Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,795 εγγεγραμμένα μέλη και 3,054,116 μηνύματα σε 93,211 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 877 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Κύστη Κόκκυγα

Freya

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Freya
H Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,351 μηνύματα.

H Freya έγραψε στις 15:13, 22-06-10:

Γεια σας παιδια...
Εχω προβλημα με τον κοκκυγα....
"Η κύστη κόκκυγα εμφανίζεται στο σημείο που έχετε πιθανώς ακουστά ως «ουρίτσα», εκεί όπου τελειώνει η σπονδυλική στήλη και όπου μερικές φορές διεισδύουν τρίχες, με αποτέλεσμα να δημιουργείται φλεγμονή"

Εχει κανεις αντιμετωπισει το ιδιο προβλημα?
Δεν θελω με τπτ να κανω χειρουργειο

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

woochoogirl (Αλεξάνδρα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη woochoogirl
H Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,812 μηνύματα.

H woochoogirl που βρίσκεται πολύ μακριά... έγραψε στις 21:40, 04-07-10:

Δεν το έχω πάθει προσωπικά, αλλά έχω δει 2 άντρες στην παρέα μου να το παθαίνουν, νομίζω πως σε αυτούς παρατηρείται συχνότερα. Τι έκανες τελικα; Καλύτερα να μην το αφήσεις, το χειρουργείο μπορεί να είναι η πιο σύντομη λύση.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Eupatridis (Χρήστος)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Eupatridis
Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 337 μηνύματα.

O Eupatridis Πάντοτε στις σκιές ... έγραψε στις 22:50, 04-07-10:

Ετσι κ αλλιώς,δεν νομίζω πως εχεις και άλλη επιλογή ,εκτός του χειρουργείου.Απο οσο ξέρω πάντως,εγχείρηση ρουτίνας ειναι.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,619 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 23:50, 04-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από LunaDark
Γεια σας παιδια...
Εχω προβλημα με τον κοκκυγα....
"Η κύστη κόκκυγα εμφανίζεται στο σημείο που έχετε πιθανώς ακουστά ως «ουρίτσα», εκεί όπου τελειώνει η σπονδυλική στήλη και όπου μερικές φορές διεισδύουν τρίχες, με αποτέλεσμα να δημιουργείται φλεγμονή"

Εχει κανεις αντιμετωπισει το ιδιο προβλημα?
Δεν θελω με τπτ να κανω χειρουργειο
Αν έχεις οξεία μορφή δοκίμασε να το τρυπήσεις λίγο (με βελόνα που να την έχεις καύσει με αναπτύρα για να αποστηρωθεί (ή με σύριγγα καλύτερα) και μετά πίεσε το με πολύ δύναμη (θα πονάει λίγο) για να παροχετευθείεί το πύον (θα ανακουφιστεις αρκετά). Μετά κάλυψε το με betatine και με λίγο γάζα (και κράτα το καλλυμένο για καμια μέρα) στις 5 ώρες να αλλάξεις την γάζα και να βάλεις μια τελείως στεγνή.

Αν αυτό μετά από λίγες μέρες/μήνες ξαναδημιουργηθεί... έχεις χρόνια μορφή και πήγαινε σε έναν χειρούργο (οποιοδήποτε) να σου το φτιάξει μη νομίζεις οτι ειναι τίποτα τραγικό το χειρουργείο (δε θα καταλάβεις τιποτα). Τοπική αναισθησία (θα έχεις τις αισθήσεις σου) και θα είναι υπόθεση 20 πολύ λεπτών (και θα απαλαγείς εφάπαξ).

Παράθεση

kritikaros (Παναγιώτης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη kritikaros
Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 352 μηνύματα.

O kritikaros έγραψε στις 00:36, 05-07-10:

ακριβώς αυτή τη στιγμή που πληκτρολογάω το παρακάτω είμαι στο κρεββάτι του ¨¨πόνου¨¨ για αυτόν τον λόγο.
δυστυχώς είναι η 4η φορά που την κάνω και ελπίζω και τελευταία.
από άποψη πόνου θα έλεγα μέτρια πράγματα εώς λίγα αλλά είναι πολύ υποκειμενικό αυτό οπότε μην το δέσεις και κόμπο.
το πιο ζόρικο στην όλη υπόθεση είναι ότι θα βρίσκεσαι για 2-3 βδομάδες σε μια άβολη κατάσταση ξάπλας και σου τσιτώνει τα νεύρα.
κατά τα άλλα θα σου πρότεινα να μην το αφήσεις έτσι γιατί όσο πιο πολύ μένει έτσι το πρόβλημα μεγαλώνει οπότε μετά χρειάζεται μεγαλύτερη τομή για να καθαρίσει και μεγαλύτερο χρονικό διάστημα "αποκατάστασης" μέχρι να κλείσει η τομή που δημιουργήται(μην φρικάρεις δεν είναι τόσο χάλια όσο ακούγεται)

εννοείται πως ότι θες το ρωτάς είτε εδώ είτε με πμ αν ντρέπεσαι,τι τα έχουμε τα γαλόνια?

να τα αξιοποιήσουμε κάπου να το παίξουμε και παλαιοί

Παράθεση

Freya

Περιβόητο Μέλος

H Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,351 μηνύματα.

H Freya έγραψε στις 15:05, 05-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από woochoogirl
Δεν το έχω πάθει προσωπικά, αλλά έχω δει 2 άντρες στην παρέα μου να το παθαίνουν, νομίζω πως σε αυτούς παρατηρείται συχνότερα. Τι έκανες τελικα; Καλύτερα να μην το αφήσεις, το χειρουργείο μπορεί να είναι η πιο σύντομη λύση.
εγω δεν ειμαι αντρας αλλα εχω κληρονομικοτητα

Αρχική Δημοσίευση από Eupatridis
Ετσι κ αλλιώς,δεν νομίζω πως εχεις και άλλη επιλογή ,εκτός του χειρουργείου.Απο οσο ξέρω πάντως,εγχείρηση ρουτίνας ειναι.
δεν παω δεν παω δεν παωφοβαμαι....

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Αν έχεις οξεία μορφή δοκίμασε να το τρυπήσεις λίγο (με βελόνα που να την έχεις καύσει με αναπτύρα για να αποστηρωθεί (ή με σύριγγα καλύτερα) και μετά πίεσε το με πολύ δύναμη (θα πονάει λίγο) για να παροχετευθείεί το πύον (θα ανακουφιστεις αρκετά). Μετά κάλυψε το με betatine και με λίγο γάζα (και κράτα το καλλυμένο για καμια μέρα) στις 5 ώρες να αλλάξεις την γάζα και να βάλεις μια τελείως στεγνή.

Αν αυτό μετά από λίγες μέρες/μήνες ξαναδημιουργηθεί... έχεις χρόνια μορφή και πήγαινε σε έναν χειρούργο (οποιοδήποτε) να σου το φτιάξει μη νομίζεις οτι ειναι τίποτα τραγικό το χειρουργείο (δε θα καταλάβεις τιποτα). Τοπική αναισθησία (θα έχεις τις αισθήσεις σου) και θα είναι υπόθεση 20 πολύ λεπτών (και θα απαλαγείς εφάπαξ).
το παθαινω χρονια τωρα...εχει δημιουργησει και 2 συριγγια που αδειαζουν αν το πιεσεις αρκετα μπλιαχ....φοβαμαι πολυ να κανω χειρουργιοοο

Αρχική Δημοσίευση από kritikaros
ακριβώς αυτή τη στιγμή που πληκτρολογάω το παρακάτω είμαι στο κρεββάτι του ¨¨πόνου¨¨ για αυτόν τον λόγο.
δυστυχώς είναι η 4η φορά που την κάνω και ελπίζω και τελευταία.
από άποψη πόνου θα έλεγα μέτρια πράγματα εώς λίγα αλλά είναι πολύ υποκειμενικό αυτό οπότε μην το δέσεις και κόμπο.
το πιο ζόρικο στην όλη υπόθεση είναι ότι θα βρίσκεσαι για 2-3 βδομάδες σε μια άβολη κατάσταση ξάπλας και σου τσιτώνει τα νεύρα.
κατά τα άλλα θα σου πρότεινα να μην το αφήσεις έτσι γιατί όσο πιο πολύ μένει έτσι το πρόβλημα μεγαλώνει οπότε μετά χρειάζεται μεγαλύτερη τομή για να καθαρίσει και μεγαλύτερο χρονικό διάστημα "αποκατάστασης" μέχρι να κλείσει η τομή που δημιουργήται(μην φρικάρεις δεν είναι τόσο χάλια όσο ακούγεται)

εννοείται πως ότι θες το ρωτάς είτε εδώ είτε με πμ αν ντρέπεσαι,τι τα έχουμε τα γαλόνια?

να τα αξιοποιήσουμε κάπου να το παίξουμε και παλαιοί

εχεις κανει 4 φορες χειρουργειο???????????
ουφ,το ξερω οτι πρεπει να κανω αλλα ψιλοφοβαμαι...δηλαδη οσο το αφηνω γινεται χειροτερα?

Παράθεση

kritikaros (Παναγιώτης)

Δραστήριο Μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 352 μηνύματα.

O kritikaros έγραψε στις 15:40, 05-07-10:

φυσικά και επιβαρύνεται,σκέψου μόνο ότι υπάρχει ο κίνδυνος ανά πάσα στιγμή να μολυνθεί εφόσον μία "πύλη" εισόδου για τον οργανισμό σου.

δεν είναι τίποτα σπουδαίο το χειρουργείο,τις πρώτες φορές έκανα τοπική αναισθησία και το ένιωσα,τώρα έκανα μερική αναισθησία,έριξα και έναν ύπνο και δεν κατάλαβα τίποτα,απλά έκατσα μέσα ένα βράδυ προληπτικά.

μην σε φοβίζει τόσο πολύ,πρέπει να το κάνεις γιατί θα δημιουργηθούν και άλλα συρίγγια και θα είναι μετά πιο επόδυνο για σένα,μια απόφαση είναι....

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Eupatridis (Χρήστος)

Δραστήριο Μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 337 μηνύματα.

O Eupatridis Πάντοτε στις σκιές ... έγραψε στις 17:57, 05-07-10:

4 χειρουργεία;;;φιλε,άλλαξε χειρούργο
εγω ξέρω πως εαν κάνεις,οι πιθανότητες να σου ξαναεμφανιστεί ειναι λίγες και αυτό,υστερα απο αρκετά χρόνια

lunadark,πραγματικά δεν ειναι τίποτα.Απλά ειναι ταλαιπωρία η ολη διαδικασία.

Παράθεση

kritikaros (Παναγιώτης)

Δραστήριο Μέλος

O kritikaros έγραψε στις 18:21, 05-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από Eupatridis
4 χειρουργεία;;;φιλε,άλλαξε χειρούργο
εγω ξέρω πως εαν κάνεις,οι πιθανότητες να σου ξαναεμφανιστεί ειναι λίγες και αυτό,υστερα απο αρκετά χρόνια

έχω αλλάξει 3.
οι πρώτες 2 έγιναν από τον ίδιο γιατί ήταν κοντά τα συμβάντα και είχαμε και κουτουρού σε μια κλινική με όνομα στην περιοχή μου.

η 3η έγινε από διαυθυντή χειρουργικής ενός από τα μεγαλύτερα αν όχι το μεγαλύτερο δημόσιο νοσοκομείο τη αθήνας-χώρας

τώρα έχω πάει σε έναν στρατιωτικό ειδικευμένο υποτίθεται επί του θέματος.

αν ξανατύχει θα πάω σε pet shop δεν έμεινε κάτι άλλο

μετά από πολύ ψάξιμο έχω βρει ότι το ποσοστό υποτροπής είναι γύρω στο 10% αλλά λογικά εγώ είμαι το άνω άκρο στην καμπύλη,τι να πω???

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Freya

Περιβόητο Μέλος

H Freya έγραψε στις 15:38, 06-07-10:

εχω ακουσει οτι συμβαινει συχνα να υποτροπιασει....ειδικα αν ειναι η κλειστη μεθοδος(με ραμματα).
εσεις παιδια ποια κανατε?δεν αισθανομαι ανετα να εχω μια ανοιχτη πληγη αραφτη....:/
μετα απο ποσο καιρο ησασταν φυσιολογικα?ποτε κατσατε παλι κανονικα?πονεσατε πολυ?

Παράθεση

Swanilda

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Swanilda
H Swanilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H Swanilda έγραψε στις 19:38, 06-07-10:

Ωχ, κάπου το είχα ξαναακούσει αυτό το "κύστη κόκκυγα"...
Όταν υπηρετούσε ο αδερφός μου στο στρατό, βοηθούσε συχνά στο ιατρείο (ομάδα Ψυχοκοινωνικής μέριμνας, κοινωνιολόγος γαρ, άσχετο!) και μου είχε περιγράψει μια επέμβαση αφαίρεσης κύστης κόκκυγα. Ο τύπος πονούσε φρικτά και όταν του την "έσπασαν" δεν φαντάζεστε τι ποσότητα δύσοσμου πύου άρχισε να βγαίνει. Ήταν μία από τις πιο αηδιαστικές περιγραφές που έχω ακούσει....
Τέλος πάντων καλύτερα να πας σε έναν καλό χειρούργο να τελειώνεις μια και καλή με αυτό το πράγμα γιατί από ότι καταλαβαίνω πρέπει να έχεις ταλαιπωρηθεί αρκετά. Περαστικά!

Παράθεση

kritikaros (Παναγιώτης)

Δραστήριο Μέλος

O kritikaros έγραψε στις 18:07, 07-07-10:

εχω ακουσει οτι συμβαινει συχνα να υποτροπιασει....ειδικα αν ειναι η κλειστη μεθοδος(με ραμματα).
εσεις παιδια ποια κανατε?δεν αισθανομαι ανετα να εχω μια ανοιχτη πληγη αραφτη....:/
μετα απο ποσο καιρο ησασταν φυσιολογικα?ποτε κατσατε παλι κανονικα?πονεσατε πολυ?
εννοείτε ότι θα κάνεις ανοικτη μέθοδο,με την κλειστή κλείνει πιο γρήγορα αλλά έχει πιο πολύ πόνο και είναι σαφώς πιο επίφοβο να ξαναγίνει.

θα πα για ανοικτή,η πιο γρήγορη αποκατάσταση που είχα ήταν 12-14 μέρες και η πιο μεγάλη γύρω στις 23-24 εξαρτάται από το μέγεθο τη τομής.
το θέμα της πληγής είναι κυρίως ψυχολογικό αλλά τι να κάνεις?

κανονικά θα μπορείς να κάθεσαι σχετικά γρήγορα,αλλά όσο πιο πολύ κάθεσαι τόσο πιο πολύ καταπονείτε και αργεί να κλείσει η τομή σου και ενδεχομένω να πονάς κιόλας...

πήγες σε γιατρό ή ακόμα?

Παράθεση

Freya

Περιβόητο Μέλος

H Freya έγραψε στις 22:17, 08-07-10:

δεν εχω παει ακομα σε γιατρο....πρεπει ομως....
ουφ....αισθανομαι πολυ αβολα

Παράθεση

Eupatridis (Χρήστος)

Δραστήριο Μέλος

O Eupatridis Πάντοτε στις σκιές ... έγραψε στις 00:10, 09-07-10:

Γιατί;
Σε ιατρικά θέματα,δεν χωράνε ντροπές
Δεν παίζουμε με την υγεία μας

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Freya

Περιβόητο Μέλος

H Freya έγραψε στις 13:08, 09-07-10:

ηλπιζα οτι θα το γλιτωσω....για να ειμαι ειλικρινης....απο σεπτεμβρη...

Παράθεση

woochoogirl (Αλεξάνδρα)

Τιμώμενο Μέλος

H Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,812 μηνύματα.

H woochoogirl που βρίσκεται πολύ μακριά... έγραψε στις 20:22, 09-07-10:

Καλά βρε Αφροδίτη, γιατί το τραβάς τόσο; Όλα είναι στο μυαλό, πόνος και γιατρειά που λέει και το τραγούδι. Σήκωσε το το τηλέφωνο κλείσε το ραντεβού και πήγαινε, όσο το λιβανίζεις τόσο θα χειροτερεύει

Παράθεση

kritikaros (Παναγιώτης)

Δραστήριο Μέλος

O kritikaros έγραψε στις 23:09, 09-07-10:

ηλπιζα οτι θα το γλιτωσω....για να ειμαι ειλικρινης....απο σεπτεμβρη...

πρέπει οπωσδήποτε να σε δει κάποιος χειρούργος,δυστυχώς στην πάτρα δεν μπορώ να σε στείλω κάπου καρφωτά,αν μάθω και εγώ από σεπτέμβρη θα είναι αλλά δεν αξίζει να περιμένεις τόσο.

μπορεί να γίνει χειρότερα,δεν το λέω για να σε τρομάξω αλλά για να σε φέρω αντιμέτωπη με την πραγματικότητα,μετά θα βλαστημάς.μπορεί να είναι και τίποτα άλλο δεν το ξέρω αυτό αλλά 2 μήνες είναι μεγάλο χρονικό διάστημα....

πήγαινε μια μέρα στα εξωτερικά ιατρεία στο ρίο να σου πούνε έστω μια άποψη...

Παράθεση

Freya

Περιβόητο Μέλος

H Freya έγραψε στις 15:09, 11-07-10:

παιδια εχετε δικιο.....θα πω στον πατερα μου να μου κλεισει ενα ρανταβου.....ας μην κανω βλακειες....εχω και τους φρονιμητες που εκκρεμουν...αντε να τα κανω ολα να τελειωνω.....

Παράθεση

kritikaros (Παναγιώτης)

Δραστήριο Μέλος

O kritikaros έγραψε στις 16:00, 11-07-10:

δεν μπορείς να φανταστείς πόσο συμπάσχω....
έχω να βγάλω ακόμα 3,πανάθεμά τους.....δεν μπορούσαν να βγαίνουν πιο ίσιοι???

πάντως προτίμησε κάποιον που θα έχει ω ειδικότητα,γενική χειρουργική σίγουρα θα είναι πιο έμπειρος πάνω στο συγκεκριμένο.

Παράθεση

Freya

Περιβόητο Μέλος

H Freya έγραψε στις 17:39, 11-07-10:

ειχα βρει εναν καλο χειρουργο γμτ αλλα βγηκε στη συνταξη...τεσπα..... λεω βα τα κανω να ξεμπερδευω ολα.....αντε να κανω κι εκεινο το τατου αφου ειναι να ξεπερασω τους φοβους μου

Παράθεση

din@!! (Κωνσταντίνα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη din@!!
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 392 μηνύματα.

H din@!! έγραψε στις 18:22, 18-08-10:

Βγαλτον βγαλτον!!!και οσο πιο γρηγορα γινεται...εγω πριν κανω γινω 16,και σε διαστημα 2 χρόνων έκανα μια φορά εγχείρηση,με την ανοιχτή μέθοδο,μετα το ξαναέπαθα και το άφησα με αποτέλεσμα να "σκασει" ενώ ήμουν στο σχολειο,μετά το ξαναέπαθα και μου το ανοιξαν επι τόπου στα τακτικά και τ χριστούγεννα που μας πέρασαν ξαναέκανα εγχείρηση με την ανοιχτή μέθοδο παλι.....ακουγα και συνεχεια πως συνήθως το παθαίνουν τριχωτόι αντρες,ταξιτζιδες,νταλικεριδες,οδηγοι λεοφωρειων που κάθονται πολύ κλπ...εγω η κακομοίρα κοριτσάκι είμαι,μαθήτρια όχι οδηγός,και οι τρίχες στο σώμα μου ελάχιστες,ψιλές και ξανθές...τελικά όμως ο χειρούργος έβγαλε πως αυτές φταίνε και τώρα τις εξαφανίζω με laser.....

Παράθεση

DoKi (Γιάννης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη DoKi
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 59 μηνύματα.

O DoKi έγραψε στις 06:40, 19-08-10:

Πωωωωωωω η χειρότερη εμπερία των τελευταίων 2 χρόνων.
Είχε συσσωρευτεί πύον αλλά δεν είχε εκδηλωθεί, μέχρι που ξύπνησα ένα πρωί και είχα ένα εξόγκωμα σαν μπαλάκι του πινγκ πονγκ.
Πήγα σε ένα ιδιωτικό ιατρείο, το πετσόκοψε και μετά έκανα άλλες 2-3 μίνι-εγχειρήσεις για να το καθαρίσει.
Πολύ πόνος, μα πάααααααααρα πολύς.

Παράθεση

kritikaros (Παναγιώτης)

Δραστήριο Μέλος

O kritikaros έγραψε στις 23:41, 19-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από DoKi
Πήγα σε ένα ιδιωτικό ιατρείο, το πετσόκοψε και μετά έκανα άλλες 2-3 μίνι-εγχειρήσεις για να το καθαρίσει.
Πολύ πόνος, μα πάααααααααρα πολύς.
ας μην είμαστε τόσο ισοπεδωτικοί αν δεν σου έκαναν εσένα καλή δουλειά δεν σου φταίει η φύση της επέμβασης.
άβολο ναι,ενοχλεί επίσης αλλά όχι και πααααααααααααααααααααααααρα πολυυυυυυυυυυυυυς πόνος.

Παράθεση

DoKi (Γιάννης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη DoKi
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 59 μηνύματα.

O DoKi έγραψε στις 04:06, 20-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από kritikaros
ας μην είμαστε τόσο ισοπεδωτικοί αν δεν σου έκαναν εσένα καλή δουλειά δεν σου φταίει η φύση της επέμβασης.
άβολο ναι,ενοχλεί επίσης αλλά όχι και πααααααααααααααααααααααααρα πολυυυυυυυυυυυυυς πόνος.
Μου φαίνεται ότι δεν διάβασες όλο το ποστ.

->

Είχε συσσωρευτεί πύον αλλά δεν είχε εκδηλωθεί, μέχρι που ξύπνησα ένα πρωί και είχα ένα εξόγκωμα σαν μπαλάκι του πινγκ πονγκ.

Η κύστη κόκκυγα είναι σαν ένα καρουμπαλάκι. Εε εγώ είχα καρουμπαλάρα.

Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 10,989 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 09:09, 20-08-10:

Παιδιά έχω περάσει από παρόμοια φάση πριν χρόνια και θεραπεύτηκα με 3ωρη εγχείρηση από γενικό χειρούργο και ολική νάρκωση. Για 2 περίπου μήνες μετά την εγχείρηση, δεν μπορούσα να ξαπλώσω ανάσκελα αλλά και να καθήσω σε καρέκλα γιατί υπήρχε ο μετεγχειρητικός πόνος της πληγής (σαν σφάξιμο). Επίσης στην τουαλέτα πονούσα πολύ. Είχα και το άγχος των πανελληνίων γιατί πέρασα από όλη αυτήν την φάση, όταν ήμουν δευτέρα προς τρίτη λυκείου.

Φιλική συμβουλή: Για να μην υποτροπιάσει και ξαναεμφανιστεί στην μετέπειτα ζωή σας, να πλένετε καλά και τακτικά την περιοχή αυτή της μεσογλουτιαίας πτυχής με μπόλικο νερό και καλό πλύσιμο με σαπούνι. Γενικά το σημείο πρέπει να καθαρίζεται και να αερίζεται επειδή είναι κάπως "κλειστό" και μπορεί να ανοίξει και να ξαναρχίσει τα ίδια με αίμα και πύον (όπως στους γέρους που ανοίγει το δέρμα και κάνει πληγή όταν δεν κυκλοφορεί το αίμα).

...άσχημο πράγμα να είσαι δασύτριχος :/

Ντίνα το ίδιο είπε και σε μένα. Οι άνθρωποι που κάθονται πολλές ώρες σε μια καρέκλα το παθαίνουν (π.χ. μαθητές, ταξιτζίδες, νταλικιέρηδες,...κ.α. που κάνουν καθιστική ζωή). Γι' αυτό να φροντίζετε να σηκώνεστε και να περπατάτε τακτικά. Εδώ πάει γάντι, ότι η καθηστική ζωή είναι καταστροφική.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nPb : 20-08-10 στις 09:26.
Παράθεση

din@!! (Κωνσταντίνα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη din@!!
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 392 μηνύματα.

H din@!! έγραψε στις 09:58, 20-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από nPb
Παιδιά έχω περάσει από παρόμοια φάση πριν χρόνια και θεραπεύτηκα με 3ωρη εγχείρηση από γενικό χειρούργο και ολική νάρκωση.

Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 10,989 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 10:15, 20-08-10:

Ναι, 3ωρη εγχείρηση με ολική νάρκωση. Βασικά μου καθάρισαν όλη την τοπική περιοχή (καυτηρίασε το "καρουμπαλάκι" όπως λέτε) αφού την άνοιξε πρώτα με νυστέρι και μετά την ξαναέκλεισε με ραφή.

Παράθεση

Freya

Περιβόητο Μέλος

H Freya έγραψε στις 22:52, 24-08-10:

κλαψ τι με περιμενει.......
ειχα την εντυπωση οτι αναρρωνεις πιο γρηγορα,τι να πω...
τι μπορεις να παθεις αν δεν το βγαλεις?

Παράθεση

kritikaros (Παναγιώτης)

Δραστήριο Μέλος

O kritikaros έγραψε στις 23:57, 24-08-10:

μια χαρά το διάβασα το μήνυμά σου και πάνω σε αυτό έχω την ένσταση.

λες ότι σε πετσοκόψανε και ότι έκανες στα καπάκια 3-4 επεμβάσεις.

επίσης η όλη επέμβαση δεν αφορά μόνο το καρουμπαλάκι που λέτε αλλά και την δημιουργία συριγγίων(σίγουρα ορθογραφικά το δολοφόνησα) που είναι άλλη κατάσταση.

καλά το 3ωρη εγχείρηση με ολική μου ακούγεται τρομακτικό.

εγώ που την έκανα πριν 2 μήνες,σε ιδιωτική βέβαια κλινική με γιατρό κατόπιν πολύ ψαξήματος,που έκανα την όλη κατάσταση το πανηγύρι κράτησε λιγότερο από μία ώρα και έγινε με "μερική αναισθησία" από την μέση και κάτω.
μετά καθόμουν κανονικά απλά εγώ δεν ήθελα να το ζορίσω και ήμουν ξάπλα.
πόνος μηδέν σχεδόν,ένα παυσίπονο την ημέρα προληπτικά έπινα από την μεθεπόμενη της εγχείρησης και για να προλάβω αντιδράσεις το μέγεθος του ιστού που αφαιρέθηκε από ό,τι έγραφε η βιοψία ήταν 7*2.8*3 και όλα σε εκατοστά...

αυτό από όσο έψαξα συνέβη γιατί είναι μια νέα τεχνική που χρησημοποιήτε με την χρήση λέιζερ στο τέλος της εγχείρησης όχι μόνο για τον καυτηριασμό των αγγείων για να μειωθεί η αιμοραγεία αλλά και για να μειώνεται ο πόνος,τον μηχανισμό δεν τον βρήκα αλλά λίγη σημασία έχει.

το μόνο πάντως που έχω να προτείνω ξανά είναι να το βιαστείς και να το ψάξεις όσο δεν πάει,μην ντραπείς να ρωτήσεις το οτιδήποτε τον γιατρό που έχεις απέναντί σου.

Παράθεση

Freya

Περιβόητο Μέλος

H Freya έγραψε στις 23:44, 26-08-10:

Παναγιωτη η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη καθως και η καθε μεθοδος που χρησιμοποιηται επισης....για να ειμαι ειλικρινης κι εμενα μου φανηκε τραβηγμενη η περιπτωση του nPb αλλα μπορει να ηταν μεγαλυτερο το προβλημα του απ οτι το δικο σου,επισης εχω ακουσει οτι συχνα υποτροπιαζει αυτη η βλακεια και χρειαζεσαι ξανα καθαρισμα....
Παντως η δικη σου εκδοχη με λειζερ μου αρεσει περισσοτερο
κοστισε πολυ φανταζομαι ε?

Παράθεση

Freya

Περιβόητο Μέλος

H Freya έγραψε στις 12:23, 10-09-10:

τελικα το χεριτουργειο προγραμματιστηκε για την μεθεπομενη εβδομαδα.....θα γινει με τοπικη,ισως και μεθη και πιθανοτατα με την κλειστη μεθοδο....
σας ευχαριστω για την παρακινηση

Παράθεση

woochoogirl (Αλεξάνδρα)

Τιμώμενο Μέλος

H woochoogirl που βρίσκεται πολύ μακριά... έγραψε στις 16:51, 10-09-10:

Αντε με το καλο, το παρααργησες αλλα καλλιο αργα παρα ποτε! Ολα να πανε καλα, πες μας μετα πως ηταν σαν εμπειρια.

Παράθεση

Freya

Περιβόητο Μέλος

H Freya έγραψε στις 01:51, 11-09-10:

αντε να δουμε......

Παράθεση

sofia k

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sofia k
H sofia k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H sofia k έγραψε στις 11:42, 22-09-10:

Kαλημέρα... Είμαι καινούργια εδώ! Έκανες το χειρουργείο;;; Εγώ είμαι 12 μέρες τώρα που το έχω κάνει, το είχα αφήσει χρόνια και είχε πολλά συρίγγια... Από σήμερα πρέπει να κάνω μόνη μου τις αλλαγές και έχω αγχωθεί γιατί η τομή είναι πολύ μεγάλη και βαθιά...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη woochoogirl : 22-09-10 στις 11:49. Αιτία: κεφαλαία
Παράθεση

Freya

Περιβόητο Μέλος

H Freya έγραψε στις 15:23, 22-09-10:

γεια σου σοφια...μολις την εκανα.....εμενα ηταν μικρη κυστουλα παρολο που την ειχα αφησει πολλα χρονια κι εκανε 2 συριγγια.Μου εκανε τοπικη και μου εραψε την τομη...εχεις καποιον να σου κανει τις αλλαγες?αν οχι μπορεις να πας να σου τις κανουν σε καποιο κεντρο υγειας κοντα στο σπιτι σου η να συνεχισεις στο νοσοκομειο...περαστικα μας....

Παράθεση

sofia k

Νεοφερμένος

H sofia k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H sofia k έγραψε στις 21:47, 22-09-10:

γεια...περαστικα.ερχεται μια νοσοκομα γιατι η μανα μου ειδε την τομη και αηδιασε η αληθεια ειναι οτι και εγω στην σκεψη τησ τομησ με πιανει το στομαχι μου ειναι αρκετα μεγαλη απο οτι λενε ολοι...ειχα πολλα συριγγια και την εχει αφησει ανοιχτη,μου την εκανε με ολικη ναρκωση εμενα αλλα εφυγα την ιδια μερα...αντε να δω ποτε θα κλεισει ολο αυτο...

Παράθεση

Freya

Περιβόητο Μέλος

H Freya έγραψε στις 22:24, 22-09-10:

λογικο μωρε...ειναι πακετο καταστασεις........περιμενε κανα 2 βδομαδες ακομα κ θα συνελθεις...παλιοκατασταση...ποναω τωρα που περασε η ναρκωση..εσυ ειχες πονους?

Παράθεση

sofia k

Νεοφερμένος

H sofia k έγραψε στις 08:36, 23-09-10:

καλημερα.μεχρι και την 2 μερα μονο ενοχλησεισ,μετα αρχισαν οι πονοι δεν υπηρχε θεση να ξαπλωσω δεν ηθελα να πιω και παυσιπονα μετα την 3 αλλαγη ομωσ που πονεσα παρα πολυ αρχισα να πινω μεσουλιντ και ηταν καπωσ καλυτερα...εσενα την εχει κλεισει την τομη οποτε δεν θα κανεισ αλλαγεσ ε???

Παράθεση

Freya

Περιβόητο Μέλος

H Freya έγραψε στις 15:33, 25-09-10:

μου ειπε οτι θα μου κανει μια αλλαγη την δευτερα....τωρα δεν ξερω τι εννοει...

Παράθεση

anwnymos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη anwnymos
Ο anwnymos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 376 μηνύματα.

O anwnymos after a mindfuck έγραψε στις 20:43, 22-06-13:

επειδη δεν βρηκα αλλο παρομοιο θεμα θα κανω εδω την ερωτηση . γνωριζει κανεις ποσο καιρο θελει να κλεισει μια πληγη μετα απο επεμβαση αφαιρεσης κυστης κοκκυγα ? εχω ρωτησει κ τον γιατρο αλλα μου κανει νερα για αυτο ειπα να κανω κ δω μια ερωτηση

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,799 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 22:37, 22-06-13:

Εχει κανει ο δικος μου δύο φορές...την πρώτη δεν τον ήξερα καν, ηταν πριν απο δεκαετία και βάλε οπότε δεν ξέρω πως ήταν. Η δεύτερη ήταν πριν 4-5 χρόνια, έκανε το χειρουργείο, έκατσε στο νοσοκομείο 1-2 μέρες και μετά για ένα μήνα περίπου καθόταν σε μαξιλάρι "donut" και έτρωγε μαλακές τροφές. Στη δουλειά γύρισε μετά τον μήνα δηλαδή και κουβάλαγε το μαξιλαράκι μαζί του ! Θυμάμαι περπάταγε λες και τα έχει κάνει πάνω του εκείνο το διάστημα.
Χοντρικά λοιπόν 3-4 εβδομάδες για να πεις πως είσαι εντάξει και μπορείς να κάνεις σχεδόν ο,τι έκανες και πριν.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

anwnymos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη anwnymos
Ο anwnymos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 376 μηνύματα.

O anwnymos after a mindfuck έγραψε στις 23:24, 22-06-13:

εγω ταλαιπωρουμαι ενα τριμηνο τωρα ρε συ κ το μονο θεμα ουσιαστικα ειναι οτι δεν βγαζει το δερμα απο πανω , γιατι το ''κρεας'' ασ πουμε εχει βγει , και ετσι ειναι ανοιχτη η πληγη κ δεν μπορω να κανω γυμναστικη για παραδειγμα

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,799 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 12:37, 23-06-13:

Εκεί από όσο ξέρω δεν παίρνει ράμματα, ο δικός μου δεν είχε κάνει και ήταν ανοιχτή πληγή όπως λες, απλά περίμενε να κλείσει μόνη της. Αφήνει πάντως άσχημη ουλή μετά...και ένας πρώην μου είχε κάνει το ίδιο και η ουλή ήταν το ίδιο άσχημη: κόκκινη, ασύμμετρη και υπερυψωμένη. Μην περιμένεις δηλαδή να γίνει όπως πριν, δεν πρόκειται. Αν είναι έτσι όπως σου λέω, είσαι ΟΚ να κάνεις ο,τι θέλεις. Αν ακόμα βγάζει ζουμιά, δεν πας σε κανέναν άλλο γιατρό για δεύτερη γνώμη? Γιατι στο τρίμηνο θα πρέπει να μην βγάζει τίποτα...

Παράθεση

Emilouko (Βarn Owl)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Emilouko
H Βarn Owl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,635 μηνύματα.

H Emilouko πολύ ωραία έγραψε στις 21:01, 17-09-13:

Σήμερα πήγα σε ενα γενικό χειρούργο για ενα άλλο θεμα με το νυχι μου και του έδειξα την ουριτσα η οποία εχει μήνες που με ενοχλεί. Μου είπε οτι ειναι κύστη κόκκυγος και να κλείσω χειρουργείο. Μάλλον θα το κανω σε κάποιον γνωστό μας στο νοσοκομείο.
Το θέμα ειναι οτι αυτός που ειναι σε εξωτερικό ιατρειο μου ελεγε οτι στο νοσοκομείο θα μου αφήσουν πληγή ανοιχτή για 2 μήνες ενώ αυτός θα κάνει κατευθείαν ράμματα .
Ειναι καλύτερα σε εξωτερικό γιατρό ;
Επίσης με απασχολεί και το κομμάτι μετά την εγχειρηση καθώς διάβασα πως πολλοί είχαν προβλήματα στον ύπνο και στο να καθονται...
Δηλαδή τί ; Θα πηγαίνω σχολείο και δε κάθομαι ; Ρεζίλια .
Επίσης οταν λέτε τρύπα εννοείται τρύπα κανονική ;;; Ξερω ηλίθια ερώτηση αλλα δε θέλω ουτε να το φανταστώ.

Παράθεση

_Νηρηίς_

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη _Νηρηίς_
H _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 861 μηνύματα.

H _Νηρηίς_ έγραψε στις 21:13, 17-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από Emilouko
Σήμερα πήγα σε ενα γενικό χειρούργο για ενα άλλο θεμα με το νυχι μου και του έδειξα την ουριτσα η οποία εχει μήνες που με ενοχλεί. Μου είπε οτι ειναι κύστη κόκκυγος και να κλείσω χειρουργείο. Μάλλον θα το κανω σε κάποιον γνωστό μας στο νοσοκομείο.
Το θέμα ειναι οτι αυτός που ειναι σε εξωτερικό ιατρειο μου ελεγε οτι στο νοσοκομείο θα μου αφήσουν πληγή ανοιχτή για 2 μήνες ενώ αυτός θα κάνει κατευθείαν ράμματα .
Επίσης με απασχολεί και το κομμάτι μετά την εγχειρηση καθώς διάβασα πως πολλοί είχαν προβλήματα στον ύπνο και στο να καθονται...
Επίσης οταν λέτε τρύπα εννοείται τρύπα κανονική ;;; Ξερω ηλίθια ερώτηση αλλα δε θέλω ουτε να το φανταστώ.
Δεν γνωρίζω συγκεκριμένα, απλώς και του παππού μου του είχε ανοίξει πληγή στο συγκεκριμένο σημείο και θέλει εντατική περιποίηση. Αναζήτησε σε ένα δημόσιο νοσοκομείο τον αντίστοιχο γιατρό και συζήτησέ το. Το σίγουρο είναι πως θα σου κάνει αυτό που πρέπει και απαιτεί η κατάστασή της πληγής σου. Αποκλείεται άλλα να κάνει ένας γιατρός ενός δημοσίου νοσοκομείου και άλλα ένας μίας ιδιωτικής κλινικής.

Θα μπορείς να κάθεσαι σε κάποιο ειδικό μαξιλαράκι ίσως.

Παράθεση

Emilouko (Βarn Owl)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Emilouko
H Βarn Owl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,635 μηνύματα.

H Emilouko πολύ ωραία έγραψε στις 21:19, 17-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από _Νηρηίς_
Δεν γνωρίζω συγκεκριμένα, απλώς και του παππού μου του είχε ανοίξει πληγή στο συγκεκριμένο σημείο και θέλει εντατική περιποίηση. Αναζήτησε σε ένα δημόσιο νοσοκομείο τον αντίστοιχο γιατρό και συζήτησέ το. Το σίγουρο είναι πως θα σου κάνει αυτό που πρέπει και απαιτεί η κατάστασή της πληγής σου. Αποκλείεται άλλα να κάνει ένας γιατρός ενός δημοσίου νοσοκομείου και άλλα ένας μίας ιδιωτικής κλινικής.

Θα μπορείς να κάθεσαι σε κάποιο ειδικό μαξιλαράκι ίσως.
Θα κολλήσω να πω το τί με ποναει ομως χαχα.. Μακάρι να μην ταλαιπωρηθώ πολύ.. Όλο κατι παθαίνω.:-P σε ευχαριστω πάντως.

Παράθεση

_Νηρηίς_

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη _Νηρηίς_
H _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 861 μηνύματα.

H _Νηρηίς_ έγραψε στις 21:23, 17-09-13:

Θα κολλήσω να πω το τί με ποναει ομως χαχα.. Μακάρι να μην ταλαιπωρηθώ πολύ.. Όλο κατι παθαίνω.:-P σε ευχαριστω πάντως.
Ελεύθερα καλέ να το συζητήσεις μαζί τους. Κι εγώ είχα στο παρελθόν κάποιες ενοχλήσεις, αλλά μετά από επίσκεψη διαπιστώθηκε πως δεν ήταν κάτι σοβαρό.

Παράθεση

Nefeli Graf (νεφ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nefeli Graf
H νεφ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,874 μηνύματα.

H Nefeli Graf έγραψε στις 21:29, 17-09-13:

Κοίταξα στο γοογλε γιατί δεν ήξερα τι ακριβώς ήταν.Θα πονέσει κάπως πολύ και φυσικά θα έχει σημάδι τώρα εξαρτάται εν μέρει και από τον χειρούργο αυτό.Αλλά από το να το κουβαλάς και να επιδεινωθεί ή τέλος πάντων να σε ενοχλεί για πάντα ακόμα και αισθητικά δεν αξίζει να μην το κάνεις.
Κάντο ο χρόνος θα περάσει.Στο λέω εγώ που πρόσφατα πολύ έκανα μεγάλο χειρουργείο στην σπονδυλική στήλη.Με πονάει αλλά από το να βασανίζομαι προτίμησα να με ανοίξουν.

Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DarthFederer
Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,604 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 23:40, 17-09-13:

Λοιπον επαθα πριν λιγο διαστημα και τα ξερω αρκετα καλα.

Καταρχας αν εχεις μαζεψει πυον, αρα ποναει κιολας, βαλε σε μια λεκανη ζεστο->καυτο νερο και Betadine και κατσε μεσα κανα 10λεπτο με τεταρτο για μερικες μερες. Αυτο θα αρχισει να μαλακωνει και να βγαζει το πυον. Δεν μπορει να σε εγχειρισει με πυον γιατι δν πιανει η αναισθησια. Αν στο ανοιξει χωρις να εχει μαλακωσει και κανει τρυπα απο μονο του, θα βελαξεις απο τον πονο. Εδω εμενα με πεθανε κι ας ειχε τρυπησει μονο του.

Το χειρουργειο θελει περιπου 5 μερες ξαπλα και για αρκετο καιρο θα εχεις ανοιχτη πληγη, θα πρεπει να κανεις αλλαγες κλπ. Αν την κλεισουν ειναι 1/4 να ξαναμαζεψει. Επειδη εμενα το εσκισε και εβγαζε περισσοτερο απο οσο μπορουσε να μαζεψει, αδειασε και μου περασε. Δεν το εχω χειρουργησει και θα σε συμβουλευα αν σου περασει ο πονος να μην πας εθελοντικα να μαχαιρωθεις. Εχει μεγαλη ταλαιπωρια. Πεταξα ηδη ενα μηνα περισυ με αλλη εγχειρηση, δν θελω αλλον ενα φετος. Αν ξαναμαζεψει, τοτε θα το εγχειρησω.

Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,535 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 10:30, 18-09-13:

Ναι γενικά καλύτερο θεωρείται να μην την κλείνουν για να αποφεύγεται ο κίνδυνος να ξανά μαζέψει ( αν και έχει έτσι περισσότερη ταλαιπωρία ). Το πόσο θα πονέσει και πόσο καιρό θα πάρει να κλείσει η πληγή εξαρτάται υποθέτω από το πόσο καιρό το έχεις αφήσει και πόσο μεγάλο είναι το συρίγγιο. Το μέσο είναι κάπου ένας μήνας εμένα τόσο πήρε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους