Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,095 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,084 μηνύματα σε 74,653 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Θα αφήνατε την Ελλάδα για μια καριέρα στο εξωτερικό;

Θα αφήνατε την Ελλάδα για μια καριέρα στο εξωτερικό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 166)
Ναι
132
79,52%
Όχι
34
20,48%

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 14:52, 05-06-10:

Βέβαια πολλά μπορεί ν' αλλάξουν σε ένα χρόνο, ωστόσο η τωρινή μου σκέψη και οι φιλοδοξίες μου είναι αυτές. Να ενταχθώ στο παραγωγικό ή ερευνητικό δυναμικό των ΗΠΑ ή του Καναδά. Ούτε καν Ευρώπη, να πάω στην άλλη μεριά του Ατλαντικού.
γιατι οχι ευρωπη?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 14:57, 05-06-10:

Το περασμένο φθινόπωρο, έπρεπε να αποφασίσω τι θα κάνω. Δουλειά ή μεταπτυχιακό. Ήθελα δουλειά, οπότε άρχισα να ψάχνω, χωρίς να έχω επαφές εντός Αθήνας. Έβλεπα λοιπόν ότι πάνω από τους μισούς, ζήταγαν προυπηρεσία, ενώ οι υπόλοιποι ζήταγαν μεταπτυχιακό. Ταυτόχρονα έβλεπα την τάση που υπήρχε προς τα μεταπτυχιακά και αμέσως σκέφτηκα ότι αν δεν κάνω, δεν θα είμαι ανταγωνιστικός. Έτσι άρχισαν οι σκέψεις περί μεταπτυχιακού, που στην πορεία έγιναν και αυθεντικό ενδιαφέρον μιας και υπήρχαν κάποια πολύ καλά που με μαγνήτιζαν.

Έρχεται ο πατέρας μου λοιπόν ένα Σάββατο μεσημέρι, επίσκεψη στο σπίτι με τη μάνα μου. Καθόμαστε κάτω, η μάνα δεν έλεγε πολλά. Ο πατέρας μου με ρώταγε τι μου αρέσει και τι θα ήθελα να σπουδάσω παραπέρα, τι επιλογές έχουμε κλπ κλπ.

Εκεί ήρθε μια ερώτηση σοκ. "Δηλαδή θέλεις γύρω στην 50αρου χιλιάρικα για έξω; Δεν έχει κάτι παρόμοιο στην Αθήνα;"

Εγώ εκείνη την ώρα τι να πω; "Βγάλε τις οικονομίες σου και πλήρωσέ με γιατί θέλω να σπουδάσω έξω με την προοπτική να δουλέψω";;

Προφανώς δεν το είπα και συνεπικουρούμενο όλο αυτό από το γεγονός ότι έχω το θέμα με τα πόδια και η Αθήνα φάνταζε ως πιό ασφαλής επιλογή, το έριξα τελικά όλο στα πόδια όταν με ρώτησαν οι γονείς μου τι τελικά θέλω, και έμεινα Ελλάδα.

Δεν μετάνιωσα για τα μεταπτυχιακά που διάλεξα εδώ. Είναι εξαιρετικά και μακάρι να με πάρουν. Απλά όταν τα τελειώσω, θα ψάξω για ένα contact που έχω στο εξωτερικό, για να φύγω, ίσως για ακαδημαική καριέρα, ίσως για δουλειά. Μετάνιωσα που είπα ότι έχω τα πόδια μου και θα ναι δύσκολα, που λιποψύχησα. Μετάνιωσα που δεν είχα την οικονομική δύναμη να πω στον πατέρα μου "φεύγω! Κράτα τα λεφτά σου, εγώ θέλω να χτίσω ζωή και όχι σκορποχώρι στον άνεμο."

Είχε δίκιο... Αλλά είχα κι εγώ δίκιο...

Βέβαια αν σκεφτεί κανείς ότι αυτά τα 50 χιλιάρικα θα πάνε στον αδερφό μου που έχει κάνει μεταξύ μας το πτυχίο 2 Ολυμπιάδων διάρκειας και λόγω αντικειμένου (Βιολογία) πρέπει να φύγει έξω, μάλλον πρέπει να αρχίσω να αναλογίζομαι πόσο μαλάκας είμαι που δεν τους πίεσα, εφόσον εγώ είμαι αυτός που είχα και ανάγκη και διάθεση... Θα ήμουν ο κακός;

ΥΓ: Δεν ζηλεύω τον αδερφό μου, υπόψιν. Τον αγαπάω πολύ και είμαι ο πρώτος που θέλει να τον δει με διδακτορικά στο Αμέρικα. Όμως όταν βλέπω ότι "χαλάνε το σαπούνι τους" οι δικοί μου, νιώθω κουτός που δεν άρπαξα την ευκαιρία...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Iliaki (Βανίλια)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Iliaki
H Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 771 μηνύματα.

H Iliaki έγραψε στις 15:18, 05-06-10:

Δεν ξέρεις καν τι θα γινόταν αν έφευγες στο εξωτερικό.. Μπορεί να μην σου άρεσε.. Είμαστε αυτό που είμαστε μέσα από τις επιλογές μας.. Ίσως είναι καλύτερα που δεν πήγες Δεν θα το μάθεις ποτέ

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 15:27, 05-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από Iliaki
Δεν ξέρεις καν τι θα γινόταν αν έφευγες στο εξωτερικό..
Αυτό είναι που με λυπεί. Δεν ξέρω αν θα μου άρεσε μεν, αλλά δεν ξέρω και πόσο πιό ψηλά απ' ότι εδώ θα μπορούσα να φτάσω δε...

Αρχική Δημοσίευση από Iliaki
Δεν θα το μάθεις ποτέ
Δεν θα πόνταρα σ' αυτό το ποτέ! Αυτή τη στιγμή μπορώ να σκεφτώ 2 τρόπους για να φύγω έξω, σε ορίζοντα 18 μηνών το πολύ, και να είσαι βέβαιη ότι αυτή τη φορά θα το ψάξω καλύτερα το θέμα!

ΥΓ: Όσο κι αν μ' αρέσει το χρήμα και θέλω να ανελιχθώ επαγγελματικά, πιό πολύ θέλω να φύγω για να δημιουργήσω γερά θεμέλια για τους απογόνους μου. Αύριο πχ. η κόρη που θα κάνω, θέλω να ζει καλά, να έχει ότι θέλει από μόρφωση και διασκέδαση και να μη της λείψει τίποτα! Είμαστε μεταπολεμικά η πρώτη γενιά Ελλήνων που θα περάσει χειρότερη διαβίωση από την προηγούμενη γενιά. Γιατί να το κληροδοτήσω στα παιδιά μου αυτό το μίασμα;

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bill_1992
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,341 μηνύματα.

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 15:55, 05-06-10:

Ναι,θα έφευγα.Και μόνιμα.Απλά νιώθω ότι δε μπορεί να μου προσφέρει η Ελλάδα αυτά που θέλω.Και σίγουρα δε μπορεί να με ανταμείψει για αυτά που αξίζω.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Iliaki (Βανίλια)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Iliaki
H Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 771 μηνύματα.

H Iliaki έγραψε στις 16:43, 05-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από Valder
Δεν θα πόνταρα σ' αυτό το ποτέ! Αυτή τη στιγμή μπορώ να σκεφτώ 2 τρόπους για να φύγω έξω, σε ορίζοντα 18 μηνών το πολύ, και να είσαι βέβαιη ότι αυτή τη φορά θα το ψάξω καλύτερα το θέμα!
Εννοούσα ότι δεν θα μάθεις ποτέ πως θα ήταν αν είχες φύγει τότε. Δεν μιλάω για το τι θα κάνεις από εδώ και πέρα!!

ΥΓ: Όσο κι αν μ' αρέσει το χρήμα και θέλω να ανελιχθώ επαγγελματικά, πιό πολύ θέλω να φύγω για να δημιουργήσω γερά θεμέλια για τους απογόνους μου. Αύριο πχ. η κόρη που θα κάνω, θέλω να ζει καλά, να έχει ότι θέλει από μόρφωση και διασκέδαση και να μη της λείψει τίποτα! Είμαστε μεταπολεμικά η πρώτη γενιά Ελλήνων που θα περάσει χειρότερη διαβίωση από την προηγούμενη γενιά. Γιατί να το κληροδοτήσω στα παιδιά μου αυτό το μίασμα;
Ωραία έτσι εμψύχωση και θετική σκέψη
Καλά κάνεις και θες ένα καλύτερο μέλλον για τα παιδιά σου, αλλά πραγματικά είμαστε τόσο χάλια?

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Chimera

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Chimera
H Chimera αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 256 μηνύματα.

H Chimera In the deathcar έγραψε στις 17:23, 05-06-10:

@Valder Μιας κι έξω όμως τα διδακτορικά είναι με χρηματοδότηση, στη συντριπτική τους πλειοψηφία, πιθανόν μετά το μεταπτυχιακό να έχεις μια δεύτερη ευκαιρία !

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 13:14, 06-06-10:

Έχω κάνει διάφορες συζητήσεις με καθηγητές μου που έχουν δει και τις δύο πλευρές του Ατλαντικού. Καλή φάση λένε η Ευρώπη, είναι και πιο κοντά, αλλά βλέπεις άλλα πράγματα εκεί απέναντι. Μόνο ο Καναδάς, μου 'λεγε ο καθηγητής, χρειάζεται κάθε χρόνο 10,000 περισσότερους προγραμματιστές για να καλύψει τις ανάγκες του, σύμφωνα με επίσημα στατιστικά. Φαντάζομαι και για παρόμοιες περιοχές ισχύει το ίδιο.

Έπειτα οι ΗΠΑ κι ο Καναδάς έχουν το bulk της παραγωγής. Εμένα με ενδιαφέρει κυρίως το Hardware ας πούμε, όχι τόσο το Software. Η Ευρώπη τι φτιάχνει από Hardware; Αντίθετα στην άλλη πλευρά υπάρχει η Intel, η Atmel και άλλες τόσες εταιρίες στις οποίες μπορώ να φανώ χρήσιμος, αλλά και πολλά χρηματοδοτούμενα προγράμματα σε ερευνητικό επίπεδο. Ναι, αρκετά φιλόδοξα σχέδια έχω, αλλά το κάνω αυτό γιατί ξέρω πού θέλω να φτάσω. Μπορεί να φτάσω εν τέλει χαμηλότερα, αλλά όχι ψηλότερα. Γι' αυτό και θέτω ψηλούς στόχους, για να καλύπτω όλη την γκάμα.

Εγώ εκείνη την ώρα τι να πω; "Βγάλε τις οικονομίες σου και πλήρωσέ με γιατί θέλω να σπουδάσω έξω με την προοπτική να δουλέψω";;
Εγώ το 'πα. Αλλά ντάξει, υπάρχει διάθεση να με στηρίξουν γιατί εγώ μόνος μου δεν μπορώ να τα καταφέρω αν πάω έξω.
Αλλά πιο πολύ το βλέπω σαν επένδυση κι όχι απλά σαν "να με πληρώσουν", αν δηλαδή πάω έξω και με κρατήσουν με καλά λεφτά γιατί να γυρίσω πίσω; Θα κάτσω να κάνω κι απόσβεση στα λεφτά που θα ρίξουμε κι εν τέλει θα βγω κερδισμένος.

Εγώ τους είπα, θα τους πάρω κάποια στιγμή σπίτι στο Μανχάταν.

Υγεία βέβαια μέχρι τότε και βλέπουμε.

Υ.γ.: όλα καλά θα πάνε ωρέ. Να δεις θα καταλήξουμε και στην ίδια περιοχή. Εσύ στο Yale, εγώ στο MIT, πρωί θα κάνουμε τις δουλειές μας και βράδυ θα βγαίνουμε για μπύρες μαζί με όμορφες Αμερικανίδες.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kate! =]

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη kate! =]
H kate! =] αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 247 μηνύματα.

H kate! =] έγραψε στις 15:37, 06-06-10:

μπορει αλλα σιγουρα θα ερχομουνα το πασχα,το καλοκαιρι,οταν ειχα αδεια και γενικοτερα θα επεστρεφα οταν θα επαιρνα συνταξη...ειναι αδυνατον να μεινεις μακρυα απο τους ελληναρες δηλαδη αυτη η συνεχης καλοπεραση, ο καφες εξω κλπ δεν αφηνονται...ειναι αδυνατο να φυγεις και να πιξεις μαυρη πετρα πισω σου...

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 15:42, 06-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από kate! =]
μπορει αλλα σιγουρα θα ερχομουνα το πασχα,το καλοκαιρι,οταν ειχα αδεια και γενικοτερα θα επεστρεφα οταν θα επαιρνα συνταξη...ειναι αδυνατον να μεινεις μακρυα απο τους ελληναρες δηλαδη αυτη η συνεχης καλοπεραση, ο καφες εξω κλπ δεν αφηνονται...ειναι αδυνατο να φυγεις και να πιξεις μαυρη πετρα πισω σου...
Σε όλες τις μεγάλες πόλεις του εξωτερικού υπάρχουν Ελληνικές Κοινότητες. Επιπλέον γιατί να μην "καλοπεράσεις" και στο εξωτερικό;

Να θυμίσω btw ότι αυτή η "συνεχής καλοπέραση" είναι που μας έχει βυθίσει σε ένα έλλειμμα που ένας θεός ξέρει πού έχει φτάσει. Παραγωγή μηδέν, εξαγωγές μηδέν, κατανάλωση στο φουλ.

12 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 18:02, 07-06-10:

Τι είναι πιο σημαντικό: ο άνθρωπος που έχεις πλάι σου ή τα όνειρά σου; Το συγκεκριμένο δίλημμα με έχει απασχολήσει πολύ. Το σκέφτηκα αρκετά να πω ή όχι την άποψή μου (καθώς εμπεριέχει προσωπικά δεδομένα), αλλά εν τέλει σκέφτηκα ότι ίσως και να έχει νόημα. Ο επί αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα σύντροφός μου προέρχεται από χώρα του Ινδικού κι όνειρό του είναι να μείνει στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού, σε πόλη που έχει πολλούς συγγενείς και που για πολλούς θεωρείται "Γη της Επαγγελίας''. Εγώ με την σειρά μου έχω αρχίσει να χτίζω την καθημερινότητά μου εδώ, έχω πολλά πράγματα που με κρατάνε και δε νομίζω ότι θα μπορούσα να απομακρυνθώ πέρα από την Ευρωπαϊκή ήπειρο και την ασφάλεια του να αισθάνομαι το πολύ 4 ώρες μακριά από την οικογένειά μου.

Οι διαδικασίες κι οι σκέψεις και των 2 μας πολλές. Εγώ να αναρωτιέμαι αν αξίζει να τον "αναγκάσω" να μείνει σε κάποια κλειστή, ξενοφοβική χώρα, να βιώνει συνέχεια έλεγχο χαρτιών, να τον κοιτάζουν κάπως επειδή αν και μελαμψός έχει "κανονική" δουλειά ενώ "τα δικά μας παιδιά πεινάνε"/είναι καλοντυμένος/κυκλοφορεί Ελληνίδα και ούτως καθεξής, ενώ ταυτόχρονα εδώ δεν θα καταφέρει εύκολα να πετύχει το μέγιστο των δυνατοτήτων του, τόσο δημιουργικά όσο και οικονομικά.

Εκείνος με την σειρά του να σκέφτεται αν είναι σωστό να με "αναγκάσει" να τον ακολουθήσω "στο άγνωστο με βάρκα την ελπίδα", για να πάω σε κάποια χώρα χωρίς κάτι σίγουρο, μπλέκοντας σε "υποτιμητικές" διαδικασίες (βίζα, άδεια παραμονής, διαδικασίες λήψης αδειών εξάσκησης επαγγέλματος), όταν έχω κάποια σειρά εδώ και απόλυτη στήριξη από τους δικούς μου.

Σκέφτηκαμε το ενδεχόμενο να συμβιβαστούμε για να είμαστε μαζί. Όμως είναι αρκετή η σχέση μας για να παρακαμφθούν όλα τα προβλήματα που θα αντιμετωπίσουμε αν συμβιβαστούμε σε κάτι που δεν ονειρευόμαστε και δεν μας ιντριγκάρει; Είμαστε τόσο σημαντικοί έκαστος για τον άλλον , ώστε να αδιαφορήσουμε για άλλα σημαντικά πρόσωπα τα οποία εκ των πραγμάτων θα αναγκαστούμε να αποχωριστούμε; Πολύ δύσκολη απόφαση και πολύ φθορά ψυχολογική ! Το ζήτημα έχει "παγώσει", όπως και η σχέση μας. Αλλά εκείνο που προσπαθώ να πω είναι ότι, ανεξάρτητα από την όποια απόφασή μας, κανείς δεν θεωρεί τον άλλον κάτι περαστικό κι επιφανειακό. Μερικές φορές όμως, για να είσαι απόλυτα ισορροπημένος ψυχολογικά, πρέπει να σκεφτείς καταρχάς τον εαυτό σου. Κυνικό πιθανώς, αλλά σε καμία περίπτωση δεν αισθάνομαι ρεμάλι κι αναίσθητη για τις σκέψεις μου, ούτε σκέφτομαι κάτι αρνητικό για τον φίλο μου που κάνει κι αυτός παρόμοιες σκέψεις.

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

CiNeFiL (Skank in the air)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη CiNeFiL
H Skank in the air αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,401 μηνύματα.

H CiNeFiL Still forbidden έγραψε στις 19:49, 07-06-10:

θα πηγαινα αλλα οχι και να μεινω και για παντα καποια στιγμη θα επεστρεφα στην ελλαδα αλλα και να παω καπου αλλου δεν θα με πειραζε γνωριζεις μια νεα χωρα χωρις να ξεχνας ομως την καταγωγη σου και σε καμια περιπτωση τους ανθρωπους που γνωριζεις εκει (κρατας επαφη).

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 20:10, 07-06-10:

Θα την άφηνα, με τον καημό όμως :" Γιατί, ρε γαμώτο, όχι στην Ελλάδα;"

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη borat
Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 00:07, 08-06-10:

Θα την άφηνα και χωρίς καριέρα.

Btw σήμερα μου ανακοίνωσαν μείωση 50% στις εργατοώρες μου άρα και στο μισθό μου.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,288 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 18:43, 09-06-10:

Το θέμα που προέκυψε σχετικά με το κατά πόσο οι άνθρωποι είναι "αναλώσιμοι" μπορεί να συζητηθεί εδώ

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 18:51, 09-06-10:

ο άνθρωπος που έχεις πλάι σου ή τα όνειρά σου;
τα ονειρα σου μαζι με τον ανθρωπο σου...
ετσι εχουν τα ονειρα πραγματικο νοημα..

Παράθεση

Acheron

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Acheron
Ο Acheron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 27 μηνύματα.

O Acheron Ενγλανδ βαβυ έγραψε στις 13:29, 10-06-10:

Στην περίπτωση της Underwater θα είχα θυσιάσει την καθημερινότητα μου για το καλύτερο του συντρόφου μου αφού μάλιστα ίσως αυτό σημαίνει και καλύτερη ζωή ΚΑΙ για μένα. Φυσικά αυτή ξέρει όλες τις λεπτομέρειες και όσα την κρατάνε πίσω και καταλαβαίνω το πρόβλημα...

Αλλά τελείως επιφανειακά θα έλεγα ότι αφού θα εξελιχθεί ο ένας εύκολα εκεί και πιθανόν και ο άλλος ίσως είναι καλύτερο σχέδιο από το "και οι δύο στο περίπου" της Ελλάδας.

Παράθεση

skatoula14 (Μυρτω!!!!)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη skatoula14
H Μυρτω!!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 330 μηνύματα.

H skatoula14 έγραψε στις 14:31, 10-06-10:

Δεν θα αφηνα με τιποτα την Ελλαδα,οσα προβληματα κι αν ειχα εδω...Ισως γιατι δεν ειμαι ατομο που 8α αφησει αυκολα καποιον πισω,ουτε που 8α κανει ευκολα φιλιες καπου αλλου...Ετσι κι αλλιως η Ελλαδιτσα ειναι αναντικαταστατη

Παράθεση

JoJoanna (Ιωάννα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη JoJoanna
H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 66 μηνύματα.

H JoJoanna έγραψε στις 13:37, 05-07-10:

Θα 'θελα να δουλέψω και να ζήσω στο εξωτερικό. Σε σύγκριση με την Ελλάδα - εν μέσω οικονομικής κρίσης - υπάρχουν περισσότερες ευκαιρίες. Επαγγελματικά θέλω να ασχοληθώ με τη βιολογία. Εδώ δεν υπάρχουν πολλές δυνατότητες,ειδικά για έρευνα.
Νομίζω όμως πως η οικογένεια θα μου έλειπε περισσότερο.
Δεν ξέρω πώς θα το χειριζόμουν αν είχα μια σοβαρή σχέση-άλλωστε είμαι μικρή ακόμα.

Παράθεση

kaplamas

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kaplamas
Ο kaplamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 14 μηνύματα.

O kaplamas έγραψε στις 20:00, 05-07-10:

Την άφησα, δε βγήκε η καριέρα και γύρισα!!! Μακάρι να μη χρειαζόταν (να γυρίσω)!!!

Παράθεση

Jimmaki (Δήμητρα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Jimmaki
H Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 63 μηνύματα.

H Jimmaki έγραψε στις 21:22, 05-07-10:

πιστευω πως ειναι αρκετα δυσκολο να αφηνεις τη χωρα σου για να πας σε καποια αλλη ειδικα για επαγγελματικους λογους δε νομιζω να το εκανα ποτε παρα μονο αν βρισκομουν σε εξαιρετικα δυσκολη θεση

Παράθεση

athinouli

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη athinouli
H athinouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 259 μηνύματα.

H athinouli :) έγραψε στις 10:04, 07-07-10:

δε ξέρω τι θα έπρεπε να γίνει για να με αναγκάσει να φύγω από τη χώρα μου, αλλά σίγουρα για εμένα δε θα ήταν το επαγγελματικό..

Παράθεση

kleoz

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kleoz
H kleoz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H kleoz έγραψε στις 11:48, 21-09-10:

Ναι θα την αφηνα.Μαλιστα βρισκομαι ενα βημα πριν φυγω.Χωρις δευτερη σκεψη θα την αφηνα.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 13:06, 21-09-10:

Εξαρταται ποια χωρα(συνθηκες, κλιμα) και ποσο μακρια θα ειμαι απο τους ανθρωπους μου.
Δοκιμαστικα θα πηγαινα αλλα η βαση μου δεν αλλαζει και τοσο ευκολα χωρις να θεωρουμαι πατριδοφιλη(αδιαφορη σε αυτο το κομματι), ειναι καθαρα συναισθηματικοι οι λογοι

Παράθεση

vendetta (Thor)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη vendetta
Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ξεναγός . Έχει γράψει 342 μηνύματα.

O vendetta έγραψε στις 13:17, 21-09-10:

Νομίζω πως ναι. Ίσως να έφευγα λίγο δύσκολα λόγω οικογένειας, φίλων και τόπου καταγωγής ( και για να πω την αλήθεια αναφέρομαι στην Ήπειρο ).

Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη jrot6
Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Π.Γ.Δ.Μ. (Ευρώπη). Έχει γράψει 669 μηνύματα.

O jrot6 is far away.. έγραψε στις 13:17, 21-09-10:

Εγώ αν πάνε όλα καλά μέσα στο επόμενο δίμηνο μετακομίζω για να ζήσω τα τουλάχιστον επόμενα 4 χρόνια στο εξωτερικό..Και δεν μετακομίζω για μια καλοπληρωμένη καριέρα, ούτε για να βγάλω ταααα λεφτά...

Μετακομίζω επειδή τουλάχιστον στον κλάδο μου η κατάσταση εδώ και 2-3 χρόνια είναι απελπιστική και κάθε μέρα γίνεται χειρότερη..Η προοπτική εδώ είναι αν σταθώ τυχερός να βρω σε κάποια φάση μια δουλειά των 700 ευρώ με εξαντλητικά ωράρια και χωρίς κανένα εργασιακό δικαίωμα..Για δικό μου σπίτι δεν το συζητάμε καν..Δυστυχώς η γενιά των γονιών μας (πολιτικοί και πολίτες) καταφέρανε να διώχνουν τους νέους μακρυά..

Και ξέρω ότι αν τελικά πάω θα υπάρξουν και δυσκολίες και πράγματα που θα μου λείψουν.. Αλλά έχω σιχαθεί να ζω σε μια χώρα που δεν έχω παρόν και έχω σταματήσει να ονειρεύομαι..

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kaleidoscope

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kaleidoscope
H kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,727 μηνύματα.

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε στις 14:54, 21-09-10:

Θα έφευγα από την Ελλάδα όχι μόνο για μια καριέρα στο εξωτερικό αλλά για μια ζωή εκεί. Έχει πολλά χρόνια που θέλω να φύγω και, αν όλα πάνε καλά, σε 3 χρόνια θα το κάνω.

Παράθεση

Nickname (Νίκος)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nickname
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 868 μηνύματα.

O Nickname έγραψε στις 15:25, 21-09-10:

Προσωπικά ναι. ΜΕΓΑΛΟ ναι. Ειδικά για ειδικότητα στην Ιατρική, το σκέφτομαι πάρα πολύ σοβαρά να βγω έξω.

Παράθεση

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Devina
H Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,044 μηνύματα.

H Devina έγραψε στις 16:12, 21-09-10:

Θέλω να το κάνω και ελπίζω να τα καταφέρω..Η Ελλάδα δεν έχει να προσφέρει κάτι περαιτέρω και είναι απαραίτητο να το καταλάβουμε αυτό.
Δεν θα ήθελα το συναισθηματικό κομμάτι να με κρατήσει πίσω & δεν νομίζω να το κάνει...

Ο αδερφός μου μάλιστα, είχε πρόταση να πάει έξω...Με όλη του την οικογένεια & σκεφτόμουν πόσο καλή ευκαιρία θα είναι για τα μικρά του να ζήσουν σε μια άλλη κουλτούρα και ας μη γελιόμαστε μια ζωή λίγο καλύτερη από ότι της Ελλάδας, όσον αφορά σε θέματα ευκαιριών τουλάχιστον...

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 16:24, 21-09-10:

Όχι δεν θα την άφηνα για κανέναν λόγο.
Η Ελλάδα μου πάει, είναι στο πετσί μου, με τα στραβά και τα ανάποδά της μα και για τα καλά της.
Μου αρέσουν οι άνθρωποι, μου αρέσει ο τρόπος ζωής, μου αρέσει το κλίμα, μου αρέσει η θάλασσα. Πουθενά δε θα ένιωθα πιο οικεία, τίποτα δε μου ταιριάζει περισσότερο.

Παράθεση

tsarachaf (Allah 1/3 MEΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη tsarachaf
Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 17:32, 21-09-10:

Δεδομενης της προθεσης μου να μπω στην Ιατρικη... (Ελπιζω του χρονου...) Εχω ηδη συμφιλιωθει με την ιδεα οτι σιγουρα θα βρεθω στο εξωτερικο για τα χρονια της ειδικοτητας, ακριβως οπως ανεφερε και ο Nickname πιο πανω, αν βεβαια τα καταφερω...

Και επισης δεδομενων των ερευνητικων μου ονειρων, αν εβρισκα μια ευκαιρια στο εξωτερικο πιθανοτατα να την αρπαζα απο τα μαλλια...

Αν και παντα θα μου ελειπε ο ελληνικος τροπος ζωης, ισως ακομα και ο τροπος σκεψης...

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 17:38, 21-09-10:

Σε τι χώρα ζούμε τελικά;
Φέρνει καθημερινά τους ξένους εδώ και διώχνει τα δικά της παιδιά, και δεν το γράφω ρατσιστικά ή ξενοφοβικά, λέω το πως καταντήσαμε τα τελευταία χρόνια με όλους αυτούς που μας κυβερνούν...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 18:27, 21-09-10:

Βασικα δεν καταντησαμε μ' αυτους που μας κυβερνουν... Καταντημενοι ημασταν... Μα οι κυβερνωντες δεν κανανε απολυτως τιποτα για να το ανατρεψουν αυτο...

Οσο για τους δε ξενους... Αναμενεται κυμα ρατσισμου λιαν συντομως...

Παράθεση

Achilles (King of Myrmidons)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Achilles
Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 846 μηνύματα.

O Achilles two riders were approaching έγραψε στις 19:54, 21-09-10:

Για ποια καριέρα,
για μεροκάματο!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 19:58, 21-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από Achilles

Για ποια καριέρα,
για μεροκάματο!

Πωπω... Το ιδιο λεγανε και το '60 που φευγανε απο την Ελλαδα... Και μετα το λεγανε αυτοι που ερχονταν στην Ελλαδα... Και τωρα το ξαναλεμε εμεις...

Τελικα οντως η ιστορια επαναλαμβανεται σαν φαρσα...

Παράθεση

lacky (Tουλίπα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη lacky
H Tουλίπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 127 μηνύματα.

H lacky deep in dreams!! έγραψε στις 08:19, 23-09-10:

Μακάρι να μπορούσα ακόμα και τώρα!! Φυσικά δεν θα θελα να αποκοπώ απο την οικογένειά μου, αλλα πολύ θα θελα να ανοίξω τα φτερά μου για καπου αλλού, με περισσότερη ανθρωπιά και διακαιοσύνη...

Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,116 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 09:52, 23-09-10:

το σκέφτομαι...

Παράθεση

Irodis

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Irodis
Ο Irodis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 685 μηνύματα.

O Irodis Άδραξε τη Μέρα ! έγραψε στις 21:02, 23-09-10:

και βεβαια!!!!
Που ειναι ομως αυτη η καριερα?

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 10:12, 24-09-10:

Ε δεν τις εχουν εχουν απλωμενες στον δρομο τις καριερες ρε αδερφε... Τις κυνηγας...

Παράθεση

KingFox

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη KingFox
Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 441 μηνύματα.

O KingFox Χαμογέλα! έγραψε στις 17:38, 11-11-10:

Όχι

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

philimonas

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη philimonas
Ο philimonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 40 μηνύματα.

O philimonas έγραψε στις 17:40, 11-11-10:

Ναι

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tiffanykal

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη tiffanykal
H tiffanykal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 129 μηνύματα.

H tiffanykal έγραψε στις 22:18, 12-11-10:

Ναι! Χωρίς δεύτερη σκέψη, θα τους άφηνα όλους και όλα..
Η Ελλάδα μας άφησε πρώτη...

Παράθεση

harry920 (Χάρης.)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη harry920
Ο Χάρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 45 μηνύματα.

O harry920 έγραψε στις 23:04, 12-11-10:

Να πω και εγώ με την σειρά μου , πως θα μπορούσα να φύγω στο εξωτερικό αν είχα εξασφαλίσει μια καριέρα εκεί.Ωστόσο δεν θα μπορούσα να με φανταστώ να μένω μόνιμα στο εξωτερικό.Θα ήθελα κάποια στιγμή να επιστρέψω.

Παράθεση

LongTom

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη LongTom
Ο LongTom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 108 μηνύματα.

O LongTom έγραψε στις 23:32, 12-11-10:

Φυσικά,τώρα σκέφτομαι να πάω Γερμανία που έχει προοπτικές για μηχανικούς.Στην Ελλάδα ήταν ψόφια και τώρα είναι απελπισία.

Έχω ζήσει έξω και για μένα ισχύει το όπου γης πατρίς.

Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bill_1992
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,341 μηνύματα.

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 23:50, 12-11-10:

Το κάνω ήδη.

Παράθεση

Σίμος53101

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Σίμος53101
Ο Σίμος53101 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 128 μηνύματα.

O Σίμος53101 έγραψε στις 00:06, 13-11-10:

Και βέβαια θα διάλεγα το εξωτερικό. Η δουλειά ήταν ένα θέμα που με απασχολούσε πάντα και αγχώνομαι πολύ όταν ακούω για την κατάσταση της Ελλαδίτσας μας. Να ξεφύγω επιτέλους από την νοοτροπία που μας κατακλίζει και από το ελληνικό σύστημα. Παρ' όλο που γενικά με διακατέχει ένα ισχυρό πνεύμα πατριωτισμού και μπορεί να με πει κάποιος "Ελληνάρα", έχω ονειρευτεί πολλές φορές την ζωή μου εκεί(κατά προτίμηση Γερμανία ή Αγγλία)...
Εδώ κολλάει και μια ερώτηση που θα ήθελα να κάνω σε αυτούς που έχουν φύγει:
Γιατί θέλετε πάντα να γυρίσετε πίσω μετά από κάποια χρόνια στο εξωτερικό, λέγοντας ότι σας έλειψε η χώρα σας????????

Παράθεση

fly (Μαρια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη fly
H Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 314 μηνύματα.

H fly έγραψε στις 01:36, 13-11-10:

ΕΕ αυτα δεν τα ρωτανε νμζω....εννοειται πως θα εφευγα..και οχι μονο για την καριερα. αυτο που θα με στενοχωρουσε σιγουρα θα ηταν οτι θα αφηνα πισω τους ανθρωπους που αγαπω...

Παράθεση

Μάριλυ

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μάριλυ
H Μάριλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 260 μηνύματα.

H Μάριλυ έγραψε στις 01:41, 13-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από Σίμος
Γιατί θέλετε πάντα να γυρίσετε πίσω μετά από κάποια χρόνια στο εξωτερικό, λέγοντας ότι σας έλειψε η χώρα σας????????
Έχω κι εγώ ζήσει στο εξωτερικό για ένα χρόνο και δεν θα μπορούσα να μείνω για πάντα. Ο φίλος μου, μού έχει πει να φύγουμε αλλά δεν θέλω. Και να ξανάφευγα θα ήθελα κάποια στιγμή να ξαναγυρίσω. Γιατί εδώ νιώθω πως είναι το σπίτι μου και υπάρχουν τόσα πράγματα και τόσα άτομα με τα οποία είμαι συνδεδεμένη. Γιατί εκεί ποτέ δεν θα ένιωθα πως είμαι πραγματικα στο σπίτι μου όσα χρόνια και αν έμενα, παντά θα υπήρχαν διαφορές στην κουλτούρα και ένα χάσμα στην επικοινωνία λόγω διαφορετικής γλώσσας όσο καλά κι αν τη μιλούσα. Ποτέ δε θα ενσωματωνόμουν πλήρως και πάντα θα ένιωθα κάπως ξένη.

Εδώ όλα μου είναι πολύ οικεία και μόνο εδώ νιώθω "σαν στο σπίτι μου" όσα και αν είναι τα πράγματα που με χαλάνε. Και ύστερα είναι και αυτά τα ελληνικά καλοκαίρια με τον ήλιο και τη θάλασσα και τα νησιά μας και τις ουζοκαταστάσεις που δεν συγκρίνονται με τίποτα άλλο...Για μενα ο μισός χρόνος καλοκαίρι είναι πολύ ευγεργετικός για την ψυχολογία μου και πολύ δύσκολα θα τον άλλαζα με το κλίμα μιας βόρειας χώρας. Και φυσικά είναι η οικογένεια και οι φίλοι...

Οπότε μόνο αν υπήρχε πολύ μεγάλη ανάγκη θα έφευγα με βαριά καρδιά!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 04:03, 13-11-10:

Ήδη το έχω σκοπό να φύγω σε καμιά διετία.
Όχι μόνο για επαγγελματικούς λόγους, αλλά και γιατί σε πλήρη αντίθεση με ο,τι έγραψε η Ηρώ παραπάνω, ούτε οι άνθρωποι μου αρέσουν, ούτε το τοπίο και δε νιώθω κανένα απολύτως δέσιμο με την εν λόγω χώρα. Ουδέποτε μου έλειψε στο ελάχιστο όποτε ήμουν σε κάποια άλλη χώρα της Ευρώπης ή της Αμερικής, απεναντίας κάθε φορά που γυρίζω με πιάνει κατάθλιψη.
Όσο για οικογένεια, ούτε τώρα τους βλέπω πολύ, άρα σιγά τη διαφορά.
Ούτε σχέση που να με κρατάει εδώ έχω αυτό τον καιρό, κι αυτή στο εξωτερικό βρίσκεται
Το μόνο που ίσως μου λείψει είναι το κλίμα, αλλά ζεστό κλίμα έχουν και άλλες χώρες/states που είναι πολύ περισσότερο του γούστου μου (πχ Καλιφόρνια). Και στην τελική, 15-20 μέρες διακοπές το καλοκαιράκι, πάλι θα μπορώ να έρχομαι.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 12:47, 13-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από Subject to change
Ήδη το έχω σκοπό να φύγω σε καμιά διετία.
Όχι μόνο για επαγγελματικούς λόγους, αλλά και γιατί σε πλήρη αντίθεση με ο,τι έγραψε η Ηρώ παραπάνω, ούτε οι άνθρωποι μου αρέσουν, ούτε το τοπίο και δε νιώθω κανένα απολύτως δέσιμο με την εν λόγω χώρα. Ουδέποτε μου έλειψε στο ελάχιστο όποτε ήμουν σε κάποια άλλη χώρα της Ευρώπης ή της Αμερικής, απεναντίας κάθε φορά που γυρίζω με πιάνει κατάθλιψη.
Όσο για οικογένεια, ούτε τώρα τους βλέπω πολύ, άρα σιγά τη διαφορά.
Ούτε σχέση που να με κρατάει εδώ έχω αυτό τον καιρό, κι αυτή στο εξωτερικό βρίσκεται
Το μόνο που ίσως μου λείψει είναι το κλίμα, αλλά ζεστό κλίμα έχουν και άλλες χώρες/states που είναι πολύ περισσότερο του γούστου μου (πχ Καλιφόρνια). Και στην τελική, 15-20 μέρες διακοπές το καλοκαιράκι, πάλι θα μπορώ να έρχομαι.
Ουαου... Τοτε πραγματικα δεν εχεις κανεναν λογο να μεινεις εδω...

Ειλικρινα αυτο που αγαπω τοσο πολυ σ'αυτη την χωρα ειναι κι αυτο που σιχαινομαι τοσο πολυ... Ο κοσμος της... Γιατι οσο βλακες κι αν ειμαστε κι αν εχουμε καταφερει να ζουμε σε ενα τετοιο μπ***δελο, αυτες τις παρεες που κανουμε, και τον τροπο που εχουμε για να διασκεδαζουμε δεν το εχει κανεις προς τα δυτικα...

Για τις ομορφιες της Ελλαδας δεν ξερω... Γιατι δεν εχω γυρισει σχεδον καθολου στο εξωτερικο, οποτε δεν μπορω να εκφερω γνωμη.....

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους