Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,103 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,210 μηνύματα σε 74,658 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Foxconn: Η δουλειά σκοτώνει!

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 21:21, 01-06-10:

Δεν έχει πολλές ημέρες που η παρακάτω είδηση απασχόλησε τα ελληνικά ΜΜΕ. Συγκεκριμένα, μεγάλη κινέζικη εταιρεία που εδρεύει στην Ταϊβάν, αλλά έχει εργοστάσια σε πολλές άλλες χώρες του κόσμου, μαστίζεται από μαζικές αυτοκτονίες εργαζομένων, οι οποίοι, μην μπορώντας να αντέξουν τις καταθλιπτικές, όπως λένε οι ίδιοι, συνθήκες εργασίας, τον δεσποτισμό και την καταπίεση, σε συνδυασμό με τους πολύ χαμηλούς μισθούς, πηδούν από τα παράθυρα του κτιρίου στο οποίο αυτή στεγάζεται. Συγκεκριμένα, από την αρχή του έτους έχουν αυτοκτονήσει κατά αυτόν τον τρόπο 10 υπάλληλοι.

Η εταιρεία φυσικά αποδίδει τις αυτοκτονίες σε ψυχολογικά προβλήματα των εργαζομένων, τα οποία δεν δημιούργησε εκείνη, αλλά και στην νεαρή τους ηλικία, μεταξύ 18 έως 24 ετών, που είναι λέει "ηλικίες ευεπίφορες στις αυτοκτονίες". Η εταιρεία, στην προσπάθειά της να περιορίσει το κύμα αυτοκτονιών, το οποίο βλάπτει σοβαρά τη δημόσια εικόνα της (όχι επειδή λυπάται για τους νεκρούς), επέβαλε στους εργαζομένους να υπογράψουν δήλωση, δεσμευόμενοι πως δεν θ' αυτοκτονήσουν. Φαίνεται λοιπόν πως δεν θα δίσταζε να κυνηγήσει όσους καταπατήσουν τη συμφωνία, ακόμη και μετά τον τάφο τους, κάτι που εάν δεν ήταν τραγικό, θα μπορούσε κάλλιστα να είναι ξεκαρδιστικό, σαν σκηνή βγαλμένη από φουτουριστική ταινία. Επίσης, τοποθέτησε δίχτυα έξω από τα παράθυρα, για να μαζεύουν όσους εργαζομένους αποδειχτούν λάτρεις των extreme sports κι αποφασίσουν να ...πάρουν τον αέρα τους με πιο ανορθόδοξο του συνήθους τρόπο.

Αυτό είναι το μέλλον των εργασιακών σχέσεων, αυτό είναι το όραμα των εργοδοτών παγκοσμίως, εκεί καταλήγουν μέτρα όπως αυτά που επιβάλλει το ΔΝΤ και στην Ελλάδα. Η ανυπαρξία του παραμικρού, εργασιακού ή ανθρώπινου δικαιώματος και η στυγνή εκμετάλλευση του εργαζομένου, ο οποίος θεωρείται αναλώσιμος, δίκην στυμμένης λεμονόκουπας, η καταπίεση κι ο ανθρώπινος εξευτελισμός, οδηγούν τους εργαζομένους σε απόγνωση και η δουλειά, από εργασία μετατρέπεται σε δυσβάσταχτο μαρτύριο, το οποίο ο άνθρωπος θα πρέπει να υποστεί επί σαράντα και πλέον έτη, με αποτέλεσμα η ζωή να χάνει τελικώς το νόημά της.

Εάν κανείς συνδυάσει όλα τα παραπάνω με τα πάρα πολλά εργατικά ατυχήματα που συμβαίνουν στην Ελλάδα αλλά και αλλού σε ετήσια βάση, λόγω άρνησης των εταιρειών να ξοδέψουν τα πολύτιμα κεφάλαιά τους σε μέτρα προστασίας των υποζυγίων τους, τις ανθυγιεινές συνθήκες εργασίας στις οποίες εργαζόμενοι υποβάλλονται υποχρεωτικά και χωρίς να τολμούν να μιλήσουν, σχηματίζεται ένα ζοφερά ανατριχιαστικό και απάνθρωπο σκηνικό.

Πιστεύετε πως τα κεφάλαια θα πρέπει να είναι υπεράνω των ανθρώπων; Οι εργαζόμενοι δεν δικαιούνται ανθρώπινων δικαιωμάτων; Θα δεχόσασταν να δουλέψετε σε μια τέτοια εταιρεία; Θα μπορούσατε να αντέξετε τις εν λόγω συνθήκες χωρίς ν' αυτοκτονήσετε ή να γίνετε δολοφόνοι;

Η δουλειά σκοτώνει. Αντισταθείτε!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

11 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 21:59, 01-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
...
Μ' άλλα λόγια, η αποδοχή σήμερα της μισθωτής δουλείας ισοδυναμεί με αυτοκτονία. Αυτοκτονεί, το υπόλοιπο ανθρωπιάς που διατηρεί ακόμη και κάθε δούλος!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 22:18, 01-06-10:

Υπερβολη το βρισκω. Θεωρω πως πιανουμε τα ακρα τωρα. Ειμαστε στην Ελλαδα καταρχας κι οχι εκει.
Αλλα οχι και οτι η δουλειά σκοτωνει! Ισα ισα, χωρις εργασια κι αναπτυξη και δημιουργικοτητα, το ατομο χανει κομματια του εαυτου του.
Οκευ, το γεγονος οτι εχουν τρελάνει(κυριολεκτικα ετσι?Το βλεπουμε καθε μερα τον κοσμο να τα χει παιξει) τον κοσμο με τους μισθους, υπερωριες και κακες συνθηκες, ειναι κακο. Οφειλονται αλλαγες αμεσες. Μην ερθει τωρα καποιος και μου πει για την τραπεζα που εκαψαν διοτι οταν κατεβηκα στην πορεια ημαστε εγω κι ο κουκος.
Λοιπον ναι, εχουν αλλαξει τα πραματα, ταχουν κανει μπαχαλο εδω.
Η δικη μου η γενια μοιαζει να το αποδεχεται και να μη γκρινιαζει, ετσι μαθαμε και συνηθιζουμε, στο περα δωθε. Οι της δεκαετιας '60 ονειροπολουν για ροκ εν ρολ κι επανασταση, ωραια εποχη τοτε αλλα καμμια σχεση με σημερα. Οτι πλεον δεν υπαρχει μονιμοτητα και η δουλεια εχει γινει αναποσπαστο κομματι της ζωης του καθενος, ισως και στα πλαισια της προσωπικης ζωης, αλλα αυτο ειναι στην κριση του καθενα για το πως πρεπει να το διαχειριστει.

Πιστεύετε πως τα κεφάλαια θα πρέπει να είναι υπεράνω των ανθρώπων; Οι εργαζόμενοι δεν δικαιούνται ανθρώπινων δικαιωμάτων; Θα δεχόσασταν να δουλέψετε σε μια τέτοια εταιρεία; Θα μπορούσατε να αντέξετε τις εν λόγω συνθήκες χωρίς ν' αυτοκτονήσετε ή να γίνετε δολοφόνοι;
Ποιος ξερει τι τους κανουν εκει και φρικαρουν οι ανθρωποι. Δε βλεπω ομως πουθενα να μας λεει η ειδηση τι ακριβως τους εκαναν. Συγκεκριμενα βλεπω
''ορισμένες αυτοκτονίες συνδέονταν περισσότερο με προσωπικά προβλήματα.
εργάζεται δώδεκα ώρες ημερησίως, έξι μέρες την εβδομάδα.
«Η ατμόσφαιρα στο εργοστάσιο είναι τόσο τεταμένη και καταθλιπτική, δεν έχουμε το δικαίωμα να μιλήσουμε μεταξύ μας»

Δε μας διδει ομως πληροφοριες/λεπτομερειες. Τι εννοει προσωπικα προβληματα? Αυτος που γραψε την ειδηση, την αφησε ατελη και με πολλα ερωτηματικα. Προφανως, αποσο καταλαβαινω, προκειται για νοοτροπια πολιτισμου εκει και ο κοσμος σαλταρει. Οι ανθρωποι φυσικα και οφειλουν να εχουν δικαιωματα. Δεν το διαπραγματευομαστε αυτο.

Α, κατι τελευταιο.
Η δουλεία σκοτώνει, οχι η δουλειά.

-5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μάριλυ

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μάριλυ
H Μάριλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 260 μηνύματα.

H Μάριλυ έγραψε στις 22:25, 01-06-10:

Σε πόση απελπισία πρέπει να έχει έρθει ένας νέος άνθρωπος για να βρίσκει αυτή τη λύση στο πρόβλημά του?
Η δουλειά τελικά είναι τόσο μεγάλο μέρος της ζωής μας που δεν πρέπει καθόλου να υποτιμούμε τα αποτελέσματα που έχει στην ψυχολογία και στην ποιότητα ζωής μας. Είναι ένας "μικρός γάμος" για να μην πω μεγάλος, αφού κατά κάποιο τρόπο την παντρευόμαστε και είναι τις περισσότερες φορές δύσκολο να την αλλάξουμε. (ιδιάιτερα στις σημερινές συνθήκες)

Δεν κρύβω πως κι εγώ η ίδια αντιμετωπίζω μεγάλο πρόβλημα με τη δουλειά μου αφού δεν μου αρέσει καθόλου, νιώθω δυστυχισμένη και το χειρότερο είναι πως δεν βλέπω διέξοδο να την αντικαταστήσω με κάτι που με ικανοποιεί σαν αντικείμενο αλλά και βιοποριστικά. Νιώθω πραγματικά εγκλωβισμένη ενώ ταυτόχρονα όλοι μου λένε πως πρέπει να είμαι ικανοποιημένη που έχω και δουλειά.

Μου είναι αδύνατο να δεχτώ, όσα εκατομμύρια άνθρωποι κι αν ζουν μ'αυτόν τον τρόπο, ότι είναι φυσιολογικό να δουλεύεις τουλάχιστον 9-10 ώρες τη μέρα με χρήματα που απλά σου επιτρέπουν να ζεις, να "υπακούς" σε ανώτερους, να περνάς τη μέρα σου σε μια καρέκλα μπροστά από μια οθόνη και να πνίγεσαι στη ρουτίνα. Με πιάνει κατάθλιψη στη σκέψη ότι θα περάσω τα επόμενα 37 χρόνια έτσι. Υπό αυτό το πρίσμα μπορώ να πω ότι τους καταλαβαίνω τους δύσμοιρους κινέζους.

Είμαι πανέτοιμη να το κάνω. Σε παρακαλώ πάρα πολύ αν έχεις ιδέες για το πως θα το κάνουμε μοιράσου τες. Το σύστημα δυστυχώς είναι πολύ έξυπνα δομημένο.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 22:27, 01-06-10:

Μαριλυ τι δουλεια κανεις αν επιτρεπεται και τι δουλεια θα ηθελες να κανεις αν ηταν, οπως λες, στο χερι σου?
Αν σου φαινεται πολυ προσωπικη η ερωτηση, μην την απαντησεις σε παρακαλω. Απλως μου δημιουργουνται αποριες.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μάριλυ

Δραστήριο Μέλος

H Μάριλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 260 μηνύματα.

H Μάριλυ έγραψε στις 22:36, 01-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Μαριλυ τι δουλεια κανεις αν επιτρεπεται και τι δουλεια θα ηθελες να κανεις αν ηταν στο χερι σου?
Δουλεύω σε τράπεζα και αν ξαναγινόμουνα τώρα 18 θα σπούδαζα μια ξένη γλώσσα για να κάνω τώρα μαθήματα και μεταφράσεις.
Μου αρέσουν πολύ οι ξένες γλώσσες και είναι μια δουλειά που δεν έχει τόση ρουτίνα αφού κάθε μέρα διαφέρει το πρόγραμμά σου, επικοινωνείς με τους μαθητές, δεν έχεις συνεχώς αφεντικό πάνω από το κεφάλι σου και ίσως έχεις και περισσότερο ελεύθερο χρόνο το καλοκαίρι. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό να κάνω τέτοια στροφή τώρα.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 22:39, 01-06-10:

...

Α, κατι τελευταιο.
Η δουλεία σκοτώνει, οχι η δουλειά.
Δουλειά και εργασία, μπορεί να είναι συνώνυμα, αλλά δεν παράγωγουν το ίδιο αποτέλεσμα και υπό τις ίδιες συνθήκες

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 22:49, 01-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από Μάριλυ
Δουλεύω σε τράπεζα και αν ξαναγινόμουνα τώρα 18 θα σπούδαζα μια ξένη γλώσσα για να κάνω τώρα μαθήματα και μεταφράσεις.
Μου αρέσουν πολύ οι ξένες γλώσσες και είναι μια δουλειά που δεν έχει τόση ρουτίνα αφού κάθε μέρα διαφέρει το πρόγραμμά σου, επικοινωνείς με τους μαθητές, δεν έχεις συνεχώς αφεντικό πάνω από το κεφάλι σου και ίσως έχεις και περισσότερο ελεύθερο χρόνο το καλοκαίρι. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό να κάνω τέτοια στροφή τώρα.
Τραπεζικος.
Ναι, ειναι ενδιαφερον το επαγγελμα του καθηγητη/δασκαλου, εχει και κατα ακομα κι αυτο. Οι καθηγητες ειναι εκμεταλλευσιμοι πλεον. Δε τους σεβεται κανεις. Αν σκεφτεις πως θεωρειται λειτουργημα, παρα επαγγελμα.Ας ταφησουμε ομως αυτο για την ωρα.. Οσα προβληματα εχει ο καθηγητης εχεις κι εσυ.
Μπουρδες μπροστα σε αλλα σοβαρα.
Εισαι 26. Ειναι αργα να τελειωσεις ξενη γλωσσα και σιγα σιγα να καταπιαστεις? Δε λεω πως ειναι ευκολο, ομως οχι ακατορθωτο. Αν μου λεγες οτι θελεις να γινεις δικηγορος η οικονομολογος, ισως να σου λεγα πως δεν ειναι αργα, αλλα με καποια δυσκολια. Βεβαια, ειδικα εσυ παραπονα δεν πρεπει να εχεις οταν στα λιμανια και στα εργοστασια δουλευουν οι ανθρωποι κατω απο αντιξοες συνθηκες, πραγματικα ανθυγιεινες και... με τασεις αυτοκτονιας. Μηπως λοιπον υπερβαλλεις κι εσυ αφου εχεις τον καθαρο χωρο σου, τον αξιοπρεπη μισθο σου, την τιμια δουλεια σου και ειναι αμαρτια να καταριεσαι?
Δε λεω ολοι περναμε τις φασεις μας στη δουλεια και βλαστημαμε, ομως η ουσια μετραει.
Ολες οι εργασιες εχουν υπερ και κατα. Ακομα κι αυτες στα λιμανια αμοιβονται καλυτερα απο εμας, ομως κατω απο τι συνθηκες? Τραγικες. Παρολαυτα δε πρεπει να τα βαζουμε με την τυχη και το κρατος μονιμως για μια επιλογη μας.

Μηπως το προβλημα δεν ειναι λοιπον η επιλογη της δουλειας, αλλα οι συνθηκες εργασιες στους χωρους, το περιβαλλον?

Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
Δουλειά και εργασία, μπορεί να είναι συνώνυμα, αλλά δεν παράγωγουν το ίδιο αποτέλεσμα και υπό τις ίδιες συνθήκες
Δε νομιζω να διαφωνησαμε...

Εγω θα ηθελα πολυ ενας που θα μπαινει και θα γραφει να μας λεει και τι δουλεια κανει.
Στον πρωτο λιμενεργατη, θα πιασω κουβεντα. Εκει νομιζω θα καταλαβει κανεις τι θα πει ανοχη και καταντια εξαιτιας του κρατους, αυτου που ολοι εμεις εχουμε επιλεξει να χουμε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 01-06-10 στις 23:29. Αιτία: ορθογραφικα και επισης
Παράθεση

Μάριλυ

Δραστήριο Μέλος

H Μάριλυ έγραψε στις 23:20, 01-06-10:

Ναι ειναι ενδοιαφερον το επαγγελμα του καθηγητη/δασκαλου, εχει και κατα ακομα κι αυτο. Οι καθηγητες ειναι εκμεταλλευσιμοι πλεον. Δε τους σεβεται κανεις. Αν σκεφτεις πως θεωρειται λειτουργημα, παρα επαγγελμα.
Ας ταφησουμε ομως αυτο για την ωρα..
Βλεπω εισαι 26. Θεωρεις ειναι πολυ αργα να τελειωσεις στον επομενο χρονο μια ξενη γλωσσα και σιγα σιγα να καταπιαστεις με αυτο? Δε λεω πως ειναι ευκολο, ομως οχι ακατορθωτο, ειδικα αυτο που ζητας. Αν μου λεγες οτι θελεις να γινεις δικηγορος, τοτε ισως να σου ελεγα και παλι πως δεν ειναι αργα, αλλα με καποια δυσκολια.
Βεβαια, ειδικα εσυ κι εγω παραπονα δεν πρεπει να χουμε ειδικα οταν στα λιμανια και στα εργοστασια δουλευουν οι ανθρωποι κατω απο αντιξοες συνθηκες, πραγματικα ανθυγιεινες και... με τασεις αυτοκτονιας. Μηπως λοιπον υπερβαλλεις κι εσυ αφου εχεις τον καθαρο χωρο σου, τον αξιοπρεπη μισθο σου, την τιμια δουλεια σου και ειναι αμαρτια να το καταριεσαι?
Δε λεω ολοι περναμε τις φασεις μας στη δουλεια και βλαστημαμε, ομως η ουσια μετραει.
Ολες οι εργασιες εχουν υπερ και κατα. Ακομα κι αυτες στα λιμανια αμοιβονται καλυτερα απο εμας, ομως κατω απο τι συνθηκες? Τραγικες.
Παρολαυτα δε πρεπει να τα βαζουμε με την τυχη και το κρατος μονιμως. Η δουλεια ας γινεται χερι με χερι.
(ωχ καρατζαφερη μου θυμισε αυτο! γραψτε λαθος, ποδι με ποδι.)

Μηπως το προβλημα μας δεν ειναι λοιπον η επιλογη της δουλειας μας αλλα οι συνθηκες εργασιες στους χωρους, το περιβαλλον?

Δε νομιζω να διαφωνησαμε...

Εγω θα ηθελα πολυ ενας που θα μπαινει και θα γραφει να μας λεει και τι δουλεια κανει.
Στον πρωτο λιμενεργατη, θα πιασω κουβεντα. Εκει νομιζω θα καταλαβει κανεις τι θα πει ανοχη και καταντια εξαιτιας του κρατους, αυτου που ολοι εμεις εχουμε επιλεξει να χουμε.
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου. Σίγουρα έχει κι αυτό το επάγγελμα τις δυσκολίες του όπως όλα, το θέμα είναι ποια μειονεκτήματα είναι διατεθειμένος να δεχτεί ο καθένας μας. Και επίσης σίγουρα υπάρχουν δουλειές με πολύ χειρότερες συνθήκες αλλά δεν είναι αυτό το θέμα. Για μένα το θέμα είναι ακριβώς η λάθος επιλογή δουλειάς και πώς αυτό επηρεάζει την καθημερινότητα μου. Το να συγκριθώ με ένα λιμενεργάτη δεν θα με κάνει να νιώσω καλύτερα, όπως και το να συγκριθώ με ένα πανεπιστημιακό δεν θα με κάνει να νιώσω χειρότερα. (καλά, αυτό το τελευταίο μπορεί λίγο )Και ας σταματήσω εδώ γιατί είμαι εκτός θέματος και σε λίγο θα έρθει κανείς να με πει και κακομαθημένο που έχω δουλειά και παραπονιέμαι.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 23:31, 01-06-10:

Στον πρωτο λιμενεργατη

Δε νομίζω ο λιμενεργά να καθόταν στο νετ
τόσες ασκοπες ώρες
για να συζητήσει αυτο το σημαντικό θέμα
με τους αξιότιμους κκ συνομιλητές

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 23:35, 01-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
Δε νομίζω ο λιμενεργά να καθόταν στο νετ
τόσες ασκοπες ώρες
για να συζητήσει αυτο το σημαντικό θέμα
με τους αξιότιμους κκ συνομιλητές

Εγω ομως με αυτον θελω να μιλησω και να με σειρει μαζι του μια μερα στη δουλεια του.
Ξερεις κατι ρεμπ? Δεν μπορω τη μιζερια. Συγνωμη.

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 23:48, 01-06-10:

Εγω ομως με αυτον θελω να μιλησω και να με σειρει μαζι του μια μερα στη δουλεια του.
Ξερεις κατι ρεμπ? Δεν μπορω τη μιζερια. Συγνωμη.

Οκ, και εγω δεν μπορώ την ομελέττα φούρνου.

Δεν γίνεται να είμαστε όλοι υπάλληλοι του μπαμπά μας.
Σίγουρα κάποιος θα πέσει και στον ...μπαμπούλα.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 23:59, 01-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
Οκ, και εγω δεν μπορώ την ομελέττα φούρνου.

Δεν γίνεται να είμαστε όλοι υπάλληλοι του μπαμπά μας.
Σίγουρα κάποιος θα πέσει και στον ...μπαμπούλα.
Εισαι υπαλληλος του μπαμπα σου?
Κωλοφαρδε.
Και εις ανωτερα.
Η δεν εχει πιο πανω?

αρα δεν εχεις αποψη απο μπαμπουλες. allez, τι θες? να ζηλεψουν οι αλλοι?

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε στις 00:09, 02-06-10:

Και εις ανωτερα.
Η δεν εχει πιο πανω?

Εμμμ... Πωσδενεχει. Από το να ψήνω καφέ, μπορεί να προαχθώ στην αγορά τσιγάρων

allez, τι θες? να ζηλεψουν οι αλλοι?
ε ναι, αυτό ήθελα
προφανως-
...με ξεσκέπασες
Ειδες; να επαγγελμα προσοδοφόρο. "ανακριτής"

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 00:59, 02-06-10:

Μόλις έβλεπα το Capitalism του Michael Moore και μπαίνω εδώ και βλέπω αυτό το θέμα. Δεν ξέρω τι θα μπορούσε να γίνει, ειλικρινά. Είναι τόσο τέλεια δομημένο το σύστημα, που όλα φαντάζουν αδύνατα. Η μόνη δύναμη που μας έχει απομείνει είναι στην ψήφο μας κι αυτή συνήθως δεν την χρησιμοποιούμε σωστά. Και δεν ξέρω τι άλλο θα μπορούσα να κάνω, εκτός από εκείνη την ιδέα που είχε μια φίλη μου να οργανώνουμε σεμινάρια σε σχολεία και πολιτιστικά κέντρα και να ενημερώνουμε τον κόσμο για τα δικαιώματά του - αλλά και πάλι δεν νομίζω πως μπορεί έτσι να γίνει κάτι ιδιαίτερο δυστυχώς

ΥΓ: Μάριλυ μη τα παρατάς. Όσο δεν έχεις οικογένεια και παιδιά (που μπορεί να πληρώσουν πολύ ακριβά μια επιλογή σου) ψάξτο μήπως βρεις άλλη άκρη. Μάθε μια ξένη γλώσσα και ψάξε να βρεις το πρώτο σου ιδιαίτερο..

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μάριλυ

Δραστήριο Μέλος

H Μάριλυ έγραψε στις 01:43, 02-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Μόλις έβλεπα το Capitalism του Michael Moore και μπαίνω εδώ και βλέπω αυτό το θέμα. Δεν ξέρω τι θα μπορούσε να γίνει, ειλικρινά. Είναι τόσο τέλεια δομημένο το σύστημα, που όλα φαντάζουν αδύνατα. Η μόνη δύναμη που μας έχει απομείνει είναι στην ψήφο μας κι αυτή συνήθως δεν την χρησιμοποιούμε σωστά. Και δεν ξέρω τι άλλο θα μπορούσα να κάνω, εκτός από εκείνη την ιδέα που είχε μια φίλη μου να οργανώνουμε σεμινάρια σε σχολεία και πολιτιστικά κέντρα και να ενημερώνουμε τον κόσμο για τα δικαιώματά του - αλλά και πάλι δεν νομίζω πως μπορεί έτσι να γίνει κάτι ιδιαίτερο δυστυχώς

ΥΓ: Μάριλυ μη τα παρατάς. Όσο δεν έχεις οικογένεια και παιδιά (που μπορεί να πληρώσουν πολύ ακριβά μια επιλογή σου) ψάξτο μήπως βρεις άλλη άκρη. Μάθε μια ξένη γλώσσα και ψάξε να βρεις το πρώτο σου ιδιαίτερο..

Ξέρω αγγλικά (proficiency) και δουλέυω τα ισπανικά μου. Το σκέφτομαι σοβαρά πλέον αυτό που λες. Να το κάνω σε συνδυασμό με τη δουλειά μου και βλέπω.

Εγώ έχω φτάσει να σκέφτομαι πως μια λύση θα ήταν να επιστρέψουμε όσοι το επιθυμούμε σε χωριά. Να μειώσουμε το κόστος ζωής και να δημιουργήσουμε κοινότητες αυτάρκεις για να χρειαζόμαστε όλο και λιγότερο τις πολυεθνικές και τα δάνεια των τραπεζών. Πολύ ουτοπικό το ξέρω αλλά χαμογελάω και μόνο στην πιθανότητα να αλλάξει η κοινωνία όπως είναι σήμερα και ο τρόπος ζωής.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 02:10, 02-06-10:

Ξέρω αγγλικά (proficiency)
Το συστημα αλλαζει και συντομα θα χρειαζεσαι πτυχιο Αγγλικης Φιλολογιας για να διδαξεις (Καιρος ηταν γιατι ο καθενας οποτε δεν ειχε τι να κανει, το ριχνε στα μαθηματα). Τρεχα να προλαβεις να βγαλεις αδεια.
Οσο για το χωριο, αν ειναι να φυγουν ολοι και να ερημωσει η Αθηνα, λεω να μεινω εδω.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 02-06-10 στις 02:21.
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 06:45, 02-06-10:

...

...
Συμπαραστάτης του κάθε λιμενεργάτη κι όχι μόνον...

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 13:31, 02-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
Συμπαραστάτης του κάθε λιμενεργάτη κι όχι μόνον...
Παντα

Παράθεση

Vagelis_K

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Vagelis_K
Ο Vagelis_K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 43 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 25 μηνύματα.

O Vagelis_K έγραψε στις 15:47, 02-06-10:

Μου είναι αδύνατο να δεχτώ, όσα εκατομμύρια άνθρωποι κι αν ζουν μ'αυτόν τον τρόπο, ότι είναι φυσιολογικό να δουλεύεις τουλάχιστον 9-10 ώρες τη μέρα με χρήματα που απλά σου επιτρέπουν να ζεις, να "υπακούς" σε ανώτερους, να περνάς τη μέρα σου σε μια καρέκλα μπροστά από μια οθόνη και να πνίγεσαι στη ρουτίνα. Με πιάνει κατάθλιψη στη σκέψη ότι θα περάσω τα επόμενα 37 χρόνια έτσι. Υπό αυτό το πρίσμα μπορώ να πω ότι τους καταλαβαίνω τους δύσμοιρους κινέζους.
Θα συμφωνήσω και θα προσθέσω και τις 1-2 ώρες ταξίδι την ημέρα (εξαρτάται πόσο τυχερός είσαι και αν μένεις κοντά στην δουλειά σου - για μένα είναι 2 ώρες) που μαζί με την προετοιμασία μπορεί να φτάσει τις 13 ώρες. Με 7 ώρες ύπνο σου μένουν 4 ώρες να φας και να αράξεις λίγο μέχρι να σε πάρει ο ύπνος και μετά πάλι τα ίδια. Άντε σε καλές μέρες να βγεις και για κανένα ποτάκι. Ακόμα δεν έχω παιδιά αλλά δεν μπορώ να φανταστώ πως θα είναι να περνάω τόσο λίγη ώρα μαζί τους. Στην προϋγούμενή μου δουλειά δούλευα 70 ώρες την εβδομάδα. Δεν είναι ζωή αυτή παιδιά. Πιστεύω ότι για να είναι ο κόσμος ευτυχισμένος πρέπει να δουλεύει 4-6 ώρες την ημέρα. Αυτά μόνο στην φρουτοπία όμως, οπότε τα κεφάλια μέσα

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 16:08, 02-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
... Και δεν ξέρω τι άλλο θα μπορούσα να κάνω, εκτός από εκείνη την ιδέα που είχε μια φίλη μου να οργανώνουμε σεμινάρια σε σχολεία και πολιτιστικά κέντρα και να ενημερώνουμε τον κόσμο για τα δικαιώματά του ...
....
Τι μου θύμησες, βρε Καγίρα, τι μου θύμησες! Την πολιτιστική επανάσταση στη Κίνα επί Μάο...Όμως, όπως βλέπουμε, μάλλον πίσω πήγε κι εκεί ο πολιτισμός- και μάλιστα, τι πολιτισμός! Αλλά παρά ταύτα, και εν ονόματι του "ονόματος" που μας έδωσε η ιστορία σαν κοινωνία, θαρρώ πως αν εδώ γινόταν μία τέτοια πολιτιστική αφύπνιση( πέστην "εξέγερση", αν θες!), ίσως να γινόταν κάτι πιο θετικό. Το χρωστάμε άλλωστε!

Παράθεση

Μάριλυ

Δραστήριο Μέλος

H Μάριλυ έγραψε στις 21:41, 02-06-10:

Το συστημα αλλαζει και συντομα θα χρειαζεσαι πτυχιο Αγγλικης Φιλολογιας για να διδαξεις (Καιρος ηταν γιατι ο καθενας οποτε δεν ειχε τι να κανει, το ριχνε στα μαθηματα). Τρεχα να προλαβεις να βγαλεις αδεια.
Οσο για το χωριο, αν ειναι να φυγουν ολοι και να ερημωσει η Αθηνα, λεω να μεινω εδω.
Εγώ πάντως δεν ανήκω στην κατηγορία που θα το ρίξω στα μαθήματα γιατί δεν έχω τι να κάνω. Έχω και τα δύο proficiency (michigan και cambridge), έχω ζήσει ένα χρόνο στο εξωτερικό, αγαπώ τις ξένες γλώσσες, νιώθω ότι έχω μια έφεση και μπορώ να με φανταστώ να κάνω αυτή τη δουλειά με επιτυχία. Θα ήθελα να τελειώσω την αγγλική φιλολογία αλλά με κατατακτήριες παίρνουν μόλις 2 άτομα τη χρονιά και σε περίπτωση επιτυχίας θα πρέπει να παραστώ σε τουλάχιστον 40 με 50 εξετάσεις μαθημάτων στα επόμενα 4 χρόνια, πράγμα που για έναν εργαζόμενο είναι τρομερά δύσκολο. Αν ξεκινήσω να ασχολούμαι επαγγελματικά με το αντικείμενο σκοπεύω να το κάνω μετά από μαθήματα διδασκαλίας της αγγλικής και με πολλή μελέτη και συνδυάζοντας την τράπεζα με απογευματινά μαθήματα αρχικά για να δω πως θα πάει.

Το γεγονός ότι έχω ήδη μεταπτυχιακό στον τομέα μου και μια σίγουρη δουλειά με "προοπτικές" (που όμως δεν με ενδιαφέρουν καθόλου) και είμαι διατεθειμένη να κάνω όλο αυτό για να κάνω στροφή στην καριέρα μου, και μάλιστα αβέβαιη, δείχνει πόσο πολύ ασφυκτυώ. Πολύ θα ήθελα να είχα τη δυνατότητα να βγάλω ακόμα μια σχολή αλλά ο καθένας πρέπει να παίξει με τα χαρτιά που κρατάει στα χέρια του. Το μόνο που μου φαίνεται εφικτό είναι να κάνω το πτυχίο "Ισπανική Γλώσσα και Πολιτισμός" του ΕΑΠ που είναι εξ αποστάσεως και το Δεκέμβρη θα δηλώσω με την ελπίδα να κληρωθώ. Εσύ δηλαδή αν δεν σου άρεσε η δουλειά σου θα έλεγες "εντάξει μωρέ, καλά είμαι, σκέψου τους καημένους τους λιμενεργάτες" και θα υπέφερες για 40 χρόνια? Για μένα αυτό ακριβώς είναι μιζέρια και όχι το να προσπαθείς να κάνεις τη ζωή σου καλύτερη. Και μια φιλική συμβουλή: όταν κάποιος εκφράζει την απελπισία του μη ρίχνεις αλάτι στην πλήγη λέγοντάς του ότι δεν έχει δικαίωμα να παραπονιέται και αποκαλώντας τον μίζερο (από στοιχειώδεις τρόπους ευγένιας ή ανθρωπιάς αν θέλεις)

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 22:02, 02-06-10:

Εγώ πάντως δεν ανήκω στην κατηγορία που θα το ρίξω στα μαθήματα γιατί δεν έχω τι να κάνω. Έχω και τα δύο proficiency (michigan και cambridge), έχω ζήσει ένα χρόνο στο εξωτερικό, αγαπώ τις ξένες γλώσσες, νιώθω ότι έχω μια έφεση και μπορώ να με φανταστώ να κάνω αυτή τη δουλειά με επιτυχία. Θα ήθελα να τελειώσω την αγγλική φιλολογία αλλά με κατατακτήριες παίρνουν μόλις 2 άτομα τη χρονιά και σε περίπτωση επιτυχίας θα πρέπει να παραστώ σε τουλάχιστον 40 με 50 εξετάσεις μαθημάτων στα επόμενα 4 χρόνια, πράγμα που για έναν εργαζόμενο είναι τρομερά δύσκολο. Αν ξεκινήσω να ασχολούμαι επαγγελματικά με το αντικείμενο σκοπεύω να το κάνω μετά από μαθήματα διδασκαλίας της αγγλικής και με πολλή μελέτη και συνδυάζοντας την τράπεζα με απογευματινά μαθήματα αρχικά για να δω πως θα πάει.

Το γεγονός ότι έχω ήδη μεταπτυχιακό στον τομέα μου και μια σίγουρη δουλειά με "προοπτικές" (που όμως δεν με ενδιαφέρουν καθόλου) και είμαι διατεθειμένη να κάνω όλο αυτό για να κάνω στροφή στην καριέρα μου, και μάλιστα αβέβαιη, δείχνει πόσο πολύ ασφυκτυώ. Πολύ θα ήθελα να είχα τη δυνατότητα να βγάλω ακόμα μια σχολή αλλά ο καθένας πρέπει να παίξει με τα χαρτιά που κρατάει στα χέρια του. Το μόνο που μου φαίνεται εφικτό είναι να κάνω το πτυχίο "Ισπανική Γλώσσα και Πολιτισμός" του ΕΑΠ που είναι εξ αποστάσεως και το Δεκέμβρη θα δηλώσω με την ελπίδα να κληρωθώ. Εσύ δηλαδή αν δεν σου άρεσε η δουλειά σου θα έλεγες "εντάξει μωρέ, καλά είμαι, σκέψου τους καημένους τους λιμενεργάτες" και θα υπέφερες για 40 χρόνια? Για μένα αυτό ακριβώς είναι μιζέρια και όχι το να προσπαθείς να κάνεις τη ζωή σου καλύτερη. Και μια φιλική συμβουλή: όταν κάποιος εκφράζει την απελπισία του μη ρίχνεις αλάτι στην πλήγη λέγοντάς του ότι δεν έχει δικαίωμα να παραπονιέται και αποκαλώντας τον μίζερο (από στοιχειώδεις τρόπους ευγένιας ή ανθρωπιάς αν θέλεις)
Συμφωνω σε οσα λες, ,μεχρι ενα σημειο.
Αλλα θα δικαιολογησω εξηγωντας σου την εξης μου σκεψη.
Περισσοτερο απαντουσα στο εν λογω θεμα παρα σε εσενα γιατι θεωρω πως το θεμα μιλα για κακουχιες μεσα στις δουλειες και κακες συνθηκες εργασιας. Ψυχολογικος εκβιασμος κοκ. Αυτοκτονιες.
Καθηγητρια ξενων γλωσσων ειμαι. Πραγματι υπαρχουν καθηγητες στο χωρο που δεν αγαπουν τα παιδια και κανουν αυτο το επαγγελμα για τους βολευει.
Εμεις που ειμαστε σε αλλο επιπεδο απο τα παραπανω (λιμενεργατες κλπ), δεν εχουμε μεγαλους λογους να παραπονιομαστε. Λογοι παραπονων? Ωραρια, συμβασεις, ημερομισθια.
Παντα κυνηγαω το καλυτερο και αποδειξη ειναι η ζωη μου. Εργαζομαι πανω στην επιλογη μου γιαυτο δεν εχω παραπονο.
Προσφατα επισκεφτηκα το λιμανι του Πειραια(κανω καποια ρεπορταζ οποτε μου δοθει η ευκαιρια) και ειδα τι θα πει ΚΑΚΕΣ συνθηκες εργασιας. Απο τις λιγες φορες που με επιασε τοση δυσφορια και δεν ηξερα αν πρεπει να χαρω για μενα η να λυπηθω εκεινους.
Οσο για μενα, θα εγραφα το ιδιο οπως κι εσυ, σε αλλο θεμα, πιο σχετικο.
Τα σχεδια σου καλα μου ακουγονται, αν θελησεις να με ρωτησεις κατι πανω στις σπουδες η στο χωρο αυτον, εδω ειμαι.
Εχω φιλες που παρατησαν δουλειες τραπεζης/δικηγορια για να ασχοληθουν με το ονειρο τους. Εκαναν καλα.
Περαν αυτου, το επαγγελμα του καθηγητη και του δασκαλου ειναι μερακι και σε κρατα ζωντανο συνεχεια.
Καλη τυχη σου ευχομαι.

Παράθεση

Μάριλυ

Δραστήριο Μέλος

H Μάριλυ έγραψε στις 22:16, 02-06-10:

Συμφωνω σε οσα λες, ,μεχρι ενα σημειο.
Αλλα θα δικαιολογησω εξηγωντας σου την εξης μου σκεψη.
Περισσοτερο απαντουσα στο εν λογω θεμα παρα σε εσενα γιατι θεωρω πως το θεμα μιλα για κακουχιες μεσα στις δουλειες και κακες συνθηκες εργασιας. Ψυχολογικος εκβιασμος κοκ. Αυτοκτονιες.
Καθηγητρια ξενων γλωσσων ειμαι. Πραγματι υπαρχουν καθηγητες στο χωρο που δεν αγαπουν τα παιδια και κανουν αυτο το επαγγελμα για τους βολευει.
Εμεις που ειμαστε σε αλλο επιπεδο απο τα παραπανω (λιμενεργατες κλπ), δεν εχουμε μεγαλους λογους να παραπονιομαστε. Λογοι παραπονων? Ωραρια, συμβασεις, ημερομισθια.
Παντα κυνηγαω το καλυτερο και αποδειξη ειναι η ζωη μου. Εργαζομαι πανω στην επιλογη μου γιαυτο δεν εχω παραπονο.
Προσφατα επισκεφτηκα το λιμανι του Πειραια(κανω καποια ρεπορταζ οποτε μου δοθει η ευκαιρια) και ειδα τι θα πει ΚΑΚΕΣ συνθηκες εργασιας. Απο τις λιγες φορες που με επιασε τοση δυσφορια και δεν ηξερα αν πρεπει να χαρω για μενα η να λυπηθω εκεινους.
Οσο για μενα, θα εγραφα το ιδιο οπως κι εσυ, σε αλλο θεμα, πιο σχετικο.
Τα σχεδια σου καλα μου ακουγονται, αν θελησεις να με ρωτησεις κατι πανω στις σπουδες η στο χωρο αυτον, εδω ειμαι.
Εχω φιλες που παρατησαν δουλειες τραπεζης/δικηγορια για να ασχοληθουν με το ονειρο τους. Εκαναν καλα.
Περαν αυτου, το επαγγελμα του καθηγητη και του δασκαλου ειναι μερακι και σε κρατα ζωντανο συνεχεια.
Καλη τυχη σου ευχομαι.
Όντως καταχράστηκα το χώρο αλλά μου φάνηκε κατάλληλο θέμα για να τα πω.
Με τι ασχολήθηκαν οι φίλες σου, αν επιτρέπεται, όταν παράτησαν τις δουλειές τους?
Το πόσο με χαροποιεί όταν ακούω για ανθρώπους που άφησαν δουλειές που μισούσαν δε λέγεται

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 22:32, 02-06-10:

Όντως καταχράστηκα το χώρο αλλά μου φάνηκε κατάλληλο θέμα για να τα πω.
Με τι ασχολήθηκαν οι φίλες σου, αν επιτρέπεται, όταν παράτησαν τις δουλειές τους?
Το πόσο με χαροποιεί όταν ακούω για ανθρώπους που άφησαν δουλειές που μισούσαν δε λέγεται
εχμ.. για την πρωτη σου ερωτηση, την απαντηση θα στη στειλω σε πμ γιατι ειναι πολυ προσωπικο και χαρακτηριστικο.
Μια ερωτηση εχω, γιατι οσοι δουλευετε σε τραπεζες τις μισειτε?? Εγω ποτε δε το καταλαβα.
Αν και να σου πω, ημουν 18 μολις τελειωσα σχολειο και περιμενα να βγουν αποτελεσματα, εκανα αιτηση σε Εθνικη και με πηραν αμεσως. Τις εξετασεις και συνεντευξη τα περασα κι ολα ειχαν παει καλα. Μεχρι που βγηκαν τα αποτελεσματα το καλοκαιρι και δεν ξαναπηγα απο κει. Αλλα δεν ειχα προλαβει να δω τι παιζει μεσα.

Παράθεση

Μάριλυ

Δραστήριο Μέλος

H Μάριλυ έγραψε στις 23:01, 02-06-10:

εχμ.. για την πρωτη σου ερωτηση, την απαντηση θα στη στειλω σε πμ γιατι ειναι πολυ προσωπικο και χαρακτηριστικο.
Μια ερωτηση εχω, γιατι οσοι δουλευετε σε τραπεζες τις μισειτε?? Εγω ποτε δε το καταλαβα.
Αν και να σου πω, ημουν 18 μολις τελειωσα σχολειο και περιμενα να βγουν αποτελεσματα, εκανα αιτηση σε Εθνικη και με πηραν αμεσως. Τις εξετασεις και συνεντευξη τα περασα κι ολα ειχαν παει καλα. Μεχρι που βγηκαν τα αποτελεσματα το καλοκαιρι και δεν ξαναπηγα απο κει. Αλλα δεν ειχα προλαβει να δω τι παιζει μεσα.
'Οντως είναι κοινό το φαινόμενο και θα σου πω μερικούς από τους λόγους. Πολύ μεγάλο άγχος όταν είσαι στο ταμείο να μην κάνεις λάθος με τα λεφτά αλλά και να είσαι γρήγορος, πελάτες που μπορεί να σε βρίζουν, να σε προσβάλλουν ή να σου λένε το μακρύ τους και το κοντό τους. Δηλαδή όλη μέρα και κάθε μέρα στην τσίτα με υψήλα επίπεδα άγχους. Αν δεν είσαι στο ταμείο έχεις άγχος να πιάσεις τους στόχους σου με υπόλοιπα δανείων, έσοδα κλπ. το οποίο μπορεί να σε κυνηγάει και την υπόλοιπη μέρα και το οποίο οι ανώτεροί σου φροντίζουν να τροφοδοτούν με κάθε τρόπο. Έχεις επίσης να μαλώνεις και με τους πελάτες αλλά και με τα αφεντικά σου. Για παράδειγμα, όταν πρέπει να ανεβάσεις το επιτόκιο στον δύσμοιρο πελάτη, θα τα ακούσεις από τον πελάτη αλλά και από τον διευθυντή σου που θεωρεί π.χ. ότι δεν το ανέβασες αρκετά. Οι ανώτεροί σου εν τω μεταξύ δεν διστάζουν να σε προσβάλλουν και να σου μιλήσουν όπως γουστάρουν ακόμα και αν είσαι 40 χρονών άνθρωπος. Έχω δει την προϊσταμένη μου με 15 χρόνια υπηρεσίας να κλαίει μετά από δημόσιο κατσάδιασμα από υποδιευθυντή. Αν είσαι δε και μικρός την έχεις βάψει. Είσαι το παιδί για όλες τις δουλειές, έχεις τα λιγότερα δικαιώματα και δεν σε παίρνει να γυρίσεις κουβέντα.
Το άλλο που μου τη δίνει είναι το κουτσομπολιό που υπάρχει και το θάψιμο αφού όλοι εκεί μέσα ψοφάν για ανέλιξη και δε διστάζουν να πατήσουν επί πτωμάτων. Για να μη μιλήσω για την ηλίθια ιεραρχία, "κύριε διευθυντά μου", κοστούμια και γραβάτες, φύκια και μεταξωτές κορδέλες. Όλα αυτά σε συνδυασμό ότι δεν μου αρέσει και το αντικείμενο συνθέτουν ένα περιβάλλον αφόρητο για μένα. Ελπίζω να σε κάλυψα

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 23:20, 02-06-10:

Oντως οι τραπεζικοι εχουν πολυ αγχος και αρκετη πιεση απ ολους και για ολα παραλληλα με οχι ιδιαιτερα καλες απολαβες...

Αλλα ειναι προκλητικο σημερα να διαβαζει κανεις ποσο δυσαρεστημενος ειναι που εργαζεται σε μια τραπεζα, οταν υπαρχουν νεα παιδια που θα παρακαλουσαν να βρισκονται σε αυτην τη θεση, απ το να εργαζονται (εαν εχουν καταφερει να βρουν κατι) με πολυ λιγοτερα χρηματα και κατω απο τις ιδιες συνθηκες, εαν οχι χειροτερες. Η πιεση, το αγχος, το κουτσομπολιο, οι τρικλοποδιες υπαρχουν παντου και ειναι ο κανονας.

Καλο ειναι να κυνηγαμε τα ονειρα μας, αρκει να μην ειμαστε αχαριστοι με ολα αυτα που εχουμε εως τωρα καταφερει που για πολλους αλλους ισως να παραμεινει απλα ενα ονειρο.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Neraida : 02-06-10 στις 23:31.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Acheron

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Acheron
Ο Acheron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 27 μηνύματα.

O Acheron Ενγλανδ βαβυ έγραψε στις 23:28, 02-06-10:

Άκουσα την είδηση αυτή στο ραδιόφωνο πρίν μερικές μέρες και φρίκαρα.
Είναι τραγικό και μας κάνει να φανταστούμε τις συνθήκες που επικρατούν σε άλλες χώρες που έχουν επωμισθεί την παραγωγή για να κάνουμε εμείς την κατανάλωση.
Για την κοπέλα με τις μεταφράσεις έχω να πώ να συνεχίσει και να το παλέψει αφού αυτό θέλει. Αλλά φοβάμαι ότι θα πρέπει να αφιερωθείς στις σπουδές για να το καταφέρεις...και ξέρω ότι αυτό είναι δύσκολο.

Για την γκρίνια σε δουλειές υποθετικά χαλαρές δεν ξέρω τι να πώ. Ο καθένας έχει βρεθεί να εύχεται να κάνει κα΄τι διαφορετικό αλλά πιστεύω ότι σε ένα βαθμό πρέπει να ρυθμίζουμε και τις απαιτήσεις μας ,να το βλέπουμε ευρύτερα το θέμα και να είμαστε ευγνώμονες.

Και στο λέω εγώ που κάθομαι 9ωρο και πάνω standard-και έχω κάτσει δεύτερο 8ωρο στην δουλειά για να βοηθήσω συνάδελφο που έφαγε πακέτο- και κάνω 1μιση ώρα να φτάσω στην δουλειά. Αλλά είναι σε γραφείο με κρουασανάκι για πρωινό και καλά άτομα γύρω μου. Ρουτίνα φουλ όμως...δεν ξέρω... Να κοιτάς μπροστά αλλά να εκτιμάς και αυτό που έχεις...
τι να πώ

Παράθεση

Μάριλυ

Δραστήριο Μέλος

H Μάριλυ έγραψε στις 23:45, 02-06-10:

Δίκιο έχεις, είμαι κατά κάποιο τρόπο αχάριστη. Κι εγώ αν ακούσω μια διορισμένη καθηγήτρια π.χ. να παραπονιέται θα μου ανέβει το αίμα στο κεφάλι και θα σκεφτώ ότι αν ήμουν στη θέση της θα ευχαριστούσα το θεό. Κάποιοι μπορεί να λένε τα ίδια και για μένα. Και εγώ εξάλλου πριν μπω στην τράπεζα έπαιρνα λεφτά που δεν μου φτάναν να βγάλω το μήνα. Είναι όμως τέτοια η ψυχολογική μου κατάσταση που δεν μπορώ να το σκεφτώ έτσι.

Ίσως είμαι πολύ ρομαντική και δεν μπορώ με τίποτα να δεχτώ ότι το κεφάλαιο υπερισχύει των ανθρώπων όπως ρωτάει το αρχικό ποστ. Δεν μπορώ να δεχτώ με τίποτα ότι τόσοι άνθρωποι υπομένουμε στωικά την καταπάτηση της ελευθερίας και της αξιοπρεπειάς μας με αντίτιμο τα χρήματα που θα μας προσφέρουν την επιβίωσή μας. Δηλαδή πρέπει να μας περάσουν μια σιδερένια μπάλα στο πόδι για να καταλάβουμε ότι είμαστε σκλάβοι? Εκτός αν μόνο εγώ πιέζομαι τόσο πολύ. Πάμε ρε παιδιά σε ένα χωριό να οργανωθούμε μόνοι μας, θα βοηθάει ο ένας τον άλλο και θα τα καταφέρουμε. Το σκέφτεστε να αρχίζαμε μαζικές μετακινήσεις και να οργανωνόμασταν ομάδες-ομάδες σε χωριά? Θα ασχολούμασταν κυρίως με γεωργία-κτηνοτροφία και θα χρησιμοποιούσαμε ανανεώσιμες πηγές ενέργειας (βλέπε Ανάβρα Μαγνησίας). Αυτό θα ήταν επανάσταση! Παραληρώ?
Εγώ πάντως το σκέφτομαι σοβαρά να πάω σε μικρότερη κοινότητα. Είμαι πολύ αφελής??

Παράθεση

Apro

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Apro
Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Tatoo artist . Έχει γράψει 812 μηνύματα.

O Apro έγραψε στις 00:06, 03-06-10:

η δουλειά σκοτώνει τον αφέντη....
και η ...αλακία τον τρώει....

Παράθεση

Δεσμώτης

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Δεσμώτης
Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 3,564 μηνύματα.

O Δεσμώτης έγραψε στις 07:01, 03-06-10:

Η ευφορία μιας δουλειάς είναι συνεκτίμηση παραγόντων όπως

πόσο σε ικανοποιεί, πόσο καλές είναι οι συνθήκες εργασίας,
με ποιους συνεργάζεσαι και πόσο κοντά είναι από το τσαρδί σου.

Και φυσικά η αμοιβή σε σχέση με το καταραμένο κλάσμα κόστος εργασίας/κόστος ζωής
που για να είναι καταχρηστικό πρέπει να μη ζεις εδώ, αλλά άλλο θέμα αυτό.

Η δουλειά γίνεται δουλεία όταν κάποιος παράγων δρα εις βάρος του άλλου.

Είναι tragic (όπως θα έλεγε κι ο μάνατζερ της τσούλιας αν ήταν αμερικανός)
να σκεφτόμαστε ότι αφού όλοι μπορούν να κάνουν συγκεκριμένες εργασίες,
ε τότε ας τις κάνουν (από πρόσκαιρη ανάγκη).

Είναι σα να ζητώ εξήγηση για το πώς ο Διονυσίου ολοζώντανος τραγούδησε το
"με σκότωσε γιατί την αγαπούσα;"...

Τι σόι λογική είναι αυτή, επειδή μπορώ, ας κάνω?
αν επειδή δε μπορώ = δε κάνω, δε θα πει πως μπορώ άρα κάνω.

Υπάρχει πάντα μέσα στη ροή του χρόνου μια κηλίδα που
αυξάνει το ανικανοποίητο μέσα μας γεωμετρικά
σε σχέση με το "δεν κάνω τίποτα".

Σίγουρα στη Ταϊβάν με τη συναρμολόγηση εξαρτημάτων apple
από ό,τι διάβασα σε συνθήκες παρατεταμένης ορθοστασίας, στρατιωτικών
διαλειμάτων και απάνθρωπων συνθηκών εργασίας σε ωράρια, αμοιβές κλπ.
το θέμα της εσωτερικής κηλίδας τείνει να είναι καθημερινή ανάπτυξη προχωρημένου
όγκου εκτός από τις όσες αυτοκτονίες...

(απόδειξη της κακοήθειας: τα υπερκαθυστερημένα μέτρα που πάρθηκαν
μετά τον ντόρο των μαζικών αυτοκτονιών)

Αν δεν σκοτώσεις μέσα σου το περίμενε από τους άλλους,
και δεν πάρεις πρωτοβουλία, είσαι τελειωμένος.

Γιατί πόσο να αντέχει κανείς να κηλιδώνεται...

( κι όταν δεν αντέχεις να προκαλείς το κακό στους άλλους,
το προκαλείς στον εαυτό σου, κατα τι πιο ηρωϊκό )

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 11:06, 03-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Oντως οι τραπεζικοι εχουν πολυ αγχος και αρκετη πιεση απ ολους και για ολα παραλληλα με οχι ιδιαιτερα καλες απολαβες...

Αλλα ειναι προκλητικο σημερα να διαβαζει κανεις ποσο δυσαρεστημενος ειναι που εργαζεται σε μια τραπεζα, οταν υπαρχουν νεα παιδια που θα παρακαλουσαν να βρισκονται σε αυτην τη θεση, απ το να εργαζονται (εαν εχουν καταφερει να βρουν κατι) με πολυ λιγοτερα χρηματα και κατω απο τις ιδιες συνθηκες, εαν οχι χειροτερες. Η πιεση, το αγχος, το κουτσομπολιο, οι τρικλοποδιες υπαρχουν παντου και ειναι ο κανονας.

Καλο ειναι να κυνηγαμε τα ονειρα μας, αρκει να μην ειμαστε αχαριστοι με ολα αυτα που εχουμε εως τωρα καταφερει που για πολλους αλλους ισως να παραμεινει απλα ενα ονειρο.
Δεν καταλαβαίνω πραγματικά για ποιό λόγο η άποψη που σχολιάζεις είναι προκλητική. Άλλωστε η Μάριλυ δεν απαξίωσε το γεγονός ότι η συγκεκριμένη δουλειά της προσφέρει αξιοπρεπή διαβίωση, αλλά "είπε τον πόνο της" για το ότι δεν την καλύπτει και την καταπιέζει σαν άνθρωπο. Δεν έκανε κάποια σπασμωδική κίνηση του στυλ να παραιτηθεί, ούτε τεμπέλιασε στηριζόμενη σε ξένες πλάτες για να κάνει το "κομμάτι" της, αλλά απλά ψάχνει τις εναλλακτικές της. Θα πρέπει κάποιος να αυτολογοκρίνεται για να μην θεωρηθεί προκλητικός ή μήπως να παραμείνει εσαεί σε κάποιο εργασιακό περιβάλλον που τον πνίγει για να μην θεωρηθεί αχάριστος και κακομαθημένος;

Το όνειρο κάποιου μπορεί να είναι τελείως διαφορετικό από εκείνο του δίπλα του. Κι όταν η ύπαρξη επαγγελματικού προσανατολισμού είναι άπιαστο όνειρο για τους περισσότερους εφήβους, δεν είναι παράλογο να φτάνουμε στα 25-30 μας φρικαρισμένοι με την επιλογή που κάναμε στα 18. Κι εγώ έχω ακούσει πολλούς να με "βρίζουν" για το γεγονός ότι δεν ακολούθησα τον "ασφαλή δρόμο" του 'α μου πτυχίου, όταν για πολλούς (ή μάλλον πολλές) είναι όνειρο ζωής. Τι να κάνω που το σιχαινόμουν;

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 12:55, 03-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Δεν καταλαβαίνω πραγματικά για ποιό λόγο η άποψη που σχολιάζεις είναι προκλητική. Άλλωστε η Μάριλυ δεν απαξίωσε το γεγονός ότι η συγκεκριμένη δουλειά της προσφέρει αξιοπρεπή διαβίωση, αλλά "είπε τον πόνο της" για το ότι δεν την καλύπτει και την καταπιέζει σαν άνθρωπο. Δεν έκανε κάποια σπασμωδική κίνηση του στυλ να παραιτηθεί, ούτε τεμπέλιασε στηριζόμενη σε ξένες πλάτες για να κάνει το "κομμάτι" της, αλλά απλά ψάχνει τις εναλλακτικές της. Θα πρέπει κάποιος να αυτολογοκρίνεται για να μην θεωρηθεί προκλητικός ή μήπως να παραμείνει εσαεί σε κάποιο εργασιακό περιβάλλον που τον πνίγει για να μην θεωρηθεί αχάριστος και κακομαθημένος;

Το όνειρο κάποιου μπορεί να είναι τελείως διαφορετικό από εκείνο του δίπλα του. Κι όταν η ύπαρξη επαγγελματικού προσανατολισμού είναι άπιαστο όνειρο για τους περισσότερους εφήβους, δεν είναι παράλογο να φτάνουμε στα 25-30 μας φρικαρισμένοι με την επιλογή που κάναμε στα 18. Κι εγώ έχω ακούσει πολλούς να με "βρίζουν" για το γεγονός ότι δεν ακολούθησα τον "ασφαλή δρόμο" του 'α μου πτυχίου, όταν για πολλούς (ή μάλλον πολλές) είναι όνειρο ζωής. Τι να κάνω που το σιχαινόμουν;
Το ειπε και η Νεραιδα πως εχουν πολυ αγχος και πιεση οι τραπεζικοι υπαλληλοι. Το χω καταλαβει κι εγω, εχω φιλες που οταν δουλευαν σε τραπεζα μιλουσαμε στο τηλεφωνο και παθαιναν υστερια.
Προκλητικο εννοει απο την αποψη οτι ενω υπαρχουν κακες συνθηκες εργασιας - κανονικα κακες με ολη τη σημασια της λεξης, βαναυσες και ανθυγιεινες (αν κι εγω το χω πει - με τα πιτσιρικια που χω ''μπλεξει''- με την καλη εννοια, θα πρεπε να μου κολλανε βαρεα κι ανθυγιεινα) δεν πρεπει να εχει παραπονο ενας τραπεζικος ή καποιος που εργαζεται σε καλες καθαρες συνθηκες, χωρις να επιβαρυνεται η υγεια του σωματικα, αν και καταλαβαινω πως η ψυχολογικη κατασταση ειναι επισης σοβαρο.
Απο αυτη την αποψη. Κατα τα αλλα, δεν το συζητω, δε μπα να χεις 250 πτυχια, αν δε σου αρεσει αυτο που κανεις, αλλαξε το.
Μονο ετσι θα το κανεις και καλα.

Παράθεση

Μάριλυ

Δραστήριο Μέλος

H Μάριλυ έγραψε στις 17:00, 03-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από Apro
η δουλειά σκοτώνει τον αφέντη....
και η ...αλακία τον τρώει....

Αγαπητέ Άπρο μπορεί να λέω μαλ*κίες αλλά τουλάχιστον προτείνω κάτι. Όλοι λέμε ότι έχουμε φτάσει στο απροχώρητο, ότι πρέπει να ξυπνήσουμε, να αντιδράσουμε αλλά κανείς ποτέ δεν λέει τι να κάνουμε. Μόνο για ειρηνικές διαμαρτυρίες ακούω και για σωστή χρήση της ψήφου μας, καμιά δραστική λύση επί της ουσίας όμως τίποτα. Το να απομακρυνθούμε από το σύστημα (στο βαθμό που μπορούμε) και να φτιάξουμε μικρά δικά μας είναι κάτι που θα οδηγήσει στην αποδυνάμωσή του. Σκέψου τι πλήγμα θα ήταν για το κεφάλαιο και την κυβέρνηση να βλέπανε ότι μπορούμε μια χαρά χωρίς τον υπερκαταναλωτισμό, ότι δεν χρειαζόμαστε όλα αυτά τα δάνεια και ότι δεν τους χρειαζόμαστε για αφεντικά μας για να επιβιώνουμε. Και πόσο διαφορετικούς ρυθμούς και πόσο πιο ανθρώπινες θα ήταν οι ζωές μας. Με αυτό τον τρόπο δεν θα έφταναν οι άνθρωποι να αντιμετωπίζονται σαν μηχανές και να αυτοκτονούν, και βεβαία δεν θα είχαμε αυτόν τον άκρατο καπιταλισμό. Αυτό που θέλω να πω είναι πως η ζωή στα μικρά μέρη ίσως να αποτελεί μια λύση στο "η δουλειά σκοτώνει, αντισταθείτε" σε αντίθεση με τις μεγάλες πόλεις που το σύστημα είναι το "χωνευτήρι" των μαζών. Εσύ τι έχεις να προτείνεις? (Και μην πεις να κόψω τα ληγμένα )

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μάριλυ : 03-06-10 στις 17:25.
Παράθεση

Μάριλυ

Δραστήριο Μέλος

H Μάριλυ έγραψε στις 17:22, 03-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από underwater

underwater, η πλειοψηφία έτσι με αντιμετωπίζει όταν το λέω. Πλέον πρέπει να αισθανόμαστε ευγνώμονες επειδή είμαστε σκλαβάκια που αμοιβόμαστε καλύτερα από άλλα σκλαβάκια ή που κατορθώσαμε να βρούμε αφέντες. Παρατήρησα ότι όσοι ασχολούνται με ψυχολογία με καταλαβαίνουν γιατί γνωρίζουν πόσο σημαντικές μπορεί να είναι οι επιπτώσεις της επαγγελματικής ζωής στην ψυχική υγεία. Οι περισσότεροι άνθρωποι όταν πιέζονται ακόμα και οι ίδιοι προσπαθούν να το ξεχάσουν, θα πουν "έτσι είναι η ζωή, δύσκολη", "αμαρτία είναι να παραπονιέμαι", "τι είμαι κανας τεμπέλης", "πρέπει να δώσω κι άλλο για να δουν τι καλός υπάλληλος είμαι" και έτσι δικαιολογούν και τα ψυχοσωμάτικα, τις ημικρανίες, το άγχος, τις μπάκες από την καθιστική ζωή, το χρόνο που δεν βλέπουν τα παιδιά τους. Γιατί δεν σκεφτόμαστε ποτέ πως η ζωή δεν χρειάζεται να είναι έτσι, πως δεν μπορεί να είναι αυτός ο μόνος τρόπος? Για να περάσουμε μετά στο επόμενο βήμα του τι μπορεί να γίνει.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 18:16, 03-06-10:

Θα τραβήξω το θέμα αρκετά αφού οι πρώτες σκέψεις έχουν ήδη διατυπωθεί. Ωστόσο ας δούμε το θέμα σε πιο βάθος.

Στην εταιρία αυτή εργάζονται το 2,5% πληθυσμού ένα αρκετά αντιπροσωπευτικό δείγμα του πληθυσμού. Ο "υψηλός" αριθμός αυτοκτονιών δεν είναι τόσο υψηλός, αφού είναι κάτω από το ΜΟ των αυτοκτονιών σε αυτή χώρα.

Πολλές μεγάλες εταιρίες του NASDAQ έχουν επιλέξει το συγκεκριμένο εργοστάσιο για δικιά τους παραγωγή, αυτό το γεγονός έχει χρησιμοποιηθεί από τα ΜΜΕ για την διεξαγωγή κάποιον συμπερασμάτων. Το εργοστάσιο, όπως και η Taiwan, έχει κάμποσους "μεγάλο καρχαρίες" που χρησιμοποιούν τους πόρους αυτούς για την παραγωγή ακριβών προϊόντων (iPad κτλ). Αν οι συνθήκες εργασίας ήταν καλύτερες, όπως προστάζει έννοια άνθρωπος και πολιτισμός, τότε και οι μισθοί θα ήταν πιο ανθρώπινοι, δηλαδή θα είχαμε αύξηση του κόστους των παραγωγικών συντελεστών. Η Apple, για παράδειγμα, είχε την δυνατότητα να παράγει τα προϊόντα της σε εργοστάσια της Αμερικής, της Αγγλίας, δεν το επέλεξε, προφανώς ο λόγος είναι το χαμηλό κόστος. Πολλοί πελάτες επέλεξαν το συγκεκριμένο εργοστάσιο, λόγο τιμής.

Αν αυξήσουμε τις συνθήκες ζωής στην χώρα αυτή και στην Foxconn ήμαστε σίγουροι ότι οι πελάτες θα παρέμειναν; Μήπως θα δημιουργούσαμε συνθήκες παρόμοιας της Ελλάδας, δηλαδή σχετικά καλοί μισθοί και περιβάλλον εργασίας αλλά συγχρόνως μηδέν παραγωγή/εξαγωγές; Δυστυχώς δεν έχουν όλες οι χώρες την κωλοφαρδία και τις πλάτες της Ελλάδας (Ιστορία, Ευρωπαϊκή ένωση, Δημοσιές σχέσεις κτλ), έτσι ώστε να ζουν με δανικά. Άρα η προσπάθεια για ουσιαστική αναβάθμιση, με τον προφανή τρόπο, της ποιότητας ζωής σε χώρες, όπως την Tawain, μακροπρόθεσμα θα οδηγήσει στην φτώχεια μια κατάσταση χειρότερη/παρόμοια με την σημερινή.

Και ιδού το ερώτημα: Ποία είναι η λύση στο παραπάνω πρόβλημα; Πως μπορούμε να διασφαλίσουμε μακροπρόθεσμα την ποιότητα ζωής σε αυτές τις περιοχές; Όποιος καταφέρει να λύσει αυτό το πρόβλημα, η Ελλάδα θα ξεπεράσει την κρίση, ο ίδιος θα γίνει ηγέτης του κόσμου και κάτοχος 2 βραβείων nobel (οικονομικών και ειρήνης). Πολύ καλά τα κίνητρα, αλλά δύσκολο πρόβλημα

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 18:50, 03-06-10:

underwater, η πλειοψηφία έτσι με αντιμετωπίζει όταν το λέω. Πλέον πρέπει να αισθανόμαστε ευγνώμονες επειδή είμαστε σκλαβάκια που αμοιβόμαστε καλύτερα από άλλα σκλαβάκια ή που κατορθώσαμε να βρούμε αφέντες. Παρατήρησα ότι όσοι ασχολούνται με ψυχολογία με καταλαβαίνουν γιατί γνωρίζουν πόσο σημαντικές μπορεί να είναι οι επιπτώσεις της επαγγελματικής ζωής στην ψυχική υγεία. Οι περισσότεροι άνθρωποι όταν πιέζονται ακόμα και οι ίδιοι προσπαθούν να το ξεχάσουν, θα πουν "έτσι είναι η ζωή, δύσκολη", "αμαρτία είναι να παραπονιέμαι", "τι είμαι κανας τεμπέλης", "πρέπει να δώσω κι άλλο για να δουν τι καλός υπάλληλος είμαι" και έτσι δικαιολογούν και τα ψυχοσωμάτικα, τις ημικρανίες, το άγχος, τις μπάκες από την καθιστική ζωή, το χρόνο που δεν βλέπουν τα παιδιά τους. Γιατί δεν σκεφτόμαστε ποτέ πως η ζωή δεν χρειάζεται να είναι έτσι, πως δεν μπορεί να είναι αυτός ο μόνος τρόπος? Για να περάσουμε μετά στο επόμενο βήμα του τι μπορεί να γίνει.
Δεν ειπα ποτε να μην εχουμε ονειρα και να μην προσπαθουμε να τα πραγματοποιησουμε σε οποια ηλικια κι εαν βρισκομαστε.

Προκλητικο ομως ειναι να μιζεριαζουμε, οταν εχουμε καταφερει να βρουμε μια ικανοποιητικη εργασια τη στιγμη εκεινη που υπαρχουν χιλιαδες ανθρωποι σε πολυ χειροτερη μοιρα εξισου με ονειρα και πτυχια.
Και γνωριζω πολυ καλα πως ειναι να δουλευεις σε μια τραπεζα, οταν οι μισοι και πανω φιλοι μου εργαζονται σε αρκετες απο αυτες που υπαρχουν, μεγαλυτερες και μικροτερες.

Εχεις την εντυπωση οτι σαν καθηγητρια μιας ξενης γλωσσας, δε θα εχεις αγχος? Δε θα υπαρχουν τριβες με συναδελφους? Δε θα εχεις αφεντικα με απαιτησεις πανω απο το κεφαλι σου, πιεζοντας σε για το καλυτερο δυνατον? Ή εχεις την εντυπωση πως εαν κανεις ιδιαιτερα και εισαι αφεντικο του εαυτου σου ειναι πολυ καλυτερα? Το αγχος του εαν και του χρονου θα εχεις αρκετα μαθηματα, ωστε να αισθανεσαι μια καποια σιγουρια, νομιζεις οτι ειναι λιγοτερο?
Δεν ειναι λιγοι οι συναδελφοι που γνωριζω οι οποιοι παραλληλα με τα μαθηματα κανουν και μια δευτερη δουλεια. Εχοντας βεβαια αυτη τη δευτερη δουλεια ως σταθερη, γι αυτο και το αναφερω.

Ενιγουεις...

Δεχομαι να θελεις να προσανατολιστεις επαγγελματικα προς καπου αλλου και να κανεις κατι που θεωρεις οτι σε γεμιζει περισσοτερο ακομα και με τις ιδιες δυσκολιες, αλλα δε συμφωνω με τη μιζερια.
Ας προχωραμε μπροστα βλεποντας το ποτηρι μισογεματο και οχι μισοαδειο.

Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 19:29, 03-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Αν αυξήσουμε τις συνθήκες ζωής στην χώρα αυτή και στην Foxconn ήμαστε σίγουροι ότι οι πελάτες θα παρέμειναν; Μήπως θα δημιουργούσαμε συνθήκες παρόμοιας της Ελλάδας, δηλαδή σχετικά καλοί μισθοί και περιβάλλον εργασίας αλλά συγχρόνως μηδέν παραγωγή/εξαγωγές; Δυστυχώς δεν έχουν όλες οι χώρες την κωλοφαρδία και τις πλάτες της Ελλάδας (Ιστορία, Ευρωπαϊκή ένωση, Δημοσιές σχέσεις κτλ), έτσι ώστε να ζουν με δανικά. Άρα η προσπάθεια για ουσιαστική αναβάθμιση, με τον προφανή τρόπο, της ποιότητας ζωής σε χώρες, όπως την Tawain, μακροπρόθεσμα θα οδηγήσει στην φτώχεια μια κατάσταση χειρότερη/παρόμοια με την σημερινή.

Αγαπητέ φίλε για να το παίξω και λίγο απολογητής του καπιταλιστ γουέι οφ λάιφ.

Καπιταλισμός δεν σημαίνει απάνθρωπες συνθήκες εργασίας για τη μεγιστοποίηση του κέρδους. Έτσι ξεκίνησε το πράγμα φάνηκε να αλλάζει με το γύρισμα του προ-προηγούμενου αιώνα και ξαφνικά (για διάφορους λόγους), τα τελευταία 30 χρόνια η συνταγή χάλασε και θεωρούμε ότι η μεγιστοποίηση του κέρδους είναι το σημαντικότερο απαλλαγμένο από άλλες αναγκαίες συνθήκες για την κοινωνική αναπαραγωγή.

Δηλαδή τι σημαίνει αυτό που γράφεις; Ότι πρέπει να είμαστε ανεκτικοί στις απάνθρωπες συνθήκες εργασίας επειδή η Apple θα φύγει από τη Ταϊβάν και θα πάει στη Μαλαισία με ακόμη φτηνότερο εργατικό δυναμικό; Αυτή η αντίληψη των ανθρώπων σαν αναλώσιμες μονάδες που είναι αναγκαίο να θυσιαστούν στο όνομα της προόδου δυστυχώς έχει το εξής πρόβλημα: δεν δίνει σημασία στον άνθρωπο, αλλά στη πρόοδο σαν μια αφηρημένη ιδέα.

Και ιδού το ερώτημα: Ποία είναι η λύση στο παραπάνω πρόβλημα; Πως μπορούμε να διασφαλίσουμε μακροπρόθεσμα την ποιότητα ζωής σε αυτές τις περιοχές; Όποιος καταφέρει να λύσει αυτό το πρόβλημα, η Ελλάδα θα ξεπεράσει την κρίση, ο ίδιος θα γίνει ηγέτης του κόσμου και κάτοχος 2 βραβείων nobel (οικονομικών και ειρήνης). Πολύ καλά τα κίνητρα, αλλά δύσκολο πρόβλημα
Πάντως όχι με τις ελεύθερες αγορές. Αυτό είναι σίγουρο. Είδαμε που οδήγησε η ελευθερία των αγορών και η ασυδοσία του χρηματοπιστωτικού κεφαλαίου. Το πρόβλημα είναι αγαπητέ ότι προσπαθούν να λυθούν νέα προβλήματα με παλιές πρακτικές.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νωεύς : 03-06-10 στις 20:46.
Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 20:01, 03-06-10:

Καπιταλισμός δεν σημαίνει απάνθρωπες συνθήκες εργασίας για τη μεγιστοποίηση του κέρδους. Έτσι ξεκίνησε το πράγμα φάνηκε να αλλάζει με το γύρισμα του προ-προηγούμενου αιώνα και ξαφνικά (για διάφορους λόγους), τα τελευταία 30 χρόνια η συνταγή χάλασε και θεωρούμε ότι η μεγιστοποίηση του κέρδους είναι το σημαντικότερο απαλλαγμένο από άλλες αναγκαίες συνθήκες για την κοινωνική αναπαραγωγή.

Δηλαδή τι σημαίνει αυτό που γράφεις; Ότι πρέπει να είμαστε ανεκτικοί στις απάνθρωπες συνθήκες εργασίας επειδή η Apple θα φύγει από τη Ταϊβάν και θα πάει στη Μαλαισία με ακόμη φτηνότερο εργατικό δυναμικό; Αυτή η αντίληψη των ανθρώπων σαν αναλώσιμες μονάδες που είναι αναγκαίο να θυσιαστούν στο όνομα της προόδου δυστυχώς έχει το εξής πρόβλημα: δεν δίνει σημασία στον άνθρωπο, αλλά στη πρόοδο σαν μια αφηρημένη ιδέα.
Αυτό που θέλω να πω είναι το εξής απλό, πως θα καταφέρουμε σε ένα γεωγραφικό διαμέρισμα να αυξήσουμε τους μισθούς, και ότι άλλο συνδέεται με τις ανθρώπινες συνθήκες, και συγχρόνως να διατηρήσουμε τις εξαγωγές. Προφανώς αναφέρομαι σε γεωγραφικό διαμέρισμα που (προσπαθεί να) είναι ηγέτης κόστους.

Μια πρόχειρη σκέψη είναι να συγχρονιστεί όλος ο πλανητής και να μπουν κάτω όρια στους μισθούς και άνω όρια στον πληθωρισμό. Όμως η θεωρία παιγνίων προστάζει ότι κάποια χώρα αργά ή γρήγορα θα αλλάξει κάποιο όριο. (Σκέψου το εξής, είμαστε οι μοναδικοί παραγωγοί ενός αδιαφοροποίητου προϊόντος με ελαστική ζήτηση . Και συμφωνούμε ότι θα πουλάμε στην Χ τιμή. Κατά πασά πιθανότητα, θα έχουμε το ίδιο όγκο πωλήσεων. Αν εγώ αποφασίσω να αυξήσω τις πωλήσεις μου, ο μοναδικός τρόπος είναι σπάσω το καρτέλ. Τουλάχιστον τώρα δεν μπορώ να σκεφτώ άλλη λύση, εσύ; )

Μια άλλη πρόχειρη λύση, είναι εφαρμοστεί το παραπάνω και ταυτόχρονα να υπάρχουν κυρώσεις σε όποιον αλλάξει τα όρια. Κάτι τέτοιο όμως στην ουσία είναι παγκοσμιοποίηση, κάτι που δεν επιθυμεί η αριστερά και ο σοσιαλισμός.

Πάντως όχι με τις ελεύθερες αγορές.
Ναι πράγματι, υπάρχουν πιθανότητες οι λύσεις να μην είναι οι ελεύθερες αγορές, τουλάχιστον με την μορφή που της γνωρίσαμε.

Το πρόβλημα είναι αγαπητέ ότι προσπαθούν να λυθούν νέα προβλήματα με παλιές πρακτικές.
Και εδώ θα συμφωνήσω μαζί σου, αλλά ιδού το πρόβλημα. Ποίος μπορεί να σκεφτεί νέες πρακτικές; Έχουμε ξεμείνει από ιδέες.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 20:23, 03-06-10:

Μια άλλη πρόχειρη λύση, είναι εφαρμοστεί το παραπάνω και ταυτόχρονα να υπάρχουν κυρώσεις σε όποιον αλλάξει τα όρια. Κάτι τέτοιο όμως στην ουσία είναι παγκοσμιοποίηση, κάτι που δεν επιθυμεί η αριστερά και ο σοσιαλισμός.
1) Από πότε η αριστερά και ο σοσιαλισμός μπορούν να επηρεάσουν τα πράγματα τόσο πολύ;
2) Η παγκοσμιοποίηση δεν είναι ένας κέρβερος κακό πράγμα για την αριστερά και ένα καλό πράγμα για τους νεοφιλελεύθερους. Δεν είναι ανάγκη να παίρνεις της μετρητοίς ότι ακούς δεξιά και αριστερά. Η παγκοσμιοποίηση μέσω των ανόητων αξιών του φιλευλευθερισμού ανάβει τα λαμπάκια στους περισσότερους και αυτό προσπαθεί να καταπολεμηθεί. Κανεις σοβαρός άνθρωπος που έχει διαβάσει έστω και λίγο δεν θα σου πει ότι η παγκοσμιοποίηση είναι ο σατανάς επί της γης. Τελικά μιλάς με αριστερούς που έχουν το μανιφέστο σαν βίβλο για αυτό τους έχεις άχτι

Οι κυρώσεις που υπήρχαν μέχρι τώρα ήταν ακριβώς το αντίθετο. Οι αγορές θα τα ρύθμιζαν όλα και κανείς δεν τολμούσε να αντισταθεί σε αυτό γιατί ήταν αντίθετες οι οικονομικές και πολιτικές ελίτ.

Και εδώ θα συμφωνήσω μαζί σου, αλλά ιδού το πρόβλημα. Ποίος μπορεί να σκεφτεί νέες πρακτικές; Έχουμε ξεμείνει από ιδέες.
Δεν έχουμε ξεμείνει από ιδέες απλώς το παλιό αρνείται να πεθάνει. Και με τη κρίση αυτή θα φανεί τελικά αν θα σκοτωθεί το τέρας του νεοφιλελευθερισμού ή τελικά θα επιβιώσει παραλλαγμένο. Πιστεύεις ότι το χρηματοπιστωτικό κεφάλαιο και η βιομηχανία θα καταθέσει τα όπλα τόσο εύκολα; Δυστυχώς όμως για αυτούς αυτό το μοντέλο όπως είναι δεν δουλεύει. Είναι το game των επόμενων δεκαετιών.

Παράθεση

Μάριλυ

Δραστήριο Μέλος

H Μάριλυ έγραψε στις 21:40, 03-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida

Δεν ειπα ποτε να μην εχουμε ονειρα και να μην προσπαθουμε να τα πραγματοποιησουμε σε οποια ηλικια κι εαν βρισκομαστε.

Προκλητικο ομως ειναι να μιζεριαζουμε, οταν εχουμε καταφερει να βρουμε μια ικανοποιητικη εργασια τη στιγμη εκεινη που υπαρχουν χιλιαδες ανθρωποι σε πολυ χειροτερη μοιρα εξισου με ονειρα και πτυχια.
Και γνωριζω πολυ καλα πως ειναι να δουλευεις σε μια τραπεζα, οταν οι μισοι και πανω φιλοι μου εργαζονται σε αρκετες απο αυτες που υπαρχουν, μεγαλυτερες και μικροτερες.

Εχεις την εντυπωση οτι σαν καθηγητρια μιας ξενης γλωσσας, δε θα εχεις αγχος? Δε θα υπαρχουν τριβες με συναδελφους? Δε θα εχεις αφεντικα με απαιτησεις πανω απο το κεφαλι σου, πιεζοντας σε για το καλυτερο δυνατον? Ή εχεις την εντυπωση πως εαν κανεις ιδιαιτερα και εισαι αφεντικο του εαυτου σου ειναι πολυ καλυτερα? Το αγχος του εαν και του χρονου θα εχεις αρκετα μαθηματα, ωστε να αισθανεσαι μια καποια σιγουρια, νομιζεις οτι ειναι λιγοτερο?
Δεν ειναι λιγοι οι συναδελφοι που γνωριζω οι οποιοι παραλληλα με τα μαθηματα κανουν και μια δευτερη δουλεια. Εχοντας βεβαια αυτη τη δευτερη δουλεια ως σταθερη, γι αυτο και το αναφερω.

Ενιγουεις...

Δεχομαι να θελεις να προσανατολιστεις επαγγελματικα προς καπου αλλου και να κανεις κατι που θεωρεις οτι σε γεμιζει περισσοτερο ακομα και με τις ιδιες δυσκολιες, αλλα δε συμφωνω με τη μιζερια.
Ας προχωραμε μπροστα βλεποντας το ποτηρι μισογεματο και οχι μισοαδειο.

Όπως είπα παραπάνω όλες οι δουλειές έχουν μειονεκτήματα και το θέμα είναι ποια μειονεκτήματα είναι διατεθειμένος να δεχτεί ο καθένας μας. Φυσικά και περιμένω ότι η δουλειά του εκπαιδευτικού δεν θα είναι ρόδινη αλλά στην προσωπική μου ζυγαριά τα μειονεκτήματα της δουλειάς του τραπεζικού ζυγίζουν πολύ περισσότερο από την ανασφάλεια για το αν θα έχω μαθήματα και τα λιγότερα ίσως χρήματα. Πραγματικά, δεν με πειράζει να μην έχει τόσο μεγάλη σιγουριά η δουλειά μου εφόσον ευχαριστιέμαι να την κάνω και δεν μου μαυρίζει την καθημερινότητα. Μπορώ να ζήσω και με πολύ λιγότερα. Όσο για τις σχέσεις μεταξύ συναδέλφων και την πίεση από αφεντικά έχω κι εγώ συναδέλφους εκπαιδευτικούς έχω κάνει τη σύγκριση και είμαστε μέρα με νύχτα.

Αναγνωρίζω ότι η δουλειά μου με συντηρεί παραπάνω από αξιοπρεπώς αλλά κατά τ'άλλα νιώθω σαν το λιοντάρι που το φυλάκισαν στο κλουβί και για μένα αυτή η "ικανοποιητική δουλειά" όπως την αποκαλείς είναι το κλουβί μου. Τέλος πάντων, ανέλυσα το πόσο μου τη δίνει η δομή του όλου συστήματος και απλώς το βλέπουμε διαφορετικά το θέμα. Δεν πειράζει καθόλου.

Παράθεση

Μάριλυ

Δραστήριο Μέλος

H Μάριλυ έγραψε στις 15:32, 05-06-10:

Μόλις ανακάλυψα ότι με δυο λόγια ό,τι θέλω να πω το είπε ο λατρεμένος Θανάσης Παπακωνσταντίνου στο Θέατρο Πέτρας 31.05.10:

"..Προτιμώ να είμαι ανασφαλής αλλά ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ , παρά ασφαλής και σκλαβωμένος.."

Παράθεση

pennalious

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη pennalious
Ο pennalious αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O pennalious έγραψε στις 22:37, 06-06-10:

Η δουλειά σκοτώνει!!

Ψέμμα?...

Τιμή και δόξα στους ηρωϊκά πεσόντες (ή απλά "πεσόντες") κατά την ώρα του καθήκοντος:

Γιάννη Βαρθολομαίο (διοικητής ΙΚΑ)

& Χρήστο Ζαχόπουλο (πρώην Γεν. Γραμματέας υπουργείου Πολιτισμού)

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 22:38, 22-02-12:

Βγήκαν νέα στοιχεία στην επιφάνεια

• απαιτούνται 141 βήματα για την παραγωγή μιας συσκευής iPhone, ενώ όλες είναι κατασκευασμένες στο χέρι
  • ο χρόνος για την παραγωγή μίας και μόνο συσκευής iPad είναι πέντε ημέρες και χρειάζονται 325 χέρια για αυτό
  • η Foxconn παράγει 300 χιλιάδες υποδοχές για τη φωτογραφική μηχανή του iPad σε μία μόνο ημέρα
  • ο εργάτες του εργοστασίου πληρώνουν το φαγητό τους έναντι $0.7 δολάριο το γεύμα ενώ δουλεύουν σε 12ωρες βάρδιες
  • οι εργάτες που επιλέγουν να κοιμηθούν στο εργοστάσιο έχουν ένα δωμάτιο “έξι επί οκτώ” και πληρώνουν ενοίκιο $17.5 δολάρια το μήνα.
  • οι απολαβές των εργατών της Foxconn ανέρχονται στο $1.78 δολάριο την ώρα.
  • οι νέο προσληφθέντες εργάτες περνάνε από εκπαίδευση τριών ημερών και από δοκιμασίες σχετικές με τη ανάπτυξη της ομαδικότητας
  • ο οργανισμός FLA (τον οποίο πλήρωσε η Apple για τον έλεγχο της Foxconn) ενδιαφέρεται για το κατά πόσο οι εργαζόμενοι στα εργοστάσια δέχονται ή όχι επισκέπτες. Η Apple πλήρωσε $250.000 δολάρια στον FLA και πληρώνει επίσης τον κάθε έλεγχο που πραγματοποιεί
  • όταν ο Louis Wo ρωτήθηκε την περίπτωση η Apple να ζητήσει το διπλασιασμό του μισθού των εργαζομένων ο ίδιος απάντησε “Γιατί όχι;”

Με απλά λόγια παίρνουν με το ζόρι 350€ αλλά από αυτά πρέπει να ξοδεύουν περίπου 30€ το μήνα σε φαγητό και ύπνο

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,717 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 23:50, 22-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από iJohnnyCash
Βγήκαν νέα στοιχεία στην επιφάνεια

• απαιτούνται 141 βήματα για την παραγωγή μιας συσκευής iPhone, ενώ όλες είναι κατασκευασμένες στο χέρι
  • ο χρόνος για την παραγωγή μίας και μόνο συσκευής iPad είναι πέντε ημέρες και χρειάζονται 325 χέρια για αυτό
  • η Foxconn παράγει 300 χιλιάδες υποδοχές για τη φωτογραφική μηχανή του iPad σε μία μόνο ημέρα
  • ο εργάτες του εργοστασίου πληρώνουν το φαγητό τους έναντι $0.7 δολάριο το γεύμα ενώ δουλεύουν σε 12ωρες βάρδιες
  • οι εργάτες που επιλέγουν να κοιμηθούν στο εργοστάσιο έχουν ένα δωμάτιο “έξι επί οκτώ” και πληρώνουν ενοίκιο $17.5 δολάρια το μήνα.
  • οι απολαβές των εργατών της Foxconn ανέρχονται στο $1.78 δολάριο την ώρα.
  • οι νέο προσληφθέντες εργάτες περνάνε από εκπαίδευση τριών ημερών και από δοκιμασίες σχετικές με τη ανάπτυξη της ομαδικότητας
  • ο οργανισμός FLA (τον οποίο πλήρωσε η Apple για τον έλεγχο της Foxconn) ενδιαφέρεται για το κατά πόσο οι εργαζόμενοι στα εργοστάσια δέχονται ή όχι επισκέπτες. Η Apple πλήρωσε $250.000 δολάρια στον FLA και πληρώνει επίσης τον κάθε έλεγχο που πραγματοποιεί
  • όταν ο Louis Wo ρωτήθηκε την περίπτωση η Apple να ζητήσει το διπλασιασμό του μισθού των εργαζομένων ο ίδιος απάντησε “Γιατί όχι;”

Με απλά λόγια παίρνουν με το ζόρι 350€ αλλά από αυτά πρέπει να ξοδεύουν περίπου 30€ το μήνα σε φαγητό και ύπνο
Έχουν προσθέσει επίσης δύχτια γύρω από το κτίριο για την αποτροπή αυτοκτονιών...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ψαραδέλλη
H Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,674 μηνύματα.

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 01:16, 23-02-12:

Η εταιρεία, στην προσπάθειά της να περιορίσει το κύμα αυτοκτονιών, το οποίο βλάπτει σοβαρά τη δημόσια εικόνα της (όχι επειδή λυπάται για τους νεκρούς), επέβαλε στους εργαζομένους να υπογράψουν δήλωση, δεσμευόμενοι πως δεν θ' αυτοκτονήσουν. Φαίνεται λοιπόν πως δεν θα δίσταζε να κυνηγήσει όσους καταπατήσουν τη συμφωνία, ακόμη και μετά τον τάφο τους, κάτι που εάν δεν ήταν τραγικό, θα μπορούσε κάλλιστα να είναι ξεκαρδιστικό, σαν σκηνή βγαλμένη από φουτουριστική ταινία. Επίσης, τοποθέτησε δίχτυα έξω από τα παράθυρα, για να μαζεύουν όσους εργαζομένους αποδειχτούν λάτρεις των extreme sports κι αποφασίσουν να ...πάρουν τον αέρα τους με πιο ανορθόδοξο του συνήθους τρόπο.
Δλδ αν καποιος τελικα καταφερνε να αυτοκτονησει κρατωντας την ανασα του, θα του κανανε μηνυση?

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 02:39, 23-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από thermopiles
Δλδ αν καποιος τελικα καταφερνε να αυτοκτονησει κρατωντας την ανασα του, θα του κανανε μηνυση?
Δεν μπορεις να αυτοκτονησεις με αυτον τον τροπο.Αποδειγμενο.
Κωμικοτραγικη η ολη φαση...Sue me in the afterlife.Καθως θα ειναι στις πυλες του παραδεισο...Ο φυλακας θα εχει και ενα εξωδικο στο χερι.(Μην ξεχνατε ο Jobs ειναι στον παραδεισο)

Πραγματικα αθλιες συνθηκες,και χρυσοπληρωνουμε και τα προιοντα της apple.Ντροπη τους.

Ωστοσο,δεν απεχει και πολυ απο την Ελληνικη πραγματικοτητα...Και εμεις σε λιγο ετσι οπως παμε..Υπο αυτες τις συνθηκες θα εργαζομαστε.

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 13:39, 23-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από iJohnnyCash

Σαν ξερα νουμερα μπορει τα 350 ευρο να μας φαινονται λιγα, σε συγκριση με τα δεδομενα τις Κινας ομως τι γινετε; Πιος ειναι ο βασικος μισθος, ποιες ειναι η τιμες διαφωρων πραγματων στην αγορα;...

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 19:10, 23-02-12:

Ωραία παρατηρήσεις. Πάντως σαν νούμερα τα πάει καλά μάλιστα έχει αρνητικό πληθωρισμό.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους