Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,080 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,724 μηνύματα σε 74,628 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Θα αφήνατε την Ελλάδα για μια καριέρα στο εξωτερικό;

Θα αφήνατε την Ελλάδα για μια καριέρα στο εξωτερικό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 166)
Ναι
132
79,52%
Όχι
34
20,48%

Iliaso

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Iliaso
Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 5,464 μηνύματα.

O Iliaso έγραψε στις 13:42, 13-11-10:

Kαλά ναι λέμε ότι έχουμε την πιο όμορφη χώρα κτλ...Και άλλες χώρες όμως έχουν εξίσου όμορφα πράγματα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tsarachaf (Allah 1/3 MEΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη tsarachaf
Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 14:13, 13-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από Econ
Kαλά ναι λέμε ότι έχουμε την πιο όμορφη χώρα κτλ...Και άλλες χώρες όμως έχουν εξίσου όμορφα πράγματα
Ισως να μας βοηθαει και το κλιμα... Που ηταν αρκετα καλο... Αν και τα τελευταια 2 χρονια τα χει παιξει και αυτο...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

le desert

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη le desert
H le desert αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H le desert έγραψε στις 16:57, 13-11-10:

με τα χιλιααααααααααααααααααααααααααααααααα!!!!!!!!

Παράθεση

e-sofia (Σοφια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη e-sofia
H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών , επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 403 μηνύματα.

H e-sofia Προσωπικά εγώ τρελένομαι.......!!!!! έγραψε στις 20:50, 15-11-10:

Όχι...

Παράθεση

ποιοτητα

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ποιοτητα
Ο ποιοτητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O ποιοτητα έγραψε στις 11:54, 30-12-10:

φυσικα και θα ηθελα ΑΛΛΑ ........θελει φοβερη προετοιμασια πριν γινει ενα τετοιο βημα.

Στο εξωτερικο ειναι σοβαροι ανθρωποι και ο ανταγωνισμος ειναι ΔΙΕΘΝΗΣ. Οποτε μιλωντας ρεαλιστικα χρειαζομαι καποιον που να ξερει απο δυτικη Ευρωπη να με συμβουλεψει σε θεματα 1) βιογραφικου 2) Cover letter 3) επικοινωνιακης προσεγγισης_σιγουρα δεν ειναι το ιδιο με Ελλαδα ! 4) εργασιακου περιβαλλοντος 5) διαδικασιες συνεντευξεων .........και μια σειρα αλλων πραγματων τα οποια σαφως και διαφερουν απο την Ελλαδα.

Ναι γινεται αλλα σιγουρα οι τροποι που ξερουμε εδω διαφερουν χαρακτηριστικα απο τους δυτικο-ευρωπαικους και μιλαμε τωρα για Αγγλια φυσικα γιατι μονον εκει το χρημα /αν και μειωμενο/ παραμενει και ακομη υπαρχει.....αρα αξιζει και να μπει καποιος στον κοπο !

.....γαλλοι πορτογαλλοι κινεζοι γιαπωνεζοι γενικως διεθνης πληθυσμος ο ανταγωνισμος στην Αγγλια ειναι πολυ εντονος. Μιλαμε για ανθρωπους απο ολον τον κοσμο που εκτος απο
  • πολυ εξυπνοι (γιατι ΜΟΝΟΝ αυτοι επιβιωνουν) εκτος απο
  • πολυ καλα τεχνογνωσικα ενημερωμενοι ειναι και
  • πολιτισμικα προσαρμοσμενοι
που σημαινει οτι εγω με την μαιμουδια μου
  • λαμογια,
  • τεμπελια,
  • ευκαιριατζιδικες σκεψεις και πραξεις,
  • ακομη αβεβαιος και ανωριμος σαν χαρακτηρας λογω του οτι μεγαλωσα στην ανωριμη Ελλαδα
  • ελαχιστα εκτεθιμενος στην διεθνη κουλτουρα και ανταγωνισμο
και με μονο οπλο την Ελληνικη μου αυτοπεποιθηση (προερχομενη απο ηλιο, ξενα λεφτα και συνεχη και καθημερινη αφεση αμαρτιων απο τον περιγυρο μου-καφετεριες, κοινωνικη ζωη, φιλους και οικογενια) χρειαζομαι πολυ προετοιμασια για να τους ανταγωνιστω.

Καπου διαβασα οτι 98% των Ελληνων που στελνουν βιογραφικα στο εξωτερικο αποτυνχανουν !

Με τον ρεαλισμο οι Ελληνες εχουμε παραξενη σχεση. Με τον εργασιακο κοπο επισης -αν και δουλευουμε οταν δουλευουμε- οι κοποι μας πανε στον αερα πολλες φορες. Και αυτη ειναι η διαφορα με την Αγγλια πιστευω. Οτι δηλαδη οτι σπερνεις τελικα το θεριζεις !

οποτε....για να μην ειναι ακομη μια φαντασιωση στον δρομο προς την οικονομικη, εργασιακη -τελικα- προσωπικη μου αποτυχια (που οσο και αν στρουθοκαμηλιζουμε εκει το βλεπω να πηγαινει για τους πιο πολλους απο εμας με την Ελλαδα ετσι οπως παει)
...ναι θελω μια καριερα στην Αγγλια η Αμερικη ΑΛΛΑ θελει προετοιμασια και καποιον να ξερει σιγουρα να μου πει δυο πραγματα για το τι ισχυει εκει ....

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

grotesque_mask (in bianco e nero)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη grotesque_mask
H in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H grotesque_mask έγραψε στις 12:59, 30-12-10:

όταν είμαι εδώ, θέλω να φύγω έξω, όταν είμαι έξω, θέλω να έρθω εδώ.
και λέγοντας "εδώ", δεν εννοώ γενικά και αόριστα την Ελλάδα, εννοώ την Θεσσαλονίκη.
δεν θα μου λείψουν τα μπουζούκια που δεν πάω, ούτε τα κλαμπ που δεν συχνάζω ούτως ή άλλως.
θα μου λείψουν οι δρόμοι με όλη τη φασαρία και την κίνηση, η παραλιακή, η οικογένεια, τα αγαπημένα πρόσωπα.
θα έφευγα έξω με χίλια και πιστεύω θα προσαρμοζόμουν (έχω πάει και άλλες φορές έξω και συνήθισα εύκολα και στο κλίμα και όλα) αλλά σίγουρα θα μου έλειπαν κάποια πράγματα-τα μόνα πράγματα που, στην ουσία, με συνδέουν συναισθηματικά με την χώρα

Παράθεση

~LoVeR BoY~

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ~LoVeR BoY~
Ο ~LoVeR BoY~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,221 μηνύματα.

O ~LoVeR BoY~ E.K.A.M. έγραψε στις 18:26, 30-12-10:

Από τη στιγμή που θα καθόμουν εδώ και δε θα έκανα τίποτα γιατί να μην πάω έξω για ένα καλύτερο μέλλον.Βέβαια οι δυσκολίες είναι αρκετές!

Παράθεση

Chemwizard (Αγνός Χημικός)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Chemwizard
Ο Αγνός Χημικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,274 μηνύματα.

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 19:17, 30-12-10:

Δε θα άφηνα την Ελλάδα για μια καριέρα στο εξωτερικό,από τη στιγμή που η καριέρα δεν είναι ο υψηλότερος στόχος στη ζωή μου.Προτιμώ να κάνω αυτό που θέλω,εκεί που θέλω,όπως το θέλω(με συνέπεια πάντα)

Ακόμη κι αν η Ελλάδα δεν είναι και πρωτοπόρος στην έρευνα,και στις ανακαλύψεις στο πεδίο της Χημείας,έχει να κάνει με το πως αντιλαμβάνεται καθένας την ευτυχία γενικότερα.
Αρχική Δημοσίευση από living_doll
θα μου λείψουν οι δρόμοι με όλη τη φασαρία και την κίνηση, η παραλιακή, η οικογένεια, τα αγαπημένα πρόσωπα.
Ελα,πες την αλήθεια,ποια άλλη πόλη έχει τέτοιο ΤΣΟΥΡΕΚΙ?

Παράθεση

Irodis

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Irodis
Ο Irodis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 685 μηνύματα.

O Irodis Άδραξε τη Μέρα ! έγραψε στις 12:33, 03-01-11:

Εγω ναι σκεφτομαι για Αγγλια ή Γαλλια ή Αμερικη να παω για διαφορους λογους
εδω η κατασταση ειναι ανυποφορη το κρατος δε κανει τιποτα για να σε κρατησει παρα μονο σε διωχνει και πιο μακρια.
Πληρωνεις πληρωνεις συνεχως πληρωνεις σε λιγο θα δουλευεις αποκληστεικα για να ταιζεις το κρατος τους βουλευτες για να κανουν αυτο σπιτια ελεος πια!

Παράθεση

grotesque_mask (in bianco e nero)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη grotesque_mask
H in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H grotesque_mask έγραψε στις 12:55, 03-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από Chemwizard
Ελα,πες την αλήθεια,ποια άλλη πόλη έχει τέτοιο ΤΣΟΥΡΕΚΙ?
εμ, ποια αλλη? καμια αμα παω εξωτερικο ποτε θα τους λεω να μου στελνουν τσουρεκια καθε μηνα

Παράθεση

tsarachaf (Allah 1/3 MEΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη tsarachaf
Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 16:41, 03-01-11:

Καθε μερα φαινεται ολο και περισσοτερο σαν η μοναδικη βιωσιμη επιλογη δυστυχως,,,

Παράθεση

geor1979

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη geor1979
H geor1979 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 27 μηνύματα.

H geor1979 Μόλις απέκτησα φοντί σοκολάτας! έγραψε στις 17:06, 03-01-11:

Όχι μόνο θα έφευγα, αλλά κατά πάσα πιθανότητα θα φύγω.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

~Melania~ (Insomnia ♥)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ~Melania~
H Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Στρατιωτικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,784 μηνύματα.

H ~Melania~ ஜீBelieve me when I say...I loυe yoυ... έγραψε στις 16:17, 28-01-11:

Ε παιδια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Για την Ελλάδα μας μιλάμε, μια χώρα με πολιτισμό, αρχές και ιστορία...Αν την εγκαταλείψουμε εμείς τα παδιά της και έρθουν και μας την πάρουν οι ξένοι, θα καταστρεψουμε αυτό που με τόσους κόπους και θυσίες, που με τόσο αίμα χυμμένο προστάτεψαν οι πρόγονοί μας για να την έχουμε εμείς!!! Εγώ δεν θέλω (αλλο αν πρεπει και αν θα χρειαστεί)να φύγω από την Ελλάδα, τώρα ειδικά που χρειάζεται εμάς την νέα γενια! Ελλάδα και πάλι Ελλάδα <3<3<3

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 17:09, 28-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από ~~~Melania~~~
Ε παιδια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Για την Ελλάδα μας μιλάμε, μια χώρα με πολιτισμό, αρχές και ιστορία...Αν την εγκαταλείψουμε εμείς τα παδιά της και έρθουν και μας την πάρουν οι ξένοι, θα καταστρεψουμε αυτό που με τόσους κόπους και θυσίες, που με τόσο αίμα χυμμένο προστάτεψαν οι πρόγονοί μας για να την έχουμε εμείς!!! Εγώ δεν θέλω (αλλο αν πρεπει και αν θα χρειαστεί)να φύγω από την Ελλάδα, τώρα ειδικά που χρειάζεται εμάς την νέα γενια! Ελλάδα και πάλι Ελλάδα <3<3<3
Το ότι γεννήθηκες εδώ και δεν είσαι κι εσύ "ξένη" είναι καθαρά θέμα τύχης.
Προσωπικά σόρρυ αλλά δεν βρίσκω το νόημα να παθιαστώ τόσο για πράγματα που έχω μόνο και μόνο λόγω τύχης.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

~Melania~ (Insomnia ♥)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ~Melania~
H Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Στρατιωτικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,784 μηνύματα.

H ~Melania~ ஜீBelieve me when I say...I loυe yoυ... έγραψε στις 13:03, 29-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από Subject to change
Το ότι γεννήθηκες εδώ και δεν είσαι κι εσύ "ξένη" είναι καθαρά θέμα τύχης.
Προσωπικά σόρρυ αλλά δεν βρίσκω το νόημα να παθιαστώ τόσο για πράγματα που έχω μόνο και μόνο λόγω τύχης.
Όταν είπα ξένοι δεν το εννοούσα όπως το ερμήνεψες και οκ,είναι άποψη του καθενός αυτή η ερώτηση.... Αλλιώς το βλέπει ο καθένας!

Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,717 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 00:42, 30-01-11:

ειναι επισης λαθος να συγκρινουμε τους εαυτους μας με τους αρχαιους προγονους μας. Δεν εχουμε καμια σχεση με αυτους

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 00:46, 30-01-11:

ειναι επισης λαθος να συγκρινουμε τους εαυτους μας με τους αρχαιους προγονους μας. Δεν εχουμε καμια σχεση με αυτους
μπα,,εχουμε τοσα κοινες καταρες και ευλογιες,,κοινους ηρωικους αγωνες ,μαυρους εμφυλιους,και σαπιλα και διαπλοκη στην πολιτικη..

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 02:05, 30-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από sakura-chan
Διαχωρίζοντας τη θέση μου από εθνικιστικές και λοιπές διαστάσεις επί του θέματος αυτού, θα σου απαντήσω ότι η Βιολογία (Γενετικές έρευνες) διαφωνεί τελείως μαζί σου. Μόνο και μόνο που τους αποκαλείς προγόνους, το παραδέχεσαι, ειδάλλως θα έλεγες "αρχαίους κατοίκους αυτής της περιοχής".

Παράθεση

Imadlak (Άννα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Imadlak
H Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Ουγγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,928 μηνύματα.

H Imadlak έγραψε στις 21:50, 29-03-11:

θα ηθελα παρα πολυ καποια στιγμη να φυγω απο την Ελλαδα..... μακαρι να μου δωθει η ευκαιρια στο μελλον!!!!!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Kate-Bender (KaTe)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kate-Bender
H KaTe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 217 μηνύματα.

H Kate-Bender Fear of the Dark έγραψε στις 11:55, 21-04-11:

Εγω προσωπικα αν και ονειρευομουν μεχρι πριν λιγο καιρο την φοιτιτικη ζωη της Ελλαδας(συγκεκριμενα Θεσσ/κης),παραλληλα φυσικα με τις σπουδες ψυχολογιας στις οποιες στοχευω..τωρα τελευταια οφειλω να ομολογησω πως δισταζω.Το επαγγελμα του ψυχολογου ειναι αρκετα υποτιμημενο στην Ελλαδα και για τον λογο αυτο σκεφτομαι αν ολα πανε καλα, να φυγω στο εξωτερικο,στην Γερμανια.Προτιμω την επαγγελματικη αποκατασταση που συμβαδιζει και με ενα σχετικα πιο σιγουρο μελλον,απο την απλα βολικη φοιτιτικη ζωη της Ελλαδας που ομως τουλαχιστυον σχετικα με το επαγγελμα που επιθυμω να ακολουθησω προσφερει ενα αβεβαια μελλον...

Παράθεση

galla

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη galla
Ο galla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 28 μηνύματα.

O galla έγραψε στις 12:12, 21-04-11:

Εγω προσωπικα εφυγα μετα το στρατιωτικο μου,ημουν για 10 χρονια στη λεγεωνα των ξενων,αυτη την στιγμη εχω γυρισει πισω,εχω την συνταξη μου,και εχω μια ηρεμη ζωη!Τι θελω να πω με αυτο,αξιζει να φυγεις και να δημιουργησεις κατι εξω,μετα βλεπεις τα πραγματα με αλλη ματια οταν γυρισεις,αυτα που σε θυμωναν σε κανουν να γελας!Οσο για την αγαπη σου για την πατριδα,ειναι μεσα σου και ασβηστη!

Παράθεση

Libertus

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Libertus
Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,414 μηνύματα.

O Libertus έγραψε στις 12:38, 21-04-11:

Εννοείται πως θα έφευγα.Τι να κάτσω να κάνω εδώ έτσι όπως πάμε?

Παράθεση

eveRd'noRmalgUy

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη eveRd'noRmalgUy
Ο eveRd'noRmalgUy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 32 μηνύματα.

O eveRd'noRmalgUy έγραψε στις 12:41, 21-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από bluestas95
Εννοείται πως θα έφευγα.Τι να κάτσω να κάνω εδώ έτσι όπως πάμε?
την μοιρολογήτρα

Παράθεση

Giannoutas

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Giannoutas
Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,175 μηνύματα.

O Giannoutas Μη μου τους όρχεις τάραττε !!! έγραψε στις 13:22, 21-04-11:

Το μονο που θα με κραταγε θα ηταν φιλοι,οικογενεια,καιρος

Ολα τα αλλα ας γελασω.Για ποια Ελλαδα και για ποια κοινωνικη συμπεριφορα μιλαμε???1000 φορες τους κρυοκολους τους Αγγλους παρα τους ελληναραδες που ολη την ωρα ειναι με ενα καφε στο χερι και τρεχουν στα κλαμπακια για να χτυπηθουνε

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 13:36, 21-04-11:

Ναι παιδιά, πάντως ο καιρός επηρεάζει ...
Εγώ βλέπω τον αδελφό μου που είναι στο Manchester , και πριν από εκεί ήταν Ουαλία...
Ήρθε πριν μία εβδομάδα... Μου έκανε εντύπωση που το πρώτο πράγμα που είπε ήταν ¨αχ! ήλιος....¨
Δεν είναι τυχαίο που οι σκανδιναβικές χώρες -ενώ έχουν καλή ποιότητα ζωής- πρωτοπορούν στις αυτοκτονίες...

Παράθεση

eveRd'noRmalgUy

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη eveRd'noRmalgUy
Ο eveRd'noRmalgUy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 32 μηνύματα.

O eveRd'noRmalgUy έγραψε στις 13:42, 21-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από marina289
Ναι παιδιά, πάντως ο καιρός επηρεάζει ...
Εγώ βλέπω τον αδελφό μου που είναι στο Manchester , και πριν από εκεί ήταν Ουαλία...
Ήρθε πριν μία εβδομάδα... Μου έκανε εντύπωση που το πρώτο πράγμα που είπε ήταν ¨αχ! ήλιος....¨
μετά είδε όλα τα υπόλοιπα και συμπλήρωσε :
αχ! εισιτήριο μετ' επιστροφής

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 13:47, 21-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από eveRd'noRmalgUy
μετά είδε όλα τα υπόλοιπα και συμπλήρωσε :
αχ! εισιτήριο μετ' επιστροφής
Η αλήθεια είναι ότι επιστρέφοντας από το αεροδρόμιο και διανύοντας την παραλιακή, τα έπαιξε από τα ¨ενοικιάζεται¨ και τα ¨πωλείται¨... (ήταν το δεύτερο σχόλιο μετά τον ήλιο... )

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,202 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 15:34, 21-04-11:

Η Ελλάδα δε μου φταίει όσο οι άνθρωποι της.

Παράθεση

deathwander

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη deathwander
Ο deathwander αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O deathwander έγραψε στις 23:37, 22-06-11:

Θα άφηνα την ελλάδα για μια δουλεία μονο αν ήταν καλός ο μισθός και αν σε αυτή την χώρα έχει καλό πολιτισμό!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 23:38, 22-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από deathwander
Θα άφηνα την ελλάδα για μια δουλεία μονο αν ήταν καλός ο μισθός και αν σε αυτή την χώρα έχει καλό πολιτισμό!
Καλο πολιτισμό; Προσωπικά αμφιβάλλω αν έχει καν πολιτισμό...

Παράθεση

bitchdoll

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη bitchdoll
H bitchdoll αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H bitchdoll έγραψε στις 12:40, 24-06-11:

yes!!

Παράθεση

ΜαθητήςΕΠΑΛ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΜαθητήςΕΠΑΛ
Ο ΜαθητήςΕΠΑΛ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 62 μηνύματα.

O ΜαθητήςΕΠΑΛ έγραψε στις 17:38, 02-07-11:

100% ναί.

Παράθεση

Miss Brightside (Ahri)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Miss Brightside
H Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Επενδυτής . Έχει γράψει 1,279 μηνύματα.

H Miss Brightside έγραψε στις 17:41, 02-07-11:

Ναι.

Παράθεση

Pantelis_P

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pantelis_P
Ο Pantelis_P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 81 μηνύματα.

O Pantelis_P έγραψε στις 18:43, 03-07-11:

Εγώ σκέφτομαι σοβαρά να φύγω στο εξωτερικό. Είμαι 14 και δε θέλω να δουλέψω σε μια χώρα που η έννοια του μέσου κυριαρχεί.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,247 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 08:12, 04-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από Pantelis_P
Εγώ σκέφτομαι σοβαρά να φύγω στο εξωτερικό. Είμαι 14 και δε θέλω να δουλέψω σε μια χώρα που η έννοια του μέσου κυριαρχεί.
Αν αυτό το μέσο ευνοούσε εσένα; Ειλικρινά;

Παράθεση

julietini

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη julietini
H julietini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.

H julietini έγραψε στις 09:04, 04-07-11:

Εγω προς το παρων Ελλαδα σκεφτομαι να μεινω!Τωρα αν μετα απο καποια χρονια η κατασταση στην χωρα μας γινει χειροτερη και δεν εχω δουλεια ισως παω και στο εξωτερικο

Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Eileen
H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,553 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 09:05, 04-07-11:

Το έχω σκεφτεί πολλές φορές, ότι αν μου δωθεί μια ικανοποιητική ευκαιρία μάλλον θα φύγω για το εξωτερικό.
Ναι, η Ελλάδα είναι μια χώρα που στηρίζεται σε σαθρά θεμέλια, χωρίς υποδομές, οργάνωση, και πολίτες και πολιτικούς με την αίσθηση της κοινωνικής δικαιοσύνης.
Είναι πολύ άνθρωποι στην γενιά μου που αρνούνται να πληρώσουν τα " σπασμένα " των προηγούμενων γενεών και θέλουν να φύγουν. Όμως, αυτό είναι η εύκολη λύση, έτσι δεν είναι?

Παράθεση

julietini

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη julietini
H julietini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.

H julietini έγραψε στις 09:16, 04-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από z0itCa
Το έχω σκεφτεί πολλές φορές, ότι αν μου δωθεί μια ικανοποιητική ευκαιρία μάλλον θα φύγω για το εξωτερικό.
Ναι, η Ελλάδα είναι μια χώρα που στηρίζεται σε σαθρά θεμέλια, χωρίς υποδομές, οργάνωση, και πολίτες και πολιτικούς με την αίσθηση της κοινωνικής δικαιοσύνης.
Είναι πολύ άνθρωποι στην γενιά μου που αρνούνται να πληρώσουν τα " σπασμένα " των προηγούμενων γενεών και θέλουν να φύγουν. Όμως, αυτό είναι η εύκολη λύση, έτσι δεν είναι?
Κοιτα οταν δεν υπαρχει οργανωση και αξιοκρατεια στην Ελλαδα γιατι να μην φυγει ο κοσμος εξω?Η ευκολη λυση δεν ειναι γιατι με το δικιο του ο αλλος οταν βλεπει οτι δεν υπαρχει μελλον και τους πολιτικους να διοριζουν τους ψηφοφορους τους στο δημοσιο να μην υπαρχουν δλδ αντικειμενικα κριτηρια για να αποκτησεις μια δουλεια λογικο ειναι ο αλλος να αισθανεται αδικημενος και να θελει να βγει στο εξωτερικο!Στην Ελλαδα δεν μετρανε τα πτυχια αλλα οι γνωριμιες κατι που δεν γινετε στο εξωτερικο .Πιστευω πως αν καποιος ειχε την δυνατοτητα να φυγει απο αυτη τη χωρα θα εφευγε!

Παράθεση

Pantelis_P

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pantelis_P
Ο Pantelis_P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 81 μηνύματα.

O Pantelis_P έγραψε στις 09:57, 04-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Αν αυτό το μέσο ευνοούσε εσένα; Ειλικρινά;
Πάλι θα παροιτούμουν από τη δουλειά και θα έφευγα. Δε θέλω με τίποτα να πάρω μια δουλειά λόγω των γνωριμιών μου αλλα λόγω των ικανοτήτων μου.

Παράθεση

Libertus

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Libertus
Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,414 μηνύματα.

O Libertus έγραψε στις 04:29, 06-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από z0itCa
Και τι προτείνεις ?Να κάτσουμε να αναμορφώσουμε μια χώρα που οδεύει ήδη στην καταστροφή?Μετά από τόσα χρόνια έλλειψης παιδείας (όχι , δεν εννοώ τα πτυχία , αλλά το χαρακτήρα και την ώριμη σκέψη που αποκτά ο άνθρωπος) και οργάνωσης συν τις αλλαγές στην οικονομία τον τελευταίο χρόνο , δε νομίζεις ότι είναι πλέον αργά για να θέσουμε καινούργια θεμέλια στη χώρα αυτή?Η Ελλάδα δεν έχει κανένα μέλλον πια και όποιος δεν το βλέπει είναι εκτός τόπου και χρόνου.Οπότε ναι , εγώ θα επέλεγα την εύκολη λύση.

Αρχική Δημοσίευση από Pantelis_P
Πάλι θα παροιτούμουν από τη δουλειά και θα έφευγα. Δε θέλω με τίποτα να πάρω μια δουλειά λόγω των γνωριμιών μου αλλα λόγω των ικανοτήτων μου.
Τα ίδια με σένα λένε όλοι μέχρι να τους δοθεί η ευκαιρία να μπουν στα "τρυπάκια".

Παράθεση

mr95

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mr95
H mr95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H mr95 έγραψε στις 11:47, 06-07-11:

ναι!!!!!!!!!!!!!!!!!! χωρις καν 2η σκεψη...κ οχι γτ δεν μου αρεση η ελλαδα αλλα γιατι αν ζησω εδω για παντα ισως βαλτωσω!!!!! τον τελευταιο καιρο ψαχνω σαν τρελαμενη ευκαιριες που δινονται απο ξενα πανεπ. για την εισαγωγη φοιτητων, χωσις να δωσουν πανελληνιες...,με υποτροφιες!!!!!!!!!!!!!!!!!! αν κπ γνωριζει κτ για το θεμα ας μ πει λιγες πληροφοριες γτ....χρειαζομαι αμεσα λυση!!!!!!
ευχαριστω

Παράθεση

MetalChest (Γιάννης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη MetalChest
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 397 μηνύματα.

O MetalChest έγραψε στις 19:36, 07-08-11:

Πότε να είμαι έτοιμος; Μπορώ και σε μισή ώρα.

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 19:54, 07-08-11:

Την άφησα ήδη.

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

MeltingGlass

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη MeltingGlass
H MeltingGlass αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 20 μηνύματα.

H MeltingGlass Τρέχω για να μείνω ακίνητη έγραψε στις 16:11, 29-08-11:

Παιδιά φεύγω όσο πιο γρήγορα μπορώ.
Από παιδί δεν μου άρεσε η Ελλάδα. Μεγαλώνοντας ειδικά, την σιχάθηκα. Δεν ταιριάζω εδώ, είμαι πολύ διαφορετική. Και πνίγομαι.
Ποτέ δε σκεφτηκά να μείνω εδώ. Και στο επάγγελμα που διάλεξα είχα ως στόχο να φύγω γρήγορα έξω μια μέρα.
Γι' αυτό και θα κάνω συντηρητική ζωή ως φοιτήτρια για να τελειώσω, αν είναι δυνατόν, μια ώρα αρχύτερα.
Παιδιά το μισώ το μέρος.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 29-08-11 στις 18:07. Αιτία: Greeklish
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 16:11, 30-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από MeltingGlass
Από παιδί δεν μου άρεσε η Ελλάδα. Μεγαλώνοντας ειδικά, την σιχάθηκα. Δεν ταιριάζω εδώ, είμαι πολύ διαφορετική. Και πνίγομαι.
Ποτέ δε σκεφτηκά να μείνω εδώ. Και στο επάγγελμα που διάλεξα είχα ως στόχο να φύγω γρήγορα έξω μια μέρα.
Γι' αυτό και θα κάνω συντηρητική ζωή ως φοιτήτρια για να τελειώσω, αν είναι δυνατόν, μια ώρα αρχύτερα.
Παιδιά το μισώ το μέρος.
Δε φαντάζεσαι πόσο σε καταλαβαίνω...

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,247 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 19:41, 30-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από MeltingGlass
Παιδιά το μισώ το μέρος.
Σε τι ακριβώς δεν ταιριάζεις με την Ελλάδα;

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 19:45, 30-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Σε τι ακριβώς δεν ταιριάζεις με την Ελλάδα;
Πιθανότατα σε ο,τι δεν ταιριάζεις εσύ με την πχ. Αγγλία (ή βάλε οποιαδήποτε χώρα θεωρείς ότι δεν σου ταιριάζει). Γιατί πρέπει σε όλους να ταιριάζουν και να αρέσουν τα ίδια; Ούτε καν είπε κάτι αρνητικό, απλά ότι ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ δεν αρέσει.

Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη alis
H alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H alis έγραψε στις 21:34, 30-08-11:

Δεν θα έλεγα ποτέ προσωπικά ότι μισώ την Ελλάδα... Έχω πολλές όμορφες αναμνήσεις στη χώρα και είναι ουσιαστικά το... σπίτι μου. Χαίρομαι για την καταγωγή μου, αλλά θα προτιμούσα να ζω σε άλλη χώρα, ναι. Κάπου που οι ευκαιρίες θα ήταν περισσότερες.

Θα ήθελα να ζω μόνιμα αλλού και σίγουρα θα έφευγα αν είχα κάποια επαγγελματική πρόταση. Ή ίσως για σπουδές. Θα κυνηγούσα την οποιαδήποτε προοπτική. Όχι για κάθε άλλη χώρα βέβαια. Για μερικές. Δεν θα έριχνα όμως μαύρη πέτρα πίσω μου. Θα ερχόμουν συχνά για να δω την οικογένεια μου και για να μην εγκαταλείψω τελείως τη χώρα. Μερικές φορές εύχομαι να είχα γεννηθεί αλλού, αλλά άλλες το μετανιώνω. Ελπίζω η ζωή μου να με οδηγήσει στο εξωτερικό, ναι, αλλά η Ελλάδα με όλες της τις απογοητεύσεις, τα μειονεκτήματα κλπ. είναι ένας χώρος που θα είναι πάντα ξεχωριστός για μένα.

Παράθεση

talismans

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη talismans
Ο talismans αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 97 μηνύματα.

O talismans έγραψε στις 21:10, 10-09-11:

Έτσι όπως είναι το σήμερα στην Ελλάδα δεν νομίζω ότι χρειάζεταινα το σκεφτείς και πολύ, οι προϋποθέσεις να υπάρχουν, όχι απαραίτητα για κάτι σίγουρο αλλά για μια αρχήκαι φύγαμε!

Παράθεση

θρυαλλίδα

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη θρυαλλίδα
H θρυαλλίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 205 μηνύματα.

H θρυαλλίδα χέρια και πόδια βρωμικα,μάτια καθαρά έγραψε στις 21:13, 10-09-11:

προσωπικα θα πηγαινα εξωτερικο οπωσδηποτε!ιδιως σε χωρα με τις καταλληλες συνθηκες αλλα και επειδη τα ενδιαφεροντα μου δεν ταιριαζουν στον τυπικο ελληνα.στο εξωτερικο εχει ατομα ανοιχτομυαλα εκτος απο καλες συνθηκε διαβιωσης και μισθου(τουλαχιστον για τις χωρες που σκεφτομαι εγω)το δυσκολο βεβαια ειναι να παρεις βιζα:/

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους