Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,047 μέλη και 2,411,805 μηνύματα σε 75,395 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 586 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ερωτήσεις και απορίες για πιστωτικές κάρτες

nikita13

Πολύ δραστήριο μέλος

H nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 524 μηνύματα.

H nikita13 έγραψε: στις 14:05, 26-03-07:

Θα ήθελα να σας κανω την εξης ερώτηση.. Έστω ότι κανεις αγορά με πιστωτική κάρτα και τελικά συνειδητοποιεις ότι έβαλες πολλούς μήνες χωρίς λόγο μπορείς να δώσεις στην τραπεζα το μεγαλύτερο μέρος του ποσου και να τροποποιήσει ανάλογα το υπόλοιπο? Εστω δηλαδή ότι έχεις κανει μια αγορά 600 ευρώ και την έχεις βάλει σε 8 δόσεις π.χ μπορείς να πας να δώσεις 400 ευρώ στην τραπεζα και το υπόλοιπο σε δόσεις 2 μηνών?
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,249 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε: στις 14:36, 26-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από nikita13
Θα ήθελα να σας κανω την εξης ερώτηση.. Έστω ότι κανεις αγορά με πιστωτική κάρτα και τελικά συνειδητοποιεις ότι έβαλες πολλούς μήνες χωρίς λόγο μπορείς να δώσεις στην τραπεζα το μεγαλύτερο μέρος του ποσου και να τροποποιήσει ανάλογα το υπόλοιπο? Εστω δηλαδή ότι έχεις κανει μια αγορά 600 ευρώ και την έχεις βάλει σε 8 δόσεις π.χ μπορείς να πας να δώσεις 400 ευρώ στην τραπεζα και το υπόλοιπο σε δόσεις 2 μηνών?
nope!
Αυτό είναι ένα απο τα προβλήματα που έχουν οι κάρτες, απο την στιγμή που θα βάλεις δόσεις δεν μπορείς να κάνεις μερική προεξόφληση.
Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να βάλεις το ποσό και να περιμένει κάθε μήνα να μπαίνει η χρέωση.
Εγ'ω είμαι 100% κατά των δόσεων, περιμένω εδώ και 4 μήνες να τελειώσουν οι δόσεις για να κλείσω μόνιμα μια κάρτα που έχω.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,639 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε: στις 14:40, 26-03-07:

αν τα έχεις τα χρήματα πήγαινε και χώστα μέσα κανονικά
ναι μεν δεν θα τα πάρει η δόση αλλά εσύ
1) δε θα μπορείς να τα χαλάσεις
2) δε θα χρειάζεται να τρέχεις για να πληρώσεις αυτους τους μήνες που έχεις κερδίσει
3) αν τον άλλο μήνα κάτι πάει στραβά και δεν έχεις να πληρώσεις θα είσαι καλυμένη
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nikita13

Πολύ δραστήριο μέλος

H nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 524 μηνύματα.

H nikita13 έγραψε: στις 14:40, 26-03-07:

Thanks Γιάννη για τις info. Ολική εξόφληση μπορεί να γίνει? Edit:thanks και ΚΟΥΕ!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikita13 : 26-03-07 στις 14:46.
Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,249 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε: στις 14:49, 26-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από nikita13
Thanks Γιάννη για τις info. Ολική εξόφληση μπορεί να γίνει?
Ούτε, απο την στιγμή που μπαίνουν δόσεις θα περιμένεις υπομονετικά μέχρι να μπεί και η τελευταία.
Όταν θες να πάρεις κάτι και 500 ευρώ να έχει πήγενε καλλήτερα να το βάλεις σε 1 δόση (άλλωστε η ελάχιστη καταβολή στην χειρότερη θα είναι 25-30 ευρώ, όσο και 1 δόση) και μπορείς να κανονίσεις εσύ πως θα το ξεπληρώσεις.
Πάντως εμένα η 1 κάρτα που μου έχει μείνει είναι στο 0 και δεν βάζω τίποτα το οποίο δεν μπορώ να ξεπληρώσω maximun σε 1 μήνα απο την ημερομηνία χρέωσης.
όταν έχει καεί στον χυλό....
Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε: στις 14:50, 26-03-07:

ππωωωπω... γιαννη νομιζα οτι μπορει να γινει προεξοφληση.
μωρε καλα κανω και δεν βαζω ποτε δοσεις!
Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε: στις 15:15, 26-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από Giovanna
ππωωωπω... γιαννη νομιζα οτι μπορει να γινει προεξοφληση.
μωρε καλα κανω και δεν βαζω ποτε δοσεις!
Οι δόσεις έιναι μεγάλη απάτη και 50###8364; να έχεις σε δόσεις δεν ξέρεις τι μπορεί να γίνει και πως είναι τα οικονομικά σου 6-8 ή 10 μήνες μέτα, άσε που λες ε σιγά 10 ευρώ είναι ή σιγά 6 ευρώ είναι και πριν το καταλάβει 5 απο την μια 10 απο την άλλη έχεις ανεβάσει τα πάγια σου ανα μήνα στα 50ευρώ!, οπότε - 50 απο το πορτοφόλι σου.
Είχα φτάσει (σε συνδυασμό με χοντρές αναποδιές βέβαια) να έχω 6 κάρτες σύνολο 6.500###8364; και οι 6 τίγκα τώρα έχω 1 είναι 0 ###8364; και παρότι κάθε μήνα την χρεώνω 250 - 300 ###8364; την ξέχρεώνω μέχρι το τέλος του ίδιου μήνα και κρατάω και την επιστροφή του 2%
Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,627 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε: στις 15:16, 26-03-07:

Σε μεγάλες αγορές συμφέρει όμως να βάζετε δόσεις γιατί αυξάνουν το πιστωτικό υπόλοιπο κι άρα το συνολικό τόκο αν γίνουν εφ' απαξ.
Δεν έχει σημασία που δεν μπορούν να προεξοφληθούν, όπως είπε η Κουέ μπαίνουν στον λογαριασμό σας ως χρέωση.Απλά θα εξυπηρετήσει εσάς στο να έχετε μεγαλύτερο πιστωτικό όριο.
Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε: στις 15:19, 26-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης
Οι δόσεις έιναι μεγάλη απάτη και 50? να έχεις σε δόσεις δεν ξέρεις τι μπορεί να γίνει και πως είναι τα οικονομικά σου 6-8 ή 10 μήνες μέτα, άσε που λες ε σιγά 10 ευρώ είναι ή σιγά 6 ευρώ είναι και πριν το καταλάβει 5 απο την μια 10 απο την άλλη έχεις ανεβάσει τα πάγια σου ανα μήνα στα 50ευρώ!, οπότε - 50 απο το πορτοφόλι σου.
Είχα φτάσει (σε συνδυασμό με χοντρές αναποδιές βέβαια) να έχω 6 κάρτες σύνολο 6.500? και οι 6 τίγκα τώρα έχω 1 είναι 0 ? και παρότι κάθε μήνα την χρεώνω 250 - 300 ? την ξέχρεώνω μέχρι το τέλος του ίδιου μήνα και κρατάω και την επιστροφή του 2%

κι εγω αυτο κανω. εχω μια, την φτανω στα ορια της(περιπου 800ε το μηνα) και την ξεχρεωνω στο τελος του ιδιου μηνα.
δεν εχει περασει ποτε ημερα, η λογαριασμος, που να χρωσταω στην τραπεζα
και αυτο το 2% ειναι απιστευτα πολυ καλο!

βρε γιαννη μου δεν τσεκαρεις και το θεμα "πιστωτικες" μπας και μου λυσεις την απορια μου σχετικα?
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,211 μηνύματα.

H dooo έγραψε: στις 11:14, 27-03-07:

το να προεξοφλείς τις δόσεις της πιστωτικής, βάζοντας μέσα ποσά και περιμένοντας το ουίσκι να ωριμάσει (να έρθει η ώρα της δόσης), είναι το πιο άχρηστο πράγμα, από την άποψη ότι αποταμιεύεις χρήματα, χωρίς να παίρνεις τόκο. χίλιες φορές βάλτα στη τράπεζα (που και εκεί τα επιτόκια είναι του κ@λου, οι τράπεζες μας εμπαίζουν χονδρά!), και θα έχεις έστω και ένα απειροελάχιστο κέρδος.
χέθτηκε η φοράδα στο αλώνι δηλαδίς.
Παράθεση

peperoni

Νεοφερμένος

Ο peperoni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O peperoni έγραψε: στις 15:59, 27-04-09:

καλησπερα!ειμαι καινουργιος στον ομορφο κοσμο του πλαστικου χρηματος και γιαυτο εχω μια απορια.εχω μια university visa απο την πειραιως η οποια εχει πιστωτικο οριο 800 ευρω.εγω την εχω φτασει στα 690 ευρω και μου ηρθε ο λογαριασμος και η ελαχιστη καταβολη ειναι 10 ευρω κι εγω εβαλα 100 στην τραπεζα.η απορια μου ειναι η εξης:απο τον επομενο μηνα θα μου ξαναμπουν τα χρηματα?δηλαδη θα μπορω να χαλασω αλλα 800 ευρω?η οσα βαζω στη τραπεζα τοσα θα μπορω να σηκωσω?
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 15,880 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε: στις 16:16, 27-04-09:

δηλαδη θα μπορω να χαλασω αλλα 800 ευρω?η οσα βαζω στη τραπεζα τοσα θα μπορω να σηκωσω?
Όχι ... το νέο σου χρεωστικό υπόλοιπο θα είναι 690 που ήταν το παλιό - 100 που πλήρωσες αλλά + 5 με 10 ευρώ τόκος (και άλλα έξοδα)
Παράθεση

peperoni

Νεοφερμένος

O peperoni έγραψε: στις 16:20, 27-04-09:

οποτε θα μου μπουν αλλα 800 που θα μπορω να χαλασω?συγνωμη για τις ηλιθιες ερωτησεις μου..
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε: στις 17:05, 27-04-09:

Οχι βρε...
Δεν μπαινουν αλλα 800...
Ισχυει αυτο που σου ειπε ο Εξπ...
Εκτος εαν εξοφλησεις το χρεος σου...που ειναι 690-100= 590 πλας τους τοκους...Το οριο των 800 ευρων δεν ανανεωνεται καθε μηνα ετσι οπως το εννοεις...
Με απλα ελληνικα, χρωστας στην καρτα σου 590 και εσυ εχεις οριο 800. Που σημαινει οτι εχεις ενα υπολοιπο 210 ευρω για να χρησιμοποιησεις, εκτος εαν ξεχρεωσεις την καρτα εξ ολοκληρου ή αναλογα με το ποσο που βαζεις απο αυτα που χρωστας να ανεβαινει και το διαθεσιμο ποσο προς χρηση.

Καταλαβες τωρα ή σε μπερδεψα περισσοτερο?!
Παράθεση

peperoni

Νεοφερμένος

O peperoni έγραψε: στις 17:11, 27-04-09:

αχα!καταλαβα...αλλα μπορω να αγορασω κατι με αυτη τη πιστωτικη?η οχι?
Παράθεση

Estartu (τρελή κι αλλοπαρμένη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H τρελή κι αλλοπαρμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 55 ετών , επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 118 μηνύματα.

H Estartu (e)friends call me "Jok" .... έγραψε: στις 17:03, 18-05-09:

μπορείς να αγοράζεις μέχρι να φθάσεις στο όριο της κάρτας (όποιο και να είναι αυτό)

όταν είσαι κοντά και έχεις εκκρεμότητες από αγορές με δόσεις , θέλει προσοχή - μπορεί η τράπεζα να
λέει ότι η μικρότερη πληρωμή είναι ένα ποσό x, δεν συμπεριλαμβάνει όμως και τις χρεώσεις των δόσεων
για τον επόμενο μήνα, οπότε αν κάνεις και κάποια αγορά θα έχεις πρόβλημα υπέρβασης του ορίου το
οποίο εκτός από το ότι έχει υψηλότερο τόκο, μπορεί να σημαίνει και κάποιο "πρόστιμο"

(όσο για τις αγορές με δόσεις, απλά ο τόκος έχει προυπολογιστεί και προστεθεί στο ποσό της αγοράς!
δε μας κάνουν "χάρη" οι επιχειρήσεις !! και ναι!! οποιαδήποτε στιγμή μπορείς να πληρώσεις όλο το
ποσό που εκκρεμεί σε μια κάρτα, να ζητήσεις εκκαθάριση για να υπολογιστούν και τυχόν τόκοι και να την
κλείσεις - ούτε πρόστιμο πληρώνεις, ούτε μπορεί η τράπεζα να σου το αρνηθεί ...

προσωπικά, εγώ παραδέχομαι αυτούς που κάθε μήνα εξοφλούν τον λογαριασμό τους εξ ολοκλήρου
εκμεταλλευόμενοι απλά την περίοδο χάρητος που τους δίνεται ως την ημερομηνία που ξεκινούν και τρέχουν οι
τόκοι !! αν οι τράπεζες είχαν τέτοιους πελάτες, θα είχαν κλείσει!!! )

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Speedy

Διάσημο Μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλο/νία). Έχει γράψει 656 μηνύματα.

O Speedy έγραψε: στις 19:05, 26-09-09:

Ένας ακόμα χαζός με αυτά τα θέματα.. έχω και εγώ αυτή τη VISA univeristy με πιστοτικό όριο 800Ε. Έχω σκοπό να κάνω κάποιες αγορές γύρω στα 450Ε αλλά όλα με 12 άτοκες δόσεις. Η ερώτηση μου αφορά στο εφόσον είναι άτοκες οι δόσεις στα προιόντα που θα πάρω αν θα επιβαρυνθω με κάποιο επιπλέον φόρο απο την τράπεζα και εάν ναι πως βλέπω για τι ποσά μιλάμε(όσον αφορά τον φόρο πάντα)..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Speedy : 26-09-09 στις 19:13.
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,229 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε: στις 19:14, 26-09-09:

Αν σου πουν πως είναι άτοκες, σημαίνει πως είναι άτοκες, δλδ πως το ποσό διαιρείται στους μήνες που θες και δεν πληρώνεις τίποτα παραπάνω. Αν δηλαδή πάρεις κάτι που κάνει 400? και βάλεις στην κάρτα σου 4 άτοκες δόσεις, αυτό σημαίνει πως κάθε μήνα θα πρέπει να πληρώνεις 100? στην κάρτα σου. Αλλά προσοχή μη χάσεις δόση και μη δώσεις το χαμηλότερο δυνατό ποσό, διότι τότε τον επόμενο μήνα θα πρέπει να πληρώσεις και τόκους.
Παράθεση

Speedy

Διάσημο Μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλο/νία). Έχει γράψει 656 μηνύματα.

O Speedy έγραψε: στις 19:24, 26-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Αν σου πουν πως είναι άτοκες, σημαίνει πως είναι άτοκες, δλδ πως το ποσό διαιρείται στους μήνες που θες και δεν πληρώνεις τίποτα παραπάνω. Αν δηλαδή πάρεις κάτι που κάνει 400? και βάλεις στην κάρτα σου 4 άτοκες δόσεις, αυτό σημαίνει πως κάθε μήνα θα πρέπει να πληρώνεις 100? στην κάρτα σου. Αλλά προσοχή μη χάσεις δόση και μη δώσεις το χαμηλότερο δυνατό ποσό, διότι τότε τον επόμενο μήνα θα πρέπει να πληρώσεις και τόκους.
Σευχαριστω πολύ...
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 15,880 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε: στις 19:49, 26-09-09:

Προσοχή: Οι άτοκες δόσεις δεσμεύουν όλο το πόσο. Αυτό σημαίνει ότι αν πάρεις κάτι με 400 ευρώ και το κάνεις σε δόσεις, τότε εκείνο το μήνα, δεν θα μπορείς να αγοράσεις κάτι άλλο αν οι πιστωτική σου κάρτα έχει όριο μόνο 400 ευρώ
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια