Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,024 μέλη και 2,416,010 μηνύματα σε 75,328 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 525 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Θα αφήνατε την Ελλάδα για μια καριέρα στο εξωτερικό;

Θα αφήνατε την Ελλάδα για μια καριέρα στο εξωτερικό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 174)
Ναι
139
79,89%
Όχι
35
20,11%
ΔΞ/ΔΑ
0
0%

tsarachaf (Allah 1/3 MEΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε: στις 17:32, 21-09-10:

Δεδομενης της προθεσης μου να μπω στην Ιατρικη... (Ελπιζω του χρονου...) Εχω ηδη συμφιλιωθει με την ιδεα οτι σιγουρα θα βρεθω στο εξωτερικο για τα χρονια της ειδικοτητας, ακριβως οπως ανεφερε και ο Nickname πιο πανω, αν βεβαια τα καταφερω...

Και επισης δεδομενων των ερευνητικων μου ονειρων, αν εβρισκα μια ευκαιρια στο εξωτερικο πιθανοτατα να την αρπαζα απο τα μαλλια...

Αν και παντα θα μου ελειπε ο ελληνικος τροπος ζωης, ισως ακομα και ο τροπος σκεψης...
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,618 μηνύματα.

O D_G έγραψε: στις 17:38, 21-09-10:

Σε τι χώρα ζούμε τελικά;
Φέρνει καθημερινά τους ξένους εδώ και διώχνει τα δικά της παιδιά, και δεν το γράφω ρατσιστικά ή ξενοφοβικά, λέω το πως καταντήσαμε τα τελευταία χρόνια με όλους αυτούς που μας κυβερνούν...
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε: στις 18:27, 21-09-10:

Βασικα δεν καταντησαμε μ' αυτους που μας κυβερνουν... Καταντημενοι ημασταν... Μα οι κυβερνωντες δεν κανανε απολυτως τιποτα για να το ανατρεψουν αυτο...

Οσο για τους δε ξενους... Αναμενεται κυμα ρατσισμου λιαν συντομως...
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Achilles (King of Myrmidons)

Διάσημο Μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 839 μηνύματα.

O Achilles two riders were approaching έγραψε: στις 19:54, 21-09-10:

Για ποια καριέρα,
για μεροκάματο!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε: στις 19:58, 21-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από Achilles

Για ποια καριέρα,
για μεροκάματο!

Πωπω... Το ιδιο λεγανε και το '60 που φευγανε απο την Ελλαδα... Και μετα το λεγανε αυτοι που ερχονταν στην Ελλαδα... Και τωρα το ξαναλεμε εμεις...

Τελικα οντως η ιστορια επαναλαμβανεται σαν φαρσα...
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lacky (Tουλίπα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Tουλίπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 127 μηνύματα.

H lacky deep in dreams!! έγραψε: στις 08:19, 23-09-10:

Μακάρι να μπορούσα ακόμα και τώρα!! Φυσικά δεν θα θελα να αποκοπώ απο την οικογένειά μου, αλλα πολύ θα θελα να ανοίξω τα φτερά μου για καπου αλλού, με περισσότερη ανθρωπιά και διακαιοσύνη...
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,137 μηνύματα.

O nPb έγραψε: στις 09:52, 23-09-10:

το σκέφτομαι...
Παράθεση

Irodis

Διάσημο Μέλος

Ο Irodis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 683 μηνύματα.

O Irodis Άδραξε τη Μέρα ! έγραψε: στις 21:02, 23-09-10:

και βεβαια!!!!
Που ειναι ομως αυτη η καριερα?
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε: στις 10:12, 24-09-10:

Ε δεν τις εχουν εχουν απλωμενες στον δρομο τις καριερες ρε αδερφε... Τις κυνηγας...
Παράθεση

KingFox

Δραστήριο Μέλος

Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 440 μηνύματα.

O KingFox Χαμογέλα! έγραψε: στις 17:38, 11-11-10:

Όχι
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

philimonas

Νεοφερμένος

Ο philimonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 40 μηνύματα.

O philimonas έγραψε: στις 17:40, 11-11-10:

Ναι
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tiffanykal

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H tiffanykal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 129 μηνύματα.

H tiffanykal έγραψε: στις 22:18, 12-11-10:

Ναι! Χωρίς δεύτερη σκέψη, θα τους άφηνα όλους και όλα..
Η Ελλάδα μας άφησε πρώτη...
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

harry920 (Χάρης.)

Νεοφερμένος

Ο Χάρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 45 μηνύματα.

O harry920 έγραψε: στις 23:04, 12-11-10:

Να πω και εγώ με την σειρά μου , πως θα μπορούσα να φύγω στο εξωτερικό αν είχα εξασφαλίσει μια καριέρα εκεί.Ωστόσο δεν θα μπορούσα να με φανταστώ να μένω μόνιμα στο εξωτερικό.Θα ήθελα κάποια στιγμή να επιστρέψω.
Παράθεση

LongTom

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο LongTom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 108 μηνύματα.

O LongTom έγραψε: στις 23:32, 12-11-10:

Φυσικά,τώρα σκέφτομαι να πάω Γερμανία που έχει προοπτικές για μηχανικούς.Στην Ελλάδα ήταν ψόφια και τώρα είναι απελπισία.

Έχω ζήσει έξω και για μένα ισχύει το όπου γης πατρίς.
Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,341 μηνύματα.

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε: στις 23:50, 12-11-10:

Το κάνω ήδη.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Σίμος53101

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Σίμος53101 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 128 μηνύματα.

O Σίμος53101 έγραψε: στις 00:06, 13-11-10:

Και βέβαια θα διάλεγα το εξωτερικό. Η δουλειά ήταν ένα θέμα που με απασχολούσε πάντα και αγχώνομαι πολύ όταν ακούω για την κατάσταση της Ελλαδίτσας μας. Να ξεφύγω επιτέλους από την νοοτροπία που μας κατακλίζει και από το ελληνικό σύστημα. Παρ' όλο που γενικά με διακατέχει ένα ισχυρό πνεύμα πατριωτισμού και μπορεί να με πει κάποιος "Ελληνάρα", έχω ονειρευτεί πολλές φορές την ζωή μου εκεί(κατά προτίμηση Γερμανία ή Αγγλία)...
Εδώ κολλάει και μια ερώτηση που θα ήθελα να κάνω σε αυτούς που έχουν φύγει:
Γιατί θέλετε πάντα να γυρίσετε πίσω μετά από κάποια χρόνια στο εξωτερικό, λέγοντας ότι σας έλειψε η χώρα σας????????
Παράθεση

fly (Μαρια)

Δραστήριο Μέλος

H Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 314 μηνύματα.

H fly έγραψε: στις 01:36, 13-11-10:

ΕΕ αυτα δεν τα ρωτανε νμζω....εννοειται πως θα εφευγα..και οχι μονο για την καριερα. αυτο που θα με στενοχωρουσε σιγουρα θα ηταν οτι θα αφηνα πισω τους ανθρωπους που αγαπω...
Παράθεση

Μάριλυ

Δραστήριο Μέλος

H Μάριλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 260 μηνύματα.

H Μάριλυ έγραψε: στις 01:41, 13-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από Σίμος
Γιατί θέλετε πάντα να γυρίσετε πίσω μετά από κάποια χρόνια στο εξωτερικό, λέγοντας ότι σας έλειψε η χώρα σας????????
Έχω κι εγώ ζήσει στο εξωτερικό για ένα χρόνο και δεν θα μπορούσα να μείνω για πάντα. Ο φίλος μου, μού έχει πει να φύγουμε αλλά δεν θέλω. Και να ξανάφευγα θα ήθελα κάποια στιγμή να ξαναγυρίσω. Γιατί εδώ νιώθω πως είναι το σπίτι μου και υπάρχουν τόσα πράγματα και τόσα άτομα με τα οποία είμαι συνδεδεμένη. Γιατί εκεί ποτέ δεν θα ένιωθα πως είμαι πραγματικα στο σπίτι μου όσα χρόνια και αν έμενα, παντά θα υπήρχαν διαφορές στην κουλτούρα και ένα χάσμα στην επικοινωνία λόγω διαφορετικής γλώσσας όσο καλά κι αν τη μιλούσα. Ποτέ δε θα ενσωματωνόμουν πλήρως και πάντα θα ένιωθα κάπως ξένη.

Εδώ όλα μου είναι πολύ οικεία και μόνο εδώ νιώθω "σαν στο σπίτι μου" όσα και αν είναι τα πράγματα που με χαλάνε. Και ύστερα είναι και αυτά τα ελληνικά καλοκαίρια με τον ήλιο και τη θάλασσα και τα νησιά μας και τις ουζοκαταστάσεις που δεν συγκρίνονται με τίποτα άλλο...Για μενα ο μισός χρόνος καλοκαίρι είναι πολύ ευγεργετικός για την ψυχολογία μου και πολύ δύσκολα θα τον άλλαζα με το κλίμα μιας βόρειας χώρας. Και φυσικά είναι η οικογένεια και οι φίλοι...

Οπότε μόνο αν υπήρχε πολύ μεγάλη ανάγκη θα έφευγα με βαριά καρδιά!
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,465 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε: στις 04:03, 13-11-10:

Ήδη το έχω σκοπό να φύγω σε καμιά διετία.
Όχι μόνο για επαγγελματικούς λόγους, αλλά και γιατί σε πλήρη αντίθεση με ο,τι έγραψε η Ηρώ παραπάνω, ούτε οι άνθρωποι μου αρέσουν, ούτε το τοπίο και δε νιώθω κανένα απολύτως δέσιμο με την εν λόγω χώρα. Ουδέποτε μου έλειψε στο ελάχιστο όποτε ήμουν σε κάποια άλλη χώρα της Ευρώπης ή της Αμερικής, απεναντίας κάθε φορά που γυρίζω με πιάνει κατάθλιψη.
Όσο για οικογένεια, ούτε τώρα τους βλέπω πολύ, άρα σιγά τη διαφορά.
Ούτε σχέση που να με κρατάει εδώ έχω αυτό τον καιρό, κι αυτή στο εξωτερικό βρίσκεται
Το μόνο που ίσως μου λείψει είναι το κλίμα, αλλά ζεστό κλίμα έχουν και άλλες χώρες/states που είναι πολύ περισσότερο του γούστου μου (πχ Καλιφόρνια). Και στην τελική, 15-20 μέρες διακοπές το καλοκαιράκι, πάλι θα μπορώ να έρχομαι.
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε: στις 12:47, 13-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από Subject to change
Ήδη το έχω σκοπό να φύγω σε καμιά διετία.
Όχι μόνο για επαγγελματικούς λόγους, αλλά και γιατί σε πλήρη αντίθεση με ο,τι έγραψε η Ηρώ παραπάνω, ούτε οι άνθρωποι μου αρέσουν, ούτε το τοπίο και δε νιώθω κανένα απολύτως δέσιμο με την εν λόγω χώρα. Ουδέποτε μου έλειψε στο ελάχιστο όποτε ήμουν σε κάποια άλλη χώρα της Ευρώπης ή της Αμερικής, απεναντίας κάθε φορά που γυρίζω με πιάνει κατάθλιψη.
Όσο για οικογένεια, ούτε τώρα τους βλέπω πολύ, άρα σιγά τη διαφορά.
Ούτε σχέση που να με κρατάει εδώ έχω αυτό τον καιρό, κι αυτή στο εξωτερικό βρίσκεται
Το μόνο που ίσως μου λείψει είναι το κλίμα, αλλά ζεστό κλίμα έχουν και άλλες χώρες/states που είναι πολύ περισσότερο του γούστου μου (πχ Καλιφόρνια). Και στην τελική, 15-20 μέρες διακοπές το καλοκαιράκι, πάλι θα μπορώ να έρχομαι.
Ουαου... Τοτε πραγματικα δεν εχεις κανεναν λογο να μεινεις εδω...

Ειλικρινα αυτο που αγαπω τοσο πολυ σ'αυτη την χωρα ειναι κι αυτο που σιχαινομαι τοσο πολυ... Ο κοσμος της... Γιατι οσο βλακες κι αν ειμαστε κι αν εχουμε καταφερει να ζουμε σε ενα τετοιο μπ***δελο, αυτες τις παρεες που κανουμε, και τον τροπο που εχουμε για να διασκεδαζουμε δεν το εχει κανεις προς τα δυτικα...

Για τις ομορφιες της Ελλαδας δεν ξερω... Γιατι δεν εχω γυρισει σχεδον καθολου στο εξωτερικο, οποτε δεν μπορω να εκφερω γνωμη.....
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Johnny15 , sophie_96 , Γκρινιάρης Gkrr

Βρείτε παρόμοια