Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,107 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,276 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Μελιτζανοσαλάτα καπνιστή

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 14:28, 24-11-07:

Θεϊκη μελιτζανοσαλάτα καπνιστή (αλλά άμα έχετε περίεργους γείτονες, μη τη δοκιμάσετε, θα νομίζουν πως καίτε το σπίτι )

Υλικά:

2 Μελιτζάνες χοντρούλες (φλάσκες νομίζω λέγονται)
1 κουταλια σουπας μουσταρδομαγιονέζα
2 σκελίδες σκόρδο ψιλοτριμμένο
Λαδι, λίγο ξύδι
Αλάτι, πιπέρι

Εκτέλεση:

Ψήνετε τις μελιτζάνες είτε σε κάρβουνα, είτε σε γκαζάκι, είτε στο μάτι της κουζίνας με αλουμινόχαρτο από κάτω, περίπου δέκα λεπτά από κάθε πλευρά μέχρι να καεί η φλούδα και να μαυρίσει (κάθε που αλλάζετε πλευρά, να αλλάζετε και αλουμινόχαρτο!) Τις ξεφλουδίζετε προσεκτικά και τις αφήνετε σε ενα στραγγιστήρι για κάνα δεκάλεπτο να φύγουν τα υγρά τους. Μετά τις λιώνετε (εγώ το έκανα σε multi) και προσθετετε τα υπολοιπα υλικά, ανακατεύοντας. Δοκιμάζετε να δειτε αν πέτυχε (κι εκεί τελικά την τρώτε όλη μόνες σας )

Kαι παρεπιπτόντως.. καμια ιδέα για το πως φεύγει το κολλημένο αλουμινόχαρτο πάνω από κεράμικο μάτι κουζίνας;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 14:35, 24-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από kajira

Kαι παρεπιπτόντως.. καμια ιδέα για το πως φεύγει το κολλημένο αλουμινόχαρτο πάνω από κεράμικο μάτι κουζίνας;
ωραία η συνταγή καγιράκι, αλλά τις μελιτζάνες τις βάζεις σε ταψάκι στο φούρνο και ΟΥΧΙ στο μάτι με αλουμινόχαρτο
έχεις το εξάρτημα-ξύστρα για τις κεραμικές εστίες???
αν δεν έχεις και προσπαθήσεις με αιχμηρό αντικείμενο, μπορεί να κάνεις ζημιά.... άστο να κρυώσει και δες μήπως από το τρίψε-τρίψε με σφουγγάρι (όχι από την πράσινη-τραχιά πλευρά) κάνεις δουλειά...:/

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 16:08, 24-11-07:

Μπα δεν φεύγει.. και δεν ήθελα φούρνο, δεν θα καιγόνταν έτσι όπως ήθελα! Κι έχω δει και την μαμά μου να το κάνει με αλουμινόχαρτο αυτό το κόλπο, αλλά προφανώς τα άλλαζε πιο γρήγορα απ' ότι εγώ. Τεσπά, πάει το ένα μάτι, μένουν άλλα τρία για καταστροφή!

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 17:54, 24-11-07:

Της εβγαλες το ματι , που λενε ! Now its a pirate kitchen. Aarrr !!

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 17:56, 24-11-07:

Έχω βάλει και την κατσαρόλα με τα μακαρόνια πάντως, μη σκάσει η μάνα και πάθει κανα σοκ!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους