Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,089 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,980 μηνύματα σε 74,643 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Γιατί από κάποια ηλικία και μετά θέλουμε απελπισμένα να παντρευτούμε;

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 14:41, 10-03-07:

Σκεφτείτε ότι είστε γυναίκα γύρω στα 35 ή άντρας γύρω στα 40. Με μερικές αποτυχημένες σχέσεις στο ενεργητικό σας και λίγο ή πολύ "επιλεκτικοί" στις επιλογές συντρόφων. Πόσο πιθανό θεωρείτε στην συγκεκριμένη ηλικία να θελήσετε τόσο απελπισμένα να παντρευτείτε που να γνωρίσετε ένα άτομο που δεν σας εμπνέει πάρα πολύ σαν εμφάνιση και προσωπικότητα, αλλά σας φέρεται καλά και μέσα σε λίγους μήνες γνωριμίας να αποφασίσετε γάμο;

Έχω αρκετές τέτοιες περιπτώσεις στο μυαλό μου και 1-2 πολύ πρόσφατες. Μου είπαν κάτι για ένα άτομο του περιβάλλοντός μου που εκτιμώ πολύ και είμαι να σκάσω. Για ποιό λόγο να υποβιβάζουν έτσι ορισμένοι άνθρωποι τον εαυτό τους; Στα 35-40 δεν είσαι πολύ νέος για να ξεχάσεις έννοιες όπως έρωτας κι αγάπη και να βάλεις στην θέση τους βόλεμα και "συντροφικότητα";

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

princess

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη princess
H princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 299 μηνύματα.

H princess έγραψε στις 15:28, 10-03-07:

Πόσο πιθανό θεωρείτε στην συγκεκριμένη ηλικία να θελήσετε τόσο απελπισμένα να παντρευτείτε που να γνωρίσετε ένα άτομο που δεν σας εμπνέει πάρα πολύ σαν εμφάνιση και προσωπικότητα, αλλά σας φέρεται καλά και μέσα σε λίγους μήνες γνωριμίας να αποφασίσετε γάμο;
Πιστεύω ότι κάτι τέτοιο είναι πολύ επιπόλαιο και δεν αξίζει τον κόπο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Bill
Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,195 μηνύματα.

O Bill έγραψε στις 18:00, 10-03-07:

Εχω παρατηρησει κι εγω αυτο το φαινομενο σε ατομα τα οποια ηταν απογοητευμενα,φοβοντουσαν μηπως και μεινουν στο ραφι.

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Για ποιό λόγο να υποβιβάζουν έτσι ορισμένοι άνθρωποι τον εαυτό τους; Στα 35-40 δεν είσαι πολύ νέος για να ξεχάσεις έννοιες όπως έρωτας κι αγάπη και να βάλεις στην θέση τους βόλεμα και "συντροφικότητα";
Υπαρχει και η περιπτωση του συμβιβασμου στο μυαλο τους.Απο το να μεινεις μονος σου προτιμας το "βολεμα".

φυσικα και δεν ασπαζομαι αυτη την αποψη.Πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω πώς σκεφτονται..

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Ειλικρινής
Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 484 μηνύματα.

O Ειλικρινής έγραψε στις 18:30, 10-03-07:

Παρατηρώντας τις ηλικίες σας ,25,20...princess αγνώστου(μάλλον μικρή),καταλαβαίνω τις απορίες σας.
Μεγαλώνοντας και αφού θα είστε "μόνοι¨στην ηλικία των 35-40 (ανάλογα με το φύλο) οι απαντήσεις θα έρθουν μόνες τους...

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 18:40, 10-03-07:

αυτο δεν κλειδωθηκε?
πως και ξεκλειδωθηκε?

πσ. α, και για να μη μου μεταφερουν ΠΑΛΙ το θεμα μου στα οφτοπικ οπως κανουν συνηθως καποιοι, να σου πω και οτι περα απο συντροφικοτητα αγαπη και αλλα τετοια ομορφα, καποιοι επιζητουν να γινουν και γονεις.
ειδικα γυναικες, που παιζει και ενα οριο ηλικιας ε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Giovanna : 10-03-07 στις 18:49.
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 18:49, 10-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από Ειλικρινής
Παρατηρώντας τις ηλικίες σας ,25,20...princess αγνώστου(μάλλον μικρή),καταλαβαίνω τις απορίες σας.
Μεγαλώνοντας και αφού θα είστε "μόνοι¨στην ηλικία των 35-40 (ανάλογα με το φύλο) οι απαντήσεις θα έρθουν μόνες τους...
Συμφωνώ.. αν και έχουν δίκιο που λένε πως δεν αξίζει τον κόπο! Η ζωή είναι πολύ ωραία για να την ζεις συμβιβασμένος!

Παράθεση

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Ειλικρινής
Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 484 μηνύματα.

O Ειλικρινής έγραψε στις 18:57, 10-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Συμφωνώ.. αν και έχουν δίκιο που λένε πως δεν αξίζει τον κόπο! Η ζωή είναι πολύ ωραία για να την ζεις συμβιβασμένος!
Και πολύ μικρή και άχαρη αν την ζεις μόνος...

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 19:05, 10-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από Giovanna
αυτο δεν κλειδωθηκε?
πως και ξεκλειδωθηκε?

Θα ήθελα να προσθέσω κάτι σε αυτά που έγραψα. Μπορώ να καταλάβω αυτό που λέμε "κατεβάζω στα στάνταρ μου" επειδή αγχώνομαι ή θέλω να κάνω παιδί. ΑΛΛΑ: για ποιό λόγο να κάνω κάτι με κάποιον που δεν με ενθουσιάζει ΒΙΑΣΤΙΚΑ (έχω 2 περιπτώσεις στο μυαλό μου που πήραν την απόφαση για γάμο σε ΕΛΑΧΙΣΤΟΥΣ μήνες); Επίσης όταν θες να γίνεις γονιός δεν σε ενδιαφέρει η οικογένεια να είναι φτιαγμένη σε ατμόσφαιρα αγάπης; Αν είστε "μπάτε σκύλοι αλέστε" δεν εξομοιώνεις τον πατέρα/μητέρα με έναν δωρητή σπέρματος; Καλύτερο μου φαίνεται να κάνεις εξώγαμο, όσο κι αν φαίνεται ακραίο!

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 19:06, 10-03-07:

Και πολύ μικρή και άχαρη αν την ζεις μόνος...
Καλύτερα ελεύθερος και μόνος, παρά τυπικα δεσμευμένος και δυστυχισμένος!

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 19:09, 10-03-07:

Καλύτερα ελεύθερος και μόνος, παρά τυπικα δεσμευμένος και δυστυχισμένος!
Κι εγώ έτσι λέω. Άλλωστε αν παντρευτείς κάποιον που από την αρχή δεν σε τρελαίνει, δεν είναι πολλές οι πιθανότητες να τον βλέπεις σε λίγα χρόνια και να ξενερώνεις; Δεν δημιουργείς εξαρχής μια οικογένεια με περιορισμένες πιθανότητες ευημερίας;

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 19:23, 10-03-07:

Εγώ στο υπογράφω κιόλας. Δεν αξίζει τον κόπο. Αν και από την άλλη δικαιολογώ και την ξαφνική ανάγκη κάποιων μετά από κάποια ηλικία να μη μένουν άλλο μόνοι.. δεν παύει όμως να είναι λάθος επιλογή αυτό!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Bill
Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,195 μηνύματα.

O Bill έγραψε στις 19:29, 10-03-07:

[..] και αφού θα είστε "μόνοι¨στην ηλικία των 35-40 (ανάλογα με το φύλο) οι απαντήσεις θα έρθουν μόνες τους...
Βασικα αν ειμαι μονος τοτε αντι για απαντησεις θα ερχονται ερωτησεις

Παράθεση

Nana

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Nana
H Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 508 μηνύματα.

H Nana έγραψε στις 20:55, 10-03-07:

Δε χρειάζεται να παντρευτείς για να έχεις συμβιβαστεί με κάποια κατάσταση νομίζω. Έχω δει αρκετούς να είναι με κάποιον άνθρωπο χρόνια και χρόνια και να είναι μαζί γιατί απλώς συμβιβάστηκαν (άνθρωποι < 30 χρονών). Το ότι είσαι νέος δεν πάει να πει ότι ζεις και τον έρωτα και τις ελευθερίες των σχέσεων.

Όσο για το αρχικό σου ερώτημα, πιστεύω ότι όσο μεγαλώνει κάποιος, επιζητεί την ηρεμία σε μια σχέση και την κατά κάποιο τρόπο "μονιμότητα", όπως επίσης και την πατρό/μητρό-τητα πράγμα που δύσκολα μπορεί να ισχύσει έξω από μια "οργανωμένη" σχέση (δλδ γάμος).

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 21:25, 10-03-07:

θα επανέλθω.
ωραίο θεματάκι!!!!
πάω για σουβλάκια

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 23:05, 10-03-07:

όταν είσαι 25 χρειάζεσαι χρόνια για να διαπιστώσεις αυτά που στα 35 σου τα διαπιστώνεις σε μήνες στον σύντροφο σου. Αυτός λοιπόν είναι ο λόγος που βλέπεις τα άτομα σε αυτές τις ηλικίες να προχωράνε σε τέτοια βήματα σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα
Στα 35 σου έχεις άλλες αξίες και άλλες προταιρεότητες... τα μακρυά του μαλλιά ξέρεις ότι είναι κάτι του παρελθόντος καθώς και οι κοιλιακοί... Αχνοφαίνεται η καραφλίτσα καθώς και η δική σου κοιλίτσα... μαθαίνεις να ζεις με αυτά, δεν είναι συμβιβασμός το να ψάχνεις συντροφικότητα κι όχι κεραυνοβόλο έρωτα με την πρώτη ματιά και σαρανταδύο κολωτούμπες
Στα 35 σου βλέπεις καθαρά ότι η μοναξιά στο κρεβάτι δεν σημαίνει "ευκαιρία για ξεσάλωμα" γιατί έχεις ήδη ξεσαλώσει αρκετά
Δεν είναι συμβιβασμός... είναι αλλαγή προταιρεοτήτων..
Πιστεύω ότι αυτοί οι γάμοι έχουν πολύ περισσότερες πιθανότητες να πετύχουν απ ότι ένας γάμος στα 25 μετά από τρελό έρωτα στα 20....
Ο λόγος? Γιατί τα άτομα αυτά ξέρουν ότι παντρεύονται γιατί θέλουν να κάνουν οικογένεια και να έχουν για πάντα δίπλα τους έναν άνθρωπο που δεν θα καίγονται από έρωτα και πάθος για πάρτη του αλλά θα αγαπούν θα εκτιμούν το άτομο το οποίο είδαν ότι μπορούν να βρούν ΠΛΕΟΝ αυτά που δεν βρήκαν σε όλες τις σχέσεις των 25 τους.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 23:11, 10-03-07:

ΚΕ είναι πολύ ενδιαφέροντα αυτά που λες επειδή είσαι και στην ανάλογη ηλικία (αν και μου έχεις δώσει την εντύπωση της γυναίκας που αποζητά έρωτα/αγάπη και που δεν θα έμενες με κάποιον που δεν σε εμπνέει). Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρεις από τον κύκλο σου άτομα που προχώρησαν σε τέτοιους γάμους κι αν αυτοί πέτυχαν!

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 23:20, 10-03-07:

τον άντρα μου δεν τον ερωτεύτηκα με την πρώτη ματιά... ούτε καν με τη δεύτερη και το ξέρει δεν είναι ο ΚΟΥΚΛΟΣ .. έχει όμως άλλα πράγματα που με έλκυσαν και τον ερωτεύτηκα τελικά ναι, αλλά πολύ μετά... αφού πρώτα τον είχα αγαπήσει... τον είχα εκτιμήσει! (ο πρώτος μου άντρας δε, ήταν σαν μοντέλο)
Αρραβωνιαστήκαμε μετά από μερικούς μήνες συμβίωσης και παντρευτήκαμε κάπου στον 1,5 χρόνο...
Πολύ σύντομο χρονικό διάστημα θα έλεγα.... αν λάβεις υπόψη σου ότι τον πρώτο μου άντρα τον παντρεύτηκα μετά από 7 χρόνια σχέσης

Ναι στο περίπου θα μπορούσε να πει κάποιος που δεν με ξέρει ότι με έπιασε η κωλοπιλάλα, ότι είδα το ράφι να έρχεται, ότι φοβήθηκα τη μοναξια κι όλα αυτά τα καθόλου όμορφα....
Όμως αυτή είναι η οπτική ενός τρίτου κι απ έξω απ τη σχέση μας...
Εμείς μέσα στην σχέση μας, σε αυτή την ηλικία, μετά τους 6 μήνες συμβίωσης ΞΕΡΑΜΕ ότι μπορούμε να πάμε παρακάτω... και ΘΕΛΑΜΕ και οι δύο να κάνουμε οικογένεια...
Αυτό στον πρώτο μου γάμο το ανακάλυψα σκέφτηκα μετά απο τα 6 πρώτα χρόνια της σχέσης 20-26 και στα 27 παντρευτήκαμε.

Είμαι πάρα πολύ ευτυχισμένη και βλέπω και ξέρω ότι ο γάμος μου θα πετύχει... όπως ήξερα στον πρώτο μου γάμο απ το πρώτο εξάμηνο ότι ΔΕΝ θα πετύχει!

Κι επειδή εγώ είμαι φρεσκοπαντρεμένη κι ίσως να μην μετράει τόσο πολύ, ναι ξέρω κι άλλα ζευγάρια στην ηλικία μου που ΕΠΕΛΕΞΑΝ να διαλέξουν σύντροφο για τη ζωή τους κι όχι εραστή και τελικά κατέληξαν πολύ ερωτευμένα με έναν σύντροφο-εραστή

Παράθεση

bisbirikos

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη bisbirikos
Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Μουσικός . Έχει γράψει 680 μηνύματα.

O bisbirikos έγραψε στις 23:47, 10-03-07:

Οντας 35 ετων εχω να πω τα εξης:

Μ'εχουν πρηξει ολοι να παντρευτω. Λιγο καιρο πριν, χωρισα απο μια σχεση 7 ετων...Ολοι (μα ολοι ρε γαμωτο) ηταν σιγουροι οτι ο Μικρουλης τους θα παντρευοταν. Αμ δε. Μολις χωρισαμε τους ηρθε νταμπλας. Εγιναν απειρες προσπαθειες απο τους γονεις μου να τα ξαναβρω με την πρωην μου αλλα ακαρπες (αμα ΔΕ θελει η νυφη κι ο γαμπρος, τυφλα να'χει ο πεθερος).
Εκτοτε (πως τα λεω το ατιμουλικο), ακομα κι ο οδοντιατρος μου μου εκανε προξενιο. Τελειως τυχαια την τελευταια φορα που πηγα, ηταν εκει και μια συμπατριωτισσα του. Και "κοιτα την Αλεξανδρα τι ωραια κοπελα ειναι, και σε ηλικια γαμου η Αλεξανδρα" μπλα μπλα μπλα.
ΕΛΕΟΣ.

Τελικα μου φαινεται οτι σαν κενωνια ειμαστε πολυ ανωριμοι. Το να μη θελει να παντρευτει καποιος ειναι μαλλον δειγμα αντικοινωνικοτητας (με τα δικα τους κριτηρια). Ή μπορει να ισχυει το "γιατι πουλακιμ' δεν παντρευισι? Εχς κανα προβλημα?"

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 23:49, 10-03-07:

Μωρέ δεν είναι ωραίο, να αφήσεις μία οικογένεια πίσω σου; Είναι.
Δεν είναι ωραίο, να έχεις έναν σταθερό, αποκλειστικό και "χαρτογραφημένο" σύντροφο δίπλα σου, για την υπόλοιπη ζωή σου; Είναι.
Δεν είναι παντρεμένοι οι περισσότεροι μεγαλύτεροι σε ηλικία συγγενείς μας; Είναι. Ή χωρισμένοι.
Δεν υπάρχει το Sex and the city; Υπάρχει.
Δεν έχει επιβεβαιωθεί, ότι τα παιδιά (που θα σε φροντίζουν όταν γεράσεις, κλπ κλπ) τα φέρνει η γυναίκα και όχι ο πελαργός; Έχει.
Πώς να μη νιώθει μία γυναίκα ανάμεσα στα 25 και 40, ότι πρέπει να "βάλει μπρος"; Ειδικά στην Ελλάδα.

Τώρα, άλλο το ανησυχώ και το υπολογίζω, άλλο το φρικάρω και αγχώνομαι. Κι ελπίζω να μπορούμε όλες μας να δούμε ότι μπροστά στην αιωνιότητα, ή έστω τα υπόλοιπα 50 χρόνια της ζωής μας, μία απόφαση γάμου στα 30 μπορεί να είναι πολύ μοιραία, και δεν πρέπει να είναι βιαστική... Κι ας τις θείες να λένε ό,τι θέλουνε.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 23:49, 10-03-07:

χαχαχαχαχα!!!
αυτό που λες είναι γεγονός!!! μόνο που εδώ εξετάζουμε τις περιπτώσεις ακριβώς αντίθετες με σένα... αυτούς που ΘΕΛΟΥΝ να παντρευτούν

edit
στον bisbiriko Πάει αυτό γιατι με πρόλαβε και μπήκε ανάμεσα μας το γιδάκι

Παράθεση

bisbirikos

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Μουσικός . Έχει γράψει 680 μηνύματα.

O bisbirikos έγραψε στις 23:54, 10-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι

ότι τα παιδιά (που θα σε φροντίζουν όταν γεράσεις, κλπ κλπ)

Δεν τα λυπασαι?

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 23:56, 10-03-07:

Στην Κρήτη θα με αποκαλούσαν κ@υλοράπανο!!
(να το πω στις ντοπολαλιές...!)

Ναι, το λένε... αλλά και τόσο γραφικό να μην είναι, υπάρχει και το πιο... με το βαμβάκι... με το γάντι... ψυχολογικά... ύπουλα. Δεν το έχετε δει;

Παράθεση

bisbirikos

Αποκλεισμένος χρήστης

O bisbirikos έγραψε στις 00:00, 11-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
αντίθετες με σένα... αυτούς που ΘΕΛΟΥΝ να παντρευτούν
Αυτο ακριβως θελω να πω...
Η επιρροη (μουαχαχα) των γονων σ'αυτο το θεμα ειναι καθοριστικη. Το να ψαχνεις καποιος/α απεγνωσμενα για να παντρευτει νομιζω οτι οφειλεται καθαρα σε κοινωνικα κριτηρια.
Δλδ, προτιμα καποιος/α να φορτωθει ενα ατομο για ολη του τη ζωη (εννοειται οτι παντρευεται με συνοπτικες διαδικασιες κι οχι ατομο που το γνωριζει και το αγαπα) για να γλυτωσει απο το ραφι?

Γι'αυτο τα διαζυγια εχουν κανει παμπλουτους τους δικηγορους? Και προτιμα αυτο το ατομο να βρεθει με 1-2 παιδια και να συνειδητοποιησει οτι δεν αγαπα τον "αιωνιο" συντροφο του και μενει μαζι του για τα παιδια/γιατι δεν εχει κατι καλυτερο/γιατι θα τον πρηξουν?
Και τα παιδια μετα τι θα γινουν?

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 00:03, 11-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από bisbirikos
Αυτο ακριβως θελω να πω...
Η επιρροη (μουαχαχα) των γονων σ'αυτο το θεμα ειναι καθοριστικη. Το να ψαχνεις καποιος/α απεγνωσμενα για να παντρευτει νομιζω οτι οφειλεται καθαρα σε κοινωνικα κριτηρια.
Δλδ, προτιμα καποιος/α να φορτωθει ενα ατομο για ολη του τη ζωη (εννοειται οτι παντρευεται με συνοπτικες διαδικασιες κι οχι ατομο που το γνωριζει και το αγαπα) για να γλυτωσει απο το ραφι?

Γι'αυτο τα διαζυγια εχουν κανει παμπλουτους τους δικηγορους? Και προτιμα αυτο το ατομο να βρεθει με 1-2 παιδια και να συνειδητοποιησει οτι δεν αγαπα τον "αιωνιο" συντροφο του και μενει μαζι του για τα παιδια/γιατι δεν εχει κατι καλυτερο/γιατι θα τον πρηξουν?
Και τα παιδια μετα τι θα γινουν?
Αυτο μπορεί να το βλέπει κάποιος απ έξω ενώ η πραγματικότητα μέσα στο ζευγάρι να είναι ΠΟΛΥ διαφορετική....
Προσωπικά δε γνωρίζω κανέναν άνθρωπο της γεννιάς μας που να παντρεύτηκε επειδή το ήθελε η μαμά του ο μπαμπας του και η κοινωνία....
ΟΛΟΙ το έκαναν επειδή το ήθελαν ΑΥΤΟΙ.
Τα δε διαζύγια που αναφέρεσαι, αν δεν κάνω λάθος, είναι σε αρκετά μικρότερες ηλικίες και αφορούν ως επι το πλήστον έρωτες με την πρώτη ματιά...

Παράθεση

bisbirikos

Αποκλεισμένος χρήστης

O bisbirikos έγραψε στις 00:07, 11-03-07:

Σορυ αλλα ξαναδιαβασε τι γραφω...
"(εννοειται οτι παντρευεται με συνοπτικες διαδικασιες κι οχι ατομο που το γνωριζει και το αγαπα)"

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 00:09, 11-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από bisbirikos
Σορυ αλλα ξαναδιαβασε τι γραφω...
"(εννοειται οτι παντρευεται με συνοπτικες διαδικασιες κι οχι ατομο που το γνωριζει και το αγαπα)"

το διάβασα... γιαυτό και σου έγραψα ότι...
άλλο το τι βλέπει ο κόσμος κι άλλο το τι ΞΕΡΕΙ το ζευγάρι
ΑΝ μιλάμε ΜΟΝΟ για ράφι... ε φυσικά και δεν συμφωνώ δεν τίθεται τέτοιο θέμα

απλά πολλές φορές ο κόσμος νομίζει ότι το θέμα είναι το ράφι ενώ ο κάθε άνθρωπος ξέρει τι γίνεται μέσα του

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 00:19, 11-03-07:

Υπάρχει ένα βιολογικό ρολόι που χτυπάει, τικ-τακ, τικ-τακ, όλο και πιο δυνατά όσο περνούν τα χρόνια…. «πρέπει να κάνεις παιδιά» τικ-τακ, τικ-τακ…
...ξέρουμε πολύ καλά πως έρχεται και μια στιγμή στην ζωή της γυναίκας που δεν μπορεί να κάνει παιδιά πια, ενώ είναι μικρή ακόμα…42- 44.

(σας έβαλα στο κλήμα της εμμηνόπαυσης?)

Οπότε θέλει απελπισμένα να παντρευτεί….

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 00:21, 11-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από roumana
(σας έβαλα στο κλήμα της εμμηνόπαυσης?)
ευτυχώς ΟΧΙ

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 00:25, 11-03-07:

Εσύ είσαι μικρό ακόμα …γι'αυτο.

Πάντως ο φόβος(ένα από τους πολλούς) ότι δεν θα προλάβει να κάνει παιδιά κάνουν την γυναίκα να συμβιβάζεται...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roumana : 11-03-07 στις 00:35.
Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 01:36, 11-03-07:

Απλά βρίσκεσαι σε ένα σημείο που έχεις αρχίσει να αγχώνεσαι σε σχέση με το πότε θα κάνεις οικογένεια και αν θα μείνεις τελικά μόνος/μόνη στη ζωή σου. Όλο αυτό το άγχος σε κάνει να "κατεβάζεις" σιγά σγιά τα στάνταρ. Λάθος βέβαια, αλλά συμβαίνει...

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 03:34, 11-03-07:

Το όλο πράμα το περιγράφει μία πρόταση που είδα σε κάποια γωνιά του ίντερνετ: Ένα από τα σημάδια που δείχνουν ότι... μεγαλώνεις είναι ότι οι φίλοι σου, αντί να τα φτιάχνουν και να χωρίζουν, παντρεύονται και παίρνουν διαζύγιο.

Σε ένα ανέκδοτο νομίζω το είδα, αλλά το περιγράφει πολύ καλά.

Όταν πλησιάζεις σε μία ηλικία... προς 30-35 μεριά σιγά-σιγά σκέφτεσαι ότι "μεγαλώνεις", το βιολογικό ρολόι χτυπά και λοιπά. Είναι ανασφάλεια αρχικά το όλο πράμα. Δηλαδή "Τι θα απογίνω; Θα μείνω για πάντα ένα ρεμάλι της κοινωνίας; Θα βρω ένα σύντροφο;" κτλ. Αλλά τώρα αξίζει να ρισκάρεις να παντρευτείς κάποιον για να καλύψεις αυτήν την ανασφάλεια; Κατ' εμέ όχι.

Επίσης, όπως είπαν και πιο πάνω, είναι και οι κοινωνικοί παράγοντες, οι οποίοι μας πιέζουν κάποιες φορές - ασυναίσθητα ή μη - σ' αυτές τις σκέψεις. Του ότι σε κάποια τέτοια ηλικία θα πρέπει να παντρευτείς και να δημιουργήσεις οικογένεια. Ε, με το ζόρι δεν γίνεται.

Και ναι, υπάρχει το... γυναικολογικό πρόβλημα του ότι από κάποια στιγμή και μετά δεν μπορούν να τεκνοποιήσουν. Αλλά δύο άνθρωποι παντρεύονται για τα παιδιά ή για τους ίδιους;
Και στη χειρότερη περίπτωση υιοθετούν ένα και κάνουν διπλό καλό.

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 11:51, 11-03-07:

Για ποιό λόγο να υποβιβάζουν έτσι ορισμένοι άνθρωποι τον εαυτό τους; Στα 35-40 δεν είσαι πολύ νέος για να ξεχάσεις έννοιες όπως έρωτας κι αγάπη και να βάλεις στην θέση τους βόλεμα και "συντροφικότητα";
Ποτέ μου δεν μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου παντρεμένο. Θέλω απεγνωσμένα όμως να συμβιώσω σε μακρόχρονο δεσμό χωρίς βέρες.
Στα 35-40 είσαι πολύ νέος πράγματι, αλλά είναι και μια πολύ κρίσιμη ηλικία.
Από μια άποψη καταλαβαίνω την κοπέλα. Είμαι σχεδόν 34 και πριν από δυο χρόνια ήμουν ένας άλλος άνθρωπος, οι αλλαγές που συμβαίνουν μεταξύ 30-35 είναι πολύ περισσότερες από αυτές που συμβαίνουν άλλες ηλικίες και μερικές φορές νοιώθεις όχι απλά φόβο αλλά πανικό για τα χρόνια που περνάνε. Βλέπεις τους φίλους σου παντρεμένους κι εσύ μαγκούφης. Μετά την κρίση των 30' σιγά σιγά μεταμορφώνεσαι. Μήπως φοβούνται υπερβολικά την μοναξιά ;
Θα τους πιέζει και το περιβάλλον έμεσα, είμαι σίγουρος ότι αν δεν υπήρχαν οι άλλοι γύρω μας, θα κάναμε τα πάντα με άλλο τρόπο. Ο Σαρτρ είπε ότι η κόλαση είναι οι άλλοι. Και νομίζω ότι ο γάμος στις περισσότερες περιπτώσεις γίνεται για τους άλλους, για την κοινωνία. Από φόβο της μοναξιάς παντρεύονται ελάχιστοι, γιατί αν ήταν αυτός ο λόγος τι τους εμποδίζει να συμβιώνουν με το ταίρι τους χωρίς να περάσουν το κατώφλι της εκκλησίας ;
Ο Νίτσε λέει κάτι σοφό : '''O ένας πηγαίνει στον πλησίον επειδή ψάχνει να βρει τον εαυτό του, και ο άλλος επειδή θέλει να χάσει τον εαυτό του. Η άσχημη αγάπη προς τον εαυτό σας κάνει τη μοναξιά τους φυλακή''. Ο ράφτης της γειτονιάς μου, ηλικιωμένος και σοφός, παντρεμένος φυσικά, έχει κρεμάσει
στο μαγαζί του μια ταμπέλα που γράφει '''Σκέψου πριν παντρευτείς !'' Αν και είναι πολύ ευτυχισμένος με τη γυναίκα του, ποτέ δεν έχει κατεβάσει αυτή την ταμπέλα, ώστε να την βλέπουν όλοι όσοι μπαίνουν μέσα αμέσως. Και δεν
το κάνει για πλάκα, έχω συζητήσει μαζί του και το πιστεύει.

Παράθεση

princess

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη princess
H princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 299 μηνύματα.

H princess έγραψε στις 14:43, 11-03-07:

oι αλλαγές που συμβαίνουν μεταξύ 30-35 είναι πολύ περισσότερες από αυτές που συμβαίνουν άλλες ηλικίες
Δεν νομίζω ότι ισχύει κάτι τέτοιο...

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 14:47, 11-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από princess
Δεν νομίζω ότι ισχύει κάτι τέτοιο...
Γιατί πριγκήπισα ? Εγώ νοιώθω σαν να χει περάσει οδοστρωτήρας από πάνω μου τα τελευταία χρόνια, εκτός κι αν έτυχε. Για την κρίση των 30 λένε και γράφουν οι Ψυχολόγοι. Η πρώτη κρίση είναι στην εφηβεία, η δεύτερη λέγεται ''η κρίση των 30'' και η τρίτη είναι η κρίση της μέσης ηλικίας.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 16:09, 11-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Η πρώτη κρίση είναι στην εφηβεία, η δεύτερη λέγεται ''η κρίση των 30'' και η τρίτη είναι η κρίση της μέσης ηλικίας.
Εγώ πάντως περνάω ακόμα κρίση των 25.

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 18:34, 11-03-07:

Εγώ πάντως περνάω ακόμα κρίση των 25.
Μπορεί να περνάς ετεροχρονισμένη εφηβεία. Εγώ ουσιαστικά δεν έφυγα ποτέ από την περίοδο της εφηβείας μου. Γεροντοέφηβος.
Οι χρυσές ευκαιρίες πάντως στη ζωή είναι μεταξύ 20 και 30, όχι ότι μετά δεν έχεις ευκαιρίες, αλλά πριν τα 30 χτίζεις το μέλλον σου. Αν την μεγάλη κατραπακιά την φας στα 32, τότε είναι πιο δύσκολο να συνέλθεις. Αν την φας στα 25 δεν τρέχει τίποτα. Τις δοκιμασίες που πέρασα στην ηλικία σου τις θεώρησα παιχνιδάκι, ενώ τις πρόσφατες πολύ πιο δύσκολη υπόθεση. Εμείς του 73/74 είμαστε πολύ πιο decadance και πολύ πιο κουρασμένοι, το παρατηρώ σε όλους όσους γνωρίζω.
Τα παιδιά που γεννήθηκαν το 76/78 είναι η μέρα με τη νύχτα με τους κατά 5 χρόνια μόλις μεγαλύτερους τους. Πάω για το τήλιο μου.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 19:32, 11-03-07:

Πάντως σκεφτόμουν πως μπορεί να ερωτευτείς κάποιον σε μεγαλύτερη ηλικία για εντελώς διαφορετικούς λόγους απ' ότι θα τον ερωτευόσουν στα 20 σου. Στα 20 ψάχνεις εμφάνιση, τρέλα, κοινωνικότητα και έξω καρδιά. Στα 30 σου η εμφάνιση δεν παίζει πια τον πρώτο ρόλο (τι να τον κάνω αν είναι κούκλος, αλλά όταν ανοίγει το στόμα του δεν ξέρω που να κρυφτώ; ), δεν ψάχνεις τρέλα, αλλά διάθεση για ζωή (σε μετρημένα επίπεδα όμως.. έχεις πια καταλάβει ότι δεν είναι όλα θέμα καλοπέρασης), ψάχνεις έναν άντρα να σε κανει να νιώθεις καλά και να σε προσέχει (κι όχι απλά κάποιον πολύ ωραίο για να σε κοιτάνε όλοι και να ζηλεύουν..) και σαφώς ψάχνεις πάλι κοινωνικότητα και έξω καρδιά, αλλά πιο πολύ ως στοιχεία καλοπέρασης και όχι ως στοιχεία πραγματικής εξαλλοσύνης! (ελπίζω να με πιάνετε)

Σε κάποιον που είναι 20 ίσως όλα αυτά να μοιάζουν με συμβιβασμό, όμως στην πραγματικότητα δεν είναι.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 19:58, 11-03-07:

Σε κάποιον που είναι 20 ίσως όλα αυτά να μοιάζουν με συμβιβασμό, όμως στην πραγματικότητα δεν είναι.

αυτό ακριβώς λέω κι εγώ απ την αρχή....
ξέρω ότι σε πολλούς φάνηκε συμβιβασμός αυτό που έκανα... δεν είναι όμως

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 20:13, 11-03-07:

Με το πέρασμα του χρόνου έχω αναθεωρήσει παρα πολλές ιδέες για τον ιδανικό άντρα που θα ηθελα να παντρευτώ…

Στα 20 ήθελα να έχει φαντασία και να μου γράφει ποιήματα…

Στα 30 ήθελα να είναι καλός οικογενειάρχης…

Αν χρειαζόταν να ξαναπαντρευτώ που κοντεύω τα 40, θα διάλεγα ένας νοσοκόμος να μπορεί να με φροντίσει στα γεράματα…

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 20:17, 11-03-07:

Πάντως σκεφτόμουν πως μπορεί να ερωτευτείς κάποιον σε μεγαλύτερη ηλικία για εντελώς διαφορετικούς λόγους απ' ότι θα τον ερωτευόσουν στα 20 σου. Στα 20 ψάχνεις εμφάνιση, τρέλα, κοινωνικότητα και έξω καρδιά. Στα 30 σου η εμφάνιση δεν παίζει πια τον πρώτο ρόλο (τι να τον κάνω αν είναι κούκλος, αλλά όταν ανοίγει το στόμα του δεν ξέρω που να κρυφτώ; ), δεν ψάχνεις τρέλα, αλλά διάθεση για ζωή (σε μετρημένα επίπεδα όμως.. έχεις πια καταλάβει ότι δεν είναι όλα θέμα καλοπέρασης), ψάχνεις έναν άντρα να σε κανει να νιώθεις καλά και να σε προσέχει (κι όχι απλά κάποιον πολύ ωραίο για να σε κοιτάνε όλοι και να ζηλεύουν..) και σαφώς ψάχνεις πάλι κοινωνικότητα και έξω καρδιά, αλλά πιο πολύ ως στοιχεία καλοπέρασης και όχι ως στοιχεία πραγματικής εξαλλοσύνης! (ελπίζω να με πιάνετε)

Αυτό που δεν μου αρέσει στις περισσότερες γυναίκες, χωρίς να είναι ούτε κατά διάννοια μομφή για σένα αυτό, είναι το εξής. Όσο είναι ανώριμες ζητάνε τον τέλειο εραστή. 'Οσο μεγαλώνουν ζητάνε τον τέλειο μπαμπά -προστάτη που θα τους παρέχει ασφάλεια, σταθερότητα και στήριξη. Η πλειοψηφία αναζητά δηλαδή είτε ασφάλεια είτε περιπέτεια και τρέλλες, τα δυο άκρα δηλαδή. Την αγάπη την έχουν χεσμένη, γιατί απλούστατα δεν μπαίνουν στον κόπο να κατεργαστούν το δύσκολο υλικό της και να δουν ότι η αγάπη δεν έχει καμμία σχέση ούτε με την ασφάλεια ούτε με την περιπέτεια όμως.

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 20:20, 11-03-07:

Όσο είναι ανώριμες ζητάνε τον τέλειο εραστή. 'Οσο μεγαλώνουν ζητάνε τον τέλειο μπαμπά -προστάτη
Ενώ οι άντρες θέλουν ερωμένη και μαμά σε όλες τις ηλικίες…

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 20:26, 11-03-07:

Ενώ οι άντρες θέλουν ερωμένη και μαμά σε όλες τις ηλικίες…
Δεν υπάρχει τίποτα πιο ξενερωτικό από μια γυναίκα - μαμά που με βλέπει σαν παιδάκι και να με πνίγει με τις αγωνίες, τις ανασφάλειες και τις νευρώσεις που έχουν όλες οι μαμάδες. Υπερπροστασία μακρυά από μένα.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 20:29, 11-03-07:

Εγώ πάντως ψάχνω πάντα τον τέλειο έραστη, πρώτα και πάνω απ' όλα τα υπόλοιπα.. Αλλά επειδή ούτε αυτό μόνο του αρκεί δυστυχώς, υποχρεωτικά κοιτάζω και τα υπόλοιπα!

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 20:31, 11-03-07:

Εγώ πάντως ψάχνω πάντα τον τέλειο έραστη, πρώτα και πάνω απ' όλα τα υπόλοιπα.. Αλλά επειδή ούτε αυτό μόνο του αρκεί δυστυχώς, υποχρεωτικά κοιτάζω και τα υπόλοιπα!

χμ.. πολυ σημαντικο, αλλα μαλλον πρεπει οπως λεςκαι στο τελος, να λαμβανουμε υποψη και ΟΛΑ τα υπολοιπα...

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 20:33, 11-03-07:

ξέρω ξέρω... χίπισα δεν θα γινόσουν ποτέ. Α ρε και να 'χα γεννηθεί λίγα χρόνια πριν, θα'χα γνωρίσει μια χίπισα στα Μάταλα και θα παίρναμε τα βουνά.

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 20:40, 11-03-07:

Δεν υπάρχει τίποτα πιο ξενερωτικό από μια γυναίκα - μαμά που με βλέπει σαν παιδάκι και να με πνίγει με τις αγωνίες, τις ανασφάλειες και τις νευρώσεις που έχουν όλες οι μαμάδες. Υπερπροστασία μακρυά από μένα.
Αν ποτέ παντρευτείς, ποιος θα μαγειρεύει? Ποιος θα καθαρίσει και ποιος θα πλένει ρούχα? Γιατί αν η μαμά σου τα έκανε αυτά, θα θέλεις να τα κάνει και η γυναίκα σου. Δεν χρειάζεται να είναι υπερπροστατευτική… φτάνει να κάνει πράγματα που θα μπορούσες να κάνεις μόνο σου…

Ο φόβος δέσμευσης (όταν δένεσαι ρισκάρεις την ήτα) λειτουργεί υποσυνείδητα, σε κάνει να βλέπεις αρνητικά στις γυναίκες. Αν ξεπερνάς το φόβο θα μας βλέπεις μια χαρά. Και οπωσδήποτε, αυτά που είπες περί εραστή , μπαμπά κτλ…είναι η φύση της γυναίκας.... την δέχεσαι και βλέπεις τα καλά της ή θα είσαι συνέχεια δυστυχισμένος…

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 20:42, 11-03-07:

ξέρω ξέρω... χίπισα δεν θα γινόσουν ποτέ. Α ρε και να 'χα γεννηθεί λίγα χρόνια πριν, θα'χα γνωρίσει μια χίπισα στα Μάταλα και θα παίρναμε τα βουνά.
Τώρα άμα σου πω πως σε πιάνω, θα πω ψέμματα...

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 20:51, 11-03-07:

Αν ποτέ παντρευτείς, ποιος θα μαγειρεύει? Ποιος θα καθαρίσει και ποιος θα πλένει ρούχα? Γιατί αν η μαμά σου τα έκανε αυτά, θα θέλεις να τα κάνει και η γυναίκα σου. Δεν χρειάζεται να είναι υπερπροστατευτική… φτάνει να κάνει πράγματα που θα μπορούσες να κάνεις μόνο σου…
'Εχω ζήσει πολύ καιρό μόνος μου και τα έκανα όλα εγώ, κι όχι η μαμά. Είμαι τελείως αυτόνομο άτομο και θέλω να χω αυτόνομη γυναίκα δίπλα μου, όχι ένα κοριτσάκι που θα θέλει τον μπαμπά της.

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 21:06, 11-03-07:

Είσαι λοιπόν η εξαίρεση που όταν θα συμβιώσει με μια γυναίκα θα πλένει μόνο του τα ρούχα του και θα κάνει και μόνο του φαγητό…ευτυχώς παραμένει το σεξ που δεν γίνεται να είσαι αυτόνομο…θέλει δυο, θέλει συνεργασία, και είναι σκέτη εξάρτιση...

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 21:42, 11-03-07:

Συνεργασία θέλουν τα πάντα σ'αυτήν την ζωή, όχι μόνο το σεξ. Απλά μερικοί άντρες δεν έχουν πρόβλημα να μαγειρέψουν όταν χρειαστεί, αυτό είναι όλο. Είναι και πολύ ερωτικό μάλιστα να μαγειρεύετε μαζί, αλλά αν είναι να περιμένεις να σου φέρνει το φαί για μένα είναι ξενερωτικό.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους