Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,080 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,724 μηνύματα σε 74,628 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Λουλούδια, δέντρα, μικρές καλλιέργειες κηπευτικών

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici
H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 20:54, 20-05-10:

Δεν ξέρω αν υπάρχει τέτοιο θέμα αλλά δεν θα ήταν ωραίο, να μοιραζόμασταν την αγάπη μας και την όποια γνώση έχουμε γύρω από φυτά, δέντρα ή μικρές καλλιέργειες κηπευτικών και ζαρζαβατικών...

να μοιραστούμε εμπειρίες και φωτογραφίες γύρω από δικά μας φυτά ή καλλιέργειες που κατα καιρούς επιχειρήσαμε.....

Ας κάνω την αρχή λοιπόν επειδή όταν μαγειρεύω προτιμώ τα φρέσκα μυρωδικά καλλιεργώ σε μικρές γλάστρες δυόσμο, ρίγανη, ματζουράνα, βασιλικό πλατύφυλλο για pesto, ακόμη και αρμπαρόριζα που είναι ότι πρέπει για γλυκά του κουταλιού......

Επίσης έχω μεγάλη αδυναμία σε ορχιδέες του είδους φαλαινόψις [Phalaenopsis], σε αποχρώσεις του μωβ και του λευκού.....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 21:03, 20-05-10:

Εξαιρετικό θέμα και με ενδιαφέρει πολύ αφού σκέφτομαι κι εγώ να καλλιεργήσω στο μπαλκόνι μας μυρωδικά για το φαγητό αλλά και για τη άρωμά τους!

Πώς αποξηραίνεις τον βασιλικό για να τον χρησιμοποιήσεις στο φαγητό;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 21:05, 20-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από venividivici
Επίσης έχω μεγάλη αδυναμία σε ορχιδέες του είδους φαλαινόψις [Phalaenopsis], σε αποχρώσεις του μωβ και του λευκού.....
Αααααα, θελω φωτο !!!!
Επιβαλλεται!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 21:12, 20-05-10:

όταν θέλουμε να αποξηράνουμε βασιλικό ή δυόσμο, αφού τον κοψουμε και τον πλύνουμε καλά.......τον αφήσουμε να στεγνώσει καλά καλά αφήνοντας τον σε σουρωτήρι....

δύο λυσεις υπάρχουν... ή το κάνουμε ματσάκι και το κρεμάμε κοντά στο παράθυρο της κουζίνας ή τον σκορπάμε σε μικρό ταψάκι και τον αφήνουμε να ξεραθεί......

προσοχή πρέπει να έχει στεγνώσει πολύ καλά, αλλίως θα σαπίσει και δεν θα ξεραθεί.....

αφού ξεραθεί τον τρίβουμε με τα χέρια μας και τον φυλαμε σε κάποιο γυάλινο βαζακι.........

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 20-05-10 στις 21:24.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici έγραψε στις 21:59, 20-05-10:

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMAG0138.jpg
Εμφανίσεις:  415
Μέγεθος:  586,2 KB

Όνομα:  IMAG0031.jpg
Εμφανίσεις:  478
Μέγεθος:  750,3 KB

ας ξεκινήσω με την ορχιδέα μου και τον κίτρινο ιβίσκο μου........

ορχιδέα φαλαινοψις στα επόμενα επεισόδια..........

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 23:41, 20-05-10:

δύο λυσεις υπάρχουν... ή το κάνουμε ματσάκι και το κρεμάμε κοντά στο παράθυρο της κουζίνας ή τον σκορπάμε σε μικρό ταψάκι και τον αφήνουμε να ξεραθεί......

προσοχή πρέπει να έχει στεγνώσει πολύ καλά, αλλίως θα σαπίσει και δεν θα ξεραθεί.....
Εγώ το πλένω, το σκουπίζω ελάχιστα, και το βάζω στον ήλιο.

Έχω μια ορχιδέα phalaenopsis που δεν μου έβγαλε λουλούδι τώρα και δυο χρόνια. Τα φύλλα είναι οκ. Εσένα σου βγάζει πιο συχνά?

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Δεσμώτης

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Δεσμώτης
Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 3,564 μηνύματα.

O Δεσμώτης έγραψε στις 23:43, 20-05-10:

@vvv:

Επειδή σου αρέσουν οι περτικαλιές ()

μερικά τιπς:

- χρειάζεται πολλά και συχνά ποτίσματα τη θερινή περίοδο.
- η λίπανση να γίνεται με κοπριά κι ακόμη με φωσφορούχα, αζωτούχα και θειούχα λιπάσματα
- να προτιμάς εμβολιασμό σε πορτοκαλιά ή νερατζιά που προήλθε από σπόρο.

Για τον ιβίσκο:

- καλή αποστράγγιση αν είναι γλάστρας.
- ο συριακός (Hibiscus syriacus) έχει σχήμα διακλαδούμενο,
βγάζει άνθη από Ιούλιο ως Οκτώβριο με ποικίλα χρώματα από λευκό ως πορφυρό.

Ποικιλίες (ανάλογα τα χρώματα που θες): Ardens, ροζ βιολέ
και Cocleste μπλέ βαθύ.

Είδη θερμοκηπίου: Hibiscus rosa sinensis (ή τριαντάφυλλο της Κίνας)
πολύ διαδεδομένο, άνθη βαθύ κόκκινο από Ιούνιο Σεπτέμβριο
(η ποικιλία Cooper, φύλλωμα πράσινο ανακατεμένο με λευκό και βαθύ κόκκινο)

Και φωτό για νέες σπανιότατες ποικιλίες από Phalaenopsis

Αγαπώ (οπτικά) αυτές πιο πολύ:

15 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici έγραψε στις 00:28, 21-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από roumana

Έχω μια ορχιδέα phalaenopsis που δεν μου έβγαλε λουλούδι τώρα και δυο χρόνια. Τα φύλλα είναι οκ. Εσένα σου βγάζει πιο συχνά?
κάθε τρία χρόνια μου βγάζει.....
και η ορχιδέα που έχω στο μπαλκόνι και φαίνεται στη φωτό έκανε 6 χρόνια να βγάλει λουλούδια.... πάντως αν το κοτσάνι που πετάει τα λουλούδια της ορχιδέας ειδους φαλαινόψις δεν έχει ξεραθεί καλό είναι να μην το κόψεις... μόνο αν έχει ξεραθεί

http://www.ammerlaan-orchideeen.nl/n...id=Assortiment
πολύ χρήσιμη ιστοσελίδα για ορχιδέα φαλαινόψις

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Δεσμώτης

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 3,564 μηνύματα.

O Δεσμώτης έγραψε στις 04:43, 21-05-10:

http://www.ammerlaan-orchideeen.nl/n...id=Assortiment
πολύ χρήσιμη ιστοσελίδα για ορχιδέα φαλαινόψις
Αχ Νέδερλαντς

Μερικά πρόσθετα ινφοζ:

Οι ορχιδέες και οι μπρομέλιες (bromeliads) καθώς και ένα πολύ κοινό φυτό
η Sanseviera (κοινά η γλώσσα της πεθεράς) βγάζουν οξυγόνο τις νύχτες
σε αντίθεση με μερικά φυτά που απορροφούν τη νύχτα μικρή ποσότητα οξυγόνου.
Αυτό κάνει τις ορχιδέες ΙΔΑΝΙΚΕΣ για το υπνοδωμάτιο.

Επίσης τα μεγάλα φύλλα και το εναέριο ριζικό σύστημά της phalenopsis
έχουν ιδιαίτερα μεγάλη αντιρυπαντική δραστηριότητα.

Απαιτήσεις σε φως: Πλήρη σκιά. (έντονος ήλιος βλάπτει τα φύλλα και μειώνει την ανθοφορία)

Διάρκεια Ανθοφορίας: από δύο ως και 10 εβδομάδες ανάλογα το είδος
Άρωμα: όταν υπάρχει, μεθυστικό. Μερικά είδη είναι άοσμα (πχ Phalaenopsis honghenensis)

Πότισμα: περίπου 1 φορά την εβδομάδα, για όλη την διάρκεια του χρόνου,
εκτός από τον χειμώνα που αραιώνουμε το πότισμα, κάθε 10 μέρες περίπου,
καθώς το φυτό πρέπει να είναι νωπό αλλά όxι υγρό ούτε εντελώς στεγνό.

Η ανάπτυξη των ορχιδεών γίνεται προς τα επάνω από ένα σημείο.
Δηλαδή τα φυτά προσθέτουν νέα φύλλα και αναπτύσονται προς τα πάνω
χωρίς να κάνουν διακλαδώσεις.
Σπάνια οι ορχιδέες μπορεί να εμφανίζουν δεύτερο φυτό από το ίδιο ρίζωμα.

Οι Phalaenopsis είναι νεολατινικός όρος με ελληνική ρίζα.
Προέρχεται από τις λέξεις "Phalaena" (είδος νυχτοπεταλούδας)
και "όψις" γιατί το λουλούδι θυμίζει πολύ τις νυχτοπεταλούδες.

Και μιας και πιάσαμε τη φαλαίνοψη σε λίγο πιο αναλυτικό επίπεδο,
παρακάτω παραθέτω -για όποιον δεν βαριέται- ένα συνοπτικό αρθράκι για
την καλλιέργεια και παραγωγή της Φαλαίνοψης από δύο διδάκτορες του είδους.

Growing the Best Phalaenopsis

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici έγραψε στις 15:43, 21-05-10:

Όνομα:  IMAG0180.jpg
Εμφανίσεις:  110
Μέγεθος:  1,12 MB
ο δυόσμος μου

Όνομα:  IMAG0184.jpg
Εμφανίσεις:  149
Μέγεθος:  695,0 KB
ο βασιλικός μου

Όνομα:  IMAG0182.jpg
Εμφανίσεις:  262
Μέγεθος:  921,0 KB
η ματζουράνα μου

και η μία ορχιδεά μου φαλαινόψις
Συνημμένο Αρχείο 30146

Όνομα:  IMAG0181.jpg
Εμφανίσεις:  96
Μέγεθος:  646,9 KB

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 07-10-13 στις 18:41.
7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 16:43, 21-05-10:

Εγω συνεχεια προσπαθω για τριανταφυλλα αλλα ολο μαραινονται, φταιει το σημειο, εχει η πολυ αερα η πολυ ηλιο.
Μα καμμια τριανταφυλλια να μη μου κραταει!

Λατρευω ορχιδεες, δεν εχω. Θελω κι εγω ορχιδεες!!!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 18:54, 02-11-10:

Περνούν κατά καιρούς από τα χέρια μου κουκούτσια αβοκάντο τα οποία έχω προσπαθήσει πολλές φορές να "καλλιεργήσω" αλλά χωρίς αποτέλεσμα.
Έχω χρησιμοποιήσει φυσικά τη γνωστή μέθοδο:

Δεν περιμένω φυσικά να βγάλει καρπό, αλλά κάνει ωραία πρασινάδα και θα ήθελα να έχω ένα στο παράθυρο της κουζίνας μου!

Ξέρει κανείς να μου πει πώς θα καταφέρω;

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,202 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 20:42, 04-11-10:

Θα έλεγα να το βάλεις σε βαμβάκι, όπως κάναμε μικρά στο δημοτικό με τις φακές και τα φασόλια.
Τελικά, με λίγο ψάξιμο είδα πως κάποιοι το φυτεύουν στο χώμα.
Μπορείς να δεις εδώ.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici έγραψε στις 21:19, 04-11-10:

δες εδώ
http://www.gardening-guides.com/howto/how%20to%20grow%20avocado.php

Το αβοκάντο είναι αειθαλές δένδρο και φυτεύεται σε βάθος τουλάχιστον 1 m. Δεν έχει σημαντικές ασθένειες και δεν απαιτεί ιδιαίτερες καλλιεργητικές φροντίδες. Θέλει ένα εύφορο έδαφος, (εδάφη ελαφράς ή μέτριας σύστασης, δηλαδή αμμοχαλικώδη και όχι αργιλικά) με καλή αποστράγγιση και καλό αερισμό και να το λούζει το φώς.Το αβοκάντο μπορεί να πάρει μέχρι δέκα έτη για να ωριμάσει αρκετά και να δώσει καρπούς.

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici έγραψε στις 18:17, 21-05-11:

Κάθε φορά που γίνεται η έκθεση Λουλουδιών στη Κηφισιά και αμέσως μετά στην Πλατεία Κοτζιά εκεί γύρω στο Μάιο - Ιούνιο, κόσμος πηγαίνει και αγοράζει λουλούδια για να στολίσει το σπίτι του.....
Υπάρχουν όμως και τα μυρωδικά που όχι μόνο στολίζουν το σπίτι και τις βεράντες, αλλά νοστιμίζουν και το φαγητό......

Όνομα:  μυρωδικά.jpg
Εμφανίσεις:  851
Μέγεθος:  517,2 KB
μυρωδικά
βασιλικός μέντα ρίγανη

Όνομα:  βασιλικός.jpg
Εμφανίσεις:  844
Μέγεθος:  607,1 KB
βασιλικός
χειμερινός είναι αυτός που έχει μαύρο κορμό
αρωματικό ετήσιο, ποώδες φυτό
κατά μια άποψη το βασιλικό τον έφερε ο Μέγας Αλέξανδρος στην Ελλάδα μετά εκστρατεία του στην Ινδία.
ο βασιλικός είναι φυτό με μεγάλη βλαστητική ανάπτυξη γι αυτό έχει συνέχεια ανάγκη από λιπαντικά στοιχεία και υγρασία στο έδαφος, παρ όλο που αντέχει και σε πιο αντίξοες συνθήκες.
χρειάζεται ένα μέσης συστάσεως έδαφος, που πρέπει να είναι καλά λιπασμένο, κυρίως, σε ό,τι αφορά το κάλιο.
στα πολύ ελαφρά χώματα υποφέρει από έλλειψη υγρασίας, γι αυτό συνήθως είναι αρκετά βαρύ το γλαστράκι του βασιλικού όταν τον αγοράζετε.
ο βασιλικός θέλει πολύ ήλιο, για να αποκτήσει το γνωστό, χαρακτηριστικό του άρωμα (όσο περισσότερος ήλιος, τόσο πιο έντονο είναι το άρωμα).

Όνομα:  μέντα.jpg
Εμφανίσεις:  657
Μέγεθος:  652,7 KB
μέντα
είναι ποώδες αρωματικό φυτό
υπάρχουν τρία διαφορετικά είδη, η Μέντα η πιπερώδης (Mentha piperita), η πράσινη μέντα , κοινώς δυόσμος (Mentha viridis), η μέντα η πουλέγιος (Mentha pulegium), κοινή ονομασία φλισκούνι.
η μέντα χρειάζεται ήλιο για να αναπτυχθεί, αλλά αντέχει και σε μέρος που τη βλέπει λίγες ώρες την ημέρα ο ήλιος.

η μέντα πρέπει να ποτίζεται τακτικά γιατί είναι απαιτητική σε νερό.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 21-05-11 στις 18:35.
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,014 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 18:27, 21-05-11:

Σας παρουσιάζω τον ανθισμένο μου... κάκτο!
Οι φωτογραφίες είναι περσινές, φέτος όμως μου ξανά φούντωσε λουλούδια!

Όνομα:  cac1.jpg
Εμφανίσεις:  663
Μέγεθος:  683,5 KB

Όνομα:  cac2.jpg
Εμφανίσεις:  1145
Μέγεθος:  536,0 KB

Όνομα:  cac3.jpg
Εμφανίσεις:  793
Μέγεθος:  669,3 KB

Δεν ξέρω σε ποιο είδος ανήκει. Πάντως για να φτάσει να φυτρώσουν λουλούδια χρειάστηκαν ΧΡΟΝΙΑ (τουλάχιστον 4-5) και συχνό καθαρισμό από νέα βλαστάρια ώστε να μεγαλώσει μόνος του στη γλάστρα.
Υπό κανονικές συνθήκες γεμίζει τριγύρω του κι άλλα κακτάκια-μπάλες, εγώ τον καθαρίζω όμως, μεταφυτεύοντας τα κακτάκια σε άλλες γλάστρες.
Δυστυχώς το λουλούδι διαρκεί μόνο 1 μέρα, μετά μαραίνεται.

-petros

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici έγραψε στις 18:41, 21-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από Scandal
Σας παρουσιάζω τον ανθισμένο μου... κάκτο!
Οι φωτογραφίες είναι περσινές, φέτος όμως μου ξανά φούντωσε λουλούδια!
Δεν ξέρω σε ποιο είδος ανήκει. Πάντως για να φτάσει να φυτρώσουν λουλούδια χρειάστηκαν ΧΡΟΝΙΑ (τουλάχιστον 4-5) και συχνό καθαρισμό από νέα βλαστάρια ώστε να μεγαλώσει μόνος του στη γλάστρα.
Υπό κανονικές συνθήκες γεμίζει τριγύρω του κι άλλα κακτάκια-μπάλες, εγώ τον καθαρίζω όμως, μεταφυτεύοντας τα κακτάκια σε άλλες γλάστρες.
Δυστυχώς το λουλούδι διαρκεί μόνο 1 μέρα, μετά μαραίνεται.

-petros
λέγεται το Λουλούδι του Πάσχα..δεν θυμάμαι αν το έχω αναρτήσει κι εγώ....
εμένα τώρα μόλις έβγαλε ματάκια γύρω γύρω από το κεφαλάκι του κάκτου για να γίνουν λουλούδια....
μου αρέσει που ολη τη μέρα κοιτάει τον ήλιο και το βράδυ κλείνει.....
κρατάει δύο τρεις μέρες......
Easter Lilly Cactus

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 21-05-11 στις 18:54.
Παράθεση

wolfe4ever

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη wolfe4ever
H wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

H wolfe4ever έγραψε στις 19:04, 21-05-11:

Τρελαίνομαι για κάκτους. Έχω τρεις. Το ένα κακτάκι σάπισε σε ένα μέρος και το 'βγαλα το σαπισμένο. Αυτό που έμεινε, εντάξει φαίνεται, αλλά δε μεγαλώνει.
Ο άλλος είναι μεγάλος, μια χαρά και το τρίτο άνθισε κιόλας.

Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,717 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 21:47, 21-05-11:

Προσπαθω να φυτεψω αβοκαντο αλλα δεν φυτρωνει καν. Το βαζω σε δοχειο με νερο για 4-8 εβδομαδες αλλα δεν βγαζει ριζες... τι κανω λαθος; Εχω και ενα προβλημα με το κριθαρι. Φυτευω κριθαρι, μεγαλωνει κανονικα αλλα μετα απο 2 εβδομαδες αρχιζει να κιτρινει απο επανω και σταδιακα ξερενεται. Μηπως εχει μικρο χρονο ζωης;

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 00:02, 22-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από Ceres Victoria
Προσπαθω να φυτεψω αβοκαντο αλλα δεν φυτρωνει καν. Το βαζω σε δοχειο με νερο για 4-8 εβδομαδες αλλα δεν βγαζει ριζες...
That makes two of us. Έχω δοκιμάσει τα πάντα. (ό,τι μπόρεσα να βρω στο διαδίκτυο δηλαδή).

Παράθεση

Lautreamont

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lautreamont
Ο Lautreamont αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 240 μηνύματα.

O Lautreamont έγραψε στις 11:08, 22-05-11:

Πώς να κάνετε το αβοκάντο να βλαστήσει

οκ, είναι απαράδεκτη η μετάφραση, αλλά μέσες άκρες καταλαβαίνει κανείς.

(επειδή βαριόμανε να μεταφράζω, έκανα σύστραν το wikipedia, χοχο)

Μην ελπίζετε να βγάλετε καρπούς αβοκάντο όμως,
η παραπάνω μέθοδος είναι ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ για plant growth,
δηλ. απλώς για να βγουν ριζίδια, να πετάξει ένας βλαστός
και για επακόλουθη μεταφύτευση σε γλάστρα
σαν φυτό εσωτερικού χώρου, ΜΟΝΟ.

Για καρπό δύσκολο εώς απίθανο, θέλει πάνω από 10 χρόνια
και αν. (μετά από μεταφυτεύσεις μεταφυτεύσεων
και φυσικά δεν αρκεί ένα φυτό για αυτό)

Για το αληθές του λόγου:

Indoor growth of Avocado plant is a good means for decoration but you cannot expect them to bear fruits quickly as they take up to 10 years for maturation after which they start giving fruits. It is very rare to find the indoor plant surviving till the maturation point.
έμφαση στο:

Although most of the seeds germinate easily, there are chances that even after several weeks there is no progress in the growth of the plant. In that case you need to start over again with new seeds.
τιπς: το νερό που θα βυθίσετε το κουκούτσι πρέπει να είναι χλιαρό (πάρα πολύ βασικό),
(γύρω στους 60 βαθμούς)
tepid αναφέρει η βιβλιογραφία γιατί αν είναι πολύ κρύο ο σπόρος ληθαργοποιείται,
αν είναι πολύ ζεστό σκάει, λαϊκά να το πώ
ενώ σε αυτή τη θερμοκρασία καταγράφεται η μέγιστη δραστηριοποίηση
των κυττάρων του σπόρου κι αυτό που θέλουμε είναι ακριβώς να ξυπνήσουμε το σπόρο.

Επίσης, πρέπει να αλλάζεται κάθε 1-2 μέρες για μείωση του μυκητοβακτηριακού
πληθυσμού που αναπτύσσεται στο βαζάκι. Βασικότατο.

Καλό είναι να βλέπει όσο το δυνατόν περισσότερο ήλιο (τροπικού κλίματς γαρ)

Οι καλοκαιρινοί μήνες είναι ιδανικοί για αυτήν τη δουλειά
ΚΑΘΟΤΙΝ ΘΕΛΕΙ ΕΝΑΝ ΜΕΣΟ ΟΡΟ ΠΕΝΤΕ ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ (4-6) ΠΕΡΙΠΟΥ
ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΕΙ Η ΡΙΖΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΑΠΤΥΧΘΕΙ Ο ΒΛΑΣΤΟΣ. (6 το πολύ, αλλιώς μετά τον πετάμε)

ΌΤΑΝ ΔΕ Ο ΜΙΣΧΟΣ, αναπτυχθεί μερικές ίντσες,
μεταφύτευση στο καπάκι.

Και μερικά που δεν ήξερα και μ' αρέσανε σαν απλές πληροφορίες:

1. η λέξη avocado ετυμολογικά προέρχεται από τη μεξικάνικη λέξη aguacate
που με τη σειρά της έχει τη ρίζα της από την λέξη των Nahuati ahuácat
που θα πει όρχης, αναφορικά με το σχήμα του φρούτου.

Οπότε άμα πείτε φάε μου το αβοκάντο, θα το πιάσει το υπονοούμενο ο ψαγμένος
κηπουρός.

2. ένα μέσο αβοκαντόδεντρο παράγει 500 αβοκάντο το χρόνο (παμαλ)

3. το αβοκάντο είναι φρούτο κλιμακτιριακό (το άλλο είναι η μπανάνα),
που θα πει ότι ωριμάζει αφότου κοπεί από τη δεντρομανούλα.

4. Τα αβοκάντο έχουν 60% περισσότερο κάλιο από τις μπανάνες,
είναι πλούσιο στις βιταμίνες Β, καθώς επίσης και τη βιταμίνη Ε και βιταμίνη Κ,
και πολύ υψηλή περιεκτικότητα σε ίνες.

5.
Indonesian avocado milkshake
with chocolate syrup

λιγούρεψα αλμυρό φυστίκι τώρα

ψ. έχει και βιντεάκι στο λινκάκι, φεγγάρω.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lautreamont : 22-05-11 στις 11:27.
Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,717 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 22:34, 23-05-11:

να 'σαι καλα!! Τα ειχα κανει ολα λαθος! Το ειχα βαλει σε βαζακι το οποιο το ειχα σε σκοτεινο μερος, εβαζα παγωμενο νερο και το αλλαζα πολυ σπανια! Να ρωτησω και κατι αλλο σχετικα με το χλιαρο νερο. Θα πρεπει να ειναι μονιμα σε χλιαρο νερο; Δηλαδη να το κραταμε ζεστο με θερμοφορα ή κατι αλλο; Ή απλα αρκει να βαζουμε χλιαρο νερο καθε φορα που αλλαζουμε το νερο στο βαζακι;

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 07:10, 24-05-11:

Πολύ φοβάμαι ότι είχα πέσει σε αυτήν την περίπτωση:

Αρχική Δημοσίευση από Lautreamont
έμφαση στο:
Although most of the seeds germinate easily, there are chances that even after several weeks there is no progress in the growth of the plant. In that case you need to start over again with new seeds.
και ήταν και χειμώνας. (Ελληνικός χειμώνας βέβαια, αλλά still χειμώνας.)

Θα κάνω πάλι δοκιμή μέσα στο καλοκαίρι!

Παράθεση

domenica7

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη domenica7
H domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 888 μηνύματα.

H domenica7 έγραψε στις 09:51, 24-05-11:

Δεν ξέρω κατα πόσο γνωρίζετε την κοινότητα Πελίτι όσοι ενδιαφέρεστε για τα φυτά και τις καλλιεργειες τους.
Η κοινότητα Πελίτι είναι δίκτυο ανταλλαγής ντόπιων σπόρων χωρίς χρήματα.
Δείτε λίγο τι ακριβώς είναι γιατί αξίζει: http://www.peliti.gr/
Όσοι λοιπόν ενδιαφέρεστε, μπορείτε να επικοινωνήσετε και να ζητήσετε σπόρους για κάποιο φυτό που αναζητάτε ή τελικά να συμμετέχετε και σεις στο δίκτυο αυτό πιο ενεργα.

Παράθεση

domenica7

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη domenica7
H domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 888 μηνύματα.

H domenica7 έγραψε στις 14:45, 03-06-11:

Όσοι ενδιαφερεστε :

ΣΠΟΡΕΑΣ ΣΠΟΡΩΝ: Ένα ντοκιμαντέρ για τη φυσική καλλιέργεια στην ΕΤ1 την Παρασκευή 3/6

τα Οικολογικά Ημερολόγια στην ελληνική τηλεόραση κάθε
Παρασκευή στις 21:00 στην ΕΤ1.
Το έκτο, κατά σειρά, επεισόδιο θα προβληθεί στις 3/6

ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ ΕΚΤΟ:

«Σπορέας Σπόρων»

"Η φύση είναι τέλεια, η ανθρώπινη γνώση ατελής, ας αφήσουμε την φύση να αποφασίσει..."
Οι ιδέες και οι πρακτικές της φυσικής καλλιέργειας, από το οδοιπορικό του φωτισμένου γεωπόνου Παναγιώτη Μανίκη και των συνεργατών του, στα εδάφη της Κρήτης.

Σκηνοθεσία: Χάρης Ραφτογιάννης, Παραγωγή: DOC3

Trailer : http://vimeo.com/24349907

Εχει γυριστεί στο χωριο μου.

Συνημμένα Thumbnails

Όνομα:  DSC_0113.jpg
Εμφανίσεις:  90
Μέγεθος:  209,6 KB  
Παράθεση

Lysippe

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lysippe
H Lysippe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 953 μηνύματα.

H Lysippe έγραψε στις 13:06, 05-06-11:

Μήπως ξέρει κανείς πώς λέγεται αυτό το λουλούδι;

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici έγραψε στις 15:21, 05-06-11:

αν κρίνω από το φύλλο και από το λουλούδι πρόκειται για ακακία
αν και δεν φαίνεται ξεκάθαρα είναι και πολύ μικρή η φωτογραφία
Albizziajulibrissim

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Avicii : 07-06-11 στις 11:37. Αιτία: ορθογραφικό
Παράθεση

Lysippe

Περιβόητο Μέλος

H Lysippe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 953 μηνύματα.

H Lysippe έγραψε στις 16:52, 05-06-11:

Ακακία είναι, ναι. Έψαξα και βρήκα κι αυτή την ακακία... ACACIA ARABICA (BABOOL/ BABOOR)

Αυτό πρέπει να είναι. Μοιάζει πολύ το λουλούδι του.

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici έγραψε στις 17:57, 05-06-11:

αυτό είναι μη μου απτου
όταν πιανεις τα φυλλα του κλείνουν
ειδος ακακίας κι αυτό

Παράθεση

Lysippe

Περιβόητο Μέλος

H Lysippe έγραψε στις 18:10, 05-06-11:

Είσαι τρομερή!!

Σ' ευχαριστώ πολύ. Με κατεύθυνες και το βρήκα!!!
Να 'σαι καλά!!

Παράθεση

KATHRIN29

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη KATHRIN29
H KATHRIN29 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H KATHRIN29 έγραψε στις 14:45, 06-06-11:

Γεια σε όλους!
Πρόσφατα ανακάλυψα κάποια φυτά που με εντυπωσίασαν και νομίζω ότι παρουσιάζουν μεγάλο ενδιαφέρον. Τα φυτά αυτά ονομάζονται airplants ή tillandsias ή φυτά του αέρα! Τα tillandsias είναι εξωτικής ομορφιάς φυτά που δεν χρειάζονται το χώμα για να αναπτυχθούν. Όταν τα πρωτοείδα,νόμιζα πως είναι ψεύτικα, αλλά τελικά είναι μοναδικά φυτά που έχουν αρκετά πλεονεκτηματα σε σχέση με τα φυτά που όλοι γνωρίζουμε. Το βασικό είναι ότι δεν χρειάζονται χώμα-γλάστρες-μεταφύτευση αλλά μπορούμε να τα τοποθετήσουμε πάνω σε ξύλο,γυαλί,πέτρες ή απλά να τα κρεμάσουμε με ένα σύρμα. Επίσης, δεν χρειάζονται ιδιαίτερη φροντίδα, πολλοί τα αποκαλούν ως τα φυτά του τεμπέλη...
[img] [/img]

[img] [/img]

[img] [/img]

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici έγραψε στις 16:57, 19-08-11:

Το ελληνικό τοπίο είναι συνυφασμένο με την βομκαβίλια .....ειδικά τώρα το καλοκαίρι σε όλα τα ελληνικά νησιά σπίτια ή ξενοδοχεία έχουν αυτό το πολύ όμορφο και ανθεκτικό φυτό.
Η βομκαβίλια ή μπουκαμβίλια είναι αναρριχόμενο ημιαειθαλες φυτό . Ανθίζει από Απρίλιο έως τον Νοέμβριο, με τα υπέροχα μωβ, ροζ, άσπρα, πορτοκαλί, κόκκινα ή δίχρωμα λουλούδια της.
Ευδοκιμεί σε όλα τα εδάφη και έχει εντυπωσιακές επιδόσεις ακόμα και σε μεγάλες γλάστρες στα μπαλκόνια. Το χώμα της πρέπει ωστόσο να έχει καλή αποστράγγιση γιατί η υπερβολική υγρασία κάνει κακό στο φυτό.
Πρώτα εμφανίζονται τα φύλλα, μόλις ο καιρός αρχίσει να ζεσταίνει την άνοιξη και στη συνέχεια, σιγά σιγά αρχίζουν να σχηματίζονται και τα μπουμπούκια. Σε λεπτούς μίσχους εμφανίζονται πολλά εντυπωσιακά λουλούδια με άσπρο στήμονα στο κέντρο τους.
Φυτέψτε την λοιπόν σε κάποιο σημείο που θα την βλέπει ο ήλιος. Εχετε στο μυαλό σας ότι η μπουκαμβίλια σας δεν θα ανθίσει αν δεν παίρνει αρκετό απευθείας ηλιακό φως, τουλάχιστον 8 ώρες κάθε ημέρα.
Ποτίζετέ την μόνο όταν τα φύλλα της αρχίσουν να κρέμονται και μην την ποτίζετε περισσότερο απ' όσο χρειάζεται γιατί είτε τα φύλλα της θα κιτρινίσουν και σιγά σιγά θα πέσουν, είτε θα αναπτυχθεί το φύλλωμα σε βάρος των λουλουδιών με αποτέλεσμα να έχετε ένα υπέροχο πράσινο φυτό με ελάχιστα όμως λουλούδια.
Η μπουκαμβίλια είναι ένα φυτό που δεν έχει ανάγκη από κλάδεμα αλλά και που δεν χρειάζεται να φοβάστε να κλαδέψετε. Μπορείτε να την κλαδέψετε όποια στιγμή του χρόνου θέλετε. Νέα κλαδιά θα πετάξουν όμως μόνο όταν ο καιρός αρχίσει να ζεσταίνει την άνοιξη. Μην ανησυχήσετε λοιπόν αν μετά το φθινοπωρινό σας κλάδεμα δεν δείτε νέα κλαδάκια. Το μόνο κλάδεμα που είναι απαραίτητο είναι να κόψετε τους λεπτούς μίσχους που μένουν αφού πέσουν τα λουλούδια.
Τα κλαδιά της μπουκαμβίλιας, με τα χρόνια μετατρέπονται σε ξύλο γι' αυτό όταν την στηρίζετε σε κάποια πέργκολα να θυμάστε ότι δεν θα μπορείτε να μετακινήσετε τα κλαδιά της. Διαλέξτε λοιπόν μία θέση στην οποία η μπουκαμβίλια σας θα εγκατασταθεί μόνιμα και θα μεγαλώσει, χαρίζοντάς σας τα όμορφα λουλούδια της για πολλά χρόνια.

πηγή

Βουκαμβίλια-γίγαντας

Κι αν νομίζετε ότι αυτες οι φωτογραφίες είναι από νησί .... σας γελάσανε ...είναι 100 μέτρα από το σταθμό Αττική του ΗΣΑΠ...

Όνομα:  bomkabilia1.jpg
Εμφανίσεις:  160
Μέγεθος:  762,6 KB

Όνομα:  bomkabilia.jpg
Εμφανίσεις:  595
Μέγεθος:  847,3 KB

Παράθεση

Δεσμώτης

Αποκλεισμένος χρήστης

O Δεσμώτης έγραψε στις 17:15, 19-08-11:

Κι αν νομίζετε ότι αυτες οι φωτογραφίες είναι από νησί .... σας γελάσανε ...είναι 100 μέτρα από το σταθμό Αττική του ΗΣΑΠ...

και μου φάνηκε πολύ γνωστό το μέρος, δίπλα στο υδραγωγείο ε?

100 μέτρα από τον ΗΣΑΠ κι εκατό μέτρα από το σπίτι μου.

Παράθεση

wolfe4ever

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη wolfe4ever
H wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

H wolfe4ever έγραψε στις 20:18, 19-08-11:

Είναι υπέροχες.

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici έγραψε στις 23:29, 02-11-12:

Η ντάλια μου!
Απλα είναι πολυ ευαίσθητη σε ασθένειες των φυτών και στα σαλιγκάρια....
Ανθοφορεί όλο το καλοκαιρι κι αν την κλαδέψεις κατα το τελος του καλοκαιριού ανθοφορεί και μέσα στο φθινόπωρο....
Μετα ξεραίνεται και παλι από την αρχή για του χρόνου...

Όνομα:  IMG_1985.jpg
Εμφανίσεις:  1476
Μέγεθος:  491,2 KB
Οι ντάλιες μπορούν να αναπτυχθούν σχεδόν σε κάθε τοποθεσία και σε κάθε τύπο χώματος. Ωστόσο, για να έχετε καλαίσθητα φυτά και λουλούδια, πρέπει να είστε εκλεκτικοί ως προς το μέρος που θα τις φυτέψετε. Οι ρίζες της ντάλιας χρειάζονται μια ηλιόλουστη τοποθεσία για ν' απλωθούν. Θα πρέπει να δέχονται τουλάχιστο μισή μέρα ηλιακό φως, κι αν δέχονται περισσότερο ακόμα καλύτερα.

Διαλέξτε μια θέση για τις ντάλιες στον κήπο σας ηλιόλουστη, μακριά από δέντρα, και αν είναι δυνατό προστατευμένη από ανέμους. Οι κόνδυλοι της ντάλιας τρέφονται επιφανειακά, δηλαδή οι ρίζες της δεν απλώνονται σε βάθος. Αυτό σημαίνει ότι τα φυτά λυγίζουν εύκολα από τους ανέμους και η υποστήριξή τους είναι αναγκαία όπως θα δούμε παρακάτω.

Ένα άλλο σημαντικό στοιχείο που χρειάζεται εξέταση είναι η κατάσταση του εδάφους. Στις περισσότερες περιπτώσεις, ένα καλό χώμα κήπου είναι αρκετό. Αλλά η καλή αποστράγγιση του εδάφους είναι ζωτική για τις ντάλιες. Αν το έδαφος κρατάει επιφανειακά νερό για αρκετές ώρες μετά από κάποια βροχή, το πιθανότερο είναι ότι χρειάζεται να ανακατευτεί με οργανικές ουσίες. Τύρφη, χούμος, άμμος ή καλοχωνεμένη κοπριά μπορούν να βοηθήσουν. Ένα μείγμα από όλα αυτά τα υλικά είναι ότι καλύτερο σε συνδυασμό με το πλούσιο χώμα του κήπου.
πηγή

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Nefeli Graf (νεφ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nefeli Graf
H νεφ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,675 μηνύματα.

H Nefeli Graf έγραψε στις 17:53, 18-03-13:

Τρελαίνομαι για τα κίτρινα τριαντάφυλλα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gilda
H Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 19:48, 18-03-13:

Εγώ πέρσι φύτεψα τοματίνια και μαρούλια. Μια χαρά σαλατούλες φάγαμε.
Φέτος φύτεψα τοματίνια, μαρούλια, αγγούρια και πιπεριές κόκκινες και κίτρινες.
Έχω γεμίσει τη βεράντα μου παρτέρια και γλάστρες. Τα αγγουράκια ήδη πέταξαν φυντάνι!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici έγραψε στις 23:39, 10-06-13:

Οι ντοματιες μου.... Αχχ.....
Με φυσική κοπρια απο κομποστ....

Παράθεση

MissKit (Bastet 1/3 ΜΕΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MissKit
H Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,160 μηνύματα.

H MissKit έγραψε στις 21:35, 15-07-13:

Ξέρετε πώς θα μπορούσα να αποκτήσω ρόδα Δαμασκού; Είχε στο παρελθόν η γιαγιά μου ένα τέτοιο φυτό και νομίζω έχει κάπως επιζήσει σε ημιάγρια κατάσταση, αλλά πώς θα μπορέσω να το φυτεύσω σε δικό μου γλαστράκι και να πιάσει;

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici έγραψε στις 21:06, 30-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από Totaled
Ξέρετε πώς θα μπορούσα να αποκτήσω ρόδα Δαμασκού; Είχε στο παρελθόν η γιαγιά μου ένα τέτοιο φυτό και νομίζω έχει κάπως επιζήσει σε ημιάγρια κατάσταση, αλλά πώς θα μπορέσω να το φυτεύσω σε δικό μου γλαστράκι και να πιάσει;
Όπως όλες οι τριανταφυλλιές...
Δαμασκηνό ρόδο

Τα μοσχεύματα ριζώνουν πιο εύκολα την εποχή της άνοιξης, ενω οι τριανταφυλιες σε γλαστρες φυτεύονται όλο το χρόνο!
Οι τριανταφυλλιές θα πρέπει να φυτεύονται σε σημεία με πολύ ήλιο, ώστε να δίνουν πλούσια ανθοφορία.
Αναπτύσσεται σε χώμα αμμοαργιλώδες, πλούσιο σε οργανική ουσία, και καλά αποστραγγισμένο.
Καλό θα ειναι μια φορά το μηνα να γινεται σκάλισμα γυρω απο το κορμό και να απλωθεί πάνω στο χώμα μια μικρή ποσότητα χωνεμένης κοπριάς μια φορα το εξάμηνο....
Καλή επιτυχία!

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici έγραψε στις 08:39, 15-11-13:

ο ιβίσκος μου...τις περισσοτερες φορές μου εχει καταστραφει από μελιγκρα!
Με πρασινο σαπούνι, καθαρο οινόπνευμα και ζεστό νερο
εχετε ενα οικολογικό σκευασμα για να καταστραφεί η μελίγκρα!

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,969 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 08:38, 16-11-13:

ο ιβίσκος μου...τις περισσοτερες φορές μου εχει καταστραφει από μελιγκρα!
Με πρασινο σαπούνι, καθαρο οινόπνευμα και ζεστό νερο
εχετε ενα οικολογικό σκευασμα για να καταστραφεί η μελίγκρα!
Έχω έναν ίδιο κι εγώ, που τώρα τον χειμώνα τον βάζω μέσα, κι έχει γίνει θεριό ανήμερο! Όλο και ψηλώνει! Πέρυσι είχε τέτοια λουλούδια τα Χριστούγεννα! Πρόσφατα πήρα κι έναν πορτοκαλί! Τώρα θέλω μερικά κυκλάμινα για να βάλω στο περβάζι του παραθύρου μου...
Επίσης, ξέρετε τι φθινοπωρινοί σπόροι υπάρχουν;

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Μικρές αποδράσεις - Από GTR-890
      Το θέμα έχει λάβει 6 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νεανικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 05-09-16 στις 16:36.
    • Μικρές ανακοινώσεις - Από e-steki.gr
      Το θέμα έχει λάβει 4 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία iSchool.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 09-06-15 στις 17:07.
    • Μικρές ανακοινώσεις - Από Subject to change
      Το θέμα έχει λάβει 27 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Σημαντικές ανακοινώσεις.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 09-07-14 στις 13:07.
    • Μικρές Περιπλανήσεις - Από eyeshine
      Το θέμα έχει λάβει 3 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Μουσική.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 12-08-12 στις 21:38.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους