Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,106 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,260 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

The Merchant of Venice - Ο Εμπορος της Βενετίας (2004)

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 22:50, 18-06-10:

Στην αρχή τρόμαξα με την σκέψη ότι Αμερικάνος θα παίξει σε πρωταγωνιστικό ρόλο σε έργο του William Shakespeare. Είμαι σίγουρος και οι βρετανοί.
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  themerchantofvenicepic2.jpg
Εμφανίσεις:  80
Μέγεθος:  32,1 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  themerchantofvenicepic1.jpg
Εμφανίσεις:  143
Μέγεθος:  13,8 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2004_merchant_of_venice_007.jpg
Εμφανίσεις:  82
Μέγεθος:  94,0 KB
Μιας το έργο είναι αρκετά δημοφιλές, δεν θα αναφέρω την πλοκή, εξάλλου είναι απλά μια μεταφορά του κλασικού θεατρικού. Ίσως μια μέτρια μεταφορά, προσωπικά διαφωνώ αρκετά με το casting. Για παράδειγμα ο Joseph Fiennes, ναι μεν μοιάζει να τα καταφέρνει μια χαρά με το ρόλο. Ωστόσο μια με προσεχτική παρατήρηση διαπίστωσα ότι απλά έχει συνηθίσει σε τέτοιου concept ταινιών, η απόδοση του είναι θέμα συνήθειας και όχι θέμα ικανοτήτων. Ωστόσο, ευτυχώς, ο Al Pacino και η Cate Blanchett αντισταθμίζουν το παραπάνω πρόβλημα. Απόλαυσα και μαγεύτηκα από τις ερμηνείες τους. Αμφιβάλλω αν θα ξεχάσω πότε μου την εκπληκτική ενσάρκωση της έννοιας ορκισμένος εκδικητής από τον Al Pacino.

Η σκηνοθεσία πολύ καλή, ο χειρισμός των παγωμένων και θολωμένων εικόνων μου δημιουργούσε την εντύπωση ότι παρακολουθούσα κλασσικούς πίνακες ζωγραφικής. Και οι επιλογή των ρούχων συμβάλει σε αυτό, προσεχτική, ρεαλιστική και χωρίς υπερβολές δουλεία. Ωστόσο υπήρχαν στιγμές που ήμουν έτοιμος να χασμουρηθώ.
7/10

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Eileen
H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,553 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 13:56, 24-07-10:

Αν αυτό κάνει κάποια διαφορά ο Πατσίνο έχει Ιταλική καταγωγή -οπότε η επιλογή του για τον συγκεκριμένο ρόλο ήταν άριστη-. Από την αρχή βέβαια, πριν δώ την ταινία είχα ένα πολύ θετικό "αέρα" για τον Αλ Πατσίνο, μιας και τον θεωρώ έναν πολύ καλό ηθοποιό. Για τον Fiennes εν μέρει θα συμφωνήσω αφού θεωρώ ότι οι ικανότητες του είναι κατά πολύ καλύτερες από την προσέγγιση που έδειξε σε αυτό το ρόλο.
Ακόμη μία ευχάριστη έκπληξη ήταν για εμένα ο Jeremy Irons, αφού τον απόλαυσα στην ταινία.
Ωστόσο με συγχωρείς, αλλά είμαι σίγουρη ότι τον ρόλο της Πόρσια τον είχε η Lynn Collins και όχι η Cate Blanchett. Συμφωνώ όμως και στο ότι η ενσάρκωση της Πόρσια ήταν πάρα πολύ καλή!

Παραθέτω εδώ την αγαπημένη μου σκηνή και για εμένα ένα από τους καλύτερους μονολόγους του κορυφαίου ποιητή...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • 10η Εντολή (2004) - Από D.Gray-man
      Το θέμα έχει λάβει 154 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Κινηματογράφος και TV.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 03-11-12 στις 11:24.
    • The Machinist (2004) - Από Mercury
      Το θέμα έχει λάβει 8 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Movie Mini Reviews.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 23-03-12 στις 16:41.
    • Saw (2004) - Από Κακή Επιρροή
      Το θέμα έχει λάβει 9 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Movie Mini Reviews.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 06-09-11 στις 11:48.
    • The Aviator (2004) - Από alis
      Το θέμα έχει λάβει 0 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Movie Mini Reviews.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 07-09-10 στις 22:33.
    • Keane (2004) - Από Affectuoso31
      Το θέμα έχει λάβει 2 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Movie Mini Reviews.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 14-01-06 στις 18:54.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους