Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,770 μηνύματα σε 74,631 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Προγαμιαίο συμφωνητικό

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 12:08, 19-03-07:

Κάπου υπάρχει αυτό, αλλά δεν το βρίσκω
Τι γνώμη έχετε; Θα ζητούσατε ποτέ από τον σύντροφό σας να υπογράψει ότι σε περίπτωση διαζυγίου δεν έχει καμία οικονομική απαίτηση από εσάς; Παρόλο που ο νόμος ορίζει άλλο; Αν σας το ζητούσε ο σύντροφός σας πώς θα αντιδρούσατε? Η προσφορά της γυναίκας - μάνας στο σπίτι δεν "αξίζει" κάτι;
Η ερώτηση δυστυχώς δεν είναι υποθετική, γι'αυτό την έβαλα στο συγκεκριμένο subforum

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη prime
H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε στις 12:12, 19-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από Palladin
Η ερώτηση δυστυχώς δεν είναι υποθετική, γι'αυτό την έβαλα στο συγκεκριμένο subforum
Τι εννοείς δεν είναι υποθετική?

έχω λόγο που ρωτάω.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 12:22, 19-03-07:

εννοώ ότι ο σύντροφος μου θέλει πράγματι να υπογράψω
Δεν είναι δηλ. μια θεωρητική ερώτηση που μου ήρθε

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 12:26, 19-03-07:

Δύσκολα θα το δεχόμουν. Και θα θεωρούσα πως ο άλλος είναι αρνητικά προκατειλλημένος απέναντί μου, συνεπώς θα προβληματιζόμουν πάρα πολύ για το αν θέλω να παντρευτώ κάποιον που βασικά δεν με εμπιστεύεται..

Παράθεση

ALEX_

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη ALEX_
Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 626 μηνύματα.

O ALEX_ έγραψε στις 12:27, 19-03-07:

Αν μη τι άλλο δείχνει πιστεύω μια κάποια έλλειψη εμπιστοσύνης....

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 12:31, 19-03-07:

Θα τον έβρηζα και θα τον χώριζα χοντρό άλλα αυτό θα έκανα, δεν έχει κανένα δικαίωμα να προσβάλει τον χαρακτήρα σου, την νοημοσίνη σου με ποιο δικαίωμα σε προσβάλει έτσι; πόσο καιρό εισαστε μαζί για να σου πεί κάτι τόσο ταπινοτικό;

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 12:32, 19-03-07:

Δεν ξέρω. Έχω στο μυαλό μου πως όταν κάνουμε οικογένεια και φτιάχνουμε πράγματα μαζί, αυτά πρέπει να είναι κοινά.
Από την άλλη δεν θα ήθελα ούτε έχω σκοπό να έχει ο μέλλων σύζυγός μου οποιαδήποτε απαίτηση από αυτά που έφτιαξα πριν από αυτόν και κυρίως από ότι μου έδωσαν οι γονείς μου. Φυσικά ούτε εγώ θα απαιτήσω τίποτα από αυτά. Αλλά δε νομίζω ότι χρειάζεται προγαμιαίο συμβόλαιο γι'αυτό.

Κι επειδή μάλλον δεν απάντησα πλήρως: αν μου ζήταγε προγαμιαίο συμβόλαιο θα απογοητευόμουν. Αν και τόσα ακούς που δεν μπορώ να αδικήσω πλήρως έναν άνθρωπο. Θα συζητούσα και θα έβλεπα πώς ακριβώς θέλει την κατάσταση. Κι αν αυτά που μου έλεγε μου φαίνονταν παράλογα θα έκανα πίσω. Αλλά όπως είπα και πιο πάνω θεωρώ πώς αυτά που ο καθένας έκανε προ γάμου είναι δικά του και μόνο.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη underwater : 19-03-07 στις 12:42.
Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 12:36, 19-03-07:

4 χρόνια είμαστε μαζί. Η αλήθεια είναι ότι δεν το είπε ΤΟΣΟ άκομψα αλλά το είπε. Δηλ. το γενικό νόημα είναι αυτό. Ουφ, δεν ξέρω θα το ξανασυζητήσουμε αυτές τις μέρες και θα σας πω τα αποτελέσματα γιατί έχω μπερδευτεί. Το είπα και στους γονείς μου και φρίξανε ελαφρώς.

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 12:40, 19-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Από την άλλη δεν θα ήθελα ούτε έχω σκοπό να έχει ο μέλλων σύζυγός μου οποιαδήποτε απαίτηση από αυτά που έφτιαξα πριν από αυτόν και κυρίως από ότι μου έδωσαν οι γονείς μου. Φυσικά ούτε εγώ θα απαιτήσω τίποτα από αυτά. Αλλά δε νομίζω ότι χρειάζεται προγαμιαίο συμβόλαιο γι'αυτό.
Εννοείται, ο νόμος ορίζει ότι όσα έχουν αποκτηθεί μετά το γάμο διαιρούνται διά του δύο. Επίσης με προβληματίζει το ότι αυτό δείχνει ότι το θεωρεί πολύ πιθανόν να χωρίσουμε

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 12:43, 19-03-07:

4 χρόνια είμαστε μαζί. Η αλήθεια είναι ότι δεν το είπε ΤΟΣΟ άκομψα αλλά το είπε. Δηλ. το γενικό νόημα είναι αυτό. Ουφ, δεν ξέρω θα το ξανασυζητήσουμε αυτές τις μέρες και θα σας πω τα αποτελέσματα γιατί έχω μπερδευτεί. Το είπα και στους γονείς μου και φρίξανε ελαφρώς.
Μα σε αυτό το θέμα δεν υπάρχει τρόποςς να το πείς όπως και να ειναι προσβολή ειναι, άς σου το φέρει με ένα ταξίδι στις μπαχάμες πάλι άκομψο ειναι, παντρεβόμαστε με σκοπό να ειμαστε μαζί για πάντα όχι για να χωρίζουμε τα τσανάκια μας για μετά

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 12:48, 19-03-07:

Εννοείται, ο νόμος ορίζει ότι όσα έχουν αποκτηθεί μετά το γάμο διαιρούνται διά του δύο. Επίσης με προβληματίζει το ότι αυτό δείχνει ότι το θεωρεί πολύ πιθανόν να χωρίσουμε
Τώρα μπερδεύτηκα. Ας πούμε εννοεί πως αν χτίσετε σπίτι και χωρίσετε αυτό θα πάει σε αυτόν; Αυτό μου φαίνεται λίγο τρελό. Θα έλεγα να του πεις για τα συναισθήματά σου και να τον βάλεις να σου πει αναλυτικά για ποιό λόγο έχει αυτές τις σκέψεις και πώς βλέπει την σχέση σας.

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη crazyhelen
H crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,257 μηνύματα.

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 12:51, 19-03-07:

Υποθέτω Παλλαντινάκι, ότι ο φίλος σου έχει πολλά χρήματα και επίσης έχεις τις προδιαγραφές να αποκτήσει πολλά περισσότερα. Ίσως να είναι επηρρεασμένος από τους γονείς του, ίσως από όλα αυτά που ακούμε να συμβαίνουν σε τέτοιες περιπτώσεις. Και ξέρεις και κάτι άλλο? Δεν νομίζω πως προσπαθεί να προφυλαχτεί από την Palladin που γνωρίζει ΣΗΜΕΡΑ, αλλά από την (υποθετικά πάντα) πληγωμένη, στεναχωρημένη και ίσως με τάσεις εκδίκησης Palladin του μέλλοντος. Πάντως, είναι ένα γεγονός που νομίζω ότι θα πλήγωνε οποιαδήποτε γυναίκα (ή και άντρα, γιατί όχι) αλλλά σκέψου ότι ίσως και εκείνος πληγώθηκε πολύ περισσότερο για να στο πει. Ίσως να είμαι πολύ καλοπροέραιτη και ρομαντική, αλλά τέτοια θέματα δεν κολλάνε με τον έρωτα και την αγάπη, αλλά τι να γίνει που κάποιες φορές είναι υποχρεωτικά να γίνουν?

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 12:54, 19-03-07:

Τώρα μπερδεύτηκα. Ας πούμε εννοεί πως αν χτίσετε σπίτι και χωρίσετε αυτό θα πάει σε αυτόν; Αυτό μου φαίνεται λίγο τρελό. Θα έλεγα να του πεις για τα συναισθήματά σου και να τον βάλεις να σου πει αναλυτικά για ποιό λόγο έχει αυτές τις σκέψεις και πώς βλέπει την σχέση σας.
Ο,τι πάρουν όσο είναι παντρεμένοι, πάει διά δύο. Η περιουσία που είχε ο καθένας από πριν δεν θίγεται.

...ρε συ Palladin μου, τι νομίζει; Έχουν χρήματα ή έχει σκοπο να χτίσει κανα χωριό όσο είστε παντρεμένοι; (Αν τελικά το κάνεις, μιας και είναι τόσο τσιφούτης, φρόντισε να υπάρχει όρος πως θα πάρεις συγκεκριμένο ποσό για κάθε χρόνο που είστε παντρεμένοι.. να δω αν θα του αρέσει! )

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 12:54, 19-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen
Υποθέτω Παλλαντινάκι, ότι ο φίλος σου έχει πολλά χρήματα και επίσης έχεις τις προδιαγραφές να αποκτήσει πολλά περισσότερα. Ίσως να είναι επηρρεασμένος από τους γονείς του, ίσως από όλα αυτά που ακούμε να συμβαίνουν σε τέτοιες περιπτώσεις. Και ξέρεις και κάτι άλλο? Δεν νομίζω πως προσπαθεί να προφυλαχτεί από την Palladin που γνωρίζει ΣΗΜΕΡΑ, αλλά από την (υποθετικά πάντα) πληγωμένη, στεναχωρημένη και ίσως με τάσεις εκδίκησης Palladin του μέλλοντος. Πάντως, είναι ένα γεγονός που νομίζω ότι θα πλήγωνε οποιαδήποτε γυναίκα (ή και άντρα, γιατί όχι) αλλλά σκέψου ότι ίσως και εκείνος πληγώθηκε πολύ περισσότερο για να στο πει. Ίσως να είμαι πολύ καλοπροέραιτη και ρομαντική, αλλά τέτοια θέματα δεν κολλάνε με τον έρωτα και την αγάπη, αλλά τι να γίνει που κάποιες φορές είναι υποχρεωτικά να γίνουν?
Γιατί να γίνουν δεν καταλαβένω, στο κάτω κάτω ξέρει ότι παντρέβετε μια γυναίκα φτωχή ή πλούσια και την παντρέυετε απο αγάπη όχι γιατί συμφωνήσανε να μην του τα πάρει όλα, εξάλου άς την βάλει στην δουλειά του για να μην αγχώνετε να παλέψουν μαζί για να πλουτήσουν, την παντρέυετε για να μηραστούν λύπες και χαρές όχι πλούτη και λευτά

Παράθεση

soydelsur

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη soydelsur
H soydelsur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.

H soydelsur έγραψε στις 12:59, 19-03-07:

Απλά είναι πολύ ειλικρινής και λειτουργεί με αμερικάνικα πρότυπα.

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 12:59, 19-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από mania
Γιατί να γίνουν δεν καταλαβένω, στο κάτω κάτω ξέρει ότι παντρέβετε μια γυναίκα φτωχή ή πλούσια και την παντρέυετε απο αγάπη όχι γιατί συμφωνήσανε να μην του τα πάρει όλα, εξάλου άς την βάλει στην δουλειά του για να μην αγχώνετε να παλέψουν μαζί για να πλουτήσουν, την παντρέυετε για να μηραστούν λύπες και χαρές όχι πλούτη και λευτά
Μάνια μου, δεν διαφωνώ, αλλά μην ξεχνάς ότι το χρήμα έχει καταστρέψει πολλές οικογένειες, που στο κάτω κάτω κυλάει το ίδιο αίμα στις φλέβες τους. Πόσο λοιπόν περισσότερο ανάμεσα σε δύο "ξένους" που στα πρόθυρα του διαζυγίου ξεχνούν οτιδήποτε καλό και όμορφο τους είχε ενώσει κάποτε με τον σύντροφό τους.

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 13:02, 19-03-07:

Μάνια μου, δεν διαφωνώ, αλλά μην ξεχνάς ότι το χρήμα έχει καταστρέψει πολλές οικογένειες, που στο κάτω κάτω κυλάει το ίδιο αίμα στις φλέβες τους. Πόσο λοιπόν περισσότερο ανάμεσα σε δύο "ξένους" που στα πρόθυρα του διαζυγίου ξεχνούν οτιδήποτε καλό και όμορφο τους είχε ενώσει κάποτε με τον σύντροφό τους.
Τότε γιατί παντρέυοντε;

Δεν μπορώ να φανταστώ ο άνθρωπός μου που του έδωσα τα πάντα να με διαχωρίζει, εξάλου άν θέλει προγαμιέο ας κάνει απογραφή της τώρα περιουσίας αθόριβα και να κάνει ένα συμβόλαιο που θα λέει ότι μόνο εκείνα δεν αγκίζει άλλα και πάλι θα με πονούσε
Μα ειναι ο άνθρωπός μου!!! πώς μπορεί να μην μου έχει εμπιστωσίνη; πώς ξεκινάς ένα καλό γάμο άν ήδη τον καταδηκάζεις

Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε στις 13:02, 19-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Ο,τι πάρουν όσο είναι παντρεμένοι, πάει διά δύο. )

πάει δια δύο εφόσον έχουν 1/2 εξ αδιαιρέτου κυριότητα, νομή και κατοχή στον τίτλο κτήσεως.
αν κύριος είναι μόνο ο ένας τι γίνεται ο άλλος παίρνει το μισό?

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 13:06, 19-03-07:

Είσαι πολύ διορατική
Δεν κατάλαβα όμως τι προτείνεις; Ότι μάλλον είναι αναπόφευκτο να υπογράψω?

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 13:08, 19-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από prime
πάει δια δύο εφόσον έχουν 1/2 εξ αδιαιρέτου κυριότητα, νομή και κατοχή στον τίτλο κτήσεως.
αν κύριος είναι μόνο ο ένας τι γίνεται ο άλλος παίρνει το μισό?
Νομίζω πως πάει μισό σε όποιον κι αν ανήκει.. ας μιλήσει και κανείς που ξέρει καλύτερα, αλλά είμαι 99% σίγουρη πως αυτό ισχύει!

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 13:09, 19-03-07:

μισό μισό μισό (σύνολο ενάμισι)

το προγαμιαίο είναι για να μην έχεις απαιτήσεις σε ότι ήταν δικό του πριν το γάμο? ή και στη μελλοντική περιουσία?

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 13:09, 19-03-07:

Είσαι πολύ διορατική
Δεν κατάλαβα όμως τι προτείνεις; Ότι μάλλον είναι αναπόφευκτο να υπογράψω?
Περίμενε, πόσο καιρό σου δίνει; μπορείς να πάς σε δηκηγόρο και να δεις πώς μπορείς αν τελικά υπογράψεις, να βάλεις και εσύ κάποιους όρους που μπορεί να σε βολέβουν,
Στο κάτω κάτω του φροντήζεις παιδιά γίνεσε δουλάρα του να το πώ χοντρικά παλέυεις για το σπίτι είσαι η γυναίκα στο κρεβάτι του, τον στηρίζεις όταν σε χριάζετε και σου λέει μην δουλέψεις και σε περίπτωση χωρισμού μένεις με παιδιά στο ένα χέρι και στο άλλο χωρίς δουλεια; πώς την είδε την δουλειά;

Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

H prime έγραψε στις 13:12, 19-03-07:

λοιπόν επειδή πρέπει να την κάνω, παραθέτω τον Νόμο.

άρθρο 1400 ΑΚ αξίωση συμμετοχής στα αποκτήματα.

αν ο γάμος λυθεί ή ακυρωθεί και η περιουσία του ενός συζύγου έχει, αφότου τελέστηκε ο γάμο, αυξηθεί, ο άλλος σύζυγος, εφόσον συνέβαλε με οποιονδήποτε τρόπο στην αύξηση αυτή, δικαιούται να απαιτήσει την απόδοση του μέρους της αύξησης το οποίο προέρχεται από τη δική του συμβολή.
Τεκμαίρεται ότι η συμβολή αυτή ανέρχεται στο 1/3 της αύξησης, εκτός αν αποδειχθεί μεγαλύτερη ή μικρότερη συμβολή.

Η προηγούμενη παράγραφος εφαρμόζεται αναλογικά και στην περίπτωση διάστασης των συζύγων που διάρκεσε περισσότερο από 3 χρόνια.

Στην αύξηση της περιουσίας των συζύγων δεν υπολογίζεται ό,τι αυτοί απέκτησαν από δωρεά, κληρονομία ή κληροδοσία ή με διάθεση των αποκτημάτων από αυτές τις αιτίες.

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 13:14, 19-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από mania
Τότε γιατί παντρέυοντε;

Δεν μπορώ να φανταστώ ο άνθρωπός μου που του έδωσα τα πάντα να με διαχωρίζει, εξάλου άν θέλει προγαμιέο ας κάνει απογραφή της τώρα περιουσίας αθόριβα και να κάνει ένα συμβόλαιο που θα λέει ότι μόνο εκείνα δεν αγκίζει άλλα και πάλι θα με πονούσε
Μα ειναι ο άνθρωπός μου!!! πώς μπορεί να μην μου έχει εμπιστωσίνη; πώς ξεκινάς ένα καλό γάμο άν ήδη τον καταδηκάζεις
Δεν διαφωνώ....Συμφωνώ ότι έτσι θα έπρεπε να σκέφτονται οι άνθρωποι που έχουν σκοπό να ένώσουν τις ζωές τους. Αλλά ας το πάρουμε αντίστροφα....

Είμαι εγώ μια πάμπλουτη κόρη ενός πάμπλουτου πατέρα, με πολλά πολλά λεφτά. Ερωτεύομαι και παντρεύομαι τον αγαπημένο μου, χωρίς προγαμιαία συμβόλαια κ.λ.π. Τον λατρεύω, με λατρεύει & έχουμε κοινούς στόχους και όνειρα.
Στα 10 χρόνια γάμου, η περιουσία μας έχει δεκαπλασιαστεί σε σχέση με την αρχή του γάμου μου. Ο αγαπημένος μου, μπαίνοντας στα 45 περνάει κρίση ηλικίας, γνωρίζει μια πιτσιρίκα και μ'εγκαταλείπει, ενώ ταυτόχρονα διεκδικεί και κερδίζει τη μισή "μας" περιουσία.
Αυτό είναι δίκαιο? Είδες που η ζωή είναι απρόβλεπτη και ποτέ δεν ξέρεις τι θα σου φέρει? Είδες που τελικά πρέπει να προφυλάσουμε τα νώτα μας? Ακόμα και οι άνθρωποι που ΣΗΜΕΡΑ πίνουν νερό στο όνομά μας, αύριο μπορεί να μην θέλουν ούτε να μας φτύσουν.

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 13:19, 19-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από dooo
το προγαμιαίο είναι για να μην έχεις απαιτήσεις σε ότι ήταν δικό του πριν το γάμο? ή και στη μελλοντική περιουσία?
και στην μελλοντική

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 13:20, 19-03-07:

παλλαντινάκι (παντρεύεσαι?), πάρε το συμβόλαιο και πήγαινε σε δικηγόρο δικό σου (και το πράιμάκι καλά τα λέει, πρέπει να του αναθέσετε τη νομική υποστήριξη εδώ).

Είμαι υπέρ του προγαμιαίου (ή τουλάχιστον, του συμβολαίου εκείνου που είναι δίκαιο και για τους δύο συμβαλλόμενους), ακόμα και αν το ζητήσει εκείνος.
Οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους.
Τώρα, αν δουλέψω στην επιχείρηση του άντρα μου, θεωρώ ότι θα έχει προβλέψει για μένα στο συμβόλαιο, εφόσον συμβάλλω στην αύξηση της περιουσίας μας. Αν όχι, δε θα υπέγραφα εξαρχής.

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 13:23, 19-03-07:

Θα συμφωνήσω με την Ντου. Δέξου να υπογράψεις οτιδήποτε εξασφαλίζει ΚΑΙ ΕΣΕΝΑ σε περίπτωση (χτύπα ξύλο) χωρισμου. Συμβουλεύσου τον δικηγόρο σου.

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 13:27, 19-03-07:

και στην μελλοντική

Τα έχω παίξει μηλάμε ε; θα μας τρελάνει; εσύ έχεις περιουσιάκά στοιχία;

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 13:28, 19-03-07:

Το θέμα των παιδιών πώς καθορίζεται;

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 13:31, 19-03-07:

σας ευχαριστώ πολύ όλες
Θα σας ενημερώσω για τυχόν εξελίξεις
(dooo είναι στα σχέδιά μας, αλλά όχι στα πολύ άμεσα)

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 13:32, 19-03-07:

Το θέμα των παιδιών πώς καθορίζεται;
έχει πει κάτι ότι σε περίπτωση που τον απατήσω θέλει την επιμέλεια

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 13:34, 19-03-07:

Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

H prime έγραψε στις 13:35, 19-03-07:

παραθέτω επίσης και κομμάτια από πμ προς Palladin για να μη γράφω εις διπλούν..

τα προγαμιαία ιδιωτικά συμφωνητικά δεν έχουν καμία ισχύ στο ελληνικό δίκαιο εφόσον πρόκειται για δύο Έλληνες υπηκόους που παντρεύονται στην Ελλάδα.

τι εννοώ..ακόμα και αν υπογράψετε ένα πριν ή κατά τη διάρκεια του γάμου, σε περίπτωση διαζυγίου αν προσκομιστεί στο δικαστήριο ένα τέτοιο συμφωνητικό θεωρείται άκυρο και δεν λαμβάνεται υπόψη.

Αυτό συμβαίνει επειδή τα περισσότερα θέματα του οικογενειακού δικαίου. όπως και οι σχέσεις των συζύγων μεταξύ τους -οι περουσιακές- ρυθμίζονται υποχρεωτικά από το νόμο (αναγκαστικού δικαίου κανόνες) - και μόνο και όχι από την ελεύθερη βούληση των μερών.

ένα παράδειγμα άσχετο με αυτό που λέμε αλλά θα σε βοηθήσει να καταλάβεις τι εννοώ..
πχ. νοικιάζω ένα σπίτι και στο ιδιωτικό συμφωνητικό μίσθωσης-το συμβόλαιο που λέμε- γράφουμε με τον ιδιοκτήτη ότι θα μεινω στο σπίτι για 2 χρόνια.
αν παρέλθει η διετια και εγώ θελήσω να μείνω παραπάνω αλλά αυτός διεκδικήσει το σπίτι ο νόμος μου δίνει το δικαίωμα να παραμείνω γιατί ορίζει ως ελάχιστη διάρκεια μίσθωσης κύριας κατοικίας την τριετία.
Άσχετα λοιπόν με το τι συμφωνήσαμε και γράψαμε στο ιδ. συμφωνητικό-ελεύθερη βούληση των μερών (2 χρόνια) υπερισχύει αυτό που ορίζει ο νόμος (3 χρόνια τουλάχιστον )

έτσι και στα περουσιακά των συζύγων υπερισχύει το τι ορίζει ο νόμος άσχετα με το τι μπορεί να υπέγραψαν μεταξύ τους.
εκτός και αν πέφτω τόοοοσο έξω πια ....που πραγματικά είμαι 99% σίγουρη ότι δεν πέφτω έξω.

σήμερα ισχύει η περουσιακή αυτοτέλεια των συζύγων ...
ό,τι είχε ο καθένας πριν το γάμο δεν μπορεί να διεκδικηθεί από τον άλλον αλλά και μετά το γάμο αν π.χ. αγοράσετε ένα σπίτι και γραφτεί μόνο στο όνομα του άντρα σου δεν σημαίνει ότι σε περίπτωση διαζυγίου παίρνεις το μισό.
εκεί μπορείς να διεκδικήσεις χρήματα ανάλογα με το πόσο συνέβαλες στην αγορά του σπιτιού. ( βλ άρθρο 1400 ΑΚ).

Τα κινητά τεκμαίρεται ότι ανήκουν και στους δύο κατά ίσα μέρη όχι τα ακίνητα.

Για να ισχύσει κάτι διαφορετικό από την περουσιακή αυτοτέλεια μπορούν οι σύζυγοι πριν ή κατά τη διάρκεια του γάμου να επιλέξουν το σύστημα της κοινοκτημοσύνης (σύστημα κοινωνίας κατά ίσα μέρη στα περουσικά τους στοιχεία ) που καταρτίζεται με συμβολαιογραφικό έγγραφο.

υγ. περάστε από το ταμείο για το λογαριαμό

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 13:36, 19-03-07:

Ενώ σε περίπτωση απάτης δικής του; μένεις με τα παιδιά μόνη και χωρίς δουλειά;

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 13:39, 19-03-07:

υγ. περάστε από το ταμείο για το λογαριαμό
τι? δεν το κάνεις για την ψυχή της μανούλας σου? και εγώ που νόμιζα ότι οι δικηγόροι είναι και αυτοί...χωρίς σύνορα

j/k πριμάκι

παλλαντίνι, ο μέλλων σύζυγος έχει κάνει πολύ συζήτηση με τους δικούς του για το γάμο σας. Κάνε και εσύ το ίδιο.

Παράθεση

soydelsur

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη soydelsur
H soydelsur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.

H soydelsur έγραψε στις 13:40, 19-03-07:

Ε καλά πολλοί την θέλουν την επιμέλεια, λίγοι την κερδίζουν..

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 13:43, 19-03-07:

Εμένα πάντως μου ακούγονται πολύ ανησυχητικά όλα αυτά..

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 13:51, 19-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Εμένα πάντως μου ακούγονται πολύ ανησυχητικά όλα αυτά..
Κι εμένα, κυρίως γι' αυτό:

Παλλαντικάκι, αν δεν θες να κάνεις πίσω υπάρχει ένα ρητό: "Two can play at that game"
Το οποίο ταριάζει απόλυτα εδώ. Είναι αυτό που σου 'παν τα κορίτσια πιο πάνω: βάλε κι εσύ τους δικούς σου όρους.

Αν και μου ακούγονται κι εμένα πολύ ανησυχητικά τα όλα αυτά.

ΥΓ: Πραϊμάκι, άλτιμετ ρισπέκτ, θα σε προσλάβω για νομικό μου σύμβουλο.

Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

H prime έγραψε στις 13:51, 19-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από dooo
τι? δεν το κάνεις για την ψυχή της μανούλας σου? και εγώ που νόμιζα ότι οι δικηγόροι είναι και αυτοί...χωρίς σύνορα
λολ!!!

θα εισηγηθώ ως προς αυτό στους άλλους καρχαρίες αλλά θα με στείλουν από κει που ήρθα.

λεπόν επειδή ήταν να φύγω αλλά είμαι ακόμα εδώ και πρέπει να φύγω..

δεν μπορείς να προρυθμίσεις ουτε το θέμα της επιμέλειας, ούτε να παραιτηθείς από το δικαίωμα της διατροφής και για τα περουσιακά τα είπαμε.

αν επιμείνει πολύ ο σύντροφός σου και δεν το διαπραγματεύεται ...πήγαινε σε ένα δικηγόρο μόνη σου πρώτα χωρίς να του το πεις, ρώτα όσα θέλεις να μάθεις..λογικά θα σου πει τα ίδια...(το οικογενειακό δεν είναι το φόρτε μου, μην εκτιθέμεθα κιόλας)

πες στο μανάρι σου ότι θες να υπογράψεις και πηγαίντε μαζί στον δικηγόρο που είχες ήδη πάει μόνη σου. Εκεί θα φάει την κόκκινη κάρτα.
εσύ θα έχεις δείξει την καλή διάθεση απλά δεν θα γίνεται δια νόμου

Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 14:11, 19-03-07:

Πάντως εγώ θα ήθελα να υπογράψω προγαμιαίο συμφωνητικό(απογοητεύτηκα απο το ποστ της Prime που δείχνει πως δεν έχει ισχύ).Ξέρω πως φαίνεται κάπως γιατί δεν συνηθίζεται όταν ξεκινάς ένα γάμο να σκέφτεσαι τον χωρισμό όμως ποτέ δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει.Και δυστυχώς τις περισσότερες φορές τα διαζύγια όσο κι αν καλύπτονται απο "πνεύμα πολιτισμού" πάντα ένας απο τους δύο(ή και δύο) νοιώθουν ριγμένοι,αδικημένοι και κυρίως θυμωμένοι και εκδικητικοί.Και ξεσπούν στο προφανές, περιουσία και παιδιά, αφού πλέον δεν μπορούν να "ελέγξουν" και να "πληγώσουν" συναισθηματικά τον άλλον ψάχνουν για άλλα τρωτά σημεία.
Είχα σκεφτεί, χωρίς να το έχω ψάξει, ότι θα ήταν καλό να διευθετήσω κάποια καίρια θέματα την στιγμή που πραγματικά μπορεί να γίνει πολιτισμένος διάλογος.Τόσο περιουσιακά, δλδ η ήδη προυπάρχουσα του γάμου περιουσία και των δύο να μην μπορεί να διεκδικηθεί απο καμμία πλευρά ενώ όση αποχτήθηκε κατά την διάρκεια του γάμου να μεταβιβάζεται ισομερώς στα παιδιά αν υπάρχουν, όπως επίσης και διαδικαστικά δλδ στην περίπτωση ύπαρξης παιδιών να μην μπορέσει να διεκδικήσει μόνο ο ένας την επιμέλεια(άπειρες φορές έχουμε δει το έργο να χρησιμοποιούνται τα παιδιά ως μέσο εκβιασμού) και διάφορα άλλες πιο μικρές λεπτομέρειες.
Κρίμα που όλα αυτά εν τέλη δεν μπορούν να διακανονιστούν απο πριν.Το οικογενειακό δίκαιο είναι ακόμη πολύ πίσω στην Ελλάδα.
Τέλος Παλλαντινάκι στην θέση σου δεν το εκλάμβανα ως έλλειψη εμπιστοσύνης προς το πρόσωπο σου ή αβεβαιότητας για την σχέση, απεναντίας ως κίνηση αποφυγής οποιαδήποτε προστριβής στο μέλλον.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 14:12, 19-03-07:

Palladin μου, καθότι αυτή τη στιγμή στη δουλειά δεν μπορώ να σου αναπτύξω τις σκέψεις μου όπως θα ήθελα γιαυτό θα σου γράψω αναλυτικά το βράδυ

πάντως μόνο για αρχή θα σου πω οτι από μεριάς σου δικαίως ενίστασαι και φρικάρεις αλλά μην ξεχνάς ότι ΚΑΘΕ νομισμα έχει δύο όψεις
κι ακόμα κι αν κάτι φαινομενικά είναι κατά μας, μπορούμε να το κάνουμε υπερ μας αν διατηρίσουμε την ψυχραιμία μας.

αυτος έχει πίσω του την οικογένεια του και τους φίλους του....
εσύ έχεις την οικογένεια σου, τους φίλους σου και ένα ΟΛΟΚΛΗΡΟ στέκι να σε υποστηρίζει
θα την βρούμε την ΣΩΣΤΗ άκρη

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Ειλικρινής
Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 484 μηνύματα.

O Ειλικρινής έγραψε στις 14:42, 19-03-07:

Προγαμιαίο συμβόλαιο δεν υφίσταται στην Ελλάδα!
Το κοινοτικό δίκαιο με την "πράσινη βίβλο" και τη Συμφωνία της Χάγης έθεσε κάποιες αρχές αλλά:
Το θέμα των περιουσιακών σχέσεων μεταξύ συζύγων δεν ρυθμίζεται από τις κοινοτικές πράξεις που έχουν εκδοθεί μέχρι σήμερα. Επιπλέον, η Σύμβαση της Χάγης για το εφαρμοστέο δίκαιο στις περιουσιακές σχέσεις μεταξύ συζύγων, της 14ης Μαρτίου 1978, έχει επικυρωθεί μόνο από τη Γαλλία, το Λουξεμβούργο και τις Κάτω Χώρες.
Τα περισσότερα κράτη μέλη αποδέχονται την επιλογή από τους συζύγους του δικαίου που εφαρμόζεται στις περιουσιακές τους σχέσεις. Εάν συμπεριληφθεί ανάλογη επιλογή σε μελλοντική πράξη, πρέπει προφανώς να προβλεφθεί περιορισμένος αριθμός κριτηρίων σύνδεσης, ιδίως αυτών που παρουσιάζουν πραγματικό σύνδεσμο με τους συζύγους (για παράδειγμα : το δίκαιο του κράτους της συνήθους διαμονής ή ιθαγένειας του ενός ή των δύο συζύγων, κ.λ.π.). Επίσης, πρέπει να εξετασθεί εάν η επιλογή του εφαρμοστέου δικαίου πρέπει να υπόκειται σε διατυπώσεις και εάν ναι σε ποιες.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 23:03, 19-03-07:

Φυσικά και θα δεχόμουν. Κι αυτό αν δεν του το είχα προτείνει πρώτα εγώ (πράγμα που βρίσκω πολύ πιθανό). Δεν είναι οτι δεν σου έχει εμπιστοσύνη, απλά καλό είναι να εξασφαλιστείτε για την έστω απίθανη περίπτωση βρε παιδί μου. Εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις το ίδιο ή να διαπραγματευτείς τους όρους του συμβολαίου.

Παράθεση

Sunrise

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Sunrise
H Sunrise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 278 μηνύματα.

H Sunrise έγραψε στις 04:27, 24-03-07:

λολ!!!

θα εισηγηθώ ως προς αυτό στους άλλους καρχαρίες αλλά θα με στείλουν από κει που ήρθα.

λεπόν επειδή ήταν να φύγω αλλά είμαι ακόμα εδώ και πρέπει να φύγω..

δεν μπορείς να προρυθμίσεις ουτε το θέμα της επιμέλειας, ούτε να παραιτηθείς από το δικαίωμα της διατροφής και για τα περουσιακά τα είπαμε.

αν επιμείνει πολύ ο σύντροφός σου και δεν το διαπραγματεύεται ...πήγαινε σε ένα δικηγόρο μόνη σου πρώτα χωρίς να του το πεις, ρώτα όσα θέλεις να μάθεις..λογικά θα σου πει τα ίδια...(το οικογενειακό δεν είναι το φόρτε μου, μην εκτιθέμεθα κιόλας)

πες στο μανάρι σου ότι θες να υπογράψεις και πηγαίντε μαζί στον δικηγόρο που είχες ήδη πάει μόνη σου. Εκεί θα φάει την κόκκινη κάρτα.
εσύ θα έχεις δείξει την καλή διάθεση απλά δεν θα γίνεται δια νόμου

Kαι ΑΝ ο υπάρχων νόμος αλλάξει σε μερικά χρόνια από τώρα, όταν η Πάλλανταϊν θα είναι ήδη παντρεμένη? Τότε τι ισχύει από όλα?

Παράθεση

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

O Ειλικρινής έγραψε στις 07:28, 24-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από violetta
Kαι ΑΝ ο υπάρχων νόμος αλλάξει σε μερικά χρόνια από τώρα, όταν η Πάλλανταϊν θα είναι ήδη παντρεμένη? Τότε τι ισχύει από όλα?
Αυτοί οι νόμοι ΔΕΝ έχουν αναδρομική ισχύ!

O νόμος (αν αλλάξει) θα δίνει το δικαίωμα σε μελλοντικά ζευγάρια να προκαθορίζουν τις περιουσιακές τους σχέσεις.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ειλικρινής : 24-03-07 στις 07:57.
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 08:34, 24-03-07:

κι έλεγα τι έχω ξεχάσει τι έχω ξεχάσει..

λοιπόν.... καλή μου Palladin...
θεωρώ ότι αυτή τη στιγμή και με βάση τα όσα έχεις πει για αυτό το θέμα, ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα δεν είναι που σου ζητάει το προγαμιαίο συμφωνητικό...
αλλά το γεγονός ότι στο ζητάει επηρεασμένος απ την οικογένεια του
Κοινώς....σε κάτι τόσο σοβαρό όσο ο γάμος σας και το κοινό σας μέλλον, επιτρέπει στους γονείς του να εμπλέκονται
Εγώ θα εστίαζα περισσότερο σε αυτό κι όχι στην καθαυτού κίνηση
Επίσης θα σκεφτόμουν το ενδεχόμενο όλο αυτό το σκηνικό να είναι μια "δοκιμασία" που έχουν σκεφτεί κάποιοι για να αποδείξουν ότι δεν τον αγαπάω πραγματικά αλλά ότι τον θέλω για τα λεφτά του

Ας περάσω όμως και στην καθαυτού κίνηση
Αντιλαμβάνομαι ότι είναι σοκαριστικό και για σένα και για όποιον το ακούει να βλέπει ότι το έτερον ήμισυ σκέφτεται ότι
1) δεν υπάρχει εμπιστοσύνη
2) βάζω την περιουσία μου πάνω απ τα αισθήματα σου
3) πιστεύω ότι υπάρχει στο μέλλον και το ενδεχόμενο να χωρίσουμε οπότε ας κρατήσω τις πισινές μου
Κι άλλα πολλά...

ΟΜΩΣ....
η πραγματικότητα είναι ότι όλα τα παραπάνω ισχύουν και με το παραπάνω όσο κι αν δεν θέλει κανένας μας να τα βάλει σαν περίπτωση ότι μπορεί να συμβουν σε αυτόν στη ζωή του.

Εγώ αν ήμουν στη θέση σου....
ναι αρχικά θα πληγωνόμουν, θα στεναχωριόμουν, θα χαλιόμουν αλλά εντέλει θα κυριαρχούσε ο ρεαλισμός μου και θα το υπέγραφα.
Τη στιγμή δε που.... ΕΓΩ δεν πιστεύω ότι υπάρχει περίπτωση διαζυγίου
Είναι ένα τυπικό χαρτί, που υπογράφω για να νιώσει ο άλλος ασφαλής για τα περιουσιακά του.
Απ την άλλη... ακόμα κι ΑΝ χωρίσουμε... ξέρω ότι ΕΓΩ δεν θα έπαιρνα περιουσία που δεν μου ανήκει... άρα δεν με νιάζει να το έχω προ-υπογράψει...
Ξέρω επίσης ότι δεν υπάρχει περίπτωση να τον απατήσω αλλά αν κάτι σπάσει πρώτα θα τον χωρίσω και μετά θα βρω γκόμενο ... άρα...το υπογράφω κι αυτό για την κηδεμονία...

ΑΛΛΑ....
Αγάπη μου... εφόσον με έβαλες στη διαδικασία να σκεφτώ ρεαλιστικά και να δεχτώ ότι υπάρχουν όντως όλες αυτές οι περιπτώσεις.... ναι θα υπογράψω εγώ μεν όσα θες αλλά αντίστοιχα.. θα εξασφαλίσω και τον εαυτό μου καθώς και τα παιδιά μας στην περίπτωση που ... εσύ ΞΑΦΝΙΚΑ αποφασίσεις να με χωρίσεις ή με απατήσεις ή όλα τα παραπάνω που φοβάσαι εσύ για μένα
Ναι σου υπογράφω ότι αν σε απατήσω θα πάρεις την κηδεμονία ΑΛΛΑ θα υπογράψεις κι εσυ ότι ... αν με απατήσεις εσύ, θα πάρω την κηδεμονία καθώς και τη μισή περιουσία που δημιουργήθηκε ώστε να μπορέσω να μεγαλώσω σωστά τα παιδιά μας

Αυτή είναι η δική μου άποψη

Παράθεση

maroula_z

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη maroula_z
H maroula_z αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 107 μηνύματα.

H maroula_z έγραψε στις 12:35, 24-03-07:

Εγώ είμαι της άποψης πως μια τέτοια κουβέντα απο τόσο νωρίς χαλάει τη μαγεία του γάμου....
Μπαίνεις σε σκέψεις που δεν θα έπρεπε να είναι τόσο έντονες απο τώρα...!!!
Αφού όμως η αρχή έχει γίνει,συμφωνώ κι εγώ με όσους λένε πως πρέπει να εξασφαλιστείς..........
Σκέψου γλυκιά μου να γίνει καμια στραβή και να πρέπει να τρέχεις να μεγαλώσεις τα παιδάκια σου ξεκινώντας απο το μηδέν...

Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

H prime έγραψε στις 22:56, 24-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από violetta

Αρχική Δημοσίευση από Ειλικρινής
Αυτοί οι νόμοι ΔΕΝ έχουν αναδρομική ισχύ!

O νόμος (αν αλλάξει) θα δίνει το δικαίωμα σε μελλοντικά ζευγάρια να προκαθορίζουν τις περιουσιακές τους σχέσεις.

ακριβώς!
την ίδια ερώτηση μου είχε κάνει και η Palladin σε πμ και υποθετικά πάντα μιλώντας θεωρώ ότι είναι πολύ δύσκολο να υπάρξει αναδρομική ισχύς σε αυτές τις περιπτώσεις.

Παράθεση

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

O Ειλικρινής έγραψε στις 23:01, 24-03-07:

ακριβώς!
την ίδια ερώτηση μου είχε κάνει και η Palladin σε πμ και υποθετικά πάντα μιλώντας θεωρώ ότι είναι πολύ δύσκολο να υπάρξει αναδρομική ισχύς σε αυτές τις περιπτώσεις.
Όχι,είναι αδύνατον και αδιανόητον να υπάρξει!

Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

H prime έγραψε στις 23:05, 24-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από Ειλικρινής
Όχι,είναι αδύνατον και αδιανόητον να υπάρξει!

το ίδιο πιστεύω και εγώ αλλά ποτέ δεν ξέρεις και πάντα αφήνεις ένα ελάχιστο περιθώριο για να μη σου πει κανένας ''i told you so"

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους