σώματος του άλλου, τη γλώσσα του προσώπου και θα της χαρίσει μια μοναδική συναίσθηση που οι φυσιολογικοί άνθρωποι δεν έχουν και οι περισσότεροι δεν αποκτούν ποτέ. Με αποτέλεσμα να καταλήγουν στους ψυχολόγους για να κατανοήσουν τους γονείς τους, τα αδέρφια τους, τους φίλους τους, τους συνεργάτες, τους εραστές τους συζύγους ή τα παιδιά τους. Δείτε την καλή πλευρά. Η έκτη αίσθηση δεν δίνεται σε όλους.
Σε ευχαριστώ για την πρόταση σου για το βιβλίο, θα το παραγγείλω από Δευτέρα! Πόσο όμορφο και δίκιο έχεις σε αυτό που γράφεις;; Εμένα με πείθεις πάντως...

Αρχική Δημοσίευση από poulikakos
το θεμα ειναι υπομονη σαν γονεας εχεις?. φυσικα και να βαλει τωρα ακουστικα το παιδι.αλλα θελει ατσαλινα νευρα.να πριτιμησεις εταιριες που να ειναι χρονια στο αντικημενο,οσο αφορα την ποιοτητα,οσο πιο πολλα καναλια τοσο καλυτερα.
Σωστά, επίσης τα νεύρα τα χρειάζεται γιατί το παιδί δεν τα δέχεται (τα ακουστικά) και τα πετάει συνέχεια, τα θεωρεί ξένο σώμα και δεν θέλει να τα έχει στα αυτιά του...

Ένας άλλος λόγος που δεν πρέπει να βάλει τώρα ακουστικά το παιδί είναι γιατί με αυτόν τον τρόπο τα αυτάκια της θα "τεμπελιάσουν" και δεν θα εξασκηθεί να προσπαθεί να ακούει και δεν θα μάθει καθόλου να διαβάζει χείλια (όπως κάνω κι εγώ ασυνείδητα σε λέξεις που δεν ακούω). Γενικά θέλει ψυχραιμία, δώσε χρόνο, έχε υπομονή, μίλα της καθαρά και δυνατά (αλλά όχι σαν να είναι κουφή, απλώς λίγο πιο καθαρά απ' ό,τι θα μίλαγες σε ένα μεγάλο - λογικά το κάνεις ήδη, είναι αυτόματη αντίδραση απέναντι σε βρέφη αυτή), έλεγχε κάθε εξάμηνο ή χρόνο την βαρηκοϊα μήπως μεγαλώνει και όλα θα είναι μια χαρά.
Μπαγκς διαφωνώ στο να πάει σχολείο χωρίς ακουστικά - την πρώτη δημοτικού εγώ την θυμάμαι ως εφιάλτη, σε απομονώνουν τα παιδιά αν δεν μπορείς να συμμετέχεις με απίστευτη άνεση στις συζητήσεις τους. Βέβαια όλα είναι σχετικά, σε μικρές απώλειες πραγματικά είναι καλύτερο να αποφεύγονται τα ακουστικά.
Και εγώ το έχει σκεφτεί, ότι με τα μηχανήματα το νεύρο θα τεμπελιάζει και δεν θα εκπαιδεύεται τόσο αν δεν το είχε το ακουστικό... Όσο για τα χείλη που θα διαβάζει το κάνω και εγώ αφού έβλεπα τηλεόραση με κλειστεί φωνή, αφού ο αδελφός μου στο διπλανό κρεβάτι κοιμόταν από νωρίς!!

Εμένα ο υπεύθυνος στο κατάστημα ακουστικών, μου είχε πει ότι το ακουστικό βοηθάει στο να μην χειροτερεύσει η βαρηκοΐα, αφού βοηθάει το αυτί/εγκέφαλο να ΜΗΝ "ξεχάσει" τους ήχους των συχνοτήτων που δεν ακούει καλά. Ίσως για αυτό το λόγο θα πρέπει ακόμα και ένα παιδάκι 8 μηνών να βάλει ακουστικά.
Ο γιατρός φυσικά γνωρίζει καλύτερα.

-petros
Και εμένα μου το έχουν πει, λέγεται ακουστική μνήμη, κρατάει στην μνήμη όλες τις συχνότητες, λέξεις και μετά ότι ακούει που μοιάζει με αυτές τις επαναφέρει ξανά, αν δεν τις έχει ακούσει ποτέ, είναι πιο δύσκολο να το κάνει μετά...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη blue_butterfly : 20-11-11 στις 14:55. Αιτία: Συνεχόμενα μηνύματα
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 02:25, 20-11-11:

Εγώ δεν θα της έβαζα ακουστικά από τόσο μικρή αν ήταν το παιδί μου κι αν όντως μιλάμε για μικρή βαρηκοϊα και το μωρό δείχνει κατα τα άλλα να αντιλαμβάνεται φυσιολογικά το περιβάλλον της. Δεν την έχω δει όμως, οπότε εκφέρω άποψη με κάθε επιφύλαξη γιατί όπως σου είπα δεν είμαι ιατρός. Προφανώς η τελική απόφαση είναι δική σας, αλλά προσωπικά δεν βρίσκω λόγο να ταλαιπωρείται ένα βρέφος αν δεν υπάρχει ουσιαστικός λόγος. Και όσο για το αν θα τα συνηθίσει, εγώ που τα έβαλα μεγαλύτερη, παρόλο που θυμάμαι πως με ενοχλούσαν αρχικά, επειδή το όφελος από την χρήση τους ήταν τεράστιο, τα συνήθισα γρήγορα - φαντάσου πως από τότε δεν έχει υπάρξει μέρα να μη τα φορέσω: με το που ξυπνάω τα βάζω και τα βγάζω μόνο πριν κοιμηθώ!

Παράθεση

looserguy

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη looserguy
Ο looserguy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O looserguy έγραψε στις 09:00, 20-11-11:

Παιδιά τώρα σας ανακάλυψα και θέλω την άποψή σας για ένα θέμα που μας απασχολεί.

Έχουν ένα παιδάκι 8 μηνών και διαγνώστηκε (από την στιγμή της γέννησης) βαρηκοΐα, μικρή, αλλά ικανή για να βάλει ακουστικά, πάντα κατά την γνώμη των γιατρών.

Σας δείχνω το ακούογραμμα (δεν λέγεται έτσι για μικρά παιδιά) και δείχνει ότι έχει "θέμα" στις μεσαίες - υψηλές συχνότητες. Πήγαμε σε ένα κέντρο ακουστικής, που αναφέρεται παραπάνω και μας έδειξε τρία ακουστικά, με 5, 8 και 17 κανάλια, με τιμή ανάλογη.

Οι ερωτήσεις πάνε κυρίως για στα νεαρά άτομα που φοράνε ακουστικό και έχουν γνώμη και κρίση για την πάθηση τους...

1. Θεωρείται ότι θα κάνω καλά να βάλω στο παιδί μου ακουστικό με αυτή την απώλεια ακοής;

2. Πως μπορώ να εξασφαλίσω ότι το παιδί μου δεν θα ακούει παράσιτα, αλλοιωμένες φωνές, το "σσσσσσσ" και άλλα ανάλογα προβλήματα;

3. Πιστεύετε ότι το παιδί όταν μεγαλώσει θα είναι χαρούμενη που τα φοράει ή εναντιωμένη που τις τα βάλαμε; (Φυσικά εξαρτάται στο παιδί, αλλά θέλω να μάθω πως το βιώσατε εσείς...)

4. Της Beltone το συστήνετε; Είναι το ακριβότερο και με τα περισσότερα κανάλια, αλλά είμαι πιο σίγουροι ότι θα έχει τα λιγότερα προβλήματα ακουστικής (μιας και δεν μπορούμε να τα ελέγξουμε) (Οι απαντήσεις να μην έχουν βάση το οικονομικό μέγεθος, αλλά το αποτελεσματικότερο για το παιδί)

Εννοείται ότι έχω πάρει την άποψη πολλών γιατρών, ειδικών και ακουστικών κέντρων, αλλά δεν έχω πάρει την άποψη των παθόντων που για μένα είναι η βαρύνουσα και ίσως η πιο σημαντική, που πολύ μας την ξεχνάμε...

Σας ευχαριστώ πολύ, κάθε απάντηση είναι δεκτή και μας βοηθάει πολύ να κατασταλάξουμε...

Αγαπήτε Math.

Είδα την ερώτηση σου και θεώρησα χρέος μου να σε ενημερώσω.

Εγώ είμαι βαρήκοος (μεγαλύτερη βαρηκοία) από τα 6 μου χρόνια και δεν φοράω ακουστικά. Γιατί έτσι είχα εκπαιδευτεί ή μεγαλώσει να το πω αλλιώς.
Βέβαια μετά τα 20-25 μου κατάλαβα πόσα πράγματα είχα χάσει σε όλες τις δραστηριότητες μου. Δεν ήμουν πολύ καλός μαθητής λόγω του προβλήματος, δεν μπορούσα να συνυπάρξω με πολλά άτομα και πολλά άλλα. Εν μέρει κατηγορώ και τους γονείς μου, πράγμα που δεν πρέπει, γιατί η τεχνολογία και η νοοτροπία τότε ήταν εντελώς διαφορετική. (Ακόμα και γιατροί με βαρηκοία δεν έβαζαν ακουστικά τότε και η τεχνολογία δεν βοηθούσε όσο τώρα) Απλά έπρεπε να με είχαν βάλει σε πρόγραμμα να επισκέφτομαι έναν ΩΡΛ μία φόρα το χρόνο ή σχετικά συχνά τέλος πάντων, ώστε να παρακολουθώ και τις εξελίξεις. Για ακουστικά αρχισα να ψάχνω πριν 2 μήνες και έχω πελαγώσει αλλά θα σου πω τι έχω καταλάβει. 1. Αν ήμουν από πιο μικρός βαρήκοος (όταν μαθαίνουν να αρχίζουν να μιλάνε) θα είχα σημαντικό πρόβλημα και στην ομιλία και πιθανώς να χρειαζόμουν και λογοθεραπευτή. Τα ακουστικά σε αυτές τις ηλικίες που αρχίζει να μιλά το παιδί πλέον κάνουν θαύματα
2. Όσο περισσότερα κανάλια τόσο καλύτερη πιστότητα ήχου, ευκρίνεια, διάκριση ήχων, και τείνει στην φυσιολογική ακοή
3. έχεις κάνει και άλλα ακοογράμματα για σιγουριά? (το ότι είναι μικρό το μωρό (αλληλεπίδραση εννοώ) δεν ξέρω αν βοηθάει στο αποτέλεσμα του ακουογράμματος)
4. Κάποιες μεγάλες εταιρείες που επισκέφθηκα είναι Siemens ΣΤΑΜΟΣ , ευήκκοον (Gn Resound, Oticon), Χρυσικός Δ. (Widex) , Ελληνικά ακουστικά κέντρα (Starkey), Ακοή Ανδρεάδη (Oticon)
5. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω καταλήξει ακόμη
6. Ρωτα αν η βαρηκοία είναι ικανή να επηρρεάσει την ομιλία του παιδιού
7. Ψάξτο με υπομονή
8. Πιθανολογώ ότι επειδή πρόκειται για μωρό και δεν υπάρχει αλληλεπίδραση χρήστη θα πρέπει να καταφύγεις σε πολλή ακριβή τεχνολογία ακουστικού αυτόματου που να φιλτράρει ενοχλητικούς θορυβους, σφυρίγματα, να προσαρμόζεται στα διάφορα περιββάλοντα. (εξωτερικό περιβάλλον) ή μπορεί αντιστρόφως τώρα να χρειάζεται να τα φορά μόνο μέσα στο σπίτι για να μαθαίνει νέους ήχους ή στο πάρκο όταν πάτε βόλτα αλλά όχι μέσα στο αυτοκίνητό ή στην Πατησίων

Τα παραπάνω δεν είναι συμβουλές αλλά βοήθεια για να αποκτήσεις απορίες. Σε κάθε περίπτωση η συμβουλή μου είναι τακτική σχετικά παρακολούθηση από γιατρούς σύμφωνα και με τον γιατρό σας φυσικά.

Α όποιος έχει ακουστική εμπειρία με τα παραπάνω ακουστικά ή εμπειρία service, και after sales support θα ήθελα τα σχόλια του

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 10:24, 20-11-11:

Εχουμε να κάνουμε με ένα βρέφος για αυτό θεωρώ απαραίτητο να υπάρχει στην ομάδα που θα λάβει αποφάσεις ένας παιδίατρος , ένας ΩΡΛ καθώς και οι γονείς (οι οποίοι απλά θα ακούσουν κάθε ενδοχόμενο τα θετικά και τα αρνητικά και μετά θα αποφασίσουν.

Το παιδάκι είναι 8 μηνών το να βάλει ακουστικά (τουλάχιστον 1) θα το βοηθήσει να ακούσει να ακούσει και κατεεπέκτασει να μιλήσει σωστά. Αν το παιδί δεν ακούει καθόλου το ψ σίγουρα δε θα το πει. (και σίγουρα θα ακούει αλλοιωμένο και το σ ή το π.

αν το παιδί έχει πρόβλημα στην ένταση και όχι στις συχνοτητες τότε δε χρειάζεται αν έχει στις συχνότητες (αν διαβάζω σωστά το ακουόγραμμα έχει) έχει τότε πιστεύω ότι καλό είναι να έχει ακουστικό τουλάχιστον στο ένα αυτί.

Από την άλλη το ακουστικό μπορεί να έχει παράσιτα και πρέπει η ομάδα που θα ασχοληθεί με το παιδί να κάνει σωστές μετρήσεις και ελέγχους ώστε να αποφευχθεί αυτό. Δε θα σου πω τι θα κάνεις θα σου πω να βρεις ιατρούς εμπιστοσύνη σου και να τους ακούς τυφλά.

Παράθεση

looserguy

Νεοφερμένος

Ο looserguy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O looserguy έγραψε στις 12:13, 20-11-11:

http://ear-care.gr/amplification.html

Στην παραπάνω σελίδα έχει κάποιες πληροφορίες που ίσως βοηθήσουν. Φυσικά δεν την παραθέτω για τον γιατρό τον συγκεκριμένο

Παράθεση

rory32 (αρης)

Νεοφερμένος

O rory32 έγραψε στις 12:18, 20-11-11:

Σωστά δεν έχεις άδικο... αλλά είναι να τα βάλει, γιατί να περιμένουμε; Υπάρχει λόγος;
πρέπει να περιμένεις για 2 λόγους.
Α} η απώλεια είναι μικρή
Β) στήν ηλικία που είναι δεν υπάρχει πλήρη κάλυψη απο τα ασφλιστικά ταμεία (δεν πάει σχολείο)
Γ} εάν επιμένεις να βάλεις ακουστικά βάλε όσο πιο απλά υπάρχουν το παιδί δεν έχει δυνατότητα να καταλάβει τη καλη ποιότητα ήχου απο αυτή την ηλικία που προσφέρουν τα πολυκάναλα ακουστικά.

Παράθεση

looserguy

Νεοφερμένος

O looserguy έγραψε στις 12:58, 20-11-11:

http://childrenshospital.org/az/Site...ilarSounds.pdf

ΑΚΟΌΓΡΑΜΜΑ ΓΝΩΣΤΩΝ ΉΧΩΝ

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 14:34, 20-11-11:

Looserguy γιατί δεν κοιτάς και για phonak; Αλλά ξέρω μόνο μία κοπέλα στην Γλυφάδα που φέρνει τα τελευταία μοντέλα, όλοι τους υπόλοιπους δεν τους συνιστώ. Νομίζω θα σου αρέσει αρκετά ο ήχος τους! Απ' όσα μοντέλα έγραψες πάντως, είχα παλιά siemens από Στάμου και είχαν χάλια σέρβις (αλλά μιλάμε για πριν δέκα χρόνια) και τα widex είναι τα μόνα που με είχε κάπως εντυπωσιάσει ο ήχος τους, αλλά και πάλι προτιμώ τα phonak.

Πάντως σχετικά με το να βάλετε ακουστικά σε ένα βρέφος, μόλις σκέφτηκα και κάτι άλλο: εγώ όταν αγόρασα τα τελευταία μου ακουστικά πριν δύο μήνες, χρειάστηκα τουλάχιστον τρεις συνεδρίες για να τα ρυθμίσω όπως ήθελα προκειμένου να μη θέλω να τα πετάξω έξω από το παράθυρο κάθε φορά που άκουγα μουσική ή μιλούσαν πολλά άτομα μαζί και πάλι δεν ξέρω αν είναι στο επίπεδο που θα ήθελα. Καταλαβαίνετε λοιπόν πως ένα βρέφος είναι αδύνατον να σας δώσει οδηγίες για το πως ακούει και τι ρυθμίσεις θέλει και απλώς θα εκνευρίζεται και θα νιώθει απαίσια, χωρίς να μπορείτε να κάνετε τίποτα γι αυτό. Πραγματικά τα βρέφη έχουν φοβερές προσαρμοστικές ικανότητες, αν το παρακολουθείτε από κοντά, κάνετε συχνά ακουογράμματα και του μιλάτε δυνατά και καθαρά, νομίζω δεν θα έχει κανένα πρόβλημα.. φαντάσου πως εγώ χωρίς ακουστικά τις αντρικές φωνές σχεδόν δεν τις ακούω, παρόλα αυτά ποτέ δεν είχα πρόβλημα με την ομιλία μου ή την αντίληψή μου.

Παράθεση

looserguy

Νεοφερμένος

O looserguy έγραψε στις 14:53, 20-11-11:

Σχετικά με την ομιλία... Από πότε έχεις βαρηκοία? εκ γενετής?
Για πες αντιπρόσωπο Phonak. Πήγα σε έναν Ανδρεάδη στην Ομόνοια και δεν με ικανοποίησε η αντιμετώπιση του.
Πόσων καναλιών είναι τα ακουστικά σου?

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Ακουστικά για DJ - Από petros7
      Το θέμα έχει λάβει 0 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Hardware.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 13-01-13 στις 15:19.
    • Ακουστικά (Όχι ψείρες) - Από Eruyomo
      Το θέμα έχει λάβει 9 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Φορητές συσκευές.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 03-06-09 στις 19:32.
    • Ποιοτικά ακουστικά - Από iJohnnyCash
      Το θέμα έχει λάβει 2 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Τεχνολογία.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 30-11-06 στις 22:39.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους