Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,100 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,180 μηνύματα σε 74,655 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ακουστικά Βαρηκοΐας

zed_25

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη zed_25
H zed_25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H zed_25 έγραψε στις 14:09, 21-11-11:

Καλησπέρα...Προσωπικά έχω βαρηκοία εκ γενετής αν και η μητέρα μου άρχισε να το καταλαβαίνει όταν ήμουν γύρω στα τρία με τέσσερα...Αυτό σημαίνει ότι είχα ήδη αρχίσει να μιλάω κανονικά αλλά ρωτούσα αρκετές φορές όταν δεν άκουγα και επίσης τότε δεν έλεγα κάποια σύμφωνα...Να διευκρινίσω ότι η βαρηκοία μου εντάσεται στην κατηγορία της μεσαίας βαρηκοίας και μάλλον απο το ακουόγραμμα που είδα υποθέτω ότι μιλάμε για ελαφριάς μορφής. Προσωπική μου άποψη είναι να το ψάξετε αρκετά ακόμα ακριβώς επειδή δεν μιλάμε για μεγάλη βαρηκοία. Επίσης απ' ότι γνωρίζω εάν η ζημιά είναι στο νεύρο δεν μπορεί να διορθωθεί...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 21:02, 21-11-11:

Αρχική Δημοσίευση από looserguy
Σχετικά με την ομιλία... Από πότε έχεις βαρηκοία? εκ γενετής?
Για πες αντιπρόσωπο Phonak. Πήγα σε έναν Ανδρεάδη στην Ομόνοια και δεν με ικανοποίησε η αντιμετώπιση του.
Πόσων καναλιών είναι τα ακουστικά σου?
Eκ γενετής ναι, έχω δυσπλασία στο τελευταίο οστάριο, αλλά ακουσικά έβαλα στην δευτέρα Δημοτικού. Η μητέρα μου το κατάλαβε επειδή αν στεκόταν πίσω μου και μου μίλαγε δεν ανταποκρινόμουν. Στοιχεία για τα ακουστικά θα σου στείλω σε ΠΜ, μη κάνουμε και τσάμπα διαφήμιση Φοράω ακουστικά με 16 κανάλια αυτή τη στιγμή και ενσωματωμένο bluetooth

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

estiakos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη estiakos
Ο estiakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O estiakos έγραψε στις 15:46, 20-01-12:

Καλησπέρα σε όλους..

Είμαι νέο μέλος στην παρέα σας και έκανα εγγραφη με αφορμη το παρόν θέμα. Ειμαι 30 ετών και αντιμετωπίζω πρόβλημα νευροαισθητηριας βαρηκοΐας μεσαίου βαθμού. Φορώ συστηματικά ακουστικά (δυστυχως) από 26-27 ετών..Ειδικότερα φορώ ενδοκαναλικά τύπου CIC (τα μικρότερα από οσο γνωριζω), ωστόσο δεν ειμαι αρκετά ικανοποιημένος. Εχω φορέσει παλιότερα Widex (όχι CIC όμως και όχι συστηματικά, μονο στο φροντιστηρίο αγγλικών), ενώ τωρα φορώ της Oticon.
Θέλω να ψαξω για ποιοτικά ψηφιακά ακουστικά (έχουν περάσει 3-4 χρόνια από τοτε που πρωτοεβαλα τα Oticon), αλλά δεν γνωρίζω καθόλου πρόσωπα και καταστάσεις.. Έίναι εύκολο κάποιος να με ενημερώσει σχετικά:
α) Αξιόπιστους γιατρους ΩΡΛ, οι οποίοι θα μπορούν να με κατευθυνουν υπεύθυνα?
β) Αξιόπιστα ψηφιακά ακουστικά (ποια ειναι η γνωμη σας για Oticon, Phonak, Widex, Bernafon, Starkey κλπ????)
γ) Αξιόπιστους ακοοπροθετιστές, οι οποίοι γνωρίζουν από προγραμματισμο και θα με αναλάβουν υπεύθυνα, χωρίς να με αντιμετωπίζουν σαν ενα ακομη "πορτοφόλι"???
Εχω αγχωθεί, γιατι ειχα αντιμετωπίσει προβληματα παλιοτερα με ανεύθυνους, οι οποίοι με αντιμετωπιζαν ως πειραματόζωο και εκαναν προχειρες ρυθμισεις στο ακουστικο, χωρίς ποτέ να φτασω στο επιθυμητο αποτέλεσμα (δεν ξεχωρίζω ευκολα ηχους, δεν εχω σωστό έλεγχο της φωνής μου, σε θορυβωδες περιβάλλον τρελαινομαι από το αγχος και πολλά αλλα γνωστα συμπτωματα που διαβασα πιο πανω..)

Ευχαριστω για τον χρόνο σας και συγνωμη για το μακροσκελές του μηνυματος..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 21:39, 20-01-12:

Εγώ τελευταία φορά αγόρασα ακουστικά phonak και παρότι δεν έμεινα εντελώς ικανοποιημένη με τις συσκευές, από εξυπηρέτηση δεν είχα κανένα παράπονο γιατί η κοπέλα ενδιαφέρθηκε πραγματικά και κάναμε πολλές επισκέψεις για ρυθμίσεις, εως ότου να φτάσει το ακουστικό να με καλύπτει κι έτσι να μην έχω θέμα. Επίσης εκτίμησα το ότι μου έδωσε τα ακουστικά να τα δοκιμάσω για δύο μέρες έκαστο, ΠΡΙΝ τα αγοράσω και ΠΡΙΝ καν δώσω προκαταβολή, ενώ αφού τα αγόρασα μου έδωσε δωρεάν μπαταρίες για ένα χρόνο!
ΩΡΛ δεν χρειάζεσαι, σου κάνουν ακουόγραμμα εκεί και ξερουν που να σε κατευθύνουν. Τα Phonak άλλωστε είναι από τις καλύτερες μάρκες και προσωπικά μου αρέσει πολύ ο ήχος τους. Δεύτερα για μένα έρχονται τα widex και τρίτα τα beltone, αλλά με επιφύλαξη γιατί τα έχω δοκιμάσει μόνο για μερικά λεπτά και μπορεί να κάνω λάθος αφού δεν τα είχαμε ρυθμίσει ιδιαίτερα.
Αν ενδιαφέρεσαι για το κέντρο αυτό που σου λέω, στείλε μου ΠΜ να σου στείλω πληροφορίες - είναι στην περιοχή της Γλυφάδας.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Darkness

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Darkness
H Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.

H Darkness Για έγραψε στις 00:36, 21-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από Math
Παιδιά τώρα σας ανακάλυψα και θέλω την άποψή σας για ένα θέμα που μας απασχολεί.

Έχουν ένα παιδάκι 8 μηνών και διαγνώστηκε (από την στιγμή της γέννησης) βαρηκοΐα, μικρή, αλλά ικανή για να βάλει ακουστικά, πάντα κατά την γνώμη των γιατρών.

Σας δείχνω το ακούογραμμα (δεν λέγεται έτσι για μικρά παιδιά) και δείχνει ότι έχει "θέμα" στις μεσαίες - υψηλές συχνότητες. Πήγαμε σε ένα κέντρο ακουστικής, που αναφέρεται παραπάνω και μας έδειξε τρία ακουστικά, με 5, 8 και 17 κανάλια, με τιμή ανάλογη.

Οι ερωτήσεις πάνε κυρίως για στα νεαρά άτομα που φοράνε ακουστικό και έχουν γνώμη και κρίση για την πάθηση τους...

1. Θεωρείται ότι θα κάνω καλά να βάλω στο παιδί μου ακουστικό με αυτή την απώλεια ακοής;

2. Πως μπορώ να εξασφαλίσω ότι το παιδί μου δεν θα ακούει παράσιτα, αλλοιωμένες φωνές, το "σσσσσσσ" και άλλα ανάλογα προβλήματα;

3. Πιστεύετε ότι το παιδί όταν μεγαλώσει θα είναι χαρούμενη που τα φοράει ή εναντιωμένη που τις τα βάλαμε; (Φυσικά εξαρτάται στο παιδί, αλλά θέλω να μάθω πως το βιώσατε εσείς...)

4. Της Beltone το συστήνετε; Είναι το ακριβότερο και με τα περισσότερα κανάλια, αλλά είμαι πιο σίγουροι ότι θα έχει τα λιγότερα προβλήματα ακουστικής (μιας και δεν μπορούμε να τα ελέγξουμε) (Οι απαντήσεις να μην έχουν βάση το οικονομικό μέγεθος, αλλά το αποτελεσματικότερο για το παιδί)

Εννοείται ότι έχω πάρει την άποψη πολλών γιατρών, ειδικών και ακουστικών κέντρων, αλλά δεν έχω πάρει την άποψη των παθόντων που για μένα είναι η βαρύνουσα και ίσως η πιο σημαντική, που πολύ μας την ξεχνάμε...

Σας ευχαριστώ πολύ, κάθε απάντηση είναι δεκτή και μας βοηθάει πολύ να κατασταλάξουμε...
Πραγματικά θα ήθελα να μάθω νέα από την περίπτωση του παιδιού σας.
Κατά τη γνώμη μου μακάρι να μην έβαλε ακουστικό.
(Συγνώμη και για την παρατήρηση, λίγα πράγματα ξέρω, αλλά το ακουόγραμμα μου φαίνεται λίγο της πλάκας. Ίσως βέβαια να ήταν και περιττή η μικρολεπτομέρεια.)
Επίσης, πως μπόρεσαν να διαγνώσουν πως ακούει τέλεια τα φωνήεντα; Μωρό είναι, έναν παρατεταμένο ήχο όπως το /aaaaaa/ το διακρίνει εύκολα ακόμη και από τα χείλη σας.

Και Scandal, δεν διάβασα όλα τα μηνύματα, αλλά ελπίζω να μη φοράς 2 ακουστικά.

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,042 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 18:35, 21-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από BAM BAM
Και Scandal, δεν διάβασα όλα τα μηνύματα, αλλά ελπίζω να μη φοράς 2 ακουστικά.
Κανένα δε φοράω
Ζε τα σέλω

-petros

Παράθεση

estiakos

Νεοφερμένος

O estiakos έγραψε στις 14:02, 23-01-12:

Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που διεθεσες να διαβασεις το μηνυμα μου και να απαντησεις..Θα με ενδιεφερε πραγματικά να μου δωσεις στοιχεία (ονομα εταιρίας, διευθυνση, τηλ, που κυμαινονται οι τιμές των ακουστικών Phonak) και τι να προσεξω... Επίσης, σε εξυπηρετει συγκεκριμενος γιατρος ΩΡΛ ή έχει κάποιον να συστησεις?? Σε ευχαριστώ πολύ

Α, μπορείς επίσης Κωνσαντινα να μου πεις σε ποιο τομεα δεν ησουν ικανοποιημενη με τις συσκευες??Με προβληματισε λιγο το σχόλιο αυτο..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Oralee : 23-01-12 στις 19:37. Αιτία: Συνεχόμενα ποστ, χρησιμοποιήσε το κουμπάκι "επεξεργασία" όταν θες να προσθέσεις κάτι ακόμα :)
Παράθεση

rory32 (αρης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη rory32
Ο αρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O rory32 έγραψε στις 18:18, 23-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Εγώ τελευταία φορά αγόρασα ακουστικά phonak και παρότι δεν έμεινα εντελώς ικανοποιημένη με τις συσκευές, από εξυπηρέτηση δεν είχα κανένα παράπονο γιατί η κοπέλα ενδιαφέρθηκε πραγματικά και κάναμε πολλές επισκέψεις για ρυθμίσεις, εως ότου να φτάσει το ακουστικό να με καλύπτει κι έτσι να μην έχω θέμα. Επίσης εκτίμησα το ότι μου έδωσε τα ακουστικά να τα δοκιμάσω για δύο μέρες έκαστο, ΠΡΙΝ τα αγοράσω και ΠΡΙΝ καν δώσω προκαταβολή, ενώ αφού τα αγόρασα μου έδωσε δωρεάν μπαταρίες για ένα χρόνο!
ΩΡΛ δεν χρειάζεσαι, σου κάνουν ακουόγραμμα εκεί και ξερουν που να σε κατευθύνουν. Τα Phonak άλλωστε είναι από τις καλύτερες μάρκες και προσωπικά μου αρέσει πολύ ο ήχος τους. Δεύτερα για μένα έρχονται τα widex και τρίτα τα beltone, αλλά με επιφύλαξη γιατί τα έχω δοκιμάσει μόνο για μερικά λεπτά και μπορεί να κάνω λάθος αφού δεν τα είχαμε ρυθμίσει ιδιαίτερα.
Αν ενδιαφέρεσαι για το κέντρο αυτό που σου λέω, στείλε μου ΠΜ να σου στείλω πληροφορίες - είναι στην περιοχή της Γλυφάδας.
Καλησπέρα φίλη μήπως έχεις κάποια σχέση με την εταιρεία που γράφεις? στο παρελθόν είχα διαβάσει κάποια πολύ θετικά σχόλια σου για τη συγκεκριμένη εταιρεία.
λύσε μου μια απορία. πως σου έδωσαν ακουστικά αρκετών χιλιάδων ευρώ δίχως χρήματα για δοκιμή?
πες μας και εδώ να πάμε στο μαγαζί που λές και να ξεχάσουμε να τα επιστρέψουμε

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 19:28, 23-01-12:

Χαχαχαχαχα, καταρχάς είχε τα στοιχεία μου, δεν μου τα έδωσε έτσι.
Κατά δεύτερον, όχι δεν έχω καμία σχέση με καμία εταιρία με ακουστικά, απλώς φοράω τέτοια από 6 χρονών και είμαι πλέον 33, οπότε καταλαβαίνεις πως πλέον έχω μια σχετική εμπειρία.
Αν όντως ενδιαφέρεσαι να μάθεις που είναι η εταιρία κι όχι να βρεις τρόπο να δοκιμάσεις ακουστικά τζάμπα, ενημέρωσέ με με ΠΜ να σου δώσω τα στοιχεία

Παράθεση

estiakos

Νεοφερμένος

O estiakos έγραψε στις 15:29, 25-01-12:

Σε ευχαριστω πολύ Κωνσταντινα και απο δω για τις πολυτιμες πληροφορίες σου..

Και τωρα η ερωτηση της ημερας:
Widex, Phonak ή Oticon???
Phonak, Widex ή Oticon???
Oticon, Widex ή Phonak??? Θέλω να ρωτήσω δηλ ποια από τις 3 εταιρίες θεωρείται πιο αξιόπιστες, πρωτοπόρες και ποιοτικές στα ψηφιακά ακουστικά?? Oποιος γνωρίζει ας πει την γνωμη του, please..

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 18:08, 25-01-12:

Είναι και οι 3 πολύ καλές, νομίζω η Phonak έχει τα πιο πρωτοποριακά μοντέλα (έχει και μοντέλο με bluetooth, που μιλάς στο κινητό απευθείας από τα ακουστικά σου!). Όμως η τελική επιλογή είναι νομίζω θέμα γούστου - ποιος ήχος σου αρέσει περισσότερο!

Παράθεση

estiakos

Νεοφερμένος

O estiakos έγραψε στις 16:26, 26-01-12:

Λιγο πολυ ολα εχουν αναπτυξει πλεόν τεχνολογια bluetooth (τις προαλλες δοκιμαζα τα Agil της oticon σε αυτον που φορω τα synchro)..Μεσα στη εβδομαδα, όμως, σκοπευω να παω να δω και να τσεκαρω τα Phonak (εχω διαβασει για τα Nano & Ambra, δεν θυμαμαι καποιο αλλο μοντελο τωρα..).
Αν καποια στιγμη σε φερει ο δρομος σου στο κεντρο-καταστημα που μου ειπες, σου ειναι ευκολο να ρωτησεις για αυτα τα 2??? ενδιαφερομαι για cic, για λογους διακριτικότητας..

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 16:44, 26-01-12:

Δεν έχει νοημα να ρωτήσω εγώ. Πάρε τηλέφωνο και ρώτα ό,τι θες εσύ

Παράθεση

rory32 (αρης)

Νεοφερμένος

O rory32 έγραψε στις 21:45, 26-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από estiakos
Λιγο πολυ ολα εχουν αναπτυξει πλεόν τεχνολογια bluetooth (τις προαλλες δοκιμαζα τα Agil της oticon σε αυτον που φορω τα synchro)..Μεσα στη εβδομαδα, όμως, σκοπευω να παω να δω και να τσεκαρω τα Phonak (εχω διαβασει για τα Nano & Ambra, δεν θυμαμαι καποιο αλλο μοντελο τωρα..).
Αν καποια στιγμη σε φερει ο δρομος σου στο κεντρο-καταστημα που μου ειπες, σου ειναι ευκολο να ρωτησεις για αυτα τα 2??? ενδιαφερομαι για cic, για λογους διακριτικότητας..
cic και ποιότητα ήχου δε παίζει....καλή ποιότητα ήχου έχουν μόνο τα εξωτερικά ακουστικά...άσε που πρέπει να τα αντικαθιστάς πιο γρήγορα, δες και τα naida τις phonak

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

estiakos

Νεοφερμένος

O estiakos έγραψε στις 09:35, 27-01-12:

Νομιζω οτι εχεις δικιο..

Αρχική Δημοσίευση από rory32
cic και ποιότητα ήχου δε παίζει....καλή ποιότητα ήχου έχουν μόνο τα εξωτερικά ακουστικά...άσε που πρέπει να τα αντικαθιστάς πιο γρήγορα, δες και τα naida τις phonak
Γιατι ρε συ το λες αυτο και με στενοχωρεις τωρα??Εχω την εντυπωση οτι για βαρηκοιες μεσης μορφης τα cic ανταποκρινονται αξιοπιστα..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vkey : 28-01-12 στις 20:05. Αιτία: merge....για να προσθέσουμε επιπλέον πράγματα πατάμε το κουμπί επεξεργασίας.
Παράθεση

nabalm

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nabalm
Ο nabalm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O nabalm έγραψε στις 15:47, 27-01-12:

καλησπερα

ειμαι νεος στο forum σας.1

θα ηθελα να σε ρωτησω για τα ακουστικα με βαρια βαρικοια.ποια μαρκα & τυπο εχει καλη ποιοτητα αλλα χωρις να εχει περιορισμενους θορυβους,δηλ. θελω να ακουω την φωνη του αλλου και πολλων ατομων και ταυτοχρονα να ακουω και τους θορυβους?

ευχαριστω

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nabalm : 27-01-12 στις 21:11.
Παράθεση

estiakos

Νεοφερμένος

O estiakos έγραψε στις 15:53, 27-01-12:

Η πλατια μαζα έχει εστιασει σε Widex, Phonak, Oticon, Beltone..Ωστόσο λιγο-πολυ ελαχιστες ειναι οι διαφορες τους, αυτο που διαφερει ειναι να ταιριαζει στα δικασου χαρακτηριστικά και το κατα ποσο ειναι επιτυχημενος ο προγαρμματισμος τους από τον ακοοπροθετιστη-πωλητη..Δωσε εμφαση στο τελευταιο..φορω Oticon και ενώ αρχικά πιεζομουν, μολις πήγα (επειτα από 2 μηνες) σε αλλον ακοοπροθετιστη, βελτιωθηκε κατα πολυ η ακουστικη αισθηση..

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rory32 (αρης)

Νεοφερμένος

O rory32 έγραψε στις 16:34, 28-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από nabalm
καλησπερα

ειμαι νεος στο forum σας.1

θα ηθελα να σε ρωτησω για τα ακουστικα με βαρια βαρικοια.ποια μαρκα & τυπο εχει καλη ποιοτητα αλλα χωρις να εχει περιορισμενους θορυβους,δηλ. θελω να ακουω την φωνη του αλλου και πολλων ατομων και ταυτοχρονα να ακουω και τους θορυβους?

ευχαριστω
Οταν λές μεγάλη βαρηκοία τι ποσοστό? Ποιό είναι το χρονικό διάστημα που φοράς ακουστικά? και ποιά η τεχνολογία τους?

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,042 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 16:00, 29-03-12:

Παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρεις κανείς, μήπως είναι εφικτό να πουλήσω κάπου το ακουστικό βαρηκοίας μου. Υπάρχουν μήπως επιχειρήσεις που δέχονται να αγοράσουν μεταχειρισμένα ακουστικά;
Πρόκειται για ένα 17κάναλο Beltone Reach που δεν έχω δουλέψει πάνω από 8 ώρες συνολικά και θέλω να το πουλήσω αφενός μεν επειδή δεν το φοράω και αφετέρου για να αποσβέσω έστω ένα μικρό μέρος του ποσού που έδωσα για να το αγοράσω (2.250ευρώ το πήρα).

Παράθεση

rory32 (αρης)

Νεοφερμένος

O rory32 έγραψε στις 11:56, 30-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από Scandal
Παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρεις κανείς, μήπως είναι εφικτό να πουλήσω κάπου το ακουστικό βαρηκοίας μου. Υπάρχουν μήπως επιχειρήσεις που δέχονται να αγοράσουν μεταχειρισμένα ακουστικά;
Πρόκειται για ένα 17κάναλο Beltone Reach που δεν έχω δουλέψει πάνω από 8 ώρες συνολικά και θέλω να το πουλήσω αφενός μεν επειδή δεν το φοράω και αφετέρου για να αποσβέσω έστω ένα μικρό μέρος του ποσού που έδωσα για να το αγοράσω (2.250ευρώ το πήρα).
Τα ακουστικά είναι εξωτερικά? απο ποιά εταιρεία τα πήρες?

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

O Scandal έγραψε στις 14:01, 30-03-12:

Τα ακουστικά είναι εξωτερικά? απο ποιά εταιρεία τα πήρες?
Τι εννοείς εξωτερικά; Είναι το πιο μικρό ακουστικό που υπάρχει (ενδοτιαίο ή κάπως έτσι). Το πήρα από Γ. Δημόπουλο.

Παράθεση

rory32 (αρης)

Νεοφερμένος

O rory32 έγραψε στις 22:52, 31-03-12:

Συγνώμη και πάλι, πότε τα αγόρασες?

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

O Scandal έγραψε στις 22:56, 31-03-12:

Συγνώμη και πάλι, πότε τα αγόρασες?
26/1/11 το παρέλαβα, δεν το δούλεψα σχεδόν καθόλου και το παράτησα.

Παράθεση

kostas81

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kostas81
Ο kostas81 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O kostas81 έγραψε στις 08:17, 06-04-12:

καλησπέρα ειμαι νεος στο forum και εχω μείωση ακοής, θέλω να αγοράσω ακουστικα βαρηκοιας αλλα δεν ξερω εταιρειες και τιμες, η απωλεια μου ειναι περιπου 70%.

ζητω τη γνωμη σας
ευχαριστω

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 09:52, 06-04-12:

Σε ποια περιοχή βρίσκεσαι; Οι πιο γνωστές εταιρίες πάντως είναι οι phonak, siemens, beltone, widex. Το τι διαλέξεις εξαρτάται από το ποιο ακουστικό σου δίνει τον ήχο που επιθυμείς. Αυτό βέβαια απαιτεί μια περίοδο προσαρμογής, κάθε αλλαγή πάντα είναι κάπως δύσκολη (ακόμα και απλώς να αλλάξεις ακουστικό ενώ ήδη φοράς και να πάρεις ένα πιο καινούργιο της εταιρίας που ήδη είχες απαιτεί υπομονή και διάθεση προσαρμογής). Θα ήταν καλό να βρεις εταιρία που να σου δίνει το ακουστικό για δοκιμή για 24 ώρες ΠΡΙΝ την αγορά του και η μόνη που ξέρω εγώ που κάνει κάτι τέτοιο είναι στην Γλυφάδα. Αν είσαι κέντρο, θα πας να ρωτήσεις στην Στάμου που έχει τα Siemens και είναι στην πλατεία Κανίγγος και στον Δημόπουλο που ανέφερε ο Scandal πιο πάνω. Η εταιρία που σου λέω στην Γλυφάδα είναι η Bιοακοή. Αν χρειάζεσαι κάτι άλλο, μη διστάσεις και ρίξε μια ματιά και στα προηγούμενα ποστ, μπορεί να βρεις κι άλλες ενδιαφέρουσες πληροφορίες

Παράθεση

rory32 (αρης)

Νεοφερμένος

O rory32 έγραψε στις 22:04, 06-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από kostas81
καλησπέρα ειμαι νεος στο forum και εχω μείωση ακοής, θέλω να αγοράσω ακουστικα βαρηκοιας αλλα δεν ξερω εταιρειες και τιμες, η απωλεια μου ειναι περιπου 70%.

ζητω τη γνωμη σας
ευχαριστω
Κωστή η βαρηκοία σου είναι σημαντική, εάν δεν έχεις εμπειρία απο ακουστικά στην αρχή θα πάθεις ένα σόκ, τα μαγαζιά με τα ακουστικά στοχεύουν κυρίως στη τσέπη σου, δοκιμή σε μικρά ακουστικά δεν μπορείς να κάνεις, οπότε οπλίσου με υπομονή και ψάξε καλά

Παράθεση

kostas81

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kostas81
Ο kostas81 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O kostas81 έγραψε στις 20:10, 07-04-12:

καλησπερα συμπασχοντες......καποια αλλη αποψη υπαρχει για το προβλημα μου?

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 20:32, 07-04-12:

Αν δεν πας να ρωτήσεις σε καταστήματα, οι απόψεις δεν θα σε βοηθήσουν ιδιαίτερα γιατί είναι υποκειμενικές

Παράθεση

Chill (Πάνος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Chill
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 42 μηνύματα.

O Chill έγραψε στις 11:37, 11-04-12:

Τα τελευταία 8 χρόνια χρησιμοποιώ και εγώ εσωτερικό ακουστικό και έχω ανάμικτα συναισθήματα ως προς την χρήση του. Ουσιαστικά μαζί δεν κάνουμε και χώρια δεν μπορούμε. Έχω ένα 6κάναλο αυτή τη στιγμή της siemens, το οποίο χρησιμοποιώ τα τελευταία 3 χρόνια και σιγά σιγά ετοιμάζομαι για την μετάβαση σε νεότερο μιας και η διαφορά στην ακουστική είναι χαώδης. Βέβαια το κόστος είναι τεράστιο αλλά μόνο με την "τέχνη" του lippering και την εναπομείνουσα φυσική ακοή δουλειά δυστηχώς δεν γίνεται.....

Παράθεση

nabalm

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nabalm
Ο nabalm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O nabalm έγραψε στις 13:23, 11-04-12:

Οταν λές μεγάλη βαρηκοία τι ποσοστό? Ποιό είναι το χρονικό διάστημα που φοράς ακουστικά? και ποιά η τεχνολογία τους?
καλησπέρα εχω ποσοστο απωλεια 70-75% και ποσοστο 25-30% ακοης.τελευταια που φοραω τωρα ειναι τα siemens αναλογικο και ψηφιακο τυπο δηλ. συνδιασμος των δυο τυπων.

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

O Scandal έγραψε στις 11:47, 01-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από Scandal
Γνωρίζει κανείς;

Παράθεση

Darkness

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Darkness
H Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.

H Darkness Για έγραψε στις 00:11, 03-09-12:

3 απλά πράγματα
α. ψάξε στο google
β. ρώτησε σε κατάστημα ακουστικών βαρηκοΐας
γ. εγώ θα ρωτούσα και σε σχολείο βαρήκοων παιδιών που έχουμε ακόμη και δω

Πάντως είναι δύσκολο λίγο, νομίζω. Το κάθε ακουστικό δεν ρυθμίζεται ανάλογα με το πρόβλημα; Αυτό μπορεί να ξανά ρυθμιστεί αλλιώς στην πορεία; Αν ναι τότε γιατί να μη θέλει κάποιος να αγοράσει ακουστικό ελάχιστα μεταχειρισμένο και λογικά σε πολύ χαμηλότερη τιμή;
Ψάξτο. Πιστεύω γίνεται.

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

O Scandal έγραψε στις 10:24, 09-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από Darkness
3 απλά πράγματα
α. ψάξε στο google
β. ρώτησε σε κατάστημα ακουστικών βαρηκοΐας
γ. εγώ θα ρωτούσα και σε σχολείο βαρήκοων παιδιών που έχουμε ακόμη και δω

Πάντως είναι δύσκολο λίγο, νομίζω. Το κάθε ακουστικό δεν ρυθμίζεται ανάλογα με το πρόβλημα; Αυτό μπορεί να ξανά ρυθμιστεί αλλιώς στην πορεία; Αν ναι τότε γιατί να μη θέλει κάποιος να αγοράσει ακουστικό ελάχιστα μεταχειρισμένο και λογικά σε πολύ χαμηλότερη τιμή;
Ψάξτο. Πιστεύω γίνεται.
Επικοινώνησα με το κατάστημα που το αγόρασα και μου είπαν ότι μπορούν να το μετατρέψουν για άλλον χρήστη!

Παράθεση

Gorgetta

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Gorgetta
H Gorgetta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Gorgetta έγραψε στις 20:06, 08-01-13:

Καλησπέρα κ απο μένα!
Εχω διαβασει ολα τα προηγούμενα posts αλλά δεν κατάφερα να καταλήξω κάπου, μάλλον επειδη τωρα έχω ξεκινήσει το ψάξιμο. Θα ήθελα την βοήθεια σας κ την γνώμη σας. Λοιπόν ειμαι 28 ετών και αποφάσισα να βάλω τουλάχιστον ένα ακουστικό μια κ η κατάσταση μου πλέον με ενοχλεί κ μαζι με μένα φαντάζομαι κ τους γύρω μου. Εχω θέμα και στα 2 αυτιά με μικρή διαφορά μεταξύ τους. Ακούω περίπου κατα 50-55%. Επέμβαση δεν παίρνει γιατί το πρόβλημα είναι σε κάποιο νεύρο οποτε η μόνη λύση είναι το ακουστικό.
Είμαι στο ψαξιμο αυτή την περίοδο για το ποιά εταιρεία είναι η καλύτερη κλπ. Ο γιατρός που συνεργάζομαι μου συνέστησε τα ακουστικά Starkey και θα ήθελα την γνώμη σας? Επίσης λόγω ηλικίας θα ήθελα κάτι που να μην φαίνεται κ αναρωτιέμαι αν το τόσο μικρό μέγεθος θα κάνει 'δουλειά' ??? Τέλος θα ήθελα να μου πέιτε περίπου το κόστος για ένα καλό nano CIC ακουστικό.....και γενικά κάθε συμβουλή θα μου φανεί πολύ χρήσιμη!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Παράθεση

Gorgetta

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Gorgetta
H Gorgetta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Gorgetta έγραψε στις 20:29, 08-01-13:

Μια επιπλεόν ερώτηση....γνωρίζει κανεις αν πέρα απο τον ΕΟΠΥ που καλύπτει ένα μικρό ποσό, υπάρχει συμμετοχή και των ιδιωτικών ασφαλειών??
ευχαριστώ και πάλι!

Παράθεση

e-vk

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη e-vk
Ο e-vk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O e-vk έγραψε στις 09:56, 23-02-13:

Gorgetta, εχουν περασει μερες απο τοτε που "ανεβασες" τις ερωτησεις σου και πιθανως να εχεις καταληξει ή θα γνωριζεις ηδη αυτα που θα αναφερω..

...Το "νεαρον της ηλικιας" πρεπει να σε οδηγησει να σκεφτεις σοβαρα την εφαρμογη δυο και οχι μιας συσκευης καθως τα απτα αποτελεσματα μια διπλης εφαρμογης ειναι απαραιτητα τοσο για την εντονη καθημερινη δραστηριοτητα που εχουμε σε αυτες τις ηλικιες οσο γενικοτερα για την συλλογη πληροφοριων και παραστασεων που διαμορφωνουν τον χαρακτηρα και την εμπειρια ώστε να ανταπεξελθουμε στην πορεια ζωης. Σε αυτη τη διαδικασια πιστευω δεν πρεπει να υπολοιπετε καμια αισθηση.

Η Starkey ειναι μαζι με τις Oticon, Resound, Phonak, Siemens, Widex στην πρωτη 6αδα των μεγαλυτερων εταιρειων στον κοσμο.
Ομως, από τα ιδιατερως σημαντικα κατα την αποφαση : ποιο ακουστικο και απο πού, είναι η εμπιστοσυνη που θα αισθανθεις, που θα νιωσεις για την/τον ακοοπροσθετιστη σχετικα με την γνωση της εργασιας του και με την διαθεση που θα επιδειξει για μελλοντικη εξυπηρετηση, όχι με την κλασσικη σχεδον παγωμενη αγγλικη ορολογια after-sale service, αλλα μια σχεση ζεστη, οικεια, σχεδον "κουμπαριας", ωστε να εισαι σιγουρη οτι θα αντιμετωπιστει καθε τεχνικο ή αλλο προβλημα που θα προκύψει. (Να'σαι βεβαιη, οποιο ακουστικο και να παρεις, θα προκύψει).

Μη σε ανυσηχει το μεγεθος της συσκευης, ουτε για την λειτουργικη αποδοση αλλα ουτε και την αισθητικη, γιατι η απωλεια που αναφερεις μπορει να αντιμετωπιστει με αρκετα διακριτικες συσκευες.

Σαφως το "Οκονομικο" καθοριζει τις ενεργειες και την πορεια που ακολουθουμε στη ζωη. Η απωλεια της ακοης που εχεις εξυπηρετηται ικανοποιητικα σε ενα οικονομικο ευρος 1.200-1.500€ /τεμ.
Αν σκεφτεις καλα τα πιο πανω, θα αντιληφθεις οτι το "ακριβον της τιμης" (για να κλεισουμε οπως αρχισαμε) πρέπει να παιξει μικρο ρολο στην αποφαση σου.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

firiki

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη firiki
H firiki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H firiki έγραψε στις 17:37, 13-11-13:

Γεια σας παιδια ! Εχω προβλημα ακοης μαλλον κληρονομικο και προσφατα παραγγειλα κατι μικροσκοπικα ακουστικα βαρηκοιιας unitron quantum 12 και ανυπομονω να τα φορεσω να δω πως ειναι...Αυτο που με προβληματιζει ειναι πως θα μπορω να μιλαω στο κινητο..πρεπει να βγαζω το ενα απο τα δυο καθε φορα που χτυπαει το τηλ? Μου ειπε ο ακουοπροσθετης οτι μπορει να χρησιμοποιηθει και ως bluetooth που θα ακουγεται και απο τα δυο αυτια...αλλα πως λειτουργει αυτο με το κινητο θα πρεπει να εγκαταστησει καποιο προγραμμα; θα μπορω να το κανω μονο απο το δικο μου κινητο; δεν μπορω να μιλαω απο αλλη συσκευη κανονικα να το βαζω απλα στο αφτι μου? λυστε μου την απορια... ευχαριστω εκ των προτερων!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

ανδρονικη27

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ανδρονικη27
H ανδρονικη27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H ανδρονικη27 έγραψε στις 12:18, 11-12-13:

[B]καλημερα σας εψαχνα καιρο ενα τετοιο θεμα συζητησης καθως απο μικρη φοραω ακουστικα βαρηκοιας....εχω δοκιμασει καποια και τωρα ειναι καιρος να αλλαξω ακουστικα,. το θεμα μου ειναι οτι ο υπευθυνος, για να μη τον βρισω ,που μου πουλησε τα ακουστικα ειναι ανευθυνος μολις πηρε τα χρηματα εξαφανιστηκε και μονο οι 2 υπαλληλοι του με βοηθησαν στο διαστημα των 4 χρόνων και εμφανιστηκε μετα απο 4 χρονια για να μ πει οτι πρεπςι να παρω καινουρια...φυσικα του ειπα οτι δεν ενδιαφερομαι να δωσω χρηματα σε εναν τυπο που μονο τα χρηματα τον ενδιαφερουν και οχι οι πελατες του....οπως καταλαβαινετε ειμαι τωρα σε θεση αναζητησης του καλυτερου ακουστικου αλλα και αξιοπρεπους πωλητη.....αυτη τη στιγμη φοραω της εταιρειας oticon...αν καποιος γνωριζει απο ακουστικα και ποια εταιρεια εχει τα καλυτερα θα με βοηθουσε πολυ....σας γνωστοποιω οτι εχω αρκετη βαρηκοια....επομενως μη μ προτεινετε αυτα που διαφημιζουν στην τηλεοραση σας,,,,!!!!

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

O Scandal έγραψε στις 18:23, 25-03-14:

Γνωρίζει κανείς πως μπορώ να συνδέσω το ακουστικό βαρηκοίας μου με τον υπολογιστή (πχ μέσω USB) ώστε να παίξω με τις ρυθμίσεις του; Με τη συσκευασία δεν έλαβα κάποιο καλώδιο και δε θέλω να τρέχω συνέχεια στο κατάστημα που το αγόρασα (βασικά θέλω να κάνω διάφορες δοκιμές μήπως καταφέρω και το συνηθίσω).
Το ακουστικό μου είναι Beltone Reach 25. Ψάχνω στο google αλλά δε βρίσκω κάτι.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Ακουστικά για DJ - Από petros7
      Το θέμα έχει λάβει 0 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Hardware.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 13-01-13 στις 15:19.
    • Ακουστικά (Όχι ψείρες) - Από Eruyomo
      Το θέμα έχει λάβει 9 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Φορητές συσκευές.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 03-06-09 στις 19:32.
    • Ποιοτικά ακουστικά - Από iJohnnyCash
      Το θέμα έχει λάβει 2 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Τεχνολογία.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 30-11-06 στις 22:39.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους