Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,080 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,727 μηνύματα σε 74,628 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Χορτοφάγος τις εργάσιμες ημέρες

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 10:41, 21-06-10:

Ο Graham Hill, ιδρυτής της περιβαλλοντικής ιστοσελίδας www.treehugger.com καταργεί την αντίληψη που λέει πως "αν δεν είσαι μαζί μας -χορτοφάγος δηλαδή ως το ...κόκκαλο- είσαι εναντίον μας", με μια συμβιβαστική αλλά αποτελεσματική λύση:
Προτείνει να περιορίσουμε την κατανάλωση του κρέατος τα Σαββατοκύριακα και να γίνουμε χορτοφάγοι τις καθημερινές.
Με αυτόν τον τρόπο μειώνουμε την κατανάλωση κρέατος κατά 70% και μαζί της μειώνονται οι εκπομπές ρύπων, η κατανάλωση νερού για την παραγωγή βοοειδών αλλά και οι πιθανότητές μας να πεθάνουμε πρόωρα.

Διάρκεια: 4 λεπτά

Δεν τρώμε τίποτα που έχει πρόσωπο από τη Δευτέρα ως την Παρασκευή. Το Σαββατοκύριακο, εσύ αποφασίζεις. Απλό. Αν θέλετε να το προχωρήσετε κι άλλο, θυμηθείτε: οι κύριοι ένοχοι των καταστροφών στο περιβάλλον και στην υγεία, είναι το κόκκινο και το επεξεργασμένο κρέας. Οπότε μπορείτε να τα αντικαταστήσετε κι αυτά με φρέσκα ψάρια, αλιευμένα με σεβασμό στην αρχή της αειφορίας.
~Graham Hill

Η απομαγνητοφώνηση της ομιλίας:

Μετάφραση: Χριστίνα Βλαχάκη
tedlink
Treehugger

Περισσότερες ομιλίες από το TED στο e-steki, μπορείτε να βρείτε εδώ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 21-06-10 στις 10:53.
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aporw (Σιμώνη)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη aporw
H Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 290 μηνύματα.

H aporw ....Loosers everywhere.... έγραψε στις 11:14, 21-06-10:

Μακαρι να μπορουσαμε να ειμαστε ολοι μας χορτοφαγοι εστω και μονο τις εργασιμες μερες!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη QsLv
Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 557 μηνύματα.

O QsLv σε ύφεση έγραψε στις 12:44, 21-06-10:

Όσοι αποφασίσουν να γίνουν χορτοφάγοι, να μην ξεχάσουν τα συμπληρώματα διατροφής.

Υ.Γ. Ένας βήγκαν που τρώει ένα κιλό ψωμί στην καθισιά, δε νομίζω ότι θα πεθάνει αργότερα από έναν παμφάγο που τρώει μετρημένα. Χώρια που δε σε σκοτώνει μόνο αυτό που τρως, μπορεί να σε πατήσει αυτοκίνητο ανεξάρτητα από τις διατροφικές σου συνήθειες.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 12:55, 21-06-10:

Δεν είναι αρκετό το κρέας δύο φορές την εβδομάδα για μια ισορροπημένη διατροφή;

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 17:39, 21-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από QsLv
Όσοι αποφασίσουν να γίνουν χορτοφάγοι, να μην ξεχάσουν τα συμπληρώματα διατροφής.

Υ.Γ. Ένας βήγκαν που τρώει ένα κιλό ψωμί στην καθισιά, δε νομίζω ότι θα πεθάνει αργότερα από έναν παμφάγο που τρώει μετρημένα. Χώρια που δε σε σκοτώνει μόνο αυτό που τρως, μπορεί να σε πατήσει αυτοκίνητο ανεξάρτητα από τις διατροφικές σου συνήθειες.
Έχεις δίκιο, άλλωστε το σώμα μας έχει τον τρόπο να μας δείχνει όταν έχει ανάγκη να ενισχυθεί...

Τώρα για την ποιότητα-ποσότητα, έχω την εντύπωση ότι κάποιος που γίνεται χορτοφάγος, ακριβώς επειδή η μεταστροφή αυτή είναι αποτέλεσμα συνειδητών επιλογών και διεργασιών εξέτασης δεδομένων και αποφάσεως, είναι πιο ισορροπημένος με τη διατροφή του από κάποιον που τρώει αυτά που τρώει επειδή έτσι έμαθε από μικρός...

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 14:02, 23-06-10:

Ωραία ιδέα θα ήταν αυτό, αλλά πως να αναγκάσεις την υπόλοιπη οικογένεια να περιορίσει το κρέας μαζί με σένα και να φτιάχνει τα ανάλογα φαγητά;;;

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 14:03, 23-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από Μάρω
Ωραία ιδέα θα ήταν αυτό, αλλά πως να αναγκάσεις την υπόλοιπη οικογένεια να περιορίσει το κρέας μαζί με σένα και να φτιάχνει τα ανάλογα φαγητά;;;
Aπλά δεν κάνεις οικογένεια. Η οικολογία θέλει θυσίες.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 14:06, 23-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Τι λες βρε Δόκτωρα;;;

Παράθεση

aporw (Σιμώνη)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη aporw
H Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 290 μηνύματα.

H aporw ....Loosers everywhere.... έγραψε στις 14:09, 23-06-10:

καλο θα κανει και η οικογενεια στον εαυτο της!

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 15:14, 23-06-10:

Τι λες βρε Δόκτωρα;;;
Ο Κωνσταντίνος Παπανικόλας απαντά σε ερώτηση τηλεθεάτριας που αμάρτησε και ρωτάει με αγωνία "και γω τι θα κάνω τώρα που έφαγα κατά λάθος κρέας " ; Απάντηση Παπανικόλα : Θα ζητήσετε ήμαρτον. Στο 4ο λεπτό, συγνώμη αλλά δεν κρατιόμουν

Και γω τι θα κάνω τώρα που έφαγα κρέας ;

Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,717 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 19:47, 23-06-10:

δεν εχω δει πουθενα να εχουν μεγαλυτερο προσδoκιμο ζωης οι χορτοφαγοι. Αντιθετα οι μακροβιοτεροι ανθρωποι στον κοσμο τεινουν να ζουν σε παραθαλασσιες περιοχες οπου καταναλωνουν πολλα ψαρια και θαλασσινα

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 20:24, 23-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Δεν είναι αρκετό το κρέας δύο φορές την εβδομάδα για μια ισορροπημένη διατροφή;
Η απορία μου είναι πραγματική. Πόσο κρέας πρέπει να καταναλώνει κανείς στη διατροφή του, ώστε αυτή να θεωρείται ισορροπημένη. Ξέρω πως κάποιοι το έχετε ψάξει περισσότερο το θέμα.

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 20:46, 23-06-10:

Eγκώ πάλι νόμιζε πως
"ισορροπημένη"
είναι η διατροφή που περιλαμβάνει μια σαλάτα δίπλα στην σαβούρα

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kaleidoscope

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kaleidoscope
H kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,727 μηνύματα.

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε στις 13:42, 11-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Η απορία μου είναι πραγματική. Πόσο κρέας πρέπει να καταναλώνει κανείς στη διατροφή του, ώστε αυτή να θεωρείται ισορροπημένη. Ξέρω πως κάποιοι το έχετε ψάξει περισσότερο το θέμα.
Αν δεν κάνω λάθος, οι γιατροί πρότειναν 1 φορά την εβδομάδα κόκκινο κρέας. Αλλά τώρα τελευταία το άλλαξαν και προτείνουν μια φορά στις 10-15 μέρες.
Άσπρο κρέας μπορεί να καταναλωθεί πιο συχνά.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 21:45, 16-01-12:

Εμένα το μόνο που με προβληματίζει είναι πως η χορτοφαγική διατροφή δεν έχει αρκετές πρωτείνες μέσα που είναι απαραίτητες για την σωστή λειτουργία του οργανισμού. Ναι μεν μπορείς να φας αυγά (κυρίως ασπράδια αν δεν θες να πάθεις χοληστερίνη), τυρί (με χαμηλά λιπαρά) και γιαούρτι/γάλα (με πολύ μέτρο), αλλά αντικαθιστούν αυτές οι τροφές πρωτεινικά μια μερίδα ψάρι ή λευκό κρέας;
Κι έχω παρατηρήσει πως ναι μεν δείχνω καλύτερα όταν δεν τρώω πολύ κρέας, αλλά δεν νιώθω όση ευεξία νιώθω όταν τρώω, οπότε δεν ξέρω..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Eileen
H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,553 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 22:26, 16-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Εμένα το μόνο που με προβληματίζει είναι πως η χορτοφαγική διατροφή δεν έχει αρκετές πρωτείνες μέσα που είναι απαραίτητες για την σωστή λειτουργία του οργανισμού. Ναι μεν μπορείς να φας αυγά (κυρίως ασπράδια αν δεν θες να πάθεις χοληστερίνη), τυρί (με χαμηλά λιπαρά) και γιαούρτι/γάλα (με πολύ μέτρο), αλλά αντικαθιστούν αυτές οι τροφές πρωτεινικά μια μερίδα ψάρι ή λευκό κρέας;
Κι έχω παρατηρήσει πως ναι μεν δείχνω καλύτερα όταν δεν τρώω πολύ κρέας, αλλά δεν νιώθω όση ευεξία νιώθω όταν τρώω, οπότε δεν ξέρω..
Αυτό μπορείς να το ελέγξεις και με αιματολογικές εξετάσεις. Υπάρχουν και άλλες τροφές που μπορούν να σου δώσουν τα απαιραίτητα συστατικά για τον οργανισμό που συνήθως προσλαμβάνεις από το κρέας!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 22:57, 16-01-12:

Εγώ σπάνια τρώω κρέας γιατί δεν μ' αρέσει (μόνο κιμά, μπιφτέκια, κεφτεδάκια τρώω δηλαδή) ενώ κοτόπουλο, ψάρι, θαλασσινά και αλλαντικά δεν τρώω ποτέ (έχω δοκιμάσει, κόντεψα να ξεράσω, και δεν τα ξαναέβαλα στο στόμα μου). Τρωω πολλά γαλακτοκομικά και όσπρια, αφ ενός γιατί μ' αρέσουν, αφ ετέρου γιατί κάπως πρέπει να πάρω πρωτείνες, και από 14 χρονών έχω χαμηλό αιματοκρίτη και πολύ συχνά έχω ορθοστατική υπόταση (λένε ότι δεν έχει σχέση, αλλά όταν φάω λίγο κιμά είμαι μια χαρά). Παλιότερα έπαιρνα συμπληρώματα σιδήρου, αλλά τα σταμάτησα γιατί δεν θέλω πολλά πολλά με χάπια. Προς το παρόν δεν μου έχει παρουσιαστεί κάτι σοβαρό, αλλά έχω μειωμένη μυική μάζα και ελάχιστη αντοχή. Με αλλά λόγια, θεωρώ ότι αν μπορούσα να φάω όλα αυτά που δεν τρώω, θα ήμουν καλύτερα.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 23:58, 16-01-12:

Η φυτική πρωτείνη δεν έχει σχέση ιδιαίτερη με την ζωική πρωτείνη απ' όσο ξέρω. Και για να πάρεις τις ποσότητες που χρειάζεσαι από άλλα φαγητά, πρέπει να φας αρκετά μεγάλες ποσότητες (πχ 5 ασπράδια αυγού ημερησίως μίνιμουμ) που δεν είναι πολύ πρακτικό (να μη πω πως βαριέσαι κιόλας μετά από λίγο να τρώς τόσο μεγάλες ποσότητες από τα ίδια και τα ίδια..).

Δεν ξέρω, δεν είμαι διατροφολόγος, απλώς το 'χω λίγο ψάξει με την διατροφή επειδή είχα ένα σοβαρό θέμα υγείας και επιπλέον έχω στίγμα και χαμηλό σίδηρο, οπότε όλο και κάτι θα διαβάζω, όμως τελικά όσο κι αν το 'χω ψάξει καταλήγω στο ότι πρέπει να τρώω λίγο κρέας καθημερινά ή τέλος πάντων κάθε δύο ημέρες, ας είναι ψάρι ή κοτόπουλο ή γαλοπούλα. Ούτως ή άλλως μοσχάρι, αρνί, κατσικάκι και τα τοιούτα τα τρώω σπάνια. Κι έχω περάσει κι εξάμηνη φάση που έτρωγα κρέας κάθε δέκα μέρες ή και πιο πολύ κι είχα τσακίσει τα ασπράδια και το άπαχο τυρί - δεν έπαθα κάτι, αλλά νομίζω είμαι πιο δυνατή τώρα απ' ότι τότε. Αν κάποιος ξέρει κάτι άλλο, ας το πει

Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,717 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 07:41, 17-01-12:

Ακολουθώ πιστά την χορτοφαγία τις εργάσιμες μέρες... τρώω μόνο χορτοφάγα ζώα

Παράθεση

Shadowfax

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Shadowfax
Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 3,041 μηνύματα.

O Shadowfax έγραψε στις 08:16, 17-01-12:

Γενικά πάντως στο θέμα των πρωτεϊνών εκτός από διαφορά σε ποσότητες/ποιότητες μεταξύ ζώων-φυτών λογικά παίζει ρόλο και η βιολογία κάθε οργανισμού ξεχωριστά. Βλέπεις ξερωγώ έναν ελέφαντα, μια αγελάδα, έναν ταύρο και δε μπορείς να πεις ότι δεν έχουν μεγάλη μυϊκή μάζα άσχετα αν η διατροφή τους είναι μόνο φυτά. Έχουν κι ανάλογο πεπτικό όμως που τους επιτρέπει να παίρνουν ίσως μεγαλύτερα ποσοστά ουσιών απ' αυτά που θα έπαιρνες εσύ με την ίδια τροφή.

Λίγο πολύ όλα συμπαράγοντες είναι ή πρέπει να θεωρούνται, στη διατροφή έτσι κι αλλιώς νομίζω δε χωράνε απόλυτα χωρίς ψάξιμο.

Παράθεση

νυχτολούλουδο

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη νυχτολούλουδο
Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 425 μηνύματα.

O νυχτολούλουδο ευτυχως ανθρωποι υπαρχουν!!! έγραψε στις 10:13, 17-01-12:

τελη καλοκαιριου...εισερχομαι στο νοσοκομειο με αφορητο πονο στο εντερο.....
ο γιατρος...-βρε κοπελα μου εχεις πιασει μεχρι και πρασιναδα καλες οι αποψεις περι χορτοφαγιας (αν κ εγω δεν ετρωγα λαχανικα απο αποψηαπλα μου αρεσουν παρα πολυ οπως και τα φρουτα....παραδοση της οικογενειας)αλλα ρωτα και το εντερο σου αν συμφωνει....

ατιμα γονιδια

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη νυχτολούλουδο : 17-01-12 στις 11:09.
Παράθεση

DreamStealer

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamStealer
Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 43 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 613 μηνύματα.

O DreamStealer μπες στο μυαλο! έγραψε στις 10:43, 17-01-12:

περαστικα και να προσεχεις....

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους