Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,093 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,064 μηνύματα σε 74,651 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Είναι δυνατόν ένας άνθρωπος να μην έχει ανάγκη τον έρωτα;

Θάλλαζα

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Θάλλαζα
H Θάλλαζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 37 μηνύματα.

H Θάλλαζα έγραψε στις 19:38, 01-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από Demelene
Εγώ βλέπω κόσμο να δηλώνει ερωτευμένος και και ουσιαστικά έχει δώσει στον μαζοχισμό και στην βλακεία άλλο όνομα.
χαχαχαχαχαχα
σωστός

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

thodoris28 (Θοδωρής)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη thodoris28
Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος . Έχει γράψει 21 μηνύματα.

O thodoris28 έγραψε στις 20:05, 01-04-07:

Ο πανικός και η ανασφάλεια που προσφέρει η διαρκής αναζήτηση συντρόφου μπορεί να οδηγήσει στην απομυθοποίηση και απόρριψη κοινά αποδεκτών εννοιών όπως ο έρωτας. Και για να απαντήσω και στην αρχική ερώτηση, ναι μπορεί κάποιος να μην έχει ανάγκη τον έρωτα όπως μπορεί να μην έχει ανάγκη την οικογένεια ή τους φίλους. Οποιός μπορεί βέβαια να το επιτύχει αυτό δεν ξέρω αν είναι πιο τυχερός (αφού είναι απαλλαγμένος από "δεσμεύσεις" ) είναι σίγουρα φτωχότερος!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Θάλλαζα

Νεοφερμένος

H Θάλλαζα έγραψε στις 20:19, 01-04-07:

φτωχότερος δεν είναι γιατί δεν είχε πλουτίσει ποτέ (αν θεωρήσουμε τον έρωτα πλούτο)

Παράθεση

thodoris28 (Θοδωρής)

Νεοφερμένος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος . Έχει γράψει 21 μηνύματα.

O thodoris28 έγραψε στις 20:44, 01-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από Θάλλαζα
φτωχότερος δεν είναι γιατί δεν είχε πλουτίσει ποτέ (αν θεωρήσουμε τον έρωτα πλούτο)

εννοούσα συγκριτικά με κάποιους άλλους που έχουν/είχαν "περιουσία", όχι σε σχέση με τον ίδιο του τον εαυτό.
Για μένα πλούτος είναι οτιδήποτε σου προσφέρει συναισθήματα, σκέψεις, εμπειρία , γνώσεις,... ζωή!

Παράθεση

Θάλλαζα

Νεοφερμένος

H Θάλλαζα έγραψε στις 20:51, 01-04-07:

χμ τότε κάποιος είναι φτωχότερος αν δεν έχει βιώσει και πολλά αρνητικά συναισθήματα...
θα πρότεινες όμως ποτέ σε κάποιον να πληγωθεί συναισθηματικά ή να αποκτήσει κάποια αντικειμενικά κακή εμπειρία;..γιατί αλλιώς θα ήταν φτωχότερος;

Παράθεση

Θάλλαζα

Νεοφερμένος

H Θάλλαζα έγραψε στις 20:52, 01-04-07:

υ.γ.2 να σου θυμίσω και το πορτραίτο του ντόριαν γκρέυ

ώρες ώρες...η φθαρμένη ψυχή είναι ύπουλο πράγμα για μας τους ίδιους..δύσκολα ξαναγίνεται αθώα..με ό,τι θετικό ή αρνητικό αυτό συνεπάγεται

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Demelene
Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 22:44, 01-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από thodoris28
Ο πανικός και η ανασφάλεια που προσφέρει η διαρκής αναζήτηση συντρόφου μπορεί να οδηγήσει στην απομυθοποίηση και απόρριψη κοινά αποδεκτών εννοιών όπως ο έρωτας. Και για να απαντήσω και στην αρχική ερώτηση, ναι μπορεί κάποιος να μην έχει ανάγκη τον έρωτα όπως μπορεί να μην έχει ανάγκη την οικογένεια ή τους φίλους. Οποιός μπορεί βέβαια να το επιτύχει αυτό δεν ξέρω αν είναι πιο τυχερός (αφού είναι απαλλαγμένος από "δεσμεύσεις" ) είναι σίγουρα φτωχότερος!
Πολύ σωστό. Και η αγγλική έκφραση είναι Get Some Loose Some. Σίγουρα δίνει χρώμα στην ζωή αλλά στοιχίζει κιόλας.

Και κάτι σχετικά άσχετο.Προσωπικά μου κάνει πάντα έκλπηξη πως ο κόσμος θεωρεί τόσο δεδομένη και πρέπον την καλή σχέση με την οικογένεια του.

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 00:04, 02-04-07:

χμ τότε κάποιος είναι φτωχότερος αν δεν έχει βιώσει και πολλά αρνητικά συναισθήματα...
θα πρότεινες όμως ποτέ σε κάποιον να πληγωθεί συναισθηματικά ή να αποκτήσει κάποια αντικειμενικά κακή εμπειρία;..γιατί αλλιώς θα ήταν φτωχότερος;
Αν και αυτό απευθύνεται στο Θοδωρή...αλλά εγώ είμαι αντιδραστικό στοιχείο και φυτρώνω όπου μπορώ θα σοβαρευτώ και θα σου απαντήσω

Ναι...θα το πρότεινα...Όχι γιατί μ' αρέσει να βλέπω ανθρώπους να υποφέρουν και χαίρομαι αλλά γιατί θεωρώ ότι η ζωή πρέπει να τα έχει αυτά... Μια ευθεία γραμμή χωρίς δάκρυα, πόνο, ευτυχία, χαρά, δεσμεύσεις και αποδεσμεύσεις, συμβιβασμούς και διαπραγματεύσεις και τόσα άλλα για εμένα δεν είναι ζωή

Ζω όταν νιώθω τόσα πολλά μαζί... Όταν πετάω στα σύννεφα από έρωτα και όταν βυθίζομαι στην κατάθλιψη και η προσγείωση είναι ανώμαλη... όταν γεμίζω την ζωή μου με στιγμές άσχημες αλλά και ωραίες... Μαθαίνω και με μαθαίνω... Ανακαλύπτω τα νέα μου όρια, τις νέες μου δυνάμεις...

Οκ ίσως τα βλέπω και πολύ ρομαντικά...δεν ξέρω

P/s: Ο Ντόριαν Γκρέυ ανακάλυψε την φθορά του εαυτού του στο τέλος της ζωής του... Μέχρι να καταστρέψει το πορτραίτο του ζούσε με τα δικά του θέλω χωρίς να αντιλαμβάνεται τις συνέπειες των πράξεων του Στην πραγματική ζωή πάντα αντιμετωπίζουμε κάποια συνέπεια...δράση - αντίδραση

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 09:47, 02-04-07:

Μιλωντας προσωπικα και οσο και αν αυτα που θα πω πανε κοντρα στην ιδιοσυγκρασια και τον χαρακτηρα μου, πιστευω πως οι "αναγκες" του καθενα μας ειναι τοσο μα τοσο υποκειμενικες οσο και το ποιο ειναι το αγαπημενο μας χρωμα.
Ο ερωτας και η αγαπη δεν ειναι ενα χαρακτηριστικο το οποιο λειτουργει με το ιδιο τροπο σε ολους.
Προσωπικα δεν θα μπορουσα να φανταστω τον εαυτο μου να μην ειχε ερωτευτει ολες αυτες τις φορες που το εχω κανει, και να μην ειχα αγαπησει τα ατομα που εχω αγαπησει.
Ερωτικα και μη...
Η αλλη οψη του νομισματος ομως μου δειχνει οτι αν τιποτα απο τα παραπανω δεν μου ειχαν συμβει και για τον οποιοδηποτε λογο δεν μου γεννιοταν καποιο απο τα παραπανω συναισθηματα, θα ελεγα οτι δεν θα μπορουσα να φανταστω τον ευατο μου ερωτευμενο.
Με λιγα λογια οσο και αν μου κανει εντυπωση το θεμα που ανοιξε η Μισελ, μπορω να κατανοησω απολυτα το γεγονος καποιος να μην εχει ερωτευτει, αλλα δεν θα μπορουσα να δω το εαυτο μου σε εκεινη την "κορνιζα".
Ο ερωτας και η αγαπη μοιαζουν λιγο με την διαδημιση του τζοκερ..."Κι αν σου κατσει;"
Τελος να σημειωσω οτι για εμενα ισχυει απολυτα το "Τo be loved,you must be loveable"
Δηλαδη οτι πρεπει καποιος να ειναι "ανοιχτος" στα παραπνω συναισθηματα για να τα βιωσει.
ΕΑΝ θελει φυσικα να τα βιωσει.

Παράθεση

thodoris28 (Θοδωρής)

Νεοφερμένος

O thodoris28 έγραψε στις 13:24, 02-04-07:

Όπως πολύ σωστά είπε και η Vkey ναι θα το πρότεινα. Άν δε νιώσεις ποτέ σκοτάδι δεν κατανοείς το φως της μέρας!
Στην τελική όταν πιάσεις πάτο το μόνο που μένει είναι να αρχίσεις να ανεβαίνεις στην επιφάνεια και νομίζω ότι θα συμφωνήσουν όλοι ότι δεν υπάρχει ωραιότερο πράγμα απ'αυτό.

Παράθεση

Θάλλαζα

Νεοφερμένος

H Θάλλαζα έγραψε στις 19:27, 02-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από Vkey
γιατί θεωρώ ότι η ζωή πρέπει να τα έχει αυτά... Μια ευθεία γραμμή χωρίς δάκρυα, πόνο, ευτυχία, χαρά, δεσμεύσεις και αποδεσμεύσεις, συμβιβασμούς και διαπραγματεύσεις και τόσα άλλα για εμένα δεν είναι ζωή
........
P/s: Ο Ντόριαν Γκρέυ ανακάλυψε την φθορά του εαυτού του στο τέλος της ζωής του... Μέχρι να καταστρέψει το πορτραίτο του ζούσε με τα δικά του θέλω χωρίς να αντιλαμβάνεται τις συνέπειες των πράξεων του Στην πραγματική ζωή πάντα αντιμετωπίζουμε κάποια συνέπεια...δράση - αντίδραση
κοίταξε...ειλικρινά καταλαβαίνω τι εννοείς.
Ωστόσο δεν πιστεύετε ότι υπάρχουν μερικά συναισθήματα, που είναι καλύτερο να μην τα ζει κανείς;Δε μιλώ αυτή τη στιγμή αποκλειστικά για το εφήμερο ή μη συναίσθημα του έρωτα, μιλώ για άλλα που σου μένουν βαθιά μεσά σου και σε χαράζουν. Δεν έχουν υπάρξει στιγμές στη ζωή σας να έχετε πει "Οκ θα ήμουν καλύτερος άνθρωπος αν δεν το είχα ζήσει αυτό".
Εξάλλου πιστεύω ότι δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι τις ίδιες αντοχές, εξου και δε θα προέτρεπα κανένα να δοκιμάσει τα όριά του. Δοκιμάζοντάς τα όρια, μερικοί χάνουν τον ίδιο τους τον εαυτό.

υ.γ. Κατά τη γνώμη μου αυτό έκανε ο Ντόριαν, που ήθελε να τα ζήσει όλα και που πάντα είχε επίγνωση των πράξεών του και των συνεπειών τους, απλά ήταν τόσο ματαιόδοξος που δεν άντεχε να τις κοιτάξει ούτε αυτός ούτε άλλος κανείς.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 19:31, 02-04-07:

Δεν έχουν υπάρξει στιγμές στη ζωή σας να έχετε πει "Οκ θα ήμουν καλύτερος άνθρωπος αν δεν το είχα ζήσει αυτό".
ειλικρινά και με το χέρι στην καρδιά όχι....
αυτο που σκέφτομαι πάντα σε κάθε μορφής εμπειρία μου (καλή ή κακή) είναι ότι αυτές οι εμπειρίες μου είναι που έχουν "Χτισει" την προσωπικότητα που είμαι.
Αν δεν είχα περάσει το Χ ή το Ψ το πιο πιθανό είναι ότι δεν θα ήμουν το ίδιο άτομο.
Καλύτερο ή χειρότερο δεν το γνωρίζω αλλά δεν έχει και καμία σημασία γιατί αποδέχομαι σήμερα τον εαυτό μου όπως είμαι και τελικά καταλήγω στο ότι χαίρομαι για όσα πέρασα (καλά ή κακά) γιατί μου αρέσει η προσωπικότητα μου.

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 22:14, 02-04-07:

κοίταξε...ειλικρινά καταλαβαίνω τι εννοείς.
Ωστόσο δεν πιστεύετε ότι υπάρχουν μερικά συναισθήματα, που είναι καλύτερο να μην τα ζει κανείς;Δε μιλώ αυτή τη στιγμή αποκλειστικά για το εφήμερο ή μη συναίσθημα του έρωτα, μιλώ για άλλα που σου μένουν βαθιά μεσά σου και σε χαράζουν. Δεν έχουν υπάρξει στιγμές στη ζωή σας να έχετε πει "Οκ θα ήμουν καλύτερος άνθρωπος αν δεν το είχα ζήσει αυτό".
Εξάλλου πιστεύω ότι δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι τις ίδιες αντοχές, εξου και δε θα προέτρεπα κανένα να δοκιμάσει τα όριά του. Δοκιμάζοντάς τα όρια, μερικοί χάνουν τον ίδιο τους τον εαυτό.

υ.γ. Κατά τη γνώμη μου αυτό έκανε ο Ντόριαν, που ήθελε να τα ζήσει όλα και που πάντα είχε επίγνωση των πράξεών του και των συνεπειών τους, απλά ήταν τόσο ματαιόδοξος που δεν άντεχε να τις κοιτάξει ούτε αυτός ούτε άλλος κανείς.
Βασικά κι εγώ θα απαντούσα όχι Όπως είπε και Κουε (και σόρρυ που επαναλαμβάνομαι ) ότι έζησα, ότι είμαι αυτή την στιγμή το οφείλω σε καταστάσεις και συναισθήματα που πέρασα...αρνητικά και μη... Αν δεν υπήρχαν αυτά σίγουρα θα ήμουν κάποιο άλλο άτομο με άλλη προσωπικότητα αλλά από την άλλη μ' αρέσει αυτό που έχω γίνει και αυτό που μπορώ να γίνω μέσα από τις καταστάσεις που σίγουρα θα περάσω... Αυτό που πάντα σκέφτομαι είναι ότι μαθαίνω... Αναπτύσσω άμυνες,αντοχές, δυνάμεις, διαφορετικό τρόπο σκέψεις, θέλω, πιστεύω κλπ. Με βλέπω να αλλάζω αλλά και μπορώ να κρίνω την αλλαγή πλέον... ωριμάζω με αυτά που ζω Εξελίζομαι...

Βασικά η ζωή δεν σε ρωτάει αν θες τώρα να ξεπεράσεις τα όρια σου 'η όχι... Απλά συμβαίνει να βιώνεις καταστάσεις που και εσύ ο ίδιος δεν θα μπορούσες να φανταστείς... Και να ανακαλύψεις όρια, να τα ξεπεράσεις ή να τα ελαττώσεις... Δεν θα έλεγα ποτέ σε κάποιον να...τώρα είναι η ευκαιρία σου να τεστάρεις τα όρια σου... απλά πιστεύω ότι ένα γεγονός σε αναγκάζει να τα οριοθετήσεις... Η ζωή δεν είναι ευθεία γραμμή... Και δεν μπορώ να φανταστώ άτομο που έχει μια ευθεία γραμμή στην ζωή του... Αν υπάρχει πραγματικά θέλω να τον γνωρίσω και να τον ρωτήσω πως τα κατάφερε

P/s1: βασικά για το Ντόριαν την πλήρωνε το πορτραίτο του... Κάθε άσχημη πράξη αποτυπώνονταν εκεί... Το τέρας που ήταν ο ίδιος είχε γίνει το πορτραίτο του που αντικατόπτριζε την ψυχή του και που ο ίδιος από ένα σημείο και μετά αρνιόταν να την κοιτάξει... Ναι ήταν η ματαιοδοξία του αλλά ήξερε και ο ίδιος που μπορεί να βρει τα σημάδια... απλά όταν κοιτούσε το δικό του πρόσωπο έβλεπα μια καθάρια ψυχή... Οπότε δεν είχε κάποια συνέπεια πάνω του... Ο ίδιος δεν έβλεπε ότι καταστρέφονταν γιατί οι ενδείξεις υπήρχαν αλλού και είχε την τύχη ή ατυχία ( να της αγνοεί επειδή το ήθελε
p/s2: με αυτή την ανάλυση λες να γίνουμε η αιτία να το διαβάσουν πολύ;

Παράθεση

thodoris28 (Θοδωρής)

Νεοφερμένος

O thodoris28 έγραψε στις 08:53, 03-04-07:

Δεν έχουν υπάρξει στιγμές στη ζωή σας να έχετε πει "Οκ θα ήμουν καλύτερος άνθρωπος αν δεν το είχα ζήσει αυτό".
.
δεν ξέρω για το παραπάνω αλλά έχουν υπάρξει αρκετές φορές που έχω πει οτι θα ήμουν καλύτερος άνθρωπος αν δεν το είχα κάνει αυτό! Από τι στιγμή όμως που το έκανα δυστυχώς δεν είμαι καλύτερος άνθρωπος.
Πιστεύω στην προσωπική ευθύνη όπως επισής και στο γεγονός ότι πολλές φορές εμείς ορίζουμε τη συμπεριφορά των άλλων απέναντί μας.
Μήπως επιλέγουμε εμείς ποιός είναι το θύμα; Ακομά και αν είναι ο ίδιος μας ο εαυτός;

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Demelene
Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 11:01, 03-04-07:

Νομίζω διαπραγματεύεστε φιλοσοφικά το αν συμφωνείται ή όχι με το ότι δεν σε σκοτώνει σε κάνει δυνατότερο.

Προσωπικά δεν συμφωνώ. Υπάρχουν πράγματα που κοστίζουν πολύ στον άνρθωπο και μένουν μόνιμα χαραγμένα.

Παράθεση

Θάλλαζα

Νεοφερμένος

H Θάλλαζα έγραψε στις 21:44, 03-04-07:

κακή επιρροή vkey ναι κατά βάση ότι τα πάντα είναι εμπειρίες, τα πάντα μέχρι σήμερα εξισώνονται σ' αυτό που μέχρι σήμερα είμαστε σήμερα και αυτό δεν αλλάζει, οπότε σίγουρα το καλύτερο είναι να μη μετανιώνουμε για τίποτα

vkey λες να γίνουμε αιτία να το διαβάσει πολύς κόσμος αυτό το βιβλίο...εγώ το διάβασα φέτος..και ειλικρινά δεν περίμενα να έχει τόσο...δε βρίσκω πως αντιστοιχεί ο έλληνας αυτή τη λέξη στο λεξικό... wit!...πανέξυπνους διαλόγους μεταξύ εκείνων των δύο άγγλων στα πρώτα τα κεφάλαια...και μετά πόσο ζωντανό το πορτραίτο εκείνου του ανθρώπου

thodoris28 δεν ξέρω...δεν πιστεύω ότι είναι θέμα θύτη ή θύματος

Demelene αυτό εννοώ

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 22:44, 03-04-07:

vkey λες να γίνουμε αιτία να το διαβάσει πολύς κόσμος αυτό το βιβλίο...εγώ το διάβασα φέτος..και ειλικρινά δεν περίμενα να έχει τόσο...δε βρίσκω πως αντιστοιχεί ο έλληνας αυτή τη λέξη στο λεξικό... wit!...πανέξυπνους διαλόγους μεταξύ εκείνων των δύο άγγλων στα πρώτα τα κεφάλαια...και μετά πόσο ζωντανό το πορτραίτο εκείνου του ανθρώπου
Ξέρω...ξέρω... οφφτόπικ

Ναι! Να φανταστείς έχω υπογραμμίσεις τους μισούς διαλόγους! Υπέροχο βιβλίο που βασικά με κράτησε ως το τέλος Το είχα διαβάσει πέρυσι...
Αυτό που μου έχει μείνει είναι η εξής ατάκα:
Με συμπαθείς και μάλιστα πολύ... Αντιπροσωπεύω για εσένα όλες τις αμαρτίες που δεν είχες ποτέ το θάρρος να κάνεις... (κάπως έτσι, είναι...αν θυμάμαι καλά!) αλλά το συνιστώ ανεπιφύλαχτα να το διαβάζει κάποιος!

Ψιτ...σας πείσαμε καθόλου ε;

Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη prime
H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε στις 09:03, 11-04-07:

καταρχάς δεν πιστεύω ότι ο έρωτας είναι ανάγκη..

είτε τυχαίνει είτε όχι..

από κει και πέρα δεν μπορώ να πω ότι όσοι λειτουργούν επιφανειακά χωρίς συναισθηματική δέσμευση πράττουν κακώς ...είναι θέμα επιλογής τους..

μπορώ να πω όμως μετά βεβαιότητος ότι επειδή από κει που δεν το περιμένεις σου έρχεται αν τους έρθει την πατάνε πολύυυυυ χειρότερα απ' ότι οι υπόλοιποι.

Παράθεση

hamsteraki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη hamsteraki
H hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 424 μηνύματα.

H hamsteraki έγραψε στις 20:41, 05-05-07:

Τον έρωτα δεν τον επιλέγεις αλλά σε επιλέγει.. οπότε εξ' αρχής το θεωρώ άκυρο. .ειδικά αν δεν το έχεις νιώσει και δεν έχεις πληγωθεί δεν υπάρχει λόγος να αντιδράς έτσι.. Όσον αφορά τις "εκπτώσεις" και τους "συμβιβασμούς".. μάλλον ο συγκεκριμένος άνθρωπος ή έχει κάνει σχέσεις που δεν τον κάλυπταν ή έχει επηρεαστεί από το περιβάλλον του.. Γιατί εκπτώσεις δεν υπάρχουν σε όλες τις σχέσεις...Γενικότερα πολύ θεωρία...
Ακόμα και στην περίπτωση που αληθεύουν όλα αυτά ας πούμε ότι είναι έτσι όπως ακριβώς τα λέει.. τότε θα σου πω ότι είμαι 1000% σίγουρη ότι όταν αυτός ο άνθρωπος βρει κάτι που θα τον καλύψει θα πέσει με τα μούτρα και τότε εύχομαι να μην πληγωθεί..γιατί δεν θα έχει εμπειρίες από σχέσεις..

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 21:55, 05-05-07:

Aαααχχχχχ, πόσο άδικο έχεις.....

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 22:27, 05-05-07:

Ο ερωτας και η αγαπη (με την ερωτικη εννοια αλλα κι οχι μονο) δεν σε επιλεγει...Θελοντας και μη για να ερωτευτεις και να αγαπησεις πρεπει να εισαι "ανοιχτος" σ'αυτο το συναισθημα και σ'αυτη την κατασταση.
Οπως λεει ενα αγγλικο ρητο "Το be loved be loveable".
Κι οχι οτι οποιος δεν θελει να αγαπησει δεν αγαπιεται ετσι;Απλουστατα δεν θελει και δεν το κανει.
Δεν ειναι αναγκη καποιος να μην αγαπαει μια κοπελα και να μην ερωτευεται μια κοπελα μονο και μονο επειδη εχει πληγωθει ή εχει απωθημενα ή φοβαται να μην πληγωθει κτλ κτλ κτλ.
Σε πολλα ατομα η οποιαδηποτε μορφη μονιμης ερωτικης σχεσης και με ενα ατομο, ισοδυναμη με περιορισμο της ελευθεριας τους και οχι μονο.
Θεωρουν περιττο κατι τοτοιο.(να ερωτευθουν-αγαπησουν)
Οποτε κυριαρχουν απεναντι στο ενστικτο τους.(αν ειναι η αγαπη ενστικτο.)
Κυριασρχουν απεναντι στο συναισθημα.
Τωρα δεν μπορω να το εξηγησω καλυτερα, αλλα πανω κατω καπως ετσι το βλεπω.
Προσωπικα ΔΕΝ μπορω να το κανω και δεν μπορω να τους πω εαν κανουν σωστα ή λαθος.(εχει σημασια αραγε?)
Μιας και σε τετοια VS οσα θετικα κι οσα επειχηρηματα μπορει να εχει η μια πλευρα, αλλα τοσα μπορει να εχει και η αλλη.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 22:29, 05-05-07:

Ούτε εγώ δε θα τα έλεγα καλύτερα Μάριε.....

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη suspiria
H ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,322 μηνύματα.

H suspiria έγραψε στις 10:42, 06-05-07:

Εγώ πιστεύω οτι αυτός ο άνθρωπος επικεντρώνει όλη του την ενέργεια σε κάτι που θεωρεί αυτός το πιο σημαντικό, τον εαυτό του. Πολλοί επιλέγουν να επικεντρώσουν όλη τους την ενέργεια κάτι, είτε στα παιδιά τους, είτε στις σπουδές τους, στην καριέρα τους, στο σύντροφο τους και κατα την άποψη μου αυτό δεν είναι σωστό, να στοιχηματίζεις όλα σου τα 'λεφτα' σε ένα άλογο.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση νομίζω οτι η έννοια της σχέσης δεν χωράει στο μυαλό του συγκεκριμένου ανθρώπου διότι δεν μπορεί να φανταστεί οτι η καλοπέραση και η ευτυχία, που αυτή τη στιγμή εκείνος χαρίζει άπληστα στον εαυτό του, δεν θα κρατιέται μόνο απο τα δικά του χέρια αλλά και απο μίας άλλης κοπέλας. Δεν μπορεί να εμπιστευτεί δηλαδή, αυτό που έχει πιο σημαντικό απο όλα στη ζωή του, σε ακόμα έναν άνθρωπο και αυτός πιστεύω θα ήταν ο μόνος λόγος να μην κάνει μία σχέση.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 10:50, 06-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από suspiria
Πολλοί επιλέγουν να επικεντρώσουν όλη τους την ενέργεια κάτι, είτε στα παιδιά τους, είτε στις σπουδές τους, στην καριέρα τους, στο σύντροφο τους και κατα την άποψη μου αυτό δεν είναι σωστό, να στοιχηματίζεις όλα σου τα 'λεφτα' σε ένα άλογο.
Soooo true!

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 20:02, 06-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από suspiria
Εγώ πιστεύω οτι αυτός ο άνθρωπος επικεντρώνει όλη του την ενέργεια σε κάτι που θεωρεί αυτός το πιο σημαντικό, τον εαυτό του. Πολλοί επιλέγουν να επικεντρώσουν όλη τους την ενέργεια κάτι, είτε στα παιδιά τους, είτε στις σπουδές τους, στην καριέρα τους, στο σύντροφο τους και κατα την άποψη μου αυτό δεν είναι σωστό, να στοιχηματίζεις όλα σου τα 'λεφτα' σε ένα άλογο.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση νομίζω οτι η έννοια της σχέσης δεν χωράει στο μυαλό του συγκεκριμένου ανθρώπου διότι δεν μπορεί να φανταστεί οτι η καλοπέραση και η ευτυχία, που αυτή τη στιγμή εκείνος χαρίζει άπληστα στον εαυτό του, δεν θα κρατιέται μόνο απο τα δικά του χέρια αλλά και απο μίας άλλης κοπέλας. Δεν μπορεί να εμπιστευτεί δηλαδή, αυτό που έχει πιο σημαντικό απο όλα στη ζωή του, σε ακόμα έναν άνθρωπο και αυτός πιστεύω θα ήταν ο μόνος λόγος να μην κάνει μία σχέση.
Συμφωνώ απολύτως........

Παράθεση

Amarylis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Amarylis
H Amarylis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Amarylis έγραψε στις 13:14, 08-06-07:

είμαι καινούργια εδώ όμως το θέμα μου κέντρισε το ενδιαφέρον μια και με έχει απασχολήσει κατά καιρούς.Πιστεύω ότι ο άνθρωπος αυτός έχει πρόβλημα με την "οικειότητα" (ψυχική) που απαιτείται σε μια σχέση.Ίσως φοβάται μήπως αποκαλυφθούν στοιχεία του εαυτού του που προτιμά να παραμένουν εντελώς προσωπικά, μπορεί να φοβάται-χωρίς να το ομολογεί βέβαια- την απόρριψη ή την "αποτυχία".Προσπαθεί να αποφύγει το "τίμημα" μιας ερωτικής σχέσης , όμως κι αυτό δεν είναι ένας συμβιβασμός τελικά...?
Πιστεύω όμως και κάτι άλλο..ο άνθρωπος αυτός πρέπει να είναι πολύ μα πολύ ρομαντικός εν τέλει...
ευχαριστώ για την φιλοξενία..

Παράθεση

Nana

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Nana
H Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 508 μηνύματα.

H Nana έγραψε στις 14:11, 08-06-07:

Ξέρω άτομο που μέχρι τα 29 του δεν είχε ερωτευτεί ποτέ και πίστευε ότι δεν επρόκειτο να του συμβεί και ποτέ.

Ε, μέχρι που του συνέβη.

Βέβαια αυτός είχε κάνει και έκανε σχέσεις...

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 16:11, 08-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Amarylis
είμαι καινούργια εδώ όμως το θέμα μου κέντρισε το ενδιαφέρον μια και με έχει απασχολήσει κατά καιρούς.Πιστεύω ότι ο άνθρωπος αυτός έχει πρόβλημα με την "οικειότητα" (ψυχική) που απαιτείται σε μια σχέση.Ίσως φοβάται μήπως αποκαλυφθούν στοιχεία του εαυτού του που προτιμά να παραμένουν εντελώς προσωπικά, μπορεί να φοβάται-χωρίς να το ομολογεί βέβαια- την απόρριψη ή την "αποτυχία".Προσπαθεί να αποφύγει το "τίμημα" μιας ερωτικής σχέσης , όμως κι αυτό δεν είναι ένας συμβιβασμός τελικά...?
Πιστεύω όμως και κάτι άλλο..ο άνθρωπος αυτός πρέπει να είναι πολύ μα πολύ ρομαντικός εν τέλει...
ευχαριστώ για την φιλοξενία..
Γκκκκκκκκαννννννν......
Λάθος..!!!

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kakerlak
H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 16:27, 08-06-07:

μηπως η μισελ μας μιλαει για τον πειρατη?

απο την αρχη αυτος μου ηρθε στον μυαλο...
αλλα κ να μην μιλαει για αυτον...
σιγουρα σε αυτο το θεμα μου τον θυμιζει πολυ

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 16:28, 08-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Kakerlak

Μωρέ λες;

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 16:30, 08-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Amarylis
Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate
Γκκκκκκκκαννννννν......
Λάθος..!!!
Για σένα έλεγε και απαντάς εσύ?

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 16:30, 08-06-07:

Ρε παιδιά, εγώ για αυτό αντιπάθησα από την αρχή αυτό το θέμα... Έγινε και καλά για "γενικό" προβληματισμό, αλλά ήταν (τότε) φως φανάρι ότι αυτός ο άγνωστος γνωστός ήταν ο Πειρατής...
Ε, τσουρέκια. Δε συμφωνώ με τον τρόπο ερωτικής ζωής του, αλλά ειδικά όταν ξέρω ότι υπάρχει ολόκληρο θέμα για να κριτικάρουμε τις επιλογές του, τσαντίζομαι. Κι απορώ πώς έμεινε τόσο καιρό ανοιχτό...

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 16:31, 08-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από roumana
Για σένα έλεγε και απαντάς εσύ?
Ναι.

Παράθεση

viki_thess (ΒΑΣΩ)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη viki_thess
H ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 864 μηνύματα.

H viki_thess έγραψε στις 16:33, 08-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Kakerlak

μπαμ κανει ρε καρεκλακι...θελει πολυ σκεψη;
αντε πειρατηηηηηηηηηηη....εγινες διασημος παλι

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 16:34, 08-06-07:

Δεν το επεδίωξα σας διαβεβαιώ....
Ομως από τη στιγμή που τίθενται κάποια ζητήματα, αισθάνομαι την ανάγκη να απαντήσω.

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 16:35, 08-06-07:

καλα... ρομαντικε εσυ...

(edit gια να απαντήσω σε κάτι…δε έχει σημασία αν το θέμα άνοιξε με αφορμή τις επιλογές του πειρατή ή όχι… ήταν ένα ενδιαφερον θέμα, συζητήθηκε και δεν είχε πρόθεση να κριτικάρει επιλογές…)

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 16:37, 08-06-07:

Ναι μερικές συνήθεις που μου αρέσουν, θα μπορούσε κανείς να τις χαρακτηρίσει ως ρομαντικές ( κεριά, φωτιές στην παραλία, κιθάρες, κλπ)...
Τώρα γενικά...... δεν ξέρω...

Παράθεση

viki_thess (ΒΑΣΩ)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη viki_thess
H ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 864 μηνύματα.

H viki_thess έγραψε στις 16:38, 08-06-07:

πειρατη προχωρα σε θελει ολη η χωρα

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 16:42, 08-06-07:

το θεμα μαρεσει πολυ...
απλα ηθελα να ξεκαθαρησω κατι τρωγομουν με λιγα λογια...

αντε πειρατη...
ολοι σε ξερουμε ποια

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 20:41, 08-06-07:

Ρε παιδιά, όταν έγινε αυτό το θέμα ο πειρατής ήταν δεν ήταν μερικές μέρες στο στέκι! Και δεν το έκανα μόνο γι'αυτόν, αλλά όντως με αφορμή αυτόν.
Πάντως πειρατή εσύ δεν είχες πει οτι δεν θα απαντούσες σε αυτό το θέμα όταν σου είχα πει οτι θα το κάνω;

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 21:26, 08-06-07:

Ναι, το είχα πει.
Οταν είδα όμως οτι γράφονταν ένα σωρό μαμακίες, και με το σκεπτικό οτι πολύ πιθανό κάποιοι να γνώριζαν ή να καταλάβαιναν για ποιον πρόκειται, όπως και έγινε, δεν ήταν δυνατόν να μην απαντήσω.
Μάλιστα αν δεις οι απαντήσεις μου ξεκινούν πολύ αργότερα από την έναρξη του θέματος...

Παράθεση

KOULA

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη KOULA
H KOULA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 56 ετών . Έχει γράψει 92 μηνύματα.

H KOULA έγραψε στις 19:32, 10-06-07:

αυτο ειναι αδυνατον σε αυτη την ηλικια εδω ''ερωτευονται'' μικρα παιδια πρεπει να σε δουλευει η να εχει ψυχολογικο προβλημα

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 20:50, 10-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από KOULA
αυτο ειναι αδυνατον σε αυτη την ηλικια εδω ''ερωτευονται'' μικρα παιδια πρεπει να σε δουλευει η να εχει ψυχολογικο προβλημα

Ελα πάμε.....

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 21:10, 10-06-07:

μας δουλευεις πειρατη? η εχεις οντος ???

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 21:13, 10-06-07:

Oχι κοπέλα μου.
Δεν έχω κανένα λόγο να σας δουλεύω.
Μάλιστα, αν το συγκεκριμένο φόρουμ είχε διαφορετική θεματολογία, δεν θα το είχα αναφέρει.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 21:47, 10-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Ρε παιδιά, εγώ για αυτό αντιπάθησα από την αρχή αυτό το θέμα... Έγινε και καλά για "γενικό" προβληματισμό, αλλά ήταν (τότε) φως φανάρι ότι αυτός ο άγνωστος γνωστός ήταν ο Πειρατής...
Ε, τσουρέκια. Δε συμφωνώ με τον τρόπο ερωτικής ζωής του, αλλά ειδικά όταν ξέρω ότι υπάρχει ολόκληρο θέμα για να κριτικάρουμε τις επιλογές του, τσαντίζομαι. Κι απορώ πώς έμεινε τόσο καιρό ανοιχτό...
ζντόινγκ εγώ μόνο δεν το είχα καταλάβει ότι μιλάμε για τον πειρατή ε?

πάντως το σίγουρο είναι ότι δεν μπορεί κανένας μας να βγάλει συμπεράσματα ούτε για τον πειρατή ούτε για κάποιον που θα είχαμε μια απλή περιγραφή απ τη Λία και δεν θα ήταν ο πειρατής.
Πίσω από κάθε απόφαση ζωής του κάθε ανθρώπου, κρύβεται και μια μοναδική ψυχοσύνθεση κι ένα σωρό αιτίες που μπορεί να είναι παντελώς άγνωστες σε μας είτε κατά λάθος είτε επίτηδες....

Ο πειρατής μας καλά κάνει και λέει όσα λέει και τα πρεσβεύει...
Δεν παύει όμως πάντα να υπάρχει μια μικρή έστω περίπτωση να κρύβεται κάτι πίσω απ όλα αυτά πολύ βαθύτερο που δε θέλει να μοιραστεί μαζί μας....
Κι αυτό δεν το λέω φυσικά μόνο για τον πειρατή αλλά για όλους όσους κατά περιόδους μπορεί να γράψουν κάτι για τον εαυτό τους ή κάποιον άλλον εδώ μέσα

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 22:00, 10-06-07:

Oχι ΚουΕ μου σε διαβεβαιώ, δεν υπάρχει τίποτα το βαθύτερο η ριχότερο ή οτιδήποτε άλλο.
Απλά πάντα περνούσα καλά έτσι και συνεχίζω να περνάω και "ομάδα που κερδίζει δεν αλλάζει"
Καμιά φορά η απάντηση είναι τόσο απλή, που μας κάνει να αισθανόμαστε χαζοί που ψάχναμε εδώ κι εκεί.
Δεν μπήκα σε αυτό το φόρουμ ούτε για να προκαλέσω, ούτε για να δηλώσω κάτι το διαφορετικό, και ανίθετα από ότι κάποιοι πιστεύουν, δεν προσπαθώ πουθενά να αποδείξω οτι εγώ κάνω καλά, ενώ εσείς όχι.
Οπως είπα και πριν, αν δεν είχε αυτό το φόρουμ τέτοια θεματολογία, δεν θα το είχα ανφέρει καν.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 22:02, 10-06-07:

μα δεν το λέω μόνο για σένα βρε Ανδρέα μου
το λέω ως γενικότερο κανόνα στις αντιλήψεις που έχουμε για διάφορα εδώ μέσα

όσο για σένα, δέχομαι και σέβομαι απόλυτα τις επιλογές σου και τις θεωρώ και πολύ έντιμες γιατί απ όσο κατάλαβα πάντα ξεκαθαρίζεις τη θέση σου.
Το μόνο που θα σου έλεγα σαν "διαδικτυακή φίλη σου" είναι ότι έχεις αποφασίσει για ένα τρόπο ζωής χωρίς να έχεις γευτεί τι είναι το άλλο που λέμε οι υπόλοιποι
Αυτό είναι το μόνο αρνητικό που βρίσκω εγώ .... κατά τα άλλα.... μια χαρά όλα

Παράθεση

Poniro Ksotikouli (Allstar)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Poniro Ksotikouli
Ο Allstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 156 μηνύματα.

O Poniro Ksotikouli έγραψε στις 22:03, 10-06-07:

Έχω σιχαθεί να βλέπω συζητήσεις γύρω από αυτό το θέμα σε 15 διαφορετικά θέματα ρε παιδιά..
Κάντε ένα sticky, να φτιάξει και ένα FAQ ο άνθρωπος να μην τον ρωτάνε με την σειρά όσοι καινούργιοι μπαίνουν.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 22:12, 10-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
μα δεν το λέω μόνο για σένα βρε Ανδρέα μου
το λέω ως γενικότερο κανόνα στις αντιλήψεις που έχουμε για διάφορα εδώ μέσα

όσο για σένα, δέχομαι και σέβομαι απόλυτα τις επιλογές σου και τις θεωρώ και πολύ έντιμες γιατί απ όσο κατάλαβα πάντα ξεκαθαρίζεις τη θέση σου.
Το μόνο που θα σου έλεγα σαν "διαδικτυακή φίλη σου" είναι ότι έχεις αποφασίσει για ένα τρόπο ζωής χωρίς να έχεις γευτεί τι είναι το άλλο που λέμε οι υπόλοιποι
Αυτό είναι το μόνο αρνητικό που βρίσκω εγώ .... κατά τα άλλα.... μια χαρά όλα
Δεν το έχω γευτεί γιατί δεν χωράει μέσα μου.
Αν και αυτό το "δεν έχεις γευτεί" δεν είναι παρά ένα παραμύθι, και εξηγούμε αμέσως: Μια σχέση στηρίζεται σε κάποιους όρους οι οποίοι είτε είναι αυτονόητοι (όχι για μένα), είτε τείθενται από την αρχή.
Εγώ λοιπόν με αυτούς τους όρους δεν μπορώ να συμβιβαστώ, δεν μπορώ να τους αποδεχτώ, κι αν το έκανα θα ήμουν δυστιχισμένος.
Πως λοιπόν να γευτώ κάτι που μου βρωμάει;

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους