Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,088 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,947 μηνύματα σε 74,641 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Η πρώτη εικόνα που σχημάτισα

Apro

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Apro
Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Tatoo artist . Έχει γράψει 812 μηνύματα.

O Apro έγραψε στις 21:56, 03-07-10:

η πρώτη εικόνα που είχα για αυτόν, ήταν αρνητική....
κάτι δε μου άρεσε πάνω του, η εμφάνισή του, ο τρόπος που κοίταγε, ο τρόπος που μίλαγε, ο τρόπος που σκεφτόταν....
μετά από λίγο καιρό, αυτό άλλαξε..., άρχισα να αλλάζω γνώμη....
τελικά ήταν εντάξει άτομο....
πόσο εύκολο είναι να πέσεις έξω, για την εικόνα κάποιου και στη συνέχεια να αλλάξεις γνώμη...;
μου έχει τύχει κάποιες φορές και διαπίστωσα ότι είναι λάθος να φτιάχνεις γνώμη για κάποιον αμέσως και πρέπει να του δίνεις ίσως, λίγο χώρο και λίγο χρόνο, για να μπορέσεις να έχεις σταθερή γνώμη....
εσείς πώς τα πάτε, με τις πρώτες σας γνωριμίες...; βιάζεστε να βγάλετε συμπεράσματα, ή αφήνετε τον άλλον να ανοιχτεί και άλλο...;
και τί είναι αυτό, που μερικές φορές σε κάνει να είσαι κάθετος και σίγουρος για κάποιον...; η αλάνθαστη διαίσθησή σου, ή ένα μειονέκτημα...;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

skatoula14 (Μυρτω!!!!)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη skatoula14
H Μυρτω!!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 330 μηνύματα.

H skatoula14 έγραψε στις 23:31, 03-07-10:

καταλαβαινω γρηγορα καποιον αλλα εχω αποδειχθει πολλες φορες λαθος(στην ακριβως αντιθετη περιπτωση απο εσενα,του εδω σα αμεσως την ευκαιρια να γινουμε φιλοι και αργοτερα καταλαβα ποσο λαθος ειχα κανει...)γι'αυτο απο'δω και περα προσπαθω να μην κρινω αμεσως καποιον και να αφηνω καποιο περιθωριο μεχρι να βγαλω το τελικο συμπερασμα...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

evi_zoi (Εύη - Ζωή)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη evi_zoi
H Εύη - Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 286 μηνύματα.

H evi_zoi is divorced and.... έγραψε στις 13:37, 04-07-10:

Η αλήθεια είναι οτι και εγώ βιάζομαι να κρίνω σχηματίζοντας αμέσως πρώτη εντύπωση... Το κακό όμως με εμένα είναι πως αν κάτι δεν μου "κάτσει καλα" με έναν άνθρωπο δεν δίνω ευκαιρία για να μου αλλάξει γνώμη... Μια και μοναδική φορά έχει κάνει λάθος η διαίσθηση μου, εμπιστεύτηκα κάποιον που δεν άξιζε.. Απο τότε είμαι πι οεπιφυλακτική , αλλά πάντα ξέρω πως αν δεν τον συμπαθήσω την πρώτη φορά ,δεν υπάρχει περίπτωση να αλάξω γνώμη....

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Jimmaki (Δήμητρα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Jimmaki
H Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 63 μηνύματα.

H Jimmaki έγραψε στις 14:41, 04-07-10:

και εγώ καπως ετσι ειμαι η γνωμη μου δεν αλλαζει με τπτ αν και σπανια πεφτω εξω στην εικονα που σχηματιζω,οσο για τις ευκαιριες που δινω ειναι και αυτες πολυ μετρημενες και τις δινω μονο οταν ειμαι σχεδον σιγουρη πως δε θα απογοητευτω....

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Devina
H Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,044 μηνύματα.

H Devina έγραψε στις 23:23, 04-07-10:

Σίγουρα δεν μπορούμε να ξέρουμε/''ψυχολογήσουμε'' τον άλλον από τα λίγα λεπτά που μπορεί να βρεθούμε μαζί.
Μου έχει συμβεί και εμένα να σχηματίσω λάθος άποψη για ένα άτομο.Αλλά χάρηκα που αναγνώρισα το λάθος μου και που έζησα μια εμπειρία και με έβαλα να το δω από άλλη οπτική γωνία. Καλύτερη αυτή τη φορά. Και αυτό για μένα ήταν και ένα μάθημα.
Και κάθε φορά προσπαθώ να ερθω και στη θέση του άλλου σε κάθε περίπτωση.

Θέλω ο άλλος να μου ανοίγεται, και καλώς ή κακώς το προσπαθώ από την αρχή αυτό...Να νιώσει άνετα και να μιλήσουμε ελεύθερα.

Βέβαια φυσικά και την έχω πατήσει. Άτομο που νόμιζα πως ήταν ένα θαύμα που είχα δίπλα μου με έκανε να αλλάξω την γνώμη μου απότομα.
Αλλά έτσι είναι συνήθως...Και θα τη πατήσεις αλλά και θα πετύχεις. Είτε με αυτό που λέγεται διαίσθηση ή από τύχη ή από οτιδήποτε άλλο...

Παράθεση

LiViNGtheLiFE

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη LiViNGtheLiFE
H LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Barista . Έχει γράψει 1,896 μηνύματα.

H LiViNGtheLiFE έγραψε στις 23:38, 04-07-10:

ναι πολλες φορες εχω πεσει εξω στην πρωτη εκτιμηση αλλα ξερεις ποσες φορες παροτι νομισα πως ειχα πεσει εξω στην πρωτη εκτιμηση,κατα την δευετρη, αλλα τελικα μετα απο καιρο διαπιστωσα πως η πρωτη ηταν η σωστη?...
γιατι κατι που εχει κανει καποιος δεν αναιρειται με το να αλλαξεις γενικη γνωμη, ας ειναι ολα τα αλλα καλα... οποτε καλυτερα να μην βγαζουμε γενικα συμπερασματα για κανενα αλλα να κρινουμε αποκομμενες καποιες πραξεις τους η οτιδηποτε σχετικο με αυτους....
το χειροτερο, το οποια και εχω παθει, ειναι να βγαζω συμπερασμα για καποιον επειδη ειπε κατι που ειχε πει και καποιος αλλος, για τον οποιο δεν εχω και την καλυετρη εντυπωση ή δεν εννοουσε πραγματικο αυτο που ειχε πει , και μετα να νομιζω πως και αυτος δεν εννοει αυτο που λεει η εχει οποιδηποτε αρνητικο χαρακτηριστικο του αλλου.. και εκτος αυτου οι δυο αυτοι ανθρωποι μπορει να εννοουσαν αυτο που ειπαν με διαφορετικο τροπο

Παράθεση

evi_zoi (Εύη - Ζωή)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη evi_zoi
H Εύη - Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 286 μηνύματα.

H evi_zoi is divorced and.... έγραψε στις 11:36, 05-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από LiViNGtheLiFE
το χειροτερο, το οποια και εχω παθει, ειναι να βγαζω συμπερασμα για καποιον επειδη ειπε κατι που ειχε πει και καποιος αλλος,

Η να σχηματίζεις λάθος εντύπωση επειδή ακούς κάποιον που δεν τον συμπαθεί να τον κακολογεί.... Μια φορά την έπαθα και έμαθα. Δεν ακούμε κανέναν πριν δούμε οι ίδιοι με τα μάτια μας....

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Eileen
H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,553 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 11:54, 05-07-10:

Εγώ προσπαθώ να είμαι θετικά κείμενη προς κάθε άγνωστο που τώρα γνωρίζω. ΄Ξεχωρίζω κάποια χαρακτηριστικά του χαρακτήρα του από το πρόσωπο, τα μάτια, τον τρόπο που μιλάει κάποιος αλλά δεν τα αφήνω να με κάνουν να σχηματίσω αρνητική εντύπωση. Και προσπαθώ όσο και άσχημα να μου φερθεί κάποιος, να είμαι πάντα έτοιμη να τον συμπαθήσω εκ νέου και να αλλάξω τελείως άποψη.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Wrong (αβάπτιστη)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Wrong
H αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 173 μηνύματα.

H Wrong έγραψε στις 14:51, 04-08-10:

μου έχει συμβεί πάντα η πρώτη εικόνα που αποκτώ για ένα άτομο να παραμένει και η τελευταία, αφού έχω γνωρίσει καλά το άτομο και έχουμε περάσει διάφορες καταστάσεις μαζί.

Παράθεση

aporw (Σιμώνη)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη aporw
H Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 290 μηνύματα.

H aporw ....Loosers everywhere.... έγραψε στις 15:29, 04-08-10:

Γενικα εχω αποδειχθει αρκετες φορες ατομο με προαισθηματα για τα ατομα που γνωριζω!
Μια δυο συνατησεις και μπορω να σου πω τι σοι ατομο ειναι!

Παράθεση

ToxicLips (Άννα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ToxicLips
H Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 291 μηνύματα.

H ToxicLips is thinking of her sins... έγραψε στις 10:47, 03-09-10:

Πάντα πίστευα ότι για να καταλάβεις έναν άνθρωπο 5 λεπτά αρκούν... Αυτό προφανώς δεν είναι πάντα σωστό. Μου έχει τύχει να συμπαθήσω ένα άτομο την πρώτη φορά αλλά μετά είδα πως είχα κάνει λάθος. Φυσικά συμβαίνει και το αντίστροφο να σχηματίσεις αρνητική εντύπωση για ένα άτομο και μετά να συνειδητοποιήσεις ότι τελικά το συμπαθείς... Προσωπικά δεν μου έχει συμβεί αυτό. Αν δεν μου γεμίσει το μάτι την πρώτη φορά κατά 99,9% θα πέσω μέσα στην εκτίμηση μου. Ο μπαμπάς μου λέει συνήθως ότι τον άνθρωπο τον καταλαβάινεις όταν πίνει και όταν παίζει χαρτιά.. Και συμφωνώ!

Παράθεση

tsarachaf (Allah 1/3 MEΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη tsarachaf
Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 12:32, 03-09-10:

Η αληθεια ειναι οτι συνηθως η πρωτη εντυπωση παιζει μεγαλο ρολο... Αλλα σπανιως ειναι απολυτα σωστη... Ετσι πλεον εχω μαθει να δεχομαι αυτη την πρωτη εντυπωση ως απλως μια θετικη ή αρνητικη προδιαθεση... Ετσι ωστε και παλι να εχει μια ευκαιρια ο αλλος να μου επιβεβαιωσει ή καταρριψει την πρωτη μου εντυπωση...

Προσφατα εκανα το λαθος να αφησω την θετικη πρωτη εντυπωση να με παρασυρει... Τελικα εκανα λαθος... Αλλα και παλι ευγνωμωνω για το λαθος μου αυτο... Μου ξυπνησε ενα κοιμισμενο κομματι του εαυτου μου...

Παράθεση

Freya

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Freya
H Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 427 μηνύματα.

H Freya έγραψε στις 20:02, 17-09-10:

Παντα μα παντα η πρωτη μου εντυπωση ειναι και σωστη....βεβαια υπαρχουν και ανθρωποι οι οποιοι μου περνουν εντελως αδιαφοροι και δεν καταλαβαινω τι ειναι αλλα αν καποιος μου κανει θετικη η αρνητικη εντυπωση παντα εμπιστευομαι το ενστικτο μου....

Παράθεση

CiNeFiL (Skank in the air)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη CiNeFiL
H Skank in the air αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,401 μηνύματα.

H CiNeFiL Still forbidden έγραψε στις 12:43, 06-10-10:

καμια φορα η πρωτη εντυπωση ειναι λαθος αλλα οχι παντα! Ειναι καποιοι ανθρωποι που κανει "μπαμ" οτι δεν ειναι νταξει. Βεβαια αυτο ειναι υποκειμενικο γιατι ο καθενας διαλεγει με διαφορετικα κρητηρια τους ανθρωπους γυρω του και εξαρταται πολυ και απο τον χαρακτηρα του. Εγω, προτιμω να διαμορφωνω σιγα-σιγα αποψη για καποιον αλλα αν ειμαι σιγουρη οτι το ενστικτο μου δεν κανει λαθος τοτε με εμπιστευομαι και για να πω και την αληθεια συνηθως δεν πεφτω εξω

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 13:13, 06-10-10:

μη κρινετε ανθρωπους απο την πρωτη ματια. και μενα στην αρχη ολοι με εκραζαν.

δεν ειμαι ομως τελικα ενα αξιαγαπητο λοβακι??

εγω δε γελαω...

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 13:26, 06-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από love_angel
μη κρινετε ανθρωπους απο την πρωτη ματια. και μενα στην αρχη ολοι με εκραζαν.

δεν ειμαι ομως τελικα ενα αξιαγαπητο λοβακι??
...και όχι μόνο!

εγω δε γελαω...
...ούτε 'μείς.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

*natalia5555* (Ναταλία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη *natalia5555*
H Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 191 μηνύματα.

H *natalia5555* sagapw........... έγραψε στις 23:59, 29-10-10:

όταν γνώρισα τον αρραβωνιαστικό μου οχι μόνο δεν τον συμπάθησα αλλα τον αντιπάθησα αμέσως,πολλες φορές τύγχαινε να βρεθούμε στην ίδια παρεά γιατι είχαμε κοινούσς φιλους,μια μέρα μου ζήτησε να βγουμε ενω του είχα δείξει ολη την αντιπαθεια μου αλλά δέχτηκα να βγουμε και τελικα μου έκανε αυτό το κλίκ που λέμε....οποτε οταν γνωρίζω κανούργεια ατομα κρατάω δεν σχηματιζω αμεσως γνώμη,κραταω και επιφυλάξεις.

Παράθεση

fly (Μαρια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη fly
H Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 314 μηνύματα.

H fly έγραψε στις 00:04, 30-10-10:

μεχρι στιγμης ειχα ενα καλο...να μπορω ν καταλαβω τον αλλον σχεδον αμεσως....κατα 90% οι προβλεψεις μου εχουν βγει σωστες...βεβαια ειναι καλο παντα να ειμαστε ανοιχτοι και να μην προδιαθετουμε πραγματα...

Παράθεση

Mariw

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mariw
H Mariw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 88 μηνύματα.

H Mariw Let the good times roll.... έγραψε στις 21:47, 29-11-10:

Εγώ όταν πρωτογνώρισα την κολλητή μου ήταν στο φροντιστήριο, ήμασταν πρώτη λυκείου και μπαίνει μέσα στην αίθουσα έχοντας ένα πολύ περίεργο στυλάκι και τότε σκέφτομαι μα τι φρούτο... Τελικά με τις μέρες και καθώς γνωριζόμασταν καλύτερα την συμπάθησα απίστευτα και τώρα είμαστε αχώριστες....Για αυτό η πρώτη εντύπωση δεν είναι πάντα η σωστή....Αυτά!

Παράθεση

tiffanykal

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη tiffanykal
H tiffanykal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 129 μηνύματα.

H tiffanykal έγραψε στις 18:46, 01-12-10:

Η πρώτη εικόνα που σχηματίζουμε για κάποιον είναι σημαντική..
Ακόμα κι αν δεν είναι η καλύτερη, προσπαθώ να δίνω ευκαιρίες, εφόσον δεν υπάρχει πιθανότητα να με βλάψει κάποιος, και κάποιες φορές αναθεωρώ..Γενικά, όμως, οι άνθρωποι, κυρίως εκείνοι με τους οποίους σε ένα πρώτο στάδιο μπορούμε να επικοινωνήσουμε, δείχνουν ποιοι είναι με το πέρασμα του χρόνου. Υπάρχουν πάντοτε εκπλήξεις ευχάριστες και δυσάρεστες..

Παράθεση

Wrong (αβάπτιστη)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Wrong
H αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 173 μηνύματα.

H Wrong έγραψε στις 22:25, 01-01-11:

βασικά, πάντα κρατάω επιφυλάξεις και προσπαθώ να γνωρίσω καλά ένα άτομο για να έχω ολοκληρωμένη άποψη αλλά πάντα η τελευταία εντύπωση που μου αφήνει κάποιος είναι ίδια με την πρώτη...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Apro

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Apro
Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Tatoo artist . Έχει γράψει 812 μηνύματα.

O Apro έγραψε στις 22:33, 01-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από Wrong
βασικά, πάντα κρατάω επιφυλάξεις και προσπαθώ να γνωρίσω καλά ένα άτομο για να έχω ολοκληρωμένη άποψη αλλά πάντα η τελευταία εντύπωση που μου αφήνει κάποιος είναι ίδια με την πρώτη...
γιατί το λες αυτό...;
ίσως γνωρίζεις λάθος άτομα..., το έχεις σκεφτεί αυτό...;
εγώ δεν έκανα ποτέ διακρίσεις και αυτό με κράτησε 100 χρόνια πίσω, οπότε από εδώ και πέρα τα φιλαράκια μου, θα είναι αυστηρά επιλεγμένα....
και εγώ θα είμαι πιο αυστηρός με τον εαυτό μου....

Παράθεση

passenger123 (Δημήτρης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη passenger123
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Υπεύθυνος πωλήσεων . Έχει γράψει 123 μηνύματα.

O passenger123 έγραψε στις 20:05, 03-01-11:

Συνήθως όταν γνωρίζουμε κάποιον για πρώτη φορά , χωρίς αυτό να αποτελεί τον κανόνα , δίνουμε κάτι απο τον καλό μας εαυτό ειδικά άν αυτός/αυτή μας προξενήσουν κάποια εντύπωση .Η πρώτη εικόνα που θα σχηματίσω γιά μένα προσωπικά θα αποτελέσει τον καμβά στον οποίο με υπομονή θα "ζωγραφίσω" την μετέπειτα εικόνα του ανθρώπου που θα γνωρίσω . Η πείρα του παρελθόντος και η διαίσθηση μου θα αποτελέσουν χρώματα στον καμβά μου .. πολλές φορές ο πίνακας δεν βγαίνει ..πάντα όμως ξεκινώ με την καλύτερη διάθεση

Παράθεση

αδαμαντια52071 (νυσταλέα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη αδαμαντια52071
H νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,636 μηνύματα.

H αδαμαντια52071 έγραψε στις 21:54, 06-01-11:

λενε οτι ο εγκεφαλος του ανθρωπου αποφασιζει αν θα συμπαθησει καποιον τα πρωτα 30 δευτερολεπτα που τον βλεπει...

Παράθεση

rosa azul

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη rosa azul
H rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,105 μηνύματα.

H rosa azul έγραψε στις 10:12, 15-01-11:

Οταν κανω μια νεα γνωριμια ειμαι παντα ανοικτη και δεκτικη ....ποτε επιφυλακτικη..καταλαβαινω ομως με χιλιους δυο τροπους τν προσωπικοτητα του συνομιλητη μου :πρωτα απ' ολα απο τα ματια του ,πουειναι η ψυχη του ανθρωπου....απο εκει καταλαβαινω πολλα....,δευτερον απο τις κινησεις και τους μορφασμους....η γλωσσα του σωματος επισης μου μιλαει...,και τελος μεσα απο τη συζητηση διαμορφωνω εικονα για την προσωπικοτητα του συνομιλητη μου...συνηθως το ενστικτο μου δεν με προδιδει...αλλα οτι και να ειναι δεν απορριπτω ανθρωπους ...τους πλησιαζω κι ας ειναι διαφορετικοι..κι ας μην ταιριαζουν με τα στανταρντς μου,ολοι εχουν κατι να μου δωσουν ....ή ζητουν κατι απο μενα και αυτο ειναι το πολυτιμο ,το κορυφαιο στις ανθρωπινες σχεσεις

Παράθεση

dragon

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dragon
H dragon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 35 μηνύματα.

H dragon έγραψε στις 02:55, 20-11-12:

Προσπαθω να ειμαι παντα καλοπροαιρετη στην πρωτη επικοινωνια μου με καθε ανθρωπο.
Συνηθως,οχι παντα,φαινεται απο την αρχη ενας ανθρωπος κ η διαισθηση μας ειναι αυτη που τελικα το αποδεικνυει!

Προσωπικα,ακομα κ αν καποιος αποδειχθει οτι δεν ειναι ετσι οπως δειχνει,δεν θα γινω επιφυλλακτικη γτ αυτο στις
μετεπειτα σχεσεις μου θα μου δημιουργησει προκαταληψη κ φοβο,ετσι η εκαστοτε σχεση δεν θα ειναι για μενα ειληκρινης!

Αν ομως απαντησω αντικειμενικα,ναι για μενα η πρωτη εικονα που σχηματιζουμε για καποιον αυτη κ συνηθως τις περισσοτερες φορες
ειναι κ η πιο σωστη!Η ουσια ειναι ομως να δινουμε ευκαιριες στους ανθρωπους ακομα κ αν στο τελος δεν συνεχισουν να ειναι κοντα μας.
Τουλαχιστον δεν θα λεμε στον εαυτο μας οτι δεν προσπαθησαμε κ ουτε θα νιωθουμε τυψεις στις σχεσεις μας!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Giannoutas

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Giannoutas
Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,175 μηνύματα.

O Giannoutas Μη μου τους όρχεις τάραττε !!! έγραψε στις 03:02, 20-11-12:

Προσπαθω να σχηματιζω εικονες που αφορουν την επιδραση που ειχε αυτο το ατομο σε μενα. Δεν μπλεξω ουτε προτυπα ουτε λοιπες βλακειες.

Σκεφτομαι δηλαδη,αν με εκανε να γελασω,αν με εκανε να σκεφτω κτλ.Καθαρα σε μενα μονο.Οποτε λαθος να κανω σε οτι αφορα τα συναισθηματα μου δεν υφισταται οποτε ειμαι παντα σωστος. Απλα κοιταω να κοντρολαρω τα συναισθηματα μου οταν γνωριζω ενα ατομο αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα :p

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

kit-kat

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kit-kat
H kit-kat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,502 μηνύματα.

H kit-kat έγραψε στις 12:01, 20-11-12:

δυστηχώς ζούμε σε μια επιφανειακή εποχή όπου κρίνουμε και βγάζουμε συμπεράσματα εύκολα και γρήγορα για τους άλλους και ιδιαιτερα για τους ανθρώπους που γνωρίζουμε πρώτη φορά....
εγώ προσωπικά εχω ασχοληθεί πολυ με αυτό το ζήτημα. δεν εστιάζω πλέον στη εξωτερική εμφάνιση ούτε στη πρώτη γνωριμια. προσπαθώ να γνωρίσω λίγο περισσότερο τον άλλον πρωτού βγάλω ένα συμπέρασμα..
φυσικά, μου έχει τυχει παλιοτερα να βρεθώ σε παρέα και να κρίνω αυθαιρετα ένα άτομο από το τρόπο συμπεριφοράς του και την όλη στάση που κρατούσε. όμως αφού τον γνωρισα κατάλαβα ότι έκανα λάθος και η στάση που κρατούσε την κρατούσε ως τρόπο άμυνας γιατί ήταν πολύ κλειστό άτομο..

Παράθεση

Dimitris S

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Dimitris S
Ο Dimitris S αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ηχολήπτης και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.

O Dimitris S έγραψε στις 21:55, 27-11-15:

Ήθελα να ανοίξω θέμα αλλά ταιριάζει νομίζω σε αυτό οπότε ξεθάβω
You'll never get a second chance to make a first impression.
Πόσο εμπιστεύεστε την πρώτη εντύπωση στις διαπροσωπικες σχέσεις? Μήπως ασυνείδητα η πρώτη εντύπωση κατευθύνει την άποψη που θα σχηματίσουμε για κάποιο άτομο?
Πιστεύετε ότι η πρώτη εντύπωση που σχηματίζουν οι άλλοι για εσάς είναι αντιπροσωπευτική του χαρακτήρα σας?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η . Έχει γράψει 5,606 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 22:45, 27-11-15:

Για την εικόνα που σχηματίζουν οι άλλοι για μένα δεν μπορώ να γνωρίζω φυσικά... Αλλά εγώ δεν έχω πέσει ποτέ έξω στην πρώτη εντύπωση που σχηματίζω για τους άλλους. Ακόμα κι αν για ένα διάστημα μοιάζουν να είναι διαφορετικοί από την εικόνα που εγώ σχημάτισα, σύντομα επαληθεύομαι...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Dimitris S

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Dimitris S
Ο Dimitris S αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ηχολήπτης και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.

O Dimitris S έγραψε στις 12:46, 28-11-15:

Αρχική Δημοσίευση από Claire Rentfield
Για την εικόνα που σχηματίζουν οι άλλοι για μένα δεν μπορώ να γνωρίζω φυσικά... Αλλά εγώ δεν έχω πέσει ποτέ έξω στην πρώτη εντύπωση που σχηματίζω για τους άλλους. Ακόμα κι αν για ένα διάστημα μοιάζουν να είναι διαφορετικοί από την εικόνα που εγώ σχημάτισα, σύντομα επαληθεύομαι...
Μου κάνει εντύπωση το bold. Eίναι θέμα διαίσθησης,παρατηρητικότητας ή κάτι άλλο?
Για μένα η πρώτη εντύπωση μπορεί αρκετές φορές να είναι παραπλανητική και έπειτα από καλύτερη γνωριμία με το άτομο μπορεί να πεις ''Έκανα λάθος όταν είχα σκεφτεί το τάδε''.
Ίσως ασυνείδητα ή όχι ταμπελοποιούμε τον χαρακτήρα κάποιου που γνωρίζουμε για πρώτη φορά. Αν πετύχουμε π.χ κάποιον ο οποίος μας φαίνεται αγενής όταν τον γνωρίζουμε για πρώτη φορά, το πιθανότερο είναι να έχουμε τον τάδε άνθρωπο στο μυαλό μας ως αγενή ανεξάρτητα από τις εξωτερικές επιδράσεις που μπορεί να επηρεάζουν τη συμπεριφορά του(και εμείς δεν μπορούμε να ξέρουμε πχ προβλήματα στην εργασία ή οτιδήποτε ).

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η . Έχει γράψει 5,606 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 12:43, 29-11-15:

Εγώ πιστεύω πως είναι ένστικτο. ΄Όταν ήμουν μικρότερη δεν ήμουν σίγουρη πως αυτό που εισέπραξα σαν πρώτη εντύπωση ήταν πάντα σωστό και έδινα μεγάλο περιθώριο μήπως και διαψευστώ αλλά κάθε φορά επιβεβαιωνόμουν...
΄Ισως να είναι κι αυτό κάποιου είδους χάρισμα, άλλοι έχουν συγγραφικό χάρισμα ας πούμε ή καλή φωνή. Εγώ μάλλον έχω αυτό και ίσως να γινόμουν καλή ψυχολόγος. Ειλικρινά δεν ξέρω, το μόνο που ξέρω είναι πως κάθε φορά βγαίνω αληθινή.

Παράθεση

Στο διάολο πάμε (Λενιώ)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Στο διάολο πάμε
H Λενιώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 609 μηνύματα.

H Στο διάολο πάμε Till we get a piece, fuck peace έγραψε στις 13:46, 29-11-15:

Πιστεύω ότι από την πρωτη στιγμή μπορεις να καταλαβεις το ποιον του ανθρωπου και το χαρακτηρα του! Απλά το θεμα έγκειται στο κατα ποσον εχεις τη διαθεση να καταλαβεις τα σημάδια και κατά ποσο ξέρει να τα κρύβει ο άλλος!

Παράθεση

GiorgosAsi

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη GiorgosAsi
Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 537 μηνύματα.

O GiorgosAsi έγραψε στις 23:53, 29-11-15:

Στα thirtees δεν ειμαι μωαμεθανος ουτε και ανηκω κανενος ,σοσους και να παω τοπους ιδιους βρισκω τους ανθρωπους.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους