Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,100 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,182 μηνύματα σε 74,655 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Πώς αντιμετωπίζετε την απιστία;

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη _daemon_
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,457 μηνύματα.

O _daemon_ . έγραψε στις 19:58, 26-02-10:

Εσύ είσαι η πλέον δικαιολογημένη να βάλεις (-) αφού δική σου φράση έκανα παράθεση, αλλά το "φωτεινός θάλαμος" που συνοδεύει το όνομα σου, φαίνεται δεν είναι απλό....σχήμα λόγου!
Κι επιπλέον, με γνωρίζεις λίγο καλύτερα

Να προσέχεις τις φίλες σου

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 16:46, 27-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από _daemon_
Συνεχίστε με τις αρνητικές, μη σας βγάζω από τα νερά σας, αλλά να ακούσω και τον αντίλογο, πέρα από φράσεις...."θα του σπάσω το κεφάλι" ...."ο εγωισμός μου".... ή μήπως σας βάζω δύσκολα;
Μου θύμισες τώρα τη συμμαθήτριά μου απ' το Λύκειο. Ατού της ήταν οι περίτρανες δηλώσεις τύπου "Αν με κερατώσει, θα του κάψω το σπίτι" . Υπέρμαχος της μονογαμίας όσο δεν πήγαινε.
Βέβαια είχε ένα προβληματάκι, το οποίο εμφανιζόταν ακόμα κι όταν ήταν σε σχέση... δεν κράταγε τα πόδια της κλειστά.
Στη θεωρία καλή ήτανε, αλλά στην πράξη τα χάλαγε λίγο.

Αυτό που θέλω να τονίσω είναι ότι καλό είναι να αποφεύγουμε σε τέτοια θέματα τα "πάντα/ποτέ". "Πάντα είμαι πιστός/ή", "Ποτέ δεν θα κερατώσω". Γιατί η ζωή μπορεί να φέρει ένα απλό αντιπαράδειγμα που να καταρρίψει τα πάντα! Για όσους διαφωνούν.... ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθο βαλέτω.

Κατά τα άλλα όταν αγαπάς κάποιον δεν σου βγαίνει από φυσικό σου να κάνεις κάτι με κάποιο άλλο άτομο. Εάν ωστόσο συμβεί, εκεί πρέπει να κάνεις μία διερεύνηση και να πράξεις ανάλογα. Αν έχεις βαρεθεί και θες μια ανανέωση, η πιο ειλικρινής λύση είναι να χωρίσεις πρώτα και μετά να κάνεις ό,τι θες να κάνεις.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 27-02-10 στις 19:04. Αιτία: Grammar Police!
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,295 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 18:43, 27-02-10:

Αυτό που θέλω να τονίσω είναι ότι καλό είναι να αποφεύγουμε σε τέτοια θέματα τα "πάντα/ποτέ". "Πάντα είμαι πιστός/ή", "Ποτέ δεν θα κερατώσω". Γιατί η ζωή μπορεί να φέρει ένα απλό αντιπαράδειγμα που να καταρρίψει τα πάντα! Για όσους διαφωνούν.... ο αναμάρτητος πρώτος τω λίθω βαλέτω.
Καταρχήν, πρώτος τον λίθο βαλέτω (σόρρυ φανταστικέ αντμίν αλλά μου βγήκε το μάτι).

Επειδή μέσα σε αυτούς που λένε ποτέ σε αυτό το θέμα είμαι κι εγώ, να σου πω οτι δεν έχει σχέση η αμαρτία κι αν εγώ είμαι αναμάρτητη. Είναι η απλή λογική για μένα οτι όταν αγαπάω κάποιον δεν μπορώ να πάω με κάποιον άλλον. Αν ποτέ το κάνω πάει να πει οτι δεν αγαπάω τον προηγούμενο. Αλλά επειδή είμαι δίκαιη πιστεύω οτι θα του το πω πρώτα. Οπότε μάλλον συμφωνούμε.

Κάποιοι δεν μπορούν να συνδέσουν -ή δε θέλουν να συνδέσουν - την αγάπη με τον έρωτα. Και διερωτώμαι: το κάνουν γιατί όντως δεν τα συνδέουν ή γιατί τους συμφέρει; (μα αγάπη μου τι κι αν πήγα με την Τούλα, εγώ εσένα αγαπάω);

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 19:29, 27-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Κάποιοι δεν μπορούν να συνδέσουν -ή δε θέλουν να συνδέσουν - την αγάπη με τον έρωτα. Και διερωτώμαι: το κάνουν γιατί όντως δεν τα συνδέουν ή γιατί τους συμφέρει; (μα αγάπη μου τι κι αν πήγα με την Τούλα, εγώ εσένα αγαπάω);
-What is sex without love?
-It is still sex!

Το καθαρό, στεγνό, ωμό σεξ που γίνεται ανάμεσα σε δύο ανθρώπους (χωρίς να αγαπάει ο ένας τον άλλον) γίνεται για λόγους... διασκέδασης. Προσοχή, δε μιλώ για τον έρωτα μεταξύ δύο ερωτευμένων/αγαπημένων, αυτό είναι μια κλάση πιο πάνω.

Ωστόσο υπάρχουν και περιπτώσεις που δύο άνθρωποι μπορεί να θέλουν να κάνουν σεξ χωρίς να αγαπά ο ένας τον άλλον. Γιατί είναι μια σωματική ανάγκη κι αυτό, αλλά στην Ελλάδα του 2010 ακόμα θεωρείται κάτι βρώμικο το ξερό σεξ (ταμπού δηλαδή). Αρκεί φυσικά να έχουν ξεκαθαρίσει το τοπίο κι οι δυο τους απ' την αρχή - και δεν είναι καθόλου υποτιμητικό, ίσα-ίσα δείχνει ότι ελκύεις σεξουαλικά τον άλλο, δηλαδή Physical Attractiveness σύμφωνα με αυτό το διάγραμμα. Είναι εντελώς ξεχωριστός παράγοντας το Physical Attractiveness από το Mental Attractiveness και γι' αυτό κάποιοι δεν συνδέουν κατ' ανάγκην η αγάπη με το σεξ.

Κοινώς, αν σας ελκύει κάποιος σεξουαλικά θελετε να κάνετε σεξ μαζί του (ή έστω περνά σα σκέψη) ακόμα και αν δεν υπάρχει συναίσθημα. Αν σας ελκύει και σεξουαλικά και νοητικά, ακόμα καλύτερα, θέλετε να κάνετε σχέση μαζί του. Αν πάλι σας ελκύει μόνο νοητικά... τον κρατάτε σα φίλο να του λέτε τα ψυχολογικά σας. Εκτός και αν μιλάμε για πολύ ακραίες καταστάσεις mental attractiveness (το λέμε και mind-fuck) όπου εκεί υπάρχει και Relationship Potential.

(Παρόμοια ισχύουν και για τους άντρες, ίσως όχι τόσο στο επίπεδο της φιλίας.)

Προσωπικά θεωρώ χειρότερη την απιστία λόγω Mental Attractiveness, δείχνει ότι μάλλον η σχέση έφτασε σε ένα επίπεδο κορεσμού και χρειάζεται μια αλλαγή παραστάσεων ή ανανέωση. Απιστία που οφείλεται καθαρά σε επίπεδο Physical Attractiveness... ε, ένα π...μα ήτανε, πάμε παρακάτω. Εάν βέβαια γίνει σύστημα και ξεχνάει να κλείσει τα πόδια της η άλλη εκεί υπάρχει προβληματάκι.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 13-03-11 στις 20:23. Αιτία: Grammar Police
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,295 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 19:35, 27-02-10:

Ωστόσο υπάρχουν και περιπτώσεις που δύο άνθρωποι μπορεί να θέλουν να κάνουν σεξ χωρίς να αγαπά ο ένας τον άλλον. Γιατί είναι μια σωματική ανάγκη κι αυτό, αλλά στην Ελλάδα του 2010 ακόμα θεωρείται κάτι βρώμικο το ξερό σεξ (ταμπού δηλαδή).
Το δέχομαι. Δεν το καταλαβαίνω αλλά το δέχομαι.

Βρώμικο το ξερό σεξ; Δε νομίζω οτι το θεωρώ βρώμικο. Απλά δε με ελκύει.

Οτιδήποτε κάνει ένας ενήλικας με άλλον ενήλικα με σώας τας φρένας για μένα είναι αποδεκτό.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

zutmazut

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη zutmazut
Ο zutmazut αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 101 μηνύματα.

O zutmazut έγραψε στις 22:05, 27-02-10:

Πω πω τι αναχρονιστικές αντιλήψεις είναι αυτές, αλλά και αντιχριστιανικές διότι ο Χριστός είπε : ο έχων δυο χιτώνες..
Να συμφωνήσω εδώ, το p2p μοντέλο/open source θα είχε πολύ ενδιαφέρουσα εφαρμογή στον τομέα των σχέσεων.

Το βασικό πρόβλημα είναι μάλλον ο περιορισμός "μόνο 2 συμμετέχοντες" που ευνοεί την ανάπτυξη της ζήλειας και δεν βοηθά στην κοινωνικοποίηση του ατόμου.

Ποτέ δε χρειάστηκε να αντιμετωπίσω τηγάνι επειδή βγήκα στην καφετέρια με διαφορετικά άτομα ή επειδή πήγα για bowling με άλλη παρέα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη zutmazut : 27-02-10 στις 22:36.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Audit01 (ΣΚΟΡΠΙΟΣ !!!)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Audit01
Ο ΣΚΟΡΠΙΟΣ !!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 77 μηνύματα.

O Audit01 έγραψε στις 23:04, 10-03-10:

θα την εστελνα απλα στα τσακιδια και ο καθενας θα τραβαγε τον δρομο του.
Δεν μοιραζω συγχωροχαρτια σε οτι αφορα θεματα απιστιας...
Μπορει να εφαρμοζα και ενα οφθαλμος αντι οφθαλμου αμα εβρισκα την ευκαιρια με καποια αλλη

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

volt

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη volt
Ο volt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 59 μηνύματα.

O volt 13/9/2005 - 23/3/2010 έγραψε στις 00:08, 11-03-10:

1. Όλα οκ?????
2. Με ενοχλεί λίγο?????
3. Θα το κάνω κι εγώ?

...αναγκαστικά κάτι απο τα 3? Χμ, σε καμία περίπτωση δεν θα συγχωρούσα,
...αλλά η αντίδραση εκείνη την στιγμή οφείλετε σε πάρα πολλές παραμέτρους,
όπως π.χ. τους χαρακτήρες των δυο, την χρονική φάση που έγινε κτλ κτλ κτλ...

Σε καμία περίπτωση πάντως δεν θέλω να με σκέφτομαι στην μετά εποχή αυτής της απιστίας...

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 22:40, 24-05-10:

Συνεχίστε με τις αρνητικές, μη σας βγάζω από τα νερά σας, αλλά να ακούσω και τον αντίλογο, πέρα από φράσεις...."
Πολλοί άλλοι στο στέκι συμφωνούν μαζί σου, και ας μην το δείχνουν με τις θετικές.

Το "φεύγω" ή "μένω" έχει να κάνει με όσα τόσα, αλλά όχι με το αν κοιμήθηκα/κε σε άλλο κρεβάτι ή έστω καναπέ!
Για μένα η ερωτική σχέση δυο ανθρώπων πέρα την ειλικρίνεια και σεβασμό πρέπει να χαρακτηρίζεται και από Loyalty.(σε μια άλλη ζωή θα είμαι σκύλα).
Έτσι λοιπόν, δεν παίρνεις μια - δυο, και αν έχεις λεφτά και 3+ πατερίτσες φρέσκο λουστραρισμένες για να τρέχεις στο μονόδρομο προς την προσωπική ικανοποίηση, αλλά, προσπαθείς με αφοσίωση να φτιάχνεις τη σχέση σου. Αν δεν φτιάχνει, φεύγεις.

εδώ σου έβαλα θετική επειδή ήταν σωστή η ανάλυση των σχέσεων της σήμερον ημέρα.

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 12:18, 25-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από roumana
Αν δεν φτιάχνει, φεύγεις.
χμ... loyalty σου λενε μετα...

Ήμουν σίγουρη ότι ήξερα τι ήθελα να πω…
Μάλλον ότι όσο έχεις μια σχέση… πιστεύεις σε αυτήν.

Παράθεση

Speedy

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Speedy
Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλο/νία). Έχει γράψει 656 μηνύματα.

O Speedy έγραψε στις 20:47, 25-05-10:

Γενικά έχω ένα μότο στη ζωή μου.. Μη μου κάνεις κάτι που δεν θα κανά ποτέ σε σένα..
Όποιος το παραβεί το πληρώνει και μάλιστα ακριβά..
Δεν έχω απατήσει ποτέ και ούτε έχω σκοπό να το κάνω.. Δεν μαρέσει να κοροιδεύω.. Αν νιώσω την ανάγκη να το κάνω αυτή θα προκύψει απο το γεγονός ότι δεν με γεμίζει η σχέση που έχω.. Όταν δεν με γεμίζει μία σχέση δεν μένω ούτε δευτερόλεπτο οπότε η πιθανότητα να πέσω σε αυτή τη λόμπα είναι μηδενική.. Έτσι, και έχω ήσυχη τη συνείδηση μου ότι δεν κοροίδεψα κανέναν, και όταν είμαι σε σχέση νιώθω πλήρης.. Αυτό βέβαια ξεπληρώνεται με το γεγονός ότι κάνω δύσκολα σχέσεις και τις κρατάω ακόμα δυσκολότερα αλλά οι ωραίοι έχουν χρέη και πληρώνουνε το τίμημα!

Ως εκ τούτου: Αν ποτέ μου τύχει, αυτή που το έκανε θα εύχετε να μην το είχε κάνει ποτέ...

Παράθεση

t@nia

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη t@nia
H t@nia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 96 μηνύματα.

H t@nia έγραψε στις 21:41, 25-05-10:

την αντιμετωπιζω με μεγαλη ψυχραιμια δηλαδη θα του σπασω ή το κεφαλι ή το αυτοκινητο , η επιλογη δικη του! πλακα κανω.... δεν μου εχει τυχει κατι τετοιο ή τουλαχιστον δεν το εχω μαθει. θα πληγωνομουν πολυ και θα απογοητευομουν γιατι για να γινει αυτο δεν θα τον καλυπτα πλεον και θα εψαχνε αλλου αυτο που του λειπει. αλλα υπαρχει και η περιπτωση να ειναι ετσι ο χαρακτηρας του οποτε εδω κολλαει η εκφραση << αντρες! πεταμενα λεφτα! >>

Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,954 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 21:45, 25-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από Speedy

Γενικά έχω ένα μότο στη ζωή μου.. Μη μου κάνεις κάτι που δεν θα κανά ποτέ σε σένα..
ξεκίνησα την ζωή μου με το ίδιο μότο , περιτριγυρισμένος από ανθρώπους που διακύρησσαν το ίδιο μότο , και όσο περνάει ο καιρός , το βλέπω να μεταλλλάσσσεται σε : μην μου κάνεις κάτι που δεν έμαθες ποτέ ότι στο έκανα και εγώ

οντόπικ :
Αρχική Δημοσίευση από gonzales
Όποιος το παραβεί το πληρώνει και μάλιστα ακριβά..
Ως εκ τούτου: Αν ποτέ μου τύχει, αυτή που το έκανε θα εύχετε να μην το είχε κάνει ποτέ...

αληθινά οντόπικ :

την συγχωρώ , αλλά δεν συγχωρώ ποτέ εμένα που την συγχώρεσα

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

karamelitsa17

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη karamelitsa17
H karamelitsa17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H karamelitsa17 sfiriksa kai elikses !!!!!!! έγραψε στις 10:29, 28-05-10:

Βασικά δε συγχωρώ εύκολα την απιστία, συνήθως δεν τη συγχωρώ

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Himela : 28-05-10 στις 10:34. Αιτία: Greeklish
Παράθεση

Iliaki (Βανίλια)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Iliaki
H Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 771 μηνύματα.

H Iliaki έγραψε στις 11:07, 28-05-10:

Δεν είναι πολύ γενικό? Το πως θα αντιμετωπίσεις μια... απιστία, έχει να κάνει με πολλά!
Εξαρτάται από:
- πόσο ερωτευμένος είσαι,
- αν το έχεις κάνει και εσύ,
- κάτω από ποιες συνθήκες έγινε...το κακό,
- κάτω από ποιες συνθήκες το έμαθες..το κακό,
- αν έχει μετανιώσει(βασικά όλοι λένε ότι μετάνιωσαν και ότι ήταν πιωμένοι, άρα δεν μπορούμε να ξέρουμε πότε είναι αλήθεια ε?)
- αν αγαπάς...
Αυτό πιστεύω, και εγώ ίσως συγχωρούσα...

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,954 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 12:57, 28-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από Iliaki
Δεν είναι πολύ γενικό? Το πως θα αντιμετωπίσεις μια... απιστία, έχει να κάνει με πολλά!
Εξαρτάται από:
- πόσο ερωτευμένος είσαι,
- αν το έχεις κάνει και εσύ,
- κάτω από ποιες συνθήκες έγινε...το κακό,
- κάτω από ποιες συνθήκες το έμαθες..το κακό,
- αν έχει μετανιώσει(βασικά όλοι λένε ότι μετάνιωσαν και ότι ήταν πιωμένοι, άρα δεν μπορούμε να ξέρουμε πότε είναι αλήθεια ε?)
- αν αγαπάς...
Αυτό πιστεύω, και εγώ ίσως συγχωρούσα...
επίσης ένας σημαντικός παράγοντας για το πώς θα αντιμετωπίσεις μια απιστία , είναι αν την έκανε ο σύντροφος σου ή εσύ

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Iliaki (Βανίλια)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Iliaki
H Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 771 μηνύματα.

H Iliaki έγραψε στις 13:30, 28-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από self-instructive depressing
επίσης ένας σημαντικός παράγοντας για το πώς θα αντιμετωπίσεις μια απιστία , είναι αν την έκανε ο σύντροφος σου ή εσύ
Χαχα σωστή παρατήρηση Εννοούσα όταν την κάνει ο σύντροφός σου

Παράθεση

evi_zoi (Εύη - Ζωή)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη evi_zoi
H Εύη - Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 286 μηνύματα.

H evi_zoi is divorced and.... έγραψε στις 22:30, 26-06-10:

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον

. Την απιστία μπορεί να την συγχωρούσα για χ λόγους.. Αλλά δεν θα συγχωρούσα ποτέ τον εαυτό μου που την συγχωρεσε..... Και δυστυχώς μιλώ εκ πείρας...

Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Eileen
H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,553 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 12:16, 28-06-10:

Για εμένα, όσο ερωτευμένη και να είμαι όσο και να αγαπάω τον άλλο, την απιστία δεν θα την συγχωρούσα ποτέ! και η αντίδραση μου θεωρώ ότι θα ήταν ψυχρή. Δηλαδή δεν θα με ενδιέφερε στην καμία ποια ήταν αυτή όπως γίνεται συνήθως. Απλά όταν έφτανε σε σημείο να μου το πει, θα σηκωνόμουν να φύγω. Χωρίς κουβέντα χωρίς τίποτα. Με είχες και δεν με εκτίμησες, δεν φταίω εγώ για αυτό. και ούτε κακία θα κρατούσα... απλή απαξίωση... Άλλωστε η ζωή μου δεν θα τελειώσει σε μία απιστία....

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 12:27, 28-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από z0itCa
Για εμένα, όσο ερωτευμένη και να είμαι όσο και να αγαπάω τον άλλο, την απιστία δεν θα την συγχωρούσα ποτέ! και η αντίδραση μου θεωρώ ότι θα ήταν ψυχρή. Δηλαδή δεν θα με ενδιέφερε στην καμία ποια ήταν αυτή όπως γίνεται συνήθως. Απλά όταν έφτανε σε σημείο να μου το πει, θα σηκωνόμουν να φύγω. Χωρίς κουβέντα χωρίς τίποτα. Με είχες και δεν με εκτίμησες, δεν φταίω εγώ για αυτό. και ούτε κακία θα κρατούσα... απλή απαξίωση... Άλλωστε η ζωή μου δεν θα τελειώσει σε μία απιστία....
Και δε θα προσπαθήσεις να καταλάβεις γιατί το έκανε, να αναλογιστείς πιθανόν τα δικά σου λάθη, να ψάξεις να βρεις μια λύση; (δε λέω οτι έτσι πρέπει να κάνεις, απλά συζήτηση κάνουμε)

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,553 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 12:33, 28-06-10:

Αν αισθάνομαι και εγώ ενοχές για αυτή του την ενέργεια και πιστεύω ότι έχω και εγώ ένα μερίδιο ευθύνης, ίσως και να την έκανα αυτή τη συζήτηση. Σε μερικά πράγματα όμως είμαι απόλυτη. Από την στιγμή που δίνομαι σε μία σχέση, δεν ζητώ τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο από ένα πράγμα. Να σέβεται απόλυτα το Εγώ μου, όπως κάνω και εγώ με το δικό του. Η ενέργεια αυτή όμως μόνο σεβασμό και αγάπη δεν δείχνει.
Δείχνει αδυναμία και έλλειψη σεβασμού και αγάπης, γιατί αν αγαπάς κάποιον πραγματικά το τελευταίο πράγμα στον κόσμο που θες είναι να τον στεναχωρήσεις...
..
Δε μου έχει συμβεί κάτι και για αυτό δεν είμαι σίγουρη... Αλλά στηρίζομαι στο γεγονός ότι ξέρω τις αντιδράσεις μου και το χαρακτήρα μου. Σε τέτοια θέματα είμαι αρκετά κυνική...

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 12:37, 28-06-10:

Σε συζητήσεις σε αυτό το φόρουμ έχω δει οτι υπάρχουν άτομα συνειδητοποιήμένα πολυγαμικά που δε συνδέουν το σεξ με την αγάπη απαραίτητα, ακόμα κι αν είναι σε σχέση (ή τέλος πάντων έτσι έχω καταλάβει).

Ήθελα να σας ρωτήσω: όταν ξεκινάτε μια σχέση θεωρείτε δεδομένο οτι ο σύντροφός σας δε θα απιστήσει; Ή το συζητάτε;

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 13:15, 28-06-10:

μα οι περισσοτεροι αν οχι ολοι αυτο θεωρουν. δεν νομιζω κανεις να εχει στο μυαλο του οτι αυτος που ειναι μαζι του θα τον απατησει.. ασε που αν ξεκινησεις συζητησεις τετοιου τυπου χωρις λογο και αιτια θα φρικαρει ο ανθρωπος και με το δικαιο του. Σκεψου ποσα πραγματα μπορει να συμβουν σε μια σχεση, αν καθομασταν να τα συζητουσαμε πριν συμβουν για το τι θα γινοταν αν συνεβαιναν τοτε δεν θα ταν σχεση.. βραχνας θα ηταν..

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Eileen έγραψε στις 13:31, 28-06-10:

Όχι.. εμείς το συζητήσαμε.. βασικά θεώρήσαμε και οι δυο ότι από την στιγμή που είμαστε μαζί δεν θα απατήσουμε ο ένας τον άλλο. Αν συμβεί αυτό το γεγονός, ο ένας θα φανεί αντάξιος του άλλου οπότε δεν θα αξίζει να είναι μαζί του....
Αυτό είπαμε...

Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 13:58, 28-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από z0itCa
Όχι.. εμείς το συζητήσαμε.. βασικά θεώρήσαμε και οι δυο ότι από την στιγμή που είμαστε μαζί δεν θα απατήσουμε ο ένας τον άλλο. Αν συμβεί αυτό το γεγονός, ο ένας θα φανεί αντάξιος του άλλου οπότε δεν θα αξίζει να είναι μαζί του....
Αυτό είπαμε...
Είσαι σίγουρη ότι συμφωνήσατε στο αντάξιος και όχι στο ανάξιος; Γιατί αν συμβαίνει το πρώτο μάλλον βάλατε στοίχημα ποιος θα απατήσει πρώτος τον άλλο και δεν το καταλάβατε

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 14:54, 28-06-10:

μα ρε παιδια αυτα τα πραγματα δεν ειναι θεμα να τα συζητησεις.. τι θα σου πει ο αλλος δηλ. ξερεις ακου να δεις εγω θα σε απατησω καποια στιγμη.. ή δεν θα σε απατησω ποτε..δεν υπαρχουν εγγυησεις για τιποτε ακομα και για τον εαυτο μας δεν μπορουμε να εγγυηθουμε τιποτα.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

evi_zoi (Εύη - Ζωή)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη evi_zoi
H Εύη - Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 286 μηνύματα.

H evi_zoi is divorced and.... έγραψε στις 15:11, 28-06-10:

Συμφωνώ...Ακόμα και να εχει γίνει η συζήτηση είναι ανόφελη...Δηλαδή τι περίμενες ?Οτι θα σου πει, κοιτα εγω θα σε κερατώσω καποια στιγμή?? Αν είναι δυνατόν... Εδω κερατώνουν και συνεχίζουν να το κρύβουν ή να το αρνούνται....

Παράθεση

Sweet_Butterfly

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Sweet_Butterfly
H Sweet_Butterfly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δάσκαλος/α . Έχει γράψει 339 μηνύματα.

H Sweet_Butterfly Etsi ksafnika se eida apenanti mou...<3 έγραψε στις 16:03, 21-01-11:

Χωρισμος.

Παράθεση

*natalia5555* (Ναταλία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη *natalia5555*
H Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 191 μηνύματα.

H *natalia5555* sagapw........... έγραψε στις 16:10, 22-01-11:

να πω την αληθεια δεν ξερω,εξαρταται και εγω τι συναισθηματα θα ετρεφα για αυτο το ατομο...παντως αν ο αρραβωνιαστικος μου μ'απατουσε νομιζω οτι θα τον χωριζα,θα πληγωνομουν πολυ και δεν θα ειχε νοημα αν ημουν μαζι του,απλα θα εχανα την εμπιστοσυνη μου σ΄αυτον....αλλα εχω μαθει ποτε να μην λεω ποτε,οποτε ποτε δεν ξερεις τι σου ξημερωνει αυριο..

Παράθεση

Pure_Seduction

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Pure_Seduction
H Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται 3D designer . Έχει γράψει 2,025 μηνύματα.

H Pure_Seduction ΠΑΝΤΟΥ ΜΑΖΙ! έγραψε στις 20:33, 22-01-11:

Χωρισμος.-

Παράθεση

kaleidoscope

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kaleidoscope
H kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,727 μηνύματα.

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε στις 21:00, 22-01-11:

Έτσι:

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kounoupitsa

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kounoupitsa
H kounoupitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H kounoupitsa έγραψε στις 14:03, 10-03-11:

Γεια σας. Θέλω τη γνώμη σας για την απιστία στο γάμο και αν μπορεί ποτέ να ξεπεραστεί!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Himela : 10-03-11 στις 14:12. Αιτία: Κεφαλαία
Παράθεση

rosa azul

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη rosa azul
H rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,105 μηνύματα.

H rosa azul έγραψε στις 14:54, 10-03-11:

Eξαρταται απο σενα τι εννοεις πιστη και απιστια...Το να παψεις να πιστευεις στο ''γαμο'';και να ξεπεραστει τι; δεν εισαι αρκετα σαφης... Αν δεν πιστευεις στον γαμο δεν παντρευεσαι απλως, η απιστια που χωρει....;
Τωρα αν εννοεις πιστη / απιστια στον ερωτα και στην αγαπη αυτο ειναι αλλο θεμα και δεν εχει ,νομιζω,κατ'αναγκη να κανει με το γαμο..Και ειναι κατι που εσυ δεν αναφερεις ...
Θα εκφρασω προσωπικη γνωμη ...Σχεση -εγγαμη ή μη - χωρις τον ερωτα και την αγαπη που κτιζεται μερα με τη μερα ,χρονο με το χρονο ,μεσα απο λυπες και χαρες ,δυστυχια και ευτυχια και πολυ πολυ ερωτα δεν υπαρχει...Στα πιο εξελιγμενα .ωριμα ,ανωτερα σταδια της, η αγαπη αναμεσα στους συντροφους ειναι τοσο ελευθερη ,ωστε ,οπως λεει ο Jung :''Where love rules, there is no will to power, and where power predominates, love is lacking. The one is the shadow of the other. * Δηλαδη 'οπου υπαρχει αγαπη δεν υπαρχει θεληση για εξουσια ....και οπου κυριαρχει η εξουσια δεν υπαρχει αγαπη...το ενα ειναι στη σκια του αλλου...Η μεγαλυτερη πληροτητα σε μια σχεση ειναι να βλεπεις τον συντροφο σου ευτυχισμενο με τις επιλογες του και να εισαι και εσυ ευτυχισμενος μεσα απο αυτο ....μεσα απο μια βαθεια ωριμοτητα ,ανιδιοτελεια ,μη εγωιστικη αγαπη ....Ελπιζω να βοηθησα....

*Carl Jung"On the Psychology of the Unconciousness", 1917

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 21:24, 10-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από rosa azul
Η μεγαλυτερη πληροτητα σε μια σχεση ειναι να βλεπεις τον συντροφο σου ευτυχισμενο με τις επιλογες του και να εισαι και εσυ ευτυχισμενος μεσα απο αυτο ....μεσα απο μια βαθεια ωριμοτητα ,ανιδιοτελεια ,μη εγωιστικη αγαπη ....Ελπιζω να βοηθησα....
Σόρρυ αλλά αν η ευτυχία του είναι να με κερατώνει κάθε τρεις και λίγο για τους όποιους λόγους έχει κι εγώ να το ανέχομαι στο όνομα της ανιδιοτελής, μη εγωιστικής αγάπης, προσωπικά δεν το δέχομαι....και σιγά να μην είμαι και ευτυχισμένη επειδή αυτός είναι ευτυχισμένος με το κέρατο που μου δίνει...
Οπότε και οι επιλογές έχουν και κάποιο όριο

Στο θέμα μας τώρα....
Έχω υπάρξει απίστευτα απόλυτη σε αυτό το θέμα...χωρίζω, το ανταποδίδω....και βάφω τις κουρτίνες στο χρώμα που μισούσε
Μεγαλώνοντας έμαθα ευτυχώς ότι δεν υπάρχουν απόλυτες λύσεις ή αποφάσεις...και σίγουρα δεν υπάρχουν οι στάνταρ αντιδράσεις....
Επίσης όσο χαζό, ανώριμο κι αν ακούγεται, αν με ρωτήσεις τώρα αν θα χώριζα για ένα κέρατο, θα σου έλεγα δεν ξέρω...
Εξαρτάται....εξαρτάται από αυτά που ακόμα νιώθω, αυτά που ακόμα θέλω, γι' αυτά που ακόμα πιστεύω ότι μπορώ να σώσω...για το πόσο μπορώ να ζήσω με αυτό, εννοώντας όχι τόσο το κέρατο αλλά όσα φέρνει...
Έλλειψη εμπιστοσύνης, ανασφάλειες, θιγμένος γυναικείος εγωισμός, ανώφελες συγκρίσεις με την ερωμένη, επαναξιολόγηση της σχέσης κλπ κλπ κλπ.
Παρ' όλα αυτά, για ένα κέρατο δεν θα τα τίναζα όλα τόσο απλά στον αέρα...
Ίσως είμαι μαζόχα
Απλά πιστεύω ότι όλοι, κάπως, κάποτε, μπορούμε να το κάνουμε....(για να μην παρεξηγηθώ δεν λέω ότι όλοι θα απιστήσουμε ή θα φάμε το κέρατο, αλλά είμαστε εν δυνάμει μοιχαλίδες ή κερατωμένοι ) κι όλοι μπορούμε να το μετανιώσουμε ή μη....
Και έχουμε δικαίωμα να μετανιώσουμε και να ζητήσουμε συγχώρεση...και ο άλλος/η το δικαίωμα να το δεχτεί ή να μας διαολοστείλει
Ότι και να επιλέξει ο άλλος/η είναι σεβαστό....ακόμα και η συγχώρεση

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 21:48, 11-03-11:

Είμαι από τους ανθρώπους που δεν θεωρούν την απιστία such a big deal per se. Εξαρτάται από τις συνθήκες. Προφανώς, αν πρόκειται για παράλληλη σχέση ή έρωτα (ακόμα και χωρίς ανταπόκριση), είναι λόγος χωρισμού (και πάλι υπάρχουν εξαιρέσεις). Αλλά αν πρόκειται για σκέτο σεξ χωρίς περεταίρω συναισθήματα ή πειραματισμό (πχ του έκατσε παλιό απωθημένο και ήθελε να δει πώς είναι, παρ'ότι την έχει ξεπεράσει), δε νομίζω να με ενοχλούσε καν (θα στεναχωριόμουν γιατί θα ανησυχούσα βέβαια αν υπάρχει κάτι παραπάνω, αλλά χάριν απλοποίησης, ας αφήσουμε αυτό τον παράγοντα έξω, έστω ότι ξέρω ότι δεν υπάρχει κάτι παραπάνω). Δεν μπορώ να καταλάβω καν τους ανθρώπους που ενοχλούνται από αυτά, πέραν φυσικά της ανησυχίας που έγραψα στην παρένθεση. Είναι βέβαια επικίνδυνα παιχνίδια αυτά, διότι μπορεί να μην ένιωθε τίποτα στην αρχή και να ερωτευτεί την άλλη αργότερα, αλλά in that case, he wasn't too much into me to begin with.

On the other hand, μπορεί να μη με νοιάζει τι έκανε, αλλά με κόφτει πολύ το τι νιώθει. Ακόμη κι αν δεν της πιάσει ούτε το χέρι, αν ξεροσταλιάζει σκεφτόμενος κάποια άλλη αντί για μένα, θα με πλήγωνε πάρα πολύ, το θεωρώ απιστία και κατά πάσα πιθανότητα θα χώριζα (αν το μάθαινα, που σε τέτοιες περιπτώσεις είναι σχεδόν αδύνατο). Whether he'll act on it or not, μου είναι αδιάφορο.

Παράθεση

Sweet_Butterfly

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Sweet_Butterfly
H Sweet_Butterfly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δάσκαλος/α . Έχει γράψει 339 μηνύματα.

H Sweet_Butterfly Etsi ksafnika se eida apenanti mou...<3 έγραψε στις 15:24, 13-03-11:

Δεν συγχωρείται σε καμία περίπτωση.-

Παράθεση

rosa azul

Περιβόητο Μέλος

H rosa azul έγραψε στις 15:50, 13-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από Vkey
Σόρρυ αλλά αν η ευτυχία του είναι να με κερατώνει κάθε τρεις και λίγο για τους όποιους λόγους έχει κι εγώ να το ανέχομαι στο όνομα της ανιδιοτελής, μη εγωιστικής αγάπης, προσωπικά δεν το δέχομαι....και σιγά να μην είμαι και ευτυχισμένη επειδή αυτός είναι ευτυχισμένος με το κέρατο που μου δίνει...
Καταρχήν θα ηθελα να επισημανω σαν ιδιαιτερα απαξιωτικη την χρηση της λεξης ''κερατο'' και των παραγωγων της οταν μιλαμε για σχεσεις αγαπης ,ερωτα ,αμοιβαιου σεβασμου ...αρα εξ ορισμου θεωρω οτι δεν εχεις καταλαβει για πιο επιπεδο σχεσης μιλαω στην τοποθετηση μου ...και πως βιωνουν σε αυτο το επιπεδο αγαπης τη σχεση τους οι συντροφοι.
Επισης οταν αναφερεις σχεσεις οπου ''αν η ευτυχία του είναι να με κερατώνει κάθε τρεις και λίγο '' ,δεν μιλαμε εξ ορισμου για αγαπη..και για υγιη σχεση ....Αν ο /η συντροφος κατα συρροην καταφευγει σε τριτες ''λυσεις',' σημαινει οτι δεν καλυπτεται σταθερα απο τον/την συντροφο του αρα υπαρχει καποιο σοβαρο προβλημα στη σχεση (σεξουαλικο ή αλλο ).Σε αυτη την περιπτωση ,αναλογα με το ζευγαρι ,ή το επιλυουν ή χωριζουν.....Εγω στην τοποθετηση μου ουδολως αναφερθηκα σε τετοιες περιπτωσεις ,αλλα στις υγειεις σχεσεις σεβασμου και αγαπης οπου οι συντροφοι εχουν το δικαιωμα της αυτοδιαθεσης και αν καποια στιγμη καταφυγουν σε τριτες επιλογες ,αυτο δεν αποτελει αιτια χωρισμου ...αλλα μεσα απο μια ωριμη αντιμετωπιση ειναι κατανοητο απο το ετερον ημισυ ,για τους λογους που ανεφερα στην τοποθετηση μου.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Myrtle : 13-03-11 στις 17:12. Αιτία: διόρθωση quote
Παράθεση

Lautreamont

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lautreamont
Ο Lautreamont αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 240 μηνύματα.

O Lautreamont έγραψε στις 17:20, 13-03-11:

Πριν τοποθετηθώ, λέω να ακουμπήσω μια σφουγγαρίστρα πάνω στο στόμα μου.

Ο μεσιέ Charles Maurice de Talleyrand
(ναι ω ναι επίκληση αποφθεγματικών σατανάδων, ξανά και ξανά και ξανά )
έγραψε το:
"Οι γυναίκες μπορεί να συγχωρέσουν κάποιον
που εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία,
ποτέ όμως κάποιον που την έχασε".

Ακόμη και την ευκαιρία να της κλέψει μερικά φιλιά
ή μερικά γ@μήσια ενώ είναι παντρεμένη ή σε σχέση.

Σημείο στίξης ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ στην ηθική της αποδεδειγμένης ανασφάλειας
που βυζαίνει το δάχτυλο της στο ξενοπήδημα ή που κρυφοκ@υλώνει
τα υγρά βράδια με το ροχαλητό συντρόφι.

Πως δηλ θα κατηγορήσεις κάποιον/κάποια ως ανήθικο-η
(η αηδία της λέξης κυλάει στον οισοφάγο μου ΚΙΟΛΑΣ με το που την έγραψα)
την ώρα που τρίβεται στα πατώματα σκεπτόμενος-η ότι δε μπορεί να αναπνεύσει
από το αίσθημα του έρωτα?

Τι θα τον/την σταμάταγε, τάχα;
ότι είναι ευυπόληπτος οικογενειάρχης?

Η διάθεση/δύναμη για ζωή πάντα μα πάντα μα πάντα (κι ευτυχώς)
θα προσπερνά τους άγραφους κώδικες του απόλυτου σκοταδιού των
ανιαρών συμβιβασμών όπου σου βγαίνει η ψυχή,
κάτι σαν μια ανάποδη φάλαγγα που σου μειώνει τη ζωτικότητα ώσπου να γίνει
αφόρητο.

"Κάθε φορά ακούς τα λουριά να τρίζουν. Μόλις σταμάτησαν χάθηκαν",
που λέει κι ο Κοροβέσης στους ανθρωποφύλακες.

Ανθρωποφύλακες θα γίνουμε στο ταίρι μας?
Μπρρρρρρρ.

Συμβιβασμός, μαστίγιο και θαλαμοφυλίκι VS. μοναξιά, αμαρτία , σημειώνω 2.

Άντε να πω κι άλλο ένα γιατί θα σκάσω:
Όλες οι αμαρτίες είναι προσπάθειες να γεμίσουν το κενό, της Σιμόν Βέϊλ.

Καλύτερα να γεμίζεις το κενό παρά να ζεις αγναντεύοντας το, Isidore Ducasse comte de Lautreamont.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 18:19, 13-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από rosa azul
Καταρχήν θα ηθελα να επισημανω σαν ιδιαιτερα απαξιωτικη την χρηση της λεξης ''κερατο'' και των παραγωγων της οταν μιλαμε για σχεσεις αγαπης ,ερωτα ,αμοιβαιου σεβασμου ...αρα εξ ορισμου θεωρω οτι δεν εχεις καταλαβει για πιο επιπεδο σχεσης μιλαω στην τοποθετηση μου ...και πως βιωνουν σε αυτο το επιπεδο αγαπης τη σχεση τους οι συντροφοι.
Επισης οταν αναφερεις σχεσεις οπου ''αν η ευτυχία του είναι να με κερατώνει κάθε τρεις και λίγο '' ,δεν μιλαμε εξ ορισμου για αγαπη..και για υγιη σχεση ....Αν ο /η συντροφος κατα συρροην καταφευγει σε τριτες ''λυσεις',' σημαινει οτι δεν καλυπτεται σταθερα απο τον/την συντροφο του αρα υπαρχει καποιο σοβαρο προβλημα στη σχεση (σεξουαλικο ή αλλο ).Σε αυτη την περιπτωση ,αναλογα με το ζευγαρι ,ή το επιλυουν ή χωριζουν.....Εγω στην τοποθετηση μου ουδολως αναφερθηκα σε τετοιες περιπτωσεις ,αλλα στις υγειεις σχεσεις σεβασμου και αγαπης οπου οι συντροφοι εχουν το δικαιωμα της αυτοδιαθεσης και αν καποια στιγμη καταφυγουν σε τριτες επιλογες ,αυτο δεν αποτελει αιτια χωρισμου ...αλλα μεσα απο μια ωριμη αντιμετωπιση ειναι κατανοητο απο το ετερον ημισυ ,για τους λογους που ανεφερα στην τοποθετηση μου.
Av σε πείραξε η λέξη κέρατο, ζητώ συγνώμη αν και νομίζω ότι οποιοσδήποτε μπορούσε να καταλάβει την χροιά της απάντησής μου....δεν πλακώνομαι τσάμπα στα ιμότικον

Το θέμα μας είναι η απιστία και όχι γενικά πως είναι μια σχέση αγάπης/σεβασμού, αλλά πως είναι όταν έχει επέλθει ή επέρχεται συνέχεια η απιστία (βλ. επιλογές- ευτυχία) ... Οπότε έκρινα την απάντηση σου βάση αυτού....
Κι αν διαβάσεις καλά τι έχω γράψει παραπάνω δεν βλέπω να διαφωνούμε κάπου, μετά τις αποσαφηνίσεις σου.

Παράθεση

katalinos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη katalinos
Ο katalinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 446 μηνύματα.

O katalinos έγραψε στις 18:27, 13-03-11:

πες μου ποιά σε κεράτωσε δεσμώτη , να την κάνω ντα

οντόπικ : η άποψη μου επί του θέματος εκφράζεται ολοκληρωμένα από το ποστ της ΣάμπτζεκττουΤσέιντζ αλλά πρακτικά δεν είμαι τόσο ψύχραιμος

σνιφ

Παράθεση

katalinos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη katalinos
Ο katalinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 446 μηνύματα.

O katalinos έγραψε στις 18:42, 13-03-11:

ε
από μία γυναίκα , περιμένω ένα α' επίπεδο απάντησης
π.χ. δηλητήριο στο κρασί του

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rosa azul

Περιβόητο Μέλος

H rosa azul έγραψε στις 01:18, 14-03-11:

Πολυ τα "'Εγκληματα'' εβλεπες ...και εχεις ταυτιστει με τη Σωσω...

Παράθεση

karotenia

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη karotenia
H karotenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Nail artist . Έχει γράψει 294 μηνύματα.

H karotenia i follow rivers! έγραψε στις 04:56, 14-03-11:

εγω παλι δεν θα εκανα τιποτα απλα θα τον χωριζα και αυτο ηταν ολο........

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 08:26, 14-03-11:

Δεν έχω μάθει ποτέ επισήμως για κάποιο κέρατο, αν και για ένα φεγγάρι υποψιαζόμουν έναν πρώην, αλλά δεν μπήκα στην διαδικασία να το ψάξω (και δεν θα έμπαινα και ποτέ δηλαδή, εδώ που τα λέμε). Αν πάντως μάθαινα κάτι επίσημα για οποιονδήποτε εκτός από τον τελευταίο πρώην, δεν θα μου καιγόταν καρφάκι. Δηλαδή για να είμαι απόλυτα ειλικρινής, ίσως ένιωθα λίγο άσχημα για λίγο αλλά θα μου περνούσε γρήγορα, αφού τους είχα όλους απατήσει ούτως ή άλλως κι εγώ. Οπότε μάλλον απλώς θα χώριζα με συνοπτικές διαδικασίες.
Στον τελευταίο πρώην θα με πλήγωνε πολύ να μάθω κάτι γιατί νομίζω ήταν ο μοναδικός που αγάπησα κι ερωτεύτηκα πραγματικά και θα έκανα τα πάντα για να κάνω την σχέση να λειτουργήσει. Μάλλον δεν θα χώριζα, εκτός αν πια ανακάλυπτα πως είχε παράλληλη σχέση με άλλη (αυτό δεν το συγχωρώ σε καμία περίπτωση, το "μεθυσμένο" βράδυ το αποδέχομαι σχεδόν σε κάθε περίσταση).
Οπότε για την απιστία για μένα δύο πράγματα έχουν σημασία: α) το βάθος της σχέσης και τα συναισθήματά μου και β) η φύση της απιστίας καθώς και εν μέρει η χρονική στιγμή (θα συγχωρούσα πιο εύκολα κάποιον που με απάτησε μετά από δέκα χρόνια σχέσης για ένα βράδυ, παρά κάποιον που θα μου το έκανε στο πρώτο δίμηνο).

Παράθεση

rosa azul

Περιβόητο Μέλος

H rosa azul έγραψε στις 11:01, 14-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από Lautreamont
Πριν τοποθετηθώ, λέω να ακουμπήσω μια σφουγγαρίστρα πάνω στο στόμα μου.

Ο μεσιέ Charles Maurice de Talleyrand
(ναι ω ναι επίκληση αποφθεγματικών σατανάδων, ξανά και ξανά και ξανά )
έγραψε το:
"Οι γυναίκες μπορεί να συγχωρέσουν κάποιον
που εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία,
ποτέ όμως κάποιον που την έχασε".

Ακόμη και την ευκαιρία να της κλέψει μερικά φιλιά
ή μερικά γ@μήσια ενώ είναι παντρεμένη ή σε σχέση.

Σημείο στίξης ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ στην ηθική της αποδεδειγμένης ανασφάλειας
που βυζαίνει το δάχτυλο της στο ξενοπήδημα ή που κρυφοκ@υλώνει
τα υγρά βράδια με το ροχαλητό συντρόφι.

Πως δηλ θα κατηγορήσεις κάποιον/κάποια ως ανήθικο-η
(η αηδία της λέξης κυλάει στον οισοφάγο μου ΚΙΟΛΑΣ με το που την έγραψα)
την ώρα που τρίβεται στα πατώματα σκεπτόμενος-η ότι δε μπορεί να αναπνεύσει
από το αίσθημα του έρωτα?

Τι θα τον/την σταμάταγε, τάχα;
ότι είναι ευυπόληπτος οικογενειάρχης?

Η διάθεση/δύναμη για ζωή πάντα μα πάντα μα πάντα (κι ευτυχώς)
θα προσπερνά τους άγραφους κώδικες του απόλυτου σκοταδιού των
ανιαρών συμβιβασμών όπου σου βγαίνει η ψυχή,
κάτι σαν μια ανάποδη φάλαγγα που σου μειώνει τη ζωτικότητα ώσπου να γίνει
αφόρητο.

"Κάθε φορά ακούς τα λουριά να τρίζουν. Μόλις σταμάτησαν χάθηκαν",
που λέει κι ο Κοροβέσης στους ανθρωποφύλακες.

Ανθρωποφύλακες θα γίνουμε στο ταίρι μας?
Μπρρρρρρρ.

Συμβιβασμός, μαστίγιο και θαλαμοφυλίκι VS. μοναξιά, αμαρτία , σημειώνω 2.

Άντε να πω κι άλλο ένα γιατί θα σκάσω:
Όλες οι αμαρτίες είναι προσπάθειες να γεμίσουν το κενό, της Σιμόν Βέϊλ.

Καλύτερα να γεμίζεις το κενό παρά να ζεις αγναντεύοντας το, Isidore Ducasse comte de Lautreamont.
Εξαιρετικη ,αληθινη , εξωραισμενη απο καθε λογης ανουσιες προκαταληψεις τοποθετηση!Θετει το ζητημα ακριβως στη ΣΩΣΤΗ ΤΟΥ ΒΑΣΗ

Παράθεση

Ina10039 (ina τη περιμενεις?)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ina10039
H ina τη περιμενεις? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Νεάπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 24 μηνύματα.

H Ina10039 ειμαι τρελη για δεσιμο!!! έγραψε στις 11:29, 14-03-11:

Γκουχου γκουχου... Είμαι λιγάκι νευρικού εγώ. Όποτε έχω πολλά στο μυαλό μου Μμμμ έχω και αλους τρόπους αλλά βαριέμαι να γράφω

Παράθεση

αορ (the less you know,the better it is....)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη αορ
Ο the less you know,the better it is.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 109 μηνύματα.

O αορ Καλως Ορισατε έγραψε στις 14:40, 05-08-12:

Απλος και κατανοητός τίτλος!!Συγχωρείτε την απιστία?Στην περιπτωση που υπαρχει απλο φλερτ ή στην περίπτωση που η κατάσταση προχωρήσει στο σεξ?Αν μετανιώσει?Το εχετε βιώσει με ανθρώπους απο τους οποίους δεν το περιμένατε?Πως αισθανθήκατε?Τι κανατε? Σαν πολλες ερωτήσεις να έθεσα Ο καθής της εμπειρίες του

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pequeño
H Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,761 μηνύματα.

H Pequeño έγραψε στις 14:58, 05-08-12:

Όχι δεν έχω ζήσει κάτι τέτοιο.
Τώρα αν το έχουν κάνει και δεν το πήρα χαμπάρι, τι να πω, μπράβο τους τους βγάζω το καπέλο.
Για εμένα προσωπικά το φλερτ (όπως εκλαμβάνομαι εγώ το φλερτ,βλέμμα-χαμόγελο, όχι καμάκι και συζήτηση κλπ) δεν είναι απιστία, το ωραίο πάντα τραβάει τη προσοχή, δεν μπορώ να πω ψέματα αν πέσει το βλέμμα μου σε κάποιον όμορφο άντρα,αφού είναι όμορφος τι να κάνουμε τώρα;Μπορεί και ασυναίσθητα να ρίξω και ένα χαμόγελο μαζί με το βλέμμα.

Από'κει και πέρα όχι δεν θα την συγχωρούσα την απιστία,όχι μόνο επειδή θα ένιωθα προδομένη,απλά θα σκεφτόμουν πως από τη στιγμή που το σώμα μου,η αγκαλιά μου,το φιλί μου και γενικά το σεξ που κάναμε δεν τον κάλυψε την πρώτη φορά,ε δεν θα τον καλύψει και την δεύτερη, ποιος ο λόγος να περάσω δύο φορές το μαρτύριο και να με δω πάλι στο πάτο; Γιατί πέρα την προδοσία μετά σκέφτεσαι κι άλλα όμορφα, όπως, τι έκανα λάθος;μήπως φταίει το σώμα μου;μήπως δεν είμαι αρκετά θερμή; και άλλα τέτοια χαριτωμένα.

Για εμένα η απιστία δεν έχει λόγο ύπαρξης βασικά, από τη στιγμή που κάτι δεν σε γεμίζει το τελειώνεις και πας αλλού, ποιος ο λόγος να μπλεχτείς σε τέτοιες καταστάσεις;

Επίσης να σημειώσω ότι για εμένα απιστία θεωρούνται και οι φαντασιώσεις όταν αυτές γίνονται με υπαρκτά πρόσωπα του κύκλου σου, πχ η φουρνάρισσα,η σερβιτόρα, η κολλητή της δικιάς σου κλπ γιατί όταν έχεις τη φαντασίωση τόσο κοντά δύσκολα να αντισταθείς,και από τη στιγμή που το μυαλουδάκι παίρνει τέτοιες στροφές,μάλλον με λάθος πρόσωπο έχεις σχέση.
Τώρα αν φαντασιώνεται την Μέγκαν Φοξ ή καμία που έπλασε με το μυαλό του,ε φαντασίωση θα είναι και φαντασίωση θα παραμείνει, οπότε δεν υπάρχει θέμα απιστίας.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

eco-warrior (Μπάμπης ή Αμφιάραος)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη eco-warrior
Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ψυκτικός και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 777 μηνύματα.

O eco-warrior ... έγραψε στις 18:03, 05-08-12:

"Pacta sunt servanda". Τάδε έφη (ο απατηθείς) Pattinson!;

Παράθεση

granita (Φανή)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη granita
H Φανή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 191 μηνύματα.

H granita where do we go, nobody knows.. έγραψε στις 18:17, 05-08-12:

στην περίπτωση που θα ήταν απόρροια και των δικών μου πράξεων, ναι θα τη συγχωρούσα...δηλαδή αν εσύ ο ίδιος παραμελείς τον άνθρωπο, με τον οποίο είσαι μαζί, τότε θα στρέψει την προσοχή του σε κάτι άλλο, που του δίνει την προσοχή που ζητά! εάν πάλι ήμουν σε μία σχέση και τα πράγματα πήγαιναν καλά, τόσο που να μην περιμένω με τίποτα ότι ο άλλος έχει κάνει κάτι τέτοιο, όχι δεν θα τη συγχωρούσα :/

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Απιστία ή όχι; - Από FrontPage
      Το θέμα έχει λάβει 14 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συζήτηση ...επι προσωπικού.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 11-04-17 στις 15:19.
    • Απιστία - Από Pure_Seduction
      Το θέμα έχει λάβει 70 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ερωτικές Σχέσεις.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 05-07-16 στις 22:42.
    • Θα ομολογούσατε μια απιστία; - Από torry
      Το θέμα έχει λάβει 124 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ερωτικές Σχέσεις.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 29-08-14 στις 13:23.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους