Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,106 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,276 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Γιατί κάποιος είναι άθεος;

tsarachaf (Allah 1/3 MEΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη tsarachaf
Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 09:26, 13-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από ale3andros
Κι όμως ο Ιησούς Χριστός είναι ζωντανός, και σε αγαπά. Κι αυτό σου το λέει η καρδιά μου, μέσα από τα βάθη της, επειδή γεύτηκε και είδε οτι ο Κύριος είναι ζωντανός και είναι αγάπη.

(άφησα την καρδιά μου μόνο να μιλήσει γιατί το μυαλό μου θα σου έλεγε άλλα...)
Κι ομως η καρδια ειναι απλος μυϊκος ιστος... Μια αντλια αιματος... Ακουγεται πεζο αλλα ετσι ειναι...

Οτι νιωθεις το νιωθεις μεσω του μυαλου σου... Οταν αφηνεις την καρδια σου να μιλησει, στην πραγματικοτητα μιλαει η συναισθηματικη πλευρα του μυαλου σου...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 09:34, 13-09-10:

Κι ομως η καρδια ειναι απλος μυϊκος ιστος... Μια αντλια αιματος... Ακουγεται πεζο αλλα ετσι ειναι...

Οτι νιωθεις το νιωθεις μεσω του μυαλου σου... Οταν αφηνεις την καρδια σου να μιλησει, στην πραγματικοτητα μιλαει η συναισθηματικη πλευρα του μυαλου σου...
ακριβως...

απλα ολοι λενε για την καρδια ,γιατι δειχνει την αλλαγη συναισθηματων καμια φορα..στον ερωτα πχ..

αλλα ολα απο το μυαλο σου ερχονται..

οταν λεμε ρωτα την καρδια σου..εννοουμε ακου το συναισθημα σου,,

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ale3andros

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ale3andros
Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια . Έχει γράψει 165 μηνύματα.

O ale3andros έγραψε στις 09:35, 13-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από tsarachaf

Και το μυαλό είναι απλά μια μάζα ύλης...μερικών γραμμαριών μάλιστα. Παίζουμε με τις λέξεις μου φαίνεται... Μάλλον αποφεύγετε να αποδεχτείτε την ύπαρξη σώματος και ψυχής... Γιατί εγώ για την καρδιά της ψυχής μιλάω...

Κι όταν μιλάμε για ψυχικές ασθένειες, στην ουσία μιλάμε για νοητικές ασθένειες...του μυαλού....μάλιστα! Βρε, βρε...τι τους ξέφυγες τους νευρολόγους-ψυχίατρους...τσάμπα παιδεύονται τόσο καιρό...Κρίμα στην επιστήμη τους!!!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 09:41, 13-09-10:

Και το μυαλό είναι απλά μια μάζα ύλης...μερικών γραμμαριών μάλιστα. Παίζουμε με τις λέξεις μου φαίνεται...
δεν υπαρχει κανενα ειδος σκεψης στην καρδια..
υπαρχει ο εγκεφαλος..
και τα εντερα ως ενα δευτερο νευρικο συστημα..

οταν λεμε ακου την καρδια σου,,απλα εννοουμε ακου το συναιθημα σου..

ειναι σχημα λόγου..

ειναι σαν να λεμε ακου την καμπανα,,και να εννουμε ακου την εκκλησια..ειναι απλα το μεσον που δειχνει καποια συναισθηματα..
δεν εχω ακουσει ψυχοφαρμακα για την καρδια.

υπαρχουν ανθρωποι χωρις καρδια,αφου τους αντλει το αιμα..μηχανημα σε νοσοκομεια..ή με τεχνητη..
χανουν το συναισθημα τους?

στο μυαλο εδραζονται ολα..
και αν δεν λειτουργει αυτο,,δεν νιωθεις τιποτα..ουτε συναισθημα ουτε λογικη..

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ale3andros

Δραστήριο Μέλος

Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια . Έχει γράψει 165 μηνύματα.

O ale3andros έγραψε στις 10:19, 13-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
δεν υπαρχει κανενα ειδος σκεψης στην καρδια..
υπαρχει ο εγκεφαλος..
και τα εντερα ως ενα δευτερο νευρικο συστημα..

οταν λεμε ακου την καρδια σου,,απλα εννοουμε ακου το συναιθημα σου..

ειναι σχημα λόγου..

ειναι σαν να λεμε ακου την καμπανα,,και να εννουμε ακου την εκκλησια..ειναι απλα το μεσον που δειχνει καποια συναισθηματα..
δεν εχω ακουσει ψυχοφαρμακα για την καρδια.

υπαρχουν ανθρωποι χωρις καρδια,αφου τους αντλει το αιμα..μηχανημα σε νοσοκομεια..ή με τεχνητη..
χανουν το συναισθημα τους?

στο μυαλο εδραζονται ολα..
και αν δεν λειτουργει αυτο,,δεν νιωθεις τιποτα..ουτε συναισθημα ουτε λογικη..
Ποιος μιλάει για την μυική καρδιά? Προφανώς δεν πιστεύεις οτι ο άνθρωπος διαθέτει και ψυχή. Οπότε μην αναλωνόμαστε άδικα στη βιολογία. Ξέρω πολύ καλά για τον εγκέφαλο και για την καρδιά και την λειτουργία τους. Σαφώς και δεν διαφωνώ στην ανθρώπινη βιολογία. Οπωσδήποτε εσύ δεν αποδέχεσαι την ψυχή και το πνεύμα του ανθρώπου.

...και προφανώς για σένα όλοι οι ψυχικά ασθενείς πάσχουν από νοητική δισλειτουργία...είναι νοητικά ασθενείς και όχι ψυχικά...έγινε εκ παραδρομής λάθος στον τίτλο αυτης κατηγορίας των ασθενών...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 10:28, 13-09-10:

Ποιος μιλάει για την μυική καρδιά? Προφανώς δεν πιστεύεις οτι ο άνθρωπος διαθέτει και ψυχή. Οπότε μην αναλωνόμαστε άδικα στη βιολογία. Ξέρω πολύ καλά για τον εγκέφαλο και για την καρδιά και την λειτουργία τους. Σαφώς και δεν διαφωνώ στην ανθρώπινη βιολογία. Οπωσδήποτε εσύ δεν αποδέχεσαι την ψυχή και το πνεύμα του ανθρώπου.
μα δεν ειπα οτι δεν υπαρχει ψυχη(ειναι ανοιχτο ερωτημα,,αν το ξεραμε,,θα καναμε παρτυ..)..
αλλα γιατι αυτη να βρισκεται στην καρδια?

αν βρισκεται καπου ειναι στον εγκεφαλο πιθανοτερα..

ή συνολικα σε καθε κυτταρο μας..

γιατι να κατοικοεδρευει στην καρδια?

Παράθεση

ale3andros

Δραστήριο Μέλος

O ale3andros έγραψε στις 10:38, 13-09-10:

μα δεν ειπα οτι δεν υπαρχει ψυχη(ειναι ανοιχτο ερωτημα,,αν το ξεραμε,,θα καναμε παρτυ..)..
αλλα γιατι αυτη να βρισκεται στην καρδια?

αν βρισκεται καπου ειναι στον εγκεφαλο πιθανοτερα..

ή συνολικα σε καθε κυτταρο μας..

γιατι να κατοικοεδρευει στην καρδια?
Μα δεν είπα ότι η ψυχή εντοπίζεται στην μυική καρδιά. Όπως το σώμα μας έχει καρδιά, το κέντρο του σώματος που τροφοδοτεί με αίμα όλο το σώμα έτσι και η ψυχή έχει μια καρδιά.

Λέμε: Στην καρδιά του ενδιαφέροντος βρίσκεται...τι εννούμε? στο επίκεντρο
Λέμε: Στην καρδιά του τυφώνα....τι εννοούμε? στον επίκεντρο

Όταν λέμε λοιπόν σ έχω στην καρδιά μου, προφανώς δεν εννοούμε στην μυική καρδιά. Αλλά στο επίκεντρο, στο κέντρο της ψυχής μας. Όταν ο άνθρωπος λυπάται, αγαπάει, ερωτεύται τότε διακατέχεται από αισθήματα που πολλές φορές αντιμάχονται με την λογική. Πολλές φορές το μυαλό μας λέει άλλα και η καρδιά άλλα...

Τώρα το που τοποθετείς ο καθένας την καρδιά της ψυχής του άλλο θέμα. Πάντως εγώ όταν νιώθω λύπη ή χαρά (χονδρικά τα λέω) νιώθω κάτι να με γεμίζει κάπου στο κέντρο του σώματος μου και όχι στο μυαλό μου.... Δεν νιώθεις ένα δυνατό σφίξιμο στο στομάχι όταν λυπάσαι ή αγχώνεσαι ή μαθαίνεις κάτι θλιβερό και σοκάρεσαι? Στο μυαλό ούτε που αισθάνεσαι κάτι...ούτε καν πονοκέφαλο...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μάξιμος
Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 1,486 μηνύματα.

O Μάξιμος έγραψε στις 10:49, 13-09-10:

Θεωρείς οτι αν κάποιος αγαπάει απλά και ανιδιοτελή, δεν έχει μυαλό και είναι συναισθηματικός ?
Εχεις την δύναμη να σκεφτείς και να πεις για τον εξ αίματος μοναδικό αδερφό σου, οτι πρέπει να τον συγχωρήσεις για το σφάλμα και ενδεχομένως σκόπιμο, εις βάρος σου που έκανε ?
Ο μοναδικός λόγος για την σκέψη σου αυτή να είναι η αγάπη που νιώθεις γι'αυτόν . Αραγε αυτή η αγάπη είναι λάθος ? Είναι συναισθηματική ?
Η μήπως θεωρείς οτι είσαι αδύναμος που αγαπάς ?

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 10:55, 13-09-10:

καταλαβαινω τι λες..

αλλα αλλο που νιωθεις τα σηματα..αλλο απο που ξεκινανε..

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 11:04, 13-09-10:

Πάντως εγώ όταν νιώθω λύπη ή χαρά (χονδρικά τα λέω) νιώθω κάτι να με γεμίζει κάπου στο κέντρο του σώματος μου και όχι στο μυαλό μου....

Το χα πάθει τις προάλλες..

Δεν ξαναπάω πίτα παν

Υγ. Αλεχάνδρο, είσαι Χριστιανός Ορθόδοξος;
Το ξέρεις πως, αν δεν είσαι, ακόμα και εσύ θα καείς στην Κόλαση

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ale3andros

Δραστήριο Μέλος

O ale3andros έγραψε στις 11:16, 13-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
Το χα πάθει τις προάλλες..

Δεν ξαναπάω πίτα παν

Υγ. Αλεχάνδρο, είσαι Χριστιανός Ορθόδοξος;
Το ξέρεις πως, αν δεν είσαι, ακόμα και εσύ θα καείς στην Κόλαση
Μήπως απαγορεύεται η γκρίζα διαφήμιση (...στην προκειμένη περίπτωση δυσφήμιση?)

...και μήπως παραβιάζουμε τα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα?

Ιωάννη 3:14-18
Και όπως ο Μωυσής ύψωσε το φίδι μέσα στην έρημο, έτσι πρέπει να υψωθεί ο Υιός τού ανθρώπου·
για να μη χαθεί καθένας ο οποίος πιστεύει σ' αυτόν, αλλά να έχει αιώνια ζωή.
Επειδή, με τέτοιον τρόπο αγάπησε ο Θεός τον κόσμο, ώστε έδωσε τον Υιό του τον μονογενή, για να μη χαθεί καθένας ο οποίος πιστεύει σ' αυτόν, αλλά να έχει αιώνια ζωή.
Δεδομένου ότι, ο Θεός δεν απέστειλε τον Υιό του στον κόσμο, για να κρίνει τον κόσμο, αλλά για να σωθεί ο κόσμος διαμέσου αυτού.
Όποιος πιστεύει σ' αυτόν, δεν κρίνεται· όποιος, όμως, δεν πιστεύει, έχει ήδη κριθεί, επειδή δεν πίστεψε στο όνομα του μονογενή Υιού τού Θεού.
Αυτός, μάλλον ξέρει καλύτερα για την τελευταία σου ερώτηση. Το τι λένε οι άνθρωποι ουδώλως με απασχολεί!

Ματθαίος 10:28-31
Και μη φοβηθείτε από εκείνους που θανατώνουν το σώμα, οι οποίοι όμως δεν μπορούν να θανατώσουν την ψυχή· αλλά, φοβηθείτε μάλλον αυτόν που μπορεί να απολέσει και την ψυχή και το σώμα μέσα στη γέεννα.
Δύο σπουργίτια δεν πουλιούνται για ένα ασσάριο; Ένα απ' αυτά, όμως, δεν θα πέσει επάνω στη γη, χωρίς το θέλημα του Πατέρα σας.
Για σας, πάντως, και οι τρίχες τού κεφαλιού σας είναι όλες αριθμημένες.
Μη φοβηθείτε, λοιπόν· από πολλά σπουργίτια διαφέρετε εσείς.

Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μάξιμος
Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 1,486 μηνύματα.

O Μάξιμος έγραψε στις 11:18, 13-09-10:

καταλαβαινω τι λες..

αλλα αλλο που νιωθεις τα σηματα..αλλο απο που ξεκινανε..
Δεν πιστεύω οτι παίζει ρόλο η αφετηρία των σημάτων και των εντολών στο σώμα μας.
Εκείνο που πιστεύω οτι παίζει ρόλο είναι ο θετικός ή αρνητικός χαρακτήρας των .
Η καλοσύνη ή η κακία ενός ατόμου, φαίνεται ακόμα και στον τρόπο που ανασαίνει, φαίνεται στο κάθε βήμα του και στην χροιά του τόνου όταν σε καλημερίζει.
Ο μεν σε καλημερίζει μέσα απο την καρδιά του, ενώ ο άλλος λέγοντάς του καλημέρα, σου αφήνει ένα αίσθημα λες και του έχεις κάνει κάτι πολύ κακό.

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 11:21, 13-09-10:

Δηλαδή ΔΕΝ είσαι;

αααα... τι εκπληξη...
(νοτ)

Πεντηκοστιανός;
Αναγεννημένος;
...Μορμόνος;

Υγ. αααα συγγνώμη, παραβιάζω τα προσωπικά σ δεδομένα
όταν σε ρωτάω σε ποιά υποκατηγορία ανήκεις.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ale3andros

Δραστήριο Μέλος

O ale3andros έγραψε στις 11:29, 13-09-10:

Δηλαδή ΔΕΝ είσαι;

αααα... τι εκπληξη...
(νοτ)

Πεντηκοστιανός;
Αναγεννημένος;
...Μορμόνος;

Υγ. αααα συγγνώμη, παραβιάζω τα προσωπικά σ δεδομένα
όταν σε ρωτάω σε ποιά υποκατηγορία ανήκεις.

Νομίζω ότι το παρατραβάς λιγάκι...

Κρίμα, γιατί πιστεύω οτι ο αλληλοσεβασμός δείχνει διαλογικό πολιτισμό πάνω απ όλα. Και στην προκειμένη περίπτωση δεν φαίνεται να του δίνεις ιδιαίτερη προσοχή...

Αν δεν σου αρκεί το ότι είμαι Χριστιανός τότε λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω...
Εγώ δεν περιχαρκώνομαι σε κανένα άλλο δόγμα πέρα απ ότι αγαπω τον Ιησού Χριστό και διαβάζω το Ευαγγέλιο. Δεν ορθώνω κανένα δόγμα.

Πράξεις των Αποστολών 11:26

Και καθώς συνήλθαν στην εκκλησία έναν ολόκληρο χρόνο, δίδαξαν ένα μεγάλο πλήθος, και πρώτα στην Αντιόχεια οι μαθητές ονομάστηκαν Χριστιανοί.
Αλήθεια? Τι χριστιανοί? Ρώτα τους, κι ότι σου απαντήσουν τέτοιος είμαι κι εγώ....

...α και προς ενημέρωση σου το αναγεννημένος δεν είναι δόγμα... έτσι για να ξέρεις την επόμη φορά που θα θέσεις υποκατηγορίες να είσαι πιο ακριβής...

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε στις 11:59, 13-09-10:

Εγώ δεν περιχαρκώνομαι σε κανένα άλλο δόγμα πέρα απ ότι αγαπω τον Ιησού Χριστό και διαβάζω το Ευαγγέλιο.
Άρα, πίσω από τις αισχρές προσβολές μου, λες ότι ανήκεις στο μη-δόγμα (Ο_ο) των Αναγεννημένων;

υγ.

χριστιανός στην Αντιόχεια

άμα ξαναπάς, φέρε πίσω μπαστουρμά.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 12:08, 13-09-10:

Θεωρείς οτι αν κάποιος αγαπάει απλά και ανιδιοτελή, δεν έχει μυαλό και είναι συναισθηματικός ?
Εχεις την δύναμη να σκεφτείς και να πεις για τον εξ αίματος μοναδικό αδερφό σου, οτι πρέπει να τον συγχωρήσεις για το σφάλμα και ενδεχομένως σκόπιμο, εις βάρος σου που έκανε ?
Ο μοναδικός λόγος για την σκέψη σου αυτή να είναι η αγάπη που νιώθεις γι'αυτόν . Αραγε αυτή η αγάπη είναι λάθος ? Είναι συναισθηματική ?
το συναισθημα και ενστικτο δεν ειναι κακο πραγμα..

γιατι το βαζεις ως κακο.?

στον εγκεφαλο μας ειναι ολα..

αγαπη,ενστικο,φιλια λυπη,,ολα..

Παράθεση

ale3andros

Δραστήριο Μέλος

O ale3andros έγραψε στις 12:20, 13-09-10:

Άρα, πίσω από τις αισχρές προσβολές μου, λες ότι ανήκεις στο μη-δόγμα (Ο_ο) των Αναγεννημένων;

υγ.

άμα ξαναπάς, φέρε πίσω μπαστουρμά.

Δεν θα χαρακτήριζα τα λεγόμενα σου αισχρές προσβολές σε καμιά περίπτωση. Θα επιθυμούσα απλώς να είσαι λιγότερο ειρωνικός με τους "αντιφρονούντες" συνομιλητές σου (εκτός κι αν σου μιλάνε με τον ίδιο τρόπο...) αλλά και πάλι σε δέχομαι όπως είσαι...καταννοώ την αδυναμία εξεύρεσης σοβαρών επιχειρημάτων και την στροφή σε εύκολες διαλογικές κοπάνες...

Όσο για το άλλο δεν πολυ-συμπαθώ την μυρωδιά του, λυπάμαι...

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε στις 12:28, 13-09-10:

αλλά και πάλι σε δέχομαι όπως είσαι... ()

καταννοώ την αδυναμία εξεύρεσης σοβαρών επιχειρημάτων και την στροφή σε εύκολες διαλογικές κοπάνες...

ο Χριστιανός που ακολουθεί τον Χριστό, θα είχε γυρίσει και το άλλο μάγουλο στις προσβολές,
σταματώντας την πρόταση στο σημείο ()

Αναγγενημένε μου φίλε.

Πως ήταν η ζωή πριν ανακαλύψεις τον Χριστό;
Ποιό συμβάν σε έστρεψε στην Πίστη;
Πες μου και για την παιδική σου ηλικία.

Παράθεση

ale3andros

Δραστήριο Μέλος

O ale3andros έγραψε στις 12:46, 13-09-10:

ο Χριστιανός που ακολουθεί τον Χριστό, θα είχε γυρίσει και το άλλο μάγουλο στις προσβολές,
σταματώντας την πρόταση στο σημείο ()

Αναγγενημένε μου φίλε.

Πως ήταν η ζωή πριν ανακαλύψεις τον Χριστό;
Ποιό συμβάν σε έστρεψε στην Πίστη;
Πες μου και για την παιδική σου ηλικία.
Μα δεν τις θεωρώ προσβολές... Δεν ένιωσα να με προσβάλλεις... Διαφορετικά θα σου το έλεγα... Δεν θεωρώ πως έγινε κάτι καν στο πρώτο μάγουλο... Εν τούτοις με ενόχλησε ομολογώ η παρουσία κάποιοων ειρωνικών σχολιασμών...Αν το θεωρείς σφαλιάρα στο μάγουλο... Εγώ το βρίσκω καθημερινότητα...

Απ την άλλη μην ξεχνάς πως ο αγώνας του χριστιανού να πορρίψει τον εγωισμό του και να φτάσει να γυρίσει και το άλλο μάγουλο δεν είναι κάτι που κερδίζεται με την ανάγνωση και μόνο, χρειάζεται καθημερινή πρακτική και πάντοτε δεν τα καταφέρνουμε όπως θα το θέλαμε... Σ ευχαριστώ που μου δίνεις την ευκαιρία να διαπιστώσω και σήμερα ότι χρειάζομαι περισσότερη βελτίωση...

1. Πριν ανακαλύψω τον Χριστό, πίστευα στον Χριστό όμως χωρίς να τον γνωρίζω. Στηριζόμουνα στην θρησκεία μου και πίστευα πως πέρα απ αυτήν δεν μπορεί να υπάρχει τίποτα άλλο ως αλήθεια. Επικαλούμουν τον Θεό, πάντοτε με βοηθούσε αλλά δεν είχα διαβάσει ποτέ το Ευαγγέλιο.

2. Δεν υπάρχει συγκεκριμένο συμβάν που μ έστρεψε στην πίστη. Θα καταλάβεις από το 3.

3. Την παιδική μου ηλικία την πέρασα με τον παππού και τη γιαγιά. Αυτοί δεν είχανε ιδιαίτερη επαφή με τα θρησκευτικά. Εγώ από πολύ μικρή ηλικία έβλεπα πολλούς εφιάλτες. Συνεχώς έβλεπα ότι κάποια αόρατη παρουσία, μου προκαλούσε έντονο φόβο και απέχθεια με κηνυγούσε... Τότε άκουσα κάπου για την προσευχή και κάθε μέρα πριν κοιμηθώ ξεκίνησα να προσεύχομαι. Οι εφιάλτες σταμάτησαν. Αυτή ήτανε η πρώτη μου προσωπική εμπειρία που με έστρεψε στην προσευχή και στον Θεό. Αν πάλι ρωτάς πως ήρθα σε πρώτη επαφή με το Ευαγγέλιο: Αυτό έγινε σε ηλικία 18 χρονών. Αφορμή ήτανε μια παρότρυνση από την μητέρα μου που η ίδια άρχισε να το διαβάζει και να αλλάζει η ζωή της. Μένουμε σε διαφορετικές χώρες και έτσι δεν μπορούσε να μου πει τίποτε περισσότερο από το να διαβάσω το Ευάγγελιο.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 17:12, 13-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από Μάξιμος
Μα τι σχεση εχει αυτο με το δικο μου ποστ που αναφεροταν ξεκαθαρα στην καρδια σαν οργανο του ανθρωπινου σωματος??? Και στην εξηγηση πως η αναφορα της ως κεντρο των συναισθηματων, οπως πολυ σωστα ανεφερε ο Αγγελος, ειναι απλως ενα σχημα λογου???

Παρ' ολα αυτα θα σου απαντησω...

Δεν θεωρω καποιον που αγαπα απλα και ανιδιοτελη, αμυαλο... Ουτε καν συναισθηματικο, αφου ο ορος αναφερεται σε αλλη κατηγορια ατομων...
Εχοντας κι εγω νιωσει αυτη την αγαπη δεν την θεωρω λαθος, αν και μπορει να μας οδηγησει σε λαθος αποφασεις... Αλλα πρεπει να ζουμε με αυτην...

Δεν θεωρω αδυναμια οτι αγαπω, θεωρω αδυναμια το να τυφλωνομαι απο την αγαπη μου και να μην βλεπω την πραγματικοτητα...

Υγ. Επειδη ολο σου το ποστ πιστευω πως στηριχτηκε στην αναφορα μου περι συναισθηματικης πλευρας του εγκεφαλου, εχω να σου υπενθυμισω οτι εβαλα εισαγωγικα, κοινως δεν το εννοουσα με την κυριολεκτικη του εννοια, αλλα ως το κομματι του εγκεφαλου που ειναι υπευθυνο για τα αισθηματα... Εν τελει, θεωρησε το ως μια λανθασμενη επιλογη λεξης αν θελεις...

Παράθεση

Apro

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Apro
Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Tatoo artist . Έχει γράψει 812 μηνύματα.

O Apro έγραψε στις 18:03, 13-09-10:

πολύ καλή ερώτηση..., άρχισα και αναρωτιέμαι....
και κατέληξα..., για να αρχίσει να τον αναζητάει, όταν νιώσει αδύναμος και κενός, όπως νιώθω εγώ τώρα, συμπτωματικά....
αλλά δεν ξέρω ποιο Θεό να επιλέξω..., δεν υπάρχει και κανένα σημάδι ρε γαμ.....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Apro : 13-09-10 στις 18:23.
Παράθεση

stamatios

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη stamatios
Ο stamatios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 67 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O stamatios έγραψε στις 22:28, 13-09-10:

Άθεος μπορεί να είναι κανείς για διάφορους λόγους, ένας από τους οποίους μπορεί να είναι και το ότι έτσι του αρέσει, είναι, ας πούμε, η επιλογή του. Εκείνο που ξέρω όμως είναι ότι ο άθεος κατά βάθος είναι δυστυχής, γιατί δεν έχει ελπίδα ούτε καν στην παρούσα ζωή, για ν' αφήσουμε στην άκρη την μετά θάνατο ζωή, στην οποία βεβαίως δεν πιστεύει.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 22:36, 13-09-10:

Γιατί κάποιος είναι άθεος;
γιατι ο πατερας του ηταν παπάς..

το καλυτερο ειναι να γινει αθεος..
το χειροτερο τρομοκρατης...

παπά παιδι,,διαβόλου εγγόνι..

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 00:51, 14-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από stamatios
Άθεος μπορεί να είναι κανείς για διάφορους λόγους, ένας από τους οποίους μπορεί να είναι και το ότι έτσι του αρέσει, είναι, ας πούμε, η επιλογή του. Εκείνο που ξέρω όμως είναι ότι ο άθεος κατά βάθος είναι δυστυχής, γιατί δεν έχει ελπίδα ούτε καν στην παρούσα ζωή, για ν' αφήσουμε στην άκρη την μετά θάνατο ζωή, στην οποία βεβαίως δεν πιστεύει.
Και γιατι παρακαλω δεν εχει ελπιδα??? Επειδη ετσι συμφερει την ενθεη κοινωνια???

Μια προσπαθεια εστω τεκμηριωσης δεν εβλαψε ποτε κανεναν...

ΥΓ. Α... Σημερα ειχα μια απιστευτη συζητηση περι Θεου... Με ατομο που αν δεν ηξερα οτι δεν ασχολειται με το ιντερνετ θα νομιζα οτι βρηκα καποιο μελος του στεκιου...

Παράθεση

ale3andros

Δραστήριο Μέλος

O ale3andros έγραψε στις 06:43, 14-09-10:

...ενθεη κοινωνια???...
Την ποια??? Την ένθρησκη μάλλον θέλεις να πεις... Αν η κοινωνία μας ήτανε εν Θεώ (δηλαδή είχε μέσα της, επίκεντρο, τον Θεό) οπωσδήποτε δεν θα είχε τα χάλια που έχει σήμερα. Άλλο πράγμα η πίστη στο Θεό και άλλο πράγμα η προσήλωση στις θρησκείες.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 08:47, 14-09-10:

Την ποια??? Την ένθρησκη μάλλον θέλεις να πεις... Αν η κοινωνία μας ήτανε εν Θεώ (δηλαδή είχε μέσα της, επίκεντρο, τον Θεό) οπωσδήποτε δεν θα είχε τα χάλια που έχει σήμερα. Άλλο πράγμα η πίστη στο Θεό και άλλο πράγμα η προσήλωση στις θρησκείες.
Οχι εννοω την κοινωνια που πιστευει σε καποιον Θεο... Οχι την κοινωνια που πιστευει σε καποια θρησκεια... Κοινως οχι μονο Χριστιανους, Μουσουλμανους, Βουδιστες, κλπ αλλα και τους υπολοιπους που δηλωνουν αθρησκοι μεν, αλλα πιστευουν σε καποιον Θεο δε...

Παράθεση

ale3andros

Δραστήριο Μέλος

O ale3andros έγραψε στις 08:51, 14-09-10:

Οχι εννοω την κοινωνια που πιστευει σε καποιον Θεο...
Κατάλαβα...Λάθος νόημα έπιασα...

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 10:53, 14-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από Apro
αλλά δεν ξέρω ποιο Θεό να επιλέξω..., δεν υπάρχει και κανένα σημάδι ρε γαμ.....
Αμέτρητα σημάδια. Δεν έχεις στρέψει ποτέ το κεφάλι σου στον έναστρο ουρανό από καμμιά ταράτσα ή κανένα βουνό τη νύχτα ;

Παράθεση

ale3andros

Δραστήριο Μέλος

O ale3andros έγραψε στις 11:07, 14-09-10:

...δεν υπάρχει και κανένα σημάδι ρε γαμ.....[/B]
Σημάδια...

Ματθαίος 16:1-3
Και καθώς ήρθαν κοντά του οι Φαρισαίοι και οι Σαδδουκαίοι, πειράζοντάς τον, ζήτησαν να τους δείξει ένα σημείο από τον ουρανό.
Και εκείνος, αποκρινόμενος σ' αυτούς, είπε: Όταν γίνει βράδυ, λέτε: Καλός ο καιρός· επειδή, ο ουρανός κοκκινίζει.
Και το πρωί: Σήμερα είναι χειμώνας· επειδή, ο ουρανός κοκκινίζει σκοτεινιάζοντας. Υποκριτές, το μεν πρόσωπο του ουρανού ξέρετε να το διακρίνετε, τα σημεία των καιρών, όμως, δεν μπορείτε;

Ιωάννη 2:18-22
Αποκρίθηκαν, λοιπόν, οι Ιουδαίοι και του είπαν: Ποιο σημείο δείχνεις σε μας, επειδή κάνεις αυτά;
Αποκρίθηκε ο Ιησούς και τους είπε: Γκρεμίστε τούτο τον ναό, και σε τρεις ημέρες θα τον στήσω όρθιον.
Και οι Ιουδαίοι είπαν: Ο ναός αυτός οικοδομήθηκε σε 46 χρόνια, κι εσύ θα τον στήσεις όρθιον σε τρεις ημέρες;
Εκείνος, όμως, έλεγε για τον ναό τού σώματός του.
Όταν, λοιπόν, αναστήθηκε από τους νεκρούς, οι μαθητές του θυμήθηκαν ότι αυτό τούς το έλεγε· και πίστεψαν στη γραφή, και στον λόγο, που είχε πει ο Ιησούς.

Ιωάννη 6:30-40
Τότε, του είπαν: Ποιο σημείο, λοιπόν, κάνεις εσύ, για να δούμε και να πιστέψουμε σε σένα; Τι εργάζεσαι;
Οι πατέρες μας έφαγαν το μάννα μέσα στην έρημο, όπως είναι γραμμένο: «Άρτον από τον ουρανό έδωσε σ' αυτούς να φάνε».
Ο Ιησούς, λοιπόν, είπε προς αυτούς: Σας διαβεβαιώνω απόλυτα: Δεν σας έδωσε τον άρτο από τον ουρανό ο Μωυσής· αλλά, ο Πατέρας μου σας δίνει τον άρτο τον αληθινό από τον ουρανό.
Επειδή, ο άρτος τού Θεού είναι αυτός που κατεβαίνει από τον ουρανό, και δίνει ζωή στον κόσμο.
Του είπαν, λοιπόν: Κύριε, δώσε μας πάντοτε τούτον τον άρτο.
Και ο Ιησούς είπε σ' αυτούς: Εγώ είμαι ο άρτος τής ζωής· όποιος έρχεται σε μένα, δεν θα πεινάσει· και όποιος πιστεύει σε μένα, δεν θα διψάσει ποτέ.
Όμως, σας είπα ότι, και με είδατε και δεν πιστεύετε.
Κάθε τι που μου δίνει ο Πατέρας, θάρθει σε μένα· και εκείνον που έρχεται σε μένα, δεν θα τον βγάλω έξω·
επειδή, κατέβηκα από τον ουρανό, όχι για να κάνω το δικό μου θέλημα, αλλά το θέλημα εκείνου που με απέστειλε.
Και το θέλημα του Πατέρα, που με απέστειλε, είναι τούτο: Κάθε τι που μου έδωσε, να μη απολέσω τίποτε απ' αυτό, αλλά να το αναστήσω κατά την έσχατη ημέρα.
Και το θέλημα εκείνου που με απέστειλε είναι τούτο: Καθένας που βλέπει τον Υιό και πιστεύει σ' αυτόν, να έχει αιώνια ζωή, και εγώ θα τον αναστήσω κατά την έσχατη ημέρα.

Α Κορινθίους 1:22-23
επειδή, και οι Ιουδαίοι σημείο ζητούν, και οι Έλληνες σοφία ζητούν·
εμείς, όμως, κηρύττουμε Χριστόν σταυρωμένον, για μεν τους Ιουδαίους σκάνδαλο, για δε τους Έλληνες μωρία·

Παράθεση

stamatios

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη stamatios
Ο stamatios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 67 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O stamatios έγραψε στις 13:39, 14-09-10:

Και γιατι παρακαλω δεν εχει ελπιδα??? Επειδη ετσι συμφερει την ενθεη κοινωνια???

Μια προσπαθεια εστω τεκμηριωσης δεν εβλαψε ποτε κανεναν...

ΥΓ. Α... Σημερα ειχα μια απιστευτη συζητηση περι Θεου... Με ατομο που αν δεν ηξερα οτι δεν ασχολειται με το ιντερνετ θα νομιζα οτι βρηκα καποιο μελος του στεκιου...
Απαντώ: όταν δεν έχεις πού να προσεύχεσαι, δεν έχεις ελπίδα βοηθείας. Η προσευχή που είναι αποτέλεσμα πίστεως είναι μεγάλη παρηγοριά. Αυτό που λέω είναι αντικειμενικό, δεν χρειάζεται να είναι κανείς "πιστός" για να το καταλάβει. Είναι προφανές ότι αν όντως πιστεύεις, δεν απελπίζεσαι. Αυτό ακριβώς σημαίνει πίστη, σημαίνει κυρίως εμπιστοσύνη, όπως ακριβώς χρησιμοποιούμε την λέξη, όταν λέμε "τραπεζική πίστη". Έχω πίστη σημαίνει ότι έχω καποιον τον οποίο εμπιστεύομαι και στον οποίο εμπιστεύομαι την ζωή μου.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Apro

Διάσημο Μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Tatoo artist . Έχει γράψει 812 μηνύματα.

O Apro έγραψε στις 15:24, 14-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Αμέτρητα σημάδια. Δεν έχεις στρέψει ποτέ το κεφάλι σου στον έναστρο ουρανό από καμμιά ταράτσα ή κανένα βουνό τη νύχτα ;
για να είμαι ειλικρινής, δεν κατάλαβα το σκεπτικό σου....
μπορείς να το αναλύσεις λίγο περισσότερο...;
με όλο το σεβασμό....

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 17:03, 14-09-10:

για να είμαι ειλικρινής, δεν κατάλαβα το σκεπτικό σου....
μπορείς να το αναλύσεις λίγο περισσότερο...;
με όλο το σεβασμό....
'Οχι.

-7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Apro

Διάσημο Μέλος

O Apro έγραψε στις 18:01, 14-09-10:

όπως και να έχει, οφείλω ένα ευχαριστώ!
ευχαριστώ!!

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kakerlak
H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 20:41, 14-09-10:

Απαντώ: όταν δεν έχεις πού να προσεύχεσαι, δεν έχεις ελπίδα βοηθείας. Η προσευχή που είναι αποτέλεσμα πίστεως είναι μεγάλη παρηγοριά. Αυτό που λέω είναι αντικειμενικό, δεν χρειάζεται να είναι κανείς "πιστός" για να το καταλάβει. Είναι προφανές ότι αν όντως πιστεύεις, δεν απελπίζεσαι. Αυτό ακριβώς σημαίνει πίστη, σημαίνει κυρίως εμπιστοσύνη, όπως ακριβώς χρησιμοποιούμε την λέξη, όταν λέμε "τραπεζική πίστη". Έχω πίστη σημαίνει ότι έχω καποιον τον οποίο εμπιστεύομαι και στον οποίο εμπιστεύομαι την ζωή μου.
Αν πραγματικά πίστευες στον εαυτό σου, δεν νομίζω να είχες ανάγκη την ελπίδα βοηθείας!!

Παράθεση

Mr Positive

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mr Positive
Ο Mr Positive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 167 μηνύματα.

O Mr Positive she 's freeeeeee :D ♪ ♫ έγραψε στις 20:53, 14-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από Kakerlak
Αν πραγματικά πίστευες στον εαυτό σου, δεν νομίζω να είχες ανάγκη την ελπίδα βοηθείας!!
Αυτό το τελευταίο, πώς το εννοείς? Με ενδιαφέρει για να καταλάβω τον τρόπο που σκέφτεσαι...

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 21:21, 14-09-10:

Αυτό ακριβώς σημαίνει πίστη, σημαίνει κυρίως εμπιστοσύνη, όπως ακριβώς χρησιμοποιούμε την λέξη, όταν λέμε "τραπεζική πίστη". Έχω πίστη σημαίνει ότι έχω καποιον τον οποίο εμπιστεύομαι και στον οποίο εμπιστεύομαι την ζωή μου.
Το παράδειγμα με τις τράπεζες καταλήγει σε άτοπο, αφού είδαμε πού μας οδήγησε η τυφλή πίστη προς κάτι εμφανώς υλικό και υπαρκτό, πόσο μάλλον μια τυφλή πίστη προς κάτι το άπιαστο...

Υπάρχει άραγε ο εαυτός σου, δίχως σημείο αναφοράς; Είναι αυθύπαρκτος;

Δυστυχώς, αυτό που αποκαλούμε εαυτό, είναι τόσο πολύ προϊόν αβάσιμων παραδοχών και εξωγενών επιδράσεων, μαζικής κουλτούρας και υπόγειας προπαγάνδας, κοινωνικών επιβολών και ζωικών ενστίκτων, που η πίστη σε αυτόν είναι πολύ πιο φρούδα από την πίστη σ' έναν Θεό, ακόμη και σ' έναν υποθετικό ή ψεύτικο Θεό.

@Τσαρατσάφ: Το να δηλώνει κάποιος ένθεος, όμως όχι ένθρησκος, αν μη τι άλλο δείχνει ότι η θέση του αποτελεί προϊόν αναζήτησης. Αυτός που αναζητά, δεν έχει ποτέ την τάση να τραβήξει τον άλλον απ' τη μύτη σε όσα πιστεύει ο ίδιος, επειδή γνωρίζει καλά ότι ο Δρόμος της αναζήτησης είναι μοναχικός και μοναδικός για τον καθένα, συνεπώς μην μας συναγελάζεις όλους στο ίδιο τσουβάλι, κανείς από εμάς δεν σ' έχει καταπιέσει ιδεολογικά, ή με κάποιου άλλου είδους επιβολή. Τα του Καίσαρος τω Καίσαρι, ή τα σύκα σύκα...

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 00:01, 15-09-10:

Οσο ζω ελπιζω, λεει ενα ρητο...
Δεν θυμαμαι να μιλαει για Θεο...

Στο παραδειγμα των τραπεζων, με καλυψε ο Χαος...

Κατα τ' αλλα... Δεν ειναι μονο ο Θεος ελπιδα βοηθειας... Εσυ τι πιστευεις?? Οτι η αθεοι ζουμε μια απελπισμενη ζωη??? Καθε αλλο... Συνηθως ο ανθρωπος στρεφεται στον Θεο οταν η ελπιδα που αντλει απο την ζωη του, στερευει...

Οπως και να χει, ευχαριστω για την τεκμηριωση της θεσης σου...

Ομως ακομη κι οταν πιστευεις στον εαυτο σου, δεν ελπιζεις στην βοηθεια του πνευματος σου?? Ελπιδα υπαρχει παντου...

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
@Τσαρατσάφ: Το να δηλώνει κάποιος ένθεος, όμως όχι ένθρησκος, αν μη τι άλλο δείχνει ότι η θέση του αποτελεί προϊόν αναζήτησης. Αυτός που αναζητά, δεν έχει ποτέ την τάση να τραβήξει τον άλλον απ' τη μύτη σε όσα πιστεύει ο ίδιος, επειδή γνωρίζει καλά ότι ο Δρόμος της αναζήτησης είναι μοναχικός και μοναδικός για τον καθένα, συνεπώς μην μας συναγελάζεις όλους στο ίδιο τσουβάλι, κανείς από εμάς δεν σ' έχει καταπιέσει ιδεολογικά, ή με κάποιου άλλου είδους επιβολή. Τα του Καίσαρος τω Καίσαρι, ή τα σύκα σύκα...
Εδω εχεις απολυτο δικιο... Κι οφειλω να ζητησω συγνωμη για το τραγικο μου λαθος...

Παρασυρθηκα... Και πλανευτηκα...

Παράθεση

Marilis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Marilis
H Marilis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Marilis έγραψε στις 09:47, 24-09-10:

Δεν είναι απαραίτητο να τεκμηριώνεται ο κάθε φθόγγος που γράφεται! Εδώ καταθέτονται οι προσωπικές θέσεις και απόψεις για το συγκεκριμένο ζήτημα, δεν γίνεται προπαγάνδα προσηλυτισμού!
Είναι καλό, και οι μεν που πιστεύουν και οι δε που έχουν διαφορετική θέση, να μιλούν για αυτό που πρεσβεύουν για "ανοίγονται" τα μυαλά, να αποδεχόμαστε την πληροφορία και μια διαφορετική προσέγγιση από την δική μας. Ούτε ειρωνίες, ούτε κόντρες.
Κάποιοι γνώρισαν τον Θέο , κάποιοι απογοητεύτηκαν. Κάποια στιγμή όμως στην ζωή μας, όλοι τον επικαλούμαστε!

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 10:20, 24-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από Marilis
. Κάποια στιγμή όμως στην ζωή μας, όλοι τον επικαλούμαστε!
Speak for yourself...

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 10:39, 24-09-10:

...Εκείνο που ξέρω όμως είναι ότι ο άθεος κατά βάθος είναι δυστυχής, ...
Έχω υπόψη μου αρκετές εκατοντάδες εκατομμυρίων "ένθεων" ή "θρησκευόμενων"( ειδικά με τις τρεις γνωστές οργανωμένες θρησκείες της Δύσης) που πλέουν σε πελάγη μόνιμης δυστυχίας! Άραγε, επειδή ελπίζουν σε κάτι, για μετά τον θάνατό τους;

...Άλλο πράγμα η πίστη στο Θεό και άλλο πράγμα η προσήλωση στις θρησκείες...
Αλλά τούτο, φυσικά, προϋποθέτει δύο βασικά πράγματα: αφενός την ικανότητα διάκρισης μεταξύ αλήθειας και ψεύδους κι αφετέρου, τη γνώση να μπορεί κανείς να διακρίνει μεταξύ τους τα διάφορα πνεύματα. Όλοι οι νομιζόμενοι (ή θεωρούμενοι; ) θεοί, δεν μπορεί να είναι αληθινοί, νομίζω...

Οχι εννοω την κοινωνια που πιστευει σε καποιον Θεο... Οχι την κοινωνια που πιστευει σε καποια θρησκεια... Κοινως οχι μονο Χριστιανους, Μουσουλμανους, Βουδιστες, κλπ αλλα και τους υπολοιπους που δηλωνουν αθρησκοι μεν, αλλα πιστευουν σε καποιον Θεο δε...
Πολλοί που ιστορικά δήλωναν και δηλώνουν "άθεοι", είχαν την ατυχία να γνωρίσουν τους θεούς που αρνιόντουσαν, από τους εκάστοτε δεδηλωμένους πιστούς τους, νομίζω!

..... Συνηθως ο ανθρωπος στρεφεται στον Θεο οταν η ελπιδα που αντλει απο την ζωη του, στερευει...
Παρασυρθηκα... Και πλανευτηκα...
Συνήθως, θα έλεγα με τη σειρά μου, τότε ακριβώς παρασύρεται και πλανεύεται κανείς, με διάφορους νομιζόμενους θεούς, καθότι η ελπίδα, ως ιδιοτελής συνήθως, είναι εξαιρετικά ευάλωτη στους πειρασμούς, σε αντίθεση με την ανιδιοτελή αγάπη...

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 10:57, 24-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
Πολλοί που ιστορικά δήλωναν και δηλώνουν "άθεοι", είχαν την ατυχία να γνωρίσουν τους θεούς που αρνιόντουσαν, από τους εκάστοτε δεδηλωμένους πιστούς τους, νομίζω!
Kοντολογις, αναγκαστηκαν να πιστεψουν με το ζορι???

Συνήθως, θα έλεγα με τη σειρά μου, τότε ακριβώς παρασύρεται και πλανεύεται κανείς, με διάφορους νομιζόμενους θεούς, καθότι η ελπίδα, ως ιδιοτελής συνήθως, είναι εξαιρετικά ευάλωτη στους πειρασμούς, σε αντίθεση με την ανιδιοτελή αγάπη...
Την ανιδιοτελη αγαπη για ποιον?? Ή για τι??

Παράθεση

Marilis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Marilis
H Marilis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Marilis έγραψε στις 11:00, 24-09-10:

Προσπάθησε και στην ελληνική γλώσσα, δεν είναι τόσο δύσκολο. Στο δια ταύτα και με όλη την εκτίμηση , την άποψή μου εκφράζω και προσπάθησε να σέβεσαι τον διάλογο.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 11:32, 24-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από Marilis
Προσπάθησε και στην ελληνική γλώσσα, δεν είναι τόσο δύσκολο. Στο δια ταύτα και με όλη την εκτίμηση , την άποψή μου εκφράζω και προσπάθησε να σέβεσαι τον διάλογο.
Το να το ειπα χαριτολογωντας δεν το σκεφτομαστε ετσι??? Κι αντε να μην το σκεφτουμε... Την φατσουλα() που την πας??

Οσο για την γλωσσα, λεω τις σκεψεις μου οπως ειναι, στην γλωσσα που ειναι... Εξαλλου δεν εκανα και καμια επιστημονικη αναλυση για να μην καταλαβαινει καποιος τι ειπα...

Μα σεβομαι τον διαλογο... Και συγκεκριμενα εξεφρασα την αντιρρηση μου, στην αποψη που εκφερες με τροπο αξιωματικο, οτι ολοι οπωσδηποτε θα επικαλεστουμε καποτε τον Θεο...

Προς τι λοιπον η τοση βεβαιοτητα???

Παράθεση

SICX (GEORGE)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη SICX
Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,135 μηνύματα.

O SICX αναξιος αυτης, της ωραιοτερης ολων έγραψε στις 12:02, 24-09-10:

Εεεεε... Να κανω εγω μια αφελη ερωτηση????

Δεν μπορει καποιος να καλυτερεψει τον εαυτο του χωρις να πιστευει σε καποιον Θεο????

Κι επισης πολλες φορες δεν σε παρασερνουν κυματα, οταν πιστευεις σε καποιον Θεο?? Ειδικα αν ανηκεις και σε καποια θρησκεια...
οχι αν ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΣΕ ΒΑΘΟΣ τη θρησκεια του. αν μελετα τις γραφες και προσπαθει να κατανοησει.

"δν μπερδευω την καρδια μου με το μυαλο μου"-αλμπερτ αινσταιν-

εγω ασχολουμαι πολυ με την επιστημη και αποδεχομαι ολες τις θεωριες και τις πιστευω απλα δν καταλαβαινω που ο Θεος εναντιωνεται σε αυτα....δλδ τι βλεπε εσεις που δν βλεπω εγω???

συμφωνω σε ολα με αλεξανδρο

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 12:24, 24-09-10:

Kοντολογις, αναγκαστηκαν να πιστεψουν με το ζορι???

Την ανιδιοτελη αγαπη για ποιον?? Ή για τι??
-Με το ζόρι πίστη δε γεννιέται, από συνήθεια δε αυτή, πεθαίνει...
-Για τον Θεό και κάθε άνθρωπο...Για να είναι χαρούμενος πάντα!

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 12:37, 24-09-10:

Γιατι καποτε του τα πρηξανε με την εκκλησια..

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 12:51, 24-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από SICX
οχι αν ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΣΕ ΒΑΘΟΣ τη θρησκεια του. αν μελετα τις γραφες και προσπαθει να κατανοησει.

εγω ασχολουμαι πολυ με την επιστημη και αποδεχομαι ολες τις θεωριες και τις πιστευω απλα δν καταλαβαινω που ο Θεος εναντιωνεται σε αυτα....δλδ τι βλεπε εσεις που δν βλεπω εγω???

Εισαι απολυτως σιγουρος, πως αν δεν ακουσεις κατι πραγματικα εξωφρενικο, για τα δεδομενα της θρησκειας σου, την οποια γνωριζεις σε βαθος, δεν θα παρασυρθεις και θα το απορριψεις???

Δεν μιλω απαραιτητα για κατι επιστημονικο...

Στο ερωτημα σου... Δεν εναντιωνεται καπου ο Θεος, αλλα η επι της γης εκπροσωποι του αν το θετεις ετσι... Αλλα η αληθεια ειναι πως ο Θεος δεν εχει εκφρασει την αποψη του πανω σε τιποτα...

-Με το ζόρι πίστη δε γεννιέται, από συνήθεια δε αυτή, πεθαίνει...
-Για τον Θεό και κάθε άνθρωπο...Για να είναι χαρούμενος πάντα!
-Αρα?? Που καταληγουμε???
-Ειναι απαραιτητη και για τους 2 λες??

Παράθεση

antwwwnis (Αντωωωνης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη antwwwnis
Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ηλεκτρολόγος μηχανικός και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,154 μηνύματα.

O antwwwnis ,αφού έκανε διατάσεις στα δάχτυλα του, έγραψε στις 13:47, 24-09-10:

Οι θεωριες δεν υπαρχουν για να τις πιστευουμε, απλα κραταμε υπ οψη οσες ειναι πιο λογικες με βαση την κριση μας (οχι την οικονομικη) και οσες εχουν ευρυτερη επιστημονικη αποδοχη (το να πιστευεις σε ολες σημαινει ειτε πως εχεις μαθει να ενστερνιζεασαι οτι σου πασαρουν, ειτε πως δεν εχεις πιασει το νοημα ακομα). Σε ενα παλιο βιβλιο του Χωκινς ελεγε πως η επιστημη προσπαθει να εξηγησει τον κοσμο με τη λογικη το πειραμα. Αλλα δεν αποκλειει αλλες ερμηνειες, θρησκειες και τα λοιπα. Ο θεος δεν εναντιωνεται στην επιστημη τελικα, για αυτους που πιστευουν σε αυτον, λογω του οτι ο θεος ειναι μυστηριος(υπαρχει ειδικη λεξη αλλα δεν την θυμαμαι). Τωρα για καποιον που δεν του αρκει η εξηγηση <<ο θεος ειναι μυστηριος, κανει οτι θελει και εμεις ειμαστε μικροι και χαζοι για να τον καταλαβουμε>> δημιουργει χιονοστιβαδα σκεψεων που οδηγουν στην αθεϊα. Και προσπαθει να καταλαβει τον κοσμο εντελως λογικα (εγωιστικα, οπως θα πει ο θρησκος) .

Παράθεση

SICX (GEORGE)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη SICX
Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,135 μηνύματα.

O SICX αναξιος αυτης, της ωραιοτερης ολων έγραψε στις 13:54, 24-09-10:

Εισαι απολυτως σιγουρος, πως αν δεν ακουσεις κατι πραγματικα εξωφρενικο, για τα δεδομενα της θρησκειας σου, την οποια γνωριζεις σε βαθος, δεν θα παρασυρθεις και θα το απορριψεις???
αμα εχω πληρες γνωσεις για το τι ζηταει ο θεος μου, για το πιο ειναι το νοημα της φιλοσοφιας της θρησκειας μου, αμα γνωριζω καλα τοντροπο ζωης που προτεινει, αμα ολα αυτα τα εχω εξετασει δν θα πεσω θυμα κοροιδιας για να ικανοποιω τα καπριτσια καθε παπα.

π.χ εμενα ο Θεος δε μου ειπε "ου φας γυρο πιτα τεταρτη και παρασκευη", αυτο το λεει η παραδοση της θρησκειας μου, να μην τρως κρεας εκεινες τις μερες...ας μην μπερδευουμε την παραδοση, τις ιδεες που εχουν περαστει λογω καταχρησης θρησκευτικης εξουσιας με το θελημα του Θεου....

Δεν μιλω απαραιτητα για κατι επιστημονικο...

Στο ερωτημα σου... Δεν εναντιωνεται καπου ο Θεος, αλλα η επι της γης εκπροσωποι του αν το θετεις ετσι... Αλλα η αληθεια ειναι πως ο Θεος δεν εχει εκφρασει την αποψη του πανω σε τιποτα...
α γεια σου! οι εκπροσωποι του, οι οποιοι τυνχανουν ανθρωποι, ως ανθρωποι κανουν λαθη και προβαλλουν και πραγματα συμφωνα με το πως τους βολευει κτλ κτλ κτλ...αλλο εκκλησια, αλλο Θεος...

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 14:49, 24-09-10:

αμα εχω πληρες γνωσεις για το τι ζηταει ο θεος μου, για το πιο ειναι το νοημα της φιλοσοφιας της θρησκειας μου, αμα γνωριζω καλα τοντροπο ζωης που προτεινει, αμα ολα αυτα τα εχω εξετασει δν θα πεσω θυμα κοροιδιας για να ικανοποιω τα καπριτσια καθε παπα.

π.χ εμενα ο Θεος δε μου ειπε "ου φας γυρο πιτα τεταρτη και παρασκευη", αυτο το λεει η παραδοση της θρησκειας μου, να μην τρως κρεας εκεινες τις μερες...ας μην μπερδευουμε την παραδοση, τις ιδεες που εχουν περαστει λογω καταχρησης θρησκευτικης εξουσιας με το θελημα του Θεου....
Μα και τωρα δα, δεν πεφτεις στην παγιδα που ο ιδιος εθεσες??? Δεν πιστευεις την Παραδοση, αλλα τα υπολοιπα γραπτα της Εκκλησιας, που η ιδια ειπε πως μονο εκεινα εγκυρα και θεοπνευστα, κι ολα τ' αλλα, που ηταν και σημαντικα περισσοτερα σε αριθμο, ειναι ψευτικα... Ή δεν πιστευεις ουτε σε αυτα??? Τοτε, πως ξερεις τι σου ζητα ο Θεος σου, μηπως το συζητασατε ποτε??(Ακουγεται ειρωνικο, αλλα το ρωταω σοβαρα)... Κι αν ναι, πως??

α γεια σου! οι εκπροσωποι του, οι οποιοι τυνχανουν ανθρωποι, ως ανθρωποι κανουν λαθη και προβαλλουν και πραγματα συμφωνα με το πως τους βολευει κτλ κτλ κτλ...αλλο εκκλησια, αλλο Θεος...
Θελω να μαθω την τελευταια φορα που εξεφρασε ο Θεος την αποψη του πανω σε καποιο θεμα...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους