Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,089 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,985 μηνύματα σε 74,643 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Πόσο μας καθορίζει ο τόπος καταγωγής μας;

KingFox

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη KingFox
Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 441 μηνύματα.

O KingFox Χαμογέλα! έγραψε στις 09:35, 12-11-10:

Κατά τη γνώμη μου δεν μας καθορίζει...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

hastalamuerte

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη hastalamuerte
Ο hastalamuerte αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O hastalamuerte έγραψε στις 14:05, 18-11-10:

Αν μας καθόριζαν τα τοπικά-γεωγραφικά χαρακτηριστικά και όχι οι συνθήκες, η Αθήνα δεν θα έχανε ποτέ το προνόμιο να βγάζει Πολίτες. Τα τελευταία 3000 χρόνια δεν έχει κουνηθεί από τη θέση της, το ποιόν όμως των κατοίκων της έχει αλλάξει πολύ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

VAGGKALL1

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη VAGGKALL1
Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 389 μηνύματα.

O VAGGKALL1 έγραψε στις 15:05, 13-12-10:

χμμμ! εγω προσωπικά θεωρώ ότι ο τόπος καταγωγής μου είναι εκεί όπου μεγάλωσα κατά βάση όμως πιστεύω ότι πάντα κουβαλάς και ένα κομμάτι από τον τόπο καταγωγής των γονιών σου...

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μιχάλης Τ.

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μιχάλης Τ.
Ο Μιχάλης Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 200 μηνύματα.

O Μιχάλης Τ. έγραψε στις 22:03, 16-04-17:

Με αφορμή μια συζήτηση που είχα σήμερα με ένα συγγενικό μου πρόσωπο, έχω να πω ότι ο τόπος καταγωγής μας καθορίζει ελάχιστα έως καθόλου ως προς τον χαρακτήρα μας. Αυτό που μας καθορίζει (μεταξύ άλλων) είναι τα πρότυπα (η οικογένεια, τα ΜΜΕ, κ.λπ), με τα οποία έχουμε μεγαλώσει και διαμορφώσει την εικόνα του «πρωτευουσιάνου» ή του «βλάχου» αντίστοιχα. Φυσικά και υπάρχουν άνθρωποι που δεν ανήκουν σε καμία από τις δύο κατηγορίες (μεταξύ αυτών κι εγώ).

Άτομα που είναι
(σε υπερβολικό βαθμό) «καθώς πρέπει» ή άξεστοι με κουράζουν. Και οι δύο «τάξεις» έχουν τα θετικά και τα αρνητικά τους. Εν τω μεταξύ, γελάω με κάτι ψευτο-Αθηναίους (και γενικώς ψευτοκουλτουριάρηδες) -ιδιαίτερα όταν πηγαίνω σε κοινωνικά γεγονότα (π.χ. γάμος)- που νομίζουν ότι έγιναν κάποιοι, επειδή ήρθαν στην πρωτεύουσα. Λίγη αυτογνωσία δεν βλάπτει.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DarthFederer
Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,872 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 22:18, 16-04-17:

Ο τοπος καταγωγης μας δεν μας επηρεαζει, εκτος αν ειμαστε πολυ ultras για αυτον (οπως πχ ειναι οι Κρητικοι). Αντιθετα μας επηρεαζει ο τοπος που μενουμε. Παρα πολυ. Η εξαιρεση ειναι ατομα που δεν ειχαν σοβαρη αλληλεπιδραση με την κοινωνια που ζουσαν, αλλα αυτοι ειναι λιγοι.

Προσωπικα η καταγωγη μου ειναι διπλη, απο δυο μερη της Ελλαδας που απεχουν παρα πολυ μεταξυ τους. Οποτε δεν νομιζω οτι επαιξε κανεναν απολυτως ρολο ισως λογω του οτι δεν αισθανομαι σαν "τοπο μου" κανενα απο τα δυο, σε αντιθεση με την πολη που γεννηθηκα και μεγαλωσα...
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Helium (The fractured but whole)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Helium
H The fractured but whole αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 250 μηνύματα.

H Helium έγραψε στις 00:16, 17-04-17:

Ο χαρακτήρας και τα χαρακτηριστικα κάποιου ανθρώπου χωρίζονται σε δύο μέρη. Αυτά που έχουμε από εργοστάσιο, και τα επικτητα. Τα επικτητα λοιπόν (πχ τσιγκουνια), διαμορφώνονται μέσα στην κοινωνία που ζούμε, ενώ αυτά που έχουμε από εργοστάσιο (πχ καλλιτεχνική φύση) είναι γραμμένα στο DNA. Άρα λοιπόν παίζει ρόλο και η καταγωγή και ο τόπος που μεγάλωσε κάποιος.
Ωστόσο, δεν είναι σωστό να διαμορφωνουμε άποψη για κάποιον με βάση τον τόπο του, για τον εξής λόγο: κανένας άνθρωπος δεν είναι μόνο καλός ή μόνο κακός. Όμως εμείς βλέπουμε μόνο το απ`έξω. Την πράξη του αλλού. Πχ βλέπεις έναν άνθρωπο να βοηθάει μια γιαγιά. Δεν ξέρεις τι μπορεί να σκέφτεται εκείνη την ώρα, και τι σκοπό έχει. Βλέποντας λοιπόν τους άλλους εξωτερικά, διαμορφωνουμε απόψεις όπως "Οι Κρητικοί είναι ....". Πρέπει να εξεταζουμε τον καθένα ξεχωριστά πριν βγαλουμε τα συμπεράσματα μας.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Helium : 17-04-17 στις 08:42.
Παράθεση

e-dog

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη e-dog
Ο e-dog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

O e-dog έγραψε στις 00:38, 17-04-17:

Αρχική Δημοσίευση από Helium
Πρέπει να εξεταζουμε τον καθένα ξεχωριστά και σε βάθος πριν βγαλουμε τα συμπεράσματα μας.
Θα μας πάρει... χιλιετίες
Παράθεση

Δραστήριο Μέλος

H The fractured but whole αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 250 μηνύματα.

H Helium έγραψε στις 01:13, 17-04-17:

Αρχική Δημοσίευση από e-dog
Θα μας πάρει... χιλιετίες
Μα το κάνεις μόνο για τα άτομα που σε ενδιαφέρουν. Οι υπόλοιποι δεν σε νοιαζει τι άνθρωποι είναι.
Παράθεση

e-dog

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο e-dog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

O e-dog έγραψε στις 01:39, 17-04-17:

Μα το κάνεις μόνο για τα άτομα που σε ενδιαφέρουν
Αυτό εννοώ κι εγώ, αλλιώς δεν μας έφταναν ούτε 5 δις αγαπητή μου... Helium, διότι μπορεί να νομίζουμε ότι ο ήλιος πχ είναι το κέντρο του κόσμου επειδή προκαλεί θερμό...ενδιαφέρον και μας καλημερίζει καθημερινά ανατέλοντας, αλλά δυστυχώς δεν είναι έτσι
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη e-dog : 17-04-17 στις 02:02.
Παράθεση

Δραστήριο Μέλος

H Helium έγραψε στις 12:12, 17-04-17:

Αυτό εννοώ κι εγώ, αλλιώς δεν μας έφταναν ούτε 5 δις αγαπητή μου... Helium, διότι μπορεί να νομίζουμε ότι ο ήλιος πχ είναι το κέντρο του κόσμου επειδή προκαλεί θερμό...ενδιαφέρον και μας καλημερίζει καθημερινά ανατέλοντας, αλλά δυστυχώς δεν είναι έτσι
Θα δανειστω τα λόγια σου από άλλο θρεντ.
Εκεί που τελειώνουν τα επιχειρήματα αρχίζουν οι...προσβολές. Δεν θεωρώ τον εαυτό μου κέντρο του κόσμου. Απορώ πως εβγαλες αυτό το συμπέρασμα από τα λόγια μου.. Είπα απλά ότι δεν πρέπει να βγαζουμε βιαστικά συμπεράσματα για τους άλλους. Πώς είναι αυτό εγωιστικό?
Παράθεση

e-dog

Αποκλεισμένος χρήστης

O e-dog έγραψε στις 13:17, 17-04-17:

Θα δανειστω τα λόγια σου από άλλο θρεντ.
Εκεί που τελειώνουν τα επιχειρήματα αρχίζουν οι...προσβολές. Δεν θεωρώ τον εαυτό μου κέντρο του κόσμου. Απορώ πως εβγαλες αυτό το συμπέρασμα από τα λόγια μου.. Είπα απλά ότι δεν πρέπει να βγαζουμε βιαστικά συμπεράσματα για τους άλλους. Πώς είναι αυτό εγωιστικό?
Μα μα... για ποιές προσβολές μιλάς και εγωκεντρικές (κατευθυνόμενες) θεωρίες είδες ?
Το μόνο που λέω είναι πως όλοι ανεξαιρέτως οι άνθρωποι παρουσιάζουν "ενδιαφέρον" ο ένας για τον άλλο και όχι μόνο όσοι...μας αρέσουν! Αυτό κατάλαβα πως είπες κι εσύ στην αρχή, πριν το αλλάξεις σε ενδιαφέρον με...στοιχεία γούστου.
Κι επιτέλους σταμάτα σε παρακαλώ να επαναλαμβάνεις το..."δεν έχεις επιχειρήματα-δεν έχεις επιχειρήματα" διότι επαγγέλομαι επιχειρηματίας στον χώρο marketing του βιομηχανικού σχεδισμού και μάλιστα πολύ επιτυχημένος
Παράθεση

Δραστήριο Μέλος

H Helium έγραψε στις 15:48, 17-04-17:

Μα μα... για ποιές προσβολές μιλάς και εγωκεντρικές (κατευθυνόμενες) θεωρίες είδες ?
Το μόνο που λέω είναι πως όλοι ανεξαιρέτως οι άνθρωποι παρουσιάζουν "ενδιαφέρον" ο ένας για τον άλλο και όχι μόνο όσοι...μας αρέσουν! Αυτό κατάλαβα πως είπες κι εσύ στην αρχή, πριν το αλλάξεις σε ενδιαφέρον με...στοιχεία γούστου.
Κι επιτέλους σταμάτα σε παρακαλώ να επαναλαμβάνεις το..."δεν έχεις επιχειρήματα-δεν έχεις επιχειρήματα" διότι επαγγέλομαι επιχειρηματίας στον χώρο marketing του βιομηχανικού σχεδισμού και μάλιστα πολύ επιτυχημένος
Σε αυτό συμφωνούμε. Όλοι οι άνθρωποι έχουν ενδιαφέρον, ΑΛΛΑ δεν ταιριαζουμε με όλους. Έχει να κάνει με τις εμπειρίες του καθενός, και πως αυτές διαμορφώνουν τον χαρακτήρα. Σίγουρα έχει ενδιαφέρον να συναναστρεφεσαι με διαφορετικούς ανθρώπους, αλλά πολλές φορές είμαστε εκ διαμέτρου αντιθετοι με κάποιους. Εκεί δεν κάνεις τον κόπο να συναναστραφεις με τον άλλο.

Με το να λες την ιδιότητά σου, δεν παρεχεις αποδείξεις για κάτι. Επίσης, άλλο ο βιομηχανικός σχεδιασμός, άλλο η φιλοσοφία.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους