Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,075 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,660 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Απορίες ιστορίας

ALEX_

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη ALEX_
Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 626 μηνύματα.

O ALEX_ έγραψε στις 11:26, 27-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate
Εγώ;;;
Τι σχέση έχω εγώ;
Λοοολ!Ο Παπανδρέου ρε!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 11:26, 27-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από Valder
Έβαλε λόγια..χμμ όχι ακριβώς έτσι. Απλά πήγε και έπιασε ένα κομμάτι του στρατού που ήταν φιλικά προσκείμενο σε αυτόν και έκανε αυτή την προσπάθεια.
Το ίδιο ειναι το κατάλαβα απλά το ειπα απλά

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 11:30, 27-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από mania
Το ίδιο ειναι το κατάλαβα απλά το ειπα απλά
Ωραία! Αφού βοήθησα κάποιον άνθρωπο και σήμερα, έστω και με το να καταλάβει ένα ιστορικό γεγονός, είναι μια καλή μέρα!

mania

Επιφανές Μέλος

H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 11:35, 27-03-07:

Λοιπόν μάθαμε σήμερα:

Βασιλεία ειναι μοναρχεία και πάει κληρονόμικά
Χουντα= κουμουνιστές απαγόρευση της ελευθεριας λογου και πράξεων
Ο Βασιλιάς έχασε τα πασχάλια ενώ ειχε τα αυγά άλλα επιδή δεν ειχε και τα δύο προσπάθησε με μπινιές να τα πάρει και απέτηχε, δεν εξωρίστηκε άλλα την έκανε με έλαφρά
Ο καραμανλής και ο παπανδρέου ειναι εκείνοι που περίπου μπορούμε να τους πούμε μονάρχες της δημοκρατείας
Ηταν όλοι τους πουλημένοι αυτό το λέω εγώ

Καλή;;;; ηδατέ; κάτι έμαθα σήμερα ακόμα και ημερομηνίες απίστευτο αυτά τόσα χρόνια στο σχολείο δεν μπορεσε να μου μίνει τίποτα τώρα έμαθα και κάτι

viki_thess (ΒΑΣΩ)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη viki_thess
H ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 864 μηνύματα.

H viki_thess έγραψε στις 11:37, 27-03-07:

Λοιπόν μάθαμε σήμερα:

Βασιλεία ειναι μοναρχεία και πάει κληρονόμικά
Ο Βασιλιάς έχασε τα πασχάλια ενώ ειχε τα αυγά άλλα επιδή δεν ειχε και τα δύο προσπάθησε με μπινιές να τα πάρει και απέτηχε, δεν εξωρίστηκε άλλα την έκανε με έλαφρά
Ο καραμανλής και ο παπανδρέου ειναι εκείνοι που περίπου μπορούμε να τους πούμε μονάρχες της δημοκρατείας
Ηταν όλοι τους πουλημένοι αυτό το λέω εγώ

Καλή;;;; ηδατέ; κάτι έμαθα σήμερα ακόμα και ημερομηνίες απίστευτο αυτά τόσα χρόνια στο σχολείο δεν μπορεσε να μου μίνει τίποτα τώρα έμαθα και κάτι

ΜΠΡΑΒΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ......
10 ΜΕ ΤΟΝΟ ΣΤΗ ΜΑΝΙΑ

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 11:38, 27-03-07:

Ώωωωωπα! Λάθος! Έλα να το διορθώσουμε! Η ελληνική χούντα ήταν από άτομα με φρόνημα ΑΝΤΙ-κομμουνιστικό. Αντικομμουνιστές ήταν λοιπόν. Τώρα για άλλες χώρες, οκ υπήρχαν και χούντες κομμουνισμού!

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Ειλικρινής
Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 484 μηνύματα.

O Ειλικρινής έγραψε στις 11:38, 27-03-07:

Εγώ δεν έκανα τίποτα!

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Δεν ξέρω, πάντως νομίζω ότι αν τότε ήμουν 30 χρονών, θα είχα αυτοκτονήσει ή θα είχα φύγει στο εξωτερικό. Απορώ με την υπομονή των γονιών και των συγγενών μου που αν και δεν ήταν κομμουνιστές, δεν περνούσαν καθόλου καλά, κι όμως κανένας τους δεν επαναστάτησε όπως και όλη η πουλημένη γενιά τους. Κανείς !
Θέλετε την απάντηση του Παττακού(όντως του Παττακού-από ένα blog) για το συγκεκριμένο θέμα?

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 11:41, 27-03-07:

Ώωωωωπα! Λάθος! Έλα να το διορθώσουμε! Η ελληνική χούντα ήταν από άτομα με φρόνημα ΑΝΤΙ-κομμουνιστικό. Αντικομμουνιστές ήταν λοιπόν. Τώρα για άλλες χώρες, οκ υπήρχαν και χούντες κομμουνισμού!
Τι ενοείς αντικουμουνιστές;

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 11:44, 27-03-07:

Τι ενοείς αντικουμουνιστές;
Δε τους γούσταραν τους κομμουνιστές κούκλα μου. Σου λέει ο "χούντας" το 1967: Μάνια οι κομμουνιστές είναι κίνδυνος, είναι βρωμιά, είναι το ένα το άλλο, γι αυτό θα σου κάνω μια χούντα να στρώσεις.

Και έκαναν τη χούντα λοιπόν γιατί τάχα μου υπήρχε κομμουνιστικός κίνδυνος!

Wishful

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Wishful
Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 342 μηνύματα.

O Wishful έγραψε στις 11:45, 27-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από Ειλικρινής
Εγώ δεν έκανα τίποτα!

Θέλετε την απάντηση του Παττακού(όντως του Παττακού-από ένα blog) για το συγκεκριμένο θέμα?
οχι σίγουρα δεν έκανες ! Αυτός που το έγρα ψε,προφανώς εννοούσε τον Παπανδρέου Ανδρέα,σε σχέση με το καθεστώς των δημοσίων υπαλλήλων ! Πλανάται πλάνη οικτρά,αλλά τέτοια ώρα τέτοια λόγια,δε μπορώ να παραθέσω τίποτε σαν αποδεικτικό,γιατι μέχρι να γράψω,θα είμαι 40 πόστς πίσω ,οπότε ούτε θα δεί κάποιος κάτι

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 11:47, 27-03-07:

Δε τους γούσταραν τους κομμουνιστές κούκλα μου. Σου λέει ο "χούντας" το 1967: Μάνια οι κομμουνιστές είναι κίνδυνος, είναι βρωμιά, είναι το ένα το άλλο, γι αυτό θα σου κάνω μια χούντα να στρώσεις.

Και έκαναν τη χούντα λοιπόν γιατί τάχα μου υπήρχε κομμουνιστικός κίνδυνος!
Η χούντα ειναι κάτι σαν καθεστός όπως δημοκρατία βασιλεία απλά στην χούντα σε έχουν χωσμένο μέσα και βγάζεις το μόκο σου;

ALEX_

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη ALEX_
Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 626 μηνύματα.

O ALEX_ έγραψε στις 11:48, 27-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από Wishful
Αυτός που το έγρα ψε
Wishful με όλο τον σεβασμό,άσχετα με το τι ψηφίζεις και κατά πόσο προσβλήθηκες,αυτός έχει όνομα....

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 12:07, 27-03-07:

Μια απορία ξανά(εμουν τούβλο σε αυτα)

Τελικά πιοι ήταν μαζί μας και ποιοι εχθροι μας το 21 και το 40; τα έχω κάνει κουβά στο μυαλό μου

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιάννης
Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 12:12, 27-03-07:

Μια απορία ξανά(εμουν τούβλο σε αυτα)

Τελικά πιοι ήταν μαζί μας και ποιοι εχθροι μας το 21 και το 40; τα έχω κάνει κουβά στο μυαλό μου
Το 21 οι Τούρκοι

Το 40 οι Γερμανοί (παρέα με τους Ιταλούς και φυσικά τους Βούλγαρους το καρέ κλείνουν οι Γιαπωνέζοι και μερικές άλλες χώρες όπως η "ανεξάρτητη" Ελβετία! )

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 12:17, 27-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης
Το 21 οι Τούρκοι

Το 40 οι Γερμανοί (παρέα με τους Ιταλούς και φυσικά τους Βούλγαρους το καρέ κλείνουν οι Γιαπωνέζοι και μερικές άλλες χώρες όπως η "ανεξάρτητη" Ελβετία! )
Αρα όλοι εχθροί ήταν; η γιαγιά μου ειπε ότι τότε στην κατοχή βοηθούσαν πολλύ τους έλληνες οι Ιταλοι, και οι αμερικάνοι βοηθουσαν με τρόφημα ή ρούχα
Δεν ειχα ιδέα για γιαπονέζους

Wishful

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Wishful
Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 342 μηνύματα.

O Wishful έγραψε στις 12:21, 27-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από ALEX_
Wishful με όλο τον σεβασμό,άσχετα με το τι ψηφίζεις και κατά πόσο προσβλήθηκες,αυτός έχει όνομα....
Sorry βρε Αλεξ ! Εχεις δίκιο Παρασύρθηκα για ν'απαντήσω γρήγορα .Μη το παίρνεις μετρητοίς ! Πάσσο..ολότελα !

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 12:24, 27-03-07:

Αρα όλοι εχθροί ήταν; η γιαγιά μου ειπε ότι τότε στην κατοχή βοηθούσαν πολλύ τους έλληνες οι Ιταλοι, και οι αμερικάνοι βοηθουσαν με τρόφημα ή ρούχα
Δεν ειχα ιδέα για γιαπονέζους
Οι Ιταλοί έκαναν την πρώτη επίθεση κατά της Ελλάδας στις 29 Οκτωβρίου (μια μέρα μετά το ιστορικό ΟΧΙ του μεταξά).
Υποτίμησαν όμως τις Ελληνικές δυνάμεις και πήραν τον ... τέλος πάντων έχασαν.
Μετά απο λίγο καιρό έγινε η Γερμανική εισβολή και κομμάτια της Ελλάδας παραχωρήθηκαν στην Ιταλιά (λόγω συμμαχίας) και στους Βούλγαρους.
Οι Αμερικάνοι δεν ασχολήθηκαν με τον πόλεμο πριν την επίθεση απο την Ιαπωνία στο Περλ Χαρμπορ.
Αυτός ήταν και ο λόγος που μπήκαν.
Τώρα σε αυτά που λέει η γιαγιά σου, οι ιταλοί δεν είχαν τον φανατισμό των Γερμανών και ίσως να ήταν πιο ανθρωπιστές απο τους Γερμανούς, όσο για το 2ο ή μιλάει για Βρετανούς η γιαγιά σου ή για Αυστραλούς καθώς εκείνοι ήταν απο νωρίς στην Ελλάδα στηρίζοντας τον ανταρτοπόλεμο. Οι Αμερικάνοι ήρθαν πολύ μετά!

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 12:27, 27-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης
Οι Ιταλοί έκαναν την πρώτη επίθεση κατά της Ελλάδας στις 29 Οκτωβρίου (μια μέρα μετά το ιστορικό ΟΧΙ του μεταξά).
Υποτίμησαν όμως τις Ελληνικές δυνάμεις και πήραν τον ... τέλος πάντων έχασαν.
Μετά απο λίγο καιρό έγινε η Γερμανική εισβολή και κομμάτια της Ελλάδας παραχωρήθηκαν στην Ιταλιά (λόγω συμμαχίας) και στους Βούλγαρους.
Οι Αμερικάνοι δεν ασχολήθηκαν με τον πόλεμο πριν την επίθεση απο την Ιαπωνία στο Περλ Χαρμπορ.
Αυτός ήταν και ο λόγος που μπήκαν.
Τώρα σε αυτά που λέει η γιαγιά σου, οι ιταλοί δεν είχαν τον φανατισμό των Γερμανών και ίσως να ήταν πιο ανθρωπιστές απο τους Γερμανούς, όσο για το 2ο ή μιλάει για Βρετανούς η γιαγιά σου ή για Αυστραλούς καθώς εκείνοι ήταν απο νωρίς στην Ελλάδα στηρίζοντας τον ανταρτοπόλεμο. Οι Αμερικάνοι ήρθαν πολύ μετά!
Κάνω συλογή απο σαπούνια και η γιαγιά μου μου έδωσε 2 που ήταν λέει άπο το κιβώτιο που έστελνε η αμερικάνική βοήθεια. Δεν ξέρω όμως τι έποχή ηταν η αμερικάνικη βοήθεια

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 12:28, 27-03-07:

Εγώ δεν έκανα τίποτα!

για δώστε το μας, έχει ενδιαφέρον.

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 12:31, 27-03-07:

Κάνω συλογή απο σαπούνια και η γιαγιά μου μου έδωσε 2 που ήταν λέει άπο το κιβώτιο που έστελνε η αμερικάνική βοήθεια. Δεν ξέρω όμως τι έποχή ηταν η αμερικάνικη βοήθεια
Άλλο υλικά και άλλο να είδε στρατό, απο την έναρξη του πολέμου οι ΗΠΑ έδιναν εξοπλισμό προς την Ευρώπη αλλα σφήριζαν ανέμελα όταν γινόταν συζήτηση για άμεση εμπλοκή τους.
Για 9 μήνες κρίθηκε το αποτέλεσμα του πολέμου πίστεψε με, αν δεν έκανε βλακείες ο Χιτλερ και έδινε τα κονδύλια για τα μερμεσμιθ και τους V2 V1 στα πανζερ θα μιλάγαμε όλοι Γερμανικά σήμερα

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

O Ειλικρινής έγραψε στις 12:32, 27-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από Wishful
οχι σίγουρα δεν έκανες ! Αυτός που το έγρα ψε,προφανώς εννοούσε τον Παπανδρέου Ανδρέα,σε σχέση με το καθεστώς των δημοσίων υπαλλήλων ! Πλανάται πλάνη οικτρά,αλλά τέτοια ώρα τέτοια λόγια,δε μπορώ να παραθέσω τίποτε σαν αποδεικτικό,γιατι μέχρι να γράψω,θα είμαι 40 πόστς πίσω ,οπότε ούτε θα δεί κάποιος κάτι
Εγώ τα έχασα ήδη ρε! Πως φτάσατε στους Γιαπωνέζους?

Mania αν σου δώσουν σαπουνια FA μην τα πάρεις....είναι...From Auswitch (καλά ρε μη βαράτε ένα αστείο ήτανε)

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

O Ειλικρινής έγραψε στις 12:36, 27-03-07:

για δώστε το μας, έχει ενδιαφέρον.
Μετά από απαίτηση του κοινού:

Στυλιανός Παττακός (προς όλους εμάς):

Τέκνα αγαπητά

επιτρέψατε μοι από την υψηλήν θέσιν μου (κυριολεκτικώς και ουχί χάριν παιδειάς) να κοινωνήσω μεθ' υμών την αλήθειαν την οποίαν ο του παρόντος μπλογκίου διευθύνων υποτίθεται ότι διακαώς αναζητεί και υπηρετεί.

Ότε επραγματοποιήθη η επανάστασις άπαντες (παρακαλώ υπογραμμίσατε το άπαντες) ηνακουφίσθησαν. Οι τότε πολιτικοί και πολλοί εκ των υστέρων οψίμων αντιστασιακών είχον επιτύχει την πλήρην απαξίωσιν των. Η συνεχής και συστηματική προβολή των ατόμων των και η απαρέγκλιτος εστιάσίς των εις το προσωπικόν αυτών συμφέρον ουδέναν εκ των Ελλήνων ώθησεν εις αντίθεσιν πόσον μάλλον εις αντίστασιν.

Εποίησαμεν ότι τοιούτοι απέτυχον να πράξωσιν πέραν των προεκλογικών των εξαγγελιών: Δρόμους, αεροδρόμια, γυμναστήρια, απαλειφή αγροτικών χρεών. Δεν είχομεν το της επανεκλογής ανταποδοτικόν συμφέρον.

Προτρέπω υμάς όπως επισκεφθείτε παραμελημμένας αγροτικάς περιοχάς, παραμεθορίους, και συζητήσητε με τους ενεργούς πολίτας της περιόδου της ημετέρας διακυβερνήσεως: Άπαντες θα αναγνωρίσουσι τα της ημετέρας κυβερνήσεως ωφέλη. Προς τι να εξεγερθώσι λοιπόν; Προς τι να αντισταθώσι;

Μην λοιπόν παρασύρεσθε απύθμενον ευπιστίαν επιδεικνύοντες: Ότε ανελάβομεν την εξουσίαν όλοι απεπάτησαν εις ευατόν (κοινώς χέστηκαν πάνω τους). Όλοι. Μηδενός εξαιρουμένου. Πλην όμως ο πανδαμάτωρ χρόνος παρέρχεται και τούτο περιποιεί εις πολλούς την πολυτέλειαν της λήθης. Αφού τα εσώρρουχα ήλλαξον, βαθύν αναστεναγμόν εκβάλλοντες και βεβαιωθέντες ότι εις τους ουρανούς πλέον κατοικοδρεύω την σημαίαν της αντίστασης ανέμισον. Ωιμέ της δειλίας!

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 12:38, 27-03-07:

Εγώ τα έχασα ήδη ρε! Πως φτάσατε στους Γιαπωνέζους?

Μιλάγαμε για του συμμάχους των Γερμανών

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 12:52, 27-03-07:

Εποίησαμεν ότι τοιούτοι απέτυχον να πράξωσιν πέραν των προεκλογικών των εξαγγελιών: Δρόμους, αεροδρόμια, γυμναστήρια, απαλειφή αγροτικών χρεών. Δεν είχομεν το της επανεκλογής ανταποδοτικόν συμφέρον.

Προτρέπω υμάς όπως επισκεφθείτε παραμελημμένας αγροτικάς περιοχάς, παραμεθορίους, και συζητήσητε με τους ενεργούς πολίτας της περιόδου της ημετέρας διακυβερνήσεως: Άπαντες θα αναγνωρίσουσι τα της ημετέρας κυβερνήσεως ωφέλη. Προς τι να εξεγερθώσι λοιπόν; Προς τι να αντισταθώσι;
Η συνταγή είναι παλιά και επιτυχημένη. Βουλώνεις τα στόματα της μάζας ταιζοντάς την. Το ίδιο έκανε και ο Χίτλερ. Προς τί να αντισταθώσι λοιπόν ? Καλά το λέει ο Πατακός. 'Οταν τρως δεν μιλάς. Η ελευθερία όμως πάει περίπατο.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

O Ειλικρινής έγραψε στις 13:10, 27-03-07:

Η συνταγή είναι παλιά και επιτυχημένη. Βουλώνεις τα στόματα της μάζας ταιζοντάς την. Το ίδιο έκανε και ο Χίτλερ. Προς τί να αντισταθώσι λοιπόν ? Καλά το λέει ο Πατακός. 'Οταν τρως δεν μιλάς. Η ελευθερία όμως πάει περίπατο.
Λέει και κάτι άλλο όμως...
Εποίησαμεν ότι τοιούτοι (οι πολιτικοί) απέτυχον να πράξωσιν πέραν των προεκλογικών των εξαγγελιών

και...

Δεν είχομεν το της επανεκλογής ανταποδοτικόν συμφέρον.

Δηλαδή,δεν υπόσχονταν..έκαναν!
Και μάλιστα χωρίς να έχουν πελατειακή σχέση (μήπως φοβόντουσαν πως δεν θα τους ξαναψηφίσουν?)

και κάτι τελευταίο...
θυμάστε καναν μεγαλοεργολάβο να φτιάχνει έργα στην Ελλάδα επί χούντας?
μάλλον όχι...γιατί κι εγώ τη ΜΟΜΑ θυμάμαι!
α και κάτι ακόμα...πόσοι από τους χουντικούς πέθαναν πλούσιοι η με βίλες?...κανείς?
(και ΟΧΙ δεν είμαι χουντικός,απλά αηδιασμένος από τους πολιτικούς μας είμαι!)

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 14:29, 27-03-07:

Λέει και κάτι άλλο όμως...
Εποίησαμεν ότι τοιούτοι (οι πολιτικοί) απέτυχον να πράξωσιν πέραν των προεκλογικών των εξαγγελιών
και λοιπόν ? Γιατί δεν άφηναν το λαό να αποφασίσει με εκλογές παρά βιάστηκαν να αρπάξουν την εξουσία με την βία ? Αυτά είναι παραμύθια του Πατακού. Με τις ευλογίες των αμερικάνων (που εσείς δεν συμπαθείτε απ'ότι έχω διαπιστώσει από προηγούμενα δημοσιεύματά σας) διατήρησαν την εξουσία τους. 'Οπου μας συμφέρει οι αμερικάνοι είναι κακοί, και όπου μας συμφέρει όχι? Δεν ήταν καθόλου ιδεαλιστές οι χουντικοί, γνώριζαν ότι δεν υπήρχε κίνδυνος κομουνισμού στην Ελλάδα κι όμως αυτό επικαλέστηκαν ως λόγο για την δήθεν επανάστασή τους.

Δεν είχομεν το της επανεκλογής ανταποδοτικόν συμφέρον.
Φοβόντουσαν όμως μήπως ο λαός τους ανατρέψει με επανάσταση, γι'αυτό ''τάιζαν'' μεγάλα λαικά στρώματα. Πολιτική ''μαστίγιο και καρότο''.

και κάτι τελευταίο...
θυμάστε καναν μεγαλοεργολάβο να φτιάχνει έργα στην Ελλάδα επί χούντας?
μάλλον όχι...γιατί κι εγώ τη ΜΟΜΑ θυμάμαι!
α και κάτι ακόμα...πόσοι από τους χουντικούς πέθαναν πλούσιοι η με βίλες?...κανείς?
(και ΟΧΙ δεν είμαι χουντικός,απλά αηδιασμένος από τους πολιτικούς μας είμαι!)
Δεν πέθαναν πλούσιοι επειδή τους έχωσαν στην φυλακή. Αν δεν είχαν ανατραπεί σήμερα θα είχαν κι αυτοί πλούτη.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 27-03-07 στις 20:15. Αιτία: Διόρθωση quote tags :)

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

O Ειλικρινής έγραψε στις 15:56, 27-03-07:

και λοιπόν ? Γιατί δεν άφηναν το λαό να αποφασίσει με εκλογές παρά βιάστηκαν να αρπάξουν την εξουσία με την βία ? Αυτά είναι παραμύθια του Πατακού. Με τις ευλογίες των αμερικάνων (που εσείς δεν συμπαθείτε απ'ότι έχω διαπιστώσει από προηγούμενα δημοσιεύματά σας) διατήρησαν την εξουσία τους. 'Οπου μας συμφέρει οι αμερικάνοι είναι κακοί, και όπου μας συμφέρει όχι? Δεν ήταν καθόλου ιδεαλιστές οι χουντικοί, γνώριζαν ότι δεν υπήρχε κίνδυνος κομουνισμού στην Ελλάδα κι όμως αυτό επικαλέστηκαν ως λόγο για την δήθεν επανάστασή τους.

Καταρχήν δεν χρειάζεται να μου μιλάς στον πληθυντικό
Κατά δεύτερον εγώ υποστήριξα πουθενά τους αμερικάνους?
Εντάξει οι αμερικάνοι δεν είναι και ο διάβολος προσωποποιημένος,έχουν κάνει και καλά στον κόσμο αλλά εγώ (μέχρι στιγμής) δεν τους υποστήριξα πουθενα!

Φοβόντουσαν όμως μήπως ο λαός τους ανατρέψει με επανάσταση, γι'αυτό ''τάιζαν'' μεγάλα λαικά στρώματα. Πολιτική ''μαστίγιο και καρότο''.
Ποιόν να φοβηθούν βρε Δόκτωρα?
Παραθέτω απόσπασμα απο τις "Πικρές Αλήθειες" του Νίκου Δήμου:

Δεν είχαμε καλά-καλά βολευτεί στο καινούργιο σπίτι όταν ξέσπασε η μέρα με τα τανκ και τα εμβατήρια. Κυνηγούσα ραδιοφωνικούς σταθμούς για να καταλάβω τι έγινε.

Από καιρό πολλοί μιλούσαν για πραξικόπημα, αλλά η κρατούσα άποψη ήταν δύσπιστη. Όπως μου έλεγε ο Βαγγέλης Γκούφας: «Αυτά συμβαίνουν στους φίλους σου τους Γερμανούς, οι Έλληνες δεν σηκώνουν δικτατορίες». (Ευτυχώς η 21η Απριλίου τον βρήκε στο εξωτερικό).

Κλεισμένος (όπως όλοι) στο σπίτι εκείνη την πρώτη μέρα, θυμήθηκα ένα περίεργο ποίημα που είχα γράψει δύο χρόνια πριν:

Η ομίχλη είχε γεμίσει στάχτη την πόλη,
όταν είδα να ξεπροβάλουν
ο στρατιώτης, ο ναύτης και ο αεροπόρος,
που δεν είχαν χέρια –
που δεν είχαν μάτια –
που είχαν μόνο γαλανόλευκες κονκάρδες
στην κομβιοδόχη του πρωκτού.

Την άλλη μέρα το πρωί σηκώθηκα χαράματα και πήρα τους δρόμους. «Δεν μπορεί», σκεπτόμουνα «από κάπου θα ξεκινήσει η αντίδραση». Οραματιζόμουν ποτάμια λαού να κατηφορίζουν προς το Σύνταγμα σε μία έστω σιωπηλή διαδήλωση διαμαρτυρίας.

Τίποτα. Οι οικοδόμοι, οι μαχητικοί οικοδόμοι που έκαναν τις κυβερνήσεις να τρέμουν, ήταν πρώτοι και καλύτεροι στις δουλειές τους. Οι φίλοι, που τους τηλεφώνησα από το γραφείο, ήταν όλοι στο «περίμενε» και στο «άσε να δούμε». Ήταν ο αιφνιδιασμός, ήταν η κούραση από τις συνεχείς πολιτικές διαμάχες, ήταν η έλλειψη δημοκρατικής παιδείας και ανακλαστικών; Ένιωσα μία πικρή γεύση απογοήτευσης.

Και όπως έτυχε να βρίσκομαι στην πιο κρίσιμη φάση της νέας δουλειάς μου, το έριξα (όπως ειρωνικά έλεγα) στην εργασιοθεραπεία. Ούτε μου πέρασε η ιδέα ότι θα μπορούσα μόνος μου να κάνω αντίσταση. Σίγουρα δεν ήμουν από την πάστα που φτιάχνουν τους ήρωες. Και δεν με παρηγορεί καθόλου το γεγονός ότι άλλα οκτώμισι εκατομμύρια έλληνες σκέφθηκαν όπως εγώ.

http://nikosdimou.blogspot.com/2006/...g-post_21.html

Δεν πέθαναν πλούσιοι επειδή τους έχωσαν στην φυλακή. Αν δεν είχαν ανατραπεί σήμερα θα είχαν κι αυτοί πλούτη.
Έλα βρε δόκτωρα! Είσαι σοβαρός άνθρωπος!
Εδώ οι πολιτικάντηδες με το φόβο του ελέγχου και της επανεκλογής γίνονται πλούσιοι σε μια 4ετία (και ποτέ ολόκληρη) και αυτοί (οι χουντικοί) 7.5 χρόνια απόλυτης εξουσίας και πέθαναν φτωχοί και αμετανόητοι...και μου λες "δεν πρόλαβαν"?

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 16:33, 27-03-07:

To κείμενο του Δήμου τί δουλειά έχει με το θέμα μας ? Περιγράφει την κατάσταση την μέρα του πραξικοπήματος. Εγώ αναφέρθηκα στα χρόνια που ακολούθησαν. Οι χουντικοί ήξεραν ότι ο λαός θα επαναστατούσε κάποια μέρα, γι'αυτό και έδωσαν κάποια προνόμια σε κάποιες κοινωνικές ομάδες. Αυτό είναι τακτική όλων των δικτατοριών και ιστορική πραγματικότητα. Τέλος πάντων, μπορεί να γράφεις ότι δεν είσαι χουντικός αλλά είναι φανερή η συμπάθειά σου γι'αυτούς. Τους παρουσιάσες ρομπέν των φτωχών αγροτών, εργατικούς ανθρώπους που άφησαν πλούσιο έργο.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

O Ειλικρινής έγραψε στις 16:47, 27-03-07:

Έτσι είναι αν έτσι νομίζετε...

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 11:40, 14-08-07:

To θέμα δεν έχει νόημα επειδή μετά την τελευταία επεξεργασία στην κατηγορία αυτή η κάθε ιστορική απορία μπορεί να συζητηθεί εκεί εκτενώς.

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Ιστορίας και Αρχαιολογίας Αθήνας - Από sia_x
      Το θέμα έχει λάβει 102 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία 1ο Πεδίο.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 16-09-15 στις 17:34.
    • Προαιρετικό το μάθημα της Ιστορίας - Από venividivici
      Το θέμα έχει λάβει 139 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Φιλοσοφία και Ιστορία.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 28-11-10 στις 12:59.
    • Ιστορία Διαγώνισμα ιστορίας γενικής - Από Flower princess
      Το θέμα έχει λάβει 0 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γενική Παιδεία.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 23-11-09 στις 13:47.
    • Μαθήματα ιστορίας - Από Γιάννης
      Το θέμα έχει λάβει 26 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 27-03-07 στις 10:49.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους