Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,100 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,181 μηνύματα σε 74,655 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Θα ξεκινούσατε από το μηδέν σε μία ξένη χώρα;

Θα φεύγατε στο εξωτερικό για να σπουδάσετε ή να ζήσετε ;

Δημοσκόπηση πολλαπλών επιλογών.
Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 40)
Ναι για σπουδές, αλλά μετά θα επέστρεφα στην Ελλάδα
4
10,00%
Ναι για σπουδές, αλλά και για να εργαστώ και να ζήσω εκεί
26
65,00%
Ναι για να εργαστώ για ένα διάστημα και μετά να γυρίσω Ελλάδα
4
10,00%
Ναι για να εργαστώ και να ζήσω εκεί
15
37,50%
Όχι ,όσο δύσκολα και να είναι τα πράγματα θα έμενα στην Ελλάδα
2
5,00%
Ζω ήδη στο εξωτερικό
0
0%
Δεν ξέρω / Δεν απαντώ
1
2,50%

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 14:12, 12-03-07:

Ας υποθέσουμε ότι έχετε χρήματα, σχετική οικονομική άνεση, μιλάτε και γράφετε μία ή δυο ξένες γλώσσες, όχι αναγκαστικά άπταιστα, και τουλάχιστον μπορείτε να συνενοηθείτε με τους ανθρώπους της χώρας του προορισμού σας. Γνωρίζετε επίσης ότι τα χρήματα που έχετε αποταμιεύσει τόσα χρόνια κάποια στιγμή θα τελειώσουν εκεί που θα είστε και δεν έχετε καμμιά εγγύηση ότι θα βρείτε δουλειά σύντομα. Είστε απολύτως βέβαιοι όμως ότι δεν σας αρέσει η χώρα που ζείτε και ότι δεν σας λείψει καθόλου. Δεν αφήνετε φίλους και συγγενείς πίσω, όλοι οι παλιοί φίλοι έχουν σκορπίσει σε ξένες χώρες ή έχουν πεθάνει εδώ και καιρό, και οι γονείς σας ενθαρύνουν για αυτην την αλλαγή, οπότε δεν θα σας λείψουν και οι φίλοι σας ούτε θα εχετε εντάσεις με τους γονείς, αλλά ούτε και θα τους αφήσετε θλιμένους πίσω. Θέλετε να εκπαιδευθείτε σε κάποιο τομέα εκεί αλλά για σας έχει σημασία να εκπαιδευθείτε μόνο αν μπορέσετε να χρησιμοποιήσετε στην ξένη χώρα αυτά που μάθατε, γιατί αυτές οι γνώσεις στην πατρίδα σας είναι περιττές. Καμμιά εγγύηση όμως ότι μόλις τελειώσετε την εκπαίδευση σας θα βρείτε δουλειά στην ξένη χώρα, οπότε ρισκάρετε εξ αρχής να πετάξετε μια περιουσία και τελικά να ξαναγυρίσετε πίσω μετά από ένα χρονικό διάστημα, κάτι που θα σας κοστίσει πολύ ψυχολογικά γιατί δεν θα έχετε πετύχει το στόχο σας, που είναι να ζήσετε στην ξένη αυτή χώρα. Στην χώρα προορισμό σας υπάρχει μόνο ένας,άντε δυο άνθρωποι το πολύ πολύ που δεν σας εγγυόνται οικονομική στήριξη, απλά μόνο σας λένε ότι θα κάνουν ότι μπορούν για να σας βοηθήσουν χωρίς να είναι σίγουροι ότι οι ενέργειές τους θα έχουν αποτέλεσμα. Ουσιαστικά επιδιώκετε να γεννηθήτε ξανά ΑΠΟ ΤΟ ΜΗΔΕΝ σε μια εντελώς άγνωστη χώρα χωρίς να έχετε συγγενείς εκεί, αλλά μόνο ένα φίλο. Ας σημειωθεί ότι ταξιδεύετε χωρίς να σας κυνηγά ο νόμος.
Θα εγκαταλείπατε την πατρίδα σας κάτω από αυτές τις συνθήκες ?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 14:19, 12-03-07:

ναι.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 14:23, 12-03-07:

NAI.

been there, done that.

Και: χωρίς να ξέρω καλά τι γλώσσα (ούτε για βασικά- γιατί έπαιζε διάλεκτος), χωρίς να έχω ΚΑΝΈΝΑΝ γνωστό.

Παράθεση

Hunter (Θοδωρής)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hunter
Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών , επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,059 μηνύματα.

O Hunter έγραψε στις 14:24, 12-03-07:

Been there done that got the t-shirt to prove it

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 14:31, 12-03-07:

Ναι. Χωρίς δεύτερη σκέψη.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 14:35, 12-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
NAI.

been there, done that.

Και: χωρίς να ξέρω καλά τι γλώσσα (ούτε για βασικά- γιατί έπαιζε διάλεκτος), χωρίς να έχω ΚΑΝΈΝΑΝ γνωστό.
Σε τί ηλικία αν επιτρέπεται ? Πώς ένοιωσες τότε ?

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 14:39, 12-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Σε τί ηλικία αν επιτρέπεται ? Πώς ένοιωσες τότε ?
Στα 22-23 μου. Ok, κατιτίς νεότερη από σένα, αλλα δεν ήταν και στα 18 μου. Να πεις ότι με περιμένει κάποιο "πρόγραμμα". (Κι όταν ήρθα, δεν είχα καθημερινότητα, δύσκολα να γνωρίσω κόσμο) Η ότι έχω τι συναισθηματική ανοσια, του εφηβου.
Αντιθέτως, επειδή ήταν ΌΛΑ νέα, και οι γονείς μου είχαν μείνει σε φάση μισό- αγχωμένοι ("που τις ήρθε τώρα αυτό?") μισό-περήφανοι... κι επειδή δεν είχα ξαναφύγει από το σπίτι... Ήταν δύσκολο. Αλλα είμαι εδώ, δεν είμαι? Είμαι καλά, ναι- είμαι. Και είμαι πολύ περήφανη. Ακόμα κι όταν ζοριζόμουν ήξερα ότι θα ήμουν κάποια στιγμή περήφανη.

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 14:42, 12-03-07:

Είσαι αυτή τη στιγμή στο εξωτερικό ? Αν κατάλαβα καλά. Ευχαριστώ πάντως όλους για τις απαντήσεις, ειλικρινά.

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 14:44, 12-03-07:

Ευχαριστώ πάντως όλους για τις απαντήσεις, ειλικρινά.
δεν μας έβαλες και κανέναν δύσκολο γρίφο καλέ. Όλα τα είχες κόψει

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 14:44, 12-03-07:

Είσαι αυτή τη στιγμή στο εξωτερικό ? Αν κατάλαβα καλά. Ευχαριστώ πάντως όλους για τις απαντήσεις, ειλικρινά.
Παρακαλούμε, ειλικρινά!

Ναι, εδώ είμαι ακόμα... Ξεκίνησα πρόσφατα σε ένα γραφείο...

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 14:54, 12-03-07:

ναι χωρίς δεύτερη σκέψη!

Παράθεση

travel_lover

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη travel_lover
H travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 528 μηνύματα.

H travel_lover έγραψε στις 15:20, 12-03-07:

oh yes! με τα 1000. been there done that twice. στα 11 για 6 χρόνια κ πέρσυ που άφησα τα πάντα για να κυνηγήσω ένα όνειρο!

Παράθεση

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Ειλικρινής
Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 484 μηνύματα.

O Ειλικρινής έγραψε στις 08:35, 13-03-07:

Πριν από 20 χρόνια το έκανα,σήμερα δεν θα το έκανα...

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 09:06, 13-03-07:

Έχοντας την εμπειρία της μετανάστευσης, απαντώ όχι. Μπορεί να μην σου λείψουν φίλοι και οικογένεια, πάντα θα σου λείψει ο τρόπος ζωης σου που έμαθες από μικρός. Και δεν είναι δυνατών να το βρεις εκεί που πας. Πάντα θα έχεις μέσα σου την μελαγχολία γυρισμού στον τόπο που γεννήθηκες. Εκτός και αν όλες οι αναμνήσεις σου είναι πολύ άσχημες και όντως έχεις ανάγκη να κάνεις μια καινούρια αρχή, σε άλλο τρόπο ζωης.

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 11:23, 13-03-07:

Όχι δεν θα έφευγα και όχι γιατί υπάρχει αβεβαιότητα που δεν με νοιάζει άλλα ειμαι άνθρωπος που αγαπώ όποιο τόπο και να είμαι σε όποια κατάσταση, δεν μπορώ να μεταναστέυσω όσο χάλια να ειμαι στον τόπο μου ειμαι άνθρωπος που δένομαι με το χώμα με τα δέντρα και με τα κακά του τόου που ζώ. Θα πολεμήσω θέλω να πολεμήσω άλλα θα μήνω

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 11:26, 13-03-07:

ναι με τα δεδομενα που λες.

οχι στην παρουσα φαση, γιατι δεν εχω (και μαλλον δε θελω να αποκτησω) τα δεδομενα που λες.
παντα θελω να εχω υγιη εδω οικογενεια και φιλους.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 11:32, 13-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από roumana
Έχοντας την εμπειρία της μετανάστευσης, απαντώ όχι. Μπορεί να μην σου λείψουν φίλοι και οικογένεια, πάντα θα σου λείψει ο τρόπος ζωης σου που έμαθες από μικρός. Και δεν είναι δυνατών να το βρεις εκεί που πας. Πάντα θα έχεις μέσα σου την μελαγχολία γυρισμού στον τόπο που γεννήθηκες. Εκτός και αν όλες οι αναμνήσεις σου είναι πολύ άσχημες και όντως έχεις ανάγκη να κάνεις μια καινούρια αρχή, σε άλλο τρόπο ζωης.
Pfui pfui...

Παράθεση

Viktoria

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Viktoria
H Viktoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H Viktoria έγραψε στις 12:13, 13-03-07:

Ναι θα έφευγα σίγουρα.Αν έμενα θα το μετάνιωνα και θα αναρωτιόμουν μια ζωή τι θα είχε γίνει αν είχα φύγει.

Παράθεση

mara

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mara
H mara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 51 μηνύματα.

H mara έγραψε στις 12:40, 13-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από mania
Όχι δεν θα έφευγα και όχι γιατί υπάρχει αβεβαιότητα που δεν με νοιάζει άλλα ειμαι άνθρωπος που αγαπώ όποιο τόπο και να είμαι σε όποια κατάσταση, δεν μπορώ να μεταναστέυσω όσο χάλια να ειμαι στον τόπο μου ειμαι άνθρωπος που δένομαι με το χώμα με τα δέντρα και με τα κακά του τόου που ζώ. Θα πολεμήσω θέλω να πολεμήσω άλλα θα μήνω

θα συμφωνήσω!!

Παράθεση

Founes

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Founes
Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.

O Founes έγραψε στις 14:24, 13-03-07:

χα! σε μια τετοια κατάσταση, πήγενα στο αεροδρόμιο και δεν διάλεγα καν την χωρα... εβγαζα εισιτήριο με την πρώτη πτήση και όπου με βγάλει...

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 15:43, 13-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από Founes
χα! σε μια τετοια κατάσταση, πήγενα στο αεροδρόμιο και δεν διάλεγα καν την χωρα... εβγαζα εισιτήριο με την πρώτη πτήση και όπου με βγάλει...
Τέλειο είναι, να τα γράφεις όλα και να φεύγεις έτσι, ειδικά αν δεν έχεις να γράψεις και πολλά και τους έχεις όλους γραμμένους γενικώς.

Παράθεση

brego

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη brego
Ο brego αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O brego έγραψε στις 15:58, 10-08-11:

Προσφατα τα παρατησα ολα και εφυγα Ολλανδια.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη moonlight : 10-08-11 στις 16:02. Αιτία: greeklish
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 16:34, 10-08-11:

Α, έχουμε τέτοιο topic;

Ναι, λοιπόν. Από την προηγούμενη εβδομάδα έχω έρθει στο γαλλόφωνο μέρος της Ελβετίας, χωρίς να γνωρίζω την γλώσσα, χωρίς να γνωρίζω την κουλτούρα και χωρίς να έχω κόσμο να μου τα δώσει όλα έτοιμα. Οκ, υπάρχουν εδώ πέρα και κάτι Έλληνες που τους γνωρίζω και μου έχουν δώσει 2-3 συμβουλές, αλλά ουσιαστικά έχω ανακαλύψει και συνεχίζω να ανακαλύπτω τα πάντα μόνος μου.

Πρακτικά, έχω ξεκινάω από το μηδέν, σε ένα τελείως άγνωστο μέρος, όταν στην Ελλάδα θα μπορούσα να τα έχω τα περισσότερα έτοιμα.

Να ξέρετε ότι είναι μία πολύ-πολύ μεγάλη απόφαση για να το κάνεις αυτό, which is easier said than done. Μόνο και μόνο για να νοικιάσεις σπίτι, σου βγάζουν την πίστη. Ωστόσο, μου αρέσει πολύ το ότι θα βρεθώ σε ένα περιβάλλον με πολλές εθνικότητες και πολλές γλώσσες - για να συννενοηθώ χρησιμοποιώ Αγγλικά, Γαλλικά, αλλά και Γερμανικά! Και ελπίζω ότι τα επόμενα χρόνια, αν όλα κυλήσουν καλά, θα βοηθήσουν στην μετέπειτα σταδιοδρομία μου.

Σε όσους το επιχειρήσετε καλή τύχη και καλή υπομονή. Θα την χρειαστείτε.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη borat
Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 21:46, 10-08-11:

Θα ξεκινούσατε από το μηδέν σε μία ξένη χώρα;
Γιατί όχι;
Εδώ ξεκινάμε (και καταλήγουμε) από το (στο) μηδέν στη δική μας χώρα.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Fenia:)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Fenia:)
H Fenia:) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H Fenia:) έγραψε στις 22:21, 10-08-11:

Νομιζω θα το εκανα. Η κατασταση στην ελλαδα οπως όλοι γνωριζζουμε παει απο το κακο στο χειροτερο, οποτε θα σκεφτομουν πολυ σοβαρα, αν υπηρχε η δυνατοτητα, να μετακομησω μονιμα καπου αλλου, σε ξενη χωρα. Στην αρχη ισως ειναι λιγο δυσκολα, καθως δε θα γνωριζω κανεναν, αλλα στη συνεχεια συνηθιζεις.
Μακαρι να μου δοθει μια τετοια ευκαιρια, εχω απογοητευτει πολυ απο τη κατασταση εδω.

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 22:45, 10-08-11:

Περσυνά ξυνά σταφύλια, πού το ξεθάψατε αυτό ; Απορώ με τον εαυτό μου εκείνες τις εποχές, σε δουλειά να βρισκόμαστε.

Παράθεση

kaleidoscope

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kaleidoscope
H kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,727 μηνύματα.

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε στις 14:42, 15-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από Subject to change
Ναι. Χωρίς δεύτερη σκέψη.
Αυτό ακριβώς ήθελα να γράψω

Παράθεση

Johnnaousa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnnaousa
Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 14,019 μηνύματα.

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε στις 15:27, 15-08-11:

σαν ιδεα μου αρεσει πολυ..πιστευω πως ναι ισως το κανω σε μερικα χρονια μιας και ειμαι μικρος οπως βλεπετε

Παράθεση

ΔΕΣΠΟΙΝΑ Μ. (Δέσποινα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΔΕΣΠΟΙΝΑ Μ.
H Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 140 μηνύματα.

H ΔΕΣΠΟΙΝΑ Μ. We found love in a hopeless place!!!!!!! έγραψε στις 15:03, 29-05-12:

Ναι ,αν και θα ήταν δύσκολα στην αρχή θα το τολμούσα...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

steve391242 (Στέφανος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη steve391242
Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 123 μηνύματα.

O steve391242 Dare to walk the alleys of her mind? έγραψε στις 00:44, 30-05-12:

Και εγω πιστευω θα το τολμουσα.Θελω βασικα να το κανω.Αλλα μαλλον να βγαλω την σχολη μου πρωτα,να εχω και μια μεγαλυτερη πιθανοτητα να βρω δουλεια,για να μην ειμαι και πολυ στενα οικονομικα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Ρόζα Νέρα Flamingo

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρόζα Νέρα Flamingo
H Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 709 μηνύματα.

H Ρόζα Νέρα Flamingo Κάθε σταυροδρόμι κρύβει μια ιντιφάντα έγραψε στις 02:03, 30-05-12:

χαλαρααα σαν ιδεα ειναι καλη φαση για καποια χρονια , εμπειρειες και τετοια ..
βεβαια σε τετοιες εποχες θα εμενα, για να στηριξω τον τοπο μου οπως μπορω..

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 12:08, 30-05-12:

Κατά τη δική μου γνώμη, μεταναστεύοντας δεν ξεκινάς απο το μηδέν, διότι στα 18, 20, 30 και 40... δεν ξεκινά η ζωή ενός ανθρώπου. Εχει ήδη χτίσει στην πατρίδα του και μεταναστεύει για μια καλύτερη ζωή. Πάντα είναι κομμένος στα δύο- στη χώρα που τον γέννησε και στη χώρα που τον ταίζει. Προσφάτως είχα μια συνομιλία με μια αλλοδαπή γυναίκα 50 χρονών που ζει στην Ελλάδα 10 χρόνια και είναι ένα αξιόλογο άτομο. Βιωσε και βιώνει διάφορα: ψυχολογικά σκαμπανεβάσματα, καθώς και την αρνητική προδιάθεση αρκετών Ελλήνων. Μου εξηγούσε αναλυτικά τα υπερ και τα κατά, που είναι αυτά που παραπάνω ανέφερα. Ζει καλύτερα απο οικονομικής άποψης και βοηθά στέλνοντας στη χώρα της χρήματα και προιόντα που ούτε κατά διάνοια θα πλησίαζαν εκεί λόγω κόστους. Υπερ και κατά λοιπόν. Η απόφαση για μετανάστευση οφείλει τελικώς να είναι ζυγιασμένη, ώριμη, κατασταλαγμένη κι οργανωμένη απ'όλες τις απόψεις.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 30-05-12 στις 12:27.
Παράθεση

SoZi (Αλέκα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη SoZi
H Αλέκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 2,623 μηνύματα.

H SoZi έγραψε στις 11:43, 02-06-12:

Ναι. Αν και πριν πάω θα το έψαχνα μέχρι αηδίας.Και καλά να χεις λεφτά για να περάσεις κάποιο διάστημα.
Αν πας με ψίχουλα? Πολύ δύσκολο.

Παράθεση

Backdrop

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Backdrop
H Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 477 μηνύματα.

H Backdrop έγραψε στις 16:31, 02-06-12:

Παίζει ρόλο σε τι φάση της ζωής μου θα ήμουν! Αλλά είναι κάτι που έχω σκεφτεί μήπως χρειαστεί τελικά να το κάνω....

Παράθεση

MONTA (Chris)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη MONTA
Ο Chris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 158 μηνύματα.

O MONTA Η ζωη ειναι μια τεραστια πλακα... έγραψε στις 22:05, 04-06-12:

Ανετα.Αρκει να ειχα διπλα μου την αδερφη μου

Παράθεση

mayram999 (Μαρία)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mayram999
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 52 μηνύματα.

H mayram999 έγραψε στις 08:29, 06-06-12:

Ναι έτσι και αλλιώς αυτό με βλέπω να κάνω σε μερικά χρόνια.........

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gilda
H Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 15:44, 21-09-12:

Φοβάμαι πως τελικά κάποια στιγμή θα αναγκαστώ...

Παράθεση

Nattii

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nattii
H Nattii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 162 μηνύματα.

H Nattii Για ένα γενναίο πνεύμα δεν μπορεί ποτέ ν έγραψε στις 15:39, 31-10-12:

Θα γυρνούσατε πίσω?

Σημείωση:
Τα μήνυματα 38 έως 48 προέρχονται από το συγχωνευμένο θέμα "Θα φεύγατε στο εξωτερικό για να ζήσετε ή να σπουδάσετε ?"

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 15-11-12 στις 00:11. Αιτία: προσθήκη σημείωσης λόγω συγχώνευσης θεμάτων
Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gilda
H Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 15:41, 31-10-12:

Και θα έφευγα και ίσως και να φύγω.
Αν θα γυρνούσα εξαρτάται από το πως θα ήταν τα πράγματα στην Ελλάδα όταν θα χα τελειώσει.

Παράθεση

Backdrop

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Backdrop
H Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 477 μηνύματα.

H Backdrop έγραψε στις 15:46, 31-10-12:

Ναι ίσως και να έφευγα και το σκέφτομαι και πολύ σοβαρα!
Θα ήθελα να γυρίσω πίσω αλλά υπό προυποθέσεις... αν είναι να γυρνούσα και τα πραγματα να εξακολουθουσαν να ειναι χαλια, καλυτερα να ερχομαι για διακοπες αλλά να ζω στο εξωτερικό αξιοπρεπώς!!

Παράθεση

Jason Del Piero

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Jason Del Piero
Ο Jason Del Piero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 535 μηνύματα.

O Jason Del Piero έγραψε στις 16:31, 31-10-12:

Για μεταπτυχιακό ναι....με τίποτα για πάντα...σαν την Ελλάδα πουθενά...

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,644 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 19:44, 31-10-12:

Αυτή τη λογική πάντως δε τη καταλαβαίνω.
Σκας ένα σωρό λεφτά για σπουδές έξω και έρχεσαι στην Ελλάδα να κάνεις τι; Να ψάξεις για κενές θέσεις στα everest;
Εγώ αν κι όποτε φύγω, δε νομίζω να ερχόμουν στην Ελλάδα για να ζήσω. Με τη τωρινή κατάσταση τουλάχιστον. Υποτίθεται πας έξω για να αποκτήσεις κάποιες γνώσεις και έπειτα μια καλή δουλειά στον τομέα σου για ένα καλύτερο αύριο και όχι να μπεις στο 50% της ανεργίας.

Θα γύρναγα μόνο αν υπήρχαν προοπτικές για κάτι, αλλιώς νο.

Παράθεση

Dimz

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Dimz
Ο Dimz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 95 μηνύματα.

O Dimz έγραψε στις 20:03, 31-10-12:

Θα πήγαινα άνετα στο εξωτερικό για σπουδές αλλά και για να μείνω μόνιμα εκεί διότι η κατάσταση πλέον στην Ελλάδα είναι απελπιστική! Θα ερχόμουν όμως για διακοπές αλλά και για να δω συγγενείς και φίλους.

Παράθεση

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Demlogic
Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Άεργος/η . Έχει γράψει 596 μηνύματα.

O Demlogic λ έγραψε στις 20:26, 31-10-12:

εννοειται.....στο Ελλαδισταν που σε εκμεταλλευονται καταφορα θα κατσεις;

οσο πιο γρηγορα φευγουμε για να δουμε ασπρη μερα

Παράθεση

Nattii

Δραστήριο Μέλος

H Nattii Για ένα γενναίο πνεύμα δεν μπορεί ποτέ ν έγραψε στις 00:53, 01-11-12:

Δυστυχώς εδώ είναι πολύ δύσκολα...

Παράθεση

εμμα_τριντεντ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη εμμα_τριντεντ
H εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,120 μηνύματα.

H εμμα_τριντεντ έγραψε στις 00:55, 01-11-12:

Αρχική Δημοσίευση από Nattii
Δυστυχώς εδώ είναι πολύ δύσκολα...
και το θέμα είναι πως δε μας φτάνουν τα οικονομικοκοινωνικοπολιτικά αλλά έχουν γίνει και οι άνθρωποι δύσκολοι.

Παράθεση

Nattii

Δραστήριο Μέλος

H Nattii Για ένα γενναίο πνεύμα δεν μπορεί ποτέ ν έγραψε στις 01:00, 01-11-12:

Ναι...
Είναι όμως λογικό με την πίεση που δέχονται και το άγχος που αντιμετωπίζουν.Το κυριότερο είναι να μην χάσουμε την ανθρωπιά μας..

Παράθεση

εμμα_τριντεντ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη εμμα_τριντεντ
H εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,120 μηνύματα.

H εμμα_τριντεντ έγραψε στις 01:01, 01-11-12:

Αρχική Δημοσίευση από Nattii
Ναι...
Είναι όμως λογικό με την πίεση που δέχονται και το άγχος που αντιμετωπίζουν.Το κυριότερο είναι να μην χάσουμε την ανθρωπιά μας..
εξαρτάται από το τι θεωρεί ο καθένας λογικό

Παράθεση

Nattii

Δραστήριο Μέλος

H Nattii Για ένα γενναίο πνεύμα δεν μπορεί ποτέ ν έγραψε στις 02:02, 07-11-12:

Θα το προσπαθούσα!

Παράθεση

diotima

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη diotima
Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,868 μηνύματα.

O diotima έγραψε στις 14:12, 07-11-12:

Ε του χρονου τετοιες μερες,θα ζητιανευω στους φανσι δρομους του λοντον

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους