Ευρώπη, Ταξίδια, Τα Ξύδια και Backpacking!

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Ειπα να ανοιξω ετουτο εδω το θεμα για να δω πόσοι εχουν την ιδεολογια του couchsurfing, backpacking και γενικα travelling.
..με interRail, InterAir, Εxchanges, Volunteering και αλλα τετοια ομορφα!

Για μενα αυτος ειναι τροπος ζωης - δε διαννοουμαι να μην το κανω καποιες φορες, μια η περισσοτερες, το χρονο. Προς το παρον, το εχω κανει μονο σε Ευρωπη και σε Ασια, αλλα φιλοδοξώ να παω και πολυυύ πιο μακρια.

Το να ταξιδευεις Low budget, με σακιδιο και ενίοτε χωρις προορισμο γενικα με εξιταρει πολυ!:D

Το εχετε κανει? Θα το κανατε ποτε, η προτιματε να μενετε σε καποιο μερος και μονο εκει, να ξεκουραζεστε?
Ποιες χωρες εχετε επισκεφθει με αυτον ή παρόμοιο τρόπο και, τι γνωριμιες κανατε?
Τι Budget διαθετετε συνηθως για ενα τετοιο ταξιδι και για τι χρονικο διαστημα?

Γενικά, πείτε την εμπειρία σας απο αυτο!!
Ειμαι σιγουρη πως τετοια ταξιδια σε ολους μενουν αξεχαστα!!!:clapup:

Κατάλογος για φτηνά εισιτήρια
  1. https://www.airtickets.gr/
  2. https://www.vueling.com/EN/index.php (για Ισπανία)
  3. https://whichbudget.com/
  4. https://www.statravelgroup.com/where/branches.asp?Country=Greece (με πιστωτική)
  5. https://www.airberlin.com/site/start.php?LANG=eng&all=1
  6. https://www.edreams.com/
  7. https://www.opodo.com/
Κατάλογος για φτηνά ξενοδοχεία
  1. https://www.hostelworld.com/
  2. https://www.expedia.com/ (θέλει πιστωτική)
  3. https://www.hostels.com/
  4. https://www.hostelz.com/
  5. https://www.apartmentsramblas.com/ (για Ισπανία αν κατάλαβα καλά :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Been there done that!:)
Σκόπια,Γιουγκοσλαβία (Σερβία- Μοντενέγκρο),Ουγγαρία,Αυστρία,Γερμανία,Ολλανδία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
πες πες πεςςςς!!!

κι εγω το κανω, απο τα 18!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Ξεκίνησα με το τελευταίο "Ακρόπολις Express"(μετά "κόπηκε" η γραμμή)!
Interail και τα μυαλά στα κάγκελα!!!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
τι ν τουτο καλο μου, εισαι και παλιος εσυ! (το Ακρόπολις Express λεω!)
εγω InterRail σε 17 πολεις της Ιταλιας και λιγο πιο μετα ενα μεγαλο tour ιδιας φασης με αφετηρια την αθήνα, τελικο προορισμο την Πραγα, ενδιαμεσους σταθμους τη Θεσσαλονικη, το Βελιγράδι, τα σκοπια, χμ..Βουδαπεστη, και Πεκς!
Μετα Πραγα μερικες βδομαδες και παλι πισω απο την ιδια διαδρομη και αντιστροφα!
Καταπληκτικη εμπειρια!!!!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αχ βρε Gio τι μου θύμισες τώρα:)
Παλιότερα είχαμε φύγει, όχι με Interail γιατί είχαμε τόσες αφραγκιές που ούτε για κει δεν μας περίσσευαν, αλλά με απλό τραίνο απο Αθήνα-Σόφια με λιγότερο απο 50.000δρχ ο καθένας για 3 μέρες.Μιλάμε για τέτοια χύμα κατάσταση που κοιμηθήκαμε σε ξενώνα μόνο ένα βράδυ, ένα βράδυ το περάσαμε ξύπνιοι κι αναπληρώσαμε ύπνο στο τραίνο ο ένας πάνω στον άλλο.
Επίσης εκδρομή οδικώς με φορτηγάκι Ιταλία-Αυστρία και ύπνο σε σακ-βουαγιάζ στο πίσω μέρος.Αξέχαστες φάσεις.
Βέβαια αυτά ήταν μεμονωμένες ενέργειες κι όχι μέσω προγράμματος.

Δυστυχώς πλέον οι περισσότερο επειδή έπαψαν να είναι άφραγκοι θέλουν πλέον να ταξιδεύουν με όλες τις ανέσεις(πάει όλη η πλάκα:(), ούτε για κάμπινγκ στο εσωτερικό δεν έρχονται μαζί μου.

Αυτά που μου έμειναν απωθημένα και δεν πρόλαβα να κάνω είναι εθελοντική εργασία στο Μεξικό(είχαμε δηλώσει αλλά εν τω μεταξύ πήγαν όλα στραβά) και η κρουαζιέρα νέων.
Αν θέλει κανείς πληροφορίες για εθελοντική εργασία(ως μορφή διακοπών) ας γκουγκλάρει cvpeep γιατί δεν θυμάμαι το λινκ.
Επίσης αυτό που λέω με την κρουαζιέρα ισχύει μέχρι 30 ετών και πραγματοποιείται Μαιο-Οκτωβριο στην Μεσόγειο, ξεκινάει απο Πρίντεζι και πηγαίνει νομίζω μέχρι Κάννες και πάλι πίσω σε σύνολο 7 ημερών.Κοστίζει αν δεν κάνω λάθος 25 ευρώ την νύχτα και δεν έχει καμμία σχέση με τις τυπικές χλιδάτες κρουαζιέρες αφού λειτουργεί πιο πολύ ως πλωτό ξενοδοχείο δλδ δεν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα ξεναγήσεων ούτε σε υποχρεωμένος να είσαι μέσα όταν σαλπάρει το πλοίο.Μπορείς να κατεβαίνεις όπου θέλεις, να ταξιδεύεις χερσαία κι αν το πετυχαίνεις στο λιμάνι να μπαίνεις να κοιμάσαι.
Λινκ για αυτό δεν θυμάμαι καθόλου, όποιος ενδιαφέρεται ας γκουγκλάρει μερικές χαρακτηριστικές λέξεις και θα το βρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Τα ταξιδια ειναι η αρρωστια μου. Αληθεια. Αμα περασει κανα 3μηνο χωρις ταξιδακι, με πιανουν τα ψυχοσωματικα μου (σεληνιαζομαι συνηθως αλλα ενιοτε βγαζω τριχες σ'ολο σωμα και μεγαλωνουν τα δοντια μου).
Ευτυχως, Πασχα παω Ντσυπρον και απο κανα μηνα για Ντοιτσλαντ (δε θα με μαζευουν παλι).

Κρατηθειτε: Μαλλον το καλοκαιρι (μαλλον = δεν ειναι σιγουρο ακομα) θα κανουμε με ενα γνωστο μου τη διαδρομη με αυτοκινητο Θεσ/νικη-Νορβηγια. Λεμε για το Hammerfest (απο τα πιο βορεια σημεια της Ευρωπης) αλλα ειναι πιθανο να καταληξουμε σε καποιο φιορδ πιο νοτια. Ειδωμεν.

Εδω και λιγο καιρο σχεδιαζω να κανω τον υπερσιβηρικο. (Ψαχνω παρεα - οποιος θελει ερχεται) Πρεπει να ειναι εκπληκτικη η διαδρομη και μαλιστα υπαρχει η δυνατοτητα να γινουν 2 διαφορετικα δρομολογια. (1 το συνηθισμενο κι ενα απο Οδησσο αλλα ειναι αρκετα μεγαλυτερο)...

Ελπιζω να βρηκα συνιδεατες εδω (νομιζα οτι εχω προβλημα)...


Με τα ταξιδια δεν αλλαζουμε παραστασεις. Αλλαζουμε τον τροπο που βλεπουμε τα πραγματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Κρατηθειτε: Μαλλον το καλοκαιρι (μαλλον = δεν ειναι σιγουρο ακομα) θα κανουμε με ενα γνωστο μου τη διαδρομη με αυτοκινητο Θεσ/νικη-Νορβηγια. Λεμε για το Hammerfest (απο τα πιο βορεια σημεια της Ευρωπης) αλλα ειναι πιθανο να καταληξουμε σε καποιο φιορδ πιο νοτια. Ειδωμεν.

Εδω και λιγο καιρο σχεδιαζω να κανω τον υπερσιβηρικο. (Ψαχνω παρεα - οποιος θελει ερχεται) Πρεπει να ειναι εκπληκτικη η διαδρομη και μαλιστα υπαρχει η δυνατοτητα να γινουν 2 διαφορετικα δρομολογια. (1 το συνηθισμενο κι ενα απο Οδησσο αλλα ειναι αρκετα μεγαλυτερο)...

Ελπιζω να βρηκα συνιδεατες εδω (νομιζα οτι εχω προβλημα)...


Με τα ταξιδια δεν αλλαζουμε παραστασεις. Αλλαζουμε τον τροπο που βλεπουμε τα πραγματα...

Κατι τετοιο σκοπευω να το κανω με τους φιλους μου,στο μελλον βεβαια γιατι απο φράγκα...
Παντως ειναι καταπληκτικη εμπειρια,απ΄ότι διαβασα και στα πιο πανω ποστ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Όντως, τα ταξίδια είναι τρόπος ζωής...

Όπως εννοείς τα low budjet ταξίδια όμως, εχω κάνει μόνο εντός Ελλάδας και μπορώ να πω αρκετά καταστροφικά (αν σας ενδιαφέρει μπορώ να σας πω... ;) )

Το μοναδικό low budjet (εκτος αεροπλάνου) που έχω κάνει ειναι πέρσι, οταν φύγαμε με πούλμαν για Rosenborg! 9 Φοβερες ημέρες!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Αχ βρε Gio τι μου θύμισες τώρα:)
Παλιότερα είχαμε φύγει, όχι με Interail γιατί είχαμε τόσες αφραγκιές που ούτε για κει δεν μας περίσσευαν, αλλά με απλό τραίνο απο Αθήνα-Σόφια με λιγότερο απο 50.000δρχ ο καθένας για 3 μέρες.Μιλάμε για τέτοια χύμα κατάσταση που κοιμηθήκαμε σε ξενώνα μόνο ένα βράδυ, ένα βράδυ το περάσαμε ξύπνιοι κι αναπληρώσαμε ύπνο στο τραίνο ο ένας πάνω στον άλλο.
Επίσης εκδρομή οδικώς με φορτηγάκι Ιταλία-Αυστρία και ύπνο σε σακ-βουαγιάζ στο πίσω μέρος.Αξέχαστες φάσεις.
Βέβαια αυτά ήταν μεμονωμένες ενέργειες κι όχι μέσω προγράμματος.

Δυστυχώς πλέον οι περισσότερο επειδή έπαψαν να είναι άφραγκοι θέλουν πλέον να ταξιδεύουν με όλες τις ανέσεις(πάει όλη η πλάκα:(), ούτε για κάμπινγκ στο εσωτερικό δεν έρχονται μαζί μου.

Αυτά που μου έμειναν απωθημένα και δεν πρόλαβα να κάνω είναι εθελοντική εργασία στο Μεξικό(είχαμε δηλώσει αλλά εν τω μεταξύ πήγαν όλα στραβά) και η κρουαζιέρα νέων.
Αν θέλει κανείς πληροφορίες για εθελοντική εργασία(ως μορφή διακοπών) ας γκουγκλάρει cvpeep γιατί δεν θυμάμαι το λινκ.
Επίσης αυτό που λέω με την κρουαζιέρα ισχύει μέχρι 30 ετών και πραγματοποιείται Μαιο-Οκτωβριο στην Μεσόγειο, ξεκινάει απο Πρίντεζι και πηγαίνει νομίζω μέχρι Κάννες και πάλι πίσω σε σύνολο 7 ημερών.Κοστίζει αν δεν κάνω λάθος 25 ευρώ την νύχτα και δεν έχει καμμία σχέση με τις τυπικές χλιδάτες κρουαζιέρες αφού λειτουργεί πιο πολύ ως πλωτό ξενοδοχείο δλδ δεν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα ξεναγήσεων ούτε σε υποχρεωμένος να είσαι μέσα όταν σαλπάρει το πλοίο.Μπορείς να κατεβαίνεις όπου θέλεις, να ταξιδεύεις χερσαία κι αν το πετυχαίνεις στο λιμάνι να μπαίνεις να κοιμάσαι.
Λινκ για αυτό δεν θυμάμαι καθόλου, όποιος ενδιαφέρεται ας γκουγκλάρει μερικές χαρακτηριστικές λέξεις και θα το βρει.


τα ιδια και σε μενα. και ειναι μονο 25 χρονων παιδια.κριμα!

cvpeep η σκετο peep, εθελοντικες οργανωσεις και προγραμματα για το περιβαλλον κατα κυριο ρολο. πολυ καλη η οργανωση γενικα, αλλα δεν εχω ακουσει καλα λογια απο τον κοσμο που μαζευει, απο μια φιλη που εχει συμμετασχει σε μεξικο, σρι λανκα και μολδαβια.
καλα ειναι, απλα μη κανεις το λαθος και δωσεις κανα λινκ και μου κλειδωσουν και το δικο μου θρεντ ε. θα σπασω κεφαλια. :P


To χω ακουστα, αλλα ποτε δεν βρηκα καποιον που να το εχει κανει, για να μου πει περισσοτερα..:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Τα ταξιδια ειναι η αρρωστια μου. Αληθεια. Αμα περασει κανα 3μηνο χωρις ταξιδακι, με πιανουν τα ψυχοσωματικα μου (σεληνιαζομαι συνηθως αλλα ενιοτε βγαζω τριχες σ'ολο σωμα και μεγαλωνουν τα δοντια μου).
Ευτυχως, Πασχα παω Ντσυπρον και απο κανα μηνα για Ντοιτσλαντ (δε θα με μαζευουν παλι).

Κρατηθειτε: Μαλλον το καλοκαιρι (μαλλον = δεν ειναι σιγουρο ακομα) θα κανουμε με ενα γνωστο μου τη διαδρομη με αυτοκινητο Θεσ/νικη-Νορβηγια. Λεμε για το Hammerfest (απο τα πιο βορεια σημεια της Ευρωπης) αλλα ειναι πιθανο να καταληξουμε σε καποιο φιορδ πιο νοτια. Ειδωμεν.

Εδω και λιγο καιρο σχεδιαζω να κανω τον υπερσιβηρικο. (Ψαχνω παρεα - οποιος θελει ερχεται) Πρεπει να ειναι εκπληκτικη η διαδρομη και μαλιστα υπαρχει η δυνατοτητα να γινουν 2 διαφορετικα δρομολογια. (1 το συνηθισμενο κι ενα απο Οδησσο αλλα ειναι αρκετα μεγαλυτερο)...

Ελπιζω να βρηκα συνιδεατες εδω (νομιζα οτι εχω προβλημα)...


Με τα ταξιδια δεν αλλαζουμε παραστασεις. Αλλαζουμε τον τροπο που βλεπουμε τα πραγματα...

δε θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο. στο οτι ειναι τροπος ζωης, στο οτι σεληνιαζομαι αν δε ταξιδεψω, σε ολα!
οσο για τον υπερσιβηρικο, για πες περισσοτερα... αλλον εναν εχω συναντησει που ηθελε να το κανει (ελληνα) ..κανεναν αλλο! ξερεις ποια διαδρομη κανει ακριβως? και τι κοστος εχει?


ΣΥΝΙΔΕΑΤΕΣ, ΝΑΙ!:clapup:


Όντως, τα ταξίδια είναι τρόπος ζωής...

Όπως εννοείς τα low budjet ταξίδια όμως, εχω κάνει μόνο εντός Ελλάδας και μπορώ να πω αρκετά καταστροφικά (αν σας ενδιαφέρει μπορώ να σας πω... ;) )

Το μοναδικό low budjet (εκτος αεροπλάνου) που έχω κάνει ειναι πέρσι, οταν φύγαμε με πούλμαν για Rosenborg! 9 Φοβερες ημέρες!!!

ΠΕΣ παιδακι μου,αντε! και τα καταστροφικα αρκετα ενδιαφεροντα ειναι :P
rosenborg.. που ακριβως ειναι?
και ποσες μερες σας πηρε?


Γενικα πειτε και μερες που καθεστε, και κοστος, και γενικα εμπειριες!
Γιαυτο εγινε το ποστ, για να μιλησουμε για αυτο.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
Για δυο χρονια απο το 91 εως και το 93 εκανα την διαδρομη Cape Town - Cairo - Cape Town με νταλικα ψυγειο μια φορα τον μηνα, και ηταν ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ, απο την μια ακρη της μαυρης ηπειρου εως την αλλη, γνωρισα πολλους πολιτισμους, πολλα ατομα, και εμαθα τι συμαινει η πολυ καφριλα στους τελειονακους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
rosenborg.. που ακριβως ειναι?
Νορβηγία.



Να ρωτήσω κι εγώ τον Φουνές: κάτσατε μία μέρα λόγω ματς (Ρόζενμπορκ - ΟΣΦΠ) ή παραπάνω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
το ξερω οτι ειναι νορβηγια, που ομως ρωταω.


Για δυο χρονια απο το 91 εως και το 93 εκανα την διαδρομη Cape Town - Cairo - Cape Town με νταλικα ψυγειο μια φορα τον μηνα, και ηταν ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ, απο την μια ακρη της μαυρης ηπειρου εως την αλλη, γνωρισα πολλους πολιτισμους, πολλα ατομα, και εμαθα τι συμαινει η πολυ καφριλα στους τελειονακους...


εντυπωσιακο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
το ξερω οτι ειναι νορβηγια, που ομως ρωταω.
Α, οκέι. Εδώ: :)







Ουπς, λάθος. :P




Λοιπόν, η Rosenborg εδρεύει σε μία πόλη (;) που λέγεται Trondheim και είναι εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Αν κι έχω κάνει πολλά ταξίδια, δεν έχω προτιμήσει Interail και ταλαιπωρίες. Τα πιο κοντινά σε αυτό που λέτε είναι:
εθελοντικό πρόγραμμα στο Μιλάνο, που έμενα σε κοινοβιακού στυλ μέρος και την έβγαλα ΠΟΛΥ low-budget, αλλά πήγα με αεροπλάνο!
Πράγα επίσης με λίγα λεφτά, έμενα σε φοιτητική εστία, αλλά και πάλι αεροπλάνο.
Οδικώς έχω μόνο πάει 2 φορές Κωνσταντινούπολη (την μία με τραίνο-ΜΗΝ το κάνετε!) κι έχω υποσχεθεί να μην προδώσω το αεροπλάνο άλλη φορά!:P
Οι οδικές εκδρομές για μένα έχουν νόημα όταν θες να πας σε πολλά και διαφορετικά μέρη και ουσιαστικά διευκολύνει. Τέτοια ταξίδια έχω κάνει ΠΟΛΛΑ με τους γονείς μου, Ιταλία, Γερμανία, Σκανδιναβικές χώρες, Αυστρία, Ολλανδία, Ελβετία. Μόνη μου όμως όχι!
Επίσης έχω προτιμήσει την λύση των γκρουπ για αραβικού στυλ χώρες, που είναι κάπως για μια παρέα από κοπέλες να πάει μόνη της. Είναι πολύ φτηνά! Αλλά μάλλον θα σας ακούγεται πολύ λύση του μαμάκια.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.

οσο για τον υπερσιβηρικο, για πες περισσοτερα... αλλον εναν εχω συναντησει που ηθελε να το κανει (ελληνα) ..κανεναν αλλο! ξερεις ποια διαδρομη κανει ακριβως? και τι κοστος εχει?

Κοστος για 1η θεση (σε δικλινο) περιπου 820 ευρω πανε-ελα...
2η θεση τα μισα ακριβως αλλα σε 4κλινο και νομιζω χωρις πρωινο...
Το ταξιδι διαρκει περιπου 6 μερες...

Τωρα, υπαρχει κι η εναλλακτικη της επιστροφης απο την Οδησσο αλλα κραταει 10 μερες και κοστιζει (αν θυμαμαι καλα) συνολο 1040 ευρω περιπου 1η θεση και 600+ στη 2η θεση...
Αυτα τα ολιγα (κι οσοι πιστοι προσελθετε).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • TransSiberian.jpg
    TransSiberian.jpg
    42.9 KB · Εμφανίσεις: 344

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Aυτό που περιγράφεις Τζιο, είναι όλη μου η ζωή.
18 χρόνια τώρα αυτό κάνω, με τη διαφορά όμως οτι δεν πήγαινα στο εξωτερικό, αλλά μόνο εντός συνόρων.
Τώρα τελευταία επανήλθα σε μια σταθερή βάση, έτσι νομίζω δηλαδή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Για δυο χρονια απο το 91 εως και το 93 εκανα την διαδρομη Cape Town - Cairo - Cape Town με νταλικα ψυγειο μια φορα τον μηνα, και ηταν ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ, απο την μια ακρη της μαυρης ηπειρου εως την αλλη, γνωρισα πολλους πολιτισμους, πολλα ατομα, και εμαθα τι συμαινει η πολυ καφριλα στους τελειονακους...

Προσκυνω...
Εχω σκεφτει απειρες φορες να κανω καμμια τετοια διαδρομη αλλα ξερω οτι ειδικα η Αφρικη θελει απειρο χρονο...
Εχω κι ενα ξαδερφο στη Κενυα κι ολο λεω οτι θα παω αλλα ολο αλλου την κανω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
δεν περιμενα οτι θα μασταν τοσοι πολλοι!

και ο φουνες, εχει κανει πολλα νομιζω, και αναμενω να μας πει!


πσ. αυτο με τον υπερσιβηρικο...
κατεβαινεις οπου θελεις να δεις τις πολεις ετσι?
αλλιως δεν εχει νοημα.. εεε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top