Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,982 εγγεγραμμένα μέλη και 2,809,548 μηνύματα σε 79,741 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 803 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

[Γυναίκες] Μυστικά ομορφιάς

Δαλιδά (Cortana)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Δαλιδά
H Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ . Έχει γράψει 4,227 μηνύματα.

H Δαλιδά έγραψε στις 20:59, 09-10-12:

bb creams ήταν αρχικά φαρμακευτικά προιόντα. Μετά πουλούσαν σαν τρελά στην Κορέα και οι Αμερικάνοι προσπάθησαν να τις κάνουν και στην Αμερική.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_fairygirl_ (Τζόγιο)

iSchool Moderator

Το avatar του χρήστη _fairygirl_
H Τζόγιο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 3,789 μηνύματα.

H _fairygirl_ ~Σουλμέτ της κατσαρόλας~27/12/13 έγραψε στις 21:01, 09-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από kit-kat
και γω το παθαινω αυτο!!και τωρα τελευταια βάζω βαζελινι γιατι σκάνε συνεχεια τα χειλη μου!επισης,μου είπαν οτι κάνει καλό η ζάχαρη με το μέλι στα χείλη!
Το μελι και η ζαχαρη στα χειλη κανει και σαν απολεπιση οπως επισης το ιδιο ειναι γενικα ενα καλο απολεπιστικο εχω ακουσει.
Για μενα ενα αλλο πραγμα που κανει θαυματα ειναι η μαγειρικη σοδα στα δοντια τα λευκαινει παιδια
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,761 μηνύματα.

H mindcircus Open mind, open heart έγραψε στις 18:10, 13-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από tsoufou

Άσχετο, άμα πάτε στα χόντος μπορείτε να πάτε τα δικά σας βαζάκια και να σας τα γεμίσουν με ό,τι προιόν θέλετε ως τέστερ
Πήγα να πάρω του αδερφού μου ένα τζελ για την ακμή, έπιασα κουβέντα με την κοπέλα της clarins και πήγα και πήρα λοσιόν, κρέμα σώματος
Οου. Για πες.
Και τι? Θα παρω ενα βαζακι? Κι οταν λες βαζακι, τι εννοεις βαζακι? Βαζακι μικρο? Βαζακι tiny η βαζαρα? Εχω κι απαυτη
Και μετα και μετα? Τι θα πω μετα? Με βαζετε λιγο τεστερ περικαλω? Για πες βρε.

Btw τις bb τις εχω βαλει κι εγω στο ματι. Παμφτηνες ειναι οποτε και μουφα να βγουν θα καταληξουν κρεμες ποδιου οπως κανω με οσες μου βγαινουν σκαρτες. Ναι ναι ας εχει χρωμα, εννοια μου

Αρχική Δημοσίευση από _fairygirl_
Το μελι και η ζαχαρη στα χειλη κανει και σαν απολεπιση οπως επισης το ιδιο ειναι γενικα ενα καλο απολεπιστικο εχω ακουσει.
Για μενα ενα αλλο πραγμα που κανει θαυματα ειναι η μαγειρικη σοδα στα δοντια τα λευκαινει παιδια
Ασχετο, τωρα που πατε για χειλη να σας πω κι εγω κατι που ανακαλυψα. Ειχα παθει που λετε αμυγδαλιτιδα κι αρχικως πριν παρω απο φαρμακειο αυτο που κανουμε γαργαρες, εβαζα αλατονερο. Περιπου 10-15 γαργαρες για δυο μερες. Κοριτσια,τα χειλια μου ειχαν γινει λες κι ειχα βαλει σιλικονη...Τυφλα να χει δλδ η σιλικονη! Οποτε τρικ-

οποια θελει χειλακια-χειλαρες,
να κανει με αλατονερο γαργαρες!

.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 13-10-12 στις 18:17.
Παράθεση

_fairygirl_ (Τζόγιο)

iSchool Moderator

H Τζόγιο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 3,789 μηνύματα.

H _fairygirl_ ~Σουλμέτ της κατσαρόλας~27/12/13 έγραψε στις 19:12, 13-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Οου. Για πες.
Και τι? Θα παρω ενα βαζακι? Κι οταν λες βαζακι, τι εννοεις βαζακι? Βαζακι μικρο? Βαζακι tiny η βαζαρα? Εχω κι απαυτη
Και μετα και μετα? Τι θα πω μετα? Με βαζετε λιγο τεστερ περικαλω? Για πες βρε.

Btw τις bb τις εχω βαλει κι εγω στο ματι. Παμφτηνες ειναι οποτε και μουφα να βγουν θα καταληξουν κρεμες ποδιου οπως κανω με οσες μου βγαινουν σκαρτες. Ναι ναι ας εχει χρωμα, εννοια μου

Ασχετο, τωρα που πατε για χειλη να σας πω κι εγω κατι που ανακαλυψα. Ειχα παθει που λετε αμυγδαλιτιδα κι αρχικως πριν παρω απο φαρμακειο αυτο που κανουμε γαργαρες, εβαζα αλατονερο. Περιπου 10-15 γαργαρες για δυο μερες. Κοριτσια,τα χειλια μου ειχαν γινει λες κι ειχα βαλει σιλικονη...Τυφλα να χει δλδ η σιλικονη! Οποτε τρικ-

.
Κοιτα,νταξ αν πας παρε κανενα μικρο μην παρεις κανενα απο αυτα του σαμπουαν.
Παρε ενα μετριο σε μικρο μεγεθος ρε΄συ εξαλλου ο λογος που θες να στο γεμισει ειναι για να το δοκιμασεις,οχι για να παρεις δωρεαν bb
Και για πειτε καποια τι προτεινει για να μακρυνουν γρηγορα τα νυχια μου.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Loony

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Loony
H Loony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 538 μηνύματα.

H Loony έγραψε στις 20:36, 14-10-12:

να μην τα τρως
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,761 μηνύματα.

H mindcircus Open mind, open heart έγραψε στις 13:14, 17-10-12:

Θενκσ!
Λαδι λενε και τα βουτας μεσα. Ελαιολαδο δλδ. Εγω δεν το κανω, αλλα ξερω πως δυναμωνει τα νυχια πολυ. Κανε το δυο φορεσ τη μερα κι αστα μεσα για κανα τεταρτο. Φανταζομαι ειναι οκ. Και ναι μην τα μασουλας, μην μπλεκεις με πολλα νερα, βαλε αλλον να σου κανει τις μπουγαδες (εγω και να θελα... δεν αλλα ευτυχως τα δικα μου στεκουν και με τα νερα προς ωρας τουλαχιστον). Αυτα.
Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gilda
H Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,887 μηνύματα.

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 13:23, 17-10-12:

Θενκσ!
Λαδι λενε και τα βουτας μεσα. Ελαιολαδο δλδ. Εγω δεν το κανω, αλλα ξερω πως δυναμωνει τα νυχια πολυ. Κανε το δυο φορεσ τη μερα κι αστα μεσα για κανα τεταρτο. Φανταζομαι ειναι οκ. Και ναι μην τα μασουλας, μην μπλεκεις με πολλα νερα, βαλε αλλον να σου κανει τις μπουγαδες (εγω και να θελα... δεν αλλα ευτυχως τα δικα μου στεκουν και με τα νερα προς ωρας τουλαχιστον). Αυτα.
Κι εγώ για ελαιόλαδο ξέρω. Τα βουτάς κάθε μέρα για λίγο, δυο φορές τη μέρα, πρωί - βράδυ.
Και δυναμώνουν πάρα πολύ.
Παράθεση

Rainbow Blues

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Rainbow Blues
H Rainbow Blues αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Έμπορος . Έχει γράψει 233 μηνύματα.

H Rainbow Blues ... έγραψε στις 14:20, 17-10-12:

Εδώ αν φάς αλατισμένα σπόρια πρήζεσαι... φαντάζομαι τί θα γίνετε με το αλατόνερο... Δεν πρήζετε όμως και μέσα το στόμα? Μη πας για λουκ Αντζελίνα και βγεί Steeve Tyler....
Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 5,329 μηνύματα.

H prinCess. bO.om. έγραψε στις 14:28, 17-10-12:

Πατατάκια με ξύδι για σαρκώδη χείλη.
Παράθεση

_fairygirl_ (Τζόγιο)

iSchool Moderator

H _fairygirl_ ~Σουλμέτ της κατσαρόλας~27/12/13 έγραψε στις 14:50, 17-10-12:

Θενκσ!
Ναι ρε'συ αλλα μετα αν ας πουμε θελω να κανω μια δουλεια με τα λαδωμενα χερια θα την κανω?
Δεν μπορω μετα να τα σκουπισω καπου? Ή πρεπει να μεινω με τα λαδια στα χερια

Αρχική Δημοσίευση από prinCess.
Πατατάκια με ξύδι για σαρκώδη χείλη.
Και αν τα θες σκασμενα επισης
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Για οσες αντεχουν τη μυρωδια εγω ετσι και ετσι ειναι πολυ καλο και τελειως φυσικο μαλακτικο conditioner το ασπρο ξυδι. Δεν εχει σχεση με το γνωστο σε ολους μας "ξυδι". Μυριζει πολυ λιγοτερο και για οσες δεν αντεχουν την οσμη του μεσα βαλτε μεσα κλοναρακια απο λεβαντα για 1 μηνα περιπου. Θα μυριζετε λεβεντα. Εγω προσωπικα που δεν αντεχα καθολου το ξυδι αυτο το αντεχω. Και επισης ξεμπερδευει πολυ καλα. Μπορειτε να το χρησιμοποιησετε στο τελευταιο ξεπλυμα να τυλιξετε τα μαλλια σας σε μια πετσετα και να συνεχισετε το μπανιο σας. Υστερα βγαζετε την πετσετα και χτενιζετε.
Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 14:55, 17-10-12:

Ναι ρε'συ αλλα μετα αν ας πουμε θελω να κανω μια δουλεια με τα λαδωμενα χερια θα την κανω?
Δεν μπορω μετα να τα σκουπισω καπου? Ή πρεπει να μεινω με τα λαδια στα χερια

Βάζεις το λάδι σε ένα μπωλάκι, σαν αυτό που τρώμε δημητριακά. Λίγο λάδι κάτω κάτω. Και βουτάς τα χεράκια σου μέσα. Κάθεσαι έτσι για μερικα λεπτά, ας πούμε για δεκάλεπτο. Ε εκείνο το δεκάλεπτο κρατήσου, και μην κάνεις δουλειές. Μετά βγάζεις τα χεράκια, τα πλένεις και τα σκουπίζεις, και κάνεις όσες δουλειές θες.

Για οσες αντεχουν τη μυρωδια εγω ετσι και ετσι ειναι πολυ καλο και τελειως φυσικο μαλακτικο conditioner το ασπρο ξυδι.

Μηλόξυδο (από μήλο) ή από λευκά σταφύλια? Γιατί και τα δύο λευκά ξύδια είναι.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_fairygirl_ (Τζόγιο)

iSchool Moderator

H _fairygirl_ ~Σουλμέτ της κατσαρόλας~27/12/13 έγραψε στις 18:51, 17-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από Gilda
[/FONT]

Βάζεις το λάδι σε ένα μπωλάκι, σαν αυτό που τρώμε δημητριακά. Λίγο λάδι κάτω κάτω. Και βουτάς τα χεράκια σου μέσα. Κάθεσαι έτσι για μερικα λεπτά, ας πούμε για δεκάλεπτο. Ε εκείνο το δεκάλεπτο κρατήσου, και μην κάνεις δουλειές. Μετά βγάζεις τα χεράκια, τα πλένεις και τα σκουπίζεις, και κάνεις όσες δουλειές θες.

Μηλόξυδο (από μήλο) ή από λευκά σταφύλια? Γιατί και τα δύο λευκά ξύδια είναι.
Τωρα καταλαβα. Ευχαριστωωω.
Νομιζω απο λευκα σταφυλια. Τωρα που το σκεφτομαι οχι,λευκα σταφυλια ειναι.
Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 13:02, 18-10-12:

Νομιζω απο λευκα σταφυλια. Τωρα που το σκεφτομαι οχι,λευκα σταφυλια ειναι.
Χμμμ, θα το δοκιμάσω!
Παράθεση

_fairygirl_ (Τζόγιο)

iSchool Moderator

H _fairygirl_ ~Σουλμέτ της κατσαρόλας~27/12/13 έγραψε στις 13:04, 18-10-12:

Χμμμ, θα το δοκιμάσω!
Καλη Επιτυχια.Πες μας μετα εντυπωσεις
Παράθεση

kit-kat

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kit-kat
H kit-kat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.

H kit-kat έγραψε στις 14:07, 25-10-12:

μηπως ξερετε τιποτα για την καταπολέμηση της ψαλίδας στα μαλλια?τι την προκαλλεί και πως μπορώ να προστατέψω τα μαλλια μου?
Παράθεση

Loony

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Loony
H Loony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 538 μηνύματα.

H Loony έγραψε στις 14:12, 25-10-12:

Τι την προκαλεί δεν ξέρω, πάντως το σίδερο ισιώματος και το πιστολάκι σίγουρα την χειροτερεύουν. Να βάζεις λίγη σιλικόνη στις άκρες όταν τα χρησιμοποιείς και να την κόβεις συχνά.
Παράθεση

_fairygirl_ (Τζόγιο)

iSchool Moderator

H _fairygirl_ ~Σουλμέτ της κατσαρόλας~27/12/13 έγραψε στις 14:35, 25-10-12:

μηπως ξερετε τιποτα για την καταπολέμηση της ψαλίδας στα μαλλια?τι την προκαλλεί και πως μπορώ να προστατέψω τα μαλλια μου?
Βασικα η ψαλιδα οτι και να κανεις εκει θα'ναι παντοτε να σου θυμιζει την υπαρξη της.
Το κακο ειναι οτι οσες εχετε ισια ή μαλλια που τεινουν στο ισιο ειναι πιο ευκολο καποιος να διακρινει την ψαλιδα. Σε συγκριση με αυτες που το μαλλι τους ειναι ολο μπουκλες (σγουρομαλλες).
Οι περισσοτεροι που θα ρωτησεις θα σου πουν να παρεις μια επαγγελματικη μασκα μαλλιων ειδικη για την καταπολεμηση της ψαλιδας. Ειναι μουφα. Και΄γω παιδευομαι απ'αυτο το πραγμα με το ονομα ψαλιδα οχι ομως σε βαθμο που να'ναι εμφανες με το που με πλησιασει κανεις. (Υπαρχουν και κοπελες με αυτο το θεμα,πιστεψε με ειναι οτι πιο αντιαισθητικο)
Το σιδερο ισιωματος ειναι οτι χειροτερο και επιδεινωνει την κατασταση κατα πολυ. Επισης αν πιανεις τα μαλλια σου συχνα κοτσους καλα θα κανεις να το σταματησεις.

Τελος ενα καθαρισμα 1-2 δαχτυλα ανα 6 μηνες ειναι καλο και μη σου πω οτι επιβαλλεται αν εχεις προβλημα. Μια καλη μασκα 2 φορες την εβδομαδα για να εχεις πιο καλα αποτελεσματα. Και υπομονη. Η ψαλιδα ειναι κατι που οτι και να κανεις θα υπαρχει. Το θεμα ειναι να υπαρχει σε λογικα πλαισια.
Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 14:46, 25-10-12:

Βασικα η ψαλιδα οτι και να κανεις εκει θα'ναι παντοτε να σου θυμιζει την υπαρξη της.
Το κακο ειναι οτι οσες εχετε ισια ή μαλλια που τεινουν στο ισιο ειναι πιο ευκολο καποιος να διακρινει την ψαλιδα. Σε συγκριση με αυτες που το μαλλι τους ειναι ολο μπουκλες (σγουρομαλλες).
Οι περισσοτεροι που θα ρωτησεις θα σου πουν να παρεις μια επαγγελματικη μασκα μαλλιων ειδικη για την καταπολεμηση της ψαλιδας. Ειναι μουφα. Και΄γω παιδευομαι απ'αυτο το πραγμα με το ονομα ψαλιδα οχι ομως σε βαθμο που να'ναι εμφανες με το που με πλησιασει κανεις. (Υπαρχουν και κοπελες με αυτο το θεμα,πιστεψε με ειναι οτι πιο αντιαισθητικο)
Το σιδερο ισιωματος ειναι οτι χειροτερο και επιδεινωνει την κατασταση κατα πολυ. Επισης αν πιανεις τα μαλλια σου συχνα κοτσους καλα θα κανεις να το σταματησεις.

Τελος ενα καθαρισμα 1-2 δαχτυλα ανα 6 μηνες ειναι καλο και μη σου πω οτι επιβαλλεται αν εχεις προβλημα. Μια καλη μασκα 2 φορες την εβδομαδα για να εχεις πιο καλα αποτελεσματα. Και υπομονη. Η ψαλιδα ειναι κατι που οτι και να κανεις θα υπαρχει. Το θεμα ειναι να υπαρχει σε λογικα πλαισια.
Ποια μάσκα κατά της ψαλίδας πήρες και δεν σε βοήθησε?
Παράθεση

kit-kat

Διακεκριμένο μέλος

H kit-kat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.

H kit-kat έγραψε στις 15:14, 25-10-12:

η μαλακτικη μαλλιων βοηθαει καθόλου?ξερετε?
Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 15:17, 25-10-12:

Σίγουρα βοηθάει. Τα βοηθάει να είναι απαλα και να μην σπάνε.
Να μην την παραλείπεις ποτέ.
Παράθεση

Backdrop

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Backdrop
H Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 708 μηνύματα.

H Backdrop έγραψε στις 16:20, 25-10-12:

Η μαλακτική μαλλιών εμένα με βοηθάει στο να τα μαλακώνει και να μην κάνουν κάμπους όταν τα χτενίζω!!
Τώρα όσο καιρό τα ίσιωνα δεν είδα να βοηθάει ιδιαίτερα με την ψαλίδα... βέβαια ίσως φταίει το ότι έχω και πολύ λεπτή τρίχα και με το παραμικρό καταστρέφονται. Το ελαιόλαδο εμένα με έχει βοηθήσει πολύ στο να φαίνονται πιο λαμπερά τα μαλλιά , πιο ζωντανά και κάπως πιο υγιή σε σχέση με το θέμα της ψαλίδας(φαινόντουσαν πιο ήρεμα).
Αυτό που έχω ακούσει πως βοηθάει με την ψαλίδα είναι κάποια αιθέρια έλαια όπως το λάδι Jojoba...

Μιας όμως και το αναφέρουμε , να μια κρέμα που είχα ξετρυπώσει από το ιντερνετ!!
Θρεπτική κρέμα-γαλάκτωμα για το σώμα και τη ψαλίδα στα μαλλιά
ΥΛΙΚΑ
8 κουτ. σούπας βούτυρο κακάο
4 κουτ. σούπας λαδι κάρδαμου
4 κουτ. σούπας μαργαρίνη σόγιας

Σε Μπεν-μαρι λιώνουμε τη μαργαρίνη και στη συνέχεια προσθέτουμε το βούτυρο κακάο. Κατεβάζουμε το μίγμα από τη φωτιά και το ανακατεύουμε χτυπώντας το δυνατά μέχρι να κρυώσει.
Η κρέμα αυτή χρησιμοποιείται για να αντιμετωπίσει την φυσική ξήρανση του σώματος και των μαλλιών λόγω των καιρικών συνθηκών. Αφού κάνουμε ένα ζεστό μπάνιο απλώνουμε την κρέμα σε όλο το σώμα προσέχοντας ιδιαίτερα τις πιο ξηρές περιοχές του.
Αποτελεί ιδανικό γαλάκτωμα για τα ξηραμένα από τον ήλιο και με ψαλίδα μαλλιά. Κάνετε δυνατό μασάζ στο δέρμα των μαλλιών και στις άκρες που έχουν την ψαλίδα και κατόπιν τα τυλίγετε σε μια ζεστή πετσέτα. Αφήνετε το γαλάκτωμα να ενεργήσει για ένα δίωρο και στη συνέχεια τα λούζετε.
Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 16:43, 25-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από Lizsa
Η μαλακτική μαλλιών εμένα με βοηθάει στο να τα μαλακώνει και να μην κάνουν κάμπους όταν τα χτενίζω!!
Τώρα όσο καιρό τα ίσιωνα δεν είδα να βοηθάει ιδιαίτερα με την ψαλίδα... βέβαια ίσως φταίει το ότι έχω και πολύ λεπτή τρίχα και με το παραμικρό καταστρέφονται. Το ελαιόλαδο εμένα με έχει βοηθήσει πολύ στο να φαίνονται πιο λαμπερά τα μαλλιά , πιο ζωντανά και κάπως πιο υγιή σε σχέση με το θέμα της ψαλίδας(φαινόντουσαν πιο ήρεμα).
Αυτό που έχω ακούσει πως βοηθάει με την ψαλίδα είναι κάποια αιθέρια έλαια όπως το λάδι Jojoba...

Μιας όμως και το αναφέρουμε , να μια κρέμα που είχα ξετρυπώσει από το ιντερνετ!!
Θρεπτική κρέμα-γαλάκτωμα για το σώμα και τη ψαλίδα στα μαλλιά
ΥΛΙΚΑ
8 κουτ. σούπας βούτυρο κακάο
4 κουτ. σούπας λαδι κάρδαμου
4 κουτ. σούπας μαργαρίνη σόγιας

Σε Μπεν-μαρι λιώνουμε τη μαργαρίνη και στη συνέχεια προσθέτουμε το βούτυρο κακάο. Κατεβάζουμε το μίγμα από τη φωτιά και το ανακατεύουμε χτυπώντας το δυνατά μέχρι να κρυώσει.
Η κρέμα αυτή χρησιμοποιείται για να αντιμετωπίσει την φυσική ξήρανση του σώματος και των μαλλιών λόγω των καιρικών συνθηκών. Αφού κάνουμε ένα ζεστό μπάνιο απλώνουμε την κρέμα σε όλο το σώμα προσέχοντας ιδιαίτερα τις πιο ξηρές περιοχές του.
Αποτελεί ιδανικό γαλάκτωμα για τα ξηραμένα από τον ήλιο και με ψαλίδα μαλλιά. Κάνετε δυνατό μασάζ στο δέρμα των μαλλιών και στις άκρες που έχουν την ψαλίδα και κατόπιν τα τυλίγετε σε μια ζεστή πετσέτα. Αφήνετε το γαλάκτωμα να ενεργήσει για ένα δίωρο και στη συνέχεια τα λούζετε.
Είσαι φοβερή, πολυ χρήσιμο!
Παράθεση

_fairygirl_ (Τζόγιο)

iSchool Moderator

H _fairygirl_ ~Σουλμέτ της κατσαρόλας~27/12/13 έγραψε στις 17:20, 25-10-12:

Ποια μάσκα κατά της ψαλίδας πήρες και δεν σε βοήθησε?
Καθε φορα παιρνω κι'αλλη. Ακομη δεν εχω καταφερει να βρω καποια που να κανει κατι καλο. Ειναι βεβαια μερικες οι οποιες ητανε καλες ομως δεν τα αντεχα η τριχα και λαδωνε.
Η δουλεια που κανει η μαλακτικη κρεμα-conditioner ειναι απλως να ξεμπερδευει τα μαλλια. Ειναι λαθος να την θεωρουμε ως αναπληρωματικη της μασκας.Φυσικα περιεχει και η μαλακτικη μαλακτικα στοιχεια ομως προοριζονται για να ξεμπερδευουν τα μαλλια.
Δοκιμασε την επομενη φορα που θα πας κομμωτηριο να παρεις κανενα δειγμα απο μια μοβ μασκα που εχουν της Loreal ειναι για λειανση ομως νομιζω οτι σου κανει και μπορεις να τη δοκιμασεις.
Παράθεση

kit-kat

Διακεκριμένο μέλος

H kit-kat έγραψε στις 20:06, 25-10-12:

κορίτσια ευχαριστώ πολύ θα δοκιμασω να χρησιμοποιω απο δω και πέρα καμια μάσκα,δεν ειχα ποτε ψαλίδα και αυτή τη βδομαδα το παρατηρησα οτι έχω και τρελαθηκα!
Παράθεση

_fairygirl_ (Τζόγιο)

iSchool Moderator

H _fairygirl_ ~Σουλμέτ της κατσαρόλας~27/12/13 έγραψε στις 20:18, 25-10-12:

κορίτσια ευχαριστώ πολύ θα δοκιμασω να χρησιμοποιω απο δω και πέρα καμια μάσκα,δεν ειχα ποτε ψαλίδα και αυτή τη βδομαδα το παρατηρησα οτι έχω και τρελαθηκα!
Συμπασχουσα και'γω πριν 2 χρονια καταλαβα τι εστι ψαλιδα. Μεχρι τοτε πιστευα οτι ηταν η τρελα της μανας μου
Παράθεση

Backdrop

Διάσημο Μέλος

H Backdrop έγραψε στις 14:33, 26-10-12:

,.... Εγώ πλέον την έχω αποδεχθεί τη ψαλίδα μου!!! Τόσα χρόνια σίδερο μαλλιών, σίδερο ρούχων , μόνο στο πλυντήριο δεν με είχα βάλει για στεγνό καθάρισμα!!!
Το μόνο πράγμα που δεν μπορώ να αποδεχθώ με τίποτα είναι πως μετά τις ανταύγειες που έκανα το μαλλί έχει γίνει τζίβα!!!!!!!!!! Δεν υπάρχει πιο σπαστικό πράγμα , από τη μία μέρα στην άλλη το μαλλί σου να αλλάζει ολοκληρωτικά υφή!!

Πάντως μου ήρθε φλασιά!!!!
Μάσκα με την οποία έιχα μέινει κατά ευχαριστημένη ήταν αυτή της fructis της garnier!! και φτηνή και αποτελεσματική!! Αν δεν κάνω λάθος είχα πάρει το πράσινο μπουκαλάκι, βέβαια υπάρχουν μπουκαλάκια/βαζάκια για όλους τους τύπους μαλλιών!!

Τέλος μια άλλη κρέμα που βρήκα πρόσφαντα ψάχνοντας μέσα στο διαδίκτυο είναι αυτή (την οποία δεν την έχω δοκιμάσει ακόμη, έχω απλά διαβάσει καλές κριτικές): Silk Bloom του Shu Uemura
Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 14:37, 26-10-12:

,.... Εγώ πλέον την έχω αποδεχθεί τη ψαλίδα μου!!! Τόσα χρόνια σίδερο μαλλιών, σίδερο ρούχων , μόνο στο πλυντήριο δεν με είχα βάλει για στεγνό καθάρισμα!!!
Το μόνο πράγμα που δεν μπορώ να αποδεχθώ με τίποτα είναι πως μετά τις ανταύγειες που έκανα το μαλλί έχει γίνει τζίβα!!!!!!!!!! Δεν υπάρχει πιο σπαστικό πράγμα , από τη μία μέρα στην άλλη το μαλλί σου να αλλάζει ολοκληρωτικά υφή!!

Πάντως μου ήρθε φλασιά!!!!
Μάσκα με την οποία έιχα μέινει κατά ευχαριστημένη ήταν αυτή της fructis της garnier!! και φτηνή και αποτελεσματική!! Αν δεν κάνω λάθος είχα πάρει το πράσινο μπουκαλάκι, βέβαια υπάρχουν μπουκαλάκια/βαζάκια για όλους τους τύπους μαλλιών!!

Τέλος μια άλλη κρέμα που βρήκα πρόσφαντα ψάχνοντας μέσα στο διαδίκτυο είναι αυτή (την οποία δεν την έχω δοκιμάσει ακόμη, έχω απλά διαβάσει καλές κριτικές): Silk Bloom του Shu Uemura
Ποια μέρα έκανες τις ανταύγιες? Αν τις έκανες τώρα-τώρα, είναι λογικό για λίγες μέρες τα μαλλιά σου να ναι άγρια.
Θα τους βάλεις μασκούλα και σε λίγες μέρες θα είναι απαλά.
Παράθεση

Backdrop

Διάσημο Μέλος

H Backdrop έγραψε στις 14:51, 26-10-12:

Ποια μέρα έκανες τις ανταύγιες? Αν τις έκανες τώρα-τώρα, είναι λογικό για λίγες μέρες τα μαλλιά σου να ναι άγρια.
Θα τους βάλεις μασκούλα και σε λίγες μέρες θα είναι απαλά.
Είναι γεμάτος μήνας!!
Στις άκρες δε είχαν γίνει χάλια, αφού πήγα και τα έκοψα αρκετά(αν και σκεφτόμουν καιρό να κάνω την αλλαγή, να το γυρίσω στο πιο κοντό)
Απλά το ντεκαπάζ που έβαλε η κομμώτρια τα ψιλό ξέκανε, με το να τα έχει αφυδατώσει αρκετά.....
Σιγα σιγά όμως προσπαθώ να τα επαναφέρω... Το προσέχω αρκετά, με μάσκες, λάδια, μαλακτικές, και δεν τα ισιώνω καθόλου!
Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 15:01, 26-10-12:

Είναι γεμάτος μήνας!!
Στις άκρες δε είχαν γίνει χάλια, αφού πήγα και τα έκοψα αρκετά(αν και σκεφτόμουν καιρό να κάνω την αλλαγή, να το γυρίσω στο πιο κοντό)
Απλά το ντεκαπάζ που έβαλε η κομμώτρια τα ψιλό ξέκανε, με το να τα έχει αφυδατώσει αρκετά.....
Σιγα σιγά όμως προσπαθώ να τα επαναφέρω... Το προσέχω αρκετά, με μάσκες, λάδια, μαλακτικές, και δεν τα ισιώνω καθόλου!
Έχεις πολύ λεπτή τρίχα μήπως?
Παράθεση

Backdrop

Διάσημο Μέλος

H Backdrop έγραψε στις 15:41, 26-10-12:

Είναι αρκετά λεπτή .... αφού και κομμώτρια είχε αρνηθεί να κάνει ξανθή βαφή στα μαλλιά και καταλήξαμε στις ανταύγειες....
Αχχχ... ας είναι καλά οι μάσκες και το λαδάκι!!!!!!
Αλλά για να μην γκρινιάζω κιόλας , το αποτέλεσμα είναι μια χαρά!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους