Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,092 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,043 μηνύματα σε 74,647 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Τα πάντα για τους φακούς επαφής!

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη _fairygirl_
H Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 5,251 μηνύματα.

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 14:03, 01-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από Nami
Εμένα το μπουκάλι το μεγάλο μου κρατάει και 6 μήνες και χρησιμοποιώ φακούς καθημερινά.
WTF?
Θέλετε να μου πείτε πώς το καταφέρνετε να σας κρατάει τόσο;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 18,059 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 19:22, 01-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από _fairygirl_
WTF?
Εμένα ένα 2μηνο με κρατάει άνετα το μεγάλο μπουκάλι

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΞεφυσκωτοΤουρσι (Τζορτζ)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΞεφυσκωτοΤουρσι
Ο Τζορτζ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 44 μηνύματα.

O ΞεφυσκωτοΤουρσι έγραψε στις 22:35, 06-09-13:

Παιδιά εγώ έχω φαγούρα στο βλέφαρο , στο μάτι και μια ενόχληση σαν σκουπιδάκι στο μάτι κάποιες φορές ... Μήπως ξέρετε για τι πρόκειται , εγώ πιστεύω πως είναι επιπεφυκίτιδα.

Παράθεση

blonde_angel

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη blonde_angel
H blonde_angel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αισθητικός . Έχει γράψει 114 μηνύματα.

H blonde_angel ~Επανάσταση; έγραψε στις 22:56, 06-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από ΞεφυσκωτοΤουρσι
Παιδιά εγώ έχω φαγούρα στο βλέφαρο , στο μάτι και μια ενόχληση σαν σκουπιδάκι στο μάτι κάποιες φορές ... Μήπως ξέρετε για τι πρόκειται , εγώ πιστεύω πως είναι επιπεφυκίτιδα.
Αν είναι κάτι που αντιμετωπίζεις μέρες καλύτερα να πας σε έναν οφθαλμίατρο να σε δει, μην σε πάρουμε και στον λαιμό μας.
Αυτό συμβαίνει συνέχεια ή μόνο όταν φοράς τους φακούς σου;

ΥΓ. Δεν αναφέρεις τίποτα για κοκκίνισμα, που είναι και αυτό που χαρακτηρίζει την επιπεφυκίτιδα. Δεν υπάρχει κοκκίνισμα;

Παράθεση

ΞεφυσκωτοΤουρσι (Τζορτζ)

Νεοφερμένος

Ο Τζορτζ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 44 μηνύματα.

O ΞεφυσκωτοΤουρσι έγραψε στις 23:00, 06-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από blonde_angel
Αν είναι κάτι που αντιμετωπίζεις μέρες καλύτερα να πας σε έναν οφθαλμίατρο να σε δει, μην σε πάρουμε και στον λαιμό μας.
Αυτό συμβαίνει συνέχεια ή μόνο όταν φοράς τους φακούς σου;

ΥΓ. Δεν αναφέρεις τίποτα για κοκκίνισμα, που είναι και αυτό που χαρακτηρίζει την επιπεφυκίτιδα. Δεν υπάρχει κοκκίνισμα;
Κοκκίνισμα όχι τόσο συχνά ... Το είχα πάθει για 2-3 μέρες την προηγούμενη βδομάδα και μου ξανάρθε σήμερα. Το παθαίνω όταν βγάζω τους φακούς...

Παράθεση

blonde_angel

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H blonde_angel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αισθητικός . Έχει γράψει 114 μηνύματα.

H blonde_angel ~Επανάσταση; έγραψε στις 23:10, 06-09-13:

Εγώ είχα ενόχληση τον πρώτο καιρό που είχα αρχίσει να φοράω φακούς και αυτό επειδή τους έβαζα λάθος ή επειδή δεν είχα ξεπλύνει πολύ καλά τα χεριά μου με αποτέλεσμα να μπαίνει στα μάτια μου όλο το αντισηπτικό σαπούνι Εφόσον ο οφθαλμίατρος σου σου επέτρεψε να φορέσεις φακούς, τι να πω δεν ξέρω.
Όπως και να 'χει εγώ θα σε συμβούλευα να τον πάρεις τηλέφωνο να τον ρωτήσεις ή ακόμα καλύτερα να περάσεις από το ιατρείο του για να σε δει κιόλας. Μην ντρέπεσαι, εγώ πηγαίνω κάθε φορά που νιώθω ενοχλήσεις ή βγάζω κριθαράκια κλπ. Δεν παίζουν με αυτά και ακόμα και αν δεν έχεις τίποτα θα βγεις από το άγχος τουλάχιστον. Πάρτον και εξήγησε του τι συμβαίνει, σίγουρα θα απαντήσει πιο υπεύθυνα από οποιονδήποτε εδώ που δεν είναι γιατρός.

Ή από την άλλη...ίσως τους βγάζει "άτσαλα", ειδικά εάν άρχισες πρόσφατα να φοράς.

Παράθεση

vasilakis13 (Βασίλης)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη vasilakis13
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 692 μηνύματα.

O vasilakis13 έγραψε στις 23:28, 06-09-13:

Πολύ πιθανό επίσης να μενουν σκουπιδακια όπως τριχουλες πάνω στο φακό και να σε ενοχλούν, εγώ το παθαινω κάποιες φορές και είναι τόσο ενοχλητικό που τους βγάζω. Ελεγξε τους πολυ προσεκτικά στο φως πριν τους φορέσεις και χρησιμοποιησε πετσέτα που δεν αφήνει χνουδι. Καντο αυτο πριν πας στο γιατρό γιατί πολύ πιθανό να είναι από αυτό. Όταν τους βγάζεις έχεις ακόμα την ενόχληση?

Παράθεση

blonde_angel

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H blonde_angel ~Επανάσταση; έγραψε στις 23:33, 06-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από vasilakis13
Πολύ πιθανό επίσης να μενουν σκουπιδακια όπως τριχουλες πάνω στο φακό και να σε ενοχλούν, εγώ το παθαινω κάποιες φορές και είναι τόσο ενοχλητικό που τους βγάζω. Ελεγξε τους πολυ προσεκτικά στο φως πριν τους φορέσεις και χρησιμοποιησε πετσέτα που δεν αφήνει χνουδι. Καντο αυτο πριν πας στο γιατρό γιατί πολύ πιθανό να είναι από αυτό. Όταν τους βγάζεις έχεις ακόμα την ενόχληση?
Αυτό που λες ισχύει αλλά αν είναι όντως αυτό δεν θα έπρεπε να νιώθει ενόχληση και όταν φοράει τους φακούς; Και αυτό το πέρασα όταν άρχισα να φοράω φακούς και ήταν μια συνεχείς ενόχληση από την στιγμή που έβαζα τους φακούς μέχρι να τους βγάλω
Πωω τώρα που τα σκέφτομαι όλα αυτά που έκανα στις αρχές...πόσο fail ήμουν
Πάντως δίκιο έχεις...ίσως είναι και αυτό εφόσον είχε μια βδομάδα να εμφανιστεί η ενόχληση.

Παράθεση

ΞεφυσκωτοΤουρσι (Τζορτζ)

Νεοφερμένος

O ΞεφυσκωτοΤουρσι έγραψε στις 23:34, 06-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από blonde_angel
Εγώ είχα ενόχληση τον πρώτο καιρό που είχα αρχίσει να φοράω φακούς και αυτό επειδή τους έβαζα λάθος ή επειδή δεν είχα ξεπλύνει πολύ καλά τα χεριά μου με αποτέλεσμα να μπαίνει στα μάτια μου όλο το αντισηπτικό σαπούνι Εφόσον ο οφθαλμίατρος σου σου επέτρεψε να φορέσεις φακούς, τι να πω δεν ξέρω.
Όπως και να 'χει εγώ θα σε συμβούλευα να τον πάρεις τηλέφωνο να τον ρωτήσεις ή ακόμα καλύτερα να περάσεις από το ιατρείο του για να σε δει κιόλας. Μην ντρέπεσαι, εγώ πηγαίνω κάθε φορά που νιώθω ενοχλήσεις ή βγάζω κριθαράκια κλπ. Δεν παίζουν με αυτά και ακόμα και αν δεν έχεις τίποτα θα βγεις από το άγχος τουλάχιστον. Πάρτον και εξήγησε του τι συμβαίνει, σίγουρα θα απαντήσει πιο υπεύθυνα από οποιονδήποτε εδώ που δεν είναι γιατρός.

Ή από την άλλη...ίσως τους βγάζει "άτσαλα", ειδικά εάν άρχισες πρόσφατα να φοράς.
Λοιπόν φακούς φοράω περίπου 6 μήνες και αυτή την ενόχληση την παρατήρησα τον τελευταίο μήνα που χρησιμοποιούσα και ημερήσιους για την θάλασσα.. αυτό το ότι μπορεί να τους βγάζω ή να τους βάζω άτσαλα ισχύει πάντως.

Όταν τους βγάζω αρχίζω και νιώθω την ενόχληση. Όταν τους φοράω απλά ψιλοξηραίνονται τα μάτια μου...

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 5,251 μηνύματα.

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 20:00, 07-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από ΞεφυσκωτοΤουρσι
Λοιπόν φακούς φοράω περίπου 6 μήνες και αυτή την ενόχληση την παρατήρησα τον τελευταίο μήνα που χρησιμοποιούσα και ημερήσιους για την θάλασσα.. αυτό το ότι μπορεί να τους βγάζω ή να τους βάζω άτσαλα ισχύει πάντως.
Αυτό με τη θάλασσα το παθαίνω και΄γω. Δηλαδή,τους βάζω(έβαζα μπέζικλυ),πήγαινα το μεσημεράκι θάλασσα και το απόγευμα που γυρνούσα είχαν ψιλοκοκκινίσει τα μάτια μου.
Δεν ήταν κάτι. Αυτό που αναφέρθηκε για το σαπούνι πρόσεξε αν και το καλύτερο είναι οφθαλμίατρος.
Όχι τίποτε άλλο,αλλά με τους φακούς δεν παίζουμε..
Σταγόνες ενυδάτωσης/Δάκρυ έχεις δοκιμάσει να βάλεις μόλις βγάζεις τους φακούς;

Παράθεση

~Dida~ (Μυστικό)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ~Dida~
H Μυστικό αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 316 μηνύματα.

H ~Dida~ μετά από πολλή σκέψη έγραψε στις 11:41, 17-09-13:

Έχει αγοράσει κανείς φακούς μέσω ιντερνετ; Σκέφτομαι να το επιχειρήσω. Καμία πρόταση-συμβουλή; Να το διακυνδινεύσω ή μπα; Οι τιμές έχουν αρκετά μεγάλη απόκλιση ρε γαμώτο συγκριτικά με τα καταστήματα οπτικών,

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 11:49, 17-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από ~Dida~
Έχει αγοράσει κανείς φακούς μέσω ιντερνετ; Σκέφτομαι να το επιχειρήσω. Καμία πρόταση-συμβουλή; Να το διακυνδινεύσω ή μπα; Οι τιμές έχουν αρκετά μεγάλη απόκλιση ρε γαμώτο συγκριτικά με τα καταστήματα οπτικών,
Εγώ θα πάρω σε λίγες μέρες.
Λόγω τιμών και΄γω.

Παράθεση

vasilakis13 (Βασίλης)

Διάσημο Μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 692 μηνύματα.

O vasilakis13 έγραψε στις 13:02, 17-09-13:

Αν ξέρεις το μέγεθος των φακών σου(καμπυλότητα) και πληρώσεις με αντικαταβολή πιστεύω δεν θα έχετε προβλήμα

Παράθεση

~Dida~ (Μυστικό)

Δραστήριο Μέλος

H Μυστικό αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 316 μηνύματα.

H ~Dida~ μετά από πολλή σκέψη έγραψε στις 15:53, 17-09-13:

Αν ξέρεις το μέγεθος των φακών σου(καμπυλότητα) και πληρώσεις με αντικαταβολή πιστεύω δεν θα έχετε προβλήμα
Θα πάω στον οφθαλμίατρο να μου μετρήσει την καμπυλότητα.. για την ποιότητα ανησυχώ κυρίως.

Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DarthFederer
Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,872 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 15:59, 17-09-13:

Θα πάω στον οφθαλμίατρο να μου μετρήσει την καμπυλότητα.. για την ποιότητα ανησυχώ κυρίως.
Απο ποιο online καταστημα σκεφτεσαι? Μπορεις να μ δωσει το Link?

Παράθεση

Dogie (Ειρήνη)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Dogie
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,049 μηνύματα.

H Dogie έγραψε στις 16:19, 17-09-13:

Εδώ και τρία χρόνια, με ελάχιστες εξαιρέσεις, μόνο από το ίντερνετ αγοράζω φακούς και όχι μόνο!!

Γενικά μην φοβάστε τις αγορές μέσω ηλεκτρονικών καταστημάτων. Πρωτού αγοράσω κάτι κάνω έρευνα για την καλύτερη δυνατή προσφορά και τα λιγότερα έξοδα αποστολής... Δεν έχω αντιμετωπίσει πότε πρόβλημα και ό,τι παραγγείλω το έχω σε 2 - 3 μέρες το πολύ σπίτι μου.

Παράθεση

vasilakis13 (Βασίλης)

Διάσημο Μέλος

O vasilakis13 έγραψε στις 17:24, 17-09-13:

Πάρε κάποια γνωστή μάρκα, γράψε κι εδώ μήπως την χρησιμοποιεί κάποιος και σου πει εντυπώσεις. Μπορείς επίσης να πάρεις ένα πακέτο αρχικά για να δοκιμάσεις την ποιότητα

Παράθεση

Dogie (Ειρήνη)

Περιβόητο Μέλος

H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,049 μηνύματα.

H Dogie έγραψε στις 17:34, 17-09-13:

Τα προΐόντα που αγοράζετε από το ίντερνετ είναι ακριβώς ίδια με αυτά των καταστημάτων...

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 19:04, 17-09-13:

Στα διάλα. Λέω και΄γω τι στον απ'αυτό; Ψάχνω,ψάχνω καμπυλότητα στο χαρτάκι και καμπυλότητα δε βρίσκω.
Αρχική Δημοσίευση από Dogie
Εδώ και τρία χρόνια, με ελάχιστες εξαιρέσεις, μόνο από το ίντερνετ αγοράζω φακούς και όχι μόνο!!
Γενικά μην φοβάστε τις αγορές μέσω ηλεκτρονικών καταστημάτων. Πρωτού αγοράσω κάτι κάνω έρευνα για την καλύτερη δυνατή προσφορά και τα λιγότερα έξοδα αποστολής... Δεν έχω αντιμετωπίσει πότε πρόβλημα και ό,τι παραγγείλω το έχω σε 2 - 3 μέρες το πολύ σπίτι μου.
Τα έξοδα αποστολής σε μερικά σάιτ αν είναι παραπάνω από ένα συγκεκριμένο ποσό είναι δωρεάν.
Ψάξ΄το..

Πάρε κάποια γνωστή μάρκα, γράψε κι εδώ μήπως την χρησιμοποιεί κάποιος και σου πει εντυπώσεις. Μπορείς επίσης να πάρεις ένα πακέτο αρχικά για να δοκιμάσεις την ποιότητα
Γνωστή μάρκα εγώ μία ξέρω.
Τα προΐόντα που αγοράζετε από το ίντερνετ είναι ακριβώς ίδια με αυτά των καταστημάτων...
Ναι απλώς πολλές φορές,η αγορά τους από το διαδίκτυο συμφέρει.

Παράθεση

~Dida~ (Μυστικό)

Δραστήριο Μέλος

H ~Dida~ μετά από πολλή σκέψη έγραψε στις 19:17, 17-09-13:

Μπορείς να μου δώσεις λινκ για φακούς πλίζ;
Λόγω μεγάλων βαθμών, δεν είναι ευκολο να κάνω πολλά δοκιμαστικά γτ κοστίζουν
Σκέφτομαι πάντως να πάρω τους optima toric της Bausch&Lomb. Αν ξέρει κανείς, τα φώτα του παρακαλώ.

Στα διάλα. Λέω και΄γω τι στον απ'αυτό; Ψάχνω,ψάχνω καμπυλότητα στο χαρτάκι και καμπυλότητα δε βρίσκω.
χαχα, δεν υπάρχει η καμπυλότητα στην συνταγή, συνήθως την μετράει ο οπτικός.

Παράθεση

Dogie (Ειρήνη)

Περιβόητο Μέλος

H Dogie έγραψε στις 19:37, 17-09-13:

Ναι απλώς πολλές φορές,η αγορά τους από το διαδίκτυο συμφέρει.
Γι' αυτό και αγοράζω τα περισσότερα πράγματα από το ίντερνετ...

Παράθεση

Nina-nana

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nina-nana
H Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Nina-nana έγραψε στις 01:31, 18-09-13:

Εγώ τους φακούς μου τους παραγγέλνω από εδώ: http://www.feelgoodcontacts.com/

Κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής.

Παίρνω τους 1-day Acuvue Moist for Astigmatism (τορικούς). Παλιότερα έπαιρνα μηνιαίους τορικούς Βausch and Lomb. Και από τους δύο είμαι ευχαριστημένη.

Παράθεση

~Dida~ (Μυστικό)

Δραστήριο Μέλος

H ~Dida~ μετά από πολλή σκέψη έγραψε στις 18:45, 18-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από Nina-nana
Εγώ τους φακούς μου τους παραγγέλνω από εδώ: http://www.feelgoodcontacts.com/

Κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής.

Παίρνω τους 1-day Acuvue Moist for Astigmatism (τορικούς). Παλιότερα έπαιρνα μηνιαίους τορικούς Βausch and Lomb. Και από τους δύο είμαι ευχαριστημένη.
Ποιά νουμερα βάζεις στην παραγγελια; Εννοω ποιούς βαθμούς; Ακριβώς όπως είναι στην συνταγη που σου δίνει ο οφθαλμίατρος;
γιατί εμενα μ ειπε οτι η συνταγη που μ εδωσε ειναι για γυαλιά και ο οπτικός την μετατρέπει σε φακών. Και σε σας αυτό δίνει η κατευθείαν συνταγή για φακούς;
Φοβάμαι μην βάλω λαθος νουμερα κ μ ερθουν αλλα ντ'αλλων φακοί.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ~Dida~ : 18-09-13 στις 19:32.
Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 19:11, 18-09-13:

Ποιά νουμερα βάζεις στην παραγγελια; Εννοω ποιού; βαθμούς; Ακριβώς όπως είναι στην συνταγη που σου δίνει ο οφθαλμίατρος;
γιατί εμενα μ ειπε οτι η συνταγη που μ εδωσε ειναι για γυαλιά και ο οπτικός την μετατρέπει σε φακών. Και σε σας αυτό δίνει η κατευθείαν συνταγή για φακούς;
Φοβάμαι μην βάλω λαθος νουμερα κ μ ερθουν αλλα ντ'αλλων φακοί.
Οι φακοί συνήθως τους παίρνεις με λίγους λιγότερους βαθμούς από τη συνταγή των γυαλιών.
Πόση έχεις;
Εγώ νομίζω ότι πρέπει να πάρεις ένα κουτί μηνιαίους από οπτικό να δεις τι νούμερα σου δίνει και από εκεί και πέρα να δίνεις αυτά..
Δεν ξέρω. Ντρέπομαι να του πω σε οπτικό να μου κάνει συνταγή για φακούς χωρίς να΄χω σκοπό να τους παραγγείλω από αυτόν..

Παράθεση

~Dida~ (Μυστικό)

Δραστήριο Μέλος

H ~Dida~ μετά από πολλή σκέψη έγραψε στις 19:35, 18-09-13:

Οι φακοί συνήθως τους παίρνεις με λίγους λιγότερους βαθμούς από τη συνταγή των γυαλιών.
Πόση έχεις;
Εγώ νομίζω ότι πρέπει να πάρεις ένα κουτί μηνιαίους από οπτικό να δεις τι νούμερα σου δίνει και από εκεί και πέρα να δίνεις αυτά..
Δεν ξέρω. Ντρέπομαι να του πω σε οπτικό να μου κάνει συνταγή για φακούς χωρίς να΄χω σκοπό να τους παραγγείλω από αυτόν..
Δεν μπορώ να πάρω μονο ενα ζευγάρι δυστυχως. Πρεπει να παρω η 3 η 6, τα οποια θα χρυσοπληρώσω με τετοιους βαθμούς. Εχω 8 και 8.25 μυωπια και 5 και 5.25 αστιγματισμο.
Ναι και γω ντρέπομαι.

Παράθεση

Nina-nana

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nina-nana
H Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Nina-nana έγραψε στις 23:08, 18-09-13:

Ποιά νουμερα βάζεις στην παραγγελια; Εννοω ποιούς βαθμούς; Ακριβώς όπως είναι στην συνταγη που σου δίνει ο οφθαλμίατρος;
Εμένα μου δίνει κατευθείαν συνταγή για φακούς επαφής.

Ίσως μπορείς να πάρεις από οπτικό την πρώτη παρτίδα φακών, να τους δοκιμάσεις και όταν είσαι σίγουρη ότι σου κάνουν, να παραγγείλεις μέσω ίντερνετ.

Καλύπτουν οι τορικοί φακοί τόσο μεγάλο αστιγματισμό;

Παράθεση

vasilakis13 (Βασίλης)

Διάσημο Μέλος

O vasilakis13 έγραψε στις 00:09, 19-09-13:

Η bausch and lomb είναι από τις κορυφαίες μάρκες αν και είναι λίγο ακριβή αλλά θα σου κρατάνε παραπάνω από μήνα. Ρώτα τον γιατρό σου αν μπορεί να κάνει αυτός την μετατροπή.
Αν πας σε μαγαζί με οπτικά γιατί να μην σου δώσουν ένα ζευγάρι, εμένα και ένα φακο μου έχουν δώσει. Επίσης καλό θα ήταν να πας σε κάποιο μεγάλο μαγαζι οπτικών γιατι έχω ακούσει ότι κάποιοι σου μετράνε την καμπυλότητα και σου δίνουν την πλησιέστερη καμπυλότητα που έχουν, δεν έχω κάποια σχετική εμπειρία βέβαια

Παράθεση

~Dida~ (Μυστικό)

Δραστήριο Μέλος

H ~Dida~ μετά από πολλή σκέψη έγραψε στις 17:36, 19-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από Nina-nana
Εμένα μου δίνει κατευθείαν συνταγή για φακούς επαφής.

Ίσως μπορείς να πάρεις από οπτικό την πρώτη παρτίδα φακών, να τους δοκιμάσεις και όταν είσαι σίγουρη ότι σου κάνουν, να παραγγείλεις μέσω ίντερνετ.

Καλύπτουν οι τορικοί φακοί τόσο μεγάλο αστιγματισμό;
Το κυρίως πρόβλημα μου είναι η μετατροπή. Τους συγκεκριμένους φακούς που λεω να πάρω τους έχω ξαναδοκιμάσει. Ελπίζω να μπορεί ο γιατρός μου να την κάνει. Αλλα επειδη δουλευω συνέχεια αυτές τις μέρες δεν εχω προλάβει να παω.
Ναι αμε, και μεγαλύτερο καλύπτουν.

Η bausch and lomb είναι από τις κορυφαίες μάρκες αν και είναι λίγο ακριβή αλλά θα σου κρατάνε παραπάνω από μήνα. Ρώτα τον γιατρό σου αν μπορεί να κάνει αυτός την μετατροπή.
Αν πας σε μαγαζί με οπτικά γιατί να μην σου δώσουν ένα ζευγάρι, εμένα και ένα φακο μου έχουν δώσει. Επίσης καλό θα ήταν να πας σε κάποιο μεγάλο μαγαζι οπτικών γιατι έχω ακούσει ότι κάποιοι σου μετράνε την καμπυλότητα και σου δίνουν την πλησιέστερη καμπυλότητα που έχουν, δεν έχω κάποια σχετική εμπειρία βέβαια
Βausch and lomb σκεφτομαι να παρω.
Για την Cooper Vision τι γνώμη εχετε; Την εχει δοκιμάσει κανείς;

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 17:51, 19-09-13:

Βausch and lomb σκεφτομαι να παρω.
Για την Cooper Vision τι γνώμη εχετε; Την εχει δοκιμάσει κανείς;
Εγώ την έχω δοκιμάσει.
Σε ημερήσιους το καλοκαίρι που δοκίμαζα να ανοίξω τα μάτια μου στο νερό.
Καλοί είναι αλλά και οι Aqua Lens έχουν καλά σχόλια.
Ντίντα,μου έδωσαν το υγρό που χρησιμοποιείς σε δείγμα.
Έχω πορωθεί.

Παράθεση

vasilakis13 (Βασίλης)

Διάσημο Μέλος

O vasilakis13 έγραψε στις 23:34, 19-09-13:

Εγώ φοράω Cooper vision frequency 55 και δεν έχω κανένα παράπονο

Παράθεση

~Dida~ (Μυστικό)

Δραστήριο Μέλος

H ~Dida~ μετά από πολλή σκέψη έγραψε στις 17:22, 20-09-13:

Εγώ την έχω δοκιμάσει.
Σε ημερήσιους το καλοκαίρι που δοκίμαζα να ανοίξω τα μάτια μου στο νερό.
Καλοί είναι αλλά και οι Aqua Lens έχουν καλά σχόλια.
Ντίντα,μου έδωσαν το υγρό που χρησιμοποιείς σε δείγμα.
Έχω πορωθεί.
Πφφ, δεν ξέρω ρε γμτ απο που να τους παραγγειλω, ούτε ποιούς να πάρω.
χαχ, πανευκολο δεν είναι; Βγάζεις, γεμίζεις, κλείνεις και τεεελος.

Παράθεση

tipotas

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη tipotas
Ο tipotas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 80 μηνύματα.

O tipotas έγραψε στις 14:48, 10-11-14:

Σήμερα έβαλα για πρώτη φορά φακούς επαφής.Στο δεξί μάτι, αν και στην αρχή δεν έβλεπα καλά, σε λίγη ώρα τον συνήθισα και άρχισα να βλέπω κανονικά.
Στο αριστερό μάτι, από τότε που τον έβαλα αισθάνομαι μια ΄μικρή ενόχληση μάλλον στο κάτω βλέφαρο(not sure) και βλέπω λίγο θολά(σε σύγκριση με το πως βλέπω τα με τα γυαλιά(έχουν τον ίδιο βαθμό μυωπίας και τα δύο).Όταν μπήκα στον υπολογιστή(μόλις τον έβαλα δηλαδή) άρχιζε να τσούζει το συγκεκριμένο μάτι, και όταν σηκώθηκα σταμάτησε.Γενικώς αισθάνομαι λίγο περίεργα στο συγκεκριμένο μάτι.
Μπορεί να έβαλα τον φακό ανάποδα; η τι άλλο;

Ακόμη, αργώ λίγο να εστιάσω κάπου(κανά μισό δευτερόλεπτο), π.χ. στα γράμματα όταν διαβάζω
ενώ όταν φοράω γυαλιά ή δεν φοράω ούτε γυαλιά ούτε φακούς, δεν έχω αυτό το πρόβλημα.
Καμιά συμβουλή;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

ultraviolence (Odi)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ultraviolence
Ο Odi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,112 μηνύματα.

O ultraviolence έγραψε στις 15:21, 10-11-14:

WTF?
Εμένα το μεγάλο,κρατάει κανα 3μηνο max

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

vasilakis13 (Βασίλης)

Διάσημο Μέλος

O vasilakis13 έγραψε στις 15:42, 10-11-14:

Όπως ειπες κι εσύ πολυ πιθανό είναι να τον εβαλες αναποδα, απλα βγαλτον και ξαναβαλτον απο την κανονική

Παράθεση

fmarulezkd

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη fmarulezkd
Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 679 μηνύματα.

O fmarulezkd έγραψε στις 16:33, 10-11-14:

Αρχική Δημοσίευση από tipotas
Σήμερα έβαλα για πρώτη φορά φακούς επαφής.Στο δεξί μάτι, αν και στην αρχή δεν έβλεπα καλά, σε λίγη ώρα τον συνήθισα και άρχισα να βλέπω κανονικά.
Στο αριστερό μάτι, από τότε που τον έβαλα αισθάνομαι μια ΄μικρή ενόχληση μάλλον στο κάτω βλέφαρο(not sure) και βλέπω λίγο θολά(σε σύγκριση με το πως βλέπω τα με τα γυαλιά(έχουν τον ίδιο βαθμό μυωπίας και τα δύο).Όταν μπήκα στον υπολογιστή(μόλις τον έβαλα δηλαδή) άρχιζε να τσούζει το συγκεκριμένο μάτι, και όταν σηκώθηκα σταμάτησε.Γενικώς αισθάνομαι λίγο περίεργα στο συγκεκριμένο μάτι.
Μπορεί να έβαλα τον φακό ανάποδα; η τι άλλο;

Ακόμη, αργώ λίγο να εστιάσω κάπου(κανά μισό δευτερόλεπτο), π.χ. στα γράμματα όταν διαβάζω
ενώ όταν φοράω γυαλιά ή δεν φοράω ούτε γυαλιά ούτε φακούς, δεν έχω αυτό το πρόβλημα.
Καμιά συμβουλή;
Δεν είχε κάτσει καλά ο φακός, ίσως επειδή ήταν ανάποδα ή "δίπλωσε" κάπου. Μάλλον ισχύει το δεύτερο, οπότε όταν εστίαζες στον υπολογιστή προς το μέρος του διπλώματος σε ενοχλούσε. Δεν είναι τίποτα, εξάσκηση κ υπομονή θέλει μέχρι να τους συνηθίσεις.

Παράθεση

tipotas

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη tipotas
Ο tipotas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 80 μηνύματα.

O tipotas έγραψε στις 17:44, 10-11-14:

ok σας ευχαριστώ!

Παράθεση

Dr.K (Κατερίνα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Dr.K
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 307 μηνύματα.

H Dr.K BE HAPPY έγραψε στις 16:19, 13-09-15:

Για να αγοράσω φακούς επαφής πρέπει να πάω οφθαλμίατρο να τον ρωτήσω ή μπορώ να πάω σε κατάστημα με οπτικά και να πάρω κατευθείαν?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη methexys
H methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,660 μηνύματα.

H methexys έγραψε στις 16:31, 13-09-15:

Εγώ είχα πάει σε μαγαζί να ρωτήσω, χωρίς να πάω στον οφθαλμίατρο πρώτα, και μου είπαν πως δεν μπορούσαν να μου δώσουν φακούς έτσι, έπρεπε να πάω στον οφθαλμίατρο. Νομίζω πρέπει ο οφθαλμίατρος να κάνει κάποια μέτρηση or sth στα μάτια σου,να κάνει μια εξέταση πρώτα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Dr.K (Κατερίνα)

Δραστήριο Μέλος

H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 307 μηνύματα.

H Dr.K BE HAPPY έγραψε στις 16:42, 13-09-15:

Αρχική Δημοσίευση από methexys
Εγώ είχα πάει σε μαγαζί να ρωτήσω, χωρίς να πάω στον οφθαλμίατρο πρώτα, και μου είπαν πως δεν μπορούσαν να μου δώσουν φακούς έτσι, έπρεπε να πάω στον οφθαλμίατρο. Νομίζω πρέπει ο οφθαλμίατρος να κάνει κάποια μέτρηση or sth στα μάτια σου,να κάνει μια εξέταση πρώτα.
οκ ευχαριστώ πολύ

Παράθεση

vasilakis13 (Βασίλης)

Διάσημο Μέλος

O vasilakis13 έγραψε στις 17:01, 13-09-15:

Εγώ μόνο στον οπτικό πήγα, μου μέτρησε καμπυλότητες, διάμμετρο και κάτι άλλα στα μάτια με ένα-δυο μηχανήματα που είχε και μου έδωσε τους φακούς. Βέβαια πρέπει να μου μέτρησε λάθος την καμπυλότητα γιατί μετά από μια βδομάδα που πήγα για επανέλεγχο βρήκε ότι μου πιέζει το μάτι ο φακός και μου έδωσε μεγαλύτερη καμπυλότητα.
Πήγα και σε οφθαλμίατρο τώρα και βρήκα ότι έχω καμπυλότητες 7.85 και 7.75 στο δεξί και αριστερό αντίστοιχα. Ξέρετε σε τι καμπυλότητες φακών αντιστοιχούν αυτά τα νούμερα?
Επίσης μετά τα πρώτα ζευγάρια όπου καλό είναι να πάτε στον οπτικό για να σας κάνει τις μετρήσεις και να κοιτάει αν όλα πάνε καλά, καλό θα ήταν να παραγγέλνετε τα ζευγάρια από το internet, είναι πολύ πιο οικονομικά.
Τέλος, προτιμήστε κάποιο μαγαζί οπτικών που δίνει έμφαση στο τμήμα φακών επαφής, κάποιοι απλά πουλάνε ένα δυο ζευγάρια χωρίς να έχουν κάποιο μηχάνημα ή γνώσεις.

Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,363 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 17:02, 13-09-15:

Αρχική Δημοσίευση από Dr.K
Για να αγοράσω φακούς επαφής πρέπει να πάω οφθαλμίατρο να τον ρωτήσω ή μπορώ να πάω σε κατάστημα με οπτικά και να πάρω κατευθείαν?
Στην Ελλάδα για τους φακούς επαφής δεν είναι απαραίτητη η συνταγή γιατρού. Μπορείς πολύ απλά να πας σε ένα κατάστημα οπτικών, να πεις βαθμούς και τύπο, να πληρώσεις και να τους πάρεις. Αυτό είναι καρατσεκαρισμένο, πολλές φορές έχω αγοράσει φακούς για άλλο άτομο και δεν μου ζήτησαν ποτέ τίποτα. Όμως, αυτός δεν είναι ο σωστός τρόπος, έχει δίκιο η Βάσια και το μαγαζί που δεν της έδωσε. Το σωστό είναι πριν βάλεις φακούς επαφής πρώτη φορά, να έχεις πάρει τη γνώμη του οφθαλμίατρου.
Αυτά για την Ελλάδα. Όταν βρέθηκα στη Μ. Βρετανία και μια κοπέλα είχε ξεχάσει να πάρει μαζί της φακούς, στα καταστήματα δεν υπήρχε περίπτωση να μας δώσουν χωρίς εξέταση από γιατρό. Έτσι, η κοπέλα πέρασε τις μέρες εκεί φορώντας τα γυαλιά της.

Παράθεση

DumeNuke

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DumeNuke
Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Γρεβενά (Γρεβενά). Έχει γράψει 2,292 μηνύματα.

O DumeNuke έγραψε στις 17:10, 13-09-15:

Ο οφθαλμίατρος ελέγχει αν τα μάτια έχουν την κατάλληλη υγρασία (παράγουν αρκετό δάκρυ), προκειμένου να μπορούν να συντηρήσουν την ελαστικότητα του φακού. Αν πάσχεις από ξηροφθαλμία πχ, θα σου πει ότι δεν κάνει να φοράς φακούς και, ακόμα και αν το προσπαθήσεις, θα σε ενοχλούν στα μάτια και θα τους βγάζεις.

Εγώ το είχα συνδυάσει με το ετήσιο τσεκαπ μου, οπότε μου έκανε έλεγχο δακρύων και μου είπε ότι είμαι οκ να φοράω. Τα περισσότερα καταστήματα δεν θέλουν συνταγή για να σου δώσουν φακούς επαφής. Βασικά, δεν νομίζω καν να σε συνταγογραφεί ο οφθαλμίατρος για κάτι τέτοιο, απλώς σου δίνει ένα χαρτί που λέει τι φακούς χρειάζεσαι. Την πρώτη φορά το είχα δείξει στον οπτικό μου, στη συνέχεια πήγαινα και του έλεγα "Φακούς για μυωπία 1.75" ή "Φακούς -1.75".

Παράθεση

Dr.K (Κατερίνα)

Δραστήριο Μέλος

H Dr.K BE HAPPY έγραψε στις 17:17, 13-09-15:

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις
θα πάω οφθαλμίατρο για πιο σίγουρα και ότι μου πει

Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 18,059 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 18:34, 13-09-15:

Αρχική Δημοσίευση από Dias
Στην Ελλάδα για τους φακούς επαφής δεν είναι απαραίτητη η συνταγή γιατρού. Μπορείς πολύ απλά να πας σε ένα κατάστημα οπτικών, να πεις βαθμούς και τύπο, να πληρώσεις και να τους πάρεις. Αυτό είναι καρατσεκαρισμένο, πολλές φορές έχω αγοράσει φακούς για άλλο άτομο και δεν μου ζήτησαν ποτέ τίποτα. Όμως, αυτός δεν είναι ο σωστός τρόπος, έχει δίκιο η Βάσια και το μαγαζί που δεν της έδωσε. Το σωστό είναι πριν βάλεις φακούς επαφής πρώτη φορά, να έχεις πάρει τη γνώμη του οφθαλμίατρου.
Αυτά για την Ελλάδα. Όταν βρέθηκα στη Μ. Βρετανία και μια κοπέλα είχε ξεχάσει να πάρει μαζί της φακούς, στα καταστήματα δεν υπήρχε περίπτωση να μας δώσουν χωρίς εξέταση από γιατρό. Έτσι, η κοπέλα πέρασε τις μέρες εκεί φορώντας τα γυαλιά της.

Όντως; Κάτσε ρε συ δηλαδή κάθε μήνα που πρέπει να αλάζω φακούς θεωρητικά θα έπρεπε να πηγαίνω στον γιατρό; Τραβηγμένο. . Επίσης εγώ όταν πήγα να πάρω φακούς δεν με είχε δει κανένας οφθαλμίατρος για καμπυλότητα και τέτοια, είχα το χαρτί που έλεγε τη μυωπία μου και με τους έδωσαν.

Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,363 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 19:20, 13-09-15:

Αρχική Δημοσίευση από Gate4
Όντως; Κάτσε ρε συ δηλαδή κάθε μήνα που πρέπει να αλ²άζω φακούς θεωρητικά θα έπρεπε να πηγαίνω στον γιατρό; Τραβηγμένο. . Επίσης εγώ όταν πήγα να πάρω φακούς δεν με είχε δει κανένας οφθαλμίατρος για καμπυλότητα και τέτοια, είχα το χαρτί που έλεγε τη μυωπία μου και με τους έδωσαν.
Για την πρώτη φορά έγραψα ότι το σωστό είναι να έχουμε πάρει τη γνώμη του οφθαλμίατρου. Και στο εξωτερικό (φαντάζομαι) το χαρτί του γιατρού δεν θα είναι για μια μόνο φορά.

Παράθεση

Ira1123

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ira1123
H Ira1123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H Ira1123 έγραψε στις 02:15, 14-09-15:

Εγώ φοράω μηνιαίους φακούς εδώ και ένα χρόνο και δεν είχα ποτέ ιδιαίτερα προβλήματα.
Απλά έχω παρατηρήσει ότι μετά από πολλές ώρες (ειδικά όταν δεν έχω ευκαιρία να τους βγάλω το μεσημέρι και τους φοράω όλη μέρα) αρχίζουν να ενοχλούν και θολώνουν λίγο στις άκρες. Η "θολούρα" αυτή φεύγει όταν ανοιγοκλείνω τα μάτια αλλά επανέρχεται σύντομα. Αυτό οφείλεται στις πρωτεϊνες και τις αλλες ουσίες των δακρύων που κολλάνε πάνω στους φακούς κατά τη διάρκεια της ημέρας, ή οφείλεται σε άλλο λόγο για τον οποίο θα έπρεπε να ανησυχήσω ;
Επίσης.. πως καθαρίζετε τους φακούς σας; Εγώ πχ θεωρώ υπερβολική την διαδικασία που περιγράφεται πάνω στις συσκευασίες των υγρών και δεν τους καθαρίζω καθημεριά έτσι. Τις πιο πολλές φορές τους βάζω απλά στην θήκη, από πάνω "φρέσκο" υγρό, κλείνω τα καπάκια και ανακινώ καλά... :Ρ

Παράθεση

KeepDreaming!

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη KeepDreaming!
H KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 615 μηνύματα.

H KeepDreaming! έγραψε στις 09:40, 14-09-15:

Αρχική Δημοσίευση από Ira1123
Εγώ φοράω μηνιαίους φακούς εδώ και ένα χρόνο και δεν είχα ποτέ ιδιαίτερα προβλήματα.
Απλά έχω παρατηρήσει ότι μετά από πολλές ώρες (ειδικά όταν δεν έχω ευκαιρία να τους βγάλω το μεσημέρι και τους φοράω όλη μέρα) αρχίζουν να ενοχλούν και θολώνουν λίγο στις άκρες. Η "θολούρα" αυτή φεύγει όταν ανοιγοκλείνω τα μάτια αλλά επανέρχεται σύντομα. Αυτό οφείλεται στις πρωτεϊνες και τις αλλες ουσίες των δακρύων που κολλάνε πάνω στους φακούς κατά τη διάρκεια της ημέρας, ή οφείλεται σε άλλο λόγο για τον οποίο θα έπρεπε να ανησυχήσω ;
Επίσης.. πως καθαρίζετε τους φακούς σας; Εγώ πχ θεωρώ υπερβολική την διαδικασία που περιγράφεται πάνω στις συσκευασίες των υγρών και δεν τους καθαρίζω καθημεριά έτσι. Τις πιο πολλές φορές τους βάζω απλά στην θήκη, από πάνω "φρέσκο" υγρό, κλείνω τα καπάκια και ανακινώ καλά... :Ρ
Κι εγώ το παθαίνω αυτό που λες με τη θολούρα.Ειδικά όταν έρχεται η ώρα να πάρω καινούριο ζευγάρι.Και μερικές φορές, κυρίως βραδινές ώρες με πιάνει πονοκέφαλος...
Τώρα για το καθάρισμα ούτε κι εγώ κάνω αυτά που λέει στο κουτάκι του υγρού! Δεν θα κάτσω να φάω τον πολύτιμο χρόνο μου για να καθαρίζω τους φακούς! Απλά τους βαζω στο κουτάκι, ρίχνω υγρό και τέλος.Αν όμως όταν πάω να τους βάλω νιώσω ενόχληση, τότε βάζω λίγο υγρό στο χέρι μου και τους καθαρίζω έτσι.
Η αλήθεια είναι ότι με έχουν κουράσει αρκετά οι φακοί...Ξεκίνησα να τους φοράω επειδή δεν έβλεπα καλά στον πίνακα στο σχολείο και δεν ένιωθα άνετα με τα γυαλιά μου.Αλλά πλέον το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να τους εγκαταλείψω και να κυκλοφορώ με τα γυαλιά.Άντε που και που σε καμιά επίσημη έξοδο μπορεί να τους φοράω.Θα αλλάξω σκελετό γιατί τα έχω από την τρίτη γυμνασίου και πλεον δεν με εμπνέουν , και θα το καθιερώσω!

Παράθεση

DumeNuke

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DumeNuke
Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Γρεβενά (Γρεβενά). Έχει γράψει 2,292 μηνύματα.

O DumeNuke έγραψε στις 14:18, 14-09-15:

Ανοίγω τη θήκη, φοράω τους φακούς και χύνω το περιέχομενο. Όταν επιστρέφω, βάζω καινούργιο υγρό στη θήκη, βγάζω τους φακούς και το αφήνω μέχρι να χρειαστεί να το ξαναχρησιμοποιήσω.

Αυτό μου είπε να κάνω και 1 χρόνο τώρα δεν έχω παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα...

Παράθεση

powerful_girl

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη powerful_girl
H powerful_girl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 134 μηνύματα.

H powerful_girl ολα ηταν δικα σου απο παντα.... έγραψε στις 22:13, 14-09-15:

Αρχική Δημοσίευση από DumeNuke
Ανοίγω τη θήκη, φοράω τους φακούς και χύνω το περιέχομενο. Όταν επιστρέφω, βάζω καινούργιο υγρό στη θήκη, βγάζω τους φακούς και το αφήνω μέχρι να χρειαστεί να το ξαναχρησιμοποιήσω.

Αυτό μου είπε να κάνω και 1 χρόνο τώρα δεν έχω παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα...
και εγω το ιδιο κανω τρια χρονια τωρα...ειναι λιγο υπερβολικες οι οδηγιες πανω στο υγρο...

Παράθεση

AngelinaCurious (Αγγελική)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη AngelinaCurious
H Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Nail artist και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H AngelinaCurious έγραψε στις 12:34, 05-06-17:

Φοράω φακούς επαφής εδώ και 4-5 χρόνια...Συχνά όμως με ενοχλούν. Και κυρίως βράδυ όταν είμαι έξω μέχρι αργά. Πρόσφατα συζητούσα με μία γνωστή(που φοράει και αυτή χρόνια φακούς) γι αυτό το θέμα και μου είπε ότι μπορεί να μην τους καθαρίζω σωστά. Αυτή λέει παίρνει υγρό καθαρισμού, απ'αυτά που έχουν και το ειδικό δοχείο για να βάζεις τους φακούς (σε κάποια υγρά βάζεις και ένα χαπάκι σαν αναβράζον στο δοχείο) , τους αφήνει όλη νύχτα μέσα σε αυτό το υγρό και όταν θέλει να τους φορέσει τους ξεπλένει με αυτό το διάλυμα που είναι σαν ορός. Έτσι δεν την ενοχλούν ποτέ.
Εγώ το μόνο που κάνω όταν τους βγάζω είναι να τους βάλω στην κλασσική θηκούλα με καθαρό διάλυμα καθαρισμού. Οι περισσότεροι άνθρωποι που ξέρω και φοράνε φακούς, τους καθαρίζουν όπως και εγώ.
Εσείς πως τους καθαρίζετε;
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    chester20080, Idril, MarilynSt

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους