Σαλάτα με ρόκα, πράσινα λαχανικά και φρούτα

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ξέρει κανείς γιατί όταν φτιάχνω σαλάτα με ρόκα στο σπίτι, πάντα πικρίζει?
Στα εστιατόρια δεν είναι τόσο πικρή... υπάρχει κάποιο κόλπο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Εχω την εντύπωση ότι στα εστιατόρια δεν έχουν σκέτη ρόκα οι σαλάτες, αλλά μαρούλι ή σπανάκι με λίγη ρόκα, και γι αυτό δεν σου φαίνεται τόσο πικρή εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
η ρόκα έχει έντονη γεύση..στα εστιατόρια δεν νομίζω ότι βάζουν πολλή.
Παίρνεις έτοιμη ρόκα, συσκευασμένη να υποθέσω..να την πλένεις καλά καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Όχι φρέσκια παίρνω!! Σε ματσάκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ακριβώς, πρέπει να την αναμειγνύεις! Γί αυτό η ρόκα ταιριάζει πολύ με γλυκα πράγματα, όπως dressing με μουστάρδα και meli, με τυρί και ρόδι, με σύκα... =)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Thanks gals....θα ακολουθήσω τις συμβουλές σας! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Ρόκα με μουστάρδα και μέλι κάνει και η μάνα μου!!! Επίσης ταιριάζουν πολύ οι σταφίδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PYLH

Δραστήριο μέλος

Η PYLH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Τουριστικά. Έχει γράψει 599 μηνύματα.
Θα ήθελα να σας προτείνω μία αγαπημένη μου σαλάτα με ρόκα,διάφορα άλλα πράσινα λαχανικά,φρούτα κι άλλα!
Είναι πολύ εύκολη νόστιμη,θρεπτική όπως επίσης είναι και μια πολύ καλή πρόταση για τραπέζι τώρα που πλησιάζουν οι γιορτές!:)

Υλικά: Μαρούλι κατσαρό-μαρουλι κανονικό-ρόκα-αντίδια (μόνο το τρυφερό τους μέρος)-λίγο σπανάκι(επίσης μόνο το τρυφερό τους μέρος)-φρέσκα κρεμμυδάκια-άνιθο και μαϊντανό.
Πορτοκόλι και μήλο σε μικρά κομματάκια.
Ρόδι-καρύδια και σταφίδες.
Μέλι,λάδι και μπαλσάμικο.

Τρόπος παρασκευής: Ψιλοκόβουμε τα λαχανικά στο χέρι.Προσθέτουμε το πορτοκάλι,το μήλο,τα καρύδια και τις σταφίδες.
Χτυπάμε πολύ καλά στο μίξερ το μέλι,το λάδι και το μπαλσάμικο και το ρίχνουμε στην σαλάτα μας.Ανακατεύουμε καλά όλα τα υλικά.
Γαρνίρουμε με μπόλικο ρόδι...εεε για να έχουμε και λίγο χρώμα.:)

Είναι μία καταπληκτική σαλάτα,απίστευτα νόστιμη γιατί συνδυάζονται πολύ καλά οι γεύσεις του.Το πικρό με το γλυκό,το στυφό με το ζουμερό κλπ.

ΥΓ. Όσο για συνταγή κρέατος με κανέλλα...προσεχώς!:D Πρέπει να ψάξω στις συνταγές μου πρώτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top