Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,050 μέλη και 2,411,936 μηνύματα σε 75,406 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 287 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Μαγεία

Πιστεύετε πως υπάρχει;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 40)
Ναι
16
40,00%
Όχι
24
60,00%

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,627 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε: στις 17:11, 20-03-07:

Πιστεύετε στην ύπαρξη της;Είτε έχετε στο μυαλό σας κακομούτσουνες μάγισσες σε ιπτάμενες σκούπες είτε κέρινα ομοιώματα και μαγγανείες είτε βότανα και φυλαχτά, πιστεύετε πως υπάρχουν δυνάμεις της φύσης που μπορούν να επεμβαίνουν στα εγκόσμια;
Κάποιες παραδοσιακές "τελετές"(δεν βρίσκω άλλη λέξη και το γητείες μου φαίνεται παράταιρο) ή ευχές για καλοτυχία και υγεία που γίνονται συνήθως στα χωριά σας φαίνονται απλές δοξασίες ή έχουν κάποια δόση αλήθειας;
Γενικότερα αυτήν την εποχή διαβάζω αρκετά περί του θέματος(όχι δεν σκέφτομαι να λύσω,δέσω,κάνω ναυτικό κόμπο σε κανέναν) κι επειδή το φόρουμ έχει ποικιλομορφία μελών αλλά και υψηλό επίπεδο ήθελα να μάθω και την γνώμη σας.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,413 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε: στις 17:13, 20-03-07:

Δεν πιστευω σε τίποτα που δεν έχει αποδειχτεί επιστημονικά. Αυτό περιλαμβάνει και θρησκείες, και μαγείες και ζώδια (αν και αυτά έχουν πλάκα και πότε πότε τα διαβάζω ή ζητάω τη γνώμη κάποιου που "ξέρει") και όλα τα τοιάυτα.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Founes

Περιβόητο Μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,334 μηνύματα.

O Founes έγραψε: στις 17:17, 20-03-07:

δεν πιστεύω στην μαγεία όπως παρουσιάζεται, αλλά σίγουρα πιστεύω οτι υπάρχουν άνθρωποι που έχουν αρκετά ανεπτυγμένο πνευματικό επίπεδο το οποίο μπορεί να το χρησιμοποιούν ηθελημένα ή άθελά τους...
επίσης πιστεύω στην θετική-αρνητική αυρα-ενέργεια που μπορει να εκπέμπει κάποιος ή κάποιο αντικείμενο...
κάτι άλλο που πιστεύω είναι η υποβολή και αυθυποβολή του ανθρώπου την οποία κάποιοι την "βαυτίζουν" μαγεία!

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Δεν πιστευω σε τίποτα που δεν έχει αποδειχτεί επιστημονικά. Αυτό περιλαμβάνει και θρησκείες, και μαγείες και ζώδια (αν και αυτά έχουν πλάκα και πότε πότε τα διαβάζω ή ζητάω τη γνώμη κάποιου που "ξέρει") και όλα τα τοιάυτα.
νομίζω πολλά πράγματα δεν έχουν αποδειχθεί επιστημονικά αλλά είναι κοινώς αποδεκτά!
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,413 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε: στις 17:20, 20-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από Founes

κάτι άλλο που πιστεύω είναι η υποβολή και αυθυποβολή του ανθρώπου την οποία κάποιοι την "βαυτίζουν" μαγεία!
Πολύυυυ σωστό αυτό!!!

νομίζω πολλά πράγματα δεν έχουν αποδειχθεί επιστημονικά αλλά είναι κοινώς αποδεκτά!
Όπως;
Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,249 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε: στις 17:25, 20-03-07:

+1 και απο εμένα, άλλωστε για αυτό κάπιους τους "πιάνουν" τα μάγια και άλλους όχι!
Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,627 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε: στις 17:28, 20-03-07:

αλλά σίγουρα πιστεύω οτι υπάρχουν άνθρωποι που έχουν αρκετά ανεπτυγμένο πνευματικό επίπεδο το οποίο μπορεί να το χρησιμοποιούν ηθελημένα ή άθελά τους...
Κάπου εκεί κινούμαι κι εγώ.Αφορμή για να ασχοληθώ,αν και γενικά με συναρπάζει το υπερφυσικό ο συγκεκριμένος τομέας ήταν κάτι που δεν με αφορούσε, ήταν ένα φυλλάδιο της εκκλησίας, έχω αναφέρει και σε άλλο θέμα σχετικά.
Επίσης κατα καιρούς θυμάμαι γιαγιάδες και θείες και γενικά γηραιότερους να πιστεύουν πως το τάδε φυτό φέρνει καλοτυχία κλπ Κι αυτές οι πεποιθήσεις αποδεδειγμένες ή μη, βοήθεια της φύσης μπορούν να νοηθούν.
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,729 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε: στις 17:30, 20-03-07:

Οχι, σε καμία περίπτωση.
Οπως είπε κι ένας φίλος παραπάνω οτιδήποτε δεν έχει αποδειχθεί επιστημονικά, ή τουλαχιστον δεν ερευνάται δεν το πιστεύω.
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε: στις 17:33, 20-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate
Οπως είπε κι ένας φίλος παραπάνω οτιδήποτε δεν έχει αποδειχθεί επιστημονικά, ή τουλαχιστον δεν ερευνάται δεν το πιστεύω.
Ουάου, συμφωνούμε σε κάτι;;!!
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,729 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε: στις 17:34, 20-03-07:

Φυσικά, γιατί όχι;
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε: στις 17:35, 20-03-07:

Πλάκα έκανα βρε γιατί μάλλον είναι το πρώτο πράγμα που συμφωνούμε στο φόρουμ
Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε: στις 17:39, 20-03-07:

Βασικά στην μαγεία με την έννοια που την έχουμε στο μυαλό μας δεν πιστεύω, αλλά πιστεύω στο υπερφυσικό. Η Δανέζα φίλη μου είναι θεολόγος (όχι χριστιανή) και ρίχνει Ταρώ. Τώρα θα με πάρετε στο ψιλό, αλλά ξέρετε πόσα της βγαίνουν; Μερικά πράγματα έχουν μια φιλοσοφία και είναι παρεξηγημένα.
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε: στις 17:43, 20-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Βασικά στην μαγεία με την έννοια που την έχουμε στο μυαλό μας δεν πιστεύω, αλλά πιστεύω στο υπερφυσικό. Η Δανέζα φίλη μου είναι θεολόγος (όχι χριστιανή) και ρίχνει Ταρώ. Τώρα θα με πάρετε στο ψιλό, αλλά ξέρετε πόσα της βγαίνουν; Μερικά πράγματα έχουν μια φιλοσοφία και είναι παρεξηγημένα.
Αν το οτι της βγαίνουν, δεν οφείλεται στην τύχη αλλά σε κάτι άλλο, τότε σίγουρα θα μπορεί να σου εξηγήσει γιατί δεν της βγαίνουν όλα;
Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε: στις 17:47, 20-03-07:

Αν το οτι της βγαίνουν, δεν οφείλεται στην τύχη αλλά σε κάτι άλλο, τότε σίγουρα θα μπορεί να σου εξηγήσει γιατί δεν της βγαίνουν όλα;
Βασικά το ξεκίνησε από χόμπυ. Δεν το παίζει ειδήμων ούτε έχει πειστεί κι η ίδια απόλυτα. Ούτε εγώ φυσικά! Παραθέτω μόνο την εμπειρία μου! Αλλά έχουν φιλοσοφία και είναι πολύπλοκα, ενώ τα έχουμε συνδέσει με πάνχαζες γυναίκες.
Παράθεση

Angie_Ann

Διάσημο Μέλος

H Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 620 μηνύματα.

H Angie_Ann έγραψε: στις 17:47, 20-03-07:

δεν πιστεύω στην μαγεία όπως παρουσιάζεται, αλλά σίγουρα πιστεύω οτι υπάρχουν άνθρωποι που έχουν αρκετά ανεπτυγμένο πνευματικό επίπεδο το οποίο μπορεί να το χρησιμοποιούν ηθελημένα ή άθελά τους...
επίσης πιστεύω στην θετική-αρνητική αυρα-ενέργεια που μπορει να εκπέμπει κάποιος ή κάποιο αντικείμενο...
Ακριβώς το ίδιο πιστεύω και γω.
Δεν είναι ακριβώς 'μαγεία' δηλαδή αλλά ικανότητες που έχει ο άνθρωπος και δε το ξέρει, ή που έχουν κάποιοι άνθρωποι περισσότερο από τους άλλους.

Επιπλεόν θα ήθελα να προσθέσω ότι το να πιστεύεις κάτι -η πίστη δηλαδή- βασίζεται ακριβώς στην εμπίστοσύνη σου σε μια ιδέα, θεωρία κτλ χωρίς χειροπιαστά στοιχεία. (όχι πάντα βέβαια)
Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε: στις 17:52, 20-03-07:

Τα ταρώ και γενικά ότι έχει να κάνει με μαντεία(αν κι εμείς για την μαγεία συζητάμε εδώ) είναι κατά 50%διαίσθηση και κατά 50% φαντασία.Κοινώς αν προσπαθήσω να πω τα χαρτιά σε σένα που μου είσαι τελείως άγνωστος θα πέσω έξω, ενώ σε κάποιον γνωστό μου ξέροντας το πρόβλημα του και χρησιμοποιώντας φαντασία και διαίσθηση μπορώ να συνθέσω μια ιστορία.Εξάλλου αυτές οι τεχνικές είναι διδάξιμες και το πόσο μέσα ή έξω θα πέσεις εξαρτάται απο τα παραπάνω.Πιστεύω πως και ο πιο ανίδεος αν διαβάσει μια μέθοδο ριξίματος χαρτιών και τα ρίξει για τον εαυτό του ακριβώς επειδή γνωρίζει τι τον απασχολεί θα του φανούν λογικά τα όσα βγαίνουν.Εξάλλου όλες αυτές οι μεθοδοι δεν μας απαντούν μονολεκτικά ναι ή όχι, μας δείχνουν μια έκβαση γεγονότων και συνήθως αυτή που ήδη έχουμε στο υποσυνείδητο μας απλά μας εντείνουν την άποψη μας πχ.αν κάνεις αυτό θα γίνει το τάδε, πράγμα που ήδη μπορεί να γνωρίζουμε και να επιθυμούμε να κάνουμε αλλά διστάζουμε και έτσι έχουμε μια επιπλέον ώθηση.Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητή.

edit:Κρίμα που δεν είναι μέσα η mania, νομίζω ασχολείται και πολύ θα ήθελα να διαβάσω την άποψη της.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrJ7000

Δραστήριο Μέλος

Ο DrJ7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 202 μηνύματα.

O DrJ7000 έγραψε: στις 19:23, 20-03-07:

Και εγώ δε πίστευα στη μαγεία, μέχρι που είδα τον jordan να παίζει.
Παράθεση

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 474 μηνύματα.

O Ειλικρινής έγραψε: στις 20:58, 20-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από DrJ7000
Και εγώ δε πίστευα στη μαγεία, μέχρι που είδα τον jordan να παίζει.
Κι εγώ από πολύ μικρος (14-15) πίστεψα στη λευκή μαγεία όταν είδα τον Χατζηπαναγή!
Πολύ αργότερα πίστεψα και στη μαύρη (Air Jordan)

Όλες οι άλλες "μαγείες" είναι ανάξιες σχολιασμού,έστω και χιουμοριστικά!
Παράθεση

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,908 μηνύματα.

O Γιώργος Hunt or be Hunted. έγραψε: στις 21:29, 20-03-07:

Τι είναι "υποβολή" και "αυθυποβολή";

Θα 'πρεπε να ξέρω κανονικά, ε;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 21-03-07 στις 12:57. Αιτία: Ξέχασα το bold-αρισμένο "θ" - και το bold-αρισμένο "υ"
Παράθεση

bisbirikos

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Μουσικός . Έχει γράψει 673 μηνύματα.

O bisbirikos έγραψε: στις 23:29, 20-03-07:

Αυθυποβολη ειναι κατι που ανακαλυψε η συγχρονη επιστημη για να εξηγησει τα ανεξηγητα...
Οτιδηποτε δεν μπορει να εξηγηθει με "επιστημονικο" τροπο, βαφτιζεται αυθυποβολη και ψεκαστε, σκουπιστε, τελειωσατε...
Ξερω οτι ανοιξα τους ασκους του Αιολου. Παρ'ολα αυτα μη με παρεξηγειτε, οι γιατροι λεν οτι ειμαι πολυ καλο παιδι (ΜΗΝ πατε κοντρα στην επιστημη οκ?)
Παράθεση

ALEX_

Διάσημο Μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 625 μηνύματα.

O ALEX_ έγραψε: στις 01:23, 21-03-07:

Φυσικά και δεν πιστεύω στην μαγεία!Άλλωστε δεν θα μπορούσα να πιστεύω,μαθηματικός είμαι!

πς: Για Jordan θα συμφωνήσω κι εγώ!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Μαγεία - Από Jimmy13
      Το θέμα έχει λάβει 262 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νεανικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 05-07-15 στις 21:36.
    • Επιστήμη, Θρησκεία και ...Μαγεία - Από Δεσμώτης
      Το θέμα έχει λάβει 38 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Θεολογικά κι εκκλησιαστικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 24-02-10 στις 15:46.
    • Η μαγεία των μαθηματικών! - Από baki
      Το θέμα έχει λάβει 165 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Η Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 30-06-09 στις 11:16.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα