Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,074 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,657 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Τα σύμβολα και η σημασία τους

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Ειλικρινής
Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 484 μηνύματα.

O Ειλικρινής έγραψε στις 18:31, 13-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από koz
Σε ρώτησα και πριν! Σήμερα αυτό δεν κάνει;
Με αναγκάζεις να πω ότι αφού η Ελλάδα έχει νεολαία(όχι όλη) με τέτοιες απόψεις για τα σύμβολα και τα ιδανικά της...και λίγα κάνει και έχει πάθει...τα μύρια έπονται!
Αλλά έτσι είναι...από τη στιγμή που οι Έλληνες της Σμύρνης δεν σφαγιάστηκαν αλλά "συνωθούντο στη προκυμαία για να επιβιβαστούν στα πλοία που θα τους μετέφεραν στην Ελλάδα"...ως 'αλλοι τουρίστες του Αυγούστου προς τη Μύκονο και αφού βλέπουμε απαθείς να καίγεται το μνημείο του "Αγνωστου Στρατιώτη" (δεν βαριέσαι...σύμβολο είναι κι αυτό)...ε...τότε έρχονται κι άλλα...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

bisbirikos

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη bisbirikos
Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Μουσικός . Έχει γράψει 680 μηνύματα.

O bisbirikos έγραψε στις 18:37, 13-03-07:

Ειλικρινη, ξεχασες να πεις οτι τους περιμεναν τα κρουαζιεροπλοια των Αγγλων στη προκυμαια για να τους πανε ταξιδι αναψυχης στην Ελλαδα...
Ενω οι φωτιες πισω τους ηταν για να φωτιζουν το δρομο προς τη θαλασσα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 19:04, 13-03-07:

Πάντα έλεγα ότι το μόνο που θα μας σώσει είναι η μόρφωση. Αλλα…

… αναφέρετε ιστορικά γεγονότα για να πείτε τι? Είπε κανείς ότι δεν σεβόμαστε την θυσία των προγόνων μας?(Όποια και αν ήταν ...)

«αγαπω τη σημαία μου» είναι μια έκφραση που μπορεί να έχει και νόημα: «σʼαγαπώ πατρίδα».
« Δεν φέρνω φτηνά ρούχα από την Τουρκία να πουλάω στο μαγαζί μου, και προτιμώ τα ελληνικά» είναι μια πράξη που αναμφισβήτητα δηλώνει «σʼαγαπώ πατρίδα». Από μια λέξη μέχρι μια πράξη είναι ένα βήμα. Το κάνετε? Αγαπάτε την πατρίδα σας. Πράξη όχι λόγια.

Παράθεση

bisbirikos

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Μουσικός . Έχει γράψει 680 μηνύματα.

O bisbirikos έγραψε στις 19:17, 13-03-07:

Το ιδιο ισχυει ομως για ολους ε?

Οχι μονο γι'αυτους που λενε "σ'αγαπαω Ελλαδα" αλλα και γι'αυτους που δηλωνουν "Ανθελληνες"/"αντιελληνες"/"Απατριδες" κτλ κτλ...
Σωστα?

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 23:19, 13-03-07:

Αλλο ένα ειναι η βέρα μου σύμβολό αγάπης σύνδεσης και ευτυχίας δεν μπορώ να χαρώ τις στιγμές μου όταν δεν έχω την βέρα μου ειναι αυτή που μου θυμήζει ότι έδωσα ένα όρκο στο θεό και την κράτησα να τον αγαπώ και να ειμαι πιστή και δίπλα του στο υπόλοιπο της ζωής μου
Και πρώτο και τελευταίο ο σταυρός και οι εικόνες, ειμουν ειμαι και θα ειμαι φανατική στην πίστη που έχω στην ψυχή μου αλιώς θα ένοιωθα κενή, τα σύμβολά που με κάνουν να έχω πάθος ειναι αυτά και αυτά θα μήνουν άν χάσω κάποα απο αυτά απο τον κόσμο μου δεν ξέρω άν θα μπορώ να συνεχίσω[/quote]

Δύο παρατηρήσεις: Α) Ακριβώς γι' αυτό δεν φοράω βέρα (ούτε η γυναίκα μου).
Β) Ο θρησκευτικός φανατισμός θα έπρεπε να λείπει από το forum. Αυτός είναι ο λόγος που πολλές φορές τα σύμβολα δεν γίνονται σεβαστά. Αν σου δινόταν η εξουσία (όπως στον Γεώργιο Παπαδόπουλο το '67) θα επέβαλες στους Έλληνες τη δική σου θρησκευτική αντίληψη, γιατί αλλιώς θα ένιωθες κενή; Ξέρετε ότι αυτός είναι ο λόγος που η επίκληση εθνικών συμβόλων θεωρείται μέχρι σήμερα πράξη "αντιδραστική" και "μη προοδευτική";

Παράθεση

bisbirikos

Αποκλεισμένος χρήστης

O bisbirikos έγραψε στις 00:11, 14-03-07:

Και δλδ πρεπει να μην επικαλουμαστε συμβολα απο φοβο μη μας πουν οπισθοδρομικους?
Συγνωμη φιλε αλλα αυτη ακριβως ειναι η εννοια του "παω στο αλλο ακρο απο φοβο μη με πουν καπως".
Δυστυχως, ο ανθελληνισμος καποιων, απο εκει ακριβως προερχεται...

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 00:52, 14-03-07:

ναι, αισθανομαι μεγαλο σεβασμο.
πριν λιγο παρακολουθησα και κατι, τυχαια στην τιβι, σχετικα με τα συμβολα.
ηταν καθηλωτικο, αλλα με εριξε ψυχολογικα (οπως και πολλων οι απαντησεις)

Δυσκολευομαι να πιστεψω οτι υπαρχουν ανθρωποι χωρις ιδεωδη!
Και αν η πατριδα, η ελευθερια, η οικογενεια και η πιστη δεν ειναι ιδεωδη, τοτε τι ειναι?

Ναι, οκ, και μενα μαρεσει η δημοκρατια. και το ευρω, και τα ταξιδια σε αλλες χωρες, και η -προσφατη μαλιστα- αγαπη για ενα παραδοσιακο σλοβενικο χορο. Και τους τουρκους τους αγαπαω, και κριτικη σκεψη στην ιστορια εχω, δε "χαφτω κουτοχορτο" που λεγε και η γιαγια μου.

ΔΕ ΞΕΧΝΑΩ ΟΜΩΣ ΠΟΤΕ ΤΙΣ ΡΙΖΕΣ ΜΟΥ.

Και αισθανομαι ντροπη για οσους το κανουν.

Πειτε με ελληνιδα, ελληνάρα η ελληναριό.
ΚΑΡΑΓΟΥΣΤΑΡΩ.

Πσ. μη μου αρχισετε τα "μα τοτε εκει εγινε..." και "τοτε που" και για ελληνες πολιτικους.
γνωριζω την κατασταση, και την αποψη μου ΜΟΛΙΣ ΤΗ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 01:50, 14-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από ALEX_
@Μισέλ: Είναι σαφής η απέχθεια σου που είσαι Ελληνίδα και από αυτό αλλά και από πολλά άλλα threads αλλά η γνώμη μου είναι ότι αυτήν την φορά ειδικά είσαι παντελώς ισοπεδωτική και τελείως λάθος και δεν σου κρύβω ότι μου κάνει εντύπωση για ένα άτομο της δικής σου εξυπνάδας(γιατί σε θεωρώ έξυπνη).Φιλικά πάντα.Η παγκοσμιοποίηση που με τόση ευλάβεια ενστερνίζεσαι και υποστηρίζεις,καταρχήν είναι ουτοπία.Δεν μπορεί ποτέ μα ποτέ να υπάρξει για άπειρους λόγους αλλά ο πιο απλός είναι αυτός που δεν μπορείς να δεχθείς: ότι οι λαοί του κόσμου ΕΙΝΑΙ διαφορετικοί μεταξύ τους με τελείως διαφορετική ιδιοσυγκρασία και νοοτροπία.Υποθετικά λοιπόν μιλώντας,για χάρη της κουβέντας,ακόμη και αν γινόταν ένα τέτοιο σενάριο δεν καταλαβαίνω τι σε κάνει να πιστεύεις ότι θα λύνονταν όλα τα παγκόσμια προβλήματα!Ειλικρινά δηλαδή θες να μου πεις ότι πιστεύεις ότι θα επικρατούσε παγκόσμια ειρήνη και ευημερία?Αυτό είναι τουλάχιστον αφελές!
Και ο κομμουνισμός (όχι ο σοσιαλισμός, ο κομμουνισμός) είναι ανέφικτος αλλά έχει πολλούς υποστηρικτές. Δεν πιστευω οτι με την πλήρη παγκοσμιοποιήση θα λύνονταν όλα τα προβλήματα, αλλά σίγουρα θα λιγόστευαν και ορισμένα θα εκμηδενίζονταν, όπως πχ το πρόβλημα του εθνικού ή φυλετικού ρατσισμού.
Έννοιες όπως το έθνος και το κράτος μόνο προβλήματα δημιουργούν κατ εμέ διότι χωρίζουν αντί να ενώνουν. Και μην μου πείτε οτι βοηθούν σε πολέμους, διότι αν δεν υπήρχε η έννοια του κράτους δεν θα υπήρχαν ούτε αυτοί.

Παράθεση

ALEX_

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη ALEX_
Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 626 μηνύματα.

O ALEX_ έγραψε στις 10:34, 14-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Και ο κομμουνισμός (όχι ο σοσιαλισμός, ο κομμουνισμός) είναι ανέφικτος αλλά έχει πολλούς υποστηρικτές.
Το ίδιο θα απαντούσα και σε αυτούς.

Δεν πιστευω οτι με την πλήρη παγκοσμιοποιήση θα λύνονταν όλα τα προβλήματα, αλλά σίγουρα θα λιγόστευαν και ορισμένα θα εκμηδενίζονταν, όπως πχ το πρόβλημα του εθνικού ή φυλετικού ρατσισμού.
Βρε Μισέλ τι λες???Οι μαύροι αμερικανοί δεν αντιμετώπισαν ρατσισμό από τους συμπολίτες τους???Οι Καταλανοί της Ισπανίας δεν φωνάζουν χρόνια τώρα ότι θέλουν να ανεξαρτητοποιηθούν??Και υπάρχουν πολλά ακόμα παραδείγματα διαμαχών και διακρίσεων μέσα στην ίδια την χώρα!

Πραγματικά αδυνατώ να καταλάβω το σκεπτικό σου ρε Μισέλ!
Αυτό που λες μόνο τεράστια προβλήματα θα προκαλούσε!Οι ΗΠΑ που το κατάλαβαν αυτό,χώρισαν όλη την επικράτεια τους σε πολιτείες,η κάθε μια με διαφορετική νομοθεσία,ακριβώς γιατί ξέραν ότι δεν μπορεί ο Τεξανός για παράδειγμα να υπόκειται στο ίδιο νομοθετικό (κυρίως αλλά όχι μόνο) πλαίσιο με έναν Βοστονέζο πχ.Πόσο μάλλον να ζει κάτω από την ίδια "ομπρέλα" ένας Κινέζος για παράδειγμα με έναν Ισπανό!Τελείως διαφορετική ψυχοσύνθεση,τελείως διαφορετική νοοτροπία,τελείως διαφορετικά βιώματα,τελείως διαφορετικά πιστεύω!Θα πλακωνόντουσαν όλοι μεταξύ τους,δεν το βλέπεις?

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 11:38, 14-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από bisbirikos
Το ιδιο ισχυει ομως για ολους ε?

Οχι μονο γι'αυτους που λενε "σ'αγαπαω Ελλαδα" αλλα και γι'αυτους που δηλωνουν "Ανθελληνες"/"αντιελληνες"/"Απατριδες" κτλ κτλ...
Σωστα?
Αυτό ισχύει για όλους και για όλα. Έχω μάθει να σέβομαι τα πάντα. Αλλα πρώτα απʼ όλα θα σέβομαι την ανθρώπινη ζωή. Χάνει την αξία του οποιοδήποτε σύμβολο αν στο όνομα του υποφέρουν άνθρωποι. Δέχομαι τα σύμβολα ως "εργαλεία" που βοηθάνε να είμαστε ενωμένοι, να σεβόμαστε ένα παρελθόν, να καλυτερεύουμε την ζωή μας.

Δεν είδα πουθενά να φανατίζονται με τη σημαία(συμβολο) των γιατρών χωρίς σύνορα.

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 11:53, 14-03-07:

1. bisbirikos: Συμφωνώ μαζί σου, όσοι δεν αντέχουν την Ελλάδα μπορούν να πάνε και αλλού. Τόσες χώρες έχει αυτός ο πλανήτης, δεν καταλαβαίνω γιατί πιέζονται. Φαντάζεσαι τη Michel λαθρομετανάστη στην Αλβανία; Μη μασάς, είναι της μόδας ο ανθελληνισμός στους κύκλους των χορτασμένων. "Ιστορικά, ο πιστότερος εχθρός του Έλληνα είναι ο Έλληνας".
2. Giovanna: Μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι. Καλά είναι τα ιδεώδη, προσοχή όμως, σε ποιανού χέρια θα πέσουν. Α και κάτι άλλο. Αντίθετα με ό,τι έλεγε η γιαγιά σου, σήμερα το κουτόχορτο δεν το τρώνε, το καπνίζουνε.
3. Michelle: Μια βασική αναγκαιότητα όλων των βιολογικών συστημάτων, και οι ανθρώπινοι πληθυσμοί είναι τέτοια συστήματα, αποτελεί η ποικιλομορφία. Σύμφωνα με την πληθυσμιακή γενετική, ο αυξημένος βαθμός ποικιλομορφίας σε έναν πληθυσμό (εν προκειμένω στον ανθρώπινο) παρέχει αυξημένο βαθμό ευρωστίας, "ελαστικότητας" και εξελικτικού δυναμικού σε αυτόν. Συνεπώς ο πληθυσμός αυτός έχει περισσότερες πιθανότητες να προσαρμοστεί, να επιβιώσει και να εξελιχθεί. Γι' αυτό λέμε ότι "Ο Θεός αγαπά την ποικιλία". Οι απόψεις περί ομοιομορφίας είναι γενικά φασιστικής αντίληψης, αφού ένας κυρίαρχος πολιτισμός θεωρεί ότι έχει την ανωτερώτητα και την εκ Θεού εν λευκώ εξουσιοδότηση να επιβάλει το δικό του πολιτισμικό, οικονομικό, κοινωνικό πρότυπο σε όλους τους υπόλοιπους. Η παγκοσμιοποίηση, λέει ο Κλεάνθης Γρίβας, είναι στην πραγματικότητα αμερικανοποίηση και ουδεμία σχέση έχει με την οικουμενικότητα. Αυτή θα έπρεπε να νοείται ως μια σχέση ισοτιμίας μεταξύ διακριτών λαών και πολιτισμών που θα αντάλλασαν απόψεις και πολιτιστικά στοιχεία μέσω συνεύρεσης και όσμωσης.

Παράθεση

koz

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη koz
Ο koz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών και επαγγέλεται Μουσικός . Έχει γράψει 55 μηνύματα.

O koz έγραψε στις 13:54, 14-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Καλά είναι τα ιδεώδη, προσοχή όμως, σε ποιανού χέρια θα πέσουν.

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 14:31, 14-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Ποιά είναι λοιπόν η γνώμη σας για τα πάσης φύσεως σύμβολα; Αισθάνεστε σεβασμό ή σας είναι αδιάφορο τι συμβολίζουν και γιατί;
Σέβομαι πολύ περισσότερο τους ανθρώπους - σύμβολα. Αυτούς που έγιναν σύμβολα για μια ιδέα ή για δικαιώματα μετά από κάποιο αγώνα ή ακόμα και θυσία. Την σημαία δεν την σέβονται όχι μόνο οι αναρχικοί αλλά και οι εξουσίες - αρχές. Τι να το κάνω αν κόπτονται για το κάψιμο της σημαίας και οι ίδιοι είναι προδότες της χώρας και καταστροφείς ? Πιο πολύ σέβομαι τα εσωτερικά σύμβολα
και πολύ λιγότερο τα εθνικά. Τα ψυχολογικά και εσωτερικά σύμβολα.

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη crazyhelen
H crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,257 μηνύματα.

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 14:42, 14-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Σέβομαι πολύ περισσότερο τους ανθρώπους - σύμβολα. Αυτούς που έγιναν σύμβολα για μια ιδέα ή για δικαιώματα μετά από κάποιο αγώνα ή ακόμα και θυσία. Την σημαία δεν την σέβονται όχι μόνο οι αναρχικοί αλλά και οι εξουσίες - αρχές. Τι να το κάνω αν κόπτονται για το κάψιμο της σημαίας και οι ίδιοι είναι προδότες της χώρας και καταστροφείς ? Πιο πολύ σέβομαι τα εσωτερικά σύμβολα
και πολύ λιγότερο τα εθνικά. Τα ψυχολογικά και εσωτερικά σύμβολα.
Θα συμφωνήσω, αλλά θα ομολογήσω κιόλας ότι ορισμένες φορές που ακούω τον εθνικό μας ύμνο και βλέπω τη γαλανόλευκη να κυματίζει μια σχετική ρίγη τη νιώθω.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 17:46, 14-03-07:

3. Michelle: Μια βασική αναγκαιότητα όλων των βιολογικών συστημάτων, και οι ανθρώπινοι πληθυσμοί είναι τέτοια συστήματα, αποτελεί η ποικιλομορφία. Σύμφωνα με την πληθυσμιακή γενετική, ο αυξημένος βαθμός ποικιλομορφίας σε έναν πληθυσμό (εν προκειμένω στον ανθρώπινο) παρέχει αυξημένο βαθμό ευρωστίας, "ελαστικότητας" και εξελικτικού δυναμικού σε αυτόν. Συνεπώς ο πληθυσμός αυτός έχει περισσότερες πιθανότητες να προσαρμοστεί, να επιβιώσει και να εξελιχθεί. Γι' αυτό λέμε ότι "Ο Θεός αγαπά την ποικιλία". Οι απόψεις περί ομοιομορφίας είναι γενικά φασιστικής αντίληψης, αφού ένας κυρίαρχος πολιτισμός θεωρεί ότι έχει την ανωτερώτητα και την εκ Θεού εν λευκώ εξουσιοδότηση να επιβάλει το δικό του πολιτισμικό, οικονομικό, κοινωνικό πρότυπο σε όλους τους υπόλοιπους. Η παγκοσμιοποίηση, λέει ο Κλεάνθης Γρίβας, είναι στην πραγματικότητα αμερικανοποίηση και ουδεμία σχέση έχει με την οικουμενικότητα. Αυτή θα έπρεπε να νοείται ως μια σχέση ισοτιμίας μεταξύ διακριτών λαών και πολιτισμών που θα αντάλλασαν απόψεις και πολιτιστικά στοιχεία μέσω συνεύρεσης και όσμωσης.
Μα δεν μιλάω για παγκοσμιοποίηση που επιβάλλεται με τη βία, σε καμία περίπτωση! Την παγκοσμιοποιήση τη θεωρώ φυσική εξέλιξη και αν παρατηρήσεις, οδεύουμε προς τα εκεί. Ακόμα και την εξέλιξη της ελληνικής γλώσσας να παρατηρήσεις, όλο και αφομοιώνει στην καθομιλουμένη ξένες λέξεις. Πιστευω οτι αν σιγά σιγά αποκτήσει όλος ο πλανήτης κοινή γλώσσα θα είναι ένα πολύ θετικό βήμα για την ανθρωπότητα. Και μη μου πεις για διαφορετικότητα, διότι και στην Ελλάδα που όλοι μιλάμε ελληνικά, απο περιοχή σε περιοχή υπάρχει διαφορετική προφορά, μερικές διαφορετικές λέξεις κλπ. Δεν καταργείται η διαφορετικότητα έτσι.
Όσον αφορά το ένα κράτος, μην ξεχνάτε οτι μιλάμε για ΠΟΛΥ μακρινό μέλλον, οπότε έιναι λίγο άτοπο Άλεξ να μου λες για τους μαύρους στην Αμερική. Όπως βλέπεις τώρα έχει σχεδόν εξαλειφθεί ο ρατσισμός και σιγά σιγά θα εκμηδενιστεί εντελώς. Φυσικά και θα υπήρχαν κάποια τέτοια προβλήματα στην αρχή, αλλά σιγά σιγά πιστευω οτι θα εξαλείφονταν και το outcome θα ήταν πολύ θετικό για όλους. Άλλωστε αυτό που φαντάζομαι και θα ήθελα δεν είναι ακριβώς "κοινό κράτος" όπως το κατάλαβες, αλλά κάτι σαν τις ΗΠΑ, πιο γενικευμένο σε όλη τη γη.

"Imagine there's no countries
It isn't hard to do
Nothing to kill or die for
And no religion too
Imagine all the people
Living life in peace

You may say that I'm a dreamer
But I'm not the only one
I hope someday you'll join us
And the world will be as one "

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 17:52, 14-03-07:

πρέπει να είμαι πολύ οπισθορομική τελικά
δε βαριέσαι... μου αρέσει να είμαι και λιγο ρετρό που και που

Λοιπόν αγαπητά μου παιδιά....
εγώ θεωρώ ότι κάποια πράγματα είναι ιερα....
αλλά ακόμα κι αυτά που δεν τα θεωρώ ιερά, όταν κάποιος συνάνθρωπος μου το θεωρεί ιερό σύμβολο κάτι... φροντίζω να το σέβομαι....
Για κάποιους η ευραϊκή πεντάλφα είναι σύμβολο.. εμένα δε μου λέει τίποτα... το σέβομαι όμως.

Τα σύμβολα τα οποία εγώ θεωρώ "κάτι" είναι...
  • Η σημαία μας... ναι την αγαπώ και χαίρομαι κάποιες φορές να είμαι Ελληνάρα, ναι συγκινούμε όταν ακούω τον εθνικό ύμνο....
  • Η βέρα μου, σύμβολο της υπόσχεσης μου για πίστη και συντροφικότητα.... το λιγότερο.
  • Το μισοφέγγαρο που έχω σε τατού, κάτι προσωπικό που δεν θα πω γιατί και πως.
  • Το σύμβολο της παγκόσμιας ειρήνης....
  • Το σύμβολο του αγώνα κατά του aids
Για μένα κάποια σύμβολα είναι ιερά...

Παράθεση

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

O Ειλικρινής έγραψε στις 18:24, 14-03-07:

Την παγκοσμιοποιήση τη θεωρώ φυσική εξέλιξη και αν παρατηρήσεις, οδεύουμε προς τα εκεί. Ακόμα και την εξέλιξη της ελληνικής γλώσσας να παρατηρήσεις, όλο και αφομοιώνει στην καθομιλουμένη ξένες λέξεις. Πιστευω οτι αν σιγά σιγά αποκτήσει όλος ο πλανήτης κοινή γλώσσα θα είναι ένα πολύ θετικό βήμα για την ανθρωπότητα.
Η παγκοσμιοποίηση ΔΕΝ είναι φυσική εξέλιξη!
Ποτέ δεν ήταν και ποτέ δεν θα είναι!
Στο διάβα της ιστορίας,αρκετές φορές το είδαμε αυτό είτε με τη μορφή της ελληνικής οικουμενικότητας (ελληνικές αποικίες-Μεγ.Αλέξανδρος κ.λπ.),είτε με τη μορφή της pax romana (όλος ο τότε γνωστός κόσμος),είτε με τη Σοβιετική Ένωση (το μισό ημισφαίριο)!
Ποτέ δεν εδραιώθηκε και ΠΟΤΕ δεν θα εδραιωθει!

(πρέπει να φύγω,επιστρέφω τάχιστα για τα υπόλοιπα)

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 18:29, 14-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από Ειλικρινής
Συμφωνώ. Ποτέ δεν θα είναι γιατί είναι στη φύση του ανθρώπου ο διχασμός, ο πόλεμος και η ένταση. Πόλεμος πατήρ πάντων. Αυτοί που πιστεύουν οτι η παγκοσμιοποίηση μπορεί να ναι κάτι άλλο εκτός από ουτοπία, ουσιαστικά λένε ότι κάποτε θα ρθει το τέλος της ιστορίας (Φουκουγιάμα και παρόμοιες αντιλήψεις τελείως ουτοπικές).

Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Bill
Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,195 μηνύματα.

O Bill έγραψε στις 18:55, 14-03-07:

. Όπως βλέπεις τώρα έχει σχεδόν εξαλειφθεί ο ρατσισμός και σιγά σιγά θα εκμηδενιστεί εντελώς.
Ο ρατσισμός δεν εξαλείφεται.Εμενα μου φαινεται οτι απλως αλλάζει μορφή.

Ακριβώς.Είναι μια τάση που πολύ δύσκολα θα εδραιωθεί.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 19:39, 14-03-07:

Θα προτιμήσω την αισιοδοξία
Άλλωστε κανείς δεν μπορεί να μιλήσει στα σίγουρα.
Πάντως πιστευω οτι σε μερικές εκατοντάδες χρόνια, θα έχουμε ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ κοινή γλώσσα.

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 19:40, 14-03-07:

Ο γερο-Αδόλφος πίστευε ότι η γλώσσα των συμβόλων είναι παγκόσμια και ότι κάθε άνθρωπος, όταν βλέπει ένα σύμβολο, κατανοεί υποσυνείδητα τη σημασία του, ακόμη και αν συνειδητά δεν του λέει τίποτε. Χρησιμοποίησε λοιπόν ένα κόκκινο πανί (για να διεισδύσει στους πολλούς τότε κομμουνιστές της Γερμανίας) και ένα αθώο βουδιστικό σύμβολο για να κατασκευάσει την γνωστή ναζιστική σημαία. Κατόπιν, απέδειξε το βάσιμο των ισχυρισμών του κατακτώντας την εξουσία εκ του μηδενός (δεν έπαιξε ρόλο μόνο η σημαία, όμως ο Αδόλφος και ο ιδιαίτερα ο μπαρμπα-Γιόζεφ (Γκέμπελς) χρησιμοποίησαν κατά κόρον τους συμβολισμούς για να επιτύχουν το σκοπό τους). Τα σύμβολα είναι εγγεγραμμένα στο συλλογικό υποσυνείδητο, ή αν θέλετε στο χώρο των ιδεών του Πλάτωνα και είναι πανίσχυρα. Όποιος χειρίζεται με επιδεξιότητα τη γλώσσα των συμβόλων (και αυτό σχετίζεται άμεσα με τη συζήτησή μας) αποκτά τεράστια δύναμη επί των ανθρώπων. Ο Αδόλφος, ο Βλαντιμίρ Ίλιτς, ο αυτοκράτορας του βυζαντίου και κάθε εξουσιαστής αυτού του κόσμου, γνωρίζουν καλά αυτήν την αναντίρητη αλήθεια.
Η ελληνική σημαία εν προκειμένω, χρησιμοποιείται από τους πολιτικούς ως πρόσχημα για να νομιμοποιήσουν τις ανομίες τους, όμως για τους περισσότερους από εμάς συμβολίζει την πατρίδα, με την έννοια ότι πατρίδα είναι όπου είναι η καρδιά. Συμβολίζει αυτά που θα υπερασπιζόμασταν αυθόρμητα, ακόμη και αν καμία εξουσία δεν μας το επέβαλε. Συμβολίζει αυτά που μας ενώνουν και που μας διαφοροποιούν από τους υπόλοιπους, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι εμείς ήμαστε καλύτεροι από τους άλλους. Κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός και αυτό είναι που τον κάνει να αισθάνεται ελεύθερος και ξεχωριστός. Όσες λοιπόν σημαίες και να κάψει ο κάθε πικραμένος, το σύμβολο δεν μπορεί να το αγγίξει.
Και λίγα λόγια για το μνημείο του Άγνωστου Στρατιώτη. Οι κουκουλοφόροι λοιπόν, που κόπτονται για τον καταπιεζόμενο λαό, έκαψαν τη μοναδική εκδήλωση τιμής που έκανε το άθλιο κράτος μας προς αυτούς που καλώς ή κακώς στάθηκαν στο ύψος των περιστάσεων και υπερασπίστηκαν αυτό που πίστευαν κι αγαπούσαν. Μαζί με αυτούς και ο παππούς μου. Θεωρώ ότι δεν του άξιζε τέτοια περιφρόνηση. Α ρε κορόιδο παππού, εσύ και η γενιά σου, έπρεπε καθήσετε με σταυρωμένα χέρια και να υποδεχτήτε τους Ναζί με λουλούδια, νά' βλεπα αν θά' χαν το θάρρος όλοι αυτοί να κάψουν έστω και μια σημαία τους!

Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη prime
H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε στις 19:54, 14-03-07:

Η ελληνική σημαία εν προκειμένω, χρησιμοποιείται από τους πολιτικούς ως πρόσχημα για να νομιμοποιήσουν τις ανομίες τους, όμως για τους περισσότερους από εμάς συμβολίζει την πατρίδα, με την έννοια ότι πατρίδα είναι όπου είναι η καρδιά. Συμβολίζει αυτά που θα υπερασπιζόμασταν αυθόρμητα, ακόμη και αν καμία εξουσία δεν μας το επέβαλε. Συμβολίζει αυτά που μας ενώνουν και που μας διαφοροποιούν από τους υπόλοιπους, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι εμείς ήμαστε καλύτεροι από τους άλλους. Κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός και αυτό είναι που τον κάνει να αισθάνεται ελεύθερος και ξεχωριστός.

συμφωνώ απόλυτα, δεν θα μπορούσα να το εκφράσω καλύτερα.
Να συμπληρώσω μόνο ότι σιχαίνομαι την άποψη που υποστηρίζει ότι όσοι είναι κατά της παγκοσμιοποίησης και υπέρ του να διατηρηθεί η μοναδικότητα του κάθε λαού στη γλώσσα, παράδοση, ήθη και έθιμα είναι εθνικιστές, σωνιστές, ρατσιστές και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο.
Είμαστε όλοι ίσοι άλλα δεν είμαστε ίδιοι.

Παράθεση

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

O Ειλικρινής έγραψε στις 19:54, 14-03-07:

και ένα αθώο βουδιστικό σύμβολο
Η λέξη Σβάστικα, είναι λέξη σανσκριτική που σημαίνει "ευημερία" και "ευοίωνο" και σαν κοσμικό σύμβολο, θεωρείται πως είναι το σύμβολο της καλής τύχης. Συναντάται στις αρχαίες λατρείες της Ινδίας, Κίνας, Ιαπωνίας, Αμερικής, Ελλάδας και Ρώμης καθώς και στον πρώιμο Χριστιανισμό. Η σβάστικα είναι η αρχαιότερη γνωστή μορφή του σταυρού και σχετίζεται με τον Προμηθέα, "τον κομιστή της φωτιάς" στην αρχαία Ελλάδα.

Κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός και αυτό είναι που τον κάνει να αισθάνεται ελεύθερος και ξεχωριστός. Όσες λοιπόν σημαίες και να κάψει ο κάθε πικραμένος, το σύμβολο δεν μπορεί να το αγγίξει.
+100000
Α ρε κορόιδο παππού, εσύ και η γενιά σου, έπρεπε καθήσετε με σταυρωμένα χέρια και να υποδεχτήτε τους Ναζί με λουλούδια, νά' βλεπα αν θά' χαν το θάρρος όλοι αυτοί να κάψουν έστω και μια σημαία τους!
Όπως έκαναν άλλοι "γειτονικοί" λαοί?

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 19:56, 14-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από prime
Να συμπληρώσω μόνο ότι σιχαίνομαι την άποψη που υποστηρίζει ότι όσοι είναι κατά της παγκοσμιοποίησης και υπέρ του να διατηρηθεί η μοναδικότητα του κάθε λαού στη γλώσσα, παράδοση, ήθη και έθιμα είναι εθνικιστές, σωνιστές, ρατσιστές και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο.
Αν αναφέρεσαι σε μένα, δεν νομίζω οτι είπα κάτι τέτοιο.

Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη prime
H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε στις 20:10, 14-03-07:

Αν αναφέρεσαι σε μένα, δεν νομίζω οτι είπα κάτι τέτοιο.
όχι βέβαια
δεν το σκέφτηκα καν αλλιώς θα το ανέφερα να μη γίνει παρεξήγηση.

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 21:57, 14-03-07:

"Να συμπληρώσω μόνο ότι σιχαίνομαι την άποψη που υποστηρίζει ότι όσοι είναι κατά της παγκοσμιοποίησης και υπέρ του να διατηρηθεί η μοναδικότητα του κάθε λαού στη γλώσσα, παράδοση, ήθη και έθιμα είναι εθνικιστές, σωνιστές, ρατσιστές και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο.
Είμαστε όλοι ίσοι άλλα δεν είμαστε ίδιοι.[/quote]"

Αρκεί να μη νομίζουμε ότι η μοναδικότητά μας αποτελεί εχέγγυο ανωτερότητας έναντι οποιουδήποτε άλλου λαού. Στο σύμπαν το πάνω και το κάτω είναι καθαρά θέμα ορισμού. Δεν είχατε μικροί την απορία εάν οι κάτοικοι του νοτίου ημισφαιρίου στέκονται με το κεφάλι κάτω και τα πόδια επάνω; Επίσης να θυμόμαστε ότι η ζωή εξελίσσεται και ότι οι (πολιτιστικές κυρίως) δάφνες του παρελθόντος δεν μπορούν να μας κάνουν περίφανους για τη μετριότητα του παρόντος.

"Η σβάστικα είναι η αρχαιότερη γνωστή μορφή του σταυρού και σχετίζεται με τον Προμηθέα, "τον κομιστή της φωτιάς" στην αρχαία Ελλάδα".

Συγνώμη φίλε, Ινδουιστικό ήθελα να γράψω, όμως ήξερες το θέμα καλύτερα από εμένα, οπότε συμπληρωθήκαμε. Thanks.
Έτσι εξηγείται και ο λόγος χρήσης της από τον γερο-Αδόλφο. Βλέπετε πώς παρουσίαζε τον εαυτό του ο μάγκας στον κατεστραμμένο από το κραχ του '29 και ταπεινωμένο από τον 1ο παγκ. πόλεμο γερμανικό λαό; Θυμηθείτε επίσης το σύνθημα των νεοναζί το οποίο κοσμεί και τον υπότιτλο της φυλλάδας της Χρυσής Αυγής: "Η πίστη είναι φωτιά".
Σας θυμίζω ακόμη ότι και ο Βαν Λούμπεν (δεν είμαι σίγουρος για το όνομα διορθώστε με αν κάνω λάθος) ήταν υποτίθεται κομμουνιστής και έκαψε το γερμανικό κοινοβούλιο, όμως αποδείχθηκε ότι ήταν εγκάθετος των Ναζί. Από αυτόν βγήκε ο πολιτικός όρος "λούμπεν προλετάριος". Αυτό σχετικά με τους "κουκουλοφόρους" και το "δίκαιο" του αγώνα τους.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Great Chaos : 14-03-07 στις 22:04.
Παράθεση

bisbirikos

Αποκλεισμένος χρήστης

O bisbirikos έγραψε στις 00:50, 15-03-07:

Ωραια πραγματακια διαβαζουμε σημερις...Κοιτα να δεις που δεν ειμαστε τοσο καφροι οσο θελουν καποιοι να πιστευουμε.

Οσοι πανε στο αρχαιολογικο μουσειο στη Σαντορινη, μπορουν να δουν καποια αγγεια με κατι που μοιαζει αρκετα με τη σβαστικα...(δεν ξερω γιατι αλλα) δεν ειναι καταγεγραμμενα ακομα ενω εχουν βρεθει απο το '70. ***η φωτογραφιση τους, απαγορευεται...

Και μιας κι εφτασε στο ναζισμο το θεμα, εχει τρομακτικο ενδιαφερον το βιβλιο "Η αποκρυφη ιστορια του ναζισμου" του Trevor Ravenscroft isbn 960-421-074-2

Great Chaos κερναω καφε καμμια μερα οκ?

Παράθεση

Nosaltres

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nosaltres
Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 324 μηνύματα.

O Nosaltres έγραψε στις 02:06, 15-03-07:

1) Προς Great Chaos και bisbiriko: Αν οσοι δυσανασχετουν με τα οσα συμβαινουν στην Ελλαδα εφευγαν και πηγαιναν σε αλλες χωρες θα ηταν σαν να παραδιδουν τα οπλα σε αυτους που προκαλουν την κακη κατασταση της χωρας. Ε, οχι φιλοι μου, δεν θα νικησουν αυτοι!

2) Great Chaos οι αποψεις σου περι ποικιλομορφιας των λαων με βρισκουν απολυτα συμφωνο.

3) Προς Michelle: Θα παραθεσω εδω μια πολυ καλη περιγραφη της παγκοσμιοποιησης που ειχα ακουσει σε μια ελληνικη σειρα αρκετα χρονια πριν:
Μανα: Μα γιατι κορη μου εσεις οι νεοι φωναζετε τοσο πολυ κατα της παγκοσμιοποιησης? Ειναι τοσο ασχημο αν για παραδειγμα παιζει μπουζουκι και ενας Κινεζος? Η αν ενας Ελληνας τρωει με ξυλακια?
Κορη: Οχι, αυτο δεν ειναι καθολου ασχημο! Ειναι πολιτισμικη ανταλλαγη. Η παγκοσμιοποιηση ομως ειναι να παιζουν ολοι μπάτζο!

Τα Μεγαλα Συμφεροντα θελουν την παγκοσμιοποιηση γιατι αμα ολοι οι λαοι γινουν ενα και το αυτο, τοτε θα μπορουν να τους κοντρολαρουν ολους ποιο ευκολα. Θα εχουν την ιδια συνταγη για ολους και δεν θα χρειαζεται να την διαμορφωνουν διαφορετικα για τον καθενα. Και για πολλους αλλους λογους βεβαια.

Οσο για τα μερικες εκατονταδες χρονια μετα που λες, αυτα δεν θα υπαρξουν γιατι πρωτα θα εχει καταστρεψει τη γη η ανθρωπινη απληστια που εκφραζεται με τον Καπιταλισμο.

4) Προς Κακη Επιρροη: Το εβραικο συμβολο δεν ειναι πενταλφα. Λεγεται "meken David" (αστρο του Δαβιδ) και δεν εχει 5 γωνιες, αλλα 6. Καμια σχεση το ενα με το αλλο.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 02:09, 15-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από Nosaltres
Οσο για τα μερικες εκατονταδες χρονια μετα που λες, αυτα δεν θα υπαρξουν γιατι πρωτα θα εχει καταστρεψει τη γη η ανθρωπινη απληστια που εκφραζεται με τον Καπιταλισμο.
Κόβω το κεφάλι μου (και το πόδι μου, και το χέρι μου...) οτι αυτό το έγραψες επίτηδες επειδή ξέρεις οτι είμαι υπερ του καπιταλισμού! Κακό πιζι!
Καπιταλισμός υπήρχε ανέκαθεν απο την αρχή των οργανωμένων ανθρώπινων κοινωνιών. Ουδέποτε τέθηκε θέμα ...καταστροφής της γης.

Παράθεση

bisbirikos

Αποκλεισμένος χρήστης

O bisbirikos έγραψε στις 02:14, 15-03-07:

Μονο που κι εγω και αλλοι 12.000.000 ανθρωποι δυσανασχετουμε με τα ασχημα.

Δεν τα δεχομαι και προσπαθω κι εγω να τα αλλαξω. Απλα, πιστευω οτι ολοι αυτοι που δηλωνουν Ανθελληνες/αντιελληνες κτλ κτλ, μπορουν να πανε αλλου να ζησουν γιατι μονο και μονο η λεξη Ελλαδα τους κανει να βγαζουν σπυρια...
Δε θ'αλλαξουν τα ασχημα ετσι. Κοινως, δε φταιει ο ορος Ελλαδα κι ουτε ο εθνικισμος ειναι το νο 1 προβλημα σημερα, ουτε στον εθνικισμο οφειλονται ολα τα στραβα σημερα.

Αλλα μπορει και να κανω λαθος...

Και κατι τελευταιο: Το να δηλωνω οτι ολοι οι Ελληνες ειναι καφροι, με ανεβαζει στα ματια μου? Στα ματια των αλλων? Στους Ευρωπαιους?

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 02:17, 15-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από bisbirikos
Δεν τα δεχομαι και προσπαθω κι εγω να τα αλλαξω. Απλα, πιστευω οτι ολοι αυτοι που δηλωνουν Ανθελληνες/αντιελληνες κτλ κτλ, μπορουν να πανε αλλου να ζησουν γιατι μονο και μονο η λεξη Ελλαδα τους κανει να βγαζουν σπυρια...
Νομίζω οτι οι περισσότεροι "ανθέλληνες" θα το θέλαμε, αλλά δεν είναι πάντα ο,τι ευκολότερο δυστυχώς.

Παράθεση

Nosaltres

Δραστήριο Μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 324 μηνύματα.

O Nosaltres έγραψε στις 02:36, 15-03-07:

Κόβω το κεφάλι μου (και το πόδι μου, και το χέρι μου...) οτι αυτό το έγραψες επίτηδες επειδή ξέρεις οτι είμαι υπερ του καπιταλισμού! Κακό πιζι!
Καπιταλισμός υπήρχε ανέκαθεν απο την αρχή των οργανωμένων ανθρώπινων κοινωνιών. Ουδέποτε τέθηκε θέμα ...καταστροφής της γης.
Καλα κανεις και κοβεις το κεφαλι σου, γιατι γι αυτο το εγραψα.

Δεν υπηρχε καπιταλισμος απο την αρχη των οργανωμενων κοινωνιων! Ο καπιταλισμος εμφανιστηκε απο τα τελη του δεκατου ογδοου αιωνα. Πριν δεν υπηρχε αυτο που λεμε καπιταλισμος, σε καμια περιπτωση... Πριν δεν υπηρχε καθολου ελευθερη αγορα, δεν υπηρχε ανταγωνισμος με τον τροπο που υφισταται σημερα, δεν υπηρχε παγκοσμιοποιηση και πολλα αλλα... οι ποιο πλουσιοι ηταν οι βασιλεις... αμα συνεχισω θα γραψω κατεβατο!

Θεμα καταστροφης της γης τιθεται τωρα που ο καπιταλισμος εχει παρει απιστευτες διαστασεις. Εχει παραγινει με την μολυνση του περιβαλλοντος και με την υπερχρησιμοποιηση των πηγων ενεργειας.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nosaltres : 15-03-07 στις 16:44. Αιτία: ορθογραφικο λαθος
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 02:40, 15-03-07:

Ανέκαθεν υπήρχε καπιταλισμός, απλά όχι με "οργανωμένη" μορφή όπως σήμερα. Άλλωστε ακόμη και η επιστήμη ήταν σε εμβρυακό στάδιο τότε, το οικονομικό σύστημα περιμένεις να ήταν πιο εξελιγμένο;
Όσον αφορά την καταστροφή του περιβάλλοντος, η τεχνολογία έχει ήδη αρχίσει να βρίσκει λύσεις. Αν δεν υπήρχε καπιταλισμός και κατα συνέπεια και πρόοδος, η καταστροφή μπορεί να ήταν πιο αργή, αλλά δεν θα υπήρχαν και λύσεις.
Και επειδή ο Νίκος Δήμου τα λέει καλύτερα απο εμένα, θα σε προτρέψω να τον επισκεφθείς. Το βέβαιο είναι οτι δεν θα χάσεις (και δεν θα βγούμε και άλλο όφτοπικ).

Παράθεση

Founes

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Founes
Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.

O Founes έγραψε στις 02:49, 15-03-07:

Όπως βλέπεις τώρα έχει σχεδόν εξαλειφθεί ο ρατσισμός και σιγά σιγά θα εκμηδενιστεί εντελώς.
Μπορεις να μου πεις που στηρίζεις αυτά σου τα λόγια? Μιλάμε για ρατσισμό και εσύ θεωρείς οτι τείνει να εξαλειφθεί? Που το είδες αυτό, να το δω κι εγώ να νιώσω ευτυχισμένος ???

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 02:52, 15-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από Founes
Μπορεις να μου πεις που στηρίζεις αυτά σου τα λόγια? Μιλάμε για ρατσισμό και εσύ θεωρείς οτι τείνει να εξαλειφθεί? Που το είδες αυτό, να το δω κι εγώ να νιώσω ευτυχισμένος ???
Αν διαβάσεις και το υπόλοιπο πόστ θα δεις οτι δεν αναφέρομαι στο ρατσισμό γενικά αλλά στο ρατσιμό που υφίστανται οι αφροαμερικανοί στην Αμερική.

Παράθεση

Founes

Περιβόητο Μέλος

O Founes έγραψε στις 03:08, 15-03-07:

εστω και πάλι... το μεγαλύτερο κίνημα νεοναζί εκτός Γερμανίας είναι στις ΗΠΑ, που είναι και η χώρα που υπάρχουν ακόμα γκέτο-χρώματος

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 03:11, 15-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από Founes
εστω και πάλι... το μεγαλύτερο κίνημα νεοναζί εκτός Γερμανίας είναι στις ΗΠΑ, που είναι και η χώρα που υπάρχουν ακόμα γκέτο-χρώματος
Δηλαδή πιστευεις οτι υφίστανται τον ίδιο ρατσισμό σε σχέση με 50 χρόνια πριν;;

Παράθεση

Founes

Περιβόητο Μέλος

O Founes έγραψε στις 03:19, 15-03-07:

Σίγουρα όχι... αλλά δεν τείνει να εξαλειφθεί όπως λες και εσύ παραπάνω... θα έλεγα μάλιστα οτι ο ρατσισμός γενικότερα στις ΗΠΑ όχι μόνο προς τους μαύρους αλλά και προς τους Ινδιάνους, Μεξικανούς, Πορτορικάνους και γενικά τους Λατίνους είναι μια μάστιγα του σήμερα για την καθημερινότητα τους. Δεν εξετάζω το δικαίως ή αδίκως υπάρχει (...κατά τη γνώμη μου ρατσισμός=ρατσισμός δεν υπάρχει δίκιο και άδικο...) ρατσιασμος εκει αλλά το οτι υπάρχει και μάλιστα σε μεγάλη διάσταση με όλους τους τρόπους που μπορεί να υπάρχει!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Insomniac
Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 754 μηνύματα.

O Insomniac έγραψε στις 03:38, 15-03-07:

Τα σύμβολα μου είναι παντελώς αδιάφορα και παντελώς ανούσια. Πόσο μάλλον η σημαία που συμβολίζει μια έννοια ανύπαρκτη, επινόηση των ανθρώπων.
Αρχικα μου φαινεται τρελα αφοριστικη και απολυτη αυτη η δηλωση - αποψη, και την βρισκω δυσκολο να την πιστεψω. Εκτος και αν ως συμβολα δεχομαστε μονο πχ τα εμπληματα και τις σημαιες χωρων, τα συμβολα ειρηνης, κατα του καρκινου, κτλ... Δεν ειναι μονο αυτα ομως! Συμβολο μπορει να ειναι και το να σου χαρισει ενα τριανταφυλλο ο αγαπημενος σου ή πχ ο ταφος καποιου αγαπημενου σου προσωπου. Και αυτα (και αλλα πολλα ) σιγουρα αγγιζουν τον οποιονδηποτε (ποσο μαλλον η βεβηλωση της σημασιας τους)

Όλα τα σύμβολα συμβολίζουν (πλεόνασμα) μια ανθρώπινη επιννόηση!
Και είμαι σίγουρος ότι κανείς σας δεν είναι "παντελώς αδιάφορος" απέναντί τους!
Κι αν θέλετε βάζουμε κι ένα στοιχηματάκι ότι μπορώ να σας κάνω να αντιδράσετε θετικά η αρνητικά στην παρουσία ενός συμβόλου η μιας παραποίησης κάποιου!
Ακριβως αυτο λεω και εγω παραπανω.

Η σημαία συμβολίζει έθνος και/ή κράτος. Και τα δύο τα θεωρώ ανθρώπινη επινόηση (που μόνο κακό κάνει).
Ανθρωπινη επινοηση δεν τα θεωρεις, ειναι (αυτονοητο) Αλλα για "το μονο κακο κανουν", κανεις λαθος. Προσφερουν πολλα πραγματα (και φυσικα δημιουργουν και αντιστοιχα πολλα προβληματα!) μεταξυ των οποιων τη δημιουργια περισσοτερων ειδων συμπεριφορων ακι παραδοσεων, της αισθησης της ομοιογενειας και του οτι ανηκεις καπου, κτλ...

Αρχική Δημοσίευση από ALEX_
Κανένας δεν πολεμάει για ένα σύμβολο απλά ρουμάνα μου.Πολεμάνε για τις ιδέες που συμβολίζει ένα σύμβολο.

Παιδιά πείτε με ρομαντικό δεινόσαυρο αλλά εξακολουθώ να πιστεύω ότι κααααποιες αξίες υπάρχουν ακόμη και σήμερα.
Sorry, αλλα αν καποιος παει και καψει την σημαια πανω σε ενα ξερονησι 500τμ, δεν υπαρχει περιπτωση να ξεκινουσα πολεμο για αυτο. Καποιοι αλλοι ομως θα το σκεφτονταν. Και προσωπικα, δεν το βρισκω και πολυ λογικο, ο,τι και να συμβολιζει η σημαια.

Και ο κομμουνισμός (όχι ο σοσιαλισμός, ο κομμουνισμός) είναι ανέφικτος αλλά έχει πολλούς υποστηρικτές. Δεν πιστευω οτι με την πλήρη παγκοσμιοποιήση θα λύνονταν όλα τα προβλήματα, αλλά σίγουρα θα λιγόστευαν και ορισμένα θα εκμηδενίζονταν, όπως πχ το πρόβλημα του εθνικού ή φυλετικού ρατσισμού.
Έννοιες όπως το έθνος και το κράτος μόνο προβλήματα δημιουργούν κατ εμέ διότι χωρίζουν αντί να ενώνουν. Και μην μου πείτε οτι βοηθούν σε πολέμους, διότι αν δεν υπήρχε η έννοια του κράτους δεν θα υπήρχαν ούτε αυτοί.
Ναι αλλα με τον κομμουνισμο διαφωνεις και γιατι ειναι ανεφικτος, οποτε ανουσιος. Πως μπορεις να υποστηριζεις μια αναλογη ιδεα, σε αλλο πεδιο; Για τις εννοιεσ εθνους - κρατους, απαντησα πιο πανω.

Μα δεν μιλάω για παγκοσμιοποίηση που επιβάλλεται με τη βία, σε καμία περίπτωση! Την παγκοσμιοποιήση τη θεωρώ φυσική εξέλιξη και αν παρατηρήσεις, οδεύουμε προς τα εκεί. Ακόμα και την εξέλιξη της ελληνικής γλώσσας να παρατηρήσεις, όλο και αφομοιώνει στην καθομιλουμένη ξένες λέξεις. Πιστευω οτι αν σιγά σιγά αποκτήσει όλος ο πλανήτης κοινή γλώσσα θα είναι ένα πολύ θετικό βήμα για την ανθρωπότητα. Και μη μου πεις για διαφορετικότητα, διότι και στην Ελλάδα που όλοι μιλάμε ελληνικά, απο περιοχή σε περιοχή υπάρχει διαφορετική προφορά, μερικές διαφορετικές λέξεις κλπ. Δεν καταργείται η διαφορετικότητα έτσι.
Όσον αφορά το ένα κράτος, μην ξεχνάτε οτι μιλάμε για ΠΟΛΥ μακρινό μέλλον, οπότε έιναι λίγο άτοπο Άλεξ να μου λες για τους μαύρους στην Αμερική. Όπως βλέπεις τώρα έχει σχεδόν εξαλειφθεί ο ρατσισμός και σιγά σιγά θα εκμηδενιστεί εντελώς. Φυσικά και θα υπήρχαν κάποια τέτοια προβλήματα στην αρχή, αλλά σιγά σιγά πιστευω οτι θα εξαλείφονταν και το outcome θα ήταν πολύ θετικό για όλους. Άλλωστε αυτό που φαντάζομαι και θα ήθελα δεν είναι ακριβώς "κοινό κράτος" όπως το κατάλαβες, αλλά κάτι σαν τις ΗΠΑ, πιο γενικευμένο σε όλη τη γη.

"Imagine there's no countries
It isn't hard to do
Nothing to kill or die for
And no religion too
Imagine all the people
Living life in peace

You may say that I'm a dreamer
But I'm not the only one
I hope someday you'll join us
And the world will be as one "
Στις ΗΠΑ δεν εχει εξαλειφθει ουτε κοντευει ο ρατσισμος. Ισως σε καποιες πολιτειες, αλλα σε αλλες, παραδοσιακα συντηρητικες οπως η Λουϊσιανα, η Βιρτζινια, η Αλαμπαμα, οχι. Για να μην μιλησω για την ισοτητα ως προς τα δικαστηρια (για κοινα εγκληματα τουλαχιστον ) των μαυρων εναντι των λευκων ή τις θεσεις εργασιας.

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 11:02, 15-03-07:

[quote=Nosaltres;201996]1) Προς Great Chaos και bisbiriko: Αν οσοι δυσανασχετουν με τα οσα συμβαινουν στην Ελλαδα εφευγαν και πηγαιναν σε αλλες χωρες θα ηταν σαν να παραδιδουν τα οπλα σε αυτους που προκαλουν την κακη κατασταση της χωρας. Ε, οχι φιλοι μου, δεν θα νικησουν αυτοι!

Η απάντηση του bisbirikos με καλύπτει! Εγώ προσωπικά δυσανασχετώ έντονα για την κατάσταση στην Ελλάδα. Θέλουμε πολλή δουλειά για να διορθώσουμε τα κακώς κείμενα και κυρίως τους εαυτούς μας. Δεν αντέχω μια χώρα όπου πάντα ανταμοίβεται η μετριότητα! Με καλύπτει και η δική σου απάντηση. Όχι δεν θα μας νικήσουν. Α και κάτι για τους Ελληναράδες: Ο παππούς μου έλεγε ότι αυτοί που φωνάζουν πολύ υπέρ του μεγαλείου κλπ της Ελλάδας είναι συνήθως αυτοί που στις δύσκολες στιγμές κρύβονται. "Ή όλοι μας θα νικήσουμε, ή όλοι σας θα πεθάνετε"!

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 11:12, 15-03-07:

Νομίζω οτι οι περισσότεροι "ανθέλληνες" θα το θέλαμε, αλλά δεν είναι πάντα ο,τι ευκολότερο δυστυχώς.
"Χαρά στον Έλληνα που ελληνοξεχνά
και στο Σικάγο μέσα νιώθει λευτεριά
Εκείνος που δεν ξέρει και δεν αγαπά (σάμπως φταις και 'σύ καημένη
και στην Αθήνα μέσα ζει στην ξενιτιά"

Παράθεση

koz

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη koz
Ο koz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών και επαγγέλεται Μουσικός . Έχει γράψει 55 μηνύματα.

O koz έγραψε στις 16:58, 15-03-07:

Στο διάβα της ιστορίας,αρκετές φορές το είδαμε αυτό είτε με τη μορφή της ελληνικής οικουμενικότητας (ελληνικές αποικίες-Μεγ.Αλέξανδρος κ.λπ.),είτε με τη μορφή της pax romana (όλος ο τότε γνωστός κόσμος),είτε με τη Σοβιετική Ένωση (το μισό ημισφαίριο)!
Ποτέ δεν εδραιώθηκε και ΠΟΤΕ δεν θα εδραιωθει!
Αυτή είναι και η αλήθεια! Eπίσης όπου προσπάθησε να εδραιωθεί προκάλεσε τεράστιες συμφορές στην ανθρωπότητα. Όχι μόνο δεν είναι φυσική εξέλιξή αλλά έρχεται σε απόλυτη σύγκρουση με την ανθρώπινη φύση. Από τις απαρχές ακόμα της ανθρώπινης ύπαρξης ο άνθρωπος προστάτευε την οικογένεια του, την αγέλη του, και ποτέ δεν αποζητούσε κάποια καθολική εξουσία. Πέρα απʼ όλα τα άλλα που σωστά ανέφερες, ας μην ξεχνάμε και την πιο πρόσφατη «παγκόσμια τάξη» των εθνικοσοσιαλιστών.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κακή Επιρροή : 15-03-07 στις 20:10. Αιτία: αλλαγή size γραμματοσειράς
Παράθεση

Nosaltres

Δραστήριο Μέλος

O Nosaltres έγραψε στις 23:47, 15-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από koz
Αυτή είναι και η αλήθεια! Eπίσης όπου προσπάθησε να εδραιωθεί προκάλεσε τεράστιες συμφορές στην ανθρωπότητα. Όχι μόνο δεν είναι φυσική εξέλιξή αλλά έρχεται σε απόλυτη σύγκρουση με την ανθρώπινη φύση. Από τις απαρχές ακόμα της ανθρώπινης ύπαρξης ο άνθρωπος προστάτευε την οικογένεια του, την αγέλη του, και ποτέ δεν αποζητούσε κάποια καθολική εξουσία. Πέρα απʼ όλα τα άλλα που σωστά ανέφερες, ας μην ξεχνάμε και την πιο πρόσφατη «παγκόσμια τάξη» των εθνικοσοσιαλιστών.
Koz και Ειλικρινη, ευγε.

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 03:38, 17-03-07:

Όταν την εποχή της κατοχής δυο μαθητές (ο ένας από αυτούς ήταν ο Γλέζος και όχι ο ... Γκλέτσος όπως ίσως πιστεύουν μερικοί ) κατέβασαν τη ναζιστική σημαία, θεωρήθηκε μέγιστη πράξη αντίστασης, τόσο που ακόμη και σήμερα αναφέρεται στα ντοκυμανταίρ περί της αντίστασης και στα σχολικά βιβλία της ιστορίας (αν δεν απατώμαι). Ο παππούς μου διηγιόταν πόσο θάρρος και κουράγιο έδωσε σε όλους όταν μαθεύτηκε. Κανείς πάντως εκείνη την εποχή δεν μίλησε για κουρελόπανα και βεβαίως οι αγωνιστές έκαναν την πράξη με κίνδυνο της ζωής τους, μιας και οι Γερμανοί της εποχής δεν φημίζονταν για τις προχωρημένες αντιλήψεις τους επί αυτών των θεμάτων.
Θα μου πείτε, άλλες εποχές. Πολύ πιο πρόσφατα λοιπόν θυμόμαστε τον Σολωμό Σολωμού στα κατεχόμενα της Κύπρου να δολοφονείται εν ψυχρώ από έναν Τούρκο στρατιωτικό, μπροστά μάλιστα στις κάμερες, προσπαθώντας να κατεβάσει μια σημαία. Μάλλον και οι σύγχρονοι Τούρκοι δεν είναι προχωρημένων αντιλήψεων.
Τώρα θα πούνε όλοι, αυτά συνέβησαν σε πολέμους και κατοχές, άρα αυτά που λες αποδεικνύουν ότι οι σημαίες χρησιμοποιούνται από τα κράτη και την εξουσία για να φανατίζουν τους λαούς κλπ...στρατοκράτες, φασίστες και τα συναφή. Εγώ βέβαια θα συμφωνήσω απόλυτα με αυτά. Όμως το θέμα μας είναι η δύναμη των συμβόλων. Το σύμβολο είναι αρκετά ισχυρό για να σκοτώσει έναν άνθρωπο που στρέφεται εναντίον του, ή είναι ικανό να θεωρηθεί χτύπημα ενάντια στις στρατιές των Ναζί. Ένα θεϊκό σημάδι από τους ουρανούς, ένας πύρινος σταυρός που έγραφε "εν τούτω νίκα" (ιστορικοί λένε πως ίσως ήταν μετεωρίτης, τις λεπτομέρειες τις συμπλήρωσε μάλλον το γραφείο τύπου του αυτοκράτορα) έδωσε στον Μ. Κωνσταντίνο μια αυτοκρατορία που κράτησε 1100 χρόνια. Έγινε και άγιος ο μάγκας, έγινε και η μαμά του. Σβήστηκαν και οι (ουκ ολίγες) αμαρτίες τους. Good deal man!
Ο Κ. Μαρξ έγραφε: "Οι ιδέες, όταν εισαχθούν στις μάζες, αποκτούν υλική δύναμη". Τα σύμβολα είναι κι αυτά κάτοικοι του χώρου των ιδεών και χρησιμεύουν σε αυτήν την εισαγωγή.
Λεπτομέρεια (με όλο το σεβασμό στη μνήμη του αγωνιστή) Ο Σολωμού πέθανε με ένα τσιγάρο αναμένο στο στόμα. Άντε να με πείσεις εμένα μετά ότι το τσιγάρο σκοτώνει.

Παράθεση

Founes

Περιβόητο Μέλος

O Founes έγραψε στις 05:38, 17-03-07:

Όταν την εποχή της κατοχής δυο μαθητές (ο ένας από αυτούς ήταν ο Γλέζος και όχι ο ... Γκλέτσος όπως ίσως πιστεύουν μερικοί ) κατέβασαν τη ναζιστική σημαία, θεωρήθηκε μέγιστη πράξη αντίστασης, τόσο που ακόμη και σήμερα αναφέρεται στα ντοκυμανταίρ περί της αντίστασης και στα σχολικά βιβλία της ιστορίας (αν δεν απατώμαι). Ο παππούς μου διηγιόταν πόσο θάρρος και κουράγιο έδωσε σε όλους όταν μαθεύτηκε. Κανείς πάντως εκείνη την εποχή δεν μίλησε για κουρελόπανα και βεβαίως οι αγωνιστές έκαναν την πράξη με κίνδυνο της ζωής τους, μιας και οι Γερμανοί της εποχής δεν φημίζονταν για τις προχωρημένες αντιλήψεις τους επί αυτών των θεμάτων.
Θα μου πείτε, άλλες εποχές. Πολύ πιο πρόσφατα λοιπόν θυμόμαστε τον Σολωμό Σολωμού στα κατεχόμενα της Κύπρου να δολοφονείται εν ψυχρώ από έναν Τούρκο στρατιωτικό, μπροστά μάλιστα στις κάμερες, προσπαθώντας να κατεβάσει μια σημαία. Μάλλον και οι σύγχρονοι Τούρκοι δεν είναι προχωρημένων αντιλήψεων.
Τώρα θα πούνε όλοι, αυτά συνέβησαν σε πολέμους και κατοχές, άρα αυτά που λες αποδεικνύουν ότι οι σημαίες χρησιμοποιούνται από τα κράτη και την εξουσία για να φανατίζουν τους λαούς κλπ...στρατοκράτες, φασίστες και τα συναφή. Εγώ βέβαια θα συμφωνήσω απόλυτα με αυτά. Όμως το θέμα μας είναι η δύναμη των συμβόλων. Το σύμβολο είναι αρκετά ισχυρό για να σκοτώσει έναν άνθρωπο που στρέφεται εναντίον του, ή είναι ικανό να θεωρηθεί χτύπημα ενάντια στις στρατιές των Ναζί. Ένα θεϊκό σημάδι από τους ουρανούς, ένας πύρινος σταυρός που έγραφε "εν τούτω νίκα" (ιστορικοί λένε πως ίσως ήταν μετεωρίτης, τις λεπτομέρειες τις συμπλήρωσε μάλλον το γραφείο τύπου του αυτοκράτορα) έδωσε στον Μ. Κωνσταντίνο μια αυτοκρατορία που κράτησε 1100 χρόνια. Έγινε και άγιος ο μάγκας, έγινε και η μαμά του. Σβήστηκαν και οι (ουκ ολίγες) αμαρτίες τους. Good deal man!
Ο Κ. Μαρξ έγραφε: "Οι ιδέες, όταν εισαχθούν στις μάζες, αποκτούν υλική δύναμη". Τα σύμβολα είναι κι αυτά κάτοικοι του χώρου των ιδεών και χρησιμεύουν σε αυτήν την εισαγωγή.
Λεπτομέρεια (με όλο το σεβασμό στη μνήμη του αγωνιστή) Ο Σολωμού πέθανε με ένα τσιγάρο αναμένο στο στόμα. Άντε να με πείσεις εμένα μετά ότι το τσιγάρο σκοτώνει.

Παράθεση

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

O Ειλικρινής έγραψε στις 13:36, 17-03-07:

Ο Σολωμού πέθανε με ένα τσιγάρο αναμένο στο στόμα.
[Media]http://www.youtube.com/watch?v=uxgEEmtWpQ4[/Media]

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ειλικρινής : 17-03-07 στις 16:09.
Παράθεση

bisbirikos

Αποκλεισμένος χρήστης

O bisbirikos έγραψε στις 21:07, 17-03-07:

This video has been removed due to terms of use violation.

http://www.disco-club.net/swf/ellas.swf

Παράθεση

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

O Ειλικρινής έγραψε στις 21:15, 17-03-07:

Ναι το εβαλα εδω: http://www.e-steki.com/forum/showpos...ostcount=12866

Παράθεση

Civilara

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Civilara
Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,181 μηνύματα.

O Civilara Farewell έγραψε στις 12:18, 04-10-14:

Η Ελληνική Σημαία
http://www.geetha.mil.gr/media/21noe/shmaia.pdf

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους