Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,079 μηνύματα σε 74,652 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Θα αφήνατε την Ελλάδα για μια καριέρα στο εξωτερικό;

Θα αφήνατε την Ελλάδα για μια καριέρα στο εξωτερικό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 166)
Ναι
132
79,52%
Όχι
34
20,48%

Alejandro Papas (Alive in Illusion)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Alejandro Papas
Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ηθοποιός . Έχει γράψει 2,642 μηνύματα.

O Alejandro Papas Roses in a glass dead and wilted... έγραψε στις 21:18, 10-09-11:

Ναι θα το εκανα χωρις δευτερη σκεψη

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

g1wrg0s (01001)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη g1wrg0s
Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 9,584 μηνύματα.

O g1wrg0s Δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δεν θέλω! έγραψε στις 21:51, 10-09-11:

Ναι θα εφευγα..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Kossal (Κώστας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kossal
Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 730 μηνύματα.

O Kossal Quality. Not quantity. - Έμμα έγραψε στις 21:52, 10-09-11:

Εννοείται.-

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DOINA

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη DOINA
H DOINA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 210 μηνύματα.

H DOINA έγραψε στις 22:14, 10-09-11:

Και βεβαια ! Εξαλλου μ΄αρεσει τ διαφορετικο ,τ κατι καινουργιο !

Παράθεση

amy001

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη amy001
H amy001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 907 μηνύματα.

H amy001 We lose ourselves in the things we love έγραψε στις 23:39, 10-09-11:

φυσικα και θα το εκανα!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΚΟΡΩΝΕΥΣ
Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 330 μηνύματα.

O ΚΟΡΩΝΕΥΣ ακροδεξιος αναρχοκομμουνιστης έγραψε στις 00:12, 11-09-11:

ειναι αρκετα δυσκολο να απαντησεις . δεν ειναι αλλαζω πολη στην χωρα μου . δεν ξερω αν θα μπορουσα να απαντησω

Παράθεση

Angelika J.

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Angelika J.
H Angelika J. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.

H Angelika J. Ελλαδα,Ελλαδα και παλι Ελλαδα! έγραψε στις 00:15, 11-09-11:

Εγω ρε παιδια δεν θα εφευγα ποτε μου...Οι λογοι ειναι κυριως πατριωτικοι...Οπως και να'χει θα μπορουσα να παω καλλιστα στην χωρα οπου και γεννηθηκα(ομως ειμαι Ελληνιδα φυσικα λογω του οτι οι γονεις μου ειναι Ελληνες παππου προς παππου κλπ κλπ),και ημουν στο τσακ να φυγω..Βασικα καθε χρονο ολο και κατι γινοταν και δεν μπορουσα να φυγω...Τεσπα το θεμα ειναι οτι εχω σπαστει με το οτι φευγουν τα Ελληνοπουλα σε Αγγλια,Γαλλια,Γερμανια,Αμερικη,κλπ κλπ και μενουν στην Ελλαδα βουλγαροι,αλβανοι,γεωργιανοι,πακιστανοι,μπαγκλαντεσιανοι και αλλοι πολλοι..!!Δεν μου παει καρδια να αφησω την Ελλαδα στα χερια αυτων και να φυγουν οι Ελληνες..Ναι οκ,δεν εχουμε μελλον εδω σε πολλους τομεις(για να μην πουμε στους περισσοτερους ειδικα τα τελευταια χρονια..),αλλα αυτα εχουν γινει ετσι σκοπιμα για να εξαφανιστει και να αλλοιωθει ο εθνικος κορμος της πατριδας μας..Τα παντα ολα ειναι στημμενα και αηδιαστικα σχεδιασμενα..!!Θα γινει δλδ πολεμος και ποιος τελικα θα πολεμησει για αυτα τα χωματα? Οι αλβανοι,οι βουλγαροι??Ποιος?Οι πακιστανοι?Οι μπαγκλαντεσιανοι??Πως θα ξανακοιταξουμε τη σημαια μας??Τωρα για το θεμα του"παω να σπουδασω και ερχομαι" δεν το πολυπιστευω,γιατι αν παει καποιος σε μια καλυτερη χωρα και δει τα συστηματα τα πιο αναλαφρα σε οικονομικο και κοινωνικο επιπεδο και μπορεσει να βρει ανετα μια πολυ καλη δουλεια εκει,δεν πιστευω οτι θα ξαναγυρισει καπου που βαρυγκομουσε...Αν ηταν ετσι τοτε γιατι θα σπουδαζε..?
Για να μην τα πολυλογω,εγω δε θα εφευγα για καμια αλλη χωρα..

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

karotenia

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη karotenia
H karotenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Nail artist . Έχει γράψει 294 μηνύματα.

H karotenia i follow rivers! έγραψε στις 00:23, 11-09-11:

οχι δεν θα το εκανα.......
δεν ξερω αν αναγκαζομουνα καποια στιγμη να το κανω,αλλα πιστευω οτι για να γινειαυτο πρεπει να ειναι πολυ απελπιστικα τα πραγματα για μενα.
Επειδη τις περισσοτερες φορες τα αντιμετωπιζω ψυχραιμα λεω πως οχι δεν θα εφευγα κατα 99%
Μου αρεσει η Ελλαδα παρα τις δυσκολιες που εχει και πιστευω πως θα τα καταφερω,επειτα το επαγγελμα μου δεν ειναι πχ ερευνητρια ετσι ωστε να μην εχω επιλογες στην Ελλαδα οποτε πιστευω οτι θα καταφερω να ζω αξιοπρεπως.
Μετα ρε παιδια για σκεφτειται...αμα φυγουμε ολοι ποιος θα μεινει εδω? πως θα παμε ξανα μπροστα? γιατι μπορει να πηραμε την κατρακυλα αλλα καποια στιγμη θα ανακαμψουμε.

επισης με εμποδιζει απο το να σκεφτω να φυγω το γεγονος οτι δεν μπορω να ζησω μονη μου...θελω την οικογενεια μου ,τους φιλους μου.....
ακομα και οι αγνωστοι σε εμενα ελληνες,ολοι αυτοι π ζουν στην ελλαδα πιο κοντα μου τους αισθανομαι απο τους ξενους

Παράθεση

Angelika J.

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Angelika J.
H Angelika J. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.

H Angelika J. Ελλαδα,Ελλαδα και παλι Ελλαδα! έγραψε στις 00:26, 11-09-11:

Ετσι ακριβως...Μπραβο!!

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 00:32, 11-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από karotenia
αμα φυγουμε ολοι ποιος θα μεινει εδω? πως θα παμε ξανα μπροστα? γιατι μπορει να πηραμε την κατρακυλα αλλα καποια στιγμη θα ανακαμψουμε.
Γιατί Α' Πληθυντικό; Συγγνώμη, αλλά εγώ δεν αισθάνομαι καθόλου μέρος αυτού του Α' Πληθυντικού.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

karotenia

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη karotenia
H karotenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Nail artist . Έχει γράψει 294 μηνύματα.

H karotenia i follow rivers! έγραψε στις 00:45, 11-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Γιατί Α' Πληθυντικό; Συγγνώμη, αλλά εγώ δεν αισθάνομαι καθόλου μέρος αυτού του Α' Πληθυντικού.

οκ θα κανω επεξεργασια το ποστ για να προσθεσω!!!

ΕΞΑΙΡΕΙΤΑΙ Ο ΓΙΩΡΓΟΣ

Παράθεση

Johnnaousa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnnaousa
Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 14,019 μηνύματα.

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε στις 03:06, 11-09-11:

αν και ειμαι πολυ μικρος..νομιζω πως μια τετοια προοπτικη βασισμενη πανω σε κατι που πραγματικα θα με ενδιαφερει και με καλη οργανωση θα με ενδιεφερε παρα πολυ και πιστευω πως θα το εκανα!

Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,116 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 10:02, 11-09-11:

και δεν θα κάνεις κοινωνικό αγώνα με ανοιχτό ενδεχόμενο κανένα εξασφαλισμένο εργασιακό μέλλον σου, για να βελτιωθεί η αγορά εργασίας στην Ελλάδα;

αν σηκωθούμε να φύγουμε όλοι οι νέοι (με την υποτιθέμενη πανεπιστημονική παραμόρφωση), η Ελλάδα σε ποιον θα μείνει;

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ἅλς

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη ἅλς
Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,081 μηνύματα.

O ἅλς Παυση πλου σε αυτη τη θαλασσα .... έγραψε στις 10:48, 11-09-11:

Αν είχα τελειώσει τις σπουδές μου και μου δινόταν η ευκαιρία για εργασία με αξιοπρεπείς συνθήκες και μισθό και βέβαια θα το έκανα!

Παράθεση

Jason93 (Ιάσων)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Jason93
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 203 μηνύματα.

O Jason93 έγραψε στις 11:24, 11-09-11:

Όταν τελειώσω τις σπουδές μου στην Ελλάδα έχω σκοπό να φύγω στο εξωτερικό.

Παράθεση

samina

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη samina
H samina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 253 μηνύματα.

H samina έγραψε στις 11:42, 11-09-11:

Ναι,φυσικά και θα έφευγα στο εξωτερικό για καλύτερη ποιότητα σπουδών ή εργασίας.Το επάγγελμα που θέλω να ακολουθήσω είναι πονεμένη ιστορία στην Ελλάδα και είναι εφιαλτικός μονόδρομος το να γίνεις καθηγητής.Η ουσιαστική έρευνα και αυτό που αναζητώ εγώ απο το μελλοντικό επάγγελμα μου μάλλον βρίσκεται έξω και δεν θα το αφήσω να χαθεί(με όση σιγουριά μπορεί να χωρέσει αυτό).Τώρα για το αν θα με κρατούσε κάτι εδώ,πιστεύω όχι.Η οικογένεια,θα με καταλάβαινε και θα με στήριζε δεδομένου του οτι σκοπός και στόχος της δεν είναι να κρατήσει τα παιδιά της με αλυσίδες ώστε να παραμένουν κοντά της αλλά να τα αφήσει ελεύθερα να πετάξουν με τα δικά τους φτερά και να χτίσουν το δικό τους μέλλον χωρίς βέβαια να παύουν να τα στηρίζουν με κάθε μέσο.Απο την άλλη μεριά μια σχέση είναι ένας άλλος συναισθηματικός δεσμόςπου όταν τον βιώνεις δυσκολεύεσαι να σκεφτείς πως μπορεί να σπάσει.Προσωπική μου άποψη είναι πως στη σημερινή εποχή πρέπει να γίνουμε και λίγο ρεαλιστές,πρέπει να κοιτάμε το μέλλον και να επενδύουμε σε αυτό.Μια σχέση είναι μια σχέση φεύγει έρχονται άλλες ξαναφεύγουν..δεν πιστεύω είναι λόγος για να κρεμάσεις έτσι την επαγγελματική σου καριέρα και εν τέλει τη ζωή σου ολόκληρη..Ίσως ακούγεται σκληρό,όμως με τη διάσταση που πήρε η σημερινή ελληνική κοινωνία η αναζήτηση φυγής και η ανάπτυξη ενός τεχνοκρατικού χαρακτήρα προς επίτευξή της είναι κατ'εμέ αναπόφευκτα..

Παράθεση

Giannoutas

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Giannoutas
Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,175 μηνύματα.

O Giannoutas Μη μου τους όρχεις τάραττε !!! έγραψε στις 12:40, 11-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από nPb
και δεν θα κάνεις κοινωνικό αγώνα με ανοιχτό ενδεχόμενο κανένα εξασφαλισμένο εργασιακό μέλλον σου, για να βελτιωθεί η αγορά εργασίας στην Ελλάδα;

αν σηκωθούμε να φύγουμε όλοι οι νέοι (με την υποτιθέμενη πανεπιστημονική παραμόρφωση), η Ελλάδα σε ποιον θα μείνει;
Ουτε με νοιαζει,ουτε με ενδιαφερει.Ποτε η χωρα δεν μου εδωσε κατι για να μπορω να νιωθω μερος της,κομματι της,οποτε καλη τυχη και σε μενα και σε αυτην.

Ας καθισουν να παλεψουν αλλη για αυτην.Εγω την παρτη μου θα κοιταξω,οπως κανουν ολοι.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Zithos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Zithos
Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 264 μηνύματα.

O Zithos έγραψε στις 12:56, 11-09-11:

Ο καθένας απο μόνος του δέν μπορεί να κάνει τίποτα άν δέν βρίσκει ανταπόκριση απο άλλους, αυτά είναι σωστά αλλά μόνο σάν θεωρίες στην πράξη ανεφάρμοστα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 11-09-11 στις 13:14. Αιτία: Quote tag fix
Παράθεση

*StarFalLeN* (Δημήτρης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη *StarFalLeN*
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 129 μηνύματα.

O *StarFalLeN* έγραψε στις 14:59, 11-09-11:

Εδώ συμφωνώ με τον nPb-υπάρχει και η δημιουργική Ελλάδα ρε παιδιά. Ας μην πλατσουρίζουμε στο βούρκο της μεμψιμοιρίας. Εμείς θα πρέπει να <<στήσουμε>> το αύριο... Προσωπικά εγώ θα το σκεφτόμουν πολύ πριν φύγω- ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ- σε βαθμό που θα εξαντλούσα κάθε πιθανή ευκαιρία που να σέβεται και θα καλύπτει ικανοποιητικά εμένα και τις ανάγκες μου. Τώρα θα μου πείτε το να συμβιβάζεσαι δεν είναι πάντα καλό ...οκ

Παράθεση

Zithos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Zithos
Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 264 μηνύματα.

O Zithos έγραψε στις 15:17, 11-09-11:

Άλλο τί λέμε στην θεωρία άλλο στην πράξη.
Στην πραγματικότητα όσοι λένε οτι δέν θέλουν να εγκαταλείψουν την Ελλάδα για να παλέψουν να γίνει δημιουργική έχουν πολλά προβλήματα δυσκολίας όπως αποχωρισμός αγαπημένων προσώπων, δυσκολίες προσαρμογής σε νέο άγνωστο περιβάλλον, προβλήματα γλώσσας και πολλά άλλα κατα βάθος όλοι θα θέλαμε να είχαμε γεννηθεί κάπου αλλού.

Παράθεση

ἅλς

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη ἅλς
Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,081 μηνύματα.

O ἅλς Παυση πλου σε αυτη τη θαλασσα .... έγραψε στις 16:41, 11-09-11:

Γιατί όπου ακούω υπερβολική αγάπη για την πατρίδα,πιστεύω ότι κρύβεται τεράστιος ατομικισμός και εγωϊσμός; Αυτοί είναι οι πρώτοι που την "κάνουν" όταν τους έχεις ανάγκη η πατρίδα , που σαν καραμέλα έχουν συνέχεια στο στόμα τους!
Κάποιος που θέλει να ζει αξιοπρεπώς, να του αναγνωρίζουν αυτό που είναι και αυτά που έχει σπουδάσει, να τον αμοίβουν αξιοπρεπώς για την εργασία που προσφέρει,να έχει ίσες ευκαιρίες μ΄όλους , δεν μπορεί να αγαπάει την πατρίδα του;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ἅλς : 11-09-11 στις 17:04.
Παράθεση

Ajusshi (η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ajusshi
Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,690 μηνύματα.

O Ajusshi All Men Must Die έγραψε στις 20:14, 11-09-11:

δεν θα την άφηνα, αλλά το βλέπω να με διώχνει.

Παράθεση

princess

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη princess
H princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 299 μηνύματα.

H princess έγραψε στις 16:26, 22-11-11:

Δεν θα ήθελα να φύγω γενικά, αλλά έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα, δεν νομίζω ότι θα υπάρχουν και άλλες επιλογές. Θα είναι μάλλον μονόδρομος η απόφαση να φύγεις.

Παράθεση

Johnnaousa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnnaousa
Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 14,019 μηνύματα.

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε στις 16:43, 22-11-11:

τωρα λεω κατηγορηματικα ναι..σε μερικα χρονια οταν θα πρεπει να αποφασισω δεν ξερω αν αλλαξει κατι

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 17:48, 22-11-11:

Με τα χιλια!!!!

Παράθεση

aggi92 (Angeliiiiiique ^^)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aggi92
H Angeliiiiiique ^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 90 μηνύματα.

H aggi92 χωρίς καμία υποψία σκέψης έγραψε στις 19:46, 22-11-11:

Μου αρέσει η Ελλάδα, είναι η πατρίδα μου.
Εδώ γεννήθηκα,εδώ μεγαλώνω,εδώ έζησα πολλά,τα πάντα βασικά!!! Μου αρέσει το κλίμα της ,τα νησιά της,οι άνθρωποι της.
Αλλά ... νομίζω πως δεν έχουμε άλλη επιλογή.Εκείνη μας αφήνει,πια.
Άν είχα κάποιο μέλλον (υποθέτοντας πάντα ότι υπάρχει πρόταση από εξωτερικό χαχα) δεν θα έκανα το βήμα να φύγω.Όμως τώρα ναι θα το έκανα,αμέσως,χωρίς σκέψη.

Ξέρεις γιατί? Γιατί έρχεται πείνα.Πείνα.και δεν πάει μόνη της...φέρνει και παρέα.
Λέγεται κατάθλιψη,φόβος,έλλειψη ονείρων και πάνω απ'όλα ανύπαρκτη ιατρική περίθαλψη.Χωρίς λεφτά δεν ζεις.Ούτε εσύ,ούτε οι δικοί σου.

Ας μας δώσει δύναμη ο Θεός.Γιατί δεν θέλω καν να φανταστώ τί έρχεται...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,116 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 14:21, 23-11-11:

Δεν θα ήθελα να ζω σαν μετανάστης στο εξωτερικό. Ας θα έχω πτυχία και διπλώματα...πάντα μετανάστης θα είμαι. Πάντα θα αναφέρω μια άλλη χώρα, ως πατρίδα μου. Δεν το θέλω αυτό. Ας φάω ψωμί και αλάτι, αλλά τουλάχιστον θα έχω δίπλα μου τους ανθρώπους που αγαπώ.

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 15:55, 23-11-11:

Δεν θα ήθελα να ζω σαν μετανάστης στο εξωτερικό. Ας θα έχω πτυχία και διπλώματα...πάντα μετανάστης θα είμαι. Πάντα θα αναφέρω μια άλλη χώρα, ως πατρίδα μου. Δεν το θέλω αυτό. Ας φάω ψωμί και αλάτι, αλλά τουλάχιστον θα έχω δίπλα μου τους ανθρώπους που αγαπώ.
Σε τρομάζει το ότι θα είσαι μετανάστη; Παίρνεις υπηκοότητα. Problem solved!

Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb

O nPb έγραψε στις 16:09, 23-11-11:

εσύ πήρες την Ελβετική;

Παράθεση

futurama

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη futurama
H futurama αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H futurama έγραψε στις 17:55, 23-11-11:

Το εξωτερικό δεν πρέπει να μας τρομάζει, ίσα ίσα, αν εδώ στο Ελλαδίτσα δεν εκτιμάνε τα προσόντα μας, θα κάτσουμε να πεινάσουμε; Η αδερφή μου είναι Ολλανδία και περνάει πολύ καλά, έχει μια καλή δουλειά και ένα επισης καλύτερο μισθό που της επιτρέπει να ταξιδεύει συχνά και να έρχεται να μας επισκέπτεται. και οι Ολλανδοί έχουν άδειες γύρω στις 25-30 το χρόνο.. Υπεραρκετές πιστεύω.. Αυτό θέλω να κάνω και εγώ σε μερικά χρόνια.

Παράθεση

Insomnie

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Insomnie
Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,411 μηνύματα.

O Insomnie έγραψε στις 19:23, 23-11-11:

Από την άλλη,δεν είναι εξαιρετικά κοντόφθαλμο να αποκτάς προσόντα που "δεν εκτιμούνται"?

Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb

O nPb έγραψε στις 19:59, 23-11-11:

Προσωπικά, πιστεύω ότι είναι στο χέρι σου να κάνεις τα προσόντα σου ανταγωνιστικά και δελεαστικά ακόμη και στην Ελλάδα. Η λογική "πάμε εξωτερικό" την βρίσκω λίγο φλου από την στιγμή που έχουμε άγνοια για το φορολογικό/ εργασιακό πλαίσιο (για να δούμε αν μας αρέσει ή όχι) αλλά και για την νοοτροπία του λαού. Εδώ κάθε μέρα διαπιστώνουμε νέα συμπεριφορά από Έλληνα, που υποτίθεται ότι τον ζούμε καθημερινά. Βέβαια εξαρτάται και τι είδους σπουδές μιλάμε. Αλλά σε κάθε χώρα υπάρχουν "κενά" στον χώρο εργασίας, αλλιώς δεν θα υπήρχε η λέξη unemployment. Mε νέα όπως απόλυση 250.000 δημοσίων υπαλλήλων από το UK δεν με βρίσκω αισιόδοξο ότι θα περάσω καλύτερα στα μουσκεμένα σοκάκια του Leeds..σε μια ποντικότρυπα με 10ήμερο ενοίκιο-δόντι. Γιατί προσωπικά θα γούσταρα να μείνω σε φυσιολογικό σπίτι (τύπου μεζονέτα) στα περίχωρα του Λονδίνου...στα οποία μένουν τσεπάτοι. Στην χώρα μου μένω σε σπίτι και όχι σε στάβλο. Γιατί να πάω να μείνω σε ενοικιαζόμενο δώμα και να θεωρούμαι μετανάστης του φτωχού νότου;

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 22:51, 23-11-11:

Στην χώρα μου μένω σε σπίτι και όχι σε στάβλο.
Εσύ το πληρώνεις το σπίτι, μανάρι μου; Με δικά σου λεφτά;
Άρχισε να βγάζεις τόσα στην ΕΛΛΑΔΑ ώστε να συντηρείς δική σου μεζονέτα και μετά έλα και ξαναπές τα.

Παράθεση

Dogie (Ειρήνη)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Dogie
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,049 μηνύματα.

H Dogie έγραψε στις 00:02, 24-11-11:

Τώρα στα 17 μου όχι.

Αν αργότερα δω ότι «δεν έχω στον ήλιο μοίρα» τότε ναι, θα έφευγα αλλά με βαριά καρδιά.

Παράθεση

AlexMaster

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη AlexMaster
Ο AlexMaster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 12 μηνύματα.

O AlexMaster έγραψε στις 14:15, 24-11-11:

Αν και προσωπικά είναι νωρίς να μιλήσω για μένα,πιστεύω πως αν δεν είχα τίποτα στην Ελλάδα και μου δινόταν η ευκαιρία για εξωτερικό δεν θα το σκεφτόμουν (όσο αφορά εμένα)..Θα το σκεφτόμουν από την άποψη ότι αλλάζει ο τρόπος ζωής,είσαι μακριά από τα δικά σου άτομα..αυτά κυρίως..!

Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,717 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 21:02, 24-11-11:

"Θα πάω σε άλλη χώρα και θα είμαι πάντα μεταναστης, η πατρίδα μου θα είναι μακριά και μπλα μπλα μπλα"
Όταν πας σε άλλη χώρα τις περισσότερες φορές καταλήγεις να αγαπάς τον τόπο που κατοικείς. Εγώ έχω αγαπήσει την χώρα που ζω τώρα και δεν την αλλάζω με τίποτα. Αν θέλεις να είσαι μόνιμα μετανάστης τότε γίνε σαν μερικούς που δεν μαθαίνουν την γλώσσα, δεν συμμετέχουν στα πολιτισμικα δρώμενα της χώρας στην οποία κατοικούν και κατά κάποιο τρόπο αρνούνται να γίνουν μέλη στην νέα τους κοινωνία. Δεν έχει σημασία αν θα πάρεις την υπηκοότητα για να μη νιώθεις μετανάστης... σημασία έχει να γίνεις integrated στην κοινωνία και στην κουλτούρα της χώρας αυτής.

Ποιός είπε ότι οι μετανάστες είναι πάντα φτωχοί και ζουν σε στάβλους; Εγώ ζω στην καρδιά της πόλης, πληρώνω ένα χιλιάρικο νοίκι και έχω θέρμανση ανοιχτή 24 ώρες το 24ωρο, το ίδιο και ζεστό νερό. Στην Ελλάδα δεν θυμάμαι ποτέ να είχα θέρμανση ανοιχτή επι 24ωρου βάσεως.

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 21:07, 24-11-11:

Χιλιαρικο νοικι...Που μενεις στο Τοκυο???
Καλως η κακως η Ελλαδα δεν προσφερει ευκαιριες σε ορισμενους τομεις. Πχ. η ερευνα ειναι σχεδον ανυπαρκτη...Αναγκαστικα οποιος θελει να ασχοληθει με αυτο πρεπει να παει στο εξωτερικο...
Η Ελλαδα διωχνει απο μονη της τα παιδια της..
Και οπως ειπε και η Ceres Victoria εαν θες να νοιωθεις μεταναστης θα νοιωθεις μεταναστης...ακομα και στην ιδια σου την πατριδα....

Παράθεση

sasg

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη sasg
H sasg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 117 μηνύματα.

H sasg έγραψε στις 22:13, 24-11-11:

Δεν θα ήθελα να φύγω γιατί πιστεύω ότι θα μου ήταν δύσκολο να ζήσω σε μια χώρα με τελείως διαφορετική νοοτροπία από αυτή με την οποία έχω μεγαλώσει...ωστόσο το τελευταίο διάστημα έχω αρχίσει και το σκέφτομαι...σημασία έχει να κάνουμε τη ζωή μας καλύτερη και αν γίνει καλύτερη στο εξωτερικό τότε θα το έκανα...αλλά αυτή τη στιγμή μιλάμε απλά...όταν έρθει εκείνη η ώρα θα φανεί η αλήθεια!

Παράθεση

Πληροφορικάριος

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Πληροφορικάριος
Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 531 μηνύματα.

O Πληροφορικάριος έγραψε στις 23:31, 24-11-11:

100% ναί,με την πρώτη ευκαιρία...

Παράθεση

AlexMaster

Νεοφερμένος

O AlexMaster έγραψε στις 15:31, 28-11-11:

Αρχική Δημοσίευση από Ceres Victoria
Εγώ ζω στην καρδιά της πόλης, πληρώνω ένα χιλιάρικο νοίκι και έχω θέρμανση ανοιχτή 24 ώρες το 24ωρο, το ίδιο και ζεστό νερό. Στην Ελλάδα δεν θυμάμαι ποτέ να είχα θέρμανση ανοιχτή επι 24ωρου βάσεως.
Ένα χιλιάρικο νοίκι???Τι φάση?Που ζεις?
Το θέμα είναι δουλεύεις και τα πληρώνεις?Γιατί λογικά θα πρέπει να είσαι σε θέμα εργασίας πάρα πολύ καλά για να δίνεις τόσα σε νοίκι και φαντάζομαι άλλα τόσα (σχεδόν) για να βγάζεις το μήνα σου!

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 16:21, 28-11-11:

Αρχική Δημοσίευση από AlexMaster
Το θέμα είναι δουλεύεις και τα πληρώνεις?Γιατί λογικά θα πρέπει να είσαι σε θέμα εργασίας πάρα πολύ καλά για να δίνεις τόσα σε νοίκι και φαντάζομαι άλλα τόσα (σχεδόν) για να βγάζεις το μήνα σου!
Δεν ανέφερε το νόμισμα. Γύρω στα 720€ πρέπει να είναι το νοίκι της, for your information.

Σε αυτό που είπε η Ceres να επισημάνω ότι και σε εμένα ισχύει το ίδιο: πολύ πολύ περισσότερο μου αρέσει το μέρος που είμαι τώρα, παρά η Αθήνα.

Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,717 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 06:21, 30-11-11:

Αρχική Δημοσίευση από AlexMaster
μπα, ακόμα και όταν έκανα ότι να 'ναι δουλειές, δεν είχα ιδιαίτερο πρόβλημα να πληρώνω το νοίκι. Τώρα δεν δουλεύω, αλλά πληρώνομαι από την σχολή και δεν έχω πρόβλημα με το νοίκι. Για να απαντήσω και στην απορία σου... δεν είμαι καλά σε θέμα εργασίας... αν ήμουν, δεν θα πλήρωνα νοίκι, αλλά θα έμενα στην δική μου μονοκατοικία Για να λύσω και μερικές ακόμα απορίες, τα 2000 ευρώ είναι λίγα σε σχέση με τους μισθούς εδώ.

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Δεν ανέφερε το νόμισμα. Γύρω στα 720€ πρέπει να είναι το νοίκι της, for your information.

Με 1.39 το μέτρησες; Ανέβηκε πάλι το ευρώ;

Σε αυτό που είπε η Ceres να επισημάνω ότι και σε εμένα ισχύει το ίδιο: πολύ πολύ περισσότερο μου αρέσει το μέρος που είμαι τώρα, παρά η Αθήνα.

έχουν περάσει 2.5 χρόνια από την τελευταία φορά που κατέβηκα Ελλάδα... θα περάσουν άλλα τόσα μέχρι να κατέβω ξανά Δεν με τραβάει ο τόπος. Προτιμώ να πάω για διακοπές αυστραλία ή χονολουλου παρά Ελλάδα.

Παράθεση

AlexMaster

Νεοφερμένος

O AlexMaster έγραψε στις 11:36, 08-12-11:

Με καλύψατε και οι 2 πάντως!!εεεεεεεε Ceres πάρε με μαζί σου!!χαχαχα μπας και δούμε άσπρη μέρα!!!

Παράθεση

markosk

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη markosk
Ο markosk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O markosk έγραψε στις 19:21, 14-12-11:

με τετοια χαλια ενοειτε
http://www.mynews.gr/9/58219/%CF%83%...E%BF-economist

Παράθεση

AlexMaster

Νεοφερμένος

O AlexMaster έγραψε στις 14:28, 22-12-11:

Καθόλου αισιόδοξο μπορώ να πω..χαχαχα αλλά τι να κάνουμε..πλέον ήμαστε στα χέρια αλλονών!

Παράθεση

delirium (Βασιλης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη delirium
Ο Βασιλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός . Έχει γράψει 152 μηνύματα.

O delirium I was blessed to be cursed έγραψε στις 08:39, 18-01-12:

Την άφησα ήδη αφού μετά από αίτηση μου φέτος το καλοκαίρι θα μείνω πάνω για να δουλέψω σε κατασκευαστική εταιρία.
Δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει ή κατά πόσο θέλει μεγάλα κάκαλα για να αφήσεις τη χώρα σου και να πας αλλού αλλά ώρες ώρες είναι μονόδρομος. Όταν πρέπει να ζήσεις πρέπει να κόψεις το κεφάλι σου και να βρεις τρόπο να το καταφέρεις.

Υ.Γ Μένω Αγγλία και σπουδάζω πολιτικός μηχανικός.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 10:28, 18-01-12:

Σοβαρή σχέση δεν θα θυσίαζα με τίποτα για καριέρα...και σε άλλη πόλη της Ελλάδας να ήταν, δεν θα πήγαινα. Τώρα αν ήταν για ένα χρόνο πχ και μετά εξασφάλιζα μονιμότητα κοντά στην περιοχή κατοικίας μου, ίσως το σκεφτόμουν. Επίσης αν η σχέση μου δεν είχε καλή δουλειά και ήταν πρόθυμος να με ακολουθήσει, μάλλον θα πήγαιναμε.
Αν ήμουν μόνη μου, πάλι θα δυσκολευόμουν να φύγω, εκτός και αν πήγαινα μαζί με κάποιο φίλο ή την οικογένειά μου. Μόνο σε μια χώρα θα μπορούσα άνετα να πάω, μιας και ξέρω την γλώσσα, τους νόμους, τον τρόπο ζωής και γενικά πιστευω θα μπορούσα να προσαρμοστώ πολύ καλά. Βέβαια η Αμερική τώρα δεν τα πάει και πολύ καλά στην οικονομία της, οπότε η αμέσως επόμενη επιλογή είναι ο Καναδάς.
Πιστευω ότι το φαγητό θα μου έλειπε πιό πολύ...α, και το κάπνισμα σε εσωτερικούς χώρους.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

enrose

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη enrose
H enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 589 μηνύματα.

H enrose με υπέροχη διάθεση έγραψε στις 10:47, 11-02-12:

Το σκέφτομαι πολύ έντονα τον τελευταίο καιρό, και σε λίγο θα αρχίσω να στέλνω βιογραφικά. Δυστυχώς δεν υπάρχει μέλλον εδώ, αφού καθημερινά βουλιάζουμε όλο και περισσότερο στο βούρκο που μας έσπρωξαν.
Δύσκολη απόφαση, αλλά τα όνειρα δεν πρέπει να τα αφήσουμε να σβήσουν στην πάροδο του χρόνου έτσι άδοξα.

Παράθεση

elise.

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη elise.
H elise. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 122 μηνύματα.

H elise. έγραψε στις 02:32, 06-03-12:

Ναι, αυτό θα γίνει βασικά.

Παράθεση

vvv#

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη vvv#
Ο vvv# αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 18 μηνύματα.

O vvv# έγραψε στις 17:40, 06-03-12:

Εγω το εχω ηδη στο μυαλο μου και δεν το χω επειδη εχουμε κριση και δεν υπαρχουν δουλειες αλλα οτι ειναι μια διαφορετικη εμπειρια να πας καπου αλλου να ταξιδεψεις να γνωρισεις αλλους πολιτισμους κτλ.
Βαριεμαι πολυ ευκολα θελω extreme πραγματα να κανω για να μην βαριεμαι...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους