Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,050 μέλη και 2,411,968 μηνύματα σε 75,407 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 566 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Απορίες ιστορίας

Valder

Επιφανές Μέλος

Ο Valder αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,323 μηνύματα.

O Valder Winners do not make excuses έγραψε: στις 10:54, 27-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από mania
Η χούντα ήταν 7 χρόνια και ήταν αμέσως μετά απο την βασιλεία σωστά;
Στην αρχή ήταν μαζί και τα 2! Μετά ο Κωσταντίνος ήθελε να κάνει πραξικόπημα με το Γ' Σώμα στρατού από τη Θεσσαλονίκη αλλά δεν πέτυχε και έφυγε στο εξωτερικό το 1968. Τα θυμάμαι καλά από την Ιστορία ή λέω σαχλαμάρες;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

mania

Επιφανές Μέλος

H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,364 μηνύματα.

H mania έγραψε: στις 10:55, 27-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από Ειλικρινής
Όντως!

Είστε σίγουροι πως θέλετε να μιλήσουμε για τα "καλά" της χούντας?
Ναι θέλω εγώ τουλάχιστον ξέρω πώς ήταν οι καταστάσεις μου τα είπε ο πατέρας μου άλλα δεν κατάλαβα τι πρόβλημα ειχαν πατακός παπαδόπουλος και οι σχετικοί; είναι πράγματι ΚΚΕ που λένε;

Αρχική Δημοσίευση από Valder
Στην αρχή ήταν μαζί και τα 2! Μετά ο Κωσταντίνος ήθελε να κάνει πραξικόπημα με το Γ' Σώμα στρατού από τη Θεσσαλονίκη αλλά δεν πέτυχε και έφυγε στο εξωτερικό το 1968. Τα θυμάμαι καλά από την Ιστορία ή λέω σαχλαμάρες;
Πήγε ή τον εξωρίσανε;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 27-03-07 στις 21:07. Αιτία: Merge :-)
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

ALEX_

Διάσημο Μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 625 μηνύματα.

O ALEX_ έγραψε: στις 10:57, 27-03-07:

Πήγε ή τον εξωρίσανε;
Την κοπάνισε Μάνια μόλις είδε τα σκούρα.

mania

Επιφανές Μέλος

H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,364 μηνύματα.

H mania έγραψε: στις 10:57, 27-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από ALEX_
Την κοπάνισε Μάνια μόλις είδε τα σκούρα.
Τότε γιατί λένε ότι δεν μπορεί να γυρίσει πίσω;

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,729 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε: στις 10:58, 27-03-07:

Γιατί να μην μιλήσουμε ρε παιδιά;
Αν τα αναφέρουμε δεν σημαίνει οτι είμαστε και υποστηρικτές της.
Το έχω ήδη ξεκαθαρίσει αυτό από πριν.

Wishful

Δραστήριο Μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 309 μηνύματα.

O Wishful έγραψε: στις 10:58, 27-03-07:

Δεν ξέρω αν πρόλαβα το πόστ ! Κατάλαβες τί είπα τώρα ?οχι γμτ δεν πρόλαβα...Θα μιλήσουμε αν το θέλετε,αλλά καποιες ερωτήσεις για αυτονόητα,πασίγνωστα πράγματα & με τον τρόπο που γίνονται υποβαθμίζουν το θέμα & τους μετέχοντες σε αυτό ! Ελπίζω να με καταλάβατε ...

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,450 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε: στις 10:58, 27-03-07:

http://www.e-history.gr/

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 474 μηνύματα.

O Ειλικρινής έγραψε: στις 10:59, 27-03-07:

Μια χαρά τα θυμάσαι......μήπως θυμάσαι και ποιές εφημερίδες προέτρεπαν τους στρατιωτικούς να κάνουν χούντα? (ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΛΟΧΙΑΣ ΝΑ ΜΑΣ ΣΩΣΕΙ?)

Πήγε ή τον εξωρίσανε;
Αφού απέτυχε το πραξικόπημά του έφυγε κυνηγημένος!
Αμέσως μετά η χούντα κατήργησε τη βασιλεία (η χούντα το έκανα αυτό και όχι η "δημοκράτες") και εγκαθίδρυσε την Προεδρική Δημοκρατία!

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε: στις 10:59, 27-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate
Γιατί να μην μιλήσουμε ρε παιδιά;
Αν τα αναφέρουμε δεν σημαίνει οτι είμαστε και υποστηρικτές της.
Το έχω ήδη ξεκαθαρίσει αυτό από πριν.
Αν μηλάς για την χούντα ειχε ΛΟΓΙΚΑ τα θετικά και τα αρνητικά της δεν νομίζω να ειναι κακό

Valder

Επιφανές Μέλος

Ο Valder αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,323 μηνύματα.

O Valder Winners do not make excuses έγραψε: στις 11:00, 27-03-07:

Τότε γιατί λένε ότι δεν μπορεί να γυρίσει πίσω;
Λόγω του δημοψηφίσματος του 1975 δεν μπορεί να γυρίσει ως βασιλιάς, μόνο ως έλληνας πολίτης με το ντε γκρέτσια διαβατήριο αν θυμάσαι κι από τις ειδήσεις που το έλεγαν κάποτε.

μήπως θυμάσαι και ποιές εφημερίδες προέτρεπαν τους στρατιωτικούς να κάνουν χούντα? (ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΛΟΧΙΑΣ ΝΑ ΜΑΣ ΣΩΣΕΙ?)
Όχι δε το είχα διαβάσει κάπου αυτό! Πες, πες, μ αρέσει η ιστορία και θέλω να μαθαίνω πράγματα που διέφυγαν από τη μελέτη μου!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 27-03-07 στις 21:08. Αιτία: Merge :-)

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε: στις 11:03, 27-03-07:

Λόγω του δημοψηφίσματος του 1975 δεν μπορεί να γυρίσει ως βασιλιάς, μόνο ως έλληνας πολίτης με το ντε γκρέτσια διαβατήριο αν θυμάσαι κι από τις ειδήσεις που το έλεγαν κάποτε.
Και το πρόβλημά του πιο ειναι άς έρθει σαν πολήτης

Κάπου ειχα ακούσει ότι δεν τον δεχόταν η Ελλαδα γενικά, μάλλον κάνω λάθος

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 3,985 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε: στις 11:04, 27-03-07:

Όντως!

Είστε σίγουροι πως θέλετε να μιλήσουμε για τα "καλά" της χούντας?
Mόνο οι οικονομικοί δείκτες, τίποτε άλλο. Η προσπάθεια του Μαρκεζίνη, ενός πολύ ικανού και έξυπνου ανθρώπου με βαθειά γνώση. Κάθε δικτατορία κατά περίεργο τρόπο κάνει την οικονομία να ''πετάει''. Είναι ιστορικό φαινόμενο. Δεν μπορώ όμως απ'αυτά που έχω ακούσει και διαβάσει, να βρω κάτι άλλο θετικό. Αν διαβάσει κανείς το βιβλίο ''Τα σκυλιά'' θα καταλάβει τι εστί χούντα.

ALEX_

Διάσημο Μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 625 μηνύματα.

O ALEX_ έγραψε: στις 11:05, 27-03-07:

Και το πρόβλημά του πιο ειναι άς έρθει σαν πολήτης

Κάπου ειχα ακούσει ότι δεν τον δεχόταν η Ελλαδα γενικά, μάλλον κάνω λάθος
Μα σαν πολίτης έχει έρθει.Έχει σουλατσάρει αρκετές φορές,και Γιάννενα είχε έρθει.Το πρόβλημα είναι στο επώνυμο.

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Mόνο οι οικονομικοί δείκτες, τίποτε άλλο. Η προσπάθεια του Μαρκεζίνη, ενός πολύ ικανού και έξυπνου ανθρώπου με βαθειά γνώση. Κάθε δικτατορία κατά περίεργο τρόπο κάνει την οικονομία να ''πετάει''. Είναι ιστορικό φαινόμενο. Δεν μπορώ όμως απ'αυτά που έχω ακούσει και διαβάσει, να βρω κάτι άλλο θετικό. Αν διαβάσει κανείς το βιβλίο ''Τα σκυλιά'' θα καταλάβει τι εστί χούντα.
Συμφωνώ απολύτως!Δεν μπορώ κι εγώ να βρω τίποτα θετικό.Και για τους οικονομικούς δείκτες που λες φίλε μου,έχω τις επιφυλάξεις μου για το πόσο "πραγματικοί" ήταν.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 27-03-07 στις 21:12. Αιτία: Merge :-)

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε: στις 11:07, 27-03-07:

Μα σαν πολίτης έχει έρθει.Έχει σουλατσάρει αρκετές φορές,και Γιάννενα είχε έρθει.Το πρόβλημα είναι στο επώνυμο.
Τι είδους πραξικόπημα ήθελε να κάνει; τι κακό θα ήταν για μάς;

ALEX_

Διάσημο Μέλος

O ALEX_ έγραψε: στις 11:10, 27-03-07:

Τι είδους πραξικόπημα ήθελε να κάνει; τι κακό θα ήταν για μάς;
Σαν αυτό που έγινε.Απλά τον προλάβαν οι συνταγματάρχες.

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε: στις 11:11, 27-03-07:

Σαν αυτό που έγινε.Απλά τον προλάβαν οι συνταγματάρχες.
Να πώ ότι δεν το ξέρω ή θα με πάρετε με τις πέτρες

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,729 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε: στις 11:12, 27-03-07:

Εγώ έχω ακούσει πχ οτι οι δημόσιοι υπαλλήλοι απέκτησαν μονιμότητα επι χούντας, και οτι οι μισθοί αυξήθηκαν πάρα πολύ τότε (βέβαια αυτά μπορεί να έγιναν και για να δελεάσουν τον κόσμο υπέρ τους), και επίσης οτι έγιναν πολλά έργα σε επίπεδο δήμων (δρόμοι, γέφυρες , κλπ).
Μόνο για αυτά μιλάω εγώ, γιατί όλα τα υπόλοιπα ξέρουμε τι καταστροφικές συνέπειες είχαν.

ALEX_

Διάσημο Μέλος

O ALEX_ έγραψε: στις 11:12, 27-03-07:

Να πώ ότι δεν το ξέρω ή θα με πάρετε με τις πέτρες
Δεν θα σε πάρει κανένας με τις πέτρες αλλά ποιο πράγμα δεν ξέρεις?Δεν το έπιασα,είναι και πρωί ακόμα!

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε: στις 11:13, 27-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate
Εγώ έχω ακούσει πχ οτι οι δημόσιοι υπαλλήλοι απέκτησαν μονιμότητα επι χούντας, και οτι οι μισθοί αυξήθηκαν πάρα πολύ τότε (βέβαια αυτά μπορεί να έγιναν και για να δελεάσουν τον κόσμο υπέρ τους), και επίσης οτι έγιναν πολλά έργα σε επίπεδο δήμων (δρόμοι, γέφυρες , κλπ).
Μόνο για αυτά μιλάω εγώ, γιατί όλα τα υπόλοιπα ξέρουμε τι καταστροφικές συνέπειες είχαν.

Δηλαδή η χούντα έκανε τους δημόσιους υπαλληλους αυτό που ειναι τώρα;

ALEX_

Διάσημο Μέλος

O ALEX_ έγραψε: στις 11:13, 27-03-07:

Δηλαδή η χούντα έκανε τους δημόσιους υπαλληλους αυτό που ειναι τώρα;
Όχι,ο Αντρέας....

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια