Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,050 μέλη και 2,411,968 μηνύματα σε 75,407 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 565 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Απορίες ιστορίας

mania

Επιφανές Μέλος

H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,364 μηνύματα.

H mania έγραψε: στις 08:29, 27-03-07:

Λοιπόν αυτό το θέμα το άνοιξα για ένα και μόνο λόγο, για να μάθουμε με σωστό τρόπο πια η συμασία κάποιων γεγονότων που ήταν κάποτε στην ζωή μας.

Δεν θέλω καβγάδες θέλω σωστή ενημέρωση απο πηγές που λένε τις αλήθειες όποιες και να ειναι

Η δική μου απορεία ειναι η εξής:

Λένε οι παλιοί ότι η βασιλεία ειναι η καλύτερη, οι άλλοι όμως λένε ότι ήταν μοναρχία και έμιαζε με χούντα

Τι ειναι αληθεια; πράγματι η βασιλεία ειναι αποφασίζομεν και διατάζομεν; ή ειναι στα μυαλλα κάποιων; πώς μπορεί κάποιος να μου αποδήξει κάποιο απο τις δύο απόψεις;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 474 μηνύματα.

O Ειλικρινής έγραψε: στις 09:00, 27-03-07:

Δεν υπάρχει "απόλυτη" αλήθεια σ'αυτό το θέμα!
Σε άλλους λαούς η βασιλεία ήτο "μήτηρ πάσης κακίας" και σε άλλους "δώρο Θεού"!
Αλλού ήταν μια συνταγματική μοναρχία,ένα απολυταρχικό καθεστώς δλδ και αλλού ήταν η προσωποποίηση της αξιοπρέπειας και της δημοκρατίας!
Άλλο ρόλο έπαιξε η βασιλεία στην Ελλάδα η στα βαλκανικά π.χ. κράτη (μιλώντας για Ευρώπη) και τελείως διαφορετικό στις (και με τη βοήθεια της βασιλείας) προηγμένες δημοκρατίες της...Σουηδίας,Δανίας,Ολλανδίας,Βελγίου κ.λπ.!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 3,985 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε: στις 09:06, 27-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από mania
Λοιπόν αυτό το θέμα το άνοιξα για ένα και μόνο λόγο, για να μάθουμε με σωστό τρόπο πια η συμασία κάποιων γεγονότων που ήταν κάποτε στην ζωή μας.

Δεν θέλω καβγάδες θέλω σωστή ενημέρωση απο πηγές που λένε τις αλήθειες όποιες και να ειναι

Η δική μου απορεία ειναι η εξής:

Λένε οι παλιοί ότι η βασιλεία ειναι η καλύτερη, οι άλλοι όμως λένε ότι ήταν μοναρχία και έμιαζε με χούντα

Τι ειναι αληθεια; πράγματι η βασιλεία ειναι αποφασίζομεν και διατάζομεν; ή ειναι στα μυαλλα κάποιων; πώς μπορεί κάποιος να μου αποδήξει κάποιο απο τις δύο απόψεις;
H βασιλεία είναι μια κληρονομημένη εξουσία. Τον βασιλιά δεν τον εκλέγει ο λαός, γι'αυτό το λόγο είμαι κατά της βασιλείας. Βασιλεία από βασιλεία διαφέρει όμως. Στην Μεγάλη Βρετανία είναι διακοσμητικά στοιχεία, ωστόσο κοστίζουν κι αυτοί μια περιουσία στον αγγλικό λαό. Στην Ελλάδα η βασιλεία ήταν καρκίνωμα. 'Εχει αποδειχθεί ότι ο βασιλιάς ετοίμαζε πραξικόπημα πριν τους συνταγματάρχες, απλά τον πρόλαβαν οι βλαμένοι (Πατακός κλπ) και το έκαναν πρώτοι. Και αργότερα έκανε την αντεπανάσταση εκείνο το Δεκέμβρη και το έπαιζε ήρωας. Εξάλλου ο βασιλιάς, οι αποστάτες (αλλά και ο μακαρίτης ο Ανδρέας για όσους δεν το γνωρίζουν) δεν ήταν αυτοί που έριξαν τον γέρο και προετοίμασαν το έδαφος για την δικτατορία ? Αλλά και οι σημερινοί τάχα δημοκράτες ηγέτες κληρονομούν την εξουσία. Οι οικογένειες Παπανδρέου και Καραμανλή κυβερνούν την χώρα δεκαετίες τώρα με παρόμοιο τρόπο. Ο πατέρας, ο γιος, ο εγγονός Παπανδρέου. Ο θείος και ο ανηψιός Καραμανλής... και ετοιμάζουν και τα εγγόνια και αν μπορούσαν θα ετοίμαζαν και τα δισέγγονα τους να ασκήσουν με την σειρά του εξουσία. Το κακό στην Ελλάδα δεν είναι ότι ξόφλησε η μοναρχία, αλλά ότι ποτέ δεν ήρθε ουσιαστική δημοκρατία. Η βασιλεία σήμερα είναι κυρίως για κοριτσάκια που ονειρεύονται πρίγκηπες με στολές και σπαθιά, μια φαντασίωση σεξουαλικά καταπιεσμένων γεροντοκόρων και οι βασιλιάδες σωστοί κλόουν.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

O Ειλικρινής έγραψε: στις 09:16, 27-03-07:

Εξάλλου ο βασιλιάς, οι αποστάτες (αλλά και ο μακαρίτης ο Ανδρέας για όσους δεν το γνωρίζουν) δεν ήταν αυτοί που έριξαν τον γέρο και προετοίμασαν το έδαφος για την δικτατορία ?
Έτσι! Και (ίσως βρω πρωτοσέλιδα) οι δημοκρατικές εφημερίδες δεν ήταν αυτές που έβγαιναν με πρωτοσέλιδα "ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΛΟΧΙΑΣ ΝΑ ΜΑΣ ΣΩΣΕΙ?"

Αλλά και οι σημερινοί τάχα δημοκράτες ηγέτες κληρονομούν την εξουσία. Οι οικογένειες Παπανδρέου και Καραμανλή κυβερνούν την χώρα δεκαετίες τώρα με παρόμοιο τρόπο.
1945 Παπανδρέου
1955 Καραμανλής
1965 Παπανδρέου
1975 Καραμανλής
1985 Παπανδρέου
1995 Παπανδρέου
2005 Καραμανλής
Με ελάχιστες εξαιρέσεις άλλων "βασιλιάδων"(Ντόρα η σειρά σου)

Αν αυτό δεν είναι "βασιλεία" τότε τι είναι?

mania

Επιφανές Μέλος

H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,364 μηνύματα.

H mania έγραψε: στις 09:57, 27-03-07:

Ποσο καιρό βασίλεψαν τελεικά οι Ελληνες βασιλειάδες; Γιατί έδειωξαν τον Κώνσταντίνο;

Wishful

Δραστήριο Μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 309 μηνύματα.

O Wishful έγραψε: στις 10:07, 27-03-07:

Πού το...σκαρφίστηκες παλι το θέμα αυτό Μάνια ? Ολο στα βαθειά να βουτάμε ? Επειδή συμφωνώ με τους προλαλήσαντες & την άποψη οτι δεν υπάρχει καθαρή απάντηση στο θέμα,θα περιοριστώ στη βάση,την απαρχή της βασιλείας για τον χώρο μας,όμως θα τονίσω οτι απο τότε μέχρι σήμερα,πολλά άλλαξαν & ισχύουν ενίοτε,η δεν ισχύουν !
Θεωρώ το θέμα καθαρά πολιτικό & σ'αυτό θα τοποθετηθώ ευθέως !
Στην Ελλάδα η βασιλεία δοκιμάστηκε για χιλιάδες χρόνια & απορριφθηκε (τουλάχιστον στην εμφανή της μορφή .-Γιατί εχει δίκιο ο ειλλικρινής-) !
Την απορρίπτω κι εγώ !
Πάμε τωρα στην αρχή ?
...."Απο τον Ομηρο & τον Ησίοδο μαθαίνουμε οτι ο βασιλιας σπάνια έκρινε μόνος του τις δίκες,και συνήθως για τις δικαστικές διενέξεις αποφάσιζαν οι άριστοι,πάντοτε δημόσια,στη μέση της συντετεγμένης αγοράς"
Ίσχυσε πάντα αυτό ?
...."Πράγμα που αποδεικνύει οτι η δικαστική του εξουσία δεν ήταν άξια λόγου.Δεν ήταν όμως και στην άλλη κυβέρνηση απεριόριστη,γιατί οι ηγήτορες η άνακτες συγκροτούν γύρω τους βουλή της οποίας δε φαίνεται οτι μπορεί πάντοτε να περιφρονεί την κρίση"
Οπως καταλαβαίνεις,μοιάζει να μην μιλάμε για το ίδιο θέμα,μια & η βσιλεία που ζήσαμε εδώ δε μοιάζει με αυτά τα δεδομένα !
Αν όμως,συνεχίσουμε,την επόμενη θα παραθέσω κομμάτια απο την εφαρμογή της βασιλείας στην Ελλάδα του 1800 & μετά, οπου θα δείς τεράστιες διαφορές απο αυτά τα 2 κομματάκια ,παρμένα απο την :
"Ιστορία του Ελληνικού έθνους" Κ.Παπαρρηγόπουλου

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε: στις 10:12, 27-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από Wishful
Πού το...σκαρφίστηκες παλι το θέμα αυτό Μάνια ? Ολο στα βαθειά να βουτάμε ?
Οταν έλεγαν τα παιδια το θέμα με την ιστορία ειπε κάπου ο ειληκρινής ότι δεν μπορείς να εισαι φασιστής άν δεν ξέρεις τι ειναι, χαίρομαι που μου έδωσε την ιδέα να πάρω γενικές πληροφορίες εγώ και οι άλλοι που έχουν τοιχών απορείες σε πολλά θέματα, μπορεί κάποιος να μην κατάλαβε ποτέ τι εστεί χούντα ή να ξέρει τα μισά, άς δώσουμε μια ευκαιρία σε όλους μας να μάθουμε ή να συμπληρώσουμε τις γνώσεις μας χωρίς κριτική άλλα με πληροφορίες

Αν υπάρχει αλλού δεν ξέρω Αλλα ειναι θέμα που σίγουρα έχουμε κενά σε κάτι που ειδη γνωρίζουμε

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,729 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε: στις 10:20, 27-03-07:

Εγώ μέχρι στιγμής, συμφωνώ με τον ειλικρινή.
Αλλωστε είναι ο μόνος που θα θυμάται όλα τα πολιτεύματα της Ελλάδας μας, και μπορεί να μας πει πότε ήταν καλύτερα.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

O Ειλικρινής έγραψε: στις 10:35, 27-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate
Αλλωστε είναι ο μόνος που θα θυμάται όλα τα πολιτεύματα της Ελλάδας μας, και μπορεί να μας πει πότε ήταν καλύτερα.
Kι αφού αντιπαρέλθω το κακιασμένο σχόλιο περί της ηλικίας μου(τι γελάς ρε? Μια χούντα μικρότερος είσαι)
να πω 2 πραγματάκια...
1) Ναι θυμάμαι (και πολύ καλά) την περίοδο της χούντας αλλά δεν μπορώ να την κρίνω γιατί δεν έχω παρόμοιες αναφορές!
Και εξηγούμαι!
Την περίοδο της χούντας ήμουν παιδί και ως παιδί δεν μπορώ να κρίνω μια κατάσταση με τον ίδιο τρόπο που θα την κρίνει ο φοιτητής,ο εργάτης,ο μισθωτός η ο πολιτικά και οικονομικά ενεργός!
Άρα αν εξαιρέσει κάποιος τα παιδικά βιώματα της ανεμελιάς η παραστάσεις όπως το να κοιμάσαι έξω τα καλοκαίρια η με τις πόρτες ξεκλείδωτες,τα υπόλοιπα τα μαθαίνω κι εγώ ακόμα!

2) Η βασιλεία στην Ελλάδα δεν μπορεί να κριθεί αδιακρίτως και ανεξαιρέτως!
Μη ξεχνάτε ότι και ο Μέγας Αλέξανδρος βασιλιάς ήταν!
Μάλλον θα πρέπει να διαχωρίσουμε για το ποιά βασιλεία μιλάμε!
Ας εστιάσουμε λοιπόν στην βασιλεία της νεώτερης Ελλάδας!
Ακόμα και αυτή η βασιλεία έχει τα καλά (λιγότερα ίσως) και τα κακά της!

Wishful

Δραστήριο Μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 309 μηνύματα.

O Wishful έγραψε: στις 10:43, 27-03-07:

Είσαι σίγουρος για το "ο μόνος"??

Αρχική Δημοσίευση από Ειλικρινής
Kι αφού αντιπαρέλθω το κακιασμένο σχόλιο περί της ηλικίας μου(τι γελάς ρε? Μια χούντα μικρότερος είσαι)
να πω 2 πραγματάκια...
1) Ναι θυμάμαι (και πολύ καλά) την περίοδο της χούντας αλλά δεν μπορώ να την κρίνω γιατί δεν έχω παρόμοιες αναφορές!
Και εξηγούμαι!
Την περίοδο της χούντας ήμουν παιδί και ως παιδί δεν μπορώ να κρίνω μια κατάσταση με τον ίδιο τρόπο που θα την κρίνει ο φοιτητής,ο εργάτης,ο μισθωτός η ο πολιτικά και οικονομικά ενεργός!
Άρα αν εξαιρέσει κάποιος τα παιδικά βιώματα της ανεμελιάς η παραστάσεις όπως το να κοιμάσαι έξω τα καλοκαίρια η με τις πόρτες ξεκλείδωτες,τα υπόλοιπα τα μαθαίνω κι εγώ ακόμα!

Μη τα μετράς αυτά ειλικρινή ...Ο παλιός είναι αλλοιώς ! Δεν το καταλαβαίνουν τα πιτσιρίκια οτι τα αγαπάμε επειδή είναι το μέλλον !
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 27-03-07 στις 20:52. Αιτία: Merge (και προσθήκη 2ου quote) :-)

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,729 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε: στις 10:43, 27-03-07:

Kι αφού αντιπαρέλθω το κακιασμένο σχόλιο περί της ηλικίας μου
να πω 2 πραγματάκια...
Και εξηγούμαι!

Ξέρεις όμως βρε συνονόματε τι μου έχει κάνει εντύπωση;
Οτι πέρα από το γεγονός οτι οι χουντικοί κατέλαβαν την εξουσία με βίαιο, αντιδημοκρατικό και καταδικαστέο τρόπο, και αν εξαιρέσει κανείς την εξωτερική πολιτική που αν τα λέω καλά μας κόστισε την τραγωδία της Κύπρου, αλλά και την περιβόητη τακτική τους περί λογοκρισίας που γινόταν για να προφυλάξουν το οικοδόμημά τους, στο εσωτερικό από άποψη έργων, δεν τα πήγαν άσχημα.
Ετσι τουλάχιστον έχω ακούσει πολλούς να λένε, χωρίς να σημαίνει αυτό οτι εγώ ή αυτοί οι "πολλοί" είμαστε υπέρ.
Νομίζω έγιναν αρκετά πράγματα επί 7ετίας, αυτό βέβαια δεν τους εξιλεώνει αλλά απλά θέλω να το δούμε λίγο.

Wishful

Δραστήριο Μέλος

O Wishful έγραψε: στις 10:46, 27-03-07:

Ξέρεις όμως βρε συνονόματε τι μου έχει κάνει εντύπωση;
Οτι πέρα από το γεγονός οτι οι χουντικοί κατέλαβαν την εξουσία με βίαιο, αντιδημοκρατικό και καταδικαστέο τρόπο, και αν εξαιρέσει κανείς την εξωτερική πολιτική που αν τα λέω καλά μας κόστισε την τραγωδία της Κύπρου, αλλά και την περιβόητη τακτική τους περί λογοκρισίας που γινόταν για να προφυλάξουν το οικοδόμημά τους, στο εσωτερικό από άποψη έργων, δεν τα πήγαν άσχημα.
Ετσι τουλάχιστον έχω ακούσει πολλούς να λένε, χωρίς να σημαίνει αυτό οτι εγώ ή αυτοί οι "πολλοί" είμαστε υπέρ.
Νομίζω έγιναν αρκετά πράγματα επί 7ετίας, αυτό βέβαια δεν τους εξιλεώνει αλλά απλά θέλω να το δούμε λίγο.
Φυσικά με αναδιανομή των περιουσιών των ...εκλειπόντων ,ολα καλύτερα πήγαν.
Συνέχεια στα επόμενα...

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε: στις 10:46, 27-03-07:

Τι ενωείς επι 7ετίας; δεν κατάλαβα, για ποια αναφέρεσε;

ALEX_

Διάσημο Μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 625 μηνύματα.

O ALEX_ έγραψε: στις 10:48, 27-03-07:

Για την χούντα λέει.

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε: στις 10:49, 27-03-07:

Φυσικά με αναδιανομή των περιουσιών των ...εκλειπόντων ,ολα καλύτερα πήγαν.
Συνέχεια στα επόμενα...
Τι εννοείς, για ανάλυσε το γιατί δεν το ξέρω αυτό.......
Αναφέρομαι στη χούντα του 1967.

Wishful

Δραστήριο Μέλος

O Wishful έγραψε: στις 10:49, 27-03-07:

Να το πώ ? Νομίζω οτι παίζουμε,παρά συζητάμε κάποιες φορές ?

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε: στις 10:50, 27-03-07:

Αναφέρομαι στη χούντα του 1967.
Η χούντα ήταν 7 χρόνια και ήταν αμέσως μετά απο την βασιλεία σωστά;

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε: στις 10:50, 27-03-07:

Να το πώ ? Νομίζω οτι παίζουμε,παρά συζητάμε κάποιες φορές ?
Tι εννοείς;

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

O Ειλικρινής έγραψε: στις 10:52, 27-03-07:

Μη τα μετράς αυτά ειλικρινή ...Ο παλιός είναι αλλοιώς ! Δεν το καταλαβαίνουν τα πιτσιρίκια οτι τα αγαπάμε επειδή είναι το μέλλον !
Όντως!

Είστε σίγουροι πως θέλετε να μιλήσουμε για τα "καλά" της χούντας?

ALEX_

Διάσημο Μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 625 μηνύματα.

O ALEX_ έγραψε: στις 10:53, 27-03-07:

Η χούντα ήταν 7 χρόνια και ήταν αμέσως μετά απο την βασιλεία σωστά;
Yep!

Είστε σίγουροι πως θέλετε να μιλήσουμε για τα "καλά" της χούντας?
Καλή ερώτηση!Για ξανασκεφτείτε το!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 27-03-07 στις 21:02. Αιτία: Merge :-)

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια