Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,106 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,276 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Προβληματάκι με facebook - Ψέμα...

peach

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη peach
Ο peach αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 49 μηνύματα.

O peach έγραψε στις 01:43, 29-06-10:

Γεια σας παιδιά

έχω ένα θέμα και θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας σχετικά.
Έχω σχέση με μια κοπέλα 1,5 χρόνο.
Αυτή έχει facebook, εγώ για προσωπικούς μου λόγους όχι. Γνωρίζω τον κωδικό της και το ξέρει. Σπάνια μπαίνω και ύστερα από παρότρυνση της (να δω μια φωτογραφία κλπ).
Σήμερα μπήκα στο facebook της, εν αγνοία της, ύστερα από αρκετό διάστημα για να στείλω ένα μήνυμα σε ένα κοινό μας φίλο (πράγμα που είχα κάνει και παλαιότερα).
Δεν είχα τίποτα πονηρό/κακό κλπ στο μυαλό μου, όταν όμως απέστειλα το μήνυμα, παρατήρησα ότι με προσωπικό μήνυμα είχε ευχηθεί χρόνια πολλά στον πρώην της, λίγες ώρες πριν.
Υποτίθεται με το συγκεκριμένο άτομο έχουν να βρεθούν σε επικοινωνία πάνω από 1 χρόνο (ούτε σε γενέθλια, γιορτές κλπ εύχονται). Έτσι μου έλεγε και την πίστευα (μέχρι σήμερα).
Όπως και να το κάνουμε αναστατώθηκα λίγο, αλλά σκέφτηκα ότι θα μου το έλεγε.

Το μήνυμα, δεν άντεξα και το διάβασα, ήταν κάτι τυπικό "χρόνια πολλά, εύχομαι ο,τι επιθυμείς κλπ".

Καθώς το συγκεκριμένο άτομο το είχε προσθέσει πρόσφατα στις επαφές της (μετά από "σκούντηγμα του" όπως μου είχε πει), έφερα τη συζήτηση σε αυτόν, αλλά δεν μου είπε τίποτα σχετικό με το μήνυμα που του έστειλε προηγουμένως.

Αυτό που με αναστατώνει τώρα, δεν είναι τόσο το περιεχόμενο του μηνύματος, όσο η πράξη, την οποία "ξέχασε"?
Επίσης, θυμήθηκα κάτι δηλώσεις της ότι "με τους πρώην της θέλει να διατηρεί άψογες σχέσεις" ή ότι "δεν έχει πρόβλημα να λέει ψέματα, αν έτσι ηρεμεί η κατάσταση και κάνει αυτό που αυτή θεωρεί σωστό".
Της είχα ξεκαθαρίσει παλαιότερα ότι ό,τι και να συμβεί, τα ψέματα δεν μου αρέσουν καθόλου και θέλω να μου λέει πάντα την αλήθεια, όσο και να μου αρέσει ή όχι...

Σήμερα όμως μου είπε (έκανε βασικά) ένα ψέμα, που δεν ξέρω για το περιεχόμενο του, αλλά με ενοχλεί η πράξη.
Και σε τέτοιες περιπτώσεις αυτό που μου έρχεται στο μυαλό είναι ότι ίσως δεν είναι το πρώτο ψέμα...

Άλλοι βέβαια θα έλεγαν ότι το απόλυτα ειλικρινές άτομο δεν υπάρχει αλλά...

Θα ήθελα να ακούσω κάποιες απόψεις σχετικά
Ευχαριστώ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

peach

Νεοφερμένος

Ο peach αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 49 μηνύματα.

O peach έγραψε στις 01:53, 29-06-10:

Και επειδή αν μπεις στο τρυπάκι, μετά δύσκολα ξεφεύγεις, όσο λάθος και να είναι, τώρα παρατήρησα ότι έχει διαγράψει το μήνυμα.

Διαβάζω και ένα άλλο θεμα σχετικά με τα "Ψέματα στη σχέση" και σαν συμπέρασμα από εκεί βγάζω ότι "δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο να μην μου το πει". Ίσως χαιρόμουν και εγώ που δεν επικοινωνούσαν, ίσως δεν ήθελα να επικοινωνούν κιόλας (είτε έχοντας λάθος είτε σωστό) αλλά τόσο σημαντικό είναι να του εύχεται, ώστε να προβαίνει σε ψέματα;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

skoumas

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη skoumas
Ο skoumas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 38 μηνύματα.

O skoumas eστεκι rox έγραψε στις 02:16, 29-06-10:

συμβουλή μου είναι να το πάρεις στο χαλαρό. και να δεις πως θα εξελιχθεί. δείξε της εμπιστοσύνη αφού δεν πρόκειται για τίποτα κακό. πες της και στα ίσια τους φόβους. ίσως πάρεις τα συμπεράσματα που ψάχνεις.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

peach

Νεοφερμένος

O peach έγραψε στις 02:29, 29-06-10:

Ίσως πρέπει να το πάρω στο χαλαρό.
Δεν μπορώ όμως να της πω τι βρήκα γιατί αφενός δεν ήταν "νόμιμο" αυτό που έκανα και αφετέρου λόγω χαρακτηρα της πιστεύω ότι την επόμενη φορά που θα γίνει κάτι παρόμοιο πάλι δε θα το μάθω (8α σκεφτεί ότι εφόσον αντιμετώπισε τέτοιο πρόβλημα τώρα, τι θα γίνει την επόμενη φορά?)

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 07:21, 29-06-10:

Λοιπόν, δεν είμαι η κοπέλα σου, αλλά θα μπορούσα άνετα να είχα κάνει αυτό που έχει κάνει η κοπέλα σου. Oπότε, τρόπον τινά, θα μιλήσω εξ ονόματος της.
Οι πρώην είναι πάντα ένα "αγκάθι" για του νυν. Μπορεί για μας να είναι απλά "κάποιος που ξέραμε και πλέον δεν νιώθουμε τπτ για αυτόν" αλλά για τους νυν κατά κανόνα είναι κόκκινο πανί. Δεν ξέρω πιθανόν να ισχύει και Vice versa το πράγμα αν και προσωπικά δεν με ενοχλούσε ποτέ αν η επαφή περιοριζόταν σε ενα "χρόνια πολλά" σε γενέθλια και γιορτές (αλλά αυτό δεν αναιρεί ότι άλλες τις ενοχλεί).
Γιατί το έκανε? Θα έπαιζα τα λεφτά μου στο ότι το facebook της έβγαλε Notification "o λαλάκης έχει γενέθλια" και από τυπικότητα [όπως και σε πολλούς άλλους στατιστικά θα έχει κάνει όταν το facebook της έβγαλε την ειδοποιήση] έστειλε ένα "Χρόνια πολλά". Στατιστικά επίσης στους άλλους [τους περισσότερους at least] θα έγραψε τα χρόνια πολλά στο wall τους. Για τον συγκεκριμένο, ειδικά αν έχει κανά φίλο σου ως φίλο θα ήθελε να αποφύγει την παρεξήγηση και έστειλε το ίδιο τυπικό μνμ σε μορφή private message.
Θα μου πεις "αν σκέφτηκε όλο αυτό ξέρει ότι αυτό που έκανε είναι κακό". Διόρθωση. Ξέρει ότι αυτό που έκανε ΕΣΥ το θεωρείς κακό. Καμιά φορά το κάνουμε αυτό στις σχέσεις. Στα πλάισια της ""ζηλιας""" και της αποκλειστικότητας 'ξεχνάμε' ότι ο σύντροφός μας δεν "φύτρωσε"-εκτός κι αν τα έχουμε από την τρίτη δημοτικού (ή μάλλον επειδή το θυμόμαστε προσπαθούμε να το ...εξαφανίσουμε) και είχε γνωστούς/κοινωνική ζωή/σύντροφο και πριν από μας [όπως και εμείς άλλωστε].
Πραγματικά παίζω τα λεφτά μου στο ότι μπήκε στο facebook, είδε την ειδοποίηση, πάτησε πάνω στο όνομα, πήγε να γράψει στο wall από τυπικότητα, σκέφτηκε ότι ο τάδε κοινός σας γνωστός μπορεί να το δει και εσύ να παρεξηγηθείς και χωρίς να πάει το μυαλό της στο πονηρό καμία στιγμή έστειλε το Msg.
ΔΕΝ θεωρώ ότι ήταν κάτι πονηρό, ήταν περισσότερο "well, since i know it's his birthday (ποιός ξέρει, ίσως της είχε ευχηθεί κι αυτός στα δικά της γενέθλια και ένιωσε την τυπική υποχρέωση να ανταποδώσει), I will just wish him". Τπτ πονηρό, τπτ περίεργο. Ο λόγος που έσβησε το μνμ ήταν ότι ήθελε να αποφύγει την παρεξήγηση γιατί (as is the case usually) αν εσύ το έβλεπες θα στράβωνες *χωρίς λόγο και αιτία*, αλλά αυτό είναι αδύνατο να σε κάνει να το καταλάβεις, όσο και αν προσπαθήσει.
Δεν "είχε ανάγκη" να στείλει μνμ. Δεν της λείπει, δεν θέλει να γυρίσει σε αυτόν ,δεν θέλει να είναι φίλοι και να πηγαίνουν για καφέ. Είναι απλώς τυπική. Κι εσύ αυτο το τόσο απλό αδυνατείς να το καταλάβεις. Αυτός είναι ο λόγος που δεν σου το είπε, αυτός είναι ο λόγος που προτίμησε να 'σβήσει' τα ίχνη.
Σκέψου μια στιγμή πώς θα αντιδρούσες [με ειλικρίνια και στον εαυτό σου] αν στο έλεγε. Αν η απάντηση είναι ότι θα χάλαγε η διάθεση σου, θα είχατε κάποιου είδους γκρίνια, πιθανόν κάποιο χαζοτσακωμό, θα έπρεπε να μπει στη διαδικασία να εξηγεί εκ νέου ότι δεν τρέχει τπτ με το λαλακή, και πραγματικά δεν μιλάνε, οκ, μπορεί να πουν ένα "Χρόνια πολλά" σε γενέθλια κτλ κτλ κτλ ίσως καταλάβεις γιατί δεν στο είπε.
ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟ ΚΑΙ ΨΥΧΟΦΘΟΡΟ να πρέπει να εξηγείς ότι δεν είσαι ελέφαντας και ο γάιδαρος δεν πετάει όταν για σένα είναι τόσο προφανές ότι και ελέφαντας δεν είσαι και ο γάιδαρος δεν πετάει, αλλά ο άλλος δεν το βλέπει.
Αυτά από μένα, και αν η σχέση σας είναι καλή, σου εύχομαι να μην την χαλάσει[ς] μια βλακεία άνευ σημασίας.
(προφανώς τα παραπάνω είναι η προσωπική μου άποψη και σαφέστατα μπορεί να κάνω λάθος!]

30 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Hakuna Matata (Άτομο)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hakuna Matata
H Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Hakuna Matata έγραψε στις 08:32, 29-06-10:

H Resident Evil εχει απολυτο δικιο, εχω αντιμετωπισει πολλα τετοια θεματα και οντως ετσι ειναι.
Επισης απο τη στιγμη που σου χει δωσει τον κωδικο της, σου χει δωσει και το δικαιωμα να τον χρησιμοποιεις - αμα σε τσιγκλαει τοσο πολυ πια, και νομιζεις οτι μπορεις να της το πεις χωρις να σφαχτειτε, πες της το. Απλα κοιτα να εισαι πολυ ηρεμος και χαλαρος και να καταλαβει 100% οτι αυτο που σε ενοχλησε ειναι οτι δεν σου το ειπε.

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,301 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 11:30, 29-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από peach
"δεν έχει πρόβλημα να λέει ψέματα, αν έτσι ηρεμεί η κατάσταση και κάνει αυτό που αυτή θεωρεί σωστό".
Της είχα ξεκαθαρίσει παλαιότερα ότι ό,τι και να συμβεί, τα ψέματα δεν μου αρέσουν καθόλου και θέλω να μου λέει πάντα την αλήθεια, όσο και να μου αρέσει ή όχι...

Σήμερα όμως μου είπε (έκανε βασικά) ένα ψέμα, που δεν ξέρω για το περιεχόμενο του, αλλά με ενοχλεί η πράξη.
Και σε τέτοιες περιπτώσεις αυτό που μου έρχεται στο μυαλό είναι ότι ίσως δεν είναι το πρώτο ψέμα...

Άλλοι βέβαια θα έλεγαν ότι το απόλυτα ειλικρινές άτομο δεν υπάρχει αλλά...
Στα μπολνταρισμένα βρίσκω το ζουμί. Έχουμε λοιπόν να κάνουμε με 2 εκ διαμέτρου αντίθετες (αν και όχι λάθος τελικά) απόψεις. Εκείνη θεωρεί οτι μπορεί να κρίνει αν κάνει κάτι λάθος και αν δεν το θεωρεί λάθος, δίνει το οκ στον εαυτό της να κρύψει κάτι ή να πει κάποιο ψέμα. Εσύ πάλι θες την αλήθεια σε όλα, ακόμα κι αν πονάει. Ερώτηση: εφόσον ξέρεις τις απόψεις της και ξέρει τις απόψεις σου, πώς συνυπάρχετε σε σχέση με αυτό το θέμα; Δηλαδή εφόσον οι απόψεις είναι αντίθετες, κάποιος πρέπει να (έχει) υποχωρήσει. Ποιος είναι αυτός;;; Εκεί βλέπω εγώ το στραβό της υπόθεσης.

Προσωπικά διαφωνώ με το "επιλέγω και κρίνω οτι αυτό είναι οκ να το κρύψω εφόσον επιλέγω και κρίνω οτι δεν κάνω κάτι λάθος". Αν ήθελες να επιλέγεις και να κρίνεις εσύ για σένα στη ζωή σου, ας μην έκανες σχέση. Στη σχέση είμαστε μαζί, είμαστε δυάδα, και είναι το σωστό και το δίκαιο να επιλέγουμε και να κρίνουμε μαζί για μας.

Τώρα τι να κάνεις; Αν το πεις οτι το ξέρεις, θα σε κατηγορήσει οτι κρυφοκοιτάς το λογαριασμό της - κάτι μου λέει οτι από κει που σου χρωστάνε θα σου πάρουν και το βόδι. Αν δεν το πεις, θα σου μείνει σαράκι. Προτείνω να ξανακάνεις μια συζήτηση περί ειλικρίνειας και να λύσετε το θέμα που σου επεσήμανα στην πρώτη παράγραφο. Ποιος θα υποχωρήσει; Ποιος θα είναι ο αδύναμος κρίκος; (κάτι μου λέει εσύ - αυτοί που επιλέγουν να κρύβουν πράγματα είναι κι αυτοί που έχουν πράγματα να κρύψουν. Τυχαίο;... Δε νομίζω...).

Καλή τύχη! (και συγνώμη που είμαι σκληρή, έτσι είναι ο τρόπος μου)

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 11:51, 29-06-10:

μα δεν την ρωτησες για να σου πει ψεμα. απλα δεν το ανεφερε

σοβαρα τωρα.. θα μπορουσε καλλιστα αυτο να το ειχες κανει εσυ. μπες στη θεση της για λιγο. στελνεις ενα εντελως τυπικο και αθωο μηνυμα, που τα χρονια πολλα και το καλημερα που λεμε ειναι απο το θεο, και στο τελος ο ανθρωπος σου να σου κανει μεγαλο προβλημα γιαυτο δειχνοντας σου οτι δεν σου εχει ιχνος εμπιστοσυνης. δεν λεω τον καθενα θα μπορουσε να τον πειραξε η θεα ενος τετοιου μηνυματος απλα μην του δινεις περισσοτερη αξια απο οτι εχει και μην δημιουργησεις προς θεου προβλημα στη σχεση σου γιαυτο.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,644 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 11:58, 29-06-10:

Himela το πήγες πολύ μακριά.
Αυτό που έκανε η κοπέλα του δε το θεωρώ καν ψέμα. Έστειλε ένα χρόνια πολλά σε κάποιον, so what?
Δηλαδή πρέπει να του λέει ότι "σήμερα έστειλα χρόνια πολλά στο τάδε, στον τάδε και στον τάδε"; Δηλαδή αν στείλει σε κάποια γνωστή της χρόνια πολλά, την οποία δε γνωρίζεις καν, πρέπει να στο πει οπωσδήποτε; Ποιο το νόημα; Από τη στιγμή που δεν έγινε κάτι άλλο, νομίζω ότι δεν πρέπει να ανησυχείς καθόλου.

Εξάλλου είστε μαζί 1,5 χρόνο, αν ήταν να έτρεχε κάτι δε θα το καταλάβαινες από τη συμπεριφορά της;
Εχμ... Τέλος πάντων. Μην επηρεάζεσαι από τέτοια, είναι χαζός λόγος να μαλώσετε.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

zutmazut

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη zutmazut
Ο zutmazut αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 101 μηνύματα.

O zutmazut έγραψε στις 12:00, 29-06-10:

Thread σαν αυτό, πρέπει να έχουν προειδοποίηση πάνω πάνω "Προσοχή, η ανάγνωση μπορεί να σας οδηγήσει σε μηδενιστική φιλοσοφία ζωής, μοναχισμό καθώς και αποχή από επαφή με άλλους ανθρώπους μέχρι το τέλος της ζωής σας"

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 12:12, 29-06-10:

Γνωρίζω τον κωδικό της και το ξέρει.
Εκείνη σου εμπιστεύτηκε το λογαριασμό της, χωρίς τον οποίο δεν θα είχες δει καν το μήνυμα.
Εσύ δεν μπορείς να την εμπιστευτείς με ένα τυπικό χρόνια πολλά, σε κάποιον που ανήκει στο παρελθόν της;

13 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 12:15, 29-06-10:

ασε που αφου ξερει τον κωδικο της στελνοντας το μηνυμα απο εκει σημαινει οτι δεν ηθελε να του το κρυψει.. αν ηθελε θα εβρισκε αλλο τροπο οπου δεν θα ειχε προσβαση και δεν θα το μαθαινε και ποτε..

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Deviance ($Con)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Deviance
Ο $Con αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 134 μηνύματα.

O Deviance Programming Itʼs an art unto itself. έγραψε στις 12:20, 29-06-10:

@peach: Όπως είπε κι Resident κάτι τυπικό θα ήταν πάρα κάτι άλλο, μπορείς να ρίχνεις καμιά μάτια που και που άμα δεις κάνα άλλο PM η στο chat history τίποτα τότε φερτής το με τρόπο otherwise τσάμπα αναστάτωση

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη teol20 : 29-06-10 στις 14:11. Αιτία: προσαρμογή στους όρους χρήσης
Παράθεση

Kate-Bender (KaTe)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kate-Bender
H KaTe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 217 μηνύματα.

H Kate-Bender Fear of the Dark έγραψε στις 12:59, 29-06-10:

Ηθελε απλα να ειναι τυπικη γι 'αυτο το εστειλε στον πρωην...(προφανως θα της ειχε στειλει και αυτος).. Οσο αφορα τωρα το γεγονος οτι εστειλε το μηνυμα private,θεωρω πως το εκανε επειδη φοβοταν την αντιδραση σου, και ηθελε να αποφυγει μια αναμενομενη φασαρια.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,301 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 15:51, 29-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από Resident Evil
Σκέψου μια στιγμή πώς θα αντιδρούσες [με ειλικρίνια και στον εαυτό σου] αν στο έλεγε. Αν η απάντηση είναι ότι θα χάλαγε η διάθεση σου, θα είχατε κάποιου είδους γκρίνια, πιθανόν κάποιο χαζοτσακωμό, θα έπρεπε να μπει στη διαδικασία να εξηγεί εκ νέου ότι δεν τρέχει τπτ με το λαλακή, και πραγματικά δεν μιλάνε, οκ, μπορεί να πουν ένα "Χρόνια πολλά" σε γενέθλια κτλ κτλ κτλ ίσως καταλάβεις γιατί δεν στο είπε.
ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟ ΚΑΙ ΨΥΧΟΦΘΟΡΟ να πρέπει να εξηγείς ότι δεν είσαι ελέφαντας και ο γάιδαρος δεν πετάει όταν για σένα είναι τόσο προφανές ότι και ελέφαντας δεν είσαι και ο γάιδαρος δεν πετάει, αλλά ο άλλος δεν το βλέπει.
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί ήταν τόσο σημαντικό να στείλει ευχές στον πρώην της; Πραγματικά δεν το καταλαβαίνω. Έχει μια σχέση 1,5 χρόνο, υποτίθεται οτι είναι ευτυχισμένη με το σύντροφό της κι ο πρώην της είναι απλά μια ανάμνηση. Γιατί να του στείλει χρόνια πολλά;;; Έστω όμως οτι του στέλνει - το δέχομαι και αυτό. Γιατί να μην πει στο αγόρι της "έστειλα χρόνια πολλά στον πρώην μου" αν δεν το θεωρεί σημαντικό; Και γιατί να σβήσει το μήνυμα εκ των υστέρων; Δηλαδή σε αυτή τη φάση νομίζω οτι αντί να τρίζει ο αραμπάς τρίζουν τα κατρακύλια. Εννοώ οτι αντί να "κρίνουμε" (σε μεγάλα εισαγωγικά, συζήτηση κάνουμε) την κοπέλα που έκανε την κίνηση αυτή, "κρίνουμε" το αγόρι της που θα τον πείραζε αν το μάθαινε. Αντί να "κρίνουμε" την πράξη "κρίνουμε" το αποτέλεσμα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 16:25, 29-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί ήταν τόσο σημαντικό να στείλει ευχές στον πρώην της;
Όταν οι σχέσεις τελειώνουν κάποιες φορές στις αρχές υπάρχει ένταση, καυγάδες προστριβές. Κάποιοι χάνουν τελείως την επαφή.
Με τον καιρό που η σχέση γίνεται ανάμνηση και αλλάζει η κατάστασή της μέσα μας, από Defcon 5 σε Neutral () πιάνεις τον εαυτό σου να αναρωτιέται "Τι να γίνεται εκείνη η ψυχή;" χωρίς ίχνος ερωτικής διάθεσης.
Πολύ πιο φυσιολογικό μου φαίνεται αυτό, από το να παριστάνεις ότι το Χ άτομο δεν πέρασε ποτέ από τη ζωή σου.
Μια τέτοια αθώα κίνηση επικοινωνίας, μπορεί με κάποιο τρόπο, να επιβεβαιώνει σε αυτόν που την κάνει, ότι πλέον το μόνο που υπάρχει μέσα του από εκείνη τη σχέση, είναι το ανθρώπινο ενδιαφέρον και ο σεβασμός απέναντι στις καλές στιγμές που έζησε με το άτομο αυτό.

11 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Kate-Bender (KaTe)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kate-Bender
H KaTe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 217 μηνύματα.

H Kate-Bender Fear of the Dark έγραψε στις 16:43, 29-06-10:

" Αντί να "κρίνουμε" την πράξη "κρίνουμε" το αποτέλεσμα"
Γιατι η πραξη συνδεεται αμεσα με το αποτελεσμα...ειχε καποιο σκοπο και αυτον προσπαθουμε να εντοπισουμε..

Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 16:54, 29-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Όταν οι σχέσεις τελειώνουν κάποιες φορές στις αρχές υπάρχει ένταση, καυγάδες προστριβές. Κάποιοι χάνουν τελείως την επαφή.
Με τον καιρό που η σχέση γίνεται ανάμνηση και αλλάζει η κατάστασή της μέσα μας, από Defcon 5 σε Neutral () πιάνεις τον εαυτό σου να αναρωτιέται "Τι να γίνεται εκείνη η ψυχή;" χωρίς ίχνος ερωτικής διάθεσης.
Πολύ πιο φυσιολογικό μου φαίνεται αυτό, από το να παριστάνεις ότι το Χ άτομο δεν πέρασε ποτέ από τη ζωή σου.
Μια τέτοια αθώα κίνηση επικοινωνίας, μπορεί με κάποιο τρόπο, να επιβεβαιώνει σε αυτόν που την κάνει, ότι πλέον το μόνο που υπάρχει μέσα του από εκείνη τη σχέση, είναι το ανθρώπινο ενδιαφέρον και ο σεβασμός απέναντι στις καλές στιγμές που έζησε με το άτομο αυτό.
Συμφωνώ.-

Ωστόσο έχω μια απορία. Γιατί δεν το είπε ούτε όταν ο άνθρωπος της έπιασε κουβέντα για τον πρώην της, δίνοντας της μία εξαιρετική ευκαιρία να του το πει.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 16:57, 29-06-10:

Από το να αναρωτηθώ τι κάνει κάποιος μέχρι να του στείλω ευχές στη γιορτή ή τα γενέθλιά του και μάλιστα κρυφά από το αγόρι μου νομίζω υπάρχει διαφορά.

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 20:00, 29-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από Μάρω
Συμφωνώ.-

Ωστόσο έχω μια απορία. Γιατί δεν το είπε ούτε όταν ο άνθρωπος της έπιασε κουβέντα για τον πρώην της, δίνοντας της μία εξαιρετική ευκαιρία να του το πει.
γιατι πολλες φορες δεν αναφερουμε καποια πραγματα που ισως θα ενοχλησουν τον αλλο, θα δημιουργησουν ερωτηματα και οπως ειπε και η ρες αντε μετα να αποδειξεις οτι δεν εισαι ελεφαντας.. ουσιαστικα να τον προστατεψει ηθελε και αυτον και τη σχεση τους..

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη _daemon_
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,457 μηνύματα.

O _daemon_ . έγραψε στις 20:29, 29-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από zutmazut
Thread σαν αυτό, πρέπει να έχουν προειδοποίηση πάνω πάνω "Προσοχή, η ανάγνωση μπορεί να σας οδηγήσει σε μηδενιστική φιλοσοφία ζωής, μοναχισμό καθώς και αποχή από επαφή με άλλους ανθρώπους μέχρι το τέλος της ζωής σας"
Έτσι! Και να συμπληρώσω, χωρίς καμία διάθεση να θίξω πρόσωπα και καταστάσεις, αλλά απλώς να πω την γνώμη μου, για την εν λόγω π@π@ρι@ - το βιβλίο της (κάθε) ....φάτσας!

Kοίταξε να δεις φίλε μου, με τι ασχολείται ο κόσμος!!!! Με το....facebook

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 21:00, 29-06-10:

Ασχετο...

Αυτή έχει facebook, εγώ για προσωπικούς μου λόγους όχι.

Να τελικα ποιος εχει προβληματα με τους εξ του :ρ
Γι´ αυτο ενοχλεισαι, κλπ,
κλπ, κλπ...

Ευχαριστώ.

Να σαι καλα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Rempeskes : 29-06-10 στις 21:17.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 21:12, 29-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από _daemon_
Kοίταξε να δεις φίλε μου, με τι ασχολείται ο κόσμος!!!! Με το....facebook
Μην κοιτάς αγαπητέ μου που εμείς ανήκουμε σε άλλη γενιά. Τα σημερινά παιδιά μεγαλώνουν με απαραίτητο αξεσουάρ το λογαριασμό στο facebook. Μην απορείς. Τα ίδια λέγαμε και για τα κινητά πριν μερικά χρόνια.
Το θέμα είναι να πάρει το όποιο facebook τη διάσταση που του αναλογεί. Μάλλον αυτό θα λύσει τέτοιου είδους προβλήματα.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 21:23, 29-06-10:

Μην κοιτάς αγαπητέ μου που εμείς ανήκουμε σε άλλη γενιά. Τα σημερινά παιδιά μεγαλώνουν με απαραίτητο αξεσουάρ το λογαριασμό στο facebook. Μην απορείς. Τα ίδια λέγαμε και για τα κινητά πριν μερικά χρόνια.
Το θέμα είναι να πάρει το όποιο facebook τη διάσταση που του αναλογεί. Μάλλον αυτό θα λύσει τέτοιου είδους προβλήματα.
Kαι για τα πάρτι, τα μακριά μαλλιά, τα...."μηχανάκια" Μια χρονομηχανή θα έλυνε ίσως τέτοιου είδους προβλήματα και θα επανέφερε τα πράγματα στις σωστές τους διαστάσεις, όπως πολύ σωστά αναφέρεις
Για τα κινητά όμως νομίζω ότι δεν υπήρξαν αντιδράσεις ποτέ

Τhanx για την....TotallyRecall

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 21:24, 29-06-10:

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί ήταν τόσο σημαντικό να στείλει ευχές στον πρώην της; Πραγματικά δεν το καταλαβαίνω. Έχει μια σχέση 1,5 χρόνο, υποτίθεται οτι είναι ευτυχισμένη με το σύντροφό της κι ο πρώην της είναι απλά μια ανάμνηση. Γιατί να του στείλει χρόνια πολλά;;; Έστω όμως οτι του στέλνει - το δέχομαι και αυτό. Γιατί να μην πει στο αγόρι της "έστειλα χρόνια πολλά στον πρώην μου" αν δεν το θεωρεί σημαντικό; Και γιατί να σβήσει το μήνυμα εκ των υστέρων; Δηλαδή σε αυτή τη φάση νομίζω οτι αντί να τρίζει ο αραμπάς τρίζουν τα κατρακύλια. Εννοώ οτι αντί να "κρίνουμε" (σε μεγάλα εισαγωγικά, συζήτηση κάνουμε) την κοπέλα που έκανε την κίνηση αυτή, "κρίνουμε" το αγόρι της που θα τον πείραζε αν το μάθαινε. Αντί να "κρίνουμε" την πράξη "κρίνουμε" το αποτέλεσμα.
-Τζουτζούκο μου σήμερα η δουλειά/σχολή πήγε καλά και επίσης το fb μου έβγαλε (όπως κάνει κάθε μέρα για όλους) ότι ο λαλάκης έχει γενέθλια και του ευχήθηκα
-Έστειλες μνμ στο λαλάκη για τα γενέθλιά του ε?
-Ναι
-Μα εσύ μου έχεις πει ότι δεν μιλάτε.
-Ναι ισχύει αλλά όταν με έκανε φίλη στο fb {όπως σου έχω πει) με είχε ρωτήσει και τι κάνω και μετά που ήταν η γιορτή μου μου είχε ευχηθεί οπότε αντευχήθηκα
-Α, δλδ μιλάτε
-Οχι, τζουτζουκο μου ένα χρόνια πολλά έστειλα
-Γιατί τόσο πολύ σε νοιάζει μη νομίσει ο λαλάκης ότι δεν τον θυμήθηκες? (εδώ ανάλογα με την ιδιοσυγκρασία του άλλου μπορεί το λαλάκης να αντικατασταθεί εν ριπει οφθαλμού από το "μ@λ@κας", "μ@λ@κ@ς ΣΟΥ" και παρεμφερή)
-Όχι τζουτζούκο μου απλώς αφού το είδα είπα να ευχηθώ
-Ναι αλλά τώρα θα σου απαντήσει και θα ανοίξετε κουβέντες.
-Τι λες τζουτζούκο μου ένα "χρόνια πολλά" είπα του ανθρώπου!
-Ναι, αλλά αφού μου έχεις πει ότι δεν μιλάτε τώρα ξαφνικά του στέλνεις μνμ?
-Πας καλά τζουτζούκο μου για όνομα του Θεού ένα τυπικό χρόνια πολλά όπως είχα στείλει κ στον κοινό μας φίλο τον λουλούκο τον Απρίλη που είχε γενέθλια έστειλα!
-Ναι αλλά με τον λουλούκο δεν τα είχες παλιά και δεν υπάρχει περίπτωση να νομίσει ότι τον "ξαναθυμήθηκες" ξαφνικά!
Όποιος θεωρεί ότι ο διάλογος είναι φανταστικός μπορώ να σας πω ότι η συγκεκριμένη εκδοχή είναι 100% αυθεντική και έχει παίξει (με άλλο ζευγάρι) παραπλήσιος.
Και μπορώ επίσης να σας διαβεβαιώσω ότι και στις 2 περιπτώσεις το ερωτικό ενδιαφέρον της κοπέλας για τον λαλάκη ήταν ΑΚΡΙΒΩΣ 0%.

Αρχική Δημοσίευση από _daemon_
Για τα κινητά όμως νομίζω ότι δεν υπήρξαν αντιδράσεις ποτέ
καθότι ανήκω ηλικιακά σε αυτούς που ξεκίνησαν το λύκειο χωρίς να γνωρίζουμε τι είναι το κινητό και στην 3η λυκείου δειλά δειλά είχαν ελάχιστοι [και αρκετοί είχαν εφοδιαστεί με το κινητό του μπαμπά τους μόνο για την 5ημερη] θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι κάνεις λάθος σε αυτό.

14 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 21:34, 29-06-10:

καθότι ανήκω ηλικιακά σε αυτούς που ξεκίνησαν το λύκειο χωρίς να γνωρίζουμε τι είναι το κινητό και στην 3η λυκείου δειλά δειλά είχαν ελάχιστοι [και αρκετοί είχαν εφοδιαστεί με το κινητό του μπαμπά τους μόνο για την 5ημερη] θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι κάνεις λάθος σε αυτό.
Λες ε;
Δεν ξέρω, δεν έτυχε να έχω άμεση αντίληψη αντιδράσεων προς αυτή την κατεύθυνση!
Πάντως τώρα αν κάποιο παιδί αρνηθεί να πάρει μαζί του κινητό, όχι σε 5ήμερη αλλά και σε καθημερινή του έξοδο, μάλλον θα ακούσει τα εξ αμάξης!
Πλέον θεωρούνται συσκευές εντοπισμού και κινητοί...κοριοί! Και όχι μόνο για τα παιδιά!

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 22:03, 29-06-10:

-Τζουτζούκο μου σήμερα η δουλειά/σχολή πήγε καλά και επίσης το fb μου έβγαλε (όπως κάνει κάθε μέρα για όλους) ότι ο λαλάκης έχει γενέθλια και του ευχήθηκα
-Ναι
-Μα εσύ μου έχεις πει ότι δεν μιλάτε.
-Ναι ισχύει αλλά όταν με έκανε φίλη στο fb {όπως σου έχω πει) με είχε ρωτήσει και τι κάνω και μετά που ήταν η γιορτή μου μου είχε ευχηθεί οπότε αντευχήθηκα
-Α, δλδ μιλάτε
-Οχι, τζουτζουκο μου ένα χρόνια πολλά έστειλα
-Γιατί τόσο πολύ σε νοιάζει μη νομίσει ο λαλάκης ότι δεν τον θυμήθηκες? (εδώ ανάλογα με την ιδιοσυγκρασία του άλλου μπορεί το λαλάκης να αντικατασταθεί εν ριπει οφθαλμού από το "μ@λ@κας", "μ@λ@κ@ς ΣΟΥ" και παρεμφερή)
-Όχι τζουτζούκο μου απλώς αφού το είδα είπα να ευχηθώ
-Ναι αλλά τώρα θα σου απαντήσει και θα ανοίξετε κουβέντες.
-Τι λες τζουτζούκο μου ένα "χρόνια πολλά" είπα του ανθρώπου!
-Ναι, αλλά αφού μου έχεις πει ότι δεν μιλάτε τώρα ξαφνικά του στέλνεις μνμ?
-Πας καλά τζουτζούκο μου για όνομα του Θεού ένα τυπικό χρόνια πολλά όπως είχα στείλει κ στον κοινό μας φίλο τον λουλούκο τον Απρίλη που είχε γενέθλια έστειλα!
-Ναι αλλά με τον λουλούκο δεν τα είχες παλιά και δεν υπάρχει περίπτωση να νομίσει ότι τον "ξαναθυμήθηκες" ξαφνικά!
Όποιος θεωρεί ότι ο διάλογος είναι φανταστικός μπορώ να σας πω ότι η συγκεκριμένη εκδοχή είναι 100% αυθεντική και έχει παίξει (με άλλο ζευγάρι) παραπλήσιος.
Και μπορώ επίσης να σας διαβεβαιώσω ότι και στις 2 περιπτώσεις το ερωτικό ενδιαφέρον της κοπέλας για τον λαλάκη ήταν ΑΚΡΙΒΩΣ 0%.
Και επειδή η συζήτηση θα ήταν υποθετικά αυτή πάει να πει οτι προτιμούμε το ψέμα ή έστω την απόκρυψη αλήθειας;

Η συζήτηση λοιπόν θα μπορούσε να ήταν κι έτσι:

- Ναι. Δε σημαίνει τίποτα, εμπιστέψου με.
- Σ' ευχαριστώ που μου το είπες. Σου έχω εμπιστοσύνη.
The end.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 22:16, 29-06-10:

true!
αλλά δεν θεωρώ ότι το δικό σου σενάριο έχει περισσότερες πιθανότητες από το δικό μου
[όχι για τον Peach και την καλή του σώνει και ντε, κατά κανόνα]

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 22:18, 29-06-10:

- Σ' ευχαριστώ που μου το είπες. Σου έχω εμπιστοσύνη. The end.

(Τοκ, τοκ)
- Λουκουμακι μου, ποιος ειναι;
- Ο Αγιος Βασιλης ζουζουνι μου! Να του πω να περασει;
- Βεβαιως τζουτζουκα μου! Ας κατσει διπλα στο τερας του Λοχ Νες. Ας παμε κ εμεις!

Ηθικο διδαγμα:
Το τερας του Λοχ Νες μπορει και να υπαρχει. Ο Αγιος Βασιλης μαλλον απιθανο. Μα το ζευγαρι αυτο ερχεται πρωτο στη λιστα με τα φανταστικα πλασματα :ρ

Παράθεση

Jesus ate your cake (Χεσούς)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Jesus ate your cake
H Χεσούς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ταχυδρόμος . Έχει γράψει 101 μηνύματα.

H Jesus ate your cake έγραψε στις 22:51, 29-06-10:

Γνωρίζω τον κωδικό της και το ξέρει. Σπάνια μπαίνω και ύστερα από παρότρυνση της (να δω μια φωτογραφία κλπ).
Ευχαριστώ.
Kλασικη στρατιγικη για σου ριξει σταχτη στα ματια. Εχει και δευτερο λογαριασμο μεσω του οποιου κανει πατρυ με τους πρωην της.
Αλλα για περιμενε ! Αν ειναι ετσι τα πραγματα, γιατι ειχε την αναγκη να ερθει σε επαφη με τον πρωην απ' τον κανονικο της λογαριασμο ; Σταχτην στα ματια εις διπλουν.

Δεν "είχε ανάγκη" να στείλει μνμ. Δεν της λείπει, δεν θέλει να γυρίσει σε αυτόν ,δεν θέλει να είναι φίλοι και να πηγαίνουν για καφέ. Είναι απλώς τυπική. Αυτός είναι ο λόγος που δεν σου το είπε, αυτός είναι ο λόγος που προτίμησε να 'σβήσει' τα ίχνη.

Πως ειστε τοσο βεβαία, δεσποινις, την γνωριζετε {που βαζετε και τα λεφτα σας...} ;

Κι εσύ αυτο το τόσο απλό αδυνατείς να το καταλάβεις. ]
Τσ, τσ, τσ, ελεος !

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 23:06, 29-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από Jesus ate your cake

Πως ειστε τοσο βεβαία, δεσποινις, την γνωριζετε {που βαζετε και τα λεφτα σας...} ;
γιατί είναι γνωστό τοις πάσοι ότι γνωρίζω τα πάντα!
Ok, ίσως ήμουν κάπως υπερβολική στη σιγουριά που έδειξα, απλώς είναι τόσο κοινότοπη περίπτωση [No offence to peach for that!] αυτή με τις παρεξηγήσεις για ένα sms ή (τη νέα μόδα) ένα μνμ στο fb, και έχω δει τόσους (και τόσες, κι οι γυναίκες δεν πάμε πίσω σε τέτοια θέματα κατά κανόνα) να "χαλιούνται" για τέτοια τπτ, και μου φαίνεται τόσο χαζό που, well, μου βγήκε κάπως πιο έντονα αυτό που ήθελα να πω
Στα ίδια πλαίσια εντάσσεται και αυτό που έκανες quote και το 2ο ενικό είναι γιατί ο Peach έθεσε το ερώτημα σε αυτόν απαντούσα αλλά πιστεύω ότι αυτό ισχύει σε τέτοιες περιπτώσεις, τις περισσότερες φορές, όταν τα πράγματα είναι όπως περιγράφτηκαν. Φυσικά, όπως φρόντισα να τονίσω στο τέλος του μνμ μου είναι η προσωπική μου άποψη και εφόσον δεν...βλάπτει κανένα, μπορώ να την εκφράζω δημόσια [και φυσικά να δέχομαι κριτική-μονολεκτική και/ή απαξιωτική όπως η παρατιθέμενη, ή με σοβαρότερο ύφος/λόγο/επιχειρήματα ]

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 02:47, 30-06-10:

The end.
Ξανάβαλε η ΕΤ1 "Το μικρό σπίτι στο λιβάδι";

18 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 09:13, 30-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Ξανάβαλε η ΕΤ1 "Το μικρό σπίτι στο λιβάδι";
Κι όμως υπάρχουν και τέτοιες σχέσεις που βασίζονται στην εμπιστοσύνη και το σεβασμό. Ξέρω οτι δεν είναι πολύ exciting για σένα αλλά για άλλους είναι και γι' αυτό καλό είναι να μην κοροϊδεύουμε.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 10:09, 30-06-10:

Και επειδή η συζήτηση θα ήταν υποθετικά αυτή πάει να πει οτι προτιμούμε το ψέμα ή έστω την απόκρυψη αλήθειας;

The end.

Ξεχνας το γεγονος οτι η αληθεια δεν ειναι παντα ευπεπτη...
Πανω απο τους μισους που υποστηριζουν οτι θελουν την αληθεια απο τον αλλο και μονο, στην πραξη δεν την αντεχουν...
Δατ'ς λαιφ...

Προσωπικα, εαν ειχε σταλει ενα τετοιο μηνυμα δε θα πετουσα τη σκουφια μου απο χαρα ειτε μου το ελεγε ο ιδιος ειτε το ανακαλυπτα μονη μου. Τετοιες επαφες δε μου αρεσουν ουτως η αλλως.

Απο κει και περα, καταλαβαινω απολυτα να μη θελει καποιος να δημιουργησει προβλημα λεγοντας το απο τη στιγμη που για εκεινον σημαινει το απολυτο τιποτα.
Εν προκειμενω για να μην το πει η κοπελα στο φιλο μας, θα γνωριζε πολυ καλα πως πιθανοτατα να μην αρεσε σε εκεινον καθολου η κινηση αυτη. Διαφορετικα το θεωρω χαζο το να μην το μοιραστει μαζι του. Ε και μπορει να μη δινουμε αναφορα για το ποτε παμε στην τουαλετα, αλλα ενα μηνυμα στο πρωην, ο,τι και να ειναι αυτο, ειδικα απο τη στιγμη που υποτιθεται οτι επικοινωνια δεν υπαρχει, ας λεγεται.

Βεβαια...
Ναι, μπορει να ηταν παντελως τυπικο και αθωο. Θα μπορουσε ομως καλλιστα να ηταν κινηση νοσταλγιας και ευκαιριας για επικοινωνια. Και οποιος υποστηριξει οτι δεν παιζει αυτο το ενδεχομενο, ειτε ειναι αφελης ειτε μας κοροιδευει ψιλο γαζι.

Απο κει και περα εχει να κανει με τα θελω του ζευγαριου. Γνωριζουμε τι θελει και τι δε θελει ο αλλος απο εμας και για τον εαυτο του (και τουμπαλιν) και πραττουμε αναλογως.

Τι θα ελεγα π.χ στην αδερφη μου εαν βρισκοταν στη θεση του φιλου μας? Συζητησε το...-
Δεν κραταμε μεσα μας πραγματα που μας φθειρουν ψυχολογικα σε καμμια των περιπτωσεων.
Εαν το βαλουμε κατω απο το χαλακι, 100% καποια στιγμη, καπως, καπου το εν λογω θεματακι θα επανεμφανιστει.

Καλημερα σας!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Neraida : 30-06-10 στις 10:27.
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 22:18, 30-06-10:

Αααααχ αυτοί οι πρώην!! The Fantom Menace!!

Εδώ φίλε Ροδάκινε, θα ήθελα να μου απαντήσεις ειλικρινά σε δύο ερωτήματα:

1) Ακόμη κι αν εκείνη έχει ξεπεράσει τον πρώην της, σε βαθμό που δεν σημαίνει τίποτε γι' αυτήν, πλην μιας ανάμνησης από κάποια εποχή της ζωής της, υπάρχει ποτέ περίπτωση εσύ να το πιστέψεις; Υπάρχει τρόπος να σταματήσεις να φοβάσαι έναν πρώην; Εάν όχι, μήπως το πρόβλημα είναι δικό σου ξεκάθαρα; Εφόσον ισχύει κάτι τέτοιο θα σου συνιστούσα να τα φτιάχνεις μόνο με παρθένες. Έτσι θα λυθεί το προβληματάκι...

2) Αφού όλοι ξέρουμε πως άπαντες ψεύδονται σε κάποια στιγμή της ζωής τους, γιατί όλοι μας το κάνουμε τόοοοσο πολύ θέμα όταν ο άλλος μας αποκρύπτει κάτι; Γιατί παριστάνουμε πως πέσαμε από τα σύννεφα; Λίγο υποκριτικό δεν σου κάνει αυτό; Εκτός εάν μας πεις ότι εσύ δεν έχεις πει ψέματα ποτέ σου και μπορείς να παριστάνεις τον αδέκαστο και αναμάρτητο κριτή των άλλων.

@Himela: Ο έρωτας είναι για να περνάς όμορφα τη ζωή σου, όχι για να βασανίζεις και να βασανίζεσαι μέσα από σχέσεις-φυλακές. Έτσι όπως μας τα λες, εσύ πρέπει κυριολεκτικά να υποφέρεις σε κάθε σου σχέση. Αν ήξερα πως θα ερωτευόμουν την ...Γκεστάπο και θα περνάω ανάκριση τρίτου βαθμού για το παραμικρό, να έλειπε καλύτερα το βύσσινο, ακόμη και το ...ροδάκινο!!

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

peach

Νεοφερμένος

O peach έγραψε στις 01:10, 01-07-10:

Τελικά της το είπα. Ήρεμα φυσικά. Της εξήγησα πως ακριβώς μπήκα στο fb της και τι ήθελα εκεί.
Ζήτησε συγγνώμη μόνη της (αν και δεν το κάνει συχνά) και είπε ότι θα μου το έλεγε αλλά μόνο από κοντά.
Ανέφερε επίσης ότι του έστειλε γιατί αν παρακολουθεί ο τύπος το fb της θα βλέπει ότι το έχει μόνο και μόνο για να εύχεται. Ήθελε με την ευχή της να του αποδείξει ότι δεν τρέχει κάτι διαφορετικό με αυτόν και για αυτό εύχεται τυπικά και σε αυτόν.
Ανέφερε ότι του το έστειλε προσωπικά γιατί δεν ήθελε να δούνε οι υπόλοιποι (κοινοί φίλοι τους) ότι του εύχεται.
Έσβησε το μήνυμα γιατί θεώρησε ότι επιτέλεσε το σκοπό του και από εκεί και πέρα δεν θέλει να έχει άσχετα μηνύματα στο inbox της.
Τέλος εμένα ανέφερε ότι θα μου το έλεγε από κοντά.
Αυτά σε γενικές γραμμές νομίζω οτι ήταν ειλικρινής. Βασικά ειλικρινής ήταν, δεν υπάρχει θέμα, απλά εγώ το ανακάλυψα πριν μου το πει και μου έκατσε κάπως. Θα το ξεπεράσω (ιδιαίτερα αν δε δώσει άλλη αφορμή).

Θα σταθώ στον GREAT_CHAOS γιατί μου έκαναν εντύπωση οι ερωτήσεις του. Ξέρω ότι τον έχει ξεπεράσει (και τους υπόλοιπους, όσο σοβαρές σχέσεις ήταν αυτοί και όσους είχε τέλος πάντων) γιατί πολύ απλά δεν ήταν σπουδαία άτομα που μπορούν να σημαδέψουν τη ζωή της. Κάνω κάποιες σκέψεις ότι ίσως δεν τους έχει κλπ κλπ όπως λες, αλλά κατά 90% είμαι φυσιολογικός και προσπαθώ να μη λέω τίποτα από τις χαζές (ομολογουμένως) σκέψεις μου.
Όσον αφορά το ψέμα δεν το αντέχω γενικά. Για αυτό το λόγο το αποφεύγω κιόλας. Μου αρέσει όσοι είναι γύρω μου να είναι αληθινοί και να βλέπουν μια αληθινή εικόνα για εμένα. Τουλάχιστον από την κοπέλα μου δε θα άντεχα αντίθετη από τη δική μου συμπεριφορά. Και στις υπόλοιπες προσωπικές μου σχέσεις. Οι επαγγελματικές είναι άλλο.

Ευχαριστώ για τις απόψεις σας όλους.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 10:56, 01-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
@Himela: Ο έρωτας είναι για να περνάς όμορφα τη ζωή σου, όχι για να βασανίζεις και να βασανίζεσαι μέσα από σχέσεις-φυλακές. Έτσι όπως μας τα λες, εσύ πρέπει κυριολεκτικά να υποφέρεις σε κάθε σου σχέση. Αν ήξερα πως θα ερωτευόμουν την ...Γκεστάπο και θα περνάω ανάκριση τρίτου βαθμού για το παραμικρό, να έλειπε καλύτερα το βύσσινο, ακόμη και το ...ροδάκινο!!
Κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια. Το οτι εσένα δε σου αρέσει η ανάκριση όπως τη λες, δεν πάει να πει οτι ισχύει για όλους. Για κάποιους μάλιστα δεν είναι καν ανάκριση, είναι απλά ενδιαφέρον. Για κάποιους το απόλυτο δίνεσθαι είναι θεμιτό και επιθυμητό. Για κάποιους το ψέμα δεν υπάρχει στη σχέση. Για κάποιους είναι ωραίες οι συζητήσεις από το μικρό σπίτι στο λειβάδι. Ποιοι είμαστε εμείς που θα κρίνουμε;;;

Παρ' όλα αυτά με προβλημάτισαν αυτά που μου λες και θα τα σκεφτώ. Να σου πω όμως οτι στην περίπτωση αυτή δεν ήταν ανάκριση ούτε καταπίεση η απαίτηση του παιδιού να ξέρει την αλήθεια.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 16:05, 01-07-10:

Με συγχωρείς, αλλά συνήθως πίσω από το "απόλυτο δίνεσθαι", υποκρύπτεται το "απόλυτο εξουσιάζειν", πράγμα που προσωπικά δεν μπορώ ν' ανεχτώ μέσα σε μια σχέση. Έχω μια κάποια αλλεργία στα "απόλυτα" κάθε είδους, μιας κι έχω ανακαλύψει ότι στη ζωή τίποτε δεν είναι απόλυτο, επομένως μια τέτοια επιδίωξη οδηγεί σε ουτοπικές, ή σωστότερα δυστοπικές καταστάσεις.

Με δυο λόγια, για να μη θεωρητικολογούμε, η γυναίκα που θα μου έκανε σκηνή επειδή έστειλα χρόνια πολλά σε κάποια πρώην μου, απλά θα είχε χάσει το παιχνίδι και θα έπρεπε να βρει αλλού να αναζητήσει το απόλυτο.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 16:15, 01-07-10:

Με δυο λόγια, για να μη θεωρητικολογούμε, η γυναίκα που θα μου έκανε σκηνή επειδή έστειλα χρόνια πολλά σε κάποια πρώην μου, απλά θα είχε χάσει το παιχνίδι και θα έπρεπε να βρει αλλού να αναζητήσει το απόλυτο.
Σεβαστό. Θες να μου πεις ποιος ο λόγος να στείλεις χρόνια πολλά σε μια πρώην σου και μάλιστα κρυφά από την νυν σου;

Τα υπόλοιπα θα τα σχολιάσω αύριο.

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 02:01, 02-07-10:

Σεβαστό. Θες να μου πεις ποιος ο λόγος να στείλεις χρόνια πολλά σε μια πρώην σου και μάλιστα κρυφά από την νυν σου;
Η Himela, Όττο, έχει δίκιο. Στείλε "χρόνια πολλά" στα φανερά για να το δει και να ζηλέψει.

Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Insomniac
Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 754 μηνύματα.

O Insomniac έγραψε στις 03:03, 02-07-10:

The end.
Μπορει να υπαρχουν και αυτα τα ζευγαρια, και ισως ακομα να υπαρχουν αυτα τα ζευγαρια που κανουν αυτες τις συζητησεις και εννοουν και οι δυο αυτα που λενε. Εγω δεν εχω δει παντως κανενα τετοιο ζευγαρι.

Επισης, αμα του εχεις εμπιστοσυνη, τοτε τι σε ενδιαφερει τοσο πολυ αν εστειλε μνμ ή οχι. Ασε που η ιδια η ερωτηση ειναι (γενικα, στην συγκεκριμενη περιπτωση εχει νοημα) χαζη: Αν δεν θελει να σου πει οτι εχει στειλει μνμ, δεν θα στο πει. Αν στο πει σημαινει οτι δεν τρεχει τιποτα. Αδιαφορο ερωτημα λοιπον (εκτος και αν ξερεις οντως οτι εχει στειλει!)

2) Αφού όλοι ξέρουμε πως άπαντες ψεύδονται σε κάποια στιγμή της ζωής τους, γιατί όλοι μας το κάνουμε τόοοοσο πολύ θέμα όταν ο άλλος μας αποκρύπτει κάτι; Γιατί παριστάνουμε πως πέσαμε από τα σύννεφα; Λίγο υποκριτικό δεν σου κάνει αυτό; Εκτός εάν μας πεις ότι εσύ δεν έχεις πει ψέματα ποτέ σου και μπορείς να παριστάνεις τον αδέκαστο και αναμάρτητο κριτή των άλλων.
Δεν θα πω οτι ολοι ψευδονται στις σχεσεις τους, αλλα θα πω οτι η συντριπτικη πλειοψηφια το κανει αυτο. Και οχι μονο στις ερωτικες αλλα σε ολες τις σχεσεις. Πολυ συχνα "καλλωπιζουμε" την αληθεια, με σκοπο να μην πληγωσουμε τον αλλο. Ή πολυ συχνα σκεφτομαστε μακροπροθεσμα, και αν κατι δεν σημαινει κατι για μας αλλα ο αλλος θα το σκεφτεται για καιρο και θα βαζει αλλα πραγματα στο μυαλο του δεν τα αναφερουμε. Ειναι το "ενστικτο της επιβιωσης". Αν θελει καποιος ας δει (χιουμοριστικα φυσικα) την ταινια The Invention of Lying (2009) για να σκεφτει πως θα ηταν η κοινωνια μας αν δεν υπηρχαν τα ψεμματα, και πιστευαμε οτι μας ελεγαν οι αλλοι χωρις δευτερη σκεψη. Υπαρχει λογος που υπαρχουν τα ψεμματα.

Τα υπόλοιπα θα τα σχολιάσω αύριο.
Νομιζω πιο καιριο ειναι το ερωτημα "Γιατι να ΜΗΝ στειλω στην πρωην μου χρονια πολλα;". Δλδ μολις γνωρισα εσενα, εχουν "πεθανει" ολες οι πρωην μου με τις οποιες ειχα ζησει τοσα πολλα και μου προσεφεραν/ τους προσεφερα τοσο πολυ απο το χρονο και τη σκεψη μου; Αυτο δλδ θα ηθελες να γινει και με σενα αν καποια στιγμη δουμε οτι ερωτικα δεν μπορουμε να συνυπαρξουμε;

Αρχική Δημοσίευση από moonlight
γιατι πολλες φορες δεν αναφερουμε καποια πραγματα που ισως θα ενοχλησουν τον αλλο, θα δημιουργησουν ερωτηματα και οπως ειπε και η ρες αντε μετα να αποδειξεις οτι δεν εισαι ελεφαντας.. ουσιαστικα να τον προστατεψει ηθελε και αυτον και τη σχεση τους..

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 09:48, 02-07-10:

Με συγχωρείς, αλλά συνήθως πίσω από το "απόλυτο δίνεσθαι", υποκρύπτεται το "απόλυτο εξουσιάζειν", πράγμα που προσωπικά δεν μπορώ ν' ανεχτώ μέσα σε μια σχέση. Έχω μια κάποια αλλεργία στα "απόλυτα" κάθε είδους, μιας κι έχω ανακαλύψει ότι στη ζωή τίποτε δεν είναι απόλυτο, επομένως μια τέτοια επιδίωξη οδηγεί σε ουτοπικές, ή σωστότερα δυστοπικές καταστάσεις.
Σεβαστό. Εξακολουθώ να λέω όμως οτι υπάρχουν και κάποιοι που θέλουν αυτό το απόλυτο και το αποζητούν. Και που το "απόλυτο εξουσιάζειν" για αυτούς είναι απλά ενδιαφέρον κι αγάπη. Δε συμφωνείς;

Αρχική Δημοσίευση από Insomniac
Μπορει να υπαρχουν και αυτα τα ζευγαρια, και ισως ακομα να υπαρχουν αυτα τα ζευγαρια που κανουν αυτες τις συζητησεις και εννοουν και οι δυο αυτα που λενε. Εγω δεν εχω δει παντως κανενα τετοιο ζευγαρι.
Εγώ έχω δει και το έχω ζήσει.

Επισης, αμα του εχεις εμπιστοσυνη, τοτε τι σε ενδιαφερει τοσο πολυ αν εστειλε μνμ ή οχι. Ασε που η ιδια η ερωτηση ειναι (γενικα, στην συγκεκριμενη περιπτωση εχει νοημα) χαζη: Αν δεν θελει να σου πει οτι εχει στειλει μνμ, δεν θα στο πει. Αν στο πει σημαινει οτι δεν τρεχει τιποτα. Αδιαφορο ερωτημα λοιπον (εκτος και αν ξερεις οντως οτι εχει στειλει!)
Γιατί θέλω να δω οτι θα μου πει την αλήθεια. Γιατί θέλω να ξέρω οτι βαδίζω τη σχέση μου πάνω σε δρόμο εμπιστοσύνης κι όχι ψεμάτων ή απόκρυψης πληροφοριών. Εξάλλου κι η εμπιστοσύνη κερδίζεται, δεν υπάρχει εκ των προτέρων.

Δεν θα πω οτι ολοι ψευδονται στις σχεσεις τους, αλλα θα πω οτι η συντριπτικη πλειοψηφια το κανει αυτο. Και οχι μονο στις ερωτικες αλλα σε ολες τις σχεσεις. Πολυ συχνα "καλλωπιζουμε" την αληθεια, με σκοπο να μην πληγωσουμε τον αλλο. Ή πολυ συχνα σκεφτομαστε μακροπροθεσμα, και αν κατι δεν σημαινει κατι για μας αλλα ο αλλος θα το σκεφτεται για καιρο και θα βαζει αλλα πραγματα στο μυαλο του δεν τα αναφερουμε. Ειναι το "ενστικτο της επιβιωσης". Αν θελει καποιος ας δει (χιουμοριστικα φυσικα) την ταινια The Invention of Lying (2009) για να σκεφτει πως θα ηταν η κοινωνια μας αν δεν υπηρχαν τα ψεμματα, και πιστευαμε οτι μας ελεγαν οι αλλοι χωρις δευτερη σκεψη. Υπαρχει λογος που υπαρχουν τα ψεμματα.
Μια ερώτηση: αντί να μην αναφέρουμε πράγματα που για μας δε σημαίνουν τίποτα αλλά ο άλλος θα τα σκέφεται για καιρό, γιατί να μην τα αναφέρουμε βεβαιώνοντας τον άλλον οτι όντως δε σημαίνουν τίποτα;

Νομιζω πιο καιριο ειναι το ερωτημα "Γιατι να ΜΗΝ στειλω στην πρωην μου χρονια πολλα;". Δλδ μολις γνωρισα εσενα, εχουν "πεθανει" ολες οι πρωην μου με τις οποιες ειχα ζησει τοσα πολλα και μου προσεφεραν/ τους προσεφερα τοσο πολυ απο το χρονο και τη σκεψη μου; Αυτο δλδ θα ηθελες να γινει και με σενα αν καποια στιγμη δουμε οτι ερωτικα δεν μπορουμε να συνυπαρξουμε;
Ακριβώς επειδή είναι παρελθόν, δε βλέπω το λόγο να στείλεις χρόνια πολλά. Δεν κερδίζει κάτι κανείς δηλαδή. Πρόσεξε όμως: αν αυτή η πρώην σε χρειαστεί σαν άνθρωπο για κάποιο σοβαρό λόγο, ναι, να τρέξεις να πας κι εγώ μαζί σου. Αλλά το χρόνια πολλά πιο πολύ για νοσταλγία το βλέπω (όπως είπε κάποιος πιο πριν) παρά για κάτι αθώο. Μπορεί να είναι κι αθώο. Αλλά τουλάχιστον ενημέρωσέ με.

Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

O Insomniac έγραψε στις 12:41, 02-07-10:

Εγώ έχω δει και το έχω ζήσει.
1) Δεν ειπα οτι δεν υπαρχει κανενα ζευγαρι, ειπα οτι εγω δεν εχω δει κανενα. Και για να μην εχω δει εγω κανενα, ειτε ειναι σπανιο φαινομενο, ειτε εγω ειμαι πολυ γκαντεμης. Εσυ το συναντας συχνα το φαινομενο αυτο;

2) Σορρυ, αλλα το "το εχω ζησει" δεν μου λεει κατι. Μπορει να σε πληγωνει αυτο, αλλα μεσα σε μια σχεση ειναι απιστευτα συχνο (και ευκολο) να σου κρυβει ο αλλος καποιες πτυχες του και να μην τις μαθεις ποτε. Το "το εχω δει" (σε τριτους εννοειται) το δεχομαι, γιατι ειναι πολυ πιο παραλογο πχ ενας φιλος σου να κρυβει και απο σενα τι κανει και τι λεει απο το να τα κρυβει απο την κοπελα του.

Πχ Πολλοι γνωστοι μου μπορει να συμφωνουν με το ζευγαρι τους για καποιο θεμα οταν συζητουν μεταξυ τους, αλλα οταν τα συζηταμε μεταξυ μας να εχουν αλλη αποψη. Το κανουν γιατι ξερουν οτι σε αντιθετη περιπτωση μπορει να οδηγηθουν σε ατερμονες συζητησεις χωρις νοημα.

Γιατί θέλω να δω οτι θα μου πει την αλήθεια. Γιατί θέλω να ξέρω οτι βαδίζω τη σχέση μου πάνω σε δρόμο εμπιστοσύνης κι όχι ψεμάτων ή απόκρυψης πληροφοριών. Εξάλλου κι η εμπιστοσύνη κερδίζεται, δεν υπάρχει εκ των προτέρων.
Μα αυτο λεω! Αν δεν ξες εκ των προτερων αν το εχει κανει ή οχι, δεν εχει νοημα η ερωτηση, γιατι δεν ξες αν θα σου πει την αληθεια!

Μια ερώτηση: αντί να μην αναφέρουμε πράγματα που για μας δε σημαίνουν τίποτα αλλά ο άλλος θα τα σκέφεται για καιρό, γιατί να μην τα αναφέρουμε βεβαιώνοντας τον άλλον οτι όντως δε σημαίνουν τίποτα;
Γιατι ο αλλος ειναι ανθρωπος. Και ως ανθρωπος εχει ανασφαλειες, προσωπικες αποψεις και κολληματα. Μπορει εσενα η ζωη σου να σου εχει δειξει οτι το να μιλαει καποιος με τον πρωην του σημαινει κατι (ερωτικο), ενω για μενα οχι. Αν εσυ εισαι καθετη σε αυτο και το εχουμε συζητησει, απο καποιο σημειο και μετα δεν προκειται να αλλαξεις αποψη οσο και να σε καθησυχαζω.

Και επισης, τα πραγματα εχουν διαφορετικη σημαντικοτητα για τον καθενα μας γιατι ο ενας μπορει απλα να φανταζεται τι συμβαινει (αυτος που δεν συμμετεχει), και να βαζει πραγματα στο μυαλο του που μπορει να μην ισχυουν, ενω ο αλλος τα ζει και ξερει ακριβως τι αισθανεται.

Ακριβώς επειδή είναι παρελθόν, δε βλέπω το λόγο να στείλεις χρόνια πολλά. Δεν κερδίζει κάτι κανείς δηλαδή. Πρόσεξε όμως: αν αυτή η πρώην σε χρειαστεί σαν άνθρωπο για κάποιο σοβαρό λόγο, ναι, να τρέξεις να πας κι εγώ μαζί σου. Αλλά το χρόνια πολλά πιο πολύ για νοσταλγία το βλέπω (όπως είπε κάποιος πιο πριν) παρά για κάτι αθώο. Μπορεί να είναι κι αθώο. Αλλά τουλάχιστον ενημέρωσέ με.
Τι εννοεις δεν κερδιζει κανεις κατι; Οταν στελνεις σε εναν φιλο σου ποιος κερδιζει; Το οτι θα χαρει που εχεις στειλει και την θυμηθηκες στα γενεθλια της δεν ειναι κερδος; Κατα δευτερον, αν δεν σου στελνω ουτε για χρονια πολλα, τι πιθανοτητες υπαρχουν να μαθω οτι σου συνεβη κατι, ή να χρειαστεις εμενα για υποστηριξη; Θα στραφεις σε καποιον με τον οποιο εχεις επαφη.

Τελος, για το "ενημερωσε με", δεν διαφωνω απολυτα. Αν δεν σημαινει κατι για μενα, ή σημαινει υπερβολικα πολλα για σενα μπορει να μην στο πω. Αλλα γενικα ναι, αν κολλαει καπου θα το αναφερω. Αλλα οχι, σαν να δινω αναφορα: "Σημερα εστειλα στην πρωην μου. Της ειπα αυτο και αυτο. Μου απαντησε αυτο. "

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 14:00, 02-07-10:

Καταρχήν μου έλειψες υπερβολικά Είσαι νομίζω ο μόνος εδώ μέσα με τον οποίο όταν διαφωνώ μου δίνει τόση ευχαρίστηση, γιατί ξέρω οτι τα επιχειρήματά μου θα απαντηθούν με σεβασμό ακόμα κι αν λέω βλακείες.

1) Δεν ειπα οτι δεν υπαρχει κανενα ζευγαρι, ειπα οτι εγω δεν εχω δει κανενα. Και για να μην εχω δει εγω κανενα, ειτε ειναι σπανιο φαινομενο, ειτε εγω ειμαι πολυ γκαντεμης. Εσυ το συναντας συχνα το φαινομενο αυτο;
Δεν ξέρω τι κάνει ο κόσμος στις σχέσεις του, ξέρω όμως οτι όλοι (μα όλοι!) αποζητούν ειλικρίνεια. Μήπως να αρχίσουμε να ζητάμε ψέματα μπας και πάρουμε ειλικρίνεια κάποια στιγμή;

2) Σορρυ, αλλα το "το εχω ζησει" δεν μου λεει κατι. Μπορει να σε πληγωνει αυτο, αλλα μεσα σε μια σχεση ειναι απιστευτα συχνο (και ευκολο) να σου κρυβει ο αλλος καποιες πτυχες του και να μην τις μαθεις ποτε. Το "το εχω δει" (σε τριτους εννοειται) το δεχομαι, γιατι ειναι πολυ πιο παραλογο πχ ενας φιλος σου να κρυβει και απο σενα τι κανει και τι λεει απο το να τα κρυβει απο την κοπελα του.

Πχ Πολλοι γνωστοι μου μπορει να συμφωνουν με το ζευγαρι τους για καποιο θεμα οταν συζητουν μεταξυ τους, αλλα οταν τα συζηταμε μεταξυ μας να εχουν αλλη αποψη. Το κανουν γιατι ξερουν οτι σε αντιθετη περιπτωση μπορει να οδηγηθουν σε ατερμονες συζητησεις χωρις νοημα.
Ναι γιατί υπάρχουν όντως άνθρωποι που ενώ αποζητούν την αλήθεια, δεν την αντέχουν. Ή γιατί μπορεί κι οι φίλοι σου να σου λένε άλλα αντί άλλων για να δειχτούν. Κι αυτό παίζει.

Μα αυτο λεω! Αν δεν ξες εκ των προτερων αν το εχει κανει ή οχι, δεν εχει νοημα η ερωτηση, γιατι δεν ξες αν θα σου πει την αληθεια!
Η αλήθεια κάποια στιγμή θα βγει στο φως. Εσύ πατας και βαδίζεις με το δεδομένο οτι τον εμπιστεύεσαι - γιατί έχει χτίσει αυτό το δεδομένο έτσι; Αν κάποια στιγμή αποκαλυφθεί κάποιο ψέμα, προσαρμόζεσαι.

Γιατι ο αλλος ειναι ανθρωπος. Και ως ανθρωπος εχει ανασφαλειες, προσωπικες αποψεις και κολληματα. Μπορει εσενα η ζωη σου να σου εχει δειξει οτι το να μιλαει καποιος με τον πρωην του σημαινει κατι (ερωτικο), ενω για μενα οχι. Αν εσυ εισαι καθετη σε αυτο και το εχουμε συζητησει, απο καποιο σημειο και μετα δεν προκειται να αλλαξεις αποψη οσο και να σε καθησυχαζω.

Και επισης, τα πραγματα εχουν διαφορετικη σημαντικοτητα για τον καθενα μας γιατι ο ενας μπορει απλα να φανταζεται τι συμβαινει (αυτος που δεν συμμετεχει), και να βαζει πραγματα στο μυαλο του που μπορει να μην ισχυουν, ενω ο αλλος τα ζει και ξερει ακριβως τι αισθανεται.
Δεν έχει σημασία αν θα με πείσεις εντέλει. Προσπάθησε. Γιατί η ανασφάλεια η δική μου είναι πρόβλημα και των δυο μας εφόσον συνυπάρχουμε στη σχέση. Κουραστικό σου ακούγεται να προσπαθείς να με πείσεις; Ξέρω οτι πολλοί θα το καταδικάσετε. Αλλά σκέψου οτι αν έχω εγώ ανασφάλειες που πας να μου καθησυχάσεις, έχεις κι εσύ άλλες που εγώ προσπαθώ να σου καθησυχάσω. Στην ίδια ομάδα είμαστε και προσπαθούμε για το καλό της σχέσης. Η απόκρυψη στοιχείων απλά κρύβει το πρόβλημα κάτω από το χαλάκι.

Τι εννοεις δεν κερδιζει κανεις κατι; Οταν στελνεις σε εναν φιλο σου ποιος κερδιζει; Το οτι θα χαρει που εχεις στειλει και την θυμηθηκες στα γενεθλια της δεν ειναι κερδος; Κατα δευτερον, αν δεν σου στελνω ουτε για χρονια πολλα, τι πιθανοτητες υπαρχουν να μαθω οτι σου συνεβη κατι, ή να χρειαστεις εμενα για υποστηριξη; Θα στραφεις σε καποιον με τον οποιο εχεις επαφη.
Με το φίλο σου δεν ήσασταν κάποτε εραστές... Δεν είναι ίσα κι όμοια αυτά που συγκρίνεις.
Αν θέλει ο άλλος τη βοήθειά σου, θα στη ζητήσει. Δε θα περιμένει να του γράψεις χρόνια πολλά για να στο πει.

Τελος, για το "ενημερωσε με", δεν διαφωνω απολυτα. Αν δεν σημαινει κατι για μενα, ή σημαινει υπερβολικα πολλα για σενα μπορει να μην στο πω. Αλλα γενικα ναι, αν κολλαει καπου θα το αναφερω. Αλλα οχι, σαν να δινω αναφορα: "Σημερα εστειλα στην πρωην μου. Της ειπα αυτο και αυτο. Μου απαντησε αυτο. "
Όχι καλέ, ποιος μίλησε για αναφορά;

Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Eileen
H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,553 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 16:12, 02-07-10:

Θα ήταν καλύτερο πιστεύω να μην είχες δει αυτό το μήνυμα... Μπορούσες να της πεις την αλήθεια, τι έκανες και να την ρωτήσεις, χωρίς να το ανοίξεις, για το περιεχόμενό του...
Δεν θα σου άρεσε να διαβάζει τα δικά σου μηνύματα....
Και δεν ήταν και κάτι σημαντικό! Να πω ότι συζητούσαν για κάτι διαφορετικό οκ, αλλά το ότι του ευχήθηκε Χρόνια Πολλά δεν λέει τίποτα....

Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

O Insomniac έγραψε στις 20:41, 02-07-10:

Καταρχήν μου έλειψες υπερβολικά Είσαι νομίζω ο μόνος εδώ μέσα με τον οποίο όταν διαφωνώ μου δίνει τόση ευχαρίστηση, γιατί ξέρω οτι τα επιχειρήματά μου θα απαντηθούν με σεβασμό ακόμα κι αν λέω βλακείες.
Χιλια ευχαριστω.

Δεν ξέρω τι κάνει ο κόσμος στις σχέσεις του, ξέρω όμως οτι όλοι (μα όλοι!) αποζητούν ειλικρίνεια. Μήπως να αρχίσουμε να ζητάμε ψέματα μπας και πάρουμε ειλικρίνεια κάποια στιγμή;
Ολοι αποζητουν ειλικρινεια γιατι θελουν (και λογικα) να ξερουν που βαδιζουν και αν εχει νοημα να αισθανονται αυτο που αισθανονται. Αυτο που πολλοι δεν καταλαβαινουν ομως ειναι οτι - αλλοι λιγο αλλοι πολυ αλλοι ελαχιστα - ολοι λεμε ψεμματα οταν κρινουμε οτι ειναι προς το συμφερον ειτε το δικο μας ειτε της σχεσης μας.

Παραδοξως, εγω δεν αποζητω την ειλικρινεια. Δεν ειναι αυτοσκοπος.

Για μενα το ζητημα δεν ειναι να λες την αληθεια, αλλα να μην την κρυβεις με κακο σκοπο. Δλδ: Δεν με πειραζει να μην μου πει η κοπελα μου οτι εκανε κατι, αρκει αυτο που κανει να μην το κανει για να κρυφτει (πχ εκανα σεξ με καποιον και προκειμενου να μην τα χαλασουμε δεν στο λεω) αλλα γιατι οντως δεν σημαινει κατι για αυτην και αν μου το πει μπορει να το παρω στραβα γιατι δεν μπορω να καταλαβω την ολη διασταση του θεματος για εκεινη.

Ναι γιατί υπάρχουν όντως άνθρωποι που ενώ αποζητούν την αλήθεια, δεν την αντέχουν.
Αυτοι ειναι και οι ανθρωποι που σε ωθουν να πεις ψεμματα. Για μενα οι πιθανοτητες να πεις ψεμματα ειναι:
α) Αν εισαι οντως μλκς, εχεις κανει τη στραβη σου, και θες να καλυφτεις.
β) ο αλλος απαιτει απο σενα την αληθεια, αλλα οταν τη λες, αντι να το εκτιμησει και να καταλαβει οτι ειναι επιλογη σου να το κανει, σε εξουθενωνει με τη ζηλεια, καχυποψια, κτλ του. Ετσι σε ωθει να μην το ξαναπραξεις στη συνεχεια.

Η αλήθεια κάποια στιγμή θα βγει στο φως. Εσύ πατας και βαδίζεις με το δεδομένο οτι τον εμπιστεύεσαι - γιατί έχει χτίσει αυτό το δεδομένο έτσι; Αν κάποια στιγμή αποκαλυφθεί κάποιο ψέμα, προσαρμόζεσαι.
Οχι δεν πιστευω οτι η αληθεια θα βγει καποια στιγμη στο φως. Συχνα ναι, αλλα οχι τοοοσο συχνα. (και δεν μιλαμε μονο για χοντρα πραγματα τυπου εχει παραλληλη σχεση αλλα και για λεπτομερειες)

Αλλα, συμφωνω απολυτα με το αλλο. Μαλιστα, εγω εχω το εξης σκεπτικο: Σε εμπιστευομαι 100%. Κανε ο,τι θες. Βγες εξω μεχρι το πρωι με αλλους αντρες, πιες, ο,τι σε ευχαριστει. Βγες με τον πρωην σου, μιληστε συχνα, κτλ. Δεν θα ζηλεψω. Αρκει να ξες εσυ πως αισθανεσαι και ποια ειναι τα ορια σου. Αλλα αν αντιληφθω οτι δεν εισαι σωστη απεναντι μου θα αλλαξω και συμπεριφορα.

Δεν έχει σημασία αν θα με πείσεις εντέλει. Προσπάθησε. Γιατί η ανασφάλεια η δική μου είναι πρόβλημα και των δυο μας εφόσον συνυπάρχουμε στη σχέση. Κουραστικό σου ακούγεται να προσπαθείς να με πείσεις; Ξέρω οτι πολλοί θα το καταδικάσετε. Αλλά σκέψου οτι αν έχω εγώ ανασφάλειες που πας να μου καθησυχάσεις, έχεις κι εσύ άλλες που εγώ προσπαθώ να σου καθησυχάσω. Στην ίδια ομάδα είμαστε και προσπαθούμε για το καλό της σχέσης. Η απόκρυψη στοιχείων απλά κρύβει το πρόβλημα κάτω από το χαλάκι.
Απλα επειδη και ο αλλος στη σχεση ανθρωπος ειναι, εχει και μια καποια υπομονη. Αν προσπαθησει να σε πεισει μια, δυο, τρεις, απο καποιο σημειο και επειτα παραιτειται. Δεν φταιει αυτος για τις ανασφαλειες σου. Πρεπει να τις αντιμετωπισεις - κυριως - μονη σου.

Με το φίλο σου δεν ήσασταν κάποτε εραστές... Δεν είναι ίσα κι όμοια αυτά που συγκρίνεις.
Αν θέλει ο άλλος τη βοήθειά σου, θα στη ζητήσει. Δε θα περιμένει να του γράψεις χρόνια πολλά για να στο πει.
Δεν εχει σημασια τι ησαστε. Σημασια εχει πως νιωθεις για αυτον. Αν εναν ανθρωπο τον αγαπησα τρελα, το οτι πλεον δεν μπορουμε να ειμαστε ζευγαρι δεν με κανει να μην τον αγαπαω. Και αν τον αγαπαω, θελω να τον βλεπω, να του μιλαω, κτλ. Αρκει να ξερω τι αισθανομαι για αυτον.

Ναι, αλλα αν σε καποιον δεν στελνεις ουτε "Χρονια πολλα", φανταζομαι οτι δεν θα εχετε και καμια αλλη επικοινωνια. Σε αυτην την περιπτωση λοιπον, αμφιβαλω οτι θα σε αναζητησει οταν θα χρειαζεται καποιον να τον στηριξει.

Παράθεση

Chimera

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Chimera
H Chimera αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 256 μηνύματα.

H Chimera In the deathcar έγραψε στις 02:17, 03-07-10:

Κατά πάσα πιθανότητα δε σημαίνει τίποτε αυτό! Σε μια εποχή που ο καθένας μας έχει τόσα πράγματα στο κεφάλι του μπορεί να ξεχάσει κανείς και το όνομά του. Δηλαδή σε κάθε πιθανό interaction που μπορεί να έχει κανείς με κάποια προηγούμενη σχέση του, θα το βάζει σε ένα To-Remember list μη ξεχάσει και δεν το πει και εν τέλει τον παρεξηγήσει το ταίρι του. Δεν μπορώ να το συλλάβω καν! Η ζωή είναι μικρή για να αναλωνόμαστε σε τέτοια ζητήματα κατά τη γνώμη μου.

Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,954 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 02:19, 03-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από Chimera
Η ζωή είναι μικρή για να αναλωνόμαστε σε τέτοια ζητήματα κατά τη γνώμη μου.
συμφωνώ απόλυτα , αλλά το κατάλαβα αφού την ανάλωσα

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 11:52, 05-07-10:

Ολοι αποζητουν ειλικρινεια γιατι θελουν (και λογικα) να ξερουν που βαδιζουν και αν εχει νοημα να αισθανονται αυτο που αισθανονται. Αυτο που πολλοι δεν καταλαβαινουν ομως ειναι οτι - αλλοι λιγο αλλοι πολυ αλλοι ελαχιστα - ολοι λεμε ψεμματα οταν κρινουμε οτι ειναι προς το συμφερον ειτε το δικο μας ειτε της σχεσης μας.
Άλλο το ψέμα, άλλο η απόκρυψη αλήθειας, άλλο η διαστρέβλωση αλήθειας κι άλλο η μισή αλήθεια. Εγώ ζητώ (κι έχω το δικαίωμα) να μην αποφασίζει άλλος για τη ζωή μου και να μαθαίνω την πλήρη αλήθεια, αποφασίζοντας τι πρέπει να γίνει. Το ίδιο κάνω κι εγώ, δεν μπορώ να πάρω απόφαση μόνη μου τι θα πειράξει τον άλλον ή τι θα βάλει σε κίνδυνο τη σχέση. Άσε που θα μου μείνει και μέσα μου και θα με τρώει...

Παραδοξως, εγω δεν αποζητω την ειλικρινεια. Δεν ειναι αυτοσκοπος.

Για μενα το ζητημα δεν ειναι να λες την αληθεια, αλλα να μην την κρυβεις με κακο σκοπο. Δλδ: Δεν με πειραζει να μην μου πει η κοπελα μου οτι εκανε κατι, αρκει αυτο που κανει να μην το κανει για να κρυφτει (πχ εκανα σεξ με καποιον και προκειμενου να μην τα χαλασουμε δεν στο λεω) αλλα γιατι οντως δεν σημαινει κατι για αυτην και αν μου το πει μπορει να το παρω στραβα γιατι δεν μπορω να καταλαβω την ολη διασταση του θεματος για εκεινη.
Αν υπάρχει η πιθανότητα να το πάρεις στραβά, πάει να πει οτι υπάρχει η πιθανότητα να ήταν στραβό.
Γιατί να μην κάτσει να σου εξηγήσει όμορφα κι ωραία αυτή τη διάσταση του θέματος ώστε να την καταλάβεις; Είναι προτιμότερο το ψέμα ή η απόκρυψη της αλήθειας; Δε σε θυμώνει που αποφασίζει χωρίς εσένα για σένα, σε μια σχέση που υποτίθεται είστε ομάδα;

Αυτοι ειναι και οι ανθρωποι που σε ωθουν να πεις ψεμματα. Για μενα οι πιθανοτητες να πεις ψεμματα ειναι:
α) Αν εισαι οντως μλκς, εχεις κανει τη στραβη σου, και θες να καλυφτεις.
β) ο αλλος απαιτει απο σενα την αληθεια, αλλα οταν τη λες, αντι να το εκτιμησει και να καταλαβει οτι ειναι επιλογη σου να το κανει, σε εξουθενωνει με τη ζηλεια, καχυποψια, κτλ του. Ετσι σε ωθει να μην το ξαναπραξεις στη συνεχεια.
β) Παράδειγμα για να μη μιλάμε με θεωρίες: αν λοιπόν εγώ έχω επικοινωνία με τον πρώην μου κι αυτό ενοχλεί το φίλο μου, παρ' όλο που του λέω την αλήθεια και του εξηγώ οτι δε σημαίνει τίποτα, κι αυτός εξακολουθεί να έχει πρόβλημα (ας είναι ανασφάλεια, ζήλεια, οτιδήποτε) εγώ έχω δύο επιλογές: είτε σταματάω να του το λέω είτε σταματάω να το κάνω. Εκεί λοιπόν πρέπει να βάλω στη "ζυγαριά" τι είναι πιο σημαντικό για μένα: η επικοινωνία με τον πρώην ή η καλή κατάσταση του φίλου μου (και κατά συνέπεια της σχέσης μου). Προσωπικά θα επέλεγα το δεύτερο. Αν κάποιος επέλεγε το πρώτο, θα αμφέβαλλα για το κατά πόσο ενδιαφέρεται για το σύντροφό του και τη σχέση του.

Οχι δεν πιστευω οτι η αληθεια θα βγει καποια στιγμη στο φως. Συχνα ναι, αλλα οχι τοοοσο συχνα. (και δεν μιλαμε μονο για χοντρα πραγματα τυπου εχει παραλληλη σχεση αλλα και για λεπτομερειες)

Αλλα, συμφωνω απολυτα με το αλλο. Μαλιστα, εγω εχω το εξης σκεπτικο: Σε εμπιστευομαι 100%. Κανε ο,τι θες. Βγες εξω μεχρι το πρωι με αλλους αντρες, πιες, ο,τι σε ευχαριστει. Βγες με τον πρωην σου, μιληστε συχνα, κτλ. Δεν θα ζηλεψω. Αρκει να ξες εσυ πως αισθανεσαι και ποια ειναι τα ορια σου. Αλλα αν αντιληφθω οτι δεν εισαι σωστη απεναντι μου θα αλλαξω και συμπεριφορα.
Ναι σε αυτό έχεις ένα δίκιο. Εγώ είμαι της άποψης οτι "αν πηδάς πολλά παλούκια, το ένα θα μπει... ξέρεις). Τι σημαίνει αυτό; Σε εμπιστεύομαι, σε αφήνω να κάνεις αυτό που θες (να με ενημερώνεις όμως) αλλά έχω και τα μάτια μου ανοιχτά για τυχόν αλλαγές που θα μου κρούσουν τον κώδωνα του κινδύνου. Μάλλον ουσιαστικά το ίδιο πράγμα λέμε. Αλλά: όχι και να βγαίνει με άλλες βρε πουλάκι μου... Εφόσον έχω ξεκαθαρίσει οτι αυτό με κάνει να αισθάνομαι άσχημα, η επιλογή του να το συνεχίσει μου δίνει να καταλάβω οτι δεν τον ενδιαφέρει τόσο η ψυχική μου υγεία και το να αισθάνομαι καλά.
Εξάλλου μια σχέση θέλει θυσίες. Αν δεν είσαι διατεθειμένος να τις κάνεις και να συμβιβαστείς πολλές φορές, μείνε μόνος σου.

Απλα επειδη και ο αλλος στη σχεση ανθρωπος ειναι, εχει και μια καποια υπομονη. Αν προσπαθησει να σε πεισει μια, δυο, τρεις, απο καποιο σημειο και επειτα παραιτειται. Δεν φταιει αυτος για τις ανασφαλειες σου. Πρεπει να τις αντιμετωπισεις - κυριως - μονη σου.
Αυτό που είπα και πιο πριν. Πρέπει να κάνει κάποια επιλογή. Το σίγουρο είναι οτι κάποιος από τους δύο θα καταπιεστεί. Κι εκεί είναι το κομβικό σημείο που οι περισσότεροι επιλέγουν την απόκρυψη αλήθειας - είναι η πιο ανώδυνη λύση αλλά όχι κι η πιο αποτελεσματική μακροπρόθεσμα, είτε γιατί το ψέμα θα εμφανιστεί κάποια στιγμή, είτε γιατί αυτός που λέει ψέματα θα νιώθει τύψεις.
Τις ανασφάλεις πρέπει να τις αντιμετωπίσω μόνη, αλλα όχι να με φορτώνει ο άλλος με αυτές. Το πρόβλημα είναι και των δύο, εφόσον είμαστε ομάδα.

Δεν εχει σημασια τι ησαστε. Σημασια εχει πως νιωθεις για αυτον. Αν εναν ανθρωπο τον αγαπησα τρελα, το οτι πλεον δεν μπορουμε να ειμαστε ζευγαρι δεν με κανει να μην τον αγαπαω. Και αν τον αγαπαω, θελω να τον βλεπω, να του μιλαω, κτλ. Αρκει να ξερω τι αισθανομαι για αυτον.
Σεβαστό. Είναι όμως στη δικαιοδοσία του συντρόφου σου αν αυτό τον ενοχλεί έτσι; Κι αν τον ενοχλεί, κάτι πρέπει να κάνεις.

Ναι, αλλα αν σε καποιον δεν στελνεις ουτε "Χρονια πολλα", φανταζομαι οτι δεν θα εχετε και καμια αλλη επικοινωνια. Σε αυτην την περιπτωση λοιπον, αμφιβαλω οτι θα σε αναζητησει οταν θα χρειαζεται καποιον να τον στηριξει.
Δεν είναι απαραίτητο αυτό. Μπορεί να μην έχετε καμιά επικοινωνία, αλλά να σε αναζητήσει τη μία φορά που θα έχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα.

Παράθεση

kaplamas

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kaplamas
Ο kaplamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 14 μηνύματα.

O kaplamas έγραψε στις 20:38, 05-07-10:

Ρε φίλε πόσο χρονώ είσαι;
Ποτέ και πουθενά δεν υπήρξε πλήρης διαφάνεια, ούτε και θα υπάρξει. Live with it.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • 2 αλήθειες, 1 ψέμα - Από Burp
      Το θέμα έχει λάβει 781 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία The Chat & Fun Section.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 11-07-12 στις 13:16.
    • Ψέμα & Αλήθεια στο Διαδίκτυο - Από _daemon_
      Το θέμα έχει λάβει 47 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Πολιτική - Κοινωνικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 18-06-10 στις 13:45.
    • Προβληματάκι με το Wireless - Από Sadie Moody
      Το θέμα έχει λάβει 15 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Internet και τοπικά δίκτυα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 07-07-09 στις 20:25.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους