Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,080 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,709 μηνύματα σε 74,627 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Πώς να ξεκινήσω τη μάθηση προγραμματισμού;

locotrelos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη locotrelos
Ο locotrelos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 115 μηνύματα.

O locotrelos έγραψε στις 20:21, 08-06-14:

http://www.learnjavaonline.org/
Και το http://www.codecademy.com/ εχει αρκετες γλωσσες αλλα οχι java δυστυχως.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη locotrelos : 08-06-14 στις 20:35.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

stefanos... (Στεφανος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη stefanos...
Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 973 μηνύματα.

O stefanos... το καλό παιδί έγραψε στις 20:29, 08-06-14:

Kαλυτερα μπες και ψαξε e-books για java. υπαρχουν πολλα βιβλια, καλα,στα ελληνικα και δωρεαν.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Klaus

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Klaus
Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 535 μηνύματα.

O Klaus έγραψε στις 20:47, 08-06-14:

C, μάθε C. Μετά C++ και μετά αλλάζει μόνο το συντακτικό. Θα με βρίζεις ίσως στην αρχή όχι όμως μακροπρόθεσμα...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

merden

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη merden
Ο merden αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 27 μηνύματα.

O merden έγραψε στις 20:53, 08-06-14:

Με e-books και pdf κανείς δεν έκανε τίποτα.Αν δεν πάρεις το βιβλίο με τις 500+ σελίδες (όσο πολλές και να φαίνονται για μια γλώσσα όπως η C)και δεν το διαβάσεις καλά για να καταλάβει τις δύσκολες έννοιες που ενδέχεται να υπάρχουν δεν πρόκειτε να κάνεις δουλειά.Όλο αυτό το υλικό στο διαδύκτιο είναι απλά βοηθητικό.

Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη akikos
Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,753 μηνύματα.

O akikos έγραψε στις 21:33, 08-06-14:

Βρείτε μια σειρά μαθημάτων στο youtube και εκτελέστε ότι κάνει. Πιστεύω ότι είναι ο ευκολότερος και ο πιο αποδοτικός τρόπος για να ξεκινήστε.

Παράθεση

Vold (Νίκος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Vold
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,406 μηνύματα.

O Vold έγραψε στις 10:02, 09-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από merden
Με e-books και pdf κανείς δεν έκανε τίποτα.Αν δεν πάρεις το βιβλίο με τις 500+ σελίδες (όσο πολλές και να φαίνονται για μια γλώσσα όπως η C)και δεν το διαβάσεις καλά για να καταλάβει τις δύσκολες έννοιες που ενδέχεται να υπάρχουν δεν πρόκειτε να κάνεις δουλειά.Όλο αυτό το υλικό στο διαδύκτιο είναι απλά βοηθητικό.
Για ποιο βιβλίο αναφέρεσαι ;
Υπάρχουν στο ίντερνετ πολλά αλλά δεν ξέρω ποιο είναι πιο κατάλληλο..

Παράθεση

n.echelon

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη n.echelon
H n.echelon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H n.echelon έγραψε στις 11:09, 09-06-14:

Βασικα οπως ειπαν και οι υπολοιποι η c θα ηταν καλη για πρωτη γλωσσα.. παντως εαν θες να ασχοληθεις με java θα σου προτεινα το java προγραμματισμος deitel.. προσωπικα θεωρω πως ειναι κατανοητο με καλη αναλυση και παραδειγματα.. αντε καλη αρχη!

Παράθεση

Vold (Νίκος)

Περιβόητο Μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,406 μηνύματα.

O Vold έγραψε στις 11:43, 09-06-14:

Έχει πολλές σελίδες βλέπω και σε καλή τιμή..
Θα ρωτήσω πληροφορίες για το βιβλίο από τα βιβλιοπωλεία βέβαια..
Για c έχεις να μου προτείνεις κάτι καλό; Ίσως είναι καλύτερα να αρχίσω με c..
Στα ελληνικά πάντα τα βιβλία..

Παράθεση

nefi

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη nefi
H nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,078 μηνύματα.

H nefi έγραψε στις 11:50, 09-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από Νίκος Συμιδαλάς
Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές και τις προτάσεις σας..
Δεν θα ήταν καλό όμως να έχω και κάποιο βιβλίο για βοηθώ στα πρώτα βήματα ;
http://c.bytes.gr/

Παράθεση

Fast

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Fast
Ο Fast αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Barman/Barwoman . Έχει γράψει 1,397 μηνύματα.

O Fast έγραψε στις 12:35, 09-06-14:

http://papasotiriou.gr/product/i-tex...epistimi-tis-c
http://papasotiriou.gr/product/c-pro...smos-7i-ekdosi

Παράθεση

merden

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη merden
Ο merden αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 27 μηνύματα.

O merden έγραψε στις 20:47, 09-06-14:

Για ποιο βιβλίο αναφέρεσαι ;
Υπάρχουν στο ίντερνετ πολλά αλλά δεν ξέρω ποιο είναι πιο κατάλληλο..
http://www.public.gr/product/books/g...es/prod262196/

Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,551 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 02:07, 13-06-14:

Γνώμη μου ξεκίνα με C ή C++, θα αποκτήσεις μια πολλή καλή βάση στην κατανόηση του προγραμματισμού. Ένα καλό βιβλίο για C/C++ είναι το η C (ή C++ έχει γράψει δύο) σε βάθος, του Μιχάλη Χατζιγιαννάκη από εκδόσεις Κλειδάριθμος. Μπορεί να μην έχει τα πάντα μέσα για τη γλώσσα καθώς δεν είναι reference book αλλά είναι εξαιρετικό σαν βιβλίο εκμάθησης. Το δίνουν σαν δωρεάν σύγγραμα σε όλα τα τμήματα Πληροφορικής από'τι ξέρω.

Η Java είναι μαι επίσης πολύ καλή γλώσσα, μοντέρνα και με πάρα πολλές εφαρμογές. Θα πρότεινα πάλι την C++ όμως σαν γλώσσα καθώς η Java κρύβει πολλά πράγματα από τον προγραμματιστή και σε βάζει σε άλλη λογική. Το συντακτικό της και η φιλοσοφία της μοιάζει πολύ με τη C++ οπότε μπορείς πολύ γρήγορα να μεταπηδήσεις σε Java αν έχεις μια καλή κατανόηση της C++.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη hack3r : 13-06-14 στις 02:12.
Παράθεση

Vold (Νίκος)

Περιβόητο Μέλος

O Vold έγραψε στις 13:32, 15-06-14:

Αποφάσισα τελικά να το ρισκάρω..
Θα αρχίσω με την java και όπου βγει
Δεν χαλιέμαι άλλωστε γιατί και αν αποτύχω θα την παλέψω μετά στην σχολή..
Θα ήθελα να ρωτήσω υπάρχει κάποιος βιβλίο επεξήγησης/εκμάθησης για το GIMP όπως υπάρχει για το Photoshop;

Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,386 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 13:58, 21-06-14:

Η Java είναι αντικειμενοστραφής γλώσσα, και αρκετά ιδιαίτερη. Χωρίς να έχεις παρελθόν από προγραμματισμό, το θεωρώ λάθος να ξεκινήσεις από εκεί. C θα έλεγα εγώ.

Παράθεση

totentanz

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη totentanz
Ο totentanz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 99 μηνύματα.

O totentanz έγραψε στις 14:43, 21-06-14:

ξεκίνα από c και c++
άσε την java για μετά. θα την εκτιμήσεις περισσότερο. θεωρείται και σαφώς πιο δύσκολη. η java πλέον έχει κυριαρχήσει ΠΑΝΤΟΥ.

Παράθεση

Klaus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 535 μηνύματα.

O Klaus έγραψε στις 14:52, 21-06-14:

c και c++ για να αποκτήσεις σωστή προγραμματιστική λογική και μετά java.όσον και αν φαίνεται περίεργο θα σε περιορίσει στις επιλογές σου...

Παράθεση

g1wrg0s (01001)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη g1wrg0s
Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 9,584 μηνύματα.

O g1wrg0s Δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δεν θέλω! έγραψε στις 16:37, 21-06-14:

Μια πρακτικη που εχω δει να ακοουθουν τα τμηματα πληροφορικης ειναι το ξεκινημα με C/C++ και μετα σε καποια γλωσσα αντικειμενοστραφους προγραμματισμου. Συνηθως επιλεγουν java. το θεμα ειναι οτι κατ εμε οι περισσοτεροι θα σου προτεινουν αυτο με βαση αυτο που εχουν συνηθησει απο τη σχολη τους, και το οποιο ξαναλεω ειναι C - C++ - java.

Αυτο ομως τι σημαινει, οτι ανθρωποι αλλων επαγγελματων πρεπει να ξεκινησουν απο εκει για να κανουν τη δουλει τους με προγραμματιστικα εργαλεια ; (π.χ διδακτορικος απο Φυσικο θελει να χρησιμοποιει διαφορα προγραμμτιστικα εργαλεια ωστε να προσαρμοζει εφαρμογες στο αντικειμενο του)

Οχι, ψαχνονται και βλεπουν ποια γλωσσα τους προσφερει αυτο που θελουν. Ετσι ξεκινανε την εκμαθηση αυτης και μονο της γλωσσας. π.χ Αν καποιος δε χρειαζεται να εχει πολλα παρε δωσε μεσα απο τον κωδικα του στη μνημη το πιθανοτερο να μη του χρειαστει μια γλωσσα οπως η C και να του αρκει μια υψηλοτερου επιπεδου. Επισης αν καποιος θελει να φτιαξει site δε θα ξεκινησει με C. . .

Γι αυτο το λογο η επιλογη της γλωσσας που θα ξεκινησει καποιος εξαρταται απο την αναγκη. Τι θες να κανεις και θα επιλεξεις την καταλληλη ομαδα εργαλειων. Αν εσυ θες να φτιαξεις site και σου προτεινω C τοτε θα πας να μαθεις C, java και επειτα επειδη δε θα μπορεις να κανεις πραμα θα πρεπει να φυγεις και να πας σε html και php.

Ο δρομος μακραινει και ο στοχος ξεχνιεται!

Παράθεση

Klaus

Πολύ δραστήριο μέλος

O Klaus έγραψε στις 17:03, 21-06-14:

Η ανάγκη δεν βοηθάει ούτε στην εμπειρία χρήσης ούτε στο σκοπό. Και να το μάθεις προγραμματισμό δεν γίνεται από τη μία μέρα στην άλλη, απαιτεί κόπο ξενύχτι και κατάθεση ψυχής...
Ο λόγος που στα τμήματα πληροφορικής πιέζουμε για c και c++ σε πρώτη φάση είναι για γερές βάσεις, οι οποίες πίστεψέ με είναι το Α και το Ω στη δουλειά μας.

Και επειδή τυχαίνει να έχω συνεργαστεί με πολλούς συναδέλφους όσοι δηλώνανε ότι ξέρανε java δεν ξέρανε...
όσοι γράφαμε c και c++ όταν κληθήκαμε να κάνουμε οτιδήποτε άλλο απλά συμβιβαστήκαμε με το περιβάλλον...δεν γύρισε ανάποδα ο κόσμος μας...

Επιπλέον κάποιος ο οποίος ξεκινάει σε μεγάλη ηλικία να ασχοληθεί όπως είπες δεν θα μάθει προγραμματισμό, θα μάθει να χρησιμοποιεί καμία ρουτίνα...ή κάνα εργαλείο με κάποιες μικροεντολές...

Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,782 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 17:59, 21-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από totentanz
ξεκίνα από c και c++
άσε την java για μετά. θα την εκτιμήσεις περισσότερο. θεωρείται και σαφώς πιο δύσκολη. η java πλέον έχει κυριαρχήσει ΠΑΝΤΟΥ.
δεν είμαι σίγουρος πώς το εννοούσες αλλά η c++ είναι σαφώς πιο δύσκολη από τη java και από κάθε άλλη αντικειμενοστραφή γλώσσα έχω την εντύπωση. Και αυτό θεωρείται αρνητικό πλέον γιατί θες μια γλώσσα να κάνει τη δουλειά που θες και εύκολα.

Αρχική Δημοσίευση από g1wrg0s
Μια πρακτικη που εχω δει να ακοουθουν τα τμηματα πληροφορικης ειναι το ξεκινημα με C/C++ και μετα σε καποια γλωσσα αντικειμενοστραφους προγραμματισμου. Συνηθως επιλεγουν java. το θεμα ειναι οτι κατ εμε οι περισσοτεροι θα σου προτεινουν αυτο με βαση αυτο που εχουν συνηθησει απο τη σχολη τους, και το οποιο ξαναλεω ειναι C - C++ - java.

Αυτο ομως τι σημαινει, οτι ανθρωποι αλλων επαγγελματων πρεπει να ξεκινησουν απο εκει για να κανουν τη δουλει τους με προγραμματιστικα εργαλεια ; (π.χ διδακτορικος απο Φυσικο θελει να χρησιμοποιει διαφορα προγραμμτιστικα εργαλεια ωστε να προσαρμοζει εφαρμογες στο αντικειμενο του)

Οχι, ψαχνονται και βλεπουν ποια γλωσσα τους προσφερει αυτο που θελουν. Ετσι ξεκινανε την εκμαθηση αυτης και μονο της γλωσσας. π.χ Αν καποιος δε χρειαζεται να εχει πολλα παρε δωσε μεσα απο τον κωδικα του στη μνημη το πιθανοτερο να μη του χρειαστει μια γλωσσα οπως η C και να του αρκει μια υψηλοτερου επιπεδου. Επισης αν καποιος θελει να φτιαξει site δε θα ξεκινησει με C. . .

Γι αυτο το λογο η επιλογη της γλωσσας που θα ξεκινησει καποιος εξαρταται απο την αναγκη. Τι θες να κανεις και θα επιλεξεις την καταλληλη ομαδα εργαλειων. Αν εσυ θες να φτιαξεις site και σου προτεινω C τοτε θα πας να μαθεις C, java και επειτα επειδη δε θα μπορεις να κανεις πραμα θα πρεπει να φυγεις και να πας σε html και php.

Ο δρομος μακραινει και ο στοχος ξεχνιεται!
Συνήθως όταν μιλάμε για προγραμματισμό εννοούμε κάθε πτυχή του. Δε μπορώ να φανταστώ κάποιον να λέει ξέρω προγραμματισμό αλλά μόνο web dev. Τη C θα τη χρειαστεί ο οποιοσδήποτε θα κληθεί σε κάποια φάση να μάθει για utilities σχετικά με λειτουργικά συστήματα και τέτοια low level σχετικά. Και αυτός είναι ένας τέρμα βασικός τομέας για κάθε προγραμματιστή.
Πρώτα μαθαίνεις τα βασικά εργαλεία που ο καθένας πρεπει να ξέρει και μετά εστιάζεις εκεί που θες. Δε πας καρφωτός.

Παράθεση

g1wrg0s (01001)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη g1wrg0s
Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 9,584 μηνύματα.

O g1wrg0s Δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δεν θέλω! έγραψε στις 18:46, 21-06-14:

Καταρχην παιδια, κι εγω σπουδαζω και πληροφορικη, κι εγω εχω μπει στο τριπακι "ξεκινα απο C" και εχω δει τα θετικα των σωστων βασεων που αναφερεται.

Η βασικη διαφορα στις ιδεες μας ειναι οτι απο οτι καταλαβα η ριζα του δεντρου για το ολο ζητημα ειναι αυτες οι γλωσσες ενω για μενα οχι κατ αναγκη. Αλιμονο αν η εκμαθηση καθε γλωσσας βασιζοταν στην εκμαθηση αλλων και ειδικοτερα low level γλωσσων. Γιατι δεν παμε ενα βημα πιο κατω και να πουμε "ξεκινα" απο basic, visual basic ή καποια assemply (π.χ για MIPS) και παμε σε C. Το να μαθεις assemply για καποια αρχιτεκτονικη σε κανει για μενα να κατανοησεις πολυ περισσοτερα για τη C. Το να μαθεις να προγραμματιζεις δεν προυποθετει τις γερες βασεις, το να εισαι επιστημονας πληροφορικης ναι. Αλλο το ενα και αλο το αλλο!

Ναι, για να προσαρμοζεσαι πιο ευκολα σε νεες γλωσσες, να εχεις ενα σταθερο υποβαθρο και να καταλαβαινεις 5 πραγματα παρε C. Ξαναλεω οτι δεν αμφιβαλω στα θετικοτατα της πρακτικης, απλως δε βαζω τοσα βαριδια στον ορο "προγραμματισμο" καθοτι για μενα τα βασικοτερα που χρειαζεσαι για να προγραμματισεις ειναι ορεξη και καταλληλη επιλογη των εργαλειων με βαση την αναγκη σου. ναι, δε σε κανει Προγραμματιστη, σε κανει να προγραμματιζεις σε μια γλωσσα και προφανως η συγκριση με εναν επιστημονα πληροφορικης ειναι ανουσια.

Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,551 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 18:58, 21-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από g1wrg0s
Καταρχην παιδια, κι εγω σπουδαζω και πληροφορικη, κι εγω εχω μπει στο τριπακι "ξεκινα απο C" και εχω δει τα θετικα των σωστων βασεων που αναφερεται.

Η βασικη διαφορα στις ιδεες μας ειναι οτι απο οτι καταλαβα η ριζα του δεντρου για το ολο ζητημα ειναι αυτες οι γλωσσες ενω για μενα οχι κατ αναγκη. Αλιμονο αν η εκμαθηση καθε γλωσσας βασιζοταν στην εκμαθηση αλλων και ειδικοτερα low level γλωσσων. Γιατι δεν παμε ενα βημα πιο κατω και να πουμε "ξεκινα" απο basic, visual basic ή καποια assemply (π.χ για MIPS) και παμε σε C. Το να μαθεις assemply για καποια αρχιτεκτονικη σε κανει για μενα να κατανοησεις πολυ περισσοτερα για τη C. Το να μαθεις να προγραμματιζεις δεν προυποθετει τις γερες βασεις, το να εισαι επιστημονας πληροφορικης ναι. Αλλο το ενα και αλο το αλλο!

Ναι, για να προσαρμοζεσαι πιο ευκολα σε νεες γλωσσες, να εχεις ενα σταθερο υποβαθρο και να καταλαβαινεις 5 πραγματα παρε C. Ξαναλεω οτι δεν αμφιβαλω στα θετικοτατα της πρακτικης, απλως δε βαζω τοσα βαριδια στον ορο "προγραμματισμο" καθοτι για μενα τα βασικοτερα που χρειαζεσαι για να προγραμματισεις ειναι ορεξη και καταλληλη επιλογη των εργαλειων με βαση την αναγκη σου. ναι, δε σε κανει Προγραμματιστη, σε κανει να προγραμματιζεις σε μια γλωσσα και προφανως η συγκριση με εναν επιστημονα πληροφορικης ειναι ανουσια.
Ο λόγος που ξεκινάς από C και μετά πας C++ και Java είναι διότι η πρώτη είναι γλώσσα δομημένου προγραμματισμού ενώ οι άλλες δύο αντικειμενοστραφείς. Θεωρώ πως πρέπει να γνωρίζεις από δομημένο προγραμματισμό προτού αρχίσεις να μαθαίνεις για αντικειμενοστραφή. Για τα πρώτα μικρά προγράμματα εκμάθησης δεν χρειάζονται καν αντικειμενοστραφή στοιχεία τα οποία απλά κάνουν τα πράγματα πιο δύσκολα σε μικρά προγράμματα. Επίσης αν ξεκινήσεις από δομημένο προγραμματισμό μπορείς να εκτιμήσεις καλύτερα τα πλεονεκτήματα του αντικειμενοστραφούς. Η Java είναι δυνατή γλώσσα αλλά αν κάποιος ξεκινήσει από εκεί θα αγνοεί σημαντικά πράγματα όπως το memory management που τα θεωρώ απαραίτητα για έναν προγραμματιστή ακόμη και αν η Java σου λύνει τα χέρια σε τέτοια θέματα.

Παράθεση

Vold (Νίκος)

Περιβόητο Μέλος

O Vold έγραψε στις 18:29, 03-02-17:

Αρχική Δημοσίευση από Vold
Πάνω σε αυτό θα ήθελα να τονίσω ότι στο μέλλον θα ήθελα να ασχοληθώ με εφαρμογές και σχεδιασμό παιχνιδιών...
Αρχική Δημοσίευση από nPb
Με συγχωρείς αλλά γελάω ρε Νίκο. Χιλιοειπωμένη ατάκα από πολλούς που ...πρόκειται να ξενερώσουν. Δεν είναι επαρκές επιχείρημα να σπουδάσεις Πληροφορική γι' αυτό το λόγο. Η σχολή έχει ένα βαρύ φόρτο και θα πρέπει να εστιάσεις σε άλλα αντικείμενα, να δεις αν μπορείς να τα κατανοήσεις, μέχρι να φτάσεις σ' αυτό αν και τότε συνεχίσεις να θες ακόμη να ασχοληθείς με εφαρμογές και σχεδιασμό παιχνιδιών. Σίγουρα θα σε γοητεύσουν ή θα σε ξενερώσουν αρκετοί τομείς Πληροφορικής. Καλή τύχη.
Μετά από σχεδόν 3 χρόνια μπορώ να πω με βεβαιότητα πως ούτε μετάνιωσα για την επιλογή μου, ούτε αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα αλλά κι ούτε άλλαξα γνώμη σχετικά με το τι ήθελα τότε να ασχοληθώ.

Πλέον βέβαια έχω μια πολύ πιο ολοκληρωμένη εικόνα, οπότε οι τομείς/τεχνολογίες κι οτιδήποτε άλλο σχετικό που με "εξιτάρουν" και θα ήθελα να ασχοληθώ κάποια στιγμή στο μέλλον είναι πολλοί περισσότεροι.
Όπως και αυτούς που με ενδιαφέρουν λιγότερο έως και καθόλου, ακόμη κι αν εν τέλει δε μπορώ να του αποφύγω πλήρως.

We love maths αλλά μέχρι εκεί. Το ξέρω ότι δεν είναι για εμένα αυτή η επιστήμη αλλά μιας κι έχουμε πολλά μαθηματικά στο τμήμα μου μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι δε μου λείπουν και πως είναι ένα ευχάριστο διάλειμμα από τα projects της σχολής.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Αριστοτέλης Ωνα

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Προλαβαίνω να ξεκινήσω διάβασμα; - Από marion1
      Το θέμα έχει λάβει 26 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Πανελλαδικές Εξετάσεις.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 21-01-14 στις 16:07.
    • Όταν υπάρχει θέληση, η μάθηση... συμβαίνει - Από Isiliel
      Το θέμα έχει λάβει 3 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Η Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 11-10-10 στις 19:52.
    • Μάθηση και Video Games - Από iJohnnyCash
      Το θέμα έχει λάβει 47 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Η Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 14-09-10 στις 18:47.
    • Να ξεκινήσω κι εγώ κιθάρα; - Από 4johnny
      Το θέμα έχει λάβει 8 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Εξωσχολικές Δραστηριότητες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 22-03-09 στις 16:42.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους