Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,096 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,090 μηνύματα σε 74,654 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Καριέρα vs μητρότητα

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 13:54, 26-01-09:

@pote ksana: nope! Δεκτό. Δεν επιβάλλω τπτ και σε κανέναν.

Απλώς όταν νιώθω ότι προσβάλλονται έτσι εύκολα αλλά και βάναυσα άνθρωποι που ξέρω (και πιθανότατα και πολλοί άλλοι που δεν ξέρω) δεν μπορώ έτσι "αβασάνιστα" να το αφήσω να πέσει κάτω.

@palladin: χωρίς να θέλω να μπω σε λεπτομέριες, ναι μπορούν και οι 2 και ναι ... το ξέρω . Είναι καθαρή επιλογή τους να μην κάνουν παιδιά.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη cibyllian
H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 1,123 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 14:06, 26-01-09:

Ρε παιδιά υπάρχει και κόσμος που μπορεί αλλά δεν θέλει να κάνει παιδιά .... Δεν σημαίνει ούτε ότι έχει πρόβλημα, ούτε ότι δεν είναι φυσιολογικός.
Γιατί δηλαδή όσοι κάνουν παιδιά είναι όλοι φυσιολογικοί;;;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 16:09, 04-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από DreamsRevenge
Μπορεί να σημαίνει επίσης να έχουμε μια εξωτερική βοήθεια στα τρεξίματα του παιδιού χωρίς όμως να χάνουμε την άμεση επαφή με ό,τι συμβαίνει στη ζωή του, να κάνουμε καριέρα, ή απλά να δουλεύουμε γιατί πρέπει και γιατί είναι καλό υποσυνείδητα για το παιδί να βλέπει ότι και η μητέρα έχει ζωή, δουλειά, υποχρεώσεις και (σε καλές περιπτώσεις) κάνει κάτι που της αρέσει και έρχεται στο σπίτι φέρνοντας νέες εμπειρίες αντί να αναλώνεται στο τρίπτυχο κουζίνα-σφουγγαρίστρα-πρωϊνάδικο.
και συ πιστευεις οτι μια γυναικα με 3 παιδια μπορει να δουλευει 8ωρα και 10ωρα και να λεει κιολας οτι μεγαλωσε το παιδι της? υποτιθεται οτι οταν αποφασισουμε να κανουμε οικογενεια προυποθετονται και οι υποχωρησεις και μαλιστα κανουμε και θυσιες για τα παιδια μας. και ναι πιστευω τι αλλιως μεγαλωνει ενα παιδι που μεγαλωνει με γονεις, με τη μαμα να το καθοδεηγει και αλλιως ενα αλλο που μεγαλωνει με γιαγια/παππου , νταντα κ.ο.κ. και το λεω εχοντας προσωπικη πειρα μιας και η μητερα μου και ο πατερας μου με μεγαλωσαν εξολοκληρου μονη τους.

Playstation του παίρνουμε μόνο όταν είναι αρκετά μεγάλο και μπορεί να ρυθμίσει το διάβασμα του και ναι μας τα κάνει τα νεύρα κανταΐφι, αλλά δεν του το παίρνουμε πριν το θεωρήσουμε σωστό.
δε χαλαει το παιδι το πλειστασιον ουτε γενικα τα ηλεκτρονικα... και βασικα νομιζω οτι ο σταυρος ηθελε να πει πως κανουμε τα παιδια με τετοια μεσα ,οπως ειναι το πλει, να ξεχνιουνται κ οτι εν ολιγις προσπαθουμε με αυτο τον τροπο να τα ανταμηψουμε που δε τους αφιρωνουμε οσο χρονο θα επρεπε μιας και ειμαστε απασχολημενοι με την καριερα μας.
Όσο για το φροντιστήριο, από κάποιο σημείο και μετά κανένας γονιός δε μπορεί να βοηθήσει το παιδί του σε όλα, και χτισμένος στο σπίτι να είναι.

Η πλουσιοπάροχη ζωή πάλι, είναι για όσους τα έχουν, οι άλλοι, μαθαίνουν να ισοοροπούν ανάμεσα σε ανάγκες-δυνατότητες-επιθυμίες.
Υπερπροστατευτικοί πάλι, είμαστε όλοι λίγο πολύ, πόσο μάλλον δε μαμάδες που έχω γνωρίσει που βρίσκονταν στο σπίτι, μεγάλωναν το παιδί τους και αγκιστρώνονταν σε αυτό μη έχοντας άλλη απασχόληση. Αυτό μας το διορθώνει η ζωή, από μόνοι μας ως γονείς... χλωμό.
Όσο για τα υπόλοιπα, κάτι ανάλογο φαντάζομαι...
θα συμφωνησω μαζι σου...

Σημείωση ΟΔ: Το μήνυμα αυτό προήλθε από το θέμα Ο ρόλος της γυναίκας στη σημερινή οικογένεια

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 05-05-09 στις 01:20. Αιτία: Σημείωση
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Obscura
H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 16:13, 04-05-09:

προσπαθουμε με αυτο τον τροπο να τα ανταμηψουμε που δε τους αφιρωνουμε οσο χρονο θα επρεπε μιας και ειμαστε απασχολημενοι με την καριερα μας.
Με την καριέρα ή τη συμβατική εργασία για επιβίωση;

Σημείωση ΟΔ: Το μήνυμα αυτό προήλθε από το θέμα Ο ρόλος της γυναίκας στη σημερινή οικογένεια

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 05-05-09 στις 01:21. Αιτία: Σημείωση
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 16:16, 04-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από Obscura
Με την καριέρα ή τη συμβατική εργασία για επιβίωση;

με οποιο απο τα δυο ταιριαζει σε καθε περιπτωση...
εχω δηλωσει αλλωστε πως οταν η γυναικα εργαζεται για λογους βιοπορισμου , εγω ειμαι μαζι της... και ειναι λογικοτατο να εργαζεται για να συνησφερει...
ωστοσο ανεξαρτητα το λογο παλι δεν εχουμε παιδια που οι γονεις τους προσπαθουν να τα κερδισουν ''εξαγοραζοντας'' τα με παιχνιδια και ολα τα σχετικα γιατι νιωθουν τυψεις?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 05-05-09 στις 01:21. Αιτία: Σημείωση
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 16:25, 04-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από love_angel
και συ πιστευεις οτι μια γυναικα με 3 παιδια μπορει να δουλευει 8ωρα και 10ωρα και να λεει κιολας οτι μεγαλωσε το παιδι της? υποτιθεται οτι οταν αποφασισουμε να κανουμε οικογενεια προυποθετονται και οι υποχωρησεις και μαλιστα κανουμε και θυσιες για τα παιδια μας. και ναι πιστευω τι αλλιως μεγαλωνει ενα παιδι που μεγαλωνει με γονεις, με τη μαμα να το καθοδεηγει και αλλιως ενα αλλο που μεγαλωνει με γιαγια/παππου , νταντα κ.ο.κ. και το λεω εχοντας προσωπικη πειρα μιας και η μητερα μου και ο πατερας μου με μεγαλωσαν εξολοκληρου μονη τους.
Θυσίες κάνουμε. Ο προσωπικός χρόνος, οι επιθυμίες, η ξεκούραση όλα αυτά θυσιάζονται εκ προοιμίου. Και εάν οι γονείς δεν θυσιάζουν εξίσου, τότε υπάρχει πρόβλημα.
Όσο για τις υποχωρήσεις, νομίζω ότι είναι ένα μεγάλο ζήτημα και διεσπαρμένο ήδη σε πολλά θέματα αυτού το forum το ποιός τις κάνει, και γιατί τις κάνει ...και με ποιές συνέπειες φυσικά.
Για τους παπούδες και τις γιαγιάδες πάλι, δε νομίζω ότι είναι κακό να συμμετέχουν στην ανατροφή του παιδιού καθώς αυτά που δίνουν είναι διαφορετικά από όσα προσφέρει η επαφή με τους γονείς. Μια ισορροπία με την απόλυτη εποπτεία της μητέρας νομίζω ότι μπορεί να φέρει καλά αποτελέσματα.

Τώρα για τα 10ωρα (τα 8ωρα είναι το νόμιμο έτσι?) και τα 12ωρα μη σου πω, ναι, ξέρω γυναίκες που το κάνουν, και έχουν παιδιά που μαθαίνουν να πατάνε στα πόδια τους, να είναι αυτόνομα, να περνάνε ποιοτικό χρόνο με τους γονείς τους και να βρίσκονται σε επαφή με πολλές πραγματικότητες πέρα από αυτή του σπιτιού τους.

τελικά σε πολύ μεγάλο βαθμό είναι όλα θέμα προσωπικών εμπειριών...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 05-05-09 στις 01:22. Αιτία: Σημείωση
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 16:32, 04-05-09:

οταν παρεις την αποφαση να δημιουργησεις οικογενεια κανεισ θυσιες, κανεις υποχωρησεις. ετσι το βλεπω εγω... και στο κατω κατω μπορεις να αφησεις για λιγα χρονια τη δουλεια σου και μολις το τεκνο σου φτασει σε μια ηλικια που δε σε χρειαζεται να επανελθεις στην αγορα εργασιας.

βασικα ποιος ο λογος να κανεις παιδι αν δυσκολευεσαι να το βαλεις πανω απο την καριερα σου?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 05-05-09 στις 01:22. Αιτία: Σημείωση
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,289 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 16:49, 04-05-09:

βασικα ποιος ο λογος να κανεις παιδι αν δυσκολευεσαι να το βαλεις πανω απο την καριερα σου?
Α γεια σου, αυτό λέω όλη τη μέρα.

Παντως δεν θυμαμαι να ειπε η Himela οτι συγκεκριμενα η αυτονομια καλλιεργειται με το να ειναι ο γονιος συνεχεια διπλα στο παιδι.
Έχουμε πιάσει τα δύο άκρα: είτε η μάνα θα είναι δίπλα στο παιδί 24 ώρες το 24ωρο, είτε δε θα το βλέπει καθόλου. Κανένα από αυτά δε γίνεται.

Τι σημαίνει "μεγαλώνω σωστά" ένα παιδί;
Ε αυτό είναι μεγάλο θέμα και δεν απαντάται με μια μόνο παράγραφο...

Θα έλεγα εν ολίγοις οτι καταρχήν πρέπει οι γονείς να επιλέξουν να το φέρουν στον κόσμο. Είναι η βάση. Από κει κι έπειτα αυτό συνεπάγεται οτι το θέτουν σαν προτεραιότητα στη ζωή τους, οπότε θυσιάζουν άλλα πράγματα, τη δουλειά, την καριέρα, την κοινωνική ζωή κλπ. Δεν τα εξαλείφουν! Αλλά τα βάζουν σε δεύτερη μοίρα ώσπου τουλάχιστον το παιδί να πάει σχολείο. Έχω ακούσει οτι τα παιδιά σχηματίζουν προσωπικότητα ως τα 6 τους χρόνια. Αυτό που πρέπει να κάνουν όταν λέω να περνούν χρόνο μαζί τους είναι να παίζουν, να απαντούν στις ερωτήσεις τους, να τα μαθαίνουν πράγματα, να οργανώνουν ομαδικές συναναστροφές με άλλα παιδιά, να τα ψυχαγωγούν συγχρόνως. Αυτό δε σημαίνει οτι θα είναι συνεχώς κοντά τους. Αλλά όχι να τα βλέπουν 2 ωρούλες το βράδυ και να χαμογελούν βεβιασμένα όταν τα παιδιά τούς λένε κάποιο αστείο...

Όσο για το αν πρέπει να αναζητούμε αιτίες ψυχολογικών προβλημάτων στα παιδικά χρόνια και στους γονείς, το θεωρώ αστείο. Νομίζω οτι η ψυχολογία τα θεωρεί άκρως σημαντικά και δεν καταλαβαίνω γιατί δεν το βλέπει κάποιος.

η αυτονομία καλλιεργείται με ματαιώσεις και χρόνο με τον εαυτό;
Το παιδί δεν είναι σκυλί να το αφήσεις μόνο του νηστικό για να το εκπαιδεύσεις (ω ναι, το έχω δει κι αυτό). Θεωρώ εγκληματικό από ένα γονιό να κάνει κάτι τέτοιο στο παιδί του...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 05-05-09 στις 01:23. Αιτία: Σημείωση
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Obscura
H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 17:37, 04-05-09:

Δεν τίθεται ακριβώς ζήτημα προτεραιότητας και μη φαντάζεσαι τον άνθρωπο που θέλει να κάνει καριέρα σαν ψυχρό εργασιομανή που δε θα είχε ενδοιασμούς να παρατήσει το παιδί του για την προσωπική του εξέλιξη. Όπως βεβαίως δεν ισχύει ότι όλοι εσείς που θα παρακάμπτατε την καριέρα είστε άνθρωποι δίχως άλλες πτυχές που από ανασφάλεια και εσωτερική ανάγκη επιλέγετε η ζωή σας να περιστρέφεται γύρω από το παιδί.

Απλώς για να επέλθει η πληρότητα, ορισμένοι πέρα από την εξέλιξη του είδους τους θεωρούν απολύτως απαραίτητο όρο και την επαγγελματική ή καλλιτεχνική (ή ότι άλλο θέλετε) επιτυχία. Έτσι, όλη τους ενέργεια την ενέργεια θα τη διαθέσουν στην εξισορρόπηση (και αυτό σίγουρα σημαίνει μικρές υποχωρήσεις στην καριέρα) και στην εύρεση της χρυσής τομής.

Προς τις γυναίκες που θεωρούν απολύτως απαραίτητη την παρουσία στο σπίτι: Θεωρείτε δεδομένο ότι η γυναίκα πρέπει να κάνει αυτή τη θυσία;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 05-05-09 στις 01:23. Αιτία: Σημείωση
Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 17:59, 04-05-09:

οταν παρεις την αποφαση να δημιουργησεις οικογενεια κανεισ θυσιες, κανεις υποχωρησεις. ετσι το βλεπω εγω... και στο κατω κατω μπορεις να αφησεις για λιγα χρονια τη δουλεια σου και μολις το τεκνο σου φτασει σε μια ηλικια που δε σε χρειαζεται να επανελθεις στην αγορα εργασιας.

...Ναι! και η αγορά εργασίας θα σου κάνει welcome party γιατί θα σε έχει επιθυμήσει τρελλά κι απίστευτα και θα σου κάνει δώρο τα ένσημα που θα έχεις χάσει σε κουτί με ρόζ κορδέλα!

Παραιτούμαι.

(Τίποτα δεν κάνεις για να το βάλεις πάνω από κάτι άλλο. Όλες οι επιλογές (υποτίθεται) συντελούν στην ισορροπημένη ανάπτυξη ενός ανθρώπου που όταν γεράσει θα μπορεί να χαμογελάει στον εαυτό του και στους γύρω του.
Και η δουλειά δε σημαίνει αυτομάτως καριέρα, σημαίνει και βιοπορισμό, επικοινωνία, δημιουργικότητα (στις καλές περιπτώσεις)
Και αυτό με τις υποχωρήσεις, επιμένω, θα πρέπει να αφορά και στους δύο γονείς, δεν κάνεις ένα παιδί για να πάρεις το παράσημο της μάνας-κουράγιο, κά-νε-τε ένα παιδί για να φτιάξετε έναν άνθρωπο και για να είναι στο τέλος όλοι κι εσείς και αυτό ευτυχισμένοι)

Sorry για την αρχή του μηνύματος, πραγματικά δεν ήθελα να σε ειρωνευτώ, αλλά με χωρίζουν κάποιες χιλιάδες ένσημα από το ρομαντισμό που αποπνέει η ανάρτηση σου...

12 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 18:08, 04-05-09:

...Ναι! και η αγορά εργασίας θα σου κάνει welcome party γιατί θα σε έχει επιθυμήσει τρελλά κι απίστευτα και θα σου κάνει δώρο τα ένσημα που θα έχεις χάσει σε κουτί με ρόζ κορδέλα!

(Τίποτα δεν κάνεις για να το βάλεις πάνω από κάτι άλλο. Όλες οι επιλογές (υποτίθεται) συντελούν στην ισορροπημένη ανάπτυξη ενός ανθρώπου που όταν γεράσει θα μπορεί να χαμογελάει στον εαυτό του και στους γύρω του.
Και η δουλειά δε σημαίνει αυτομάτως καριέρα, σημαίνει και βιοπορισμό, επικοινωνία, δημιουργικότητα (στις καλές περιπτώσεις)

μα ποτε κατεκρινα εγω γυναικες που εργαζονται για βιοποριστικους λογους?!
ουτε καν εκεινες που το κανουν για θεμα καριερας δεν εκρινα... απλα ειπα τι θεωρω εγω καλυτερο οταν δε τιθεται θεμα χρηματων.
Και αυτό με τις υποχωρήσεις, επιμένω, θα πρέπει να αφορά και στους δύο γονείς, δεν κάνεις ένα παιδί για να πάρεις το παράσημο της μάνας-κουράγιο, κά-νε-τε ένα παιδί για να φτιάξετε έναν άνθρωπο και για να είναι στο τέλος όλοι κι εσείς και αυτό ευτυχισμένοι)
πολυ σωστα δενε ιπα το αντιθετο... χρειαζονται και οι 2 γονεις για να μεγαλωσουν σωστα τα παιδια, αλλα συνηθως η γυναικα ειναια υτη που παιρνει το μεγαλυτερο ποσοστο ''ευθηνης''

Sorry για την αρχή του μηνύματος, πραγματικά δεν ήθελα να σε ειρωνευτώ, αλλά με χωρίζουν κάποιες χιλιάδες ένσημα από το ρομαντισμό που αποπνέει η ανάρτηση σου...

its ok
δε τιθεται ζητημα ειρωνιας... αυτο ειναι γλυκολογα σε σχεση με οτι εχω ακουσει

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 05-05-09 στις 01:24. Αιτία: Σημείωση
Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη WhiteDrum
H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,172 μηνύματα.

H WhiteDrum έγραψε στις 20:43, 04-05-09:

Σε προσωπικό επίπεδο τώρα, εσύ σκέφτεσαι καθόλου στο μέλλον πώς θα τα καταφέρνεις αν αναλαμβάνεις μόνη σου όλες τις δουλειές του σπιτιού και την φροντίδα των παιδιών ενώ όλη την υπόλοιπη μέρα έχεις κουραστεί απίστευτα, σε έχουν μαλλιοτραβήξει-πρήξει οι προϊστάμενοί σου, φοβάσαι μην απολυθείς, έχεις οικονομικές υποχρεώσεις κτλ , πώς θα τα κατάφερνες; Αν ο σύζυγός σου προσφερόταν να σε διευκολύνει θα του έλεγες "Μα σε παρακαλώ Τάκη*!Αυτά είναι γυνεκείες δουλειές! " ή "Όχι Μήτσο μου! Εγώ πρέπει να διαβάσω το παιδί!"

*τυχαία ονόματα

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 05-05-09 στις 01:30. Αιτία: split και σημείωση
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 20:58, 04-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από WhiteDrum
Σε προσωπικό επίπεδο τώρα, εσύ σκέφτεσαι καθόλου στο μέλλον πώς θα τα καταφέρνεις αν αναλαμβάνεις μόνη σου όλες τις δουλειές του σπιτιού και την φροντίδα των παιδιών ενώ όλη την υπόλοιπη μέρα έχεις κουραστεί απίστευτα, σε έχουν μαλλιοτραβήξει-πρήξει οι προϊστάμενοί σου, φοβάσαι μην απολυθείς, έχεις οικονομικές υποχρεώσεις κτλ , πώς θα τα κατάφερνες; Αν ο σύζυγός σου προσφερόταν να σε διευκολύνει θα του έλεγες "Μα σε παρακαλώ Τάκη*!Αυτά είναι γυνεκείες δουλειές! " ή "Όχι Μήτσο μου! Εγώ πρέπει να διαβάσω το παιδί!"

*τυχαία ονόματα
οχι δε θα αρνηθώ τη βοηθεια του...
αλλο το να κανει μικροδουλειες και αλλο το να το χουμε συστημα και να κανει εκεινος τις δουλειες σε καθημερινη βαση. επισης στη μορφωη του παιδιου ποτε ειπα εγω οτι ειναι αποκλειστικα ευθυνη της μητερας?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 05-05-09 στις 01:33. Αιτία: Σημείωση και split
-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 19:43, 06-05-09:

Η μητρότητα, ως καριέρα; Νομίζω πως ήδη ήρθε ο καιρός, μίας τέτοιας οπτικής του θέματος. Μία τέτοια οπτική, για μία όντως ουμανιστική πολιτική, θεωρώ ότι είναι πλέον καιρός να μπει ως βασική προγραμματική αρχή από ένα πραγματικά προοδευτικό κίνημα.

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 20:06, 06-05-09:

νωευς το ποστ σου μου θυμησε αποσπασμα απο πολιτικη συζητηση... δεν καταλαβα τιποτα

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 20:21, 06-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
Η μητρότητα, ως καριέρα; Νομίζω πως ήδη ήρθε ο καιρός, μίας τέτοιας οπτικής του θέματος.
Να πληρώνεται η γυναίκα κάθε φορά που θα κάνει παιδί και να παίρνει προαγωγή στο δεύτερο ; Τί είδους καριέρα μπορεί να γίνει με την μητρότητα ;

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 20:40, 06-05-09:

γιατι καλε υπογεννητικοτητα εχουμε

Παράθεση

backup

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη backup
H backup αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Οικονομολόγος . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H backup έγραψε στις 21:02, 06-05-09:

μήπως να το πιάσουμε από αλλού το θέμα?
Η καριέρα σταματάει όταν η γυναίκα παντρεύεται!!!!
Εφόσον εργάζεται, μετά τον γάμο το πιο πιθανό είναι να χάσει την θέση εργασίας της (αυτό μόνο στην Ελλάδα το συνάντησα!!!) και εφόσον χάσει την θέση εργασίας.....πιάνει πάτω! Κανένας εργοδότης -δυστυχώς- δεν επιθυμεί να προσλάβει μια φρεσκοπαντρεμένη, καθώς "φοβάται" τον ερχομό ενός παιδιού!!!
Οπότε λοιπόν, δεν παντρευόμαστε, δεν κάνουμε παιδιά!!! Απλά εργαζόμαστε, χτίζουμε την καριέρα μας και κάποια στιγμή πέρνουμε φόρα και πηδάμε από τον 5ο όροφο!!!

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 21:12, 06-05-09:

Μπορει να συνυπαρξει η λεγομενη καριερα αραγε με τη μητροτητα?

Καταρχας οταν λεμε καριερα τι ακριβως εννοουμε? Προτεραιοτητα μου ειναι η εργασια μου, ειμαι επιτυχημενος σε αυτο που κανω, εχω ξεχωρισει και τα οικονομικα οφελη ειναι περαν του ικανοποιητικου? Εγω καπως ετσι αντιλαμβανομαι ατον ορο αυτο...
Ειναι δυνατον καποιος να το πετυχει αυτο δουλευοντας το 8ωρο ημερισιως ή οχι?
Και εαν οχι, με το να λειπουν οι γονεις απο το σπιτι απο τις 9 το πρωι μεχρι τις 9 το βραδυ, οπως συνηθως κανουν εκεινοι που επιλεγουν να κανουν "καριερα", μπορει να θεωρηθει οτι ετσι μεγαλωνουν οι ιδιοι τα παιδια τους?

Χρειαζονται τα παιδια την παρουσια και τη φροντιδα των γονεων? Και ποσο? Το μονο σιγουρο ειναι οτι η μητερα που λειπει απο το σπιτι για το χρονικο διαστημα που προαναφερθηκε, θα βλεπει το παιδι της για καμμια ωρα πριν φυγει για δουλεια και για καμμια ωρα μετα. Αρκει?

Σημασια εχει τι ειδους μητερα θελουμε να ειμαστε...
Μπορουμε να ειμαστε η μητερα που εργαζεται γιατι νοιωθει την αναγκη να δημιουργησει, να ασχοληθει με αυτο που αγαπαει, να συνεισφερει στα εξοδα που εχει μια οικογενεια, αλλα και η μητερα που θα ακολουθησει ενα δυσκολο δρομο που λεγεται "καριερα" οπου θελοντας και μη αυτος ο δρομος να πρεπει να ειναι και η προτεραιοτητα της, εαν θελει να τον διαβει επιτυχως.

Προσωπικα, οταν και εαν αποφασισω να αποκτησω παιδια, θα προσπαθησω να υπαρχει μια ισορροπια. Αλλωστε δεν ειμαι υπερ των τρελλων ωραριων και δε βλεπω την εργασια ως καριερα. Θα προτιμησω να εργαζομαι παραλληλα, αλλα εαν χρειαστει κατα τα πρωτα χρονια της ζωης των να αφησω την εργασια μου, ειτε να μειωσω το ωραριο μου αισθητα, θα το κανω...

Παντως επειδη εχω δουλεψει με γυναικες καριερας, ειλικρινα...ουσιαστικος γονεας και καριερα δε συνδυαζονται, οσο και να το επιθυμουμε. Τουλαχιστον ετσι οπως εγω εννοω την καριερα.
Εαν παλι θεωρει καποιος οτι προτιμαει να του μεγαλωσουν τα παιδια καποιοι αλλοι, ειτε συγγενεις στην καλυτερη των περιπτωσεων ειτε επαγγελματιες, μεγεια του και χαρα του. Ειναι θεμα προσωπικων επιλογων και θεωριων.

Τώρα για τα 10ωρα (τα 8ωρα είναι το νόμιμο έτσι?) και τα 12ωρα μη σου πω, ναι, ξέρω γυναίκες που το κάνουν, και έχουν παιδιά που μαθαίνουν να πατάνε στα πόδια τους, να είναι αυτόνομα, να περνάνε ποιοτικό χρόνο με τους γονείς τους και να βρίσκονται σε επαφή με πολλές πραγματικότητες πέρα από αυτή του σπιτιού τους.

Συγγνωμη, αλλα ποιος ειναι ακριβως ο ποιοτικος χρονος, οταν μια γυναικα (αλλα και ενας πατερας - δεν ξεχωριζω κανεναν απο τους δυο σε αυτο το θεμα) φευγει στις 8:30 το πρωι (στην καλυτερη των περιπτωσεων) για να βρισκεται στην εργασια της στις 9 και σχολαει μετα απο 12 ωρες και βρισκεται παλι σπιτι της στις 9:30 το βραδυ? Πως ακριβως θα ασχοληθεις, εστω και ποιοτικα, για παραδειγμα με ενα διχρονο παιδι? Για να μην αναφερθω, ακομα και στον εφηβο...
Ρομαντικο Dreamsrevenge ειναι να πιστευει κανεις , οτι μπορει και ειναι ευκολο να συνδυασει με επιτυχια την "καριερα" και τη μητροτητα. Η απολυτη ισορροπια που πολυ θα θελαμε αναμεσα σε αυτα τα δυο που συζητουνται στο θεμα μας, δυστυχως, δε γινεται να υπαρξει. Καποιος ή κατι θα ερθει σε δευτερη μοιρα...Αυτος ειναι ρεαλισμος...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Neraida : 06-05-09 στις 21:19.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Μητρότητα σε νεαρή ηλικία - Από mov.poo
      Το θέμα έχει λάβει 25 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γονείς και η ανατροφή των παιδιών.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 18-01-17 στις 11:59.
    • Καριέρα ή οικογένεια; - Από Γιάννης
      Το θέμα έχει λάβει 50 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Κοινωνικές Σχέσεις και Οικογένεια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 26-05-12 στις 10:36.
    • Καριέρα στο Εξωτερικό: Ναι ή Όχι; - Από stevedionys
      Το θέμα έχει λάβει 26 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία 4ο Πεδίο.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 12-03-11 στις 16:03.
    • Παρένθετη μητρότητα: Μάνα είναι μόνο …; - Από DreamsRevenge
      Το θέμα έχει λάβει 40 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Κοινωνικές Σχέσεις και Οικογένεια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 03-12-09 στις 21:36.
    • Σχέση ή Καριέρα; - Από Speedy
      Το θέμα έχει λάβει 19 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Μπερδέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 11-09-09 στις 21:38.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους