Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,860 μηνύματα σε 74,636 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Βιβλία που μου άλλαξαν την ζωή

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 09:28, 09-03-07:

Έχετε διαβάσει ποτέ κάποιο βιβλίο το οποίο να σας επηρρεάσει τόσο πολύ ώστε να αναθεωρήσετε τα πιστεύω σας, τον τρόπο σκέψης ή τον τρόπο που αντιμετωπίζετε τις καταστάσεις της ζωης?
Εδώ θα ήθελα να γράφουμε ποια είναι τα βιβλία που πιστεύουμε ότι ανήκουν στην «απαραίτητη βιβλιογραφία» για τον καθένας μας.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roumana : 09-03-07 στις 11:14.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 09:38, 09-03-07:

Ένα από τα βιβλία που παίξανε σημαντικό ρόλο στον τρόπο σκέψης μου ήταν το "Αλχημιστή" του Πάουλο Κοέλο

"Το μυστικό βρίσκεται εδώ,
στο παρόν.
Αν παρατηρήσεις το παρόν μπορείς
ακόμη και να το βελτιώσεις.
Αν βελτιώσεις το παρόν,
επιδιορθώνεις το μέλλον..."

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roumana : 09-04-08 στις 15:28.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 11:31, 09-03-07:

Νομίζω ότι σχεδόν όλα τα βιβλία που διάβαζα μέχρι και την εφηβεία μου με επηρέαζαν τρομερά.Ήταν η ηλικία τέτοια που μάλλον ήταν αναπόφευκτο.
Αν μπορούσα να ξεχωρίσω ποια όχι μου άλλαξαν το σκεπτικό(αφού ήμουν ακόμη σε στάδιο διαμόρφωσης) αλλά ποια μπορώ να θυμηθώ πιο έντονα,αυτό σημαίνει πως θα συμπεριλάβω και βιβλία που διάβασα πολύυυυ μικρή δλδ και παραμύθια(είπε κανείς πως αυτά δεν επηρεάζουν τον τρόπο σκέψης μας;):

Ο μυστικός κήπος-παιδικό διήγημα (δεν θυμάμαι τον συγγραφέα)
Ο σκληρόκαρδος γίγαντας-Όσκαρ Ουάιλντ (απίστευτο παραμύθι ακόμη και τώρα κλαίω)
Αθανασία-Μίλαν Κούντερα
αλλά ποτέ κανένας συγγραφέας δεν με επηρέασε τόσο (ξέρω είναι κλισέ αλλά δεν με νοιάζει) όσο ο Νίκος Καζαντζάκης, σαν σύνολο έργου δεν μπορώ να ξεχωρίσω βιβλίο.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 11:35, 09-03-07:

Ολά τα βιβλία του Paulo Coehlo που με έκαναν να πιστέψω πως ότι επιθυμήσω μπορώ να το καταφέρω, και το ¨Να ζεις, να αγαπάς και να μαθαίνεις" του Μπουσκάλια που με έκανε να ζω την κάθε στιγμή σαν να είναι η τελευταία.

Παράθεση

~ΜΑΡΙΛΕΝΑ~

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ~ΜΑΡΙΛΕΝΑ~
H ~ΜΑΡΙΛΕΝΑ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H ~ΜΑΡΙΛΕΝΑ~ έγραψε στις 14:28, 13-03-07:

ο γλαρος Ιωναθαν

και το

"να ζεις να αγαπας και να μαθαινεις"του Λεο Μπουσκαλια [αν και δεν ειναι μυθιστορημα ειναι συγκλονιστηκο και σου μαθαινει παραγματα για τη ζωη...]

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Angie_Ann

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Angie_Ann
H Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 628 μηνύματα.

H Angie_Ann έγραψε στις 14:38, 13-03-07:

Όντως και εμένα με επηρρέασε αυτό το βιβλίο.
Επίσης με επηρρέασε αρκετά η Lisa Alther και ειδικά το βιβλίο της Kinflicks (συγγώμη δεν ξέρω ελληνικούς τίτλους) που με έκανε να δω τα πράγματα με άλλο μάτι και άλλαξε τις απόψεις μου για κάποια θέματα. Μάλιστα, τυχαίνει να θυμάμαι κομμάτια του βιβλίου αυτού τις πιο περίεργες στιγμές.

Παράθεση

~ΜΑΡΙΛΕΝΑ~

Νεοφερμένος

H ~ΜΑΡΙΛΕΝΑ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H ~ΜΑΡΙΛΕΝΑ~ έγραψε στις 14:48, 13-03-07:

α, και το "ΣΥΣΑΧΘΕΙΑ" της Ευας Ομηρολη. οχι τοσο ως θεμα αλλα καποιες φρασεις, παραγραφοι, ακομα και σελιδες με εκαναν να συνειδητοποιησω αρκετα πραγματα για τη ζωη μου

Παράθεση

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Ειλικρινής
Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 484 μηνύματα.

O Ειλικρινής έγραψε στις 14:51, 13-03-07:

Όσοι ζωντανοί-Δραγούμης
Μέγας Ανατολικός-Εμπειρίκος
Γκέμμα-Λιαντίνης

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 15:15, 13-03-07:

Πολλά με έχουν επηρρεάσει με τον ένα τρόπο ή τον άλλο.

Ένα που διάβασα σε τρυφερή ηλικία και μου άλλαξε την άποψη για τον πόλεμο είναι το "Johnny Got His Gun" του Ντάλτον Τράμπο. Αρκετά δυνατό.

Ίσως δεν χάνουμε αν πω και το στόρι λίγο, ειδικά όσοι διαβάζουν Κοέλιου και Μπουσκάλια (καλά αυτός δεν αυτοκτόνησε; ) ίσως δουν τα πραγματα από μια άλλη οπτική.

Λοιπόν. Ο Τζόνι ξυπνάει αργά με ανάμνησεις από τον θάνατο του πατέρα του. Από τότε, άφησε τη δουλειά του σε ένα φουρνάρικο και κατετάγη στον αμερικανικό στρατό για να πολεμήσει στον Ά ππ. Όλα οκ μέχρι εδώ.

Καθώς ξυπνάει μέσα στους πόνους, ανακαλύπτει πως δεν μπορεί να κουνήσει τα μάτια του - γιατί δεν τα έχει πια. Ούτε μπορεί να ακούσει. Προσπαθεί να κουνήσει τα χέρια του - αλλά δεν υπάρχει τίποτα από τον ώμο και κάτω. Προσπαθεί να σηκωθεί όρθιος - αλλά δεν έχει πόδια να σταθεί.
Ανοίγει λοιπόν το στόμα για να ουρλιαξει - αλλά δεν έχει ούτε γλώσσα ούτε σαγώνι.

Καταλαβαίνει πως βρίσκεται σε νοσοκομείο από το μαλακό κρεββάτι και τα σεντόνια. Μέσα στην αγωνία του να επικοινωνήσει, να δείξει πως είναι ακόμα άνθρωπος και όχι ένα κομμάτι σάρκες με επίδεσμους, αρχίζει να χτυπάει στο κορμό του στο κρεββάτι σε κώδικα Μορς. Εννέα χτυπήματα, τα τρία μεσαία πιο έντονα: SOS.

Έλα όμως που οι νοσοκόμες δεν καταλαβαίνουν. Και νομίζοντας ότι σπαρταράει από τους πόνους, του πατάνε ενέσεις μορφίνης για να μην αντιδρά.

Αυτή η ιστορία παραλληλίζεται με τα παθήματα του άνθρωπου-ελέφαντα (γεια σου μοναχέ με το γούστο σου). Και οι δύο είναι αμυδρά άνθρωπινες μορφές. Και οι δύο πασχίζουν να μιλήσουν, να ακουστούν, να ακούσουν. Να επικοινωνήσουν. Να νοιώσουν άνθρωποι. Ο ελέφαντας είχε να χρησιμοποιήσει την ασύγκριτη ευφυία του. Ο Τζόνι δεν είχε να χρησιμοποιήσει τίποτα ιδιαίτερο. Ήταν ένας απλός άνθρωπος από το πλήθος.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη crazyhelen
H crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,257 μηνύματα.

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 15:20, 13-03-07:

"Τα τέκνα του Πλοιάρχου Γκράντ" Ιούλιος Βερν (το πρωτο βιβλίο που διάβασα και το πρώτο βιβλίο που με έκανε να λατρέψω τη λογοτεχνία), "Με οικογένεια" του Έκτορ Μαλό (το συγκεκριμένο βιβλίο το έχω διαβάσει άπειρες φορές και ακόμα και σήμερα με κάνει να κλαίω) "Όταν ο Ήλιος" της Ζωρς Σαρρή (μετά από αυτό, διάβασα όλα τα βιβλία της Σαρρή).

Παράθεση

bisbirikos

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη bisbirikos
Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Μουσικός . Έχει γράψει 680 μηνύματα.

O bisbirikos έγραψε στις 15:37, 13-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
μου άλλαξε την άποψη για τον πόλεμο είναι το "Johnny Got His Gun" του Ντάλτον Τράμπο.

Ειδα και την ταινια και ηταν ενας απο τους σοβαρους λογους που αποφασισα να μην παω φανταρος.

Αλλα βιβλια:
"Ακου, ανθρωπακο" του Β.Ραιχ (κι απο τοτε πολλα του Ραιχ)
"Πνευματικη Ψυχολογια" Τ.Μπεννετ
"Η μεταφυσικη του φυλου" Τ.Εβολα

Παράθεση

travel_lover

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη travel_lover
H travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 528 μηνύματα.

H travel_lover έγραψε στις 16:29, 13-03-07:

"γλάρος Ιωννάθαν" με σημάδεψε όχι απλώς με επηρρέασε...
"αλχιμηστής" παόλο κοέλιο απλά ανεπανάληπτος!

Παράθεση

~ΜΑΡΙΛΕΝΑ~

Νεοφερμένος

H ~ΜΑΡΙΛΕΝΑ~ έγραψε στις 20:48, 13-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από Ειλικρινής
Μέγας Ανατολικός;;;
δεν το εχω διαβασει αλλα μου εχουν πει καποια πραγματα για το περιεχομενο του...πως ειναι λίγο ... χμ, ακαταληλο να το πω?
πως μπορει αυτο να σου.. άλλαξε τη ζωή??

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 21:04, 13-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από travel_lover
"γλάρος Ιωννάθαν" με σημάδεψε όχι απλώς με επηρρέασε...
"αλχιμηστής" παόλο κοέλιο απλά ανεπανάληπτος!
σε αυτά τα δύο συμπληρώνω και τον μικρό πρίγκηπα και αυτά είναι για μένα τα 3 βιβλία που μου άλλαξαν πραγματικά τη ζωή

Σε γενικές γραμμές... ο κανόνας και στα 3 είναι.. ακολούθα το όνειρο και κάντο στόχο σου...

Παράθεση

soydelsur

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη soydelsur
H soydelsur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.

H soydelsur έγραψε στις 21:18, 13-03-07:

Πες για το βιβλίο πες πες πες πες

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 23:04, 13-03-07:

Από Hermann Hesse το Ντεμιαν και από Stendhal το "Κόκκινο και το μαύρο". Εκπληκτικά και τα 2, ειδικά η ροή αλλά κυρίως τα μηνύματα που "μεταδίδουν" με αλλάξαν, και με αλλάξαν αρκετά

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 23:38, 13-03-07:

Ό,τι έχω διαβάσει από Λειβαδίτη, Ελύτη...

Η Αθανασία του Κούντερα...

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 00:30, 14-03-07:

Μερικά που αναφέρατε: "Ο Γλάρος Ιωνάθαν", "Ο Μικρός Πρίγκιπας".

Επίσης "Τα μπλουζ του έρωτα και του θανάτου" του Πάτρικ Νιτ, όσα έχω διαβάσει του Μαρκές και το "Νάρκισσος και Χρυσόστομος" του Έρμαν Έσσε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

evouli

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη evouli
H evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 761 μηνύματα.

H evouli έγραψε στις 10:53, 14-03-07:

λοιπον, αυτον τον γλαρο που λετε δεν τον ειχα καν υπ'οψιν μου αλλα επειδη ειδα οτι σε πολλους αρεσει το κατεβασα απ'το ιντερνετ και θα το διαβασω και θα ερθω να πω κι εγω τη γνωμη μου

Παράθεση

travel_lover

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη travel_lover
H travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 528 μηνύματα.

H travel_lover έγραψε στις 11:03, 14-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
σε αυτά τα δύο συμπληρώνω και τον μικρό πρίγκηπα και αυτά είναι για μένα τα 3 βιβλία που μου άλλαξαν πραγματικά τη ζωή

Σε γενικές γραμμές... ο κανόνας και στα 3 είναι.. ακολούθα το όνειρο και κάντο στόχο σου...
μπράβο κουεδίνι! κ έλεγα ότι κάτι είχα ξεχάσει...
ο μικρός πρίγκηπας ήταν το τρίτο!

Παράθεση

koz

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη koz
Ο koz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών και επαγγέλεται Μουσικός . Έχει γράψει 55 μηνύματα.

O koz έγραψε στις 13:00, 14-03-07:

Αριστούργημα! Ορίστε και ένα απόσπασμα:

"Πρεσβεύω και ισχυρίζομαι, αγαπητοί μου φίλοι, ότι η ελευθερία πρέπει να είναι καθολική, αλλά συγχρόνως πρεσβεύω και πιστεύω ότι πρέπει να έχη την αρχήν και την πληρότητά της εις τον έρωτα, διότι εκτός που αυτός είναι η υπέρτατη εκδήλωσις της Ζωής, είναι συγχρόνως και ο καλύτερος καλλίτερος εγγυητής εις την λυσιτελή επιδίωξιν πραγματοποιήσεως όλων των άλλων αλλαγών η μεταρρυθμίσεων των οποίων βεβαίως έχει ανάγκην απόλυτον η βλακωδώς όσο και κατά ανίερον τρόπον χειμαζομένη ανθροπότης.[…] εγώ ονειρεύομαι, και μπορώ να πω ότι εργάζομαι για έναν τελείως νέον πολιτισμόν, για έναν καινούργιο κόσμο".

Είναι ένα απόσπασμα που πιστεύω ότι είναι χαρακτηριστικό για ολόκληρο το έργο του μεγάλου σουρεαλιστή. Όλα του τα βιβλία του με έχουν επηρεάσει

Παράθεση

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Ειλικρινής
Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 484 μηνύματα.

O Ειλικρινής έγραψε στις 13:05, 14-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από koz
Αριστούργημα! Ορίστε και ένα απόσπασμα:

"Πρεσβεύω και ισχυρίζομαι, αγαπητοί μου φίλοι, ότι η ελευθερία πρέπει να είναι καθολική, αλλά συγχρόνως πρεσβεύω και πιστεύω ότι πρέπει να έχη την αρχήν και την πληρότητά της εις τον έρωτα, διότι εκτός που αυτός είναι η υπέρτατη εκδήλωσις της Ζωής, είναι συγχρόνως και ο καλύτερος καλλίτερος εγγυητής εις την λυσιτελή επιδίωξιν πραγματοποιήσεως όλων των άλλων αλλαγών η μεταρρυθμίσεων των οποίων βεβαίως έχει ανάγκην απόλυτον η βλακωδώς όσο και κατά ανίερον τρόπον χειμαζομένη ανθροπότης.[…] εγώ ονειρεύομαι, και μπορώ να πω ότι εργάζομαι για έναν τελείως νέον πολιτισμόν, για έναν καινούργιο κόσμο".

Είναι ένα απόσπασμα που πιστεύω ότι είναι χαρακτηριστικό για ολόκληρο το έργο του μεγάλου σουρεαλιστή. Όλα του τα βιβλία του με έχουν επηρεάσει
25 μήνες...κι ακόμα νοιώθω πως δεν το διάβασα...δεν το έχω χορτάσει...

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 13:29, 14-03-07:

Eμίλ Σιοράν ''Εγκόλπιο ανασκολοπισμού''. Ρουμάνος φιλόσοφος που έζησε στο Παρίσι. τον θεωρώ πολύ ρεαλιστή αν και γίνεται κυνικός και χρησιμοποιεί σκληρό λόγο έγραψε και είπε μεγάλες αλήθειες. Γνώρισα το έργο του την εποχή που ξύπνησα απότομα από τις αυταπάτες μου για την ζωή, καμμιά δεκαριά χρονια πριν.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DrStrangelove : 14-03-07 στις 13:39.
Παράθεση

soydelsur

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη soydelsur
H soydelsur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.

H soydelsur έγραψε στις 13:35, 14-03-07:

Τα μαύρα φεγγάρια του έρωτα-Πασκάλ Μπρυκνέρ
και άλλα δοκίμια του Μπρυκνέρ (Νέα ερωτική αναρχία, ο πειρασμός της αθωότητας)
Όλες οι απαντήσεις για τον έρωτα
Και ο Κούντερα βέβαια καλά μας τα είπε :

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 13:44, 14-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Eμίλ Σιοράν ''Εγκόλπιο ανασκολοπισμού''.
Χαρακτηριστικό της όπερας του Emil Cioran είναι η σκέψη πως η ιδέα της αυτοκτονίας μπορεί να βοηθήσει στο να συνεχίζεις να ζεις .

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 13:59, 14-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από roumana
Χαρακτηριστικό της όπερας του Emil Cioran είναι η σκέψη πως η ιδέα της αυτοκτονίας μπορεί να βοηθήσει στο να συνεχίζεις να ζεις .
Γράφει : Μια μόνο μέθοδος υπάρχει γιανα υπερνικήσουμε την λαχτάρα του θανάτου : να ζήσουμε μέχρις εσχάτων, να γευτούμε όλες τις τέρψεις, όλες τις φρικιάσεις, να της παραδοθούμε.

Παράθεση

bisbirikos

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη bisbirikos
Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Μουσικός . Έχει γράψει 680 μηνύματα.

O bisbirikos έγραψε στις 23:47, 31-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Γράφει : Μια μόνο μέθοδος υπάρχει γιανα υπερνικήσουμε την λαχτάρα του θανάτου : να ζήσουμε μέχρις εσχάτων, να γευτούμε όλες τις τέρψεις, όλες τις φρικιάσεις, να της παραδοθούμε.
Υπαρχει κι αλλη:
Να μην εχουμε συνειδηση του θανατου.

Μου φαινεται οτι το να προσπαθεις να ζεις εντονα για να ξεχασεις/απαλλαγεις/αποφυγεις κτλ το θανατο, μπορει στην αρχη να λειτουργησει αλλα στο τελος θα σε υπερνικησει ο φοβος του θανατου. Γι'αυτο προτεινω το παραπανω...

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 14:57, 02-06-07:

TRAVELLERS ATLAS.

κανενα αλλο δε μου αλλαξε τη ζωη!

Παράθεση

avenger... (...)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη avenger...
H ... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 32 μηνύματα.

H avenger... έγραψε στις 13:44, 07-06-07:

Δεν μπορώ να πω ότι μου άλλαξε τη ζωή, αλλά με εντυπωσίασε πολύ το "Βαμμένα κόκκινα μαλλιά" του Κώστα Μουρσελά.

Παράθεση

χριστίνα2903

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη χριστίνα2903
H χριστίνα2903 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H χριστίνα2903 έγραψε στις 20:25, 07-06-07:

Καλά τα είπατε,ωραίο βιβλίο για παραμύθι ο μικρός πρίγκιπας(αν και εγώ δεν το θεωρώ παραμύθι)...επίσης καταπληκτικό το βιβλίο "το όνειρο ενός γελοίου" του Ντοστογιέφσκι. Στάση ζωής και απαραίτητη αν θέλουμε το έργο αυτής της σελίδας να βγει απότο κυβερνοχώρο.

Παράθεση

The Stand (Dr Gregory House)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη The Stand
Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 487 μηνύματα.

O The Stand έγραψε στις 15:36, 10-06-07:

Ίμρε Κέρτες - Αστυνομική ιστορία.
Ίμρε Κέρτες - Εγώ,ένας άλλος

ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ.Άξιος νομπελίστας ο Κέρτες

Παράθεση

~ΜΑΡΙΛΕΝΑ~

Νεοφερμένος

H ~ΜΑΡΙΛΕΝΑ~ έγραψε στις 23:33, 02-11-07:

Γ. Σεφέρης Μέρες Α'

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 00:17, 05-11-07:

πειτε κανενα ακομα ρε παιδια, μιας και με εχει πιασει μανια βιβλιοφαγιας τωρα...
νταξ, καλοι οι ατλαντες, αλλα τιποτα σε ντικενς...?
Btw, ο ιωναθαν και ο πριγκηπας δεν ειναι καθολου απο τα αγαπημενα μου...
ο ιωναθαν με αγχωνε, βρηκα καποια κοινα μαζι του αλλα το βασικο συναισθημα που μου προκαλουσε ηταν αγχος..
και ο πριγκηπας, καργα μελαγχολια... παιζει και να μην τον ειχα τελειωσει.

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 03:48, 15-11-07:

"Πρακτικός Οδηγός για το ΛΟΤΤΟ" - ΟΠΑΠ.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 13:34, 15-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
"Πρακτικός Οδηγός για το ΛΟΤΤΟ" - ΟΠΑΠ.

Παλι ψεματα λες στον κοσμο????!!!

Παράθεση

drteddy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη drteddy
Ο drteddy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 99 μηνύματα.

O drteddy έγραψε στις 23:40, 11-12-07:

Μου άλλαξε τη ζωή; Όχι... Αλλά "Η Μεγάλη Χίμαιρα" του Καραγάτση μου έμαθε να μη κυνηγάω ουτοπίες....

Παράθεση

Molka

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Molka
H Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 386 μηνύματα.

H Molka έγραψε στις 18:54, 12-12-07:

Ο Καπετάν Μιχάλης του Καζαντζάκη.

Παράθεση

Sarah_Fest (Κατερίνα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Sarah_Fest
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 28 μηνύματα.

H Sarah_Fest έγραψε στις 19:26, 12-12-07:

Μπορεί να ακούγεται αφελές αλλά τα βιβλία που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ με σημάδεψαν, με άλλαξαν ως άνθρωπο, πέρασαν μέσα μου ιδέες και στάσεις ζωής, είναι όλα παιδικά! Βιβλία που διάβασα από τα 8 ως τα 12 μου χρόνια!
Συγκεκριμένα δυο της Πηνελόπης Δέλτα, το "παραμύθι χωρίς όνομα" και τα "μυστικά του βάλτου", καθώς και τα βιβλία του Ιουλίου Βερν, των οποίων ο κατάλογος είναι τόσο μεγάλος που δεν έχει νόημα να τον παραθέσω.
Όσα βιβλία και αν διάβασα μετέπειτα (και έχω διαβάσει αρκετές εκατοντάδες) μπορεί να με έχουν ψυχαγωγήσει ή συγκινήσει, να με έχουν προβληματίσει, να μου άνοιξαν νέους δρόμους σκέψης, αλλά όλα αυτά μέσα από μια συνειδητή εσωτερική μου διεργασία. Θα έλεγα πως εγώ επέλεξα στοιχεία από αυτά για να τα προσθέσω στο χαρακτήρα μου, στις απόψεις μου και στην προσωπικότητά μου. Και με αυτή την έννοια δεν μπορώ να πω πως μου άλλαξαν τη ζωή.

Παράθεση

Iduna

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Iduna
H Iduna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 114 μηνύματα.

H Iduna (Κάντε κλικ εδώ για να γράψετε ένα προσωπικό μήνυμα) έγραψε στις 02:19, 27-12-07:

O Ξενος - Αλμπερ Καμυ

Ειδα τα πραγματα που υπαρχουν στο υποσεινηδητο μου και τρελαθηκα. Τον ειχα λατρεψει απο την Πτωση (τα πηγα με λαθος σειρα, ξερω) αλλα ο Ξενος με τρελανε. Εκτος του οτι δεν κοιμομουν μια βδομαδα, κοντεψα να πεσω σε καταθλιψη. Με πιασαν τα υπαρξιακα μου. Ε, τελικα εβαλα σε σειρα τα πραγματα γυρω απο το παραλογο (στο οποιο αναφερεται ο Καμυ στον Ξενο, την Πανουκλα και την Πτωση), ειδα τα πραγματα πιο αναλυτικα και καθαρα και ησυχασα. Αλλα με τρελανε κι ακομα εχει τις επιπτωσεις του (κρισεις κτλ).

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nininaou (Ρηνούλα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nininaou
H Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 635 μηνύματα.

H Nininaou μουντζούρωσε και έγραψε στις 22:36, 09-03-08:

Ένα βιβλίο που με σημέδεψε είναι η Αστραδενή. Βρήκα πολλά κοινά με την ηρωίδα και όταν το διάβασα ήμουν αρκετά μικρή ώστε να επηρεαστώ. Θαυμάσιο...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Klaus

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Klaus
Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 535 μηνύματα.

O Klaus έγραψε στις 22:39, 09-03-08:

El Sid Απλά απίστευτο!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 00:54, 10-03-08:

Η ασθένεια του Σαξ, του Βενγκλέρ
Ο καπετάνιος των ωκεανών, του Σαρνέυ
Ενα θάυμα κάθε αρχή την κατοικεί, του Εσσε

Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εδάδ
H Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 00:57, 10-03-08:

O Γλάρος Ιωνάθαν

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Chimera

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Chimera
H Chimera αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 256 μηνύματα.

H Chimera In the deathcar έγραψε στις 03:55, 10-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από drteddy
Μου άλλαξε τη ζωή; Όχι... Αλλά "Η Μεγάλη Χίμαιρα" του Καραγάτση μου έμαθε να μη κυνηγάω ουτοπίες....

Αυτά τα δύο αλλά και ο Γιούγκερμαν του Καραγάτση (μεγάλη αδυναμία).

Παράθεση

invalid (δεν είναι συνδεδεμένη)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη invalid
H δεν είναι συνδεδεμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 247 μηνύματα.

H invalid αντ έγραψε στις 04:34, 10-03-08:

H Bαρκάρισσα της Χίμαιρας, της Αλκυόνης Παπαδάκη

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 10:54, 10-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από invalid
H Bαρκάρισσα της Χίμαιρας, της Αλκυόνης Παπαδάκη
Περί τίνος πρόκειται;

Παράθεση

ελπιδα

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ελπιδα
H ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 28 μηνύματα.

H ελπιδα έγραψε στις 19:58, 10-03-08:

παλιοτερα: Σαρη, Ζεη, Ντικενς, Βερν, Κοντολεων
τωρα: Χατζηρηγα Αναστασια, Paul Davies, Γερμανος, Ακριτα
Δεν ξεχωριζω καποιο απ τα βιβλια τους γιατι ολα ειναι φοβερα.
αντιπροτεινω: το ημερολογιο μιας λολιτας (γυναικα συγγραφεας). αποκρουστικοτατο..
ερωτηση: γιατι εχουν ολοι τρελαθει με τον γλαρο ιωναθαν (για μενα ηταν βαρετο)
και τον μικρο πριγκιπα (πιο πολλα δεν μαθαινεις απο τη σταχτοπουτα );;!!
βεβαια θα μου πειτε διαφορετικοι ανθρωποι, διαφορετικα γουστα... δεκτο!

Παράθεση

Hipparchos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Hipparchos
Ο Hipparchos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O Hipparchos έγραψε στις 11:56, 09-04-08:

- Οι Άθλιοι, σε σοβαρή έκδοση όμως, όχι συντετμημένη εννοώ, έχει απίστευτα νοήματα
- Το άξιον εστί, για το οποίο δανείζομαι το Σωκρατικό: Αυτά που κατάλαβα ήταν συγκλονιστικά, υποψιάζομαι όμως ότι όσα δεν κατάλαβα είναι ακόμα σημαντικότερα

Υπάρχουν βεβαίως και άλλα που με έχουν αγγίξει πολύ, αλλά ξεχωρίζουν αυτά τα δύο

Παράθεση

Hipparchos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Hipparchos
Ο Hipparchos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O Hipparchos έγραψε στις 11:57, 09-04-08:

Ο μικρός πρίγκηπας δεν είναι παιδικό εκτός κι αν θεωρείς ότι η φράση : "Πρέπει να ανεχόμαστε δυο-τρεις κάμπιες αν θέλουμε φιλία με τις πεταλούδες" είναι παιδική

Παράθεση

T_Chameleon

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη T_Chameleon
Ο T_Chameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 224 μηνύματα.

O T_Chameleon έγραψε στις 13:25, 09-04-08:

ναϊτες ιπποτες ( Και πολλά που εμπεριέχονται στον μεσαίωνα δισκοπότηρο τακτικές επιθέσεων κτλ)... 7 μέρες ως την αιωνιότητα… Φαίδων η περί ψυχής…Απολογία Σωκράτους…Το πορτρέτο του dorian grey… Tο εγχειρίδιο του πολεμιστή του φωτός..

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους