Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,100 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,185 μηνύματα σε 74,657 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Πόσο μας καθορίζει ο τόπος καταγωγής μας;

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 09:22, 06-08-08:

Έχω συζητήσει κατά καιρούς με φίλους για το αν ο τόπος καταγωγής κάποιου επηρεάζει το χαρακτήρα και έχω λάβει διάφορες απαντήσεις. Εσείς τί πιστεύετε; Είστε προκατειλημμένοι όταν κάποιος σας πει ότι κατάγεται από την τάδε περιοχή; Ας πούμε έχω ακούσει από πολλούς ότι εμείς οι Πατρινοί είμαστε ...κάπως. Και δε θα διαφωνήσω πολύ...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 09:28, 06-08-08:

Χμμ... Οχι τοσο ο τοπος καταγωγης οσο ο τοπος οπου μεγαλωσε καπιος, και ο τροπος που τον μεγαλωσανε. Δλδ αν καπιος εχει καταγωγη απο την Ελλαδα και μεγαλωσε κιολας στην Ελλαδα ναι, θα εχει καπιον αντικτηπω στην προσωπικοτιτα και τον χαρακτιρα του. Αν παλι ειναι απο Ελλαδα αλλα μεγαλωσε στην Αμερικη πχ θα εχει επιρεαστει και απο τις δυο χωρες, σε περιπτωση που οι γονεις τον μεγαλωσαν με "ελληνικο τροπο" η μονο απο την Αμερικη αν ζει σαν ολα τα παιδια αυτης της χωρας, μην εχοντας ιδεα για τον τοπο καταγωγης του

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Tsipouro

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Tsipouro
Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 917 μηνύματα.

O Tsipouro έγραψε στις 09:33, 06-08-08:

Ο τόπος καταγωγής... όχι. Οι αντιλήψεις και η συμπεριφορά όσων ζουν σε εκείνο τον τόπο ναι, όμως δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι που ζουν σε έναν τόπο τις ίδιες αντιλήψεις και την ίδια συμπεριφορά.

Για το θέμα των Πατρινών και εγώ έχω ακούσει διάφορα, αλλά έχω 2 συμφοιτητές και φίλους Πατρινούς που είναι και γ@μω τα παιδιά. Δε μπορώ όμως να κρίνω όλους τους Πατρινούς με βάση μόνο αυτούς τους δύο. Σίγουρα θα υπάρχουν και Πατρινοί οι οποίοι αν τους γνωρίσω κάποτε θα μου δώσουν κακή εντύπωση. Και δε μιλάω μόνο για την Πάτρα και τους ανθρώπους που κατάγονται και ζούν σε αυτή, αλλά γενικά για οποιαδήποτε πόλη, κωμόπολη και χωριό της Ελλάδας και όχι μόνο.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 10:03, 06-08-08:

Ο τόπος καταγωγής παίζει ρόλο εάν το άτομο έχει επαφές με την οικογένειά του και το μέρος, αλλά και την κουλτούρα του.
Ο τόπος όπου μεγαλώνει κανείς παίζει επίσης μεγάλο ρόλο, αν και τελικά πολλά φιλτράρονται από την οικογένεια...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 10:23, 06-08-08:

Η Αλήθεια είναι ότι όταν ακούσω για Πυργιώτες και Αμαλιαδιώτες, κρατάω μερικές πισινές... έως και πάρα πολλές
Είναι όμως δυστυχώς τα βιώματα που έχω που ζορίζομαι να είμαι ανοιχτή σε όλες τις περιοχές

Έχω κι ένα μικρό κάτι με τις Κρητικές

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 10:24, 06-08-08:

Καλό ή κακό;

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 10:28, 06-08-08:

Εσύ εξαιρείσαι
Για να καταλάβεις μωρέ... Κρητικιά ήταν η ... πρώην ξαδέρφη μου (απ τον πατέρα της)

Παράθεση

invalid (δεν είναι συνδεδεμένη)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη invalid
H δεν είναι συνδεδεμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 247 μηνύματα.

H invalid αντ έγραψε στις 10:30, 06-08-08:

Ανάλογα και πάλι. Όπως είπε και ο Τσίπουρας , οι άνθρωποι και η νοοτροπία τους είναι αυτοί οι παράγοντες που επηρεάζουν. Συνήθως αυτή η επιρροή ασκείται έντονα μέχρι τις τελευταιες τάξεις του Λυκείου, γιατί η πλειοψηφία τότε δεν έχει γνωρίσει κάτι άλλο πέρα από αυτό τον τρόπο σκέψης. Όταν εκ των υστέρων τα ίδια άτομα πανε σε άλλη πόλη για τις σπουδές τους, για εργασία ή για οτιδήποτε, έγκειται στο χαρακτήρα τους αν θα τροποποιήσουν, θα κρατήσουν ή θα απορρίψουν παντελώς τη νοοτροπία των κατοίκων του τόπου καταγωγής τους.
Υπάρχουν πολλοί οι οποίοι μένουν προσκολλημένοι σε κάτι τέτοιο γιατί απλά φοβούνται να γνωρίσουν κάτι διαφορετικό and others who pick up all the pieces and make a lovely mosaic. Ευτυχώς είμαι της δεύτερης άποψης!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη invalid : 06-08-08 στις 10:36. Αιτία: Ξέχασα γραμματάκια!
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 10:32, 06-08-08:

@Κουέ: Α, οκ, κατάλαβα... Θα στη φτιάξουμε τη γνώμη, μη σκας!

Παράθεση

Δραστήριο Μέλος

H δεν είναι συνδεδεμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 247 μηνύματα.

H invalid αντ έγραψε στις 10:35, 06-08-08:

Και μιας και μιλάμε για προκταλήψεις, έχω κάτι ψιλά με τους κατοίκους της μιναρούπολης aka Πάτρα

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 11:31, 06-08-08:

Το περιβάλλον, όπως λέει κι η ψυχολογία, παίζει σημαντικότατο ρόλο στο χτίσιμο της προσωπικότητας. Και ο τόπος από τον οποίο 1 άνθρωπος παίρνει ερεθίσματα αποτελεί μέρος αυτού. Αλλά το πιο σημαντικό είναι πού ζεις, κι όχι από πού κατάγεσαι.

Προσωπικά, αν κι έχω γεννηθεί και μεγαλώσει στην Αθήνα, κατάγομαι από Πελοπόννησο και συγκεκριμένα από 4 διαφορετικά μέρη. Έχω και για τα 4 την χειρότερη άποψη. Δε μπορώ να πω όμως ότι με έχουν επηρεάσει ιδιαίτερα, δηλ εντάξει, στα 2 έχω πάει πολύ λίγες φορές. Σίγουρα όμως με επηρεάζει η Κορινθιακή μου καταγωγή, καθώς περνούσα σαν παιδί πολύ μεγάλο μέρος του χρόνου εκεί. Όπως και να 'ναι, δεν μου αρέσουν πολλά πράγματα στην λογική τους.

Το ίδιο ισχύει και με τους Αρκάδες. Όλη μου την εφηβεία την πέρασα να κάνω διακοπές στο χωριό μου με 1 μεγάλη παρέα. Το ότι με ελάχιστους μιλάω ακόμα δεν είναι κάτι που έτυχε. Με εκνευρίζει ακόμα ότι ''προσπαθούσαν'' να μου περάσουν την παινεμένη μας νοοτροπία την οποία διατηρούσαν στα σπίτια τους, ενώ με την οικογένειά μου πάντα είχαμε αποστασιοποίηση από αυτά.

Συμπαθώ πολύ Ηπειρώτες, νησιώτες, Θρακιώτες.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 16:22, 06-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Σίγουρα όμως με επηρεάζει η Κορινθιακή μου καταγωγή, καθώς περνούσα σαν παιδί πολύ μεγάλο μέρος του χρόνου εκεί.
Πατριωτάκι!!!

Λοιπόν για να απαντήσω στο θέμα του φίλου...

Ο τόπος όχι, δεν επηρρεάζει. Τι διαφορά έχει αν μεγαλώσεις βλέποντας τη Ζήρεια στην Κορινθία, με το να μεγαλώσεις βλέποντας τα μακρινά βουνά της Βουλγαρίας από την όμορφη Ξάνθη; Κυριολεκτικά λοιπόν δεν υπάρχει επιρροή, δεν γίνεται να υπάρχει!

Παρόλαυτα όμως, υπάρχει επιρροή από τον κόσμο. Αν μεγαλώσεις ανάμεσα σε σφήκες, ως σφήκα θα συμπεριφέρεσαι ακόμα κι αν δεν έχεις κεντρί. Παράδειγμα το Μόγλη στο Βασιλιά της Ζούγκλας. Δεν κάνω πλάκα. Δεν είναι όπου μεγαλώσεις, απλά είναι όπως μεγαλώσεις.

Το ζήτημα είναι ότι ανάλογα την περιοχή, υπάρχουν μεγάλες συγκεντρώσεις ανθρώπων με κοινά χαρακτηριστικά και έτσι η νέα γενιά παίρνει γραμμή απ' τους παλιούς αλλά και με τη μεταξύ τους αλληλεπίδραση. Υπάρχουν και οι εξαιρέσεις όμως, απλά ίσως για να επιβεβαιώνουν τον "κανόνα".

Προκατειλλημένος δεν είμαι, απλά όταν επιβεβαιώνεται μια φήμη, έχω έναν παραπάνω λόγο να πω "μα καλά ρε Βαλ, δεν ήξερες που έμπλεκες;"

Τώρα, πάμε σε κάτι πιό χαλαρό... (Υπόψιν αποποιούμαι ευθυνών καθότι όσα πω δεν έχουν σκοπό να προσβάλλουν)

Κορινθία

Καταρχήν ας μιλήσω για την πατρίδα μου την Κορινθία. Θες να κρίνεις; Κρίνε τα δικά σου πρώτα. Λοιπόν, στην Κορινθία διακρινόμαστε σε 2 ομάδες -εντός Κορίνθου, εκτός Κορίνθου- με τους πολίτες Κορίνθιους να χουν βγάλει με την κακή τους συμπεριφορά, την γνωστή φήμη ότι είμαστε βλάχοι πονηροί σε όλο το νομό. Βασικά, λίγο βλαχάκια είμαστε οι υπόλοιποι, αλλά καλοσυνάτα βλαχάκια! Αυτοί όμως είναι οι παμπόνηροι! Επίσης όλη η Κορινθία φέρνει κάτι από Σκωτία. Μαζεύουν τις δεκάρες σαν οξυγόνο!

Αθηναίοι (βέροι Αθηναίοι ε!)

Νεόπλουτο στυλάκι, το δικό μου αμαξάκι, όταν θέλω να διακοπεύσω θα πάω επαρχία (να εδώ δίπλα στους βλάχους στην Κορινθία), θα τους τα κατουρήσω όλα, θα βάλω το σκύλο στη θάλασσα δίπλα σε παιδάκια, θα πετάξω τα σκουπίδια στην παραλία, για να πάω στο φούρνο στη γωνία θα πάρω αμάξι κι έτσι ο κεντρικός στο Κιάτο θα γίνει Κηφισίας σε ώρα αιχμής. Όταν δε γυρίσω στην Αθήνα, θα δω το γιό μου μελανιασμένο απ' τις μπουνιές που έπαιζε στο διπλανό παρκάκι με τα παιδιά των γειτόνων, οι οποίοι ουδέποτε μου μιλάνε 7 χρόνια τώρα, και την κόρη μου να φασώνεται με το Μπάμπη το Σουγιά στην πιλοτή της πολυκατοικίας γιατί είναι κούλ και τζιτζί κιου κιου.

Πατρινοί

Αγοράκια:

Είναι όλα τους ίδια, κοντό μαλλάκι, ελαφρύ γενάκι, μπλούζα πόλο και τζάμι ηλίου ακόμα και σε συννεφιά! Λες και τα έφτυσε Replicator machine κι όχι κάποια μάνα. Κακόβολοι άνθρωποι, μίζεροι, ακόμα και για το Προπατορικό αμάρτημα, εσύ τους φταίς. Όταν δεν τους φταίς σημαίνει ότι έχουν φύγει από το σπίτι για να πάνε να πουλήσουν μούρη στην γιόφυρα από κάτω με την καινούρια τους BMW με τα δυο μεγάφωνα 1000Βαττ στο πορτμπαγκάζι. Και κοίτα πως το πατιλικώνω και κοίτα πως σε άφησα 2 κολώνες πίσω, πω πω τι άντρας είμαι εγώ! Στο τέλος βάζουν και 2 μωβ λαμπάκια στο παρμπρίζ "για να κερδίσουν 10 ίππους". Τόσο τους κόβει, τόσα λένε! Μονίμως κάγκουρες και κάφροι.

Κοριτσάκια:

Η μύτη τους, στηρίζει τον ουρανό. Πρώτα γιατί είναι φαντασμένες και την έχουν ψηλά και έπειτα γιατί με τόσο Πινοκιακό ψέμα έχει πάρει κι ανάλογο μάκρος (ύψος). Τη διαφήμιση του Δρόμος FM την έχετε δεί; Πατρινές θα είναι αυτές! Σπίτι πάνε καλέ, όχι για να βγάλουν τα μάτια τους, μείνε ήσυχος! Εκκλησία λένε τα μπουζούκια με το γκόμενο, τον ένα απ' τους πολλούς προφανώς, ο δε Θεος τους είναι ο παιδαράς απέναντι που αλείφεται με το αντηλιακό πρίν καβαλήσει αυτή την πανάκριβη χιλιάρα μηχανή! Είναι να μη τον αγαπήσουν μετά για την καλή του καρδιά; Κι άμα τους αρχίσεις τα δύσπεπτα, τα προσπερνάνε σα λακούβες στην Εθνική. Δεν πρέπει! Καταπιέζονται ήδη πολύ και δεν πρέπει να τις στενοχωρείς κι εσύ με τις βλαμμένες αλήθειες σου φίλε!

Μακεδονία (Θεσσαλονίκη)

Αγοράκια:

ΧαΛΛΛαρά ρε! ΜΠΑΟΚ κι ας μην απαυτώσω ποτέ! Για όλα φταίει η Αθήνα. Γιατί; Γιατί δεν κάνω εγώ κουμάντο. Άμα ήμουν εγώ πρωτευουσιάνος θα έκανα ότι κι ο Αθηναίος. Μη το πείτε όμως πουθενά!
Κατα τ' άλλα καλά παιδάκια είναι, μια μικρή εγκεφαλοUHU την έχουν με τα μηχανάκια και τα Paul Moore. Επίσης νομίζουν επειδή έχουν πολλά και παχιά ΛΛΛΛΛάμδα, έχουν και πολλή περισσότερη μαγκιά από τους υπόλοιπους, παρόλο που η μαγκιά σαν λέξη δεν έχει κανένα λάμδα μέσα! Αν εξαιρέσεις αυτά, είναι ευγενικοί και εξυπηρετικοί άνθρωποι. Φιλότιμοι και ξηγημένοι.

Κοριτσάκια:

Αν θες να δεις περιποιημένη και εντυπωσιακή/όμορφη γυναίκα, ιδού το μέρος! Εξαιρετικές, εξαιρετικές, εξαιρετικές! Η αγωγή που έχουν πάρει από το σπίτι τους είναι επίσης ανώτατου επιπέδου. Μπορεί να δείχνονται πολύ, να είναι τσαχπίνες, αλλά θα σου συμπεριφερθούν εξαιρετικά. Ξέρουν να κυκλοφορούν, ξέρουν τι θέλουν και είσαι περισσότερο βέβαιος ότι είναι μαζί σου για σένα παρά για το τετράτροχό σου.

Μακράν η αγαπημένη μου κατηγορία ανθρώπων, τόσο που σκέφτομαι σοβαρά το ενδεχόμενο να πάω να μείνω στη Θεσσαλονίκη κάποια στιγμή! Βασικά και στην Πάτρα σκέφτομαι να πάω παρόλο που τους έθαψα πριν, αλλά μόνο για την πόλη παρά για τους ανθρώπους. Στη Θεσσ. και για τα δύο. Γι αυτό έχει προτεραιότητα μετά την Αθήνα για μένα.

Επειδή βαριέμαι να γράφω πολλά, θα γράψω 3 κατηγορίες ακόμα και αυτές στα πολύ πεταχτά.

Ηπειρώτες

Αν σε πάρουν με καλό μάτι, είναι πολύ πρόσχαροι άνθρωποι και μπορούν να φτάσουν στα άκρα για να είσαι εσύ καλά. Αν τους στραβώσει κάτι, γίνονται κουτοπόνηροι αλλά ευτυχώς είναι ακίνδυνοι γιατί ένα έξυπνο μυαλό ξέρει να προφυλαχθεί. Ιδιαίτερα συμπαθώ τους Γιαννιώτες. Λίγο πονηρούληδες μεν αλλά απίστευτα φιλότιμοι. Ότι σου πούν, θα το κάνουν. Ειλικρινείς κι ευγενικοί. Η λίμνη περιέχει και μπόλικη δόση αυθεντικής μαγκιάς γι αυτό και μπορείς με έναν Γιαννιώτη να κάνεις παρέα, ακόμα κι αν δεν έχεις το τελευταίο κωλοφτιαγμένο BMW! (Α ρε Τεο!!! )

Θρακιώτες:

Πιό χωριό, αλλά πλην της κοσμοπολίτικης εμφάνισης έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά πάνω κάτω με τους Μακεδόνες.

Κρητικοί:

Μονίμως μου λέγανε μακριά από Κρητικές αλλά εμένα η πλειοψηφία τους, μια χαρά μου φαίνεται. Εντάξει είναι και μερικές τελείως άλογα αλλα δε νομίζω ότι απαγορεύεται σε έναν τόπο να χει κι από αυτές. Οι Ηρακλειώτες/σσες μου χουν αφήσει την καλύτερη εντύπωση μακράν. Έχω και αρνητικά δείγματα βέβαια από την Κρήτη αλλά όταν έχεις ένα Ηράκλειο να ανεβάζει τόσο τον πήχη, δε νομίζω να σηκώνει κουβέντα ότι η εντύπωση από το νησί αυτό είναι θετική. Μου τη σπάει η μεγαλομανία τους όμως. Η Κρήτη και η Κρήτη και δώστου η Κρήτη, ε καλά ρε παιδιά κι εγώ είμαι υπερήφανος για τον τόπο μου αλλά δεν κοιτάω να καβαλήσω τον κόσμο. Έχουν κι όμορφα θηλυκά (για Ηρακλειώτισσες και Ρεθυμνιές έχω πεισθεί απόλυτα μέχρι στιγμής)

Γενική εντύπωση: Καλούτσικη

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 16:46, 06-08-08:

Valder το είχα καταλάβει ότι είμαστε πατριώτες από άλλο post.

Νομίζω πως άνθρωποι από συγκεκριμένες περιοχές δημιουργούν κάποιες στερεοτυπικές συμπεριφορές λόγω περιβαλλοντικών, κοινωνικών και ιστορικών συνθηκών. Δηλ. σε φτωχές κι άγονες περιοχές μετρούν αλλιώς το χρήμα, σε περιοχές που ανά τα χρόνια υπήρχαν έντονες πολιτικές διαφορές είναι καχύποπτοι και πράγματα που έγιναν χρόνια πριν μεταφέρονται στις άλλες γενιές χωρίς να υπάρχουν πια αρκετοί αντικειμενικοί λόγοι!

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 16:58, 06-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από Valder
Κρητικοί:

Μονίμως μου λέγανε μακριά από Κρητικές αλλά εμένα η πλειοψηφία τους, μια χαρά μου φαίνεται. Εντάξει είναι και μερικές τελείως άλογα αλλα δε νομίζω ότι απαγορεύεται σε έναν τόπο να χει κι από αυτές. Οι Ηρακλειώτες/σσες μου χουν αφήσει την καλύτερη εντύπωση μακράν. Έχω και αρνητικά δείγματα βέβαια από την Κρήτη αλλά όταν έχεις ένα Ηράκλειο να ανεβάζει τόσο τον πήχη, δε νομίζω να σηκώνει κουβέντα ότι η εντύπωση από το νησί αυτό είναι θετική. Μου τη σπάει η μεγαλομανία τους όμως. Η Κρήτη και η Κρήτη και δώστου η Κρήτη, ε καλά ρε παιδιά κι εγώ είμαι υπερήφανος για τον τόπο μου αλλά δεν κοιτάω να καβαλήσω τον κόσμο. Έχουν κι όμορφα θηλυκά (για Ηρακλειώτισσες και Ρεθυμνιές έχω πεισθεί απόλυτα μέχρι στιγμής)

Γενική εντύπωση: Καλούτσικη
Μιας και γιαυτό μπορώ να είμαι σίγουρος, μάλλον δεν έχεις τα σωστά δείγματα για την Κρήτη για να καταλήγεις στο συμπέρασμα ότι το Ηράκλειο ανεβάζει τον πήχη. Για τους Κρητικούς (πλην των ιδίων) οι Ηρακλειώτες είναι η χειρότερη φάρα. Φυσικά παντού υπάρχουν εξαιρέσεις
Επίσης οι Χανιώτισσες είναι οι ωραιότερες Κρητικές κατά κανόνα πάλι. Στο Ρέθυμνο απλά υπάρχουν περισσότερα θηλυκά λόγω των σχολών του Παν/μιου. (θα μου πεις υποκειμενικό, αλλά σου λέω τι ακούγεται κατά κύριο λόγο)

Και για να είμαι εντός θέματος, εγώ θεωρώ ότι όντως ο τόπος που μεγάλωσες (και όχι η καταγωγή) επηρεάζει τον χαρακτήρα. Αυτό ίσως να στηρίζεται κυρίως στα κύρια επαγγέλματα του κάθε τόπου. Αλλιώς είναι να ζεις σε ένα μέρος όπου ο κόσμος ζει από την αγροτιά (Θεσσαλία), αλλιώς κάπου που κύριο εισόδημα είναι ο τουρισμός (νησιωτική Ελλάδα) και αλλιώς εκεί που είναι μαζεμένοι κυρίως υπάλληλοι. Στην πρώτη περίπτωση μαθαίνεις πχ να είσαι ολιγαρκής στην δεύτερη να εκμεταλλεύεσαι και στην τρίτη να τρέχεις (παραδείγματα που δεν είναι απόλυτα).

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Tsipouro

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Tsipouro
Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 917 μηνύματα.

O Tsipouro έγραψε στις 17:21, 06-08-08:

Εμένα πάλι μια φίλη μου που σπουδάζει στη Φιλοσοφική Κρήτης μου έχει πει τα καλύτερα για τους ανθρώπους στο Ρέθυμνο που είναι η σχολή της και για το Ηράκλειο που πηγαίνει συχνά. Ίσως να έπεσε στις εξαιρέσεις

Παράθεση

Tetragrammaton (Site Bot)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Tetragrammaton
Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 505 μηνύματα.

O Tetragrammaton δεν έγραψε στις 17:42, 06-08-08:

Επίσης Valder δεν βλέπω πουθενά τους Πειραιώτες. Σόρυ, αλλά δεν συγκαταλεγόμαστε στην ίδια κατηγορία με τους Αθηναίους.

Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 18:12, 06-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από Tetragrammaton
Επίσης Valder δεν βλέπω πουθενά τους Πειραιώτες. Σόρυ, αλλά δεν συγκαταλεγόμαστε στην ίδια κατηγορία με τους Αθηναίους.
Yes it is!!! Ώρες-ώρες είστε χειρότεροι από τους Κρητικούς σε αυτό το τομέα!!!

Παράθεση

Ophelia (Μάρα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ophelia
H Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 786 μηνύματα.

H Ophelia έγραψε στις 19:10, 06-08-08:

Πλάκα πλάκα υπάρχουν τρελά στερεότυπα...βάλ, αν και σου έδωσα +1 για τον κόπο σου το πόστ σου είναι τίγκα από δ'αύτα...

Γενικά εγώ είμαι της άποψης ότι ''είμαστε ό,τι αισθανόμαστε''...και εγώ από νησί είμαι κανονικά αλλά αν με ρωτήσεις δεν αισθάνομαι και πολύ νησιώτισσα αφού Πάρο πατάω μόνο τα καλοκαίρια και δεν νομίζω ότι μου ταιριάζει και πολύ το εκεί ''κλίμα''...παρ'όλα αυτά μπορεί κάποιος να πάει π.χ για σπουδές στην Θεσσαλονίκη και να δεί ότι του ταιριάζει πολύ καλύτερα το εκεί κλίμα απ'ότι της hometown του. Είναι θέμα νοοτροπίας πιστεύω περισσότερο...Εγώ γενικά έχω μια τρελή συμπάθεια στους Πηλειορίτες σε βαθμό που σκέφτομαι μετά από κάποια χρόνια να πάω Πήλειο για μόνιμη εγκατάσταση, έτσι στα κουτουρού!

Και ακόμα χειρότερα στερεότυπα υπάρχουν όταν μιλάμε για εθνικότητες...εκεί το θέμα ξεφεύγει εντελώς...γιατί γυρνάει ο άλλος και σου λέει: οι ΄Αγγλοι είναι γκέι, οι Σουηδοί κρυ*κωλοι, οι Ιταλοί νάρκισσοι...και μόνο ο ΕΛΛΗΝΑΣ είναι 100% αρσενικό! Άντε βγάλε άκρη μετά...

Yes it is!!! Ώρες-ώρες είστε χειρότεροι από τους Κρητικούς σε αυτό το τομέα!!!
Σε ποιο απ'όλα τα κουσούρια μας αναφέρεσαι άραγε;;;;Γιατί η αλήθεια είναι ότι την έχουμε δει λίγο Άρεια φυλή...

Παράθεση

@nt¤wnis|~|¤e (Αντώνης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη @nt¤wnis|~|¤e
Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 427 μηνύματα.

O @nt¤wnis|~|¤e έγραψε στις 23:01, 06-08-08:

Οπωσδήποτε οι κοινωνικοί παράγοντες επιδρούν, αλλά μόνο ως ένα βαθμό. Η γενικότερη αίσθηση που εχω είναι ότι η διάπλαση της προσωπικότητας εξαρτάται και απʼ τα εξωτερικα ερεθίσματα (φίλοι, οικογένεια, κυρίαρχες στάσεις και αξίες μιας κοινωνίας…κ.α…) και απʼ την ιδιοσυγκρασία (την έμφυτη ψυχοσύνθεση ενός ανθρώπου).

Πάντως, αν έχετε παρατηρήσει, τα περισσότερα που ακούγονται είναι αρνητικοί χαρακτηρισμοί: «οι τσιγκούνηδες Σκωτσεζοι, οι ηλίθιοι Πόντιοι, οι gay Άγγλοι…» Ή για να το πω καλύτερα, όταν πρόκειται για…άλλους, οι χαρακτηρισμοί είναι σχεδόν πάντα αρνητικοί! (γιατί άραγε;; ) Όπως είπε κι η μάρα, όλα αυτά είναι στερεότυπα, είναι για μένα εν μέρη «αλήθειες» ή ψευδοαλήθειες που γίνονται απόλυτες "αλήθειες". Κι ένα άλλο που μουʼ ρθε τώρα στο μυαλό – ότι «ένας Κρητικός ή πολύ κακός θα είναι ή πολύ καλός», λες και οι χαρακτηρισμοί «καλός – κακός» είναι αρκετοί για να περιγράψουν την προσωπικότητα ενός ατόμου!

Νομίζω ότι οι αντιλήψεις αυτές δημιουργούνται περισσότερο από αυτά που ακούμε παρά από προσωπικές μας εμπειρίες…. Αλλά και οι τελευταίες παίζουν σημαντικό ρόλο. Εγώ, για παράδειγμα, που έτυχε να έχω ορισμένες δυσάρεστες εμπειρίες (με Κρητικούς που μεγάλωσαν κυρίως στα χωριά της Κρήτης), μου έχει τύχει να παρασυρθώ απʼ αυτές με αποτέλεσμα να ξυπνήσουν δαιμόνια... που εκστόμιζαν μπινελίκια!!

Τουλάχιστον προσπαθώ να σκέφτομαι και τις θετικές εμπειρίες και όποτε μπορώ να βάζω κάτω την απλή λογική (π.χ…«οι μεμονωμένες αρνητικές μου εμπειρίες με μερικά άτομα ενός συνόλου σε καμιά περίπτωση δε φτάνουν για να καταλήγω σε γενικευμένους χαρακτηρισμούς για το σύνολο»).

Δυστυχως όσο περισσότεροι άνθρωποι υιοθετουν ένα στερεότυπο, τόσο μεγαλύτερη είναι κι η επιρροή του. Κι όταν μια μεμονωμένη αρνητική μας εμπειρία ενισχύεται κι από αυτά που ακούμε απʼ τους άλλους, τότε χρειάζεται προσπάθεια απʼ την πλευρά μας ώστε να δούμε τα πράγματα σφαιρικά και ορθολογιστικά….

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη @nt¤wnis|~|¤e : 07-08-08 στις 00:12. Αιτία: μικροαλλαγές
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 00:53, 07-08-08:

Πολύ ωραίες οι τοποθετήσεις σας. Πάντως οι Πατρινοί δεν είναι όλοι όπως τους παρουσίασε πολύ ωραία η Valder. Απλώς αυτοί κυκλοφορούν περισσότερο. Εγώ πάντως έχω αισθάνομαι ...κάπως όταν κάποιος μου πει ότι είναι από την Τριταία (όχι της Φωκίδας, αλλά τα χωριά που είναι κοντά στην Πάτρα), Λακόπετρα, Σαγέϊκα κλπ (όσοι είναι σε αυτήν την περιοχή με καταλαβαίνουν). Επίσης Πύργος Αμαλιάδα και τα σχετικά μου φέρνουν κάτι... Αντίθετα συμπαθώ Μακεδονία, Κρήτη (Ηράκλειο, όχι Χανιά και Ρέθυμνο) και Φωκίδα και Ευρυτανία. Σίγουρα επηρεάζει ο τόπος που μεγάλωσες περισσότερο αλλά για τους Τριταιϊτες αμφιβάλλω αν αυτό παίζει ρόλο... Είναι το DNA τους!

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 01:09, 07-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από pitg21
Κρήτη (Ηράκλειο, όχι Χανιά και Ρέθυμνο)
Είναι ωραίο να βλέπεις ότι ΔΕΝ σε συμπαθούν, ενώ δεν σε έχουν γνωρίσει καν

Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 01:29, 07-08-08:

Οι κρίσεις αυτές δεν ισχύουν για μεμονωμένα πρόσωπα και ίσως θα έπρεπε να το διευκρινίσω εξ' αρχής. Όσον αφορά το Ρέθυμνο η αρνητική εικόνα που έχω είναι λόγω των γεγονότων που έχουν συμβεί εκεί στο πρόσφατο παρελθόν και για τα Χανιά λόγω του ότι μια Χανιώτισσα που μου έκλεψε την καρδιά, δε φέρθηκε και πολύ "Κρητικά"...

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 01:41, 07-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από pitg21
Όσον αφορά το Ρέθυμνο η αρνητική εικόνα που έχω είναι λόγω των γεγονότων που έχουν συμβεί εκεί στο πρόσφατο παρελθόν
Οπότε δεν συμπαθείς και την Σαντορίνη, για το πρόσφατο συμβάν, ούτε την Αθήνα για όλα τα συμβάντα που δεν μας λένε οι ειδήσεις κοκ;

Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 01:45, 07-08-08:

Δεν είναι έτσι ακριβώς. Νιώθω απλώς ότι εκεί στο Ρέθυμνο υπάρχει ένα "κράτος εν κράτει". Και κυρίως στην περιοχή του Μυλοποτάμου.

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 05:47, 07-08-08:

Σίγουρα υπάρχουν -γενικά μιλώντας- κάποια κοινά χαρακτηριστικά των ανθρώπων όσον αφορά συμπεριφορές/χαρακτήρες σε κάθε τόπο. Βασικός παράγοντας για ορισμένα από αυτά είναι οι κλιματικές συνθήκες, αλλά και η γεωγραφική θέση και εξίσου ημαντικός, το οικονομικό επίπεδο της περιοχής.
Δηλαδή, αν ένα μέρος είναι παραθαλάσσιο οι άνθρωποι κατά βάση είναι γελαστοί, ευδιάθετοι, ανοιχτόμυαλοι. Ο ήλιος και η θάλασσα τους κάνουν να βγαίνουν έξω, να έρχονται σε επαφή επομένως με άλλους ανθρώπους περισσότερο από ένα μέρος που είναι ορεινό και που κατά κανόνα το μισό και παραπάνω χρόνο έχει κρύο ή βρέχει.
Οι πρώτοι (προπωπική αίσθηση)στρέφονται πιο συχνά στις τέχνες, η θάλασσα αποπνέει μια απίστευτη μελαγχολία το χειμώνα, που συχνά έχουμε δει να εκφράζεται μέσα από πίνακες ζωγραφικής, αλλά και από την ποίηση.

Ναι.. ναι η Πρέβεζα μου 'ρχεται πρώτη στο μυαλό () και ο Καρυωτάκης.

Εγώ χωρίζω τους ανθρώπους όσον αφορά την καταγωγή σε "ορεινούς" και "καμπίσιους", με τους πρώτους να τους συμπαθώ (με εξαίρεση τους Κρητικούς) και με τους δεύτερους να τρέεεεεχω. Είμαι ιδιαίτερα προκατειλημένη απέναντι στους Θεσσαλούς και ειδικά με τη Λάρισα. Μπορώ να ξεχωρίσω τους Καρδιτσιώτες και αυτό μάλλον επειδή είναι ορεινοί.

Οι Πελοπονήσιοι μου είναι αδιάφοροι, μιας και είναι κάτω από το αυλάκι αλλά συμπαθώ Τρίπολη και Λακωνία (μάλλον επειδή είναι ορεινοί).

Τέλος μισώ από παιδί τους Κρητικούς. Γενικά στην Ήπειρο δεν τους έχουμε και σε μεγάλη υπόληψη και σπάνια θα ακούσεις καλή κουβέντα για δαύτους. Με τις Κρητικές δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα όμως. Βέβαια όσους Κρητικούς έχω γνωρίσει μου έχουν αποδείξει το αντίθετο, αλλά δεν αλλάζει η γενική εικόνα μου γιαυτούς (ηπειρώτικο αγύριστο κεφάλι)

Συμπαθώ τους ορεινούς γιατί πρώτον ανήκω σε αυτήν την κατηγορία, δεύτερον είναι άνθρωποι (μιλάω για μεγαλύτερες ηλικίες)που έχουν στερηθεί πολλά (φτωχές περιοχές την πλειοψηφία τους)και αυτό τους κάνει να εκτιμούν τα λίγα, αλλά και να αγαπούν τη δουλειά και να δουλεύουν σκληρά. Είναι άνθρωποι σκληροί μεν, φιλόξενοι και φιλότιμοι δε. Όχι τόσο εκφραστικοί στα συναισθήματά τους, αλλά σπάνια θα σε προδώσουν. Είναι ξεροκέφαλοι και μιλούν υποτιμητικά για τους καμπίσιους.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 14:17, 07-08-08:

Όλα τα έχω ακούσει για τους Κρητικούς, αλλά ότι είμαστε και "ορεινοί" πρώτη φορά το ακούω

Παράθεση

Molka

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Molka
H Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 386 μηνύματα.

H Molka έγραψε στις 14:47, 07-08-08:

Δεν μας είπε ορεινούς. Μάλλον ορεσίβιους.

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 15:28, 07-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από fandago
Όλα τα έχω ακούσει για τους Κρητικούς, αλλά ότι είμαστε και "ορεινοί" πρώτη φορά το ακούω
Eξυπνάκια!

Αναφερόμουν στα χωριά σας... Ψηλορείτης-Λευκά Όρη τι είναι; Πεδινά;

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 15:30, 07-08-08:

Μιλάς για το 1/10 του πληθυσμού της Κρήτης που είναι στα όρη τ' άγρια βουνά;

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 15:33, 07-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από fandago
Μιλάς για το 1/10 του πληθυσμού της Κρήτης που είναι στα όρη τ' άγρια βουνά;
Οχού, δεν ξέρω πόσοι κατοικούν αναλογικά σε αυτά τα ορεινά χωριά, αλλά όπως έγραψα παραπάνω, είναι οι μοναδικοί ορεινοί που δε συμπαθώ.
Δε σημαίνει πως τους "παραθαλάσσιους" Κρητικούς τους συμπαθώ

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 15:49, 07-08-08:

Το έχουμε καταλάβει ότι μας ζηλεύετε και σας τιμάει που μας το λέτε στα μούτρα

Οπότε καταλήξαμε ότι ένα χαρακτηριστικό των μη Κρητικών είναι να μην συμπαθούν τους Κρητικούς, άρα ναι έχει σημασία το μέρος που μεγαλώνεις

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 15:58, 07-08-08:

Άσε τους μπουνταλάδες, ωρέ Θοδωρή.

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 19:12, 07-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Άσε τους μπουνταλάδες, ωρέ Θοδωρή.
Ήντα 'πες Αρετούσα μου;

Μπουνταλού εγώ;
Εγώ που για χάρη σου βάζω στην άκρη τα μίση και είμαι έτοιμη να ζήσω τον απόλυτο έρωτα πίνοντας ρακές, τρώγοντας ντάκους και χορεύοντας πεντοζάλι;

Με πλήγωσες βαριά Γιδάκι μου

Παράθεση

Molka

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Molka
H Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 386 μηνύματα.

H Molka έγραψε στις 19:18, 07-08-08:

Αντάρτικο. Τελεία.

Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 20:29, 07-08-08:

Λοιπόν, θα προσπαθήσω να περιγράψω τους κυρίαρχους τύπους Πατρινού που υπάρχουν:

1. Ο trendy. Αναφέρθηκε και προηγουμένως γι' αυτό δεν θα επαναληφθώ. Απλώς να συμπληρώσω ότι ο συγκεκριμένος τύπος πάει μόνο στα μαγαζιά που έχει πολύ κόσμο και οτιδήποτε άλλο το σνομπάρει γιατί "είναι για τους καμένους".

2. Ο VIP Πατρινός. Επιτυχημένος επαγγελματίας (δικηγόρος κλπ), ή γόνος γνωστής οικογενείας. Ντυμένος με την τελευταία λέξη της μόδας. Κυκλοφορεί κυρίως Ραδινού ή Αγ. Νικολάου και δεν υπάρχει κοσμική εκδήλωση που να μην έχει πάει. Εννοείται πώς έχει ακριβό αυτοκίνητο τελευταίο μοντέλο

3. Ο χωριάτης Πατρινός. Κατάγεται από κάποιο χωριό πλησίον της Πάτρας. Ντύνεται κακόγουστα και έχει BMW 10ετίας (τουλάχιστον). Αγαπημένα του μέρη τα καφενεία στα Ζαρουχλέικα όπου ζαχαρώνει την Ρωσίδα σερβιτόρα. Μόνιμος πελάτης των κωλόμπαρων. Οι αντίστοιχες κοπέλες καβαλάνε βέσπα ή μηχανάκι ψάχνοντας τον επόμενο γκόμενο.

4. Ο οργανωσιακός Πατρινός. Από μικρός πήγαινε κατηχητικό στην Εστία. Έχει διατελέσει ομαδάρχης στην κατασκήνωση και αγαπημένο του στέκι είναι η Εστία. Είναι φανατικός υπέρμαχος της θρησκείας γνωρίζοντας όμως ελάχιστα γι' αυτήν. Κάθε συζήτηση που άπτεται ερωτικών θεμάτων του φέρνει αμηχανία και δυσκολεύεται να απαντήσει. Ντύνεται πολύ συντηρητικά και οι φίλοι του είναι μόνον της οργάνωσης.

5. Ο "άλλος" Πατρινός. Άνθρωπος με πολλά ενδιαφέροντα. Δεν έχει συγκεκριμένο στέκι γιατί θεωρεί ότι καλό μέρος είναι αυτό με το οποίο είναι με την παρέα του. Δεν έχει μεγάλο κύκλο γιατί αρκείται στους ανθρώπους που αγαπά και τον αγαπάνε. Αν και μπορεί να είναι πολύ καλός στη δουλειά του οι περισσότεροι δεν τον γνωρίζουν γιατί δεν είναι κύριο μέλημά του οι δημόσιες σχέσεις. Όσοι τον γνωρίζουν από άλλες περιοχές δυσκολεύονται να καταλάβουν ότι είναι Πατρινός. Μοιάζει σαν να μην ταιριάζει στο περιβάλλον της Πόλης...

Παράθεση

Δραστήριο Μέλος

H invalid αντ έγραψε στις 15:05, 08-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από Valder
Πατριωτάκι!!!

Κορινθία

Αθηναίοι (βέροι Αθηναίοι ε!)

Πατρινοί

Μακεδονία (Θεσσαλονίκη)

Ηπειρώτες

Θρακιώτες:

Κρητικοί:
Tους Θεσσαλούς γραμμένους!
Καλά Βαλού, δε σου ξαναμιλάω

Παράθεση

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Idril
H Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 530 μηνύματα.

H Idril (in a world of magnets but no miracles) έγραψε στις 15:39, 08-08-08:

Θα κάνω εγώ την στερεοτυπική περιγραφή των Θεσσαλών καθότι το σόι μου κρατάει από κει και έχω φάει τη Θεσσαλική "κουλτούρα" (στη μάπα) με το κουτάλι.

Οι Θεσσαλοί λοιπόν, λατρεύουν το κοντοσούβλι/κοκορέτσι/οτιδήποτε σουβλιστό και τίγκα στη χοληστερίνη, τα B' διαλογής μπουζούκια καθώς και τα κλαρίνα (ναι, ακόμα ΚΑΙ αυτοί που είναι κάτω των 75!).

Οι μισοί έχουν τη νοοτροπία ότι το να νοικιαζεις τα χωράφια του προπάππου σου και να ζεις με το εισόδημα από τα νοίκια περνώντας τη μέρα σου με ένα φραπέ στο χέρι από το πρωί ως το βραδυ είναι ένας απόλυτα φυσιλογικός και παραγωγικός τρόπος ζωής ενώ οι άλλοι μισοί που δεν έχουν χωράφια πιέζουν τα παιδιά τους μέχρι τελικής πτώσεως να διαβάζουν για να μπούν στην Ιατρική η στο Πολυτεχνείο (-Μα μπαμπά, υπάρχουν κι άλλες σχολες -ΌΧΙ, εκεί θα πας!,είναι ένας τυπικός διάλογος που διαδρματιζεται τουλάχιστον μια φορα σε κάθε σπίτι) με αποτέλεσμα τα παιδιά όταν επιτέλους μπούν στην πολυπόθητη σχολη και μεταναστεύσουν στην Αθηνα η τη Θεσσαλονίκη μακριά από την οικογενειακή εστία, να βγάζουν τρελα απωθημένα.

A, για την προφορά είπα? Δεν είπα, ε? Καλά, όσοι αιώνες κι αν περάσουν δε νομίζω να σταματήσουμε ποτε να ακούμε εκεί "η Μήτσους", "πλί", "γρούν" και αλλα τέτοια αξιολάτρευτα(*), και φυσικά την αγαπημένη μου περήφανη δήλωση των μανάδων "έχω δυο παιδιά κι ένα κορίτσι!!!".

Σε κάλυψα?

*(όχι τίποτα άλλο, αλλα έχουν το θράσος να δουλεύουν εμενα για το Θεσσαλλλλλονικώτικο λλλλλαμδα μου!)

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 17:53, 08-08-08:

Εδώ να τονίσω ότι το ποστ με τους Θεσσαλούς αναφέρεται εκεί που υπάρχει κάμπος

Η Μαγνησία και ο Βόλος είναι αλλού παπά ευαγγέλιο

Thnx

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 18:06, 08-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από Molka

Αντάρτικο. Τελεία.
Να διασπαστείτε, θα κάνει το ΠΑΣΟΚ 20 χρόνια να ξανακυβερνήσει!

Προσωπικά δεν έχω δει πολλά "δείγματα" από άλλα μέρη της χώρας πλην της Αθήνας, οπότε δεν μπορώ να εκφράσω κάποια άποψη για μέρη όπως Πάτρα, Κρήτη, κτλ...
Εξαίρεση η αγαπημένη μου Θεσσαλονίκη που όσες φορές έχω γνωρίσει κόσμο από εκεί έχω μείνει με πολύ καλές εντυπώσεις.
Αν έκανα τώρα μηχανογραφικό πιθανώς να έβαζα πρώτη τη Σαλονίκη και μετά την Αθήνα.

Παράθεση

Eupatridis (Χρήστος)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Eupatridis
Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 334 μηνύματα.

O Eupatridis Πάντοτε στις σκιές ... έγραψε στις 21:54, 15-06-10:

Πιο μικρός παρατηρούσα συχνά τους ανθρώπους.Ακόμα και τώρα το κάνω,ενιοτε.Μ αρέσει.
Αναφορικά,μου άρεσε να παρατηρώ τα χαρακτηριστικά τους(προσώπου,σώματος) και να προσπαθώ να καταλάβω συγκεκριμένα,απο που κατάγονται!Κάτι σαν τον συγγραφέα Γ.Ιωάννου,εαν έχετε διαβάσει.Πόσο εύστοχο είναι όμως αυτό;
Για παράδειγμα,κάποιος ο οποίος κατάγεται απο την πχ. Θεσπρωτία,έχει πιο κοινά χαρακτηριστικά με κάποιον που κατάγεται απο την Αιτωλοακαρνανία παρά απο εναν Κρητικό;Καλά δεν μιλάω για χτυπητές διαφορές οπως Σκανδιναβία και Μεσόγειος.Μιλάω για πιο κοντινές περιοχές.
Σίγουρα,κατα το περασμα του χρόνου,υπήρξαν μεγάλες μετακινήσεις πληθυσμών και θα ηταν δύσκολο να κρατηθούν αναλλοίωτα τα χαρακτηριστικά.Μήπως ,ομως τελικά ο τόπος διαμονής ειναι αυτός που επηρεάζει και ως ενα βαθμό,τα χαρακτηριστικά ενος ατόμου;
Και ακολούθως συνεπάγεται και η επόμενη ερώτηση:Πόσο πιθανον είναι να έχουν κρατηθεί αναλλοίωτα τα χαρακτηριστικά πχ. του Αρχαίου Ελληνα με αυτά του Σύγχρονου;
Είναι γνωστό πως κάποιοι τύποι χαρακτηριστικών,οπως μύτη ή ματια,συνεπάγονται με τις αντίστοιχες περιοχές (πχ. γαλλική μύτη ή ξανθά μαλλιά-Βόρειες περιοχές).Αν αποδεχτούμε ομως αυτό δεν θα πρέπει να αποδεχτουμε πως εάν συναντήσουμε καποιον με τα απο πάνω χαρακτηριστικά,θα πρέπει να τον κατατάξουμε και στην αντίστοιχη κατηγορία;

Σας ευχαριστώ και ζητώ συγγνώμη εαν σας μπέρδεψα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

woochoogirl (Αλεξάνδρα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη woochoogirl
H Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,796 μηνύματα.

H woochoogirl που βρίσκεται πολύ μακριά... έγραψε στις 22:00, 15-06-10:

Τους Κρητικούς τους ξεχωρίζω με τη μία, έχουν κάτι που φωνάζει "ΕΙΜΑΙ ΑΠΌ ΤΗΝ ΚΡΗΤΗ". Άρα ναι, γενικά πιστεύω πως μπορείς σχετικά εύκολα να βρεις στο περίπου από που κατάγεται κάποιος, ειδικά αν προέρχεται από περιοχές που ξεχωρίζουν από τις υπόλοιπες για κάποιους λόγους.
Ωραίο είναι να ψάξεις αν η καταγωγή επηρεάζει το χαρακτήρα μας, όχι μόνο τα χαρακτηριστικά. π.χ. πήγαινε στην Κρήτη που είναι αρκετά άγρια σαν τόπος, πολλά βουνά και ξεραϊλα, ο κόσμος της είναι πιο τραχύς. Οι θαλασσινοί (νησί η Κρήτη, αλλά βουνίσιοι θεωρούν και οι ίδιοι ότι είναι) πάλι μου φαίνονται πάντα πιο πράοι άνθρωποι, πιο ανοιχτόκαρδοι. Μπορεί να είναι και θέμα εμπειριών, αλλά γενικά νομίζω πως παίρνουμε κάτι και από τον τόπο που γεννηθήκαμε, εκτός από αυτό που κουβαλάμε στα γονίδια μας.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Eupatridis (Χρήστος)

Δραστήριο Μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 334 μηνύματα.

O Eupatridis Πάντοτε στις σκιές ... έγραψε στις 14:34, 16-06-10:

Συμφωνώ.Ο τόπος πιστεύω πως εκτος απο τα χαρακτηριστικά.επιδρά και στον χαρακτήρα.

Στο μεταξύ,κατάγομαι απο τη Λακωνία(παρόμοια τοπία με της Κρήτης) και πολλές φορες με έχουν κάνει για Κρητικό

Παράθεση

t@nia

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη t@nia
H t@nia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 96 μηνύματα.

H t@nia έγραψε στις 16:57, 16-06-10:

δεν νομιζω πως οι Κρητικοι ξεχωριζουμε απο τους υπολοιπους Ελληνες εμφανισιακα . ο περισσοτερος κοσμος εχει εντελως λανθασμενη αποψη για μας. δεν ειμαστε ουτε αξεστοι, ουτε αγροικοι, ουτε απατεωνες.τετοιοι ανθρωποι υπαρχουν παντου.

αντιθετα πιστευω οτι εχουμε διαφορες στα ποιοτικα χαρακτηριστικα . δηλαδη εχουμε αρκετα διαφορετικη αισθηση της τιμης και της ηθικης ακομα και σημερα,η νοοτροπια ειναι διαφορετικη,ημαστε πολυ περισσοτερο φιλοξενοι απο τις υπολοιπες περιοχες, η ιστορια μας μας κανει ακομα ξεχωριστους και πολυ υπερηφανους γι αυτη.
θα μπορουσα να πω πολλα αλλα δεν θα το κανω ... το μονο σιγουρο ειναι οτι οποιος ερθει στης Κρητη μαγευται και απο το τοπιο, τα βουνα της και τις υπεροχες παραλιες, αλλα και τους ανθρωπους και δεν ειναι λιγοι εκεινοι που λενε οτι θα ηθελαν να ειναι Κρητικοι και να ζουν εδω.
η καθε περιοχη εχει τα χαρακτηριστικα της κι αυτα την κανουν ξεχωριστη οποτε νομιζω ειναι αδικο να κανουμε συγκρισεις.

Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 18:28, 16-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από t@nia
η καθε περιοχη εχει τα χαρακτηριστικα της κι αυτα την κανουν ξεχωριστη οποτε νομιζω ειναι αδικο να κανουμε συγκρισεις.
και λες

δηλαδη εχουμε αρκετα διαφορετικη αισθηση της τιμης και της ηθικης ακομα και σημερα,η νοοτροπια ειναι διαφορετικη,ημαστε πολυ περισσοτερο φιλοξενοι απο τις υπολοιπες περιοχες, η ιστορια μας μας κανει ακομα ξεχωριστους και πολυ υπερηφανους γι αυτη.
Εγώ νομίζω ότι οι Κρήτες έχουν μια αίσθηση υπεροχής (και όχι τιμής) η οποία τους παγιδεύει σε ένα επίμονο τοπικισμό και μια ματαιοδοξία όσον αφορά τη καταγωγή τους.

θα μπορουσα να πω πολλα αλλα δεν θα το κανω ... το μονο σιγουρο ειναι οτι οποιος ερθει στης Κρητη μαγευται και απο το τοπιο, τα βουνα της και τις υπεροχες παραλιες, αλλα και τους ανθρωπους και δεν ειναι λιγοι εκεινοι που λενε οτι θα ηθελαν να ειναι Κρητικοι και να ζουν εδω.
Ως προς τα χαρακτηριστικά τους, νομίζω ότι δύσκολα μπορείς να μπερδέψεις ένα μακεδόνα με έναν κρητικό, πως να το κάνουμε είναι μαυροτσούκαλοι συνήθως

Για να μην παρεξηγούμαι αυτά αφορούν τις περιπτώσεις που έχω συναντήσει προσωπικά, δεν αναφέρομαι στο σύνολο. Ευτυχώς δεν έχω γνωρίσει όλους τους κρητικούς

Παράθεση

t@nia

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη t@nia
H t@nia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 96 μηνύματα.

H t@nia έγραψε στις 22:07, 16-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από fantasmenos
και λες

Εγώ νομίζω ότι οι Κρήτες έχουν μια αίσθηση υπεροχής (και όχι τιμής) η οποία τους παγιδεύει σε ένα επίμονο τοπικισμό και μια ματαιοδοξία όσον αφορά τη καταγωγή τους.

Ως προς τα χαρακτηριστικά τους, νομίζω ότι δύσκολα μπορείς να μπερδέψεις ένα μακεδόνα με έναν κρητικό, πως να το κάνουμε είναι μαυροτσούκαλοι συνήθως

Για να μην παρεξηγούμαι αυτά αφορούν τις περιπτώσεις που έχω συναντήσει προσωπικά, δεν αναφέρομαι στο σύνολο. Ευτυχώς δεν έχω γνωρίσει όλους τους κρητικούς
προφανως δεν εχεις επισκευτει την Κρητη και <<δυστυχως>> για σενα δεν εχεις γνωρισει πολλους Κρητικους ή μαλλον τους σωστους Κρητικους .... ελα πρωτα και μετα το ξανασυζηταμε...

Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,954 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 22:24, 16-06-10:

so it 's a date ?

Παράθεση

woochoogirl (Αλεξάνδρα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη woochoogirl
H Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,796 μηνύματα.

H woochoogirl που βρίσκεται πολύ μακριά... έγραψε στις 22:29, 16-06-10:

Εγώ που κατάγομαι από την Κρήτη κι έχω ζήσει και σε άλλα μέρη της Ελλάδας δικαιούμαι να συμφωνήσω με τον φαντασμένο; Γενικά γιάυτό ξεχωρίζουμε, θέλουμε να περάσουμε πως η καταγωγή μας μας προσδίδει ιδιαίτερα χαρακτηριστικά. Φιλόξενοι, ντόμπροι κλπ. Κάθε τόπος έχει τέτοιους ανθρώπους, μόνο τους Μανιάτες και τους Κρητικούς όμως βλέπω να κολλάνε σε αυτά.
Τέλος πάντων, επειδή εγώ φταίω που άγγιξα τόσο ευαίσθητο θέμα (λολ), πάνω στην ερώτηση που έκανε ο Χρήστος δεν μπορείτε να τοποθετηθείτε;

Παράθεση

Eupatridis (Χρήστος)

Δραστήριο Μέλος

O Eupatridis Πάντοτε στις σκιές ... έγραψε στις 23:27, 16-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ
Οι Πελοπονήσιοι μου είναι αδιάφοροι, μιας και είναι κάτω από το αυλάκι αλλά συμπαθώ Τρίπολη και Λακωνία (μάλλον επειδή είναι ορεινοί).
Συμπαθώ τους ορεινούς γιατί πρώτον ανήκω σε αυτήν την κατηγορία, δεύτερον είναι άνθρωποι (μιλάω για μεγαλύτερες ηλικίες)που έχουν στερηθεί πολλά (φτωχές περιοχές την πλειοψηφία τους)και αυτό τους κάνει να εκτιμούν τα λίγα, αλλά και να αγαπούν τη δουλειά και να δουλεύουν σκληρά. Είναι άνθρωποι σκληροί μεν, φιλόξενοι και φιλότιμοι δε. Όχι τόσο εκφραστικοί στα συναισθήματά τους, αλλά σπάνια θα σε προδώσουν. Είναι ξεροκέφαλοι και μιλούν υποτιμητικά για τους καμπίσιους.
δεν ήξερα πως υπήρχε ηδη θέμα
Αλλά ετσι κ αλλιώς,οι προηγούμενες σελίδες αναφέρονταν στον χαρακτήρα και όχι στα χαρακτηριστικά

όσο για το boldαρισμένο ... και γώ αυτη την αίσθηση έχω.Πως εμείς οι Λάκωνες,σαν να διαφέρουμε απο τους υπόλοιπους Καταυλακιώτες

Παράθεση

SICX (GEORGE)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη SICX
Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,135 μηνύματα.

O SICX αναξιος αυτης, της ωραιοτερης ολων έγραψε στις 23:28, 16-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από Πατρεύς
Έχω συζητήσει κατά καιρούς με φίλους για το αν ο τόπος καταγωγής κάποιου επηρεάζει το χαρακτήρα και έχω λάβει διάφορες απαντήσεις. Εσείς τί πιστεύετε; Είστε προκατειλημμένοι όταν κάποιος σας πει ότι κατάγεται από την τάδε περιοχή; Ας πούμε έχω ακούσει από πολλούς ότι εμείς οι Πατρινοί είμαστε ...κάπως. Και δε θα διαφωνήσω πολύ...
δν ειμαι προκατηλημενος και δν κρινω γενικα καποιον αν δν τον γνωρισω καλα...ομως ισχυουν τα περισσοτερα. ας πουμε μιλαω με καποια παιδια απο το φορουμ και αμεσως καταλαβα οτι ηταν ποντιοι και ηταν. το καταλαβα οχι απο ιδιοματισμους αλλα απο τον τροπο που εκφραζονταν και απο το τι ανθρωποι ηταν...

Παράθεση

kritikaros (Παναγιώτης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη kritikaros
Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 349 μηνύματα.

O kritikaros έγραψε στις 00:14, 17-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από SICX
δν ειμαι προκατηλημενος και δν κρινω γενικα καποιον αν δν τον γνωρισω καλα...ομως ισχυουν τα περισσοτερα. ας πουμε μιλαω με καποια παιδια απο το φορουμ και αμεσως καταλαβα οτι ηταν ποντιοι και ηταν. το καταλαβα οχι απο ιδιοματισμους αλλα απο τον τροπο που εκφραζονταν και απο το τι ανθρωποι ηταν...
είχαμε επαλήθευση κάποιου ανέκδοτου ως πραγματική ιστορία????
πλάκα κάνω

το ότι διαμορφώνονται ή και διατηρούντε κάποια χαρακτηριστικά ανά περιοχές και μάλιστα όσο πιο απομακρυσμένες τόσο περισσότερο ισχύει σχεδόν στο 100% εδώ από περιοχή σε περιοχή της αθήνας και ισχύει αυτό πόσο μάλλον σε μεγάλες περιοχές με γύρω-γύρω βουνά ή θάλασσες.

όσο για την κρήτη είναι κυρίως των άκρων,δηλαδή μεγενθύνουν τα επιμέρους συναισθήματα και χαρακτηριστικά.
έτσι μπορείς να συναντήσεις τον καλύτερο άνθρωπο του κόσμου που θα κάνει τα πάντα για σένα και ας μη σε ξέρει και ας μη σε ξαναδεί ποτέ.
μπορεί και να το παίζει και σερίφης,όλα παίζουν.

δεν μένω μόνιμα κάτω αλλά μια Α γνώμη-εντύπωση την έχω.

σημαντικότερο όμως ρόλο παίζει η οικογένεια στην κρήτη,ας πούμε λένε ο Χ είναι πολύ καλός άνθρωπος και ήταν και ο πατέρας του με τη μάνα του και οι παππούδες του και για τον άλλο που είναι κολλημένος με ένα μπουκάλι κρασί στο χέρι,ενδεχομένως χασικλής και σίγουρα με κουμπούρι στη μέση σχεδόν πάντα θα ακούσεις τι περίμενες και ο πατέρας του τα ίδια ......... ήτανε τι να μάθει το παιδί?

όλα αυτά επεξηγούντε κυρίως όχι για από τα πολλά διασκορπισμένα χωριά αφού υπάρχει τουρισμός όλο το χρόνο αλλά δυστυχώς από το μεγάλο πρόβλημα αναλφαβητισμού που υπάρχει και διαιωνίζεται μια κατάσταση......δυστυχώς πάντως γενικά οι γενικεύσεις δεν κάνουν καλό

πχ.τούρκος-κακός άνθρωπος
κύπριος-αδερφός
γερμανός-γερμαναράς τι περιμένεις?
αμερικανός-φονιάς

δεν πάει έτσι,προσωπικά είμαι υπέρ της ξεχωριστής "αξιολόγησης" των ατόμων και ας είναι πιο κουραστικό

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους